TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

МЗ: Пациентите со ретки болести нема да останат без лекови

Фокус - 12.04.2020

Министерството за здравство информира дека обезбедени и предадени се таблетарните лекарства за лицата со ретки болести кои се заведени во електронскиот регистар за ретки болести за месеците април, мај и јуни.

МЗ: За пациентите со ретки болести обезбедена и предадена терапијата за три месеци

Канал5 - 12.04.2020

На лицата кои се заведени во електронскиот регистар за ретки болести им се обезбедени и предадени таблетарните лекарства за месеците април, мај и јуни, информира Министерството за здравство.

МЗ: За пациентите со ретки болести обезбедена и предадена терапијата за три месеци

24 Вести - 12.04.2020

На лицата кои се заведени во електронскиот регистар за ретки болести им се обезбедени и предадени таблетарните лекарства за месеците април, мај и јуни, информира Министерството за здравство.

МЗ: За пациентите со ретки болести обезбедена и предадена терапијата за три месеци

Телма - 12.04.2020

На лицата кои се заведени во електронскиот регистар за ретки болести им се обезбедени и предадени таблетарните лекарства за месеците април, мај и јуни, информира Министерството за здравство.

Потврдени 68 нови случаи на Ковид 19 – вкупно во земјата 828 дијагностицирани пациенти

Канал5 - 12.04.2020

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 68 нови случаи на Ковид-19. По градови: Скопје – 15, Куманово – 18, Прилеп -14, Тетово -2, Струга – 10, Велес – 6, Битола -1, Гостивар -1 и Кочани -1.

Нови 68 случаи на Ковид-19, досега вкупно 828 заразени

24 Вести - 12.04.2020

Во изминатите 24 часа се регистрирани 68 нови случаи на Ковид-19, со што бројот на заразени со коронавирус во земјава се зголеми на 828 лица. Како што соопшти Министерството за здравство, по градови во Скопје се регистрирани 15 лица, во Куманово 18, ...

Обезбедена тримесечна терапија за пациентите со ретки болести

Телма - 12.04.2020

На лицата со ретки болести обезбедена им се апчиња за три месец, поточно април, мај и јуни, информира денеска министерството за здравство. За оние пациенти пак кои примаат ампуларна терапија обезбеден е сигурен и изолиран пристап до соодветните ...

МЗ: За пациентите со ретки болести обезбедена и предадена терапијата за три месеци

Алсат-М - 12.04.2020

На лицата кои се заведени во електронскиот регистар за ретки болести им се обезбедени и предадени таблетарните лекарства за месеците април, мај и јуни, информира Министерството за здравство.

Нови 68 случаи на коронавирус во Македонија, сега вкупно 828

ТВ21 - 12.04.2020

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 68 нови случаи на Ковид-19. По градови: Скопје – 15, Куманово – 18, Прилеп -14, Тетово -2, Струга – 10, Велес – 6, Битола -1, Гостивар -1 и Кочани -1.

68 новозаболени лица од коронавирус, вкупно 828

Сакам да кажам - 12.04.2020

Во изминатите 24 часа се регистрирани 68 нови случаи на КОВИД-19, и вкупната бројка на дијагностицирани пациенти во земјава изнесува 828 лица, објави на Фејсбук министерот за здравство Венко Филипче.

Регистрирани вкупно 68 нови случаи болни од Ковид – 19

Канал5 - 12.04.2020

Нови 68 случаи на заразени со ковид – 19 се регистрирани во изминатите 24 часа, информира Министерството за здравство. Најголем број од новите случаи повторно се регистрирани во Куманово – 18 новозаболени, потоа во Скопје каде има 15 нови случаи и ...

Бројот на заболени во земјата надмина 800, за едно деноноќие 68 нови

Телма - 12.04.2020

Со 68-те нови случаи бројот на заволени од корона вирусот во земјава надмина 800. По 5-ти април кога беше достгината највисок број на заразени за едно денонокие 72-ца, денеска бројот на новодијагностицирани се доближи до тој пик Најмногу случаи има ...

561 починати во Франција за еден ден, вкупно 14.393

Канал5 - 12.04.2020

Бројот на пациенти на интензивна нега денес е 6.845. Во Франција до сега како последица од ифекција со Ковид-19 починале 14.393 лица, вчера таа бројка изнесувала 13.832. Тоа значи дека во последните 24 часа во оваа земја починале 561 лице.

МЗ: За пациентите со ретки болести обезбедена и предадена терапијата за три месеци

МКД - 12.04.2020

На лицата кои се заведени во електронскиот регистар за ретки болести им се обезбедени и предадени таблетарните лекарства за месеците април, мај и јуни, информира Министерството за здравство.

Во Македонија 68 новозаразени од коронаирусот, најмногу во Скопје и Куманово

+инфо - 12.04.2020

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 68 нови случаи на Ковид-19. Со ова вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со ковид-19 во нашата земја изнесува 828 лица.

Потврдени 68 нови случаи на Ковид 19 – вкупно во земјата 828 дијагностицирани пациенти

Press24 - 12.04.2020

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 68 нови случаи на Ковид-19. По градови: Скопје – 15, Куманово – 18, Прилеп -14, Тетово -2, Струга – 10, Велес – 6, Битола -1, Гостивар -1 и Кочани -1.

Дури 68 нови случаи на Ковид-19 во Македонија

Слободен Печат - 12.04.2020

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 68 нови случаи на Ковид-19. По градови: Скопје – 15, Куманово – 18, Прилеп -14, Тетово -2, Струга – 10, Велес – 6, Битола -1, Гостивар -1 и Кочани -1.

Нови 68 заболени од коронавирус во Македонија, хоспитализирани се 30 лица

А1 On - 12.04.2020

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 68 нови случаи на Ковид-19. По градови: Скопје – 15, Куманово – 18, Прилеп -14, Тетово -2, Струга – 10, Велес – 6, Битола -1, Гостивар -1 и Кочани -1.

Регистрирани 68 нови случаи на коронавирус во земјава

Сител - 12.04.2020

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 68 нови случаи на Ковид-19. По градови: Скопје – 15, Куманово – 18, Прилеп -14, Тетово -2, Струга – 10, Велес – 6, Битола -1, Гостивар -1 и Кочани -1.

68 новозаразени од коронаирусот во Македонија

Нетпрес - 12.04.2020

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 68 нови случаи на Ковид-19. Со ова вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со ковид-19 во нашата земја изнесува 828 лица.

68 новозаразени со ковид-19, најмногу во Скопје и Куманово

МКД - 12.04.2020

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 68 нови случаи на ковид-19. Со ова вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со ковид-19 во нашата земја изнесува 828 лица.

Бројката се зголемува, 68 нови случаи на Коронавирус во Македонија!

Струмица Денес - 12.04.2020

Во изминатите 24 часа се регистрирани 68 нови случаи на Ковид-19. По градови: – Скопје 15 – Куманово 18 – Прилеп 14 – Тетово 2 – Струга 10 – Велес 6 – Битола 1 – Гостивар 1 – Кочани 1 Вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со Ковид-19 во ...

Направени се над 8.000 тестови во земјава, трипати повеќе од Србија

Скопје24 - 12.04.2020

Д-р Владимир Микиќ денеска од Владата презентираше графички приказ на заразата во Европа и во Македонија. Како што истакна тој, во земјава се направени над 8000 илјади тестови. Тестовите се со молекуларна техника, каде се докажува присуство на ...

Состојба до 12.04.2020: Во Македонија има 68 новозаболени, направени 8.057 тестови

Црнобело - 12.04.2020

Министерот Венко Филипче ја објави состојбата на корона вирус во земјава до денес - во продолжение детално соопштение. Во изминатите 24 часа се регистрирани 68 нови случаи на Ковид-19. По градови: - Скопје 15 - Куманово 18 - Прилеп 14 - Тетово 2 - ...

МЗ: За пациентите со ретки болести e обезбедена терапија за три месеци

Нова ТВ - 12.04.2020

На лицата кои се заведени во електронскиот регистар за ретки болести се обезбедени и предадени таблетарните лекарства за месеците април, мај и јуни, информира Министерството за здравство (МЗ).

Нови 68 случаи на заболени од Ковид-19

OhridNews - 12.04.2020

Во изминатите 24 часа се регистрирани 68 нови случаи на Ковид-19. По градови: Скопје 15, Куманово 18, Прилеп-14, Тетово 2, Струга 10, Велес 6, Битола 1, Гостивар 1, Кочани 1, информира министерот за здравство, Венко Филипче.

За 24 часа се регистрирани 68 нови случаи на Ковид-19, вкупно 828 лица

ММС - 12.04.2020

Во изминатите 24 часа се регистрирани 68 нови случаи на Ковид-19, со што бројот на заразени со коронавирус во земјава се зголеми на 828 лица. Како што соопшти Министерството за здравство, по градови во Скопје се регистрирани 15 лица, во Куманово 18, ...

Шест дена поминав на респиратор, ме спаси, но мојот живот повеќе не е ист

Курир - 12.04.2020

Пациентот Дејвид Лат го откри своето искуство од борбата со коронавирусот Респираторот стана неизоставна медицинска опрена во сите држави кои се борат против коронавирусот. Па така овој апарат, кој механички им помага на пациентите да дишат, ...

Зошто од коронавирусот повеќе страдаат дебелите луѓе?

Убавина и Здравје - 12.04.2020

Во болниците ширум светот, медицинските работници воочуваат поголем број мажи од жени кои страдаат од тешки симптоми на ковид-19. Притоа и дебелината зачестено се јавува како фактор. Најпрво започна како модел во Кина, каде вирусот се појави на ...

МЗ: Пациентите со ретки болести нема да останат без лекови

360 степени - 12.04.2020

Министерството за здравство информира дека обезбедени и предадени се таблетарните лекарства за лицата со ретки болести за месеците април, мај и јуни. За оние пациенти кои примаат ампуларна терапија велат е обезбеден сигурен и изолиран пристап до ...

Обезбедени и предадени се таблетарните лекарства за лицата со ретки болести

Курир - 12.04.2020

Министерството за здравство информира дека обезбедени и предадени се таблетарните лекарства за лицата со ретки болести кои се заведени во електронскиот регистар за ретки болести за месеците април, мај и јуни.

Министерство за здравство: За пациентите со ретки болести e обезбедена терапијата за три месеци

+инфо - 12.04.2020

На лицата кои се заведени во електронскиот регистар за ретки болести им се обезбедени и предадени таблетарните лекарства за месеците април, мај и јуни, информира Министерството за здравство.

Министерство за здравство: За пациентите со ретки болести обезбедена и предадена е терапијата за 3 месеци

А1 On - 12.04.2020

Министерството за здравство информира дека обезбедени и предадени се таблетарните лекарства за лицата со ретки болести кои се заведени во електронскиот регистар за ретки болести за месеците април, мај и јуни.

За пациентите со ретки болести обезбедена и предадена е терапијата за 3 месеци, велат од Министерството за здравство

ММС - 12.04.2020

„Обезбедени и предадени се таблетарните лекарства за лицата со ретки болести кои се заведени во електронскиот регистар за ретки болести за месеците април, мај и јуни. Оваа група на пациенти се обезбедени со неопходната терапија за периодот којшто ...

Четворица починати, расте бројот на новозаразени- 26 нови случаи, најмногу во Куманово

Курир - 12.04.2020

Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа 4 пациенти; пациентка од Скопје (79г), пациент од Велес (58г), пациент од Прилеп (67г) и уште еден пациент од Скопје (63г).

За пациентите со ретки болести e обезбедена терапијата за три месеци

Нетпрес - 12.04.2020

На лицата кои се заведени во електронскиот регистар за ретки болести им се обезбедени и предадени таблетарните лекарства за месеците април, мај и јуни, информира Министерството за здравство.

Нови 68 случаи на заразени со Ковид-19, бројката се искачи на 828 лица

Радио МОФ - 12.04.2020

Министерството за здравство (МЗ) преку соопштение информираше дека во изминатите 24 часа се регистрирани нови 68 случаи на Ковид-19, односно по градови, регистрирани се 18 случаи во Куманово, 15 во Скопје, 14 во Прилеп, 10 во Струга, шест во Велес, ...

Нови 68 случаи на Ковид-19, досега вкупно 828 заразени

Независен - 12.04.2020

Фото: Б. Грданоски Во изминатите 24 часа се регистрирани 68 нови случаи на Ковид-19, со што бројот на заразени со корона вирус во земјава се зголеми на 828 лица. Како што соопшти Министерството за здравство, по градови во Скопје се регистрирани 15 ...

Нови 68 случаи на ковид-19, досега вкупно 828 заразени

Нова ТВ - 12.04.2020

Во изминатите 24 часа се регистрирани нови 68 случаи на ковид-19, со што бројот на заразени со вирусот во земјава се искачи на 828 лица. Како што соопшти Министерството за здравство (МЗ), по градови во Скопје се регистрирани 15 лица, во Куманово – ...

Регистрирани 68 нови случаи на коронавирус, најмногу од заразените се од Куманово

Макфакс - 12.04.2020

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 68 нови случаи на Ковид-19. Најмногу од новозаразените се од Куманово, вкупно 18, по што следат Скопје – 15, Прилеп – 14, Тетово – 2, Струга – 10, Велес – 6 и по еден ...

