TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ВМРО-ДПМНЕ: Заев го надмина Црвенковски

Канал5 - 22.09.2013

ВМРО-ДПМНЕ повторно го прозва струмичкиот градоначалник Зоран Заев дека со добиените тендери од Општина Струмица им овозможил на неговите блиски роднини низ годините да изградадат капитал.

ВМРО-ДПМНЕ: Заев е во политика заради свои финансиски интереси

24 Вести - 22.09.2013

ВМРО-ДПМНЕ повторно го прозва струмичкиот градоначалник Зоран Заев дека со добиените тендери од Општина Струмица им овозможил на неговите блиски роднини низ годините да изградадат капитал.

Заев: Тука сум, нека ме уапсат ако има нешто незаконски, не им се плашам

Телма - 22.09.2013

- Се` што е спроведено во општина Струмица е согласно законот и апсолутно не постои ниту една грешка. Тука сум, нека ме уапсат ако има нешто незаконски, не им се плашам, туку...

Заев: Се што е правено во Општина Струмица е законски

24 Вести - 22.09.2013

Се што е спроведено во општина Струмица е согласно законот и апсолутно не постои ниту една грешка, изјави денеска лидерот на опозициската СДСМ Зоран Заев коменитрајќи ги обвинувањата од страна на ...

Заев тврди дека во Струмица се е чисто

Канал5 - 22.09.2013

- Уште еднаш повикувам, ако има нешто нечесно, нешто незаконски, веднаш да поднесат кривични пријави и да ме апсат, рече Заев. Лидерот на СДСМ Зоран Заев врати од Неготино каде денеска го посети ...

ВМРО-ДПМНЕ против Заев, и обратно

Утрински - 22.09.2013

Меѓу лутите политички противници и денеска продолжија прозивките за криминал ВМРО-ДПМНЕ повторно го прозва струмичкиот градоначалник Зоран Заев дека со добиените тендери од Општина Струмица им ...

ЗАЕВ: Апсете ме веднаш ако има нешто незаконско

Телеграф - 22.09.2013

Фирмите на Заеви вработуваат осумстотини луѓе и познати се како најголеми донатори во регионот, а и пошироко во Македонија Се што е спроведено во општина Струмица е согласно законот и апсолутно не ...

Заев: Се што е правено во Општина Струмица е законски

Сител - 22.09.2013

Се што е спроведено во општина Струмица е согласно законот и апсолутно не постои ниту една грешка, изјави денеска лидерот на опозициската СДСМ Зоран Заев коменитрајќи ги обвинувањата од страна на ...

Заев помага Македонија да влезе во групата на ендемски држави во сферата на непотизмот

Курир - 22.09.2013

Најчесто, барем во светот, тоа го прават татковците, обезбедувајќи им иднина на своите неспособни и потпросечни синови, кои неможејќи да се изборат со конкуренцијата и квалитетите на своите врсници, ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев не собра храброст да ја прифати моралната одговорност, нема одговор за мега скандалот

Курир - 22.09.2013

Фамилијата Заеви со добивање на јавни набавки од Општина Струмица и нејзините општински институции го граделе својот капитал низ годините зад нас, обвинуваат од ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ: Заев е во политика заради свои финансиски интереси

Сител - 22.09.2013

ВМРО-ДПМНЕ повторно го прозва струмичкиот градоначалник Зоран Заев дека со добиените тендери од Општина Струмица им овозможил на неговите блиски роднини низ годините да изградадат капитал.

ВМРО-ДПМНЕ: Ако Заев вака работел како градоначалник, каков ќе бил како премиер?

Макфакс - 22.09.2013

Фирмите "Зови Промет", "Сара Јавор Инжинеринг", "Тргопродукт", "Еленица" и "Ева Стаил" се фирми на кланот Заеви и фирми кои добивале јавни набавки од Општина Струмица и нејзините општински институции ...

ВМРО-ДПМНЕ: Во Македонија нема поголем скандал од тендерите за Заев

+инфо - 22.09.2013

„Таткото Панчо Заев, чичкото Љупчо Заев, братот Вице Заев, стрината Убавка Заева, братучедите Трајче Заев, Катерина Заева и Бобан Заев, снаата Славица Заева, се луѓе кои се сопственици и членови на ...

ВИДЕО Ако има нешто незаконско, нека ме апсат, не им се плашам!

+инфо - 22.09.2013

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, денеска ја искоментира повеќенеделната хајка на власта за спроведените постапки за јавни набавки со кои, според владејачката ВМРО-ДПМНЕ ги добивале луѓе од семејството на ...

Заев:Ако има нешто незаконскo нека ме апсат, не им се плашам

Нова ТВ - 22.09.2013

Заев за обвинувањата за непотизам денеска изјави: Нека ме апсат доколку има нешто незаконско, не им се плашам. Што се однесува до повикот до Груевски за дТВ уел, тој го повтори: Повикот кон Груевски ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев не собра храброст да ја прифати моралната одговорност, нема одговор за мега скандалот

Нетпрес - 22.09.2013

Фамилијата Заеви со добивање на јавни набавки од Општина Струмица и нејзините општински институции го граделе својот капитал низ годините зад нас, обвинуваат од ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ: Заев е во политика заради свои финансиски интереси

А1 On - 22.09.2013

ВМРО-ДПМНЕ повторно го прозва струмичкиот градоначалник Зоран Заев дека со добиените тендери од Општина Струмица им овозможил на неговите блиски роднини низ годините да изградадат капитал.

ВМРО-ДПМНЕ: Заев е во политиката за свои финансиски интереси

Телеграф - 22.09.2013

Владејачката партија повторно посочи дека роднините на Заев се во фирми со кои општината склучувала договори за набавки ВМРО-ДПМНЕ повторно го прозва струмичкиот градоначалник Зоран Заев дека со ...

Заев до Груевски: Ако има нешто незаконско во О.Струмица, веднаш да ме апсат

Локално - 22.09.2013

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, денеска од Неготино упати повик до Груевски и ВМРО-ДПМНЕ, ако бил огрешен по закон веднаш да му поднеле кривични пријави и да го апсат.

Проект на Владата: „Дескридитација на Зоран Заев-лидерот на опозицијата“

Либертас - 22.09.2013

Скоро половина Влада на чело со премиерот Груевски изминатата недела се наработија во обид да го дескридитираат Зоран Заев, лидерот на СДСМ и опозицијата.

(ВИДЕО) Заев: Ако има нешто незаконски, нека ме апсат. Не им се плашам!

Либертас - 22.09.2013

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев одговори на кампањата што ја спроведува владејаката партија против него. Тој побара, доколку се огрешил од законот, тие да го уапсат, велејќи дека не им се плаши.

ВМРО-ДПМНЕ: Нема поголем скандал од тендерите за Заев

Локално - 22.09.2013

„Таткото Панчо Заев, чичкото Љупчо Заев, братот Вице Заев, стрината Убавка Заева, братучедите Трајче Заев, Катерина Заева и Бобан Заев, снаата Славица Заева, се луѓе кои се сопственици и членови на ...

Ако вака работел како градоначалник, замислете како би работел како премиер

Вечер Прес - 22.09.2013

Владејачката партија повторно го прозва Зоран Заев Во Струмица можат и десет пати да испраќаат инспектори, тие нема што да најдат, се работи законски.

ВМРО-ДПМНЕ: Заев е во политика заради свои финансиски интереси

Бриф - 22.09.2013

ВМРО-ДПМНЕ повторно го прозва струмичкиот градоначалник Зоран Заев дека со добиените тендери од Општина Струмица им овозможил на неговите блиски роднини низ годините да изградадат капитал.

Македонија – уникат по феноменот непотизам

Република - 22.09.2013

Македонија е уникатна по повеќе основи. Имаме ендемска пастрмка, молика и единствен проблем со името на државата кои не одделуваат од сите останати во светот.

ВМРО-ДПМНЕ: Дури ни Бранко не делел тендери на својата фамилија како Заев во Струмица

Либертас - 22.09.2013

ВМРО-ДПМНЕ повторно го прозва струмичкиот градоначалник Зоран Заев дека со добиените тендери од Општина Струмица им овозможил на неговите блиски роднини низ годините да изградадат капитал.

ВМРО-ДПМНЕ: Заев во скандал

Sky - 22.09.2013

- Таткото Панчо Заев, чичкото Љупчо Заев, братот Вице Заев, стрината Убавка Заева, братучедите Трајче Заев, Катерина Заева и Бобан Заев, снаата Славица Заева, се луѓе кои се сопственици и членови на ...

ВМРО ДПМНЕ повторно за Заев: страв, срам или мега скандал

Фактор - 22.09.2013

Струмичките тендери и однесувањето на опозицискиот лидер Зоран Заев, кој е градиначалник на Струмица, и денеска беа тема на прес конференција на ВМРО ДПМНЕ.

