TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Србија со најмногу заболени во еден ден од почетокот на епидемијата – 467

Независен - 26.07.2020

Во последните 24 ласа, во Србија се регистрирани 467 новозаболени, што е најголем број во еден ден од почетокот на епидемијата. Починаа осум пациенти. Според податоците на Министерството за здравство, на респиратор ширум Србија се наоѓаат 169 ...

Научници развија детектор за моментално откривање на Covid-19 кај луѓето

Нетпрес - 26.07.2020

Истражувачите од Универзитетот Џорџ Вашингтон во дистриктот Колумбија создадоа минијатурен уред кој овозможува речиси моментално откривање на присуството на новиот коронавирус кај луѓето или траги од антитела во организамот формирани како оддговор ...

Регистрирани 152 нови случаи на коронавирус, денеска нема починати пациенти

ММС - 26.07.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1077 тестирања, а регистрирани се 152 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-39, Куманово-20, Дебар-8, Штип-14,Прилеп-1,Тетово-9, Струга-13, Битола-5, Охрид-3, Кавадарци-5, ...

Во „8 Септември“ од утре ќе се прават операции и на лица кои немаат ковид-19

+инфо - 26.07.2020

Во болницата има 30 хирурзи, за разлика од анестезиолозите, кои се само 11, па од оваа установа велат дека тоа е навистина проблем кој ќе мора итно да го решат. Градската болница „8 Септември“, која во моментов е најголемиот ковид-центар во земјава, ...

ГОБ „8 СЕПТЕМВРИ“ ПОДГОТВЕН ЗА РЕДОВНИ ОПЕРАЦИИ: Од утре ќе се прават хируршки зафати и на пациенти кои немаат ковид

Фактор - 26.07.2020

Градската болница „8 Септември“, која во моментов е најголемиот ковид-центар во земјава, од утре треба да почне и со редовните операции на пацинети кои не се позитивни на вирусот. Од почетокот на март, откако беше прогласена епидемијата во земјава, ...

Најнова вест: 152 новозаразени од коронавирус – починати нема!

Centar - 26.07.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1077 тестирања, а регистрирани се 152 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-39, Куманово-20, Дебар-8, Штип-14,Прилеп-1,Тетово-9, Струга-13, Битола-5, Охрид-3, Кавадарци-5, ...

НА ИНФЕКТИВНА ПРИМЕНИ 8 НОВИ ПАЦИЕНТИ, ВО „8 СЕПТЕМВРИ“ 11: Во болниците во земјава од ковид се лечат 418 пациенти

Фактор - 26.07.2020

На Клиниката за инфективни болести од вчера до денеска се хоспитализирани осум нови пациенти заболени од корона вирусот. На оваа клиника во монетов има вкупно 83 пациенти, од кои дури половината, односно 40 се ставени на кислородна поддршка.

ГОБ „8 СЕПТЕМВРИ“ ПОДГОТВЕН ЗА РЕДОВНИ ОПЕРАЦИИ: Од утре ќе се прават хируршки зафати и на пациенти кои немаат ковид

Курир - 26.07.2020

Градската болница „8 Септември“, која во моментов е најголемиот ковид-центар во земјава, од утре треба да почне и со редовните операции на пацинети кои не се позитивни на вирусот. Од почетокот на март, откако беше прогласена епидемијата во земјава, ...

ХАОС ВО СРБИЈА: Рекорден број новозаразени-467, хоспитализирани и 72 здравствени работници

Фактор - 26.07.2020

Во Србија денеска е надминат психолошкиот праг, и регистрирани се рекорден број позитивни случаи на корона вирусот, односно 467. Денот не помина ниту без починати. 8 пациенти не се изборија со болеста, па вкупниот број сега изнесува 534.

Од утре во Градската болница „8 Септември“ ќе се прават и други операции

Република - 26.07.2020

, која во моментов е најголемиот ковид-центар во земјава, од утре треба да почне и со редовните операции на пацинети кои не се позитивни на вирусот. Од почетокот на март, откако беше прогласена епидемијата во земјава, болницата е здравствена ...

Во болницата Козле се хоспитализирани четири деца позитивни на корона вирусот

еМагазин - 26.07.2020

Министерство за здравство информираше дека на Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 8 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 83 пациенти. На кислородна поддршка се 40 пациенти, нема пациенти на респираторна машина.

Во ГОБ „8-ми септември“ од утре се почнува со редовните операции

Вечер - 26.07.2020

Градската болница „8 Септември“, која во моментов е најголемиот ковид-центар во земјава, од утре треба да почне и со редовните операции на пацинети кои не се позитивни на вирусот. Од почетокот на март, откако беше прогласена епидемијата во земјава, ...

МЗ: Девет починати и 103 оздравени пациенти од Ковид-19

Фокус - 25.07.2020

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 103 оздравени, а починати се 9 лица, соопштија од министерството за здравство. Оздравените пациенти се од: Скопје-53, Дебар-3, Штип-1, Прилеп-6, Тетово-7, Велес-5, Битола-2, Кавадарци-1, Гостивар-11, ...

На Флорида 83 отсто повеќе ковид пациенти

Слободен Печат - 25.07.2020

Бројот на пациенти хоспитализирани поради коронавирус на Флорида се зголеми за над 83 проценти во период од 20 дена. Според податоците што Агенцијата за здравствена заштита ги доставила до телевизијата Си Ен Ен, на 4 јули 5222 пациенти биле во ...

Флорида: За 20 денови во болниците 83 отсто повеќе ковид пациенти

А1 On - 25.07.2020

Бројот на пациенти хоспитализирани поради коронавирус на Флорида се зголеми за над 83 проценти во период од 20 дена. Според податоците што Агенцијата за здравствена заштита ги доставила до телевизијата Си Ен Ен, на 4 јули 5222 пациенти биле во ...

Флорида: За 20 денови во болниците 83 отсто повеќе ковид пациенти

Курир - 25.07.2020

Бројот на пациенти хоспитализирани поради коронавирус на Флорида се зголеми за над 83 проценти во период од 20 дена. Според податоците што Агенцијата за здравствена заштита ги доставила до телевизијата Си Ен Ен, на 4 јули 5222 пациенти биле во ...

Флорида: За 20 денови во болниците 83 отсто повеќе ковид пациенти

Либертас - 25.07.2020

– Бројот на пациенти хоспитализирани поради коронавирус на Флорида се зголеми за над 83 проценти во период од 20 дена. Според податоците што Агенцијата за здравствена заштита ги доставила до телевизијата Си Ен Ен, на 4 јули 5222 пациенти биле во ...

Флорида: За 20 денови во болниците 83 отсто повеќе ковид пациенти

24Инфо - 25.07.2020

Бројот на пациенти хоспитализирани поради коронавирус на Флорида се зголеми за над 83 проценти во период од 20 дена. Според податоците што Агенцијата за здравствена заштита ги доставила до телевизијата Си Ен Ен, на 4 јули 5222 пациенти биле во ...

Флорида: За 20 денови во болниците 83 отсто повеќе ковид пациенти

Вечер Прес - 25.07.2020

Бројот на пациенти хоспитализирани поради коронавирус на Флорида се зголеми за над 83 проценти во период од 20 дена. Според податоците што Агенцијата за здравствена заштита ги доставила до телевизијата Си Ен Ен, на 4 јули 5222 пациенти биле во ...

Денеска регистрирани 137 нови случаи на ковид-19, оздравени 103 и починати 9 лица

Мета - 25.07.2020

Министерството за здравство информира дека во изминатото деноноќие се направени 1.542 тестирања, а регистрирани се 137 нови случаи на ковид-19 во: Скопје – 60, Куманово – 13, Дебар – 5, Штип – 16, Прилеп – 3, Тетово – 7, Струга – 1, Велес – 3, ...

МНОГУ ПОЧИНАТИ И ДЕНЕСКА: 137 Новозаразени со ковид, од вирусот починаа 9 пациенти

Фактор - 25.07.2020

Од вкупно 1542 тестирања, денеска се регистрирани се 137 нови случаи на ковид-19 во: По градови најмноги има Скопје-60, па следува Штип со 16, во Куманово-13, Гостивар-11, во Тетово-7, по 5 случаи има во Дебар, Битола и Кичево, во Прилеп, Велес и во ...

Во Битола 2 оздравени, а на инфективно хоспитализирани 42 пациенти

Тера - 25.07.2020

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 103 оздравени пациенти од: Скопје-53, Дебар-3, Штип-1, Прилеп-6, Тетово-7, Велес-5, Битола-2, Кавадарци-1, Гостивар-11, Струмица-1, Крушево-1, Кичево-3, Ресен-9.

Починаа девет нови лица од Ковид-19, вкупната бројка се зголеми на 460

еМагазин - 25.07.2020

Министерот за здравство Венко Филипче информираше дека се починати девет лица од Ковид-19 тројца пациенти од Скопје, двајца од Куманово, по еден пациент од Штип и Струга и двајца од Гостивар. Вкупната бројка на починати е 460.

(Видео) Уште двајца пациенти со корона вирусот заминуваат дома по успешниот третман со хемофилтрацијa во клиниката Жан ...

еМагазин - 25.07.2020

Двајца пациенти заминуваат дома по успешниот третман во ковид-центарот на клиниката Жан Митрев. „Татко ми има 65 години и пред две недели многу му се влоши здравјето. Го однесовме во една од државните болници каде веднаш го хоспитализираа и рекоа ...

Алармантно на Флорида: Во болниците за 20 денови – 83 отсто повеќе Ковид пациенти

Локално - 25.07.2020

Бројот на пациенти хоспитализирани со коронавирус во Флорида се зголемил за повеќе од 83 проценти за 20 дена. Според податоците што Агенцијата за здравствена заштита ги доставила до телевизијата Си-Ен-Ен, на 4 јули, 5222 пациенти биле во болниците ...

Уште двајца пациенти заминуваат дома по успешниот третман во ковид центарот на нашата клиника

НМД - 25.07.2020

– Татко ми има 65 години и пред две недели многу му се влоши здравјето. Го однесовме во една од државните болници каде веднаш го хоспитализираа и рекоа река има корона вирус. Татко ми тешко дишеше, имаше температура, едвај се движеше.

Флорида: За 20 денови во болниците 83 отсто повеќе ковид пациенти

Опсервер - 25.07.2020

Лос Анџелес, 25 јули 2020 () – Бројот на пациенти хоспитализирани поради коронавирус на Флорида се зголеми за над 83 проценти во период од 20 дена. Според податоците што Агенцијата за здравствена заштита ги доставила до телевизијата Си Ен Ен, на 4 ...

СКОПЈЕ и ЧАИР и понатаму на врвот според бројот на заболени

Вечер - 25.07.2020

Во последните 24 часа се направени 1542 тестирања, а регистрирани се 137 нови случаи на ковид-19, и тоа 60 во Скопје, Куманово-13, Дебар-5, Штип-16, Прилеп-3, Тетово-7, Струга-1, Велес-3, Битола-5, Охрид-1, Гостивар-11, Кочани-1, Пробиштип-1, Демир ...

Девет починати, 137 нови случаи на корона за 24 часа

Expres - 25.07.2020

Од 1.542 тестирања во последните 24 часа регистрирани се 137 нови случаи на ковид-19. Починаа 9 лица, тројца пациенти од Скопје (48, 78 и 57г), двајца од Куманово (92 и 75г), по еден пациент од Штип (80г) и Струга (79г) и двајца од Гостивар (55 и ...

Девет нови лица починаа од коронавирусот, најмладиот пациент на 48 годишна возраст

MakPress - 25.07.2020

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 103 оздравени пациенти од: Скопје-53, Дебар-3, Штип-1, Прилеп-6, Тетово-7, Велес-5, Битола-2, Кавадарци-1, Гостивар-11, Струмица-1, Крушево-1, Кичево-3, Ресен-9.

