TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Средношколците може да изберат да учат на турски јазик во 11 училишта во земјава, и на српски во Едно

Сакам да кажам - 14.06.2020

Од 16 јуни почнуваат уписите на учениците во средните училишта во земјава, а од Управата за развој и унапредување на образованието на припадниците на заедниците ги повикуваат сите ученици припадници на заедниците да го остварат своето право да учат ...

Наставата „он-лајн“ предизвикала стрес кај учениците

Алсат-М - 14.06.2020

Учениците од основното училиште „Имри Елези“ во Скопје покажале умерено ниво на стрес при спроведувањето на он-лајн наставата. Студијата која ја спровеле психолози и наставници покажала дека главни фактори за зголемување на стресот биле социјалното ...

Адеми: Подготвени сме за почеток на идната учебна година во сите околности

Канал5 - 12.06.2020

Адеми посочи дека во министерството биле направени сите подготовки кои ќе овозможат образовниот процес во сите иснтитуции да се одвива непречено и да соочат со сите околности наметнати од кризата.

Адеми: Подготвени сме за почеток на идната учебна година во сите околности

Press24 - 12.06.2020

Образовниот систем е подготвен за секое сценарио и да обезбеди продолжување на наставата за идната учебна година – дали преку онлајн-настава или во училниците, изјави денеска министерот за образование и наука по посетата на гостиварското село ...

Не е сигурно дали учениците од септември ќе тргнат на училиште или ќе учат од дома

+инфо - 12.06.2020

Адеми посочи дека во Министерството биле направени сите подготовки кои ќе овозможат образовниот процес во сите институции да се одвива непречено и да соочат со сите околности наметнати од кризата.

Адеми: Очекувам на 1 септември наставата да се врати во училиштата, ама подготвени сме и за друго сценарио

360 степени - 12.06.2020

Образовниот систем е подготвен за секое сценарио за да обезбеди продолжување на наставата за идната учебна година – дали преку онлајн-настава или во училниците, изјави денеска министерот за образование и наука Арбер Адеми.

Ќе се вратат ли децата од септември во училиште?

Курир - 12.06.2020

Образовниот систем е подготвен за секое сценарио и да обезбеди продолжување на наставата за идната учебна година – дали преку онлајн-настава или во училниците, изјави денеска министерот за образование и наука по посетата на гостиварското село ...

Адеми: Подготвени сме за почеток на идната учебна година во сите околности

ММС - 12.06.2020

Образовниот систем е подготвен за секое сценарио и да обезбеди продолжување на наставата за идната учебна година – дали преку онлајн-настава или во училниците, изјави денеска министерот за образование и наука по посетата на гостиварското село ...

До идните и сегашни средношколци: Размислете добро, свеста е најбитна кога се запишуваме на медицина

Факултети - 12.06.2020

Дали од оваа ситуација ќе излеземе посилни и помотивирани да инвестираме во образованието бидејќи едукацијата е важен столб на едно современо општество, пишува средношколецот Станиша Станковиќ Како што знаеме, веќе оваа учебна година формално и ...

За да има настава на далечина, ќе треба да се промени однесувањето и на наставниците, и на учениците, вели наставник од ...

Глас на Америка - 12.06.2020

Проблемот, вели тој, е што не сите наставници се подготвени за одржување на ваков вид на настава, нагласувајќи дека треба да им се даде поголема поддршка во тој дел Ако Македонија сака да одговори на предизвиците со учењето на далечина ќе мора да ...

Адеми: Подготвени сме за почеток на идната учебна година во сите околности

А1 On - 12.06.2020

Образовниот систем е подготвен за секое сценарио и да обезбеди продолжување на наставата за идната учебна година – дали преку онлајн-настава или во училниците, изјави денеска министерот за образование и наука по посетата на гостиварското село ...

Адеми: Подготвени сме за почеток на идната учебна година во сите околности

Сител - 12.06.2020

Образовниот систем е подготвен за секое сценарио и да обезбеди продолжување на наставата за идната учебна година – дали преку онлајн-настава или во училниците, изјави денеска министерот за образование и наука по посетата на гостиварското село ...

Адеми: Образовниот систем е подготвен за секое сценарио

Слободен Печат - 12.06.2020

Нагласи дека неговите лични очекувања се дека учениците ќе се вратат на училиште од 1 септември. Образовниот систем е подготвен за секое сценарио и да обезбеди продолжување на наставата за идната учебна година – дали преку онлајн-настава или во ...

Адеми: Подготвени сме за почеток на идната учебна година во сите околности

Вечер Прес - 12.06.2020

Образовниот систем е подготвен за секое сценарио и да обезбеди продолжување на наставата за идната учебна година – дали преку онлајн-настава или во училниците, изјави денеска министерот за образование и наука по посетата на гостиварското село ...

Адеми очекува дека учениците ќе се вратат на училиште на 1 септември, но е подготвен за секое сценарио

Денешен - 12.06.2020

Образовниот систем е подготвен за секое сценарио и да обезбеди продолжување на наставата за идната учебна година – дали преку онлајн-настава или во училниците, изјави денеска министерот за образование и наука по посетата на гостиварското село ...

Адеми: Подготвени сме за почеток на идната учебна година во сите околности

Опсервер - 12.06.2020

Гостивар, 12 јуни 2020 () – Образовниот систем е подготвен за секое сценарио и да обезбеди продолжување на наставата за идната учебна година – дали преку онлајн-настава или во училниците, изјави денеска министерот за образование и наука по посетата ...

