TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Села бара предвремени избори: Го прочитовме соопштението на Меркел и не видовме ветување за датум

Фокус - 14.06.2019

Многу внимателно го прочитавме соопштението издадено од германската канцеларка г-ѓа Ангела Меркел по состанокот со премиерот, Зоран Заев и не видовме ветување за датум за отворање на преговори помеѓу ЕУ со РСМ.

Видео обраќање на Заев: На средбата канцеларката Меркел рече дека сме го испорачале очекуваното

Фокус - 14.06.2019

Премиерот, Зоран Заев, со видео се обрати до јавноста по вчерашната средба со германската канцеларка, Ангела Меркел. Заев повтори дека Меркел ја информирала македонската делегација дека Бундестагот во септември ќе донесе одлука за одобрување на стар ...

Алијанса на Албанците: Неуспехот на власта за датум, да го отвори патот за предвремени избори

Канал5 - 14.06.2019

Вчерашната средба Меркел –Заев денеска со одгласи во партиските активности. Соопштение до јавноста дистрибуира Алијансата на Албанците на Зијадин Села , во кое се нагласува оти внимателно ги препрочитале соопштенијата од кабинетот на Меркел, но не ...

Алијанса за Албанците: Земјата веднаш да оди на предвремени избори

Нетпрес - 14.06.2019

Многу внимателно го прочитавме соопштението издадено од германската канцеларка г-ѓа Ангела Меркел по состанокот со премиерот на РСМ, Зоран Заев и не видовме ветување за датум за отворање на преговори помеѓу ЕУ со РСМ.

Алијансата на Албанците бара предвремени избори поради неуспехот да се отворат пристапни преговори

Нова ТВ - 14.06.2019

Алјансата на Албанците на Зијадин Села бара да се распишат предвремени избори поради „неуспехот на Владата да ги отвори пристапните преговори ова лесто“. „Во изјавата на германската канцеларка не се споменуваат зборовите ширење, туку само ...

Алијанса за Албанците: Земјата веднаш да оди на предвремени избори

+инфо - 14.06.2019

Земјата веднаш да оди на предвремени избори. Причините за неуспехот да отвори преговори со ЕУ е недостатокот на реформи. Многу внимателно го прочитавме соопштението издадено од германската канцеларка Ангела Меркел по состанокот со премиерот Зоран ...

Алијанса за Албанците: Земјата веднаш да оди на предвремени избори

А1 On - 14.06.2019

Многу внимателно го прочитавме соопштението издадено од германската канцеларка г-ѓа Ангела Меркел по состанокот со премиерот на РСМ, Зоран Заев и не видовме ветување за датум за отворање на преговори помеѓу ЕУ со РСМ.

Алијанса за Албанците: Земјата веднаш да оди на предвремени избори

Курир - 14.06.2019

Многу внимателно го прочитавме соопштението издадено од германската канцеларка г-ѓа Ангела Меркел по состанокот со премиерот на РСМ, Зоран Заев и не видовме ветување за датум за отворање на преговори помеѓу ЕУ со РСМ.

Заев со видео обраќање: Меркел ми рече дека сме го испорачале очекуваното

Слободен Печат - 14.06.2019

Премиерот, Зоран Заев со видео се обрати до јавноста по вчерашната средба со германската канцеларка, Ангела Меркел. Заев повтори дека Меркел ја информирала македонската делегација дека Бундестагот во септември ќе донесе одлука за одобрување на стар ...

Заев: Меркел ми рече дека сме го испорачале очекуваното

Нетпрес - 14.06.2019

Премиерот, Зоран Заев со видео се обрати до јавноста по вчерашната средба со германската канцеларка, Ангела Меркел. Заев повтори дека Меркел ја информирала македонската делегација дека Бундестагот во септември ќе донесе одлука за одобрување на стар ...

Заев: Северна Македонија го испорача очекуваното и на нас се гледа во многу позитивно светло

МКД - 14.06.2019

Премиерот Зоран Заев, по вчерашната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, со видео преку Фејсбук се обрати до јавноста. „Вчерашната пријателска средба со канцеларката Меркел беше средба каква што личи меѓу земји - стратешки партнери.

Алијанса за Албанците: Внимателно го прочитавме соопштението на Меркел и не видовме ветување за датум за преговори

МКД - 14.06.2019

Mногу внимателно го прочитавме соопштението издадено од германската канцеларка г-ѓа Ангела Меркел по состанокот со премиерот на РСМ, Зоран Заев и не видовме ветување за датум за отворање на преговори помеѓу ЕУ со РСМ.

Заев: Средбата со Меркел како што личи на земји – стратешки партнери

Независен - 14.06.2019

Премиерот Зоран Заев, по вчерашната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, денеска со осврт на средбата на Фејсбук. „Вчерашната пријателска средба со канцеларката Меркел беше средба каква што личи меѓу земји – стратешки партнери.

Заев: Meркел ме информираше дека Бундестагот ќе донесе одлука за преговори во септември (ВИДЕО)

PressingTV - 14.06.2019

Премиерот, Зоран Заев со видео се обрати до јавноста по вчерашната средба со германската канцеларка, Ангела Меркел. Заев повтори дека Меркел ја информирала македонската делегација дека Бундестагот во септември ќе донесе одлука за одобрување на стар ...

Алијанса за Албанците: Земјата веднаш да оди на предвремени избори

Либертас - 14.06.2019

Земјата веднаш да оди на предвремени избори. Причините за неуспехот да отвори преговори со ЕУ е недостатокот на реформи. Многу внимателно го прочитавме соопштението издадено од германската канцеларка Ангела Меркел по состанокот со премиерот Зоран ...

Премиерот се обрати преку Фејсбук: Meркел рече дека Бундестагот ќе донесе одлука за преговори во септември (ВИДЕО)

Вечер Прес - 14.06.2019

Премиерот, Зоран Заев со видео се обрати до јавноста по вчерашната средба со германската канцеларка, Ангела Меркел. Заев повтори дека Меркел ја информирала македонската делегација оти Бундестагот во септември ќе донесе одлука за одобрување на старт ...

Алијанса на Албанците: Внимателно го прочитавме соопштението на Меркел и не видовме ветување за датум за преговори

24Инфо - 14.06.2019

Mногу внимателно го прочитавме соопштението издадено од германската канцеларка г-ѓа Ангела Меркел по состанокот со премиерот на РСМ, Зоран Заев и не видовме ветување за датум за отворање на преговори помеѓу ЕУ со РСМ.

Алијанса за Албанците: Земјата веднаш да оди на предвремени избори. Причините за неуспехот на Северна Македонија да ...

Бизнис Вести - 14.06.2019

Многу внимателно го прочитавме соопштението издадено од германската канцеларка г-ѓа Ангела Меркел по состанокот со премиерот на РСМ, Зоран Заев и не видовме ветување за датум за отворање на преговори помеѓу ЕУ со РСМ.

Откако нема ветување за датум: Села бара предвремени избори

PressingTV - 14.06.2019

Внимателно го прочитавме соопштението издадено од германската канцеларка г-ѓа Ангела Меркел по состанокот со премиерот, Зоран Заев и не видовме ветување за датум за отворање на преговори помеѓу ЕУ со РСМ.