Флорида: За 20 денови во болниците 83 отсто повеќе ковид пациенти

MakPress - 25.07.2020

Бројот на пациенти хоспитализирани поради коронавирус на Флорида се зголеми за над 83 проценти во период од 20 дена. Според податоците што Агенцијата за здравствена заштита ги доставила до телевизијата Си Ен Ен, на 4 јули 5222 пациенти биле во ...

Доктор Костов за тв 24: Ако не се почитуваат мерки, последиците ние ги чувствуваме

24 Вести - 24.07.2020

Продолжува растот на заразени од коронавирусот во Македонија – здравствените работници на крајот на силите, а се повеќе пациенти во болниците – смртните случаи секојдневие во Ковид центарот „8.

6 починати, 129 нови случаи НА корона вирус, здравствениот систем ќе почне со редовни операции

24 Вести - 24.07.2020

Сто дваесет и девет нови случаи на коронавирус се потврдени во изминативе 24 часа од вкупно направени 1 535 тестирања, а уште пет пациенти ја изгубија битката со вирусот. Министерството за здравство не соопшти на која возраст се починатите пациенти, ...

Научниците забележале врска помеѓу ќелавоста и потешка форма на коронавирус. За што се работи?

Фактор - 24.07.2020

Американски научници посочија во своето последно истражување невообичаена поврзаност помеѓу ќелавоста кај мажите и потешките симптоми на инфекција со коронавирус. Се вели дека тешката симптоматска инфекција ковид-19 е поверојатна кај машките ...

Д-р Tиодоровиќ: 50-50 се шансите да преживеете на респиратор

PressingTV - 24.07.2020

Најтешките случаи заболени со корона вирус завршуваат на респиратор. Дилемите меѓу лекарите се колкави се шансите тој да преживее и да продолжи нормално да живее. Тие велат дека тоа зависи од тоа како организмот ќе го поднесе целиот напор со кој се ...

50: 50: Kолкави се шансите да преживеете на респиратор

Република - 24.07.2020

Најтешките случаи заболени со корона вирус завршуваат на респиратор. Дилемите меѓу лекарите се колкави се шансите тој да преживее и да продолжи нормално да живее. Тие велат дека тоа зависи од тоа како организмот ќе го поднесе целиот напор со кој се ...

Хоспитализирани 35, од нив 17 битолчани

Тера - 24.07.2020

35 пациенти позитивни на Ковид-19 се хоспитализирани на Инфективното Одделение при Клиничката болница во Битола. Истите се со со средно тешка и тека состојба. Од 35-те пациенти, 17 се од Битола и нивната состојба е стабилна, рече директорката на ...

Починaa шест нови лица од Ковид-19, пет пациенти од Скопје и еден од Струга

еМагазин - 24.07.2020

Министерот за здравство Венко Филипче информираше дека се починати нови шест лица од Ковид-19, пет пациенти од Скопје и еден од Струга. Вкупната бројка на починати е 451. ...

Нови 123 заразени со корона, тројца починати и 74 оздравени

Фокус - 23.07.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1312 тестирања, а регистрирани се 123 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје-54, Куманово-5, Дебар-4, Штип-18, Прилеп-1, Тетово-5, Струга-6, Битола-2, Охрид-3, Гостивар-16, ...

Регистирани нови 123 заболени со Ковид-19, оздравени 74 лица

Телма - 23.07.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1312 тестирања, а регистрирани се 123 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје-54, Куманово-5, Дебар-4, Штип-18, Прилеп-1, Тетово-5, Струга-6, Битола-2, Охрид-3, Гостивар-16, ...

Епидемиолошката состојба под контрола – тврдат надлежните, нема потреба од рестрикции

Канал5 - 23.07.2020

Нови 137 случаи на Ковид-19 беа регистрирани вчера, оздравеа 131 лице, а починаа десет. Здравствените власти, сепак, епидемиолошката состојба ја оценуваат како генерално стабилна и сметаат дека засега нема потреба од рестрикции.

Од следната недела ќе почне оспособувањето на „8 Септември“ за прием на редовни пациенти, освен КОВИД-19, вели д-р ...

Сакам да кажам - 23.07.2020

Градската општа болница (ГОБ) „8 Септември“ од идната недела ќе го редуцира бројот на прием на пациенти со коронавирус и ќе почне да се подготвува за отворање на болницата и редовна работа со пациенти, но за целосно отворање ќе ни требаат десетина ...

Починаа 3 лица, 123 новозаболени од ковид-19 од 1.312 теста

Сакам да кажам - 23.07.2020

Три лица починаа по компликации од коронавирус во последните 24 часа, еден пациент од Скопје и по еден од Дебар и Струмица, а регистрирани се 123 нови случаи на ковид-19 од 1.312 теста, соопшти Министерство за здравство.

Епидемиолошката состојба под контрола – тврдат надлежните, нема потреба од рестрикции

Кајгана - 23.07.2020

Нови 137 случаи на COVID-19 беа регистрирани вчера, оздравеа 131 лице, а починаа десет. Здравствените власти, сепак, епидемиолошката состојба ја оценуваат како генерално стабилна и сметаат дека засега нема потреба од рестрикции.

Епидемиолошката состојба под контрола – тврдат надлежните, нема потреба од рестрикции

А1 On - 23.07.2020

Нови 137 случаи на Ковид-19 беа регистрирани вчера, оздравеа 131 лице, а починаа десет. Здравствените власти, сепак, епидемиолошката состојба ја оценуваат како генерално стабилна и сметаат дека засега нема потреба од рестрикции.

Епидемиолошката состојба под контрола – тврдат надлежните, нема потреба од рестрикции

Сител - 23.07.2020

Нови 137 случаи на Ковид-19 беа регистрирани вчера, оздравеа 131 лице, а починаа десет. Здравствените власти, сепак, епидемиолошката состојба ја оценуваат како генерално стабилна и сметаат дека засега нема потреба од рестрикции.

Епидемиолошката состојба под контрола – тврдат надлежните, нема потреба од рестрикции

Независен - 23.07.2020

Фото: Б. Грданоски Нови 137 случаи на Ковид-19 беа регистрирани вчера, оздравеа 131 лице, а починаа десет. Здравствените власти, сепак, епидемиолошката состојба ја оценуваат како генерално стабилна и сметаат дека засега нема потреба од рестрикции.

Скопје со најмногу активни случаи на Ковид-19, не се планирани рестрикции во движење во државата

Слободен Печат - 23.07.2020

Нови 137 случаи на Ковид-19 беа регистрирани вчера, оздравеа 131 лице, а починаа десет. Здравствените власти, сепак, епидемиолошката состојба ја оценуваат како генерално стабилна и сметаат дека засега нема потреба од рестрикции.

Нови 123 случаи, три лица починаа од COVID-19

Кајгана - 23.07.2020

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 74 оздравени пациенти од:Скопје-23, Дебар-1, Штип-2, Прилеп-6, Тетово-15, Битола-7, Гостивар-6, Кочани-2, Пробиштип-2, Кичево-5, Ресен-5. Починати се три лица, еден пациент од Скопје и по еден од Дебар ...

Пациенти од Скопје се праќаат на преглед во Куманово, засега само „8 Септември“ најавува враќање во нормала

Слободен Печат - 23.07.2020

Пациенти со итен приоритетен упат од специјалист за компјутерска томографија не се примаат на скопските клиники, туку се праќаат во другите градови. Онколошките пациенти наместо да се следат на скопските клиники се праќаат на ехо и други испитувања ...

Тројца починати пациенти, 123 нови случаи и 74 оздравени лица од Ковид-19

Нова ТВ - 23.07.2020

Тројца починати пациенти, 123 нови случаи и 74 оздравени лица е ковид билансот во земјава за последните 24 часа. Министерството за здравство (МЗ) информира дека во изминатото деноноќие се направени 1.312 тестирања со позитивни наоди кај 54 лица во ...

Нови 123 заболени со Ковид-19, оздравени 74 лица

Независен - 23.07.2020

Фото: Б. Грданоски Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1312 тестирања, а регистрирани се 123 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје-54, Куманово-5, Дебар-4, Штип-18, Прилеп-1, Тетово-5, Струга-6, Битола-2, ...

МЗ: 123 новозаразени, три починати и 74 оздравени од Ковид-19 во изминатите 24 часа

Радио МОФ - 23.07.2020

Министерството за здравство информира (МЗ) денеска информираше дека се потврдени 123 нови случаи на Ковид-19, односно, регистрирани се 54 случаи во Скопје, 18 во Штип, 16 во Гостивар, шест во Струга, по пет во Куманово и Тетово, по четири во Дебар и ...

Регистирани нови 123 заболени со ковид-19, починати три лица

МКД - 23.07.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1312 тестирања, а регистрирани се 123 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје-54, Куманово-5, Дебар-4, Штип-18, Прилеп-1, Тетово-5, Струга-6, Битола-2, Охрид-3, Гостивар-16, ...

Нови 123 заразени со ковид-19, починале скопјанец, дебарчанец и струмичанец

+инфо - 23.07.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1312 тестирања, а регистрирани се 123 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-54, Куманово-5, Дебар-4, Штип-18, Прилеп-1, Тетово-5, Струга-6, Битола-2, Охрид-3, Гостивар-16, ...

Брнабиќ: Ова е најголемата криза од Втората светска војна (ВИДЕО)

МКД - 23.07.2020

„Не постои никој во Србија кој умрел чекајќи респиратор“, кажа српската премиерка Ана Брнабиќ на конференција за медиумите за коронавирусот. „Сакам да им кажам на граѓаните, дека за време на целата борба со короанвирусот не постои лице кои не добило ...

Епидемиолошката состојба e под контрола – тврдат надлежните, па немало потреба од рестрикции

ММС - 23.07.2020

Нови 137 случаи на Ковид-19 беа регистрирани вчера, оздравеа 131 лице, а починаа десет. Здравствените власти, сепак, епидемиолошката состојба ја оценуваат како генерално стабилна и сметаат дека засега нема потреба од рестрикции.

Бројот на новозаразени секојдневно е трицифрен- надлежните тврдат нема потреба од рестрикции

Press24 - 23.07.2020

Нови 137 случаи на Ковид-19 беа регистрирани вчера, оздравеа 131 лице, а починаа десет. Здравствените власти, сепак, епидемиолошката состојба ја оценуваат како генерално стабилна и сметаат дека засега нема потреба од рестрикции.

Градската болница „8 Септември“ од понеделник ќе почне и со редовни операции

Press24 - 23.07.2020

Градската општа болница „8 Септември“ од 27 јули ќе почне со редовни операции и за пациентите кои досега чекаа да бидат ставени на програма. Дневно ќе се прават по три операции за пациентите кои не се заразени од ковид-19.

Градската болница „8 Септември“ од 27 јули ќе почне и со редовни операции

МКД - 23.07.2020

Градската општа болница „8 Септември“ од 27 јули ќе почне со редовни операции и за пациентите кои досега чекаа да бидат ставени на програма. Дневно ќе се прават по три операции за пациентите кои не се заразени од ковид-19.

Градската болница „8 Септември“ од 27 јули ќе почне и со редовни операции

Пулс24 - 23.07.2020

Градската општа болница „8 Септември“ од 27 јули ќе почне со редовни операции и за пациентите кои досега чекаа да бидат ставени на програма. Дневно ќе се прават по три операции за пациентите кои не се заразени од ...

Регистирани нови 123 заболени со Ковид-19, оздравени 74 лица

Опсервер - 23.07.2020

Скопје, 23 јули 2020 () – Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1312 тестирања, а регистрирани се 123 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје-54, Куманово-5, Дебар-4, Штип-18, Прилеп-1, Тетово-5, Струга-6, ...

