TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Ден Д“ на опозицискиот совет, бараат правда, достоинство и демократија

ТВ21 - 08.05.2016

Опозицискиот фронт денекса излегува на протест. Според нив, на денот Д, како што го нарекуваат, ќе бараат правда, достоинство и демократија. Од советот изјавија дека тие што нема да протестираат, нема да имаат право да се жалат.

(ФОТО) Спонтано се собраа граѓани пред СЈО иако нема закажан протест

Репортер - 08.05.2016

Повозрасни граѓани и попладнево се собраа пред СЈО во 18 часот, иако за денеска нема закажан протест. Се работи за повозрасни луѓе кои не користат интернет и не биле информирани дека протест во недела нема.

Граѓани спонтано се собраа пред СЈО иако нема закажан протест

+инфо - 08.05.2016

Повозрасни граѓани и попладнево се собраа пред СЈО во 18 часот, иако за денеска нема закажан протест, јави Фактор. Се работи за повозрасни луѓе кои не користат интернет и не биле информирани дека протест во недела нема.

ГАЛЕРИЈА: Струмица повторно излезе на протест

Репортер - 08.05.2016

Струмичани и денеска излегоа во центарот на Струмица и повторно протестираа за повлекување на скандалозната одлука за аболиција на 56 луѓе, бараат оставка на претседателот Иванов и одложивање на ...

Наместо протест, пред СЈО транспарент: „Ден за одмор, правење на слатко од смокви и трошење дневници“

Нетпрес - 08.05.2016

Пред Специјалното јавно обвинителство наместо протест на шарените револуционери попладнево осамна транспарент со порака: Ден за одмор, правење на слатко од смокви и трошење дневници. Членовите на СДСМ кои ја прават иницијативата „Протестирам“ ...

Опозициски совет: Не се сите Албанци покорени и понижени пред шефовите на ВМРО

+инфо - 08.05.2016

Опозицискиот совет во име на Советот за организирање на Протестот „Ден Д: Правда, Достоинство, демократија“ денеска на прес-конференција информираше дека протестниот марш ќе тргне од Паркот во Чаир во 17.30 часот и ќе застане пред Владата во 18.30 ...

Албанскиот Опозициски совет за утре повикува на протестен марш од Чаир до Влада

МКД - 08.05.2016

Во име на советот за организирање на протестот „Ден Д: Правда, Достоинство, демократија“, од албанскиот Опозициски совет информираа дека утрешниот протестен марш ќе тргне од паркот во Чаир во 17.30 часот и ќе застане пред Владата во 18.30 часот.

Опозицискиот совет повика на сеалбански протест во понеделник

Макфакс - 08.05.2016

Опозицискиот совет односно во име на Советот за организирање на протестот кој го закажа во понеделник под мотото „Ден Д: Правда, Достоинство, Демократија“, во неделата на прес-конференција повика на сеалбански протест против „антиалбанскиот режим“ .

Протести во Берлин, се бара оставка од Ангела Меркел

Сител - 08.05.2016

Приврзаниците на есктремната десница протестираа во Берлин барајќи Англеа Меркел да си поднесе оставка поради незината политика на отворени врати за мигрантите. Во исто време во близина левицата протестираше против расизмот и за поддршка на ...

Струмица денеска продолжува со протестите

Стандард - 08.05.2016

„Ние, граѓанките и граѓаните кои во борбата за правда и демократија, здружени протестираме низ улиците на Македонија во име на слободата, правдата и еднаквоста, нагласуваме дека преговори во овие услови се неприфатливи.

Демонстранти протестираа пред парламентот во Грција

Стандард - 08.05.2016

Демонстранти се собраа пред парламентот во Грција, за да протестираат против мерките за штедење, кои ќе бидат изгласани вечерва, пренесе Би-Би-Си. Протестите се организирани во позадина на стравувањата за нова криза во еврозоната и ден пред ...

Пред СЈО наместо протест осамна транспарент: Ден за одмор, правење на слатко од смокви и трошење дневници (ФОТО)

Курир - 08.05.2016

Пред Специјалното јавно обвинителство наместо протест на шарените револуционери попладнево осамна транспарент со порака: Ден за одмор, правење на слатко од смокви и трошење дневници. Членовите на СДСМ кои ја прават иницијативата „Протестирам“ ...

(ФОТО) Спонтано се собраа граѓани пред СЈО иако нема закажан протест

Локално - 08.05.2016

Повозрасни граѓани и попладнево се собраа пред СЈО во 18 часот, иако за денеска нема закажан протест. Се работи за повозрасни луѓе кои не користат интернет и не биле информирани дека протест во недела нема.

Шарените платеници одмораат, граѓаните се подбиваат: „Ден за одмор, правење на слатко од смокви и трошење дневници“ ...

Република - 08.05.2016

Пред Специјалното јавно обвинителство наместо протест на шарените револуционери попладнево осамна транспарент со порака: „Ден за одмор, правење на слатко од смокви и трошење дневници“. Членовите на СДСМ кои ја прават иницијативата „Протестирам“ ...

(ФОТО) Спонтано се собраа граѓани пред СЈО иако нема закажан протест

Либертас - 08.05.2016

Повозрасни граѓани и попладнево се собраа пред СЈО во 18 часот, иако за денеска нема закажан протест. Се работи за повозрасни луѓе кои не користат интернет и не биле информирани дека протест во недела нема.

Слики на незадоволство: Денот на Европа совршен за дијагностицирање на смртните болести на Старата дама (ГАЛЕРИЈА)

Република - 08.05.2016

Вчерашниот ден го одбележаа протсти низ Европа. На загрепчани им пречеше Тито, на десничарите во Берлин политиката на Ангела Меркел, а најдраматично беше на граничниот премин Бернер, на италијанско-австриската граница, каде што група демонстранти се ...

Полјаците не ги даваат судството и медиумите- излегоа на најголемиот протест по падот на комунизмот

Локално - 08.05.2016

Повеќе од 200 000 луѓе излегоа на протест во Полска. Маршот во Варшава беше долг 3 км. Митингот беше организиран од опозицијата по обвиненија дека новата десна влада не ги почитува Уставот и се меша во работата на судството, како и дека се заканува ...

(ГАЛЕРИЈА) Струмичани повторно излегоа на протест

Локално - 08.05.2016

Струмичани и денеска излегоа во центарот на Струмица и повторно протестираа за повлекување на скандалозната одлука за аболиција на 56 луѓе, бараат оставка на претседателот Иванов и одложивање на ...

ФОТО:Граѓани спонтано се собраа пред СЈО иако нема закажан протест

Фактор - 08.05.2016

Повозрасни граѓани и попладнево се собраа пред СЈО во 18 часот, иако за денеска нема закажан протест. Се работи за повозрасни луѓе кои не користат интернет и не биле информирани дека протест во недела нема.

ГАЛЕРИЈА+ВИДЕО: Масовен антивладин протест организиран од Албанскиот опозициски совет

Либертас - 08.05.2016

Во продолжение, преку фотографиите и видеата погледнете како изгледа денешниот антивладин протест организиран од Албанскиот опозициски совет, кој тргна од Чаир, а во моментов е пред Владата.

Денес нема протест, пред СЈО се појави транспарент: Ден за одмор, правење на слатко од смокви и трошење дневници

Пулс24 - 08.05.2016

Пред Специјалното јавно обвинителство наместо протест на шарените револуционери попладнево осамна транспарент со порака: Ден за одмор, правење на слатко од смокви и трошење дневници. Членовите на СДСМ кои ја прават иницијативата „Протестирам“ ...

Низ Варшава почнаа да се шетаат "шарени" демонстранти слични на оние во Скопје

Вечер Прес - 08.05.2016

Над илјада луѓе се собраа вчера во центарот на Варшава на протест против политиката на конзервативна влада која ја сметаат за антидемократска и штетна за позицијата на Полска во Европската Унија.

