TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Албанските партии ќе се обраќаат и на македонски гласачи

Н.Македонија - 21.07.2012

Кандидатите за градоначалници од ДПА ќе тргнат од иста основа - познатата платформа на Тачи за нов политички договор меѓу Македонците и Албанците.

Нова слика во македонскиот пејзаж

Утрински - 20.07.2012

Црвенковски и Тачи се здружија од практични причини, нивната цел е да го урнат Груевски Без разлика на тоа дали станува збор за принципелна или непринципиелна коалиција, поздравот меѓу лидерот на ...

Руфи Османи не сака со Црвенковски и со Тачи

Дневник - 20.07.2012

ДПА ќе треба да одработи на проширување на опозицискиот фронт со помалите партии на Албанците, што треба да резултира со обединет македонско-албански настап на изборите Анализа колку во избирачки ...

Експертите поделени околу моќта на коалицијата Црвенковски-Тачи

24 Вести - 19.07.2012

Демократизација на земјава и зајакнување на опозициското делување, кое сигурно ќе му зададе главоболка на Груевски и неговиот коалициски партнер Ахмети на следните избори или празна реторика, која ...

Црвенковски и Тачи предизборно се здружија

Дневник - 19.07.2012

СДСМ и ДПА, први во плурална Македонија го скршија мразот за македонско-албанска соработка пред избори Со ракување, довчерашните лути политички противници, Бранко Црвенковски и Мендух Тачи, вчера во ...

(ФОТОГАЛЕРИЈА) Црвенковски и Тачи рака за рака во поход по власт

Дневник - 19.07.2012

Бранко Црвенковски и Мендух Тачи, двајцата партиски лидери, кои откако се во политиката имаат спротивставени ставови и мислења, кои често се изразуваат и со остри зборови упатени еден против друг, ...

Тaчи веќе не е војвода

Утрински - 19.07.2012

Жестоките политички ривали сега на истата страна во политиката Десетици камери и фотоапарати вчера во ресторанот „Петрол компани“ го овековечија историскиот момент во плурална Македонија.

Дневен печат - Црвенковски и Тачи, чудо за три дена

Р.С.Европа - 19.07.2012

Договорената соработка меѓу СДСМ и ДПА главна тема во дневните весници. Лутите противници од минатото си подадоа рака. Бурни ли беа реакциите за предизборната коалиција Црвенковски-Тачи, или не? ...

Груевски во 2009: Црвенковски и Тачи се во неформална коалиција

Курир - 19.07.2012

Претседателот на Владата, Никола Груевски, коалицијата меѓу Црвенковски, Георгиевски, Бошковски и Тачи ја предвиде уште во 2009 година.

Анализа на Ал Џезеира: Неочекувана коалиција во Македонија

Либертас - 19.07.2012

Демократската партија на Албанците само во Скопје има 18.000 гласачи, а СДСМ во Тетово и во Гостивар има по околу 6.000 гласачи, додека во Струга 9.000.

ДПА говори за дискриминација, а бројките велат дека нема

Н.Македонија - 19.07.2012

Албанците во Македонија се 30 отсто од населението, а Владата од 2008 година континуирано ги дискриминира на сите нивоа. Албанците немаат амбуланти, патишта, водовод и струја.

Некогаш и зортот е корисен

Н.Македонија - 19.07.2012

Во оваа коалиција, многу поважно од историјата на препукувањата меѓу лидерите е нејзиниот спореден ефект, кој двајцата можеби не сакајќи го предизвикаа - дека го направија првиот посериозен чекор кон ...

Груевски ги обединува, Охридскиот договор ги дели

Н.Македонија - 19.07.2012

Според ВМРО-ДПМНЕ, Црвенковски и Тачи имале погранична средба на која главен договор е да нема кандидати-Македонци во градовите во кои ДПА сака да победи ЦРВЕНКОВСКИ И ТАЧИ СИ ПОДАДОА РАКА ...

Црвенковски и Тачи си подадоа рака

Deutsche Welle - 18.07.2012

Лидерите на СДСМ Бранко Црвенковски и на ДПА Мендух Тачи најавија меѓусебна поддршка за локалните избори. Не се работи за „непринципиелна коалиција“, туку за „нов квалитет на демократијата“, беше ...

