TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Тачи: Ахмети го направи најголемото предавство

Кирилица - 27.07.2008

Мендух Тачи , лидерот на ДПА во Тетово на денешната прес-конференција го обвинил Али Ахмети претседателот на ДУИ ,дека со прифаќањето на Законот за употреба на јазиците го направил најголемото предавство на албанските интереси во последниве 18 години.

Ахмети ги отфрли обвинувањата од Тачи за Законот за употреба на албанскиот јазик

Кирилица - 27.07.2008

Лидерот на ДУИ Али Ахмети ги отфрли обвинувањата од лидерот на ДПА Мендух Тачи дека со прифаќањето на Законот за употреба на албанскиот јазик го направил најголемото предавство на албанските интереси во последниве 18 години.

ЗАКОН ЗА УПОТРЕБА НА ЈАЗИЦИ

Сител - 27.07.2008

Законот за употребата на албанскиот јазик, што во петокот го донесе Македонскиот парлемент, бил усогласен на работните групи меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ. Се е во согласност со уставот и рамковниот договор, тврди Премиерот Никола Груевски.

Полицијата ќе апси "рамковно"

Вечер Прес - 27.07.2008

Ако сака навистина да разбере што е вистинска употреба на јазик, војводата Али Ахмети треба да го насочам да направи една посета на Собранието на Косово, да го прочита Уставот на Косово и да види како таму е предвидено да се употребува српскиот јазик, рече претседателот на ДПА Мендух Тачи Премиерот ...

Бура од реакции за Законот за јазиците

А1 - 26.07.2008

Пред денешното гласање за новата Влада, бура од реакции за експресното донесениот Закон за јазиците. За ДПА новиот закон претставува предавство на националните интереси на Албанците, за СДСМ е спорен начинот на кој што е донесен, но и неговото спроведување во пракса.

Експерти за Законот за јазиците

А1 - 26.07.2008

Политичко обесштетување за усвоениот собраниски Деловник, вака професорот по право Јетон Шасивари го коментира експресното донесување на Законот за употреба на јазиците. „Јас го имав впечатокот дека овој закон е всушност политичко обесштетување т.е.

Вчера усвоениот закон за употреба на јазиците предизвика партиски реакции

Канал5 - 26.07.2008

Владејачките ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ го бранат, а опозицијата ја критикува процедурата и содржината на вчера усвоениот закон со кој се проширува употребата на албанскиот јазик. Ова е сегрегација – е коментарот на Мендух Тачи.

Законот за употреба на албанскиот јазик ќе ја чини државата пари но го затвора прашањето

Канал5 - 26.07.2008

Во изгласувањето на законот за употреба на албанскиот јазик по итна постапка, без дебата во парламентот, професорот Владо Поповски не гледа проблем – вели дека законот зреел година и четири месеци, колку што ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ со потпишувањето на мајскиот договор ја усогласувале неговата содржина.

ДУИ: Законот за јазиците предвидува употреба на албанскиот како службен јазик

Кирилица - 26.07.2008

Усвојувањето на Законот за употреба на јазиците е резултат на договорт за коалицирање постигнат помеѓу ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ.

Усвоен Законот за употреба на јазиците

Кирилица - 26.07.2008

Во рамките на 16-та седница македонското Собрание со Бадентерово мнозинство, односно 75 гласа „за“ од вкупниот број пратеници и 24 гласа „за“ од заедниците кои не се мнозинство во Република Македонија го донесе Законот за употреба на јазик што го зборуваат најмалку 20 отсто ...

Еден јазик, многу недоразбирања

Н.Македонија - 26.07.2008

Порака на албански јазик испишана со кирилично писмо објавија на својот сајт членовите на невладината организација „Разбуди се“, вклучувајќи се во реакциите што деновиве ги предизвикаа најновите измени и дополнувања на Законот за употреба на македонскиот јазик.

Усвоен Законот за употреба на јазик

Н.Македонија - 26.07.2008

Пратениците во Собранието вчера, со 75 гласа „за“ од вкупниот број пратеници и 24 гласа „за“ од заедниците што не се мнозинство во Македонија, го донесоа Законот за употреба на јазик што го зборуваат најмалку 20 отсто од граѓаните во Македонија.

Усвоен Законот за употреба на јазиците

А1 - 25.07.2008

Со бадентерово мнозинство, пратениците пред неполн час го изгласаа законот за употреба на јазиците. Усвоените одредби во законот, според извори во владејачката ВМРО-ДПМНЕ, се во согласност со Уставот, Рамковниот договор и принципите на ВМРО-ДПМНЕ.

Неписмени соопштенија од Владата и од Претседателот

Вест - 25.07.2008

Соопштенијата од Владата и од Кабинетот на Претседателот на Македонија, во просек на една страница, имаат по 15 јазични и правописни грешки.

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ изгласаа закон за употреба за јазиците

Канал5 - 25.07.2008

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ попладнето, без претходна најава, изгласаа закон за употреба на јазиците. Законот е усвоен на предлог на Али Ахмети и Тахир Хани од ДУИ.

АЛБАНСКИОТ ЈАЗИК НЕМА ДА СЕ УПОТРЕБУВА ВО АРМИЈАТА И ПОЛИЦИЈАТА

Сител - 25.07.2008

СОБРАНИЕТО ГО ДОНЕСЕ ЗАКОНОТ ЗА УПОТРЕБА НА ЈАЗИК АЛБАНСКИОТ ЈАЗИК НЕМА ДА СЕ УПОТРЕБУВА ВО АРМИЈАТА И ПОЛИЦИЈАТА Собранието со Бадентерово мнозинство, го донесе Законот за употреба на јазик што го зборуваат најмалку 20 отсто од граѓаните во Македонија и во единиците на локалната самоуправа.