Учебната година на „ТВ Училница“ заврши успешно – далечинското образование предизвик и за наставниците и за учениците

Мета - 12.06.2020

Од 16 март, пет дена откако Владата ја прифати препораката на Комисијата за заразни болести да ги затвори сите градинки и училишта во државата, па сè до крајот на учебната година на 10 јуни, над 250.000 ученици преостанатиот дел од наставната ...

Адеми: Подготвени сме за почеток на идната учебна година во сите околности

24Инфо - 12.06.2020

Образовниот систем е подготвен за секое сценарио и да обезбеди продолжување на наставата за идната учебна година – дали преку онлајн-настава или во училниците, изјави денеска министерот за образование и наука по посетата на гостиварското село ...

Адеми: Подготвени сме за почеток на идната учебна година во сите околности

iPortal - 12.06.2020

Образовниот систем е подготвен за секое сценарио и да обезбеди продолжување на наставата за идната учебна година – дали преку онлајн-настава или во училниците, изјави денеска министерот за образование и наука по посетата на гостиварското село ...

Адеми: Подготвени сме за почеток на идната учебна година во сите околности

Либертас - 12.06.2020

– Образовниот систем е подготвен за секое сценарио и да обезбеди продолжување на наставата за идната учебна година – дали преку онлајн-настава или во училниците, изјави денеска министерот за образование и наука по посетата на гостиварското село ...

Адеми: Подготвени сме за почеток на идната учебна година во сите околности

Локално - 12.06.2020

Образовниот систем е подготвен за секое сценарио и да обезбеди продолжување на наставата за идната учебна година – дали преку онлајн-настава или во училниците, изјави денеска министерот за образование и наука по посетата на гостиварското село ...

Секоја година се намалува бројот на ученици во Велес, годинава 135 матуранти помалку од лани

MakPress - 12.06.2020

Во велешките основни училишта оваа учебна 2019/2020 ја завршија 4466 основци што е помалку за 34 споредено со претходната учебна 2018/2019 година (4500 ученици). Бројот на завршени деветоодделенци годинава е 433, а лани 464.

Подготвени сме на сите сценарија па дури и нормално продолжување на наставата за наредната учебна година, вели Адеми

MakPress - 12.06.2020

Образовниот систем е подготвен за секое сценарио и да обезбеди продолжување на наставата за идната учебна година – дали преку онлајн-настава или во училниците, изјави денеска министерот за образование и наука по посетата на гостиварското село ...

Годинава во Велес 135 матуранти помалку од лани

МКД - 11.06.2020

Во велешките основни училишта оваа учебна 2019/2020 ја завршија 4466 основци што е помалку за 34 споредено со претходната учебна 2018/2019 година (4500 ученици). Бројот на завршени деветоодделенци годинава е 433, а лани 464.

Се намалува бројот на ученици во Велес, годинава 135 матуранти помалку од лани

А1 On - 11.06.2020

Во велешките основни училишта оваа учебна 2019/2020 ја завршија 4466 основци што е помалку за 34 споредено со претходната учебна 2018/2019 година (4500 ученици). Бројот на завршени деветоодделенци годинава е 433, а лани 464.

Драги ученици, многу ни недостигате!

Деца - 11.06.2020

Драги ученици, многу ни недостигате! Вашите професори мислат на вас. Оваа порака им ја испратија наставници по француски јазик на своите ученици за крај на учебната година. Љубовта кон професијата е дополнителен мотив за континуирано учење, со што ...

Училишната година заврши вчера, но дали ќе продолжи од септември?

Скопје инфо - 11.06.2020

Заврши учебната година. За прв пат, учениците последниот училишен ден го дочекаа надвор од училишните клупи, поради корона вирусот. За изминативе три месеци, министерот за образование вели дека во главно е задоволен како се одвивала наставата.

Секоја година се намалува бројот на ученици во Велес, годинава  135 матуранти помалку од лани

Опсервер - 11.06.2020

Велес, 11 јуни 2020 () – Во велешките основни училишта оваа учебна 2019/2020 ја завршија 4466 основци што е помалку за 34 споредено со претходната учебна 2018/2019 година (4500 ученици). Бројот на завршени деветоодделенци годинава е 433, а лани 464.

Интервју со Емилија Рамбабова: Сакам да давам свој придонес за кревање на степенот на солидарност во општеството

Поглед - 11.06.2020

ПОГЛЕД: Г. Рамбабова. Годинава средношколците за жал поради коронавирусот не успеаа на традиционален свечен начин да ја прослават својата матурска вечер и завршување на средното образование, но сепак во Штип односно во средното медицинско училиште ...

Адеми: Сакаме учениците да се вратат на училиште зашто наставата таму нема замена, колку и да се трудиме

Телма - 10.06.2020

Сакаме учениците да се вратат на училиште зашто наставата таму нема замена, колку и да се трудиме. Ќе бидеме подготвени за какво било сценарио, но посакуваме во најнормални услови и околности да се вратиме во училиштата од 1 септември, рече ...

Општина Кисела Вода: Честитки за успешно завршената училишна година

Канал5 - 10.06.2020

Општина Кисела Вода на сите ученици и на нивните наставници им честита за успешно завршената училишна година. Посочуваат дека од прекинот на наставата во нашата држава, училиштата во нивна надлежност, преку онлајн далечинско учење реализираа богата ...

Заврши учебната година – учениците оценки добија он – лајн

Телма - 10.06.2020

Овој пат во вонредни околности и надвор од училишните клупи, кои од 11 март се испразнија поради пандемијата. Во второто полугодие учениците и просветните работници се соочија со една не толку позната ситуација што ја наметна пандемијата, па ...