Нови 68 случаи на коронавирус, вкупно 828

Р.С.Европа - 12.04.2020

Нови 68 случаи на Ковид-19 се регистрирани во земјава, со што вкупната бројката на заразени од новиот коронавирус се зголеми на 828 лица, соопшти денеска Министерството за здравство. Од институцијата наведуваат дека по градови, во Скопје се ...

Најмногу пациенти со ковид-19 има во скопските болници, 14 лица се на респиратор

360 степени - 12.04.2020

Најголем дел од пациентите со ковид 19 на кои им е потребна болнички третман засега се сместени на Инфективната клиника во Скопје, покажуваат последните податоци на Министерството за здравство.

Тензично во Русија: Километарски редици од амбулантни возила кои чекаат за влез во болниците во Москва (ВИДЕО)

Слободен Печат - 12.04.2020

Огромниот прилив на пациенти со коронавирус започна да ги напрега во болниците во Москва, додека бројот на починати од вирусот во Русија се искачи на повеќе од 100. Москва и другите региони во Русија се под рестрикции околу две недели, но болниците ...

МЗ: За пациентите со ретки болести обезбедена и предадена терапијата за три месеци

Press24 - 12.04.2020

На лицата кои се заведени во електронскиот регистар за ретки болести им се обезбедени и предадени таблетарните лекарства за месеците април, мај и јуни, информира Министерството за здравство.

За пациентите со ретки болести обезбедена и предадена терапија за три месеци

Макфакс - 12.04.2020

Министерството за здравство информира дека обезбедени и предадени се таблетарните лекарства за лицата со ретки болести за месеците април, мај и јуни. „Оваа група на пациенти се обезбедени со неопходната терапија за периодот којшто следува.

Не само вирусот, нè убива и сопствениот имунолошки систем

Оff.net - 12.04.2020

Логиката вели колку посилен имун систем имаме, толку сме поспремни за борба со непријателот. Не мора секогаш да е така. Некогаш тој систем знае толку да се занесе и да претера, што во неговата јуначка битка, ние гинеме како колатерална штета.

Позитив на денот: „Here Comes the Sun“ – еве како слават болниците кога Ковид-19 пациент е отпуштен

Pedijatar.mk - 12.04.2020

Во болницата „Mount Sinai“ во Њујорк, песната „Here Comes the Sun“ од „Битлси“ свири на звучниците секој пат кога пациент со Ковид-19 ќе си замине од болницата дома П овеќе од две недели, една жена во Тексас лежеше во болнички кревет борејќи се за ...

Министерството за здравство тврди дека пациентите со ретки болести нема да останат без лекови

Слободен Печат - 12.04.2020

За најголемиот дел од лековите во Клиниките има лекови до јуни 2020 година, велат од Здравство. Министерството за здравство информира дека обезбедени и предадени се таблетарните лекарства за лицата со ретки болести кои се заведени во електронскиот ...

За пациентите со ретки болести обезбедена и предадена терапија за три месеци

Centar - 12.04.2020

Министерството за здравство информира дека обезбедени и предадени се таблетарните лекарства за лицата со ретки болести за месеците април, мај и јуни. „Оваа група на пациенти се обезбедени со неопходната терапија за периодот којшто следува.

Нови 68 заразени од Ковид-19, шестмина на респираторна машина

24Инфо - 12.04.2020

– Во изминатите 24 часа се регистрирани 68 нови случаи на Ковид-19, со што бројот на заразени со коронавирус во земјава се зголеми на 828 лица. Како што соопшти Министерството за здравство, по градови во Скопје се регистрирани 15 лица, во Куманово ...

Нови 68 случаи на Ковид-19, досега вкупно 828 заразени

Бриф - 12.04.2020

Во изминатите 24 часа се регистрирани 68 нови случаи на Ковид-19, со што бројот на заразени со коронавирус во земјава се зголеми на 828 лица. Како што соопшти Министерството за здравство, по градови во Скопје се регистрирани 15 лица, во Куманово 18, ...

За пациентите со ретки болести обезбедена и предадена терапија за три месеци

MTM - 12.04.2020

Министерството за здравство информира дека обезбедени и предадени се таблетарните лекарства за лицата со ретки болести за месеците април, мај и јуни. „Оваа група на пациенти се обезбедени со неопходната терапија за периодот којшто следува.

Нови 68 случаи на Ковид-19, досега вкупно 828 заразени

Опсервер - 12.04.2020

Скопје, 12 април 2020 () – Во изминатите 24 часа се регистрирани 68 нови случаи на Ковид-19, со што бројот на заразени со коронавирус во земјава се зголеми на 828 лица. Како што соопшти Министерството за здравство, по градови во Скопје се ...

68 нови случаи со Ковид-19

CivilMedia - 12.04.2020

Во изминатите 24 часа се регистрирани 68 нови случаи на Ковид-19. По градови: – Скопје 15 – Куманово 18 – Прилеп 14 – Тетово 2 – Струга 10 – Велес 6 – Битола 1 – Гостивар 1 – Кочани 1 Вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со Ковид-19 во ...

Регистрирани 68 нови случаи на коронавирус, најмногу новозаразени од Куманово

Точка - 12.04.2020

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 68 нови случаи на Ковид-19. Најмногу од новозаразените се од Куманово, вкупно 18, по што следат Скопје – 15, Прилеп – 14, Тетово – 2, Струга – 10, Велес – 6 и по еден ...

„Шест дена поминав на респиратор, ме спаси, но мојот живот повеќе не е ист“

Женски магазин - 12.04.2020

Пациентот Дејвид Лат го откри своето искуство од борбата со коронавирусот Респираторот стана неизоставна медицинска опрена во сите држави кои се борат против коронавирусот. Па така овој апарат, кој механички им помага на пациентите да дишат, ...

Од овие градови имаме 68 нови случаи на Коронавирус во Македонија

Порта - 12.04.2020

Во изминатите 24 часа се регистрирани 68 нови случаи на КОВИД-19, и вкупната бројка на дијагностицирани пациенти во земјава изнесува 828 лица, објави на Фејсбук министерот за здравство Венко Филипче.

Регистрирани 68 нови случаи на коронавирус, најмногу од заразените се од Куманово

MTM - 12.04.2020

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 68 нови случаи на Ковид-19. Најмногу од новозаразените се од Куманово, вкупно 18, по што следат Скопје – 15, Прилеп - 14, Тетово - 2, Струга - 10, Велес - 6 и по еден ...

Нови 68 случаи за 24 часа: Во Македонија има 828 лица заразени со коронавирус

Пулс24 - 12.04.2020

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 68 нови случаи на Ковид-19. По градови: Скопје – 15, Куманово – 18, Прилеп -14, Тетово -2, Струга – 10, Велес – 6, Битола -1, Гостивар -1 и Кочани -1.

Филипче: Регистрирани 68 нови случаи на Ковид-19

Вечер Прес - 12.04.2020

Во изминатите 24 часа се регистрирани 68 нови случаи на Ковид-19. По градови: – Скопје 15 – Куманово 18 – Прилеп 14 – Тетово 2 – Струга 10 – Велес 6 – Битола 1 – Гостивар 1 – Кочани 1 Вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со Ковид-19 во ...

За пациентите со ретки болести обезбедена и предадена е терапијата за три месеци

еМагазин - 12.04.2020

Министерството за здравство информира дека обезбедени и предадени се таблетарните лекарства за лицата со ретки болести кои се заведени во електронскиот регистар за ретки болести за месеците април, мај и јуни.

Шест дена поминав на респиратор, ме спаси, но мојот живот повеќе не е ист

Centar - 12.04.2020

Пациентот Дејвид Лат го откри своето искуство од борбата со коронавирусот Респираторот стана неизоставна медицинска опрена во сите држави кои се борат против коронавирусот. Па така овој апарат, кој механички им помага на пациентите да дишат, ...

МЗ: За пациентите со ретки болести обезбедена и предадена терапијата за три месеци

Опсервер - 12.04.2020

Скопје, 12 април 2020 () – На лицата кои се заведени во електронскиот регистар за ретки болести им се обезбедени и предадени таблетарните лекарства за месеците април, мај и јуни, информира Министерството за здравство.

Потврдени 68 нови случаи на Ковид 19 – вкупно во земјата 828 дијагностицирани пациенти

Либертас - 12.04.2020

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 68 нови случаи на Ковид-19. По градови: Скопје – 15, Куманово – 18, Прилеп -14, Тетово -2, Струга – 10, Велес – 6, Битола -1, Гостивар -1 и Кочани -1.

МЗ: За пациентите со ретки болести обезбедена и предадена терапијата за три месеци

Локално - 12.04.2020

На лицата кои се заведени во електронскиот регистар за ретки болести им се обезбедени и предадени таблетарните лекарства за месеците април, мај и јуни, информира Министерството за здравство.

Вкупно 828 заразени од корона вирусот: Рекордни 68 нови случаи, најмногу во Скопје, Куманово и Прилеп

еМагазин - 12.04.2020

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 68 нови случаи на Ковид-19. По градови: Скопје – 15, Куманово – 18, Прилеп -14, Тетово -2, Струга – 10, Велес – 6, Битола -1, Гостивар -1 и Кочани -1.

МЗ: За пациентите со ретки болести обезбедена и предадена терапијата за три месеци

Вечер Прес - 12.04.2020

На лицата кои се заведени во електронскиот регистар за ретки болести им се обезбедени и предадени таблетарните лекарства за месеците април, мај и јуни, информира Министерството за здравство.

МЗ: За пациентите со ретки болести обезбедена и предадена терапијата за три месеци

Либертас - 12.04.2020

На лицата кои се заведени во електронскиот регистар за ретки болести им се обезбедени и предадени таблетарните лекарства за месеците април, мај и јуни, информира Министерството за здравство.

КОРОНАВИРУС: Нови 68 позитивни во Македонија

Фактор - 12.04.2020

Порасна бројот на заразени од Ковид 19 во Македонија, Министерството за здравство соопшти дека во изминатите 24 часа се регистрирани 68 нови случаи на Ковид-19. По градови: Скопје – 15, Куманово – 18, Прилеп -14, Тетово -2, Струга – 10, Велес – 6, ...

Најнова вест: 68 новозаразени од коронавирус

Centar - 12.04.2020

Во изминатите 24 часа се регистрирани 68 нови случаи на Ковид-19. По градови: – Скопје 15 – Куманово 18 – Прилеп 14 – Тетово 2 – Струга 10 – Велес 6 – Битола 1 – Гостивар 1 – Кочани 1 Вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со Ковид-19 во ...

Потврдени 68 нови случаи на Ковид 19

Бизнис Вести - 12.04.2020

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 68 нови случаи на Ковид-19. По градови: Скопје – 15, Куманово – 18, Прилеп -14, Тетово -2, Струга – 10, Велес – 6, Битола -1, Гостивар -1 и Кочани -1.

Куманово и денеска со најмногу новозаболени

Кумановски м. - 12.04.2020

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 68 нови случаи на Ковид-19. По градови: Скопје – 15, Куманово – 18, Прилеп -14, Тетово -2, Струга – 10, Велес – 6, Битола -1, Гостивар -1 и Кочани -1.

МЗ: За пациентите со ретки болести обезбедена и предадена терапијата за три месеци

CivilMedia - 12.04.2020

На лицата кои се заведени во електронскиот регистар за ретки болести им се обезбедени и предадени таблетарните лекарства за месеците април, мај и јуни, информира Министерството за здравство.

68 нови случаи на корона вирус во земјавата, најмногу во Куманово и Скопје

iPortal - 12.04.2020

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 68 нови случаи на Ковид-19. По градови: Скопје – 15, Куманово – 18, Прилеп -14, Тетово -2, Струга – 10, Велес – 6, Битола -1, Гостивар -1 и Кочани -1.

Израелците се излечија од Ковид-19: Ги враќале пациентите од смрт, еве на кој начин успеале!

Локално - 12.04.2020

Шест пациенти со коронавирус во Израел третирани со матични клетки целосно се опоравиле. Станува збор за шест пациенти кои биле во критична состојба и имале хронични заболувања. Нивните шанси за преживување биле многу мали, но тие се опоравиле со ...

МЗ: Нови 68 случаи со КОВИД-19, вкупно 828

Локално - 12.04.2020

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 68 нови случаи на Ковид-19. По градови: Скопје – 15, Куманово – 18, Прилеп -14, Тетово -2, Струга – 10, Велес – 6, Битола -1, Гостивар -1 и Кочани -1.

МЗ: За пациентите со ретки болести обезбедена и предадена терапијата за три месеци

iPortal - 12.04.2020

На лицата кои се заведени во електронскиот регистар за ретки болести им се обезбедени и предадени таблетарните лекарства за месеците април, мај и јуни, информира Министерството за здравство.

68 новозаразени со ковид-19, најмногу во Скопје и Куманово

Република - 12.04.2020

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 68 нови случаи на ковид-19. Со ова вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со ковид-19 во нашата земја изнесува 828 лица.

Новозаразени 68 лица, вкупната бројка стаса до 828 пациенти

Мета - 12.04.2020

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 68 нови случаи на ковид-19. Во Скопје 15, во Куманово 18, во Прилеп 14, во Тетово двајца, во Струга 10, во Велес шестмина, a во Битола, Гостивар и во Кочани има по еден ...

МЗ: За пациентите со ретки болести обезбедена и предадена терапијата за три месеци

24Инфо - 12.04.2020

– На лицата кои се заведени во електронскиот регистар за ретки болести им се обезбедени и предадени таблетарните лекарства за месеците април, мај и јуни, информира Министерството за здравство.