(Видео) Заев на Фејсбук за средбата со Меркел

24Инфо - 14.06.2019

Премиерот Зоран Заев се огласи на социјалните мрежи со видео обраќање по средбата со германската канцеларка Ангела Меркел, вчера во Берлин. -Вчерашната пријателска средба со канцеларката Меркел беше средба каква што личи меѓу земји – стратешки ...

Алијанса на Албанците: „Корупцијата останува предмет за загриженост во Македонија„

Магазин - 14.06.2019

Многу внимателно го прочитавме соопштението издадено од германската канцеларка г-ѓа Ангела Меркел по состанокот со премиерот на РСМ, Зоран Заев и не видовме ветување за датум за отворање на преговори помеѓу ЕУ со РСМ.

АА: Земјата веднаш да оди на предвремени избори, причините за неуспехот на Северна Македонија да отвори преговори со ЕУ ...

Скопје1 - 14.06.2019

Многу внимателно го прочитавме соопштението издадено од германската канцеларка г-ѓа Ангела Меркел по состанокот со премиерот на РСМ, Зоран Заев и не видовме ветување за датум за отворање на преговори помеѓу ЕУ со РСМ.

Османи, Шеќеринска Димитров едногласни: Нема дилема во ЕУ – Северна Македонија е подготвена за старт на преговорите

Скопје1 - 14.06.2019

Замениците на претседателот на Владата,Бујар Османи и Радмила Шекеринска, заедно со министерот за надворешни работи, Никола Димитров, беа дел од емисијата „Патот кон“, на Алсат-М телевизија, како дел од пошироката јавна презентација на работата на ...

Заев: Уверени сме дека оваа година ќе почнеме преговори за членство со ЕУ

Канал5 - 13.06.2019

По денешната средба со германската канцеларка Ангела Меркел уверени сме дека оваа година започнуваме преговори за членство со Европската Унија. Канцеларката потенцираше дека Северна Македонија го испорача очекуваното, следува позитивна согласност на ...

Скопје ги чека сигналите од Берлин

Deutsche Welle - 13.06.2019

Од денешната средба Заев - Меркел во голема мера ќе зависат настаните на домашната политичка сцена. Без датум за преговори си ЕУ, се отвораат разни опции - од враќање на мандатот, до нови избори Враќање на мандатот, преземање поединечна одговорност, ...

Заев по средбата со Меркел : Уверени сме дека Северна Македонија ќе ги започне преговорите со ЕУ оваа година

Канал5 - 13.06.2019

Делегацијата на Владата, предводена од премиерот Зоран Заев, заедно со заменик претседателот за европски прашања Бујар Османи и министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска беа примени од канцеларката на СР Германија Ангела Меркел.

Заев по средбата со Меркел: Уверен сум оти ќе започнеме преговори со ЕУ оваа година

Фокус - 13.06.2019

Македонија нема да добие летово датум за преговори со ЕУ. Како што информираше премиерот, Зоран Заев, по средбата со германската канцеларка, Ангела Меркел, Бундестагот во септември ќе одобри старт на преговорите.

Заев на „фејсбук“: Уверени сме дека годинава ќе ги почнеме преговорите со ЕУ

Алсат-М - 13.06.2019

Уверени сме дека Северна Македонија ќе ги започне преговорите со ЕУ оваа година, напиша на својот профил на „фејсбук“ премиерот Зоран Заев. Во текстот се ...

Заев се враќа во Скопје со ново ветување од Меркел

Deutsche Welle - 13.06.2019

Премиерот Заев се враќа од Берлин со ново ветување од канцеларката Меркел. Нема информација дали е променет ставот на премиерот дека доколку не се добие датум во јуни тој ќе го врати мандатот за состав на владата Ветување дека Бундестагот во ...

Ќе ги почнеме преговорите со ЕУ годинава, кажа Заев По средбата со Меркел

Сакам да кажам - 13.06.2019

По денешната средба со германската канцеларка Ангела Меркел во Берлин, премиерот Зоран Заев е уверен дека оваа година ќе ги започнеме преговорите за членство со ЕУ и ќе им се придружиме на Србија и Црна Гора, соопштија од Владата.

Османи: Денешниот успех на Северна Македонија е во најголем дел заслуга на Меркел

Фокус - 13.06.2019

Вицепремиерот Бујар Османи, кој е во делегацијата што го придружува премиерот, Зоран Заев, во Берлин, по средбата со германската канцеларка, Ангела Меркел, порача дека денов е успешен за земјава.

Заев се сретна со Меркел, Берлин во септември ќе даде зелено светло за преговори

Канал5 - 13.06.2019

40-минутната средба меѓу канцеларката Меркел и премиерот Заев го потврди она што неколку дена Брисел се обидуваше да го каже во позавиена форма. Македонија летово ќе го мине без датум за преговори, но овој пат, со јасно ветување од Меркел дека ...

Нема датум ниту во јуни, ниту во јули, Германија ќе донесе одлука во септември

ТВ21 - 13.06.2019

Паѓаат во вода надежите за јуни или јули Северна Македонија да добие датум за почеток на пристапните преговори. Следната надеж е септември кога Германскиот Бундестаг ќе донесе одлука за Северна Македонија.

Меркел: Северна Македонија прави големи чекори напред

Deutsche Welle - 13.06.2019

Северна Македонија прави крупни чекори напред во реформите и значително ја подобри својата позиција за приближување кон ЕУ, се наведува во соопштението од Кабинетот на германската канцеларка По првото, штуро и кусо, соопштение од средбата со ...

Бундестагот ќе одобри почеток на преговори со Македонија во септември

24 Вести - 13.06.2019

Германскиот Бундестаг во септември ќе донесе одлука за одобрување почеток на преговорите на ЕУ со Северна Македонија, соопштила германската канцеларка Ангела Меркел на средбата со премиерот Зоран Заев во Берлин.

Меркел: Македонија прави големи чекори напред

Канал5 - 13.06.2019

Македонија прави крупни чекори напред во реформите и значително ја подобри својата позиција за приближување кон ЕУ, се наведува во соопштението од Кабинетот на германската канцеларка Ангела Маркел.

Заев: Уверени сме дека Северна Македонија ќе ги започне преговорите со ЕУ оваа година

24 Вести - 13.06.2019

Делегацијата на Владата на Република Северна Македонија, предводена од претседателот Зоран Заев, заедно со заменик претседателот за европски прашања Бујар Османи и министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска беа примени од канцеларката ...

Заев на Фејсбук: Уверени сме дека Северна Македонија ќе ги започне преговорите со ЕУ оваа година

ТВ21 - 13.06.2019

Делегацијата на Владата на Република Северна Македонија, предводена од Претседателот на Владата, Зоран Заев, заедно со заменик-претседателот за европски прашања, Бујар Османи и министерот за надворешни работи, Никола Димитров денеска беа примени од ...

Османи: Денешниот успех на Северна Македонија е во најголем дел заслуга на Меркел

ТВ21 - 13.06.2019

Вицепремиерот Бујар Османи, кој е во делегацијата што го придружува премиерот, Зоран Заев, во Берлин, по средбата со германската канцеларка, Ангела Меркел, порача дека денов е успешен за земјава.