И формално заврши учебната година, нема прослави за доделувањето на свидетелствата

Канал5 - 10.06.2020

Наместо цвеќе за учителката и поздрав со другарчињата, учениците учебната година ја завршија онлајн. Не се радуваа на скратените часови од последниот ден, а лектирите кои треба да ги прочитаат за време на летниот распуст ќе ги добијат во електронска ...

Заврши учебната година

24 Вести - 10.06.2020

За прв пат 10 јуни е ден без детски насмевки и радост во училишните дворови. Оваа година , училшните ѕвона не го означија крајот на учебната година. Учебната 2019 – 2020 година, заврши во вонредни услови.

Завршува учебната 2019/2020 од која една третина беше онлајн

Канал5 - 10.06.2020

За 270 илјади средношколци и основци, меѓу кои и околу 19 илјади првачиња, денеска завршува учебната 2019/2020 година. Првпат во вонредни околности и надвор од училишните клупи кои останаа празни од 11 март поради опасност од ширење на заразата со ...

Завршува учебната 2019/2020 од која една третина беше онлајн

Алсат-М - 10.06.2020

За 270 илјади средношколци и основци, меѓу кои и околу 19 илјади првачиња, денеска завршува учебната 2019/2020 година, првпат во вонредни околности и надвор од училишните клупи кои останаа празни од 11 март поради опасност од ширење на заразата со ...

Завршува учебната 2019/2020 од која една третина беше онлајн

24 Вести - 10.06.2020

За 270 илјади средношколци и основци, меѓу кои и околу 19 илјади првачиња, денеска завршува учебната 2019/2020 година, првпат во вонредни околности и надвор од училишните клупи кои останаа празни од 11 март поради опасност од ширење на заразата со ...

Адеми: Посакуваме од 1 септември враќање во училишните клупи

Алсат-М - 10.06.2020

Сакаме учениците да се вратат на училиште зашто наставата таму нема замена, колку и да се трудиме. Ќе бидеме подготвени за какво било сценарио, но посакуваме во најнормални услови и околности да се вратиме во училиштата од 1 септември, рече ...

Адеми: Посакуваме од 1 септември враќање во училишните клупи

Канал5 - 10.06.2020

Сакаме учениците да се вратат на училиште зашто наставата таму нема замена, колку и да се трудиме. Ќе бидеме подготвени за какво било сценарио, но посакуваме во најнормални услови и околности да се вратиме во училиштата од 1 септември, рече ...

Адеми: Очекуваме на 1 септември учениците да се вратат во училиштата

Фокус - 10.06.2020

Сакаме учениците да се вратат на училиште зашто наставата таму нема замена, колку и да се трудиме. Ќе бидеме подготвени за секое сценарио, но посакуваме во најнормални услови и околности да се вратиме во училиштата од 1 септември, рече министерот за ...

Во Прилеп 9.600 основци и средношколци ја завршија учебната година

Канал5 - 10.06.2020

Речиси 9.600 основци и средношколци во Прилеп ја завршија учебната година. За првпат нестандардно, затоа што поради пандемијата со коронавирусот, крајот на учебната година не го означи училишното ѕвонче.

Завршува учебната година која една третина беше онлајн

Фокус - 10.06.2020

За 270 илјади средношколци и основци, меѓу кои и околу 19 илјади првачиња, денеска завршува учебната 2019/2020 година, првпат во вонредни околности и надвор од училишните клупи кои останаа празни од 11 март поради опасност од ширење на заразата со ...

Завршува учебната 2019/2020 од која една третина беше онлајн

ТВ21 - 10.06.2020

За 270 илјади средношколци и основци, меѓу кои и околу 19 илјади првачиња, денеска завршува учебната 2019/2020 година, првпат во вонредни околности и надвор од училишните клупи кои останаа празни од 11 март поради опасност од ширење на заразата со ...

Адеми: Посакуваме од 1 септември враќање во училишните клупи

+инфо - 10.06.2020

Сакаме учениците да се вратат на училиште зашто наставата таму нема замена, колку и да се трудиме. Ќе бидеме подготвени за какво било сценарио, но посакуваме во најнормални услови и околности да се вратиме во училиштата од 1 септември, рече ...

Адеми: Посакуваме од 1 септември враќање во училишните клупи

Press24 - 10.06.2020

Сакаме учениците да се вратат на училиште зашто наставата таму нема замена, колку и да се трудиме. Ќе бидеме подготвени за какво било сценарио, но посакуваме во најнормални услови и околности да се вратиме во училиштата од 1 септември, рече ...

Адеми: Посакуваме од 1 септември враќање во училишните клупи

А1 On - 10.06.2020

Сакаме учениците да се вратат на училиште зашто наставата таму нема замена, колку и да се трудиме. Ќе бидеме подготвени за какво било сценарио, но посакуваме во најнормални услови и околности да се вратиме во училиштата од 1 септември, рече ...

Колку и да се трудиме на наставата во училиштата ѝ нема замена, рече Адеми

МКД - 10.06.2020

„Сакаме учениците да се вратат на училиште зашто наставата таму нема замена, колку и да се трудиме. Ќе бидеме подготвени за какво било сценарио, но посакуваме во најнормални услови и околности да се вратиме во училиштата од 1 септември“, рече ...

Распуст!

+инфо - 10.06.2020

За 270.000 средношколци и основци, меѓу кои и околу 19.000 првачиња, денеска завршува учебната 2019/2020 година, првпат во вонредни околности и надвор од училишните клупи кои останаа празни од 11 март поради опасност од ширење на заразата со ...

