TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ЕУ следните денови ќе ги преоцени своите односи со Египет

24 Вести - 18.08.2013

Европската унија ќе ги преоцени своите односи со Египет во следните денови, соопштија светските агенции. Во денеска лиферуваното соопштение на претседателот на ЕУ, Херман ван Ромпуј, и претседателот ...

ЕУ ќе ги преоцени своите односи со Египет

Р.С.Европа - 18.08.2013

Европската унија ќе ги преоцени своите односи со Египет во следните денови, соопштија светските новински агенции. Во заедничкото соопштение на претседателот на ЕУ, Херман ван Ромпуј, и претседателот ...

ЕУ следните денови ќе ги преоцени своите односи со Египет

Алфа - 18.08.2013

Европската унија ќе ги преоцени своите односи со Египет во следните денови, соопштија светските агенции. Во денеска лиферуваното соопштение на претседателот на ЕУ, Херман ван Ромпуј, и претседателот ...

ЕУ следните денови ќе ги преоцени своите односи со Египет

А1 On - 18.08.2013

Европската унија ќе ги преоцени своите односи со Египет во следните денови, соопштија светските агенции. Во денеска лиферуваното соопштение на претседателот на ЕУ, Херман ван Ромпуј, и претседателот ...

ЕУ следните денови ќе ги преоцени своите односи со Египет

Н.Македонија - 18.08.2013

Светските агенции соопштуваат дека следните денови Европската унија ќе ги преоценува своите односи со Египет Во соопштението на претседателот на ЕУ, Херман ван Ромпуј, и претседателот на Европската ...

Итна седница на ЕУ за Египет

+инфо - 18.08.2013

Министерот за надворешни работи на Австрија, Михаел Шпинделегер, побара свикување на итна седница на шефовите на дипломатијата на ЕУ , со цел да се разговара за ситуацијата во Египет.

ЕУ следните денови ќе ги преоцени своите односи со Египет

Сител - 18.08.2013

Европската унија ќе ги преоцени своите односи со Египет во следните денови, соопштија светските агенции. Во денеска лиферуваното соопштение на претседателот на ЕУ, Херман ван Ромпуј, и претседателот ...

EУ предуперeди дека ќе ги преиспита односите со Египет

Локално - 18.08.2013

Претседателот на Советот на Европската Унија, Херман ван Ромпуј и претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо ги предупредија египетската војска и преодната влада во земјата, дека блокот ...

ЕУ: Ќе се преоценуваат односите со Египет

Телеграф - 18.08.2013

Европската унија ќе ги преоцени своите односи со Египет во следните денови , соопштија светските агенции. Во денеска лиферуваното соопштение на претседателот на ЕУ, Херман ван Ромпуј, и претседателот ...

Вознемирувачко видео: Невооружен демонстрант убиен од египетски војник

Република - 18.08.2013

Видео снимка снимена од мобилен на улиците во египетскиот град Исмајлија која денеска беше објавена на интернет го потресе светот. Невооружен демонстрант беше убиен од војници во тенк.

Итна седница на ЕУ за Египет

Република - 18.08.2013

Министерот за надворешни работи на Австрија, Михаел Шпинделегер, побара свикување на итна седница на шефовите на дипломатијата на ЕУ, со цел да се разговара за ситуацијата во Египет.

ЕУ следните денови ќе ги преоцени своите односи со Египет

еВести - 18.08.2013

Европската унија ќе ги преоцени своите односи со Египет во следните денови, соопштија светските агенции. Во денеска лиферуваното соопштение на претседателот на ЕУ, Херман ван Ромпуј, и претседателот ...

ЕУ ќе ги проценува односите со Египет

Курир - 18.08.2013

Европската унија ќе ги преоцени своите односи со Египет во следните денови, соопштија светските агенции. Во денеска лиферуваното соопштение на претседателот на ЕУ, Херман ван Ромпуј, и претседателот ...

ЕУ на итна седница за крвопролевањето во Египет

Нетпрес - 18.08.2013

Ситуацијата во Египет е аларманта. Министерот за надворешни работи на Австрија, Михаел Шпинделегер, побара свикување на итна седница на шефовите на дипломатијата на ЕУ, со цел да се разговара за ...

Велика Британија го осуди насилството во Египет

Нетпрес - 18.08.2013

Британскиот министер за надворешни работи Вилијам Хејг изјави дека Велика Британија ги осудува сите чинови на насилство во Египет, без разлика дали тие се извршени од силите за безбедност или ...

ЕУ ќе ги преиспита односите со Египет доколку насилството не престане

Макфакс - 18.08.2013

Челниците на Европската унија, Жозе Мануел Баросо и Херман ван Ромпуј ја предупредија египетската привремена влада дека Унијата ќе ги преиспита односите со Каиро доколку не се сопре насилството, а ...

Египетските власти отфрлија странско мешање

Макфакс - 18.08.2013

Привремените египетски власти може да ја разгледаат целисходноста на добиената странска помош и соопштија дека нема да им дозволат на странските влади да се мешаат во внатрешните работи на земјата.

Вознемирувачко видео: Војската во Египет изрешета невооружен маж

Maxim - 18.08.2013

Војската во Египет изрешета невооружен маж кој стоеше пред тенк на протестите во градот Исмалија, на североситокот на ...

Новинарите во Египет во опасност

Deutsche Welle - 17.08.2013

Борбите меѓу силите за безбедност и приврзениците на исламистите во Египет се засилуваат. Со тоа меѓутоа расте и опасноста за оние што не се учесници во судирите, меѓу кои и независните новинари.

Египет со критика за Барак Обама

Утрински - 17.08.2013

Каиро - Египетското претседателство ја критикуваше осудата на американскиот претседател Барак Обама на насилството во Египет, пренесоа светските агенции.

