TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Митинг на СДСМ во Крушево

Канал5 - 25.06.2006

Лидерот на СДСМ Владо Бучковски вечерва на митинг во Крушево побара од граѓаните да и дадат уште еден мандат на коалицијата За Македонија заедно Крушево, 24 јуни (МИА) - Лидерот на СДСМ Владо Бучковски вечерва на митинг во Крушево побара од граѓаните да и дадат уште еден мандат на коалицијата За ...

СДСМ на митинг во Аеродром

А1 - 24.06.2006

Лидерот на СДСМ Владо Бучковски му порача на Никола Груевски дека е самобендисан, да се симне од Месечината на Земја и да не очекува победа во општина Аеродром. Најголемата спална соба во Скопје се разбуди и дојде да го слушне и да го види тимот кој ќе победи на 5-ти јули, рече Бучковски на ...

Груевски и Бучковски апелираат да престанеле инцидентите

А1 - 24.06.2006

И Груевски и Бучковски денеска расположени за апели, да престанеле инцидентите бидејќи иднината на сите зависела од тоа каква ќе биде кампањата во втората половина. Лидерот на ВМРО ДПМНЕ е загрижен за содржината на странските извештаи што ќе бидат испратени од дипломатите, во Брисел, Вашингтон, ...

Излезете на тв дуел да ги соочиме фактите - му порача Бучковски на Груевски

Канал5 - 24.06.2006

Ќе има ли тв дуел на главните политички ривали во битката за освојување што повеќе гласови на 5 Јули? Во досегашната кампања Бучковски неколку пати го повикуваше Груевски на тв соочување Ќе има ли тв дуел на главните политички ривали во битката за освојување што повеќе гласови на 5 Јули? Во ...

СДСМ ќе освои 5 - 7 пратеници повеќе од ВМРО-ДПМНЕ!

Утрински - 24.06.2006

ИНТЕРВЈУ: Владо Бучковски Премиерот и лидер на СДСМ очекува Груевски да извиси на 5. јули Соња Крамарска Господине Бучковски, многу сте насмеан на митинзите. На што се темели Вашиот голем оптимизам дека ќе избегнете пораз од десницата? - Ние, односно СДСМ, одиме на избори за да победиме, а не за да ...

Бучковски „распали“ со ветувања и со обвинувања

Дневник - 24.06.2006

Европската приказна не е завршена и таа не може да се реализира за четири години, рече претседателот на СДСМ, Владо Бучковски во Гевгелија на завчерашниот митинг на коалицијата „За Македонија заедно“. - Ги поставивме темелите на европска Македонија врз темелите на разурнатата и разнебитената ...

Груевски: Бучковски на народот му даде бачила

А1 - 23.06.2006

Свртете ги камерите, Бучковски да си го види противникот. Ќе го препознае во народот на кој место вработување, му даде бачила, рече вчера на митингот во Кичево Никола Груевски. „Свртете ги камерите да види господинот Бучковски кој е неговиот противник во РМ - народот, граѓанинот, измамениот народ, ...

Бучковски: Во четворката ќе ја имаме најслатката победа

А1 - 23.06.2006

Во четвртата изборна единица ќе ја имаме најслатката победа, иако не очекува беспоштедна битка во која нема да се штедиме. Ќе слушаме критики, но ќе примаме и совети за да ја завршиме европската приказна, оти таа не се прави за четири години, рече синоќа во Гевгелија лидерот на СДСМ Владо Бучковски.

Георгиевски го кани Бучковски на ТВ-дуел

Дневник - 23.06.2006

Лидерот на ВМРО-НП Љубчо Георгиевски го повика премиерот и лидер на СДСМ Владо Бучковски на телевизиски дуел. Георгиевски му понуди на Бучковски да избере телевизија и термин. Партискиот портпарол Александар Ѓорѓиев изјави дека предизвикот на ТВ-дуел Георгиевски го понудил како поранешен премиер на ...