ВМРО – ДПМНЕ со нови обвинувања до Заев, тој демантира

Lider - 22.09.2013

ВМРО-ДПМНЕ повторно го прозва струмичкиот градоначалник Зоран Заев дека со добиените тендери од Општина Струмица им овозможил на неговите блиски роднини низ годините да изградадат капитал.

ВМРО-ДПМНЕ:СДСМ очајно се обидува да го испере Заев

Курир - 21.09.2013

СДСМ очајно се обидува да го испере Зоран Заев од одговорноста за добивањето на јавни набавки во Струмица на фирми на неговиот татко, чичко, братучедка, стрина и кој ли уште не од неговото семејство, ...

Се шири “октоподот“ на Заев- тендери добивал и негов братучед

Курир - 21.09.2013

Се шири аферата семејни тендери во општина Струмица. И првиот братучед на лидерот на СДСМ Зоран Заев добивал пари од општинската каса, објавува порталот Пресс 24.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ очајно се обидува да го спаси Заев

+инфо - 21.09.2013

СДСМ очајно се обидува да го испере Зоран Заев од одговорноста за добивањето на јавни набавки во Струмица на фирми на неговиот татко, чичко, братучедка, стрина и кој ли уште не од неговото семејство.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ очајно се обидува да го испере Зоран Заев

Макфакс - 21.09.2013

СДСМ очајно се обидува да го испере Зоран Заев од одговорноста за добивањето на јавни набавки во Струмица на фирми на неговиот татко, чичко, братучедка, стрина и кој ли уште не од неговото семејство.

Се шири аферата за Заев - пари од општинската каса добивал и неговиот братучед

Press24 - 21.09.2013

Се шири аферата семејни тендери во општина Струмица. И првиот братучед на лидерот на СДСМ Зоран Заев добивал пари од општинската каса. Фирмата Еленица, каде овластено лице е Трајче Заев, прв братучед ...

Првиот братучед на Заев нов на списокот семејни тендери

Сител - 21.09.2013

Се шири аферата семејни тендери во општина Струмица. И првиот братучед на лидерот на СДСМ Зоран Заев добивал пари од општинската каса. Фирмата Еленица, каде овластено лице е Трајче Заев, прв братучед ...

Се шири „октоподот“ на Заев- тендери добивал и негов братучед

Нетпрес - 21.09.2013

Се шири аферата семејни тендери во општина Струмица. И првиот братучед на лидерот на СДСМ Зоран Заев добивал пари од општинската каса, објавува порталот Пресс 24.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ очајно се обидува да го испере Заев од одговорност

Нетпрес - 21.09.2013

СДСМ очајно се обидува да го испере Зоран Заев од одговорноста за добивањето на јавни набавки во Струмица на фирми на неговиот татко, чичко, братучедка, стрина и кој ли уште не од неговото семејство, ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ очајно се обидува да го спаси Заев

А1 On - 21.09.2013

СДСМ очајно се обидува да го испере Зоран Заев од одговорноста за добивањето на јавни набавки во Струмица на фирми на неговиот татко, чичко, братучедка, стрина и кој ли уште не од неговото семејство.

И братучедот Заев добивал тендери во Струмица

Република - 21.09.2013

Нов член на семејството на Зоран Заев поврзан со тендер во општина Струмица. Прв братучед на Заев добил пари од општинската каса преку компанијата Еленица, каде овластено лице е Трајче Заев, прв ...

Груевски во директен напад врз Заев

Локално - 21.09.2013

Заев направи „локален“октопод, го обвини опозицискиот лидер, премиерот Никола Груевски. Според Груевски, случаите со тендерите во Струмица давани на најблиското семејство на Заев, кој е градоначалник ...

ВМРО-ДПМНЕ најде и тендер за феферони од фирмата на братучетката и на стрината на Заев

Канал5 - 20.09.2013

И стрината на Зоран Заев, Убавка Заева и нејзината ќерка како сопственици на фирмата „Тргопродукт“ се офајдиле од тендерите што ги распишала општината Струмица.

Груевски: Работата на Заев е како октоподот на Црвенковски

24 Вести - 20.09.2013

Од ВМРО-ДПМНЕ пак продолжија со обвинувањата за непотизам и судир на интереси на лидерот на СДСМ Зоран Заев. Тој како градоначлалник на Струмица и доделил тендер и на своја прва братучетка.

Вмро-дпмне И СДСМ обвинуваат за „откоподи“ на Заев И Груевски

Телма - 20.09.2013

Случајот Заев според премиерот Никола Груевски, наликува на случајот „Октопод“ во времето на Бранко Црвенковски. Овде, на локално ниво имаме делење тендери на членовите на најблиското семејство на ...

Kорнишони и феферони од Заеви за струмички „Kомуналец“

Дневник - 20.09.2013

Фирмата на првата братучетка на Зоран Заев е нова во низата семејни тендерски скандали потпишувани од градоначалникот на општина Струмица. По тендерите одобрени од страна на лидерот на СДСМ за фирми ...

Груевски: Скандалот на Заев наликува на октоподот на Црвенковски

Утрински - 20.09.2013

Случаите со тендерите во Струмица што ги добивале членови на најблиското семејство на лидерот на СДСМ и градоначалник на општината Зоран Заев потсетуваат на октоподот на Бранко Црвенковски, изјави ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев ја претвори Струмица во свој извор на бизниси и профити

Економски - 20.09.2013

Зоран Заев ја претвори општина Струмица во извор на бизниси и профити за него и фирмите од неговото семејство. Затоа веќе неколку дена молчи пред фактите, дека тој и неговото семејство преку јавните ...

ГРУЕВСКИ: Скандалот на Заев личи на октоподот на Црвенковски

Телеграф - 20.09.2013

Не знам со кој памет Заев се нафати да биде лидер на најголемата опозициска партија, вели премиерот Случаите со тендерите во Струмица што ги добивале членови на најблиското семејство на лидерот на ...

Груевски: И Заев со свој октопод како и Црвенковски

Макфакс - 20.09.2013

Чудно што Заев во негова одбрана во врска со сомнителните тендери во Струмица доделени на негови роднини кажува дали тоа е законски или не е, прокоментира во петок премиерот Никола Груевски.

Груевски – Заев си направи “октопод” во Струмица

Алфа - 20.09.2013

Се проширува листата на членови од најблиското семејство на струмичкиот градоначалник Зоран Заев кои добивале тендери од јавни претпријатија под капа на општината.Владеачката ВМРО-ДПМНЕ обвинува дека ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев ја претвори Струмица во свој извор на бизниси и профити

Курир - 20.09.2013

Зоран Заев ја претвори општина Струмица во извор на бизниси и профити за него и фирмите од неговото семејство. Затоа веќе неколку дена молчи пред фактите, дека тој и неговото семејство преку јавните ...

Груевски: Заев наликува на октоподот на Црвенковски

Сител - 20.09.2013

Скандалот Семејни теднери на лидерот на СДСМ Зоран Заев, наликува на октоподот на Бранко Црвенковски. Премиерот Никола Груевски се чуди, како може човек со толку афери во своето работење да се нафти ...

Диме Спасов: Заев ја претвори Струмица во свој извор на бизниси и профити

Струмица Денес - 20.09.2013

Според Спасов, направена е злоупотреба и кога фирмата „Тгропродукт ДОО увоз-извоз“ од Струмица, за преработка на овошје и зеленчук, склучува договор за јавна набавка со Јавното претпријатие ...

Груевски: Скандалот на Заев наликува на октоподот на Црвенковски

Струмица Денес - 20.09.2013

Случаите со тендерите во Струмица што ги добивале членови на најблиското семејство на лидерот на СДСМ и градоначалник на општината Зоран Заев потсетуваат на октоподот на Бранко Црвенковски, изјави ...

ВМРО-ДПМНЕ: Нов скандал со доделувањето на договори за јавни набавки од Заев на фамилијата

Сител - 20.09.2013

Соопштението од прес-конференцијата на ВМРО-ДПМНЕ го пренесуваме во интегрална верзија: Нов скандал. Нови докази. Нови јавни набавки. Денес ќе ве информираме како братучетката на Зоран Заев добивала ...

Груевски: Скандалот на Заев наликува на октоподот на Црвенковски

А1 On - 20.09.2013

Случаите со тендерите во Струмица што ги добивале членови на најблиското семејство на лидерот на СДСМ и градоначалник на општината Зоран Заев потсетуваат на октоподот на Бранко Црвенковски, изјави ...

Спасов: Изгледа не постои институција под надлежност на општина Струмица од која фамилијата Заеви не зеле пари

А1 On - 20.09.2013

Зоран Заев ја претвори општина Струмица во извор на бизниси и профити за него и фирмите од неговото семејство. Затоа веќе неколку дена молчи пред фактите, дека тој и неговото семејство преку јавните ...

