TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Се уште се трага по терористот од Париз - Брисел празен, Анонимуси пресретнале план

Канал5 - 22.11.2015

Војската и натаму е на улиците на Брисел, а метроата остануваат затворени – откажани се и сите спортски и други настани на кои присуствуваат поголем број на луѓе, а затворени се шопинг центрите и ресторани. „ Добро е за граѓаните.

Арапската и медитеранската пролет како разорен бумеранг

Дневник - 22.11.2015

За жал, ама 2015 година е година на суровиот, нечовечен и крвав тероризам. Најпрвин фактите: во 12 држави во целиот свет извршени се повеќе од 20 терористички напади, во кои на ѕверски и подмолен начин се убиени 495 недолжни луѓе.

Терористи преправени во мигранти минале по Балканската рута

Алфа - 22.11.2015

Двајца од париските терористи преправени во мигранти дефинитивно минале низ Грција, а најверојатно и низ Македонија. Двајца од париските терористи преправени во мигранти дефинитивно минале низ Грција, а најверојатно и низ Македонија.

АНАЛИЗА: ФРАНЦИЈА ПО НАПАДИТЕ ВО ПАРИЗ: Лесно е да се објави војна, тешко е да се порази тероризмот

+инфо - 22.11.2015

Како темпиран за да се нагласи неговата злокобна репутација, годинашниот петок 13-ти му приреди морници на целиот свет. Светската јавност остана во шок од исклучително бруталниот, крвав и дрзок терористички напад во срцето на Европа, во Париз.

Британија за 30 % ги зголемува средствата за борба против тероризмот

Локално - 22.11.2015

Велика Британија за 30 проценти ќе ги зголеми средствата за борба против тероризмот после нападите во Париз, соопшти денеска министерот за финансии Џорџ Озборн. Тој додаде дека е уверен дека Британија ќе може да се избори со евентуални поголеми ...

Париски терористички фасади за кумановски политички рехабилитации

СПФМ - 22.11.2015

Париз и Куманово – пукање и ваму и таму, но до каде одат сличностите. Фото: скриншот Има ли сличности меѓу кумановската „дводневна војна“ од 9 и 10 мај и теористичките напади во Париз од 13 и 14 ноември и што стои во позадината на поврзувањето на ...

Еврократите кои ни велеа ситуацијата во Куманово да ја сфатиме „лесно“, испратија Армија во Брисел

Пулс24 - 22.11.2015

Ако не е карма, тогаш не знаеме што е. За време на Кумановскиот терористички напад, Македонската влада испрати само полициски сили, иако се водеше битка со повеќе од 50 терористи кои беа вооружени со РПГ, бомби, АК-47, бомби од домашно производство ...

Терористи преправени во мигранти минале по Балканската рута

Република - 22.11.2015

Двајца од париските терористи преправени во мигранти дефинитивно минале низ Грција, а најверојатно и низ Македонија. Веќе беше потврдено дека еден од ликвидираните напаѓачи бил регистриран во Грција, а сега парискиот јавен обвинител објави дека тој ...

Британија за 30 отсто зголемува средства за борба со тероризмот

Lider - 22.11.2015

Велика Британија ќе ги зголеми за 30 отсто издвојувањата за борба против тероризмот по нападите во Париз, изјави денеска министерот за финасии Џорџ Озборн. Тој додаде дека е уверен оти Британија ќе може да се избори со евентуално голем терористички ...

За нападот во Париз терористите потрошија 7.000 евра, а светот ќе ги чини стотици милијарди

Lider - 22.11.2015

Терористите кои минатиот петок на 13 ноември ги изведоа нападите во Париз, а во кои загинаа 130 луѓе, за целата акција потрошија 7.000 евра, пишува Ројтерс. За нападот, како што пишува британската агенцијата, терористите имале трошоци за ...

ПРЕСМЕТКА ЗА УЖАСОТ: Колку чинел масакрот во Париз

Телеграф - 21.11.2015

Ќе се изненадите кога ќе видите колку евтино поминале терористите за да го реализираат нивниот монструозен поход во кој им ги одземаа животите на 130 невини луѓе Загубата на еден човечки живот не може да се пресмета во пари.

(ВИДЕО 18+) Пеколот одблизу: Сириската земја е посеана со трупови на терористите

Репортер - 21.11.2015

Тв каналот „Ѕвезда“ објави видео од Сирија, на кои се гледа како владините трупи ги напаѓаат позициите на терористичката група „Исламска држава“. Камерата ги снимила и последиците од крвавите борби помеѓу војската и екстремистите.

ПАРИЗ СО СОЛЗИ СЕ СЕЌАВА НА ЖРТВИТЕ: Одбележана една недела од терористичкиот напад!

Репортер - 21.11.2015

Граѓаните на Париз одбележаа недела дена од најсмртоносниот терористички напад кој му се случи на главниот град на Франција, со палење свеќи и собири ширум престолнината во знак на сеќавање на 130 жртви на злосторството.

ОВА Е ЦЕНАТА: 130 ЧОВЕЧКИ ЖИВОТИ! Нападот во Париз ги чинел терористите околу 7. 000 евра!

Репортер - 21.11.2015

Терористите кои на 13 ноември го изведоа нападот во Париз, во кој загинаа 130 луѓе, за целата акција потрошиле околу 7. 000 евра, тврди Ројтерс. Терористите за нападот имале издатоци за калашникови и муниција, самоубивачки градници од рачна ...

Собир на муслимани во Италија против тероризмот

+инфо - 21.11.2015

Неколку стотици муслимани се собраа вечерва во Рим и Милано да го осудат насилството извршено во име на исламот, една недела по терористичките напади во Париз во кој загинаа 130 лица, јави агенцијата Бета. - Пораката е јасна.

Ако сте во Брисел: Избегнувајте шопинг центри, метро, концерти, се бара најважниот терорист во светот

Република - 21.11.2015

Препорачуваме на жителите на Брисел да избегнуваат места каде што се собираат многу луѓе како што се шопнг-центри, концерти или станици на јавен превоз – изјави портпаролот на владиниот кризен центар на Брисел, откако во овој град беше подигнат ...

Терористите од ИД добиваат пари од илјадници граѓани на Русија

Република - 21.11.2015

Разузнавачката служба идентификуваше над 3,5 илјади луѓе од 80 региони на Руската федерација кои учествувале во финансирање на тероризам. Од јануари до крајот на август 2015 година се откриени трансакции во вкупна вредност од околу 300 милиони рубли.

За недај боже: Како да се однесувате во случај на терористички напад

МК News - 21.11.2015

Доколку ве затекне терористички напад, треба да донесете тешка одлука, да побегнете или да се преправате дека сте мртви. Ако ги слушате советите на британската канцеларија за тероризам „Nactso“ треба да побегнете во соба со дебели ѕидови.

(ВИДЕО 18+) Пеколот одблизу: Сириската земја е посеана со трупови на терористите

Фактор - 21.11.2015

Тв каналот „Ѕвезда“ објави видео од Сирија, на кои се гледа како владините трупи ги напаѓаат позициите на терористичката група „Исламска држава“. Камерата ги снимила и последиците од крвавите борби помеѓу војската и екстремистите.

Откриен планот на терористите – во Брисел се планирал напад како оној во Париз

Република - 21.11.2015

Белгискиот премиер Шарл Мишел изјави дека подигнувањето на степенот на готовност на највиско ниво е поврзано со можноста од атентати на повеќе места, слично како во Париз. По состанокот во саботата Мишел изјави дека поради заканите од терористички ...

Исламската држава е најбогата терористичка група во светот, заработува 1,5 милијарди долари годишно

Локално - 21.11.2015

Многу се изворите, благодарение на кои “Исламската држава” брзо стана најбогатата во историјата терористичка организација. Се смета дека таа заработува околу 1,5 милијарди долари годишно. Ова и овозможува не само да ги плаќа платите на платениците ...

Исламската држава објави ново видео во кое се заканува со нови напади на Париз

Локално - 21.11.2015

Терористичката група Исламска држава објави ново видео во кое се вели дека Франција се уште се наоѓа под закана од терористички напади, пренесува РИА Новости. На објавениот видео клип двајца екстремисти кои зборуваат француски јазик, тврдат дека ...

Колку чини еден терористички напад? Еве колку платиле терористите во Париз

МК News - 21.11.2015

Терористите кои на 13 Ноември ги изведоа нападите во Париз, во кои загинаа 130 лица, за целата акција потрошиле околу 7.000 евра, тврди “Ројтерс”. Терористите за нападот имале трошок за “калашњикови” и муниција, самоубиствените елеци од рачна ...

Колку илјади евра потрошија терористите за нападот во Париз?

Фактор - 21.11.2015

Владите на Франција и Белгија открија дека дополнителните мерки за безбедност чинеле една милијарда евра на државните буџети. Екстремистите, кои убија 129 луѓе во француската престолнина и предизвикаа серија жестоки воздушни напади во Сирија и ...

Kолку пари потрошиле терористите за нападот во Париз?

Република - 21.11.2015

Терористите, кои убија 129 луѓе во француската престолнина и предизвикаа серија жестоки воздушни напади во Сирија и засилени мерки во целиот свет, потрошиле најмалку седум илјади евра за организирање на нападите во француската престолнина, ...

Цената на нападите во Париз – 7 000 евра!

Локално - 21.11.2015

Екстремистите, кои убија 129 луѓе во француската престолнина и предизвикаа серија жестоки воздушни напади во Сирија и засилени мерки во целиот свет, потрошиле околу седум илјади евра за организирање на нападите во француската престолнина, тврди ...