Заев: Уверени сме дека оваа година ќе почнеме преговори за членство со ЕУ (ВИДЕО)

Слободен Печат - 13.06.2019

Од наша страна потврдивме дека Република Северна Македонија има целосна доверба во канцеларката Меркел и ја поддржува нејзината политика за процесот на проширување на ЕУ По денешната средба со германската канцеларка Ангела Меркел уверени сме дека ...

Заев од Берлин: Оваа година ќе почнеме преговори за членство со ЕУ

Нова ТВ - 13.06.2019

По денешната средба со германската канцеларка Ангела Меркел уверени сме дека оваа година започнуваме преговори за членство со Европската Унија. Канцеларката потенцираше дека Северна Македонија го испорача очекуваното, следува позитивна согласност на ...

(ВИДЕО) Меркел – Заев: Скопје го испорача очекуваното, Берлин ќе даде зелено светло за преговори во септември

А1 On - 13.06.2019

Германскиот Бундестаг ќе донесе одлука за одобрување на старт на преговорите на Европската Унија со Северна Македонија во септември, согласно утврдените процедури на Германија за прашањата за проширување на Унијата.

Кабинетот на Меркел со ново соопштение по средбата со Заев

Нова ТВ - 13.06.2019

По првото, штуро и кусо, соопштение од средбата со македонскиот премиер Зоран Заев , од кабинетот на германската канцеларка Ангела Меркел попладнево издадоа ново, проширено, во кое се поздравува напредокот на земјата и се оценува дека е подобрена ...

Нема дилема во ЕУ – Северна Македонија е подготвена за старт на преговорите

Слободен Печат - 13.06.2019

Европската Комисија на сесијата во септември и ќе ѝ обезбеди зелено светло на Владата да ја поддржи препораката на Комисијата за старт на преговорите со Република Северна Македонија. Како дел од пошироката јавна презентација на работата на Владата ...

Владиниот врв по средбата со Меркел: Во ЕУ нема дилеми дека земјава е подготвена за старт на преговорите

Макфакс - 13.06.2019

Kако дел од пошироката јавна презентација на работата на Владата во изминативе две години, вицепремиерите, Бујар Османи и Радмила Шекеринска, заедно со министерот за надворешни работи, Никола Димитров, вечерва беа дел од емисијата „Патот кон“, на ...

Димитров, Османи и Шеќеринска: Нема дилема во ЕУ, Северна Македонија е подготвена за преговорите

Press24 - 13.06.2019

Замениците на претседателот на Владата, Бујар Османи и Радмила Шекеринска, заедно со министерот за надворешни работи, Никола Димитров, беа дел од емисијата „Патот кон“, на Алсат-М телевизија.

Бундестагот наесен со одлука за старт на преговорите

Р.С.Европа - 13.06.2019

Бундестагот во септември ќе донесе одлука за одобрување на старт на преговорите на ЕУ со Северна Македонија, информирала германската канцеларка Ангела Меркел на средбата со македонската делегација предводена од премиерот Зоран Заев.

Меркел: Северна Македонија значително ја подобри својата позиција за приближување кон ЕУ

Слободен Печат - 13.06.2019

Македонија прави крупни чекори напред во реформите и значително ја подобри својата позиција за приближување кон ЕУ, се наведува во соопштението од Кабинетот на германската канцеларка Ангела Маркел.

Нема дилема во ЕУ – Северна Македонија е подготвена за старт на преговорите

Сител - 13.06.2019

Како дел од пошироката јавна презентација на работата на Владата во изминативе две години, замениците на претседателот на Владата, Бујар Османи и Радмила Шекеринска, заедно со министерот за надворешни работи, Никола Димитров, беа дел од емисијата ...

Бундестагот во септември ќе донесе одлука за почеток на преговори со ЕУ, му порача Меркел на Заев

МКД - 13.06.2019

Германскиот Бундестаг ќе донесе одлука во септември за одобрување на старт на преговорите на ЕУ со Северна Македонија, согласно утврдените процедури на Германија за прашањата за проширување на Унијата.

Нема дилема во ЕУ – Северна Македонија е подготвена за старт на преговорите

+инфо - 13.06.2019

Вицепремиерите Бујар Османи и Радмила Шекеринска, заедно со шефот на македонската дипломатија Никола Димитров, беа дел од емисијата „Патот кон“, на Алсат-М телевизија. – Канцеларката Меркел го потврди ставот кој веќе претходно го пренесоа и ...

Меркел ветила зелено светло за старт на преговори во септември

Нетпрес - 13.06.2019

Канцеларката Ангела Меркел информирала дека Бундестагот ќе донесе одлука во септември за одобрување на старт на преговорите на ЕУ со Македонија, согласно утврдените процедури на Германија за прашањата за проширување на Унијата, соопшти Владата по ...

(Видео) Меркел: Германија во септември ќе одобри старт на преговорите на ЕУ со Северна Македонија

Макфакс - 13.06.2019

Бундестагот ќе донесе одлука во септември за одобрување на старт на преговорите на Европската Унија со Северна Македонија, согласно утврдените процедури на Германија за прашањата за проширување на Унијата, рекла германската канцеларка, Ангела ...

Германија во септември ќе одобри датум за преговори со ЕУ

Р.С.Европа - 13.06.2019

Бундестагот во септември ќе донесе одлука за одобрување на старт на преговорите на ЕУ со Северна Македонија, соопшти владината прес служба по средбата на премиерот Зоран Заев со германската канцеларка Ангела Меркел во Берлин на која присуствуваа и ...

Меркел на средбата со Заев: Бундестагот ќе одобри старт на преговорите со ЕУ во септември

Нова ТВ - 13.06.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел на средбата со премиерот Заев рекла дека Бундестагот ќе донесе одлука во септември за одобрување на старт на преговорите на ЕУ со Северна Македонија, согласно утврдените процедури на СР Германија за прашањата за ...

Заев на Фејсбук: Уверени сме дека Северна Македонија ќе ги започне преговорите со ЕУ оваа година

Сител - 13.06.2019

Делегацијата на Владата на Република Северна Македонија, предводена од Претседателот на Владата, Зоран Заев, заедно со заменик-претседателот за европски прашања, Бујар Османи и министерот за надворешни работи, Никола Димитров денеска беа примени од ...

Влада: Бундестагот во септември ќе донесе одлука за одобрување на старт на преговорите со ЕУ

Слободен Печат - 13.06.2019

Силно е уверувањето дека оваа година започнуваме преговори за членство со ЕУ и им се придружуваме на Србија и Црна Гора, потенцираат од Владата. Делегацијата на Владата предводена од претседателот на Владата Зоран Заев, заедно со заменик ...

Меркел – Заев: Скопје го испорача очекуваното, Берлин ќе даде зелено светло за преговори во септември

ММС - 13.06.2019

Германскиот Бундестаг ќе донесе одлука за одобрување на старт на преговорите на Европската Унија со Северна Македонија во септември, согласно утврдените процедури на Германија за прашањата за проширување на Унијата.