Груевски: Скандалот на Заев наликува на октоподот на Црвенковски

Сител - 20.09.2013

Случаите со тендерите во Струмица што ги добивале членови на најблиското семејство на лидерот на СДСМ и градоначалник на општината Зоран Заев потсетуваат на октоподот на Бранко Црвенковски, изјави ...

Груевски: И Зоран Заев си создаде октопод како оној на Црвенковски

Press24 - 20.09.2013

Случаите со тендерите во Струмица што ги добивале членови на најблиското семејство на лидерот на СДСМ и градоначалник на општината Зоран Заев потсетуваат на октоподот на Бранко Црвенковски.

ВМРО-ДПМНЕ: Заев ја претвори Струмица во свој извор на бизниси и профити

Сител - 20.09.2013

Зоран Заев ја претвори општина Струмица во извор на бизниси и профити за него и фирмите од неговото семејство. Затоа веќе неколку дена молчи пред фактите, дека тој и неговото семејство преку јавните ...

Груевски:Тендерите на Заев налик на октоподот на Црвенковски

Нова ТВ - 20.09.2013

Случаите со тендерите во Струмица што ги добивале членови на најблиското семејство на лидерот на СДСМ и градоначалник на општината Зоран Заев потсетуваат на октоподот на Бранко Црвенковски, изјави ...

ВМРО-ДПМНЕ: Уште еден скандал - и стрината и братучетката на Заев ќариле тендери

Press24 - 20.09.2013

Нов скандал. Нови докази. Нови јавни набавки. Денес ќе ве информираме како братучетката на Зоран Заев добивала јавни набавки. Зоран Заев ја претвори општина Струмица во извор на бизниси и профити за ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев ја претвори Струмица во свој извор на бизниси и профити

Телеграф - 20.09.2013

Според Спасов, направена е злоупотреба и кога фирмата „Тгропродукт ДОО увоз-извоз“ од Струмица, за преработка на овошје и зеленчук, склучува договор за јавна набавка со Јавното претпријатие ...

Спасов: Заев ја претвори општина Струмица во извор на бизниси и профити

Нетпрес - 20.09.2013

„Зоран Заев ја претвори општина Струмица во извор на бизниси и профити за него и фирмите од неговото семејство.Затоа Зоран Заев веќе неколку дена молчи пред фактите, дека тој и неговото семејство ...

Политички образ

Капитал - 20.09.2013

Кога функционерот ќе дојде на функција, не значи дека ако претходно тој или неговото семејство биле бизнисмени и имале фирми, тие фирми треба да „умрат“.

Груевски: Скандалот на Заев наликува на октоподот на Црвенковски

Курир - 20.09.2013

Премиерот Никола Груевски денес ги коментираше информациите за скандалозните тендери во општина Струмица. Откако во јавноста со силни факти беше докажано дека тендери во Струмица добивале блиски ...

ВМРО - ДПМНЕ со ново обвинување до Заев

Нова ТВ - 20.09.2013

Денеска пред новинарите Диме Спасов, од ВМРО - ДПМНЕ на јавноста и презентираше уште документи кои, како што рече, ја докажуват бесрамната злоупотреба која ја прави кланот Заеви во Струмица.

Груевски: Заев си направи свој локален „октопод“

+инфо - 20.09.2013

Премиерот Никола Груевски изјави дека е чудно што струмичкиот градоначалник Зоран Заев во негова одбрана кажувал дали тендерите биле законски или не е.

Груевски: Заев се брани со тоа дали тендерите били законски или не

Нетпрес - 20.09.2013

Премиерот Никола Груевски истакна е зачуден што струмичкиот градоначалник Зоран Заев се брани со тоа дали тендерите били законски или не, кога беше прашан да даде коментар за скандалот со тендерите ...

Груевски: Скандалот на Заев наликува на октоподот на Црвенковски

Економски - 20.09.2013

Случаите со тендерите во Струмица што ги добивале членови на најблиското семејство на лидерот на СДСМ и градоначалник на општината Зоран Заев потсетуваат на октоподот на Бранко Црвенковски, изјави ...

Груевски: Скандалот на Заев наликува на октоподот на Црвенковски

Вечер Прес - 20.09.2013

ВМРО-ДПМНЕ ОБЈАВИ ДОКУМЕНТИ СО КОИ ОБВИНУВА ДЕКА И СТРИНАТА И БРАТУЧЕТКАТА НА ЗАЕВ ЌАРИЛЕ ТЕНДЕРИ Откако во јавноста со силни факти беше докажано дека тендери во Струмица добивале блиски роднини на ...

Груевски: Скандалот на Заев наликува на октоподот

Sky - 20.09.2013

- Случаите со тендерите во Струмица што ги добивале членови на најблиското семејство на лидерот на СДСМ и градоначалник на општината Зоран Заев потсетуваат на октоподот на Бранко Црвенковски, изјави ...

Груевски: Скандалот на Заев наликува на октоподот на Црвенковски

Бриф - 20.09.2013

Случаите со тендерите во Струмица што ги добивале членови на најблиското семејство на лидерот на СДСМ и градоначалник на општината Зоран Заев потсетуваат на октоподот на Бранко Црвенковски, изјави ...

Груевски: Скандалот на Заев наликува на октоподот на Црвенковски

Либертас - 20.09.2013

Случаите со тендерите во Струмица што ги добивале членови на најблиското семејство на лидерот на СДСМ и градоначалник на општината Зоран Заев потсетуваат на октоподот на Бранко Црвенковски, изјави ...

Антикорупциска ќе ги проверува т.н „семејни тендери“ на градоначалникот Заев

Локално - 20.09.2013

Државната комисија за антикорупција ќе ги чешла тендерите во Струмица, како одговор на обвинувањата на владеачката ВМРО ДПМНЕ. Од СДСМ пак реагираат, дека ВМРО ДПМНЕ си ги присвоиле институциите, но ...

Спасов: Изгледа не постои институција под надлежност на општина Струмица од која фамилијата Заеви не зеле пари

Либертас - 20.09.2013

Зоран Заев ја претвори општина Струмица во извор на бизниси и профити за него и фирмите од неговото семејство. Затоа веќе неколку дена молчи пред фактите, дека тој и неговото семејство преку јавните ...

По владините министри – и Груевски во напад кон Заев

Фактор - 20.09.2013

Заев направи „локален“октопод, го обвини опозицискиот лидер, премиерот Никола Груевски. Според Груевски, случаите со тендерите во Струмица давани на најблиското семејство на Заев, кој е градоначалник ...

Груевски: Скандалот на Заев наликува на октоподот на Црвенковски

Денешен - 20.09.2013

Случаите со тендерите во Струмица што ги добивале членови на најблиското семејство на лидерот на СДСМ и градоначалник на општината Зоран Заев потсетуваат на октоподот на Бранко Црвенковски, изјави ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев ја претвори Струмица во свој извор на бизниси и профити

Н.Македонија - 20.09.2013

Зоран Заев ја претвори општина Струмица во извор на бизниси и профити за него и фирмите од неговото семејство. Затоа веќе неколку дена молчи пред фактите, дека тој и неговото семејство преку јавните ...

Груевски: Скандалот на Заев наликува на октоподот на Црвенковски

Н.Македонија - 20.09.2013

Случаите со тендерите во Струмица што ги добивале членови на најблиското семејство на лидерот на СДСМ и градоначалник на општината Зоран Заев потсетуваат на октоподот на Бранко Црвенковски, изјави ...

Груевски: Скандалот на Заев наликува на октоподот на Црвенковски

Lider - 20.09.2013

Случаите со тендерите во Струмица што ги добивале членови на најблиското семејство на лидерот на СДСМ и градоначалник на општината Зоран Заев потсетуваат на октоподот на Бранко Црвенковски, изјави ...

И снаата на Заев добивала тендери од општина Струмица

Канал5 - 19.09.2013

И снаата на Зоран Заев, сопругата на неговиот брат Вице Заев, Славица и нејзината фирма ,,Ева стаил“ добивала на тендерите во Струмица, обелодени ВМРО ДПМНЕ.

Струмичкиот градоначалник Зоран Заев под лупа на антикорупционерите

24 Вести - 19.09.2013

Државната комисија за спречување на корупција отворила постапка по обвиненијата на владејачката ВМРО ДПМНЕ дека Заев доделувал тендери на блиски членови од неговото семејство.

И снаата на Заев добила тендер во Струмица

Дневник - 19.09.2013

Антикорупциската комисија отвори предмет за обвинувањата за семејните тендери на градоначалникот на Струмица, Зоран Заев. Антикорупционерите во наредниот период ќе работат на случаите што ги ...