Бројот на заболени од коронавирус во Македонија достигна 828 лица

Женски магазин - 12.04.2020

Вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со КОВИД-19 во нашата земја изнесува 828 лица. Ова информација ја сподели министерот за здравство, Венко Филипче на својот фејсбук профил. Во изминатото деноноќие се регистрирани нови 68 пациенти со ...

За пациентите со ретки болести обезбедена и предадена терапија за три месеци

Точка - 12.04.2020

Министерството за здравство информира дека обезбедени и предадени се таблетарните лекарства за лицата со ретки болести за месеците април, мај и јуни. „Оваа група на пациенти се обезбедени со неопходната терапија за периодот којшто следува.

Нови 68 лица заболени со корона вирус, вкупно 828

Вечер Прес - 12.04.2020

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 68 нови случаи на Ковид-19. По градови: Скопје – 15, Куманово – 18, Прилеп -14, Тетово -2, Струга – 10, Велес – 6, Битола -1, Гостивар -1 и Кочани -1.

За пациентите со ретки болести обезбедена и предадена терапијата за три месеци

Frontline - 12.04.2020

Оваа група на пациенти се обезбедени со неопходната терапија за периодот којшто следува. За оние пациенти кои примаат ампуларна терапија е обезбеден сигурен и изолиран пристап до соодветните клиники.

МИНИСТЕРСТВО ЗА ЗДРАВСТВО: За 24 часа нови 68 случаи со коронавирус, досега вкупно 828 заразени во Македонија

Денешен - 12.04.2020

Во изминатите 24 часа се регистрирани 68 нови случаи на Ковид-19, со што бројот на заразени со коронавирус во земјава се зголеми на 828 лица. Како што соопшти Министерството за здравство, по градови во Скопје се регистрирани 15 лица, во Куманово 18, ...

Регистрирани 68 нови случаи на коронавирус во земјава

4NEWS - 12.04.2020

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 68 нови случаи на Ковид-19. По градови: Скопје – 15, Куманово – 18, Прилеп -14, Тетово -2, Струга – 10, Велес – 6, Битола -1, Гостивар -1 и Кочани -1.

За пациентите со ретки болести обезбедена и предадена терапија за три месеци

Н.Македонија - 12.04.2020

Министерството за здравство информира дека се обезбедени и предадени таблетарните лекарства за лицата со ретки болести за месеците април, мај и јуни. – Оваа група на пациенти се обезбедени со неопходната терапија за периодот којшто следува.

Регистрирани 68 нови случаи на коронавирус, најмногу од заразените се од Куманово

Н.Македонија - 12.04.2020

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 68 нови случаи на ковид-19. Најмногу од новозаразените се од Куманово, вкупно 18, по што следат Скопје – 15, Прилеп – 14, Тетово – 2, Струга – 10, Велес – 6 и по еден ...

Нови 68 случаи на коронавирус во Македонија во последните 24 часа

365 - 12.04.2020

Во изминатите 24 часа се регистрирани 68 нови случаи на Ковид-19 во земјава, информираат од Министерството за здравство. Со тоа, вкупниот број на дијагностицирани пациенти со Ковид-19 во нашата земја изнесува 828 лица.

За пациентите со ретки болести обезбедена и предадена е терапијата за 3 месеци

Скопје1 - 12.04.2020

Министерството за здравство информира дека обезбедени и предадени се таблетарните лекарства за лицата со ретки болести кои се заведени во електронскиот регистар за ретки болести за месеците април, мај и јуни.

Лицата со ретки болести добија тримесечна терапија

AKO - 12.04.2020

Министерството за здравство информира дека обезбедени и предадени се таблетарните лекарства за лицата со ретки болести кои се заведени во електронскиот регистар за ретки болести за месеците април, мај и јуни.

69 хоспитализирани на инфективна клиника, 18 на кислородна поддршка, 8 на респираторна машина

MakPress - 12.04.2020

Во изминатите 24 часа се регистрирани 68 нови случаи на Ковид-19, со што бројот на заразени со коронавирус во земјава се зголеми на 828 лица. Како што соопшти Министерството за здравство, по градови во Скопје се регистрирани 15 лица, во Куманово 18, ...

Филипче: 68 нови позитивни на корона вирус

Мак. Весник - 12.04.2020

Во изминатите 24 часа се регистрирани 68 нови случаи на Ковид-19. По градови: – Скопје 15 – Куманово 18 – Прилеп 14 – Тетово 2 – Струга 10 – Велес 6 – Битола 1 – Гостивар 1 – Кочани 1 Вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со Ковид-19 во ...

Починаа четири пациенти на Инфективната клиника од коронавирус

Скопје1 - 12.04.2020

Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа 4 пациенти – 79-годишна пациентка од Скопје, пациент од Велес на 58-годишна возраст, пациент од Прилеп на 67 години и уште еден 63-годишен ...

МЗ: Лекови на клиниките за пациентите со ретки болести има до јуни 2020

MakPress - 12.04.2020

На лицата кои се заведени во електронскиот регистар за ретки болести им се обезбедени и предадени таблетарните лекарства за месеците април, мај и јуни, информира Министерството за здравство.

ДРАСТИЧНО ЗГОЛЕМУВАЊЕ: Нови 68 случаи на ковид-19 во Македонија, најмногу во Куманово!

Магазин - 12.04.2020

Во изминатите 24 часа се регистрирани 68 нови случаи на Ковид-19, објави на социјалните мрежи Министерот за здравство Венско Филипче. Вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со Ковид-19 во нашата земја изнесува 828 лица.

Ковид-19, најмногу новозаболени има во Куманово и во Скопје

Алсат-М - 11.04.2020

Два нови смртни случаи на заболени од коронавирус се регистрирани во последното деноноќие. Станува збор за 73 годишен пациент од Прилеп кој на 1 април бил примен на болнички третман на Клиниката за инфективни болести во Скопје.

Над 90 излекувани пациенти во Јужна Кореја повторно имале позитивен тест на коронавирус

Сакам да кажам - 11.04.2020

Светската здравствена организација кажа дека ќе ги испита извештаите дека пациенти кои биле излекувани од КОВИД-19 повторно имале позитивен тест. Ова следува откако јужнокорејските власти објавија дека 91 пациент за кои се сметаше дека се чисти од ...

Докторите прават се’ за да не ги користат респираторите кај пациентите со корона вирус

Телма - 11.04.2020

Се повеќе доктори во светот се обидуваат да не ги користат респираторите кај пациентите со корона вирус. Механичките вентилатори всушност го пренесуваат кислородот под висок притисок во белите дробови, кои не функционираат, и затоа истите не можат ...

МЗ: Потврдени 49 нови случаи на Ковид-19, вкупно во земјата 760, починаа и 2 пациенти позитивни на вирусот

Канал5 - 11.04.2020

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 49 нови случаи на Ковид-19. По градови: Скопје – 13, Куманово – 14, Штип – 6, Прилеп -8, Велес-6, Гостивар -1 и Кочани -1.

Потврдени 49 нови случаи на Ковид 19– вкупно во земјата 760 дијагностицирани пациенти, починати 2 пациенти позитивни на ...

24 Вести - 11.04.2020

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 49 нови случаи на Ковид-19. По градови: Скопје – 13, Куманово – 14, Штип – 6, Прилеп -8, Велес-6, Гостивар -1 и Кочани -1.

Потврдени нови 49 случаи на коронавирус во земјава, починаа двајца

Сакам да кажам - 11.04.2020

Во изминатите 24 часа се регистрирани 49 нови случаи на КОВИД-19 во земјава, а починаа двајца пациенти од Куманово и од Прилеп, соопшти Министерството за здравство. По градови, новите случаи се од: – Скопје 13 – Куманово 14 – Штип 6 – Прилеп 8 – ...

Американската агенција за храна и лекови одобри машини за филтрирање на крвта за лекување на КОВИД-19

Сакам да кажам - 11.04.2020

Американската Агенција за храна и лекови (ФДА) итно одобри систем за прочистување на крвта за да се третираат пациенти постари од 18 години заболени од КОВИД-19 примени на интензивна нега, кои се во опасност да им откажат белите дробови, соопшти ...

Потврдени 49 нови случаи на Ковид 19– вкупно во земјата 760 дијагностицирани пациенти, починати 2 пациенти

ТВ21 - 11.04.2020

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 49 нови случаи на Ковид-19. По градови: Скопје – 13, Куманово – 14, Штип – 6, Прилеп -8, Велес-6, Гостивар -1 и Кочани -1.

Двајца починати и 49 заболени од Ковид-19 во последните 24 часа

Телма - 11.04.2020

Во последните 24 часа, корона вирусот им го одзеде животот на две возрасни лица над 70 години. На Инфективната клиника почина 73-годишен пациент од Прилеп, кој бил хоспитализиран уште на 1 април.

49 нови случаи на коронавирус во земјава, починати 2 пациенти

Сител - 11.04.2020

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 49 нови случаи на Ковид-19. По градови: Скопје – 13, Куманово – 14, Штип – 6, Прилеп -8, Велес-6, Гостивар -1 и Кочани -1.

СЗО ги прегледува информациите за позитивните тестови на оздравените пациенти

МКД - 11.04.2020

Светската здравствена организација (СЗО) објави денес дека ги проучува извештаите дека некои пациенти кои го преболеле ковид-19 се повторно позитивни на коронавирусот откако биле прогласени за здрави.

Регистрирани 49 новозаразени со коронавирус

Деца - 11.04.2020

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 49 нови случаи на коронавирус. По градови: Скопје – 13, Куманово – 14, Штип – 6, Прилеп -8, Велес-6, Гостивар -1 и Кочани -1.

Затворените граници оставија стотина пациенти со ретки болести без лекови за кои сами се снаоѓале

Сител - 11.04.2020

Крајно време е да се направи итна набавка на лекови за пациентите со ретки болести, а кои досега нивните семејства ги набавувале од странство. Од почетокот на здравствената криза и затворањето на границите, лицата со ретки дијагнози имаат сериозен ...

Состојба до 11.04.2020: Во Македонија има 49 нови заболени, вкупно 685 активни случаи

Црнобело - 11.04.2020

Министерот Венко Филипче денес нема да одржи прес-конференција, но во соопштение објави детална состојба на заболените пациенти од корона вирус во земјава до денес. Во соопштението стои: Во изминатите 24 часа се регистрирани 49 нови случаи на ...

Нови 49 заразени со Ковид-19, најмногу во Куманово и Скопје

А1 On - 11.04.2020

Во земјава во изминатите 24 часа се регистрирани 49 нови случаи на Ковид-19. По градови најмногу има во Куманово 14 новозаразени лица а во Скопје 13. Останатите нови случаи се во Штип 6, Прилеп 8, Велес 6, и во Гостивар и Кочани по едно лице.

Како е можно – некои пациенти по оздравувањето се позитивни на Ковид – 19

ММС - 11.04.2020

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека ги испитува извештаите на некои пациенти со Ковид-19 кои повторените тестови се позитивно, откако оздравеле и се сметаат за негативни по два последоватени негативни тестови, пренесе Ројтерс.

И болниците во Москва се преполни со заболени од корона вирус

Независен - 11.04.2020

На улиците на Москва има ретки минувачи (Фото: Ројтерс) Со 13.584 потврдени случаи градоначалникот на Москва изјави дека заразата веројатно е само во подножјето и е далеку од врвот Москва – Кремљ во саботата соопшти дека „огромниот прилив“ на ...

Двајца починати и 49 нови случаи, вкупно 760 заразени со коронавирус

Нова ТВ - 11.04.2020

Нови 49 случаи на новиот коронавирус се регистрирани во изминатите 24 часа, а двајца пациенти починале, соопшти денеска Министерството за здравство. Едниот е 73-годишник од Прилеп кој на 1 април бил хоспитализиран на Инфективниот оддел во Скопје.

СЗО ќе разгледува извештаи за повторно заразени со Ковид-19

+инфо - 11.04.2020

Светската здравствена организација соопшти денеска дека ги разгледува извештаите според кои некои лица кои го прележале коронавирусот повторно биле позитивни на тестовите за тој вирус. „Ние сме свесни за извештаи на лица кои биле негативни на ...

СЗО ќе разгледува извештаи за повторно позитивни пациенти на Ковид-19

Слободен Печат - 11.04.2020

Директорката на Центарот за контрола и превенција на болести Џеонг Еун-Кјеонг рече дека е поголема веројатноста вирусот да е „реактивиран” отколку пациентите да се повторно заразени. Светската здравствена организација соопшти денеска дека ги ...

СЗО ќе разгледува извештаи за повторно позитивни пациенти на Ковид-19

А1 On - 11.04.2020

Светската здравствена организација соопшти денеска дека ги разгледува извештаите според кои некои лица кои го прележале коронавирусот повторно биле позитивни на тестовите за тој вирус. „Ние сме свесни за извештаи на лица кои биле негативни на ...

МЗ: Потврдени 49 новозаболени пациенти со коронавирус, две лица починаа

Слободен Печат - 11.04.2020

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје почина еден пациент (73г) од Прилеп, примен на болнички третман на 1 април, а во Куманово на Клиниката за хематологија почина ново-дијагностициран пациент (76г.