Во овие три македонски града има најголем број активни носители на Ковид 19

Локално - 23.07.2020

Нови 137 случаи на Ковид-19 беа регистрирани вчера, оздравеа 131 лице, а починаа десет. Здравствените власти, сепак, епидемиолошката состојба ја оценуваат како генерално стабилна и сметаат дека засега нема потреба од рестрикции.

Епидемиолошката состојба под контрола – тврдат надлежните, нема потреба од рестрикции

Frontline - 23.07.2020

Според последните податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразиле над 15,2 милиони луѓе. Од нив починале околу 622 илјади, а оздравеле 9,2 милиони луѓе. Нови 137 случаи на Ковид-19 беа регистрирани вчера, оздравеа 131 лице, а починаа ...

Регистрирани 123 нови случаи на Ковид-19, 74 оздравени и три починати

iPortal - 23.07.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1312 тестирања, а регистрирани се 123 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје-54, Куманово-5, Дебар-4, Штип-18, Прилеп-1, Тетово-5, Струга-6, Битола-2, Охрид-3, Гостивар-16, ...

Регистирани нови 123 заболени со Ковид-19, оздравени 74 лица

Вечер Прес - 23.07.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1312 тестирања, а регистрирани се 123 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје-54, Куманово-5, Дебар-4, Штип-18, Прилеп-1, Тетово-5, Струга-6, Битола-2, Охрид-3, Гостивар-16, ...

Над 4.000 активни случаи на коронавирус во Македонија, Скопје со најголем број заболени

Курир - 23.07.2020

Нови 137 случаи на Ковид-19 беа регистрирани вчера, оздравеа 131 лице, а починаа десет. Здравствените власти, сепак, епидемиолошката состојба ја оценуваат како генерално стабилна и сметаат дека засега нема потреба од рестрикции.

Регистирани нови 123 заболени со Ковид-19, оздравени 74 лица

Бриф - 23.07.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1312 тестирања, а регистрирани се 123 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје-54, Куманово-5, Дебар-4, Штип-18, Прилеп-1, Тетово-5, Струга-6, Битола-2, Охрид-3, Гостивар-16, ...

ГОБ „8 Септември“ се подготвува за редовни операции: Од 27.јули по три хируршки зафати на пациенти кои немаат ковид-19

Женски магазин - 23.07.2020

ГОБ „8 Септември“ оваа недела интензивно се подготвува да почне со редовни операции и за пациентите кои до сега чекаа да бидат ставени на програма. Според директорот на оваа болничка установа, д-р.

Епидемиолошката состојба под контрола – тврдат надлежните, нема потреба од рестрикции

Скопје инфо - 23.07.2020

Нови 137 случаи на Ковид-19 беа регистрирани вчера, оздравеа 131 лице, а починаа десет. Здравствените власти, сепак, епидемиолошката состојба ја оценуваат како генерално стабилна и сметаат дека засега нема потреба од рестрикции.

Градската болница „8 Септември“ од понеделник ќе почне и со редовни операции

Скопје инфо - 23.07.2020

Градската општа болница „8 Септември“ од 27 јули ќе почне со редовни операции и за пациентите кои досега чекаа да бидат ставени на програма. Дневно ќе се прават по три операции за пациентите кои не се заразени од ковид-19.

Епидемиолошката состојба под контрола – тврдат надлежните, нема потреба од рестрикции

Опсервер - 23.07.2020

Скопје, 23 јули 2020 () – Нови 137 случаи на Ковид-19 беа регистрирани вчера, оздравеа 131 лице, а починаа десет. Здравствените власти, сепак, епидемиолошката состојба ја оценуваат како генерално стабилна и сметаат дека засега нема потреба од ...

Епидемиолошката состојба под контрола – тврдат надлежните, нема потреба од рестрикции

iPortal - 23.07.2020

Нови 137 случаи на Ковид-19 беа регистрирани вчера, оздравеа 131 лице, а починаа десет. Здравствените власти, сепак, епидемиолошката состојба ја оценуваат како генерално стабилна и сметаат дека засега нема потреба од рестрикции.

ФИЛИПЧЕ: Состојбата со Ковид-19 е под контрола и кога има 10 починати и 137 заразени во еден ден

Денешен - 23.07.2020

Нови 137 случаи на Ковид-19 беа регистрирани вчера, оздравеа 131 лице, а починаа десет. Здравствените власти, сепак, епидемиолошката состојба ја оценуваат како генерално стабилна и сметаат дека засега нема потреба од рестрикции.

Бројката на заразени со ковид-19 во Македонија се доближува до 10 илјади

Република - 23.07.2020

Нови 137 случаи на Ковид-19 беа регистрирани вчера, оздравеа 131 лице, а починаа десет. Здравствените власти, сепак, епидемиолошката состојба ја оценуваат како генерално стабилна и сметаат дека засега нема потреба од рестрикции.

Брнабиќ: Не постои личност во Србија што починала затоа што немало респиратори

Локално - 23.07.2020

Нема ниту една личност во Србија која не добила поддршка од респиратор доколку таа има потреба, односно нема човек што починал во Србија затоа што немало респиратор или чекал респиратор, рече премиерката Ана Брнабиќ на прес-конференцијата на ...

Градската болница „8 Септември“ од 27 јули ќе почне и со редовни операции

Република - 23.07.2020

Градската општа болница „8 Септември“ од 27 јули ќе почне со редовни операции и за пациентите кои досега чекаа да бидат ставени на програма. Дневно ќе се прават по три операции за пациентите кои не се заразени од ковид-19.

Регистрирани 123 нови случаи на Ковид-19, 74 оздравени и три починати

Frontline - 23.07.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1312 тестирања, а регистрирани се 123 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје-54, Куманово-5, Дебар-4, Штип-18, Прилеп-1, Тетово-5, Струга-6, Битола-2, Охрид-3, Гостивар-16, ...

Постои поврзаност помеѓу ќелавоста и потешката форма на корона

Локално - 23.07.2020

Се појави уште едно откритие за коронавирус, до кое дојдоа американски научници – тие откриле поврзаност помеѓу ќелавоста кај мажите и развојот на потешки симптоми на коронавирус, пренесеува „Нова.рс“.

Нови 123 случаи на ковид-19, оздравени се 74 пациенти, починаа 3 лица

Мета - 23.07.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.312 тестирања, а регистрирани се 123 нови случаи на ковид-19 и тоа во: Скопје-54, Куманово-5, Дебар-4, Штип-18, Прилеп-1, Тетово-5, Струга-6, Битола-2, Охрид-3, ...

ГОБ „8 СЕПТЕМВРИ“ СЕ ПОДГОТВУВА ЗА РЕДОВНИ ОПЕРАЦИИ: Од 27.јули по три хируршки зафати на пациенти кои немаат ковид

Фактор - 23.07.2020

ГОБ „8 Септември“ оваа недела интензивно се подготвува да почне со редовни операции и за пациентите кои до сега чекаа да бидат ставени на програма. Според директорот на оваа болничка установа, д-р.

Починаа тројца нови пациенти од корона вирусот, од Скопје, Дебар и Струмица

еМагазин - 23.07.2020

Министерство за здравство информира дека од Ковид-19 починати се три лица, еден пациент од Скопје и по еден од Дебар и Струмица. „На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа двајца пациенти на возраст од 55 и 61 година.

Речиси секој ден над 100 заразени - ЗА ФИЛИПЧЕ СОСТОЈБАТА Е ПОД КОНТРОЛА

Вечер - 23.07.2020

Н ови 137 случаи на Ковид-19 беа регистрирани вчера, оздравеа 131 лице, а починаа десет. Здравствените власти, сепак, епидемиолошката состојба ја оценуваат како генерално стабилна и сметаат дека засега нема потреба од рестрикции.

Регистирани нови 123 заболени со Ковид-19, оздравени 74 лица

Денар - 23.07.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1312 тестирања, а регистрирани се 123 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје-54, Куманово-5, Дебар-4, Штип-18, Прилеп-1, Тетово-5, Струга-6, Битола-2, Охрид-3, Гостивар-16, ...

Бројот на заразени ближи 10.000 - ЕВЕ КОИ ОПШТИНИ СЕ НАЈЗАГРОЗЕНИ

Вечер - 23.07.2020

Н ови 137 случаи на Ковид-19 беа регистрирани вчера, оздравеа 131 лице, а починаа десет. Здравствените власти, сепак, епидемиолошката состојба ја оценуваат како генерално стабилна и сметаат дека засега нема потреба од рестрикции.

Детално објаснување: За оние кои не знаат- еве што значи да се биде на респиратор?

Магазин - 23.07.2020

Нашата земја се соочува со здравствена криза од досега невидени размери. Во пандемијата на COVID-19, во Република Северна Македонија досега се регистрирани вкупно 9.547 заразени, бројката на оздравени пациенти е 5.071, на починати е 442, а во ...

Нови 123 случаи на коронавирус, тројца починати

Expres - 23.07.2020

Во последните 24 часа направени се 1,312 тестирања, при што биле регистрирани 123 нови случаи на ковид-19 од кои најмногу во Скопје-54, Штип-18 и Гостивар-16. Починале 3 лица, еден пациент од Скопје и по еден од Дебар и Струмица, соопшти ...

Епидемиолошката состојба под контрола – тврдат надлежните, нема потреба од рестрикции

MakPress - 23.07.2020

Нови 137 случаи на Ковид-19 беа регистрирани вчера, оздравеа 131 лице, а починаа десет. Здравствените власти, сепак, епидемиолошката состојба ја оценуваат како генерално стабилна и сметаат дека засега нема потреба од рестрикции.

3 нови пациенти починаа од Ковид-19, 74 оздравеа

MakPress - 23.07.2020

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 74 оздравени пациенти од:Скопје-23, Дебар-1, Штип-2, Прилеп-6, Тетово-15, Битола-7, Гостивар-6, Кочани-2, Пробиштип-2, Кичево-5, Ресен-5. Починати се 3 лица, еден пациент од Скопје и по еден од Дебар и ...

Филипче: Нема опасност од недостиг на болнички простор

Алсат-М - 22.07.2020

Болничкиот капацитет за лекување на пациенти со Ковид-19 е полупразен, потврди за Алсат министерот за здравство Венко Филипче. Според него, во целава земја во моментов има слободни капацитети од 20% до 50%.

10 починати, 137 нови позитивни случаи корона вирус од 1437 тестирања

Телма - 22.07.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1437 тестирања, а регистрирани се 137 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-64, Куманово-7, Штип-19, Прилеп-1, Тетово-7, Струга-14, Велес-1, Битола-2, Охрид-5, Гостивар-6, ...

Починатите од корона се на возраст од 63 до 82 години, петмина се од Скопје

Фокус - 22.07.2020

Десетте починати пациенти заразени со Ковид-19 од последниве 24 часа се на возраст од 63 до 82 години, петмина се од Скопје, двајца од Куманово, по еден пациент од Тетово, Гостивар и Радовиш. Најмногу од нив починале во Во ГОБ „8 септември“.

Нови 137 заразени и десет починати

Фокус - 22.07.2020

Во последните 24 часа се направени 1437 тестирања, а регистрирани се 137 нови случаи на Ковид-19, во Скопје-64, Штип-19, Струга-14, Куманово-7, Тетово-7, Гостивар-6, Охрид-5, Кичево-4, Свети Николе-3, Битола-2, Радовиш-2, Прилеп-1, Велес-1, ...

Повторно двоцифрена бројка починати од ковид-19 во земјава

+инфо - 22.07.2020

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата, наведено е таму, изнесува 9547, бројката на оздравени пациенти е 5071, на починати е 442, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 4034.

Анестезиолозите објаснуваат зошто некои пациенти се 7, а некои по 30 дена на респиратор

Press24 - 22.07.2020

Општа проценка на лекарите е дека во последните два месеци од пандемијата со новиот коронавирус е дека старосната структура на новозаболените е променета. „Се повеќе млади, но и деца се заразени.