ВМРО-ДПМНЕ: Уште една фирма на семејството Заеви добила тендер во Струмица

Макфакс - 19.09.2013

Уште една фирма во сопственост на член од потесното семејство на Зоран Заев, директно го вмешува струмичкиот градоначалник во случајот на непотизам и судир на интереси, рече во четврток Илија ...

Димовски: Нема крај на семејните набавки на Заев

МКД - 19.09.2013

ВМРО-ДПМНЕ денеска обелодени уште еден случај во кој градоначалникот Зоран Заев доделил тендер на фирма во сопственост на член на неговото потесно семејство.

ВМРО-ДПМНЕ со нови обвинувања кон лидерот на СДСМ

+инфо - 19.09.2013

Се зголемуваат скандалозните информации за начинот на кој работи Зоран Заев. Очигледно станува збор за добро организиран фамилијарно-пријателски систем за добивање на јавни набавки во Општина ...

ВМРО-ДПМНЕ: Нов случај на непотизам за Заев со јавни набавки во општина Струмица

А1 On - 19.09.2013

ВМРО-ДПМНЕ денеска изнесе информации за уште еден нов случај на непотизам на лидерот на СДСМ и градоначалник на Струмица Зоран Заев и обвини дека според начинот на кој тој работи станува збор за ...

Димовски: Заев да го признае непотизмот

Нова ТВ - 19.09.2013

„Фирмата “Ева Стаил” ДООЕЛ увоз – извоз од Струмица, во сопственост на Славица Заева која впрочем е сопруга на Вице Заев, родениот брат на Зоран Заев на ден 21.03.2011 година склучува договор за ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев да не бега од морална и од политичка одговорност

+инфо - 19.09.2013

СДСМ треба да престане да кажува празни зборови, туку треба да го охрабри Зоран Заев да излезе и на јавноста да одговори едно едноставно прашање - дали фирмата на неговата снаа од брат склучила јавна ...

Антикорупциска отвори предмет за Заев

Сител - 19.09.2013

Аферата со семејните тендери на струмичкиот градоначалник Зоран Заев во рацете на антикорупционерите. Тие ќе проверуваат дали лидерот на СДСМ е вплетен во непотизам и судир на интереси при ...

Димовски: Продолжува мега-скандалот на Зоран Заев и неговата фамилија

Струмица Денес - 19.09.2013

На денешната прес- конференција на ВМРО-ДПМНЕ пратеникот Илија Димовски излезе со нови обвинувања за непотизам на лидерот на СДСМ и градоначалник на Струмица, Зоран Заев.

Антикорупциска комисија отвори предмет за семејните тендери на Заев

Алфа - 19.09.2013

Антикорупциската комсија отвори предмет за аферата со тендерите кои општина Струмица ги давала на членови на семејството на струмичкиот градоначалник и лидер на СДСМ Зоран Заев.Комисијата ќе ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев треба да одговори на прашањето дали потесното семејство добивале јавни набавки

Нетпрес - 19.09.2013

„СДСМ треба да престане да кажува празни зборови, туку треба да го охрабри Зоран Заев да излезе и на јавноста да одговори едно едноставно прашање. Дали фирмата на неговата снаа од брат склучила јавна ...

Димовски: Продолжува мега-скандалот на Зоран Заев и неговата фамилија

Сител - 19.09.2013

Од ден на ден, скандалозните информации за начинот на кој работи Зоран Заев се се повеќе и се се поголеми. Очигледно станува збор за добро организиран фамилијарно-пријателски систем за добивање на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Скандалот се повеќе расте - Заев и доделувал тендери на снаата за брат

Press24 - 19.09.2013

Мега скандалот со склучување на договори за јавни набавки помеѓу општината и нејзините институции и фирмите на фамилијата Заеви, не запира, туку напротив и денес продолжува со засилен интензитет.

Скандалот продолжува: ВМРО-ДПМНЕ објави нов случај на непотизам поврзан со Заев

Курир - 19.09.2013

Од ден на ден, скандалозните информации за начинот на кој работи Зоран Заев се се повеќе и се се поголеми. Очигледно станува збор за добро организиран фамилијарно-пријателски систем за добивање на ...

И снаата на Заев се офајдила од струмичката општинска каса

Нетпрес - 19.09.2013

Скандалот со доделување на договори за јавни набавки во Струмица на фирми блиски до лидерот на СДСМ и градоначалник на Струмица, Зоран Заев продолжи и денеска откако ВМРО ДПМНЕ објави дека договор за ...

ВМРО-ДПМНЕ: И снаата на Заев склучувала договори за јавни набавки

Телеграф - 19.09.2013

Непотизмот и судирот на интереси се класичен начин на кој е извршувана градоначалничката функција, смета Илија Димовски Владејачката партија денеска изнесе информации за уште еден нов случај на ...

Анти-корупционерите отворија предмет за тендерите во општина Струмица

Вечер Прес - 19.09.2013

ВМРО-ДПМНЕ изнесе информации за уште еден нов случај на непотизам на лидерот на СДСМ и градоначалник на Струмица Зоран Заев и обвини дека според начинот на кој тој работи станува збор за добро ...

Димовски: Продолжува мега-скандалот на Зоран Заев и неговата фамилија

Вечер Прес - 19.09.2013

Од ден на ден, скандалозните информации за начинот на кој работи Зоран Заев се се повеќе и се се поголеми. Очигледно станува збор за добро организиран фамилијарно-пријателски систем за добивање на ...

ВМРО- ДПМНЕ открива нови тендери на Заеви

Република - 19.09.2013

Компанијата “Ева Стаил” ДООЕЛ увоз – извоз од Струмица, во сопственост на Славица Заева, сопруга на Вице Заев, брат на Зоран Заев на ден 21.03.2011 година склучува договор за јавна набавка со ...

Се плаши ли актуелната власт од Заев?

Либертас - 19.09.2013

Машинеријата на ВМРО-ДПМНЕ заедно со своите новинари упорно пласираат информации за скандал во Струмица поврзан со струмичкиот градоначалник и претседател на СДСМ Зоран Заев.

Заев: Господине Груевски, собери храброст и излези на дуел!

Sky - 19.09.2013

Градоначалникот на Струмица Зоран Заев, денеска повторно го повика премиерот Никола Груевски на дуел. Овој пат тоа го направи преку социјалните мрежи. - Ве повикувам господине Груевски на ТВ дуел.

ВМРО-ДПМНЕ: Нов случај на непотизам за Заев со јавни набавки во општина Струмица

Либертас - 19.09.2013

ВМРО-ДПМНЕ денеска изнесе информации за уште еден нов случај на непотизам на лидерот на СДСМ и градоначалник на Струмица Зоран Заев и обвини дека според начинот на кој тој работи станува збор за ...

Антикорупционерите ќе го „чешлаат“ Заев, од СДСМ бараат чесно да ја завршат работата

Фактор - 19.09.2013

Државната комисија за антикорупција ќе ги чешла тендерите во Струмица, додека ВМРО ДПМНЕ и денеска излезе со нови обвинувања за Заев. Од СДСМ пак реагираат, ВМРО ДПМНЕ си ги присвои институциите, но ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев не може вечно да бега

Н.Македонија - 19.09.2013

СДСМ треба да престане да кажува празни зборови, туку треба да го охрабри Зоран Заев да излезе и на јавноста да одговори едно едноставно прашање. Дали фирмата на неговата снаа од брат склучила јавна ...

ВМРО-ДПМНЕ посочи на нов случај на непотизам за Заев

Н.Македонија - 19.09.2013

ВМРО-ДПМНЕ денеска изнесе информации за уште еден нов случај на непотизам на лидерот на СДСМ и градоначалник на Струмица Зоран Заев и обвини дека според начинот на кој тој работи станува збор за ...

Тендерите на Заев под лупа на Антикорупциска, партиските препукувања продолжија

Lider - 19.09.2013

Антикорупциската комисија отвори предмет за случајот со доделување тендери од страна на Општината Струмица на таткото и братот на градоналаникот и лидер на СДСМ, Зоран Заев.

Заев наместил тендер и за брата си

Дневник - 18.09.2013

Струмичкиот градоначалник Зоран Заев е вплеткан во уште еден тендерски скандал, овој пат како потписник на јавна набавка склучена со фирма на својот брат, обелодени вчера владејачката партија.

Тодоров го обвини Заев за нов случај на непотизам

Телма - 18.09.2013

ВМРО-ДПМНЕ денеска го обвини лидерот на СДСМ и градоначалник на Струмица Зоран Заев за нов случај на непотизам, судир на интереси и криминалното работење во Општина Струмица.

Заев давал тендери на брат му, а Јанкулоска се збогатила

Утрински - 18.09.2013

Обвинувањата меѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ за тоа кој повеќе работи незаконски, продолжија и денеска Обвинувањата меѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ за тоа кој повеќе работи незаконски, продолжија и денеска.