ГАЛЕРИЈА: Струмица повторно излезе на протест

Либертас - 08.05.2016

Струмичани и денеска излегоа во центарот на Струмица и повторно протестираа за повлекување на скандалозната одлука за аболиција на 56 луѓе, бараат оставка на претседателот Иванов и одложивање на ...

И во Цирих се викаше “Нема правда нема мир“

Фокус - 07.05.2016

Цирих е само продолжение на многуте протести и реакции низ целиот свет. Стотици македонски државјани изразуваат поддршка за Движењето „Протестирам“. Под паролата „Нема правда нема мир“ Македонците во Цирих изразија незадоволство од одлуката на ...

“Протестирам” пред МРТВ

24 Вести - 07.05.2016

Под мотото “смрт за режимот, слобода за МРТВ“ почнаа антивладините протести против одлуката на Иванов за аболиција на 56 лица осомничени за изборни криминали и одлуката за избори на 5 јуни.

„Еднобојната“ МТВ во шаренилото на револуцијата

Фокус - 07.05.2016

Иако времето беше дождливо сепак многумина се приклучија на денешните протести за уште еднаш да побараат повлекување на аболицијата, воведување специјален оддел во судот за предметите на Специјалното обвинителство, како и формирање техничка влада за ...

Шаренилото се изли и врз судот во Битола

Фокус - 07.05.2016

Наредната седмица продолжуваат протестите низ сите градови. Протести против аболицијата на Иванов се одржаа низ неколку градови. Во Битола, каде граѓаните се практично секојдневно на улица бојата на револуцијата заврши во зградата на судот.

„Протестирам“ со протести во Скопје и неколку градови низ Македонија

Утрински - 07.05.2016

ФОТО: Киро Попов Поддржувачите на Граѓанската иницијатива „Протестирам“ денеска продолжија со протести во Скопје и во други градови низ Македонија. Тие бараат повлекување на одлуката за аболиција донесена од претседателот Ѓорге Иванов, негова ...

„Протестирам“ со протести во Скопје и неколку градови низ Македонија

Канал5 - 07.05.2016

Поддржувачите на Граѓанската иницијатива „Протестирам“ денеска продолжија со протести во Скопје и во други градови низ Македонија. Тие бараат повлекување на одлуката за аболиција донесена од претседателот Ѓорге Иванов, негова оставка, како и ...

„Протестирам“ со протести во Скопје и неколку градови низ Македонија

Вест - 07.05.2016

Поддржувачите на Граѓанската иницијатива „Протестирам“ денеска продолжија со протести во Скопје и во други градови низ Македонија. Тие бараат повлекување на одлуката за аболиција донесена од претседателот Ѓорге Иванов, негова оставка, како и ...

Протести и контрапротести низ Македонија

24 Вести - 07.05.2016

Протестите и контрапротестите продолжуваат и за време на викендот. Движењето “Протестирам” и денеска излегува на антивладини протести против одлуката на Иванов за аболиција на 56 лица осомничени за изборни криминали и одлуката за избори на 5 јуни.

Протести на крајната десница против Меркел и контрапротести во Берлин

Макфакс - 07.05.2016

Под мотото „Меркел мора да замине“ во германската престолнина Берлин во саботата протестираше крајната десница против владата на канцеларката Ангела Меркел, а истовремено се одржаа и контрапротести на левичарските движења под геслото „Берлин без ...

Во Варшава собири за „местото“ на Полска во Европа и против „диктатот“ на Брисел

Макфакс - 07.05.2016

Во полската престолнина Варшава во саботата се одржаа два паралелни собира, на опозицијата којашто смета дека конзервативна влада го загрозува „местото на Полска во Европа“, како и на десничарските групи протестираа против членството на земјата во ...

Над 240.000 луѓе на улиците на Варшава протестираа за европска Полска (ФОТО)

МКД - 07.05.2016

Над 240 илјади луѓе протестираа денеска во центарот на Варшава за „заштита на местото на Полска во Европа“, на кое, како што сметаат, му се заканува политиката на конзервативната власт. Тие ја сметаат владата за антидемократска и штетна за ...

Варшава: Над 240.000 демонстранти против антиевропската политика на конзервативната Влада

А1 On - 07.05.2016

Над 240.000 лица денеска учествуваа во протестот во центарот на Варшава за зачувување на местото на Полска во Европа, кое според нив е доведено под прашање со политиката на конзервативната Влада, информира канцеларијата на градоначалникот на ...

За и Против ЕУ – протести и контрапротести во Полска

Нова ТВ - 07.05.2016

Стотина илјади граѓани на Полска денеска излегоа на улиците во Варшава на протести и контра-протести во однос на ЕУ. Според поддржувачите на опозицијата, Полска секогаш припаѓала на ЕУ и таму е нејзината иднина, од друга страна, радикалните ...

(ФОТО) Започна протестот пред СЈО

Репортер - 07.05.2016

И денеска од 18 часот граѓаните се собраа пред СЈО. Денешниот протест е посветен за граѓанска и нережимска МРТВ. Демонстрантите под чадори се упатија кон Собрание, а потоа кон ...

„Нема правда, нема мир“ порачаа Македонците од Цирих

Стандард - 07.05.2016

Македонците од Цирих, Швајцарија денеска дадоа поддршка за протестите кои се одвиваат во цела Македонија, а кои се дел од „Шарената револуција“. Нашите иселеници дадоа поддршка за СЈО и за граѓанското движење ...

Денеска се протестираше и во Цирих (ФОТО)

+инфо - 07.05.2016

Триесетина Македонци кои живеат и работат во Берн и во Цирих, Швајцарија, протестираа денеска од 12 до 14 часот во Цирих. Тие носеа транспаренти со кои ги поддржаа протестите во Скопје, односно шарената револуција, како и работата на Специјалното ...

ФОТО: Започна протестот пред СЈО

А1 On - 07.05.2016

И денеска од 18 часот граѓаните се собраа пред СЈО. Денешниот протест е посветен за граѓанска и нережимска МРТВ. Демонстрантите под чадори се упатија кон Собрание, а потоа кон ...

Над 240.000 протестанти во Варшава против антиевропската политика на конезарвативната Влада

Сител - 07.05.2016

Над 240.000 лица денеска учествуваа во протестот во центарот на Варшава за зачувување на местото на Полска во Европа, кое според нив е доведено под прашање со политиката на конзервативната Влада, информира канцеларијата на градоначалникот на ...

МРТВ во фокусот на протестите вечерва

Р.С.Европа - 07.05.2016

Активистите на #Протестирам на социјалните мрежи најавија дека вечерва протестот ќе започне пред СЈО во 18 часот а фокусот ќе биде ставен на јавниот радиодифузер. Демонстрантите ќе маршираат до зградата на јавниот сервиз со цел да пренесат порака ...

„Протестирам“ со протести во Скопје и неколку градови низ Македонија

Сител - 07.05.2016

Поддржувачите на Граѓанската иницијатива „Протестирам“ денеска продолжија со протести во Скопје и во други градови низ Македонија. Тие бараат повлекување на одлуката за аболиција донесена од претседателот Ѓорге Иванов, негова оставка, како и ...

Над 240.000 протестанти во Варшава против антиевропската политика на конзервативната Влада

Репортер - 07.05.2016

Над 240.000 лица денеска учествуваа во протестот во центарот на Варшава за зачувување на местото на Полска во Европа, кое според нив е доведено под прашање со политиката на конзервативната Влада, информира канцеларијата на градоначалникот на ...

