TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Продолжува студентската окупација на факултетите

24 Вести - 15.02.2015

Стефана Марковиќ е студент на Музичката академија. Таа е меѓу студентите кои и четвртата ноќ по ред ги окупираат факултетите. Вели дека од првиот ден е заедно со колегите кои го окупираа Филозофскиот факултет.

Студентски пленум: Помогнете ни со намирници, за да ја продолжиме битката

Нова ТВ - 15.02.2015

Студентскиот пленум на својата ФБ страница ги замолува граѓаните за помош- неопходни им се намирници, за да им се помогне да ја продолжат својата битка до крај. Во статусот на ФБ на Пленумци вели: Драги пленумци, студенти, родители, хумани граѓани, ...

„Денови ли се денови“ како подарок за Студентскиот пленум

Нова ТВ - 15.02.2015

Како студентка на Факултетот за музичка уметност во Скопје, и член на пленумот од тој факултет, Ангелина Божиновска им ја посвети на своите колеги „Денови“ од Кочо Рацин, претворена во музика.

Пленумка: Грд ви е Законот, како и фасадата

Фокус - 15.02.2015

Пленумците се студенти со развиена свесност, граѓанска одговорност и солидарност. Ова што ние го правиме е борба за спас на универзитетот кој треба да биде матрица на образовани слободни умови, а сакаат да го направат матрица на полуписмени ...

Студентите инсистираат овојпат дебатата да биде на нивен терен

Радио МОФ - 15.02.2015

На само еден ден пред да се одржи средбата на која ќе се сретнат претставници од Министерството за образование и наука, Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, но и претставници од Студентски и Професорски пленум каде ќе се разговара за концептот и ...

Студентски апел до сите!

Факултети - 15.02.2015

Драги пленумци, студенти, родители, хумани граѓани, ние од Студентскиот Пленум првенствено сакаме да ви се заблагодариме за досегашните донации, навистина ни помогнавте. Бидејќи е веќе четврти ден залихите полека ни истекуваат и би ве замолиле ...

„Денови ли се денови“ – подарок за Студентскиот пленум

Локално - 15.02.2015

Како студентка на Факултетот за музичка уметност во Скопје, и член на пленумот од тој факултет, Ангелина Божиновска им ја посвети на своите колеги „Денови“ од Кочо Рацин, претворена во музика.

(ВИДЕО) Еден ден во Автономната зона

Локално - 15.02.2015

Погледнете го видеото што го сподели Студентски пленум на кое се гледа како студентите го поминуваат времето во Автономната студентска зона на ...

Студентите во автономите зони имаат потреба од намирници

Локално - 15.02.2015

Ви го пренесуваме Фејсбук статусот на Студентскиот пленум преку кој тие известија што им е потребно како помош за продолжување на битката и опстојување на Автономните зони. Моментално студентите престојуваат во „освоените“ Филозофски/Филолошкиот ...

Што научивме изминатава недела: Писмо до мојата ќерка која ноќева на Филолошкиот факултет

Факултети - 15.02.2015

Изминатава недела научивме за храброста на студентите и нивната висока свест кога станува збор за нивната иднина, иднината на образованието и иднината на нашата земја - Окупирам за да ослободам! Студентски пленум ја започна окупацијата на ...

Студентски пленум: Доаѓа студентска пролет!

Фактор - 15.02.2015

Продолжува окупацијата на дел од факултетите на УКИМ. Студентите се велат, спремни да издржат докрај, категорично и сплотено против според нив, лошите реформи во високото образование кои го донесоа целиот образовен систем до ова дереџе.

Еве што им е потребно на студентите во автономната зона

Бриф - 15.02.2015

Од Студентскиот пленум во автономната зона на Филолошки факултет упатија апел до граѓаните: Драги пленумци, студенти, родители, хумани граѓани, ние од Студентскиот Пленум првенствено сакаме да ви се заблагодариме за досегашните донации, навистина ни ...

Еве што им недостасува на студентите

+инфо - 15.02.2015

Студентскиот Пленум се заблагодарува за досегашните донации од граѓаните, но поради тоа што окупацијата на факултетите се шири и продолжува, оттаму велат дека им се потребни некои продукти. - Навистина ни помогнавте.

Програмата на Студенскиот пленум за недела

Бриф - 15.02.2015

Ви ја пренесуваме програмата за денешниот, петти ден на Автономната зона на Студентскиот пленум на Филозофски/Филолошки ...

Студентски пленум: Дебата за универзитетот треба да се води на академско тло

Бриф - 15.02.2015

Во пресрет на утрешната средба на работната група, за која уште не знаеме време и место, Студентски Пленум инсистира претставници од Владата и Министерството за образование да дојдат конечно на академскиот простор, се вели во соопштението на ...

ВИДЕО Еден ден во Автономната зона

+инфо - 15.02.2015

Погледнете го видеото што го сподели Студентски пленум на кое се гледа како студентите го поминуваат времето во Автономната студентска зона на ...

Охриѓани донираа парични средства и намирници за Студентскиот пленум

OhridNews - 15.02.2015

На повикот објавен на социјалните мрежи за поддршка и помош на Студентскиот пленум, кој деновиве окупираше повеќе факултету во Скопје и ги прогласи за автономни зони, се одзва и Охрид. Група граѓани денеска постави пункт за собирање помош кај ...

Пленумка: Грд ви е законот, како и фасадата

+инфо - 15.02.2015

Студентката Елена Димитриева на својот профил на Фејсбук напиша дека пленумците се студенти со развиена свесност, граѓанска одговорност и солидарност. Нејзиниот став го пренесуваме во целост: „За сите вие кои ме прашувате до кога ќе трае окупацијата ...

Потребни залихи за студентите

Sky - 15.02.2015

Од Студентскиот пленум во автономната зона на Филолошки факултет упатија апел до граѓаните: Драги пленумци, студенти, родители, хумани граѓани, ние од Студентскиот Пленум првенствено сакаме да ви се заблагодариме за досегашните донации, навистина ни ...

Еве што им е потребно на пленумците во Автономните зони

Либертас - 15.02.2015

Ви го пренесуваме вечерашниот Фејсбук статус на Студентскиот пленум преку кој тие известија што им е потребно како помош за продолжување на битката и опстојување на Автономните зони. Моментално студентите престојуваат во „освоените“ ...

„Денови ли се денови“ како подарок за Студентскиот пленум

Sky - 15.02.2015

Како студентка на Факултетот за музичка уметност во Скопје, и член на пленумот од тој факултет, Ангелина Божиновска им ја посвети на своите колеги „Денови“ од Кочо Рацин, претворена во музика, јави Нова ТВ.

Ванковска: Барањата на Пленумците не се во функција на она поради кое се формираа!

Република - 15.02.2015

Демократија е да бидеш слободен и безбеден да кажеш нешто што не е популарно и во согласност со мнозинското мислење… Затоа, јас ќе ја искористам оваа слободарска еуфорија на УКИМ за да кажам дека во ОВОЈ МОМЕНТ сметам дека ректорот е СОСЕМА во ...

Студентски пленум: Средбата со претставници од Владата може да се одржи во домот „Гоце Делчев“

Либертас - 15.02.2015

Соопштение на Студентски пленум: Во пресрет на утрешната средба на работната група, за која уште не знаеме време и место, Студентски Пленум инсистира претставници од Владата и Министерството за образование да дојдат конечно на академскиот простор.

Четврти ден студентска окупација на факултетите

24 Вести - 14.02.2015

Четврти ден од окупацијата на дел од факултетите. Студентите велат секојдневно се зголемува бројот на нивни колеги кои им се приклучуваат во автономната зона на која следат алтернативни предавања, настапи на музичари, отворени работилници.

Автономни зони на Студентскиот пленум ќе има и на битолскиот универзитет

МКД - 14.02.2015

Студентска окупација ќе има и на факултетите на битолскиот универзитет. На последната средба на Студентскиот пленум од Битола присутните едногласно одлучија да им се приклучат на нивните колеги од Скопје, јави ТВ Орбис .

Студентски пленум: ГРОМ му забранил на свој член да учествува во „окупацијата“ на Универзитетот

Фокус - 14.02.2015

Не се плашете и дојдете, ќе пркосиме и ќе се бориме заедно за она што е праведно и што го заслужуваме, порачаа Пленумци преку својот фејсбук профил. Студенскиот пленум на својот фексбул профил соопшти дека еден од нивните другари и колеги не можел ...

Целодневна културно-уметничка програма во Автономната зона на „окупираниот“ универзитет

МКД - 14.02.2015

Програмата на Студентскиот пленум во Автономната зона за време на четвртиот ден од „окупацијата" содржи дебата, предавање, концерт, ликовна изложба, а ќе заврши со поетската манифестација „Астални проекции" во аулата на Филозофскиот факултет во ...

Се зголемува бројот на студенти кои преноќуваат во автономните зони

Радио МОФ - 14.02.2015

Се зголемува бројот на студенти заедно со професори кои веќе четири дена по ред престојуваат во автономната зона од зградата на Филозофски/Филолошкиот факултет. Тие незадоволни од изгласаните измени од Законото за високо образование, со кои се ...

Студентски пленум: ГРОМ забрани нивниот подмладок да биде поддршка на Автономната зона

Локално - 14.02.2015

Студентски племум oбјави дека партијата ГРОМ забранила партискиот подмладок да оди на факултетите, да биде дел и да даде поддршка на Автономната студентска зона. Објавија и дел од разговорот на студенти, од кои еден е член на ГРОМ.

“Преку ѕидов ми е”-поддршка за Пленумци од Струга

Локално - 14.02.2015

Студенти и младински активисти од Струга кои немаа можност да бидат на факултетите во Скопје за време на окупацијата,се собраа во Паркот на поезијата за да му дадат поддршка на Студенскиот Пленум-јави ТВ Спектра.

(ВИДЕО) Проглас на Студентски Пленум

Локално - 14.02.2015

Студенстскиот пленум се поргласија со видео порака преку која ги објаснуваат своите цели и мисија. Веќе 4-ти ден тие се на факултетите, каде прогласија автономна зона. Ви ја презентираме програмата на четвртиот ден од Автономната зона на ...

(ВИДЕО) Студентски пленум:„Адеми бегаше од нас како да сме криминалци, а сега бара дебата“

Локално - 14.02.2015

Дополнителна мобилизација на Студентскиот пленум предизвика изјавата на министерот за образование Абдилаким Адеми дека и покрај одлагањето на неодамна донесените законски измени, и покрај отворањето дебата со академската заедница од понеделник, ...

Се зголемува бројот на студентите кои преноќуваат во автономните зони

Локално - 14.02.2015

Се зголемува бројот на студенти заедно со професори кои веќе четири дена по ред престојуваат во автономната зона од зградата на Филозофски/Филолошкиот факултет. Тие незадоволни од изгласаните измени од Законото за високо образование, со кои се ...

Што е Автономна зона?

Факултети - 14.02.2015

Што е Автономна зона? Ако не знаете, студентите на креативен и едноставен начин го објаснуваат значењето на Автономна зона. Погледнете го ...

(ВИДЕО) „360 степени“: Студентски пленум „Адеми бегаше од нас како да сме криминалци, а сега бара дебата“

Локално - 14.02.2015

Дополнителна мобилизација на Студентскиот пленум предизвика изјавата на министерот за образование Абдилаким Адеми дека и покрај одлагањето на неодамна донесените законски измени, и покрај отворањето дебата со академската заедница од понеделник, ...