Меркел ветила датум во септември

+инфо - 13.06.2019

Канцеларката Ангела Меркел информирала дека Бундестагот ќе донесе одлука во септември за одобрување на старт на преговорите на ЕУ со Северна Македонија, согласно утврдените процедури на СР Германија за прашањата за проширување на Унијата, соопшти ...

Меркел: Одлуката за одобрување на старт на преговорите на ЕУ со Северна Македонија ќе се носи во септември

OhridNews - 13.06.2019

Германскиот Бундестаг во септември ќе донесе одлука за одобрување на старт на преговорите на ЕУ со Северна Македонија, согласно утврдените процедури на СР Германија за прашањата за проширување на Унијата, информираше канцеларката на СР Германија, ...

Заев на Фејсбук: Уверени сме дека годинава ќе ги почнеме преговорите со ЕУ

Press24 - 13.06.2019

Уверени сме дека Северна Македонија ќе ги започне преговорите со ЕУ оваа година, напиша на својот профил на „Фејсбук“ премиерот Зоран Заев. Во текстот се додава: „Канцеларката Меркел нѐ информираше дека Бундестагот ќе донесе одлука во септември за ...

Заев: Уверени сме дека годинава ќе почнеме преговори за членство со ЕУ ВИДЕО

+инфо - 13.06.2019

По денешната средба со германската канцеларка Ангела Меркел уверени сме дека оваа година започнуваме преговори за членство со Европската Унија. Канцеларката потенцираше дека Северна Македонија го испорача очекуваното, следува позитивна согласност на ...

Заев: Меркел задоволна од испорачаното следи позитивна согласност од Бундестагот

Р.С.Европа - 13.06.2019

Премиерот Зоран Заев по денешната средба со германската канцеларка Ангела Меркел во Берлин порача дека имале срдечна и пријателска средба. „Канцеларката Меркел информираше дека Бундестагот ќе донесе одлука во септември за одобрување на старт на ...

Заев на „фејсбук“: Уверени сме дека годинава ќе ги почнеме преговорите со ЕУ

ММС - 13.06.2019

Уверени сме дека Северна Македонија ќе ги започне преговорите со ЕУ оваа година, напиша на својот профил на „фејсбук“ премиерот Зоран Заев. ,,,Канцеларката Меркел нѐ информираше дека Бундестагот ќе донесе одлука во септември за одобрување на старт ...

Меркел – Заев: Берлин ќе даде зелено светло за преговори во септември

Независен - 13.06.2019

Германскиот Бундестаг ќе донесе одлука за одобрување на старт на преговорите на Европската Унија со Северна Македонија во септември, согласно утврдените процедури на Германија за прашањата за проширување на Унијата.

Средба Меркел-Заев: Берлин ќе даде зелено светло за преговори во септември

Press24 - 13.06.2019

Германскиот Бундестаг ќе донесе одлука за одобрување на старт на преговорите на Европската Унија со Македонија во септември, согласно утврдените процедури на Германија за прашањата за проширување на Унијата.

Нема дилема во ЕУ – Северна Македонија е подготвена за старт на преговорите

Независен - 13.06.2019

Замениците на претседателот на Владата, Бујар Османи и Радмила Шекеринска, заедно со министерот за надворешни работи, Никола Димитров, беа дел од емисијата „Патот кон“, на Алсат-М телевизија.

Заев: Уверени сме дека оваа година ќе почнеме преговори за членство со ЕУ

Независен - 13.06.2019

По денешната средба со германската канцеларка Ангела Меркел уверени сме дека оваа година започнуваме преговори за членство со Европската Унија. Канцеларката потенцираше дека Северна Македонија го испорача очекуваното, следува позитивна согласност на ...

Заев: Уверени сме дека оваа година ќе почнеме преговори за членство со ЕУ

А1 On - 13.06.2019

По денешната средба со германската канцеларка Ангела Меркел уверени сме дека оваа година започнуваме преговори за членство со Европската Унија. Канцеларката потенцираше дека Северна Македонија го испорача очекуваното, следува позитивна согласност на ...

Заев: Уверени сме дека оваа година ќе почнеме преговори за членство со ЕУ

Press24 - 13.06.2019

По денешната средба со германската канцеларка Ангела Меркел уверени сме дека оваа година започнуваме преговори за членство со Европската Унија. Канцеларката потенцираше дека Северна Македонија го испорача очекуваното, следува позитивна согласност на ...

Заев: Уверени сме дека оваа година започнуваме преговори за членство со ЕУ

МКД - 13.06.2019

По денешната средба со германската канцеларка Ангела Меркел уверени сме дека оваа година започнуваме преговори за членство со Европската Унија. Канцеларката потенцираше дека Северна Македонија го испорача очекуваното, следува позитивна согласност на ...

Средба Меркел – Заев: Берлин ќе даде зелено светло за датум во септември

еМагазин - 13.06.2019

Германскиот Бундестаг ќе донесе одлука за одобрување на старт на преговорите на Европската Унија со Северна Македонија во септември, согласно утврдените процедури на Германија за прашањата за проширување на Унијата.

Заев: Бундестагот во септември ќе донесе одлука за одобрување на старт на преговорите

Либертас - 13.06.2019

Уверени сме дека Северна Македонија ќе ги започне преговорите со ЕУ оваа година, напиша на својот профил на „фејсбук“ премиерот Зоран Заев. Во текстот се ...

Меркел – Заев: Скопје го испорача очекуваното, Берлин ќе даде зелено светло за преговори во септември

Опсервер - 13.06.2019

Германскиот Бундестаг ќе донесе одлука за одобрување на старт на преговорите на Европската Унија со Северна Македонија во септември, согласно утврдените процедури на Германија за прашањата за проширување на Унијата.

Меркел – Заев: Скопје го испорача очекуваното, Берлин ќе даде зелено светло за преговори во септември

Бриф - 13.06.2019

Германскиот Бундестаг ќе донесе одлука за одобрување на старт на преговорите на Европската Унија со Северна Македонија во септември, согласно утврдените процедури на Германија за прашањата за проширување на Унијата.

Заев по средбата со Меркел: Бундестагот ќе донесе одлука за датум во септември

Република - 13.06.2019

Делегацијата на Владата на Република Северна Македонија, предводена од Претседателот на Владата, Зоран Заев, заедно со заменик-претседателот за европски прашања, Бујар Османи и министерот за надворешни работи, Никола Димитров денеска беа примени од ...

Заев: Уверени сме дека Северна Македонија ќе ги започне преговорите со ЕУ оваа година

CivilMedia - 13.06.2019

Делегацијата на Владата на Република Северна Македонија, предводена од претседателот на Владата Зоран Заев, заедно со заменик претседателот за европски прашања Бујар Османи и министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска беа примени од ...

Меркел – Заев: Скопје го испорача очекуваното, Берлин ќе даде зелено светло за преговори во септември

Вечер Прес - 13.06.2019

Германскиот Бундестаг ќе донесе одлука за одобрување на старт на преговорите на Европската Унија со Северна Македонија во септември, согласно утврдените процедури на Германија за прашањата за проширување на Унијата.

Премиерот Заев на Фејсбук: Во септември Германија ќе донесе одлука за одобрување на преговорите меѓу ЕУ и Северна ...