Адеми: Очекуваме на 1 септември да се вратиме во училиштата

360 степени - 10.06.2020

Сакаме учениците да се вратат на училиште зашто наставата таму нема замена, колку и да се трудиме. Ќе бидеме подготвени за секое сценарио, но посакуваме во најнормални услови и околности да се вратиме во училиштата од 1 септември, рече министерот за ...

Денеска завршува учебната 2019/2020 година надвор од училишните клупи

Слободен Печат - 10.06.2020

За 270 илјади средношколци и основци, меѓу кои и околу 19 илјади првачиња, денеска завршува учебната 2019/2020 година, првпат во вонредни околности и надвор од училишните клупи кои останаа празни од 11 март поради опасност од ширење на заразата со ...

[Фото] Наставниците од „Димитар Влахов“ со „мозаик од искрени пораки“ до учениците

Радио МОФ - 10.06.2020

Додека трае кризната состојба, со „мозаик од искрени пораки“ професорите од СУГС ,,Димитар Влахов” решија на свој интересен начин преку социјалните мрежи да се обратат до своите ученици со порака дека со нетрпение ги очекуваат повторно во училишните ...

Завршува учебната 2019/2020 од која една третина беше онлајн

Курир - 10.06.2020

За 270 илјади средношколци и основци, меѓу кои и околу 19 илјади првачиња, денеска завршува учебната 2019/2020 година, првпат во вонредни околности и надвор од училишните клупи кои останаа празни од 11 март поради опасност од ширење на заразата со ...

Учебната 2019/2020 година заврши онлајн

360 степени - 10.06.2020

Министерот Арбер Адеми најави дека, ако наесен има нов бран на коронавирусот и новата учебна година ќе почне од далечина Денеска завршува учебната 2019/2020 година за околу 270 илјади средношколци и основци во земјава, кои во последните три месеци ...

Во вонредни услови завршува учебната година, денеска завршуваат и уписите на првачињата

OhridNews - 10.06.2020

Учебната 2019/20, завршува денеска, во која речиси една третина наставата се одвиваше онлајн поради епидемијата од коронавирус. За да одговорат на предизвикот улилиштата мораа да ја адаприраат наставната програма користејќи онлајн алатки како видео ...

Во вонредни услови завршува учебната година, денеска завршуваат уписите во ОМУ „Методи Патче“

OhridNews - 10.06.2020

Учебната 2019/20, завршува денеска, во која речиси една третина наставата се одвиваше онлајн поради епидемијата од коронавирус. За да одговорат на предизвикот улилиштата мораа да ја адаприраат наставната програма користејќи онлајн алатки како видео ...

Заврши една од најтешките учебни години

Факултети - 10.06.2020

Три месеци далеку од училниците, со затворени училишта поради пандемијата на Ковид-19, денеска завршува учебната 2019/2020 година. Редовната настава беше прекината на 11 март. Владата донесе повеќе уредби за да се овозможи законски наставниот процес ...

Во вонредни услови заврши учебната година, Адеми посака учениците да се вратат во клупите од септември

Макфакс - 10.06.2020

За првпат во вонредни околност заврши учебната година, во која три месеци наставата се одржуваше онлајн поради опасноста од ширење на Ковид-19. Министерот за образование и наука, Арбер Адеми изрази желба учениците да се вратат на училиште од 1-ви ...

Адеми се надева на враќање во училиште на 1 септември

Р.С.Европа - 10.06.2020

Сакаме учениците да се вратат на училиште зашто наставата таму нема замена, колку и да се трудиме. Ќе бидеме подготвени за какво било сценарио, но посакуваме во најнормални услови и околности да се вратиме во училиштата од 1 септември, изјави ...

Денес и на родителите им дојде распуст – Браво за сите кои успешно се справија со предизвикот е-образование

Црнобело - 10.06.2020

Браво за наставниците кои не се откажаа од предизвикот и се грижеа за квалитетно образование и кога не знаеја дали платата ќе им остане иста, за учениците кои не се однесуваа како на распуст, родителите кои им беа како учители, па дури и за оние кои ...

Преговори, па пандемија: Завршува учебната година од која една третина беше онлајн

Кајгана - 10.06.2020

Скопје, 10 јуни 2020 (МИА) – За 270.000 средношколци и основци, меѓу кои и околу 19.000 првачиња, денеска завршува учебната 2019/2020 година, првпат во вонредни околности и надвор од училишните клупи кои останаа празни од 11 март поради опасност од ...

10 јуни како никогаш до сега – крајот на учебната година во сенка на пандемијата

Алфа - 10.06.2020

Денеска заврши учебната година за сите средношколци и основци. Овој пат во вонредни околности и надвор од училишните клупи, кои од 11 март се испразнија поради пандемијата. Во второто полугодие учениците и просветните работници се соочија со една не ...

Oнлајн ѕвонче ја заврши учебната година

Р.С.Европа - 10.06.2020

Оваа учебна година завршува во вонредни услови. Учениците учеа од дома поради пандемијата на коронавирусот. Тие три месеци имаа далечинско учење. На учениците има недостасува другарувањето, а учебната година завршува и без традиционалната прослава.

Родителите среќни за крајот на он-лајн учебната година: Се надеваме дека од септември учениците ќе се вратат во ...

Слободен Печат - 10.06.2020

Покрај средношколците, на новиот ритам на учење и оценување во последната третина од учебната година мораа да се прилагодат и основците, чии родители исто така сметаат дека за нивните деца подобро би било враќање на наставата во вообичаениот тек, но ...

Училишната година заврши, дали ќе продолжи од септември?

