TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Иконому: „Завршена е последната фаза од подготовките за Олимпијадата“

А1 - 08.08.2004

„Културната олимпијада, која е дел од Олимписките игри, и ние сакаме да ја промовираме како таква. Оригинално уште во антиката, културата беше дел од Олимписките игри“, изјави грчкиот конзул во Македонија Јоанис Иконому. За помалку од една неделе почнуваат Олимписките игри во Атина.

Први комерцијални Игри од кои организаторот заработи милиони долари

Време - 07.08.2004

ФЕЉТОН - 23. ЛЕТНИ ОЛИМПИСКИ ИГРИ ВО ЛОС АНЏЕЛЕС 1984 ГОДИНА Четири години подоцна, по Игрите во Москва, СССР реши да им се одмазди на западните земји и предводеше уште 13 земји од Источниот Блок во бојкотот, кои не учествуваа на 23. Летни олимписки игри (ЛОИ) во Лос Анџелес 1984 година.

Премиерот Хари Костов ќе приреди прием за македонската делегација

Време - 07.08.2004

ЛЕТНИ ОЛИМПИСКИ ИГРИ ВО АТИНА Премиерот на Македонија, Хари Костов, на еден ден пред почетокот на Летните олимписки игри (ЛОИ) во Атина, на 12 август, во македонската амбасада во главниот град на Грција ќе приреди прем за сите македонски учесници на Игрите.

Возачите и лекарите ќе добијат повеќе пари

Време - 07.08.2004

ЛОИ 2004 ВО АТИНА Со одлука на синдикатите, возачите и лекарите во итна помош ќе добијат зголемување на платите за време на одржување на Летни олимписки игри (ЛОИ) во Атина, кои почнуваат в петок. Ова значи дека за време на одржување на Игрите нема да има повеќе штрајкови, практика што беше ...

Џими Картер со закана не ги пушти Американците на ЛОИ

Време - 07.08.2004

ФЕЉТОН - 22. ЛЕТНИ ОЛИМПИСКИ ИГРИ ВО МОСКВА 1980 ГОДИНА Летните олимписки игри (ЛОИ) во Москва во 1980 година ќе останат запаметени по тоа што првпат во историјата на Игрите тие се одржаа во социјалистичка земја и поради бојкотот на САД.

Метрото и трамваите имаат уште една недела да се покажат

Време - 07.08.2004

ЛЕТНИ ОЛИМПИСКИ ИГРИ ВО АТИНА Малите и симпатични нови возови и трамваи во Атина имаат уште една недела да покажат дека ќе бидат добро решение за транспорт на сите волонтери, спортисти и посетители на Летните олимписки игри (ЛОИ), кои в петок почнуваат во главниот град на Грција.

За златен медал по 50.000 долари

Утрински - 06.08.2004

Руските спортисти ќе бидат добро наградени за евентуалниот успех на Олимпијадата во Атина Секој руски спортист што на Олимписките игри во Атина ќе освои златен медал од државата ќе добие награда од 50.000 американски долари. Тие што ќе освојат сребро ќе добијат по 20.000 долари, а за бронза ...

Африка ги бојкотираше Игрите

Време - 06.08.2004

ФЕЉТОН - 21. ЛЕТНИ ОЛИМПИСКИ ИГРИ ВО МОНТРЕАЛ ВО 1976 ГОДИНА Летните олимписки игри (ЛОИ) во Монтреал во 1976 година, кои беа 21. по ред, ќе останат запаметени по тоа што цел еден континент, Африка, не настапи на Игрите. До последен момент не се знаеше дали Игрите воопшто ќе се одржат, а причината ...

Олимпијада може да се купи за 4,5 милиони евра

Утрински - 06.08.2004

Сторија на Би-Би-Си за корупцијата во Интернационалниот олимписки комитет ЛОНДОН - Излегува дека целата онаа возбуда и големото исчекување за тоа кој ќе биде домаќин на едни зимски или летни олимписки игри и моментот кога се чита одлуката на членовите на Интернационалниот олимписки комитет од ...

Тенисерките ќе ги бојкотираат ЛОИ во Атина

Дневник - 06.08.2004

ТЕНИС Ако Германките Барна и Вајнгартнер не бидат дел од олимпискиот турнир Асоцијацијата на професионални тенисерки (ВТА) најавува дека ќе ги бојкотира Олимписките игри во Атина доколку германските тенисерки Анка Барна и Марлене Вајнгартнер не бидат вклучени во германскиот олимписки состав.