Мирен протест по деветти пат, „Револуцијата“ на пауза до среда (галерија)

Кумановски м. - 07.05.2016

По деветти пат во организација на граѓанското движење „Протестирам“ вчеравечер се одржа протестен марш на околу 1.500 граѓани од Куманово кои јавно побараа повлекување на аболицијата од страна на претседателот.

Над 240.000 протестанти во Варшава против антиевропската политика на конзервативната Влада

Либертас - 07.05.2016

Над 240.000 лица денеска учествуваа во протестот во центарот на Варшава за зачувување на местото на Полска во Европа, кое според нив е доведено под прашање со политиката на конзервативната Влада, информира канцеларијата на градоначалникот на ...

(ВИДЕО) Масовен анти-владин протест во Полска, еден од најголемите по паѓањето на комунизмот

еМагазин - 07.05.2016

Над 240.000 лица учествуваа во протестот во центарот на Варшава за зачувување на местото на Полска во Европа, кое според нив е доведено под прашање со политиката на конзервативната Влада, информира канцеларијата на градоначалникот на полската ...

(ВИДЕО) „Шарена револуција“: „Перална за пари“ пред Собрание

еМагазин - 07.05.2016

Протестот во организација на граѓанската иницијатива „Протестирам“ вчера беше во знакот на корупцијата. Протестот, традиционално почна пред зградата на Специјалното јавно обвинителство во знак на поддршка на работата на оваа институција.

Протести против одлуката за аболиција и избори на 5 јуни

Канал5 - 06.05.2016

Во организација на граѓанската иницијатива „Протестирам“ вечерва продолжија протестите во Скопје со кои се бара повлекување на одлуката за аболиција донесена од претседателот Ѓорге Иванов, негова оставка, како и одложување на распишаните предвремени ...

„Протестирам“ денеска во Струмица

ТВ21 - 06.05.2016

Граѓанската платформа „Протестирам“ денеска на протести во Струмица во 19.00 часот кај зградата на старата полиција, против одлуката претседателот Ѓорге Иванов за аболилиција, за негова оставка и за откажување на изборите на 5 јуни.

Протести на „Протестирам“ против одлуката за аболиција и избори на 5 јуни

Вест - 06.05.2016

Во организација на граѓанската иницијатива „Протестирам“ вечерва продолжија протестите во Скопје со кои се бара повлекување на одлуката за аболиција донесена од претседателот Ѓорге Иванов, негова оставка, како и одложување на распишаните предвремени ...

(ФОТО) Антикорупциска комисија во боите на шарената револуција

Утрински - 06.05.2016

ФОТО: Киро Попов Во организација на граѓанската иницијатива „Протестирам“ вечерва продолжија протестите во Скопје со кои се бара повлекување на одлуката за аболиција донесена од претседателот Ѓорге Иванов, негова оставка, како и одложување на ...

„Шарената револуција“ денеска ќе протестира против корумпираните институции

+инфо - 06.05.2016

Корумпираните институции ќе бидат фокусот на денешниот протест на иницијативата „Протестирам“ што ќе почне во 18 часот пред канцелариите на Специјалното јавно обвинителство. „Денес, како и претходните денови тргнуваме од пред СЈО.

(ФОТО) Иванов ги предводеше протестите во Струмица

Репортер - 06.05.2016

Голем број граѓани кои денеска излегоа на протестот во Струмица маршираа низ улиците на градот и ги повторија веќе познатите барања: оставка од претседателот Ѓорге Иванов и повлекување на аболицијата, како и одложување на изборите закажани за 5 јуни.

„Шарената револуција“ против корупцијата

Р.С.Европа - 06.05.2016

Неколку стотици граѓани со свирчиња, знамиња и транспаренти попладнево се собираат пред Специјалното јавно обвинителство од каде започнува протестот, денеска фокусиран на корупцијата. Тие даваат поддршка на СЈО, институција, која според нив, има за ...

Запалени слики и шарени балони, „Протестирам“ бара одговорност за молкот за корупцијата

Радио МОФ - 06.05.2016

Со балони во сите бои, и слики со ликот на Никола Груевски закачени на нив, демонстрантите и денеска се собраа пред Специјалното јавно обвинителство за да дадат поддршка на работата на обвинителите, но и да побараат одговорност за корупцијата во ...

Денеска се протестира против корупцијата во власта (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 06.05.2016

„Неправда, тоа е неправда“ и „Бела чао“ се најчесто пуштаните песни од возилото со разгласот кое денеска ја води поворката на демонстрантите кои од пред канцелариите на Специјалното јавно обвинителство, тргнаа кон Собранието на Македонија.

„Слободни избори – криминалците во затвор“ порака од протестот во Струмица (ГАЛЕРИЈА)

+инфо - 06.05.2016

Под мотото „Слободни избори – криминалците во затвор“, граѓаните дванаесетти ден протестираа низ улиците на градот. Струмичани најавуваат протест и за утре со почеток во 19 ...

Денешниот протест во знакот на корупцијата

Стандард - 06.05.2016

„Денес, како и претходните денови тргнуваме од пред СЈО. Оваа институција има за цел да го почне расчистувањето со широко распространетата корупција на највисоко државно ниво“, споделија предмалку од граѓанското движење Протестирам.

Корупцијата во фокусот на денешните протести на „Шарената револуција“

МКД - 06.05.2016

Од движењето „Протестирам“ соопштуваат дека тема на денешниот протестот во Скопје е корупцијата. Повторно збирно место е пред СЈО во 18 часот, а истовремено вечерва се очекуваат протести и во Струмица, Велес, Битола, Прилеп, Гевгелија, Охрид, Тетово.

Во 18 часот нов протест од пред СЈО, денешниот протест против корупцијата

Репортер - 06.05.2016

Вечерва во 18 часот нов протест на Шарената револуција со почеток од пред зградата каде се наоѓа Специјалното јавно обвинителство, до студентскиот дом Кузман. Ви го пренесуваме повикот за протест објавен на Фејсбук : Тема на денешниот протест е ...

ВИДЕО+ГАЛЕРИЈА: Протест пред СЈО – Демонстрантите со шарени балони

Репортер - 06.05.2016

Денеска од 18 часот граѓаните се собираат пред СЈО. нивниот број постојано се зголемува. Денешниот протест е посветен на борбата против корупцијата. -Слушнавме како се употребуваат јавни институции за партиски цели.

Мало деспинување за протестите

Окно - 06.05.2016

Мислам дека е време за мало деспинување: 1. Луѓето кои протестираат на улиците не се против избори или пак за доаѓање на власт без избори. Напротив. Тие бараат избори. Меѓутоа не какви било, не лажни, не имитација на избори, туку вистински, ...

Донев од „Протестирам“: Многу добро им стојат нашите бои на институциите што им служат на криминалците

МКД - 06.05.2016

Александар Донев е активист, дел од граѓанското движење #Протестирам , кое заедно со илјадници свои поддржувачи веќе четири недели иницира протести откако претседателот Ѓорге Иванов аболицираше 56 функционери и нивни соработници.

ВИДЕО: „Ги нема убијците на син ми“, „Мора да се ослободиме“, „Ми ги украдоа гласовите“ велеа велешани кои протестираа ...

Либертас - 06.05.2016

Граѓаните поддржувачи на движењето „Протестирам“ и вечерва се собраа кај фонтаната спроти Авона за уште еднаш да тргнат по главната градска улица „Благој Ѓорев“ и да стигнат на плоштад „Сармаале“, во центарот на Велес.

„Шарената револуција“ денеска протестира против корумпираните политичари

Фактор - 06.05.2016

Протестите на „Шарената револуција“ продолжуваат и денеска. Тема на денешниот протест е корупцијата, а истиот почнува во 18 часот пред канцелариите на Специјалното јавно обвинителстви. „Власта е и треба да биде менлива, а лошата власт треба што ...