Двајца починати, 49 новозаболени од Ковид 19

ММС - 11.04.2020

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 49 нови случаи на Ковид-19. По градови: Скопје – 13, Куманово – 14, Штип – 6, Прилеп -8, Велес-6, Гостивар -1 и Кочани -1.

Вкупно 49 нови случаи на Ковид-19, двајца починати во последното деноноќие

+инфо - 11.04.2020

Изминатите 24 часа се регистрирани 49 нови случаи на Ковид-19. По градови: Скопје – 13, Куманово – 14, Штип – 6, Прилеп -8, Велес-6, Гостивар -1 и Кочани -1, информира Министерството за здравство.

Исповед на сестра: Три ноќи се борев за него

Независен - 11.04.2020

Од ден во ден медицинскиот персонал се бори за своите пациенти, а колку болеста и смртта ги погодува оние кои се опкружени со неа често се открива на социјални мрежи. Џенифер Кол, медицинска сестра од Њујорк, каде што состојбата е многу тешка, во ...

Над 90 „излекувани” повторно се позитивни на коронавирус

Курир - 11.04.2020

Јужнокорејските власти соопштија дека повеќе од 90 пациенти за кои се верувало дека закрепнале, повторно се позитивни на коронавирус. Џеонг Еун-кјонг, директор на Корејскиот центар за контрола и превенција на болести (KCDC), рече дека има голема ...

49 нови случаи на Ковид-19 во земјата, Охрид и Струга не се на листата

OhridNews - 11.04.2020

Во изминатите 24 часа се регистрирани 49 нови случаи на Ковид-19. По градови: – Скопје 13 – Куманово 14 – Штип 6 – Прилеп 8 – Велес 6 – Гостивар 1 – Кочани 1. Вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со Ковид-19 во нашата земја изнесува 760 лица.

Двајца починати и 49 нови случаи на Ковид 19- вкупно во земјата 760 дијагностицирани пациенти

Press24 - 11.04.2020

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 49 нови случаи на Ковид-19. По градови: Скопје – 13, Куманово – 14, Штип – 6, Прилеп -8, Велес-6, Гостивар -1 и Кочани -1.

Повторно поголем број на новозаразени – Бројот се искачи на 760 лица

Скопје24 - 11.04.2020

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 49 нови случаи. По градови: Скопје – 13, Куманово – 14, Штип – 6, Прилеп -8, Велес-6, Гостивар -1 и Кочани -1.

Регистрирани 49 нови случаи на ковид-19, починаа двајца пациенти над 70 години

МКД - 11.04.2020

Во изминатите 24 часа се регистрирани 49 нови случаи на ковид-19. Во изминатото деноноќие направени се 586 теста, а досега во земјата се направени 7.653 тестирања на Ковид-19. Двајца пациенти од Куманово и Прилеп починаа од коронавирус, информираат ...

Исповед на медицинска сестра на која пациент заболен од коронавирус и умрел на раце

Курир - 11.04.2020

Од ден на ден, медицинскиот персонал посветено се бори за своите пациенти, а колку често болеста и смртните случаи што ги опкружуваат ги погодуваат, честопати ги откриваат на социјалните мрежи.

„Цитокинска бура“ – главна причина за огромната смртност од коронавирусот

Слободен Печат - 11.04.2020

Феноменот „ цитокинска бура “, претеран имунолошки одговор на организмот што резултира со тешки воспалителни промени, се чини дека има клучна улога кај тешките заболувања од ковид-19, пренесува АФП, додавајќи дека лекарите во моментов се беспомошни.

Двајца починати и нови 49 случаи од ковид-19

Независен - 11.04.2020

Фото: Б. Грданоски Кумановец и прилепчанец се најновите жртви на корона вирусот во Македонија, а во изминатите 24 часа се регистрирани 49 нови случаи на Ковид-19. По градови: – Скопје 13 – Куманово 14 – Штип 6 – Прилеп 8 – Велес 6 – Гостивар 1 – ...

Емотивна исповед на медицинска сестра во Њујорк: „Три дена не се тргнав од него, ми почина на раце“

Press24 - 11.04.2020

Од ден во ден медицинскиот персонал се бори за своите пациенти, а колку новонастанатата состојба со коронавирусот ги погодува и нов сежжчесто споделуваат на социјалите мрежи. Џенифер Кол, медициснска сетстра од Њујорк во емотивна објава на фејсбук ...

СЗО подготвува извештај за пациентите кои повторно се позитивни на корона вирус

Независен - 11.04.2020

Светската здравствена организација ги разгледува наводите дека некои пациенти, за кои се сметаше дека го прележале корона вирусот, повторно се позитивни на тестовите за тој вирус. „Свесни сме за извештаите за поединци кои биле негативни на ковид-19, ...

СЗО ќе разгледува извештаи за повторно позитивни пациенти на Ковид-19

Сител - 11.04.2020

Светската здравствена организација соопшти денеска дека ги разгледува извештаите според кои некои лица кои го прележале коронавирусот повторно биле позитивни на тестовите за тој вирус. „Ние сме свесни за извештаи на лица кои биле негативни на ...

Потврдени 49 нови случаи на Ковид -19 во земјава

Макфакс - 11.04.2020

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 49 нови случаи на Ковид-19 ( Скопје – 13, Куманово – 14, Штип – 6, Прилеп -8, Велес-6, Гостивар -1 и Кочани -1).

49 новозаразени со коронавирус во Македонија

Факултети - 11.04.2020

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 49 нови случаи на коронавирус. По градови: Скопје – 13, Куманово – 14, Штип – 6, Прилеп -8, Велес-6, Гостивар -1 и Кочани -1.

Два смртни случаи, 49 новозаразени со Ковид-19 во изминатите 24 часа

Радио МОФ - 11.04.2020

Министерството за здравство (МЗ) денеска информираше дека на Клиниката за инфективни болести во Скопје починал пациент на 73-годишна возраст од Прилеп кој бил примен на болнички третман на први април, додека на Клиниката за хематологија во Куманово ...

Нови 49 случаи на коронавирус од рекордни 586 тестирани во земјава

360 степени - 11.04.2020

Во изминатите 24 часа се регистрирани 49 нови случаи на ковид-19 во земјава, од рекордни направени 586 тестови, информира Министерството за здравство. По градови во Скопје се регистрирани 13 случаи, во Куманово нови 14, во Прилеп осум, во Штип и ...

Нови 49 случаи на коронавирус, двајца починати

Р.С.Европа - 11.04.2020

Нови 49 случаи на новиот коронавирус се регистрирани во изминатите 24 часа, а двајца пациенти починале, соопшти денеска Министерството за здравство. Оттаму информираат дека од новозаболените 13 се во Скопје, 14 во Куманово, шест во Штип, осум во ...

Уште двајца починати и 49 новозаразени од ковид 19

Република - 11.04.2020

Двајца починати и 49 новозаразени од ковид 19 се регистрирани во изминатите 24 часа – информираат од Министерството за здравство. Новозаразени по градови има во: – Скопје 13 – Куманово 14 – Штип 6 – Прилеп 8 – Велес 6 – Гостивар 1 – Кочани 1.

Филипче: 49 нови заразени од коронавирус, во Куманово најмногу

24Инфо - 11.04.2020

Во изминатите 24 часа се регистрирани 49 нови случаи на Ковид-19. По градови: – Скопје 13 – Куманово 14 – Штип 6 – Прилеп 8 – Велес 6 – Гостивар 1 – Кочани 1. Вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со Ковид-19 во нашата земја изнесува 760 лица.

Двајца пациенти од Куманово и Прилеп починаа од корона вирусот

еМагазин - 11.04.2020

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје почина еден пациент (73г) од Прилеп, примен на болнички третман на 1 април, а во Куманово на Клиниката за хематологија почина ново-дијагностициран пациент (76г.

Министерство за здравство: 49 новозаболени од корона во земјава, еден нов случај на подрачјето на Гостивар

Gostivarpress.mk - 11.04.2020

Во последниве 24 часа во земјава се регистрирани 49 новозаболени пациенти од Ковид-19, информира Министерството за здравство. По градови: Скопје -13, Куманово – 14, Штип -6, Прилеп – 8, Велес -6, Кочани-1, Гостивар -1.

ОФИЦИЈАЛНО: 49 нови случаи, вкупно 760, починати 2, вкупно 34 лица!

Денешен - 11.04.2020

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 49 нови случаи на Ковид-19. По градови: Скопје – 13, Куманово – 14, Штип – 6, Прилеп -8, Велес-6, Гостивар -1 и Кочани -1.

Вкупно 760 дијагностицирани пациенти со КОВИД-19: Две лица починале

Женски магазин - 11.04.2020

Според најновите информации за состојбата со коронавирусот во нашата земја, првиот човек на здравството, преку својот фејсбук профил ја информираше јавноста дека во изминатите 24 часа две лица го загубиле животот, а се регистрирани нови 49 пациенти ...

Уште 49 заболени и двајца починати од Ковид-19

Опсервер - 11.04.2020

Скопје, 11 април 2020 () – Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 49 нови случаи на Ковид-19 и оти починале уште две лица. Од новозаболените, 13 се во Скопје, 14 во Куманово, шест во Штип, осум во Прилеп, ...

Уште 49 заболени и двајца починати од Ковид-19

Бриф - 11.04.2020

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 49 нови случаи на Ковид-19 и оти починале уште две лица. Од новозаболените, 13 се во Скопје, 14 во Куманово, шест во Штип, осум во Прилеп, шест во Велес и по еден во ...

Еден починат и 14 новозаболени од коронавирус во Куманово

Kumanovo News - 08.08.2020

Во последните 24 часа се направени 1828 тестирања, а регистрирани се 200 нови случаи на ковид-19. По градови во: Скопје 65, Куманово 14, Штип 21, Тетово 12, Велес 12, Гостивар 14... Починати се 4 лица, пациент од Скопје (70), пациент од Гостивар ...

Уште двајца починати од коронавирусот

24Инфо - 11.04.2020

– Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 49 нови случаи на Ковид-19 и оти починале уште две лица. Од новозаболените, 13 се во Скопје, 14 во Куманово, шест во Штип, осум во Прилеп, шест во Велес и по еден во ...

Нови 49 позитивни случаи на корона вирус, бројот се зголеми на 760

Frontline - 11.04.2020

Во изминатото деноноќие на Клиниката се примени 3 пациенти, а во моментов се хоспитализирани вкупно 68, од кои 15 се на кислородна поддршка и 8 на механичка вентилација. „Во изминатите 24 часа се регистрирани 49 нови случаи на Ковид-19.

Вкупно 760 заразени со корона вирусот: Регистрирани 49 нови случаи, најмногу во Скопје и Куманово

еМагазин - 11.04.2020

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 49 нови случаи на Ковид-19. По градови: Скопје – 13, Куманово – 14, Штип – 6, Прилеп -8, Велес-6, Гостивар -1 и Кочани -1.

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Починаа кумановец и прилепчанец, има нови 49 заразени

Фактор - 11.04.2020

ДВАЈЦА ЛУЃЕ ПОЧИНАА ОД КОМПЛИКАЦИИ НА КОРОНАВИРУСОТ Потврдени се 49 новозаболени пациенти со коронавирус, две лица починаа. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје почина еден пациент (73г) од Прилеп, примен на болнички ...

Нова 49 лица дијагностицирани со коронавирусот, починати 2 лица

Скопје инфо - 11.04.2020

Во изминатите 24 часа се регистрирани 49 нови случаи на Ковид-19, двајца пациенти од Куманово и Прилеп починаа од коронавирус. Ова денес во отсуство на редовната прес конференција, на својата фејсбук страна го објави министерот Филипче.

Нови 49 заболени и двајца починати – вкупно 760 заразени со Ковид-19

Мета - 11.04.2020

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 49 нови случаи на Ковид-19. По градови: Скопје – 13, Куманово – 14, Штип – 6, Прилеп -8, Велес-6, Гостивар -1 и Кочани – Со ова вкупната бројка на дијагностицирани ...

Шведска болница ги повика лекарите да не ставаат на респиратори постари од 80 години?

Локално - 11.04.2020

Шведскиот весник „Афтонбладет“ објави статија во која се тврди дека универзитетската болница Каролинска им укажала на лекарите во случај да има недостиг на простор поради пациенти со KОВИД-19, тие да утврдат кој ќе добива интензивна нега, а кој не.

Излечени повторно заболуваат: Ова го преживуваат 91 лице од Јужна Кореја

Женски магазин - 11.04.2020

Во Јужна Кореја, 91 „излекуван“ пациент повторно се позитивни на коронавирусот. Џеонг Еун-Кјонг, директорка на Корејскиот центар за контрола и превенција на болести (КЦДЦ) изјави дека е поголема веројатноста вирусот да се реактивирал отколку ...

СЗО ќе разгледува извештаи за повторно позитивни пациенти на Ковид-19

Вечер Прес - 11.04.2020

Светската здравствена организација соопшти денеска дека ги разгледува извештаите според кои некои лица кои го прележале коронавирусот повторно биле позитивни на тестовите за тој вирус. „Ние сме свесни за извештаи на лица кои биле негативни на ...

Потврдени 49 нови случаи на Ковид -19 во земјава

MTM - 11.04.2020

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 49 нови случаи на Ковид-19 ( Скопје – 13, Куманово – 14, Штип – 6, Прилеп -8, Велес-6, Гостивар -1 и Кочани -1).