Конфузија и наива

Локално - 14.02.2015

Професорскииот Пленум треба да престане да биде наивен и да очекува дека процесот на преговори за новиот закон ќе може да се одвива како во сказна, или овие власти да прифатат целосно нов концепт на закон кој претходно го ...

(ВИДЕО) Студенстскиот пленум ќе ги окупира факултетите на Битолскиот универзитет

А1 On - 14.02.2015

Студенстска окупација ќе има и на факултетите на Битолскиот универзитет. Одлуката е донесена на последната средба на студентскиот пленум на која присутните едногласно одлучија да им се приклучат на нивните колеги од Скопје, пренесе телевизијата ...

ВИДЕО Студентски пленум: Адеми бегаше од нас како да сме криминалци, а сега бара дебата

+инфо - 14.02.2015

Откако министерот за образование АбдулаЌим Адеми изјави дека и покрај одлагањето на неодамна донесените законски измени и покрај отворањето дебата со академската заедница од понеделник, Владата нема да отстапи од построги критериуми за професорите и ...

ВИДЕО Студентскиот пленум ќе окупира факултети на Битолскиот универзитет

+инфо - 14.02.2015

Студентска окупација ќе има и на факултетите на Битолскиот универзитет. Одлуката падна на последната средба на студентскиот пленум на која присутните едногласно одлучија да им се приклучат на нивните колеги од Скопје, јави телевизијата Орбис .

(ВИДЕО) Студентски пленум: Адеми бегаше од нас како да сме криминалци, а сега бара дебата

А1 On - 14.02.2015

Откако министерот за образование Абдилаким Адеми изјави дека и покрај одлагањето на неодамна донесените законски измени и покрај отворањето дебата со академската заедница од понеделник, Владата нема да отстапи од построги критериуми за професорите и ...

Студентски пленум: ГРОМ забрани нивниот подмладок да биде поддршка на Автономната зона

А1 On - 14.02.2015

На Студентски племум oбјави дека партијата ГРОМ забранила партискиот подмладок да оди на факултетите, да биде дел и да даде поддршка на Автономната студентска зона. Објавија и дел од разговорот на студенти, од кои еден е член на ГРОМ.

Се зголемува бројот на студенти кои преноќуваат во автономните зони

+инфо - 14.02.2015

Се зголемува бројот на студенти заедно со професори кои веќе четири дена по ред престојуваат во автономната зона од зградата на Филозофски/Филолошкиот факултет, јави Радио МОФ . - Генерално, окупацијата се одвива во добар тек.

Потребни залихи за студентите

А1 On - 14.02.2015

Од Студентскиот пленум во автономната зона на Филолошки факултет излегоа со барање: Драги пленумци, студенти, родители, хумани граѓани, ние од Студентскиот Пленум првенствено сакаме да ви се заблагодариме за досегашните донации, навистина ни ...

ФОТО: Се зголемува бројот на студенти кои престојуваат во автономните зони

Либертас - 14.02.2015

Се зголемува бројот на студенти заедно со професори кои веќе четири дена по ред престојуваат во автономната зона од зградата на Филозофски/Филолошкиот факултет. Тие незадоволни од изгласаните измени од Законото за високо образование, со кои се ...

ВИДЕО: Студенстскиот пленум ќе ги окупира факултетите на Битолскиот универзитет

Либертас - 14.02.2015

Студенстска окупација ќе има и на факултетите на Битолскиот универзитет. Одлуката падна на последната средба на студентскиот пленум на која присутните едногласно одлучија да им се приклучат на нивните колеги од Скопје.

ФОТО: Програма на Автономната зона на Студентскиот пленум – ден 4

Либертас - 14.02.2015

Ви ја презентираме програмата на четвртиот ден од Автономната зона на Студентскиот пленум на Филозофски/Филолошки факултет на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје. Кликнете на фотографијата за поголеми ...

(ВИДЕО) „360 степени“: Студентски пленум „Адеми бегаше од нас како да сме криминалци, а сега бара дебата“

Либертас - 14.02.2015

Дополнителна мобилизација на Студентскиот пленум предизвика изјавата на министерот за образование Абдилаким Адеми дека и покрај одлагањето на неодамна донесените законски измени, и покрај отворањето дебата со академската заедница од понеделник, ...

ГРОМ им забранува на студентите да се приклучат на Автономната зона?!

Либертас - 14.02.2015

Студентскиот пленум на својата Фејсбук страница го објави следниот исечкок од разговор на Фејсбук во кој еден студент му се жали на друг дека од партијата (ГРОМ на Стевчо Јакимовски) им забраниле да доаѓаат во Автономната зона на скопските факултети.

Конфузија и наива

Либертас - 14.02.2015

Професорскииот Пленум треба да престане да биде наивен и да очекува дека процесот на преговори за новиот закон ќе може да се одвива како во сказна, или овие власти да прифатат целосно нов концепт на закон кој претходно го закопаа.

Светот гледа: Ману Чао ги поддржа македонските студенти

еМагазин - 14.02.2015

Фронтменот на легендарната музичка група Мну Чао вчера на својата Фејсбук страница објави фотографија со плакат за поддршка на македонските студенти. „Поддржете го Студентски пленум во Скопје“, напиша познатиот музичар кој и многу добро познат на ...

Што е Автономна Зона?

Кирилица - 14.02.2015

Дознајте што е Автономна Зона и како можете да ...

Познатиот музичар Ману Чао ги поддржа македонските студенти

Нова ТВ - 13.02.2015

Францускиот музичар со шпанско потекло Ману Чао на својот фејсбук профил објави фотографија на која пишува „Поддршка за Студентскиот пленум - Скопје“. Чао е прва интернационална звезда која ги поздравува Пленумците додека тие веќе го поминуваат ...

Културниот центар „Кула“ ја поддржува студентската Автономна зона

Нова ТВ - 13.02.2015

Младите уметници кои го анимираат културниот програм во „Кула“ се придружуваат на „Автономната зона“. - Сметаме дека е есенцијално да се делува веднаш, со цел будење на целокупната прогресивна младина.

Студентите не и веруваат на Владата за нов Закон за високо образование

Нова ТВ - 13.02.2015

Студентите не веруваат во ветувањата на Владата дека ќе се донесе нов закон за високо образование. Студенти од Студенскиот пленум потенцираат дека од Владата ветија дека ќе ги реновираат студентските домови, а досега не се реновирани, а затоа не им ...

Се множат автономните студентски зони

Глас на Америка - 13.02.2015

Студентскиот пленум ги „окупира“ и техничките факултети; реагираа МОН, ректорот на УКИМ и СПКУМ Филолошкиот, Филозофскиот, Економскиот и Правниот факултет во Скопје веќе не се единствените автономни студенски зони.

Адеми: Не можам целосно да ги разберам студентите

Нова ТВ - 13.02.2015

Министерот за образование и наука, Абдулаќим Адеми денеска, по конференцијата на УСАИД за е-образование, изјави дека не ја разбира реакцијата на студентите кои прогласија автономна зона на неколку факултети од Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“.

Пленумци ги „ослободуваа“ колегите од предавањата

Утрински - 13.02.2015

Ниту формирањето на работните групи на Министерството за образование и наука (МОН) и на Универзитетот Св. Кирил и Методиј (УКИМ), кои треба да работат на концептот и текстот на законот за високо образование, ниту, пак, првата работна средба закажана ...

Студентскиот парламент против Студентскиот пленум: Противправно е да се окупира универзитет

МКД - 13.02.2015

Официјалната студентска организација, Студентскиoт парламент на универзитетот „Свети Кирил и Методиј" во Скопје, по повеќемесечен молк за случувањата со студентите, донесе заклучок да „престане да покажува смиреност и разумност“ во моменти кога ...

Ману Чао ги поддржа студентите од Скопје

ЗаЗабава - 13.02.2015

Францускиот изведувач со шпанско потекло, Ману Чао, на својата официјална Фејсбук страница објави фотографија на која пишува „Поддршка за Студентски пленум во Скопје“, со што се солидализира со студентите кои веќе три дена ја окупираат зградата на ...

И Ману Чао го поддржа Студентскиот пленум (ФОТО)

МКД - 13.02.2015

„Да го поддржиме Студентскиот пленум во Скопје“, напиша денеска светски познатиот музичар Ману Чао на својата фејсбук страница, која има повеќе од 2 милиони фанови. ...

[Фото] Поддршка за Пленумци од Струга

Радио МОФ - 13.02.2015

Студенти и младински активисти од Струга кои немаа можност да бидат на факултетите во Скопје за време на окупацијата, синоќа се собраа во Паркот на поезијата за да му дадат поддршка на Студенскиот Пленум.

Ману Чао со поддршка за Студентски пленум

Фокус - 13.02.2015

Ману Чао има голема популарност во целиот свет и неговата Фејсбук страница има над 2 милиони фанови, со што голем број од светската јавност ќе слушне за Студенсткиот пленум и целата ситуација со студентите во Македонија.

Поддршка за Студентски пленум од Ману Чао

Радио МОФ - 13.02.2015

Францускиот изведувач со шпанско потекло, Ману Чао, на својата официјална Фејсбук страница објави фотографија на која пишува „Поддршка за Студентски пленум во Скопје“, со што се солидализира со студентите кои веќе три дена ја окупираат зградата на ...

ВИДЕО: Што е Автономна зона?

Фокус - 13.02.2015

Студентскиот пленум подготви видео во кое можете да го погледнете објаснувањето што значи Автономна зона и зошто студентите се одлучиле на таква радикализација. Студентскиот пленум подготви видео во кое можете да го погледнете објаснувањето што ...

Адеми: Студентите не ми се потполно јасни

Алсат-М - 13.02.2015

Министерот за образование, Абдулаќим Адеми, не ги разбира студентите кои ги окупираат факултетите. Тоа според него, ги крши правата на другите студенти и професори кои не можат да ги следат предавањата поради окупираните простории на факултетите.

Бетмен велит: Ја излези Ѓурѓо, да видиш СПУКM

Телеграф - 13.02.2015

Манифестната и примарна функција на СПУКМ е, напати докажано, да не се конфронтира со политичките ставови и интереси на тие кои предлагаат екстерно Сосема прикладно за еден дражесен датум како петок 13-ти, со соопштение по повод прогласувањето на ...

ФОТО: Ману Чао со поддршка за Студентскиот пленум!

Локално - 13.02.2015

Светски популарниот пејач Ману Чао преку фотографија на својата Фејсбук страница со над 2 милиони „лајкови“, изрази поддршка на Студентскиот ...

(ВИДЕО) Што е Автономна зона?

Локално - 13.02.2015

Студентскиот пленум го направи и објави видеото насловено „Што е #Автономна зона?“ каде што ги објаснува свите цели и начин на делување. ...

(ВИДЕО) Пленумци илустративно прикажаа што е Автономна зона!

Фактор - 13.02.2015

Ако не знааете што всушност претставува Автономна зона , претставниците на Студентскиот пленум на креативен и илустратирвен начин, а пред се на едноставен и разбирлив за секој прикажаат што е.

ВТОРА НОЌ ПОД АКАДЕМСКИ КРОВ: Револуција на умот, наспроти уназадено образование!

Фактор - 13.02.2015

Втора ноќ под академски кров: студентите живеат ист сон-едукација, креативност, солидарност за подобро и поквалитетно високо образование! Студенти од Музичката Академија пеат, глумците играат, правниците и филозофите гласно дебатираат, секој си има ...

