TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Британија ја обвини Русија за нападот во Сирија

Р.С.Европа - 09.04.2017

Британскиот секретар за одбрана Мајкл Фалон ја обвини Русија за “секоја цивилна жртва” во минатонеделниот “варварски” хемиски напад во сирискиот град во кој загинаа десетици мажи, жени и деца.

Путин и Рохани со осуда за акциите на САД во Сирија

Р.С.Европа - 09.04.2017

Рускиот и иранскиот претседател во телефонскиот разговор ги осудиле “агресивните” американски акции против Сирија, соопшти Кремљ. Двајцата, Владимир Путин и Хасан Рохани “ги забележале неприфатливите американски агресивни акции против суверена ...

Збунувачкиот напад на Трамп врз Сирија (ВИДЕО)

МКД - 09.04.2017

Ако претседателот Трамп ги прошири своите напади врз Асад, тој ќе влезе во истата бара против која предупредуваше кандидатот Трамп, вели Њујоркер . На 7 август 1998 година, бомбашите-самоубијци на Ал каеда погодија две американски амбасади во ...

Берни Сандерс: Доналд Трамп нема овластување да лансира проектили

МКД - 09.04.2017

Неколку високи демократи, вклучувајќи ги Берни Сандерс и Тим Кејн, го обвинија американскиот претседател Доналд Трамп дека нема овластување да го заобиколува Конгресот и да лансира проектили во Сирија, вели Индипендент .

Њујоркер: Трамп влезе во истата бара за која предупредуваше

Фокус - 09.04.2017

Ако претседателот Трамп ги прошири своите напади врз Асад, на пример воспоставувајќи безбедни цивилни зони, или уништувајќи ги сириските воздушни сили, или бомбардирајќи го Асад за да го донесе на преговарачка маса, тој ќе влезе во истата бара за ...

Рохани и Асад: САД го креваат моралот на терористите

Кајгана - 09.04.2017

Претседателите на Сирија и Иран, Башар ал Асад и Хасан Рохани оценуваат дека американските ракетни напади над воената база во Сирија претставуваат тешко кршење на суверенитетот на земјата и имаат за цел да го кренат моралот на терористичките групи, ...

Рохани со поддршка за Асад и осуда за американскиот напад врз сириска воена база

А1 On - 09.04.2017

Претседателот на Иран, Хасан Рохани во денешниот телефонски разговор со сирискиот колега Башар ал Асад, изрази поддршка на Дамаск во борбата против тероризмот и го осуди нападот на САД врз сириската воена база како нарушување на суверенитетот на ...

Мајкл Фалон ја обвинува Русија за жртвите во Сирија

А1 On - 09.04.2017

Британскиот министер за одбрана Мајкл Фалон ја обвини денеска Русија за жртвите во Сирија, тврдејќи дека Москва е „одговорна поради поддршката што му ја дава на Башар ал Асад“. Во авторски текст во неделникот „Сандеј Тајмс“ министерот Фалон пишува ...

Путин и Рохани за американската интервенција во Сирија

А1 On - 09.04.2017

Рускиот и иранскиот претседател Владимир Путин и Хасан Рохани оценија дека агресивните акции на САД против Сирија се „недозволиви“ и оти со тоа се крши меѓународното право, соопшти Кремљ на својата интернет страница.

Нема траги од хемиско оружје во базите во Сирија

Тера - 09.04.2017

Десетици луѓе биле на воениот аеродром Шаjрат во Сирија по нападот од страна на САД, но не беа пронајдени траги од хемиско оружје. Ова го изјави официјалниот претставник на руското Министерство за одбрана, генерал-мајор Игор Конашенков.

САД и понатаму ќе вршат активности за остварување на своите национални интереси

Тера - 09.04.2017

Американскиот претседател, Доналд Трамп, испратил писмо до Конгресот на САД, во кое го информира за ракетниот напад врз базата на сириските воздухопловни сили, и во кое се наведува дека САД ќе преземат дополнителни активности за остварување на ...

Рохани со поддршка за Асад и осуда за американскиот напад врз сириска воена база

Сител - 09.04.2017

Претседателот на Иран, Хасан Рохани во денешниот телефонски разговор со сирискиот колега Башар ал Асад, изрази поддршка на Дамаск во борбата против тероризмот и го осуди нападот на САД врз сириската воена база како нарушување на суверенитетот на ...

Мајкл Фалон ја обвинува Русија за жртвите во Сирија

Сител - 09.04.2017

Британскиот министер за одбрана Мајкл Фалон ја обвини денеска Русија за жртвите во Сирија, тврдејќи дека Москва е „одговорна поради поддршката што му ја дава на Башар ал Асад“. Во авторски текст во неделникот „Сандеј Тајмс“ министерот Фалон пишува ...

Русија: Трамп ја нападна Сирија без докази за хемиско оружје

Позитив.мк - 09.04.2017

Десетици луѓе биле на воениот аеродром Шаjрат во Сирија по нападот од страна на САД, но не беа пронајдени траги од хемиско оружје. Ова го изјави официјалниот претставник на руското Министерство за одбрана, генерал-мајор Игор Конашенков.

Мајкл Фалон ја обвинува Русија за жртвите во Сирија

Алфа - 09.04.2017

Британскиот министер за одбрана Мајкл Фалон ја обвини денеска Русија за жртвите во Сирија, тврдејќи дека Москва е „одговорна поради поддршката што му ја дава на Башар ал Асад“. Британскиот министер за одбрана Мајкл Фалон ја обвини денеска Русија за ...

Мајкл Фалон ја обвинува Русија за жртвите во Сирија

Локално - 09.04.2017

Британскиот министер за одбрана Мајкл Фалон ја обвини денеска Русија за жртвите во Сирија, тврдејќи дека Москва е „одговорна поради поддршката што му ја дава на Башар ал Асад“. Во авторски текст во неделникот „Сандеј Тајмс“ министерот Фалон пишува ...

По нападите во Сирија: Трамп ја фали војската

Стандард - 09.04.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп ја пофали војската, која го изврши нападот во Сирија. Трамп се обрати кон нив преку Twitter. „Ги поздравувам нашите одлични војници, кои ја претставија толку добро Америка и светот при нападот во Сирија“, ...

Ристо Никовски: Нападот на Сирија треба да биде лекција за Путин, не за Асад

Press24 - 09.04.2017

Воздушниот напад на Сирија, без одлука на Советот за Безбедност на ООН е акт на тероризам и потврда дека американската надворешна политика не ја одредува претседателот. Тој е само извршител, вели во интервјуто за Прес24, дипломатот од кариера, Ристо ...

Рохани и Асад: САД го креваат моралот на терористите

Макфакс - 09.04.2017

Претседателите на Сирија и Иран, Башар ал Асад и Хасан Рохани оценуваат дека американските ракетни напади над воената база во Сирија претставуваат тешко кршење на суверенитетот на земјата и имаат за цел да го кренат морало на терористичките групи, ...

Рохани изрази поддршка за Башар Асад по американското напад

Стандард - 09.04.2017

Иранскиот претседател Хасан Рохани изрази поддршка на сирискиот колега Башар Асад во телефонски разговор вчера вечерта и повторно го осуди американскиот напад против сириска воена база, пренесе сајтот на иранското Претседателство, цитиран Франс прес.

Русија и Иран: САД се окупатор во Сирија, ќе го пресретнеме со сила секој агресор

Локално - 09.04.2017

Заедничкиот команден центар на коалицијата кој го подржува Башар ал Асад на власт во Сирија, објави дека ударот на САД од петокот ја заобиколил границата на дозволеното и отсега ќе реагираат со сила на секоја нова агресија и ќе ја зголемат ...

Трамп размислува да воведе санкции против Русија поради Сирија

Руска реч - 09.04.2017

Претседателот на САД Доналд Трамп ја разгледува со членовите на неговата администрација можноста за воведување нови санкции против Русија и Иран поради поддршката на Сирија, изјави постојаната претставничка на САД во ООН Ники Хејли.

Лондон: Русија е одговорна за жртвите од хемискиот напад

Стандард - 09.04.2017

Русија е индиректно одговорна за секоја од 87-те жртви од нападот со хемиско оружје во северозападниот сириски град Хан Шејхун, вели во напис во весникот „Сандеј тајмс“, британскиот министер за одбрана Мајкл Фалон, цитиран од Франс прес.

Путин и Рохани за американската интервенција во Сирија

Телевизија Нова - 09.04.2017

Рускиот и иранскиот претседател Владимир Путин и Хасан Рохани оценија дека агресивните акции на САД против Сирија се „недозволиви“ и оти со тоа се крши меѓународното право, соопшти Кремљ на својата интернет страница.

САД планираат нови санкции за Сирија

Р.С.Европа - 08.04.2017

Соединетите Американски Држави покрај воздушниот напад во Сирија ќе воведат и нова рунда санкции наменети да го казнат Дамаск за наводното убиство на цивили со хемиско оружје. Ова вчера го кажа секретарот за финансии на САД Стивен Мнучин кој додаде ...

Меѓународни реакции по нападите во Сирија

24 Вести - 08.04.2017

САД презеле многу одмерен чекор кој во целост е оправдан кога изведоа ракетен напад во Сирија поради смртоносната акција со хемиско оружје во провинцијата Идлиб каде загинаа најмалку 86 луѓе меѓу кои и деца, изјави американската амбасадорка во ОН ...

Иранскиот претседател го обвини Трамп дека им помага на терористите

МКД - 08.04.2017

Иранскиот претседател Хасан Рохани го обвини американскиот колега Доналд Трамп дека им помага на „терористичките“ групи во Сирија, во говор емитуван на државната телевизија. „Господинот што ја презеде власта во САД наводно сакаше да се бори против ...

Трамп прати писмо до Конгресот: САД и понатаму ќе вршат активности за остварување на своите национални интереси

МКД - 08.04.2017

Американскиот претседател, Доналд Трамп, испратил писмо до Конгресот на САД, во кое го информира за ракетниот напад врз базата на сириските воздухопловни сили, и во кое се наведува дека САД ќе преземат дополнителни активности за остварување на ...

Од „Прво Америка“ до нападот врз Сирија: причините за одлуката на Трамп

МКД - 08.04.2017

Кога претседателот Трамп во јануари почна да ги добива брифинзите од разузнавачите, неговиот тим побара една работа: претседателот, рекоа тие, информациите најдобро ги прима преку слика и звук.

Подготвуваат ли САД копнена интервенција во Сирија?

Deutsche Welle - 08.04.2017

Посредната војна на Русите и Американците во Сирија може да ескалира, предупредува експертот за Блиски Исток, Михаел Лидерс.САД подготвуваат напад врз главното упориште на ИД во Рака, а Русите нема да се воздржуваат.

САД испитува можна руска улога во хемискиот напад

Кајгана - 08.04.2017

САД испитува дали Русија била инволвирана во хемискиот напад во Сирија што го натера претседателот Доналд Трамп да го спроведе првиот директен воен напад против режимот на Башар ал Асад. Пентагон бара било каков доказ дека руската влада знаела за ...

Хејли: САД се подготвени на нови воени акции во Сирија

А1 On - 08.04.2017

САД презедоа многу одмерен чекор, кој „во целост беше оправдан“, кога изведоа ракетен напад во Сирија поради смртоносниот напад со хемиско оружје, изјави американската амбасадорка во ОН Ники Хејли.

Пенс: САД ќе продолжат со поддршката на Ирак во борбата против ИД

А1 On - 08.04.2017

Американскиот заменик претседател Мајкл Пенс во денешниот телефонски разговор со ирачкиот премиер Хајдер ал Абади вети дека САД ќе продолжат да ја поддржуваат ирачката борба против Исламска држава, соопшти Владата во Багдад.

Хејли: САД се подготвени на нови воени акции во Сирија...

Н.Македонија - 08.04.2017

Хејли: САД се подготвени на нови воени акции во Сирија САД презедоа многу одмерен чекор, кој „во целост беше оправдан“, кога изведоа ракетен напад во Сирија поради смртоносниот напад со хемиско оружје, изјави американската амбасадорка во ОН Ники ...

Пенс: САД ќе продолжат со поддршката на Ирак во борбата против ИД...

Н.Македонија - 08.04.2017

Пенс: САД ќе продолжат со поддршката на Ирак во борбата против ИД Американскиот заменик претседател Мајкл Пенс во денешниот телефонски разговор со ирачкиот премиер Хајдер ал Абади вети дека САД ќе продолжат да ја поддржуваат ирачката борба против ...

Пенс: САД ќе продолжат со поддршката на Ирак во борбата против ИД

Сител - 08.04.2017

Американскиот заменик претседател Мајкл Пенс во денешниот телефонски разговор со ирачкиот премиер Хајдер ал Абади вети дека САД ќе продолжат да ја поддржуваат ирачката борба против Исламска држава, соопшти Владата во Багдад.

Трамп испука речиси 100 милиони долари...

Н.Македонија - 08.04.2017

Додека едни уверуваат дека ова е ограничена операција на САД, а не вовед во интервенција, други нагласуваат дека конечниот исход ќе зависи од идните потези на Вашингтон, Москва и на Дамаск на сириското боиште * Неочекуваната и брза одлука на новиот ...

Хејли: САД се подготвени на нови воени акции во Сирија

Алфа - 08.04.2017

САД презедоа многу одмерен чекор, кој „во целост беше оправдан“, кога изведоа ракетен напад во Сирија поради смртоносниот напад со хемиско оружје, изјави американската амбасадорка во ОН Ники Хејли.