Црвенковски и Тачи договорија соработка и взаемна поддршка

Канал5 - 18.07.2012

Бранко Црвенковски и Мендух Тачи подадоа рака за соработка. На половина пат меѓу Скопје и Тетово го обзнанија договорот за техничка соработка и взаемна поддршка.

(ФОТО) Црвенковски и Тачи договорија техничка соработка

Утрински - 18.07.2012

Црвенковски и Тачи најавија меѓусебна поддршка за локалните избори. Не се работи за „непринципиелна коалиција“, туку за „нов квалитет на демократијата“, беше речено во Тетово Лидерите на СДСМ Бранко ...

Средба Црвенковски - Тачи

Телма - 18.07.2012

Елегантно облечени и дискретно насмеани, барем пред камерите. Црвенковски и Тачи ја официјализираа меѓусебната опозициска соработка за претстојните локални избори зад затворени врати, на средба која ...

Црвенковски и Тачи се ракуваа за прва предизборна македонско-албанска соработка

24 Вести - 18.07.2012

Бранко Црвенковски и Мендух Тачи си пружија рака за предизборна македонско-албанска соработка на локалните избори следната година.

Реакција на ВМРО - ДПМНЕ на коалицијата СДСМ – ДПА

Канал5 - 18.07.2012

Дали случајно или не, Бранко Црвенковски и Мендух Тачи денеска имаа средба која што според сите свои карактеристики наликуваше на погранична средба, на која главен договор е да нема кандидати ...

Kога пумпата не е бензинска

Дневник - 18.07.2012

Црвенковски и Тачи не ја избрале најсреќната локација, особено по повторното афирмирање во јавноста на идејата за поделба на Македонија, односно за размена на луѓе и на територии.

Kоалиција на сплеткари за лични интереси

Дневник - 18.07.2012

Kоалиција од лични интереси на политичари што се плашат од избори. Ова сублимирано е оценката на владините партнери Никола Груевски и Али Ахмети пред денешното официјализирање на соработката меѓу ...

ДПА и официјално потврди коалицирање со СДСМ

Дневник - 18.07.2012

Централното собрание на ДПА денеска едногласно донесе одлука да се поддржи постигнатиот договор помеѓу лидерот на ДПА и лидерот на СДСМ за взаемна подршка на кандидатите за наредните локални избори.

Црвенковски и Тачи го објавија договорот за соработка

Курир - 18.07.2012

На половина пат помеѓу Скопје и Тетово, Бранко Црвенковски и Мендух Тачи подадоа рака и го обзнанија договорот за техничка соработка и заемна поддршка.

ФОТО: Црвенковски и Тачи си подадоа рака - официјализирана предизборната соработка

Press24 - 18.07.2012

Лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски, и првиот човек на ДПА Мендух Тачи, на денешната средба го официјализираа почетокот на предизборната поддршка и соработка за локалните избори во 2013 година.

На „Петрол“ ќе си подадат рака - Средба Црвенковски-Тачи

Inpress - 18.07.2012

Скопје, 18. јули 2012 (ИНПРЕС) На бензинската пумпа „Петрол“ денеска ќе се сретнат лидерите на СДСМ и на ДПА, Бранко Црвенковски и Мендух Тачи за да ја официјализираат соработката во пресрет на ...

Црвенковски и Тачи си подадоа рака за соработка

Р.С.Европа - 18.07.2012

На половина пат помеѓу Скопје и Тетово, Бранко Црвенковски и Мендух Тачи подадоа рака и го обзнанија договорот за техничка соработка и заемна поддршка.

СДСМ и ДПА ја официјализираа коалицијата

Сител - 18.07.2012

На бенизинска пумпа пред Тетово Црвенковски и Тачи ја официјализираа предизборната коалиција. По десетминутен состанок си подадоа рака пред камерите.

ВМРО-ДПМНЕ: Средбата на Црвенковски и Тачи наликува на погранична средба

А1 On - 18.07.2012

За ВМРО-ДПМНЕ денешната средба на лидерите на СДСМ и ДПА Бранко Црвенковски и Мендух Тачи наликува на погранична средба и преставува продолжение на политиката на поделби заговарана од Љубчо ...

Најавена средба Црвенковски - Тачи

Алфа - 18.07.2012

За денеска е најавена и средба на Црвенковски и Тачи. Пред два дена тие и официјално најавија дека ќе станат партнери на локалните избори идната година.