Тодоров: Зоран Заев потпишувал тендери со брат му Вице

МКД - 18.09.2013

На 28 февруари 2011 година фирмата на братот на Зоран Заев, Сара Јавор Инженеринг ДОО склучува договор за јавна набавка со општина Струмица во вредност од 348.808 денари за тампонирање на паркинг ...

Дали Груевски ќе прифати ТВ дуел со Заев?

А1 On - 18.09.2013

Никола Груевски доби нов повик за ТВ дуел, сега од новиот претседател на СДСМ Зоран Заев.За седум години, колку што е на власт понудите за телевизиско соочување за спротиставување на ставовите, ...

Шилегов: Вице Заев не бил сопственик на фирмата кога го добила тендерот за паркинг

+инфо - 18.09.2013

Фирмата „Сара Јавор Инженеринг“ кога го добила тендерот за тампонирање на земјиштето кај градските гробишта во Струмица не била во сопственост на Вице Заев, брат на струмичкиот градоначалник Зоран ...

Тодоров: Непотизмот и криминалното работење во Општина Струмица полека но сигурно, се отплеткува

Нетпрес - 18.09.2013

Нов ден,нов скандал на кланот Заеви кој уште еднаш го потврдува нивниот непотизам во работењето. Нова јавна набавка склучена со фирма во сопственост на фамилијата Заеви обледони денеска Никола ...

ВМРО-ДПМНЕ: Нов скандал на Заев, склучил договор со фирмата на неговиот брат

Курир - 18.09.2013

Од ден на ден, непотизмот, судирот на интереси и криминалното работење во општина Струмица полека но сигурно, се одплеткува, се шири и добива се поголема тежина, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО – ДПМНЕ: Заев потпишал договор со родениот брат

Сител - 18.09.2013

Расте мега скандалот со семејните тендери на струмичкиот градоначлник Заев. Неговиот татко не бил единствениот на списокот најблиски роднини кои се богателе од стрмичката општинска каса.

ВМРО-ДПМНЕ обвинува-Заев му давал тендери и на брат му

Алфа - 18.09.2013

Нови обвинувања за непотизам и судир на интереси на адреса на струмичкиот градоначалник и лидер на СДСМ Зоран Заев.Владеачката ВМРО-ДПМНЕ презентираше документи со кои како што велат оттаму уште ...

Тодоров го обвинува Заев за непотизам, Шилегов го брани

Струмица Денес - 18.09.2013

Веќе трет ден траат обвинувањата на ВМРО-ДПМНЕ за непотизам на струмичкиот градоначалник и лидер на СДСМ – Зоран Заев. На денешната прес конференција министерот Тодоров излезе со уште неколку ...

Шилегов: Тендерот е од 2011, нема врска со братот на Заев

Нова ТВ - 18.09.2013

СДСМ ги демантираше обвинувањата на ВМРО-ДПМНЕ, односно на министерот Тодоров кои се однесуваат на тендер на братот на лидерот на СДСМ. Шилегов на прес-конференција појасни дека се работи за добиен ...

ВМРО-ДПМНЕ: Зоран Заев потпишувал тендери со брат му

Телеграф - 18.09.2013

Нова јавна набавка склучена со фирма во сопственост на фамилијата Заеви, обвини министерот за здравство Никола Тодоров ВМРО-ДПМНЕ го обвини лидерот на социјалдемократите и градоначалник на Струмица, ...

ВМРО-ДПМНЕ: Општина Струмица склучувала договори со фирми на семејството на Заев

Сител - 18.09.2013

ВМРО-ДПМНЕ денеска го обвини лидерот на СДСМ и градоначалник на Струмица Зоран Заев за нов случај на непотизам, судир на интереси и криминалното работење во Општина Струмица.

Тодоров за Заев: Нов ден, нов скандал!

+инфо - 18.09.2013

Нов ден, нов скандал. Нова јавна набавка склучена со фирма во сопственост на фамилијата Заеви, обвини денеска на прес конференција министерот за здравство Никола Тодоров.

ВМРО-ДПМНЕ: Расте мега-скандалот со семејните тендери на Заев - од Струмица пари добивал и неговиот брат

Press24 - 18.09.2013

Нов ден,нов скандал. Нова јавна набавка склучена со фирма во сопственост на фамилијата Заеви. Од ден на ден, непотизмот, судирот на интереси и криминалното работење во Општина Струмица полека но ...

Тодоров: Заев склучил договор со фирмата на неговиот брат

Нова ТВ - 18.09.2013

Министерот Нилока Тодоров, член на ИК на ВМРО - ДПМНЕ денеска на прес-конференција изнесе нови документи, докази како што рече за непотизмот на фамилијата Заеви.

ВМРО-ДПМНЕ: Заев склучил директен договор со фирмата на брат му

Макфакс - 18.09.2013

Владејачката партија, во среда излезе со ново обвинување дека градоначалникот на Струмица и лидер на СДСМ, Зоран Заев, склучувал директни договори со фирми на негови блиски од позиција на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Општина Струмица склучувала договори со фирми на семејството на Заев

А1 On - 18.09.2013

ВМРО-ДПМНЕ денеска го обвини лидерот на СДСМ и градоначалник на Струмица Зоран Заев за нов случај на непотизам, судир на интереси и криминалното работење во Општина Струмица.

Тодоров: Заев склучил договор со фирмата на својот брат

Република - 18.09.2013

Никола Тодоров, член на Извршниот комитет (ИК) н владејачката ВМРО ДМПНЕ ги открива деталите од работењето на струмичкиот градоначалник Зоран Заев. На 28 февруари 2011 година фирмата на братот на ...

Заеви истампонирале нови 350 илјади денари во Струмица!?

Вечер Прес - 18.09.2013

ВМРО-ДПМНЕ обелодени нов пример на непотизам во општина Струмица. Откако завчера објави фактури на фирмата на таткото на струмичкиот градоначалник Зоран Заев склучени со општински јавни ...

Обвинувања на рати: По таткото и чичкото, сега на тапет и братот на Заев

Фактор - 18.09.2013

Вчера почна, денеска продолжува на прес-конференција министерот Никола Тодоровго да го обвинува лидерот на СДСМ и градоначалник на Струмица Зоран Заев за местење тендери и нивно доделување на ...

СДСМ: Вице Заев немал допирни точки со „Сара инженеринг“ кога таа го добила тендерот

Бриф - 18.09.2013

Братот на Зоран Заев, Вице Заев, немал допирни точки со „Сара инженеринг“ кога таа го добила тендерот од општина Струмица, рече на денешната прес конференција портпаролот на СДСМ Петре Шилегов ...

ВМРО-ДПМНЕ: Општина Струмица склучувала договори со фирми на семејството на Заев

Бриф - 18.09.2013

ВМРО-ДПМНЕ денеска го обвини лидерот на СДСМ и градоначалник на Струмица Зоран Заев за, како што велат од оваа партија, нов случај на непотизам, судир на интереси и криминалното работење во Општина ...

ДКСК: Заев бил должен да го пријави случајот

Канал5 - 17.09.2013

Од декември 2009 година до април 2013 година, фирмата „Зови-промет“, со која раководат таткото и чичкото на Заев, седумпати потпишала договор со градинката „Детска радост“ под раководство на општина ...

ВМРО - Дпмне: Дали татко му и чичко му на Заев добивале набавки и договори ?!

Канал5 - 17.09.2013

ВМРО- ДПМНЕ уште еднаш го прашува Зоран Заев, дали е вистина дека татко му и чичко му добивале јавни набавки и договори со општина Струмица. Никола Тодоров денеска објави уште седум документи со кои ...

ВМРО-ДПМНЕ имало документи, Заев вели се' е чисто

Утрински - 17.09.2013

Лидерот на СДСМ и градоначлник на Струмица, Зоран Заев, тврди дека не давал тендери на својот татко и чичко ВМРО-ДПМНЕ денеска повторно го повика лидерот на СДСМ, Зоран Заев, да каже дали неговиот ...

Заев не бил одговорен за тендерите, антикорупциска утврди непотизам

Канал5 - 17.09.2013

ВМРО-ДПМНЕ и денеска го повика струмичкиот градоначалник Зоран Заев сам да каже дали татко му и чичко му добивале јавни набавки и договори со општината Струмица и нејзините установи.

ВМРО и СДСМ со меѓусебни обвинувања за непотизам

Алсат-М - 17.09.2013

Не се плашам, приведете ме ако имате докази за криминал, ѝ порача денеска на власта лидерот на опозицијата Зоран Заев. Реакција следеше по неколкудневните напади од ВМРО-ДПМНЕ за тоа дека Заев како ...

Заев ја префли одговорноста на градинката

Дневник - 17.09.2013

Овој тендер го немам дадено на мојот татко или на мојот чичко. Институцијата која склучила договор со фирмата на моето семејство е детската градинка „Детска радост“.