Хејли: САД се подготвени на нови воени акции во Сирија

Либертас - 08.04.2017

САД презедоа многу одмерен чекор, кој „во целост беше оправдан“, кога изведоа ракетен напад во Сирија поради смртоносниот напад со хемиско оружје, изјави американската амбасадорка во ОН Ники Хејли.

САД се подготвени на нови воени акции во Сирија

Нетпрес - 08.04.2017

САД презедоа многу одмерен чекор, кој „во целост беше оправдан“, кога изведоа ракетен напад во Сирија поради смртоносниот напад со хемиско оружје, изјави американската амбасадорка во ОН Ники Хејли.

Захарова: Целиот свет е вклучен во хемиската демилитаризација на Сирија

Точка - 08.04.2017

Руската потпаролка на министерството за надворешни работи Марија Захарова го потсети американскиот претседател Доналд Трамп дека со уништување на хемиското оружје во Сирија во моментов се занимава целата светска заедница, пренесуваат светските ...

САД се подготвени на нови воени акции во Сирија

Република - 08.04.2017

САД презедоа многу одмерен чекор, кој „во целост беше оправдан“, кога изведоа ракетен напад во Сирија поради смртоносниот напад со хемиско оружје, изјави американската амбасадорка во ОН Ники Хејли.

Рохани: Трамп ги поддржа сириските терористи

Точка - 08.04.2017

Претседателот на Иран, Хасан Рохани рече дека терористите му аплаудираат на американскиот претседател Доналд Трамп за нападот со ракети на воздушната база во Сирија, пренесуваат светските агенции.

Подготвуваат ли САД копнена интервенција во Сирија?

Локално - 08.04.2017

Посредната војна на Русите и Американците во Сирија може да ескалира, предупредува експертот за Блиски Исток, Михаел Лидерс. САД подготвуваат напад врз главното упориште на ИД во Рака, а Русите нема да се воздржуваат, информира DW.

Американската амбасадорка во ОН повторно со закана до Сирија: Можеме да сториме нешто повеќе од бомбардирање...

Точка - 08.04.2017

Американската морнарица во петокот рано наутро ја бомбардираше сириската воздушна база Шајрат од двата разурнувачи распоредени во источниот дел од Средоземното море. САД превзедоа многу одмерен чекор кој е „целосно оправдан“ кога одлучија да изведат ...

Сирија: Терористите повторно ќе користат хемиско оружје поради нападот на Вашингтон

Стандард - 08.04.2017

„Американските ракетни напади по воениот аеродром во Сирија се варварска манифестација и јавна агресија која ќе ги охрабри терористичките групи да користат повторно хемиско оружје“, изјави на вонредна седница на Советот за безбедност на ОН ...

Захарова: Целиот свет е вклучен во хемиската демилитаризација на Сирија

Макфакс - 08.04.2017

Руската потпаролка на министерството за надворешни работи Марија Захарова го потсети американскиот претседател Доналд Трамп дека со уништување на хемиското оружје во Сирија во моментов се занимава целата светска заедница, пренесуваат светските ...

Само што стана потешко да се бориш против ИСИС

Оff.net - 08.04.2017

Позитивното во американското ракетирање на Сирија според Енрду Ексум од Атлантик е што сега САД имаат посилна преговарачка позиција, негативното е што САД самите на себе си ја отежнаа борбата против најголемата терористичка закана во светот.

Светот ќе плати голема цена за пресвртот во Сирија

Стандард - 08.04.2017

Постои причина поради која претходникот на Доналд Трамп – Барак Обама – се наметна против отпорот на многумина – пример на поранешната министерка за надворешни работи Хилари Клинтон, на републиканските сенатори Џон Мекејн и Линдзи Греам – и одлучи ...

Рохани: Трамп ги поддржа сириските терористи

Макфакс - 08.04.2017

Претседателот на Иран, Хасан Рохани рече дека терористите му аплаудираат на американскиот претседател Доналд Трамп за нападот со ракети на воздушната база во Сирија, пренесуваат светските агенции.

Иран бара независна истрага за хемискиот напад во Сирија

Макфакс - 08.04.2017

Претседателот на Иран Хасан Рохани во саботата повика на формирање на независна меѓународна комисија која ќе ги испита фактите за хемискиот напад во Сирија, во кој загинаа 86 лица, од кои 27 деца, пренесуваат светските агенции.

Американскиот напад против Сирија ги зближи Кремљ и Асад

Стандард - 08.04.2017

Ако претходно Русија се обидуваше да одржува нешто како дистанца со сирискиот претседател Башар Асад, тогаш по американскиот ракетен напад Москва почна да го брани, пишува The New York Times.

РУСИЈА ГИ ПОБИВА ТВРДЕЊАТА НА САД: Нема траги од хемиско оружје во базите во Сирија

Фактор - 08.04.2017

Десетици луѓе биле на воениот аеродром Шаjрат во Сирија по нападот од страна на САД, но не беа пронајдени траги од хемиско оружје. Ова го изјави официјалниот претставник на руското Министерство за одбрана, генерал-мајор Игор Конашенков.

Нема хемиско оружје: Новинари без гас маски ја посетија погодената авио воена база – гаѓана од САД со ракети

Локално - 08.04.2017

Ниту Пентагон ниту Стејт департментот на САД не доставија докази дека има хемиско оружје во Сирија. Неколку часови откако САД нанесе ракетни удари врз авио базата во Шејрат, се уште нема докази дека таму имало хемиско оружје, објави РИА Новости.

Пенс: САД ќе продолжат со поддршката на Ирак во борбата против ИД

Телевизија Нова - 08.04.2017

Американскиот заменик претседател Мајкл Пенс во денешниот телефонски разговор со ирачкиот премиер Хајдер ал Абади вети дека САД ќе продолжат да ја поддржуваат ирачката борба против Исламска држава, соопшти Владата во Багдад.

САД нападнаа воздухопловна база во Сирија

Глас на Америка - 07.04.2017

Американски медиуми јавуваат дека САД отпочнале воздушни напади врз Сирија, како одговор на нападот со хемиско оружје за кој се обвинуваат силите на сирискиот претседател Башар Ал-Асад, при што загинаа околу 100 цивили.

САД испали 59 проктили врз Сирија, Британија и Франција биле известени

Телма - 07.04.2017

Американската војска по наредба на претседателот Трамп испали со крстосувачки проектили на воена база во Сирија. Во три часот по полноќ ипукани се 59 проектили од типт Томахавк во воената база Шајрат во провинцијата Хомс, каде според Пентагон, било ...

Хејли: САД се подготвени да преземат натамошни акции во Сирија

Глас на Америка - 07.04.2017

Амбасадорката на САД во ОН се надева дека тоа нема да биде потребно Амбасадорката на САД во ОН Ники Хејли, на состанокот на Советот за безбедност, истакна дека САД не можеле да чекаат по нападот со хемиско оружје од вторникот, и со воздушните напади ...

Меѓународни реакции по американската акција во Сирија

Глас на Америка - 07.04.2017

Неколку сојузници на САД целосно ја поддржуваат интервенцијата, додека рускиот претседател Владимир Путин потегот го нарече „агресија против една суверена нација“ Сириската опсерваторија за човекови права, соопшти дека при американскиот ракетен ...

Медиумси реакции на американскиот напад во Сирија

Алсат-М - 07.04.2017

САД покажаа драстична промена на својот курс, оценува парискиот весник „Монд“ во коментарот на ноќешните американски напади врз сириската воздухопловна база кај Хомс. Американскиот претседател Доналд Трамп претходно изјави дека САД „треба да изберат ...

Американски воен напад врз Сирија

24 Вести - 07.04.2017

Соединетите Американски Држави нападнале сириска воздухопловна база со крстосувачки ракети. Педесет и девет ракети Томахавк се истрелани од два воени брода на американската армија врз сириски воен аеродром и други цели, соопшти Пентагон.

Американски воен напад врз цели во Сирија

24 Вести - 07.04.2017

Соединетите американски држави нападнале сириска воздухопловна база со десетици крстосувачки ракети. Tоа било одговор на смртоносниот напад со хемиско оружје врз цивили што се случи деновиве, а за кој беше обвинета сириската влада.

Фалон: Нападот на САД е предупредувачки и не значи нова воена кампања

Алсат-М - 07.04.2017

Американскиот напад врз сириската воено воздухопловна база има за цел да го спречи сирискиот претседател Башар Асад да извршува други напади со хемиско оружје, и не е почеток на нова воена кампања, изјави денеска британскиот министер за одбрана ...

Американски воен напад врз Сирија

Алсат-М - 07.04.2017

Американските медиуми јавуваат дека Соединетите држави нападнале сириска воздухопловна база со десетици крстосувачки ракети. Тоа било одговор на смртоносниот напад со хемиско оружје врз цивили што се случи деновиве, а за кој беше обвинета сириската ...

Иран го осуди американскиот воен напад во Сирија

Р.С.Европа - 07.04.2017

Иранското министерство за наворешни работи оцени дека американскиот ракетен напад во Сирија е „деструктивен и опасен“. „Иран го осудува користењето хемиско оружје, но во исто време верува дека е опасно и деструктивно ова кршење на меѓународните ...

Русија очекува зајакнување на сириската одбрана по нападот

Р.С.Европа - 07.04.2017

Руското министерство за одбрана соопшти дека сириската воздушна одбрана ќе биде зајакната по американскиот ракетен напад врз воздухопловната база во земјата. Според министерството, ефектот од нападот бил екстремно мал.

(ВИДЕО) Трамп ја бомбардираше Сирија: Ова е одмазда за Идлиб

Нова ТВ - 07.04.2017

Од американските разурнувачи во источниотМедитеран испалени се 50-60 ракети „томахавк“ на позициите на сириската војска, објави Си Ен Ен. Операцијата ја нареди претседателот Доналд Трамп како одговор за нападот на силите на Башар ал Асад во Идлиб.

Прв директен американски воен напад во Сирија

Р.С.Европа - 07.04.2017

Соединетите држави извршија напади врз сириска воздухопловна база со десетици крстосувачки ракети. Тоа е направено по наредба на претседателот Доналд Трамп, а како одговор на смртоносниот напад со хемиско оружје врз цивили што се случи деновиве, а ...

Пофалби и критики за американскиот напад во Сирија

Р.С.Европа - 07.04.2017

Додека Русија и Иран го критикуваат првото директно воено вклучување на Соединетите држави во Сирија, американските сојузници го пофалија како исправен одговор на акциите на сирискиот лидер Башар ал Асад.

„САД не беа нападнати“: Трамп го прекршил американскиот устав со нападот врз Сирија

МКД - 07.04.2017

Членовите на Конгресот се поделени околу прашањето дали ракетниот напад што го наредил претседателот Доналд Трамп врз сириска воздухопловна база е во согласност со американските закони. Реакциите овојпат не беа партиски поделени како што обично е ...

Трамп ја нападна Сирија: одлучна акција, добар говор, но што сега? (ВИДЕО)

МКД - 07.04.2017

Претседателот Доналд Трамп го одржа својот најдобар говор досега, пренесува Си-ен-ен , кога доцна во четвртокот објави дека наредил воздушен напад од американските крстосувачи во Сирија – ракетите биле насочени кон базата од каде што во вторникот ...

САД ја нападнаа Сирија, Русија бесна

Deutsche Welle - 07.04.2017

САД нападнаа сириска воена база со крстосувачки проектили, во првата голема ескалација на улогата на Вашингтон во војната во таа земја, која веднаш предизвика остри реакции од Русија и Иран.

Опасен пресврт на Трамп во Сирија

Deutsche Welle - 07.04.2017

Во ризична демонстрација на сила, претседателот Трамп нареди напад во Сирија. Потегот не само што е во спротивност со неговите претходни ставови, туку и ги вовлекува САД во конфликт на кој не му се гледа крајот.

РЕАКЦИИ Трамп е подготвен да преземе решителни акции, кога е потребно

+инфо - 07.04.2017

Пресврт во курсот на Трамп, кој во предизборната кампања потенцираше дека приоритет на САД повеќе не е смена на режимот во Сирија. САД покажаа драстична промена на својот курс, оценува парискиот весник „Монд“ во коментарот на ноќешните американски ...

Сирија најави решавачка операција против бунтовниците

+инфо - 07.04.2017

Сирија ова го најави по нападот на воени сили на САД на сириската воздухопловна база во Хомс. Поради денешниот напад на САД врз сириската воздухопловна база во Хомс, Сирија ја зголеми решителноста за уништување на бунтовничките сили, се наведува во ...

Зариф: САД со лажен изговор ја нападнаа Сирија

+инфо - 07.04.2017

Портпаролот на иранското Министерство за надворешни работи Бахрам Касеми ги осуди ракетните напади на САД врз воено воздухопловна база во Сирија. Шефот на иранската дипломатија Мохамад Џафад Зариф денеска ги обвини САД дека искористиле лажен изговор ...

Туск: Нападите на САД покажуваат потреба за решавање на прашањето со хемиско оружје

+инфо - 07.04.2017

Според него, ЕУ и САД ќе работат заедно за да се прекинат непријателствата во Сирија. Нападите на САД во Сирија покажуваат неопходност од решавање на прашањето со хемиско оружје. Тоа ги напиша на Твитер претседателот на Европскиот совет Донадл Туск.

Трамп ги повика цивилизираните земји да им се приклучат на САД во нападите на Сирија

+инфо - 07.04.2017

Според него, сирискиот режим поседува забранети хемиски оружја и дека САД треба да спречат нивно ширење. Американскиот претседател Доналд Трамп ги повика „сите цивилизирани држави“ да се приклучат Кон САД за да се стави крај на крвопролевањата во ...