Туризмот и трговијата најпогодени од тероризмот

Lider - 21.11.2015

Терористичките напади во Париз предизвикаа бројни човечки жртви, но теророт има и економски последици. Според мислењето на експертите најмногу би можеле да бидат погодени туризмот и трговијата.

Терористите од ИД добиваат пари од илјадници граѓани на Русија

Lider - 21.11.2015

Разузнавачката служба идентификуваше над 3,5 илјади луѓе од 80 региони на РФ кои учествувале во финансирање на тероризам. Од јануари до крајот на август 2015 година се откриени трансакции во вкупна вредност од околу 300 милиони рубли.

Брисел под блокада: Има информации за терористички напади како оние во Париз

365 - 21.11.2015

Белгискиот премиер Шарл Мишел денес изјави дека одлуката за зголемување на нивото на алармираност во Брисел е заснована „врз прецизни информации за ризик од напади од размер на оние во Париз“.

Париз и по Париз

Дневник - 20.11.2015

Libertè, ègalitè, fraternitè; слобода, еднаквост, братство - славниот слоган на Француската револуција со кој толку многу се гордеат Французите, по терористичката сличка во Париз како никогаш досега е повторно актуелен.

Советот за внатрешни работи на ЕУ усвои низа заклучоци во борбата против тероризмот

Утрински - 20.11.2015

Советот за внатрешни работи и правда на Европската унија, на денешниот вонреден состанок во Брисел усвои заклучоци кои се однесуваат на земјите-членки во рамки на Советот за борба против тероризмот, јави дописникот на МИА од Брисел.

Терористите од ИД добиваат пари од илјадници граѓани на Русија

Руска реч - 20.11.2015

Разузнавачката служба идентификуваше над 3,5 илјади луѓе од 80 региони на РФ кои учествувале во финансирање на тероризам. Од јануари до крајот на август 2015 година се откриени трансакции во вкупна вредност од околу 300 милиони ...

Потресно сведоштво на Стефан: Јас им бев жив штит на терористите

Сител - 20.11.2015

Заложниците од крвавата драма во концертната сала во Париз ја раскажаа страотната приказна. Еден од нив е 39-годишниот Стефан Т. кој бил фатен од терористите, а тие му рекле: Нема да те убиеме, само следи не! Страотни 180 минути терористите го ...

Бројката на жртви од нападите во Париз се искачи на 130

Р.С.Европа - 20.11.2015

Бројката на жртви од терористичките напади во Париз на 13 ноември се искачи на 130 лица. Францускиот премиер Мануел Валс ја соопшти веста откако едно од повредените лица кое се наоѓаше во тешка ситуација почина.

БЕТМЕН ВЕЛИТ: После Париз: За кого леат солзи Македонците?

Телеграф - 20.11.2015

Отсуството на паника меѓу Парижани на 9-ти мај веројатно се должи на тоа што и тие за Македонија имаат сличен став каков што Македонија има за Либан или Нигерија. За нив е нормално таму доле на југот, во срцето на Балканот, нон-стоп да има некаква ...

(ВИДЕО) Освета за нашите и за Париз: Русите ги уништуваат исламистите како никогаш до сега!

Репортер - 20.11.2015

Пораките на смртноносните проектили се посветени на жртвите од двата терористички напади во кои се убиени повеќе од 350 луѓе. Секако, станува збор за уривањето на рускиот, патнички авион и масакарот во Франција.

Нападот е само прашање на време: Кој град е следна мета на терористите?

Курир - 20.11.2015

По настаните во Париз, властите го зголемија нивото на безбедност на второ ниво. „Второ ниво на безбедност“ во Италија се активира само во ситуација кога во земјата е извршен директен напад.

Советот за внатрешни работи на ЕУ усвои низа заклучоци во борбата против тероризмот

А1 On - 20.11.2015

Советот за внатрешни работи и правда на Европската унија, на денешниот вонреден состанок во Брисел усвои заклучоци кои се однесуваат на земјите-членки во рамки на Советот за борба против тероризмот, јави дописникот на МИА од Брисел.

ЕУ се обидува да спречи финасирање на тероризмот

+инфо - 20.11.2015

Членките на ЕУ планираат да го доведат во ред плаќањето со вуртуелните валути и анонимните уплати, како и користењето на при-пејд картичките, за да го спречат финансирањето на тероризмот. Европската унија се обидува да го спречи финансирањето на ...

Шпанците со поддршка за Франција: И Ел Класико ќе почне со „Марсеjеза"

SportMedia - 20.11.2015

На тој начин, и Шпанија сака да им оддаде почит на жртвите на терористичките напади во Париз што се случија минатиот петок. Шпанците знаат како е да се има проблеми со тероризмот бидејќи пред 11 години имаше напади во Мадрид при што загинаа 191, а ...

Кои мерки против тероризмот ќе бидат донесени на денешниот вонреден состанок на министрите за внатрешни работи на ЕУ?

Капитал - 20.11.2015

Министрите за внатрешни работи и за правда на земјите од Европската унија, денеска се среќаваат на вонредна седница во Брисел, изнудена од терористичките напади во Париз, за да најдат заедничко решение за зголемување на безбедноста и за ...

Европол следи 10.000 осомничени, од кои 2.000 се сметаат за потенцијални терористи

Капитал - 20.11.2015

Бројот на борците кои патуваат меѓу Европа, Сирија и Ирак се удвоил последнава година, и моментално во базите на податоци се идентификуваат и следат околу 10.000 осомничени. Ова го откри раководителот на европската полициска служба Европол, Роб ...

Што и како да им се каже на децата за терористичките напади?

Окно - 20.11.2015

Денот по терористичките напади во Париз беше еден од оние денови кои моите деца никогаш нема да ги заборават: Во текот на целиот ден мораа да гледаат програма за деца. Додека се обидував да смислам што да им кажам (и бидејќи се плашев да ги однесам ...

Оваа земја од Европа е следната цел на исламистите: Нападот е само прашање на денови!

Сител - 20.11.2015

Американските власти ја предупредија владата во Рим на можни напади во Италија, чии безбедносни служби се во потрага по петмина осомничени, изјавил италијанскиот министер за надворешни работи Паоло Џентилони.

Овој европски град е следна мета на џихадистите

Press24 - 20.11.2015

Италијанските власти по нападите во Париз ја зголемија безбедноста на повисоко ниво. Американсите власти ја предупредија владата на Рим за можен терористички напад во Италија, а разузнавачките служби веќе трагаат по пет сомнителни лица, изјави ...

КАКО ДА ПРЕЖИВЕЕТЕ ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД: Бегајте, не се преправајте мртви (ВИДЕО)

Телеграф - 20.11.2015

Голем дел од убиените во „Батаклан“ прво се преправале дека се мртви, но нивните телефони ги издале, па терористите почнале одново да пукаат врз телата на тие што лежеле на подот Бегајте, не се преправајте дека сте мртви, терористите секогаш пукаат ...

Што (ни) се случи во Куманово на 9 мај? (2)

МКД - 20.11.2015

Во операциите на тајните служби, секогаш прва страда вистината. Македонија не е, ниту може да биде исклучок Бројни се крунските докази дека Куманово не беше, ниту можеше да биде наша местенка.

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД: Еве како да се однесувате за да преживеете

Фактор - 20.11.2015

Полковникот на Федералната служба за безбедност во Русија, Виталиј Демидкин, вели дека секогаш треба да се исполнат сите барања на терористите, да се стават рацете зад главата или уште подобро да се легне.

Се шири коалицијата: Кинезите влегуваат во војна против ИСИС

Република - 20.11.2015

Откако Исламската држава завчера погуби двајца заложници, еден Кинез и еден Норвежанец, вчера пристигна реакција од Кина. Кина така ќе им се придружи на Русија и Франција во спроведување на воени напади врз терористите на Исламската држава.

Терористите масовно убиваат на празници!

Вечер Прес - 20.11.2015

Крвта на илјадници невини луѓе како директен или индиректен резултат од "тероризмот" и борбата на светските сили за моќ и ресурси се пролева во изминатите декади. Особено во меѓупериодот од крајот на 2010 година со почетокот на Арапската пролет, па ...

Европол предупреди на можноста за нови терористички напади

Пулс24 - 20.11.2015

„Нови терористички напади во Европа се веројатни и постои сериозно зголемување на заканата на континентот“, изјави вчера директорот на Европол Роб Вејнрајт, пред Комисијата на ЕП за граѓански слободи, правда и внатрешни работи.

Нападот е само прашање на време: Оваа европска држава е следната мета на исламистите

Точка - 20.11.2015

Властите на оваа европска држава по нападите во Париз го зголемиле степенот на безбедноста на второ ниво, над кој е само ситуација кога во земјата е извршен директен напад. Американските власти ги предупредиле властите во Рим на можни напади на ...

Контрола на плаќањата со виртуелни валути во борбата против тероризмот

Вечер Прес - 20.11.2015

Членките на ЕУ планираат да го доведат во ред плаќањето со вуртуелните валути и анонимните уплати, како и користењето на при-пејд картичките. Ова е потребно за да се спречи финансирањето на тероризмот.

Британците објавија водич, како да преживеете терористички напад

Република - 20.11.2015

Доколку ве затекне терористички напад, треба да донесете тешка одлука, да побегнете или да се преправате дека сте мртви. Ако ги слушате советите на британската канцеларија за тероризам „Nactso“ треба да побегнете во соба со дебели ѕидови.

