TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Владиниот портпарол побара оставка од академикот Ристовски

Алсат-М - 04.10.2009

Владата на Македонија бара одговорност од редакцискиот совет на Македонската Енциклопедија. Портпаролот на владата Шефик Дураку рече дека заради морална ...

Протести против енциклопедијата и во Тирана

Макфакс - 04.10.2009

Тирана / 30.09.09 / 09:10 Десетици млади луѓе синоќа одржаа протести против содржината на македонската енциклопедија пред македонската амбасада во Тирана, јави ...

Мета - Тирана има конструктивен став за проблемот со Енциклопедијата

Макфакс - 04.10.2009

Тирана / 01.10.09 / 14:31 Официјална Тирана не превзема активности кои ќе ја продлабочат проблематиката околу прашањето на Македонската енциклопедија.

ТМРО бара оставка од академик Блаже Ристевски

Нетпрес - 04.10.2009

Блаже Ристевски, академикот што ја подготвуваше енциклопедијата, веднаш да поднесе оставка во МАНУ, бараат од ТМРО.

Топи - Енциклопедијата паталошки сојуз на одредени кругови

Макфакс - 04.10.2009

Тирана / 03.10.09 / 11:02 Енциклопедијата на Македонија не беше просто една измислица на македонските академици, туку документот е поширок патолошки сојуз меѓу ...

Скопје виа Приштина

Вечер Прес - 04.10.2009

По триста отпечатени примероци се самозабрани Енциклопедијата. Некои од нас мазохистички уживаа во тоа.

А1 анализа: Кој ќе понесе одговорност за енциклопедијата?

А1 - 03.10.2009

Македонската енциклопедија требаше да биде круната и гордоста на македонската научна мисла. Наместо тоа, таа до коска ги навреди Албанците, ги налути ...

Топи: Енциклопедијата патолошки сојуз на одредени кругови

А1 - 03.10.2009

Енциклопедијата на Македонија не беше просто една измислица на македонските академици, туку документот е поширок патолошки сојуз меѓу одреден круг на академици ...

Академиците-Албанци бараат смени во редакцискиот одбор на енциклопедијата

Алсат-М - 03.10.2009

Главниот редактор на македонската Енциклопедија, Блаже Ристовски, за в понеделник свика седница на редакцискиот одбор.

Енциклопедијата може да го загрози извештајот на ЕК

Алсат-М - 03.10.2009

Објавувањето на македонската Енциклопедија и многубројните реакции околу нејзината содржина, ги подели политичарите и аналитичарите во нивните ставови околу ...

Оф, оф, Академијо…!

Утрински - 03.10.2009

Дента кога се промовираше Македонската енциклопедија, гледајќи ги авторите и промоторите и нешто кажано и прикажано од содржината во медиумите, прво што ми ...

Ќе има ли оставки на академиците

Утрински - 03.10.2009

Двотомната енциклопедија на Македонската академија на науките и уметностите е повлечена. Трајно или привремено, ќе се види.

Штета е направена, но лек има!

Deutsche Welle - 03.10.2009

Откако МАНУ најави повлекување на енциклопедијата, нејзино корегирање и дополнително утврдување на одговорноста, а двоецот Груевски-Ахмети излезе со заедничка ...

Црвенковски:Груевски две недели молчеше за енциклопедијата

Алсат-М - 03.10.2009

Лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски, го критикуваше премиерот Никола Груевски за неговиот пристап кон македонската енциклопедија.

И албанскиот претстедател против енциклопедијата на МАНУ

Алсат-М - 03.10.2009

За прв пат и претседателот на Албанија, Бамир Топи, се огласи со критика за македонската енциклопедија.

Македонската енциклопедија е дело на широк патолошки сојуз меѓу одреден круг академици и политичари во Скопје

Канал5 - 03.10.2009

Македонската енциклопедија е дело на широк патолошки сојуз меѓу одреден круг академици и политичари во Скопје, агресивна изјава на албанскиот претседател, ...

Неделен печат – Влијанието на енциклопедијата врз мултиетницизмот

Р.С.Европа - 03.10.2009

Насловните страници на трите неделници, ,,Сега,, ,,Глобус,, и ,,Фокус,, се коментари на ефектите на некои одредници во Македонска енциклопедија врз ...

Топи: Енциклопедијата патoлошки сојуз на одредени кругови

Алфа - 03.10.2009

Енциклопедијата на Македонија не беше просто една измислица на македонските академици, туку документот е поширок патолошки сојуз меѓу одреден круг на академици ...

И Грците скокнаа против Енциклопедијата

Н.Македонија - 03.10.2009

Откако портпаролот на грчкото МНР енциклопедијата на МАНУ ја нарече „нова алатка за фалсификување на историјата“ од страна на македонската влада, грчкото лоби ...

Што ќе забрануваме кога ќе ни снема книги?

Н.Македонија - 03.10.2009

Норвешкиот поет Кнут Хамсун, кому норвешката држава годинава му славеше јубилеј, беше извонреден писател и несовршено човечко суштество, кое веруваше во ...

Енциклопедијата се шири меѓу граѓаните

Н.Македонија - 03.10.2009

Граѓаните ја умножуваат првата Македонска енциклопедија. От­како МАНУ најави дека ги повлекува отпечатените примероци поради реакциите во јавноста, граѓаните ...

Апсурди во Енциклопедијата - за Тоше само десетина редови

А1 - 02.10.2009

Неколку штури информации во десетина реда - вака е опишан пејачот околу чија музика и енергија се обединуваа милиони фанови на тензичниот Балкан.

„Текстовите во енциклопедијата пишувани со намера“

А1 - 02.10.2009

Блаже Ристовски нема ниту научен, ниту општествен кредибилитет и понатаму да биде на чело на проектот Македонска енциклопедија, согласни се повеќето ...

Зошто никој не го гасне огнот кај Албанците

Утрински - 02.10.2009

Во националистичкиот пожар што избувна веднаш по објавувањето на контроверзната енциклопедија, но и целата атмосфера што се создаде потоа, се чини дека се ...

Жешка шлаканица за МАНУ

Утрински - 02.10.2009

„Науката треба да се заснова врз факти, да биде непристрасна и да не навлегува во контроверзиите на дневната политика“, рече завчера претседателот Ѓорге ...

Пироманите го гаснат пожарот

Утрински - 02.10.2009

Прво е посеано семето на злото. Сега го жнееме горчливиот род. Речиси еден месец Македонија во грч чекаше да види дали политичките елити се дораснати и имаат ...

Delenda est academia

Дневник - 02.10.2009

Во 1998 Албанската академија ја издаде „Платформата за решавање на албанското национално прашање“.

МАНУ - сликата за Македонија

Дневник - 02.10.2009

Ако врз политичка, а тоа значи крајно ненаучна основа, се врши притисок и се дозволи денес упад во енциклопедијата, утре во научните трудови и учебници, под ...

Науката и суетата

Дневник - 02.10.2009

Најбезболно за смирување на меѓуетничките тензии, а би било етички и научно коректно, најодговорните за ова (не целата редакција) да си поднесат оставки и да ...

Неодредница Македонија

Дневник - 02.10.2009

За да избувне војна, во моментов е доволно некој да пукне со балон од мастика. Ете каква тензија дигнаа одредниците во првата енциклопедија.

Само со нов тим можеме до ново дело

Дневник - 02.10.2009

Промените не смеат да завршат на шесте одредници за Албанците, туку се потребни темелни измени, кои треба да ги прават нови автори, сметаат експерти Промените ...

ДПА бара спречување на политичката и етничката криза

Утрински - 02.10.2009

ТЕТОВО - Демократската партија на Албанците е загрижена за ситуацијата во земјата која водела кон катастрофа.

Албанските политичари им кројат капа на историчарите

Форум - 02.10.2009

Полемика “Додека Илирите од северниот Илирикум се стопиле во Словените во повеќевековен процес, дел од Илирите од јужниот Илирикум нашол прибежиште во ...

Георгиевски за Фокус - Македонската енциклопедија е просрпско четиво

Inpress - 02.10.2009

Софија, 2. октомври (ИНПРЕС) Поранешниот македонски премиер Љубчо Георгиевски, сега неформален лидер на ВМРО-Народна партија, во разговор за софиската агенција ...