ЕУ и НАТО: Нападите на САД се потребни против варварските хемиски напади во Сирија

+инфо - 07.04.2017

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск на својот профил на социјалната мрежа Твитер ги поздрави американските напади со ракети „Томахавк“. Лидерите на Европската унија и на НАТО, денеска реагираа на американскиот ракетен напад врз ...

Медиумси реакции на американскиот напад во Сирија

А1 On - 07.04.2017

САД покажаа драстична промена на својот курс, оценува парискиот весник „Монд“ во коментарот на ноќешните американски напади врз сириската воздухопловна база кај Хомс. Американскиот претседател Доналд Трамп претходно изјави дека САД „треба да изберат ...

Шестмина загинати при американски напад врз база во Сирија (ФОТО)

Популарно - 07.04.2017

Шест лица загинаа при воздушните напади на САД врз база на сириското Воено воздухопловство крај Хомс, соопштија денеска Вооружените сили на Сирија. Гувернерот на Хомс, Талал Барази пак соопшти дека при нападот загинала шест лица, а седум други се ...

Трамп му објави војна на Асад – Путин се закани со жесток одговор!

БркајРабота - 07.04.2017

Проектилите „Томахавк“ во 4 часот и 40 минути по сириско време полетаа кон сириската база во провинцијата Хомс, како најава дека Америка сериозно се вклучува во сириската војна. Американските воените бродови Портер и Рос, стационирани во Медитеранот ...

Трамп ги повика „цивилизираните земји“ да им се приклучат на САД во нападите во Сирија

А1 On - 07.04.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп ги повика „сите цивилизирани држави“ да се приклучат кон САД за да се стави крај на крвопролевањата во Сирија. Трамп даде куса изјава откако од два американски воени брода во Средоземното Море беа испукани 59 ...

ЕУ и НАТО: Нападите на САД се потребни против варварските хемиски напади во Сирија

А1 On - 07.04.2017

Лидерите на Европската унија и на НАТО, денеска реагираа на американскиот ракетен напад врз воздухопловната база на сириската Армија, која е обвинета за нападот со хемиско оружје во Хан Шејхун при што загинаа најмалку 70 цивили.

Прв директен американски воен напад во Сирија

ТВ21 - 07.04.2017

Соединетите Држави извршија напади врз сириска воздухопловна база со десетици крстосувачки ракети. Тоа е направено по наредба на претседателот Доналд Трамп, а како одговор на смртоносниот напад со хемиско оружје врз цивили што се случи деновиве, а ...

Сирија изрази одлучност дека ќе ги уништи бунтовниците

А1 On - 07.04.2017

Поради денешниот напад на САД врз сириската воздухопловна база во Хомс, Сирија ја зголеми решителноста за уништување на бунтовничките сили, се наведува во соопштението на сириската Влада. Во соопштението се истакнува и дека Сирија ќе ја забрза ...

Туск: Нападите на САД покажуваат потреба за решавање на прашањето со хемиско оружје

А1 On - 07.04.2017

Нападите на САД во Сирија покажуваат неопходност од решавање на прашањето со хемиско оружје. Тоа ги напиша на Твитер претседателот на Европскиот совет Донадл Туск. Според него, ЕУ и САД ќе работат заедно за да се прекинат непријателствата во Сирија.

Воен пекол во Сирија: САД распали со 59 ракетни проектили врз сириската војска (видео)

Таратур - 07.04.2017

Од американските разурнувачи во источниот Медитеран испалени се 59 ракети томахавк на позициите на сириската војска, објави Си Ен Ен. Операцијата ја нареди претседателот Доналд Трамп како одговор за нападот на силите на Башар ал Асад во Идлиб.

Русија ја зајакнува сириската воздушна одбрана по ракетниот напад на САД

А1 On - 07.04.2017

Русија ќе работи на зајакнување на сириската воздушна одбрана, по нападот со крстосувачки ракети од страна на американската армија врз воздухопловна база во Сирија, соопшти денеска руското Министерство за одбрана.

Најмалку петмина загинати во ракетниот напад во Сирија

Кајгана - 07.04.2017

„Најмалку петмина се загинати, а седум се ранети во американскиот напад на воздушна база во Сирија“, изјави Талал Барази, гувернер на провинцијата Хомс. Тројца војници и двајца цивили загинале во ракетниот напад на САД врз воздушна база во Сирија, а ...

Нападот со „ограничен обем“ беше очекуван, според сирискиот министер за информции

А1 On - 07.04.2017

Сирискиот министер за информации Рамез Турџман изјави денеска дека американскиот напад врз базата Воено воздухопловната сили на Сирија во Хомс бил со „ограничен обем“ и оти не се очекува натамошна воена ескалација.

Најмалку четири лица загинаа во ракетните напади на САД во Сирија

А1 On - 07.04.2017

Најмалку четири лица загинаа, од кои еден офицер со висок ранг, во воздушниот напад на САД врз база на сириското Воено воздухопловство крај Хомс, а базата е целосно уништена, соопшти Сирискиот центар за мониторинг на човековите права.

Шест лица загинале во американскиот ракетен напад на сириска воена база

Фокус - 07.04.2017

Сириската армија соопшти дека во американските ракетни напади врз база на сириските Воено воздухопловни сили биле убиени шест луѓе и се нанесени огромни материјални штети. Според Си Ен Ен во источниот Медитеран испалени се 50-60 ракети „томахавк“ на ...

САД извршија ракетен напад врз Сирија

Сакам да кажам - 07.04.2017

САД извршија ракетен напад на воздухопловната база југоисточно од Хомс во Сирија како одговор на сомнежите дека од таа база бил извршен нападот со хемиско оружје во вторнико,т кога загинаа над 80 луѓе од нервен гас во градот Кан Шеикун во ...

Канада целосно ги поддржува ракетните удари на САД во Сирија

А1 On - 07.04.2017

Канадскиот премиер Џастин Трудо изјави денеска дека неговата земја целосно ги поддржува нападите на САД во Сирија. Трудо истакна дека Канада ја осудува секоја употреба на хемиско оружје, наведувајќи дека земјата ќе продолжи да ги поддржува ...

САД извршија напади врз сириска воздушна база (видео)

Кајгана - 07.04.2017

Објавени се снимки од лансирањето на американски ракети од Средоземјето на сириска воздушна база. Американскиот претседател Доналд Трамп нареди напад на сириска база од која наводно полетале авиони кои учествувале во хемиски напад.

Фалон: Нападот на САД е предупредувачки и не значи нова воена кампања

А1 On - 07.04.2017

Американскиот напад врз сириската воено воздухопловна база има за цел да го спречи сирискиот претседател Башар Асад да извршува други напади со хемиско оружје, и не е почеток на нова воена кампања, изјави денеска британскиот министер за одбрана ...

Путин го осуди, Турција го поздрави нападот на САД врз Сирија

Сакам да кажам - 07.04.2017

Претседателот на Русија Владимир Путин го осуди американскиот напад на Сирија и рече дека тоа е агресија врз една суверена држава и кршење на меѓународното право, соопшти денеска Кремљ. Дмитриј Песков, портпаролот на рускиот претседател, рече дека ...

Зариф: САД со лажен изговор ја нападнаа Сирија

А1 On - 07.04.2017

Шефот на иранската дипломатија Мохамад Џафад Зариф денеска ги обвини САД дека искористиле лажен изговор за да ја нападнат Сирија и оти се на страната на џихадистичките групи Ал Каеда и на Исламска држава.

Дали почнува Трета светска војна?

Сител - 07.04.2017

Најмалку четири лица загинаа, од кои еден офицер со висок ранг, во воздушниот напад на САД врз база на сириското Воено воздухопловство крај Хомс, а базата е целосно уништена, соопшти Сирискиот центар за мониторинг на човековите права.

Трамп ги повика „цивилизираните земји“ да се приклучат во нападите во Сирија...

Н.Македонија - 07.04.2017

Трамп ги повика „цивилизираните земји“ да се приклучат во нападите во Сирија Американскиот претседател Доналд Трамп ги повика „сите цивилизирани држави“ да се приклучат кон САД за да се стави крај на крвопролевањата во Сирија.

Трамп му објави војна на Асад – Путин се закани со жесток одговор!

Сител - 07.04.2017

Проектилите „Томахавк“ во 4 часот и 40 минути по сириско време полетаа кон сириската база во провинцијата Хомс, како најава дека Америка сериозно се вклучува во сириската војна. Американските воените бродови Портер и Рос, стационирани во Медитеранот ...

ПО НАПАДОТ ОД САД: Русија ја зајакнува воздушната одбрана на Сирија

Телеграф - 07.04.2017

Минатата година Русија соопшти дека испраќа моќен систем за противвоздушна одбрана С-300 во Сирија, главно за заштита на руски военоморски објекти Русија ќе работи на зајакнување на сириската воздушна одбрана по нападот со крстосувачки ракети од ...

Медиумси реакции на американскиот напад во Сирија

Сител - 07.04.2017

САД покажаа драстична промена на својот курс, оценува парискиот весник „Монд“ во коментарот на ноќешните американски напади врз сириската воздухопловна база кај Хомс. Американскиот претседател Доналд Трамп претходно изјави дека САД „треба да изберат ...

ПОВИК НА ТРАМП: „Цивилизираните земји“ да им се приклучат на САД во нападите во Сирија

Телеграф - 07.04.2017

Тој додаде дека сирискиот режим поседува забранети хемиски оружја и дека САД треба да спречат нивно ширење Американскиот претседател Доналд Трамп ги повика „сите цивилизирани држави“ да се приклучат кон САД за да се стави крај на крвопролевањата во ...

ЕУ и НАТО: Нападите на САД се потребни против варварските хемиски напади во Сирија

Сител - 07.04.2017

Лидерите на Европската унија и на НАТО, денеска реагираа на американскиот ракетен напад врз воздухопловната база на сириската Армија, која е обвинета за нападот со хемиско оружје во Хан Шејхун при што загинаа најмалку 70 цивили.

Еве какви мерки превзема Русија по ракетниот напад на САД во Сирија

Сител - 07.04.2017

Русија ќе работи на зајакнување на сириската воздушна одбрана, по нападот со крстосувачки ракети од страна на американската армија врз воздухопловна база во Сирија, соопшти денеска руското Министерство за одбрана.

Изненадувачка реакција, но и силна порака на Трамп...

Н.Македонија - 07.04.2017

Изненадувачка реакција, но и силна порака на Трамп САД покажаа драстична промена на својот курс, оценува парискиот весник „Монд“ во коментарот на ноќешните американски напади врз сириската воздухопловна база кај Хомс.

(Обновено) Војници и цивили загинаа во американскиот ракетен напад врз сириската воена база...

Н.Македонија - 07.04.2017

(Обновено) Војници и цивили загинаа во американскиот ракетен напад врз сириската воена база Најмалку седум лица се убиени, а девет се ранети во американскиот напад врз база на Воено воздушните сили во Сирија, соопштува „АП“.

Туск: Нападите на САД покажуваат потреба за решавање на прашањето со хемиско оружје

Сител - 07.04.2017

Нападите на САД во Сирија покажуваат неопходност од решавање на прашањето со хемиско оружје. Тоа ги напиша на Твитер претседателот на Европскиот совет Донадл Туск. Според него, ЕУ и САД ќе работат заедно за да се прекинат непријателствата во Сирија.

Трамп удри на Сирија, Путин бесен

Вест - 07.04.2017

Соединетите американски држави нападнале сириска воздухопловна база со десетици крстосувачки ракети. Тоа било одговор на смртоносниот напад со хемиско оружје врз цивили што се случи деновиве, а за кој беше обвинета сириската влада.

Русија ја зајакнува сириската воздушна одбрана...

Н.Македонија - 07.04.2017

Русија ја зајакнува сириската воздушна одбрана Русија ќе работи на зајакнување на сириската воздушна одбрана, по нападот со крстосувачки ракети од страна на американската армија врз воздухопловна база во Сирија, соопшти денеска руското Министерство ...

Трамп ги повика „цивилизираните земји“ да им се приклучат на САД во нападите во Сирија

Сител - 07.04.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп ги повика „сите цивилизирани држави“ да се приклучат кон САД за да се стави крај на крвопролевањата во Сирија. Трамп даде куса изјава откако од два американски воени брода во Средоземното Море беа испукани 59 ...

Само 30 секунди не делат од Трета светска војна! Бомби се фрлени во буре барут, катастрофа се приближува

Сител - 07.04.2017

САД го нападна воениот аеродром во Сирија во блзиина на Хомс. Испукани се 59 ракети од своите воени бродови на Медитеранот. Со новиот развој на случуваењата светските медиуми пренесуват дека можно е само 30 секунди да не делат од Тетата Светска ...

Туск: Соработка меѓу ЕУ и САД за прекин на нападите врз Сирија...

Н.Македонија - 07.04.2017

Туск: Соработка меѓу ЕУ и САД за прекин на нападите врз Сирија Нападите на САД во Сирија покажуваат неопходност од решавање на прашањето со хемиско оружје. Тоа ги напиша на Твитер претседателот на Европскиот совет Донадл Туск.

Трамп го прекршил американскиот устав со нападот врз Сирија

Тера - 07.04.2017

Членовите на Конгресот се поделени околу прашањето дали ракетниот напад што го наредил претседателот Доналд Трамп врз сириска воздухопловна база е во согласност со американските закони. Реакциите овојпат не беа партиски поделени како што обично е ...