Моментот кога бил убиен невооружен демонстрант кој стоел пред тенк (ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО)

МКД - 17.08.2013

Неверојатна снимка на која се гледа убиството на еден невооружен демонстрант во египетскиот град Исмајлија го обиколи светот. Снимката е направена со мобилен телефон, а новинската агенција Сторифул ...

Застрашувачко видео, војската убива невооружен демонстрант во Египет!

Интересно - 17.08.2013

Ужасна снимкa снимена од мобилен телефон прикажува убивање на невооружен демонстрант во градот Исмајлија во Египет, а новинската агенција Storyful ја потврдила автентичноста на снимката...

НАТО не ја разгледува можноста за испраќање војници во Египет

МРТ - 17.08.2013

НАТО не ја разгледува можноста да испрати свои војници во Египет или да преземе какви и да било воени дејствија во врска со ексалацијата на насилствата во оваа земја, изјави денеска високо ...

Франција: Екстремистите имаат корист од насилствата во Египет

МРТ - 17.08.2013

Францускиот министер за надворешни работи Лоран Фабиус денеска изјави дека ескалацијата на насилствата во Египет може да им користи на радикалните групи и апелираше на сите страни во конфликтот да ...

Апс за 1000 илсамисти во Египет

Локално - 17.08.2013

Бројот на уапсените поддржувачи на „Муслиманските браќа“ достигна 1.004. Само во Каиро се приведени 558 лица, се вели во соопштението на Министерството за внатрешни работи.

Вознемирувачко видео: Невооружен демонстрант убиен пред тенк во Египет

Точка - 17.08.2013

На снимката се гледаат демонстранти кои мирно се спротивставуваат на тенкови, а потоа се гледа како еден од нив паѓа на улицата, погоден од куршум. Снимката на која е прикажано убиството на ...

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Изрешетаа невооружен човек!

Sky - 17.08.2013

Во египетскиот град Исмајлија, се појави видео снимка од брутално убиство на невооружен демонстрант, кое го заобиколи светот. Видеото покажува демонстрант кој мирно застана пред тенк, изразувајќи ...

Египет: Војската изрешета невооружен маж (ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО)

Press24 - 17.08.2013

Војската во Египет изрешета невооружен маж кој стоеше пред тенк на протестите во градот Исмалија, на североситокот на државата. Свет 17.08.2013 - ...

Експлозија пред конзулатот на Египет во Либија

Макфакс - 17.08.2013

Експлозија го потресе египетскиот конзулат во либискиoт грaд Бенгази во саботата попладне, и како што пренесува Reuters нема жртви, но зградата е доста оштетена.

Египетската економија во слободен пад

Deutsche Welle - 16.08.2013

Крвавите безредија во Египет ѝ зададоа голем удар на економијата во земјата - туристите се откажуваат од патување, странските фирми го запираат производството, се даваат предупредувања да не се ...

Египет со критика на осудата на Барак Обама за насилството во земјата

24 Вести - 16.08.2013

Египетското претседателство ја критикуваше осудата на американскиот претседател Барак Обама на насилството во Египет, пренесоа светските агенции. „Претседателството стравува дека изјавите што не се ...

Франција: Екстремистите имаат корист од насилствата во Египет

24 Вести - 16.08.2013

Францускиот министер за надворешни работи Лоран Фабиус денеска изјави дека ескалацијата на насилствата во Египет може да им користи на радикалните групи и апелираше на сите страни во конфликтот да ...

НАТО не ја разгледува можноста да испрати воени сили во Египет

24 Вести - 16.08.2013

НАТО не ја разгледува можноста да испрати своја воена мисија која ќе ја гарантира безбедноста на граѓаните од западниот свет или да преземе какви и да е други воени дејствија во врска со ...

Видеата и фотографиите покажуваат - Во Египет беснее војна

Нова ТВ - 16.08.2013

Во Египет беснее војна. Фотографиите и видео снимкие поставени на Youtube го покажуваат тоа. На едно видео се гледа како е застрелат човек кој носи рането лице и како двајцата паѓаат на земја.

Данска и Норвешка ја прекинаа соработката со Египет

Утрински - 16.08.2013

Копенхаген/Осло - По насилствата во Каиро и во други градови, Данска ја прекина соработката со египетската влада, изјави денеска данскиот министер за меѓународна соработка, Кристијан Фрис Бах.

Кери: САД остро го осудуваат насилството

Утрински - 16.08.2013

Вашингтон - САД остро го осудуваат насилството во Египет, повикуваат да биде укината вонредната состојба во земјата колку што е можно поскоро и сите страни во конфликтот да изнајдат политичко ...

Советот за безбедност на он повика на крај на насилствата во Египет

Телма - 16.08.2013

Членовите на Советот за безбедност на Обединетите нации го осудија насилството во Египет и изразија желба сите страни во судирот да спречат секакви форми на насилство, изјави претседателката на ...

Официјален каиро ја критикува изјавата на Обама

Телма - 16.08.2013

Египетското претседателство ја критикуваше осудата на американскиот претседател Барак Обама на насилството во Египет, пренесоа светските агенции. „Претседателството стравува дека изјавите што не се ...

Оланд и Меркел повикале на прекин на насилствата во Египет

МКД - 16.08.2013

Франсоа Оланд и Ангела Меркел, кои разговарале преку телефон за ситуацијата во Египет, апелирале до двете страни во конфликтот веднаш да прекинат со насилствата, јавува Франс прес.

Египет со критика на осудата на Барак Обама за насилството во земјата

Алфа - 16.08.2013

Египетското претседателство ја критикуваше осудата на американскиот претседател Барак Обама на насилството во Египет, пренесоа светските агенции. „Претседателството стравува дека изјавите што не се ...

СБ на ОН повика за ставање крај на насилството во Египет

Алфа - 16.08.2013

Членовите на Советот за безбедност на Обединетите нации го осудија насилството во Египет и изразија желба сите страни во судирот да спречат секакви форми на насилство, изјави претседателката на ...