Скопје24 - 10.06.2020

Заврши учебната година. За прв пат, учениците последниот училишен ден го дочекаа надвор од училишните клупи. За изминативе три месеци, министерот за образование вели дека во главно е задоволен како се одвивала наставата.

Средношколски бојкот, онлајн настава и откажан матурски испит – што ја одбележа учебната година?

Радио МОФ - 10.06.2020

За 270.000 основци и средношколци денеска официјално требаше да заврши учебната година. Но, училишните клупи останаа празни уште на почетокот на март, а учениците во своите домови. Појавата на новиот коронавирус ја поремети редовната настава, некои ...

Завршува учебната 2019/2020 од која една третина беше онлајн

Сител - 10.06.2020

За 270 илјади средношколци и основци, меѓу кои и околу 19 илјади првачиња, денеска завршува учебната 2019/2020 година, првпат во вонредни околности и надвор од училишните клупи кои останаа празни од 11 март поради опасност од ширење на заразата со ...

Завршува учебната 2019/2020 од која една третина беше онлајн

ММС - 10.06.2020

За 270 илјади средношколци и основци, меѓу кои и околу 19 илјади првачиња, денеска завршува учебната 2019/2020 година, првпат во вонредни околности и надвор од училишните клупи кои останаа празни од 11 март поради опасност од ширење на заразата со ...

Училишната година заврши, дали ќе продолжи од септември?

Сител - 10.06.2020

Заврши учебната година. За прв пат, учениците последниот училишен ден го дочекаа надвор од училишните клупи, поради корона вирусот. За изминативе три месеци, министерот за образование вели дека во главно е задоволен како се одвивала наставата.

Учебната година заврши, а вонредните околности ќе остават последици врз образованието

Алфа - 10.06.2020

Заврши учебната година, овој пат во вонредни околности, надвор од училишните клупи кои од март останаа празни. Со одлуката на Владата, наставата родолжи на онлајн платформи, со таканареченото далечинско учење.

Завршува учебната година

Нетпрес - 10.06.2020

За 270.000 средношколци и основци, меѓу кои и околу 19.000 првачиња, денеска завршува учебната 2019/2020 година, првпат во вонредни околности и надвор од училишните клупи кои останаа празни од 11 март поради опасност од ширење на заразата со ...

Заврши учебната година, од 11 март наставата се одвиваше онлајн

МКД - 10.06.2020

За 270 илјади средношколци и основци, меѓу кои и околу 19 илјади првачиња, денеска завршува учебната 2019/2020 година, првпат во вонредни околности и надвор од училишните клупи кои останаа празни од 11 март поради опасност од ширење на заразата со ...

Завршува учебната 2019/2020 година

Press24 - 10.06.2020

За 270 илјади средношколци и основци, меѓу кои и околу 19 илјади првачиња, денеска завршува учебната 2019/2020 година, првпат во вонредни околности и надвор од училишните клупи кои останаа празни од 11 март поради опасност од ширење на заразата со ...

Учебната година завршува во вонредни услови

Макфакс - 10.06.2020

Учебната 2019/2020 година завршува во вонредни услови. Учениците од десетте општински основни училишта, речици цело второ полугодие спроведуваа настава по електронски пат, како резултат на прекинот на воспитно – образовниот процес поради Ковид – 19.

Завршува учебната година од која една третина беше онлајн настава

Нова ТВ - 10.06.2020

За 270.000 основци и средношколци, меѓу кои и околу 19.000 првачиња, денеска завршува учебната година, за првпат во вонредни околности и надвор од училишните клупи кои останаа празни од 11 март поради опасноста од ширење на Ковид-19.

Учебната 2019/2020 година завршува онлајн, без стратегија како во идната со нов пик на пандемијата

Алфа - 10.06.2020

Денеска завршува учебната 2019/2020 година за 270 илјади средношколци и основци, меѓу кои и околу 19 илјади првачиња. Оваа учебна година за првпат завршува во вонредни околности и надвор од училишните клупи кои останаа празни од 11 март поради ...

Богоев: Среќен распуст, е-наставата ја одбележа учебната година

Сител - 10.06.2020

Градоначалникот на Карпош Стефан Богоев преку видео порака им го честита крајот на учебната година на ученици, наставници и родители. Тој им се заблагодари на сите за вложениот труд и напор, за реализација на воспитно – образовниот процес по ...

Завршува учебната година – од утре на летен распуст

Деца - 10.06.2020

Три месеци далеку од училниците, со затворени училишта поради пандемијата на Ковид-19, денеска завршува учебната 2019/2020 година. Редовната настава беше прекината на 11 март. Владата донесе повеќе уредби за да се овозможи законски наставниот процес ...

Завршува учебната 2019/2020 од која една третина беше онлајн

А1 On - 10.06.2020

За 270 илјади средношколци и основци, меѓу кои и околу 19 илјади првачиња, денеска завршува учебната 2019/2020 година, првпат во вонредни околности и надвор од училишните клупи кои останаа празни од 11 март поради опасност од ширење на заразата со ...

Адеми: Посакуваме од 1 септември враќање во училишните клупи

Слободен Печат - 10.06.2020

Во гостувањето во „ТВ-Училница” на МРТ Адеми посочи дека сите придонеле процесот на онлајн-настава да биде успешен – покрај учениците и наставниците, го цени и ангажманот на родителите. Сакаме учениците да се вратат на училиште зашто наставата таму ...

Богоев: Среќен распуст, е-наставата ја одбележа учебната година

Опсервер - 10.06.2020

Скопје, 10 јуни 2020 () – Градоначалникот на Карпош Стефан Богоев преку видео порака им го честита крајот на учебната година на ученици, наставници и родители. Тој им се заблагодари на сите за вложениот труд и напор, за реализација на воспитно – ...