СЗО ќе разгледува извештаи за повторно позитивни пациенти на Ковид-19

Опсервер - 11.04.2020

Женева, 11 април 2020 () – Светската здравствена организација соопшти денеска дека ги разгледува извештаите според кои некои лица кои го прележале коронавирусот повторно биле позитивни на тестовите за тој вирус.

Нови 49 заразени со Ковид-19 во земјата – вкупната бројка 760 заболени

Вечер Прес - 11.04.2020

Во изминатите 24 часа се регистрирани 49 нови случаи на Ковид-19, објави министерот за здравство Венко Филипче. По градови: – Скопје 13 – Куманово 14 – Штип 6 – Прилеп 8 – Велес 6 – Гостивар 1 – Кочани 1.

СЗО ќе разгледува извештаи за повторно позитивни пациенти на Ковид-19

Либертас - 11.04.2020

– Светската здравствена организација соопшти денеска дека ги разгледува извештаите според кои некои лица кои го прележале коронавирусот повторно биле позитивни на тестовите за тој вирус. „Ние сме свесни за извештаи на лица кои биле негативни на ...

Потврдени 49 новозаболени пациенти со коронавирус, две лица починаа, вкупниот број на дијагностицирани се искачи на 760

Точка - 11.04.2020

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 49 нови случаи на Ковид-19. По градови: Скопје – 13, Куманово – 14, Штип – 6, Прилеп -8, Велес-6, Гостивар -1 и Кочани -1.

Во Јужна Кореја, пациенти што биле прогласени за излекувани, повторно позитивни на коронавирус

MTM - 11.04.2020

Јужнокорејските власти соопштија дека 91 пациент, кои наводно биле целосно излекувани од вирусот, повторно се позитивни, а експертите се обидуваат да утврдат како тоа се случило. Директорката на Центрот за контрола и превенција на болести вели дека ...

Коронавирус: Зошто повеќе страдаат мажите и дебелите луѓе?

Либертас - 11.04.2020

Во болниците ширум светот, медицинските работници воочуваат поголем број мажи од жени кои страдаат од тешки симптоми на Ковид-19. Притоа и дебелината зачестено се јавува како фактор, пишува Дојче веле .

СЗО ќе разгледува извештаи за повторно позитивни пациенти на Ковид-19

Република - 11.04.2020

Светската здравствена организација соопшти денеска дека ги разгледува извештаите според кои некои лица кои го прележале коронавирусот повторно биле позитивни на тестовите за тој вирус. Ние сме свесни за извештаи на лица кои биле негативни на ...

Регистрирани нови 49 случаи на коронавирус во Македонија, бројката достигна 760 лица

Centar - 11.04.2020

Во изминатите 24 часа се регистрирани 49 нови случаи на Ковид-19. По градови: – Скопје 13 – Куманово 14 – Штип 6 – Прилеп 8 – Велес 6 – Гостивар 1 – Кочани 1. Вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со Ковид-19 во нашата земја изнесува 760 лица.

Две лица починаа, дијагностицирани уште 49

Фактор - 11.04.2020

Потврдени се 49 новозаболени пациенти со коронавирус, две лица починаа. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје почина еден пациент (73г) од Прилеп, примен на болнички третман на 1 април, а во Куманово на Клиниката за ...

Нови 49 случаи на коронавирус, во Битола нема нов случај

Тера - 11.04.2020

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 49 нови случаи на Ковид-19. По градови: Скопје – 13, Куманово – 14, Штип – 6, Прилеп -8, Велес-6, Гостивар -1 и Кочани -1.

Пациентка до вработените во болницата „8 Септември“: Вие сте моите херои

еМагазин - 11.04.2020

Гордана Несторовска изминатиот период лежела во болницата „8 Септември“, бидејќи била сомнителна на корона вирусот но и имала претходни болести поради што била задржана на лекување таму. Таа го раскажува целиот однос на персоналот кон пациентите.

СЗО ќе разгледува извештаи за повторно позитивни пациенти на Ковид-19

24Инфо - 11.04.2020

– Светската здравствена организација соопшти денеска дека ги разгледува извештаите според кои некои лица кои го прележале коронавирусот повторно биле позитивни на тестовите за тој вирус. „Ние сме свесни за извештаи на лица кои биле негативни на ...

14 нови заболени во Куманово, еден починат

Кумановски м. - 11.04.2020

Четиринаесет нови случаи на коронавирус се регистрирани изминатото деноноќие во Куманово, а еден кумановец починал. Станува збор за 76-годишен кумановец кој починал на Клиниката за хематологија и бил ново-дијагностициран пациент.

Три ноќи се борела за пациент, сепак починал: Исповед на медицинска сестра на која заболен од Ковид-19 и умрел на раце

Локално - 11.04.2020

Од ден на ден, медицинскиот персонал посветено се бори за своите пациенти, а колку често болеста и смртните случаи што ги опкружуваат ги погодуваат, честопати ги откриваат на социјалните мрежи.

СЗО ќе разгледува извештаи за повторно позитивни пациенти на Ковид-19

Локално - 11.04.2020

Светската здравствена организација соопшти денеска дека ги разгледува извештаите според кои некои лица кои го прележале коронавирусот повторно биле позитивни на тестовите за тој вирус. „Ние сме свесни за извештаи на лица кои биле негативни на ...

Нови 49 заболени и двајца починати од коронавирус

Локално - 11.04.2020

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 49 нови случаи на Ковид-19 и оти починале уште две лица. Од новозаболените, 13 се во Скопје, 14 во Куманово, шест во Штип, осум во Прилеп, шест во Велес и по еден во ...

„Шест дена поминав на респиратор, ме спаси, но мојот живот повеќе не е ист“

Фактор - 11.04.2020

Пациентот Дејвид Лат го откри своето искуство од борбата со коронавирусот Респираторот стана неизоставна медицинска опрена во сите држави кои се борат против коронавирусот. Па така овој апарат, кој механички им помага на пациентите да дишат, ...

Уште 49 заболени и двајца починати од Ковид-19

CivilMedia - 11.04.2020

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 49 нови случаи на Ковид-19 и оти починале уште две лица. Од новозаболените, 13 се во Скопје, 14 во Куманово, шест во Штип, осум во Прилеп, шест во Велес и по еден во ...

Двајца починати, 49 новозаразени со корона вирусот

iPortal - 11.04.2020

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 49 нови случаи на Ковид-19. По градови: Скопје – 13, Куманово – 14, Штип – 6, Прилеп -8, Велес-6, Гостивар -1 и Кочани -1.

Заболени 760 лица и двајца починати од Ковид-19

Вечер Прес - 11.04.2020

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 49 нови случаи на Ковид-19 и оти починале уште две лица. Од новозаболените, 13 се во Скопје, 14 во Куманово, шест во Штип, осум во Прилеп, шест во Велес и по еден во ...

2 нови починати, 49 нови случаи – вкупно 760 дијагностицирани лица

Либертас - 11.04.2020

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 49 нови случаи на Ковид-19. По градови: Скопје – 13, Куманово – 14, Штип – 6, Прилеп -8, Велес-6, Гостивар -1 и Кочани -1.

Нови 49 заболени, вкупно 760 дијагностицирани пациенти

Н.Македонија - 11.04.2020

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 49 нови случаи на Ковид-19. По градови: Скопје – 13, Куманово – 14, Штип – 6, Прилеп -8, Велес-6, Гостивар -1 и Кочани -1.

СЗО ќе разгледува извештаи за повторно позитивни пациенти на Ковид-19

MakPress - 11.04.2020

Светската здравствена организација соопшти денеска дека ги разгледува извештаите според кои некои лица кои го прележале коронавирусот повторно биле позитивни на тестовите за тој вирус. „Ние сме свесни за извештаи на лица кои биле негативни на ...

Потврдени 49 нови случаи на Ковид -19 во земјава

Денар - 11.04.2020

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 49 нови случаи на Ковид-19 ( Скопје – 13, Куманово – 14, Штип – 6, Прилеп -8, Велес-6, Гостивар -1 и Кочани -1).

Од 586 тестирани изминатото деноноќие 49 позитивни на коронавирус

AKO - 11.04.2020

Во изминатите 24 часа се регистрирани 49 нови случаи на Ковид-19. По градови: – Скопје 13 – Куманово 14 – Штип 6 – Прилеп 8 – Велес 6 – Гостивар 1 – Кочани 1. Вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со Ковид-19 во нашата земја изнесува 760 лица ...

Два нови смртни случаеви од коронавирус во Македонија, 73 годишен Прилепчанец и 76 годишен Кумановчанец

MakPress - 11.04.2020

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 49 нови случаи на Ковид-19 и оти починале уште две лица. -На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје почина еден пациент (73 години) од Прилеп, ...

Филипче: Нови 49 позитивни на Ковид-19, двајца починати

Мак. Весник - 11.04.2020

Во изминатите 24 часа се регистрирани 49 нови случаи на Ковид-19. По градови: – Скопје 13 – Куманово 14 – Штип 6 – Прилеп 8 – Велес 6 – Гостивар 1 – Кочани 1. Вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со Ковид-19 во нашата земја изнесува 760 лица.

49 нови случаи на Ковид-19 во изминатите 24 часа регистрирани во земјава

Скопје1 - 11.04.2020

Во изминатите 24 часа се регистрирани 49 нови случаи на Ковид-19. По градови: – Скопје 13 – Куманово 14 – Штип 6 – Прилеп 8 – Велес 6 – Гостивар 1 – Кочани 1. Вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со Ковид-19 во нашата земја изнесува 760 лица.

Несторовска:,,Во ГОБ ,,8 Септември“ пристигнав збунета и исплашена, вие сте моите херои“

AKO - 11.04.2020

Гордана Несторовска, која изминатите две недели била пациентка во ГОБ ,,8 Септември“ со симптоми на КОВИД 19, им се заблагодари на докторите и медицинскиот персонал од оваа болница за професионалност и хуманоста.

Надеж од Израел: Експериментално лекување дава одлични резултати

Канал5 - 10.04.2020

Среде епидемијата на коронавирус, сите релевантни меѓународни експерти работат напорно за да најдат решение за лекување или пронаоѓање на вакцина што е можно поскоро. Добри вести доаѓаат од Израел, но факт е дека ова е прелиминарна студија ...

Коронавирус: Зошто повеќе страдаат мажите и дебелите луѓе?

Deutsche Welle - 10.04.2020

Во болниците ширум светот, медицинските работници воочуваат поголем број мажи од жени кои страдаат од тешки симптоми на Ковид-19. Притоа и дебелината зачестено се јавува како фактор. Најпрво започна како модел во Кина, каде вирусот се појави на ...

Коронавирусот во Јужна Кореја „се враќа“, 91 „излекуван“ пациент повторно се позитивни

ТВ21 - 10.04.2020

Јужнокорејските власти денеска соопштија дека 91 пациент за кои се верувало дека се излекувани, повторно се позитивни на коронавирусот. Џеонг Еун-Кјонг, директорка на Корејскиот центар за контрола и превенција на болести (КЦДЦ) изјави дека е ...

Дискриминацијата и вознемирувањето на луѓето позитивни на Ковид-19 негативно влијаат на напорите на здравството

Канал5 - 10.04.2020

Во изминатиот период, посочуваат во соопштението, се појавија голем број на написи на медиумите, воглавно на интернет-порталите, каде се објавија слики, имиња и листи на граѓани кои се позитивни на Ковид-19.

Дел од докторите во америка ги избегнуваат респираторите, се сомневаат дека повеќе прават штета кај пациентите со ...

Сакам да кажам - 10.04.2020

Додека здравствените власти ширум светот се обидуваат да набават што е можно повеќе респиратори за пациентите со коронавирус, дел од докторите во САД се обидуваат да ги користат машините за дишење што е можно помалку.

Фотографија на денот: Црква претворена во импровизирана болница

Deutsche Welle - 10.04.2020

Англиканската катедрала во северозападен Менхетн, во Њујорк, е претворена во импровизирана болница за најмалку 200 пациенти. Освен тоа, дел од просториите на црквата се отстапени за медицински персонал.

За 24 часа регистрирани 68 позитивни случаи на Ковид-19 во земјава

Алсат-М - 10.04.2020

Во последниве 24 часа во земјава се регистрирани 68 новозаболени пациенти од Ковид-19, дознава Алсат. Со ова вкупниот број на заболени во Македонија достигнува 828 ...

Во Јужна Кореја, 91 „излекуван “ пациент повторно се позитивни на коронавирусот

Фокус - 10.04.2020

Јужнокорејските власти денеска соопштија дека 91 пациент за кои се верувало дека се излекувани, повторно се позитивни на коронавирусот. Џеонг Еун-Кјонг, директорка на Корејскиот центар за контрола и превенција на болести (КЦДЦ) изјави дека е ...

Во Јужна Кореја над 90 ,,излекувани” повторно се позитивни на коронавирус

Канал5 - 10.04.2020

Јужнокорејските власти денеска соопштија дека повеќе од 90 пациенти за кои се верувало дека закрепнале , повторно се позитивни на коронавирус. Џеонг Еун-кјонг, директор на Корејскиот центар за контрола и превенција на болести (KCDC), рече дека има ...

Руските лекари користат роботи за откривање заразени пациенти со ковид-19

+инфо - 10.04.2020

Во време на пандемијата со коронавирусот, руските лекари почнаа да користат современа технологија за откривање на заразени луѓе со ковид-19. Како што пишуваат локалните медиуми, оваа вештачка ителигенција веќе некое време се користи за откривање рак ...