(ФОТО) Протест и во Куманово

Локално - 06.05.2016

И кумановчани иденеска излегоа на улиците во центарот на градот да побараат повлекување на одлуката за аболиција, одложување на изборите и оставка на претседателот ...

(ФОТО) Повторно протест и во Битола

Локално - 06.05.2016

Битолчани денеска излегоа на протести да истакнат дека нема да се повлечат се додека не бидат исполнети барањата на граѓаните за повлекување на аболицијата и одложување на изборите. На денешниот протест против корупцијата, битолани отидоа пред ...

ВИДЕО+ГАЛЕРИЈА: Започна протестот пред СЈО. Демонстрантите со шарени балони

Либертас - 06.05.2016

И денеска од 18 часот граѓаните се собираат пред СЈО. нивниот број постојано се зголемува. Денешниот протест е посветен на борбата против корупцијата. -Слушнавме како се употребуваат јавни институции за партиски цели.

Куманово протестираше по осми пат (галерија+видео)

Кумановски м. - 06.05.2016

Граѓаните на Куманово вчеравечер по осми пат излегоа на улиците во својот град за да го искажат револтот од режимската власт и одлуката на претседателот Ѓорге Иванов да ги аболицира политичарите.

ФОТО:Демонстрантите испраќаат порака дека не сакаат корумпирани политичари

Фактор - 06.05.2016

Демонстрантите во Скопје го почнаа протестот пред СЈО, и оваа вечерва акцентот ќе биде ставен на корумпираните политичари. Сметаат дека корумпираните политичари треба што пократко да бидат на власт.

(ВИДЕО) Шарени балони на протестот пред СЈО

Локално - 06.05.2016

Стотици граѓани со свирчиња, знамиња, транспаренти и шарени балони се собираат пред Специјалното јавно обвинителство од каде ќе започнува протестот. Шарени балони на протестот пред #СЈО #протестирам #п #шаренареволуција pic.twitter.com/uVNIcpGcVu — ...

(ВИДЕО) Почна протестот: Демонстрантите одат кон Парламентот, патем делат шарени балони –

Локално - 06.05.2016

Протестот на граѓаните, наречена Шарена револуција и вечерва започна пред СЈО. Граѓаните се упатуваат кон Собраниението на Република Македонија. Нивниот број постојано се зголемува. Инаку, наа насобраните граѓани им се делат шарени балони.

Во 18ч нов протест од пред СЈО, денешниот протест против корупцијата

Либертас - 06.05.2016

И вечерва во 18 часот нов протест на Шарената револуција со почеток од пред зградата каде се наоѓа Специјалното јавно обвинителство, до студентскиот дом Кузман. Ви го пренесуваме повикот за протест објавен на Фејсбук : Тема на денешниот протест е ...

Денешните протести против корупцијата !

Локално - 06.05.2016

Денеска во 18 часот ќе се одржи нов протест на Шарената револуција. Протестот стандардно ќе започне од пред зградата каде се наоѓа Специјалното јавно обвинителство, до студентскиот дом Кузман.

ФОТО+ВИДЕО:Боја фрлена врз фасадата на Владата

Фактор - 06.05.2016

Демонстрантите од „Шарената револуција“ вечерва фрлаа боја врз фасадата на Владата. Оваа вечер протестот поминува во знакот на корупцијата. Протестот почна пред СЈО, продолжи пред Собранието при што беше обоена зградата на Антикорупциската комисија, ...

ФОТО:Повторно протест и во Битола

Либертас - 06.05.2016

Битолчани и денеска излегоа на протести да истакнат дека нема да се повлечат додека не бидат исполнети барањата на граѓаните за повлекување на аболицијата и одложување на изборите. На денешниот протест против корупцијата, битолани отидоа пред ...

ФОТО: Протест и во Куманово

Либертас - 06.05.2016

Кумановчани и денеска излегоа на улиците во центарот на градот да побараат повлекување на одлуката за аболиција, одложување на изборите и оставка на претседателот ...

Вечерва (петок) протести во Скопје, Струмица, Велес, Охрид, Ресен, Кичево, Кавадарци, Битола, Прилеп, Радовиш, ...

Либертас - 06.05.2016

Протестите на Шарената револуција продолжуваат, помасовни од претходно и во се повеќе градови и општини низ Македонија. Вечерва (петок) ќе се протестира во Скопје, Струмица, Велес, Охрид, Ресен, Кичево, Кавадарци, Битола, Прилеп, Радовиш, Гевгелија, ...

По пауза, вечерва се протестираше и во Куманово

Сакам да кажам - 05.05.2016

Фото: СДК.МК Шарените револуционери, по неколку дена одмор, вечерва продолжија со протестите и по кумановските улици. Претставници на невладини организации, опозиционите партии и граѓани во 18.30 часот се собраа пред Основниот суд Куманово, а потоа ...

Вечерва протести во Скопје, Струмица, Охрид, Кочани, Куманово, Гевгелија, Прилеп и Радовиш

ТВ21 - 05.05.2016

Вечерва граѓанската платформа „Протестирам“ ораганизира протести во осум градови во земјата. На денешен ден, минатата година, од страна на опозициската СДСМ беше објавена „бомбата“ поврзана со смртта на младиот Мартин Нешкоски, кој беше претепан до ...

Тензии и балони со боја на протестите и контрапротестите

Утрински - 05.05.2016

Најтензично беше во Прилеп, каде што за влакно е избегнат инцидент меѓу поддржувачите на ГДОМ и демонстрантите од „Шарената револуција“ Протестите и контрапротестите зедоа се' поголем замав низ земјава.

ВО ЖИВО: Протест во Скопје

Репортер - 05.05.2016

18:36 „Колку уништени семејства има поради вашите сендвичи???“ 18:30 Поранешниот европратеник во Македонија Ерван Фуере е и вечерва на протестот пред СЈО. 18:10 Голем број на граѓани се собраa пред Специјалното јавно обвинителство да ја искаже ...

Почна протестот пред СЈО, демонстрантите одбележуваат годишнина од 5 мај

Р.С.Европа - 05.05.2016

Граѓани и денеска се собираат на протест пред канцелариите на Специјалното јавно обвинителство(СЈО). Во моментов таму има неколку стотини граѓани, а на социјалните мрежи граѓанското движење „Протестирам“ најави дека фокусот на денешните протести е ...

Околу 3.000 граѓани на протестот во Струмица (ГАЛЕРИЈА)

+инфо - 05.05.2016

Околу 3.000 граѓани се собраа денеска на протестот во Струмица. Во овој град утре повторно ќе има протест почнувајќи од 19 часот, а собирно место е кај старата полиција, соопшти иницијативата „Струмица ...

Прилепчани против нови криминални избори (ГАЛЕРИЈА)

+инфо - 05.05.2016

Повеќе од 3.000 прилепчани излегоа и вечерва во поддршка на граѓанските протести против аболицијата на криминалците од власта и одлуката за уште едни криминални избори. На крајот од мирниот протест тие порачаа едногласно „Смрт на фашизмот, слобода ...

Илјадници граѓани протестираа во Струмица

Стандард - 05.05.2016

Околу 3.000 граѓани се собраа денеска на протестот во Струмица. Утре во Струмица повторно ќе има протест почнувајќи од 19 часот, а собирно место е кај старата полиција, соопшти иницијативата „Струмица ...

Граѓанското движење „Протестирам“ по петти пат на протест во Охрид

OhridNews - 05.05.2016

Во организација на граѓанското движење „Протестирам“ денеска во Охрид со почеток во 18 часот по петти пат ќе се организира мирен протест, на кој граѓаните ќе имаат можност да го изразат своето незадоволство од моменталната состојба во Македонија и ...