Филипче: Нема опасност од недостиг на болнички простор

Press24 - 22.07.2020

Болничкиот капацитет за лекување на пациенти со Ковид-19 е полупразен, потврди за Алсат министерот за здравство Венко Филипче. Според него, во целава земја во моментов има слободни капацитети од 20% до 50%.

МЗ: Десет починати и 137 нови случаи на Ковид-19

Радио МОФ - 22.07.2020

Министерството за здравство (МЗ) информира дека во последните 24 часа се регистрирани 137 нови случаи на Ковид-19, 10 пациенти починале, а 131 е оздравен. Петмина од починатите биле пациенти од Скопје, двајца од Куманово, по еден пациент од Тетово, ...

Детално објаснување: Што значи да се биде на респиратор?

Кајгана - 22.07.2020

Нашата земја се соочува со здравствена криза од досега невидени размери. Во пандемијата на COVID-19, во Република Северна Македонија досега се регистрирани вкупно 9.547 заразени, бројката на оздравени пациенти е 5.071, на починати е 442, а во ...

Физиотерапевти: Пациентите со ковид-19 одново ги учиме да седат и да одат

Слободен Печат - 22.07.2020

Околу половина од пациентите дијагностицирани со ковид-19 кои се лекувале на Клиниката за инфективни болести поради тешката клиничка слика која ја развиле и засегањето на целокупниот организам, имаат потреба одново да ги учат дури и основните работи ...

Научниците открија – Коронавирусот има 6 основи типа и секој има свој посебен кластер на симптоми

Слободен Печат - 22.07.2020

Експертите анализирале податоци за симптомите кај 1.600 пациенти во САД и во Велика Британија. Според индикаторите за развојот на болеста, направени се шест групи. Научниците идентификуваа шест различни видови на ковид-19, од кои секој има посебни ...

Физиотерапевти: Пациентите со ковид-19 одново ги учиме да седат и да одат

Press24 - 22.07.2020

Околу половина од пациентите дијагностицирани со ковид-19 кои се лекувале на Клиниката за инфективни болести поради тешката клиничка слика која ја развиле и засегањето на целокупниот организам, имаат потреба одново да ги учат дури и основните работи ...

Детално објаснување: Што значи да се биде на респиратор?

Курир - 22.07.2020

Нашата земја се соочува со здравствена криза од досега невидени размери. Во пандемијата на COVID-19, во Република Северна Македонија досега се регистрирани вкупно 9.547 заразени, бројката на оздравени пациенти е 5.071, на починати е 442, а во ...

Д-Р. МИЛЕНА СТЕВАНОВИЌ: Кога нема починати пациенти од Ковид, чувството е како да сте го освоиле Монт Еверест

Женски магазин - 22.07.2020

По речиси цели два месеца, вчера прв пат во Македонија немаше починати пациенти од корона вирусот. Според анализата на Фактор, 25. мај е последниот датум пред вчерашниот, 21. јули, да не пишуваме за црниот биланс и да ги редиме болничките установи ...

Д-Р. МИЛЕНА СТЕВАНОВИЌ: Кога нема починати пациенти од Ковид, чувството е како да сте го освоиле Монт Еверест

Пулс24 - 22.07.2020

По речиси цели два месеца, вчера прв пат во Македонија немаше починати пациенти од корона вирусот. Според анализата на Фактор, 25. мај е последниот датум пред вчерашниот, 21. јули, да не пишуваме за црниот биланс и да ги редиме болничките установи ...

ДЕСЕТ ЛУЃЕ ПОЧИНАА: Во Македонија има нови 137 позитивни

Фактор - 22.07.2020

За 24 часа се направени 1.437 тестирања, а регистрирани се 137 нови случаи на ковид-19. Најголем дел од нив се во главниот град, објави Министерството за здравство. Во Скопје има 64, Куманово-7, Штип-19, Прилеп-1, Тетово-7, Струга-14, Велес-1, ...

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Од Ковид - 19 починаа 10 луѓе, Грците ги затворија премините, а ДУИ праќа смирувачки сигнали

Фактор - 22.07.2020

НОВИ 10 ЖРТВИ НА КОРОНАВИРУСОТ За 24 часа се направени 1.437 тестирања, а регистрирани се 137 нови случаи на ковид-19. Најголем дел од нив се во главниот град, објави Министерството за здравство.

Филипче: Нови 137 случаи на коронавирус и 131 оздравен пациент денес

Frontline - 22.07.2020

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се тројца пациенти. Вкупно се хоспитализирани 80 пациенти. На кислородна поддршка се 33 пациенти, нема пациенти на респираторна машина.

Кинези направија тест што открива рак години порано од сегашните методи

Локално - 22.07.2020

После една деценија на истражување, кинеските научници успеале да развијат тест на крвта што може да открие пет видови на карцином неколку години пред да се открие со тековните процедури. Како што истакнува „РТ“, научниците предупредуваат дека е ...

Надлежните тврдат дека нема потреба од рестрикции, епидемиолошката состојба под контрола

CivilMedia - 22.07.2020

Нови 137 случаи на Ковид-19 беа регистрирани вчера, оздравеа 131 лице, а починаа десет, информираше Министерство за здравство. По градови: Скопје-64, Куманово-7, Штип-19, Прилеп-1, Тетово-7, Струга-14, Велес-1, Битола-2, Охрид-5, Гостивар-6, ...

Регистрирани 137 нови случаи на ковид-19, оздравеа 131, починати се 10 лица

Мета - 22.07.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.437 тестирања, а регистрирани се 137 нови случаи на ковид-19, од кои во: Скопје 64, Куманово 7, Штип 19, Тетово 7, Струга 14, Битола 2, Охрид 5, Гостивар 6, Радовиш 2, ...

Хигиенчирката од Домот за стари лица во Радовиш ќе биде санкционирана

Алфа - 22.07.2020

Хигеничарката во радовишкиот Дом за стари лица Астреон која дозволила вирусот да се решири во установата, ќе биде санкционирана. Менаџментот на домот ќе преземе соодветни мерки, бидејки како што велат на овој начин извршила тешка повреда на ...

Д-р Османи од Итна служба во Гостивар: Граѓаните да не се лекуваат сами дома, навреме да бараат медицинска помош!

Gostivarpress.mk - 22.07.2020

Алармантноста на ситуацијата со коронавирусот на гостиварското подрачје ја потврдуваат и од Итната медицинска помош на Здравствениот дом во Гостивар, каде бележат се повеќе пациенти со симптоми на ковид.

Револуционерно истражување! Научници направиле тест кој открива рак 4 години пред појавување на симптомите

Точка - 22.07.2020

Научниците направиле тест кој открива рак четири години пред појавување на симптомите. Група научници од Америка и Кина направиле тест кој овозможува со анализа на крв кај пациентот да се открие ракот четири години пред да се манифестираат ...

Починаа десет пациенти од корона вирусот, вкупната бројка изнесува 442

еМагазин - 22.07.2020

Министерство за здравство информираше дека се починати 10 лица од корона вирусот, пет пациенти од Скопје, двајца од Куманово, по еден пациент од Тетово, Гостивар и Радовиш. „На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби почина пациент на 66 ...

Д-Р. МИЛЕНА СТЕВАНОВИЌ: Кога нема починати пациенти од Ковид, чувството е како да сте го освоиле Монт Еверест

Фактор - 22.07.2020

По речиси цели два месеца, вчера прв пат во Македонија немаше починати пациенти од корона вирусот. Според анализата на Фактор, 25. мај е последниот датум пред вчерашниот, 21. јули, да не пишуваме за црниот биланс и да ги редиме болничките установи ...

Физиотерапевти: Пациентите со ковид-19 одново ги учиме да седат и да одат

Либертас - 22.07.2020

Околу половина од пациентите дијагностицирани со ковид-19 кои се лекувале на Клиниката за инфективни болести поради тешката клиничка слика која ја развиле и засегањето на целокупниот организам, имаат потреба одново да ги учат дури и основните работи ...

Коронавирусот ги потисна хронично болните во втор план

Н.Македонија - 22.07.2020

Намалувањето на рестриктивните мерки за заштита од ковид-19 доведе до ситуации да може да се организираат и групни настани, работење на хотели и ресторани, базени и слободно движење на луѓето, но сѐ уште нема редовен начин на работа на здравствените ...

Скопје и денес со НАЈМНОГУ ЗАБОЛЕНИ! Во Чаир и Гази Баба бројките се алармантни

Вечер - 22.07.2020

Во последните 24 часа се направени 1437 тестирања, а регистрирани се 137 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-64, Куманово-7, Штип-19, Прилеп-1, Тетово-7, Струга-14, Велес-1, Битола-2, Охрид-5, Гостивар-6, Радовиш-2, Крушево-1, Демир Хисар-1, Свети ...

Денес во Битола 2 новозаболени, вкупно активни 51, во болницата хоспитализирани 33 пациенти

Битола Њуз - 22.07.2020

Во последните 24 часа се направени 1.437 тестирања, а регистрирани се 137 нови случаи на Ковид-19, а во Битола има двајца новозаболени. По градови Скопје-64, Штип-19, Струга-14, Куманово-7, Тетово-7, Гостивар-6, Охрид-5, Кичево-4, Свети Николе-3, ...

И денес двоцифрена бројка на починати лица: 10 пациенти ја загубија битката со коронавирусот

MakPress - 22.07.2020

Починати се 10 лица, пет пациенти од Скопје, двајца од Куманово, по еден пациент од Тетово, Гостивар и Радовиш. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби почина пациент на 66 години.

Од почетокот на пандемијата, вкупно 11 случаи на Ковид-19 во Пијанечко-малешевскиот регион

MakPress - 22.07.2020

Од почетокот на пандемијата со Ковид-19, во Пијанечко-малешевскиот регион, досега регистрирани се 11 случаи на коронавирус. Од нив два пациенти починаа, додека само еден пациент во моментот се води како активен.

Уште едно дете примено во Козле суспектно на коронавирус, во ГОБ „8 Септември“ и на инфективна 16 ново хоспитализирани

MakPress - 22.07.2020

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се шест пациенти. Вкупно се хоспитализирани 86 пациент. На кислородна поддршка се 34 пациенти, нема пациенти на респираторна машина. Во болницата во Козле се хоспитализирани 17 возрасни пациенти ...

Коронавирусот не стивнува, во Скопје 1.880 активни случаи, трицифрен е бројот во осум општини

Канал5 - 21.07.2020

Нови 96 случаи со Ковид-19 од 724 тестирања беа евидентирани во вчерашниот извештај на Министерството за здравство за изминати 24 часа. Починаа 10 лица, четири пациенти од Скопје, два од Куманово и по еден пациент од Штип, Тетово, Гостивар и Кичево.

Во болница се лекуват 424 заразени со корона вирусот, 7 се на респиратор

Фокус - 21.07.2020

Во изминатите 24 часа регистрирани се 163 нови заразени со корона вирусот, со што активниот број на заразени се искачи на 4.040 заболени. Од нив на болничко лекување се наоѓаат 424 пациенти.

Коронавирусот не стивнува, во Скопје 1.880 активни случаи

24 Вести - 21.07.2020

Нови 96 случаи со Ковид-19 од 724 тестирања беа евидентирани во вчерашниот извештај на Министерството за здравство за изминати 24 часа. Починаа 10 лица, четири пациенти од Скопје, два од Куманово и по еден пациент од Штип, Тетово, Гостивар и Кичево.

Нови 163 позитивни во последното деноноќие, нема починати

24 Вести - 21.07.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1636 тестирања, а регистрирани се 163 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-52, Куманово-21, Дебар-2, Штип-33, Тетово-4, Струга-7, Велес-2, Битола-5, Охрид-1, Кавадарци-4, ...