Албанија со контсруктивен став за енциклопедијата

Кирилица - 02.10.2009

Ние нема да преземаме чекори кои ги трујат албанско – македонските односи Официјална Тирана ја смирува топката во врска со македонската енциклопедија и најави ...

Албанија ја смирува топката за енциклопедијата

Сител - 02.10.2009

Албанските власти нема да преземат никакви активности кои би ја продлабочиле проблематиката со Македонската енциклопедија.

Ахмети ја поздрави одлуката на МАНУ

Кирилица - 02.10.2009

Во земјава да владее мир, проблемите да се решат на вистински начин и да се рефлектира вистината во идната исправена енциклопедија со учеството на албанските ...

Во Енциклопедијата се амнестираат и комунистичка СФРЈ и СХС

Н.Македонија - 02.10.2009

Љубчо Георгиевски вели дека со ова дело МАНУ прави комплетна амнестија на комунистичка Југославија, но и на Кралството СХС, затоа што испаѓало дека Македонија ...

Енциклопедијата пуштена во печат без сериозна ревизија

Н.Македонија - 02.10.2009

И оние што учествувале во пишувањето на Енциклопедијата и оние чие постоење и творештво се заборавени да се спомнат се согласуваат во едно - Енциклопедијата не ...

Одговорноста на Блаже Ристовски ќе се утврдува „од понеделник“

Н.Македонија - 02.10.2009

Академикот Блаже Ристовски, главниот редактор на „Македонската енциклопедија“, вчера не се појавил во МАНУ, велат службите во Академијата, а вонредната седница ...

Стотина Албанци протестираа против „Македонска енциклопедија“

Н.Македонија - 02.10.2009

Со два транспаренти, „Ние ве направивме држава“ и „Енциклопедија на срамот“ и неколку албански знамиња, стотина Албанци вчера протестираа против македонската ...

Енциклопедијата е гордост за Македонија

Н.Македонија - 02.10.2009

Тезата на албанските националисти е дека Македонците се дојденци, натрапници во својата држава. Да се негира македонскиот народ, кој е тука три илјади години, ...

Георгиевски: Главен проблем се навредите за македонската историја

А1 - 01.10.2009

Најголема катастрофа и навреда во македонската енциклопедија се лагите и фалсификатите за македонската историја.

Не се реализираа најавените протести во Скопје

BBC - 01.10.2009

Во Македонија не се реализираа најавените протести на вонпарламентарните партии на Албанците против неодамна објавената Енциклопедија на Македонската академија ...

Четврток, 1 октомври

BBC - 01.10.2009

Спорот околу македонската Енциклопедија и пожарот во манастирот Свети Јован Бигорски се насловни теми во весниците.

Слаб одзив за протестот против енциклопедијата

А1 - 01.10.2009

Протестот што поради Македонската енциклопедија беше најавен за попладнево од вонпарламентарни партии на Албанците, ќе го изразат само претставници на партиите ...

Амбасадата на Велика Британија ја поздрави одлуката за корекција на делови од Енциклопедијата

Канал5 - 01.10.2009

Амбасадорот на Велика Британија во Македонија Ендрју Ки денеска ја поздрави одлуката на МАНУ за повлекување и корекција на Македонската енциклопедија.

Ахмети: Средбата со Груевски ја смири состојбата

Алсат-М - 01.10.2009

Лидерот на ДУИ ја поздрави одлуката на МАНУ за повлекување на енциклопедијата. Лидерот на ДУИ, Али Ахмети ја поздрави одлуката на МАНУ за исправка на спорните ...

Политичари пожарникари

Утрински - 01.10.2009

Догорчето што го фрлија дел од академиците од МАНУ со енциклопедијата се претвори во оган. Дали пожарот ќе се санира без поголеми последици, пак, ќе зависи од ...

Антимакедонски пароли на протестот во Тетово

Утрински - 01.10.2009

ТЕТОВО - „Бараме ургентно повлекување на Македонската псевдоенциклопедија, а македонската псевдоакадемија да се занимава со наука.

МАНУ ја повлече енциклопедијата

Утрински - 01.10.2009

Претседателството на МАНУ на вчерашната седница одлучи да се повлече енциклопедијата од продажба.

Груевски и Ахмети ја лоцираат одговорноста во МАНУ

Утрински - 01.10.2009

По една и пол недела од бурните реакции, осуди, протести, закани за напуштање на власта поради скандалозните определници во енциклопедијата, кои последниве ...

Извештајот на Брисел падна во сенка

Утрински - 01.10.2009

Вицепремиерот за евроинтеграции, Васко Наумовски, вчера конечно успеа да си пробие пат до медиумите, учествувајќи на промоцијата на речникот на зборови на ЕУ.

Партиски протести за енциклопедијата

Алсат-М - 01.10.2009

Вонпарламентарни партии на Албанците во Македонија денеска ќе излезат на протести со барање за целосно повлекување на македонската енциклопедија.

Британија го поздрави повлекувањето на македонска енциклопедија

Телма - 01.10.2009

Амбасадорот на Велика Британија во Македонија Ендрју Ки денеска ја поздрави одлуката на МАНУ за повлекување и корекција на Македонската енциклопедија.

МАНУ ја повлекува Енциклопедијата

Deutsche Welle - 01.10.2009

По жестоките реакции, Македонската академија на науките и уметностите донесе одлука да ја повлече „Македонската енциклопедија“ и да ги ревидира оспорените ...

Ендрју Ки ја поздрави одлуката на МАНУ

Алсат-М - 01.10.2009

Амбасадорот на Велика Британија во Македонија Ендрју Ки денеска ја поздрави одлуката на МАНУ за измена на одредени делови од Македонската енциклопедија.

Сопрена дистрибуцијата и се најавува корекција

Вест - 01.10.2009

МАНУ е загрижена што првата Македонска енциклопедија предизвика жестоки контроверзни реакции и што стана повод за нови меѓуетнички тензии во Македонија Да се ...

Откажан протестот против енциклопедијата

Алсат-М - 01.10.2009

Најавениот протест на две вонпарламентарни партии и неколку граѓаниски организации на Албанците во Македонија за повлекување на енциклопедијата на МАНУ, ...

Протестот пред МАНУ откажан, но не и пред Владата

Телма - 01.10.2009

Најавениот протест на две вонпарламентарни партии и неколку граѓаниски организации на Албанците во Македонија за повлекување на енциклопедијата на МАНУ, ...

Георгиевски: Енциклопедијата е уште понавредлива за Македонците

Алсат-М - 01.10.2009

Поранешниот премиер Љубчо Георгиевски смета дека Енциклопедијата на МАНУ во некои делови била многу понавредлива за Македонците, отколку за Албанците.

Протестот на вонпарламентарните партии мина мирно

Канал5 - 01.10.2009

Над стотина демонстрираа пред Владата како дел од протестите кои ги организираше, па ги одложи партијата НДУ на Хисни Шакири.

МВР демантира дека полицијата ги попречувала протестите

Канал5 - 01.10.2009

Министерството за внатрешни работи демантира дека биле блокирани сите пристапи кон Скопје со што, според организаторите на протестот за повлекување на ...

Енциклопедијата на „тапет“ кај опозицијата

Канал5 - 01.10.2009

Енциклопедијата да биде последна опасна политичка игра на владините партнери Груевски и Ахмети. Оваа порака стигна од партијата на Селмани.

Селмани со специјална порака до Ахмети

Телма - 01.10.2009

Панта Џамбазоски Македонска енциклопедија се повлекува не заради соопштението на Груевски и Ахмети, туку заради притисокот од меѓународниот фактор, како и од ...

ВМРО-Народна очекува поддршка од ВМРО-ДПМНЕ за златно-жолтиот лав

Канал5 - 01.10.2009

Упорни, по втор пат народњаците почнаа да се потпишуваат на иницијативата за златно - жолтиот лав да стане грб на државата.

Ахмети ја поздрави одлуката на МАНУ да ја поправи Енциклопедијата

Сител - 01.10.2009

Лидерот на ДУИ Али Ахмети денеска ја поздрави последната одлука на МАНУ за да ги поправи спорните делови на „Македонската енциклопедија“.