Адеми: Посакуваме од 1 септември враќање во училишните клупи

Скопје инфо - 10.06.2020

Сакаме учениците да се вратат на училиште зашто наставата таму нема замена, колку и да се трудиме. Ќе бидеме подготвени за какво било сценарио, но посакуваме во најнормални услови и околности да се вратиме во училиштата од 1 септември, рече ...

Завршува учебната 2019/2020 од која една третина беше онлајн

еМагазин - 10.06.2020

За 270 илјади средношколци и основци, меѓу кои и околу 19 илјади првачиња, денеска завршува учебната 2019/2020 година, првпат во вонредни околности и надвор од училишните клупи кои останаа празни од 11 март поради опасност од ширење на заразата со ...

Среќен распуст, е-наставата ја обележа оваа учебна година

24Инфо - 10.06.2020

Учебната 2019/2020 година завршува во вонредни услови. Учениците од десетте општински основни училишта, речици цело второ полугодие спроведуваа настава по електронски пат, како резултат на прекинот на воспитно – образовниот процес поради Ковид – 19.

Богоев: Среќен распуст и честитки за реализацијата на е-наставата

Вечер Прес - 10.06.2020

Градоначалникот на Општина Карпош, Стефан Богоев преку видео порака им го честита крајот на учебната година на ученици, наставници и родители. Тој им се заблагодари на сите за вложениот труд и напор, за реализација на воспитно – образовниот процес ...

Крај на необичната учебна 2019/2020-та година

Gostivarpress.mk - 10.06.2020

Денешниот е последен работен ден од учебната 2019/2020 година. За околу 10.500 ученици од основните и средните училишта на подрачјето на Oпштина Гостивар, од утре официјално започнува летниот распуст.

Во вонредни услови заврши учебната година, Адеми посака учениците да се вратат во клупите од септември

Точка - 10.06.2020

За првпат во вонредни околности заврши учебната година, во која три месеци наставата се одржуваше онлајн поради опасноста од ширење на Ковид-19. Министерот за образование и наука, Арбер Адеми изрази желба учениците да се вратат на училиште од 1-ви ...

Успешно завршена училишната година во Кисела Вода

Вечер Прес - 10.06.2020

Општина Кисела Вода на сите ученици и на нивните наставници им честита за успешно завршената училишна година. Од почетокот на прекинот на наставата во нашата држава, училиштата во надлежност на Општина Кисела Вода преку онлајн далечинско учење ...

Адеми: Посакуваме од 1 септември враќање во училишните клупи

Опсервер - 10.06.2020

Скопје, 10 јуни 2020 () – Сакаме учениците да се вратат на училиште зашто наставата таму нема замена, колку и да се трудиме. Ќе бидеме подготвени за какво било сценарио, но посакуваме во најнормални услови и околности да се вратиме во училиштата од ...

Општина Кисела Вода: Честитки за успешно завршената училишна година

Опсервер - 10.06.2020

Скопје, 10 јуни 2020 () – Општина Кисела Вода на сите ученици и на нивните наставници им честита за успешно завршената училишна година. Посочуваат дека од прекинот на наставата во нашата држава, училиштата во нивна надлежност, преку онлајн ...

Учебната година завршува во вонредни услови

Скопје инфо - 10.06.2020

Учебната 2019/2020 година завршува во вонредни услови. Учениците од десетте општински основни училишта, речици цело второ полугодие спроведуваа настава по електронски пат, како резултат на прекинот на воспитно – образовниот процес поради Ковид – 19.

Мила Жибак: Без економските науки не може да се менаџира компанија, ниту да се води сопствен бизнис

Kumanovo News - 10.06.2020

Економски техничар, бизнис администратор, техничар за дизајн на облека, техничар за изработка на облека, техничар за обувки, графички дизајнер и спортист - кошаркар, се професиите кои можат да ги изберат идните средношколци доколку се запишат во ...

Завршува учебната 2019/2020 од која една третина беше онлајн

Frontline - 10.06.2020

Поради ризик од ширење на заразата, Владата на крајот на април донесе одлука онлајн-наставата да продолжи до крајот на учебната година, како и одлука оваа година да нема полагање државна матура која се организира во средината на јуни.

СУГС „Димитар Влахов” со мозаик од искрени пораки ги повикуваат учениците повторно во школските клуп

24Инфо - 10.06.2020

Во овие тешки денови за сите нас, професорите од СУГС ,,Димитар Влахов” решија на свој интересен и искрен начин преку социјалните мрежи да се обратат до своите ученици со порака дека со нетрпение ги очекуваат повторно во училишните клупи.

Завршува учебната 2019/2020 од која една третина беше онлајн

Скопје инфо - 10.06.2020

За 270 илјади средношколци и основци, меѓу кои и околу 19 илјади првачиња, денеска завршува учебната 2019/2020 година, првпат во вонредни околности и надвор од училишните клупи кои останаа празни од 11 март поради опасност од ширење на заразата со ...

Учебната година завршува во вонредни услови

MTM - 10.06.2020

Учебната 2019/2020 година завршува во вонредни услови. Учениците од десетте општински основни училишта, речици цело второ полугодие спроведуваа настава по електронски пат, како резултат на прекинот на воспитно – образовниот процес поради Ковид – 19.

Завршува учебната 2019/2020 од која една третина беше онлајн

iPortal - 10.06.2020

За 270 илјади средношколци и основци, меѓу кои и околу 19 илјади првачиња, денеска завршува учебната 2019/2020 година, првпат во вонредни околности и надвор од училишните клупи кои останаа празни од 11 март поради опасност од ширење на заразата со ...