Египет со критики за Обама

БркајРабота - 16.08.2013

Египетското претседателство ја критикуваше осудата на американскиот претседател Барак Обама на насилството во Египет, пренесоа светските агенции. „Претседателството стравува дека изјавите што не се ...

Египет со критика на осудата на Барак Обама за насилството во земјата

А1 On - 16.08.2013

Египетското претседателство ја критикуваше осудата на американскиот претседател Барак Обама на насилството во Египет, пренесоа светските агенции. „Претседателството стравува дека изјавите што не се ...

НАТО не ја разгледува можноста да испрати воени сили во Египет

Алфа - 16.08.2013

НАТО не ја разгледува можноста да испрати своја воена мисија која ќе ја гарантира безбедноста на граѓаните од западниот свет или да преземе какви и да е други воени дејствија во врска со ...

Париз: Екстремистите имаат корист од насилствата во Египет

Н.Македонија - 16.08.2013

Францускиот министер за надворешни работи Лоран Фабиус денеска изјави дека ескалацијата на насилствата во Египет може да им користи на радикалните групи и апелираше на сите страни во конфликтот да ...

Франција: Екстремистите имаат корист од насилствата во Египет

А1 On - 16.08.2013

Францускиот министер за надворешни работи Лоран Фабиус денеска изјави дека ескалацијата на насилствата во Египет може да им користи на радикалните групи и апелираше на сите страни во конфликтот да ...

НАТО не разгледува опција за воена интервенција во Египет

А1 On - 16.08.2013

НАТО не ја разгледува можноста да испрати своја воена мисија која ќе ја гарантира безбедноста на граѓаните од западниот свет или да преземе какви и да е други воени дејствија во врска со ...

Оланд-Меркел: Итен договор за Египет

Н.Македонија - 16.08.2013

Францускиот претседател Франсоа Оланд и германската канцеларка Ангела Меркел побараа на европско ниво итно да се постигне договор за ситуацијата во Египет Оланд и Меркел, кои разговараа по телефон за ...

Цел Египет гори, а туристите уживаат на море!

Интересно - 16.08.2013

Фотографијата која се појавила на Твитер ги прикажува туристите кои безгрижно пливаат на плажа во Александрија, додека зад нив на небо се дигнал голем црн чад...

Оланд и Меркел бараат итен состанок на ЕУ за кризата во Египет

А1 On - 16.08.2013

Францускиот претседател Франсоа Оланд и германската канцеларка Ангела Меркел денеска ги повикаа европските лидери да одржат итни консултации за кризата во Египет.

Оланд и Меркел бараат итен состанок на ЕУ за кризата во Египет

Алфа - 16.08.2013

Францускиот претседател Франсоа Оланд и германската канцеларка Ангела Меркел денеска ги повикаа европските лидери да одржат итни консултации за кризата во Египет.

Цената на нафтата се зголеми како последица на немирите во Египет

Фактор - 16.08.2013

Во Египет тензиите растат и се закануваат да прераснат во граѓанска војна, што на пазарот на нафта предизвикува страв од нагло намалување на залихите на ова гориво.

ОН повикаа за ставање крај на насилството во Египет

+инфо - 16.08.2013

Членовите на Советот за безбедност на Обединетите нации го осудија насилството во Египет и изразија желба сите страни во судирот да спречат секакви форми на насилство, изјави претседателката на ...

Данска и Норвешка ја прекинаа соработката со Египет

МРТ - 16.08.2013

По вчерашните насилства во Каиро и во други градови Данска ја прекина соработката со египетската Влада, изјави денеска данскиот министер за меѓународна соработка Кристиан Фрис Бах.

ОАЕ и Бахреин со поддршка за египетските власти

МРТ - 16.08.2013

Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ) и Бахреин изразија поддршка за расчистувањето на исламистичките демонстранти во Каиро од страна на полицијата и на армијата.

САД ги советуваа своите државјани да го напуштат Египет

Локално - 16.08.2013

САД ги посоветуваа своите државјани да го напуштат Египет или да не патуваат во земјата поради настанатата ситуација. - Политичката напнатост не покажува речиси никакви знаци за опаѓање, се вели во ...

СБ на ОН повика за ставање крај на насилството во Египет

Сител - 16.08.2013

Членовите на Советот за безбедност на Обединетите нации го осудија насилството во Египет и изразија желба сите страни во судирот да спречат секакви форми на насилство, изјави претседателката на ...

Египет со критика на осудата на Барак Обама за насилството во земјата

Сител - 16.08.2013

Египетското претседателство ја критикуваше осудата на американскиот претседател Барак Обама на насилството во Египет, пренесоа светските агенции. „Претседателството стравува дека изјавите што не се ...

СБ на ОН повика за ставање крај на насилството во Египет

МРТ - 16.08.2013

Членовите на Советот за безбедност на Обединетите нации го осудија насилството во Египет и изразија желба сите страни во судирот да спречат секакви форми на насилство, изјави претседателката на ...

Египет со критика на осудата на Барак Обама за насилството во земјата

МРТ - 16.08.2013

Египетското претседателство ја критикуваше осудата на американскиот претседател Барак Обама на насилството во Египет, пренесоа светските агенции. „Претседателството стравува дека изјавите што не се ...

Тензиите во Египет ја покачија цената на нафтата во САД и во Европа

Канал5 - 16.08.2013

Неизвесноста на пазарот на нафта трае од почетокот на јули кога почнаа немирите во Египет. Американската „лесна“ нафта поскапе на њујоршката берза за 12 центи и сега чини 107,45 долари, а на ...

САД ги советува своите граѓани да го напуштат Египет

Либертас - 16.08.2013

САД ги посоветуваа своите државјани да го напуштат Египет и да не патуваат во земјата поради настанатата ситуација. - Политичката напнатост не покажува речиси никакви знаци за опаѓање, се вели во ...

