TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Буш: „Светот треба да се пресмета со Хамас“

А1 - 15.06.2003

„Сиот слободен свет и оние кои ги сакаат слободата и мирот треба жестоко да се пресметаат со Хамас и убијците“, изјави денеска американскиот претседател Џорџ Буш, оправдувајќи ги израелските напади против радикалната палестинска организација.

Шарон предлага тридневен прекин на огнот

А1 - 14.06.2003

Израелскиот премиер Ариел Шарон синоќа им предложи на Палестинците тридневен прекин на огнот, соопшти палестински функционер во Рамала. Шарон побарал целосно запирање на антиизраелските напади, а од своја страна Израел ќе престане со напади против палестински активисти.

Претседателот Буш им испраќа дадилка на Израелците и на Палестинците

Дневник - 14.06.2003

ВОЈНА НА БЛИСКИОТ ИСТОК Американскиот претседател Џорџ В. Буш решил на Блискиот Исток да го испрати дипломатот Џон Волф (33) со задача да ги смири Израелците и Палестинците, откако тие, на американските мировни обиди, одговорија со серија крвопролевања, јави Ројтерс.

Израел ќе ги гони лидерите на Хамас до смрт

Вест - 14.06.2003

ЕРУСАЛИМ, 14 јуни (АП) - Израел одлучи да го гони високите лидери на Хамас, меѓу кои и основачот Шеик Ахмед Јасин, изјавија вчера израелските власти потврдувајќи ја промената во политиката што ... ЕРУСАЛИМ, 14 јуни (АП) - Израел одлучи да го гони високите лидери на Хамас, меѓу кои и основачот Шеик ...

Израел вети војна против Хамас

Утрински - 14.06.2003

Иако мнозинството Израелци се противат ЕРУСАЛИМ - Израел вчера соопшти дека ќе почне "војна до самиот крај" против Хамас, но анкетите на јавноста покажаа дека мнозинството Израелци се противат на тоа да се зголемат нападите врз лидерите на милитантните исламистички групи.

Убиени еден Израелец и двајца Палестинци

А1 - 13.06.2003

Вооружени Палестинци синоќа убија еден Израелец во близина на Џенин на Западниот Брег, откако во престрелка со израелски војници се убиени и двајца активисти на радикалното палестинско движење Исламски џихад. Според воени извори, Израелецот бил застрелан во својот автомобил покрај селото Јабед, по ...

Хамас:Странците да го напуштат Израел

Утрински - 13.06.2003

По бомбашкиот напад ГАЗА - Палестинската милитантна група Хамас вчера се закани дека ќе изврши нови напади во Израел, по експлозијата во автобус во Ерусалим и ги предупреди сите странци да ја напуштат еврејската држава заради нивна безбедност.

Крвопролевање на Блискиот Исток - во еден ден загинаа 26 лица

Утрински - 13.06.2003

Светот упати мировни повици за запирање на ескалирачкото насилство меѓу Израел и Палестинците ЕРУСАЛИМ - Многу земји од светот упатија повици за запирање на ескалирачкото насилство меѓу Израел и Палестинците, во кое најмалку 26 лица загинаа во еден ден, загрозувајќи ги американските мировни напори ...

Хамас нареди нови самоубиствени напади против Израел

Вест - 13.06.2003

ГАЗА, 13 јуни (АП) - Исламската милитантна група Хамас вчера соопшти дека им дала наредба на сите милитантни ќелии да преземат итни акции и да изведуваат нови напади врз Израелците. Групата исто така ги предупреди странските државјани да го напуштат Израел заради своја безбедност.

Мирот нема шанси - 27 жртви во нападите во Ерусалим и Газа

Вест - 13.06.2003

ЕРУСАЛИМ, 13 јуни (АП) - Израелскиот премиер Ариел Шарон даде ветување дека ќе ги гони палестинските милитанти до самиот крај, а израелски хеликоптери вчера претпладне ракерираа еден автомобил кој..... ЕРУСАЛИМ, 13 јуни (АП) - Израелскиот премиер Ариел Шарон даде ветување дека ќе ги гони ...

Крвава среда во Ерусалим, мировните планови се дават во крв

Дневник - 13.06.2003

ВОЈНА НА БЛИСКИОТ ИСТОК Терорист на Хамас во Ерусалим разнел 16 Евреи и ранил уште стотина, а израелската армија веднаш одговорила убивајќи девет команданти на Хамас Палестински бомбаш самоубиец завчера попладне се разнел во преполн автобус во Ерусалим, на место убивајќи 16 лица, додека бројот на ...

Најмалку 7 убиени Палестинци во израелски напад

А1 - 12.06.2003

Најмалку седум Палестинци се убиени, а над 30 се ранети попладнево во израелскиот напад со хеликоптери „Апачи“ врз возило во предградие на Газа, соопштија палестински болнички извори. Како што јавија светските агенции, израелските хеликоптери испукале три проектили врз автомобилот кој го возел ...

Тринаесет мртви во бомбашки напад во Ерусалим

Утрински - 12.06.2003

Можноста да се загрози веќе и онака слабиот мировен план за Блискиот Исток ЕРУСАЛИМ - Најмалку тринаесет лица загинаа при самоубиствениот бомбашки напад во еден автобус во Ерусалим, сопшти израелската полиција. "Досега тринаесет тела се избројани во автобусот, невклучувајќи го тука телотот на ...