Завршува учебната 2019/2020 од која една третина беше онлајн

Вечер Прес - 10.06.2020

За 270 илјади средношколци и основци, меѓу кои и околу 19 илјади првачиња, денеска завршува учебната 2019/2020 година, првпат во вонредни околности и надвор од училишните клупи кои останаа празни од 11 март поради опасност од ширење на заразата со ...

За 15.379 ученици во Куманово заврши учебната година

Kumanovo News - 10.06.2020

За вкупно 15.379 ученици од основните и средни училишта во Куманово, денеска за првпат во вонредни услови, заврши учебната година, откако вратите за учениците беа затворени на 11 март, поради ширењето на коронавирусот во земјата.

Честитки до сите ученици и наставници за успешно завршената училишна година

24Инфо - 10.06.2020

Општина Кисела Вода на сите ученици и на нивните наставници им честита за успешно завршената училишна година. Од почетокот на прекинот на наставата во нашата држава, училиштата во надлежност на Општина Кисела Вода преку онлајн далечинско учење ...

Завршува учебната 2019/2020 од која една третина беше онлајн

24Инфо - 10.06.2020

За 270 илјади средношколци и основци, меѓу кои и околу 19 илјади првачиња, денеска завршува учебната 2019/2020 година, првпат во вонредни околности и надвор од училишните клупи кои останаа празни од 11 март поради опасност од ширење на заразата со ...

Завршува учебната, првпат во вонредни околности и надвор од училишните клупи

Локално - 10.06.2020

За 270 илјади средношколци и основци, меѓу кои и околу 19 илјади првачиња, денеска завршува учебната 2019/2020 година, првпат во вонредни околности и надвор од училишните клупи кои останаа празни од 11 март поради опасност од ширење на заразата со ...

Завршува учебната 2019/2020 од која една третина беше онлајн

Опсервер - 10.06.2020

Скопје, 10 јуни 2020 () – За 270 илјади средношколци и основци, меѓу кои и околу 19 илјади првачиња, денеска завршува учебната 2019/2020 година, првпат во вонредни околности и надвор од училишните клупи кои останаа празни од 11 март поради опасност ...

Дојде крајот: Учебната 2019/2020 година завршува онлајн

Република - 10.06.2020

Денеска завршува учебната 2019/2020 година за 270 илјади средношколци и основци, меѓу кои и околу 19 илјади првачиња. Оваа учебна година за првпат завршува во вонредни околности и надвор од училишните клупи кои останаа празни од 11 март поради ...

Завршува учебната година за над 15.000 ученици во Куманово

Опсервер - 10.06.2020

Куманово, 10 јуни 2020 () – Учебната година денеска завршува за над 10.000 основци и над 5.000 средношколци од Куманово, соопштија од секторот за образование од општината. Во Куманово, годинава деветто одделение завршуваат над 1.000 ученици, а ...

Наставници за онлајн наставата: Со најмалите беше најтешко, потребна е унифицирана програма од МОН и обука за ...

Frontline - 10.06.2020

Ковид 19 кризата ги исправи пред предизвици и наставниците. Наишле на пречки, но ги совладале. Работеле на Skype, Zoom, Viber, но секако им е подрага директна интеракција, лице в лице. Крај на учебната година за основците и средношколците, но оваа ...

Во Прилеп 9.600 основци и средношколци ја завршија учебната година

Опсервер - 10.06.2020

Прилеп, 10 јуни 2020 () – Речиси 9.600 основци и средношколци во Прилеп ја завршија учебната година. За првпат нестандардно, затоа што поради пандемијата со коронавирусот, крајот на учебната година не го означи училишното ѕвонче.

КРАЈ НА КОРОНАВИРУС ПОЛУГОДИЕТО: Денеска завршува виртуелната учебна година за 289.000 ученици и почнува реалниот летен ...

Денешен - 10.06.2020

За 270 илјади средношколци и основци, меѓу кои и околу 19 илјади првачиња, денеска завршува учебната 2019/2020 година, првпат во вонредни околности и надвор од училишните клупи кои останаа празни од 11 март поради опасност од ширење на заразата со ...

Адеми: Од 1 септември сакаме учениците да се вратат на училиште зашто наставата таму нема замена

Локално - 10.06.2020

Сакаме учениците да се вратат на училиште зашто наставата таму нема замена, колку и да се трудиме. Ќе бидеме подготвени за какво било сценарио, но посакуваме во најнормални услови и околности да се вратиме во училиштата од 1 септември, рече ...

Календарски заврши школската година

Тера - 10.06.2020

10 јуни вообичаено е најрадосниот ден за учениците. Оваа година радоста им стигна порано, уште во месец март. Надлежните немаа дилема дека мора да се прекине наставата заради коронавирусот, заради нивното здравје.

Учебната година завршува во вонредни услови

Точка - 10.06.2020

Учебната 2019/2020 година завршува во вонредни услови. Учениците од десетте општински основни училишта, речици цело второ полугодие спроведуваа настава по електронски пат, како резултат на прекинот на воспитно – образовниот процес поради Ковид – 19.

Учебната година заврши надвор од училишните клупи поради пандемијата со ковид-19

Мета - 10.06.2020

Денеска формално заврши учебната година за основците и средношколците, овој пат во вонредни услови и надвор од училишните клупи. Пандемијата со корона вирусот ги затвори училиштата на 11 март, а оттогаш па наваму образовниот процес се одвиваше ...