Советот за безбедност на ОН побара крај на насилството во Египет, осуда за бомбашкиот напад во Либан

Либертас - 16.08.2013

Членовите на Советот за безбедност на Обединетите нации го осудија насилството во Египет и изразија желба сите страни во судирот да спречат секакви форми на насилство, изјави претседателката на ...

Египет со остри реакции на критиките од Обама

Либертас - 16.08.2013

Египетското претседателство ја критикуваше осудата на американскиот претседател Барак Обама на насилството во Египет, пренесоа светските агенции. „Претседателството стравува дека изјавите што не се ...

Меркел и Оланд ќе разговараат за Египет

Локално - 16.08.2013

Германскиот канцелар Ангела Меркел и францускиот претседател Франсоа Оланд закажаа телефонски разговор во 12.00 часот GMT посветен на Египет, потресена од крвавите судири, соопштуваат дипломатски ...

Од Египет ќе искористат екстремистите од цел Близок Исток

Локално - 16.08.2013

Насилството во Египет создава многу загрижувачка ситуација за целиот регион и од оваа тензија може да искористат екстремистички сили, изјави денеска францускиот министер за надворешни работи Лоран ...

НАТО не ја разгледува можноста за испраќање војници во Египет

Сител - 16.08.2013

НАТО не ја разгледува можноста да испрати свои војници во Египет или да преземе какви и да било воени дејствија во врска со ексалацијата на насилствата во оваа земја, изјави денеска високо ...

Франција: Екстремистите имаат корист од насилствата во Египет

Сител - 16.08.2013

Францускиот министер за надворешни работи Лоран Фабиус денеска изјави дека ескалацијата на насилствата во Египет може да им користи на радикалните групи и апелираше на сите страни во конфликтот да ...

НАТО не разгледува опција за воена интервенција во Египет

Либертас - 16.08.2013

НАТО не ја разгледува можноста да испрати своја воена мисија која ќе ја гарантира безбедноста на граѓаните од западниот свет или да преземе какви и да е други воени дејствија во врска со ...

Оланд и Меркел побараа итен состанок на ЕУ за кризата во Египет

Либертас - 16.08.2013

Францускиот претседател Франсоа Оланд и германската канцеларка Ангела Меркел денеска ги повикаа европските лидери да одржат итни консултации за кризата во Египет.

СОВЕТ ЗА БЕЗБЕДНОСТ: Да се стави крај на насилството во Египет

Телеграф - 16.08.2013

Членовите на Советот изразила жалење за загубата на човечки животи Членовите на Советот за безбедност на Обединетите нации(ОН) го осудија насилството во Египет .

Египет со критика на осудата на Обама за насилството во земјата

Точка - 16.08.2013

Египетското претседателство ја критикуваше осудата на американскиот претседател Барак Обама на насилството во Египет, пренесоа светските агенции. „Претседателството стравува дека изјавите што не се ...

Хоророт во Египет ја зголеми цената на нафтата

Точка - 16.08.2013

Растечките тензиите во Египет кои се закануваат да прераснат во граѓанска војна, на пазарот на нафта предизвикаа страв од нагло намалување на залихите на ова гориво.

НАТО нема да испрати воена помош во Египет

Точка - 16.08.2013

НАТО не ја разгледува можноста да испрати своја воена мисија која ќе ја гарантира безбедноста на граѓаните од западниот свет или да преземе какви и да е други воени дејствија во врска со ...

НАТО не ја разгледува можноста за испраќање војници во Египет

Бриф - 16.08.2013

НАТО не ја разгледува можноста да испрати свои војници во Египет или да преземе какви и да било воени дејствија во врска со ексалацијата на насилствата во оваа земја, изјави денеска високо ...

Оланд и Меркел бараат итен состанок на ЕУ за кризата во Египет

Бриф - 16.08.2013

Францускиот претседател Франсоа Оланд и германската канцеларка Ангела Меркел денеска ги повикаа европските лидери да одржат итни консултации за кризата во Египет.

ОЛАНД И МЕРКЕЛ ДО ЕУ: Итен состанок за египетската криза

Телеграф - 16.08.2013

Тие телефонски разговарале за ситуацијата во Египет и одлучиле да ја повикаат ЕУ да одржи итни консултации со министрите за надворешни работи Францускиот претседател Франсоа Оланд и германската ...

Ужас низ улиците во Египет, повеќе од 500 загинати

Таратур - 16.08.2013

Во Египет се случуваат стравични немири, состојбата во државата е доведена до раб на граѓанска војна. Од минута во минута стигнуваат извештаи за настраданите, а мртвите тешко се бројат.

ОН повика да престанат насилствата во Египет

Курир - 16.08.2013

Членовите на Советот за безбедност на Обединетите нации го осудија насилството во Египет и изразија желба сите страни во судирот да спречат секакви форми на насилство, изјави претседателката на ...

Египет го критикува Обама: Неговите изјави ги охрабруваат насилниците

Република - 16.08.2013

Египетските власти го критикуваа американскиот претседател Барак Обама кој остро го осуди насилството во оваа северноафриканска земја, затоа што со неговите изјави ги охрабрувал „насилните групи“.

Египет со критики за Обама

Курир - 16.08.2013

Египетското претседателство ја критикуваше осудата на американскиот претседател Барак Обама на насилството во Египет, пренесоа светските агенции. „Претседателството стравува дека изјавите што не се ...

Египет со критика на осудата на Обама за насилството во земјата

Нетпрес - 16.08.2013

Египетското претседателство ја критикуваше осудата на американскиот претседател Барак Обама на насилството во Египет, пренесоа светските агенции. „Претседателството стравува дека изјавите што не се ...

Немирите во Египет ја зголемија цената на нафтата

Курир - 16.08.2013

Растечките тензиите во Египет кои се закануваат да прераснат во граѓанска војна, на пазарот на нафта предизвикаа страв од нагло намалување на залихите на ова гориво.

Хоророт во Египет ја зголеми цената на нафтата

Нетпрес - 16.08.2013

Растечките тензиите во Египет кои се закануваат да прераснат во граѓанска војна, на пазарот на нафта предизвикаа страв од нагло намалување на залихите на ова гориво.