СДСМ повторно го повикува Груевски на ТВ-дуел

Утрински - 22.06.2006

СДСМ вчера повторно го повика лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, на ТВ-дуел. „Бараме Никола Груевски да излезе на ТВ-дуел со Владо Бучковски. Ќе му дозволиме на Груевски сам да ги избере условите, терминот и ТВ-станицата каде што сака да биде соочувањето", изјави Тања Томиќ, генерален секретар ...

Бучковски го чека Груевски на дуел

Време - 22.06.2006

СДСМ ГО ПОВТОРИ БАРАЊЕТО Никола Груевски да излезе на дуел со Владо Бучковски, вчера повторно побараа социјалдемократите. По неколку неуспешни апели до лидерот на ВМРО-ДПМНЕ за ТВ-соочување, СДСМ повторно се огласи, повикувајќи се на демократските принципи во други земји.

ВМРО-НП предлага ТВ дуел Георгиевски - Бучковски

Канал5 - 22.06.2006

Лидерот на ВМРО-Народна партија Љубчо Георгиевски го повикува на ТВ дуел претседателот на СДСМ и премиер Владо Бучковски. Скопје, 22 јуни (МИА) - Лидерот на ВМРО-Народна партија Љубчо Георгиевски го повикува на ТВ дуел претседателот на СДСМ и премиер Владо Бучковски.

СДСМ: Ние знаеме да ја водиме Македонија

А1 - 21.06.2006

Кога одиме напред, одиме кон подобро, ние знаеме да ја водиме Македонија, им порача коалицијата „За Македонија заедно“ на гостиварчани. Лидерот на СДСМ Владо Бучковски се фалеше со успесите постигнати во изминатите четири години и вообичаено ги критикуваше ВМРО-ДПМНЕ.

ТВ-дуел меѓу Бучковски и Груевски изгледа ќе нема

Утрински - 21.06.2006

Во ВМРО-ДПМНЕ не сакаат да кажат дали Груевски ќе прифати ТВ-дуел со Бучковски Дали јавноста во државава вторпат по ред на парламентарните избори ќе остане скусена за можноста да проследи телевизиски дуел на двајцата главни претенденти на премиерската функција? Според последните информации од ...

Бучковски вели дека Груевски е страшливец, а тој му порача да не се нервира

Утрински - 21.06.2006

Никола Груевски го присвојува она што го правевме ние, рече Љупчо Георгиевски во Струга Кога ќе дојде новата влада на ВМРО-ДПМНЕ, ќе изврши ревизија на приватизација на ВВ „Тиквеш". Ова беше истакнато на завчерашниот митинг во Кавадарци на здружената опозиција предводена од ВМРО-ДПМНЕ.

Сите политички субјекти се одговорни за изборите

Дневник - 21.06.2006

Последните инциденти и обидите за нарушување на атмосферата за одржување фер и демократски избори вчера ги осудија амбасадорите на ЕУ, кои имаа работен ручек со премиерот Владо Бучковски Последните инциденти и обидите за нарушување на атмосферата за одржување фер и демократски избори вчера ги ...

„За“ повеќе ја сакала Македонија од другите

Дневник - 21.06.2006

Политички е несериозно некој во чија програма ниеднаш не се споменува зборот пензионер, да не' обвинува за предложените мерки кон пензионерите, реагираше вчера Јани Макрадули, откако портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски ги повика пензионерите да го казнат СДСМ.

Бучковски лани му ја ветил Преспа на „Л’ематион“, а денес доби тужба

Време - 21.06.2006

ЕДНА ГОДИНА ПРЕД ДОГОВОРОТ СО АКВАПУРА Премиерот Бучковски и градоначалникот на Ресен, Димитар Бузлевски, се тужени поради неморално деловно однесување Француската компанија „Л’ематион“ и македонскиот партнер „Бор инженеринг“ поднесоа тужба против премиерот Владимир Бучковски и Димитар Бузлевски, ...

Верувајте во тоа штого прават политичарите

Време - 21.06.2006

ВМРО-ДПМНЕ ВО ТИКВЕШИЈАТА Господинот Бучковски е далеку во височините од овој реален свет, бидејќи до него не допрел плачот на измачените лозари, кои веќе две години не зеле пари. Вака Силвана Бонева, носителот на кандидатската листа на ВМРО- ДПМНЕ од изборната единица 4, им се обрати на неготинци ...