Не се одржа протестот за повлекување на енциклопедијата

Кирилица - 01.10.2009

Да се подготви нова енциклопедија со нов редакциски одбор и посебна редакција за делот кој се однесува на Албанците Најавениот протест на две вонпарламентарни ...

Иванов - homo duplex !

Inpress - 01.10.2009

Скопје, 1. октомври (ИНПРЕС) Претседателот на Република Македонија Ѓорѓе Иванов, прво добро ја пополнил Македонската енциклопедија, со неколку одредници за ...

Партиски протести за енциклопедијата

МРТ - 01.10.2009

Вонпарламентарни партии на Албанците во Македонија денеска ќе излезат на протести со барање за целосно повлекување на македонската енциклопедија.

Енциклопедијата спорна не само за Албанците

Алфа - 01.10.2009

Енциклопедијата не е спорна само за Албанците туку и за Македонците оценуваат интелектуалци и политичари откако изданието може да го види поширок круг на луѓе ...

Откажан протестот против енциклопедијата

Алфа - 01.10.2009

Организаторите го откажаа протестот против енциклопедијата под изговор дека полициските специјалци ги блокирале приодите кон Скопје и поставиле патроли на ...

Ахмети ја поздрави одлуката на МАНУ за корекција на Енциклопедијата

Р.С.Европа - 01.10.2009

Лидерот на ДУИ Али Ахмети денеска ја поздрави последната одлука на МАНУ за корекција на спорните делови на „Македонската енциклопедија“.

ДПА незадоволна од реакцијата на владејачката коалиција

Форум - 01.10.2009

„Премиерот (Никола) Груевски и Владата очекувано не се дистанцираа од енциклопедијата, исто така Али Ахмети и ДУИ ставија печат на предавството со ненапуштање ...

Албанија со контруктивен став за енциклопедијата

Сител - 01.10.2009

Официјална Тирана ја смирува топката во врска со македонската енциклопедија и најави дека нема да преземе активности што ќе ја продлабочат проблематиката околу ...

Омекнува речникот во Тирана за Македонската енциклопедија

Inpress - 01.10.2009

Тирана, 1. октомври (Инпрес) Потпретседателот на албанската влада и министер за надворешни работи Илир Мета, со настојување да не долива масло на огнот во ...

Та Вима - Македонската енциклопедија е инструмент за фалсификување на историјата

Inpress - 01.10.2009

Атина, 1. октомври (ИНПРЕС) „Содржината на енциклопедијата објавена од страна на Македонската академија на науките и уметностите ги заостри односите меѓу ...

Петковски: Груевски е главен фраер во Енциклопедијата

Нетпрес - 01.10.2009

Премиерот Никола Груевски е главен фраер во Енциклопедијата и тој треба да ја понесе одговорноста за нејзиното излегување, изјави денеска претседателот на НСДП ...

Полемика

Форум - 01.10.2009

Првото издание на Македонската енциклопедија предизвика бурни реакции во јавноста. Академиците велат дека се вџашени од интензитетот на политичките реакции кои ...

Слаб одзив за протестот против енциклопедијата

Алфа - 01.10.2009

Протестот што поради македонската енциклопедија беше најавен за попладнево од вонпарламентарни партии на Албанците ќе го изразат само претставници на партиите ...

Британскиот амбасадор го поздрави повлекувањето на Енциклопедијата

Кирилица - 01.10.2009

Се надевам дека сега Владата и сите институции и партии во Македонија ќе можат да се фокусираат на чекори кои се потребни за да се добијат позитивни одлуки ...

МАНУ ќе ја сопре дистрибуцијата и ќе ја коригира Енциклопедијата

Кирилица - 01.10.2009

Претседателството на Македонската академија ги отфрла непримерените обиди да се порекне и да се делегитимира МАНУ како врвна научна и уметничка институција ...

Не се одржа најавениот протест за повлекување на енциклопедијата

Кајгана - 01.10.2009

Најавениот протест на две вонпарламентарни партии и неколку граѓаниски организации на Албанците во Македонија за повлекување на енциклопедијата на МАНУ, ...

Не се одржа Најавениот протест за повлекување на енциклопедијата

Сител - 01.10.2009

Најавениот протест на две вонпарламентарни партии и неколку граѓаниски организации на Албанците во Македонија за повлекување на енциклопедијата на МАНУ, ...

Од масовниот протест против Енциклопедијата - ништо

Нетпрес - 01.10.2009

Масовниот протест на вонпарламентарните албанските партии предводен од Националната демократска унија на Хисни Шакири, кој беше најавен за денес пред Владата ...

Стотина млади Албанци протестираа пред Владата

Кирилица - 01.10.2009

Демонстрантите, меѓу кои имало и малолетници, според нивните искази се собрале спонтано Стотина младинци, меѓу кои и малолетници, попладнево се собраа пред ...

Британскиот амбасадор ја поздрави одлуката на МАНУ

Форум - 01.10.2009

Амбасадорот на Велика Британија во Македонија Ендрју Ки денеска ја поздрави одлуката на МАНУ за измена на одредени делови од Македонската енциклопедија „Се ...

МВР демантира дека биле блокирани сите пристапи кон Скопје

Кирилица - 01.10.2009

Министерството за внатрешни работи демантира дека биле блокирани сите пристапи кон Скопје со што, според организаторите на протестот за повлекување на ...

МВР му одговори на Хисни Шакири

Inpress - 01.10.2009

Скопје, 1. октомври (Инпрес) Министерството за внатрешни работи демантира дека биле блокирани сите пристапи кон Скопје со што, според организаторот, голем број ...

Иванов ја поздравува одлуката на МАНУ да ја повлече Енциклопедијата

Нетпрес - 01.10.2009

Во едно демократско и либерално општество секој треба да сноси одговорност за сопствените постапки. Политичарите во политиката, а научниците во науката.

Ние нив писмено, они нас усно

Вечер Прес - 01.10.2009

Претставниците на вонпарламентарните партии, предводени од НДУ на Хисни Шакири и ПДП, рекоа дека бараат целосно повлекување на Енциклопедијата.

Тетовските студенти маршираа и навредуваа

Н.Македонија - 01.10.2009

Студентите Албанци од тетовските универзитети низ градските улици протестираа во знак на револт поради содржините на „Македонската енциклопедија“.

На Енциклопедијата и треба и културен, а не само политички лифтинг

Н.Македонија - 01.10.2009

Несоодветна застапеност и диверзитет во пристапот на податоците - ваква „слобода“ може да се забележи и во претставувањето на многу личности од креативната ...

МАНУ ја повлекува Енциклопедијата

Н.Македонија - 01.10.2009

Се бара промена на главниот редактор Блаже Ристовски, како најодговорен за револтот на Албанците МАНУ ќе ја повлече Енциклопедијата од продажба и ќе ги исправи ...

Ахмети и Груевски препорачуваат ремонт на МАНУ

Н.Македонија - 01.10.2009

Ова е добар момент да зборуваме зареформи во МАНУ. Таму се концентрирани луѓе образовани во поранешниот систем. Тие се со застарен менталитет.

МАНУ ќе ја сопре дистрибуцијата и ќе ја корeгира Енциклопедијата

Идивиди - 01.10.2009

Скопје, 30 септември (МИА) - МАНУ ќе ја сопре натамошната дистрибуција на „Македонската енциклопедија“ и во најкус рок ќе ги коригира оспорените одредници во ...

Среда, 30 септември

BBC - 30.09.2009

Главна вест во македонските печатени медиуми се уште е енциклопедијата- нејзината содржина и реакциите за напишаното.

Антимакедонски пароли на протестот во Тетово

А1 - 30.09.2009

„Јован Бигорски е Албанец“, „Вештачка нација“, „Смрт за каури“, „Вратете се во вашата татковина позади Карпатите“, „Илирида“.

Енциклопедијата не влијаела врз коалицијата

А1 - 30.09.2009

„Груевски не се согласува со квази аргументи и со јазик во енциклопедијата кој предизвикува чувство на навреда, ги зголемува меѓуетничките тензии, ги нарушува ...