Како комуницираат исламистите и терористите, за да не бидат фатени?

365 - 20.11.2015

Имајќи ги во предвид ужасните настани во Париз, владите низ целиот свет ги обновија повиците кон технолошките компании да дизајнираат производи, овозможувајќи им на органите на редот да ги следат подобро комуникациите.

Рубини: Еврозоната може да профитира од терористичките напади?

Lider - 20.11.2015

Терористичките напади во Париз од минатиот петок може да имаат позитивно влијание на економијата на еврозоната, смета познатот економист Нуриел Рубини. За да се случи тоа, потребно е Европската централна банка да одлучи да го зголеми финансирањето ...

Како да се однесувате во случај на терористички напад?

Идивиди - 20.11.2015

Професионалците за безбедност сметаат дека со мала едукација имаме поголеми шанси да останеме неповредени, ако се најдеме на местото на терористичкиот напад. Полковникот на Федералната служба за безбедност во Русија, Виталиј Демидкин, вели дека ...

Нова жртва на тероризмот – биткоинот

Lider - 20.11.2015

Членките на ЕУ планираат да го доведат во ред плаќањето со виртуелни валути и анонимни уплати, како и користењето на припејд картички, за да го спречат финасирањето на тероризмот. Европската унија настојува да го спречи финансирањето на тероризмот ...

Telegram изгаси 78 канали на 12 јазика кои се поврзани со терористички организации

IT.mk - 19.11.2015

Руската апликација за енкриптирани пораки, Telegram , се најде во малку чудна улога. Наместо апликација што ја заштитува приватноста од властите, Telegram доби реноме на апликација преку која Исламската држава (ISIS) и другите терористички ...

Напаѓачите на Париз користеле незаштитени SMS пораки за комуникација

IT.mk - 19.11.2015

И покрај сомнежите дека терористите користат софистицирани алатки за анонимна комуникација, постои можност дека напаѓачите на Париз се договарале преку SMS пораки . Можен доказ за ова е посочен телефонот кој најверојатно го користеле терористите.

Европол: Можни нови терористички напади во Европа

Телма - 19.11.2015

Нови терористички напади во Европа се веројатни, постои многу сериозно зголемување на заканата на континентот, изјави денеска директорот на Европол Роб Вејнрајт пред Комисијата на ЕП за граѓански слободи, правда и внатрешни работи.

Германија во визирот на терористите

Deutsche Welle - 19.11.2015

Годишното собрание на БКА е сосема во знак на теророт од Париз. Пораката гласи-екстремистичкото мочуриште не може да се исуши само со репресија. Мора да се зајакнат и превенцијата и дерадикализацијата Тероризмот во Европа со атентатите во Париз доби ...

Закани од нови терористички напади во светот

24 Вести - 19.11.2015

„ Не сум јас заканата. Она што се случи во петокот е уште еден доказ за тоа. Западот треба да ја смени својата политика и таа да биде во интерес на граѓаните“, изјави Башар ал Асад. Тој останува главната пречка, поради која САД и Русија не можат да ...

И исламофобијата е тероризам

Фокус - 19.11.2015

Исламската цивилизација и муслиманите на светот му ја подарија математиката, астрономијата, компасот, медицината, значи основите на науката. Па зошто тогаш една милијарда луѓе треба да се вреднуваат преку еден грст терористи? пишува х .Сулејман еф.

Тероризам без граници

Дневник - 19.11.2015

Минува седмица од трагедијата и бруталните настани во Париз. И кај нас е едно големо сочувствување и поддршка на Франција во овие тешки моменти и настани. И нашите медиуми и коментари се полни со изразите на таквите наши чувства.

ФБИ: Рим и Милано следна цел на терористите

Канал5 - 19.11.2015

Италијанските власти трагаат по пет лица осомничени за планирање на напад над позначајните објекти во земјата, меѓу кои и катедралата Свети Петар, изјави италијанскиот министер за внатрешни работи Паоло Џентилони.

САД ПРЕДУПРЕДИЈА: Рим и Милано следна цел на терористите

Телеграф - 19.11.2015

Стејт департментот предупредува дека потенцијални цели на терористите се базиликата „Свети Петар“ во Рим, катедралата во Милано и операта „Ла Скала“. Американската Амбасада во Рим предупреди дека „терористички групи може да преземат исти методи како ...

САД: Римската базилика „Свети Петар“ и миланската „Ла Скала“ потенцијални цели на терористи

+инфо - 19.11.2015

Властите во Италија имаат информација за петмина наводни терористи кои можно е да планираат напади врз италијански цели, јави ДПА. Федералната служба за разузнавање на САД доставила информации за осомничените до италијанските колеги.

(ВИДЕО) ШОКАНТНО: Терорист сака да пука во жена – за среќа пушката се заглави

Репортер - 19.11.2015

Седум дена по големиот масакар во Париз, се појави снимка од надзорните камери од еден локал кој се најде на мета на терористите. На снимката која ја објави “Дејли Меил“ се гледа моментот во кој започнува нападот во локалот.

АМЕРИКА ИСПРАТИ ВАЖНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Следните мети на терористите се…

Репортер - 19.11.2015

Амбасадата на Америка во Италија ги предупреди дека на некој локации во Рим и Милано можно е да има теористички напади. Најверојатно нови потенцијални мети на терористите се овие два европски града.

(ВИДЕО) Драматична снимка од нападот во Париз: Терористот пука во жена, но пушката му се заглави

А1 On - 19.11.2015

Британскиот весник „Дејли мејл“ објави снимка на која еден од терористите во париз пука низ улиците на градот. Во еден момент на снимката се гледа како една жена е можеби најсреќната во тој момент-кога терористот сака да пука и да ја убие, му е ...

СТРАШНА ГЛЕТКА: Гости уживаат во кафуле кога одеднаш терорист отвара оган кон нив (ВИДЕО)

Телеграф - 19.11.2015

Терорист се обиде да пука во една жена, но за среќа пушката се заглави Гостите мирно седат и уживаат, но наеднаш почнува пукање. Ова е прикажано на снимка од безбедносните камери во еден од локалите кој беше нападнат од терористи пред една недела во ...

Сериозна опасност од терористички напади во Германија

Репортер - 19.11.2015

Годишното собрание на БКА е сосема во знак на теророт од Париз. Пораката гласи-екстремистичкото мочуриште не може да се исуши само со репресија. Мора да се зајакнат и превенцијата и дерадикализацијата, пренесува дојчевеле Тероризмот во Европа со ...

Италија ја засили безбедноста околу историските знаменитости

Кајгана - 19.11.2015

Италија ја засили безбедноста околу историските знаменитости во Рим, Ватикан и Милано, по предупредувањето од страна на американското ФБИ за можни терористички напади од страна на Исламска држава (ИД).

ТОП 10 најсугурни места во Македонија во случај на тероризам

ЗаЗабава - 19.11.2015

1. Концерт на Јоце Панов. Терористите се глупави, но не до толку да нападнат празна сала 2. Втора проекција на секој македонски филм. На првата поминаа сите да се сликаат и за да видат глумците.

Telegram ги исклучи каналите на ИСИС - Енкриптираните апликации под лупа

Телефони.мк - 19.11.2015

По нападите во Париз се зголемија сомнежите дека терористите комуникацијата ја одржувале преку апликации за енкрипција на пораките за да не може да бидат прислушкувани и следени, но за овие тврдења нема докази.

ШОКАНТНА СНИМКА: Терористот и пријде на жена и го повлече чкрапалото

Press24 - 19.11.2015

Речиси една недела по големиот масакр во Париз се појави снимка од надзорна камера од еден од рестораните кои биле мета на терористите. На неверојатната снимка до која дошол Дејли Меил се гледа моментот кога започнал нападот.

Полицајците од Париз проговорија: Беше како во пеколот на Данте - неподнослива миризба и тишина

Press24 - 19.11.2015

Терористите од Париз кои во салата Батаклан држеле 20 лица како заложници дури пет пати разговарале со полицајците прд тие да влезат во салата и да ја завршат акцијата. Двајца бомбаши самоубијци се заканувале дека ќе ги обезглавуваат заложниците и ...

Европол: Можни нови терористички напади во Европа

+инфо - 19.11.2015

Нови терористички напади во Европа се веројатни, постои многу сериозно зголемување на заканата на континентот, изјави денеска директорот на Европол Роб Вејнрајт пред Комисијата на ЕП за граѓански слободи, правда и внатрешни работи.

Европол: Можни нови терористички напади во Европа

А1 On - 19.11.2015

Нови терористички напади во Европа се веројатни, постои многу сериозно зголемување на заканата на континентот, изјави денеска директорот на Европол Роб Вејнрајт пред Комисијата на ЕП за граѓански слободи, правда и внатрешни работи.

Европол: Можни нови терористички напади

Сител - 19.11.2015

Нови терористички напади во Европа се веројатни, постои многу сериозно зголемување на заканата на континентот, изјави денеска директорот на Европол Роб Вејнрајт пред Комисијата на ЕП за граѓански слободи, правда и внатрешни работи.

ЕВРОПОЛ: Сериозни закани за тероризам во Европа

Телеграф - 19.11.2015

Европол има податоци за 5.000 лица од Европа кои се на сирискиот фронт. Тие се од пет држави од ЕУ Нови терористички напади во Европа се веројатни, постои многу сериозно зголемување на заканата на континентот, изјави денеска директорот на Европол, ...