Буш го обвини Израел дека ќе го "убие" мировниот план

Утрински - 12.06.2003

САД се загрижени поради можен колапс на блискоисточниот мировен план ВАШИНГТОН - Американскиот претседател Џорџ Буш се обидува да го зачува неговиот мировен план за Блискиот Исток, критикувајќи го во вторникот Израел дека се обидува да го убие милитантниот палестински лидер кој се противеше на ...

САД го критикува Израел за ракетирањето на Хамас

Вест - 12.06.2003

Ранетиот лидер на Хамас Абдел-Азиз ал-Рантиси (55 години) во болница во градот Газа. Ал-Рантиси е еден од основачите на Хамас и политички советник на духовниот лидер на Хамас, Шеик Ахмед Јасин. ЕРУСАЛИМ, 12 јуни (Ројтерс) - Израел вчера се бранеше од американските критики поради обидот за убиство ...

Најмалку 10 загинати во експлозија во Ерусалим

А1 - 11.06.2003

Најмалку 10 лица загинаа, а 40-тина се повредени во денешната експлозија во еден автобус во центарот на Ерусалим. Според првичните информации, експлозијата ја предизвикал еден палестински бомбаш самоубиец. Очевидци изјавуваат дека од експлозијата целосно е уништен предниот дел на автобусот, кој во ...

Израел ракетираше лидер на Хамас, Абас го нарече терористички напад

Вест - 11.06.2003

Колата на ал-Рантиси изгоре а тој самиот е ранет во израелскиот ракетен напад ГАЗА, 11 јуни (Ројтерс) - Висок претставник на Хамас го предупреди Израел дека може да се соочи со "тешка казна" откако во ракетен напад со израелски хеликоптер вчера бил ранет еден лидер на милитантното исламистичко ...

Израелците срамнија со земја 10 израелски доселенички населби

Дневник - 11.06.2003

СПРОВЕДУВАЊЕ НА МИРОВНИОТ ПЛАН НА БУШ Булдожери на израелската армија вчера уништија 10 мали населби кои израелски доселеници ги изградиле на палестинска земја, што е првиот чекор на израелскиот премиер Ариел Шарон за постигнување мир меѓу Израелците и Палестинците, јави Ројтерс.

Четворица Палестинци убиени, 30 повредени во Газа

А1 - 10.06.2003

Четворица Палестинци се убиени, а 30 се ранети во денешниот напад на израелската армија во северниот дел на Газа. Според очевидци, нападот се случил кога израелски тенкови отвориле оган кон палестински автомобили во северниот дел на Газа, во кој се наоѓал Абделазиз ал - Рантиси, лидерот на Хамас, ...

Хамас одбива преговори, Абас нема да ги казнува милитантите

Вест - 10.06.2003

РАМАЛАХ, 10 јуни (АП) - Палестинскиот премиер Махмуд Абас вчера изјави дека нема да употреби сила против милитантните групи под било какви услови, иако тие објавија дека се решени да го попречат американскиот мировен план со напади врз Израелците, меѓу кои беа и двата напади викендов во кој загинаа ...

Шарон ги предупредува Палестинците

Утрински - 10.06.2003

Блиски исток Израелскиот премиер Ариел Шарон предупреди дека не ќе има мировен договор со Палестинците доколку тие не почнат да се борат против "теророт". Шарон кој говореше на состанокот на неговата Ликуд партија, кој се одржа само неколку часа откако петмина Израелци и петмина Палестинци загинаа ...

Палестинските терористи се обединија против мировниот план

Дневник - 10.06.2003

ПО АМЕРИКАНСКИОТ МИРОВЕН ОБИД По еден припадник на палестинските терористички групи Хамас, Исламски џихад и Маченичките бригади на Ал-Акса завчеравечер нападнале израелски воен пункт кај Газа, при што убиле четворица израелски војници, јави Ројтерс.

Израел бара остри мерки против палестинскиот тероризам

А1 - 09.06.2003

„Доколку палестинската влада не преземе остри мерки против палестинскиот тероризам, нема да има никаков напредок. Но, подготвени сме да направиме болни отстапки за да постигнеме траен мир и сигурност“, изјави израелскиот премиер Ариел Шарон.

Огнена престрелка на изрелски војници и палестинци во Газа

Вест - 09.06.2003

Израелски војник поминува покрај телата на тројца палестински напаѓачи натоварени на еден камион во појасот Газа во близина на пунктот Ерез. Напаѓачите беа убиени откако застрелаа четворица израелски ... ЕРУСАЛИМ, 9 јуни, (Ројтерс) - Тројца Палестински напаѓачи вчера отворија оган кон еден граничен ...

Тројца Палестинци убија четворица Израелци

Утрински - 09.06.2003

Заеднички напад на Хамас, исламскиот џихад и бригадите на мачениците Ал Акша ГАЗА - Тројца палестински напаѓачи вчера убија четворица Израелци пред да бидат застрелани во нападот врз пункт на израелската армија за кој заеднички ја презедоа одговорноста трите милитантни групи и покрај мировните ...