Од почетокот на пандемијата, вкупно 11 случаи на Ковид-19 во Пијанечко-малешевскиот регион

Канал5 - 21.07.2020

Од почетокот на пандемијата со Ковид-19, во Пијанечко-малешевскиот регион, досега регистрирани се 11 случаи на коронавирус. Од нив два пациенти починаа, додека само еден пациент во моментот се води како активен.

Коронавирусот не стивнува, во Скопје 1.880 активни случаи, трицифрен е бројот во осум општини

+инфо - 21.07.2020

Нови 96 случаи со ковид-19 од 724 тестирања беа евидентирани во вчерашниот извештај на Министерството за здравство за изминати 24 часа. Починаа 10 лица, четири пациенти од Скопје, два од Куманово и по еден пациент од Штип, Тетово, Гостивар и Кичево.

Троцифрен број на активни случаи во осум општини, Скопје е жариште со 1.880 заболени од Ковид-19

Слободен Печат - 21.07.2020

Нови 96 случаи со Ковид-19 од 724 тестирања беа евидентирани во вчерашниот извештај на Министерството за здравство за изминати 24 часа. Починаа 10 лица, четири пациенти од Скопје, два од Куманово и по еден пациент од Штип, Тетово, Гостивар и Кичево.

Коронавирусот не стивнува, во Скопје 1.880 активни случаи, трицифрен е бројот во осум града

А1 On - 21.07.2020

Нови 96 случаи со Ковид-19 од 724 тестирања беа евидентирани во вчерашниот извештај на Министерството за здравство за изминати 24 часа. Починаа 10 лица, четири пациенти од Скопје, два од Куманово и по еден пациент од Штип, Тетово, Гостивар и Кичево.

Ковид-19 не стивнува, во Скопје 1.880 активни случаи, трицифрен е бројот во осум општини

Сител - 21.07.2020

Нови 96 случаи со Ковид-19 од 724 тестирања беа евидентирани во вчерашниот извештај на Министерството за здравство за изминати 24 часа. Починаа 10 лица, четири пациенти од Скопје, два од Куманово и по еден пациент од Штип, Тетово, Гостивар и Кичево.

Kовид-19: Активни 3.946 случаи, најмногу во Скопје – 1.880, па Штип – 300, Тетово – 299, Куманово – 226…

ММС - 21.07.2020

Нови 96 случаи со Ковид-19 од 724 тестирања беа евидентирани во вчерашниот извештај на Министерството за здравство за изминати 24 часа. Починаа 10 лица, четири пациенти од Скопје, два од Куманово и по еден пациент од Штип, Тетово, Гостивар и Кичево.

Д-р Радосављевиќ објаснува како некои се негативни на корона, а завршуваат на респиратор

Press24 - 21.07.2020

Вчера во Србија беа регистрирани 359 новозаразени лица, а 10 лица починаа како резултат на короната. Поради потешката клиничка слика, 190 пациенти се наоѓаат на респиратор. Симптомите на коронавирусот се предмет на многу студии, а најчесто слушаме ...

ИСКУСТВО НА ЕДНА МАЈКА:„За оние кои НЕ знаат што значи да се биде на РЕСПИРАТОР. Од искуство! Мојата ќерка живееше 4 ...

Екран - 21.07.2020

„За оние кои НЕ знаат што значи да се биде на РЕСПИРАТОР. Од искуство! Мојата ќерка живееше 4 месеци со таа машина…Искуството е страшно,болно а резултатите доживотно да плачеш бидејќи има последици 🙁 За почеток, респираторот не е кислородна маска ...

Бројот на починати само расте, во 8 општини трицифрен е бројот на активни случаи

МКД - 21.07.2020

Нови 96 случаи со ковид-19 од 724 тестирања беа евидентирани во вчерашниот извештај на Министерството за здравство за изминати 24 часа. Починаа 10 лица, четири пациенти од Скопје, два од Куманово и по еден пациент од Штип, Тетово, Гостивар и Кичево.

Ден без починати од ковид – 19, новозаболeни 163

ММС - 21.07.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1636 тестирања, а регистрирани се 163 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-52, Куманово-21, Дебар-2, Штип-33, Тетово-4, Струга-7, Велес-2, Битола-5, Охрид-1, Кавадарци-4, ...

Нови 163 случаи со Ковид-19 – нема починати

Нетпрес - 21.07.2020

Министерството за здравство (МЗ) денеска информираше дека во последните 24 часа се потврдени 163 нови случаи на Ковид-19, односно, регистрирани се 52 случаи во Скопје, 33 во Штип, 21 во Куманово, 17 во Гостивар, седум во Струга, пет во Битола и по ...

МЗ: 163 новозаразени и 69 оздравени од Ковид-19 во изминатите 24 часа

Радио МОФ - 21.07.2020

Министерството за здравство (МЗ) денеска информираше дека во последните 24 часа се потврдени 163 нови случаи на Ковид-19, односно, регистрирани се 52 случаи во Скопје, 33 во Штип, 21 во Куманово, 17 во Гостивар, седум во Струга, пет во Битола и по ...

Нови 163 заразени со ковид-19, нема починати

+инфо - 21.07.2020

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 6 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 86 пациент. На кислородна поддршка се 34 пациенти, нема пациенти на респираторна машина. Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа ...

Коронавирусот не стивнува - во Скопје 1.880 активни случаи, трицифрен е бројот во осум општини

Press24 - 21.07.2020

Нови 96 случаи со Ковид-19 од 724 тестирања беа евидентирани во вчерашниот извештај на Министерството за здравство за изминати 24 часа. Починаа 10 лица, четири пациенти од Скопје, два од Куманово и по еден пациент од Штип, Тетово, Гостивар и Кичево.

Во Берово има само еден активен случај со ковид-19

Слободен Печат - 21.07.2020

Од почетокот на пандемијата со Ковид-19, во Пијанечко-малешевскиот регион, досега регистрирани се 11 случаи на коронавирус. Од нив два пациенти починаа, додека само еден пациент во моментот се води како активен.

АНЕСТЕЗИОЛОЗИТЕ ГИ ОБЈАСНУВААТ ПРИЧИНИТЕ: Зошто некои пациенти се седум, а некои по 30 дена на респиратор

Panacea.mk - 21.07.2020

“Кај потешките форми каде се развива т.н. цитокинска олуја и доаѓа до силен имун одговор на белите дробови“, вели д-р Небојша Лаѓевиќ. О пшта проценка на лекарите е дека во последните два месеци од пандемијата со новиот коронавирус е дека старосната ...

„Имам докторат по физика, а не можам да составам две мисли“ - долгорочните последици од Ковид-19 за кои малку се ...

Факултети - 21.07.2020

Низ Европа се отвораат центри за рехабилитација поради долгорочните последици од боледувањето од Ковид-19. Се прават и истражувања за да се утврдат потребите и да им се помогне на лицата што биле излекувани од болеста пред месеци, но сè уште не се ...

Коронавирусот не стивнува, во Скопје 1.880 активни случаи, трицифрен е бројот во осум општини

Независен - 21.07.2020

Фото: Б. Грданоски Нови 96 случаи со Ковид-19 од 724 тестирања беа евидентирани во вчерашниот извештај на Министерството за здравство за изминати 24 часа. Починаа 10 лица, четири пациенти од Скопје, два од Куманово и по еден пациент од Штип, Тетово, ...

КОРОНАВИРУСОТ ОСТАВА ДОЛГОТРАЈНИ ПОСЛЕДИЦИ: Многу пациенти се мачат со замор, забрзана работа на срцето, несоница, ...

Panacea.mk - 21.07.2020

Иако самата болест КОВИД-19 е страшно искуство, многу пациенти не ни помислувале дека со месеци ќе страдаат од нејзините последици. П рофесионалниот пливач, Емилијано Пескароло во март се заразил со коронавирус и поминал 17 дена во болница во ...

Лечењето со бета интерферон ја намалило тежината на Ковид-19- нова британска терапија за корона

ММС - 21.07.2020

Прелиминарните резултати од клиничкото испитување сугерираат дека новото лечење на Ковид-19 драматично го намалува бројот на пациенти на кои им е потребно интензивно лекување, соопшти компанијата што ја разви лекот, објави Би-Би-Си.

Коронавирусот не стивнува, во Скопје 1.880 активни случаи, трицифрен е бројот во осум општини

Кајгана - 21.07.2020

Нови 96 случаи со COVID-19 од 724 тестирања беа евидентирани во вчерашниот извештај на Министерството за здравство за изминати 24 часа. Починаа 10 лица, четири пациенти од Скопје, два од Куманово и по еден пациент од Штип, Тетово, Гостивар и Кичево.

Сите станари од Домот за стари лица Астреон се добри, забранет влез и излез

Денешен - 21.07.2020

Сите станари кои во моментот се сместени во Домот за стари лица Астреон се во добра здравствена состојба. Петте лица кои се позитивни на Ковид-19 се изолирани во посебни простории, вели за Алфа сопственикот на домот Љупчо Захариев.

Лечењето со бета интерферон ја намалило тежината на Ковид-19- нова британска терапија за корона

Пулс24 - 21.07.2020

Прелиминарните резултати од клиничкото испитување сугерираат дека новото лечење на Ковид-19 драматично го намалува бројот на пациенти на кои им е потребно интензивно лекување, соопшти компанијата што ја разви лекот, објави Би-Би-Си.

Коронавирусот не стивнува, во Скопје 1.880 активни случаи, трицифрен е бројот во осум општини

24Инфо - 21.07.2020

Нови 96 случаи со Ковид-19 од 724 тестирања беа евидентирани во вчерашниот извештај на Министерството за здравство за изминати 24 часа. Починаа 10 лица, четири пациенти од Скопје, два од Куманово и по еден пациент од Штип, Тетово, Гостивар и Кичево.

КОВИД-19 ВО МАКЕДОНИЈА НЕ СТИВНУВА: Шампиони во протоколи, во број на заразени и на починати

Денешен - 21.07.2020

Нови 96 случаи со Ковид-19 од 724 тестирања беа евидентирани во вчерашниот извештај на Министерството за здравство за изминати 24 часа. Починаа 10 лица, четири пациенти од Скопје, два од Куманово и по еден пациент од Штип, Тетово, Гостивар и Кичево.

Василевски: Бирај, респиратор или маска! Но, прво да ви објаснам што значи да си на респиратор!

Скопје инфо - 21.07.2020

За оние кои НЕ знаат што значи да се биде на РЕСПИРАТОР. За почеток, респираторот не е кислородна маска ставена преку устата на пациентот, додека тој лежерно одмара и чита весник на болничкиот кревет.

Коронавирусот не стивнува: Во Скопје 1.880 активни случаи, троцифрен број на заболени во осум општини

Курир - 21.07.2020

Нови 96 случаи со Ковид-19 од 724 тестирања беа евидентирани во вчерашниот извештај на Министерството за здравство за изминати 24 часа. Починаа 10 лица, четири пациенти од Скопје, два од Куманово и по еден пациент од Штип, Тетово, Гостивар и Кичево.

Коронавирусот не стивнува, во Скопје 1.880 активни случаи

iPortal - 21.07.2020

Нови 96 случаи со Ковид-19 од 724 тестирања беа евидентирани во вчерашниот извештај на Министерството за здравство за изминати 24 часа. Починаа 10 лица, четири пациенти од Скопје, два од Куманово и по еден пациент од Штип, Тетово, Гостивар и Кичево.

Тврдење на пулмолог: Коронавирусот е најопасен по живот за овие групи на луѓе

iPortal - 21.07.2020

Одредени придружни болести можат да бидат фатална комбинација кога станува збор за коронавирусот, па кај таквите пациенти таа може да биде најопасна и животозагрозувачка. Кои се најзагрозените групи на луѓе? Лекарите објаснуваат дека лекувањето на ...