Божиновски: Политичките партии не смеат да ги киднапираат граѓанските протести

Press24 - 05.05.2016

„Кај нас проблемот со протестите е што тие дури и да започнат како еден граѓански револт, многу бргу стануваат киднапирани од некоја од политичките партии“, изјави во дебатата на ТВ Нова Владимир Божиновски од Институтот за политички истражувања – ...

Божиновски: Политичките партии не смеат да ги киднапираат граѓанските протести

Курир - 05.05.2016

„Кај нас проблемот со протестите е што тие дури и да започнат како еден граѓански револт, многу бргу стануваат киднапирани од некоја од политичките партии“, изјави во дебатата на ТВ Нова Владимир Божиновски од Институтот за политички истражувања – ...

Годишнина од 5 мај - протестите помасовни, кризата подлабока

Р.С.Европа - 05.05.2016

На 5 мај лани, по објавувањето на бомбата на опозицијата за убиството на Мартин Нешковски, граѓаните излегоа на протести пред Влада кои резултираа со судири со полицијата и приведени демонстранти.

Божиновски: Политичките партии не смеат да ги киднапираат граѓанските протести

Пулс24 - 05.05.2016

„Кај нас проблемот со протестите е што тие дури и да започнат како еден граѓански револт, многу бргу стануваат киднапирани од некоја од политичките партии“, изјави во дебатата на ТВ Нова Владимир Божиновски од Институтот за политички истражувања – ...

Кумановци и вечерва ќе протестираат против аболицијата

Кумановски м. - 05.05.2016

По осми пат во организација на граѓанското движење „Протестирам“ вечерва ќе се одржи протестен маш како резултат на одлуката на претседателот Ѓорге Иавнов за аболиција на политичарите. Протестот и вечерва ќе започне во 18:30 пред зградата на ...

По петти пат Шарена револуција во Охрид: Протест кај „Чинарот“

Канал 77 - 05.05.2016

Охриѓани по петти пат ќе бидат дел од таканаречената „Шарена револуција“. Тие преку мирен протест ќе го изразат своето незадоволство од моменталната политичка ситуација во Македонија. Протестот, според најавите, ќе почне на плоштадот кај „Чинарот“ ...

Божиновски: Политичките партии не смеат да ги киднапираат граѓанските протести

Вечер Прес - 05.05.2016

„Кај нас проблемот со протестите е што тие дури и да започнат како еден граѓански револт, многу бргу стануваат киднапирани од некоја од политичките партии", изјави во дебатата на ТВ Нова Владимир Божиновски од Институтот за политички истражувања – ...

Вечерва протести во Скопје, Охрид, Делчево, Кочани, Ресен, Градско, Карбинци, Куманово, Радовиш, Прилеп, Струмица, ...

Либертас - 05.05.2016

И вечерва Македонија на нозе, со масовни протести на Шарената револуција. За тоа каде се ќе се протестира, прочитајте од објавата на движењето „Протестирам“ на ...

Протести на ГДОМ и „Протестирам“ во Тетово

Канал5 - 04.05.2016

Во органиација на Граѓанското движење за одбрана на Македонија под мотото за Македонија се работи денеска се одржа протест кој започна од улицата Борис Кидрич за потоа колоната да запре пред седиштето на СДСМ во Тетово.

Протести на „Протестирам“ во повеќе градови

Вест - 04.05.2016

Во организација на граѓанската иницијатива „Протестирам“ вечерва се одржаа протести низ повеќе градови во Македонија. На протестите беа повторени барањата од претходните денови да се одложат изборите на 5 јуни, да се повлече аболицијата и ...

И Гевгелија се приклучува кон „Протестирам“, се приклучуваат и земјоделци

МКД - 04.05.2016

Движењето „Протестирам“ и поддржувачите денеска продолжуваат со протести собири во седум градови низ Македонија, а најавено е дека свој протест со блокади на патишта ќе одржат и земјоделци.

[Став] Кога протестите ќе стивнат

Радио МОФ - 04.05.2016

Секој ден во 18 часот! Оваа парола ви звучи познато? Епа нормално, и лани исто протестиравме, во исто време и во сличен дел од годината! Ама за жал, не успеавме да придонесеме протестите да имаат некакво суштинско значење за излезот од оваа речиси ...

Протестирам пред СЈО, денеска со фокус на диктаторскиот изборен криминал

Радио МОФ - 04.05.2016

Веќе четврта недела во Скопје продолжуваат протестите против општата аболицијата на политичари осомничени од СЈО од страна на претседателот Ѓорге Иванов. Фокусот на денешниот протест е ставен на изборите најавени за 5 јуни, а демонстрантите носта ...

Протест пред СЈО за демократизација на институциите

Р.С.Европа - 04.05.2016

Стотина граѓани и денеска се собраа на протест пред канцелариите на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), а на демонстрантите им се приклучи и поранешниот евроамбасадор во Македонија, Ерван Фуере.

Денеска се протестира против изборниот криминал (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 04.05.2016

Продолжуваат протестите во Скопје, а денеска и во девет други градови во Македонија. Денеска се протестира протоив изборниот криминал, заедно со веќе познатите барања за укинување на општата аболиција, одложување на изборите и оставка на ...

(ВИДЕО) Громогласен аплауз за Јанева на протестите

Репортер - 04.05.2016

Денеска во 18 часот пред СЈО започнаа протестите за укинување на неуставната аболиција и одложување на изборите. Демонстранстрантите со громогласен аплауз ја поздравија специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева која влезе во СЈО.

Еден прекрасен мајски ден – цела Струмица на улица!

Репортер - 06.05.2016

Денес продолжуваат протестите во Струмица за оставка на претседателот Ѓорге Иванов, против режимот на Груевски , против одлуката за аболиција и за откажување на изборите на 5 јуни. Протестот ќе започне во 19.00 часот кај зградата на старата полиција.

„Протестирам“: Барањата остануваат исти, не се повлекуваме-остануваме на улица“

Репортер - 04.05.2016

Од пред платото спроти Авона до плоштад Сармаале и вечерва по деветти пат протестираше „Протестирам“. Граѓаните поддржувачи на ова граѓанско движење и вечерва дојдоа да го искажат своето незадоволство од спроведувањето на политиките на актуелната ...

(ВИДЕО) И Гевгелија на протести против скандалозната аболиција

Репортер - 04.05.2016

Гевгелија на протести против скандалозната аболиција и за одложување на изборите. #Протестирам #Гевгелија #НемаПравдаНемаМир pic.twitter.com/CqbiLyCOBE — Milev4eK (@iMileva) May 4, ...

Тетово протестира по втор пат

Репортер - 04.05.2016

„Денеска во 19:00, ние, граѓаните на Тетово, по втор пат во нашиот град, незадоволни од општата состојба во која се наоѓа нашата држава, обединето го креваме гласот против теророт овие години и режимската власт.

Протестирам пред СЈО, денеска со фокус на диктаторскиот изборен криминал

Репортер - 04.05.2016

Веќе четврта недела во Скопје продолжуваат протестите против општата аболицијата на политичари осомничени од СЈО од страна на претседателот Ѓорге Иванов. Фокусот на денешниот протест е ставен на изборите најавени за 5 јуни, а демонстрантите носта ...

Протестите продолжуваат во седум градови во Македонија

Стандард - 04.05.2016

Протестите против незадоволството од случувањата на политичката сцена во Македонија продолжуваат и денеска. Граѓанското движење Протестирам ги објави местата на кои денеска ќе се крене гласот против општата аболицијата од страна на Претседателот ...

Протестите продолжуваат во седум градови

Радио МОФ - 04.05.2016

Протестите поради незадоволството од случувањата на политичката сцена во Македонија продолжуваат и денеска. Граѓанското движење „Протестирам“ ги објави градовите во кои за денес се закажани протести против општата аболицијата на политичари ...