Завршува учебната 2019/2020 од која една третина беше онлајн

CivilMedia - 10.06.2020

За 270 илјади средношколци и основци, меѓу кои и околу 19 илјади првачиња, денеска завршува учебната 2019/2020 година, првпат во вонредни околности и надвор од училишните клупи кои останаа празни од 11 март поради опасност од ширење на заразата со ...

Адеми: Посакуваме враќање во училишните клупи од 1 септември

Frontline - 10.06.2020

По повод крајот на учебната 2019/2020 година, министерот Адеми и на својот Фејсбук-профил им честиташе на учениците за постигнатите успеси и стекнатото знаење, посакувајќи им пријатен распуст до почетокот на новата учебна година, со надеж дека „ќе ...

Крај за една необична учебна година: Започнува летниот распуст

Кумановски м. - 10.06.2020

За 270 илјади средношколци и основци, меѓу кои и околу 19 илјади првачиња, денеска завршува учебната 2019/2020 година, првпат во вонредни околности и надвор од училишните клупи кои останаа празни од 11 март поради опасност од ширење на заразата со ...

Адеми: Посакуваме од 1 септември враќање во училишните клупи

iPortal - 10.06.2020

Сакаме учениците да се вратат на училиште зашто наставата таму нема замена, колку и да се трудиме. Ќе бидеме подготвени за какво било сценарио, но посакуваме во најнормални услови и околности да се вратиме во училиштата од 1 септември, рече ...

Адеми: Од 1 септември сакаме учениците да се вратат на училиште зашто наставата таму нема замена

Република - 10.06.2020

Сакаме учениците да се вратат на училиште зашто наставата таму нема замена, колку и да се трудиме. Ќе бидеме подготвени за какво било сценарио, но посакуваме во најнормални услови и околности да се вратиме во училиштата од 1 септември, рече ...

Адеми: Посакуваме од 1 септември враќање во училишните клупи

Либертас - 10.06.2020

Сакаме учениците да се вратат на училиште зашто наставата таму нема замена, колку и да се трудиме. Ќе бидеме подготвени за какво било сценарио, но посакуваме во најнормални услови и околности да се вратиме во училиштата од 1 септември, рече ...

Адеми: Посакуваме од 1 септември враќање во училишните клупи

24Инфо - 10.06.2020

Сакаме учениците да се вратат на училиште зашто наставата таму нема замена, колку и да се трудиме. Ќе бидеме подготвени за какво било сценарио, но посакуваме во најнормални услови и околности да се вратиме во училиштата од 1 септември, рече ...

Адеми: Посакуваме од 1 септември враќање во училишните клупи

Вечер Прес - 10.06.2020

Сакаме учениците да се вратат на училиште зашто наставата таму нема замена, колку и да се трудиме. Ќе бидеме подготвени за какво било сценарио, но посакуваме во најнормални услови и околности да се вратиме во училиштата од 1 септември, рече ...

АДЕМИ ВО ТВ УЧИЛНИЦА: На 1 септември сакаме враќање во училишните клупи

Денешен - 10.06.2020

Сакаме учениците да се вратат на училиште зашто наставата таму нема замена, колку и да се трудиме. Ќе бидеме подготвени за какво било сценарио, но посакуваме во најнормални услови и околности да се вратиме во училиштата од 1 септември, рече ...

Учебната година завршува во вонредни услови

Н.Македонија - 10.06.2020

Учебната 2019/2020 година завршува во вонредни услови. Учениците од десетте општински основни училишта, речици цело второ полугодие спроведуваа настава по електронски пат, како резултат на прекинот на воспитно – образовниот процес поради ковид – 19.

Општина Карпош: Среќен распуст, Е-наставата ја одбележа оваа учебна година

MakPress - 10.06.2020

Учебната 2019/2020 година завршува во вонредни услови. Учениците од десетте општински основни училишта, речици цело второ полугодие спроведуваа настава по електронски пат, како резултат на прекинот на воспитно – образовниот процес поради Ковид – 19.

Официјален крај на учебната година, училишните клупи останаа празни од 11-ти март

MakPress - 10.06.2020

За 270 илјади средношколци и основци, меѓу кои и околу 19 илјади првачиња, денеска завршува учебната 2019/2020 година, првпат во вонредни околности и надвор од училишните клупи кои останаа празни од 11 март поради опасност од ширење на заразата со ...

Адеми: Посакуваме од 1 септември враќање во училишните клупи

MakPress - 10.06.2020

Сакаме учениците да се вратат на училиште зашто наставата таму нема замена, колку и да се трудиме. Ќе бидеме подготвени за какво било сценарио, но посакуваме во најнормални услови и околности да се вратиме во училиштата од 1 септември, рече ...

Професорот Дамовски: Ми недостасуваат учениците, комуникацијата во живо со менторот ништо не може да ја замени!

Фокус - 09.06.2020

Онлајн-учењето беше нешто кое не беше пракса во Северна Македонија, особено за основните и средните училишта. Но, кризата поради корона вирусот промени некои работи. Стандардната настава се префрли на електронските уреди уште пред неколку месеци, со ...

Утре завршува учебната година, ученици велат: Беше хаос!

Алсат-М - 09.06.2020

Утре завршува учебната година. Збогум на училиштето, наставниците и пријателите, но и на онлајн наставата. Во последниве три месеци учењето од далечина имаше разни потешкотии, како за наставниците, така и за учениците.

Биди и ти гимназијалец

Kumanovo News - 08.06.2020

„Јас го разбирам светот како поле за културен натпревар меѓу народите“ е мислата на нашиот патрон Гоце Делчев, која 75 години нѐ води нас вработените и учениците по патот на науката, во постојан натпревар во знаења и вештини, освојување награди, ...