САД ја нападнаа Сирија

Тера - 07.04.2017

Два американски воени бродови испалија 59 крстосувачки проектили од Средоземното море кон сириската база контролирана од претседателот Башар ал-Асад како одговор на нападот со хемиско оружје врз територијата на бунтовниците.

Иран: Нападот на САД во Сирија е деструктивен и опасен

Сител - 07.04.2017

Иран денеска го осуди американскиот ракетен напад врз база на сириските Воено воздухопловни сили, најрекувајќи го деструктивен и опасен. - Иран ја осудува употребата на хемиско оружје, но истовремено смета дека тоа да се користи како изговор за ...

Сирија го очекувала американскиот напад со „ограничен обем“...

Н.Македонија - 07.04.2017

Сирија го очекувала американскиот напад со „ограничен обем“ Сирискиот министер за информации Рамез Турџман изјави денеска дека американскиот напад врз базата Воено воздухопловните сили на Сирија во Хомс бил со „ограничен обем“ и оти не се очекува ...

САД во одмазничка операција поради хемискиот напад во Сирија

Канал5 - 07.04.2017

Соединетите американски држави синоќа извршија ракетни напади во Сирија, како одговор на хемискиот напад што се случи пред три дена во провинцијата Идлиб. Околу 60 крстосувачки ракети од типот „Томахавк“ се истрелани од американските воени бродови ...

Сирија одлучена дека ќе ги уништи бунтовниците...

Н.Македонија - 07.04.2017

Сирија одлучена дека ќе ги уништи бунтовниците Поради денешниот напад на САД врз сириската воздухопловна база во Хомс, Сирија ја зголеми решителноста за уништување на бунтовничките сили, се наведува во соопштението на сириската Влада.

Британија и Франција информирани пред нападот на САД врз Сирија...

Н.Македонија - 07.04.2017

Британија и Франција информирани пред нападот на САД врз Сирија Британскиот министер за одбрана Мајкл Фалон изјави дека премиерката Тереза Меј била информирана за ракетниот напад на САД врз сириска воена база близу Хомс.

Белата куќа: Нападите во Сирија - сигнал кон светот!

Канал5 - 07.04.2017

Белата куќа наведува дека ракетниот напад на воениот аеродром во Сирија претставува силен сигнал кон остатокот на светот. Нападите, според Белата куќа, биле одлучни, оправдани и пропорционални.

Трамп му објави војна на Асад – Путин се закани со жесток одговор

Канал5 - 07.04.2017

Проектилите „Томахавк“ во 4 часот и 40 минути по сириско време полетаа кон сириската база во провинцијата Хомс, како најава дека Америка сериозно се вклучува во сириската војна. Американските воените бродови Портер и Рос, стационирани во Медитеранот ...

Прв директен напад на САД во Сирија - Трамп и Путин на различна страна

Сител - 07.04.2017

­Американските ракетни напади во Сирија ги наредил лично Трамп. Не случајно воздухопловната база кај Хомс под контрола на претседателот Асад е избрана за мета. Од таму полетал авионот, кој според Пентагон го извршил нападот со хемиско оружје во ...

Контроверзии во обвинувањата за „хемискиот напад“ во Сирија?...

Н.Македонија - 07.04.2017

Австралискиот новинар и професор, Пол Антонопулос, тврди дека западната приказна „не држи вода“ и оти станува збор за валкана кампања. Антонопулос укажува и на низа недоследности од теренот - како што е реакцијата на т.н.

Почнува Трета светска војна? – Американците фрлија 59 ракети на Сирија – Путин ова го нарече агресија

Репортер - 07.04.2017

Најмалку четири лица загинаа, од кои еден офицер со висок ранг, во воздушниот напад на САД врз база на сириското Воено воздухопловство крај Хомс, а базата е целосно уништена, соопшти Сирискиот центар за мониторинг на човековите права.

Трамп ги повика „цивилизираните земји“ да им се приклучат на САД во нападите во Сирија

МК News - 07.04.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп ги повика „сите цивилизирани држави“ да се приклучат кон САД за да се стави крај на крвопролевањата во Сирија. Трамп даде куса изјава откако од два американски воени брода во Средоземното Море беа испукани 59 ...

Почна Трета светска војна? Американците фрлија 59 ракети на Сирија, Путин ова го нарече агресија

Вечер - 07.04.2017

Најмалку четири лица загинаа, од кои еден офицер со висок ранг, во воздушниот напад на САД врз база на сириското Воено воздухопловство крај Хомс, а базата е целосно уништена, соопшти Сирискиот центар за мониторинг на човековите права.

Трамп ги повика „цивилизираните земји“ да им се приклучат на САД во нападите во Сирија

Либертас - 07.04.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп ги повика „сите цивилизирани држави“ да се приклучат кон САД за да се стави крај на крвопролевањата во Сирија. Трамп даде куса изјава откако од два американски воени брода во Средоземното Море беа испукани 59 ...

ЕУ и НАТО: Нападите на САД се потребни против варварските хемиски напади во Сирија

10без10 - 07.04.2017

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск на својот профил на социјалната мрежа Твитер ги поздрави американските напади со ракети „Томахавк“. Лидерите на Европската унија и на НАТО, денеска реагираа на американскиот ракетен напад врз ...

Русија ја зајакнува сириската воздушна одбрана по ракетниот напад на САД

Либертас - 07.04.2017

Русија ќе работи на зајакнување на сириската воздушна одбрана, по нападот со крстосувачки ракети од страна на американската армија врз воздухопловна база во Сирија, соопшти денеска руското Министерство за одбрана.

Најмалку четири лица загинаа во ракетните напади на САД во Сирија

Либертас - 07.04.2017

Најмалку четири лица загинаа, од кои еден офицер со висок ранг, во воздушниот напад на САД врз база на сириското Воено воздухопловство крај Хомс, а базата е целосно уништена, соопшти Сирискиот центар за мониторинг на човековите права.

Туск: Нападите на САД покажуваат потреба за решавање на прашањето со хемиско оружје

Либертас - 07.04.2017

Нападите на САД во Сирија покажуваат неопходност од решавање на прашањето со хемиско оружје. Тоа ги напиша на Твитер претседателот на Европскиот совет Донадл Туск. Според него, ЕУ и САД ќе работат заедно за да се прекинат непријателствата во Сирија.

ЕУ и НАТО: Нападите на САД се потребни против варварските хемиски напади во Сирија

Либертас - 07.04.2017

Лидерите на Европската унија и на НАТО, денеска реагираа на американскиот ракетен напад врз воздухопловната база на сириската Армија, која е обвинета за нападот со хемиско оружје во Хан Шејхун при што загинаа најмалку 70 цивили.

САД ја гранатира воздушната база Шаријат (Видео)

Слободен Печат - 07.04.2017

Најмалку четири лица загинаа, од кои еден офицер со висок ранг, во воздушниот напад на САД врз базата Шаријат на сириското Воено воздухопловство, а базата е целосно уништена, соопшти Сирискиот центар за мониторинг на човековите права.

Нападите на САД покажуваат потреба за решавање на прашањето со хемиско оружје

Вечер - 07.04.2017

Нападите на САД во Сирија покажуваат неопходност од решавање на прашањето со хемиско оружје. Тоа го напиша на Твитер претседателот на Европскиот совет Доналд Туск Нападите на САД во Сирија покажуваат неопходност од решавање на прашањето со хемиско ...

Трамп му објави војна на Асад – Путин се закани со жесток одговор!

Press24 - 07.04.2017

Проектилите „Томахавк“ во 4 часот и 40 минути по сириско време полетаа кон сириската база во провинцијата Хомс, како најава дека Америка сериозно се вклучува во сириската војна. Американските воените бродови Портер и Рос, стационирани во Медитеранот ...

(ВИДЕО) САМО 30 СЕКУНДИ НЕ ДЕЛАТ ОД ТРЕТА СВЕТСКА ВОЈНА – Путин покажа со прст кон Трамп!

Репортер - 07.04.2017

САД го нападнаа воениот аеродром во Сирија во близина на Хомс. Испалени се 59 крстаречки ракети од воениот брод во Медитеранот. Со новиот развој на настаните, светските медиуми пренесоа дека многу е можно да не делат само 30 секунди од Третата ...

Еве што пишуваат медиумите низ светот за американскиот напад во Сирија

Press24 - 07.04.2017

САД покажаа драстична промена на својот курс, оценува парискиот весник „Монд“ во коментарот на ноќешните американски напади врз сириската воздухопловна база кај Хомс. Американскиот претседател Доналд Трамп претходно изјави дека САД „треба да изберат ...

Почнува Трета светска војна? Американците фрлија 59 ракети на Сирија, Путин ова го нарече агресија

Press24 - 07.04.2017

Најмалку четири лица загинаа, од кои еден офицер со висок ранг, во воздушниот напад на САД врз база на сириското Воено воздухопловство крај Хомс, а базата е целосно уништена, соопшти Сирискиот центар за мониторинг на човековите права.

Трамп му објави војна на Асад – Путин се закани со жесток одговор!

Курир - 07.04.2017

Проектилите „Томахавк“ во 4 часот и 40 минути по сириско време полетаа кон сириската база во провинцијата Хомс, како најава дека Америка сериозно се вклучува во сириската војна. Американските воените бродови Портер и Рос, стационирани во Медитеранот ...

Соединетите Американски Држави извршија ракетен напад на Сирија

Либертас - 07.04.2017

Соединетите Американски Држави ноќеска нападнале сириска воздухопловна база со десетици крстосувачки ракети, како одговор на смртоносниот напад со хемиско оружје врз цивили, што се случи деновиве, а за кој беше обвинета сириската влада.

Франција и Германија бараат со помош на ОН да најде мировно решение за Сирија

Локално - 07.04.2017

Франција и Германија ќе продолжат со напорите со посредство на Обединетите нации да се најде мировно решение за кризата во Сирија, изјави денеска францускиот претседател Франсоа Оланд, по телефонскиот разговор со германската канцеларка Ангела Меркел.

Реакции по ракетниот напад на САД во Сирија

Точка - 07.04.2017

Нападите на САД во Сирија покажуваат неопходност од решавање на прашањето со хемиско оружје, на твитер објави претседателот на Европскиот совет Доналд Туск. Според него, ЕУ и САД ќе работат заедно за да прекинат непријателствата во Сирија.

Трамп нареди бомбардирање на Сирија

Позитив.мк - 07.04.2017

Од американските разорувачи во Источниот Медитеран истрелани се десетина ракети „томахавк“ на позиции на сириската војска, а операцијата ја наредил претседателот Доналд Трамп како одмазда за наводниот напад со хемиско оружје на силите на Башар ал ...

САД испитува можна руска улога во хемискиот напад

Репортер - 07.04.2017

САД испитува дали Русија била инволвирана во хемискиот напад во Сирија што го натера претседателот Доналд Трамп да го спроведе првиот директен воен напад против режимот на Башар Ел Асад. Пентагон бара било каков доказ дека руската влада знаела за ...

Tрамп удри на Сирија, Путин бесен – најмалку четворица загинати од ракетниот напад (Видео)

Република - 07.04.2017

Американската армија ја нападна Сирија, истрелувајќи 59 ракети од типот „Томахавк“, денеска рано изутрина. Гранатиран била воено-воздушна база во провинцијата Хомс, во западниот дел од земјата, под контрола на силите на претседателот Башар Асад, а ...

Трамп ја нападна Сирија и ги повика „цивилизираните земји" да им се приклучат на САД

Вечер - 07.04.2017

Според Трамп, нападот е извршен врз базата од каде на 4 април сириската авијација извршила хемиски напад врз цивили во провинцијата Идлиб, но и во американскиот напад загинаа цивили Американскиот претседател Доналд Трамп ги повика „сите цивилизирани ...

САД со ракетен напад врз Сирија

10без10 - 07.04.2017

САД извршија ракетен напад на воздухопловната база југоисточно од Хомс во Сирија како одговор на сомнежите дека од таа база бил извршен нападот со хемиско оружје во вторнико,т кога загинаа над 80 луѓе од нервен гас во градот Кан Шеикун во ...

Канада го поддржува американскиот напад во Сирија

Мета - 07.04.2017

Канада целосно ги поддржува нападите на САД врз сириската воена база во провинцијата Холм, соопшти денеска канадскиот премиер Џастин Трудо. – Користењето на хемиско оружје од страна на сирискиот претседател Башар ал Асад и злосторствата извршени од ...

Трамп удри врз Сирија: САД испали 59 проктили врз Сирија, Британија и Франција биле известени

МК News - 07.04.2017

Шест мртви, десетина ранети. САД рано утрово, по наредба на претседателот Доналд Трамп, изврши воздушен напад врз Сирија со ракети како одговор на нападот со хемиското оружје врз цивилите во оваа земја, за кој Вашингтон ја обвинува сириската влада.

Трамп му објави војна на Асад – Путин се закани со жесток одговор

МК News - 07.04.2017

Проектилите „Томахавк“ во 4 часот и 40 минути по сириско време полетаа кон сириската база во провинцијата Хомс, како најава дека Америка сериозно се вклучува во сириската војна. Американските воените бродови Портер и Рос, стационирани во Медитеранот ...

Трамп ги повика „цивилизираните земји“ да им се приклучат на САД во нападите во Сирија

Курир - 07.04.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп ги повика „сите цивилизирани држави“ да се приклучат кон САД за да се стави крај на крвопролевањата во Сирија. Трамп даде куса изјава откако од два американски воени брода во Средоземното Море беа испукани 59 ...