ВМРО-ДПМНЕ: Црвенковски го издигнува Тачи со патетична еуфорија

Курир - 18.07.2012

Ова е само продолжение на политиките на поделби заговарана од Љубчо Георгиевски. Вака владејачката партија го коментира предиборното коалицирање меѓу СДСМ и ДПА.

Црвенковски и Тачи си подадоа рака за соработка

Алфа - 18.07.2012

Она што до вчера за сите кои себе си се сметаат за добри познавачи на политиката изгледаше како невозможно, денеска се случи.

ВМРО-ДПМНЕ: Средбата Црвенковски-Тачи личеше на погранична

Макфакс - 18.07.2012

Дали случајно или не, Бранко Црвенковски и Мендух Тачи имаа средба која според сите свои карактеристики наликуваше на погранична средба, на која главен договор е да нема кандидати Македонци во ...

Црвенковски и Тачи денеска ќе се сретнат на бензинска пумпа

Press24 - 18.07.2012

На бензинската пумпа „Петрол“ денеска ќе се сретнат лидерите на СДСМ и на ДПА, Бранко Црвенковски и Мендух Тачи за да ја официјализираат соработката во пресрет на престојните, мартовски локални ...

Црвенковски и Тачи ќе си подадат рака

А1 On - 18.07.2012

На половина пат Скопје-Тетово, на бензинската пумпа „Петрол компани“, очи в очи лидерите на СДСМ и ДПА, Бранко Црвенковски и Мендух Тачи.

Црвенковски и Тачи ќе ја официјализираат коалицијата

Макфакс - 18.07.2012

На половина пат меѓу Скопје и Тетово, во ресторанот „Петрол Компани", во среда со почеток во 13 часот, ќе се одржи средба меѓу Социјалдемократскиот сојуз на Македонија и Демократската партија на ...

СДСМ и ДПА - која е пораката до етничките заедници?

Р.С.Европа - 18.07.2012

Црвенковски и Тачи, СДСМ и ДПА денеска ќе си подадат рака за предизборна соработка. Ова е за прв пат партии на ’генерално‘ Македонци и Албанци да соработуваат пред избори.

Почна средбата Црвенковски-Тачи

А1 On - 18.07.2012

На половина пат Скопје-Тетово во Петрол Компани тукушто седнаа на заедничка маса лидерите на СДСМ и на ДПА, Бранко Црвеновски и Мендух Тачи.

(Фотогалерија) Црвенковски и Тачи договорија победа за народот

+инфо - 18.07.2012

Најголемата опозициска партија СДСМ и Демократската Партија на Албанците (ДПА) постигнаа победнички договор за следните локални избори, е констатацијата на партиските раководства, по денешната средба ...

Црвенковски и Тачи стапија во коалиција на бензинска пумпа (ФОТОГАЛЕРИЈА)

МКД - 18.07.2012

Бранко Црвенковски и Мендух Тачи, лидерите на СДСМ и ДПА, од денеска и официјално се коалициони партнери, кои заеднички ќе дејствуваат на претстојните локални избори.

Црвенковски-Тачи: Груевски додека лажеш, Македонија се обединува против тебе

А1 On - 18.07.2012

Некогаш лутите противници Црвенковски и Тачи се ракуваа и седнаа на маса и договорија заеднички настап на локалните избори.

Опозицијата се обединува за да ја исплаши владата

Макфакс - 18.07.2012

Најголемата опозициска партија СДСМ и Демократската Партија на Албанците (ДПА) се договорија за следните локални избори, а раководства на овие партии оценија дека нивната коалиција е победничка.

Црвенковски и Тачи договорија техничка соработка

Inpress - 18.07.2012

Скопје, 18. јули 2012 (ИНПРЕС) Се договоривме за техничка соработка во општините каде што нема да победи нашиот кандидат, но ќе победи кандидатот на другата партија.

Средба Црвенковски - Тачи

+инфо - 18.07.2012

Денеска ќе се одржи најавената средба помеѓу лидерот на најголемата опозициона партија, Бранко Црвенковски и лидерот на ДПА, Мендух Тачи.

Реакција на ВМРО-ДПМНЕ по средбата Црвенковски-Тачи

Сител - 18.07.2012

За ВМРО-ДПМНЕ денешната средба на лидерите на СДСМ и ДПА Бранко Црвенковски и Мендух Тачи наликува на погранична средба и преставува продолжение на политиката на поделби заговарана од Љубчо ...