Прогресивна vs. регресивна сила? REALLY?

Факултети - 13.02.2015

Горди професори, трогнати родители, носталгичари по младоста? Наспроти тоа, молк? Група на студентска организација чие членство е ориентирано кон партиско позициската опција. Студенти кои повикуваат на воздржаност и разумност, умереност во ...

СПУКМ: Контра правно е да се окупира универзитет и да се демонстрира незадоволство

А1 On - 13.02.2015

Студентскиoт парламент на УКИМ одлучи да престане да покажува смиреност и разумност во моменти кога, велат, бескурпулозно се гази по дигитетот нанивните членови и излегоа со подолг став објавен на ФБ страната.

„Да бидеме реални, да го бараме невозможното“

Окно - 13.02.2015

Интересно е како власта во последниве неколку дена се чини дека магично исполнува желби. Собранието на РМ денес ќе го гласа (ако не го гласа веќе) одложувањето на промените на законот за ВО од 14.01.2015, само четири дена откако премиерот тоа го ...

ВИДЕО Студентски пленум: Што е Автономна зона?

+инфо - 13.02.2015

Студентскиот пленум подготви видео во кое објаснува што значи Автономна зона и зошто студентите се одлучиле на таква радикализација. Од таму истакнуваат дека идејата не е да се окупира факултетот во неговото функционирање, туку само да се блокира ...

Културниот центар „Кула“ во поддршка на окупацијата на факултетите

+инфо - 13.02.2015

Културните работници кои ги организираат активностите во „Кула“ в сабота ќе се претстават со изложба, работилница и проекција на уметнички видеа за да го поддржат „Студентскиот пленум“. „Понесени од жарот и страста на групата која го окупираше УКИМ, ...

(ВИДЕО) Што е Автономна зона?

А1 On - 13.02.2015

Студентскиот пленум во видео објаснува дека идејата не е да се окупира факултетот во неговото функционирање, туку само да се блокира формалната настава и да се замени со алтернативна настава.

ФОТО: Ману Чао го поддржува Студентскиот пленум!

Н.Македонија - 13.02.2015

Светски популарниот пејач Ману Чао преку фотографија на својата официјална Фејсбук страница која има над 2 милиони следачи, изрази поддршка за Студентскиот пленум. Истата фотографија Ману Чао ја постирал и на својот официјален профил на Твитер, кој ...

(ФОТО) Музичарот Ману Чао со поддршка за Студентскиот пленум

А1 On - 13.02.2015

Светски познатиот музичар Ману Чао испрати фотографија со поддршка за македонските студенти, кои на факултетите на УКИМ прогласија Автономна зона. Поддршката од Ману Чао, кој освен по својата музика е познат и како антиглобалист и активист, е ...

И Ману Чао ги поддржа македонските студенти

+инфо - 13.02.2015

Францускиот музичар со шпанско потекло Ману Чао на својот Фејсбук профил објави фотографија на која пишува „Поддршка за Студентскиот пленум - Скопје“. Чао е прва интернационална звезда која ги поздравува Пленумците.

ФОТО Хонорарците до студентите: Заедно сме посилни

+инфо - 13.02.2015

Протестот на хонорарците денеска заврши на платото на УКИМ, каде тие по својот марш низ центарот на градот стасаа за да им дадат поддршка на студентите кои прогласија автономна зона на факултетите.

Студените сакаат институционално да се решат нивните барања

Канал5 - 13.02.2015

Власта не отстапува од намерата за постоење механизми со кои ќе се проверува знаењето на студентите и трудовите со импакт фактор на професорите- потврди ресорниот министер Адеми на два дена пред стартот со работа на работните групи од МОН И УКИМ чии ...

Културниот центар „Кула“ ја поддржува Автономната зона

А1 On - 13.02.2015

„Поради вонредните настани кои ги засегаат образовните реформи во државава, „Кула“ ја поместува својата програма во сабота, за да го поддржи „Студентскиот пленум“. Понесени од жарот и страста на групата која го окупираше УКИМ, младите уметници кои ...

Студентите ги запоседнаа и техничките факултети

Н.Македонија - 13.02.2015

Студентите што се дел од движењето Студентски пленум вчера влегуваа во предавалниците и ги повикуваа другите студенти да им се придружат. Најавија дека ноќта ќе ја поминат на факултетот и веќе имаа обезбедено храна, пијалаци и ќебиња Организаторите ...

Студентската окупација се прошири и на техничките факултети

Правдико - 13.02.2015

Автономната студентска зона се проширува. По Филолошкиот, Филозофскиот, Правниот и Економскиот студентите ги окупираа и технолошките факултети. Со извици и транспаренти, денес ја зазедоа територијата и на овие факултети.

СПУКМ не знае од што студентите ги ослободуваат универзитетите

Либертас - 13.02.2015

Студентскиот парламент при УКИМ, со долго соопштение поставено на нивната Фејсбук страница, информираше дека нема да ја поддржи окупацијата на Универзитетот. Својот молк во период на силни студентски бунтувања, протести и донесување нов Закон за ...

Културниот центар „Кула“ ја поддржува Автономната зона

Sky - 13.02.2015

Поради вонредните настани кои ги засегаат образовните реформи во државава, „Кула“ ја поместува својата програма во сабота, за да го поддржи „Студентскиот пленум“. Понесени од жарот и страста на групата која го окупираше УКИМ, младите уметници кои го ...

Програма за третиот ден Автономна зона на Филозофски/Филолошки факултет

Либертас - 13.02.2015

Во продолжение ви ја пренесуваме програмата за денешниот, трет ден, на Автономната зона на Студентскиот пленум на Филозофски/Филолошки ...

МАНУ ЧАО со поддршка за Студенскиот пленум! (ФОТО)

Sky - 13.02.2015

Светски познатиот пејач Ману Чао преку неговата Фејсбук страница, која брои повеќе од 2 милиони лајкови, го поддржа Студентскиот пленум. Фотографијата погледнете ја ...

ФОТО: Ману Чао со поддршка за Студентскиот пленум!

Либертас - 13.02.2015

Светски популарниот пејач Ману Чао преку фотографија на својата Фејсбук страница со над 2 милиони „лајкови“, изрази поддршка на Студентскиот пленум. Фотографијата на следниот линк ...

ВИДЕО: Што е #Автономна зона?

Либертас - 13.02.2015

Студентскиот пленум го направи и објави видеото насловено „Што е #Автономна зона?“ каде што ги објаснува свите цели и начин на делување. ...

Автономната зона се шири и се судира со нови премрежја

Либертас - 13.02.2015

Ако студентите не бидат единствени претставници, не треба да се вклучат во преговорите за новиот закон за високо образование заедно со Ректоратот од една и Владата од друга страна. Преговорите во кои тие не би биле единствени претставници на ...

Студентите денеска ќе решат дали ќе преговараат со Адеми

Sky - 13.02.2015

Трет ден трае окупацијата на факултетите и студентите се во автономната зона, а од Министерството за образование и наука вчера предложија прва средба на работните групи за унапредување на пакетот реформи во високото образование, односно носење нов ...

Ману Чао ги поддржа студентите од Скопје

Вечер Прес - 13.02.2015

Инаку, Ману Чао има голема популарност во целиот свет и неговата Фејсбук страница има над 2 милиони фанови, a постот за Македонија доби над 5.000 лајкови и над 600 шерови. Францускиот изведувач со шпанско потекло, Ману Чао, на својата официјална ...

Ману Чао ги поддржа македонските студенти

Кирилица - 13.02.2015

Францускиот музичар со шпанско потекло Ману Чао на својот фејсбук профил објави фотографија на која пишува "Поддршка за Студентскиот пленум - Скопје“ (SUPPORT STUDENTSKY PLENUM IN SKOPJE MACEDONIA !!!).

Расте бројот на автономни зони на факултетите

Пулс24 - 13.02.2015

Откако беа „окупирани“ Филолошкиот, Филозофскиот, Економскиот и Правниот факултет, автономната студентска зона се прошири и на техничките факултети. Тоа значи дека сега веќе се „окупирани“ и Машинскиот, Техничко- металуршкиот и Факултетот за ...

Студентската окупација се прошири и на техничките факултети

24 Вести - 12.02.2015

Автономната студентска зона се проширува. По Филолошкиот, Филозофскиот, Правниот и Економскиот студентите ги окупираа и технолошките факултети. Со извици и транспаренти, денес ја зазедоа територијата и на овие факултети.

(ВИДЕО) Утринско будење на студентите: Започнува вториот ден од окупацијата

Нова ТВ - 12.02.2015

Дел од студентите кои ноќта ја поминаа на Филолошкиот факултет веќе се будни. Нивните колеги со гласна музика и свирежи утринава рано ги разбудија оние кои успеаа барем за момент да заспијат.

Студентска автономна зона и на Технолошко-металуршкиот факултет

Нова ТВ - 12.02.2015

Студентскиот пленум со транспаренти „Приклучи се“, и „Автономија“ во моментов се на Технолошко-металуршкиот факултет каде од предавална во предавална ги повикуваат своите колеги да им се придружат, јавува репортерот на НОВА, Дехран Муратов.

(ФОТО) Со вреќи за спиење, студентите се распоредија по предавалните на УКИМ

Нова ТВ - 12.02.2015

Околу 100 студенти, кои одлучија и вечерва да ја бранат својата универзитетска територија во моментов се распределуваат по предавалните на Филолошкиот факултет каде планираат да преспијат.

Бугарските студенти испратија писмо со поддршка до #СтудентскиПленум

Нова ТВ - 12.02.2015

Бугарските студенти кои во 2013 ги окупираа универзитетите барајќи оставка од владата поради сомненијата дека нејзини високи претсавици соработуваат со мафијата преку редакцијата на НОВА испратија писмо со поддршка за акцијата на Студентскиот пленум.

Студентската автономна зона се прошири и на техничките факултети

Нова ТВ - 12.02.2015

Со транспарент „Автономија“, студентите од техничките факултети ги поздравија сите Пленумци кои во моментов се пред Машински факултет, и им порачаа дека прогласуваат Автономна зона и на овие факултети.

Ќе кампираме за слобода на Универзитетот

Вест - 12.02.2015

Студентите прогласија автономна зона и симболично го презедоа државниот универзитет "Свети Кирил и Методиј" во свои раце. Поголема група студенти се собра на платото кај Ректоратот каде што, со истакнување на паролите "Автономна зона", ...

Ректорот Стојковски не ја разбира потребата од студентска окупација на УКИМ

Нова ТВ - 12.02.2015

Ректорот на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“, Велимир Стојковски бара студентите да ја прекинат окупацијата на факултетите и да седнат да разговараат околу изготвување на нов текст за Законот за високо образование, бидејќи се дел од работната ...

ФОТО: Студентите се „вселија“ и на техничките факултети

Утрински - 12.02.2015

Студентскиот пленум прогласи академска „слободна зона“ и на техничките факултети, симболично ширејќи ја својата "власт" врз Универзитетот. Играјќи на "ѕидот" на Пинк Флојд, но и на делата Курт Кобејн, тие порачаа дека "окупираат" за да ослободат.

Студентите ја продолжуваат „окупацијата“ на УКИМ

Р.С.Европа - 12.02.2015

Студентите во текот на ноќта ја продолжија таканаречената окупација на Универзитетот Свети Кирил и Методиј во Скопје во знак на револт од владините реформи во високото образование и измените со кои овој Закон се става во едногодишно мирување.