Бројот на починати од ковид-19 во Макеоднија постојано расте

Република - 21.07.2020

Нови 96 случаи со ковид-19 од 724 тестирања беа евидентирани во вчерашниот извештај на Министерството за здравство за изминати 24 часа. Починаа 10 лица, четири пациенти од Скопје, два од Куманово и по еден пациент од Штип, Тетово, Гостивар и Кичево.

Корона вирусот не стивнува - во Скопје 1.880 активни случаи, трицифрен е бројот во осум општини

Скопје инфо - 21.07.2020

Нови 96 случаи со Ковид-19 од 724 тестирања беа евидентирани во вчерашниот извештај на Министерството за здравство за изминати 24 часа. Починаа 10 лица, четири пациенти од Скопје, два од Куманово и по еден пациент од Штип, Тетово, Гостивар и Кичево.

За оние кои НЕ знаат што значи да се биде на РЕСПИРАТОР. Од искуство! Мојата ќерка живееше 4 месеци со таа машина …

Бизнис Вести - 21.07.2020

За оние кои НЕ знаат што значи да се биде на РЕСПИРАТОР. Од искуство! Мојата ќерка живееше 4 месеци со таа машина…Искуството е страшно,болно а резултатите доживотно да плачеш бидејќи има последици 🙁 За почеток, респираторот не е кислородна маска ...

Во кои општини е трицифрен е бројот на заболени од коронавирус?!

Бизнис Вести - 21.07.2020

Нови 96 случаи со Ковид-19 од 724 тестирања беа евидентирани во вчерашниот извештај на Министерството за здравство за изминати 24 часа. Починаа 10 лица, четири пациенти од Скопје, два од Куманово и по еден пациент од Штип, Тетово, Гостивар и Кичево.

Вирусот не стивнува, трицифрен е бројот на заразени во осум општини

Локално - 21.07.2020

Нови 96 случаи со Ковид-19 од 724 тестирања беа евидентирани во вчерашниот извештај на Министерството за здравство за изминати 24 часа. Починаа 10 лица, четири пациенти од Скопје, два од Куманово и по еден пациент од Штип, Тетово, Гостивар и Кичево.

Сведочење на српските епидемиолози: Доаѓаат со благи симптоми, а за половина час завршуваат на респиратор

MTM - 21.07.2020

Во белградските болници секој ден трае борбата за спас на пациентите коишто се заразени со коронавирусот. Според тамошните лекари, епидемијата е многу полоша сега отколку кога започна. Српскиот епидемиолог Предраг Кон вели дека вирусот во Србија „се ...

Коронавирусот не стивнува, во Скопје 1.880 активни случаи, трицифрен е бројот во осум општини

Опсервер - 21.07.2020

Скопје, 21 јули 2020 () – Нови 96 случаи со Ковид-19 од 724 тестирања беа евидентирани во вчерашниот извештај на Министерството за здравство за изминати 24 часа. Починаа 10 лица, четири пациенти од Скопје, два од Куманово и по еден пациент од Штип, ...

Коронавирусот не стивнува, во Скопје 1.880 активни случаи, трицифрен број во осум општини

Frontline - 21.07.2020

Нови 96 случаи со Ковид-19 од 724 тестирања беа евидентирани во вчерашниот извештај на Министерството за здравство за изминати 24 часа. Починаа 10 лица, четири пациенти од Скопје, два од Куманово и по еден пациент од Штип, Тетово, Гостивар и Кичево.

Од почетокот на пандемијата, вкупно 11 случаи на Ковид-19 во Пијанечко-малешевскиот регион

Либертас - 21.07.2020

Од почетокот на пандемијата со Ковид-19, во Пијанечко-малешевскиот регион, досега регистрирани се 11 случаи на коронавирус. Од нив два пациенти починаа, додека само еден пациент во моментот се води како активен.

Лекарите ги прицврстија оштетените човечки бели дробови на свињи, белите дробови потоа се опоравија

Локално - 21.07.2020

ПАЦИЕНТИТЕ со сериозна болест на белите дробови честопати се соочуваат со трагичната реалност – во светот има многу повеќе пациенти на кои им е потребна трансплантација отколку што им се достапни донирани бели дробови.

Комплетно забранет влез и излез од домот за стари лица во Радовиш, станарите се во добра состојба

Алфа - 21.07.2020

Сите станари кои во моментот се сместени во Домот за стари лица Астреон се во добра здравствена состојба. Пете лица кои се позитивни на Ковид-19 се изолирани во посебни простории, вели за Алфа сопственикот на домот Љупчо Захариев.

Нема починати пациенти од ковид-19 во изминатото деноноќие

Мета - 21.07.2020

Вкупно 163 нови случаи на ковид-19 се регистрирани во изминатото деноноќие, од направени 1.636 тестирања, информираат во Министерството за здравство. Од новозаразените, 52 се во Скопје, 21 во Куманово, 33 во Штип, 17 во Гостивар.

Од почетокот на пандемијата, вкупно 11 случаи на Ковид-19 во Пијанечко-малешевскиот регион

Опсервер - 21.07.2020

Берово, 21 јули 2020 () – Од почетокот на пандемијата со Ковид-19, во Пијанечко-малешевскиот регион, досега регистрирани се 11 случаи на коронавирус. Од нив два пациенти починаа, додека само еден пациент во моментот се води како активен.

Гази Баба и Аеродром опасно му „дишат во врат“ на Чаир по број на заразени со ковид-19

Република - 21.07.2020

Во Скопје во моментов има 1.892 активни случаи, што е речисти половина од вкупниот број заразени (4.040) со ковид-19 во Македонија. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 9.412, бројката на ...

Капацитетот во болницата во Штип пред исполнување, ќе се поставува монтажна болница

4NEWS - 21.07.2020

По завршувањето на изборите бројот на ново заразени лица од коронавирус е во пораст. Пред два дена регистриравме и нов рекорд од почетокот на пандемијата, со 241, а Штип станува ново корона жариште.

Денеска нема починати пациенти, 69 лица оздравеле

Тера - 21.07.2020

Од министерството за здравство информираат дека во последните 24 часа нема регистрирано починати пациенти. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 69 оздравен пациент од: Скопје-41, Дебар-1, Штип-10, Прилеп-4, Тетово-1, Велес-3, Кавадарци-2, ...

Д-р Радосављевиќ објаснува како некои се негативни на корона, а завршуваат на респиратор

Локално - 21.07.2020

Вчера во Србија беа регистрирани 359 новозаразени лица, а 10 лица починаа како резултат на короната. Поради потешката клиничка слика, 190 пациенти се наоѓаат на респиратор. Симптомите на коронавирусот се предмет на многу студии, а најчесто слушаме ...

ПО 4 ДО 5 РЕАНИМАЦИИ ВО СМЕНА: Пеколни дежурства на анестезиолозите во ГОБ „8 Септември“

Женски магазин - 21.07.2020

Анестезиолозите во ГОБ „8 Септември“, каде што секојдневно се примаат најтешките пациенти заразени со Ковид-19 имаат исклучително напорни смени, пред се затоа што се маклу на број, како и поради големиот број на пациенти кои имаат потреба од ...

ПО 4 ДО 5 РЕАНИМАЦИИ ВО СМЕНА: Пеколни дежурства на анестезиолозите во ГОБ „8 Септември“

Фактор - 21.07.2020

Анестезиолозите во ГОБ „8 Септември“, каде што секојдневно се примаат најтешките пациенти заразени со Ковид-19 имаат исклучително напорни смени, пред се затоа што се маклу на број, како и поради големиот број на пациенти кои имаат потреба од ...

Во Скопје 1.880 активни случаи, трицифрен е бројот во осум општини

Вечер Прес - 21.07.2020

Нови 96 случаи со Ковид-19 од 724 тестирања беа евидентирани во вчерашниот извештај на Министерството за здравство за изминати 24 часа. Починаа 10 лица, четири пациенти од Скопје, два од Куманово и по еден пациент од Штип, Тетово, Гостивар и Кичево.

Пијанечко-малешевскиот регион епидемијата ја минува со вкупно 11 случаи на Ковид-19

Поглед - 21.07.2020

Од почетокот на епидемијата на Ковид-19, во Пијанечко-малешевскиот регион, досега се регистрирани вкупно 11 случаи на корона вирус. Од нив два пациенти починаа, додека само еден пациент во моментот се води како активен.

Ден без починати, но и со 163 заразени со Ковид-19

Expres - 21.07.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1636 тестирања, а регистрирани се 163 нови случаи на ковид-19. Нема починати, но на Инфективната клиника во изминативе 24 часа се примени 6 пациенти.

Српските епидемиолози: Доаѓаат со благи симптоми, а за половина час завршуваат на респиратор

Скопје1 - 21.07.2020

Во белградските болници секој ден трае борбата за спас на пациентите коишто се заразени со коронавирусот. Според тамошните лекари, епидемијата е многу полоша сега отколку кога започна. Српскиот епидемиолог Предраг Кон вели дека вирусот во Србија „се ...

КОРОНАВИРУСОТ НЕ СТИВНУВА - Скопје, Штип и Тетово најкритични!

Вечер - 21.07.2020

Нови 96 случаи со Ковид-19 од 724 тестирања беа евидентирани во вчерашниот извештај на Министерството за здравство за изминати 24 часа. Починаа 10 лица, четири пациенти од Скопје, два од Куманово и по еден пациент од Штип, Тетово, Гостивар и Кичево.

Коронавирусот не стивнува, во Скопје 1.880 активни случаи, трицифрен е бројот во осум општини

MakPress - 21.07.2020

Нови 96 случаи со Ковид-19 од 724 тестирања беа евидентирани во вчерашниот извештај на Министерството за здравство за изминати 24 часа. Починаа 10 лица, четири пациенти од Скопје, два од Куманово и по еден пациент од Штип, Тетово, Гостивар и Кичево.

Штипската болница ќе постави монтажна болница за бранот од септември

Канал5 - 20.07.2020

Штипското Инфективно одделение од септември се проширува. Новата мотнажна болница, која до септември ќе се отвори ќе има капацитет за дополнителни 50 пациенти. Директорот на Клиничка болница-Штип, Ален Ѓеорѓијев на денешната прес-конференција ...

Штипската болница ќе постави монтажна болница за бранот од септември

Телма - 20.07.2020

Штипското Инфективно одделение од септември се проширува. Новата мотнажна болница, која до септември ќе се отвори ќе има капацитет за дополнителни 50 пациенти. Директорот на Клиничка болница-Штип, Ален Ѓеорѓијев на денешната прес-конференција ...

Нов третман со протеин спречува да се развие сериозна форма на ковид-19 кај пациентите

Сакам да кажам - 20.07.2020

Нов третман за ковид-19 драматично го намалува бројот на пациенти на кои им треба интензивна нега, покажуваат резултатите од првото клиничко тестирање. Третманот развиен од англиската биотехнолошка компанија „Синегџен“ користи протеин наречен ...

Ќе се проширува Инфективното одделение во Штип

24 Вести - 20.07.2020

Ќе се проширува инфективното одделение во Штип. До зградата на ова одделение ќе биде поставена монтажна болница. Денес ќе се одредува локацијата по што ќе следуваат мерењата и ќе се знае колку модули ќе бидат поставени и колку дополнителни кревети ...

Штип ќе гради монтажна болница за ковид-19

Сакам да кажам - 20.07.2020

За евентуалниот есенски бран на коронавирус, Штип се подготвува да изгради монтажна болница со капацитет од 50 кревети, најави денес директорот на штипската Клиничка болница Ален Георгиев, додавајќи дека е одредена локацијата и дека е проценето оти ...

Капацитетот во болницата во Штип пред исполнување, ќе се поставува монтажна болница

ТВ21 - 20.07.2020

По завршувањето на изборите бројот на ново заразени лица од коронавирус е во пораст. Пред два дена регистриравме и нов рекорд од почетокот на пандемијата, со 241, а Штип станува ново корона жариште.