Опозицијата се обединува за да ја исплаши владата

Алфа - 18.07.2012

Најголемата опозициска партија СДСМ и Демократската Партија на Албанците (ДПА) се договорија за следните локални избори, а раководства на овие партии оценија дека нивната коалиција е победничка.

Формирна петрол-коалицијата

Вечер Прес - 18.07.2012

ЛИДЕРИТЕ НА СДСМ И ДПА ЈА ОФИЦИЈАЛИЗИРАА СОРАБОТКАТА НА БЕНЗИНСКА ПУМПА Откако договори соработка со ВМРО-НП, чиј лидер Љубчо Георгиевски отворено говори за поделба на Македонија и за размена на ...

Црвенковски: Коалицијата СДСМ-ДПА против погубната политика на актуелната власт

Sky - 18.07.2012

-Денес за прв пат во историјата на македонската демократија се случува еден предизборен договор меѓу една македонска и една албанска политичка партија во нашата земја.

Црвенковски и Тачи постигнаа победнички договор

Sky - 18.07.2012

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија и Демократската Партија на Албанците постигнаа, како што велат, победнички договор за следните локални избори.

Црвенковски и Тачи денеска ќе ја договараат предизборната коалиција

Либертас - 18.07.2012

Тие пред два дена и официјално најавија дека ќе станат партнери на локалните избори идната година. Највисокото партиско тело на ДПА даде амин за заемна поддршка со СДСМ на кандидатите за ...

Денеска ќе се одржи средбата Црвенковски- Тачи

Sky - 18.07.2012

Денеска треба да се одржи најавената средба помеѓу лидерот на најголемата опозициона партија, Бранко Црвенковски и лидерот на ДПА, Мендух Тачи.

СДСМ и ДПА договорија победничка коалиција на пола пат меѓу Скопје и Тетово

Либертас - 18.07.2012

И покрај сите разлики кои главно се однесуваат на меѓуетничките односи и Охридскиот рамковен договор, се обединува против актуелната власт по три точки, катастрофалната економска состојба, ...

Црвенковски и Тачи ќе ја официјализираат коалицијата

Канал 77 - 18.07.2012

На половина пат меѓу Скопје и Тетово, во ресторанот „Петрол Компани“, во среда со почеток во 13 часот, ќе се одржи средба меѓу Социјалдемократскиот сојуз на Македонија и Демократската партија на ...

СДСМ и ДПА ќе разменуваат гласачи на локалните избори

Н.Македонија - 18.07.2012

Како што беше најавено пред два дена, претседателите на СДСМ и на ДПА, Бранко Црвенковски и Мендух Тачи се сретнаа на половина пат меѓу Скопје и Тетово и го објавија меѓупартискиот договор за ...

ВМРО-ДПМНЕ: Дали Црвенковски и Тачи имаа погранична средба?

Н.Македонија - 18.07.2012

За ВМРО-ДПМНЕ денешната средба на лидерите на СДСМ и ДПА Бранко Црвенковски и Мендух Тачи наликува на погранична средба и преставува продолжение на политиката на поделби заговарана од Љубчо ...

Црвенковски и Тачи не ги плашат Груевски и Ахмети

24 Вести - 17.07.2012

Црвенковски и Тачи не ги плашат Груевски и Ахмети. Двајцата лидери во власта порачуваат дека бракот од интерес на опозиционерите бил непринципиелен и поради страв на опозицијата од неуспех на ...

За Груевски коалицијата Тачи- Црвенковски е непринципиелна

Канал5 - 17.07.2012

Предизборното коалицирање на Тачи и Црвенковски за Груевски е непринципиелно и неприродно. Ахмети не сака да ги коментира, било прерано.

Кој сега е четникот, а кој војводата?

Канал5 - 17.07.2012

Сега се спремни да коалицираат, а пред пет години си испраќаа дури и лични закани. Тачи не го тужеше Црвенковски зашто бил непресметлив и оти халуцинирал под дејство на дрога и алкохол, откако самиот ...

Црвенковски и Тачи утре на бензинска ќе си подадат рака

Дневник - 17.07.2012

Средбата, која ја потврдија во двете партии и која, според најавите, ќе се одржи на бензинската пумпа „Петрол компани“, следува откако раководството на партијата на Тачи доби зелено светло од ...