Трамп и Путин завојуваа: Директен напад на САД во Сирија

Република - 07.04.2017

Американските ракетни напади во Сирија ги наредил лично Трамп. Не случајно воздухопловната база кај Хомс под контрола на претседателот Асад е избрана за мета. Од таму полетал авионот, кој според Пентагон го извршил нападот со хемиско оружје во ...

Путин го осуди, Турција го поздрави нападот на САД врз Сирија

МК News - 07.04.2017

Претседателот на Русија Владимир Путин го осуди американскиот напад на Сирија и рече дека тоа е агресија врз една суверена држава и кршење на меѓународното право, соопшти денеска Кремљ. Дмитриј Песков, портпаролот на рускиот претседател, рече дека ...

Русија очекува зајакнување на сириската одбрана по нападот

Локално - 07.04.2017

Руското министерство за одбрана соопшти дека сириската воздушна одбрана ќе биде зајакната по американскиот ракетен напад врз воздухопловната база во земјата. Според министерството, ефектот од нападот бил екстремно мал.

ЕУ и НАТО: Нападите на САД се потребни против варварските хемиски напади во Сирија

Република - 07.04.2017

Лидерите на Европската унија и на НАТО, денеска реагираа на американскиот ракетен напад врз воздухопловната база на сириската Армија, која е обвинета за нападот со хемиско оружје во Хан Шејхун при што загинаа најмалку 70 цивили.

ВО ЖИВО: Трамп „удри" на Сирија - расте бројот на загинати

Press24 - 07.04.2017

САД рано утринава по наредба на претседателот Доналд Трамп, ја нападна Сирија, како одговор на хемискиот напад. Сириската армија соопшти дека во американските ракетни напади врз база на сириските Воено воздухопловни сили биле убиени шест луѓе и се ...

Нападот беше со ограничен обем и беше очекуван, вели сириски министер

Мета - 07.04.2017

Сирискиот министер за информирање, Рамез Турџман, денеска изјави дека американскиот напад на сириската воена воздухопловна база во Хомс бил со „ограничен обем“ и дека не очекуваат понатамошна воена ескалација.

Русија ја зајакнува сириската воздушна одбрана по ракетниот напад на САД

Курир - 07.04.2017

Русија ќе работи на зајакнување на сириската воздушна одбрана, по нападот со крстосувачки ракети од страна на американската армија врз воздухопловна база во Сирија, соопшти денеска руското Министерство за одбрана.

Франција и Германија бараат да се најде мировно решение за Сирија со помош на ОН

Мета - 07.04.2017

Франција и Германија ќе продолжат со напорите со посредство на Обединетите нации да се најде мировно решение за кризата во Сирија, изјави денеска францускиот претседател, Франсоа Оланд, по телефонскиот разговор со германската канцеларка Ангела ...

Франција и Германија го обвинија Асад за нападите во Сирија

Макфакс - 07.04.2017

Лидерите на Франција и Германија го обвинија сирискиот председател Башар ал Асад дека ги поттикнал американските напади, преку користењето на хемиско оружје. Во заедничкото соопштение на Франсоа Орланд и Ангела Меркел е потенцирано дека Асад треба ...

(ВИДЕО ВО ЖИВО) ПРВИ СНИМКИ ОД НАПАДОТ ВРЗ СИРИЈА: САД уништи сириски воени бази

Фактор - 07.04.2017

САД рано утрово по наредба на претседателот Доналд Трамп извршиле воздушен напад на Сирија со крстаречки ракети како одговор на нападот со хемиско оружје на цивили во таа земја. Во воздушните напади на САД врз сириската воздухопловна база се ...

(ВИДЕО) САД ја нападнаа Сирија

Бриф - 07.04.2017

По наредба на американскиот претседател Доналд Трамп САД директно ја нападна Сирија. Ноќеска се лансирани 59 крстосувачки ракети „томахавка“ врз воздушна база на сириската армија како одговор на нападот со хемиско оружје на четврти април.

Итен состанок на СБ на ОН за американскиот напад врз сириските сили

Макфакс - 07.04.2017

Советот за безбедност на Обединетите нации(ОН) во петок ќе одржи итен состанок на кој ќе се расправа за американскиот напад врз сириските сили. Состанокот го побара Русија, која, заедно со Иран, се сметаат за главни сојузници на Сирија.

Петмина загинати во ракетниот напад во Сирија

Макфакс - 07.04.2017

Тројца војници и двајца цивили загинале во ракетниот напад на САД врз воздушна база во Сирија, а седум лица биле повредени, рекол гувернерот на провинцијата Хомс, Талал Барази, додека Опсерваторијата за човечки права чие седиште е во Лондон, објави ...

Реакции по ракетниот напад на САД во Сирија

Макфакс - 07.04.2017

Нападите на САД во Сирија покажуваат неопходност од решавање на прашањето со хемиско оружје, на твитер објави претседателот на Европскиот совет Доналд Туск. Според него, ЕУ и САД ќе работат заедно за да прекинат непријателствата во Сирија.

Јапонскиот премиер ги поддржал ракетните напади на САД во Сирија

Стандард - 07.04.2017

Јапонскиот премиер Шинзо Абе изјави дека ја „поддржува тврдокорноста“ на Вашингтон да не дозволи ширење на хемиско оружје, откако САД извршија ракетен напад на сириска воздухопловната база по смртоносниот хемиски напад, за кој се смета дека е ...

Трамп првпат нареди напад, бомбардирана воена база во Сирија

Мета - 07.04.2017

Од американските разорувачи во Источниот Медитеран истрелани се десетина ракети „томахавк“ на позиции на сириската војска, а операцијата ја наредил претседателот Доналд Трамп како одмазда за наводниот напад со хемиско оружје на силите на Башар ал ...

Светот тоне во хаос: Трамп и Путин на работ на нуклерана војна

Press24 - 07.04.2017

Бомбардирање врз сирската воздухопловна база Шаријат ги донесе односите на Русија и АМерика до точка на „вирење“, а цел свет стравува од избивање на атомска пресметка од страна на овие две суперсили.

(ВИДЕО) ТРАМП ГО ПРОМЕНИ СТАВОТ КОН АСАД: Жестоки воздушни удари на САД врз Сирија

Фактор - 07.04.2017

Од американските разорувачи во источниот Медитеран се исфрлени над десетици „tomahavk“ ракети на позициите на сириската војска, а операцијата ја наредил Доналд Трамп како одмазда за наводен напад со хемиско оружје на силите на Башар Асад во Идлиб, ...

САД испитува можна руска улога во хемискиот напад

Макфакс - 07.04.2017

САД испитува дали Русија била инволвирана во хемискиот напад во Сирија што го натера претседателот Доналд Трамп да го спроведе првиот директен воен напад против режимот на Башар Ел Асад. Пентагон бара било каков доказ дека руската влада знаела за ...

САД со ракети нападнаа воздушна база во Сирија

Макфакс - 07.04.2017

Америка изврши ракетни напади врз воздушна база во Сирија, како одговор на наводниот хемиски напад кој се случи пред два дена во Иблиб, објавија светските медиуми. Како што објави CNN од бродовите стационирани во Средоземното море кон Сирија биле ...

САД ја бомбардираше Сирија (ВИДЕО)

Стандард - 07.04.2017

Американски ракети ја погодија воздухопловната база на владините сили во близина на градот Хомс во Сирија. Нападот е одговор на наводниот напад со хемиско оружје, кој се припишува на режимот на Башар Асад.

ШТО ДА ОЧЕКУВАМЕ ПО НАПАДОТ ВО СИРИЈА: Трамп може да создаде ризици

Фактор - 07.04.2017

Одлуката на претседателот на САД, Доналд Трамп да ја нападне базата во Сирија каде и Русија има свои ресурси може да создаде ризици, анализира СNN. Се наведува дека може да дојде до „сириско проклетство“ затоа што војните завршуваат кога ќе снема ...

Нападот врз сириската база- одговор на хемискиот напад во Идлиб

МРТ - 07.04.2017

САД изведоа серија напади со проектили вода-земја врз воздухопловна база во Сирија. Американскиот претседател Трамп изјави дека тоа е реакција на хемискиот напад на диктаторот Ал Асад. Русија бара итна седница на Советот за безбедност на ОН.

Американски напад врз Сирија

МРТ - 07.04.2017

Соединетите Американски Држави бомбардираа воени цели во Сирија од каде беше извршен нападот со гас. Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека наредил воздушни напади бидејќи спречување на гасни напади е од витален интерес за националната ...

Еве што пишуваат медиумите низ светот за американскиот напад во Сирија

Курир - 07.04.2017

САД покажаа драстична промена на својот курс, оценува парискиот весник „Монд“ во коментарот на ноќешните американски напади врз сириската воздухопловна база кај Хомс. Американскиот претседател Доналд Трамп претходно изјави дека САД „треба да изберат ...

Ситуацијата е на раб на ескалација: Трамп и Пентагон планираат голема воена операција против Асад?

Точка - 07.04.2017

Асад мора да си оди - тврди американскиот шеф на дипломатијата Рекс Тилерсон, а неименуван висок американски функционер не ја исклучи можноста за воен напад на Сирија. Државниот секретар на САД порача дека Асад не смее да владее со народот на ...

Неколку часа пред нападот на сириската база, Хилари Клинтон му порачала на Пентагон: Збришете ги аеродромите на Асад!

Точка - 07.04.2017

Претседателот на САД, Доналд Трамп, наредил напад на Сирија само неколку часа откако поранешната шефица на американската дипломатија, Хилари Клинтон, јавно го повикала Пентагон да "ги збрише аеродромите на Асад", известува агенцијата <b>PA</b> Во ...

Најмалку четири лица загинаа во ракетните напади на САД во Сирија

Курир - 07.04.2017

Најмалку четири лица загинаа, од кои еден офицер со висок ранг, во воздушниот напад на САД врз база на сириското Воено воздухопловство крај Хомс, а базата е целосно уништена, соопшти Сирискиот центар за мониторинг на човековите права.

Поделени реакции по американскиот напад врз Сирија

МРТ - 07.04.2017

Претседателот Путин го осуди нападот и додаде дека претставува чин на агресија врз суверена држава и кршење на меѓународното право. Руското Министерство за надворешни работи соопшти дека поради нападот во прашање е доведено создавањето коалиција ...

Трамп пред четири години остро го осуди Обама поради напад на Сирија, а денес претвори во пепел сириска воздушна база

Точка - 07.04.2017

Пред да стане претседател на САД, Доналд Трамп во повеќе наврати преку својот профил на Твитер, силно се противеше на воените акции на американската армија во Сирија. Сепак, утринава Доналд Трамп нареди воен напад на Сирија и уште еднаш на целата ...

Американското бомбардирање на Сирија го подели светот: Од повеќето земји пристигнува поддршка, Русите бесни...

Точка - 07.04.2017

Американските воени бродови стационирани во источниот Медитеран утринава лансирале од 50 до 60 "Tomahawk" ракети на воените бази на Башар Ал Асад во Сирија. Русите бурно реагираа, а еве каква е реакцијата на другите земји.

Трамп и се одмазди на Сирија за хемискиот напад

Алфа - 07.04.2017

Се разгореа односите меѓу Русија и САД поради Сирија. По наредба на американскиот претседател Доналд Трамп, утрото американски разорувачи истрелаа 59 ракети томахавк врз позиции на сириската војска во базата Шајрат.

Само што не започнала Трета светска војна?! Американците со ракетите погодиле само 23 мети од 59, Русите прашуваат каде ...

Точка - 07.04.2017

Америка лансирала 59 крстаречки ракети "Tomahawk" на воздушната база на сириската војска, поради нападот со хемиско оружје на бунтовничкото упориште во провинцијата Идлиб во вторникот, пренесува "Russia Today".

САД со крстосувачки ракети бомбардираа воена база во Сирија

Локално - 07.04.2017

Врз воена база крај градот Хомс во Сирија имаше американски ракетен напад. Истрелани биле 59 крстосувачки проектили “Томахоук” од воените бродови на САД во Медитеранот оваа ноќ . Ракетите погодилде авиони, бункери, магацини со муниција и радари на ...

ВИДЕО: Војна меѓу Русија и Америка во Сирија – Светот веднаш се подели

Нетпрес - 07.04.2017

Американската армија ја нападна Сирија, истрелувајќи повеќе од 60 ракети од типот „Томахавк“, денеска рано изутрина. Гранатиран била воено-воздушна база во провинцијата Хомс, во западниот дел од земјата, под контрола на силите на претседателот Башар ...

Неколку работи по американското бомбардирање на Сирија

Оff.net - 07.04.2017

По наредба на американскиот претседател, и без никаква дозвола или одобрување од О.Н., два американски воени брода во источниот Медитеран - УСС Портер и УСС Рос - испукаа 60 крстосувачки ракети на Сирија, конкретно на воздушната база Шајрат, затоа ...

Нови облаци над Сирија

Фактор - 07.04.2017

Трагичниот инцидент со хемиското оружје во Идлиб во Сирија навестува надоаѓање на нови експлозивни облаци над Сирија. Во моментов не е јасно дали станува збор за напад со хемиско оружје од страна на армијата на Сирија или пак нејзин воздушен напад ...

Песков: Нападот на САД во Сирија е чин на агресија врз наш сојузник

Вечер - 07.04.2017

Бидејќи даваме помош за сириската армија согласно барање на сириските власти, ние на Сирија гледаме како на наш сојузник, изјави Дмитриј Песков Портпаролот на рускиот претседател Владимир Путин изјави дека Москва смета оти американските напади врз ...