ВИДЕО, ФОТО: Студентите „освојуваат“ факултети

Р.С.Европа - 12.02.2015

Студентите денеска прогласија автономна зона и на Техничките факултети во Скопје.Тие велат дека студентскиот активизам е жив и се шири како оган. По Филозофскиот, студентите денеска прогласија автономна зона и на Техничките факултети.

СПУКМ: Не ја поддржуваме окупацијата на факултетите, затоа што е контра правно

Фокус - 12.02.2015

Сметаме дека е контра правно да се окупира универзитет и да се демонстрира незадоволство, истовремено спречувајќи ги другите студенти нормално и редовно да учествуваат на наставата Најстараta студентска организација во Македонија, Студентскиот ...

Студентски пленум: Нема да нè купи омекнувањето на реториката

Кајгана - 12.02.2015

По Филозофскиот и Филолошкиот факултет, Студентскиот пленум прогласи автономна зона и на техничките факултети. Извикувајќи „Автономија“, „Студенти, студенти, независни и силни“ тие ги повикаа своите колеги да ја напуштат формалната настава и да им ...

Бугарските студенти со поддршка до пленумците: Бидете единствени!

Фокус - 12.02.2015

Бугарските студенти испратија писмо до македонските колеги Бугарските студенти, кои во 2013 година ги окупираа универзитетите барајќи оставка од владата поради сомненијата дека нејзини високи претставници соработуваат со мафијата, преку писмо ...

Се јави СПУКМ: Идејата за окупирање на универзитетот нема да добие наша поддршка

Радио МОФ - 12.02.2015

Студентскиот парламент при УКИМ, со долго соопштение поставено на нивната Фејсбук страница, информираше дека нема да ја поддржи окупацијата на Универзитетот. Својот молк во период на силни студентски бунтувања, протести и донесување нов Закон за ...

[Видео] Поддршка за студентите и автономната зона #2

Радио МОФ - 12.02.2015

Студентскиот пленум го објави второто од серијата најавени промотивни видеа посветени на автономната зона на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ во кое професори и јавни личности изразуваат поддршка на ...

Студентската автономна зона се шири и на техничките факултети

МКД - 12.02.2015

И студентите од техничките факултети денеска ја прогласија Автономнатa зона и на овие факултети. Претставници на Студентскиот пленум потсетија дека на средбата со премиерот Никола Груевски, барале одложување до 2018 година на измените со кои се ...

ВИДЕО: Првиот ден од автономната зона на Студентскиот пленум

Фокус - 12.02.2015

Студентскиот пленум објави видео од она што се случуваше на првиот ден од воспоставената автономна зона на филолошкиот и филозофскиот факултет. На… Студентскиот пленум објави видео од она што се случуваше на првиот ден од воспоставената автономна ...

Студентите прогласија автономна зона на техничките факултети, не се држи настава на Машински

Фокус - 12.02.2015

Тие ќе останат таму се до изготвување на целосно нов закон Окупацијата на студентите денеска продолжува и на техничките факултети. Во моментот Пленумци ја бојкотираат наставата и на Машинскиот факултет, каде што не се држи настава во ниту една ...

Студенсткиот пленум продолжува со окупацијата на факултетите

Алсат-М - 12.02.2015

Студенсткиот пленум продолжува со окупацијата на факултетите. Денеска претпладне, симболично беше освоен и Економскиот факултет во Скопје. Пленумците, во текот на предавањата, влегоа во амфитеатрите побараа нивните колеги да се приклучат на битката ...

Ректорот Велимир Стојковски се појави на окупираниот Филозофски факултет

Фокус - 12.02.2015

Тој одредено време разговарал со студентите, при што нашите извори ни тврдат дека не се спротиставувал на тоа што тие го прават, само им рекол дека имаат различни методи на дејствување, ама целата им е иста.

Голем број интелектуалци ја поддржаа битката на студентите за слобода во образованието (ВИДЕО)

МКД - 12.02.2015

По вчерашното прво промотивно видео на Студентски пленум, денеска на режисерот Александар Поповски му се приклучија голем број интелектуалци, кои се солидаризираат со студентите и ги охрабруваат да ја продолжат својата битка за слобода во ...

Не даваме образованието да се деградира на ниво на партиски школи што произведуваат слепи војници

МКД - 12.02.2015

Откако вчера направи окупација на неколку факултети при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје, Студентскиот пленум не мирува. Минатата ноќ тие ја минаа спиејќи во вреќи за спиење, а нивното движење не запира тука.

[Галерија] Се шири студентскиот фронт, студентите не отстапуваат од барањата

Радио МОФ - 12.02.2015

Со извици и транспаренти „Автономија“, „Дојди и приклучи се“, „Индекс имам, права немам“, студентите денеска ја проширија Автономната зона освојувајќи ја зградата каде се сместени Машинскиот факултет (МФС) и Факултетот за електротехника и ...

Провладиниот Студентски парламент не подджува „окупација“ на Универзитетот

Локално - 12.02.2015

Студентскиот парламент на УКИМ, денеска по подолг период се огласи со соопштение на својата Фејсбук страница, во него вели дека не ја поддржува окупацијата на Универзитетот и се залагаат за институционално решавање на проблемите.

СПУКМ: Идејата за окупирање на универзитетот нема да добие наша поддршка

Факултети - 12.02.2015

По повод се поголемите напади на кои целна точка се членовите на СПУКМ, ние донесовме заклучок дека не би било мудро да се продолжи со игнорирање на нападите и посветување на активностите кои беа предвидени.

(ВИДЕО) Пленумци ги зазедоа и техничките факултети, најавија дека ќе спијат и таму

Локално - 12.02.2015

Пленумци ги запоседнаа и техничките факултети и најавија дек нема да излегуваат од таму се додека не се исполнат нивните барања, пред се укинување на законот за високо образование. Тие посочија дека не окупираат, туку го бранат она што е нивно и ...

Студентите прогласија Автономна зона и на техничките факултети

Факултети - 12.02.2015

Денеска студентите од техничките факултети сo транспарент „Автономија“,ги поздравија сите Пленумци кои во моментов се пред Машински факултет, и им порачаа дека прогласуваат Автономна зона и на овие факултети, пренесува НОВА.

Ректорот на УКИМ Стојковски не се согласува со студентската „окупација“, повеќе е за преговори

Локално - 12.02.2015

Ректорот на УКИМ, Велимир Стојковски, денеска ги посетил студентите кои го „окупираа“ Филозофскиот факултет и прогласија Автономна зона. Тој на кратко разговарал со студентите и им рекол дека не се согласува со ваквиот начин на дејствување.

Студентите ја продолжуваат „окупацијата“ на факултетите на УКИМ

Локално - 12.02.2015

Студентите во текот на ноќта ја продолжија окупација на Универзитетот Свети Кирил и Методиј во Скопје во знак на револт од владините реформи во високото образование и измените со кои овој Закон се става во едногодишно мирување.

Бугарските студенти испратија писмо со поддршка до македонскиот #СтудентскиПленум

Локално - 12.02.2015

Бугарските студенти кои во 2013 ги окупираа универзитетите барајќи оставка од владата поради сомненијата дека нејзини високи претставници соработуваат со мафијата преку редакцијата на НОВА испратија писмо со поддршка за акцијата на Студентскиот ...

Пленумци се пред техничките факултети, добиваат поддршка од студентите

Локално - 12.02.2015

Студентите од техничките факултети ги поздравија сите Пленумци кои во моментов се пред Машински факултет, и им порачаа дека прогласуваат Автономна зона и на овие факултети-информира НОВА. Претставници од пленумите на техничките факултети во својот ...

(ФОТО) Жива свирка во Автономната зона на Филозофски

Локално - 12.02.2015

Преку фотографии од Фејсбук Ви пренесуваме дел од атмосферата што во моментов во Автономната зона на Филозофскиот факултет во Скопје се ...

Како изгледа студентскиот распоред за денес?

Факултети - 12.02.2015

Доста интересни активности ќе се случат денес, но, централниот ќе биде од 12 и 30 до 14 часот. Да им дадеме поддршка на студентите од техничките факултети! Следете не во ЖИВО #ПоздравПленумци #АвтономнаЗона Post by Студентски Пленум ...

(ФОТО) Мини автономна свирка Rover’s hangover на Филозофски

Фактор - 12.02.2015

Активности за денеска пленумците од Автономната зона ги спроведуваат како што и ги најавија. Во моментов свират Rover’s Hangover на Филозофскиот факултет во Скопје, атмосферата таму изгледа вака.

(ВИДЕО) Голем број интелектуалци со поддршка за студентите

Локално - 12.02.2015

Голем број на интелекстуали меѓу кои и професорите Илина Јакимовска, Румена Бужаровска, Огнен Чемерски, Небојша Вилиќ, Јасна Котеска, Трајче Стојанов, писателот Ненад Јодлески, активистот Џабир Дерала, глумците Ивица Димитријевиќ, Симона Спировска, ...

(ВИДЕО-ГАЛЕРИЈА) Пленумци вечерва ќе ноќеваат на Машински факултет

Фактор - 12.02.2015

Пленумци денеска го освоија и под закрила го земаа и Машински Факултет. Вечерва е исполнет со оние кои му припаѓаат и оние на кои тој им припаѓа – студентите а истите планираат таму да преспијат.

Студентски пленум: Нема да нè купи омекнувањето на реториката

Тера - 12.02.2015

По Филозофскиот и Филолошкиот факултет Студентскиот пленум во четвртокот прогласи автономна зона и на техничките факултети. Извикувајќи „Автономија“, „Студенти, студенти, независни и силни“ тие ги повикаа своите колеги да ја напуштат формалната ...

Се огласи и Студентскиот парламент: Не ја поддржуваме окупацијата на Универзитетот

+инфо - 12.02.2015

Студентскиот парламент на УКИМ, денеска по подолг период се огласи со соопштение својата Фејсбук страница, во него соопшти дека не ја поддржува окупацијата на Универзитетот и се залагаат за институционално решавање на проблемите.

Бугарските студенти ги поддржаа пленумци: Власта се плаши од вас!

+инфо - 12.02.2015

Бугарските студенти, кои во 2013 ги окупираа универзитетите барајќи оставка од владата поради сомненијата дека нејзини високи претставници соработуваат со мафијата, преку редакцијата на НОВА испратија писмо со поддршка за акцијата на Студентскиот ...

(ВИДЕО) Професори, актери, режисери со поддршка за студентите

Бриф - 12.02.2015

Студентски пленум сними видео на кое професори, актери, режисери го поддржуваат формирањето на Автономна зона на факултетите. На студентите во видеото им се обраќаат професорите, Румена Бужароска, Огнен Чемерски, Небојша Вилиќ, Илина Јакимовска, ...

(ВИДЕО) Поддршка за студентите и автономната зона

А1 On - 12.02.2015

Студентскиот пленум го објави второто од серијата најавени промотивни видеа посветени на автономната зона на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ во кое професори и јавни личности изразуваат поддршка на ...

Ректорот Стојковски не разбира зошто студентите го блокираат Универзитетот

+инфо - 12.02.2015

Ректорот на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, Велимир Стојковски не ја разбира потребата студентите да ги блокираат факултетите и наставата, бидејќи, се она што било побарано од законодавачот во изминатиов период е остварено.Студентите го повикаа ...