Првиот кикс на Селото - прокисна собата на македонските олимпијци

Време - 06.08.2004

ЛЕТНИ ОЛИМПИСКИ ИГРИ ВО АТИНА Александра Мазнева Олимпиското село, каде што се сместени спортистите и водачите на екипите за Летните олимписки игри (ЛОИ) во Атина што почнуваат за седум дена, градено според сите светски стандарди, вчера го имаше првиот кикс - прокисна собата во која се сместени дел ...

Членови на ИОК "се продавале" за вијагра

Дневник - 06.08.2004

Членови на Интернационалниот олимписки комитет "се продавале" за медицински услуги, вклучително пластични операции и обезбедување вијагра, стотици илјади долари за помош на нивните семејства, да учат во САД и слично. Ова е еден мал дел од услугите што членови на ИОК ги барале за да го дадат својот ...

Илјада готвачи ќе хранат 16.000 олимпијци

Време - 06.08.2004

ЗА ВРЕМЕ НА ЛОИ 2004 ВО АТИНА Константинос Цигас предводи илјада готвачи, кои секојдневно ќе подготвуваат оброци за 16 илјади спортисти и официјални водачи на екипите, кои ќе бидат сместени во Олимпиското село пред и за време на одржување на Летните олимписки игри (ЛОИ) во Атина, кои почнуваат ...

Аеродромите низ Европа под посебен третман

Време - 06.08.2004

БЕЗБЕДНОСТ Експертите за безбедност се повеќе се плашат за сигурноста на спортистите што ќе допатуваат во Атина, на Летните олимписки игри (ЛОИ), но не од напад на атинскиот аеродром, туку од напад на европските аеродроми, кои ќе се користат за транспорт на олимпијците.

Олимпијадата - забава за илјадници запалени тела

Вест - 06.08.2004

БАХАНАЛИИ НА ОЛИМПИСКИТЕ ИГРИ Навистина е индикативно што во пресрет на секои Олимписки игри се делат огромни количества кондоми, но со секои следни ОИ количеството поделени кондоми е се поголемо. За Игрите во Сиднеј пред четири години во Навистина е индикативно што во пресрет на секои Олимписки ...

Грција ќе ги врати парите за 15 години

Дневник - 06.08.2004

ЛОИ - НАЈСКАПИ ИГРИ ДОСЕГА Организацијата на ЛОИ Атина 2004 ќе проголта од буџетот на Грција околу 10 милијарди евра Жак Рог, претседател на Интернационалниот олимписки комитет (ИОК), изјави дека Атина е подготвена за претстојните ЛОИ 2004.

Синот на Артур Такач вмешан во афера за изборот на град домаќин 2012

Утрински - 06.08.2004

Скандал "Блиц" ги демантираше тврдењата на Би-Би-Си, нагласувајќи дека за се ги известил претставниците на ИОК, кои чекаат конкретни докази Само осум дена пред почетокот на Олимпијадата во Атина, повторно е отворено прашањето за корупција во изборот на градот домаќин на Игрите.

Малиот битолски Монмартр на Олимпијадата

Дневник - 06.08.2004

атина Во Атина на 14 август Детското ликовно студио "Свети Кирил и Методиј" од Битола ќе отвори изложба од 2.000 дела на тема олимпизам. Изложбата на Летните олимписки игри е организирана по препорака на Меѓународниот олимписки комитет од Лозана и во соработка со Македонскиот олимписки комитет.

ОН повикува на почитување на Олимпиското примирје на ЛОИ

А1 - 05.08.2004

Претседателот на Генералното собрание на ОН Џулиан Хунте ги повика сите нации да го почитуваат традиционалното Олимписко примирје и да ги прекинат сите непријателски активности за време на одржувањето на Летните олимписки игри во Атина, од 13 до 29 август.

Олимпијадата се купува за три милиони фунти

Дневник - 05.08.2004

ИОК - СКАНДАЛ СО КУПУВАЊЕ ГЛАСОВИ ЗА ОРГАНИЗАТОР НА ЛОИ 2012 Со пари се купува се, па и гласови на членови на ИОК за организација на ЛОИ, утврдиле "тајни агенти" од ББЦ Организација на ЛОИ може да се купи за три милиони фунти, е тврдење објавено во угледниот британски весник "Тајмс", базирано на ...