Вака не се станува премиер

Дневник - 17.09.2013

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ во неделата излезе со обвинувања упатени кон политичкиот противник Зоран Заев за тендери во општината што тој со години ја раководи.

Toдоров: фирмата на таткото на Заев добила повеќе тендери

Телма - 17.09.2013

ВМРО-ДПМНЕ денеска повторно го повика струмичкиот градоначалник Зоран Заев да каже дали татко му и чичко му добивале јавни набавки и договори со Општина Струмица и со општинските установи.

Тодоров: Заев да каже дали татко му и чичко му добивале јавни набавки

+инфо - 17.09.2013

Зоран Заев два дена одбива да одговори дали татко му и чичко му добивале јавни набавки и договори со Општина Струмица – рече денеска Никола Тодоров од ВМРО-ДПМНЕ.

Тодоров: Заев е вмешан во голем скандал!

МКД - 17.09.2013

Зоран Заев и натаму одбива да каже дали татко му и чичко му добивале јавни набавки и договори со општина Струмица и со општинските установи додека тој е градоначалник? Да или не? Ние имаме документи ...

Заев: Дали е непотизам братучедот Мијалков во ДБК

Нова ТВ - 17.09.2013

„Кратко и јасно дека нема непотизам и нема никакви судири на интереси во општина Стримуца, каде тендери добиле и пратеници и советници на ВМРО - ДПМНЕ“, истакна денеска на прес-конференција ...

Заев призна дека татко му добивал тендери од институција на општина Струмица

Нетпрес - 17.09.2013

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев призна дека неговиот татко добивал тендери од струмичката градинка „Детска радост“, но тврди дека нема ништо незаконско, ниту непотизам или судир на интереси во тоа што ...

ВМРО - ДПМНЕ: Заев призна дека татко му добивал тендери

Нова ТВ - 17.09.2013

Заев призна дека татко му добивал јавни набавки од општинските институции. Тоа што ВМРО-ДПМНЕ го тврдеше, Заев го потврди. 30.479.891 денари од сметката на Јавната Општинска Установа легнале на ...

Градинката, а не Заев одлучувалa за тендерот

Макфакс - 17.09.2013

Лидерот на СДСМ и градоначалник на Струмица, Зоран Заев, по неколкудневни прозивки од власта дека им дал тендери за набавки на својот татко и чичко, во вторник излезе со одговор дека тоа не го ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев призна дека татко му добивал јавни набавки

+инфо - 17.09.2013

После прес-конференцијата на која Зоран Заев, градоначалникот на Струмица, одговарајќи на прозивката од премиерот Никола Груевски, рече дека тој не доделил договор за јавни набавки на својот татко и ...

Заев призна дека татко му добивал тендери од институција на општина Струмица

Курир - 17.09.2013

По два дена молк, градоначалникот на општина Струмица и претседател на СДСМ, Зоран Заев се огласи за обвинувањата дека неговиот татко и чичко добивале јавни набавки и договори.

(ВИДЕО) ВМРО-ДПМНЕ: Фирмата на таткото на Заев добила повеќе јавни набавки и договори

А1 On - 17.09.2013

ВМРО-ДПМНЕ денеска повторно го повика струмичкиот градоначалник Зоран Заев да каже дали татко му и чичко му добивале јавни набавки и договори со Општина Струмица и со општинските установи.

Продолжува мега скандалот Општина Струмица – Заеви

Сител - 17.09.2013

Зоран Заев е вплетен во мега сканадал со наместени тендери, обвинува владејчката ВМРО-ДПМНЕ. Според документацијата која партијата денеска ја презентираше пред јавноста, струмичкиот гадоначлник во ...

Тодоров; Фирмата на таткото на Заев добила повеќе јавни набавки и договори

Економски - 17.09.2013

ВМРО-ДПМНЕ денеска повторно го повика струмичкиот градоначалник Зоран Заев да каже дали татко му и чичко му добивале јавни набавки и договори со Општина Струмица и со општинските установи.

Фирмата на таткото и чичкото на Заев добила седум тендери во Струмица

Алфа - 17.09.2013

Нови обвинувања за струмичкиот градоначалник и лидер на СДСМ Зоран Заев за непотизам.Не два, туку седум тендери добила фирмата “Зови Промет” чии сопственици се таткото и чичкото на градоначалникот, ...

Заев бара ТВ-дуел со Груевски

Глас на Америка - 17.09.2013

Повод - обвинувањата на ВМРО-ДПМНЕ за непотизам. „Зоран Заев два дена одбива да даде одговор на едно просто и едноставно прашање: Дали татко му и чичко му добивале јавни набавки и договори со Општина ...

ВМРО ДПМНЕ бара одговор од Заев за тендерите на неговите блиски, лидерот на СДСМ го повика Груевска на тв дуел

OhridNews - 17.09.2013

ВМРО ДПМНЕ смета дека лидерот на СДСМ има морална одговорност за случајот со давањето тендери од страна на градинка во Струмица на фирмите на негови блиски роднини, меѓу кои и на таткото.

Тодоров: Заев е вмешан во голем скандал!

Струмица Денес - 17.09.2013

Зоран Заев и натаму одбива да каже дали татко му и чичко му добивале јавни набавки и договори со општина Струмица и со општинските установи додека тој е градоначалник? Да или не? Ние имаме документи ...

(ВИДЕО) Заев: Груевски ајде на ТВ дуел, па да видиме кој е криминалец

А1 On - 17.09.2013

Премиерот Груевски, а и неговите министри ме повикуваат да одговорам дали јас лично сум давал тендери на мојот татко или на мојот чичко. Господине премиер, Ви одговарам конкретно, јасно и прецизно.

ВИДЕО Заев до Груевски: Дали е непотизам што братучедот Мијалков и кумот Ставрески се на функции?

+инфо - 17.09.2013

Претседателот на СДСМ Зоран Заев одговарајќи на прашањето на премиерот Никола Груевски и на неговите министри, дали тој лично давал тендери на неговиот татко и чичко, децидно негира дека тоа се ...

Заев: Груевски, слободно поднесете кривична пријава против мене

МКД - 17.09.2013

Не сум го дал јас тендерот на мојот татко или на мојот чичко. Институцијата која склучила договор со фирмата на моето семјество е детската градинка „Детска радост".

ВМРО-ДПМНЕ: Заев призна дека татко му добивал јавни набавки од општински институции

А1 On - 17.09.2013

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ во реакција на денешната изјава на струмичкиот градоначалник и лидер на СДСМ наведува дека Зоран Заев признал дека татко му добивал јавни набавки од општинските институции.

Дневник: Заев му дал седум тендери на татко му во вредност од над 30 милиони денари

Нетпрес - 17.09.2013

Од декември 2009 година до април 2013 година, фирмата „ЗОВИ-Промет“, со која раководат таткото и чичкото на Заев, седумпати потпишала договор со ЈОУ „Детска радост“ под раководство на општина ...

ВМРО-ДПМНЕ: Таткото на Заев добивал повеќе јавни набавки и договори

Телеграф - 17.09.2013

Во седум наврати склучувал договор за јавни набавки со Јавната општинска установа „Детска радост“, вели Никола Тодоров ВМРО-ДПМНЕ денеска повторно го повика струмичкиот градоначалник, Зоран Заев да ...

ЗАЕВ: Нема непотизам и незаконитости

Телеграф - 17.09.2013

Доколку постои каква било незаконитост во постапката за договорот, нека поднесат кривични пријави против мене, вели лидерот на СДСМ и градоначалник на Струмица Струмичкиот градоначалник и лидер на ...

„Дневник“: Заев му дал седум тендери на татко му во вредност од над 30 милиони денари

Курир - 17.09.2013

Од декември 2009 година до април 2013 година, фирмата „ЗОВИ-Промет“, со која раководат таткото и чичкото на Заев, седумпати потпишала договор со ЈОУ „Детска радост“ под раководство на општина ...

Тодоров:Заев да каже за тендерите на татко му со О.Струмица

Нова ТВ - 17.09.2013

Зоран Заев два дена одбива да даде одговор на едно просто и едноставно прашање: Дали татко му и чичко му добивале јавни набавки и договори со Општина Струмица и со општинските установи? Да или не?, ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев во мега-скандал со тендери - еве ги документите

Press24 - 17.09.2013

Зоран Заев два дена одбива да даде одговор на едно просто и едноставно прашање. Дали татко му и чичко му добивале јавни набавки и договори со Општина Струмица и со општинските установи? Да или не? ...

"Дневник": Заев договорил седум тендери вредни над 30 милиони денари со својот татко

Press24 - 17.09.2013

Градоначалникот на Струмица на својот татко му дал седум тендери во висина од над 30 милиони денари, пренесува Дневник“. Според документите до кои дошол „Дневник“, покрај седумте договори, од кои ...