ДУИ: „Македонците интелектуалци добро реагираа“

BBC - 30.09.2009

Во Македонија вчера се сретнаа лидерите на двете главни владини партии Демократската унија за интеграција и ВМРО ДПМНЕ.

Не треба да се даваат пиромански изјави

Утрински - 30.09.2009

Од нашиот дописник Стразбур - Стразбур, исто како и Брисел, не сака да навлегува во дискусиите и полемиката предизвикани од содржината на енциклопедијата ...

Груевски има само две опции

Утрински - 30.09.2009

Како што на политичката сцена се разгорува огнот што го потпали Македонската енциклопедија, така зовриваат и сомневањата дека нарушените соживот и релации меѓу ...

Тетовски средношколци протестираа и навредуваа

Утрински - 30.09.2009

ТЕТОВО - Стотина средношколци од албанската заедница, пред се', од гимназијата „Кирил Пејчиновиќ“, вчера, под мотото „Стоп за енциклопедијата“ протестираа еден ...

Црвенковски повикува да стивне радикалната реторика

Утрински - 30.09.2009

Лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски, вчера на прес-конференција уште еднаш ги повика претседателот Ѓорге Иванов и премиерот Никола Груевски да се оградат од ...

Мисијата на ЕУ ја поздрави заедничката изјава на Груевски и Ахмети

Канал5 - 30.09.2009

Мисијата на Европската унија во Скопје денеска ја поздрави вчерашната заедничка изјава на премиерот Никола Груевски и на лидерот на ДУИ Али Ахмети за неодамна ...

Навивачка група протестираше против македонска енциклопедија

Телма - 30.09.2009

Помала група, од околу дваесетина, млади Албанци, синоќа протестираа пред Македонската амбасада во Тирана, во знак на незадоволство од објавената енциклопедија ...

Протести пред македонската амбасада во Тирана

Канал5 - 30.09.2009

Неколку стотина демонстранти со албански национални знамиња, вчеравечер се собрале пред македонската амбасада во Тирана, во знак на незадоволство од ...

Ахмети се дистанцира од повикот за палење на македонското државно знаме

Deutsche Welle - 30.09.2009

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети во интервју за Дојче веле зборува во врска со жестоките реакции, кои настанаа по прмовирањето на енциклопедијата, како и за односите ...

ЕУ ја поздрави изјавата Груевски - Ахмети

Телма - 30.09.2009

Мисијата на Европската унија во Скопје денеска ја поздрави вчерашната заедничка изјава на премиерот Никола Груевски и на лидерот на ДУИ Али Ахмети за неодамна ...

ЕУ ја поздрави заедничката изјава на Груевски и Ахмети

Алсат-М - 30.09.2009

Мисијата на ЕУ ја поздравува заедничката изјава на премиерот Никола Груевски и на лидерот на ДУИ Али Ахмети.

САД, Бри­та­ни­ја и ЕУ без осу­да за ра­ди­кал­ни­те Ал­бан­ци

Вест - 30.09.2009

Амбасадите на САД и Велика Британија повикуваат на однесување кое е во склад со долгорочните цели за евроатлантска интеграција на Македонија САД, Велика ...

МАНУ ја повлекува енциклопедијата

Алсат-М - 30.09.2009

Во најкус рок треба да се корегираат спорните одредници, а на вонредно собрание ќе се разгледува одговорноста на членовите на редакцијата.

Црвенковски не е за предвремени избори

Вест - 30.09.2009

Лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски вчера на прес конференција ги повика претседателот на Македонија Ѓорге Иванов и премиерот Никола Груевски да не глумат и да ...

Иванов го поздравува повлекувањето на енциклопедијата

Алсат-М - 30.09.2009

Секој треба да сноси одговорност за сопствените постапки смета претседателот. Претседателот Ѓорге Иванов ја поздрави одлуката на претседателството на МАНУ за ...

Студентите протестираа мирно против енциклопедијата, но со антимакедонски пароли

Алсат-М - 30.09.2009

Мирно и без инциденти, но со антимакедонски пароли, заврши денешниот протестен марш против енциклопедијата на МАНУ во организација на здружението Илирикум ...

Аналитичари: Енциклопедијата рашири националистички пожар

Алсат-М - 30.09.2009

Според дел од креаторите на јавното мислење, доколку Груевски не бил на промоцијата на Енциклопедијата, а заедно со Ахмети се сретнале порано, немало да дојде ...

МАНУ ќе ја коригира македонска енциклопедија

Телма - 30.09.2009

МАНУ ќе ја сопре натамошната дистрибуција на „Македонската енциклопедија“ и во најкус рок ќе ги коригира оспорените одредници во двотомната публикација - ...

Протест на студентите на Штуловиот и Тетовскиот универзитет

Канал5 - 30.09.2009

Со погрдни зборови и транспаренти помина денешниот протест на студентите од Тетовскиот и Штуловиот универзитет и невладината „Илирикум Либертас “против ...

(„Палењето ја мина границата“)

Дневник - 30.09.2009

Заборавија бегалците од Косово кој ги прибираше кога НАТО го бомбардираше Косово. Ако им е ова благодарам, нека им служи на чест.

Тенденцијата насетена во 2005

Дневник - 30.09.2009

Поранешниот премиер Владо Бучковски и ексминистерот за образование Азис Положани вчера потврдија дека уште во 2005 година, по иницијатива на ДУИ, побарале од ...

„Умрете Македонци“ ечеше во Тетово

Дневник - 30.09.2009

„Вештачка нација“, „Умрете Македонци“, „УЧК“, „Илирида“ се скандираше вчера во Тетово на протестот на повеќе од 1.000 студенти одт универзитет и од ...

Претседателот Иванов коавтор на изданието

Дневник - 30.09.2009

Претседателот Ѓорге Иванов е еден од авторите на Македонската енциклопедија, која предизвика лавина реакции во политичката и во научната јавност.

МАНУ ја запре Енциклопедијата

Дневник - 30.09.2009

Наспроти барањата за целосно повлекување на Енциклопедијата, академиците решија да се извршат итни корекции во неколку одредници МАНУ ја запре дистрибуцијата ...

Груевски и Ахмети: За Енциклопедијата ќе одлучи МАНУ

Канал5 - 30.09.2009

Премиерот и претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски и лидерот на ДУИ Али Ахмети по реакциите што беа предизвикани од содржината на енциклопедијата, очекуваат ...

Протест пред македонската амбасада во Тирана

Алсат-М - 30.09.2009

Помала група, од околу дваесетина лица синоќа протестираа пред Македонската амбасада во Тирана, во знак на незадоволство од објавената енциклопедија на ...

Средба Груевски- Ахмети за енциклопедијата

Р.С.Европа - 30.09.2009

Случајот со објавувањето на енциклопедијата од МАНУ не смее да влијае на позитивните меѓуетнички односи во Македонија и не смее да се дозволи да влијае врз ...

Антимакедонски протести во тетово

Сител - 30.09.2009

Студентите Албанци од тетовските универзитети низ градските улици протестираа во знак на револт поради содржините на македонската енциклопедија.

Мисијата на ЕУ ја поздрави пораката на Груевски и Ахмети

Кирилица - 30.09.2009

Веруваме дека ова е клучна можност за помирување и за зајакнување на дијалогот меѓу заедниците Мисијата на Европската унија во Скопје денеска ја поздрави ...

Груевски - Ахмети: Енциклопедијата не смее да влијае на меѓуетничките односи

Кирилица - 30.09.2009

Владата работи интензивно на своите долгорочни перспективи и цели и нема да дозволи какво било попречување на овој пат и посветено ќе ги штити државните ...

Претседателот Иванов го поздрави повлекувањето и корекцијата на Енциклопедијата на МАНУ

Форум - 30.09.2009

Претседателот Ѓорге Иванов ја поздрави најавата на МАНУ за повлекување и корекција на неодамна подготвената Македонска енциклопедија и ги повика сите граѓани ...

Студентски протест против Енциклопедијата во Тетово

Р.С.Европа - 30.09.2009

Студенти од Државниот универзитет во Тетово и Универзитетот на Југоисточна Европа и граѓани, денеска протестираа низ тетовските улици во знак на револт поради ...