НАТО нема да испрати воена помош во Египет

Нетпрес - 16.08.2013

НАТО не ја разгледува можноста да испрати своја воена мисија која ќе ја гарантира безбедноста на граѓаните од западниот свет или да преземе какви и да е други воени дејствија во врска со ...

НАТО нема да испраќа војници во Египет

Курир - 16.08.2013

НАТО не ја разгледува можноста да испрати свои војници во Египет или да преземе какви и да било воени дејствија во врска со ексалацијата на насилствата во оваа земја, изјави денеска високо ...

Советот за безбедност на ОН повика на прекин на насилствата во Египет

Канал 77 - 16.08.2013

Советот за безбедност при Обединетите нации повика на прекин на насилствата во Египет, по завршувањето на состанокот зад затворени врати на кој се разгледуваше ситуацијата во најнаселената арапска ...

САД ги повикаа своите државјани да го напуштат Египет

Макфакс - 16.08.2013

САД ги повикаа ноќта кон петокот своите државјани да го напуштат Египет, а оние кои имале намера да патуваат во оваа земја да го одложат своето патување поради бранот насилства што ја зафати ...

Советот за безбедност на ОН повика на прекин на насилствата во Египет

Макфакс - 16.08.2013

Советот за безбедност при Обединетите нации повика на прекин на насилствата во Египет, по завршувањето на состанокот зад затворени врати на кој се разгледуваше ситуацијата во најнаселената арапска ...

Каиро смета дека изјавите на Обама ќе ги охрабрат вооружените екстремисти

Макфакс - 16.08.2013

Привремените египетски власти сметаат дека изјавите на американскиот претседател Барак Обама за ситуацијата во земјата не се засновани на факти и ќе ги охрабрат вооружените екстремистички групи кон ...

Цената на нафтата стабилна над 109 долари

Макфакс - 16.08.2013

Цената на нафтата се стабилизираше во петокот над 109 долари за барел, поттикната од загриженоста за снабдувањето од Блискиот исток и од северна Африка поради превирањата во Египет и Либија.

Оланд и Меркел: ЕУ итно да постигне договор за Египет

Макфакс - 16.08.2013

Францускиот претседател Франсоа Оланд и германската канцеларка Ангела Меркел побараа во петокот на европско ниво итно да биде постигнат договор за состојбата во Египет, соопштено е од Елисејската ...

САД ги советува Американците да го напуштат Египет

Денешен - 16.08.2013

САД ги посоветуваа своите државјани да го напуштат Египет или да не патуваат во земјата поради настанатата ситуација. - Политичката напнатост не покажува речиси никакви знаци за опаѓање, се вели во ...

СБ на ОН повика за ставање крај на насилството во Египет

Денешен - 16.08.2013

Членовите на Советот за безбедност на Обединетите нации го осудија насилството во Египет и изразија желба сите страни во судирот да спречат секакви форми на насилство, изјави претседателката на ...

Тензиите во Египет ја дигнаа цената на нафтата

Економски - 16.08.2013

Расте цената на нафтата на светските берзи заради тензиите во Египет кои се закануваат да прераснат во граѓанска војна. Растот на цените се должи на наглото намалување на залихите на ова гориво.

Скок на цената на нафтата поради немирите во Египет

Lider - 16.08.2013

Растечките тензии во Египет, што се закануваат да предизвикаат граѓанска војна во оваа земја, предизвикаа страв од намалување на залихите на нафта, па повторно ова гориво благо поскапе во САД и ...

Данска и Норвешка ја прекинаа соработката со Египет

24 Вести - 15.08.2013

По вчерашните насилства во Каиро и во други градови Данска ја прекина соработката со египетската Влада, изјави денеска данскиот министер за меѓународна соработка Кристиан Фрис Бах.

ОАЕ и Бахреин со поддршка за египетските власти

24 Вести - 15.08.2013

Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ) и Бахреин изразија поддршка за расчистувањето на исламистичките демонстранти во Каиро од страна на полицијата и на армијата.

Египетската Влада одлучно против „терористичкото делување“

24 Вести - 15.08.2013

Египетската Влада соопшти денеска дека е одлучна во намерата да се соочи со „терористичкото делување“ на исламистичкото движење Муслиманско братство, а на полицијата и е наложено да користи боева ...

САД ја откажаа воената вежба со Египет

Р.С.Европа - 15.08.2013

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека Вашингтон ја откажува планираната воена вежба со Каиро поради насилствата во Египет во кои загинаа над 500 лица.

Обама ја откажа заедничката воена вежба со Египет

Глас на Америка - 15.08.2013

"Нашата традиционална соработка не може да продолжи додека се убиваат цивили на улиците“. Американскиот претседател Барак Обама ја откажа редовната воена вежба со Египет што се одржува двапати ...

Египетската врба не роди грозје

Утрински - 15.08.2013

Димитар Чулев „Ниту една демократија на Блискиот Исток, која не го зема во предвид исламот нема да функционира. Но, без слободата на изразување на други ставови и мислења, демократијата ќе остане ...

Данска и Норвешка ја прекинаа соработката со Египет

А1 On - 15.08.2013

По вчерашните насилства во Каиро и во други градови Данска ја прекина соработката со египетската Влада, изјави денеска данскиот министер за меѓународна соработка Кристиан Фрис Бах.

ОАЕ и Бахреин со поддршка за египетските власти

А1 On - 15.08.2013

Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ) и Бахреин изразија поддршка за расчистувањето на исламистичките демонстранти во Каиро од страна на полицијата и на армијата.

Египетски кошмар во продолженија – лицитирање со мртви и тајна дипломатија

Алфа - 15.08.2013

Ден по крвавите настани во кои загинаа најмалку 520 луѓе, Египет се наоѓа во предвоена состојба. Иако улиците се мирни, тензијата е толку голема штo, според странските дописници, во секој момент е ...