Автономна свирка Rover’s Hangover на Филозофски

А1 On - 12.02.2015

Пленумците во Автономната зона ги спроведуваат активностите како што и ги најавија. Денеска се свиреше Rover’s Hangover на Филозофскиот факултет во ...

Автономна студентска зона од денеска и на техничките факултети

+инфо - 12.02.2015

Денеска во 13 часот на кампусот технички факултети во Скопје, студентите ќе изразат солидарност со колегите од Филозофскиот и од Филолошкиот факултет прогласувајќи Автономна зона на техничките факултети.

ВИДЕО Професори, актери, режисери со поддршка за автономната зона

+инфо - 12.02.2015

Студентски пленум сними видео на кое професори, актери, режисери го поддржуваат формирањето на Автономна зона на факултетите. На студентите во видеото им се обраќаат професорите, Румена Бужароска, Огнен Чемерски, Небојша Вилиќ, Илина Јакимовска, ...

ФОТО: Првата ноќ на студентите во автономната зона

А1 On - 12.02.2015

Студентите ја поминаа првата ноќ на факулетот во прогласената автономна зона и нема да ја напуштаат се додека власта не го поништи сегашниот закон за високо образование. Во текот на ноќта пристигнаа многу граѓани кои донесоа храна и пијалоци за ...

ВИДЕО: Премиерот ветува, а на МТВ уште врти рекламата колку државниот испит е супер

А1 On - 12.02.2015

Собранието ги изгласа промените само пет дена откако премиерот тоа го вети. Барањата беа да се одложи примената на Законот за високо образование, барем до 2018 за да се остави простор за следните чекори, рекоа студентите од техничките факултети и ...

Се бара целосно нов закон за образование

Н.Македонија - 12.02.2015

Организаторите од пленумот најавија дека „окупацијата“ на факултетите ќе трае сѐ додека целосно не се исполнат нивните барања, кои вклучуваат укинување на државниот испит и носење нов закон за високо образование Организаторите на овие активности ги ...

Бугарските студенти со поддршка за пленумци: Бидете единствени, власта се плаши од вас

Либертас - 12.02.2015

Бугарските студенти, кои во 2013 година ги окупираа универзитетите барајќи оставка од владата поради сомненијата дека нејзини високи претставници соработуваат со мафијата, преку писмо испратија поддршка за македонските студенти, кои веќе втор ден ...

ФОТО: Свирка во Автономната зона на Филозофски

Либертас - 12.02.2015

Преку фотографии од Фејсбук ви пренесуваме дел од атмосферата во моментов во Автономната зона на Филозофскиот факултет во Скопје. ПРЕТХОДНО – ВЧЕРА И ДЕНЕСКА ВО АВТОНОМНАТА ЗОНА: ФОТО: Прогласена Автономна зона и на техничките факултети во Скопје Со ...

ВИДЕО: Автономна зона – еве како помина првиот ден

Либертас - 12.02.2015

Студентскиот пленум преку видео прави сублимат на тоа како помина првиот ден во Автономната ...

Ова е програмата за вториот ден на Автономната зона на Студентскиот пленум

Либертас - 12.02.2015

Студентскиот пленум на својата Фејсбук страница ја објави програмата за денешниот втор ден од Автономната зона која беше прогласена вчера на комплексот факултети на УКИМ. Студентите таму и ја преспаа ноќта.

ПЕНДАРОВСКИ: Цела Македонија - слободна автономна зона!

Sky - 12.02.2015

Стево Пендаровски се огласи со поддршка за Автономната зона на студентскиот пленум. - Поддршка за студентите! Нивната цел е заедничка за сите: цела Македонија - слободна автономна зона - напиша Пендаровски на ...

ФОТО: „Студентски пленум’“ го зазеде и Машински факултет

Sky - 12.02.2015

„Студентски пленум“ прогласи автономна зона и на техничките факултети. Тие сега се во холот на Машински факултет, а претходно ги повикаа сите студенти од предавалните да им се придружат. Бараат целосно повлекување на Законот за високо образование.

ГАЛЕРИЈА: Вака помина првата ноќ во Автономната зона на студентите

Либертас - 12.02.2015

Во продолжение преку фотографии и едно видео погледнете како помина првата вечер/ноќ во Автономната зона на Студентскиот пленум во освоениот Филозофски/Филолошки факултет во Скопје. Студентите синоќа направија „упад“ и во емисијата на Јанко.

Ректорот Стојковски не се согласувал со „окупацијата“, повеќе бил за преговори

Либертас - 12.02.2015

Ректорот на УКИМ, Велимир Стојковски, денеска ги посетил студентите кои го „окупираа“ Филозофскиот факултет и прогласија автономна зона. Тој на кратко поразговарал со нив и им рекол дека не се согласува со ваквиот начин на дејствување.

И техничките факултети на ред за окупација

Sky - 12.02.2015

Студентите денеска ќе ги окупираат техничките факултет и таму ќе прогласат автономна зона. По седмиот пленум, одржан на Филозофски и на Филолошки факултет, „Студентски пленум“ организира пленум кој ќе се одржи меѓу Машинскиот факултет и Анексот, по ...

Студентите ги запоседаа факултетите, Студенскиот парламент на УКИМ повика на воздржаност и на смиреност

Република - 12.02.2015

Група студенти па симболично ги зазедоа Филозовскиот Факултет, Економскиот и Правниот факултет, кои се наоѓаат во состав на кампусот на УКИМ. Автономната зона денеска се прошири и на техничките факултети во Скопје.

(Видео) Голем број интелектуалци, се солидаризираат со студентите и ги охрабруваат да ја продолжат битката

еМагазин - 12.02.2015

Голем број интелектуалци, се солидаризираат со студентите и ги охрабруваат да ја продолжат својата битка за слобода во образованието и во земјата и ги поддржуваат сите нивни акции и сето она за што се залагаат.

Студентите се „вселија„ и на техничките факултети

еМагазин - 12.02.2015

Студентскиот пленум прогласи академска „слободна зона“ и на техничките факултети, симболично ширејќи ја својата "власт" врз Универзитетот. Играјќи на "ѕидот" на Пинк Флојд, но и на делата Курт Кобејн, тие порачаа дека "окупираат" за да ослободат.

Пленумците прогласија ”автономна зона” на техничките факултети

Кумановски м. - 12.02.2015

Продолжува прогласувањето на ”автономни зони” од страна на Студентскиот Пленум. Откако студентите ја поминаа ноќта во просториите на филолошкиот и филозовскиот факултет при УКИМ, тие денес ги запоседнаа и техничките факултети и најавија дека нема да ...

Студентски пленум: Нема да нè купи омекнувањето на реториката

Макфакс - 12.02.2015

По Филозофскиот и Филолошкиот факултет Студентскиот пленум во четвртокот прогласи автономна зона и на техничките факултети. Извикувајќи „Автономија“, „Студенти, студенти, независни и силни“ тие ги повикаа своите колеги да ја напуштат формалната ...

Студентскиот пленум го окупира УКИМ

24 Вести - 11.02.2015

Студентите го окупираат Универзитетот Свети Кирил и Методиј. Остануваат во него се додека не се исполнат нивните барања за целосно повлекување на Законот за високо образование и создавање на ново законско решение.

Студентите прогласија автономна зона

Глас на Америка - 11.02.2015

Најавуваат дека ќе останат на Филозофскиот и Филолошкиот факултет се` додека Владата не ги исполни нивните барања за високото образование „Почитувани сограѓани, Студентскиот пленум од денес прогласува автономна зона на Филозофски/Филолошки факултет! ...

Студентскиот пленум од денеска ги блокира факултетите

Нова ТВ - 11.02.2015

Студентскиот пленум, кој вчера ја бојкотираше наставата на техничките факултети, за денеска најави создавање автономна зона пред платото на универзитетот Свети Кирил и Методиј, каде се најавува ширење на прекинот на настава и на останатите факултети.

(ФОТОГАЛЕРИЈА) Студентски час по автономија на УКИМ

Нова ТВ - 11.02.2015

Со прогласување на автономна зона, илјадници студенти денеска ги напуштија предавањата и ги окупираа сите факултети на Универзитетот „Кирил и Методиј“ во знак на револт кон владините реформи во високо образование и со барање на нов закон кој дирекно ...

Пленумците го окупираа УКИМ

Телма - 11.02.2015

Додека во собрание се подготвуваат измените на законот за високо образование, студентскиот и професорскиот пленум бараат да се стопира постапката. По вчерашниот бојкот на наставата на Техничките факултети, денеска на пладне пред платото на УКИМ ги ...

Студентите го окупираат и Правниот, ќе спијат на факултетите

Нова ТВ - 11.02.2015

Студентскиот Пленум ги повика студентите да се раскомотат, бидејќи немаат намера да одат никаде, а за НОВА од Пленумот велат дека вечерва ќе ја поминат на факултетите во својство на окупација и нема да заминат се додека не се исполнат нивните ...

Студентите прогласија АВТОНОМНА ЗОНА

Нова ТВ - 11.02.2015

„Време е да прогласиме Автономна зона, односно Универзитетот конечно да биде под студентска контрола, симболично, за да докажеме што се ни прават во образованието“. Вака Пленумци официјално ја прогласија окупацијата на факултетите која во моментов ...

Студентите ги окупираат факултетите: Не сте свесни колку сме бесни

Нова ТВ - 11.02.2015

Студенти од различни факултети во се помасовна бројка се приклучуваат во окупацијата која Студентскиот пленум од овој момент ја започнува пред платото на УКИМ. Со транспаренти „Автономна зона“, „Слободен универизетет“, „Ако не ние кој, ако не сега ...

Повик за солидарност со студентите: Граѓаните да донираат храна на Филолошки

Нова ТВ - 11.02.2015

Студентите кои денеска прогласија автономна зона и ги окупираа сите факултети на комплексот УКИМ, предмалку апелираа до сите граѓани кои се во можност да донираат храна, ќебиња и санитарни материјали за студентите кои во моментов се наоѓаат на ...

(ВИДЕО) Студентска окупација на УКИМ: Атмосфера од првата вечер

Нова ТВ - 11.02.2015

Распослани на скалите во аулата на Филолошкиот факултет, со музика и пријатна атмосфера, студентите ја поминуваат првата вечер на факултетот од почнувањето на официјалната окупација. Откако беше најавено дека главно седиште на студентите ќе биде ...

(ВИДЕО) Прва студентска окупација во Македонија

Нова ТВ - 11.02.2015

-Имаме причини да се сомневаме дека ваквото попуштање, иако нецелосно, не значи дека премиерот ја увидел апсурдноста на сопствениот закон, туку дека е резултат на пошироката политичка состојба.

ФОТО: Студентите го „окупираа“ Универзитетот

Утрински - 11.02.2015

Со ранци и вреќи за спиење, студентите влегоа во зградите на факултетите прогласувајќи академска „слободна зона“ Додека во парламентот се носеа измените на Законот за високо образование, студентите со ранци и вреќи за спиење симболично го „освоија“ ...

Студентскиот пленум незадоволен од новите измени

Р.С.Европа - 11.02.2015

Студентскиот пленум за денеска најави формирање таканаречена автономна зона пред платото на УКИМ, како и проширување на прекинот на наставата и на другите факултети. Од Пленумот велат дека не е доволно што ќе биде ставен двегодишен мораториум на ...