МАНУ ја повлекува Енциклопедијата

Р.С.Европа - 30.09.2009

МАНУ одлучи да ја сопре натамошната дистрибуција на Енциклопедијата. На денешниот состанок, претседателството на МАНУ одлучи, во најкус можен рок, да се ...

МАНУ е единствениот виновник за скандалозните одредници

Алфа - 30.09.2009

МАНУ е единствениот виновник за спорните содржини на Енциклопедијата која ја дигна многу високо тензијата во меѓуетничките односи во државата, што се уште трае.

Енциклопедијата повлечена, одговорноста ничија

Алфа - 30.09.2009

МАНУ ги официјализираше веќе објавените ставови на главниот редактор академик Ристовски по скандалот со енциклопедијата.

Енциклопедијата се повлекува - одговорност од Ристовски

Inpress - 30.09.2009

Скопје, 30. септември (ИНПРЕС) После бурните протести и прозивки, од политичарите но и од интелектуалната јавност, Претседателството на МАНУ, на денешната ...

ЕУ ја поздрави пораката на Груевски и Ахмети

Р.С.Европа - 30.09.2009

Мисијата на Европската унија во Скопје ја поздрави вчерашната заедничка изјава на премиерот Никола Груевски и на лидерот на ДУИ Али Ахмети за неодамна ...

МАНУ ја прекина дистрибуцијата на Енциклопедијата, ќе се вршат корекции

Сител - 30.09.2009

Претседателството на МАНУ ја прекина дистрибуцијата на Македонската енциклопедија, се додека не се извршат неопходните корекции кои предизвикаа бурни реакции ...

Македонската енциклопедија е инструмент за фалсификување на историјата

Сител - 30.09.2009

Содржината на новата енциклопедија на Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ) ги влоши односите меѓу Славомакедонците и Албанците, ...

Владо Поповски – за одредниците за Бугарија во Македонскта енциклопедија

Inpress - 30.09.2009

Софија, 30. септември (ИНПРЕС) Одредниците во Македонскта енциклопедија за Бугарија, не одговараат на историските факти и создава лоши односи помеѓу ...

Протест пред Македонската амбасада во Тирана

Кирилица - 30.09.2009

Помала група, од околу дваесетина, млади Албанци, синоќа протестираа пред Македонската амбасада во Тирана, во знак на незадоволство од објавената енциклопедија ...

Реакција за енцикопедијата од Грција

Кајгана - 30.09.2009

Содржината на новата енциклопедија на Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ) ги влоши односите меѓу Славомакедонците и Албанците, ...

Протест пред македонската амбасада во Тирана

Нетпрес - 30.09.2009

Во знак на протест против Македонската енциклопедија синоќа се собрала група на млади луѓе кои протестирале пред амбасадата на Македонија во главниот град на ...

Иванов: Енциклопедијата е работа на науката, а не на политиката

Кирилица - 30.09.2009

Според Иванов, реакциите за енциклопедијата покажуваат дека таквите прашња се уште се многу чувствителни Во демократско општество не е добро политиката да се ...

Изјава на американската амбасада за енциклопедијата

Кирилица - 30.09.2009

Објавувањето на Енциклопедијата на МАНУ поттикна неколку реакции, вклучувајќи една и од нас, во врска со погрешни, навредливи или проблематични делови од ...

Бериша: "Македонската енциклопедија е антиалбанска"

Кајгана - 30.09.2009

Албанскиот премиер Сали Бериша коментирајќи го изданието на македонската енциклопедија, ја оценил како „расистички напад врз Албаците“, објавија албанскиот ...

Али Ахмети - на премиерот не му е лесно!

Inpress - 30.09.2009

Скопје, 30. септември (ИНПРЕС) Неколкупати јавно изјавив оти Груевски треба да прати појасна порака до сите граѓани на Македонија дека тој не стои зад овие ...

МАНУ ја повлекува Енциклопедијата

Форум - 30.09.2009

МАНУ ќе ја сопре натамошната дистрибуција на „Македонската енциклопедија“ и во најкус рок ќе ги коригира оспорените одредници во двотомната публикација, се ...

Протест пред Македонската амбасада во Тирана

Сител - 30.09.2009

Помала група, од околу дваесетина, млади Албанци, синоќа протестираа пред Македонската амбасада во Тирана, во знак на незадоволство од објавената енциклопедија ...

Македонската енциклопедија е инструмент за фалсификување на историјата

Нетпрес - 30.09.2009

Содржината на новата енциклопедија на Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ) ги влоши односите меѓу Славомакедонците и Албанците, ...

Груевски и Ахмети ги смируваат тензиите

Р.С.Европа - 30.09.2009

Премиерот Никола Груевски и лидерот на ДУИ Али Ахмети изразија жалење за спорните делови во енциклопедијата.

МАНУ најавува втора верзија на енциклопедијата

Р.С.Европа - 30.09.2009

Проширениот состав на главната редакција на енциклопедијата одржал две седници на кои биле согледани некои слабости и пропусти во првото издание.

Протест пред Македонската амбасада во Тирана

Алфа - 30.09.2009

Помала група, од околу дваесетина, млади Албанци, синоќа протестираа пред Македонската амбасада во Тирана, во знак на незадоволство од објавената енциклопедија ...

Груевски и Ахмети очекуваат МАНУ да донесе соодветна одлука

Кирилица - 30.09.2009

Сега е важно, брифираат владини претставници, како МАНУ ќе реагира и дали ќе ја сфати својата одговорност во врска со енциклопедијата Премиерот и претседател ...

Протест пред Македонската амбасада во Тирана

МРТ - 30.09.2009

Помала група, од околу дваесетина, млади Албанци, синоќа протестираа пред Македонската амбасада во Тирана, во знак на незадоволство од објавената енциклопедија ...

Косовските академици незадоволни од Енциклопедијата на МАНУ

Р.С.Европа - 30.09.2009

Членовите на Косовската академија на науките и уметностите, денеска оценија дека се неприфатливи наводите за Албанците во Енциклопедијата што ја издаде МАНУ.

ДУИ не сака ниту да помисли оти енциклопедијата нема да биде повлечена

Р.С.Европа - 30.09.2009

ДУИ очекува македонската енциклопедија издадена од МАНУ да биде повлечена и да биде изработена нова во консултација со албански академици, велат неименувани ...

Мисијата на ЕУ ја поздрави заедничката порака на Груевски и Ахмети за енциклопедијата на МАНУ

Сител - 30.09.2009

Мисијата на Европската унија во Скопје денеска ја поздрави вчерашната заедничка изјава на премиерот Никола Груевски и на лидерот на ДУИ Али Ахмети за неодамна ...

Одговорноста за Енциклопедијата е кај МАНУ

Вечер Прес - 30.09.2009

Интегративците децидно бараат повлекување на Енциклопедијата и во иднина улогата на редактор да не му биде доделена на академик Блаже Ристовски.

Антимакедонски пароли во Тетово

Вечер Прес - 30.09.2009

Наспроти повиците на лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ Никола Груевски и Али Ахмети за смирување на тензиите околу Енциклопедијата на МАНУ, на вчерашниот протест во ...

Енциклопедијата оди на корекција

Вечер Прес - 30.09.2009

Претседателството на МАНУ ја повлече Македонската Енциклопедија од натамошна дистрибуција. Ова е една од четирите точки во заклучокот од вчерашната седница на ...

Радикализмот нема да ги реши проблемите

Н.Македонија - 30.09.2009

Прашањето што произлезе од МАНУ треба таму и да се реши, изјави претседателот Ѓорге Иванов Радикалните изјави и реакции нема да ги смират тензиите што ги ...

Бериша: Македонската енциклопедија е антиалбанска

А1 - 29.09.2009

Албанскиот премиер Сали Бериша коментирајќи го изданието на македонската енциклопедија, ја оценил како „расистички напад врз Албаците“, објавија албанскиот ...

Груевски и Ахмети жалат за навредите во Енциклопедијата

А1 - 29.09.2009

Груевски и Ахмети по средбата во владата, изразија жалење за навредите и спорните делови од енциклопедијата изработена од страна на МАНУ.

Тирана реагира за МАНУ

BBC - 29.09.2009

Незадоволството кај етничките Албанци во Македонија од содржините на неодамна објавената Македонска Енциклопедија се прели и во соседните земји.