Коронакризата го зафати истокот, коронавирусот влезе во дом за стари во радовиш

24 Вести - 20.07.2020

Ќе се проширува инфективно во Штип. На просторот помеѓу детското и инфективното одделение ќе никне монтажна болница. Според најавите ќе бидат поставени пет модули што значи, дополнителни 50 кревети.

Штипската болница ќе постави монтажна болница за бранот од септември

Press24 - 20.07.2020

Штипското Инфективно одделение од септември се проширува. Новата мотнажна болница, која до септември ќе се отвори ќе има капацитет за дополнителни 50 пациенти. Директорот на Клиничка болница-Штип, Ален Ѓеорѓијев на денешната прес-конференција ...

Штипската болница ќе постави монтажна болница за бранот од септември

Слободен Печат - 20.07.2020

Штипското Инфективно одделение од септември се проширува. Новата мотнажна болница, која до септември ќе се отвори ќе има капацитет за дополнителни 50 пациенти. Директорот на Клиничка болница-Штип, Ален Ѓеорѓијев на денешната прес-конференција ...

Коронавирусот влезе во дом за стари лица во Радовиш: Четворица се позитивни, се чекаат резултати за другите

Press24 - 20.07.2020

Тројца пациенти, корисници на услугите на домот за стари лица ,,Астреон” од Радовиш, со покачена телесна температура и со бронхопневмонија се префрлени на Инфективните одделенија во Штип и во Скопје.

Во Штип ќе се гради монтажна болница со капацитет од 50 кревети

Независен - 20.07.2020

Штипската болница се подготвува со капацитети за на есен, кога се очекува зголемување на бројот на заболени од Ковид-19. „Штип се подготвува да изгради монтажна болница со капацитет од 50 кревети , за евентуалниот есенски бран на корона ...

„Мозочна магла“, замор, отежнато дишење: Се отвораат центри за рехабилитација заради третман на долгорочни последици од ...

Pedijatar.mk - 20.07.2020

Поради долготрајните последици од коронавирусот, низ Европа почнуваат да се отвораат центри за рехабилитација, се прават студии за да се утврдат потребите и да им се помогне на луѓето кои пред неколку месеци биле излечени од COVID-19, но и понатаму ...

Анестезиолог од Белград: Луѓе доаѓаат со благи симптоми,после половина час завршуваат на респиратор борејќи се за живот

Press24 - 20.07.2020

Српски лекар вели дека коронавирусот многу брзо го менува текот и неверојатно е што ненадејно може да се појави кај пациент и да го промени текот на болеста за една минута. - Епидемијата со коронавирусот сега е полоша отколку што беше на почетокот.

Четворица позитивни на коронавирусот во дом за стари лица во Радовиш

Нетпрес - 20.07.2020

Тројца пациенти, корисници на услугите на домот за стари лица ,,Астреон” од Радовиш, со зголемена телесна температура и со бронхопневмонија се префрлени на Инфективните одделенија во Штип и во Скопје.

Штипската болница ќе постави монтажна болница за бранот од септември

Сител - 20.07.2020

Штипското Инфективно одделение од септември се проширува. Новата мотнажна болница, која до септември ќе се отвори ќе има капацитет за дополнителни 50 пациенти. Директорот на Клиничка болница-Штип, Ален Ѓеорѓијев на денешната прес-конференција ...

Пациентите да не избегнуваат прегледи заради коронавирусот

Р.С.Европа - 20.07.2020

Луѓето кои имаат карцином не се изложени на поголем ризик да бидат нападнати од коронавирусот, но тие се изложени на посериозен ризик од потешко разболување доколку се заразат, вели д-р Микаел Секерес, директор на Одделот за леукемија на Клиниката ...

Коронавирусот влезе во старскиот дом „Астреон”: Четворица се позитивни, се чекаат резултати за другите

Слободен Печат - 20.07.2020

Тројца пациенти, корисници на услугите на домот за стари лица ,,Астреон” од Радовиш, со покачена телесна температура и со бронхопневмонија се префрлени на Инфективните одделенија во Штип и во Скопје.

Штип спрема терен за изградба на монтажна инфективна болница

360 степени - 20.07.2020

Штипското инфективно одделение ќе ги проширува капацитетите за хоспитализација на пациенти. Директорот на болницата д-р Ален Георгиев денеска најави дека од септември ќе биде поставена монтажна болница со цел да се амортизира напливот на пациенти од ...

Ковид-19: Британци развиваат терапија со протеин која спречува тешка клиничка слика кај пациентите

360 степени - 20.07.2020

Прелиминарни резултати од клиничко испитување на нова терапија на заразени со ковид-19 покажуваат драматично намалување на бројот на пациенти на кои им е потребна интензивна нега, пишува Би-би-си.

Британска компанија откри протеин кој помага при ширењето на ковид-19

+инфо - 20.07.2020

Станува збор за третман кој го развивала британската компанија „Synairgen“ со седиште во Саутемтон, во кој бил користен протеин наречен интерферон бета. Тоа е протеин кој телото го произведува за да се одбрани од вирусна инфекција.

Во штипската Клиничка болница се лекуваат 54 болни, се аплицира за монтажна болница

ММС - 20.07.2020

По рекордната бројка од 78 новозаразени од корона вирусот во Штип изминатиот викенд, на Инфективното одделение во Клиничката болница се лекуваат 54 пацинети со Ковид 19, од кои најголемиот дел се од Штип.

Лекувањето со бета интерферон драматично го намалил бројот на тешко болни од Covid-19

Нетпрес - 20.07.2020

Прелиминарните резултати од клиничкото истражување укажуват дека новото третирање на пациентите со Covid-19 драматично го намалува бројот на болните на коишто им е потребно згрижување на одделите за интензивна нега, објави компанијата „Synairgen“.

В. Британија: Третман со протеин за намален ризик за сериозна форма на Ковид-19

Нова ТВ - 20.07.2020

Британските медиуми објавуваат вести за нов третман во борбата против Ковид-19 кој, според резултати од првото клиничко тестирање, драматично го намалува бројот на пациенти на кои им е потребна интензивна нега.

Револуционерна терапија за COVID-19 драстично го намалува бројот на пациенти на интензивна нега

Кајгана - 20.07.2020

Прелиминарните резултати од клиничко тестирање на нова протеинска терапија за COVID-19 покажуваат драстично намалување на бројот на пациенти на кои им е потребна интензивна нега, соопшти британската компанија која ја разви терапијата.

Желба за регонални ковид центри има, но дали има простор, опрема и кадар?

Слободен Печат - 20.07.2020

Во борбата против пандемијата со коронавирусот која, според најавите на здравствените власти, на есен ќе биде многу посилна од сега поради сезонскиот грип, министерот за здравство Венко Филипче веќе најави отворање на 16 ковид центри во градовите ...

Во Штип ќе се гради монтажна болница

МКД - 20.07.2020

Штипската Клиничка болница има доволно ресурси и ден за ден ја решава ситуацијата со пациентите, но се подготвува со капацитети за на есен, кога се очекува зголемување на бројот на заболени од ковид-19.

За оние кои не знаат што значи да се биде на респиратор

Независен - 20.07.2020

Медицински лица низ земјава на социјалните мрежи споделуваат што значи да се биде на респиратор, за сите оние што не знаат. Целото објаснување проќитајте го во продолжение: „За почеток, респираторот не е кислородна маска ставена преку устата на ...

Капацитетот на штипската болница пред исполнување, ќе се поставува монтажна болница

Нетпрес - 20.07.2020

По завршувањето на изборите бројот на ново заразени лица од коронавирус е во пораст. Пред два дена регистриравме и нов рекорд од почетокот на пандемијата, со 241, а Штип станува ново корона жариште.

Ковид-19: Десет починати, 96 нови случаи од 724 тестирања и 61 излекуван пациент

360 степени - 20.07.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 724 тестирања, а регистрирани се 96 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-24, Куманово-6, Штип-24, Прилеп-1, Тетово-7, Струга-9, Битола-1, Охрид-6, Гостивар-4, Струмица-3, ...

Десет починати од Ковид-19 во изминатите 24 часа, 96 новозаразени

Нетпрес - 20.07.2020

Министерството за здравство (МЗ) денеска информираше дека од Ковид-19 починале десет лица, односно, четири пациенти од Скопје, два од Куманово и по еден пациент од Штип, Тетово, Гостивар и Кичево.

На Инфективна почина 48-годишник, коронавирусот потврден по неговата смрт

Слободен Печат - 20.07.2020

Меѓу починатите пациенти заразени со Ковид – 19, во денешната статистика на Министерството за здравство е регистриран и 48-годишник на кого вирусот му бил потврден по неговата смрт. За 24 часа во земјава починале 10 пациенти од корона, четворица од ...

Десет починати, 96 новозаразени и 61 оздравен пациент од Ковид-19 во изминатите 24 часа

Радио МОФ - 20.07.2020

Министерството за здравство (МЗ) денеска информираше дека од Ковид-19 починале десет лица, односно, четири пациенти од Скопје, два од Куманово и по еден пациент од Штип, Тетово, Гостивар и Кичево.

Полека почнува да се разбиструва матната Мала Речица

Слободен Печат - 20.07.2020

Во утрешниот број на „Слободен печат“ ќе читате: Пазарните инспектори тешко се справуваат со газди на дискотеки – Короната „танцува“ во диско-ритамот од преполнети ноќни клубови Болеста нападна приватен дом за стари лица во Радовиш – Ковид-19 и ...

Сведочење на српските епидемиолози: Доаѓаат со благи симптоми, а за половина час завршуваат на респиратор

Макфакс - 20.07.2020

Во белградските болници секој ден трае борбата за спас на пациентите коишто се заразени со коронавирусот. Според тамошните лекари, епидемијата е многу полоша сега отколку кога започна. Српскиот епидемиолог Предраг Кон вели дека вирусот во Србија „се ...

Тврдење на пулмолог: Коронавирусот е најопасен по живот за овие 5 групи на луѓе

Убавина и Здравје - 20.07.2020

Дали некој ќе заврши со најкритична клиничка слика или ќе помине без никакви компликации и симптоми на коронавирус, најчесто зависи од неговата општа здравствена состојба Одредени придружни болести можат да бидат фатална комбинација кога станува ...

Штипската болница ќе постави монтажна болница за бранот од септември

Пулс24 - 20.07.2020

Штипското Инфективно одделение од септември се проширува. Новата мотнажна болница, која до септември ќе се отвори ќе има капацитет за дополнителни 50 пациенти. Директорот на Клиничка болница-Штип, Ален Ѓеорѓијев на денешната прес-конференција ...

Штип ќе гради монтажна болница поради евентуален есенски бран на коронавирус

Frontline - 20.07.2020

За евентуалниот есенски бран на коронавирус, Штип се подготвува да изгради монтажна болница со капацитет од 50 кревети, најави денес директорот на штипската Клиничка болница Ален Георгиев, додавајќи дека е одредена локацијата и дека е проценето оти ...

Штипската болница ќе постави монтажна болница за бранот од септември

Либертас - 20.07.2020

Штипското Инфективно одделение од септември се проширува. Новата мотнажна болница, која до септември ќе се отвори ќе има капацитет за дополнителни 50 пациенти. Директорот на Клиничка болница-Штип, Ален Ѓеорѓијев на денешната прес-конференција ...

Четворица позитивни на Ковид 19 во дом за стари лица во Радовиш

24Инфо - 20.07.2020

Тројца пациенти, корисници на услугите на домот за стари лица ,,Астреон” од Радовиш, со покачена телесна температура и со бронхопневмонија се префрлени на Инфективните одделенија во Штип и во Скопје.