САД: Римската базилика „Свети Петар“ и миланската „Ла Скала“ потенцијални цели на терористи

А1 On - 19.11.2015

Властите во Италија имаат информација за петмина наводни терористи кои можно е да планираат напади врз италијански цели, јави ДПА. Федералната служба за разузнавање на САД доставила информации за осомничените до италијанските колеги.

Информации за подготвувани терористички напади во Италија протекоа во медиумите

Макфакс - 19.11.2015

Италијанските власти добиле информации за петмина осомничени терористи кои би можеле да планираат напади врз препознатливи италијански цели, пишуваат тамошните медиуми. Американското Федерално биро за истраги (FBI) на безбедносните служби во Италија ...

Европол: Можни нови терористички напади во Европа

Курир - 19.11.2015

Нови терористички напади во Европа се веројатни, постои многу сериозно зголемување на заканата на континентот, изјави денеска директорот на Европол Роб Вејнрајт пред Комисијата на ЕП за граѓански слободи, правда и внатрешни работи.

Италија ја засили безбедноста околу историските знаменитости

Макфакс - 19.11.2015

Италија ја засили безбедноста околу историските знаменитости во Рим, Ватикан и Милано, по предупредувањето од страна на американското ФБИ за можни терористички напади од страна на Исламска држава(ИД).

Ужасни снимки: терорист истура дожд од куршуми, па му се заглавува пушката (ВИДЕО)

МКД - 19.11.2015

Британски Дејли мејл објави снимки од безбедносните камери на едно од париските кафулиња што покрај фудбалскиот стадион и концертната сала се најдоа на нишан на терористите во петокот вечерта.

ШОКАНТНА СНИМКА: Терорист и пријде на жена и го повлече чкрапалото, но пушката се закочи

Сител - 19.11.2015

Речиси една недела по големиот масакр во Париз се појави снимка од надзорна камера од еден од рестораните кои биле мета на терористите. На неверојатната снимка до која дошол Дејли Меил се гледа моментот кога започнал нападот.

Тероризмот руши рекорди

Оn.net - 19.11.2015

Тероризмот бележи пораст - лани имало 32.685 жртви на тероризмот, што е за 80% повеќе од 2013-та (18.111 жртви). Највисоко ниво што кога било е регистрирано. Над 78% од жртвите се само од пет земји: Ирак, Нигерија, Авганистан, Пакистан и Сирија.

Терорист во Париз решета во кафуле (ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО)

+инфо - 19.11.2015

Британски Дејли мејл објави снимки од безбедносните камери на едно од париските кафулиња покрај фудбалскиот стадион и концертната сала, коишто беа нападнати од терористите во петокот вечерта.

Јас им бев жив штит на терористите: Стефан детално ја раскажа крвавата драма (ФОТО)

Press24 - 19.11.2015

Заложниците од крвавата драма во концертната сала во Париз ја раскажаа страотната приказна. Еден од нив е 39-годишниот Стефан Т. кој бил фатен од терористите, а тие му рекле: Нема да те убиеме, само следи не! Страотни 180 минути терористите го ...

Полицајците од Париз проговорија: Беше како во пеколот на Данте, неподнослива миризба и тишина

Курир - 19.11.2015

Терористите од Париз кои во салата Батаклан држеле 20 лица како заложници дури пет пати разговарале со полицајците прд тие да влезат во салата и да ја завршат акцијата. Двајца бомбаши самоубијци се заканувале дека ќе ги обезглавуваат заложниците и ...

ПРЕСВРТ: Погледнете што објавија светските медиуми за терористите

Press24 - 19.11.2015

Ниеден од осуммината терористи кои направија невиден масакр во Франција, не доаѓал од Блискиот Исток, туку секој од нив имал пасош на ЕУ. Според податоците на светските медиуми, веројатно терористите кои убија 129, а ранија 350 лица, маскирани како ...

АЛАРМ: Можни напади на базиликата “Свети Петар” и миланската катедрала во Рим

Репортер - 19.11.2015

Американските власти ја предупредиле владата во Рим на можни напади во Италија, чии безбедносни служби трагаат за пет сомнителни лица, изјави денес италијанскиот министер за надворешни работи Паоло Џентолини.

ФБИ: Петмина планираат напади во Рим

Нова ТВ - 19.11.2015

Италијанските власти се во потрага по петмина за кои се сомневаат дека планирале напади на значајни објекти во земјата, откако за ова официјален Рим добил дојава од американското Федерално истражно биро.

Европол: Можни нови терористички напади во Европа

Алфа - 19.11.2015

Нови терористички напади во Европа се веројатни, постои многу сериозно зголемување на заканата на континентот, изјави денеска директорот на Европол Роб Вејнрајт пред Комисијата на ЕП за граѓански слободи, правда и внатрешни работи.

Европол: Можни нови терористички напади во Европа

Денешен - 19.11.2015

Нови терористички напади во Европа се веројатни, постои многу сериозно зголемување на заканата на континентот, изјави денеска директорот на Европол Роб Вејнрајт пред Комисијата на ЕП за граѓански слободи, правда и внатрешни работи.

Информации за подготвувани терористички напади во Италија протекоа во медиумите

Точка - 19.11.2015

Италијанските власти добиле информации за петмина осомничени терористи кои би можеле да планираат напади врз препознатливи италијански цели, пишуваат тамошните медиуми. Американското Федерално биро за истраги (FBI) на безбедносните служби во Италија ...

Европол: Можни нови терористички напади во Европа

Република - 19.11.2015

Нови терористички напади во Европа се веројатни, постои многу сериозно зголемување на заканата на континентот, изјави денеска директорот на Европол Роб Вејнрајт пред Комисијата на ЕП за граѓански слободи, правда и внатрешни работи.

Италија ја засили безбедноста околу историските знаменитости

Канал 77 - 19.11.2015

Италија ја засили безбедноста околу историските знаменитости во Рим, Ватикан и Милано,откако американското ФБИ предупреди за можни терористички напади од страна на Исламска држава (ИД). Италијанските власти добиле информации за петмина осомничени ...

Ужасни снимки: Терорист истура дожд од куршуми, па му се заглавува пушката

Вечер Прес - 19.11.2015

Британски Дејли мејл објави снимки од безбедносните камери на едно од париските кафулиња што покрај фудбалскиот стадион и концертната сала се најдоа на нишан на терористите во петокот вечерта.

ФБИ предупреди за терористички напади во Италија!

Локално - 19.11.2015

Американскиот Стејт департмент предупреди дека Италија, исто така е меѓу земјите каде се можни терористички напади врз познати и посетени објекти како оние од Париз, јави АП. Американските власти веќе ги предупредиле италијанските колега за ...

Ново вознемирувачко видео од масакрот во Париз од камерите на локалот

Фактор - 19.11.2015

Речиси недела дена после терористичките напади во Париз се појави видео снимка која ја забележаа надзорните камери во еден локал кој бил мета на терористите. На шокантното видео се гледа самиот почеток на крвавиот напад.

(ВИДЕО) Како беа извршени нападите во Париз

еМагазин - 19.11.2015

Во терористичките напади во Париз загинаа најмалку 130 лица. Цел на терористите беа неколку барови и ресторани, концертната сала „Батаклан“ и стадионот во францускиот главен град каде што се играше пријателскиот натпревар помеѓу Франција и Германија.

Францускиот премиер предупреди дека постои опасност од напад со хемиско или биолошко оружје

Локално - 19.11.2015

Францускиот премиер предупреди дека постои опасност од напад со биолошко оружје Францускиот премиер Мануел Валц предупреди дека луѓе блиски до терористите кои го нападнаа минатата недела Париз, може да користат хемиско или биолошко оружје.

Трагите на терористите од Париз, водат кон Босна, ИСИС има план и за Балканот

МК News - 19.11.2015

Во рамки на истрагата за терористичкиот напад во Париз, француските разузнавачки служби откриле траги кои водат кон Босна и Херцеговина, и од тамошните власти побарале „проверка на лица и активности“.

Шокантно видео од нападите во Париз: Рафали кон кафуле, гостите панично се фрлаат на под

Република - 19.11.2015

Речиси една недела по големиот масакр во Париз се појави видео снимка од надзорната камера на еден од локалите кои се најдоа на мета на терористите поврзани со ИСИС. На неверојатната снимка до која дошол британски Дејли Меил се гледа моментот во кој ...

Исламската држава планира напади во Рим

Фактор - 19.11.2015

Американското Федерално истражно биро (ФБИ) ги предупреди италијанските власти дека пет лица планираат напади во Рим. Италијанскиот министер за внатрешни работи Паоло Џанини изјави дека меѓу целите на напад се катедралата Свети Петар и миланската ...

Европол предупредува: Можни се нови терористички напади во Европа

Локално - 19.11.2015

Нови терористички напади во Европа се веројатни, постои многу сериозно зголемување на заканата на континентот, изјави денеска директорот на Европол Роб Вејнрајт пред Комисијата на ЕП за граѓански слободи, правда и внатрешни работи.

Европа е под закана: Дали следната мета на џихадистите е Ватикан?

Вечер Прес - 19.11.2015

Францускиот премиер Мануел Валс предупреди дека луѓе блиски до терористите кои нападнаа минатата недела во Париз, може да користат хемиско или биолошко оружје Човекот кој беше обвинет дека е "мозокот" кој стои зад терористичките напади во Париз, ...

ВИДЕО: Прво шокантно видео од безбедносните камери од нападите во Париз

Денешен - 19.11.2015

Речиси една недела по големиот масакр во Париз се појави видео снимка од надзорната камера на еден од локалите кои се најдоа на мета на терористите поврзани со ИД. На неверојатната снимка до која дошол британски Дејли Меил се гледа моментот во кој ...