СДСМ повторно го повикува Груевски на ТВ дуел

Канал5 - 21.06.2006

Социјалдемократскиот сојуз на денешната прес-конференција, повторно го повикаа лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски на ТВ дуел. Скопје, 21 Јуни (МИА) - Социјалдемократскиот сојуз на денешната прес-конференција, повторно го повикаа лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски на ТВ дуел.

Бучковски да им се извини на Бошњаците

Дневник - 20.06.2006

Бошњачка демократска партија вчера побара извинување од лидерот на СДСМ Владо Бучковски бидејќи изјавил оти Демократската лига на Бошњаците коалира со ДУИ од „верски причини“. - Со тоа длабоко се повредуваат националните чувства и граѓанската лојалност на бошњачката заедница во Република Македонија.

Бошњачката партија бара извинување од Бучковски

Утрински - 20.06.2006

Реакција Бошњачката демократска партија вчера со соопштение до медиумите реагира на изјавата на претседателот на СДСМ Владо Бучковски во врска со неодамнешната предизборна коалиција меѓу ДУИ и Демократската лига на Бошњаците.

Бучковски ги лаже пензионерите

Време - 20.06.2006

ВМРО-ДПМНЕ Лага и манипулација е ветувањето на премиерот Бучковски дека ќе ги зголеми пензиите за 10 отсто, рече Антонио Милошоски, портпарол на изборниот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, вчера, на прес-конференција. - Бучковски кога ветува, лаже.

Парламентарни избори за внатрепартиски докусурувања

Утрински - 20.06.2006

Кампањата во голем дел личи и на кампања за партиски избори во СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ Борис Георгиевски Предизборната кампања за изборите досега во голем дел личи и на кампања за внатрепартиски избори во двете најголеми политички партии- СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, и партиите кои произлегоа од нив - НСДП и ...

Бучковски сака да ги изманипулира пензионерите

Дневник - 20.06.2006

Не верувајте му на премиерот Владо Бучковски кога ве лаже дека ќе ви ги зголеми пензиите зашто тоа е најобична манипулација. Ова е пораката што Антонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ вчера ја упати до сите пензионери во Македонија. - Бучковски кога ветува, кажува лаги.

Бучковски да се извини

Вечер Прес - 20.06.2006

Бошњачката демократска партија бара извинување од претседателот на СДСМ Владо Бучковски, кој предизборната коалиција меѓу ДУИ и Демократската лига на Бошњаците ја оцени како "направена и монтирана од верски причини". - Со ваквата изјава длабоко се повредуваат националните чувства и граѓанската ...

Бонева: Бучковски е далеку во височините од овој реален свет

А1 - 19.06.2006

Господинот Бучковски е далеку во височините од овој реален свет, бидејќи до него не допрел плачот на измачените лозари од Тиквешијата, кои веќе две години не зеле пари. Далеку е во височина штом мисли дека во Македонија земјоделците живеат добро, рече вечерва пред жителите на Неготино и Кавадарци ...

Бучковски: Не е време за авантури, треба да одиме напред

А1 - 19.06.2006

Не е време за авантури Македонија мора да оди напред, а не назад порача синоќа од Велес претседателот на СДСМ Владо Бучковски. Вети за шест месеци ќе ни се отворат европските фондови. В година ќе ги започнеме преговорите, а по четири години земјата ќе биде во најелитното друштво ЕУ.

Бучковски бара казни за виновниците за предизборните инциденти

Утрински - 19.06.2006

Поради инцидентите се најавува нова средба на лидерите на политичките партии со евроамбасадорот Фуере Премиерот Владо Бучковски, коментирајќи ги инцидентите што се случуваат во предизборието, истакна дека прекршителите на изборните правила треба да бидат колку што е можно поскоро пронајдени и ...

Бучковски: Албанците да сфатат дека Македонија е најважна

Вест - 19.06.2006

Оние кои прават бељи во предизборието веднаш да бидат пронајдени и казнети, порача вчера премиерот Владо Бучковски. Тој смета дека треба да им се помогне на ДПА и на ДУИ да сфатат дека се најважни интересите на Македонија. Премиерот е дециден дека не му се допаѓа таква предизборна атмосфера, но ...