Медицинските сестри во Детроит одбиваат да работат, пациентите умираат во ходниците на болницата

+инфо - 10.04.2020

Вработените во болницата во Детроит за „CNN“ раскажале во какви услови работат со пациентите кои се заразени од коронавирусот. Како што велат, болницата е преполна со луѓе, па персоналот е принудан да сместува по четворица заразени пациенти во една ...

Немаат лекови, ни вакцини, но Јужена Кореја успеа да им помогне на заразените - две лица излечени со помош на една ...

Press24 - 10.04.2020

Двајца постари Јужнокорејци, заразени со коронавирус, закрепнале после тешко воспаление на белите дробови бидејќи биле лекувани со плазма од пациенти кои оздравеле од тој вирус. Научниците утврдиле дека заболените од Ковид-19 може да се лекуваат со ...

Да се преземат мерки за дискриминацијата и вознемирувањето на луѓето позитивни на Ковид-19

Слободен Печат - 10.04.2020

Мрежата за заштита од дискриминација денеска преку соопштение апелира и бара од Владата и надлежните институции да преземат мерки за спречување на вознемирувањето и прекршувањето на човековите права на луѓето позитивни на Ковид-19 и на луѓето кај ...

Мрежа за заштита од дискриминација: Не постои јавен интерес во објавување на имињата на заболените од Ковид-19

Макфакс - 10.04.2020

Не постои јавен интерес во објавување на имињата на заболените од коронавирус, смета Мрежата за заштита од дискриминација. „Личните податоци на пациентите заболени од корона и нивните контакти треба да ги знаат здравствените работници кои ќе ...

Медицинска сестра го опишува ужасот кој го донесе коронавирусот: Најлошо е кога на починатите ќе им заѕвони телефонот

Слободен Печат - 10.04.2020

Откако изби пандемијата од коронавирусот, на социјалните мрежи секојдневно се споделуваат потресни сведоштва на медицински работници. Медицинската сестра Александра Масијас (24) од Тексас во објава на Фејсбук ги опишува тешкотиите со кои се соочува ...

Јужна Кореја на поинаков начин успеала да излекува двајца заразени пациенти

+инфо - 10.04.2020

Двајца заразени Јужнокорејци се опоравиле од тешкото воспаление на белите дробови откако биле лекувани со крвна плазма од пациентите кои успеале да го победат вирусот. Научниците утврдиле дека заболените од ковид-19 можат да се лекуваат со крвна ...

Во Јужна Кореа излечени пациенти повторно позитивни на корона

Слободен Печат - 10.04.2020

Јужнокорејските власти изјавија дека денеска дури 91 пациент за кои се сметало дека се излечени од корона вирусот покажале позитивни тестови. Директорот на Корејскиот центар за контрола и спречување на заразата Џеонг Еингкјеонг изјави дека постои ...

Дискриминацијата и вознемирувањето на луѓето позитивни на Ковид-19 негативно влијаат на напорите на здравството

А1 On - 10.04.2020

Мрежата за заштита од дискриминација денеска преку соопштение апелира и бара од Владата и надлежните институции да преземат мерки за спречување на вознемирувањето и прекршувањето на човековите права на луѓето позитивни на Ковид-19 и на луѓето кај ...

Нови 40 пациенти „исчистени“ од коронавирус повторно позитивни на COVID-19

Pedijatar.mk - 10.04.2020

Раните индикации укажуваат на тоа дека вирусот може да „заспие“ на невидливи нивоа во човечките клетки и, најверојатно, не е заразен, пишува „Дејли мејл“ ♦♦♦♦♦♦♦ Н ови четириесет пациенти со коронавирус во Јужна Кореја, за кои се сметаше дека се ...

Во Јужна Кореја, пациенти што биле прогласени за излекувани, повторно позитивни на коронавирус

Макфакс - 10.04.2020

Јужнокорејските власти соопштија дека 91 пациент кои наводно биле целосно излекувани од вирусот с.е повторно позитивни, а експертите се обидуваат да утврдат како тоа се случило. Директорката на Центрот за контрола и превенција на болести, вели дека ...

Швеѓаните го игнорираа коронавирусот, а сега почнува хаосот- издадени неочекувана наредба

Press24 - 10.04.2020

Раководството на болниците во Шведска на лекарите им издало наредба пациентите постари од 80 години во текот на лечењето на коронавирусот да не ги ставаат во одделенијата за интензивна нега.

Дискриминацијата и вознемирувањето на луѓето позитивни на Ковид-19 негативно влијаат на напорите на здравството

ММС - 10.04.2020

Мрежата за заштита од дискриминација денеска преку соопштение апелира и бара од Владата и надлежните институции да преземат мерки за спречување на вознемирувањето и прекршувањето на човековите права на луѓето позитивни на Ковид-19 и на луѓето кај ...

Во Јужна Кореја 91 излечени пациенти повторно се позитивни на Ковид-19

Press24 - 10.04.2020

Во Јужна Кореја 91 пациент кои веќе се излечени од коронавирусот повторно се позитивни, а експертите се обидуваат да утврдат како дошло до тоа. Директорката на тамошниот Центар за контрола и превенција на болести изјави дека поголема веројатност е ...

Дискриминацијата и вознемирувањето на луѓето позитивни на Ковид-19 негативно влијаат на напорите на здравството

Сител - 10.04.2020

Мрежата за заштита од дискриминација денеска преку соопштение апелира и бара од Владата и надлежните институции да преземат мерки за спречување на вознемирувањето и прекршувањето на човековите права на луѓето позитивни на Ковид-19 и на луѓето кај ...

Ројтерс: Во Јужна Кореја 91 излечен пацинет повторно позитивни на корона

Независен - 10.04.2020

Во Јужна Кореја 91 пациенти кои биле излечени од корона вирусот, повторно се позитивни, а стручњаците се обидуваат да утврдат како дошло до тоа. Директорката на Центарот за контрола и превенција на болести Џеонг Еун-Кјеонг рече дека поголема е ...

Исповед на сестра чиј пациент умрел во нејзините раце: Три ноќи се борев за него

Press24 - 10.04.2020

Од ден во ден медицинскиот персонал се бори за своите пациенти, а колку болеста и смртта ги погодува оние кои се опкружени со неа често се открива на социјални мрежи. Џенифер Кол, медицинска сестра од Њујорк, каде што состојбата е многу тешка, во ...

Дискриминацијата и вознемирувањето на луѓето позитивни на Ковид-19 негативно влијаат на напорите на здравството

Нетпрес - 10.04.2020

Мрежата за заштита од дискриминација денеска преку соопштение апелира и бара од Владата и надлежните институции да преземат мерки за спречување на вознемирувањето и прекршувањето на човековите права на луѓето позитивни на Ковид-19 и на луѓето кај ...

Во Јужна Кореја, 91 излекуван пациент повторно се позитивни на коронавирусот

+инфо - 10.04.2020

Јужнокорејските власти денеска соопштија дека 91 пациент за кои се верувало дека се излекувани, повторно се позитивни на коронавирусот. Џеонг Еун-Кјонг, директорка на Корејскиот центар за контрола и превенција на болести (КЦДЦ) изјави дека е ...

Јужна Кореја: 91 пациент за кои се мислело дека се излекувани, повторно се позитивни на коронавирусот

А1 On - 10.04.2020

Јужнокорејските власти денеска соопштија дека 91 пациент за кои се верувало дека се излекувани, повторно се позитивни на коронавирусот. Џеонг Еун-Кјонг, директорка на Корејскиот центар за контрола и превенција на болести (КЦДЦ) изјави дека е ...

Коронавирус: Бројот на заболени во светот стигна до 1.600.000, на починати 95.000, а излекувани се 360.000 луѓе

ММС - 10.04.2020

Според последните синоќешни податоци, бројот на заболени од Ковид-19 во светот достигна до 1.605.000, од кои најмногу се во САД – 450.000. Бројот на починатите, пак, е околу 96.000. И натаму водечка е Италија со нешто повеќе од 18.000 починати, пред ...

Мрежа за заштита од дискриминација: Не постои јавен интерес во објавување на имињата на заболените од Ковид-19

Независен - 10.04.2020

Фото: Б. Грданоски Не постои јавен интерес во објавување на имињата на заболените од коронавирус, смета Мрежата за заштита од дискриминација. „Личните податоци на пациентите заболени од корона и нивните контакти треба да ги знаат здравствените ...

За 24 часа регистрирани нови 49 позитивни случаи на Ковид-19 во земјава

Press24 - 10.04.2020

Во последниве 24 часа во земјава се регистрирани 49 новозаболени пациенти од Ковид-19, дознава Алсат. Со ова вкупниот број на заболени во Македонија достигнува 712 лица. Досега во Македонија излекувани се 37 пациенти, а 30 лица ...

РЕСПИРАТОРИТЕ СЕ ШТЕТНИ: Така размислуваат лекарите во САД

Фактор - 10.04.2020

Во некои болници во САД, смртноста на пациентите заразени со Ковид-19, кој се ставени на апарати за дишење е многу поголема, заради што дел од докторите во Соединетите Американски Држави почнуваат се помалку да ги употребуваат, Ова е случај во ...

Во Јужна Кореја, 91 „излекуван “ пациент повторно се позитивни на коронавирусот

Опсервер - 10.04.2020

Сеул, 10 април 2020 () – Јужнокорејските власти денеска соопштија дека 91 пациент за кои се верувало дека се излекувани, повторно се позитивни на коронавирусот. Џеонг Еун-Кјонг, директорка на Корејскиот центар за контрола и превенција на болести ...

Експертите се обидуваат да утврдат како: Излечени од коронавирус повторно се заразиле

Локално - 10.04.2020

Јужнокорејските власти соопштија дека 91 пациенти кои биле излекувани од вирусот се повторно позитивни, а експертите се обидуваат да утврдат како се случило тоа. Џеонг Еун-кјонг, директор на Центрите за контрола и превенција на болести, рече дека ...

Нема лекови и вакцина, но Јужна Кореја успеа да им помогне на заразените: Двајца пациенти ја победиле короната после ...

Точка - 10.04.2020

Двајца постари Јужнокорејци заразени со коронавирус се опоравиле од тешкото воспаление на белите дробови откако биле лекувани со плазма на пациенти кои што оздравеле од вирусот. Јужнокорејските научници утврдиле дека заболените од коронавирусот ...

Нема лекови ниту вакцина, но Јужна Кореја успеа да им помогне на заразените: Двајца ја победија Ковид-19 по оваа ...

Локално - 10.04.2020

Двајца постари Јужнокорејци заболени од коронавирус се опоравиле од тешка пневмонија откако биле третирани со плазма од пациенти кои се опоравуваат од вирусот. Научниците откриле дека пациентите со ковид-19 можат да бидат третирани со крвната плазма ...

Потресна исповед на медицинска сестра: „Кога некој ќе умре од коронавирус, најлош звук е кога ќе почне да му ѕвони ...

Локално - 10.04.2020

Откако изби пандемијата на коронавирусот, на социјалните мрежи секојдневно се споделуваат потресни сведоштва од медицинските работници. Сестрата Александра Мациас во подолга објава на Фејсбук ги опишала тешкотиите со кои се соочува секојдневно, ...

Дискриминацијата и вознемирувањето на луѓето позитивни на Ковид-19 негативно влијаат на напорите на здравството

Локално - 10.04.2020

Мрежата за заштита од дискриминација денеска преку соопштение апелира и бара од Владата и надлежните институции да преземат мерки за спречување на вознемирувањето и прекршувањето на човековите права на луѓето позитивни на Ковид-19 и на луѓето кај ...

Дали американски лекар го пронајде рецептот за лекот: За три недели излечени илјада заразени и без смртен случај

Локално - 10.04.2020

Американски лекар кој веќе три недели лекува пациенти со коронавирус во Монро е многу успешен во ова и нема смртни случаи, бидејќи користи комбинација на повеќе лекови, пренесува германскиот весник „Билд“.

ИЗЛЕЧЕНИ ПОВТОРНО ЗАБОЛУВААТ: Ова го преживуваат 91 лице од Јужна Кореја

Фактор - 10.04.2020

Во Јужна Кореја, 91 „излекуван“ пациент повторно се позитивни на коронавирусот. Џеонг Еун-Кјонг, директорка на Корејскиот центар за контрола и превенција на болести (КЦДЦ) изјави дека е поголема веројатноста вирусот да се реактивирал отколку ...

Коронавирусот во Јужна Кореја „се враќа“, 91 „излекуван“ пациент повторно се позитивни

Centar - 10.04.2020

Јужнокорејските власти денеска соопштија дека 91 пациент за кои се верувало дека се излекувани, повторно се позитивни на коронавирусот. Џеонг Еун-Кјонг, директорка на Корејскиот центар за контрола и превенција на болести (КЦДЦ) изјави дека е ...

Во Јужна Кореја, 91 „излекуван ” пациент повторно се позитивни на коронавирусот

Вечер Прес - 10.04.2020

Јужнокорејските власти денеска соопштија дека 91 пациент за кои се верувало дека се излекувани, повторно се позитивни на корона вирусот. Џеонг Еун-Кјонг, директорка на Корејскиот центар за контрола и превенција на болести (КЦДЦ) изјави дека е ...