Документите потврдуваат: Заев е вмешан во голем скандал!

Курир - 17.09.2013

Зоран Заев два дена одбива да даде одговор на едно просто и едноставно прашање. ВМРО-ДПМНЕ со обемна документација денес ги поткрепија обвинувањата дека Зоран Заев е влезен во тешка злоупотреба.

Тодоров: Заев треба да ја понесе одговорноста за скандалот

Нетпрес - 17.09.2013

Зоран Заев треба да понесе одговорност за скандалот на класичен судир на интереси, вели министерот за здравство, Никола Тодоров на прес конференција во Центарот за комуникации на ВМРО ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ повторно го прашува Заев дали делел тендери на блиски

Макфакс - 17.09.2013

Лидерот на СДСМ и градоначалник на Струмица Зоран Заев, според владејачката партија два дена одбива да даде одговор на прашањето дали татко му и чичко му добивале јавни набавки и договори со Општина ...

ВМРО-ДПМНЕ: Фирмата на таткото на Заев добила повеќе јавни набавки и договори

Сител - 17.09.2013

ВМРО-ДПМНЕ денеска повторно го повика струмичкиот градоначалник Зоран Заев да каже дали татко му и чичко му добивале јавни набавки и договори со Општина Струмица и со општинските установи.

Заев: Со кој образ Груевски говори за непотизам и криминал, кога тој е на чело на најкриминалната влада во историјата

Бриф - 17.09.2013

Премиерот Никола Груевски, а и неговите министри ме повикуваат да одговорам дали јас лично сум давал тендери на мојот татко или на мојот чичко и им одговарам конкретно, јасно и прецизно- не, рече на ...

ВИДЕО Заев: Господине премиер, дали Вие, Мијалков и Ставревски сте мозокот на операцијата „грабеж од епски размери“

Sky - 17.09.2013

- Премиерот Груевски, а и неговите министри ме повикуваат да одговорам дали јас лично сум давал тендери на мојот татко или на мојот чичко. Господине премиер, Ви одговарам конкретно, јасно и прецизно.

ВМРО-ДПМНЕ: Фирмата на таткото на Заев добила повеќе јавни набавки и договори

Вечер Прес - 17.09.2013

ВМРО-ДПМНЕ вчера уште еднаш го повика струмичкиот градоначалник Зоран Заев да каже дали татко му и чичко му добивале јавни набавки и договори со Општина Струмица и со општинските установи.

Тодоров: Заев да одговори дали татко му и чичко му добивале јавни набавки и договори

Либертас - 17.09.2013

Интегрален транскрипт од прес-конференцијата на Никола Тодоров од ВМРО-ДПМНЕ: Зоран Заев два дена одбива да даде одговор на едно просто и едноставно прашање.

Таткото на Заев добил седум тендери вредни 30 милиони денари

Република - 17.09.2013

Од декември 2009 година до април 2013 година, фирмата „ЗОВИ-Промет“, со која раководат таткото и чичкото на Заев, седумпати потпишала договор со ЈОУ „Детска радост“ под раководство на општина ...

„Дневник“: Заев му дал седум тендери на татко му

Денешен - 17.09.2013

Од декември 2009 година до април 2013 година, фирмата „ЗОВИ-Промет“, со која раководат таткото и чичкото на Заев, седумпати потпишала договор со ЈОУ „Детска радост“ под раководство на општина ...

Груевски бара Заев да одговори дали давал тендери на татко му

Либертас - 17.09.2013

Премиерот Никола Груевски побара од градоначалникот на Струмица и лидер на СДСМ Зоран Заев да каже дали давал тендери на фирма чии сопственици се неговиот татко и чичко, а не да бега од одговорот со ...

ВИДЕО: Заев го повика Груевски на тв-дуел

Либертас - 17.09.2013

Во рамки на денешната прес-конференција на која одговараше на обвинувањата за непотизам од ВМРО-ДПМНЕ, лидерот на СДСМ, Зоран Заев, упати и понуда за соочување со премиерот Никола Груевски.

(ВИДЕО) Заев: Дали не е непотизам назначувањето на Вашиот прв братучед Мијалков за директор на ДБК?

Либертас - 17.09.2013

Интегрален транскрипт од прес-конференцијата на претседателот на СДСМ, Зоран Заев: Премиерот Груевски, а и неговите министри ме повикуваат да одговорам дали јас лично сум давал тендери на мојот татко ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев призна дека татко му добивал јавни набавки од општински институции

Бриф - 17.09.2013

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ во реакција на денешната изјава на струмичкиот градоначалник и лидер на СДСМ Зоран Заев наведува дека тој признал дека татко му добивал јавни набавки од општинските институции.

ВМРО-ДПМНЕ: Фирмата на таткото на Заев добила повеќе јавни набавки и договори

Бриф - 17.09.2013

ВМРО-ДПМНЕ денеска повторно го повика лидерот на СДСМ и градоначалник на Струмица Зоран Заев да каже дали татко му и чичко му добивале јавни набавки и договори со Општина Струмица и со општинските ...

ВМРО - ДПМНЕ: Заев призна дека татко му добивал тендери

Sky - 17.09.2013

Заев призна дека татко му добивал јавни набавки од општинските институции. Тоа што ВМРО-ДПМНЕ го тврдеше, Заев го потврди. 30.479.891 денари од сметката на Јавната Општинска Установа легнале на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Фирмата на таткото на Заев добила повеќе јавни набавки и договори

Sky - 17.09.2013

ВМРО-ДПМНЕ денеска повторно го повика струмичкиот градоначалник Зоран Заев да каже дали татко му и чичко му добивале јавни набавки и договори со Општина Струмица и со општинските установи.

(ВИДЕО) ВМРО-ДПМНЕ: Фирмата во сопственост на таткото на Заев добила повеќе јавни набавки

Локално - 17.09.2013

ВМРО-ДПМНЕ денеска повторно го повика струмичкиот градоначалник Зоран Заев да каже дали татко му и чичко му добивале јавни набавки и договори со Општина Струмица и со општинските установи.

Заев му дал 7 тендери на татко му – во вредност од над 30 милиони денари

МК News - 17.09.2013

Од декември 2009 година до април 2013 година, фирмата „ЗОВИ-Промет“, со која раководат таткото и чичкото на Заев, седумпати потпишала договор со ЈОУ „Детска радост“ под раководство на општина ...

(Видео) Заев:Мијалков не е непотизам? Груевски ајде на ТВ дуел !

Локално - 17.09.2013

Премиерот Груевски, а и неговите министри ме повикуваат да одговорам дали јас лично сум давал тендери на мојот татко или на мојот чичко. Господине премиер, Ви одговарам конкретно, јасно и прецизно.

Зоран Заев ќе се обрати пред јавноста

Sky - 17.09.2013

Лидерот на Социјалдемократскиот сојуз, Зоран Заев во 14 и 30 ќе се обрати пред јавноста, соопштија од ...

Непотизмот во Македонија: Заев со татко му или Груевски со Мијалков?

Фактор - 17.09.2013

Заев да признае дека местел тендери на својот татко и чичко, бара ВМРО ДПМНЕ. Лидерот на СДСМ пак со прашање до Премиерот: Дали е непотизам назначувањето на братучедот Сашо Мијалков за директор на ...

Со Бранко не сакаше, ќе прифати ли Груевски дуел со Зоран Заев?

Sky - 17.09.2013

ВМРО ДПМНЕ не одговара дали ќе прифати нивниот лидер дуел со Зоран Заев, откако лично Заев го повика Груевски на тв дуел да поразговараат за состојбите во Македонија.

Заев негира непотизам и судир на интереси

Н.Македонија - 17.09.2013

Струмичкиот градоначалник и лидер на опозициската СДСМ Зоран Заев тврди дека нема непотизам ниту судир на интереси во случајот со договорот што го склучила фирмата на неговото семејство со ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев призна дека татко му добивал јавни набавки

Н.Македонија - 17.09.2013

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ во реакција на денешната изјава на струмичкиот градоначалник и лидер на СДСМ наведува дека Зоран Заев признал дека татко му добивал јавни набавки од општинските институции, ...

Заeв негира непотизам и судир на интереси, Тодоров со докази за тоа

Lider - 17.09.2013

Струмичкиот градоначалник и лидер на опозициската СДСМ Зоран Заев тврди дека нема непотизам ниту судир на интереси во случајот со договорот што го склучила фирмата на неговото семејство со ...

Груевски:Заев да каже дали татко му зел пари од институција под Општина Струмица

Канал5 - 16.09.2013

Премиерот Никола Груевски го повика градоначалникот на Струмица и актуелен лидер на СДСМ Зоран Заев да одговори дали дал тендери на неговиот татко и чичко.