Бриф - 13.06.2019

Уверени сме дека Северна Македонија ќе ги започне преговорите со ЕУ оваа година. Канцеларката Меркел нѐ информираше дека Бундестагот ќе донесе одлука во септември за одобрување на старт на преговорите на ЕУ со Северна Македонија, согласно утврдените ...

Заев: Двесте компании со германски капитал вработуваат 20 илјади граѓани, тоа е доказ дека нашата земја има европски ...

Вечер Прес - 13.06.2019

Двесте компании со германски капитал вработуваат 20 илјади граѓани, тоа е доказ дека нашата земја има европски стандарди за бизнис, истакна премиерот Зоран Заев вечерва во Берлин на годишниот прием на Здружението за Источна Европа на германското ...

Заев: Уверени сме дека оваа година ќе почнеме преговори за членство со ЕУ

Локално - 13.06.2019

По денешната средба со германската канцеларка Ангела Меркел уверени сме дека оваа година започнуваме преговори за членство со Европската Унија. Канцеларката потенцираше дека Северна Македонија го испорача очекуваното, следува позитивна согласност на ...

По средбата на Заев со Меркел: Во септември одлука одобрување на старт на преговорите на ЕУ со Северна Македонија

24Инфо - 13.06.2019

Делегацијата на Владата на Република Северна Македонија, предводена од претседателот на Владата Зоран Заев, заедно со заменик претседателот за европски прашања Бујар Османи и министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска беа примени од ...

Заев: Уверени сме дека оваа година ќе почнеме преговори за членство со ЕУ

24Инфо - 13.06.2019

По денешната средба со германската канцеларка Ангела Меркел уверени сме дека оваа година започнуваме преговори за членство со Европската Унија. Канцеларката потенцираше дека Северна Македонија го испорача очекуваното, следува позитивна согласност на ...

(ВИДЕО) Заев по средбата со Меркел: Силно сме уверени дека оваа година започнуваме преговори за членство со ЕУ

Либертас - 13.06.2019

По денешната средба со германската канцеларка Ангела Меркел уверени сме дека оваа година започнуваме преговори за членство со Европската Унија. Канцеларката потенцираше дека Северна Македонија го испорача очекуваното, следува позитивна согласност на ...

Заев: Уверени сме дека оваа година ќе почнеме преговори за членство со ЕУ

Република - 13.06.2019

По денешната средба со германската канцеларка Ангела Меркел уверени сме дека оваа година започнуваме преговори за членство со Европската Унија. Канцеларката потенцираше дека Северна Македонија го испорача очекуваното, следува позитивна согласност на ...

По средбата Меркел – Заев: Во септември одлука на Бундестагот за одобрување на старт на преговорите

Мета - 13.06.2019

Канцеларката Ангела Меркел информирала дека Бундестагот ќе донесе одлука во септември за одобрување на старт на преговорите на ЕУ со Северна Македонија, согласно утврдените процедури на СР Германија за прашањата за проширување на Унијата, ...

ВЛАДА: Меркел му рекла на Заев дека Берлин во септември ќе вклучи зелено светло за Скопје

Денешен - 13.06.2019

Германскиот Бундестаг ќе донесе одлука за одобрување на старт на преговорите на Европската Унија со С. Македонија во септември, согласно утврдените процедури на Германија за прашањата за проширување на Унијата.

Заев: 200 компании со германски капитал вработуваат 20.000 граѓани, тоа е доказ дека нашата земја има европски ...

iPortal - 13.06.2019

Премиерот Заев, во придружба на заменикот на претседателот Кочо Анѓушев, од вчера ја започна дводневната посета на СР Германија со учество на свечениот годишен прием на Здружението за Источна Европа на германското стопанство.

Меркел – Заев: Скопје го испорача очекуваното, Берлин ќе даде зелено светло за преговори во септември

MTM - 13.06.2019

Германскиот Бундестаг ќе донесе одлука за одобрување на старт на преговорите на Европската Унија со Северна Македонија во септември, согласно утврдените процедури на Германија за прашањата за проширување на Унијата.

Заев: Силно сме уверени дека оваа година започнуваме преговори за членство со ЕУ

PressingTV - 13.06.2019

По денешната средба со германската канцеларка Ангела Меркел уверени сме дека оваа година започнуваме преговори за членство со Европската Унија. Канцеларката потенцираше дека Македонија го испорача очекуваното, следува позитивна согласност на ...

(ВИДЕО) Премиерот Заев за средбата со канцеларката Меркел: Канцеларката потенцираше дека Северна Македонија го испорача ...

Бриф - 13.06.2019

Во прилог на ова соопштение ви ја пренесуваме изјавата на претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев за средбата со канцеларката на СР Германија Ангела Меркел: „Со канцеларката Меркел имавме срдечна и пријателска средба, ...

Заев: Меркел задоволна од испорачаното – Годинава земјата започнува преговори за членство во ЕУ

iPortal - 13.06.2019

Премиерот Зоран Заев по денешната средба со германската канцеларка Ангела Меркел во Берлин порача дека имале срдечна и пријателска средба. „Канцеларката Меркел информираше дека Бундестагот ќе донесе одлука во септември за одобрување на старт на ...

Заев: Уверени сме дека оваа година ќе почнеме преговори за членство со ЕУ

Скопје инфо - 13.06.2019

По денешната средба со германската канцеларка Ангела Меркел уверени сме дека оваа година започнуваме преговори за членство со Европската Унија. Канцеларката потенцираше дека Северна Македонија го испорача очекуваното, следува позитивна согласност на ...

Меркел – Заев: Скопје го испорача очекуваното, Берлин ќе даде зелено светло за преговори во септември

Локално - 13.06.2019

Германскиот Бундестаг ќе донесе одлука за одобрување на старт на преговорите на Европската Унија со Северна Македонија во септември, согласно утврдените процедури на Германија за прашањата за проширување на Унијата.

ЗАЕВ: Со Меркел имавме срдечна средба каква што им личи на стратешки партнери

Денешен - 13.06.2019

По денешната средба со германската канцеларка Ангела Меркел уверени сме дека оваа година започнуваме преговори за членство со Европската Унија. Канцеларката потенцираше дека С. Македонија го испорача очекуваното, следува позитивна согласност на ...

Премиерот Заев за средбата со канцеларката Меркел

Тера - 13.06.2019

Канцеларката потенцираше дека Северна Македонија го испорача очекуваното, следува позитивна согласност на Бундестагот во септември за прифаќање на препораката на Европска Комисија за почеток на преговори, рече премиерот Заев по средбата со ...

Меркел во ново соопштение: Северна Македонија прави големи чекори напред

Локално - 13.06.2019

По првото, штуро и кусо, соопштение од средбата со македонскиот премиер Зоран Заев, од кабинетот на германската канцеларка Ангела Меркел попладнево издадоа ново, проширено, во кое се поздравува напредокот на земјата и се оценува дека е подобрена ...

Меркел: Северна Македонија прави големи чекори напред

Либертас - 13.06.2019

Северна Македонија прави крупни чекори напред во реформите и значително ја подобри својата позиција за приближување кон ЕУ, се наведува во соопштението од Кабинетот на германската канцеларка По првото, штуро и кусо, соопштение од средбата со ...