Тетово протестира по втор пат

А1 On - 04.05.2016

„Денеска во 19:00, ние, граѓаните на Тетово, по втор пат во нашиот град, незадоволни од општата состојба во која се наоѓа нашата држава, обединето го креваме гласот против теророт овие години и режимската власт.

(ВИДЕО) Започнаа протестите, громогласен аплауз за Јанева

Бриф - 04.05.2016

Денеска во 18 часот пред СЈО започнаа протестите за укинување на неуставната аболиција и одложување на изборите. Демонстранстрантите со громогласен аплауз ја поздравија специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева која влезе во ...

Демонстрантите со акцент на изборните нерегуларности

Фактор - 04.05.2016

Демонстрантите од „Протестирам“ вечерва на протестот акцентот го ставија на изборниот криминал и нерегуларности. Тие бараат одржување на фер и демократски избори како услов за демократизација на институциите и затоа ќе се упатат да протестираат пред ...

Протест за социјална правда и Велигденски јајца за полицијата

Тера - 04.05.2016

Синоќа во Битола се одржа протест. „ Протестирам“ се собраа на плоштадот Магнолија и тргнаа до зградата на општина Битола. Таму во говорите, освен барањето за повлекување на аболицијата и одлагање на изборите, како и оставка на Талески, повикаа и на ...

ГАЛЕРИЈА: Протести и во Тетово

Либертас - 04.05.2016

И тетовчани денеска ни центарот на градот го „разлеаа“ својот револт од одлуката за аболиција, бараат оставка од рпетседателот, повлекување на аболицијата и одложување на ...

„Шарената револуција“ и ГДОМ по втор пат протестираа во Тетово

Локално - 04.05.2016

Здружението Протестирам денеска околу 19 часот, својот револт од одлуката за аболиција на претседателот Иванов го искажаа пред тетовскиот Основен суд. Пред оваа институција демонстрантите ги извикуваа познатите пароли „Нема правда, нема мир“, ...

ВИДЕО: Започнаа протестите, громогласен аплауз за Јанева

Либертас - 04.05.2016

И денеска во 18 часот пред СЈО започнаа протестите за укинување на неуставната аболиција и одложување на изборите. Демонстранстрантите со громогласен аплауз ја поздравија специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева која влезе во ...

(ВИДЕО) И Гевгелија на протести против скандалозната аболиција

Либертас - 04.05.2016

И Гевгелија на протести против скандалозната аболиција и за одложување на ...

Мислам дека е време за мало деспинување за протестите

Либертас - 04.05.2016

Мислам дека е време за мало деспинување: 1. Луѓето кои протестираат на улиците не се против избори или пак за доаѓање на власт без избори. Напротив. Тие бараат избори. Меѓутоа не било какви, не лажни, не имитација на избори, туку вистински, ...

Заврши протестот пред Влада, се бараат фер избори

Фактор - 04.05.2016

Демонстрантите протестот вечерва го завршија пред Владата и порачаа дека нема да прифатат избори се додека не прекинат изборните манипулации. Тие бараат целосно прочистен Избирачки список и исполнување на сите услови за фер и демократски избори.

(ВИДЕО) „Шарената револуција“ продолжува: Нов голем протест во Скопје

еМагазин - 04.05.2016

Граѓанската иницијатива „Протестирам“ по пауза за велигденските празници продолжи со протести во Скопје. Се протестира против одлуката на претседателот Ѓорге Иванов, за општата аболиција на 56 лица, се бара негова оставка и одложување на изборите ...

„Струмица протестира“ или вечерва во Струмица на улица!

Локално - 04.05.2016

Дефинитивно од ден на ден Струмица почна да му конкурира на Скопје по бројноста на излезените граѓани кои сами доаѓаат на протест , без автобуси , закани и списоци.Погледнете ја галеријата од денешното протестно – Во Струмица на улица Иницијатива ...

„Протестирам“ денеска со барање за реформи за фер и демократски избори

Локално - 04.05.2016

Граѓанската иницијатива протестирам денеска ќе одржи протест кој ќе има фокус на неопходните реформи за фер и демократски избори. Протестот традиционално ќе започне во 18 часот пред канцалариите на Специјалното јавно обвинителство.

Божиновски: Политичките партии не смеат да ги киднапираат граѓанските протести

Lider - 04.05.2016

„Кај нас проблемот со протестите е што тие дури и да започнат како еден граѓански револт, многу бргу стануваат киднапирани од некоја од политичките партии“, изјави во дебатата на ТВ Нова Владимир Божиновски од Институтот за политички истражувања – ...

Протести на „Протестирам“ во повеќе градови

Lider - 04.05.2016

Во организација на граѓанската иницијатива „Протестирам“ вечерва се одржаа протести низ повеќе градови во Македонија. На протестите беа повторени барањата од претходните денови да се одложат изборите на 5 јуни, да се повлече аболицијата и ...

Протестите влегуваат во четвртата недела

Призма - 03.05.2016

По велигденските и по првомајските празници граѓанската иницијатива #Протестирам најавува нови собири во Скопје, традиционално во 18 часот пред зградата на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) и во уште неколку градови низ Македонија.

„Протестирам“ го продолжи протестот

Канал5 - 03.05.2016

Граѓанската иницијатива „Протестирам“ по пауза за велигденските празници попладнево продолжи со протести во Скопје и во други градови низ Македонија. Протестите се против одлуката за општата аболиција на 56 лица, која пред три недели ја донесе ...

Година на пропаѓање на политичките елити

Утрински - 03.05.2016

Сегашните протести – сплотени или не - не можат и не смеат да се сметаат како залудни усилби или ексцесни појави со краток рок на траење Едно од почесто поставуваните прашања минатата недела беше тоа за учеството на Албанците во протестите.

Обоен и Кривичниот суд

24 Вести - 03.05.2016

По паузата поради продолжениот викенд поради Велигден и Први мај, активистите на Протестирам вчера се придружија на Второмајскиот протестен марш што го организираше Повелбата за солидарност на синдикатите и здруженијата за работнички права, ...

„Протестирам“ го продолжи протестот во Скопје

Вест - 03.05.2016

Граѓанската иницијатива „Протестирам“ по пауза за велигденските празници попладнево продолжи со протести во Скопје и во други градови низ Македонија. Протестите се против одлуката за општата аболиција на 56 лица, која пред три недели ја донесе ...

(ФОТО) „Протестирам“ го продолжи протестот во Скопје

Утрински - 03.05.2016

ФОТО: Киро Попов Граѓанската иницијатива „Протестирам“ по пауза за велигденските празници попладнево продолжи со протести во Скопје и во други градови низ Македонија. Протестите се против одлуката за општата аболиција на 56 лица, која пред три ...

Шарена револуција: Демонстрантите пред комплексот судови

Нова ТВ - 03.05.2016

Демонстрантите кои денешниот протест го започнаа пред Специјалното јавно обвинителство, од Собранието на Република Македонија се упатија кон комплексот судови да го искажат револтот против одлуката на претседателот Ѓорѓе Иванов за предизборната ...

Тетовци утре по втор пат ќе излезат на протест

+инфо - 03.05.2016

Пред зградата на Основниот Суд во Тетово утре во 19 часот, по втор пат, граѓаните незадоволни од општата состојба во која се наоѓа државата, обединето ќе го кренат гласот против, како што соопштија од Тетово „Протестирам“, теророт во овие години и ...

Шарената револуција продолжува во 18ч пред СЈО

Репортер - 03.05.2016

Денеска во 18 часот од пред зградата каде е сместено Специјалното јавно обвинителство ќе продолжат протестите на Шарената револуција. Протестите паузираа за празничниот викенд. Денеска ќе се протестира и во други градови, за што ќе објавиме ...