Трамп удри врз Сирија: Америка ја бомбардираше воздухопловната база Шаријат!

Точка - 07.04.2017

Шест мртви, десетина ранети. САД рано утрово, по наредба на претседателот Доналд Трамп, изврши воздушен напад врз Сирија со ракети како одговор на нападот со хемиското оружје врз цивилите во оваа земја, за кој Вашингтон ја обвинува сириската влада.

Германски експерт за DW: Не Асад, туку вооружените бунтовници во Сирија имаат сметка од нападoт со хемиско оружје

Макфакс - 07.04.2017

Во наводниот хемиски напад во Хан Шејхун кој се случи на почетокот на неделата загинаа над 80 лица. И засега смртта на овие луѓе е единствениот докажан факт. Дамаск и Москва ги отфрлаат обвинувањата на Западот дека режимот на Асад носи вината за ...

Трамп му објави војна на Асад – Путин се закани со жесток одговор!

Пулс24 - 07.04.2017

Проектилите „Томахавк“ во 4 часот и 40 минути по сириско време полетаа кон сириската база во провинцијата Хомс, како најава дека Америка сериозно се вклучува во сириската војна. Американските воените бродови Портер и Рос, стационирани во Медитеранот ...

Трамп ги повика „цивилизираните земји“ да се приклучат во нападите во Сирија

Пулс24 - 07.04.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп ги повика „сите цивилизирани држави“ да се приклучат кон САД за да се стави крај на крвопролевањата во Сирија. Трамп даде куса изјава откако од два американски воени брода во Средоземното Море беа испукани 59 ...

(ВИДЕО) Сите детали: Прв директен напад на САД врз Сирија

еМагазин - 07.04.2017

Не стивнуваат реакциите откако американските носачи испукаа над 60 проектили на воената воздухопловна база во провинцијата Хомс во Сирија, а која доѓа по неодамнешниот напад со хемиско оружје во оваа земја.

Дали почнува Трета светска војна?

Exclusive.mk - 07.04.2017

Најмалку четири лица загинаа, од кои еден офицер со висок ранг, во воздушниот напад на САД врз база на сириското Воено воздухопловство крај Хомс, а базата е целосно уништена, соопшти Сирискиот центар за мониторинг на човековите права.

Претседателот Трамп згрозен од нападот во Сирија; Дамаск и Москва негираат вклученост

Глас на Америка - 06.04.2017

Сирија и Русија уште еднаш негираа дека сириски воени авиони ја фрлиле хемиската бомба врз бунтовниците во градот, кој се наоѓа во северниот дел на земјата. Сирискиот министер за надворешни работи Валид Моалем пред новинарите во Дамаск изјави дека ...

САД: Русија да ги преиспита односите со Асад

24 Вести - 06.04.2017

Нема сомневање дека сиријската влада стои зад хемискиот напад што пред неколку дена се случи во Сирија, изјави американскиот потпретседател Мајк Пенс и побара од Русија да помогне во елиминирањето на хемиското оружје во Сирија.

Пенс и Тилерсон бараат Русија да ги преиспита односите со Асад

Алсат-М - 06.04.2017

Американскиот потпретседател Мајк Пенс изјави дека нема сомневање оти сиријската влада стои зад хемискиот напад што деновиве се случи во Сирија кога загинаа над 80 луѓе. Тој побара од Русија да помогне во елиминирањето на хемиското оружје во Сирија.

Асад: Земјите од поранешна Југославија секогаш сме ги сметале за наши пријатели

Алсат-М - 06.04.2017

Претседателот на Сирија Башар ал Асад изјави дека граѓаните на Сирија, земјите од поранешна Југославија „секогаш ги сметале за свои пријатели“. Тој истакна дека не знае колку џихадисти и терористи од Балканот се борат во Сирија.

Пенс и Тилерсон бараат Русија да ги преиспита односите со Асад

Р.С.Европа - 06.04.2017

Американскиот потпретседател Мајк Пенс изјави дека нема сомневање оти сиријската влада стои зад хемискиот напад што деновиве се случи во Сирија кога загинаа над 80 луѓе. Тој побара од Русија да помогне во елиминирањето на хемиското оружје во Сирија.

Трамп: Убиствата на деца во Сирија кај мене ги премина линиите

Нова ТВ - 06.04.2017

Претседателот на САД, Доналд Трамп го осуди убивањето на дузина цивили во северниот дел на Сирија со хемиско оружје. Како што вели тој, ваквите постапки се спротивни од човештвото. „Кога се убиваат мали деца, невини бебиња, со тоа се преминуваат ...

Нападот со хемиско оружје ми го промени гледиштето за Асад, изјави Трамп (ВИДЕО)

МКД - 06.04.2017

Нападот со хемиско оружје во провинцијата Идлиб, во кој загинаа повеќе од 70 лица, Доналд Трамп го опиша како „навреда за човештвото", но не даде никакви насоки за каква било стратегија за да му се стави крај на насилството во Сирија.

Трамп смета дека во Сирија „линиите се пречекорени“

Deutsche Welle - 06.04.2017

По нападот во Сирија, во кој од отровен гас загинаа десетици луѓе, американскиот претседател Трамп го менува тонот. Планира ли целна воена интервенција против режимот на Асад? Со најновиот напад во Сирија „е помината цела низа линии“, изјави ...

Во наводниот хемиски напад во Сирија загинаа 22 члена на едно семејство

+инфо - 06.04.2017

Семејството Алјусеф е меѓу најзагрозените во нападот. Тие дале 22 жртви, меѓу кои има многу деца, погребани се во заедничка гробница. Дваесет и две лица од едно семејство се меѓу убиените во наводниот хемиски напад во Сирија извршен во вторникот.

Во хемискиот напад во Сирија загинаа 22 члена на едно семејство

А1 On - 06.04.2017

Дваесет и две лица од едно семејство се меѓу убиените во наводниот хемиски напад во Сирија извршен во вторникот. Според најновите податоци, бројот на загинати во нападот достигна 86 луѓе. Меѓу загинатите 30 се деца и 20 жени.

Пенс: Сите опции на маса во однос на одговорот на хемискиот напад на Сирија

А1 On - 06.04.2017

Потпретседателот на САД Мајк Пенс изјави дека „сите опции се на маса“ што се однесува до тоа како ќе одговори државата на наводниот хемиски напад во Сирија. Пенс во интервју за Фокс њуз ја повика Русија да ги исполни своите обврски од договорот од ...

Меркел: Скандалозно што СБ на ОН не усвои резолуција за хемискиот напад во Сирија

А1 On - 06.04.2017

Германскиот канцелар Ангела Меркел го нарече скандал тоа што Советот за безбедност на ОН не усвои резолуција со која се осудува претпоставениот хемиски напад во Сирија, во кој загинаа неколку десетици лица, пренесоа британските медиуми.

Асад: Земјите од поранешна Југославија секогаш сме ги сметале за наши пријатели

А1 On - 06.04.2017

Претседателот на Сирија Башар ал Асад изјави дека граѓаните на Сирија, земјите од поранешна Југославија „секогаш ги сметале за свои пријатели“. Тој истакна дека не знае колку џихадисти и терористи од Балканот се борат во Сирија.

АСАД: Земјите од поранешна Југославија секогаш сме ги сметале за наши пријатели

Телеграф - 06.04.2017

Сирискиот претседател во интервју за „Вечерњи лист“ истакна дека не знае колку џихадисти и терористи од Балканот се борат во Сирија Претседателот на Сирија, Башар ал Асад, изјави дека граѓаните на Сирија, земјите од поранешна Југославија „секогаш ги ...

Асад: Земјите од поранешна Југославија секогаш сме ги сметале за наши пријатели

Сител - 06.04.2017

Претседателот на Сирија Башар ал Асад изјави дека граѓаните на Сирија, земјите од поранешна Југославија „секогаш ги сметале за свои пријатели“. Тој истакна дека не знае колку џихадисти и терористи од Балканот се борат во Сирија.

Во наводниот хемиски напад во Сирија загинаа 22 члена од едно семејство

Тера - 06.04.2017

Дваесет и две лица од едно семејство се меѓу убиените во наводниот хемиски напад во Сирија извршен во вторникот. Според најновите податоци, бројот на загинати во нападот достигна 86 луѓе. Меѓу загинатите 30 се деца и 20 жени.

Асад: Земјите од поранешна Југославија секогаш сме ги сметале за наши пријатели...

Н.Македонија - 06.04.2017

Асад: Земјите од поранешна Југославија секогаш сме ги сметале за наши пријатели Претседателот на Сирија Башар ал Асад изјави дека граѓаните на Сирија, земјите од поранешна Југославија „секогаш ги сметале за свои пријатели“.

Во наводниот хемиски напад во Сирија загинаа 22 члена на едно семејство

Сител - 06.04.2017

Дваесет и две лица од едно семејство се меѓу убиените во наводниот хемиски напад во Сирија извршен во вторникот. Според најновите податоци, бројот на загинати во нападот достигна 86 луѓе. Меѓу загинатите 30 се деца и 20 жени.

Пенс: Сите опции на маса во однос на одговорот на хемискиот напад на Сирија

Сител - 06.04.2017

Потпретседателот на САД Мајк Пенс изјави дека „сите опции се на маса“ што се однесува до тоа како ќе одговори државата на наводниот хемиски напад во Сирија. Пенс во интервју за Фокс њуз ја повика Русија да ги исполни своите обврски од договорот од ...

Меркел: Скандалозно што СБ на ОН не усвои резолуција за хемискиот напад во Сирија...

Н.Македонија - 06.04.2017

Меркел: Скандалозно што СБ на ОН не усвои резолуција за хемискиот напад во Сирија Германската канцеларка Ангела Меркел го нарече скандал тоа што Советот за безбедност на ОН не усвои резолуција со која се осудува претпоставениот хемиски напад во ...

Трамп: Убиството на деца во Сирија ги премина црвените линии

Канал5 - 06.04.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп го осуди хемискиот напад во северниот дел на Сирија, во кој бројот на жртви се искачи на 86. Трамп кој во минатото беше воздржан околу сирискиот режим, овој пат, порача дека неговото мислење кон претседателот ...

Русија и Западот се обвинуваат за „хемискиот напад“ во Сирија...

Н.Македонија - 06.04.2017

Опсерваторијата за човекови права, со седиште во Лондон, потврди дека бројот на жртвите од нападот, за кој се верува дека е изведен со хемискиот отров сарин, се искачи на 72 лица. Меѓу убиените цивили има и најмалку дваесет деца.

Во хемиски напад загинаа 22 члена од едно семејство

МК News - 06.04.2017

Дваесет и две лица од едно семејство се меѓу убиените во наводниот хемиски напад во Сирија извршен во вторникот. Според најновите податоци, бројот на загинати во нападот достигна 86 луѓе. Меѓу загинатите 30 се деца и 20 жени.

Пенс: Сите опции се во игра во однос на одговорот на хемискиот напад на Сирија

Либертас - 06.04.2017

Потпретседателот на САД Мајк Пенс изјави дека „сите опции се на маса“ што се однесува до тоа како ќе одговори државата на наводниот хемиски напад во Сирија. Пенс во интервју за Фокс њуз ја повика Русија да ги исполни своите обврски од договорот од ...

Сите опции на маса во однос на одговорот на хемискиот напад на Сирија

Вечер - 06.04.2017

Пенс во интервју за Фокс њуз ја повика Русија да ги исполни своите обврски од договорот од 2013 година, да се елиминира хемиското оружје во Сирија Потпретседателот на САД Мајк Пенс изјави дека „сите опции се на маса" што се однесува до тоа како ќе ...

Асад: Земјите од поранешна Југославија секогаш сме ги сметале за наши пријатели

Локално - 06.04.2017

Претседателот на Сирија Башар ал Асад изјави дека граѓаните на Сирија, земјите од поранешна Југославија „секогаш ги сметале за свои пријатели“. Тој истакна дека не знае колку џихадисти и терористи од Балканот се борат во Сирија.

Меркел: Скандалозно што СБ на ОН не усвои резолуција за хемискиот напад во Сирија

Либертас - 06.04.2017

Германскиот канцелар Ангела Меркел го нарече скандал тоа што Советот за безбедност на ОН не усвои резолуција со која се осудува претпоставениот хемиски напад во Сирија, во кој загинаа неколку десетици лица, пренесоа британските медиуми.

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) Потресни снимки по хемискиот напад во Сирија

Репортер - 06.04.2017

На социјалните мрежи се шират Потресни снимки по хемискиот напад, што во Сирија однесе 72 ...

Трамп: Убиството на деца во Сирија ги премина црвените линии

Курир - 06.04.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп го осуди хемискиот напад во северниот дел на Сирија, во кој бројот на жртви се искачи на 86. Трамп кој во минатото беше воздржан околу сирискиот режим, овој пат, порача дека неговото мислење кон претседателот ...

Медиуми: Трамп ја разгледува опцијата за воена операција против Сирија

Точка - 06.04.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп им соопштил на некои членови на Конгресот дека разгледувал со министерството за одбрана воени мерки против Сирија, по хемискиот напад во северозападната сириска покраина Идлиб, пренесе во четвртокот ...

Нападот во Идлиб како увертира во тотална војна во Сирија

Точка - 06.04.2017

Нападот со хемиско оружје во сириската провинција Идлиб, во кој според последните податоци загинаа над 100, а поврeдени се стотици лица експресно ја врати сириската војна во центарот на светското интересирање и драматично ги зголеми шансите за ...