Ново позитивно соопштение од Меркел: Северна Македонија прави големи чекори напред

Centar - 13.06.2019

Северна Македонија прави крупни чекори напред во реформите и значително ја подобри својата позиција за приближување кон ЕУ, се наведува во соопштението од Кабинетот на германската канцеларка, пренесе Дојче Веле на Македонски По првото, штуро и кусо, ...

Заев: Уверени сме дека Северна Македонија ќе ги започне преговорите со ЕУ оваа година

iPortal - 13.06.2019

Делегацијата на Владата на Република Северна Македонија, предводена од Претседателот на Владата, Зоран Заев, заедно со заменик-претседателот за европски прашања, Бујар Османи и министерот за надворешни работи, Никола Димитров денеска беа примени од ...

Меркел: Северна Македонија прави големи чекори напред

iPortal - 13.06.2019

Северна Македонија прави крупни чекори напред во реформите и значително ја подобри својата позиција за приближување кон ЕУ, се наведува во соопштението од Кабинетот на германската канцеларка По првото, штуро и кусо, соопштение од средбата со ...

КАБИНЕТОТ НА МЕРКЕЛ: Северна Македонија натамошно се ориентира кон ЕУ и НАТО

Фактор - 13.06.2019

Во соопштението од Кабинетот на германската канцеларка, Ангела Меркел стои дека Северна Македонија прави крупни чекори напред во реформите и значително ја подобри својата позиција за приближување кон ЕУ.

Бујар Османи: Денешен успех на Северна Македонија

Фактор - 13.06.2019

Бујар Османи, вицепремиерот за евроинтеграции, денешната средба со канцеларката Ангела Меркел заедно со премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров ја оцени како успешна.

Премиерот Заев и делегацијата на Владата на РСМ: Уверени сме дека Северна Македонија ќе ги започне преговорите со ЕУ ...

Centar - 13.06.2019

Делегацијата на Владата на Република Северна Македонија, предводена од претседателот на Владата Зоран Заев, заедно со заменик претседателот за европски прашања Бујар Османи и министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска беа примени од ...

Нема дилема во ЕУ – Северна Македонија е подготвена за старт на преговорите

24Инфо - 13.06.2019

Нема дилема во ЕУ – Северна Македонија е подготвена за старт на преговорите Како дел од пошироката јавна презентација на работата на Владата во изминативе две години, замениците на претседателот на Владата, Бујар Османи и Радмила Шекеринска, заедно ...

Заклучок во јуни, одлука во октомври, првите поглавја во декември

Либертас - 13.06.2019

По средбата на германската канцеларка Ангела Меркел и премиерот Зоран Заев најизвесна се чини опцијата дека одлуката за почеток на преговори со земјава ќе биде донесена во октомври, иако останува мала можност за одлука уште летово, пренесува 36о ...

Скопје ги чека сигналите од Берлин

Либертас - 13.06.2019

Од денешната средба Заев – Меркел во голема мера ќе зависат настаните на домашната политичка сцена. Без датум за преговори си ЕУ, се отвораат разни опции – од враќање на мандатот, до нови избори Враќање на мандатот, преземање поединечна одговорност, ...

Од Владата се оптимисти дека во септември Германија ќе дозволи почеток на преговорите

PressingTV - 13.06.2019

Германскиот Бундестаг ќе донесе одлука за одобрување на старт на преговорите на Европската Унија со Македонија во септември, согласно утврдените процедури на Германија за прашањата за проширување на Унијата.

Османи: Меркел потврди дека Северна Македонија ќе ги започне преговорите со ЕУ оваа година

Локално - 13.06.2019

Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи во емисијата „Патот кон“ на Алсат-М телевизија сподели дека канцеларката Ангела Меркел на денешната средба го потврдила ставот дека Северна Македонија ги испорача обврските и поради тоа ќе ги започне ...

ЗАЕВ-МЕРКЕЛ: Берлин ќе даде зелено светло за преговори во септември?

Фактор - 13.06.2019

Германскиот Бундестаг ќе донесе одлука за одобрување на старт на преговорите на Европската Унија со Северна Македонија во септември, согласно утврдените процедури на Германија за прашањата за проширување на Унијата.

ФОКУС НА ДЕНОТ: Меркел си го кажа своето, опозицијата бара избори

Фактор - 13.06.2019

Германскиот Бундестаг ќе донесе одлука за одобрување на старт на преговорите на Европската Унија со Северна Македонија во септември, согласно утврдените процедури на Германија за прашањата за проширување на Унијата.

Димитров: Сите го поздравуваат договорот од Преспа, ЕУ ќе си го одржи зборот за преговорите

Локално - 13.06.2019

Како дел од пошироката јавна презентација на работата на Владата во изминативе две години, замениците на претседателот на Владата, Бујар Османи и Радмила Шекеринска, заедно со министерот за надворешни работи, Никола Димитров, беа дел од емисијата ...

Нема дилема во ЕУ – Северна Македонија е подготвена за старт на преговорите

iPortal - 13.06.2019

Денеска, како дел од пошироката јавна презентација на работата на Владата во изминативе две години, замениците на претседателот на Владата, Бујар Османи и Радмила Шекеринска, заедно со министерот за надворешни работи, Никола Димитров, беа дел од ...

Нема дилема во ЕУ – Северна Македонија е подготвена за старт на преговорите

Вечер Прес - 13.06.2019

Замениците на претседателот на Владата, Бујар Османи и Радмила Шекеринска, заедно со министерот за надворешни работи, Никола Димитров, беа дел од емисијата „Патот кон“, на Алсат-М телевизија.

Меркел – Заев: Скопје го испорача очекуваното, Берлин ќе даде зелено светло за преговори во септември

Скопје инфо - 13.06.2019

Германскиот Бундестаг ќе донесе одлука за одобрување на старт на преговорите на Европската Унија со Северна Македонија во септември, согласно утврдените процедури на Германија за прашањата за проширување на Унијата.

Нема дилема во ЕУ – Северна Македонија е подготвена за старт на преговорите

Centar - 13.06.2019

Како дел од пошироката јавна презентација на работата на Владата во изминативе две години, замениците на претседателот на Владата, Бујар Османи и Радмила Шекеринска, заедно со министерот за надворешни работи, Никола Димитров, беа дел од емисијата ...

Бундестагот во септември ќе одобри датум за преговори со ЕУ

Пулс24 - 13.06.2019

Како што соопшти владината прес-служба по средбата на премиерот Зоран Заев со германската канцеларка Ангела Меркел во Берлин на која присуствуваа и заменик претседателот за европски прашања Бујар Османи и министерот за надворешни работи Никола ...

Меркел: Германија во септември ќе одобри старт на преговорите на ЕУ со Северна Македонија

Точка - 13.06.2019

Бундестагот ќе донесе одлука во септември за одобрување на старт на преговорите на Европската Унија со Северна Македонија, согласно утврдените процедури на Германија за прашањата за проширување на Унијата, рекла германската канцеларка Ангела Меркел ...