СЛАБИ СЕ, НЕ МОЖАТ ДА ОДАТ И НЕМААТ ПАМТЕЊЕ - Во Европа никнуваат центри за рехабилитациа од корона

Фактор - 20.07.2020

За поголемиот дел од Европа помина врвот на пандемијата на вирусот корона. Болниците веќе не се преплавени со акутни случаи, но сега има илјадници луѓе кои го имале Ковид-19“ - потврдено или не - и кои се далеку од целосно закрепнување, пишува ...

Слободен печат- Корона во старски дом во Радовиш

Либертас - 20.07.2020

Тројца пациенти, корисници на услугите на домот за стари лица „Астреон“ од Радовиш, со покачена телесна температура и со бронхопневмонија се префрлени на Инфективните одделенија во Штип и во Скопје.

Ковид-19 влезе Домот за стари лица во Радовиш, четворица се позитивни

Република - 20.07.2020

Тројца пациенти, корисници на услугите на домот за стари лица ,,Астреон” од Радовиш, со зголемена телесна температура и со бронхопневмонија се префрлени на Инфективните одделенија во Штип и во Скопје.

Заразените доаѓаат со благи симптоми и за половина час се на респиратор: Исповед на српски анестезиолог

Република - 20.07.2020

Епидемијата на корона сега е многу полоша отколку кога започна. Имаме повеќе заразени пациенти кои доаѓаат со благи симптоми и завршуваат на респиратори за половина час и се борат за нивните животи! Медицинските работници се преморени, колабираат од ...

Во Штип ќе се гради монтажна болница со капацитет од 50 кревети

Локално - 20.07.2020

„Штип се подготвува да изгради монтажна болница со капацитет од 50 кревети , за евентуалниот есенски бран на коронавирус“,најави денес директорот на штипската Клиничка болница Ален Георгиев.

Штипската болница ќе постави монтажна болница за бранот од септември

Република - 20.07.2020

Штипското Инфективно одделение од септември се проширува. Новата мотнажна болница, која до септември ќе се отвори ќе има капацитет за дополнителни 50 пациенти. Директорот на Клиничка болница-Штип, Ален Ѓеорѓијев на денешната прес-конференција ...

Британска компанија откри протеин кој помага при лекувањето на ковид-19

Република - 20.07.2020

Во третманот, протеинот се инхалира директно во белите дробови на пациентите. Првичните резултати покажуваат дека тој за 79 отсто ги намалува шансите хоспитализираните пациенти со ковид-19 да дојдат до тешка клиничка слика, како што е потребата од ...

Штипската болница ќе постави монтажна болница за бранот од септември

Опсервер - 20.07.2020

Штип, 20 јули 2020 () – Штипското Инфективно одделение од септември се проширува. Новата мотнажна болница, која до септември ќе се отвори ќе има капацитет за дополнителни 50 пациенти. Директорот на Клиничка болница-Штип, Ален Ѓеорѓијев на денешната ...

ЦЈЗ ШТИП: Во домот за стари лица „Астреон“ има 10 позитивни на Ковид-19

Фактор - 20.07.2020

Седум штитеници на домот за стари лица „Астреон“ се позитивни на корона вирусот, а има тројца вработени кои исто така се регистрирани со Ковид-19, потврди за Фактор, директорката на Центарот за јавно здравје Штип, д-р.

Во Штип ќе се постави монтажна болница за бранот на корона вирусот од септември

Скопје инфо - 20.07.2020

Штипското Инфективно одделение од септември се проширува. Новата мотнажна болница, која до септември ќе се отвори ќе има капацитет за дополнителни 50 пациенти. Директорот на Клиничка болница-Штип, Ален Ѓеорѓијев на денешната пресконференција истакна ...

Со растот на новозаболени од ковид-19 во Штип, Клиничкиот центар побара монтажна болница

Мета - 20.07.2020

Од нек олку текстилни компании доаѓаат новите потврдени случаи на ковид-19 во Штип, кои според Центарот за јавно здравје денеска се над дваесет. Бројката не е целосна, бидејќи се очекуваат резултатите од земените брисеви од уште неколку лаборатории.

ИМА НАДЕЖ: Откриен протеин кој помага при коронавирусот

Женски магазин - 20.07.2020

Прелиминарните резултати од клиничкото испитување укажуваат дека нов третман на „Ковид-19“ драматично го намалува бројот на пациенти кои завршуваат на интензивна нега, објав и британската компанија која го разви третманот, јави Бибиси.

Коронавирусот влезе во дом за стари лица во Радовиш: Четворица се позитивни, се чекаат резултати за другите

Курир - 20.07.2020

Тројца пациенти, корисници на услугите на домот за стари лица ,,Астреон” од Радовиш, со покачена телесна температура и со бронхопневмонија се префрлени на Инфективните одделенија во Штип и во Скопје.

10 починати, 1 од нив почина на клиниката во Битола

Тера - 20.07.2020

Починати се 10 лица, четири пациенти од Скопје, два од Куманово и по еден пациент од Штип, Тетово, Гостивар и Кичево. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби почина пациент на возраст од 76 години.

Во Штип ќе се постави монтажна болница за бранот на Ковид-19 од септември

еМагазин - 20.07.2020

Штипското Инфективно одделение од септември се проширува. Новата мотнажна болница, која до септември ќе се отвори ќе има капацитет за дополнителни 50 пациенти. Директорот на Клиничка болница-Штип, Ален Ѓеорѓијев на денешната прес-конференција ...

Бројот на починати не се намалува: Денеска десетмина го загубија животот, 96 новозаболени

Република - 20.07.2020

Во последните 24 часа се направени 724 тестирања, а регистрирани се 96 нови случаи со Ковид-19 во: Скопје-24, Куманово-6, Штип-24, Прилеп-1, Тетово-7, Струга-9, Битола-1, Охрид-6, Гостивар-4, Струмица-3, Крива Паланка-1, Радовиш-5, Кочани-2, Свети ...

СЗО забрани обдукции: Што откри Италија кај умрените од коронавирусот

Вечер Прес - 20.07.2020

Обдукциите покажале дека коронавирусот е всушност бактерија која предизвикува тромбоза. Кај починатите пациенти вените биле проширени, крвта била згрутчена, а вените и артериите биле полни со крвни згрутчувања кои оневозможуваат нормален проток на ...

Сведочење на српските епидемиолози: Доаѓаат со благи симптоми, а за половина час завршуваат на респиратор

Точка - 20.07.2020

Во белградските болници секој ден трае борбата за спас на пациентите коишто се заразени со коронавирусот. Според тамошните лекари, епидемијата е многу полоша сега отколку кога започна. Српскиот епидемиолог Предраг Кон вели дека вирусот во Србија „се ...

Регистрирани 96 нови заболени од ковид-19, 10 починале, а 61 оздравеле

Мета - 20.07.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 724 тестирања, а регистрирани се 96 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-24, Куманово-6, Штип-24, Прилеп-1, Тетово-7, Струга-9, Битола-1, Охрид-6, Гостивар-4, Струмица-3, ...

Починаа 10 пациенти од Ковид-19, кај 48-годишен вирусот утврден постмортем

еМагазин - 20.07.2020

Министерство за здравство информира дека се починати 10 лица од корона вирусот, четири пациенти од Скопје, двајца од Куманово и по еден пациент од Штип, Тетово, Гостивар и Кичево. „На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби почина ...

Исповед на српски анестезиолог: Заразените доаѓаат со благи симптоми и за пола час се на респиратори

Локално - 20.07.2020

„Епидемијата на корона сега е многу полоша отколку кога започна. Имаме повеќе заразени пациенти кои доаѓаат со благи симптоми и завршуваат на респиратори за половина час и се борат за нивните животи! Медицинските работници се преморени, колабираат ...

Тврдење на пулмолог: Коронавирусот е најопасен по живот за овие 5 групи на луѓе

Курир - 20.07.2020

Дали некој ќе заврши со најкритична клиничка слика или ќе помине без никакви компликации и симптоми на коронавирус, најчесто зависи од неговата општа здравствена состојба Одредени придружни болести можат да бидат фатална комбинација кога станува ...

ИМА НАДЕЖ: Откриен протеин кој помага при коронавирусот

Фактор - 20.07.2020

Прелиминарните резултати од клиничкото испитување укажуваат дека нов третман на „Ковид-19“ драматично го намалува бројот на пациенти кои завршуваат на интензивна нега, објав и британската компанија која го разви третманот, јави Бибиси.

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Koвид -19 однесе десет животи, се размислува за нови рестрикции

Фактор - 20.07.2020

ЗА 24 ЧАСА ИМА 10 ПОЧИНАТИ ОД КОРОНАВИРУСОТ Министерството за здравство соопшти дека во последните 24 часа се направени 724 тестирања, а регистрирани се 96 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-24, Куманово-6, Штип-24, Прилеп-1, Тетово-7, Струга-9, ...

Сведочење на српските епидемиолози: Доаѓаат со благи симптоми, а за половина час завршуваат на респиратор

24Инфо - 20.07.2020

Во белградските болници секој ден трае борбата за спас на пациентите коишто се заразени со коронавирусот. Според тамошните лекари, епидемијата е многу полоша сега отколку кога започна. Српскиот епидемиолог Предраг Кон вели дека вирусот во Србија „се ...

ВАСИЛЕВСКИ: Бирај, респиратор или маска! Но, прво да ви објаснам што значи да си на респиратор!

Денешен - 20.07.2020

Александар ВАСИЛЕВСКИ За оние кои НЕ знаат што значи да се биде на РЕСПИРАТОР. За почеток, респираторот не е кислородна маска ставена преку устата на пациентот, додека тој лежерно одмара и чита весник на болничкиот кревет.

Сведочење на српските епидемиолози: Доаѓаат со благи симптоми, а за половина час завршуваат на респиратор

Н.Македонија - 20.07.2020

Во белградските болници секој ден трае борбата за спас на пациентите коишто се заразени со коронавирусот. Според тамошните лекари, епидемијата е многу полоша сега отколку кога започна. Српскиот епидемиолог Предраг Кон вели дека вирусот во Србија „се ...

Коронавирусот влезе во дом за стари лица во Радовиш: Четворица се позитивни, СЕ ЧЕКААТ РЕЗУЛТАТИТЕ ЗА ДРУГИТЕ

Вечер - 20.07.2020

Тројца пациенти, корисници на услугите на домот за стари лица ,,Астреон” од Радовиш, со покачена телесна температура и со бронхопневмонија се префрлени на Инфективните одделенија во Штип и во Скопје.

Исповед на анестезиолог: Пациентите доаѓаат со лесни симптоми И ЗА КРАТКО ЗАВРШУВААТ НА РЕСПИРАТОР

Вечер - 20.07.2020

Епидемијата на корона сега е многу полоша отколку кога започна. Имаме повеќе заразени пациенти кои доаѓаат со благи симптоми и завршуваат на респиратори за половина час и се борат за нивните животи! Медицинските работници се преморени, колабираат од ...

Сведочење на српските епидемиолози: Доаѓаат со благи симптоми, а за половина час завршуваат на респиратор

Вечер - 20.07.2020

Во белградските болници секој ден трае борбата за спас на пациентите коишто се заразени со коронавирусот. Според тамошните лекари, епидемијата е многу полоша сега отколку кога започна. Српскиот епидемиолог Предраг Кон вели дека вирусот во Србија „се ...

Наплив на пациенти со Ковид во штипската клиника, тек во септември ќе се поставува монтажна болница

MakPress - 20.07.2020

Штипското Инфективно одделение од септември се проширува. Новата мотнажна болница, која до септември ќе се отвори ќе има капацитет за дополнителни 50 пациенти. Директорот на Клиничка болница-Штип, Ален Ѓеорѓијев на денешната пресконференција истакна ...

34 годишен пациент е една од осумте нови жртви од коронавирусот во Македонија

MakPress - 20.07.2020

Починати се 8 лица, пет пациенти од Скопје, еден од Тетово, еден од Струга и еден пациент од Кичево. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа двајца пациенти на возраст 70 и 93 години.