TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ВМРО-ДПМНЕ реагира на владината територијална поделба

А1 - 13.07.2003

„Владата избра погрешна методологија во изработката на новиот закон за територијална поделба“, повторуваат денеска од ВМРО-ДПМНЕ. „Ако се отстапи од моделот на формирање реални локални единици и ако во процесот на окрупнувањето на општините се земат предвид само бројот на жителите, а не и ...

вмро дпмне прес конференција

Канал5 - 13.07.2003

Најголемата опозициска партија подготви предлог закон за територијално организирање што ќе биде пандан на претстојниот закон што го подготвува власта. ,,Ова е законот што ќе го предложи ВМРО ДПМНЕ, но за разлика од СДСМ трансапрентно,, рече пратеникот Најголемата опозициска партија подготви предлог ...

ВМРО-ДПМНЕ ќе му се реваншира на СДСМ за политичките откази

Дневник - 12.07.2003

ПО ОТПУШТАЊата ОД "СЛУЖБЕН ВЕСНИК" Одлуката на новиот управен одбор и на директорот на јавното претпријатие "Службен весник", со која 9 вработени се прогласени за технолошки вишок, е јасен пример за политичкиот реваншизам на Владата на СДСМ спрема членовите на ВМРО-ДПМНЕ, соопштија вчера во таа ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ воведе диктатура

Вест - 12.07.2003

ВМРО-ДПМНЕ смета дека на 15 септември народот не ја зел судбината во свои раце, туку дека СДСМ воведе диктатура. " Спречувањето на мирниот протест на незадоволните производители на бостан пред Владата од полицијата и нивното спроведување во кордон до Кванташкиот пазар, се истрошени методи на еден ...

ВМРО-ДПМНЕ е за 80 општини, а СДСМ за 60

Утрински - 10.07.2003

И по втората рунда разговори власта и опозицијата не ги надминаа разликите околу новата територијална поделба И по втората рунда разговори, СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ не успеаја да ги надминат разликите околу новиот концепт за територијална поделба на земјава.

Скусувањето на бројот на општините на "преговарачка" маса

Утрински - 09.07.2003

Партиска средба меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ вчера ја одржаа втората меѓупартиска средба на која, како што беше најавено, се дискутираше за безбедносната состојба, законот за територијална поделба, децентрализацијата и за владеењето на правото.

За територијалната поделба нема да има тајни

Вест - 09.07.2003

СДСМ ВЕТУВА: Делегации на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ вчера во седиштето на опозицијата разговараа за безбедносната состојба, територијалната поделба, за децентрализацијата, како и за владеење на правото. "На оваа втора средба се вклучени и експерти од областа на безбедноста, територијалната поделба и на ...

Гештаковски: Територијалната поделба нема да предизвика етничка и политичка делба

Дневник - 09.07.2003

ВМРО-ДПМНЕ И СДСМ ЗАЕДНИЧКИ ЌЕ ГИ КРОЈАТ ОПШТИНИТЕ СДСМ тргна со 60, ВМРО-ДПМНЕ со 80, а договорено било општините со одредени специфики сепак да можат да опстанат Новиот концепт на територијална поделба нема да ги продлабочи етничките и национални поделби во Македонија, бидејќи врз основа на ...

Нова рунда разговори СДСМ - ВМРО ДПМНЕ

А1 - 08.07.2003

Прашањето за територијалната поделба на државата партиите го отвараат во вистински момент пред разгледувањето на предлог законот од страна на владата в понеделник, најави пред почетокот на средбата потпретседателот на СДСМ Владо Бучковски. На оваа тема партиските тимови беа зајакнати со експерти.

Власта и опозицијата ќе ја одмеруваат територијалната поделба

Вест - 08.07.2003

ВТОРА СРЕДБА НА СДСМ И ВМРО-ДПМНЕ Делегации на ВМРО-ДПМНЕ и на СДСМ денес ќе разговараат за безбедносната состојба, територијалната поделба, децентрализацијата, како и за владеењето на правото. Втората средбата на власта и опозицијата ќе се одржи во седиштето на ВМРО-ДПМНЕ во Скопје.

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ ќе разговараат за безбедноста и за децентрализацијата

Утрински - 08.07.2003

Денеска ќе се одржи нова рунда разговори меѓу опозицијата и власта Владејачкиот СДСМ и опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска ќе одржат нова рунда разговори за темите од стратегиски интерес на земјата. Домаќин на оваа средба ќе биде ВМРО-ДПМНЕ во чие седиште првпат од постоењето на партијата ќе влезат ...

Втора меѓупартиска средба СДСМ - ВМРО ДПМНЕ

А1 - 07.07.2003

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ утре напладне ќе ја одржат втората средба на која ќе разговараат за теми од национален и државен интерес. Како што соопшти Службата за односи со јавноста на ВМРО-ДПМНЕ, на средбата ќе стане збор за безбедносната состојба, донесувањето на новиот Закон за територијална организација ...

ВМРО-ДПМНЕ бара расправа за новата територијална поделба

Утрински - 07.07.2003

Најголемата опозициска партија инсистира на дијалог со СДСМ околу клучните прашања за земјата По повод почнатата постапка за донесување нов закон за територијална поделба во Македонија ВМРО-ДПМНЕ во саботата, веднаш по седницата на Централниот комитет на партијата, ја предупреди Владата дека "на ...

Утре средба- СДСМ и ВМРО ДПМНЕ

Канал5 - 07.07.2003

Социјалдемократскиот сојуз и ВМРО ДПМНЕ утре напладне ќе ја одржат втората средба на која ќе разговараат за теми од национален и државен интерес. Двете страни би требало да разговараат за безбедносната состојба во државава, за донесувањето на новиот з Социјалдемократскиот сојуз и ВМРО ДПМНЕ утре ...

Територијална поделба за нарушување на стабилноста

Дневник - 07.07.2003

ВМРО-ДПМНЕ Неприфатливо е да бидат укинати 45 од 123 постојни општини и притоа како единствени критериуми да се земат бројот на жителите и економската моќ. Ова беше речено на завчерашната прес-конференција на ВМРО-ДПМНЕ, од која беше упатено и предупредување дека со влегување на новиот закон за ...