Најсреќната жена на светот: Терорист ѝ приоѓа и сака да ја убие, но пушката се заглавува

Точка - 19.11.2015

Британскиот весник Daily Mail објави неверојатна видео снимка на која може да се види еден од напаѓачите од Париз како пука по минувачите на улиците. Може да се види и момент во кој животот на една жена бил спасен кога автоматската пушка на ...

(ВИДЕО) ИМАЛА СРЕЌА: Терорист пука во жена, но му заглавува пушката

Фактор - 19.11.2015

Безбедносните камери во едно париско кафуле што се најде на нишан на терористичките напади, го снимила моментот како една жена за среќа го преживеала нападот. Напаѓачот на снимката држи калашников вперен кон една жена додека таа се крие под масата.

Загрижувачка порака: Во БиХ имаме сериозна радикализација, тука се раѓа тероризмот

Точка - 19.11.2015

Убиецот на двајцата босански војници е радикален исламист и овој напад може слободно да се нарече тероризам, изјави денес министерот за безбедност на Босна и Херцеговина, Драган Мектиќ. На конференцијата за медиуми која се одржа непосредно по ...

Италија ја засили безбедноста околу историските знаменитости

Точка - 19.11.2015

Италија ја засили безбедноста околу историските знаменитости во Рим, Ватикан и Милано, по предупредувањето од страна на американското ФБИ за можни терористички напади од страна на Исламска држава(ИД).

Можни се нови терористички напади во Европа

Вечер Прес - 19.11.2015

Нови терористички напади во Европа се веројатни, постои многу сериозно зголемување на заканата на континентот, изјави денеска директорот на Европол Роб Вејнрајт Нови терористички напади во Европа се веројатни, постои многу сериозно зголемување на ...

Сведоштва на полицајците од Париз: Беше како во пеколот на Данте, неподнослива миризба и тишина

Република - 19.11.2015

Терористите од Париз кои во салата Батаклан држеле 20 лица како заложници дури пет пати разговарале со полицајците пред тие да влезат во салата и да ја завршат акцијата. Двајца бомбаши самоубијци се заканувале дека ќе ги обезглавуваат заложниците и ...

ВИДЕО: НЕПРОЦЕНЛИВО – татко му ги објасни терористичките напади на својот син

МК News - 19.11.2015

Секој нормален човек со осудување и гадење гледа на терористичките напади во Париз…а дури и возрасните едноставно не можат да си објаснат како е возможно некој да биде толку немилосрден, нехуман, да биде толку крволочен….па дури и животните убиваат ...

“Исламска држава” со нова тактика – ги „игра“ европските полицајци како мајмуни

Локално - 19.11.2015

Тајни служби и полициските службеници во цела Европа работат под посебен режим и реагираат на секоја порака – без разлика дали тоа е за сомнителен автомобил или документ, кој би можел да припаѓа на терорист.

Белгија воведува ригорозни безбедносни мерки, предвидени 400 милиони евра во 2016

Локално - 19.11.2015

Белгија ќе потроши 400 милиони евра во 2016 година за борба против тероризмот, изјави денеска премиерот Шарл Мишел. Тоа е речиси двојно зголемување во споредба со минатата година. Мишел претстави 18 мерки кои владата ќе ги преземе како контрамерки ...

Европол: Можни нови терористички напади во Европа

Идивиди - 19.11.2015

Париз, 19 ноември 2015 (МИА) - Нови терористички напади во Европа се веројатни, постои многу сериозно зголемување на заканата на континентот, изјави денеска директорот на Европол Роб Вејнрајт пред Комисијата на ЕП за граѓански слободи, правда и ...

Европол: Можни нови терористички напади во Европа

Lider - 19.11.2015

Нови терористички напади во Европа се веројатни, постои многу сериозно зголемување на заканата на континентот, изјави денеска директорот на Европол Роб Вејнрајт пред Комисијата на ЕП за граѓански слободи, правда и внатрешни работи.

“На западните економии тероризмот ништо не им може“

Lider - 19.11.2015

“Искуството покажува дека терористичките акти од овој вид, како што во 2004 година беше бомбашкиот напад на железничка станица во Мадрид или бомбашките напади во Лондон во 2005 година, не го забавуваат економскиот развој во западните држави“, вели ...

Дали енкриптираните сервиси за комуникација им помагаат на терористите?

IT.mk - 18.11.2015

Иако нема цврсти докази, сепак постои сомневање дека терористичките организации користат енкриптирани сервиси за комуникација и организирање на напади како тој во Париз. Дел од државите побараа од девелоперите и производителите помош и алатки со кои ...

Бејли: Нападите во Париз се закана за сите нас

Телма - 18.11.2015

Нападите во Париз се закана за сите нас. Потребна е координација, солидарност и одлучност, но знам дека ќе го надминеме ова и ќе продолжиме да се бориме енергично против тероризмот, изјави денеска во Скопје американскиот амбасадор Џес Бејли.

Париските терористи подготвувале напади и на аеродром и трговски центар

Утрински - 18.11.2015

Екстремистичката група, против која беше извршена полициската операција во париското предградие Сен Дени, подготвувала и терористички напади на аеродромот „Роаси-Шарл де Гол“ и во трговскиот центар „Катр тан“ во квартот Дефанс, објави денеска ...

ВИДЕО: Како се одвиваа терористичките напади во Париз

Фокус - 18.11.2015

Во терористичките напади во Париз загинаа најмалку 130 луѓе. Цел на терористите беа неколку барови и ресторани, концертната сала „Батаклан“ и стадионот во… Во терористичките напади во Париз загинаа најмалку 130 луѓе.

Оние што во име на џихадот сечат глави не може да бидат муслимани

Дневник - 18.11.2015

Исламската држава може да биде с`, само не исламска, а нејзиниот лидер Абу Бакр ал Багдади нема врска со теологијата и може да биде с`, само не исламски теолог. Никаде во исламот нема да најдете оправдување во име на џихадот да се прават такви ...

Бејли: Случувањата во Париз закана за сите

Алсат-М - 18.11.2015

Американскиот амбасадор во земјава Џес Бејли, изјави дека нападите во Париз претставуваат закана за сите, а тоа бара солидарност, координација и решителност. Бејли изјави дека САД и натаму силно се посветени на борбата против тероризмот.

Во париските џамиите ќе биде прочитана осуда на нападите

Телма - 18.11.2015

Официјалната осуда на терористичките напади во Париз ќе биде прочитана в петок во сите џамии ширум Франција. Францускиот совет на муслиманите, претставничко тело на околу 2.500 џамии ширум земјата, ги повика муслиманите в петок да се молат за ...

Бејли: Нападите во Париз се закана за сите нас

Утрински - 18.11.2015

Нападите во Париз се закана за сите нас. Потребна е координација, солидарност и одлучност, но знам дека ќе го надминеме ова и ќе продолжиме да се бориме енергично против тероризмот, изјави денеска во Скопје американскиот амбасадор Џес Бејли.

Премиерот Груевски се потпиша во книгата на жалост за настраданите во Париз

Канал5 - 18.11.2015

Премиерот Никола Груевски денеска во француската Амбасада во Македонија се потпиша во книгата на жалост, која е отворена по повод терористичките напади во Париз во кои животот го загубија и беа ранети голем број недолжни граѓани.

Премиерот Груевски се потпиша во книгата на жалост за настраданите во Париз

Утрински - 18.11.2015

Премиерот Никола Груевски денеска во француската Амбасада во Македонија се потпиша во книгата на жалост, која е отворена по повод терористичките напади во Париз во кои животот го загубија и беа ранети голем број недолжни граѓани.

Бејли: Нападите во Париз се закана за сите нас

Вест - 18.11.2015

Нападите во Париз се закана за сите нас. Потребна е координација, солидарност и одлучност, но знам дека ќе го надминеме ова и ќе продолжиме да се бориме енергично против тероризмот, изјави во Скопје американскиот амбасадор Џес Бејли.

Двајца ликвидирани терористи, жена-бомбаш се саморазнесе, повредени полицајци

Канал5 - 18.11.2015

Двајца терористи загинаа, меѓу кои и жена бомбаш самоубиец, во голема полициска акција што утринава се одвива во париското предградие Сен Дени. Операцијата, која се уште е во тек, е насочена кон елиминирање на последниот терорист, кој од стан пука ...

Трошоците од теророт

Deutsche Welle - 18.11.2015

Освен уништувањето и човечкото страдање, терористичките напади во Париз имаат и економски последици. Особено погодени би можеле да бидат туризмот и трговијата. Со повеќе од 80 милиони посетители годишно Франција е најомилената туристичка цел во ...

Бејли: Нападите во Париз се закана за сите нас

Канал5 - 18.11.2015

Нападите во Париз се закана за сите нас. Потребна е координација, солидарност и одлучност, но знам дека ќе го надминеме ова и ќе продолжиме да се бориме енергично против тероризмот, изјави денеска во Скопје американскиот амбасадор Џес Бејли.

Цела Франција плаче по овој херој: Утрово го загуби животот во борбите со терористите

Сител - 18.11.2015

Полицијата во Париз која спроведува акција против терористите од рано наутро, со големо жалење информираше дека во борбите против тероризмот животот го загубило и куче кое со години било во полицијата и учествувало во безброј успешни акции.

Бејли: Нападите во Париз се закана за сите нас

Курир - 18.11.2015

Нападите во Париз се закана за сите нас. Потребна е координација, солидарност и одлучност, но знам дека ќе го надминеме ова и ќе продолжиме да се бориме енергично против тероризмот, изјави денеска во Скопје американскиот амбасадор Џес Бејли.