Според академиците НАТО е модерен агресор

А1 - 29.09.2009

Читајќи делови од македонската енциклопедија везден ќе најдете нови политички четива кои звучат познато, но кои доаѓале од некои други луѓе во минато време и ...

Вторник, 29 септември

BBC - 29.09.2009

Енциклопедијата се уште доминира на насловните страници на печатот во Македонија. ДНЕВНИК под насловот „Албанците немаат критичка јавност“ вели дека „најавите ...

Црвенковски: Одговорност носат клучните луѓе

А1 - 29.09.2009

Енциклопедијата не е обична книга, а МАНУ не е невладина организација или здружение на граѓани. По албанските партии, и лидерот на македонската опозиција ...

Wikipedia наместо МАНУпедиjа

IT.mk - 29.09.2009

Енциклопедијата за Македонија, десетина дена по објавувањето предизвика политичка расправа, палење на македонското знаме и протести, најавени за четврток.

Средба на Груевски и Ахмети за Македонската енциклопедија

Deutsche Welle - 29.09.2009

На средбата меѓу претседателите на партиите во владината коалиција, премиерот и претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски и претседателот на ДУИ Али Ахмети ...

Реакција на Амбасадата на САД во врска со Енциклопедијата

Канал5 - 29.09.2009

-Фокусот на американските напори во Република Македонија е да го охрабри и поддржи развојот на една успешна земја која има за цел да стане членка на ...

Грција: Енциклопедијата e нова алатка на Груевски

Алсат-М - 29.09.2009

Портпаролот на Министерството за надворешни работи на Грција, Делавекурас, Енциклопедија на МАНУ ја нарече „нова алатка за фалсификување на историјата“ од ...

Средношколци во Тетово протестираа против Енциклопедијата

Канал5 - 29.09.2009

Околу сто средношколци Албанци од Тетово денеска протестираа низ улиците на градот, поради, како што рекоа, револт од објавувањето на Енциклопедијата на МАНУ.

Сликата за Македонија може да се расипе со туркање теми како енциклопедијата и промената на грбот

Канал5 - 29.09.2009

Шпанија, која од први јануари го презема претседавањето со ЕУ, многу силно го поддржува македонското приклучување во Унијата, уверува Марија Анхелес де Лара.

Ахмети едно зборува во Тирана, друго во Скопје

Утрински - 29.09.2009

Владината коалиција е пред сериозна криза и досега ова е прв пат нејзината судбината да биде доведена до толкав степен на загрозеност.

Жешки глави-смирувачки тонови

Deutsche Welle - 29.09.2009

Во Македонија продолжуваат превирањата околу енциклопедијата во издание на МАНУ. Лидерите на ДУИ Али Ахмети и на СДСМ Бранко Црвенковски го повикаа ...

Црвенковски: Иванов и Груевски да се оградат од спорните делови во Енциклопедијата

Канал5 - 29.09.2009

Црвенковски ги повика Иванов и Груевски да се оградат од спорните делови во Енциклопедијата, а на Ахмети и другите албански лидери им порача да се откажат од ...

Иванов: Енциклопедијата е работа на науката, а не на политиката

Канал5 - 29.09.2009

Во демократско општество не е добро политиката да се меша во науката. Прашањето што произлезе од МАНУ треба да се реши во Академијата, истакнува претседател ...

„За историјата треба да дискутираат историчарите“

Deutsche Welle - 29.09.2009

Претседателот на ПС на СЕ, Луи Мариа де Пуч советува со историјата да се занимаваат историчарите, не политичарите.

Средношколски протести против Енциклопедијата во Тетово

Алсат-М - 29.09.2009

Со пароли „Енциклопедијата доле“, „Владата доле“, „Ги сакаме нашите права“, стотици средношколци со часови ги блокира главните патни правци во Тетово.

МВР: Протестантите да се придржуваат до законите

Алсат-М - 29.09.2009

Министерството за внатрешни работи се уште официјално не добила најава за одржување на било каков протест во Скопје, најавен преку медиуми од вонпарламентарни ...

Амбасадата на САД повика на смирување на состојбите

Телма - 29.09.2009

Амбасадата на САД во Скопје во денешната писмена изјава за неодамна објавената македонска енциклопедија од МАНУ и реакциите по неа ги охрабрува граѓаните, ...

Бериша: Енциклопедијата е расистички напад врз Албанците

Алсат-М - 29.09.2009

Само неколку часа по враќањето од Генералното собрание на Обединетите нации во Њујорк, албанскиот премиер Сали Бериша го коментираше објавувањето на ...

Груевски-Ахмети: МАНУ да најде начин да ги надмине проблемите

Алсат-М - 29.09.2009

Премиерот Никола Груевски и лидерот на коалиционата ДУИ, Али Ахмети, попладнево по меѓусебната средба изразија жалење за навредите и спорните делови од ...

Став - „Преселени“зад Карпатите

Време - 29.09.2009

Тодор Петров Светскиот македонски конгрес (СМК) ја оценува македонската енциклопедија за значаен национален проект, меѓутоа изразува скептицизам за толкувањата ...

Македонија - Жешка недела во МАНУ

Време - 29.09.2009

Тони Ангеловски Академиците од МАНУ неделава ќе расправаат за одговорноста на редакцијата на првата македонска национална енциклопедија и за главниот редактор ...

Груевски И Ахмети во обид да се намалат тензиите

Телма - 29.09.2009

Случајот со објавувањето на енциклопедијата од МАНУ не смее да влијае на позитивните меѓуетнички односи во Македонија и не смее да се дозволи да влијае врз ...

(„Албанците без критичка јавност“)

Дневник - 29.09.2009

Да, точно е дека никој од нив не се огради, а сакаат премиерот да се огради од Енциклопедијата. Плус овие во четврток не можеле да гарантираат дека некој ...

Националистичко мракобесие

Дневник - 29.09.2009

Наместо да појасни дали се' уште стои на истите позиции по барањата за менување на спорните одредници и коригирање на Енциклопедијата, Груевски почна да ги ...

Навреди во Тетово

Дневник - 29.09.2009

Со навредливи и политички скандирања „умрете каури“, „вештачка нација“, „Дарданија, Чемерија, Далмација, етничка Албанија“, „Илирида“ и „Голема Албанија“ околу ...

Црвенковски бара Иванов и Груевски да се изјаснат

Дневник - 29.09.2009

Претседателот Ѓорге Иванов и премиерот Никола Груевски да се оградат од спорните одредници во Македонската енциклопедија, а лидерите на албанските партии од ...

Енциклопедијата нема да не' избрка од Владата

Дневник - 29.09.2009

ИНТЕРВЈУ - АЛИ АХМЕТИ, ЛИДЕР НА ДУИ Верувам дека премиерот не стои зад ова дело, тој е во незавидна ситуација, не му е лесно, но сметам дека треба да излезе со ...

Македонија - Да се извинат Иванов и Груевски

Време - 29.09.2009

Нова демократија на Имер Селмани вчера во Собранието до сите пратенички групи достави меморандум во кој бара јавно оградување и извинување од содржините ...

Црвенковски: Делови од енциклопедијата создаваат меѓуетнички поделби

Алсат-М - 29.09.2009

Делови од енциклопедијата за СДСМ се спорни и неприфатливи, предизвикуваат нови поделби и тензии во македонското општество и не конфронтираат со поддржувачите ...

За Бериша, македонската енциклопедија расистичка доктрина

Канал5 - 29.09.2009

Албанскиот Премиер Сали Бериша македонската енциклопедија ја смета за експлозија на расизам кон Албанците, кои не треба да се импресионираат од никаква ...

Де Пуч: Политичарите да се занимаваат со политика, историјата е за историчарите

Канал5 - 29.09.2009

Стразбур, исто како и Брисел не сака многу да се впушта во дискусиите и полемиката предизвикана за содржината на Енциклопедијата издадена од МАНУ.

Амбасадата на САД повторно реагира на Енциклопедијата

Алсат-М - 29.09.2009

Објавувањето на Енциклопедијата на МАНУ поттикна неколку реакции, вклучувајќи една и од нас, во врска со погрешни, навредливи, или на некој друг начин ...