Бучковски: Нема толеранција за инцидентите

Дневник - 19.06.2006

Сметам дека 99 отсто од кампањата се одвива според сите европски стандарди Не би генерализирал дека имаме лош почеток на кампањата. Сметам дека 99 отсто кампањата се одвива според сите европски стандарди. Но, оние инциденти што ги имаме секоја вечер мене ме загрижуваат и за сторителите не треба да ...

Градот денеска ќе добие два милиона евра за салата

Утрински - 19.06.2006

Владата автоматски ќе стане и косопственик на спортската сала откако ќе ги префрли парите ДЕСПИНА ТРАЈКОВСКА Владата денеска на сметката на Градот Скопје ќе уплати два милиона евра наменети за доизградба на спортската сала, со што официјално ќе започне да се реализира Протоколот за заедничка ...

Градот доби 2 милиона евра од Владата за спортската сала

Вест - 19.06.2006

Премиерот Владо Бучковски на градоначалникот на Скопје Трифун Костовски вчера му даде чек од 2 милиона евра за доизградба на спортската сала кај хотелот "Александар палас" во Скопје. Двата милиона евра кои се првиот дел од парите што ги одобри Владат Премиерот Владо Бучковски на градоначалникот на ...

Чек од Владата за спортската сала

Дневник - 19.06.2006

Премиерот Владо Бучковски вчера симболично му врачи чек на градоначалникот на Скопје Трифун Костовски, наменет за доизградба на спортската сала во близина на хотелот „Алексадар палас“. Со предавањето на чекот официјално почна реализацијата на Протоколот за заедничка изградба и стопанисување со ...

Актуелна кавгата помеѓу опонентите Бучковски и Груевски европската перспектива на Македонија

Канал5 - 19.06.2006

Евроинтегрирањето, иако аксиом во државната политика, се наметна како предизборна тема. Последниот самит на ЕУ во Брисел и дилемата - се затвора ли Европа за нови членки влегоа во пресметките на власта и опозицијата. Евроинтегрирањето, иако аксиом во државната политика, се наметна како предизборна ...

Бучковски нуди лаги и трикови

Дневник - 19.06.2006

Ветувањата што ги дава владејачката партија на неколку дена пред изборите се класичен трик и измама, со што ги газат граѓаните и ја навредуваат нивната интелигенција, обвини вчера ВМРО-НП. Партискиот портпарол Александар Ѓорѓиев оцени дека премиерот Владо Бучковски сервира лаги во кои и тој самиот ...

Широката постизборна коалиција се уште во игра

Утрински - 19.06.2006

Премиерот и лидер на СДСМ, Владо Бучковски, и понатаму не исклучува можност од постизборно формирање влада на т.н. широка коалиција Премиерот и лидер на СДСМ, Владо Бучковски, и понатаму не исклучува можност од постизборно формирање влада на т.н.

Владата даде пари за спортската сала

Време - 19.06.2006

УПЛАТЕНА ПРВАТА РАТА Градските власти вчера добија два милиони евра од Владата за доизградба на спортската сала што се гради на просторот кај хотелот “Александар Палас“. Првата рата од вкупната сума пари што Владата ќе ги даде за овој спортски објект премиерот Владо Бучковски му ја врачи на ...

Нашата програма против нивната корупција и скандали

Вечер Прес - 19.06.2006

-Не верувајте во тоа што политичарите го зборуваат, верувајте само во она што политичарите веќе го направиле: Бучковски зад себе ја има Струга, Бачило, отпуштања од работа, корупција и скандали - изјави Груевски во саботата Во саботата на плоштадот "Македонија" во Скопје ВМРО-ДПМНЕ го прослави ...

БОМБА

Вечер Прес - 19.06.2006

ДИК, или Државната изборна комисија, се посрамоти уште пред изборите. Два пати за десет дена мести тендер за објавување на списоците на избирачки места. Муваат и со имињата на партиите од Здружената опозиција, кои треба да се отпечатат на ливчињата со микроскопски букви.