TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Одбојкарите од „Работнички Фершпед“ со победа над Бугарите

А1 - 10.11.2002

На пласманот во одбојкарскиот Топ - тим куп првакот „Работнички Фершпед“ победи во решавачкиот дуел. Во Берлин тоа не им успеа на одбојкарките на „Кометал Студент“, кои во Европа остануваат преку ЦЕВ купот. „Топ - тим“ куп, квалификациски турнир, „Б“ група, мажи, Скопје: Работнички Ф.- Ројал Ф.

Македонските одбојкари бркаат место во Топ - тим купoт

А1 - 09.11.2002

Македонските одбојкарски шампиони, „Кометал Студент“ и „Работнички Фершпед“ викендов бркаат место во европскиот Топ - тим куп. Девојките од „Студент“ утре ќе го играат решавачкиот натпревар, а на одбојкарите на „Работнички“ потребни им се две победи за првото место на квалификацискиот турнир кое ...

Кометал со најбројна експедиција во Дрезден

Утрински - 09.11.2002

Вкупно 27 членови брои експедиција на Кометал Студент на турнирот во Дрезден со што нашиот состав е најброен од вчерашниот технички состанок дознаваме дека Хикалборг допатува со 16 члена експедиција, додека Аел од Лимасол пристигна со вкупно 13 члена.

Кометал С. ќе биде тестиран за антидопинг?

Дневник - 09.11.2002

ОДБОЈКА - КВАЛИФИКАЦИСКИ ТУРНИР ВО КУПОТ ТОП-ТИМ Организаторот најави дека е можно на одбојкарските екипи што учествуваат на турнирот да им биде направено тестирање На одбојкарскиот македонски шампион во женска конкуренција, Кометал Студент, кој учествува на квалификацискиот турнир во Дрезден можно ...

Долгогодишното заемно "флертување" конечно се претвори во соработка

Вест - 08.11.2002

КОМЕТАЛ ЃОРЧЕ ПЕТРОВ ГО ПРЕТСТАВИ СВОЈОТ НОВ ТРЕНЕР, МИЛОРАД МИЛАТОВИЌ - Се сум поминал, се сум освоил, но амбициозноста како карактерна особина никогаш не сум ја потиснал. Бев решен по 24 години непрекината тренерска работа малку да се одморам и опуштам, кога стигна повикот од челниците на Кометал ...

Кометалки" оптимистки пред настапите во Дрезден

Вест - 08.11.2002

Очекуваат да се борат дури и за првото место во групата. - Ивановска и Билјана Димовска во блок-дуел Одбојкарките на нашиот женски шампион Кометал студент денеска во 17 часот ќе се сретнат со данскиот Олборг во меч од првото коло од шестиот квалификациски турнир, чии натпревари се играат во ...

ХИК Алборг можност за уривање на традицијата

Утрински - 08.11.2002

Попладнево (17 ч.) Кометал С. стартува на "Топ тим" купот во Дрезден САШКО Ѓ. ДИМОВСКИ Со мисли и желби за остварување позитивен резултат, реализација на зацртаните цели, мотивација и голема доза на оптимизам, нашиот женски одбојкарски шампион, Кометал Студент попладнево (17 ч.

Поканата од Кометал ЃП роденденски подарок за Милатовиќ

Дневник - 08.11.2002

Кометал ЃП, актуелниот европски првак конечно најде тренер што би требало да остане во клубот подолго од една сезона, да продолжи со добрите резултати, но, истовремено да донесе и поголема дисциплина во екипата. Југословенот Милорад Милатовиќ, поранешниот селектор на Југославија и на тимот на ...

Алборг - денеска прва пречка за Кометал Студент

Дневник - 08.11.2002

ОДБОЈКА - ДЕНЕСКА ПОЧНУВА ТУРНИРОТ ВО ДРЕЗДЕН Данскиот одбојкарски тим Хик Алборг е денешниот прв противник на Кометал Студент, со кој стартува шестиот квалификациски турнир од купот Топ-тим во Дрезден, Германија. Мечот се игра од 17 часот, а во вториот натпревар се среќаваат домаќинот Дрезднер со ...

Претставен новиот тренер на Кометал Ѓ.П.

А1 - 07.11.2002

Европскиот ракометен шампион и освојувач на Супер купот Кометал Ѓорче Петров го претстави новиот тренер Милорад Милатовиќ. Југословенскиот стручњак ќе го води Кометал најмалку една година. Ако во клубот бидат задоволни од неговата работа, договорот автоматски ќе продолжи за уште една година.

Со сите сили во атака на првото место

Утрински - 07.11.2002

Денеска Кометал С. патува за Германија каде утре стартува "операцијата Дрезден" САШКО Ѓ. ДИМОВСКИ "Спонзорот на екипата е оптимист во пресрет на настапите на Кометал Студент на турнирот во Дрезден и очекува максимално сериозен пристап и одговорност во играта.

Не се одбива покана од европски првак

Дневник - 07.11.2002

РАКОМЕТ - МИЛОРАД МИЛАТОВИЌ, НОВИОТ ТРЕНЕР НА КОМЕТАЛ ЃП - Сезонава треба да претставува уште поголема обврска за сите, бидејќи потешко е да се одбрани нешто отколку да се освои, а ваков клуб не си дозволува ништо освен добри резултати - вели Милатовиќ Дали поканата на европскиот првак се одбива и ...

Одбојка: Работнички Ф. и Кометал С. на квалификациските турнири за Топ Тим купот

А1 - 06.11.2002

Македонските одбојкарски шампиони, Раборнички Фершпед и Кометал Студент со јасни амбиции пред квалификациските турнири за европскиот Топ Тим куп. Прво место во групите и влез во елитата. Домашниот терен ќе биде предност за Работнички. Одбојкарките патуваат во Дрезден.