Црвенковски и Тачи почнуваат соработка од неутрален терен

Дневник - 17.07.2012

Лидерите на СДСМ и на ДПА, Бранко Црвенковски и Мендух Тачи, в среда на неутрален терен меѓу Скопје и Тетово и формално ќе се сретнат за да ја официјализираат меѓусебната опозициска соработка за ...

ВМРО-ДПМНЕ: Тачи и Бранко се со ист морал

А1 On - 17.07.2012

ВМРО-ДПМНЕ реагира на најавената соработка на ДПА на Мендух Тачи со опозицискиот фронт. „Со оглед на тоа што се си кажале меѓу себе Мендух Тачи и Бранко Црвенковски, а врз база на принципот за ...

ВИДЕО: Ќе ги прифати ли Црвенковски условите на Тачи за коалиција?

Нетпрес - 17.07.2012

Дали Бранко Црвенковски и СДСМ ќе ги прифатат условите на лидерот на ДПА Мендух Тачи, што тој ги постави за да формира коалиција со некоја македонска партија.

Ахмети: Тачи се плаши па коалицира со Бранко

+инфо - 17.07.2012

Лидерот на ДПА, Мендух Тачи, се плаши од уште еден изборен пораз па затоа мора да соработува со претседателот на СДСМ, Бранко Црвенковски, изјави лидерот на ДУИ Али Ахмети, кој најави дека нема да го ...

Ахмети: Нема да соработуваме со ВМРО-ДПМНЕ пред избори

Кирилица - 17.07.2012

Мендух Тачи се плаши од уште еден изборен пораз па мора да соработува со Бранко Црвенковски - изјави денеска лидерот на ДУИ, Али Ахмети.

Црвенковски и Тачи - соработка од интерес

Р.С.Европа - 17.07.2012

Опртунистичка коалиција водена од желбата за власт, но и ништо изненадувачко зашто веќе коалицира секој со секого. Коментари за најавената предизборна соработка СДСМ-ДПА.

Црвенковски и Тачи ја разбрануваа власта

Алфа - 17.07.2012

Уште неседнати на маса, Црвенковски и Тачи ги разбрануваа духовите кај власта. Коалициските партнери - Никола Груевски и Али Ахмети не пропуштија да ја прокоментираат дружбата на СДСМ и ДПА.

Тачи бараше промена на знамето и химната како предуслов за коалиција

Курир - 17.07.2012

Лидерот на ДПА, Мендух Тачи, пред неколку недели јасно ги кажа условите за предизборно коалицирање, во емисијата X/0 на Канал 5 телевизија.

Груевски: Коалицијата Црвенковски – Тачи е на база на интриги и интереси

А1 On - 17.07.2012

Груевски и Ахмети ја коментираат и критикуваат најавата за соработката Црвенковски – Тачи. За Никола Груевски, СДСМ не е партија која држи до зборот и коалициите што ги прават лесно може да ги ...

Бранко е водник прве класе, ама си го сакам во коалиција

Вечер Прес - 17.07.2012

Ако јас сум војвода, вие сте четници, водници со кокарди на чело. Помлад водник е Манасијевски, постар водник е Шекеринска, а водник прве класе се Црвенковски и Глигоров.

Ахмети: Тачи се плаши од пораз, затоа соработува со Црвенковски

Sky - 17.07.2012

Според лидерот на ДУИ Али Ахмети, Мендух Тачи се плаши од уште еден изборен пораз па затоа мора да соработува со претседателот на СДСМ, Бранко Црвенковски.

Ахмети: Нема да коалицираме со ВМРО-ДПМНЕ пред избори

Либертас - 17.07.2012

Ние нема да соработуваме пред избори ни со ВМРО-ДПМНЕ ни но ниедна друга партија - рече Ахмети. Мендух Тачи се плаши од уште еден изборен пораз па мора да соработува со Бранко Црвенковски, изјави ...

Зелено светло од ДПА за соработка со СДСМ

Н.Македонија - 17.07.2012

Соработката помеѓу ДПА и СДСМ се официјализира Највисокото партиско тело на ДПА, генералното собрание, вчера ја официјализира најавената соработка на нивната партијата со македонската опозиција во ...

ДПА во коалиција со СДСМ

Дневник - 16.07.2012

Централното собрание на ДПА едногласно донесе одлука да се поддржи постигнатиот договор помеѓу лидерот на ДПА и лидерот на СДСМ за взаемна подршка на кандидатите за наредните локални избори.