Меркел: Германија во септември ќе одобри старт на преговорите на ЕУ со Македонија

Н.Македонија - 13.06.2019

Бундестагот ќе донесе одлука во септември за одобрување на старт на преговорите на Европската Унија со Македонија, согласно утврдените процедури на Германија за прашањата за проширување на Унијата, рекла германската канцеларка Ангела Меркел на ...

Меркел со ветување до Заев дека Бундестагот во септември ќе даде зелено светло за старт на преговори

1tv - 13.06.2019

По средбата Заев – Меркел, владиниот тим од Берлин се враќа со ново ветување. Септември е месецот кога Бундестагот ќе расправа и со голема веројатност ќе го одобри почетокот на преговорите на земјата со ЕУ.

Заев: Оваа година ќе ги започнеме преговорите со ЕУ(видео)

AKO - 13.06.2019

Премиерот Зоран Заев по средбата со германската канцеларка, Ангела Меркел, изјави дека е задоволен од разговорите. „Со канцеларката Меркел имавме срдечна и пријателска средба, каква што личи меѓу земји стратешки партнери по многу прашања од ...

Ветувања од Меркел и Германија: Бундестагот ќе даде амин за преговори, но во септември

365 - 13.06.2019

Бундестагот ќе донесе одлука во септември за одобрување на старт на преговорите на ЕУ со Северна Македонија, согласно утврдените процедури на СР Германија за прашањата за проширување на Унијата, информираат премиерот Зоран Заев и од Владата, по ...

Заев на ФБ: Уверени сме дека Северна Македонија ќе ги започне преговорите со ЕУ оваа година

Скопје1 - 13.06.2019

Премиерот Зоран Заев по средбата со канцеларката на СР Германија Ангела Меркел, на социјаланта мрежа фејсбук напиша: Канцеларката Меркел нѐ информираше дека Бундестагот ќе донесе одлука во септември за одобрување на старт на преговорите на ЕУ со ...

Меркел: Германија во септември ќе одобри старт на преговорите на ЕУ со Северна Македонија

Денар - 13.06.2019

Бундестагот ќе донесе одлука во септември за одобрување на старт на преговорите на Европската Унија со Северна Македонија, согласно утврдените процедури на Германија за прашањата за проширување на Унијата, рекла германската канцеларка Ангела Меркел ...

(ВИДЕО) Заев: Уверени сме дека Северна Македонија ќе ги започне преговорите со ЕУ оваа година

Скопје1 - 13.06.2019

Делегацијата на Владата на Република Северна Македонија, предводена од претседателот на Владата Зоран Заев, заедно со заменик претседателот за европски прашања Бујар Османи и министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска беа примени од ...

Кабинетот на Заев со различна изјава од кабинетот на Меркел

Expres - 13.06.2019

Македонската влада по средбата со Меркел објави соопштение кое речиси целосно се разликува од соопштението што го објави германската влада. Во своето соопштение македонската влада споменува работи кои што воопшто ги нема во тоа што го објави ...

Меркел го информирала Заев дека Бундестагот во септември ќе даде согласност за почеток на преговорите

AKO - 13.06.2019

,, Уверени сме дека Северна Македонија ќе ги започне преговорите со ЕУ оваа година. Канцеларката Меркел нѐ информираше дека Бундестагот ќе донесе одлука во септември за одобрување на старт на преговорите на ЕУ со Северна Македонија, согласно ...

Заев од Берлин се враќа без датум за преговори во јуни и јули но со ветување за септември

MakPress - 13.06.2019

Германскиот Бундестаг ќе донесе одлука за одобрување на старт на преговорите на Европската Унија со Македонија во септември, согласно утврдените процедури на Германија за прашањата за проширување на Унијата.

(ВИДЕО) Заев по средбата со Меркел: Силно сме уверени дека оваа година започнуваме преговори за членство со ЕУ

1tv - 13.06.2019

– Со канцеларката Меркел имавме срдечна и пријателска средба, каква што личи меѓу земји стратешки партнери по многу прашања од заеднички интерес. Канцеларката Меркел информираше дека Бундестагот ќе донесе одлука во септември за одобрување на старт ...

(ВИДЕО) Заев за средбата со Меркел: Канцеларката потенцираше дека Северна Македонија го испорача очекуваното

Скопје1 - 13.06.2019

„Со канцеларката Меркел имавме срдечна и пријателска средба, каква што личи меѓу земји стратешки партнери по многу прашања од заеднички интерес. Канцеларката Меркел информираше дека Бундестагот ќе донесе одлука во септември за одобрување на старт на ...

Заев по средбата со Меркел купува време, сите опции се отворени ?

Магазин - 13.06.2019

Делегацијата на Владата, предводена од премиерот Зоран Заев, заедно со заменик претседателот за европски прашања Бујар Османи и министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска беа примени од канцеларката на СР Германија Ангела Меркел.

Меркел-Заев: Во септември Бундестагот ќе донесе одлука за започнување на преговорите на Северна Македонија со ЕУ

1tv - 13.06.2019

Германскиот Бундестаг ќе донесе одлука за одобрување на старт на преговорите на Европската Унија со Северна Македонија во септември, согласно утврдените процедури на Германија за прашањата за проширување на Унијата.

Заев: Oваа година ќе почнеме преговори за членство со ЕУ

MakPress - 13.06.2019

По денешната средба со германската канцеларка Ангела Меркел уверени сме дека оваа година започнуваме преговори за членство со Европската Унија. Канцеларката потенцираше дека Северна Македонија го испорача очекуваното, следува позитивна согласност на ...

Празниот ден во календарот на Меркел и Заев

Deutsche Welle - 12.06.2019

Во очекување на утрешната средба со македонскиот премиер Заев, календарот на германската канцеларка е празен. Toa не дава многу причини за оптимизам. Средбата официјално не се најавува, а не се предвидени ниту изјави.

Заев: Двесте компании со германски капитал вработуваат 20 илјади граѓани

Канал5 - 12.06.2019

Двесте компании со германски капитал вработуваат 20 илјади граѓани, тоа е доказ дека нашата земја има европски стандарди за бизнис. Тоа го истакна премиерот Зоран Заев вечерва во Берлин на годишниот прием на Здружението за Источна Европа на ...

Заев: Двесте компании со германски капитал вработуваат 20 илјади граѓани, тоа е доказ дека нашата земја има европски ...

Сител - 12.06.2019

Двесте компании со германски капитал вработуваат 20 илјади граѓани, тоа е доказ дека нашата земја има европски стандарди за бизнис, истакна премиерот Зоран Заев вечерва во Берлин на годишниот прием на Здружението за Источна Европа на германското ...

Заев: Двесте компании со германски капитал вработуваат 20 илјади граѓани

Нова ТВ - 12.06.2019

Двесте компании со германски капитал вработуваат 20 илјади граѓани, тоа е доказ дека нашата земја има европски стандарди за бизнис, истакна премиерот Зоран Заев вечерва во Берлин на годишниот прием на Здружението за Источна Европа на германското ...