Војна и мир во Владата

Утрински - 29.09.2009

Енциклопедија „македоника“ би можеле да се наречат најновите политички одгласи на првата македонска енциклопедија која се уште ја бранува јавноста.

Заради енциклопедијата - знамето ќе ни оди „курбан“ ?!

Inpress - 29.09.2009

Вторник, 29. септември (ИНПРЕС) Политичката сцена и меѓуетничките односи во Македонија се подгреваат како реакција на Македонската енциклопедија на МАНУ во ...

ДУИ бара објаснување од премиерот за енциклопедијата

Р.С.Европа - 29.09.2009

Во ДУИ, албанскиот коалиционен партнер во Владата, велат дека со објавувањето на енциклопедијата на МАНУ, им е нанесена огромна штета на меѓуетничките односи и ...

Случајот „Енциклопедија“ не смее да влијае врз меѓуетничките односи, сметаат Груевски и Ахмети

Форум - 29.09.2009

Денеска во Владата по повод реакциите предизвинаи од изданието на МАНУ, премиерот Никола Груевски се сретна со неговиот коалиционен партнер, лидерот на ДУИ, ...

Теута Арифи: Инцидентот во Приштина рефлексија на енциклопедијата

Кирилица - 29.09.2009

Штетата која веќе беше направена во однос на меѓуетничките и меѓудржавни односи со издавањето на еницклопедијата очигледно е јасна и видлива Штетата што ја ...

Кирилица анкета

Кирилица - 29.09.2009

По изјавата на Пандели Мајко дека треба да се запали македонското знаме како реакција на пишувањата во енциклопедијата тоа и се случи на официјален фудбалски ...

Бериша: Енциклопедијата е расистички напад врз Албанците

Р.С.Европа - 29.09.2009

Албанскиот премиер Сали Бериша ја оцени Енциколпедијата издадена од МАНУ како „расистички напад врз Албаците“, објавија албанскиот весник „Коха Јон“ и ...

Црвенковски: Груевски и Иванов да се оградат од спорните делови на енциклопедијата

Нетпрес - 29.09.2009

На Македонија и се потребни премиер и претседател со став, а не се рејтинг, повика денеска на прес конференција, лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски.

СДСМ ги повика Груевски и Иванов да се оградат од Енциклопедијата

Форум - 29.09.2009

СДСМ уште еднаш ги повика претседателот Иванов и премиерот Груевски да се оградат од спорните делови на Македонската енциклопедија, а од друга страна ги ...

Теута Арифи - инцидентот во Приштина рефлексија на енциклопедијата

Сител - 29.09.2009

Штетата што ја предизвика првата македонска енциклопедија рефлектира во регионот и таа треба да се повлече, а знамето кое е симбол на која било држава треба да ...

Смирувачки тонови од средбата Груевски Ахмети

Сител - 29.09.2009

Груевски и Ахмети ја смируваат топката. По денешната едноипол часовна средба во македонската Влада, премиерот и лидерот на ДУИ настапија со смирувачки тонови.

Груевски жали за навредите

Алфа - 29.09.2009

Час и половина очи в очи, Никола Груевски и Али Ахмети разговараа за она што се случува во Македонија по објавувањето на Енциклопедијата на МАНУ.

Енциклопедијата не смее да ги наруши меѓуетничките односи, сметаат Груевски и Ахмети

Нетпрес - 29.09.2009

Коалициските партнери во македонската Влада, Никола Груевски, и лидерот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети, вечерва на средба во Владата, ...

Со историјата да се занимаваат историчарите, а не политичарите

Сител - 29.09.2009

Со историјата да се занимаваат историчарите, а не политичарите, советува претседателот на Парламентарното собрание на Советот на Европа, Луи Мариа де Пуч во ...

Македонската енциклопедија е антиалбанска

Сител - 29.09.2009

Албанскиот премиер Сали Бериша коментирајќи го изданието на македонската енциклопедија, ја оценил како „расистички напад врз Албаците“, објавија албанскиот ...

Изјава од Американската амбасада во врска со Енциклопедијата

Форум - 29.09.2009

Објавувањето на Енциклопедијата на МАНУ поттикна неколку реакции, вклучувајќи една и од нас, во врска со погрешни, навредливи или на некој друг начин ...

СДСМ ги повикува Иванов и Груевски да се оградат од енциклопедијата

Кирилица - 29.09.2009

Партијата ги повика и лидерите на албанските партии од Македонија и од регионот да се откажат од радикалнита реторика Одредени делови од енциклопедијата за ...

Теута Арифи: Инцидентот во Приштина рефлексија на енциклопедијата

Алфа - 29.09.2009

Штетата што ја предизвика првата македонска енциклопедија рефлектира во регионот и таа треба да се повлече, а знамето кое е симбол на која било држава треба да ...

Црвенковски: Груевски и Иванов да се оградат од Енциклопедијата

Р.С.Европа - 29.09.2009

Лидерот на опозицискиот СДСМ, Бранко Црвенковски ги повика премиерот Никла Груевски и претседателот Ѓорге Иванов да се оградат од спорните делови на ...

МАНУ ќе го брише името Шиптари од енциклопедијата

Алфа - 29.09.2009

Начелно се договорени исправките на спорните одредници на кои реагираше албанската заедница во земјава.

Иванов и Груевски да се оградат од спорните делови на енциклопедијата на МАНУ, а албанските лидери да се откажат од ...

Сител - 29.09.2009

Целосно дистанцирање на Премиерот Груевски и на Претседателот Иванов од спорните одредници на македонската енциклопедија и прекин на радикалните изјави на ...

Ахмети да бара извинување од Косово

Вечер Прес - 29.09.2009

Тежок инцидент се случи во понеделникот попладне во Косово на фудбалскиот натпревар меѓу екипите на Приштина и Влазними.

Енциклопедијата не е копиле на политиката

Н.Македонија - 29.09.2009

Креирање на државна енциклопедија е мошне стручна и професионална работа која не трпи и мора да биде имуна од евентуалните политички апликации, притисоци и ...

„Македонска енциклопедија“ за разнишана коалиција

Н.Македонија - 29.09.2009

Тирана и Приштина вршеле голем притисок врз Ахмети да преземе конкретни мерки за одбрана на албанските ставови за Енциклопедијата Ако не успеаја косовското ...

Албанците на протести

Н.Македонија - 29.09.2009

Ако биде запалено македонско знаме на протестите, одговорноста ќе биде индивидуална, велат организаторите на протестите Национална демократска унија, партијата ...

ДУИ спремна да ја напушти Владата

А1 - 28.09.2009

Доколку Ахмети одлучи, ние сме подготвени веднаш да ги напуштиме функциите - вели потпретседателот на ДУИ Рафиз Алити, оставајќи му бришан простор на Ахмети ...

„Енциклопедијата направи голема штета на политички план“

А1 - 28.09.2009

Резимето на реакциите по повод ставовите во Македонската енциклопедија засега се следниве: Експертите не се согласуваат со ваквиот однос на Премиерот.

„Пожарникарска политика во Македонија“

BBC - 28.09.2009

Дебатите во Македонија околу оспорената „Македонска енциклопедија“ која ја изготвија македонските академици, се префрлија и во владината коалиција.

Албанците во четврток на протест

А1 - 28.09.2009

Вонпарламетнарни партии на Албанците во Македонија во четврток ќе протестираат пред Владата во Скопје, со барање за повлекување на енциклопедијата издадена од ...

Резбаните тавани и долапи на МАНУ

Дневник - 28.09.2009

Нема шанси и можност за корекција на „некои одредници“ во Енциклопедијата. Сиот концепт за Македонија низ наведените одредници треба да се коригира.

Повик на планината

Дневник - 28.09.2009

Што е следното што ќе направи Али Ахмети, откако од Тирана ни објави дека примирјето од 2001 година е прекршено и дека е објавена војна? Ќе ги земе ли од ...

Албанците немаат критичка јавност

Дневник - 28.09.2009

Интелектуалците-Албанци и вчера сакаа да дискутираат повеќе за Енциклопедијата отколку за опасните екстремни изјави на своите политички претставници.