ДПА се приклучува на опозицискиот блок

Deutsche Welle - 16.07.2012

Централното собрание на Демократската партија на Албанците денеска во Тетово донесе одлука за соработка со опозицискиот блок партии пред локалните избори во Македонија.

ДПА и СДСМ ќе соработуваат на локалните

Канал5 - 16.07.2012

Тачи и Црвенковски ќе соработуваат на локалните избори в година одлучи Централното собрание на ДПА. На денешниот состанок во Тетово тие ја потврдија определбата за взаемна помош на локалните избори, ...

Тачи во сојуз со Црвенковски

Утрински - 16.07.2012

ТЕТОВО - Демократската партија на Албанците на Мендух Тачи на претстојните локални избори ќе коалицира со најголемата опозициска партија на Македонците, СДСМ.

За локалните избори ДПА во коалиција со СДСМ

Утрински - 16.07.2012

Тетово - Демократската партија на албанците на Мендух Тачи на претстојните локални избори ќе коалицира со најголемата опозициска партија на македонците СДСМ.

ДПА прифати предизборна коалиција со СДСМ

Вест - 16.07.2012

Централното претседателство на ДПА денеска едногласно донесе одлука да се поддржи постигнатиот договор помеѓу нивниот лидер Мендух Тачи и лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски за заемна поддршка на ...

ДПА ќе соработува со СДСМ на локалните избори

Телма - 16.07.2012

ДПА ќе соработува со СДСМ на локалните избори в година Скопје, 16 јули 2012 (МИА) - Централното собрание на ДПА го потврди договорот постигнат меѓу Мендух Тачи и Бранко Црвенковски за взаемна ...

ДПА одлучува дали и како ќе соработува со опозицискиот блок

Утрински - 16.07.2012

Централното собрание на Демократската партија на Албанците денеска во Тетово ќе донесе конечна одлука за евентуална соработка со опозицискиот блок партии пред локалните избори.

Џафери: Нормално е да се разговара за соработка со македонската опозиција

Дневник - 16.07.2012

Пред почетокот на седницата на централното собрание на ДПА, почесниот претседател на ДПА Арбен Џафери изјави дека е нормално пред сите избори, локални, или парламентарни, да се отвара прашањето за ...

ДПА одлучи - ќе соработува со опозицискиот блок

24 Вести - 16.07.2012

ДПА одлучи - ќе соработува со опозицискиот блок партии пред локалните избори. Ваква одлука донесе Централното собрание на Демократската партија на Албанците на денешната седница во Тетово.

ДПА денеска ќе каже дали и како ќе соработува со опозицискиот блок

+инфо - 16.07.2012

Централното собрание на Демократската партија на Албанците денеска во Тетово ќе донесе конечна одлука за евентуална соработка со опозицискиот блок партии пред локалните избори.

ДПА одлучи да соработува со СДСМ

Курир - 16.07.2012

Централното собрание на ДПА го потврди договорот постигнат меѓу Мендух Тачи и Бранко Црвенковски за взаемна соработуваат на локалните избори в година.

Љубчо и Бранко стануваат трио – Тачи се приклучува!

Капитал - 16.07.2012

Мендух Тачи се приклучува на тандемот Црвенковски–Георгиевски! На денешната седница на Централното собрание на ДПА во Тетово партијата донесе одлука да се воспостави, како што тие ја нарекуваат, ...

ДПА ќе соработува со СДСМ на локалните избори в година

Сител - 16.07.2012

Централното собрание на ДПА го потврди договорот постигнат меѓу Мендух Тачи и Бранко Црвенковски за взаемна соработуваат на локалните избори в година.

ДПА денеска ќе одлучи дали и како ќе соработува со опозицискиот блок

Сител - 16.07.2012

Централното собрание на Демократската партија на Албанците денеска во Тетово ќе донесе конечна одлука за евентуална соработка со опозицискиот блок партии пред локалните избори.

И ДПА во Опозицискиот фронт

Нетпрес - 16.07.2012

И партијата на Мендух Тачи, ДПА ќе се приклучи кон Опозицискиот фронт предводен од Социјалдемократскиот сојуз. На денешната седница на Централното собрание на ДПА во Тетово партијата донела одлука да ...

ДПА се приклучува на опозицискиот фронт

Р.С.Европа - 16.07.2012

ДПА ќе воспостави техничка соработка со опозициската коалиција на македонските партии на Бранко Црвенковски и на Љубчо Георгиевски, било решено на денешната седница на Централното собрание на ДПА.