Египетската влада одобри примена на боева муниција

Н.Македонија - 15.08.2013

Преодната влада во Египет, која воведе вонредна состојба во земјата, и одобри на полицијата употреба на смртоносни сили за одбрана на главните државни институции Египетската влада соопшти дека е ...

Обама остро ги осудува дејствијата на египетските власти

А1 On - 15.08.2013

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека САД остро ги осудуваат дејствијата на египетските власти и повика за започнување на процес за национално помирување.

Египетската Влада одлучно против „терористичкото делување“

А1 On - 15.08.2013

Египетската Влада соопшти денеска дека е одлучна во намерата да се соочи со „терористичкото делување“ на исламистичкото движење Муслиманско братство, а на полицијата и е наложено да користи боева ...

Солзавец и палки и во Бахреин

Канал5 - 15.08.2013

Кога изгледаше дека „Арапската пролет“ го одмина Арапскиот полуостров, се случија демонстранти, немири и полиција на улиците на Бахреин. Со солзавец и гумени палки, полицијата се справуваше со ...

Данска „му сврте грб“ на Египет

Локално - 15.08.2013

По вчерашните насилства во Каиро и во други градови Данска ја прекина соработката со египетската Влада, изјави денеска данскиот министер за меѓународна соработка Кристиан Фрис Бах.

ОАЕ и Бахреин со поддршка за египетските власти

Сител - 15.08.2013

Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ) и Бахреин изразија поддршка за расчистувањето на исламистичките демонстранти во Каиро од страна на полицијата и на армијата.

Данска и Норвека ја прекинаа соработката со Египет

Либертас - 15.08.2013

По вчерашните насилства во Каиро и во други градови Данска ја прекина соработката со египетската влада, изјави денеска данскиот министер за меѓународна соработка Кристиан Фрис Бах.

САД ја откажаа воената вежба со Египет

Канал5 - 15.08.2013

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека Вашингтон ја откажува планираната воена вежба со Каиро поради насилствата во Египет во кои загинаа над 500 лица, јави РСЕ.

Обама: САД остро ги осудуваат дејствијата на египетските власти

Сител - 15.08.2013

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека САД остро ги осудуваат дејствијата на египетските власти и повика за започнување на процес за национално помирување.

Шефовите на дипломатиите на ЕУ наредната недела ќе разговараат за Египет

Сител - 15.08.2013

Шефовите на дипломатиите на ЕУ ќе се сретнат најверојатно во почетокот на идната седмица за да ја разгледаат ситуацијата во Египет, изјави денеска италијанскиот министер за надворешни работи Ема ...

Обама со предупредување -расте бројот на жртви во Египет

Локално - 15.08.2013

Американскиот претседател Барак Обама ја откажа редовната воена вежба со Египет што се одржува двапати годишно, а што беше закажана за наредниот месец.

Египетската Влада одлучно против „терористичкото делување“

Сител - 15.08.2013

Египетската Влада соопшти денеска дека е одлучна во намерата да се соочи со „терористичкото делување“ на исламистичкото движење Муслиманско братство, а на полицијата и е наложено да користи боева ...

Обама остро ги осудува дејствијата на египетските власти

Либертас - 15.08.2013

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека САД остро ги осудуваат дејствијата на египетските власти и повика за започнување на процес за национално помирување.

Египетската влада во одлучна борба против терористичкото делување на Муслиманско братство

Либертас - 15.08.2013

Египетската влада соопшти денеска дека е одлучна во намерата да се соочи со „терористичкото делување“ на исламистичкото движење Муслиманско братство, а на полицијата и е наложено да користи боева ...

САД ги советуваа своите државјани да го напуштат Египет

Канал5 - 15.08.2013

САД ги посоветуваа своите државјани да го напуштат Египет или да не патуваат во земјата поради настанатата ситуација. Политичката напнатост не покажува речиси никакви знаци за опаѓање, се вели во ...

Данска и Норвешка ја прекинаа соработката со Египет

Телеграф - 15.08.2013

Ескалацијата на ситуацијата во Египет предизвика остри реакции, па некои земји одлучија да ја прекинат соработката додека не стивнат немирите По вчерашните насилства во Каиро и во други градови, ...

Ужас низ улиците во Египет, повеќе од 500 загинати

Нетпрес - 15.08.2013

Во Египет се случуваат стравотни немири, состојбата во државата е доведена до раб на граѓанска војна. Од минута во минута стигнуваат извештаи за настраданите, а мртвите тешко се бројат.

Египет: Владата одобри примена на смртоносни сили

Sky - 15.08.2013

Преодната влада во Египет, која воведе вонредна состојба во земјата, и одобри на полицијата употреба на смртоносни сили за одбрана на главните државни институции, пренесува Танјуг.

МНР на Русија им советува на Русите да не патуваат во Египет

Руска реч - 15.08.2013

МНР на Русија им советува на граѓаните да се воздржат од патувањата во Египет. „Судирите и нередите кои започнаа во главниот град брзо се шират и во другите градови и реони на Египет, вклучително и ...

Тројца новинари загинаа во безредијата во Египет

Макфакс - 15.08.2013

Бројот соработници на медиумите загинати за време на безредијата коишто во средата го зафатија Египет се зголеми на три жртви, пишува во четвртокот Associated Press.

Обама го осуди насилството во Египет, ги откажа заедничките воени вежби

Макфакс - 15.08.2013

Американскиот претседал Барак Обама во четвртокот го осуди насилството на воените сили над демонстрантите во Египет и објави дека САД ги откажуваат традиционалните заеднички воени вежби кои требаа да ...

Оланд порачува да се избегне граѓанска војна во Египет

Inpress - 15.08.2013

Париз, 15. август 2013 (ИНПРЕС) Францускиот претседател Франсоа Оланд ги повика египетските власти да ја откажете вонредната состојба и да сторат сe што е можно за да се избегне граѓанска војна.