Студентите прогласија автономна зона

Р.С.Европа - 11.02.2015

Студентите денеска на Филолошкиот и на Филозовскиот факултет прогласија автономна зона при Универзитетот Свети Кирил и Методиј и најавија дека ќе дејствувале паралелно со одвивањето на наставата.

Студентите го окупираа Универзитетот, за да го ослободат

Р.С.Европа - 11.02.2015

Студентите решија да го земат назад она што нив изворно им припаѓа и одлучно да прогласат автономна студентска зона или Универзитет под студентска контрола, рече Дејан Лутовски од Студентскиот пленум.

Македонските студенти ги „ослободуваат“ универзитетите

Призма - 11.02.2015

Во нова форма на протести против неодамна усвоениот Закон за високо образование кој според многумина се коси со автономијата на универзитетите, македонските студенти окупираа неколку клучни објекти во Скопје и прогласија „автономна студентска ...

Ќе и покажеме на власта дека не може да ни го одзема Универзитетот!

Deutsche Welle - 11.02.2015

„Слободна зона“ не значи бојкот на наставата од студенти кои не сакаат да учат, туку предавања и едукација, вели Ивана Туфегџиќ, член на Студентскиот пленум, кој од денеска ќе го стави Универзитетот под „свое владение“ Воведување симболична „власт“ ...

Студентите од Пленумот прогласија „автономна зона“ на факултетите

Кајгана - 11.02.2015

Со „окупирање“ на Филолошкиот и Филозофскиот факултет студентите од групата Студентски пленум која што се противи на предложениот државен испит од владата, денеска прогласија „автономна зона“ и продолжија со заземање на економскиот и правниот ...

Студентска окупација: Блокирана настава на Правниот и Економскиот факултет

Радио МОФ - 11.02.2015

По Филозофскиот и Филолошкиот факултет започнува да се блокира наставата и на Правниот факулет „Јустинијан Први“во Скопје. Студентите ги посетуваат предавалните и ги повикуваат студентите да им се придружат во окупацијата.

Студентски Пленум: Студентите да не истакнуваат национални и партиски обележја!

Фокус - 11.02.2015

Студентски Пленум излезе со правила за студентите кои го окупираа Универзитетот Студентскиот Пленум објави правила кои треба да ги почитуваат оние студенти кои денеска го окупираа Универзитетот, а во знак на простест против законските измени во ...

Студентскиот пленум денеска ќе ја креира автономната зона

МКД - 11.02.2015

Студентскиот пленум денеска ќе ја формира таканаречена автономна зона пред платото на универзитетот Свети Кирил и Методиј во Скопје. Студентите најавија дека денеска ќе се прошири прекинот на наставата и на другите факултети.

Студентскиот пленум прогласи Универзитет под студентска контрола

Алсат-М - 11.02.2015

Студентите во организација на Студентскиот пленум денеска се собраа на платото пред УКИМ и прогласија автономна зона и универзитет под студентска контрола. Со различни транспаренти тие ги повикаа сите колеги да им се приклучат во борбата против ...

„Не сте свесни колку сме бесни“: студентите прогласија автономна територија (ФОТО)

МКД - 11.02.2015

Членовите на Студентскиот пленум денеска прогласија „студентска територија“ на платото на универзитетот Свети Кирил и Методиј, акција со која ја продолжуваат својата битка против реформите во образованието, за кои велат дека не само што се штетни, ...

[ФОТО] Студентите го окупираат Филозофски – Ајде да го освоиме назад универзитетот!

Радио МОФ - 11.02.2015

Со ранци и вреќи за спиење, студентите од Студентски пленум се собраа пред Платото на УКИМ на седмиот студентски пленум и каде побараа да им се врати универзитетот и најавија креирање автономна зона.

Студентите формираа Автономна зона: Не сте свесни колку сме бесни

Фокус - 11.02.2015

Претставниците на студентскиот пленум го окупираа Филозофскиот и Филолошкиот факултет Претставниците на студентскиот пленум го окупираат филозофскиот и филолошкиот факултет, бидејќи сметаат дека универзтетот во кој бил извршен упад мора симболично ...

Студентите утре ќе ги освојуваат и Техничките факултети

Радио МОФ - 11.02.2015

Откако студентите воспоставија целосна контрола врз Филозофскиот и Филолошкиот факултет, тие се решени утре, со почеток од 13 часот да создадат автономна зона и на Техничките факултети така што организираат Локален пленум.

Пленумците прогласија автономна зона на УКИМ како база за да си ги вратат факултетите назад

Капитал - 11.02.2015

Студентите организирани од Студентскиот пленум откако се собраа пред платото на Универзитетот Свети Кирил и Методиј, влегоа, и на Филолошкиот и на Филозофскиот факултет прогласија автономна зона.

Студентски пленум: Вие нѐ плените со Вашата солидарност, ние Ве плениме со нашата борба!

Фокус - 11.02.2015

Студентскиот пленум на официјалната Фејсбук страна им се заблагодари на сите оние кои се солидаризираат со студентите и донираат средства кои им се потребни при престојот на Филозофскиот факултет.

Студентите прогласија авто-номна територија

Дневник - 11.02.2015

Повеќе од илјада студенти вчера во комплексот пред државните Филозофски, Филолошки, Правен и Економски факултет прогласија автономна студентска територија како резултат на нова форма на протести против неодамна усвоениот Закон за високото ...

Студентски пленум -УКЛО: Битолските студенти се подготвуваат за окупација

Радио МОФ - 11.02.2015

Студентска окупација ќе има и во Битола е одлучено на вечерашната средба на Студентскиот пленум -УКЛО. Точниот датум се уште не е утврден, а деновиве студентите ќе одлучат кој факултет во овој град ќе биде прогласен за слободна, автономна зона.

Студенти: Ќе спиеме на факултет додека не ни се исполнат барањата!

Радио МОФ - 11.02.2015

Студентскиот пленум денеска прогласи автономна зона на Филозофски/Филолошки факултет. Со вреќи за спиење и шатори, студентите направија окупација и порачаа дека нема да си одат и ќе спијат на факултетот, се додека не се исполнат нивните барања.

Студентите ги запоседнаа факултетите (ФОТО)

Телеграф - 11.02.2015

Автономна зона на Филозофскиот факултет прогласи Студентскиот пленум кој со вреќи за спиење и ранци започна со окупација на факултетот Автономна зона на Филозофскиот факултет на Универзитетот „Св.

Студентите денеска ќе создадат Автономна зона

Локално - 11.02.2015

Студентскиот пленум денеска ќе создаде Автономна зона пред платото на Универзитетот Свети Кирил и Методиј. По вчерашниот бојкот на наставата на техничките факултети, најавуваат ширење и на останатите факултети.

(ВИДЕО)Студентите на УКИМ прогласија автономна зона, најавија дека вечерва ќе ја поминат на Филозофски

Локално - 11.02.2015

Студенти од различни факултети се приклучија во окупацијата по иницијатива на Студентскиот пленум. Со транспаренти „Автономна зона“, „Слободен универизетет“, „Ако не ние кој, ако не сега кога?“, студентите ги повикуваат сите колеги да им се ...

Студентски пленум ја започна окупацијата на факултетите

Факултети - 11.02.2015

Студенти од различни факултети во се помасовна бројка се приклучија во окупацијата која Студентскиот пленум ја започна пред платото на УКИМ, пренесува НОВА . Со транспаренти „Автономна зона“, „Слободен универизетет“, „Ако не ние кој, ако не сега ...

Прва студентска автономна окупација во Македонија

Локално - 11.02.2015

Студентите ги окупираа факултетите на скопскиот универзитет. Прогласија слободна автономна зона на филозофскиот и филолошкиот, а потоа и на правниот и економскиот факултет. Велат настава нема да има, а ќе останат и да спијат на факултетите се додека ...

Студентите порачуваат: Со нас повеќе нема играчки!

Локално - 11.02.2015

Ви пренесуваме текст објавен на страницата на Студентскиот пленум – став на студентите во пресрет на најавената „окупација“ на факултетите, односно прогласувањето автономна ...

Студентите денеска ќе воспостават симболична "власт" на факултетите

Факултети - 11.02.2015

Студентите бараат целосно укинување на новиот закон за високо образование, а не само одложување на државниот испит. Студенсткиот пленум вчера ја доби поддршката и од Професорскиот пленум. Собранието на Република Македонија на вчерашната седница реши ...

Нема предавања, студентите целосно ги окупираа факултетите!

Факултети - 11.02.2015

Филозофскиот, Филолошкиот, Правниот, Економскиот факултет под окупација од страна на студентите. Предавања нема бидејќи студентите ги напуштија амфитеатрите и предавалните за да прогласат автономна зона по иницијатива на пленумците.

“Универзитетот  во рацете на студентите и професорите, гласот надвор посилно се слуша!”

Фактор - 11.02.2015

Студентите и професорите излегуваат од кабинетите, амфитеатрите и читалните. Надвор, на отворено! Уште еднаш да испратат јасна порака до власта дека автономијата на Универзитетот која се градела со децении, а за којашто макотрпно се бореа изминативе ...

Студентски пленум УКЛО: "Окупацијата е единственото решение"

Факултети - 11.02.2015

На денешниот состанок, студентите од пленумот УКЛО од Битола, со консензус одлучија да им се приклучат на нивните колеги од Скопје и да ги окупираат факултетите. Како што велат студентите, дополнително ќе ја информираат јавноста и медиумите кога и ...

Студентски пленум: Власта во последниве неколку дена магично исполнува желби

Фактор - 11.02.2015

Откако го „окупираа“ комплексот на УКИМ и прогласија Автономна зона претставниците на Студентскиот пленум се огласи и со јавно соопштение до медиумите потенцирајќи како власта во последниве неколку дена се чини дека магично исполнува желби.

Ексклузивно интервју со Студентски пленум директно од Филолошки факултет

Факултети - 11.02.2015

На окупацијата се дружиме и разговараме за образованието и она што не' мачи. Јас разговарав со Студентски пленум. Драгана: Која е целта на окупацијата? Студентски пленум : Четири месеци бевме игнорирани, бевме етикетирани, бевме отфрлени од власта.

Битолскиот пленум се подготвува за студентска окупација

Тера - 11.02.2015

Студентска окупација ќе има и во Битола е одлучено на вечерашната средба на Студентскиот пленум -УКЛО. Точниот датум се уште не е утврден, а деновиве студентите ќе одлучат кој факултет во овој град ќе биде прогласен за слободна, автономна зона.

Студентскиот пленум денеска ќе ја креира автономната зона

Тера - 11.02.2015

Студентскиот пленум денеска ќе ја формира таканаречена автономна зона пред платото на универзитетот Свети Кирил и Методиј во Скопје. Студентите најавија дека денеска ќе се прошири прекинот на наставата и на другите факултети.

Студентите прогласија Автономна зона

Тера - 11.02.2015

„Време е да прогласиме Автономна зона, односно Универзитетот конечно да биде под студентска контрола, симболично, за да докажеме што се ни прават во образованието". Вака Пленумци официјално ја прогласија окупацијата на факултетите која во моментов ...

Студентите денеска прогласуваат автономна зона

+инфо - 11.02.2015

Денеска во 12 часот на платото на УКИМ ќе биде прогласена автономна студентска зона, од страна на Студентски пленум. - Ветувања чувме, но немаме намера да седиме дома и да се надеваме дека кармата ќе го стори останатото.