ДПА и СДСМ ќе соработуваат за локалните избори

Макфакс - 16.07.2012

Централното собрание на Демократската партија на Албанците донесе одлука за соработка со опозициската СДСМ на претстојните локални избори.

„Четникот“ Црвенковски и „војводата“ Тачи заедно ќе ја рушат власта

МКД - 16.07.2012

СДСМ и ДПА начелно се договориле за соработка на престојните локални избори за соборување на власта на ВМРО – ДПМНЕ и ДУИ, а деталите дополнително ќе се утвдуваат.

Еве што Црвенковски и Тачи мислат еден за друг

Курир - 16.07.2012

Немам буквално ништо заеднички со Црвенковски ниту по изглед, ниту по начин на зборување, односно политичка реторика. Ова пред 8 месеци го изјави лидерот на ДПА Мендух Тачи, кој денеска спротивно од ...

Идните коалициски партнери до вчера не бираа зборови за да се навредат

Нетпрес - 16.07.2012

Мендух Тачи денеска ја најави коалицијата со лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски, човекот за кого зборуваше дека функционира само на алкохол и кокаин, го нарекување четник, послушник на Слободан ...

Тачи доби зелено светло за соработка со Црвенковски

Алфа - 16.07.2012

Станува се појасно дека владејачките партии ќе имаат силен противник за локалните избори. Соработката меѓу македонската и албанската опозиција е речиси готова работа, откако Централното собрание на ...

ДПА денеска ќе донесат одлука - ќе соработуваат ли со опозицискиот блок?

Press24 - 16.07.2012

Централното собрание на Демократската партија на Албанците денеска во Тетово ќе донесе конечна одлука за евентуална соработка со опозицискиот блок партии пред локалните избори.

ДПА денеска ќе одлучи дали и како ќе соработува со опозицискиот блок

МРТ - 16.07.2012

Централното собрание на Демократската партија на Албанците денеска во Тетово ќе донесе конечна одлука за евентуална соработка со опозицискиот блок партии пред локалните избори.

ДПА оди на избори со СДСМ, во среда средба Тачи - Црвенковски

Inpress - 16.07.2012

Скопје, 16. јули 2012 (ИНПРЕС) ДПА на Централното собрание одлучи да го прифати повикот на опозицијата предводена од СДСМ за соработка на следните локални избори, информираше партискиот лидер Мендух ...

ДПА ќе соработува со СДСМ на локалните избори в година

МРТ - 16.07.2012

Централното собрание на ДПА го потврди договорот постигнат меѓу Мендух Тачи и Бранко Црвенковски за взаемна соработуваат на локалните избори в година.

ДПА одлучи да соработува со СДСМ против Груевски

+инфо - 16.07.2012

ДПА на Централното собрание одлучи да го прифати повикот на опозицијата предводена од СДСМ за соработка на следните локални избори, информираше партискиот лидер Мендух Тачи, кој најави дека задутре ...

ДПА одлучи - Тачи ќе му се приклучи на фронот на Црвенковски

Press24 - 16.07.2012

Тачи во среда ќе оствари средба со Црвенковски ДПА одлучи да се приклучи на опозицискиот фронт предводен од СДСМ, пренесува порталот Плусинфо.

ДПА се приклучува на опозицискиот фронт

А1 On - 16.07.2012

ДПА на Мендух Тачи на Централното собрание донела одлука да се приклучи кон опозицискиот фронт и заеднички настап на следните локални избори.

ДПА денеска одлучува дали ќе влезе во опозицискиот блок

Либертас - 16.07.2012

Централното собрание на Демократската партија на Албанците денеска во Тетово ќе донесе конечна одлука за евентуалната соработка со опозицискиот блок партии пред локалните избори во Македонија ...

Црвенковски и Тачи ќе си подадат рака в среда!?

Либертас - 16.07.2012

Според договорот таму каде што не може да победи кандидат Македонец, СДСМ ќе го поддржи кандидатот на ДПА и обратно, таму каде што не може да победи кандидат Албанец, ДПА ќе го поддржи кандидатот на ...

ДПА ќе соработува со СДСМ

Sky - 16.07.2012

ДПА го прифати повикот на опозицијата предводена од СДСМ за соработка на следните локални избори. Оваа одлука партијата ја донела на Централното собрание, информираше лидерот на партијата Мендух ...