Муслиманите в петок ќе се молат за Франција

+инфо - 18.11.2015

Официјалната осуда на терористичките напади во Париз ќе биде прочитана в петок во сите џамии ширум Франција. Францускиот совет на муслиманите, претставничко тело на околу 2.500 џамии ширум земјата, ги повика муслиманите в петок да се молат за ...

Текстот со осудата на нападите ќе биде прочитан во сите париски џамии

А1 On - 18.11.2015

Официјалната осуда на терористичките напади во Париз ќе биде прочитана в петок во сите џамии ширум Франција. Францускиот совет на муслиманите, претставничко тело на околу 2.500 џамии ширум земјата, ги повика муслиманите в петок да се молат за ...

Бејли: Нападите во Париз се закана за сите нас

Нетпрес - 18.11.2015

Нападите во Париз се закана за сите нас. Потребна е координација, солидарност и одлучност, но знам дека ќе го надминеме ова и ќе продолжиме да се бориме енергично против тероризмот, изјави денеска во Скопје американскиот амбасадор Џес Бејли .

Полицијата плаче по него: Ова е кучето кое утрово го загуби животот во борбите со терористите (ФОТО)

Курир - 18.11.2015

Полицијата во Париз која спроведуваше акција против терористите од рано наутро, со големо жалење информираше дека во борбите против тероризмот животот го загубило и куче кое со години било во полицијата и учествувало во безброј успешни акции.

Текстот со осудата на нападите ќе биде прочитан во сите париски џамии

Репортер - 18.11.2015

Официјалната осуда на терористичките напади во Париз ќе биде прочитана в петок во сите џамии ширум Франција. Францускиот совет на муслиманите, претставничко тело на околу 2.500 џамии ширум земјата, ги повика муслиманите в петок да се молат за ...

Бејли: Нападите во Париз се закана за сите нас

Сител - 18.11.2015

Нападите во Париз се закана за сите нас. Потребна е координација, солидарност и одлучност, но знам дека ќе го надминеме ова и ќе продолжиме да се бориме енергично против тероризмот, изјави денеска во Скопје американскиот амбасадор Џес Бејли.

(ВИДЕО) Муслиман со врзани очи сред Париз бара прегратка: „Не сум терорист. Дали ми веруваш?“

Репортер - 18.11.2015

По терористичките напади во Париз, под хаштаговите #IAmAMuslim и #NotInMyName многу муслимани отворено го изразија својот револт и го осудија безмилосното убивање, искажувајќи сочувство и потсетувајќи дека нивната религија не проповеда насилство, ...

Исповед на полицајците: Како преговаравме и како ги ликвидиравме терористите

Курир - 18.11.2015

Тие уште додека беа живи изгледаа како зомби. Беа во одвратна состојба, едвај се движеa... Терористите кои во париската сала „Батаклан“ држеа луѓе како заложници разговарале со полицијата пет пати пред полицијата да влезе во салата и да ја приведе ...

Груевски во Париз се потпиша во книгата на жалост за жртвите на терористичкиот напад

Нетпрес - 18.11.2015

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски денес во амбасадата на Република Франција во Македонија се потпиша во книгата на жалост која е отворена по повод терористичките напади во Париз во кој животот го загубија и беа ранети ...

Исповед на полицајците: Како преговаравме и како ги ликвидиравме терористите

Press24 - 18.11.2015

Тие уште додека беа живи изгледаа како зомби. Беа во одвратна состојба, едвај се движеa... Терористите кои во париската сала „Батаклан“ држеа луѓе како заложници разговарале со полицијата пет пати пред полицијата да влезе во салата и да ја приведе ...

ФОТО: Груевски се потпиша во книгата на жалост за настраданите во Париз

Курир - 18.11.2015

Премиерот Никола Груевски денеска во француската Амбасада во Македонија се потпиша во книгата на жалост, која е отворена по повод терористичките напади во Париз во кои животот го загубија и беа ранети голем број недолжни граѓани.

Глобалните последици на нападите во Париз

Репортер - 18.11.2015

Терористите удрија во деликатен момент од француската и европската историја Фајненшал тајмс – Лондон Секој њујорчанец и лондончанец инстинктивно знае што проживеаја Французите тоа утро – мешавина од шок, ужас, хаос и страв за иднината.

Бејли: Нападите во Париз се закана за сите нас

Press24 - 18.11.2015

Нападите во Париз се закана за сите нас. Потребна е координација, солидарност и одлучност, но знам дека ќе го надминеме ова и ќе продолжиме да се бориме енергично против тероризмот, изјави денеска во Скопје американскиот амбасадор Џес Бејли.

Во мобилниот телефон на еден од париските терористи најдена порака „ОК, ние сме спремни“

МКД - 18.11.2015

Француските власти објавија дека е најден мобилен телефон за кој се верува дека бил користен од еден од терористите кои учествуваа во крвавиот напад врз Париз минатиот петок, јавува Ројтерс .

Три графикони кои ги прикажуваат штетите од терористичките напади

Факултети - 18.11.2015

Не долго пред терористичкиот напад врз Париз, Американскиот институт за економија и мир, го објави својот годишен Глобален индекс на цената на тероризмот во 2014 година. Во него тврдат дека денес се плаќа највисока цена од 2001 година и нападите на ...

ФОТО: Груевски се потпиша во книгата на жалост за настраданите во Париз

Press24 - 18.11.2015

Премиерот Никола Груевски денеска во француската Амбасада во Македонија се потпиша во книгата на жалост, која е отворена по повод терористичките напади во Париз во кои животот го загубија и беа ранети голем број недолжни граѓани.

Британските муслимани го осудија теророт во Париз

Нетпрес - 18.11.2015

Стотици муслимани ги осудија терористичките напади во Париз и положија Заклетва на верност кон „вредностите на плурализмот и толеранцијата“. Со пораката го критикуваат „варварскиот чин“ на бомбашите кои убија 129 луѓе во главниот град на Франција, ...

Груевски се потпиша во книгата на жалост за настраданите во Париз

Телеграф - 18.11.2015

Груевски во француската Амбасада во Македонија се потпиша во книгата на жалост, која е отворена по повод терористичките напади во Париз во кои животот го загубија повеќе од 129 лица Премиерот Никола Груевски во француската Амбасада во Македонија се ...

Полицијата плаче по него: Тој утрово го загуби животот во борбите со терористите (ФОТО)

Press24 - 18.11.2015

Полицијата во Париз која спроведува акција против терористите од рано наутро, со големо жалење информираше дека во борбите против тероризмот животот го загубило и куче кое со години било во полицијата и учествувало во безброј успешни акции.

Француската полиција знаела за нападите, но не проследила клучен документ? (ВИДЕО)

МКД - 18.11.2015

Полицијата во Париз во последните десет дена пред нападот имала сознанија дека група терористи спремаат напади, но не им го проследила на разузнавачите документот со информациите, тврди Франс 24 .

ЗАВРШИ АКЦИЈАТА ВО ПАРИЗ: Двајца терористи убиени, седум уапсени

Телеграф - 18.11.2015

Според информациите со кои се располага досега, но официјално не се потврдени, во акцијата се убиени двајца терористи, седум други се уапсени, а пет припадници на силите на редот се полесно повредени.

Француската полиција му оддаде почит на кучето херој

ЗаЗабава - 18.11.2015

Полицијата во Париз која спроведуваше акција против терористите од рано наутро, со големо жалење информираше дека во борбите против терористите животот го загубило полициското куче Дизел кое со години било во полицијата и учествувало во безброј ...

Глобалните последици на нападите во Париз

А1 On - 18.11.2015

Терористите удрија во деликатен момент од француската и европската историја Фајненшал тајмс – Лондон Секој њујорчанец и лондончанец инстинктивно знае што проживеаја Французите тоа утро – мешавина од шок, ужас, хаос и страв за иднината.

Енормен раст на тероризмот и жртви на теророт во 2014 година

Сител - 18.11.2015

Бројката на терористички напади и жртви на тероризмот енормно пораснала во 2014 година, покажува истражување на Институтот за економија и мир „Глобален индекс на тероризмот за 2015“. Бројот на убиени лица во терористички напади се зголемил за 80%, ...

Бејли-Нападите во Париз се закана за сите

Р.С.Европа - 18.11.2015

Американскиот амбасадор во Скопје, Џес Бејли денеска изјави дека нападите во Париз се закана за сите и оти е потребна координација, солидарност и одлучност. Тој порача и дека ќе продолжат енергично да се борат против тероризмот и во исто време нема ...

Бејли: Нападите во Париз се закана за сите, потребна е енергична борба против тероризмот

Макфакс - 18.11.2015

Американскиот амбасадор Џес Бејли во средата порача дека терористичките напади кои минатиот петок се случија во Париз се закана за сите и дека потребна е координација, солидарност и одлучност за да се надмине моменталната состојба.

Се гаснат светлата во Европа

Окно - 18.11.2015

Ноќта во петокот кон саботата, на 13 и 14 ноември 2015 година почнаа да се гаснат светлата во Европа (нималку случајно ја користиме фразата на шефот на британската дипломатија од почетокот на Првата светска војна).

Превезувал оружје и експлозив: Кој е црногорскиот државјанин уапсен на пат за Париз? (ФОТО)

Курир - 18.11.2015

Владан Вучелиќ (51) е уапсен на автопатот Салцбург-Минхен, девет дена пред да се случи терористичкиот напад во Париз. Вучелиќ бил на пат кон Париз, а полицијата во неговиот багажник пронашла поголема количина оружје и експлозив.