Заев во дводневна посета на Германија и на средба со Меркел

Макфакс - 12.06.2019

Претседателот на Владата Зоран Заев, во придружба на заменик претседателот на Владата, задолжен за координација со економските ресори, Кочо Анѓушев, денеска и утре ќе престојува во Берлин, како почесен гостин на годишниот прием на Здружението за ...

Заев: Нашата земја има европски стандарди за бизнис

Слободен Печат - 12.06.2019

Заев како почесен гостин на оваа свеченост, имаше свое обраќање на тема „Реформите во стопанството и општеството – Патот на Северна Македонија во ЕУ", и зеде учество во панел дискусијата насловена „20 години од Пактот за стабилност за ...

Заев: Имаме европски стандарди за бизнис

+инфо - 12.06.2019

Паралелно со политичките реформи, зајакнувањето на институциите и целосната демократизацијата на земјата, Северна Македонија влезе посветено во создавање услови за економски раст и во создавање на поволна клима за привлекување на интересот на ...

Заев: Германските компании вработуваат 20 илјади граѓани, тоа е доказ дека нашата земја има европски стандарди

МКД - 12.06.2019

Двесте компании со германски капитал вработуваат 20 илјади граѓани, тоа е доказ дека нашата земја има европски стандарди за бизнис, истакна премиерот Зоран Заев вечерва во Берлин на годишниот прием на Здружението за Источна Европа на германското ...

Заев на економски форум во Берлин и на средба со Меркел

Слободен Печат - 12.06.2019

Премиерот Заев на 12 јуни, на свечениот годишен прием на Здружението за Источна Европа на германското стопанство Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, во придружба на заменик претседателот на Владата на РСМ задолжен за ...

Заев: Имаме европски стандарди за бизнис

Press24 - 12.06.2019

Двесте компании со германски капитал вработуваат 20 илјади граѓани, тоа е доказ дека нашата земја има европски стандарди за бизнис, истакна премиерот Зоран Заев вечерва во Берлин на годишниот прием на Здружението за Источна Европа на германското ...

Заев во Германија: Нашата земја има европски стандарди за бизнис, со право очекуваме датум за преговори

Макфакс - 12.06.2019

Премиерот Зоран Заев ја започна дводневната посета на Германија со учество на свечениот годишен прием на Здружението за Источна Европа на германското стопанство. Како почесен гостин на оваа свеченост, Заев имаше свое обраќање на тема „Реформите во ...

Заев: Компаниите со германски капитал вработуваат 20.000 граѓани, доказ дека имаме европски стандарди за бизнис

Либертас - 12.06.2019

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, во придружба на заменикот на претседателот на Владата на РСМ задолжен за координација со економските ресори Кочо Анѓушев, ја започна дводневната посета на СР Германија со учество ...

Заев на прием на Здружението за Источна Европа на германското стопанство: Двесте компании со германски капитал ...

24Инфо - 12.06.2019

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, во придружба на заменикот на претседателот на Владата на РСМ задолжен за координација со економските ресори Кочо Анѓушев, ја започна дводневната посета на СР Германија со учество ...

Заев и делегација на Владата во дводневна посета на Берлин на средба со Меркел

24Инфо - 12.06.2019

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, во придружба на заменик претседателот на Владата на РСМ задолжен за координација со економските ресори Кочо Анѓушев, од 12 до 13 јуни ќе престојува во Берлин, СР Германија како ...

Заев: Двесте компании со германски капитал вработуваат 20 илјади граѓани

Локално - 12.06.2019

Двесте компании со германски капитал вработуваат 20 илјади граѓани, тоа е доказ дека нашата земја има европски стандарди за бизнис, истакна премиерот Зоран Заев вечерва во Берлин на годишниот прием на Здружението за Источна Европа на германското ...

Заев во дводневна посета на Германија и на средба со Меркел

Точка - 12.06.2019

Претседателот на Владата, Зоран Заев, во придружба на заменик-претседателот на Владата задолжен за координација со економските ресори, Кочо Анѓушев, денеска и утре ќе престојува во Берлин, како почесен гостин на годишниот прием на Здружението за ...

Заев во дводневна посета на Германија и на средба со Меркел

Centar - 12.06.2019

Претседателот на Владата, Зоран Заев, во придружба на заменик-претседателот на Владата задолжен за координација со економските ресори, Кочо Анѓушев, денеска и утре ќе престојува во Берлин, како почесен гостин на годишниот прием на Здружението за ...

Филипов: Мала веројатност Меркел да даде зелено светло пред есен за Македонија

Република - 12.06.2019

Недоумиците во Брисел и во главните градови на локомотивите на Европската унија може да предизвикаат нова политичка криза во Македонија. Заев веќе се пожали дека ќе си поднесе оставка и ќе ја распушти Владата ако сега ова лето не ги започнеме ...

Заев во дводневна посета на Германија и на средба со Меркел

Н.Македонија - 12.06.2019

Претседателот на Владата, Зоран Заев, во придружба на заменик-претседателот на Владата задолжен за координација со економските ресори, Кочо Анѓушев, денеска и утре ќе престојува во Берлин, како почесен гостин на годишниот прием на Здружението за ...

Заев: Нашата земја има европски стандарди за бизнис, со право очекуваме датум за преговори

Н.Македонија - 12.06.2019

Премиерот Зоран Заев ја почна дводневната посета на Германија со учество на свечениот годишен прием на Здружението за Источна Европа на германското стопанство. Како почесен гостин на оваа свеченост Заев имаше свое обраќање на тема „Реформите во ...

Заев и делегација на Владата на РСМ во дводневна посета на Берлин на економски форум и средба со канцеларката Меркел

Скопје1 - 12.06.2019

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, во придружба на заменик претседателот на Владата на РСМ задолжен за координација со економските ресори Кочо Анѓушев, од 12 до 13 јуни ќе престојува во Берлин, СР Германија како ...

Заев: Двесте компании со германски капитал вработуваат 20 илјади граѓани, тоа е доказ дека нашата земја има европски ...

1tv - 12.06.2019

Двесте компании со германски капитал вработуваат 20 илјади граѓани, тоа е доказ дека нашата земја има европски стандарди за бизнис, истакна премиерот Зоран Заев вечерва во Берлин на годишниот прием на Здружението за Источна Европа на германското ...

Заев во емисијата „Отворено“: Успехот на Северна Македонија во евроинтеграцискиот процес е и успех на ЕУ

iPortal - 11.06.2019

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев и заменик претседателот на Владата на РСМ и министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски, министерката за правда, Рената Дескоска и министерот без ресор задолжен за комуникации, ...

Премиерот Заев во емисијата „Отворено“: Успехот на Северна Македонија во евроинтеграцискиот процес е и успех на ЕУ, ...

Centar - 11.06.2019

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев и заменик претседателот на Владата на РСМ и министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски, министерката за правда, Рената Дескоска и министерот без ресор задолжен за комуникации, ...

Филипов: Мала веројатност Меркел да даде зелено светло пред есен за Македонија

Фактор - 10.06.2019

Недоумиците во Брисел и во главните градови на локомотивите на Европската унија може да предизвикаат нова политичка криза во Македонија. Заев веќе се пожали дека ќе си поднесе оставка и ќе ја распушти Владата ако сега ова лето не ги започнеме ...