ФОТО: Почна протестот пред СЈО

А1 On - 03.05.2016

Голем број на граѓани со се собра пред Специјалното јавно обвинителство да ја искаже својата поддршка на институцијата. Граѓаните како и претходните денови бараат оставка на Иванов и повлекување на аболицијата, бараат и одложување на изборите на ...

Продолжува поддршката за СЈО, граѓаните масовно на улица

+инфо - 03.05.2016

Со истите барања од минататат недела -оставка од претседателот Ѓорге Иванов, повлекување на аболицијата и одложување на изборите закажани за 5 јуни граѓаните и вечерва излегоа на протест пред СЈО.

Почна протестот пред СЈО, демонстрантите против корумпираното судство

Р.С.Европа - 03.05.2016

Неколку стотици граѓани со сирени и знамиња попладнево протестираат пред Специјалното јавно обвинителство, како што велат против партизираното и корумпирано судство. Тие носат големи знамиња за кои велат дека го симбилизираат името на нивната ...

[Фото] Шарена револуција повторно на улица, граѓаните протестираат против корумпираното судство

Радио МОФ - 03.05.2016

Познатата парола „Нема правда, нема мир“ повторно се слуша на улиците во Скопје. По кратка пауза, демонстрантите и денеска им се вратија на протестите. Граѓанските протести се одржуваат веќе четврта недела, но барањата остануваат исти – оставка на ...

Денеска се протестира против корумпираното судство (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 03.05.2016

Неколку стотици граѓани и денеска го почнаа маршот пред канцелариите на Специјалното јавно обвинителство и продолжија кон Собранието. Денеска, според организаторите, се протестира против партизираното и корумпирано судство.

ВИДЕО: Демонстрантите одат кон Собрание

А1 On - 03.05.2016

Голем број на граѓани со сирени и знамиња попладнево протестираа пред Специјалното јавно обвинителство, како што велат против партизираното и корумпирано судство. Протестниот марш тргна од пред СЈО кон Собрание.

ОБНОВЕНО Продолжува поддршката за СЈО, граѓаните масовно на улица ВИДЕО

+инфо - 03.05.2016

Со истите барања од минатата недела -оставка од претседателот Ѓорге Иванов, повлекување на аболицијата и одложување на изборите закажани за 5 јуни граѓаните и вечерва излегоа на протест, пред СЈО каде изразија поддршка на оваа инситуција.

Боја врз Кривичниот суд

+инфо - 03.05.2016

Демонстрантите фрлаат боја кон Кривичниот суд во знак на револт од корумпираното судство, кое, како што велат, заштитува криминалци. „Во држава во која насилството од страна на власта е секојдневно, а несовршеноста на нивните злостори аболицирана, ...

Протест на граѓанската иницијатива „Протестирам” во Битола

Репортер - 03.05.2016

Граѓанската иницијатива „Протестирам“ вечерва протестираше пред административната зграда на општина Битола. Учесниците на протестот ги повторија познатите барања за оставки на претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов и на градоначалникот ...

Прилепчани на протест против аболицијата

+инфо - 03.05.2016

И покрај лошото време повеќе од 1.500 прилепчани излегоа да дадат поддршка на протестот против „аболицијата на криминалците од власта и против одлуката за уште едни криминални ...

Протест пред македонскиот конзулат во Торонто

+инфо - 03.05.2016

Група македонски граѓани организираа протестен собир пред македонскиот конзулат во Торонто, Канада, со кој побараа прочистување на Избирачкиот список, избалансирано известување од националната МРТВ, и другите медиуми со национална концесија.

(ФОТО) Почна протестот пред СЈО

Репортер - 03.05.2016

Голем број на граѓани се собра пред Специјалното јавно обвинителство да ја искаже својата поддршка на институцијата. Граѓаните како и претходните денови бараат оставка на Иванов и повлекување на аболицијата како и одложување на изборите на закажани ...

„Протестирам“ ги продолжи протестите

Нетпрес - 03.05.2016

По најавената пауза за велигденските празници, попладнево граѓанската иницијатива „Протестирам“ продолжи со протести во Скопје и во други градови низ земјава. Протестите се против одлуката на претседателот Ѓорѓе Иванов за општа аболиција.

(ВИДЕО) Боја врз Кривичниот суд со барање за еднаква правда за сите

Нова ТВ - 03.05.2016

-Нè учеа дека Божицата на правдата има заврзани очи, оти правдата е еднаква за сите,но годиниве наназад се случува ерозија, немаме правна држава, немаме независно судство. Сите сме заробеници на оваа власт која не сака да има правда, порача дел од ...

Кај Владата заврши денешниот протест на „Шарената револуција“ (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 03.05.2016

Со свирежи, развиорени знамиња и слогани „Нема правда, нема мир“ кај Владата заврши денешниот марш и собир на движењето „Протестирам“ и поддржувачите, кои веќе четврта недела протестираат по одлуката на претседателот Ѓорге Иванов за аболиција на 56 ...

(ВИДЕО) ВО ЖИВО: Протест во Скопје – Демонстрантите одат кон Собрание

Репортер - 03.05.2016

19:35 Демонстрантите се пред Кривичен суд. 19:20 Протестниот марш се движи кон Црвениот крст 18:59 Голем број на граѓани со сирени и знамиња попладнево протестираа пред Специјалното јавно обвинителство, како што велат против партизираното и ...

ГАЛЕРИЈА: Протест и во Струмица

Репортер - 03.05.2016

Струмичани продолжија и денеска со протестите против аболицијата и за одложување на изборите. ...

Протест на граѓанската иницијатива „Протестирам“ во Битола

А1 On - 03.05.2016

Граѓанската иницијатива „Протестирам“ вечерва протестираше пред административната зграда на општина Битола. Учесниците на протестот ги повторија познатите барања за оставки на претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов и на градоначалникот ...

„Протестирам“: Денеска ќе протестираме против корумпираното и партизирано судство

+инфо - 03.05.2016

Денешниот протест на „Протестирам'“ кој почнува во 18 часот пред канцелариите на Специјалното јавно обвинителство во Скопје. ќе биде со фокус на корумпираното и партизирано судство, соопштија од иницијативата.

Еден прекрасен мајски ден – цела Струмица на улица!

А1 On - 05.05.2016

Денес продолжуваат протестите во Струмица за оставка на претседателот Ѓорге Иванов, против режимот на Груевски , против одлуката за аболиција и за откажување на изборите на 5 јуни. Протестот ќе започне во 19.00 часот кај зградата на старата полиција.

Протест пред македонскиот конзулат во Торонто – Канада

Нова ТВ - 03.05.2016

Група македонски граѓани – иселеници во Канада вчера се собраа на протест за состојбите во Македонија пред македонскиот конзулат во Торонто. Со пораките испратени од собирот беше побарано прочистување на избирачкиот список, избалансирано известување ...

„Протестирам“: Денешниот протест со фокус на корумпираното и партизирано судство

МКД - 03.05.2016

Движењето „Протестирам“ веќе четвртата недела ќе протестира по одлуката на претседателот Ѓорге Иванов за аболиција на 56 функционери и нивни соработници, најголем дел вклучени во случаите кои произлегоа од скандалот со прислушувањето.

#Протестирам од Канада: Нема правда, нема мир

Радио МОФ - 03.05.2016

Група македонски граѓани организираа протестен собир пред македонскиот конзулат во Торонто, со кој побараа прочистување на избирачкиот список, избалансирано известување од националната МРТВ, и другите медиуми со национална концесија.

ГАЛЕРИЈА: Започна протестот пред СЈО

Либертас - 03.05.2016

Граѓани и денеска се собраа пред просториите на Специјалнотот јавно обвинителтво за да изразат поддршка на рабтата на ова обвинителство, да побараат одложување на изборите, повлекување на скандалозната одлука за аболиција и оставка на претседателот ...