(ВИДЕО) Симулација на терористичките напади во Париз

Нова ТВ - 18.11.2015

Најмалку 130 луѓе загинаа во терористичките напади во Париз, во нападите пред барови и ресторани, во концертната сала „Батаклан“ и пред стадионот во францускиот главен град каде што се играше пријателскиот натпревар помеѓу Франција и Германија.

Џес Бејли: Нападите во Париз се закана за сите нас, ќе продолжиме да се бориме енергично против тероризмот

Сител - 18.11.2015

Бодликавите жици се антихумани и нивното поставување е спротивно на принципите човековите права смета директорката на ЦУК. Македонија не размислува на овој чекор, но се прават сите подготовки бидејќи ако останеме сами и сме приморани ќе мора така да ...

Премиерот Груевски се потпиша во книгата на жалост за настраданите во Париз

МРТ - 18.11.2015

Веднаш по случувањата во Франција, Груевски испрати и телеграма со сочувство до својот француски колега во која истакна дека мислите и молитивите на македонските граѓани се со францускиот народ...

Париз кандидат за ОИ

Курир - 18.11.2015

Минатонеделните терористички акции во Париз нема да влијаат на шансите на градот во борбата за органзиација на Олимписките игри 2024 година. Членовите на Меѓународниот олимписки комитет знаат дека тероризмот не е проблем на Париз и Франција, туку е ...

Премиерот Груевски се потпиша во книгата на жалост за настраданите во Париз

Сител - 18.11.2015

Премиерот Никола Груевски денеска во француската Амбасада во Македонија се потпиша во книгата на жалост, која е отворена по повод терористичките напади во Париз во кои животот го загубија и беа ранети голем број недолжни граѓани.

Како еден татко му ги објасни терористичките напади во Париз на својот син?

Кајгана - 18.11.2015

Не им е лесно на родителите да им ја кажат вистината на своите деца за лошите настани што се случуваат во светот. Францускиот Le Petit Journal објави видео кое стана вистински хит на интернет, во него едно мало момченце и неговиот татко даваат ...

ЦУК:Поголема контрола при влез на мигрантите

Алфа - 18.11.2015

По терористичките напади во Франција, државите мора да размислуваат за безбедноста на своите граѓаните и сами да одлучат како да се заштитат. По терористичките напади во Франција државите мора да размислуваат за безбедноста на своите граѓаните и ...

Турците не ги исвиркале жртвите во Париз, туку - терористите!

SportMedia - 18.11.2015

Од федерацијата се огласија со соопштение и образложија дека исвиркувањето не било наменето за жрвите во Париз, туку за терористите, што е еден вид на традиција во Турција. „На сите мора да им биде јасно дека турскиот народ за време на едноминутните ...

ВИДЕО: Како еден татко му ги објасни терористичките напади во Париз на својот син?

Курир - 18.11.2015

Секој нормален човек со осудување и гадење гледа на терористичките напади во Париз...а дури и возрасните едноставно не можат да си објаснат како е возможно некој да биде толку немилосрден, нехуман, да биде толку крволочен...

Париските терористи подготвувале напади и на аеродром и трговски центар

А1 On - 18.11.2015

Екстремистичката група, против која беше извршена полициската операција во париското предградие Сен Дени, подготвувала и терористички напади на аеродромот „Роаси-Шарл де Гол“ и во трговскиот центар „Катр тан“ во квартот Дефанс, објави денеска ...

Турам: Француската политика ги инспирира терористите

Дерби - 18.11.2015

Терористичките напади во Франција покрај човечки жртви и повредени, предизвика и многу реакции во целиот свет. За причините и последиците долго ќе се говори, а во ситуацијата е инволвиран и фудбалот откако една од целите на терористите беше ...

Франс-2: Париските терористи подготвувале напади и на аеродром и трговски центар

Сител - 18.11.2015

Екстремистичката група, против која беше извршена полициската операција во париското предградие Сен Дени, подготвувала и терористички напади на аеродромот „Роаси-Шарл де Гол“ и во трговскиот центар „Катр тан“ во квартот Дефанс, објави денеска ...

Франс-2: Париските терористи подготвувале напади и на аеродром и трговски центар

+инфо - 18.11.2015

Екстремистичката група, против која беше извршена полициската операција во париското предградие Сен Дени, подготвувала и терористички напади на аеродромот „Роаси-Шарл де Гол“ и во трговскиот центар „Катр тан“ во квартот Дефанс, објави денеска ...

Куче херој: Дизел го даде својот живот за Франција!

Вечер Прес - 18.11.2015

Полицијата во Париз која спроведуваше акција против терористите од рано наутро, со големо жалење информираше дека во борбите против тероризмот животот го загубило и куче кое со години било во полицијата и учествувало во безброј успешни акции.

Бејли-Нападите во Париз се закана за сите

Бриф - 18.11.2015

Американскиот амбасадор во Скопје, Џес Бејли денеска изјави дека нападите во Париз се закана за сите и оти е потребна координација, солидарност и одлучност. Тој порача и дека ќе продолжат енергично да се борат против тероризмот и во исто време нема ...

Во сите џамии во Париз ќе се чита текстот со осудата на нападите

Денешен - 18.11.2015

Официјалната осуда на терористичките напади во Париз ќе биде прочитана в петок во сите џамии ширум Франција. Францускиот совет на муслиманите, претставничко тело на околу 2.500 џамии ширум земјата, ги повика муслиманите в петок да се молат за ...

Советите на Тито за тероризмот кои никој не ги послуша

МК News - 18.11.2015

По повод терористичкиот напад во Париз, на социјалните мрежи повторно е актуализиран еден напис, кој во оригиналот беше објавен пред повеќе од 40 години, а во него е говорот на поранешниот претседател на Југославија, Јосип Броз Тито, во кој повикува ...

Премиерот Груевски се потпиша во книгата на жалост во амбасадата на Република Франција

Република - 18.11.2015

Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски денес во амбасадата на Република Франција во Македонија се потпиша во книгата на жалост која е отворена по повод терористичките напади во Париз во кој животот го загубија и беа ранети ...

Кој е црногорскиот државјанин што е уапсен во Париз: Владан Вучелиќ возел оружје

Република - 18.11.2015

Во средиштето на гужвата по повод нападите во Париз се најде и семејството Вучелиќ од Подгорица, од сиромашната населба Коник, по објавувањето на информацијата дека нивниот Владан (51) е уапсен на автопатот Салцбург-Минхен во Германија, а тамошната ...

Франс-2: Париските терористи подготвувале напади и на аеродром и трговски центар

еМагазин - 18.11.2015

Екстремистичката група, против која беше извршена полициската операција во париското предградие Сен Дени, подготвувала и терористички напади на аеродромот „Роаси-Шарл де Гол“ и во трговскиот центар „Катр тан“ во квартот Дефанс, објави денеска ...

Премиерот Груевски се потпиша во книгата на жалост за настраданите во Париз

Вечер Прес - 18.11.2015

Премиерот Никола Груевски денеска во француската Амбасада во Македонија се потпиша во книгата на жалост, која е отворена по повод терористичките напади во Париз во кои животот го загубија и беа ранети голем број недолжни граѓани.

Текст со осуда на нападите ќе биде прочитан во сите париски џамии

Вечер Прес - 18.11.2015

Официјалната осуда на терористичките напади во Париз ќе биде прочитана в петок во сите џамии ширум Франција Официјалната осуда на терористичките напади во Париз ќе биде прочитана в петок во сите џамии ширум Франција.

Драмата во Париз продолжува: Три жртви, жена самоубиец и пуктоници во северниот дел на градот

Точка - 18.11.2015

Три лица загинаа, а неколку полицајци се повредени во текот на акцијата за апсење на осомничените за коишто се смета дека имаат врска со терористичките напади коишто во петокот беа изведени во Париз.

Енормен раст на тероризмот и жртви на теророт во 2014 година

Вечер Прес - 18.11.2015

Бројката на терористички напади и жртви на тероризмот енормно пораснала во 2014 година, покажува истражување на Институтот за економија и мир „Глобален индекс на тероризмот за 2015". Бројот на убиени лица во терористички напади се зголемил за 80%, ...

Сопственикот на станот издаден на терористите: Ме замолија да ги пуштам само за да се молат!

Локално - 18.11.2015

Уапсениот сопственик на станот во предградието Сен Дени, кој ја издал просторијата вели дека ја изнајмил на две лица, пристигнати од Белгија, објавија BFMTV. Мажот и раскажал на полицијата дека негов пријател го замолил да засолни двајца негови ...

ВИДЕО: Симулација на терористичките напади во Париз

Денешен - 18.11.2015

Најмалку 130 луѓе загинаа во терористичките напади во Париз, во нападите пред барови и ресторани, во концертната сала „Батаклан“ и пред стадионот во францускиот главен град каде што се играше пријателскиот натпревар помеѓу Франција и Германија.

Во Париз имало повеќе напаѓачи: Откриен е мобилен телефон со морничава СМС порака

Точка - 18.11.2015

Видео открило дека во Париз во петокот имало девет, а не осум напаѓачи. Покрај тоа, бил пронајден и мобилен телефон со морничава СМС порака која била испратена непосредно пред нападите. Истражителите во Париз веруваат дека пронашле мобилен телефон ...