Скопјанецот Милорад Милатовиќ го замени Евтушенко

Вест - 06.11.2002

"НЕОЧЕКУВАНА" СМЕНА НА КОРМИЛОТО НА КОМЕТАЛ ЃОРЧЕ ПЕТРОВ Марина Вергелјук ја зголемува украинската колонија во европскиот првак? Актуелниот европски првак Кометал Ѓорче Петров изврши "неочекувана" смена на кормилото на својата екипа само два дена откако клубот се закити со титулата во европскиот ...

Отказ за Евтушенко, нов тренер Милатовиќ!

Утрински - 06.11.2002

Рокада на кормилото на европскиот шампион Кометал Ѓорче Петров РОБЕРТ ДИМИТРИЕВСКИ Само еден ден по триумфот во Суперкупот рокада на кормилото на европскиот шампион Кометал Ѓорче Петров! Украинецот Леонид Евтушенко од вчера повеќе не е тренер на најдобрата екипа на Стариот континент, а на негово ...

"Студентките" спремни за реприза на ланскиот "филм" со Риека

Утрински - 06.11.2002

Оптимизам во Кометал Студент пред заминувањето за Дрезден САШКО Ѓ. ДИМОВСКИ Женскиот одбојкарски шампион на Македонија, Кометал Студент ги привршува сите формалности околу утрешното заминување за Дрезден, каде што претстојниов викенд ќе биде дел од натпреварите во шестата турнирска група од ...

Кометалки патуваат со повеќе самодоверба и да одиграат "машки"

Дневник - 06.11.2002

Одбојкарите на Кометал Студент, "вооружени" со самодоверба и доволно мотивирани, утре патуваат за Дрезден (Германија), каде што од петок до недела ќе учествуваат на квалификацискиот турнир во рамките на купот Топ-тим. Освен К.

Леонид Ефтушенко заминува од Кометал ЃП по само 107 дена

Дневник - 06.11.2002

РАКОМЕТ - И ПОКРАЈ ОСВОЈУВАЊЕТО НА СУПЕРКУПОТ Југословенот Мики Милатовиќ, поранешен тренер на Будуќност од Подгорица, утре и официјално ќе биде промовиран за нов тренер на скопјанки Украинецот Леонид Ефтушенко, досегашниот тренер на Кометал Ѓорче Петров, издржа нешто повеќе од 100 дена на клупата ...

Ги искористи 47-те "пет минути" на голот

Дневник - 06.11.2002

ИГРАЧ ВО ФОКУСОТ: СЕМРА РАДОНЧИЌ - Искрено, не се надевав дека вака ќе излезе и оти ќе добијам шанса, но дојдоа и моите пет минути, а и среќата ми се насмевна - изјави Радончиќ по победата над Икаст Мораше на двете голманки на Кометал ЃП, Гордана Нацева и Оксана Плашнинска, да им "се стемни", за да ...

Смена на тренерската клупа во Кометал Ѓ.П.

А1 - 05.11.2002

Неочекувана смена на тренерската клупа на европскиот ракометен првак Кометал Ѓорче Петров. Само по една, триумфална употреба во Супер купот, украинецот Леонид Јефтушенко си заминува од Скопје. Два дена по триумфот на Кометал во европското клупско првенство, управата го разреши Јефтушенко и го ...

Кометал ЃП на европската титула си го придодаде и епитетот "супер"

Вест - 05.11.2002

ТРИУМФАЛЕН КРАЈ НА ЕВРОПСКИОТ РАКОМЕТЕН СУПЕРКУП Бескомпромисно и убаво финале. - Олена Цигица во дуел со Јане Тувен Несекојдневно убав ракомет, маестралност од рацете на некои од најврвните имиња на светскиот ракомет, организација на речиси идеално ниво, амбиент што само македонската публика може ...

Кометал ја завери евротитулата

Утрински - 05.11.2002

Европскиот шампион победник и на 9. Европско клупско првенство во Скопје РОБЕРТ ДИМИТРИЕВСКИ Македонскиот и европски ракометен шампион Кометал Ѓорче Петров си ја завери евротитулата со триумф и во 9. Европско клупско првенство што изминатиот викенд се одржа во Скопје.

Трофејот - најава за одбрана на титулата

Дневник - 05.11.2002

РАКОМЕТ - ЕВРОПСКИ СУПЕРКУП Кометал Ѓорче Петров во финалето го победи данскиот Икаст Бординг, освојувајќи го вториот европски трофеј во последните шест месеци, заедно со наградата од 15.000 евра На најдобар можен начин, со триумф во финалето на 9.

Уште еден успех за ракометарките на Кометал Ѓ.П.

А1 - 04.11.2002

Македонија му се израдува и на трофејот во ракометниот Супер куп освоен од ракометарките на Кометал Ѓорче Петров. Националните хероини потврдија дека местото апсолутно им е на европскиот врв. Храбро, со желба, дрскост и со инает, но и квалитетно, девојките од Кометал Ѓорче Петров го освоија и ...

Кометал ЃП покажа шампионски карактер

Дневник - 04.11.2002

СУПЕР КУП НА ЕВРОПА Докажавме дека може да играме, иако се уште не сме заздравени, но полека се уигруваме - изјави Леонид Ефтушенко, тренерот на скопјанки, кои синоќа го играа финалниот меч против Икаст од Данска Ракометарките на Кометал Ѓорче Петров направија вистински пресврт, победувајќи ја ...