Започна протестот пред СЈО, граѓаните веќе четврта недела го искажуваат своето незадоволство

Точка - 03.05.2016

Традиционално, во 18 часот пред канцелариите на СЈО започнаа да се собираат голем број на граѓани кои, меѓу другото, бараат оставка од претседателот Иванов и повлекување на аболицијата. По паузата за време велигденските празници, граѓанската ...

Шарената револуција продолжува во 18ч пред СЈО

Либертас - 03.05.2016

Денеска во 18 часот од пред зградата каде е сместено Специјалното јавно обвинителство ќе продолжат протестите на Шарената револуција. Протестите паузираа за празничниот викенд. Денеска ќе се протестира и во други градови, за што ќе објавиме ...

Протест во Тетово во 19ч пред Основниот Суд

Либертас - 03.05.2016

Денеска, по празничната пауза и Тетово продолжува да протестира како дел од Шарената револуција. „Ние, граѓаните на Тетово, по втор пат во нашиот град, незадоволни од општата состојба во која се наоѓа нашата држава, обединето го креваме гласот ...

(ВИДЕО) „Шарената револуција“ порача дека нема независно судство и нема правда

Локално - 03.05.2016

Основниот суд Скопје 1 вечерва беше обоен во боите на „Шарената револуција“. Демонстрантите, денешниот протест, кој традиционално го почнаа пред Специјалното јавно обвинителство, го посветија на корумпираното судство.

„Шарената револуција“ денеска со протест против корумпираното судство

Локално - 03.05.2016

Граѓанската иницијатива „Протестирам“, по велигденските празници, денеска ќе продолжи со протестите против одлуката на претседателот Ѓорге Иванов за помилување на 56 политичари и нивни соработници.

Струмица продолжува со протести, вечерва во 19 часот кај стара полиција

Либертас - 03.05.2016

По празничната пауза, денеска протестите продолжуваат и во Струмица, во 19 часот кај стара полиција. Ви ја пренесуваме најавата за денешниот протест објавена на Фејсбук : Ние, граѓанките и граѓаните кои во борбата за правда и демократија, здружени ...

Демонстрантите си заминаа од пред Влада, но не отстапуваат од барањата

Фактор - 03.05.2016

Демонстрантите од „Протестирам’ и вечерва протестот го завршија пред Владата, но не отстапуваат од своите барања. Тие бараат повлекување на одлуката за аболиција на сите оние против кои се води истрага и против кои е покренато обвинение од ...

Шарената револуција продолжува во 18ч пред СЈО

Бриф - 03.05.2016

Денеска во 18 часот од пред зградата каде е сместено Специјалното јавно обвинителство ќе продолжат протестите на Шарената револуција. Протестите паузираа за празничниот викенд. Денеска ќе се протестира и во други градови, за што ќе објавиме ...

Струмица продолжува со протести, вечерва во 19 часот кај стара полиција

Бриф - 03.05.2016

По празничната пауза, денеска протестите продолжуваат и во Струмица, во 19 часот кај стара полиција. Ви ја пренесуваме најавата за денешниот протест објавена на Фејсбук : Ние, граѓанките и граѓаните кои во борбата за правда и демократија, здружени ...

ГАЛЕРИЈА: Протест и во Струмица

Либертас - 03.05.2016

Струмичани продолжија и денеска со протестите против аболицијата и за одложување на ...

Демонстрантите денес протестираат и пред Основниот Суд Скопје 1

Точка - 03.05.2016

Голем број на граѓани организирани од граѓанската иницијатива „Протестирам“ денес во 18 часот ја започнаа четвртата недела на протести пред просториите на СЈО. Откако се собраа пред канцелариите на СЈО за да изразат поддршка за работата на тимот на ...

Протести за фер избори и во Торонто

Фокус - 02.05.2016

Македонците иселеници бараат повлекување на аболицијата. Македонци од Канада, денеска во 18 часот, пред Конзулатот на Република Македонија во Торонто ќе одржат мирен протестен собир под мотото „За слободни, фер и демократски избори“.

Македонците во Канада на протест за демократски избори

24 Вести - 02.05.2016

Македонците од Канада попладне по локално време, пред конзулатот на Македонија во Торонто ќе одржат мирен протестен собир под мотото „за слободни, фер и демократски избори“. Од протестот ќе бидат испратени следниве барања: итно повлекување на ...

Македонци во Канада ќе протестираат за фер избори во Македонија

ТВ21 - 02.05.2016

Македонци од Канада, денеска во 18 часот, пред Конзулатот на Република Македонија во Торонто ќе одржат мирен протест под мотото „За слободни, фер и демократски избори“. Од протестот ќе биде поабарано: „Итно повлекување на одлуката за одржување на ...

Македонци во Торонто ќе протестираат за фер избори во Македонија

Репортер - 02.05.2016

Македонци од Канада, денеска во 18 часот, пред Конзулатот на Република Македонија во Торонто ќе одржат мирен протестен собир под мотото „За слободни, фер и демократски избори“. Од протестот ќе бидат испратени следниве барања: „Итно повлекување на ...

(ВИДЕО) Протестот се движи кон Собрание

А1 On - 02.05.2016

Протестот од пред домот на градежниците се префрлува пред Собрание, граѓаните извикуваат нема правда нема мир и 1 мај живее. Тие бараат права за ...

(ВИДЕО) Протестот се движи кон Собрание

Репортер - 02.05.2016

Протестот од пред Домот на градежниците се префрлува пред Собрание, граѓаните извикуваат “нема правда нема мир“ и „1 мај живее“. Тие бараат права за ...

Македонци во Торонто ќе протестираат за фер избори

А1 On - 02.05.2016

Македонци од Канада, денеска во 18 часот, пред Конзулатот на Република Македонија во Торонто ќе одржат мирен протестен собир под мотото „За слободни, фер и демократски избори“. Од протестот ќе бидат испратени следниве барања: „Итно повлекување на ...

Македонци во Торонто ќе протестираат за фер избори

+инфо - 02.05.2016

Македонци од Канада, денеска во 18 часот, пред Конзулатот на Република Македонија во Торонто ќе одржат мирен протестен собир под мотото „За слободни, фер и демократски избори“. Од протестот ќе бидат испратени следниве барања: „Итно повлекување на ...

Како беше одбележан Први мај низ светот?

Кајгана - 02.05.2016

Инциденти, протести, жртви и повредени, Меѓународниот ден на трудот го одбележаа низа настани. Работничките синдикати и други организации вчера го одбележаа Први мај со силни демонстрации низ светот.

Орхан Сулејмани, „Шарена Револуција“: Младоста против олигархијата!

Фактор - 02.05.2016

Од активностите на Првата архи-бригада и протестите на АМАН, до студентските, протестите на хонорарците и иницијативата за спас на автентичниот лик на ГТЦ – незадоволството со политиките на власта го имаат искажано најразлични групи низ изминатите ...

И Македонците во Торонто ќе протестираат за „слободни и демократски избори“

Либертас - 02.05.2016

Македонци од Канада, денеска во 18 часот, пред Конзулатот на Република Македонија во Торонто ќе одржат мирен протестен собир под мотото „За слободни, фер и демократски избори“. Од протестот ќе бидат испратени следниве барања: „Итно повлекување на ...

Од денеска продолжува протестот на „Протестирам“

еМагазин - 02.05.2016

По неколку дневна празнична пауза, од денеска, пред седиштето на Специјалното јавно обвинителство, продолжува протестот на граѓанската инцијатива „Протестирам“. Од „Протестирам“ информираат дека нив ниот протест продолжува се до исполнување на ...