Доживотна суспензија за допинг

Дневник - 05.08.2004

ЛОИ АТИНА 2004 Секој руски спортист кој ќе има позитивен допинг-тест во Атина, ќе биде суспендиран доживотно, потврди Леонид Тјагачев, претседател на Рускиот олимписки комитет. Затоа, пак, зголемени се премиите за освојување олимписко злато, сребро и бронза на ЛОИ Атина 2004.

Марк Шпиц во сенка на терористичкиот напад

Време - 05.08.2004

ФЕЉТОН - 20. ЛЕТНИ ОЛИМПИСКИ ИГРИ ВО МИНХЕН ВО 1972 ГОДИНА Летните олимписки игри (ЛОИ) во Минхен во 1972 година, кои беа 20. по ред, соборија многу рекорди. Во 23 спорта и во 195 дисциплини се натпреваруваа 7. 173 спортисти од 121 нација.

По 110.000 долари за руските олимписки победници

Време - 05.08.2004

ЛОИ 2004 ВО АТИНА Руските спортисти што ќе освојат златен олимписки медал на Летните олимписки игри (ЛОИ) во Атина ќе добијат најмалку 60.000 долари, а сумата може да се движи и до 110 илјади. Ова е највисока сума што досега ја ветила Русија за своите спортисти на олимписки игри.

Олимпискиот медал за Македонците нема цена

Дневник - 05.08.2004

мок На помалку од десет дена до стартот на ЛОИ Атина 2004 се уште не се одредени премии за евентуални освојувачи на медали во македонскиот олимиски тим, а нема ни обезбедени сигурни средства за тоа. Општо мислење е дека единствено борачите Шихамир Османов и Могамед Ибрагимов имаат изгледи ...

Жак Рог вчера пристигна во Атина

Време - 05.08.2004

ЛОИ 2004 ВО АТИНА Претседателот на Интернационалниот олимписки комитет (ИОК), Жак Рог, вчера пристигна во Атина, каде што идниот петок почнуваат Летните олимписки игри (ЛОИ). Тоа ќе бидат први Летни игри во неговата кариера како прв човек на светскиот олимпизам.

Сиднеј "ги купи" ЛОИ 2000 за 85.200 долари

Дневник - 05.08.2004

Во емисијата на ББЦ, "Панорама", се вели дека човек со врски во ИОК платил 85.200 долари за да осигури два гласа плус, при гласањето за домаќин на ЛОИ 2000, да добие Сиднеј. Познато е дека Сиднеј ја победи Кина за два гласа при гласањето за домаќин на ЛОИ 2000.

Грција подготвена за Олимписките игри

А1 - 04.08.2004

На девет дена пред почетокот на Олимпијадата, речиси 1.000 хотелски работници стапија во штрајк и демонстрации, блокирајќи го сообраќајот во Атина. Тие бараат да им се зголеми платата и да добијат договори за постојано вработување.

Над 50 илјади војници ќе ја обезбедуваат Олимпијадата

А1 - 04.08.2004

Грчката армија со над 50 илјади војници и обемна техника ќе учествува во обезбедувањето на Олимписките игри, јави Радио Атина повикувајќи се на Министерството за одбрана. Армијата на Грција ќе биде вклучена во обезбедувањето на Игрите со 234 воени авиони и хеликоптери, 51 патролни чамци и 28 ...

Завршија градбите, билетите почнаа да се продаваат

Време - 04.08.2004

ДЕСЕТ ДЕНА ДО ПОЧЕТОКОТ НА ЛОИ 2004 ВО АТИНА Влезниците за Летните олимписки игри (ЛОИ) во Атина, кои ќе се одржат од 13 до 29 август, почнуваат да се продаваат. Завршија сите градежни работи и се чини дека Атина и Грција се подготвени за почетокот на Игрите.

Израелскиот тим со посебно обезбедување

Време - 04.08.2004

ЛОИ 2004 ВО АТИНА Израелскиот олимписки тим што ќе учествува на Летните олимписки игри (ЛОИ) во Атина, кои почнуваат на 13 август, ќе биде посебно обезбедуван во Олимпиското село. И Американскиот тим побара посебно обезбедување, но потоа го повлече барањето.

Македонското сонце прво во Олимпиското село

Дневник - 04.08.2004

ЛОИ АТИНА 2004 Домаќинот на ЛОИ # излезе пресрет на македонската делегација знамето да се подигне на Илинден Македонското знаме беше првото што се развиори над Олимпиското село во Атина, во пресрет на ЛОИ 2004. Завчеравечер грчкиот организатор и излезе пресрет на македонската делегација и на 2 ...