Зошто нафтата поевтини

Денар - 15.08.2013

Тоа се случи поради тоа што не е јасно какви ќе бидат новите показатели за состојбата во економијата во Еврозоната, која е веќе повеќе од една година во рецесија.

Обама: САД остро ги осудуваат дејствијата на египетските власти

Денешен - 15.08.2013

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека САД остро ги осудуваат дејствијата на египетските власти и повика за започнување на процес за национално помирување.

Белата куќа остро против вонредна состојба во Египет

Н.Македонија - 14.08.2013

Белата куќа остро се спротивстави на воведувањето вонредна состојба во Египет, пренесува МИА Портпаролот на Белата куќа Џош Арнест рече дека насилството означува непочитување од страна на преодната ...

Белата куќа остро против вонредна состојба во Египет

А1 On - 14.08.2013

Белата куќа остро се спротивстави на воведувањето вонредна состојба во Египет. Портпаролот на Белата куќа Џош Арнест рече дека насилството означува непочитување од страна на преодната власт во Египет.

Кери: САД остро го осудуваат насилството во Египет

А1 On - 14.08.2013

САД остро го осудуваат насилството во Египет, повикуваат да биде укината вонредната состојба во земјата колку што е можно поскоро и сите страни во конфликтот да изнајдат политичко решение, изјави ...

Паѓа цената на нафтата, но релативно силниот долар спречува поголемо намалување

Фактор - 14.08.2013

Заради неизвесноста околу тоа какви ќе бидат резултатите за растот во еврозоната која е во рецесија подолго од една година, цената на нафтата за брза испорака денеска паднаа на водечките берзи.

Масакр во Египет - 600 убиени!?

Канал5 - 14.08.2013

По неколку дневно привидно примирје, Египет го живее најкрвавиот ден од соборувањето од власт на Мохамед Морси. Египетската армија влезе во финална пресметка со приврзаниците на екс претседателот, ...

Во Египет прогласена вонредна состојба

Либертас - 14.08.2013

Египетското претседателство прогласи вонредна состојба на територијата на целата држава. Одлуката стапува во сила од 16 часот по локално време (14 часот по Гринич) и ќе биде активна еден месец.

Белата куќа остро се спротивстави на воведувањето вонредна состојба во Египет

Сител - 14.08.2013

Белата куќа остро се спротивстави на воведувањето вонредна состојба во Египет. Портпаролот на Белата куќа Џош Арнест рече дека насилството означува непочитување од страна на преодната власт во Египет.

Белата куќа остро против вонредна состојба во Египет

Либертас - 14.08.2013

Белата куќа остро се спротивстави на воведувањето вонредна состојба во Египет. Портпаролот на Белата куќа Џош Арнест рече дека насилството означува непочитување од страна на преодната власт во Египет.

Во Египет досега убиени 149 лица, повредени 1403

Сител - 14.08.2013

Бројот на убиени во денешните судири во Египет се зголеми до 149 луѓе, додека бројот на повредени е 1.403, објави Министерството за здравство. Вршителот на должност претседател Адли Мансур претходно ...

Белата куќа против вонредната состојба во Египет

Канал5 - 14.08.2013

Портпаролот на Белата куќа Џош Арнест рече дека насилството означува непочитување од страна на преодната власт во Египет. Тој ги повика воените лидери на Египет да ги почитуваат основните човекови ...

Кери: САД остро го осудуваат насилството во Египет

Сител - 14.08.2013

САД остро го осудуваат насилството во Египет, повикуваат да биде укината вонредната состојба во земјата колку што е можно поскоро и сите страни во конфликтот да изнајдат политичко решение, изјави ...

Кери: САД остро го осудуваат насилството во Египет

Канал5 - 14.08.2013

САД остро го осудуваат насилството во Египет, повикуваат да биде укината вонредната состојба во земјата колку што е можно поскоро и сите страни во конфликтот да изнајдат политичко решение, изјави ...

Белата куќа се спротивстави на воведувањето вонредна состојба во Египет

Бриф - 14.08.2013

Белата куќа остро се спротивстави на воведувањето вонредна состојба во Египет. Портпаролот на Белата куќа Џош Арнест рече дека насилството означува непочитување од страна на преодната власт во Египет.

Белата куќа е против воведувањето на вонредна состојба во Египет

Телеграф - 14.08.2013

Од кабинетот на претседателот Барак Обама сè уште не дале коментар дали го сметаат за државен удар соборувањето на Мохамед Морси Портпаролот на Белата куќа, Џош Арнест, рече дека насилството означува ...

Белата куќа против вонредната состојба во Египет

Република - 14.08.2013

Египет денеска Белата куќа остро се спротивстави на воведувањето вонредна состојба во Египет . Според портпаролот на Белата куќа, Џош Арнест, насилството означува непочитување од страна на преодната ...

Цената на нафта во благ пад

Макфакс - 14.08.2013

Цената на нафтата се спушти во средата на светските берзи поради загриженоста на инвеститорите дека американската централна банка ќе ги намали стимулативните мерки со оглед на охрабрувачките податоци ...

Кувајт ќе му подари нафта на Египет во вредност од четири милијарди долари

24 Вести - 13.08.2013

Кувајт почна да ја исполнува програмата за помош на Египет во вредност од четири милијарди долари, соопшти бизнис заедницата од Лондонската нафтена берза.

Кувајт на Египет ќе му подари нафта во вредност од четири милијарди долари

Алфа - 13.08.2013

Кувајт почна да ја исполнува програмата за помош на Египет во вредност од четири милијарди долари, соопшти бизнис заедницата од Лондонската нафтена берза, цитирана од ИТАР-ТАСС.

Кувајт на Египет ќе му подари нафта во вредност од четири милијарди долари

А1 On - 13.08.2013

Кувајт почна да ја исполнува програмата за помош на Египет во вредност од четири милијарди долари, соопшти бизнис заедницата од Лондонската нафтена берза, цитирана од ИТАР-ТАСС.