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Потресни снимки по хемискиот напад во Сирија

Либертас - 06.04.2017

На социјалните мрежи се шират Потресни снимки по хемискиот напад, што во Сирија однесе 72 ...

Во наводниот хемиски напад во Сирија загинаа 22 члена од едно семејство

Курир - 06.04.2017

Дваесет и две лица од едно семејство се меѓу убиените во наводниот хемиски напад во Сирија извршен во вторникот. Според најновите податоци, бројот на загинати во нападот достигна 86 луѓе. Меѓу загинатите 30 се деца и 20 жени.

Меркел: Постојат индикации дека режимот на Асад е одговорен за хемискиот напад во Сирија

Стандард - 06.04.2017

Германскиот канцелар Ангела Меркел денеска изјави дека има индикации дека сирискиот режим е одговорен за наводниот хемиски напад, при кој загинаа над 80 лица, пренесува AФП. „За жал има знаци кои укажуваат дека бил извршен од страна на режимот на ...

Трамп: Хемискиот напад во Сирија е многу тажен ден за Русија

Руска реч - 06.04.2017

Претседателот на САД Доналд Трамп не ја смета Москва за вмешана во наводниот напад со хемиско оружје во сириската провинција Идлиб, но истакна дека „за Русија тоа е многу тажен ден, затоа што тие се поврзани (со сириската влада)“.

20 жени и 30 деца меѓу загинатите 86 лица при хемиската напад во Сирија

Локално - 06.04.2017

Бројот на загинатите при сомнителната напад со хемиско оружје во контролираниот од бунтовниците град во Сирија достигна 86 лица. Ова го соопшти Сирискиот центар за набљудување на човековите права, цитиран од Франс прес.

Трамп размислува за воен одговор на хемискиот напад во Сирија

Стандард - 06.04.2017

мериканскиот претседател Доналд Трамп изјави пред членови на Конгресот дека размислува за воен одговор на сирискиот хемиски напад, соопштија извори, цитирани од Си-Ен-Ен. Телевизијата тврди дека според изворите нејзини, претседателот уште не донел ...

Трамп ова повеќе нема да го толерира: Ги поминаа сите црвени линии, мојот став кон Асад драстично се промени

Точка - 06.04.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп најостро го осуди нападот со хемиско оружје кој што се случи во сириската покраина Идлиб во вторникот. Неколку дена после страшното злосторство, реакциите не стивнуваат.

Медиуми: Трамп ја разгледува опцијата за воена операција против Сирија

Макфакс - 06.04.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп им соопштил на некои членови на Конгресот дека разгледувал со министерството за одбрана воени мерки против Сирија, по хемискиот напад во северозападната сириска покраина Идлиб, пренесе во четвртокот ...

Трамп негира дека разговарал со конгресмени за можна воена интервенција во Сирија

Макфакс - 06.04.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави во четвртокот дека не разговарал со претставници на Конгресот за преземање можни воени дејствија против Сирија поради наводниот напад на нејзините владини сили со хемиско оружје во северозападната ...

Нападот во Идлиб како увертира во тотална војна во Сирија

Макфакс - 06.04.2017

Нападот со хемиско оружје во сириската провинција Идлиб, во кој според последните податоци загинаа над 100, а поврeдени се стотици лица експресно ја врати сириската војна во центарот на светското интересирање и драматично ги зголеми шансите за ...

Асад: Земјите од поранешна Југославија секогаш сме ги сметале за наши пријатели

еМагазин - 06.04.2017

Претседателот на Сирија Башар ал Асад изјави дека граѓаните на Сирија, земјите од поранешна Југославија „секогаш ги сметале за свои пријатели“. Тој истакна дека не знае колку џихадисти и терористи од Балканот се борат во Сирија.

Асад: Земјите од поранешна Југославија секогаш сме ги сметале за наши пријатели

Телевизија Нова - 06.04.2017

Претседателот на Сирија Башар ал Асад изјави дека граѓаните на Сирија, земјите од поранешна Југославија „секогаш ги сметале за свои пријатели“. Тој истакна дека не знае колку џихадисти и терористи од Балканот се борат во Сирија.

Во наводниот хемиски напад во Сирија загинаа 22 члена на едно семејство

Телевизија Нова - 06.04.2017

Дваесет и две лица од едно семејство се меѓу убиените во наводниот хемиски напад во Сирија извршен во вторникот. Според најновите податоци, бројот на загинати во нападот достигна 86 луѓе. Меѓу загинатите 30 се деца и 20 жени.

Пенс: Сите опции на маса во однос на одговорот на хемискиот напад на Сирија

Телевизија Нова - 06.04.2017

Потпретседателот на САД Мајк Пенс изјави дека „сите опции се на маса“ што се однесува до тоа како ќе одговори државата на наводниот хемиски напад во Сирија. Пенс во интервју за Фокс њуз ја повика Русија да ги исполни своите обврски од договорот од ...

Глобална осуда за нападот со хемиско оружје во Сирија

Глас на Америка - 05.04.2017

Претседателот на САД, Доналд Трамп изјави дека нападот „заслужува осуда и не може да се игнорира од цивилизираниот свет“. Советот за безбедност на Обединетите нации одржува итен состанок по нападот со хемиско оружје во Сирија, во кој загинаа голем ...

Трамп без детали дали САД би презеле акција по нападот во Сирија

Глас на Америка - 05.04.2017

Американскиот претседател го предупреди сирискиот лидер велејќи - „ќе добиете порака“ Претседателот Трамп го осуди сирискиот претседател Башар Ал-Асад за смртоносниот напад со хемиско оружје во Сирија, нарекувајќи го „навреда за човештвото“, но одби ...

ОН со истрага за хемискиот напад во Сирија

24 Вести - 05.04.2017

Обединетите нации покренаа истрага за наводите дека имало напад со хемиско оружје во сириската провинција Илдиб при што загинале најмалку 58 луѓе. Во изјавата исто така се осудува и тоа што била нападната и болницата каде што биле третирани жртвите ...

ОН со истрага за хемискиот напад во Сирија

Алсат-М - 05.04.2017

Обединетите нации покренаа истрага за наводите дека имало напад со хемиско оружје во сириската провинција Илдиб при што загинале најмалку 58 луѓе. Во изјавата исто така се осудува и тоа што била нападната и болницата каде што биле третирани жртвите ...

ОН со истрага за хемискиот напад во Сирија

Р.С.Европа - 05.04.2017

Обединетите нации покренаа истрага за наводите дека имало напад со хемиско оружје во сириската провинција Илдиб при што загинале најмалку 58 луѓе. Во изјавата исто така се осудува и тоа што била нападната и болницата каде што биле третирани жртвите ...

ФОТО: Напад со хемиско оружје во Сирија, ОН бараат осуда и санкции

Нова ТВ - 05.04.2017

САД, Велика Британија и Франција презентираа синоќа драфт Резолуција во Обединетите Нации со која се осудува нападот со хемиско оружје во Сирија и бараар итна и брза истрага. Агенцијата АФП, која го видела нацртот на Резолуцијата, пишува дека трирте ...

ОН најавија истрага за хемискиот напад во Сирија

Р.С.Европа - 05.04.2017

Обединетите нации највија истрага за наводите дека имало напад со хемиско оружје во сириската провинција Идлиб, при што загинале најмалку 72 луѓе. Сиријците повредени во овој напад говорат за ефектите по големата експлозија.

СБ на ОН на вонредна седница расправа за хемискиот напад во Сирија

Алсат-М - 05.04.2017

Советот за безбедност на ОН денеска се собра на вонредна седница за да го разгледа наводниот хемиски напад, што вчера во Сирија однесе 72 живота, јавија француските медиуми. Русија, меѓутоа, предлог резолуцијата поднесена од САД, Франција и ...

Трамп за хемискиот напад во Сирија го обвини Обама

МКД - 05.04.2017

Белата куќа објави соопштение на американскиот претседател Доналд Трамп во кое се вели дека вчерашниот напад со хемиско оружје во Сирија е последица „на слабоста и нерешителноста на претходната администрација“, пренесуваат агенциите.

Русија тврди дека при бомбардирање во Сирија е погоден опозициски магацин со хемиско оружје (ВОЗНЕМИРУВАЧКО ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 05.04.2017

Сириската авијација погодила магацин на бунтовниците во кој се чувале „токсични супстанции“, соопшти денес руското Министерство за одбрана, еден ден откако сириски невладини организации јавија дека сириската војска извршила напад со хемиско оружје ...

Русија со своја верзија за нападот во Сирија

Deutsche Welle - 05.04.2017

Бројот на загинати од отровен гас во Сирија се зголемува. Русија презентираше своја верзија за нападот. Според Русија, станува збор за воздушен напад врз магацин со хемиско оружје на бунтовниците во Сирија.

Берлин: Москва и Техеран се виновни за хемискиот напад во Сирија

+инфо - 05.04.2017

„Сојузната влада смета дека одговорност за нападите имаат и Русија и Иран, коишто се сојузници на режимот на Асад“, објави германското МНР. Германската влада денеска обвини дека и Русија и Иран имаат одговорност за вчершниот хемиски напад кој ...

Кремљ: Русија во ОН ќе претстави докази дека за хемискиот напад во Сирија виновни се бунтовниците

А1 On - 05.04.2017

Русија пред Советот за безбедност на ОН ќе претстави докази дека вчерашниот наводен хемиски напад во Сирија всушност е последица на воздушен напад на сириската владина авијација врз згради, во кои бунтовниците произведувале хемиско оружје, изјави ...

Шокантни снимки од хемискиот напад во Сирија: Молат да им ги скратат маките (видео)

Таратур - 05.04.2017

Набрзо по труењето болницата во провинцијата Идлиб, во која се сместени жртвите на нападот со хемиско оружје, била погодена од ракета, која уништила дел од зградата. Од местото на настанот пристигнуваат натажните и најсуровите фотографии и снимки ...

Берлин бара одговорност од Москва и Техеран за хемискиот напад во Сирија

А1 On - 05.04.2017

Германската влада денеска обвини дека и Русија и Иран имаат одговорност за вчершниот хемиски напад кој наводно е сторен од страна на силите под контрола на претседателот Башар Ал Асад врз региони под контрола на неговите противници.

Кој стои зад нападот со смртоносен гас во Сирија?

БркајРабота - 05.04.2017

Потресните сцени од хемискиот напад во сириската провинција Идлиб го вклучија алармот. Жестоката реакција засега останува само вербална. Обединетите нации најавија истрага и изготвија резолуција со која бараат санкции за актуелниот сириски режим.

Ердоган го нарече Асад убиец, обвинувајќи го за хемискиот напад во Сирија

А1 On - 05.04.2017

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска остро го искритикува сирискиот претседател Башар ал-Асад, нарекувајќи го „убиец“, и обвинувајќи го за наводниот хемиски напад во Сирија, што предизвика десетици жртви, пренесоа француските медиуми.

Русија докажува дека за хемискиот напад во Сирија виновни се бунтовниците...

Н.Македонија - 05.04.2017

Русија докажува дека за хемискиот напад во Сирија виновни се бунтовниците Русија пред Советот за безбедност на ОН ќе претстави докази дека вчерашниот наводен хемиски напад во Сирија всушност е последица на воздушен напад на сириската владина ...

ЕЈ, АСАД, УБИЕЦУ: Ердоган го обвини Башар ал-Асад за хемискиот напад во Сирија

Телеграф - 05.04.2017

Како татко јас самиот чуствувам мака. Тоа се нашите деца, тоа се нашите браќа, посочи Ердоган и додаде дека Турција „ќе го направи тоа што може“ за да и укаже помош на преживеаните по нападот Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска остро го ...

Берлин бара одговорност од Москва и Техеран за хемискиот напад во Сирија

Сител - 05.04.2017

Германската влада денеска обвини дека и Русија и Иран имаат одговорност за вчершниот хемиски напад кој наводно е сторен од страна на силите под контрола на претседателот Башар Ал Асад врз региони под контрола на неговите противници.

Ердоган: Асад e убиец...

Н.Македонија - 05.04.2017

Ердоган: Асад e убиец Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска остро го искритикува сирискиот претседател Башар ал-Асад, нарекувајќи го „убиец“, и обвинувајќи го за наводниот хемиски напад во Сирија, што предизвика десетици жртви, пренесоа ...

ОН загрижени поради хемискиот напад во Сирија...

Н.Македонија - 05.04.2017

ОН загрижени поради хемискиот напад во Сирија Советот за безбедност на ОН денеска се собра на вонредна седница за да го разгледа наводниот хемиски напад, што вчера во Сирија однесе 72 живота, јавија француските медиуми.

Русија тврди дека при бомбардирање во Сирија е погоден опозициски магацин со хемиско оружје

Тера - 05.04.2017

Сириската авијација погодила магацин на бунтовниците во кој се чувале „токсични супстанции“, соопшти денес руското Министерство за одбрана, еден ден откако сириски невладини организации јавија дека сириската војска извршила напад со хемиско оружје ...

Реакции по грозоморниот напад во Сирија со хемиски гас

Канал5 - 05.04.2017

Белата куќа го осуди суровиот напад во Сирија со хемиски гас во кој загинаа најмалку 50 лица од кои неколку десетици беа деца. Ниту една цивилизирана земја не може да не осуди ваков напад пишува во соопштението од Белата куќа.

Берлин бара одговорност од Москва и Техеран за хемискиот напад во Сирија...