До 3.000 евра казна за непочитување на македонскиот јазик

Вечер Прес - 25.07.2008

Во Законот за употреба на македонскиот јазик паричната казна која изнесуваше од 10.000 до 200.000 денари е заменета со глоба во износ од 2.500 до 3.000 евра Со новите законски измени е зголемена висината на казните за непочитување на правилната употреба на македонскиот јазик и кирилското писмо.

Латиницата останува во двојазичните општини

Време - 24.07.2008

Фирмата регистрирана под називот „Схљипонја“ (Шќипоња) од Тетово може да го користи албанското писмо во согласност со уставните одредби кои предвидуваат двојазичност во оние делови каде што има повеќе од 20 проценти албанско население.

ДО 3.000 ЕВРА КАЗНА ЗА НЕПРАВИЛНАТА УПОТРЕБА НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК

Сител - 24.07.2008

РИГОРОЗНИ ПАРИЧНИ КАЗНИ ЗА НЕПОЧИТУВАЊЕ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК ДО 3.000 ЕВРА КАЗНА ЗА НЕПРАВИЛНАТА УПОТРЕБА НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК Со новите законски измени е зголемена висината на казните за непочитување на правилната употреба на македонскиот јазик и кирилското писмо.

Од 2.500 до 3.000 евра глоба за непочитување на Законот за употреба на македонскиот јазик

Нетпрес - 24.07.2008

Со законските измени се зголемува висината на казните за неправилна употреба на македонскиот јазик, соопшти Министерството за култура.

Зголемени казните за непочитувањето на правилната употреба на македонскиот јазик

Кирилица - 24.07.2008

висината на казните за непочитување на правилната употреба на македонскиот јазик и кирилското писмо. Во Законот за употреба на македонскиот јазик паричната казна која изнесуваше од 10.000 до 200.000 денари е заменета со глоба во износ од 2.500 до 3.000 евра.

Додека го штитиме јазикот, отидоа топонимите

Н.Македонија - 24.07.2008

Дали и испишувањето на топонимите на албански јазик во средините каде што македонското население е помалобројно ќе биде, исто така, казнувано со идентична глоба за општините како и неупотребата на кириличното писмо и македонскиот јазик при испишувањето на фирмите, прашува академик Катица Ќулавкова, ...

Двојни аршини за употребата на македонскиот јазик

Н.Македонија - 24.07.2008

Читам во весник за измените и дополнувањата на Законот за употреба на македонскиот јазик, изгласани од Собранието на РМ. Според нив, сите правни лица, фирми, медиуми, општини и институции што ќе објават нелекториран текст ќе платат глоба во висина од 2.500 до 3.000 евра.

За „фаст фуд“ казна од 3.000 евра

Време - 23.07.2008

Македонските фирми, како „Силуете“, студио „Сикрет“, „Кинг бургер“, чиј назив е напишан со употреба на странски зборови и на латинично писмо ќе бидат казнувани со најмала парична казна од 3.000 евра.

Македонскиот јазик предизвикува внимание во Русија

Утрински - 23.07.2008

Олга Панкина , професорка по македонски јазик на Меѓународниот словенски институт во Москва Иван Бојаџиски Во февруари минатата година, во македонскиот печат се појави информација дека во Меѓународниот словенски институт во Москва ќе се изучува македонскиот јазик.

Кој нема во деловникот, ќе има во законот

Време - 22.07.2008

Демократската унија за интеграција демонстрира единство со коалицискиот партнер во Владата, ВМРО-ДПМНЕ, и ќе го почитува деловникот што го усвои Собранието. Владејачките партнери немале несогласувања ни за употребата на албанскиот јазик.

Македонскиот јазик ќе се штити со глоба во евра

Утрински - 22.07.2008

Поголеми казни за нелекториран текст се новите измени на Законот за употреба на македонскиот јазик Сите македонски фирми, институции, општини, медиуми... наскоро ќе мора да почнат сериозно да се занимаваат со правилна употреба на македонскиот јазик.

Од септември генерална чистка за реклами на латиница

Дневник - 22.07.2008

Рекламирањето на туѓ јазик да се казни рамномернo, а не овде-онде, бараат трговците Со инспектори и со полиција Министерството за култура од септември ќе почне голема акција за заштита на македонскиот јазик и кирилското писмо.

УТРИНСКИ ВЕСНИК: Македонскиот јазик ќе се штити со глоба во евра

Нетпрес - 22.07.2008

УТРИНСКИ ВЕСНИК: Македонскиот јазик ќе се штити со глоба во евра Сите македонски фирми, институции, општини, медиуми... наскоро ќе мора да почнат сериозно да се занимаваат со правилна употреба на македонскиот јазик.

Во ДУИ раскол за употребата на албанскиот јазик

Дневник - 21.07.2008

Во ДУИ раскол за употребата на албанскиот јазик Новиот правилник предизвика нови несогласувања и со ВМРО-ДПМНЕ непосредно пред изборот на новата влада в сабота Деловникот што Собранието го усвои по итна постапка ја подели ДУИ за прашањето на употребата на албански јазик и предизвика нови ...

Брз деловник, слепа демократија

Време - 21.07.2008

Демократската унија за интеграција вчера ги отфрли обвинувањата на ДПА дека со изгласувањето на новиот собраниски деловник пратениците на ДУИ ги предале интересите на Албанците.

ДУИ гласала за Деловникот затоа што чека закон за јазик

Н.Македонија - 21.07.2008

Рафиз Алити, координаторот на пратеничката група на Демократската унија за интеграција, ги отфрли обвинувањата на Демократската партија на Албанците дека ДУИ ги „продала албанските интереси“ затоа што гласала за собраниски деловник со кој комисиските седници не можат да се водат на албански.