Во Јужна Кореја пациенти кои биле прогласени за излечени, повторно позитивни на коронавирус

Точка - 10.04.2020

Јужнокорејските власти соопштија дека 91 пациент кои наводно биле целосно излекувани од вирусот с.е повторно позитивни, а експертите се обидуваат да утврдат како тоа се случило. Директорката на Центрот за контрола и превенција на болести, вели дека ...

Во Јужна Кореја, пациенти што биле прогласени за излекувани, повторно позитивни на коронавирус

24Инфо - 10.04.2020

Јужнокорејските власти соопштија дека 91 пациент, кои наводно биле целосно излекувани од вирусот, повторно се позитивни, а експертите се обидуваат да утврдат како тоа се случило. Директорката на Центрот за контрола и превенција на болести вели дека ...

Респираторите се штетни: Така размислуваат лекарите во САД

24Инфо - 10.04.2020

Во некои болници во САД, смртноста на пациентите заразени со Ковид-19, кој се ставени на апарати за дишење е многу поголема, заради што дел од докторите во Соединетите Американски Држави почнуваат се помалку да ги употребуваат, Ова е случај во ...

Медицинските сестри во Детроит одбиваат да работат, пациентите умираат во ходниците на болницата

24Инфо - 10.04.2020

Мичиген е трета држава во САД по бројот на заразени со коронавирусот. Пред помалку од еден месец таму имаше потврдено околу 300 случаи, а сега се повеќе од 20.000. Вработените во болницата во Детроит за „CNN“ раскажале во какви услови работат со ...

Мрежа за заштита од дискриминација: Не постои јавен интерес во објавување на имињата на заболените од Ковид-19

24Инфо - 10.04.2020

Не постои јавен интерес во објавување на имињата на заболените од коронавирус, смета Мрежата за заштита од дискриминација. „Личните податоци на пациентите заболени од корона и нивните контакти треба да ги знаат здравствените работници кои ќе ...

Коалиција „Маргини“: Стоп за дискриминацијата и вознемирувањето на лицата позитивни на Ковид-19

Мета - 10.04.2020

Мрежата за заштита од дискриминација апелира и бара од Владата и надлежните институции да преземат мерки за спречување на вознемирувањето и прекршувањето на човековите права на луѓето позитивни на Ковид-19 и на луѓето кај кои постои сомневање дека ...

Прелиминарно истражување со сјајни резултати: Револуционерен метод тестиран на 6 тешко болни пациенти, сите оздравеле

Локално - 10.04.2020

Среде епидемијата на коронавирус, сите релевантни меѓународни експерти работат напорно за да најдат решение за лекување или пронаоѓање на вакцината што е можно поскоро. Добра вест доаѓа од Израел, но факт е дека ова е прелиминарна студија спроведена ...

ЛОШИ ВЕСТИ: Во Јужна Кореја повторно, по втор пат се заразиле со КОРОНА ВИРУС

Пулс24 - 10.04.2020

Тамошните власти денеска соопштија дека 91 пациент кои беа претходно излекувани, повторно се позитивни на коронавирусот. Здравствените работници во Јужна Кореја велат дека е нејасно како се случило тоа и оти епидемиолошките истражувања се уште се во ...

Дискриминацијата и вознемирувањето на луѓето позитивни на Ковид-19 негативно влијаат на напорите на здравството

Опсервер - 10.04.2020

Скопје, 10 април 2020 ( ) – Мрежата за заштита од дискриминација денеска преку соопштение апелира и бара од Владата и надлежните институции да преземат мерки за спречување на вознемирувањето и прекршувањето на човековите права на луѓето позитивни на ...

Пациенти што биле прогласени за излекувани, повторно позитивни на коронавирус

Н.Македонија - 10.04.2020

Јужнокорејските власти соопштија дека 91 пациент, кои наводно биле целосно излекувани од вирусот, повторно се позитивни, а експертите се обидуваат да утврдат како тоа се случило. Директорката на Центрот за контрола и превенција на болести вели дека ...

Мрежа за заштита од дискриминација: Не постои јавен интерес во објавување на имињата на заболените

Н.Македонија - 10.04.2020

Не постои јавен интерес во објавување на имињата на заболените од коронавирус, смета Мрежата за заштита од дискриминација. – Личните податоци на пациентите заболени од корона и нивните контакти треба да ги знаат здравствените работници кои ќе ...

Во Јужна Кореја, 91 „излекуван “ пациент повторно се позитивни на коронавирусот

MakPress - 10.04.2020

Јужнокорејските власти денеска соопштија дека 91 пациент за кои се верувало дека се излекувани, повторно се позитивни на коронавирусот. Џеонг Еун-Кјонг, директорка на Корејскиот центар за контрола и превенција на болести (КЦДЦ) изјави дека е ...

Коалиција Маргини: Владата да превземат мерки за спречување на вознемирувањето на лицата позитивни на Ковид

MakPress - 10.04.2020

Мрежата за заштита од дискриминација апелира и бара од Владата и надлежните институции да преземат мерки за спречување на вознемирувањето и прекршувањето на човековите права на луѓето позитивни на Ковид-19 и на луѓето кај кои постои сомневање дека ...

Над 1,45 милиони заразени со коронавирус во светот, кај нас 617

24 Вести - 09.04.2020

Во светот досега се регистрирани над 1,45 милиони лицa заразени со новиот коронавирус од кои се починати повеќе од 83,5 илјади, а оздравеле речиси 310 илјади. Кај нас, пак, со вчерашните 18 новозаболени пациенти, вкупната бројка достигна 617, а ...

Над 1,45 милиони заразени со коронавирус во светот, кај нас 617

Канал5 - 09.04.2020

Во светот досега се регистрирани над 1,45 милиони лицa заразени со новиот коронавирус од кои се починати повеќе од 83,5 илјади, а оздравеле речиси 310 илјади. Кај нас, пак, со вчерашните 18 новозаболени пациенти, вкупната бројка достигна 617, а ...

Над 1,45 милиони заразени со коронавирус во светот, кај нас 617

Алсат-М - 09.04.2020

Во светот досега се регистрирани над 1,45 милиони лицa заразени со новиот коронавирус од кои се починати повеќе од 83,5 илјади, а оздравеле речиси 310 илјади. Кај нас, пак, со вчерашните 18 новозаболени пациенти, вкупната бројка достигна 617, а ...

107 – годишна Холанѓанка го преживеа коронавирусот , се заразила во црква

Канал5 - 09.04.2020

107-годишна Холанѓанка се опоравила од коронавирус и најверојатно ќе стане најстарата личност на светот што имала Ковид-19. Корнелија Рас се разболела на 17 март, еден ден по нејзиниот 107 роденден, објави холандскиот весник АД, откако била на миса ...

107-годишна Холанѓанка преживеа корона-инфекција

Deutsche Welle - 09.04.2020

Во борбата на една 107-годишна Холанѓанка против коронавирусот, победник е старицата! Корона Рас е вeројатно најстариот човек на светот кој излегол како победник од битката против Ковид-19.

Во болница во Детроит болните од коронавирус умираат по ходници , сестрите штрајкуваат (ВИДЕО)

Канал5 - 09.04.2020

Персоналот на болницата Синај-Грејс во Детроит за Си-Ен-Ен раскажа шокантна приказна за состојбата во која што работат со пациентите со коронавирус. Болницата е толку преполна со пациенти што персоналот нема друг избор освен да става по четворица во ...

Лекари шокирани од брзината со која убива коронавирусот

Deutsche Welle - 09.04.2020

Медицинските работници во САД велат дека се збунети и шокирани од брзината со која им се влошува состојбата на заболените од Ковид-19. На наглото влошување не се имуни ниту младите и здрави пациенти.

Уште еден ден што влева надеж во Италија – 5 дена опаѓа бројот на пациенти на интензивна нега

Канал5 - 09.04.2020

Италијанските власти објавија дека регистрирале еднодневно зголемување на бројот на заболени за 1.615 лица, со што вкупниот број заразени изнесува 96.877 лица, пренесува „Кориере дела сера“.

Во светот над 1,45 милиони заразени од Ковид-19, кај нас 617 лица

Слободен Печат - 09.04.2020

Во светот досега се регистрирани над 1,45 милиони лицa заразени со новиот коронавирус од кои се починати повеќе од 83,5 илјади, а оздравеле речиси 310 илјади. Кај нас, пак, со вчерашните 18 новозаболени пациенти, вкупната бројка достигна 617, а ...

Ковид-19: До вчера во Македонија 617 заболени, најмногу во Скопје, па во Куманово, Дебар, Прилеп, Тетово, Струга, Штип…

ММС - 09.04.2020

Со вчерашните 18 новозаболени пациенти со коронавирус, вкупната бројка во Макеонија достигна 617, а бројот на починати се зголеми на 30 откако вчера починаа три нови лица меѓу кои и 27-годишната родилка од Куманово која е најмладиот досега починат ...

Вкупно 617 заболени од коронавирус, најмногу случаи во Скопје и Куманово

Курир - 09.04.2020

Во Македонија, со вчерашните 18 новозаболени пациенти, вкупната бројка достигна 617, а бројот на починати се зголеми на 30 откако вчера починаа три нови лица меѓу кои и 27-годишната родилка од Куманово која е најмладиот досега починат пациент во ...

Коронавирусот дополнително го искомплицира патот до здравје на лицата со ретки болести

Слободен Печат - 09.04.2020

Наташа Анѓелеска од здружението на лица со ретки болести во „Утрински брифинг “ на „Слободна ТВ“ зборуваше за проблемите со кои се соочуваат лицата со ретки болести. Здружението на граѓани за ретки испратија повеќе дописи до Министерството за ...

Си-ен-ен од болница во Њујорк: Ова не е „Вовед во анатомија“ – ова е живот

Независен - 09.04.2020

Во рок од 10 минути шест пациенти имаа срцев застој, а четворица умреа, известува Си-ен-ен за ситуацијата од една њујоршка болница. Болничкиот „Код 99“, сигнал кој известува дека на пациентот му е потребна реанимација, се огласи петпати за помлку од ...

Во Битола корисници во домот за стари лица се тестираaт на коронавирус, бидејќи еден 86-годишен пациент е заразен

Press24 - 09.04.2020

Во дом за стари лица во Битола, корисници се тестираaт на коронавирус, бидејќи еден 86-годишен пациент е заразен, дознава Канал 5 . Од министеството за здравство за Канал 5 велат дека –пациентот бил примен на 18.март во старскиот дом, а една недела ...

Хорор во болница во Њујорк: Страдање, болка и смрт на секои десет минути (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен Печат - 09.04.2020

Иако се трудат да ја сочуваат смиреноста, лекарите, медицинските сестри, респираторните терапевти и болничкиот персонал кои се борат да ги спасат пациентите, не се навикнати на вакви искуства, на толку голем број на луѓе кои се гушат, честите итни ...

Хорор во болница во Њујорк: Страдање, болка и смрт на секои десет минути

Алфа - 09.04.2020

Иако се трудат да ја сочуваат смиреноста, лекарите, медицинските сестри, респираторните терапевти и болничкиот персонал кои се борат да ги спасат пациентите, не се навикнати на вакви искуства, на толку голем број на луѓе кои се гушат, честите итни ...

Си-Ен-Ен на интензивна нега: Ова не е „Вовед во анатомија“, ова е вистински живот (ВИДЕО)

+инфо - 09.04.2020

Во рок од 10 минути шест пациенти имаа срцев застој, а четворица умреа, известува Си-ен-ен за ситуацијата од една њујоршка болница. Болничкиот „Код 99“ е сигнал кој го известува медицинскиот персонал дека на пациентот му е потребна реанимација, се ...

Извршена првата трансфузија на крвна плазма на пациент со коронавирус во Москва

Макфакс - 09.04.2020

Москва е извршена првата трансфузија на крвна плазма од пациент кој закрепнал од вирусот Ковид-19 на заболен пациент, изјави заменик-градоначалникот на Москва за социјален развој, Анастасија Ракова.

Докторите се зачудени: Зошто некои од заболените од коронавирус добиваат оштетувања на срцето?

Слободен Печат - 09.04.2020

Неодамнешно истражување на кинеските истражувачи открива дека еден од пет пациенти заразени со коронавирусот доживува тешко оштетување на срцето, срцеви слабости, па во некои случаи и смрт.

Потресна исповед на медицинска сестра: „Кога некој ќе умре од корона, најлошо е кога ќе почне да му ѕвони телефонот“

Press24 - 09.04.2020

Откако изби пандемијата на коронавирусот, на социјалните мрежи секојдневно се споделуваат потресни сведоштва од медицинските работници. Сестрата Александра Мациас во подолга објава на Фејсбук ги опишала тешкотиите со кои се соочува секојдневно, ...

Холанѓанка на 107 години го преживеа коронавирусот

Нетпрес - 09.04.2020

Сто и седумгодишна Холанѓанка закрепнала од короанвирусот и веројатно стнаа најстара личност на светот којашто ја победила болеста Covid-19. Корнелија Рас е регистрирана како болна како последица од зараза со новиот тип коронавирус, ден по ...

Во болница во Детроит луѓе умираат во ходници, медицинските сестри одбиваат да работат

Слободен Печат - 09.04.2020

Вработените во болницата Синаи-Грејс во Детроит за Си-Ен-Ен раскажале шокантна приказа за условите во кои работат со пациентите кои боледуваат од коронавирусот. Болницата е толку пренатрупана со пациенти, што персоналот нема избор, па во една соба ...