Груевски: давал Заев тендрери на татко му и чичко му или не давал?

Телма - 16.09.2013

Додека траеше полициската акција „Шпион“ за апсење на осомничените лица, премиерот Нукола Груевски го посети КПД „Идризово“ каде почна со изградба нов објект и реконструкција на постојните згради во ...

Груевски: Заев да каже дали давал или не давал тендери на татко му или на чичко му

Канал5 - 16.09.2013

Ден откако партијата ја објави аферата како мега скандал, лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Груевски бара струмичкиот градоначалник да одговори на обвинувањата. Наместо да образложува колку сработел Заев мора ...

Заев морал да сигнализира за татко си

Дневник - 16.09.2013

Ако се докаже дека градоначалникот на Струмица и прв човек на СДСМ, Зоран Заев, ~ доделил тендер вреден 3.641.478 денари на фирмата „ЗОВИ-Промет“, сопственост на неговиот татко и чичко, за набавка за ...

Маневски: Тендерите во семејството Заеви се школски пример за непотизам

Струмица Денес - 16.09.2013

Школски пример за непотизам е тендерот кој струмичкиот градоначалник и лидер на СДСМ, Зоран Заев му го додели на својот татко Панчо. Првиот претседател Антикорупциска Михајло Маневски, за Press24 ...

Груевски-Заев да одговори дали давал тендери на татко му и чичко му

Алфа - 16.09.2013

Градоначалникот на Струмица и лидер на СДСМ Зоран Заев да каже дали давал тендери на фирма чии сопственици се неговиот татко и чичко,а не да бега од одговорот со образложенија за тоа колку ...

Груевски: Заев да каже дали давал тендери на татко му

Нова ТВ - 16.09.2013

Градоначалникот на Струмица и лидер на СДСМ Зоран Заев да каже дали давал тендери на фирма чии сопственици се неговиот татко и чичко,а не да бега од одговорот со образложенија за тоа колку ...

Груевски: Заев да одговори дали татко му зел или не пари од институција која е под Општина Струмица

Алфа - 16.09.2013

Премиерот Никола Груевски го повика градоначалникот на Струмица и актуелен лидер на СДСМ Зоран Заев да одговори дали дал тендери на неговиот татко и чичко.

Груевски: Заев да одговори дали татко му зел пари од општинска институција во Струмица

Нетпрес - 16.09.2013

Претседателот на СДСМ треба да даде одговор на прашањето дали давал тендери на својот татко и чичко, а не да бега од одговорот соопштувајќи колку тој инвестирал и колку работел, рече денеска ...

Груевски: Заев да одговори дали татко му зел или не пари од институција која е под Општина Струмица

А1 On - 16.09.2013

Премиерот Никола Груевски го повика градоначалникот на Струмица и актуелен лидер на СДСМ Зоран Заев да одговори дали дал тендери на неговиот татко и ...

Груевски: Заев да каже дали дал тендери на татко му и на чичко му

+инфо - 16.09.2013

Премиерот Никола Груевски го повика градоначалникот на Струмица и актуелен лидер на СДСМ, Зоран Заев да одговори дали дал тендери на неговиот татко и чичко, пренесе МИА.

Груевски: Заев да одговори дали татко му зел или не пари од институција која е под Општина Струмица

Сител - 16.09.2013

Премиерот Никола Груевски го повика градоначалникот на Струмица и актуелен лидер на СДСМ Зоран Заев да одговори дали дал тендери на неговиот татко и чичко.

ГРУЕВСКИ: Заев да одговори дали давал тендери на татко му

Телеграф - 16.09.2013

Мислам дека одговорот треба да биде давал тој тендери на татко му и на чичко му или не давал, праша премиерот Премиерот Никола Груевски го повика градоначалникот на Струмица и актуелен лидер на СДСМ, ...

Маневски: Тендерите во семејството Заеви се школски пример за непотизам

Press24 - 16.09.2013

Школски пример за непотизам е тендерот кој струмичкиот градоначлник и лидер на СДСМ Зоран Заев му го додели на својот татко Панчо, коментираат експертите.

Маневски: Заев е фатен во класичен судир на интереси

Курир - 16.09.2013

Школски пример за непотизам е тендерот кој струмичкиот градоначлник и лидер на СДСМ Зоран Заев му го додели на својот татко Панчо. Првиот претседател Антикорупциска Михајло Маневски, за Press24 вели ...

Зоран Заев молчи за тендерите што му ги давал на татко му

Нетпрес - 16.09.2013

Лидерот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Зоран Заев молчи околу обвинувањата упатени вчера кон него дека како градоначалник на општина Струмица доделувал договори за јавни набавки на ...

Груевски: Заев да одговори дали дал тендери на своите татко и чичко

Press24 - 16.09.2013

Претседателот на македонската Влада, Никола Груевски, денеска го повика градоначалникот на Струмица и лидер на СДСМ, Зоран Заев, да одговори дали дал тендери на неговиот татко и чичко.

Груевски: Заев да каже дали давал тендери на татко му или не давал

Курир - 16.09.2013

Претседателот на СДСМ треба да даде одговор на прашањето дали давал тендери на својот татко и чичко, а не да бега од одговорот соопштувајќи колку тој инвестирал и колку работел.

Никола Груевски: Заев да каже давал или не давал тендери на татко му или на чичко му

МКД - 16.09.2013

Премиерот Никола Груевски денеска го повика лидерот на СДСМ Зоран Заев да одговори на прашањата што испливаа вчера откако ВМРО-ДПМНЕ откри непотизам при доделувањето тендери во општината Струмица.

Груевски: Заев да каже дали давал тендери на татко му или не давал

Струмица Денес - 16.09.2013

Претседателот на СДСМ треба да даде одговор на прашањето дали давал тендери на својот татко и чичко, а не да бега од одговорот соопштувајќи колку тој инвестирал и колку работел.

Школски пример за непотизам кај Заеви

Сител - 16.09.2013

Школски пример за непотизам е тендерот кој струмичкиот градоначлник и лидер на СДСМ Зоран Заев му го додели на својот татко Панчо, коментираат експертите.

ЗАЕВ НА ФЕЈСБУК: Против мене се води ,,гнасна кампања”

Струмица Денес - 16.09.2013

По вчерашните обвинувања против Заев со кои министерот за образование Спиро Ристовски во име на ВМРО- ДПМНЕ излезе пред јавноста, за непотизам и давање тендери на татко му, односно дека ЗОВИ-ПРОМЕТ ...

Заев да одговори дали татко му зел или не пари од институција која е под Општина Струмица

Вечер Прес - 16.09.2013

Премиерот Никола Груевски го повика градоначалникот на Струмица и актуелен лидер на СДСМ Зоран Заев да одговори дали дал тендери на неговиот татко и чичко.

Груевски: Заев да одговори дали татко му зел или не пари од институција која е под Општина Струмица

Sky - 16.09.2013

Премиерот Никола Груевски го повика градоначалникот на Струмица и актуелен лидер на СДСМ Зоран Заев да одговори дали дал тендери на неговиот татко и ...

Груевски: Заев да одговори дали дал тендери на татко му и чичко му

Република - 16.09.2013

Премиерот Никола Груевски го повика градоначалникот на Струмица и актуелен лидер на СДСМ, Зоран Заев да одговори дали дал тендери на неговиот татко и чичко.

Груевски: Заев да одговори дали давал тендери на својот татко

Денешен - 16.09.2013

Премиерот Никола Груевски го повика градоначалникот на Струмица и актуелен лидер на СДСМ Зоран Заев да одговори дали дал тендери на неговиот татко и чичко.

Груевски од Идризово: Заев да одговори дали татко му зел или не пари од институција која е под Општина Струмица

Бриф - 16.09.2013

Премиерот Никола Груевски го повика градоначалникот на Струмица и актуелен лидер на СДСМ Зоран Заев да одговори дали дал тендери на неговиот татко и чичко.

Груевски: Заев да одговори дали давал тендери на татко му и чичко му

Вечер Прес - 16.09.2013

Премиерот Никола Груевски го повика градоначалникот на Струмица и актуелен лидер на СДСМ, Зоран Заев, да одговори дали давал тендери на неговиот татко и чичко, наместо да го избегнува одговорот ...

Груевски: Заев да одговори дали им делел тендери на своите татко и чичко

Република - 16.09.2013

- Претседателот на СДСМ треба да даде одговор на прашањето дали им давал тендери на своите татко и чичко, а не да бега од одговорот соопштувајќи колку инвестирал и колку работел – порача премиерот ...

Груевски бара одговор од Заев за тендерите во Струмица

Н.Македонија - 16.09.2013

Премиерот Никола Груевски го повика градоначалникот на Струмица и актуелен лидер на СДСМ Зоран Заев да одговори дали дал тендери на неговиот татко и чичко - На вчерашната прес-конференција беше ...