Студентите денеска прогласуваат автономна зона

Бриф - 11.02.2015

Студентскиот пленум денес на пладне на платото на УКИМ ќе го организира седмиот студентски пленум и ќе прогласи автономна зона. Студентскиот пленум, кој вчера ја бојкотираше наставата на техничките факултети, за денеска најави создавање автономна ...

Студентите ќе спијат во шатори на факултетите за да го остварат сонот за квалитетно образование

Академик - 11.02.2015

Студентите велат дека со овој чин ќе им се вратат факултетите на студентите по досегашната узурпација и по упадот во нивната автономија. За Академик велат дека нивните барања значат целосна вклученост на студентите во креирање нов закон што ќе ги ...

(ВИДЕО) Студентите го освоија универзитетот!

Бриф - 11.02.2015

Студентите во организација на Студентскиот пленум се собраа на платото пред УКИМ и прогласија автономна зона и универзитет под студентска контрола. – Универзитетот треба да претставува бастион на критичката мисла која води кон напредок, место каде ...

(ВИДЕО) Студентите ја прекинаа наставата на Правен

Бриф - 11.02.2015

Студентскиот пленум прогласи автономна зона на Филолошкиот и Филозофскиот факултет, а прекин на наставата има на Правниот факултет „Јустинијан Први“. - Универзитетот треба да претставува бастион на критичката мисла која води кон напредок, место каде ...

ВИДЕО: Студентите го ослободија и Правен факултет

А1 On - 11.02.2015

Студентите со извици автономија за универзитетот влегоа во холот на правниот факултет. Студентскиот пленум со неколку поставени транспаренти побараа факултетите да останат на студентите и професорите.

ВИДЕО: Уааа МТВ, зошто не пренесувате?

А1 On - 11.02.2015

Студентите пред прогласувањето на Автономната зона на Филозофскиот факултет упатија критики кон Македонската радио телевизија. МТВ зошто не не пренесувате? Тоа се наши пари со кои вие работите.

Студентите ќе формираат Автономна зона

А1 On - 11.02.2015

Студентскиот пленум денеска ќе создаде Автономна зона пред платото на Универзитетот Свети Кирил и Методиј. По вчерашниот бојкот на наставата на техничките факултети, најавуваат ширење и на останатите факултети.

Студенти: Универзитетот мора симболично да се ослободи

А1 On - 11.02.2015

Студентите, собрани пред платото на УКИМ, велат нема да молчат, и нема да наседнат на реториката на ветувања. Не се убедени дека кога се ќе се смири нема повторно да се донесе некој нов Закон за високо образование.

(ВИДЕО) Студенти: Владата се лаже ако мисли дека ќе ги замолкне студентите

А1 On - 11.02.2015

Нема компромис со автономијата на универзитетот порачаа студентите. Според нив по сите заокружувања и партиски етикетирање, организирања контра професорски пленуми, минимизирање на бројката на студенти кои се против државен испит, студентите нема да ...

ВИДЕО: Десетте правила на Автономната студентска зона

А1 On - 11.02.2015

„Знај ги своите права, за да можеш да се бориш за нив!“, гласи првото правило на Студентскиот пленум, кои денеска беа јавно прочитани на платото на УКИМ, каде студентите прогласија автономна зона на Филозофскиот и на Правниот факултет.

ГАЛЕРИЈА Студентите се вселија во факултетите - ќе спијат таму и ќе ја бојкотираат наставата

+инфо - 11.02.2015

Со симболичното окупирање на Филозофски и Филолошки факултет, студентите денеска прогласија Автономна зона , која ќе ја реализираат со нивно вселување во предавалните и ќе постои се додека не се постигне соодветен договор со власта.

ГАЛЕРИЈА На Филозофски факултет вриеше како во кошница

+инфо - 11.02.2015

Голем број граѓани се одзваа на повикот на Студентскиот пленум упатен преку Фејсбук страницата, за донирање вреќи за спиење, сокови, чаеви, храна и други работи што се неопходни за оваа ноќ да ја минат во објектот на Филозофскиот и Филолошкиот ...

Студентите одлучија: Автономна зона ќе прогласат и во Битола

Канал 77 - 11.02.2015

По окупацијта на факултетите при УКИМ во Скопје,попладнево и студентите од Битола одлучија дека ќе прогласат слободна зона на нивниот Универзитет „Климент Охридски“. С è уште не е утврдено кога и кои факултети ќе бидат окупирани, но договорено е ...

Студентите порачаа: Зборот на премиерот не ни значи ништо!

+инфо - 11.02.2015

Зборот на премиерот не ни значи ништо, тука сме додека не видиме нешто на дело, рекоа денеска студентите откако прогласија Автономна зона на факултетите од УКИМ. Од денеска тие ќе кампуваат на факултетите и ќе ја бојкотираат наставата.

Студентите денеска прогласуваат автономна зона

Либертас - 11.02.2015

Студентскиот пленум денес на пладне на платото на УКИМ ќе го организира седмиот студентски пленум и ќе прогласи автономна зона. „Одложувањето на примената на членовите од законот, беше само прв чекор кон она што го бараме, нов закон со кој системски ...

ВИДЕО: „Уааа МТВ, зошто не пренесувате?“

Либертас - 11.02.2015

Студентите пред прогласувањето на Автономната зона на Филозофскиот факултет упатија критики кон Македонската радио телевизија, пренесе А1он . МТВ зошто не не пренесувате? Тоа се наши пари со кои вие работите.

И битолските студенти се подготвени за освојување на факултетите

Либертас - 11.02.2015

Студентска окупација ќе има и во Битола е одлучено на вечерашната средба на Студентскиот пленум -УКЛО. Точниот датум се уште не е утврден, а деновиве студентите ќе одлучат кој факултет во овој град ќе биде прогласен за слободна, автономна зона, ...

(ВИДЕО) Првата вечер на студентското освојување на УКИМ

Либертас - 11.02.2015

Распослани на скалите во аулата на Филолошкиот факултет, со музика и пријатна атмосфера, студентите ја поминуваат првата вечер на факултетот од почнувањето на официјалната окупација. На Филолошкиот факултет, околу педесетина студенти од различни ...

СОЛИДАРНОСТ ЗА СТУДЕНТИТЕ КОИ ПРОГЛАСИЈА АВОНОМНА ЗОНА: Требаат ќебиња, храна, санитарни материјали

Sky - 11.02.2015

Студентскиот пленум од денес прогласува автономна зона на Филозофски/Филолошки факултет! - Автономната зона ќе опстојува се додека не се исполнат барањата кои ги поставивме. Доколку сакате да ја искажете вашата солидарност, би било убаво да ни ...

Го окупираа Универзитетот, за да го ослободат

Sky - 11.02.2015

Со порака „Окупирам за да ослободам“, студентите решија да си го вратат назад она што им припаѓа и да прогласат автономна студентска зона. И додека во Собранието се подготвуваат измени на законот за високо образование, Студентскиот пленулм и ...

Студентите бараат нов закон за високо образование

МРТ - 11.02.2015

Симболично прогласија „Автономна студентска зона“ и со пароли „Универзитетот е наш“ побараа изготвување нов закон за високо образование, со гаранција дека Студенскиот пленум ќе биде активен чинител...

(ФОТО) СТУДЕНТИТЕ ПОРАЧАА: Не сте свесни - колку сме бесни

Sky - 11.02.2015

Студентите се собраа на платото пред Универзитет „Свети Кирил и Методиј“, каде ќе го одржат седмиот пленум, на кој треба да одлучат дали ќе ги окупираат факултетите сè додека Владата не го исполни ветувањето дека ќе се повлечат измените на Законот ...

ФОТО+ВИДЕО: Студентите прогласија автономна зона и универзитет под студентска контрола!

Либертас - 11.02.2015

Студентите во организација на Студентскиот пленум се собраа на платото пред УКИМ и прогласија автономна зона и универзитет под студентска контрола. Тие ги објаснија причините за ваквиот чекор.

Студентите ги окупираа и факултетите и предавањата

Sky - 11.02.2015

Студентите денеска прогласија автономија и го„ ослободија“ универзитетот, кој ќе биде под студентска контрола. Тие ја побараа уставно загарантираната автономија така што и ќе спијат на универзитетот и ќе држат алтернативни предавања.

Студентите ги „окупираа“ факултетите на УКИМ

еМагазин - 11.02.2015

Студентите денеска на Филолошкиот, Филозофскиот, Правниот и Економскиот факултет при Универзитетот Свети Кирил и Методиј прогласија автономна зона и најавија дека ќе дејствувале паралелно со одвивањето на наставата и дека ќе спијат на факултети, а ...

Студентите прогласуваат автономна зона – во среда ќе го окупираат универзитетот

Кирилица - 11.02.2015

Студентскиот пленум објави дека во среда на пладне на платото на УКИМ ќе го организира седмиот студентски пленум и ќе прогласи слободна зона. „Одложувањето на примената на членовите од законот, беше само прв чекор кон она што го бараме, нов закон со ...

Студентите на УКИМ бараат преговори за новиот закон

Вечер Прес - 11.02.2015

Студентите во организација на Студентскиот пленум се собраа на платото пред УКИМ и прогласија автономна зона и универзитет под студентска контрола. Тие ги објаснија причините за ваквиот чекор.

Студентите прогласија Автономна зона, ќе спијат на факултетите

Кирилица - 11.02.2015

Студентите се собраа на платото пред Универзитет „Свети Кирил и Методиј“, каде ќе го одржат седмиот пленум, на кој треба да одлучат дали ќе ги окупираат факултетите сè додека Владата не го исполни ветувањето дека ќе се повлечат измените на Законот ...

Студентскиот пленум прогласи ”автономна зона” на УКИМ

Кумановски м. - 11.02.2015

Со симболичното окупирање на Филозофски и Филолошки факултет, студентите денеска прогласија Автономна зона, која ќе ја реализираат со нивно вселување во предавалните и ќе постои се додека не се постигне соодветен договор со власта.

Студентите од Пленумот прогласија ’автономна зона’ на факултетите

Макфакс - 11.02.2015

Со ’окупирање’ на Филолошкиот и филозофскиот факултет студентите од групата Студентски пленум којашто се противи на од владата предложениот државен испит, прогласија во средата „автономна зона“ и продолжија со заземање на економскиот и правниот ...

Пленумци ја бојкотираат наставата на техничките факултети

Нова ТВ - 10.02.2015

Со транспарент на кој стои пораката „Автономна зона“, Пленумци денеска на техничките факултети влегуваат од предавална во предавална и ги повикуваат своите колеги студенти да ги поддржат во нивната борба против измените во Законот за високо ...

Бојкотирана наставата на техничките факултети на УКИМ

Вест - 10.02.2015

Студентскиот пленум, на повеќе факултети од Универзитетот "Св. Кирил и Методиј" организираше герила акции, повикувајќи ги студентите да ја бојкотираат наставата. Студентите влегуваа во предавалните и со транспарент, на кој пишуваше "Автономна зона", ...

Студентскиот пленум најавува блокада на факултетите

Телма - 10.02.2015

Студентскиот пленум декеска ја бојкотира наставата на техничките факултети. Пленумот ќе организира утре создавање на автономна зона пред платото на УКИМ, каде се најавува ширење на прекинот на настава и на останатите факултети.

Законот за образование во парламентот

Утрински - 10.02.2015

Денешната собраниска седница не ги премисли професорите и студентите од двата пленуми во намерата денеска да го „окупираат“ универзитетот и да прогласат „автономна зона“ Новите измени на Законот за високо образование, со кои се одложува ...