Во Холандија 107-годишна жена излекувана од коронавирус

А1 On - 09.04.2020

Жена од Холандија стара 107 години се излекува од коронавирус и најверојатно ќе биде најстариот пациент излекуван од оваа болест. Корнелија Рас се разболела на 17 март, еден ден откако наполнила 107 години.

107 – годишна Холанѓанка го преживеа коронавирусот , се заразила во црква

Курир - 09.04.2020

107-годишна Холанѓанка се опоравила од коронавирус и најверојатно ќе стане најстарата личност на светот што имала Ковид-19. Корнелија Рас се разболела на 17 март, еден ден по нејзиниот 107 роденден, објави холандскиот весник АД, откако била на миса ...

Холанѓанка со 107 години го преживеала вирусот откако се заразила на миса

Макфакс - 09.04.2020

Холанѓанка на возраст од 107 години се опорави од коронавирусот и најверојатно ќе стане најстарата личност во светот која ја прбродила болеста. Корнелија Рас се разболела на 17 март, ден по нејзиниот 107 роденден, објави холандскиот весник АД, ...

Во Холандија 107-годишна жена излекувана од коронавирус

Независен - 09.04.2020

Жена од Холандија стара 107 години се излекува од коронавирус и најверојатно ќе биде најстариот пациент излекуван од оваа болест. Корнелија Рас се разболела на 17 март, еден ден откако наполнила 107 години.

Во болниците во државава на лекување од ковид-19 се вкупно 101 пациент, 12 се на респиратори

360 степени - 09.04.2020

На Инфективната клиника во Скопје од вчера се примени 5 нови пациенти, со што вкупно таму се лекуваат 68 лица, од кои 20 се во потешка состојба, а 7 се во критична и се приклучени на респираторна машина.

Во Москва првите пациенти со коронавирус добиваат крвна плазма на излекувани од инфекцијата

Руска реч - 09.04.2020

Руските лекари се надеваат дека новата метода ќе помогне за поефикасна борба против пандемијата. Крвна плазма од 11 излекувани засега добија седум пациенти. Првите процедури на трансфузија на крвна плазма на донори кои го поминале лекувањето на ...

Докторите на скафандерите лепат свои слики за пациентите, освен маските, да ги видат и нивните лица (ФОТО)

Слободен Печат - 09.04.2020

Пациентите сакаат да знаат кој ги лекува додека се борат да преживеат. Здравствен работник од Сан Диего смисли прекрасен начин како да им подари „смирувачка насмевка“ на своите пациенти додека ги лекува од смртоносниот коронавирус.

Директорката на кумановската болница предупредува: Имаме 30 пациенти со ковид-19, а сè помалку персонал

360 степени - 09.04.2020

Општинскиот штаб од Куманово втор ден по ред преку официјални соопштенија бара од здравствените власти побргу да се добиваат резултатите за земените брисови, пред сè, оние од персоналот во кумановската болницата.

Започнува хаосот во Шведска: Нема прием на возрасни пациенти на интензивна нега

+инфо - 09.04.2020

Раководството на една болница во Шведска им нареди на лекарите да не сместуваат пациенти над 80 години кои имаат коронавирус на интензивна нега. Весникот „ Aftonbladet “ пишува дека таков налог дало раководството на Универзитетската болница ...

Во Холандија 107-годишна жена излекувана од коронавирус

Сител - 09.04.2020

Жена од Холандија стара 107 години се излекува од коронавирус и најверојатно ќе биде најстариот пациент излекуван од оваа болест. Корнелија Рас се разболела на 17 март, еден ден откако наполнила 107 години.

Жена со 107 години се излечила од коронавирусот во Холандија, се заразила на литургија

Слободен Печат - 09.04.2020

Жена од Холандија стара 107 години се излекува од коронавирус и најверојатно ќе биде најстариот пациент излекуван од оваа болест. Корнелија Рас се разболела на 17 март, еден ден откако наполнила 107 години.

MEДИЦИНСКА СЕСТРА РАСКАЖУВА ВО СОЛЗИ: Ќе пoчинaт, а нивните телефони се уште им ѕвонат

Курир - 09.04.2020

Откако изби пандемијата на коронавирусот, на социјалните мрежи секојдневно се споделуваат потресни сведоштва од медицинските работници. Сестрата Александра Мациас во подолга објава на Фејсбук ги опишала тешкотиите со кои се соочува секојдневно, ...

Во Холандија 107-годишна жена излекувана од коронавирус

Press24 - 09.04.2020

Жена од Холандија стара 107 години се излекува од коронавирус и најверојатно ќе биде најстариот пациент излекуван од оваа болест. Корнелија Рас се разболела на 17 март, еден ден откако наполнила 107 години.

Во Холандија 107-годишна жена излекувана од коронавирус

+инфо - 09.04.2020

Жена од Холандија стара 107 години се излекува од коронавирус и најверојатно ќе биде најстариот пациент излекуван од оваа болест. Корнелија Рас се разболела на 17 март, еден ден откако наполнила 107 години.

Лекарите шокирани од брзината со која убива коронавирусот

Независен - 09.04.2020

Медицинските работници во САД велат дека се збунети и шокирани од брзината со која им се влошува состојбата на заболените од Ковид-19. На наглото влошување не се имуни ниту младите и здрави пациенти.

Над 1,45 милиони луѓе се заразени со коронавирус во светот - во Македонија бројот се искачи на 617

Press24 - 09.04.2020

Во светот досега се регистрирани над 1,45 милиони лицa заразени со новиот коронавирус од кои се починати повеќе од 83,5 илјади, а оздравеле речиси 310 илјади. Кај нас, пак, со вчерашните 18 новозаболени пациенти, вкупната бројка достигна 617, а ...

Околу 1,5 милиони заразени со коронавирус во светот, кај нас 617 и 30 починати

+инфо - 09.04.2020

Во светот досега се регистрирани над 1,45 милиони лицa заразени со новиот коронавирус од кои се починати повеќе од 83,5 илјади, а оздравеле речиси 310 илјади. Кај нас, пак, со вчерашните 18 новозаболени пациенти, вкупната бројка достигна 617, а ...

Над 1,45 милиони заразени со коронавирус во светот, кај нас 617

А1 On - 09.04.2020

Во светот досега се регистрирани над 1,45 милиони лицa заразени со новиот коронавирус од кои се починати повеќе од 83,5 илјади, а оздравеле речиси 310 илјади. Кај нас, пак, со вчерашните 18 новозаболени пациенти, вкупната бројка достигна 617, а ...

ВИДЕО: Американски лекари покажаа како изгледаат белите дробови на заразен од коронавирус

Press24 - 09.04.2020

Лекарите од Универзитетската болница Џорџ Вашингтон во САД на поинаков начин ја подигнуваат свеста од опасноста од коронавирусот. Имено, тие објавиле снимка на која е прикажан 3Д модел на белите дробови кај заразен пациент од ковид-19.

МЗ СО КАРДИОЛОШКИ ПРЕПОРАКИ: Срцевите болни ТРЕБА да бидат свесни дека срцевите заболувања го зголемуваат ризикот при ...

Pedijatar.mk - 09.04.2020

Доколку кардиолошки болен се сомнева дека е заболен и ги има следните симптоми: покачена телесна температура, кашлање, тешко дишење, главоболка или болка во грлото, општа премаленост, потребно е телефонски да се јави кај својот матичен лекар, притоа ...

Над 1,45 милиони заразени со коронавирус во светот, кај нас 617

Сител - 09.04.2020

Во светот досега се регистрирани над 1,45 милиони лицa заразени со новиот коронавирус од кои се починати повеќе од 83,5 илјади, а оздравеле речиси 310 илјади. Кај нас, пак, со вчерашните 18 новозаболени пациенти, вкупната бројка достигна 617, а ...

Во Холандија 107-годишна жена излекувана од коронавирус

4NEWS - 09.04.2020

Жена од Холандија стара 107 години се излекува од коронавирус и најверојатно ќе биде најстариот пациент излекуван од оваа болест. Корнелија Рас се разболела на 17 март, еден ден откако наполнила 107 години.

Над 1.400 нови случаи во Русија за еден ден

Кумановски м. - 09.04.2020

Во Русија, во изминатите 24 часа се пријавени 1.459 нови случаи на коронавирус, додека 13 пациенти починале, а 118 се излечиле, соопшти рускиот оперативен центар. Досега, на територијата на Русија се регистрирани 10.131 случаи на инфекцијата во 81 ...

Во Холандија 107-годишна жена излекувана од корона вирус

Frontline - 09.04.2020

Рас се заразила од вирусот на литургија на која присуствувала заедно со останатите во домот за стари лица каде што живее. Жена од Холандија стара 107 години се излекува од корона вирус и најверојатно ќе биде најстариот пациент излекуван од оваа ...

Холанѓанка со 107 години го преживеала вирусот откако се заразила на миса

Точка - 09.04.2020

Холанѓанка на возраст од 107 години се опорави од коронавирусот и најверојатно ќе стане најстарата личност во светот која ја прбродила болеста. Корнелија Рас се разболела на 17 март, ден по нејзиниот 107 роденден, објави холандскиот весник АД, ...

Си-ен-ен од болница во Њујорк: Страдање, болка и смрт на секои 10 минути

Локално - 09.04.2020

Новинари на Си-ен-ен беа повикани во просториите на универзитетската болница при Универзитетот за здравствени науки во Бруклин, една од трите болници во државата Њујорк, во која сега исклучиво се лекуваат пациенти со коронавирус.

Лицата со хронични и срцеви заболувања на удар на коронавирусот: Препораките и терапијата најважни

Женски магазин - 09.04.2020

Хронично болните лица и кардиолошките пациенти се повеќе изложени на ризик од коронавирусот Ковид-19. Препораките од кардилозите се доследно почитување на препораките на здравствените власти, колку што е можно повеќе да бидат изолирани од ...

ФОТО: Позитивни 617 лица од Ковид-19, во овие 10 македонски градови нема ниту еден заболен

Локално - 09.04.2020

Во светот досега се регистрирани над 1,45 милиони лицa заразени со новиот коронавирус од кои се починати повеќе од 83,5 илјади, а оздравеле речиси 310 илјади. Кај нас, пак, со вчерашните 18 новозаболени пациенти, вкупната бројка достигна 617, а ...

Во Холандија 107-годишна жена излекувана од коронавирус

Либертас - 09.04.2020

– Жена од Холандија стара 107 години се излекува од коронавирус и најверојатно ќе биде најстариот пациент излекуван од оваа болест. Корнелија Рас се разболела на 17 март, еден ден откако наполнила 107 години.

Во светот над 1,45 милиони заразени со коронавирус, кај нас 617

Скопје инфо - 09.04.2020

Во светот досега се регистрирани над 1,45 милиони лицa заразени со новиот коронавирус од кои се починати повеќе од 83,5 илјади, а оздравеле речиси 310 илјади. Кај нас, пак, со вчерашните 18 новозаболени пациенти, вкупната бројка достигна 617, а ...

Во Шведска не се примаат пациенти над 80 години на интензивна нега, почнува хаосот

Република - 09.04.2020

Раководството на една болница во Шведска им нареди на лекарите да не сместуваат пациенти над 80 години кои имаат коронавирус на интензивна нега. Весникот „Aftonbladet“ пишува дека таков налог дало раководството на Универзитетската болница ...

Лекари шокирани од брзината со која коронавирусот прогресира кај заболените

Либертас - 09.04.2020

Медицинските работници во САД велат дека се збунети и шокирани од брзината со која им се влошува состојбата на заболените од Ковид-19. На наглото влошување не се имуни ниту младите и здрави пациенти.

Холанѓанка со 107 години го преживеала вирусот откако се заразила на миса

MTM - 09.04.2020

Холанѓанка на возраст од 107 години заздрави од коронавирусот и најверојатно ќе стане најстарата личност во светот која ја пребродила болеста. Корнелија Рас се разболела на 17 март, ден по нејзиниот 107.

Холанѓанка на 107 години ја доби битката со коронавирусот

24Инфо - 09.04.2020

Жена од Холандија на возраст од 107 години се излекувала од коронавирусот и ќе стане најверојатно најстариот пациент кој ја добил битката со Ковид 19. Корнелија рас се разболела на 17 март, само еден ден откако прославила 107 роденден.

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Бебе од Кочани заразено со корона, нови 46 случаи за 24 часа

Фактор - 09.04.2020

БЕБЕ ЗАРАЗЕНО СО КОВИД 19 За 24 часа на Инфективната клиника се примени 5 нови пациенти, и сега се вкупно 68. Со потешка клиничка слика се 20, а 7 се во критична состојба. Ова го изјави министерот за здравство, Венко Филипче.

Мистерија која ги интригира лекарите: Зошто тешко заболените од корона имаат тешки оштетувања на срцето?

Локално - 09.04.2020

Една неодамнешна студија на кинеските научници открива дека дури еден од пет пациенти заразени со коронавирус претрпеле сериозно оштетување на срцето, срцева слабост и во некои случаи смрт.

Над 1,45 милиони заразени со коронавирус во светот, кај нас 617

Либертас - 09.04.2020

– Во светот досега се регистрирани над 1,45 милиони лицa заразени со новиот коронавирус од кои се починати повеќе од 83,5 илјади, а оздравеле речиси 310 илјади. Кај нас, пак, со вчерашните 18 новозаболени пациенти, вкупната бројка достигна 617, а ...