Пекинг во 2006 година ќе биде подготвен за ЛОИ 2008!

Време - 04.08.2004

ОЛИМПИЗАМ Да се биде најдобар досега. Ова е новата девиза на Пекинг, домаќинот на наредните Летни олимписки игри (ЛОИ) во 2008 година, кој ќе го почне одбројувањето кога ќе завршат годинашните ЛОИ во Атина на 29 август. На кинескиот главен град инспирација ќе му биде Сиднеј, домаќинот на Игрите во ...

Бимон ги обележа Игрите на надморска височина од 2.300 м

Време - 04.08.2004

ФЕЉТОН - 19. ЛЕТНИ ОЛИМПИСКИ ИГРИ ВО МЕКСИКО ВО 1968 ГОДИНА Летните олимписки игри (ЛОИ) во Мексико во 1968 година беа првите Игри што се одржаа во Латинска Америка и беа контроверзни најмногу поради тоа што градот се наоѓа на голема надморска височина (2.300 метри) и воздухот содржел 30 проценти ...

Македонското знаме прво се завиори во Олимпиското село

Време - 04.08.2004

ЛЕТНИ ОЛИМПИСКИ ИГРИ ВО АТИНА Александра Мазнева Македонското знаме, кое на Илинден беше подигнато во Олимпиското село, беше прво од 202 земји-учеснички што се завиори во пресрет на Летните олимписки игри (ЛОИ), кои почнуваат на 13 август во Атина.

Грција најдарежлива за победниците

Дневник - 04.08.2004

ЛОИ АТИНА 2004 Покрај 190.000 евра на секој спортист ќе му биде понудено висока позиција во војската, крајбрежната стража Грчки спортист што ќе освои златен медал на ЛОИ Атина 2004 ќе добие награда од 190.000 евра што барем засега е рекорд.

Македонското знаме од вчера се виори во Олимпиското село

Вест - 03.08.2004

НАШИТЕ ОЛИМПИЈЦИ ВЕЌЕ СЕ ОДОМАЌИНИЈА ВО АТИНА Вчера, во 18 часот по нашето време, со пригодна свеченост беше кренато македонското знаме во кругот на Олимпиското село во Атина. Нашата делегација симболично го избра вчерашниот ден за овој чин за да се совпадне Вчера, во 18 часот по нашето време, со ...

Стрелачката Пешиќ стартува прва

Утрински - 03.08.2004

Македонските олимпијци веќе ги одржаа првите тренинзи по пристигнувањето во Атина Миодраг МицковиЌ Малубројната група македонски спортисти веќе ги одржаа првите тренинзи на олимписките борилишта во Атина. Тие беа срдечно пречекани од организаторите и сместени во Олимпиското село, кое е едно од ...

Македонците почнаа со активностите во Атина

Дневник - 03.08.2004

ЛОИ 2004 Македонските олимпијци веќе се сместија во Олимпиското село на ЛОИ Атина 2004 (13-29 август) каде што допатуваа минатава сабота и ги почнаа редовните активности во пресрет на стартот на Игрите. Кајакарот Лазе Поповски веќе одржа два тренинга на олимписката патека за кајак на диви води, ...

Први Игри во Азија

Време - 03.08.2004

ФЕЉТОН - 18. ЛЕТНИ ОЛИМПИСКИ ИГРИ ВО ТОКИО 1964 ГОДИНА Летни олимписки игри (ЛОИ) во Токио (од 10 до 24 октомври 1964 година) беа први што се одржаа во Азија. За домаќин на Игрите таа година уште се бореа и Детроит, Виена и Брисел.

Бугаринот Славков купен да гласа за Лондон

Дневник - 03.08.2004

скандал за ДОМАЌИН НА ЛОИ 2012 Британскиот печат разоткри дека Иван Славков, претседателот на Бугарскиот олимписки комитет и претседател на Бугарскиот фудбалски сојуз, е членот на Интернационалниот олимписки комитет кој се согласил да земе поткуп од репортери на ББЦ, кои се претставувале како ...

По 150 евра казна за возење во "олимписка лента"

Дневник - 03.08.2004

"Олимписка шема" влезе во сила во сообраќајот во Атина, две седмици пред стартот на ЛОИ 2004. Таа ќе дејствува до затворањето на Игрите на 29 август. Возачите кои нема да ја почитуваат оваа шема ќе платат казна и до 150 евра.