Н.Македонија - 05.04.2017

Берлин бара одговорност од Москва и Техеран за хемискиот напад во Сирија Германската влада денеска обвини дека и Русија и Иран имаат одговорност за вчерашниот хемиски напад кој наводно е сторен од страна на силите под контрола на претседателот Башар ...

Во нападот во Сирија бил користен нервен гас, ОН бараат санкции за Асад

Канал5 - 05.04.2017

Потресните сцени од хемискиот напад во сириската провинција Идлиб го вклучија алармот. Жестоката реакција засега останува само вербална. Обединетите нации најавија истрага и изготвија резолуција со која бараат санкции за актуелниот сириски режим.

Кремљ: Русија во ОН ќе докаже дека за хемискиот напад во Сирија виновни се бунтовниците

Либертас - 05.04.2017

Русија пред Советот за безбедност на ОН ќе претстави докази дека вчерашниот наводен хемиски напад во Сирија всушност е последица на воздушен напад на сириската владина авијација врз згради, во кои бунтовниците произведувале хемиско оружје, изјави ...

Кремљ: Русија во ОН ќе претстави докази дека за хемискиот напад во Сирија виновни се бунтовниците

Локално - 05.04.2017

Русија пред Советот за безбедност на ОН ќе претстави докази дека вчерашниот наводен хемиски напад во Сирија всушност е последица на воздушен напад на сириската владина авијација врз згради, во кои бунтовниците произведувале хемиско оружје, изјави ...

Берлин бара одговорност од Москва и Техеран за хемискиот напад во Сирија

Локално - 05.04.2017

Германската влада денеска обвини дека и Русија и Иран имаат одговорност за вчершниот хемиски напад кој наводно е сторен од страна на силите под контрола на претседателот Башар Ал Асад врз региони под контрола на неговите противници.

Кремљ: За хемискиот напад во Сирија виновни се бунтовниците

Република - 05.04.2017

– Русија пред Советот за безбедност на ОН ќе претстави докази дека вчерашниот наводен хемиски напад во Сирија всушност е последица на воздушен напад на сириската владина авијација врз згради, во кои бунтовниците произведувале хемиско оружје, изјави ...

(ВИДЕО) СБ на ОН на вонредна седница расправа за хемискиот напад во Сирија

Локално - 05.04.2017

Советот за безбедност на ОН денеска се собра на вонредна седница за да го разгледа наводниот хемиски напад, што вчера во Сирија однесе 72 живота, јавија француските медиуми. Русија, меѓутоа, предлог резолуцијата поднесена од САД, Франција и ...

Кремљ: Русија во ОН ќе претстави докази дека за хемискиот напад во Сирија виновни се бунтовниците

Press24 - 05.04.2017

Русија пред Советот за безбедност на ОН ќе претстави докази дека вчерашниот наводен хемиски напад во Сирија всушност е последица на воздушен напад на сириската владина авијација врз згради, во кои бунтовниците произведувале хемиско оружје, изјави ...

ВОЗНЕМИРУВАЧКИ: Како хемиското оружје уништува човечки и детски животи- Посеано семето на злото

Press24 - 05.04.2017

Обединетите нации највија истрага за наводите дека имало напад со хемиско оружје во сириската провинција Идлиб, при што загинаа најмалку 72 луѓе. Сиријците повредени во овој напад говорат за ефектите по големата експлозија.

Вознемирувачки снимки од хемискиот напад во Сирија- неподвижни и озрачени преколнуват да им ги скратат маките

Курир - 05.04.2017

Во еден од најголемите и најбруталните напади на цивили во Сирија од токсичен гас загинаа повеќе од 70 цивили, од кои дваесетина деца. Набрзо по труењето болницата во провинцијата Идлиб, во која се сместени жртвите на нападот со хемиско оружје, била ...

Реакции по грозоморниот напад во Сирија со хемиски гас

Курир - 05.04.2017

Белата куќа го осуди суровиот напад во Сирија со хемиски гас во кој загинаа најмалку 50 лица од кои неколку десетици беа деца. Ниту една цивилизирана земја не може да не осуди ваков напад пишува во соопштението од Белата куќа.

Новинар опишува како умираат луѓе од воениот отров: Tолку ќе се згрчите, што целото тело ќе ви се парализира, па ќе ...

Курир - 05.04.2017

Обединетите нации највија истрага за наводите дека имало напад со хемиско оружје во сириската провинција Идлиб, при што загинаа најмалку 72 луѓе. Сиријците повредени во овој напад говорат за ефектите по големата експлозија.

Трамп го обвини Обама за хемискиот напад во Сирија

Позитив.мк - 05.04.2017

Трамп ја призна вината на САД, но ја префрла претходното раководство. Белата куќа објави соопштение на американскиот претседател Доналд Трамп во кое се вели дека нападот со хемиско оружје кој се случи завчера во Сирија е последица „на слабоста и ...

Кој стои зад нападот со смртоносен гас во Сирија?

Курир - 05.04.2017

Потресните сцени од хемискиот напад во сириската провинција Идлиб го вклучија алармот. Жестоката реакција засега останува само вербална. Обединетите нации најавија истрага и изготвија резолуција со која бараат санкции за актуелниот сириски режим.

Неподвижни и озрачени преколнуват да им ги скратат маките: Вознемирувачки снимки од хемискиот напад во Сирија ...

Република - 05.04.2017

Во еден од најголемите и најбруталните напади на цивили во Сирија од токсичен гас загинаа повеќе од 70 цивили, од кои дваесетина деца. Набрзо по труењето болницата во провинцијата Идлиб, во која се сместени жртвите на нападот со хемиско оружје, била ...

СБ на ОН на вонредна седница расправа за хемискиот напад во Сирија

Либертас - 05.04.2017

Советот за безбедност на ОН денеска се собра на вонредна седница за да го разгледа наводниот хемиски напад, што вчера во Сирија однесе 72 живота, јавија француските медиуми. Русија, меѓутоа, предлог резолуцијата поднесена од САД, Франција и ...

Габриел ја повика Русија да ја поддржи резолуцијата на ОН за хемискиот напад во Сирија

Стандард - 05.04.2017

Германскиот министер за надворешни работи, Зигмар Габриел ја повика Русија да ја поддржи резолуцијата на Советот за безбедност на ОН за осуда на наводниот хемиски напад во Сирија и додаде дека оние кои се одговорни за него треба да се изведат пред ...

Не стори ништо: Трамп го обвини Обама за хемискиот напад во Сирија

Точка - 05.04.2017

Белата куќа ја пренесе изјавата на претседателот Доналд Трамп во која што стои дека вчерашниот хемиски напад во Сирија е последица на „слабоста и неодлучноста на претходната администрација“.

Кремљ: Русија во ОН ќе претстави докази дека за хемискиот напад во Сирија виновни се бунтовниците

Курир - 05.04.2017

Русија пред Советот за безбедност на ОН ќе претстави докази дека вчерашниот наводен хемиски напад во Сирија всушност е последица на воздушен напад на сириската владина авијација врз згради, во кои бунтовниците произведувале хемиско оружје, изјави ...

Новинар опишува како умираат луѓе од воениот отров: Tолку ќе се згрчите, што целото тело ќе ви се парализира, па ќе ...

Република - 05.04.2017

Обединетите нации највија истрага за наводите дека имало напад со хемиско оружје во сириската провинција Идлиб, при што загинаа најмалку 72 луѓе. Сиријците повредени во овој напад говорат за ефектите по големата експлозија.

Хејли: Колку деца треба да умрат, за Русија да покаже загриженост?

Стандард - 05.04.2017

Aмериканската амбасадоркз во ОН, Ники Хејли ја критикуваше остро Русија дека не успеала да го смири сирискиот сојузник. Таа го направи тоа ден по наводниот хемиски напад во Сирија, кој зеде 72 жртви, вклучувајќи 20 деца, пренесе Франс прес.

Ердоган го нарече Асад убиец, обвинувајќи го за хемискиот напад во Сирија

Алфа - 05.04.2017

Над 100 лица беа убиени, вклучувајќи и приближно 50 деца. Еј, Асад, убиецу! Како ќе се спасиш од нивното проклетство, изјави Ердоган во говор во Бурса, во северозападна Турција. Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска остро го искритикува ...

Кремљ: Русија во ОН ќе претстави докази дека за хемискиот напад во Сирија виновни се бунтовниците

Пулс24 - 05.04.2017

Русија пред Советот за безбедност на ОН ќе претстави докази дека вчерашниот наводен хемиски напад во Сирија всушност е последица на воздушен напад на сириската владина авијација врз згради, во кои бунтовниците произведувале хемиско оружје, изјави ...

ВОЗНЕМИРУВАЧКИ снимки од хемискиот напад во Сирија

Пулс24 - 05.04.2017

Во еден од најголемите и најбруталните напади на цивили во Сирија од токсичен гас загинаа повеќе од 70 цивили, од кои дваесетина деца. Набрзо по труењето болницата во провинцијата Идлиб, во која се сместени жртвите на нападот со хемиско оружје, била ...

Ердоган го нарече Асад убиец, обвинувајќи го за хемискиот напад во Сирија

Телевизија Нова - 05.04.2017

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска остро го искритикува сирискиот претседател Башар ал-Асад, нарекувајќи го „убиец“, и обвинувајќи го за наводниот хемиски напад во Сирија, што предизвика десетици жртви, пренесоа француските медиуми.

Реакции по грозоморниот напад во Сирија со хемиски гас

Телевизија Нова - 05.04.2017

Белата куќа го осуди суровиот напад во Сирија со хемиски гас во кој загинаа најмалку 50 лица од кои неколку десетици беа деца. Ниту една цивилизирана земја не може да не осуди ваков напад пишува во соопштението од Белата куќа.

Кремљ: Русија во ОН ќе претстави докази дека за хемискиот напад во Сирија виновни се бунтовниците

Телевизија Нова - 05.04.2017

Русија пред Советот за безбедност на ОН ќе претстави докази дека вчерашниот наводен хемиски напад во Сирија всушност е последица на воздушен напад на сириската владина авијација врз згради, во кои бунтовниците произведувале хемиско оружје, изјави ...

Вашингтон го обвинува Асад за нападот со хемиско оружје

Канал5 - 04.04.2017

Владата на сирискиот претседател Башар ал Асад е виновна за нападот со хемиско оружје во Идлиб во Сирија, соопштено е од Белата куќа во Вашингтон. Во соопштението се наведува дека овој инцидент „е за секоја осуда и дека не може да биде игнориран“.

Асад не може да остане на власт по политичката транзиција во земјата

Вечер - 04.04.2017

Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини наведе дека „по 6,5 години војна апсолутно нереално е да се мисли дека иднината на Сирија ќе биде иста како претходно" Министрите за надворешни работи на Европска ...

Могерини: Режимот на Башар Асад е одговорен за хемискиот напад во Сирија

Стандард - 04.04.2017

Високиот претставник на Европската унија за прашањата за надворешни работи и безбедносна политика, Федерика Могерини изјави дека режимот на сирискиот претседател Башар ал-Асад носи „главна одговорност“ за наводниот хемиски напад во земјата, ...

Американците сепак не го промениле ставот: Сметаме дека народот не сака Асад да биде на власт

Точка - 04.04.2017

Американската амбасадорка во Обединетите нации, Ники Хелеј изјави дека „Американците сметаат дека сирискиот народ не го сака Асад на власт“. Ники Хелеј пред неколку дена изјави дека приоритет на САД во Сирија нема да биде симнувањето од власт на ...

Белата куќа: Асад е одговорен за хемискиот напад во Сирија

Стандард - 04.04.2017

Белата куќа го обвини сирискиот претседател Башар ал Асад, дека извршил „за осуда“ и „неподнослив“ хемиски напад во вторникот, пренесува AФП. Прес секретарот на претседателската администрација Шон Спајсер соопшти дека американскиот претседател, ...

ЕУ: Асад не може да остане на власт по политичката транзиција во земјата

А1 On - 03.04.2017

Министрите за надворешни работи на Европска унија на денешната средба во Луксембург го потврдија ставот на ЕУ дека сирискиот претседател Башар ал Асад не може да остане на власт по политичката транзиција.

ЕУ: Асад не може да остане на власт по политичката транзиција во земјата...

Н.Македонија - 03.04.2017

ЕУ: Асад не може да остане на власт по политичката транзиција во земјата Министрите за надворешни работи на Европска унија на денешната средба во Луксембург го потврдија ставот на ЕУ дека сирискиот претседател Башар ал Асад не може да остане на ...

ЕУ: Асад не може да остане на власт по политичката транзиција во земјата

Сител - 03.04.2017

Министрите за надворешни работи на Европска унија на денешната средба во Луксембург го потврдија ставот на ЕУ дека сирискиот претседател Башар ал Асад не може да остане на власт по политичката транзиција.

Мајкл Фалон: Британската одбрана е врзана за САД, а не за ЕУ

Либертас - 03.04.2017

Британскиот министер за одбрана Мајкл Фалон изјави дека одбраната на Велика Британија е врзана за САД, а не за ЕУ, отфрлајќи ја улогата на Унијата во силите на НАТО. Во изјава објавена на интернет страницата на британското Министерство за одбрана, ...

ЕУ: Асад не може да остане на власт по политичката транзиција во земјата

Курир - 03.04.2017

Министрите за надворешни работи на Европска унија на денешната средба во Луксембург го потврдија ставот на ЕУ дека сирискиот претседател Башар ал Асад не може да остане на власт по политичката транзиција.