Фото: Студентски пленум ги бојкотираше техничките факултети

Фокус - 10.02.2015

Студентите утре треба да го одржат седмиот Генерален пленум Студентите утре треба да го одржат седмиот Генерален пленум, но претходно во една од повеќето герила акции „Автономна зона“, денеска се бојкотираше настава на техничките факултети на ...

ОБНОВЕНО: [Галерија] Бојкот на наставата на техничките факултети

Радио МОФ - 10.02.2015

Само еден ден пред Студентскиот генералниот пленум закажан на пладне на платото пред Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, студенти од техничките факултети ги повикаа своите колеги да ги напуштат предавањата и да ја бојкотираат наставата.

Студентите од битолскиот универзитет утре ќе се договараат како да ја блокираат наставата

Фокус - 10.02.2015

Студентски пленум – УКЛО, организиран од студентите на битолскиот универзитет, утре ќе одржи блокаден пленум на кој ќе се дискутира за блокада… Студентски пленум – УКЛО, организиран од студентите на битолскиот универзитет, утре ќе одржи блокаден ...

Седми студентски пленум: Автономна Зона!

Факултети - 10.02.2015

Одложувањето на примената на членовите од законот, беше само прв чекор кон она што го бараме, нов закон со кој системски ќе го ревидираме концептот на високо образование. Ветувања чувме, но немаме намера да седиме дома и да се надеваме дека кармата ...

Пленумци , од предавална во предавална, за  бојкот на наставата на техничките факултети

Локално - 10.02.2015

Со транспарент на кој стои пораката „Автономна зона“, Пленумци денеска на техничките факултети влегуваат од предавална во предавална и ги повикуваат своите колеги студенти да ги поддржат во нивната борба против измените во Законот за високо ...

(ФОТО) Наставата блокирана на Техничките факултети

Фактор - 10.02.2015

На еден ден пред закажаниот Седми студентски пленум студенти од техничките факултети ги повикаа своите колеги да ја бојкотираат наставата. „Денес, експлицитно, преку активности на Студентскиот пленум се поттикна вклучување на студентите, нивно анг ...

Нови герила акции на Студентскиот пленум

Факултети - 10.02.2015

Студентскиот пленум покрај другите подготвителни активности, планира герила акции пред Седмиот генерален пленум „Автономна зона“. Студентите се активни на Правниот факултет „Јустинијан Први“, Филозофскиот факултет, Филолошкиот факултет „Блаже ...

ГАЛЕРИЈА Бојкот на техничките факултети во режија на Студентски пленум

+инфо - 10.02.2015

Во една од повеќето герила акции пред Седмиот генерален пленум „Автономна зона“, кој треба да се одржи утре, денеска се бојкотираше настава на техничките факултети на скопскиот универзитет.

(ФОТО) Студентски пленум објави: Бојкотот на техничките факултети е успешен

Бриф - 10.02.2015

„Бојкотот на техничките факултети е успешен!!! Ајде Пленумци, битката за подобро високо образование е далеку од завршена“, соопштија од Студентскиот пленум преку својата Фејсбук страна и ги објавија следните фотографии.

Пленумци: „Автономна зона“ против Законот за високо образование

Канал 77 - 10.02.2015

Со пораки испишани на платно „Автономна зона“, членови на Студентскиот пленум влегуваа во просториите на Техничкиот факултет и апелираа за заедничка борба против измените за Законот за високо образование.

Студентите порачуваат: Со нас повеќе нема играчки!

Либертас - 10.02.2015

Ви пренесуваме текст објавен на страницата на Студентскиот пленум – став на студентите во пресрет на најавената „окупација“ на факултетите, односно прогласувањето автономна зона. Како започна сè? И на третиот ден (од октомври) бидна соопштение.

(ФОТО) Студентски пленум: Бојкотот на техничките факултети е успешен!

Либертас - 10.02.2015

„Бојкотот на техничките факултети е успешен!!! Ајде Пленумци, битката за подобро високо образование е далеку од завршена“, соопштија од Студентскиот пленум преку својата Фејсбук страна и ги објавија следните ...

Студентскиот пленум во среда ќе го освојува универзитетот

Нова ТВ - 09.02.2015

Студентскиот мпленум најави акција за освојување на универзитетот. Студентски пленум го закажа седмиот студентски собир за среда (11 февруари) напладне пред платото на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје.

Студентите ќе креираат автономна зона

Вест - 09.02.2015

Под мотото, "Ајде да го освоиме назад универзитетот, време е да креираме автономна зона!" студентите во среда ќе го "окупираат" универзитетот. Студентскиот пленум преку соопштение го најави собирот и ги повика студентите во среда во 11:55 да дојдат ...

Студентски пленум со герила акции до среда

Нова ТВ - 09.02.2015

-Земајќи го предвид седмиот генерален пленум, најавен како „Автономнa зона“, забележителни се активности во аулите на неколку факултети. Студенти и членови на Студентскиот Пленум се присутни во аулите на: Правен факултет „Јустинијан Први“, ...

Седми студентски пленум во среда: Ајде да го освоиме назад универзитетот

Радио МОФ - 09.02.2015

Студентски пленум преку Фејсбук настан го закажа седмиот студентски собир за среда (11 февруари) на пладне пред платото на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје. Пленумот објаснува дека одложувањето на примената на членовите од законот, бил ...

Студентскиот пленум во среда ќе ја креира автономната зона

МКД - 09.02.2015

Студентски пленум во среда напладне пред платото на универзитетот „Св. Кирил и Методиј" во Скопје ќе одржат студентски собир на кој ќе ја креираат ветената автономна зона. За Студентскиот пленум ветеното одложување на примената на измените од ...

Битолските студенти размислуваат за окупација, средба во среда на Биотехничкиот факултет

Радио МОФ - 09.02.2015

Со цел да се види какво е расположението на студентите во Битола за идејата да се блокира некој од факултетите, Студентски пленум – УКЛО преку Фејсбук ги повика студентите во борбата за квалитетно и еманципаторно/автономно образование.

[Галерија] Нови герила акции на Студентски пленум

Радио МОФ - 09.02.2015

Пред одржувањето на настанот во среда – Седмиот генерален пленум „Автономна зона“, Студентскиот пленум планира нови герила акции. Со транспаренти „Активирај се, реализирај се, студентизирај се“, „Знаење, Слобода, Вистина“, студентите ги продолжуваат ...

Студентите прогласуваат слободна зона – во среда ќе го окупираат универзитетот

Локално - 09.02.2015

Студентскиот пленум доцна вечерва на својата Фејсбук страница објави дека во среда на пладне на платото на УКИМ ќе го организира седмиот студентски пленум и ќе прогласи слободна ...

Студентите прогласија автономна зона, в среда окупација на Универзитетите

Фактор - 09.02.2015

Во среда на пладне пред платото на УКИМ од Студентскиот пленум соопштија дека ќе го организираат седмиот студентски пленум и ќе проглаат слободна зона. „Одложувањето на примената на членовите од законот, беше само прв чекор кон она што го бараме, ...

Студентскиот пленум најавува герила акции за в среда

Локално - 09.02.2015

Студентскиот пленум в среда најави освојување на Универзитетот, но пред тоа тие планираат неколку герила акции. Интегрално ви го пренесуваме нивното соопштение. Земајќи го предвид седмиот генерален пленум, најавен како „Автономнa зона“, ...

Студентскиот пленум во среда ќе ја креира автономната зона

Тера - 09.02.2015

За Студентскиот пленум ветеното одложување на примената на измените од Законот за високо образование е само дел од она што тие го бараат - нов закон со кој системски ќе се ревидира концептот на високо образование.

Во среда окупација на универзитетот – Студентскиот пленум прогласува слободна зона

Бриф - 09.02.2015

Студентскиот пленум доцна вечерва на својата Фејсбук страница објави дека во среда на пладне на платото на УКИМ ќе го организира седмиот студентски пленум и ќе прогласи слободна зона. „Одложувањето на примената на членовите од законот, беше само прв ...

Студентите во среда ќе го окупираат платото на УКИМ

Канал 77 - 09.02.2015

Студентскиот пленум доцна вечерва на својата Фејсбук страница објави дека во среда на пладне на платото на УКИМ ќе го организира седмиот студентски пленум и ќе прогласи слободна зона. „Одложувањето на примената на членовите од законот, беше само прв ...

Студентски пленум: Ајде в среда да го освоиме универзитетот

+инфо - 09.02.2015

За среда во 12 часот, Студентски пленум преку Фејсбук го закажа седмиот студентски собир пред платото на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје. Пленумот објаснува дека одложувањето на примената на членовите Законот за високо образование бил ...

Студентите в среда ќе го прогласат универзитетот за автономна зона

А1 On - 09.02.2015

Одложувањето на примената на членовите од законот беше само прв чекор кон она што го бараме, нов закон со кој системски ќе го ревидираме концептот на високо образование, пишува на настанот кој го креираше „Студентски пленум“ на социјалната мрежа ...

ГАЛЕРИЈА Студентски пленум подготвува нови герила акции пред пленумот в среда

+инфо - 09.02.2015

Герила акции, покрај другите подготвителни активности, планира Студентскиот пленм пред означајниот настан в среда - Седмиот генерален пленум „Автономна зона“. Студентите се активни во аулите на неколку факултети, презентирајќи ја својата платформа и ...

Седми студентски пленум во среда: Ајде да го освоиме назад универзитетот

Правдико - 09.02.2015

Студентски пленум преку Фејсбук настан го закажа седмиот студентски собир за среда (11 февруари) напладне пред платото на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје. Пленумот објаснува дека одложувањето на примената на членовите од законот, бил ...

Студентите прогласуваат слободна зона – во среда ќе го окупираат универзитетот

Либертас - 09.02.2015

Студентскиот пленум доцна вечерва на својата Фејсбук страница објави дека во среда на пладне на платото на УКИМ ќе го организира седмиот студентски пленум и ќе прогласи слободна зона. „Одложувањето на примената на членовите од законот, беше само прв ...

Студентите прогласуваат слободна зона – во среда ќе го окупираат универзитетот

Sky - 09.02.2015

Студентскиот пленум доцна синоќа на својата Фејсбук страница објави дека во среда на пладне на платото на УКИМ ќе го организира седмиот студентски пленум и ќе прогласи слободна зона. „Одложувањето на примената на членовите од законот, беше само прв ...

ГАЛЕРИЈА: Герилски акции на Студентскиот пленум пред „Автономна зона“

Либертас - 09.02.2015

Во рамки на седмиот генерален пленум, најавен како „Автономнa зона“, забележителни се активности во аулите на неколку факултети. Студенти и членови на Студентскиот Пленум се присутни во аулите на: Правен факултет „Јустинијан Први“, Филозофски ...

Пленумци в среда ќе одлучуваат за окупација на универзитетите

Sky - 09.02.2015

„Студентски пленум“ при Универзитет „Св. Климент Охридски“ за среда најавува блокаден пленум, на кој ќе се дискутира за можен бојкот на наставата на сите факултети што се дел од битолскиот универзитет.

Студентски пленум: Во среда ќе креираме автономна зона

Кумановски м. - 09.02.2015

Студентскиот пленум во среда најави освојување на Универзитетот, но пред тоа, тие планираат неколку ”герила” акции. Интегрално ви го пренесуваме нивното соопштение. Одложувањето на примената на членовите од законот, беше само прв чекор кон она што ...