Египет на подарок ќе добие нафта од Кувајт

Фактор - 13.08.2013

Кувајт почна да ја исполнува програмата за помош на Египет во вредност од четири милијарди долари, соопшти бизнис заедницата од Лондонската нафтена берза, цитирана од ИТАР-ТАСС.

Кувајт на Египет ќе му подари нафта во вредност од четири милијарди долари

Канал5 - 13.08.2013

Кувајт почна да ја исполнува програмата за помош на Египет во вредност од четири милијарди долари, соопшти бизнис заедницата од Лондонската нафтена берза, цитирана од ИТАР-ТАСС.

Кувајт на Египет ќе му подари нафта во вредност од четири милијарди долари

Сител - 13.08.2013

Кувајт почна да ја исполнува програмата за помош на Египет во вредност од четири милијарди долари, соопшти бизнис заедницата од Лондонската нафтена берза, цитирана од ИТАР-ТАСС.

Кувајт на Египет ќе му подари нафта

Локално - 13.08.2013

Кувајт почна да ја исполнува програмата за помош на Египет во вредност од четири милијарди долари, соопшти бизнис заедницата од Лондонската нафтена берза, цитирана од ИТАР-ТАСС.

Кувајт на Египет ќе му подари нафта во вредност од четири милијарди долари

МРТ - 13.08.2013

Кувајт почна да ја исполнува програмата за помош на Египет во вредност од четири милијарди долари, соопшти бизнис заедницата од Лондонската нафтена берза, цитирана од ИТАР-ТАСС.

Кувајт му подарува на Египет нафта вредна 4 милијарди долари

Либертас - 13.08.2013

Кувајт почна да ја исполнува програмата за помош на Египет во вредност од четири милијарди долари, соопшти бизнис заедницата од Лондонската нафтена берза, цитирана од ИТАР-ТАСС.

ЕГИПЕТ: Кувајт ќе подари нафта во вредност од четири милијарди долари

Телеграф - 13.08.2013

Кувајтската нафтена компанија до крајот на септември на Египет ќе му испорача 4,5 милиони барели сурова нафта и 2.000 тони дизел Кувајт почна да ја исполнува програмата за помош на Египет во вредност ...

Кувајт на Египет ќе му испорача нафта во вредност од 4,5 милиони долари

Курир - 13.08.2013

Кувајт почна да ја исполнува програмата за помош на Египет во вредност од четири милијарди долари, соопшти бизнис заедницата од Лондонската нафтена берза, цитирана од ИТАР-ТАСС.

Цената на нафтата над 109 долари поради загриженоста за снабдувањето

Макфакс - 13.08.2013

Цената на нафтата надмина во вторникот 109 долари по барел, поттикната од падот на либискиот извоз на најниско ниво во последните две години, што дополнително ја поттикна загриженоста за снабдувањето.

Кувајт ќе подари на Египет нафта во вредност од 4,5 милијарди долари

Денешен - 13.08.2013

Кувајт почна да ја исполнува програмата за помош на Египет во вредност од четири милијарди долари, соопшти бизнис заедницата од Лондонската нафтена берза, цитирана од ИТАР-ТАСС.

Кувајт на Египет ќе му подари нафта во вредност од 4 милијарди долари

Економски - 13.08.2013

Кувајт почна да ја исполнува програмата за помош на Египет во вредност од четири милијарди долари, соопшти бизнис заедницата од Лондонската нафтена берза, цитирана од ИТАР-ТАСС.

Во сообраќајна несреќа во Египет загинаа 18 луѓе

24 Вести - 12.08.2013

Во сообраќајна несреќа во северниот египетски град Александрија, во која учествувале пет автомобили, загинаа 18 лица. Директорот на Итната помош во Александрија Ибрахим ер-Руби за агенцијата потврди ...

Египет - во сообраќајна несреќа загинаа 18 лица

Телма - 12.08.2013

Во сообраќајна несреќа во северниот египетски град Александрија, во која учествувале пет автомобили, загинаа 18 лица, пренесе агенцијата Анадолија.

Во сообраќајна несреќа во Египет загинаа 18 лица

Сител - 12.08.2013

Во сообраќајна несреќа во северниот египетски град Александрија, во која учествувале пет автомобили, загинаа 18 лица, пренесе агенцијата Анадолија.

Осумнаесет лица загинаа во сообраќајна несреќа во Египет

Бриф - 12.08.2013

Во сообраќајна несреќа во северниот египетски град Александрија, во која учествувале пет автомобили, загинаа 18 лица, пренесе агенцијата „Анадолија“.

Верижна сообраќајка во Египет, 18 мртви

Точка - 12.08.2013

Во сообраќајна несреќа во која учествувале пет автомобили животот го загубиле 18 лица, а три се тешко повредени. Тешка сообраќајна несреќа се случила во северниот египетски град Александрија.

Единаесет лица загинаа при судир на пет автомобили во Египет

Press24 - 12.08.2013

Тешка сообраќајна несреќа се случила во еверниот египетски град Александрија во која за жал животот го загубиле 18 лица.

Верижна сообраќајка во Египет, 18 мртви

Нетпрес - 12.08.2013

Во сообраќајна несреќа во која учествувале пет автомобили животот го загубиле 18 лица, а три се тешко повредени. Тешка сообраќајна несреќа се случила во северниот египетски град Александрија.

Цената на нафтата стабилна над 108 долари

Макфакс - 12.08.2013

Цената на нафтата се стабилизираше во понеделникот на ниво над 108 долари по барел по силниот скок на крајот на минатата недела, поттикнат од стравувањето на инвеститорите од можно пореметување во ...

Во сообраќајна несреќа во Египет загинаа 18 луѓе

Maxim - 12.08.2013

Тешка сообраќајна несреќа се случила во еверниот египетски град Александрија во која за жал животот го загубиле 18 лица.