Кој пишува капитални дела

Утрински - 28.09.2009

Да не беше реакцијата на албанските партии на делови од Македонската енциклопедија на МАНУ, за волја на вистината, не ќе дознаевме кој, како и од каде ги ...

Во ЕУ мислат на енергија, во Македонија на енциклопедија

Утрински - 28.09.2009

Од нашиот дописник Брисел - Додека Македонија се занимава со енциклопедија, Европската унија испраќа алармантни пораки за состојбата со светската енергија, ...

Груевски прстот го вперува кон мрачни сили

Утрински - 28.09.2009

И десет дена по излегувањето на површина на спорните делови од Македонската енциклопедија на МАНУ се' уште не стивнува бурата реакции од сите страни, со ...

Став - Партија покер!

Време - 28.09.2009

Коле Манев Случувањата од минатата недела врзани за „Македонската енциклопедија“, мене ми личеа на хорор-филм, во кој секој од актерите се обидува да го изеде ...

Македонија - МАНУ ја буди ОНА

Време - 28.09.2009

Премиерот Никола Груевски и вчера одби да се огради од спорните текстови во првата македонска национална енциклопедија и покрај тоа што викендов тоа од него ...

НД: Груевски и Иванов да се оградат од Енциклопедијата

Алсат-М - 28.09.2009

Партијата Нова Демократија на Имер Селмани со меморандум во Собранието, од претседателот и од премиерот бара извинување и јавно оградување од содржините во ...

В четврток, протест пред Владата против Енциклопедијата

Канал5 - 28.09.2009

Неколку вонпарламентарни партии на Албанците в четврток ќе организираат протест пред Владата со барање Енциклопедијата да биде повлечена.

Политиката и омразата не пишуваат енциклопедии

Утрински - 28.09.2009

Сите три спорни единици изнесуваат само една страница од вкупно 1.800, колку што има енциклопедијата.

Грешки има и во Британика

Утрински - 28.09.2009

Енциклопедија Британика, една од најпопуларните истражувачки алатки на денешницата, исто така, имала свои подеми и падови.

Алити:Ахмети ќе реши дали ќе се напушта коалицијата

Алсат-М - 28.09.2009

Ахмети поддршката на сите функционери и пратениците на ДУИ“, рече Рафиз Алити Ситуацијата создадена по објавувањето на македонските енциклопедија значително ...

Македонска енциклопедија ги мобилизира партиите на Албанците

Телма - 28.09.2009

Дали во ДУИ е отворена опцијата, поради недистанцирање од Македонска енциклопедија, да се напушти владината коалиција, денеска координаторот на пратеничката ...

Мир во коалицијата

Канал5 - 28.09.2009

Во владата мирни, надвор гласни. И покрај неколкудневната бура за македонската енциклопедија и прозивките на лидерот на интегративците Aли Aхмети владиниот ...

Што велат енциклопедиите за Албанците

Утрински - 28.09.2009

Неколку определници за Албанците во првата Македонска енциклопедија од нивната подалечната и поблиска историја предизвика лавина од реакции.

Нови барања за повлекување на енциклопедијата

Алсат-М - 28.09.2009

Самата масовност на домашните и регионалните реакции кажува дека станува збор за многу поголема работа од колку два три збора.

Ќе се маршира против енциклопедијата

Алсат-М - 28.09.2009

Протестен марш најавува невладината „Илирикум Либертас“, а ја поддржуваат и студенти од ДУТ и УЈИЕ.

Енциклопедијата, се уште, ја бранува јавноста

Р.С.Европа - 28.09.2009

Десетина дена по објавуавњето на енциклопедијата на МАНУ не стивнуваат реакциите за неа. Според експертите и политичките партииимаат одговорност за смирување ...

Груевски - Проблемот со Енциклопедијата да се реши со дијалог

Кирилица - 28.09.2009

Kога има некој навреден, добро е двете страни, независно од аргументите на едната или на другата, да разговараат и да дојдат до одредено решение Она што се ...

Ахмети – политичарите да се изјаснат отворено за енциклопедијата

Кирилица - 28.09.2009

Не би сакал да верувам дека зад оваа политика стојат државни и владини институции, зашто тогаш штетата би била три пати поголема Зад целата оваа ситуација со ...

Груевски - успешна Македонија им пречи на одредени сили

Кирилица - 28.09.2009

Можно е да следуваат обиди за нарушување на атмосферата, со цел да се добие погрешна слика за Македонија, бидејќи успехот на Македонија не им носи радост на ...

НД бара премиерот и претседателот да се оградат од Енциклопедијата

Алфа - 28.09.2009

Партијата Нова Демократија на Имер Селмани со меморандум во Собранието, од претседателот и од премиерот бара извинување и јавно оградување од содржините во ...

Примирјето прекршено - Хисни ќе го пали знамето

Inpress - 28.09.2009

Понеделник, 28. септември (ИНПРЕС) Претседателот на ДУИ во телевизиска емисија на „Клан-Косово“, зборувајќи за енциклопедијата рече дека академик Блаже ...

ДУИ е на чекор до излегување од Владата

Алфа - 28.09.2009

ДУИ е на чекор од излегување од власта. Се е во рацете на лидерот Али Ахмети - тој треба да пресече - дали има смисла и натаму да се коалицира со ВМРО-ДПМНЕ, ...

МАНУ: Да се соочиме со албанските научници со факти

Алфа - 28.09.2009

МАНУ бара од научниците Албанци своите факти да ги соочат со арументите на авторите на одредниците што се спорни во енциклопедијата.

Во четврток протести за повлекување на енциклопедијата

Алфа - 28.09.2009

Вонпарламетнарни партии на Албанците во Македонија во четврток ќе протестираат пред владата во Скопје, со барање за повлекување на енциклопедијата издадена од ...

Протести за повлекување на енциклопедијата

Макфакс - 28.09.2009

Вонпарламетнарни партии на Албанците во Македонија во четврток ќе протестираат пред владата во Скопје, со барање за повлекување на енциклопедијата издадена од ...

Ахмети бара Груевски да ја осуди Енциклопедијата

Макфакс - 28.09.2009

Лидерот на ДУИ Али Ахмети оцени дека не се доволни досегашните реакции на македонскиот премиер Никола Груевски за Македонската Енциклопедија.

Меморандуми, закани и политика за Македонската енциклопедија

Сител - 28.09.2009

За Македонската енциклопедија, и натаму во отсуство на научна дебата, се тера само политика. Политичарите и маргиналците најдоа рецепт за опстојба па се ...

Незадоволството од енциклопедијата на улица

Макфакс - 28.09.2009

Енциклопедијата е „политички памфлет“ потпишан од МАНУ по нарачка на Владата и како таков мора да биде прогласен за ништовен.

Нова демократија со Меморандум за разбирање

Форум - 28.09.2009

Со меморандум во Собранието, партијата не Имер Селмани од Премиерот и Претседателот бара јавно оградување и извинување од содржините во енциклопедијата на МАНУ ...

Незадоволството од Енциклопедијата на улица

Форум - 28.09.2009

Енциклопедијата е „политички памфлет“ потпишан од МАНУ по нарачка на Владата и како таков мора да биде прогласен за ништовен Ова ќе биде побарано на протестот ...

НД бара премиерот и претседателот да се оградат од Енциклопедијата

Макфакс - 28.09.2009

Партијата Нова Демократија на Имер Селмани со меморандум во Собранието, од претседателот и од премиерот бара извинување и јавно оградување од содржините во ...

Ахмети се заканува со војна

Вечер Прес - 28.09.2009

Потпретседателот на ДУИ Рафиз Алити, пак, вели дека функционерите на ДУИ се подготвени во секој момент да ги напуштат функциите и да ја напуштат Владата, ...

Блаже Ристовски: Енциклопедијата не е моја работа, зад неа стои државата

Н.Македонија - 28.09.2009

Новообјавената „Македонска енциклопедија“ не престанува да бранува и покрај најавата за корекции на спорните одредници, која пред четири дена ја објави ...

Проблемот со Енциклопедијата да се реши со дијалог

Идивиди - 28.09.2009

Прилеп, 27 септември (МИА) - Она што се случи со издавањето на Енциклопедијата очигледно ги навреди Албанците во Република Македонија, изјави денеска премиерот ...