Британските муслимани го осудија теророт во Париз

Точка - 18.11.2015

Стотици муслимани ги осудија терористичките напади во Париз и положија Заклетва на верност кон "вредностите на плурализмот и толеранцијата". Со пораката го критикуваат „варварскиот чин“ на бомбашите кои убија 129 луѓе во главниот град на Франција, ...

Сопственик на станот каде се кријат терористите во Париз: Ме замолија за вода и место за молитва!

Фактор - 18.11.2015

Уапсен е сопственикот на станот во предградието Сен Дени, кој им го изнајмил станот на две лица, кои пристигнале од Белгија, објавија француските медиуми. СЛЕДЕТЕ ВО ЖИВО ШО СЕ СЛУЧУВА ВО МОМЕНТОТ НА УЛИЦИТЕ ВО ПАРИЗ Мажот и раскажал на полицијата ...

(АНИМИРАНО ВИДЕО) Како беше изведен терористичкиот масакр во Париз

Фактор - 18.11.2015

Анимација прикажува како точно беше извршен терористичкиот напад во Париз, во кој загинаа над 130 луѓе, а повеќе од 300 се повредени. Теористите во петокот извршија шест синхронизирани напади во центарот на француската метропола.

Какви последици во светот носат нападите во Париз?

Република - 18.11.2015

Терористите удрија во деликатен момент од француската и европската историја Секој њујорчанец и лондончанец инстинктивно знае што проживеаја Французите тоа утро – мешавина од шок, ужас, хаос и страв за иднината.

Полицајците тагуваат по него: Тој го загуби животот во борбата против терористите

Пулс24 - 18.11.2015

Голема антитерористичка акција се спроведува во Париз. Франција реши да им објави војна на терористите и да се избори против злото што ја тероризира цела планета. Полицијата во Париз која спроведува акција против терористите од рано наутро, со ...

Исповед на полицајците кои ги спасуваа заложниците од салата на ужасот: Како преговаравме со терористите и како ги ...

Република - 18.11.2015

-Тие уште додека беа живи изгледаа како зомби. Беа во одвратна состојба, едвај се движеа…. Терористите кои во париската сала „Батаклан“ држеа луѓе како заложници разговарале со полицијата пет пати пред полицијата да влезе во салата и да ја приведе ...

Удар на економијата: Тероризмот денес е поскап од било кога досега

Точка - 18.11.2015

Ново истражување покажало колку влијанието на тероризмот е поскапо денес отколку за време на нападот на 11 септември. Тероризмот зема голем данок од глобалната економија. Минатата година беше најлоша во поглед на загубени животи, настаната штета и ...

Нападите во Париз се закана за сите нас

Вечер Прес - 18.11.2015

Нападите во Париз се закана за сите нас. Потребна е координација, солидарност и одлучност, но знам дека ќе го надминеме ова и ќе продолжиме да се бориме енергично против тероризмот, изјави денеска во Скопје американскиот амбасадор Џес Бејли.

Тој е од Сирија, таа од Париз и имаат силна порака до светот

МК News - 18.11.2015

По терористичкиот напад во Париз, еден вљубен пар има порака за целиот свет. Момче од Сирија и девојка од Париз се фотографирале со своите пасоши, со бакнеж и порака дека љубовта секогаш победува.

БОРБА ПРОТИВ ТЕРОРИЗМОТ: Колку пари чини војната со екстремистите?

Фактор - 18.11.2015

Светот троши се повеќе пари во борбата против тероризмот. Новото истражување покажува дека борбата против екстремистите денеска е поскапа отколку нападот пример, на 11 септември во САД. Минатата година беше најлоша во поглед на загубени животи, ...

Бејли: Нападите во Париз се закана за сите, потребна е енергична борба против тероризмот

Точка - 18.11.2015

Американскиот амбасадор Џес Бејли во средата порача дека терористичките напади кои минатиот петок се случија во Париз се закана за сите и дека потребна е координација, солидарност и одлучност за да се надмине моменталната состојба.

Муслиман со врзани очи среде Париз бара прегратка: „Не сум терорист. Дали ми веруваш?“

Денешен - 18.11.2015

По терористичките напади во Париз, под хаштаговите #IAmAMuslim и #NotInMyName многу муслимани отворено го изразија својот револт и го осудија безмилосното убивање, искажувајќи сочувство и потсетувајќи дека нивната религија не проповеда насилство, ...

Ова куче е херој кој го даде животот за Франција (фото)

Република - 18.11.2015

Полицијата во Париз која спроведуваше акција против терористите од рано наутро, со големо жалење информираше дека во борбите против тероризмот животот го загубило и куче кое со години било во полицијата и учествувало во безброј успешни акции.

Груевски се потпиша во книгата на жалост за настраданите во Париз

Пулс24 - 18.11.2015

Премиерот Никола Груевски денеска во француската Амбасада во Македонија се потпиша во книгата на жалост, која е отворена по повод терористичките напади во Париз во кои животот го загубија и беа ранети голем број недолжни граѓани.

Франс-2: Париските терористи подготвувале напади и на аеродром и трговски центар

Идивиди - 18.11.2015

Париз, 18 ноември 2015 (МИА) - Екстремистичката група, против која беше извршена полициската операција во париското предградие Сен Дени, подготвувала и терористички напади на аеродромот „Роаси-Шарл де Гол“ и во трговскиот центар „Катр тан“ во ...

Тито уште пред 40 години го предупреди светот: Ако го послушавме, тероризмот денес немаше да постои!

Попара - 18.11.2015

По повод терористичкиот напад во Париз, на Фејсбук се појави информација која оригинално е објавена пред повеќе од 40 години, а во неа претседателот на тогашна Југославија, Јосип Броз Тито повикува на мир, но исто така, дава и рецепт како да се ...

График на денот: Колку чини тероризмот?

Денар - 18.11.2015

Малку по терористичките напади во Париз од петокот беше објавен нов извештај, според кој светот во моментов плаќа највисока цена поради тероризам по нападите на кулите близначки во Њујорк во 2001-ва година, коментира „ Bloomberg “.

Франс-2: Париските терористи подготвувале напади и на аеродром и трговски центар

Lider - 18.11.2015

Екстремистичката група, против која беше извршена полициската операција во париското предградие Сен Дени, подготвувала и терористички напади на аеродромот „Роаси-Шарл де Гол“ и во трговскиот центар „Катр тан“ во квартот Дефанс, објави денеска ...

Бејли: Нападите во Париз се закана за сите нас

Lider - 18.11.2015

Нападите во Париз се закана за сите нас. Потребна е координација, солидарност и одлучност, но знам дека ќе го надминеме ова и ќе продолжиме да се бориме енергично против тероризмот, изјави денеска во Скопје американскиот амбасадор Џес Бејли.

Колку светската економија ја чини тероризмот?

Lider - 18.11.2015

Не долго пред терористичкиот напад врз Париз, Американскиот институт за економија и мир, го објави својот годишен Глобален индекс на цената на тероризмот во 2014 година . Во него тврдат дека денес се плаќа највисока цена од 2001 година и нападите на ...

Премиерот Груевски се потпиша во книгата на жалост во Амбасадата на Франција

Lider - 18.11.2015

Претседателот на Владата на Република Македонија г-дин Никола Груевски денес во амбасадата на Република Франција во Македонија се потпиша во книгата на жалост која е отворена по повод терористичките напади во Париз во кој животот го загубија и беа ...

Франција ќе побара помош од ЕУ по терористичките напади

Телма - 17.11.2015

Франција денеска официјално ќе побара помош од другите земји-членки на ЕУ по терористичките напади во Париз. Доцна синоќа дипломати потврдија дека барањето за помош ќе биде поднесено на денешната средба на министрите за одбрана на ЕУ.

Терористите лани убиле 32.658 невини луѓе

Канал5 - 17.11.2015

Бројот на лица убиени во терористички напади во светот порасна за 80 отсто минатата година, се наведува во истражувањето на Институтот за економија и мир „ Глобален индекс на тероризмот за 2015“.

Иванов во Париз им оддаде почит на жртвите од нападите

Телма - 17.11.2015

Претседателот на државата Ѓорге Иванов, го посети местото во близина на концертната сала „Батаклан“ во Париз, каде во петокот беше извршен еден од терористичките напади. Во чест на загинатите жртви, Иванов запали свеќа и положи цвеќе на ова место ...

ФОТО: Иванов во Париз им оддаде почит на жртвите во терористичките напади

Утрински - 17.11.2015

Претседателот на државата Ѓорге Иванов, го посети местото во близина на концертната сала „Батаклан“ во Париз, каде во петокот беше извршен еден од терористичките напади. Во чест на загинатите жртви, Иванов запали свеќа и положи цвеќе на ова место ...

Иванов во Париз им оддаде почит на жртвите во терористичките напади

Канал5 - 17.11.2015

Претседателот на државата Ѓорге Иванов, го посети местото во близина на концертната сала „Батаклан“ во Париз, каде во петокот беше извршен еден од терористичките напади. Во чест на загинатите жртви, Иванов запали свеќа и положи цвеќе на ова место ...

Гутереш: Имигрантите не треба да се поистоветуваат со терористите

Утрински - 17.11.2015

Високиот комесар за бегалци на ОН Антонио Гутереш денеска ги осуди сите терористички напади кои се случуваат насекаде во светот и истакна дека имигрантите не треба да се поистоветуваат со терористите.

Франција останува домаќин на ЕП 2016

Утрински - 17.11.2015

УЕФА потврди дека Европското првенство 2016 во фудбал ќе се одржи во Франција според планираното, и покрај смртоносните напади во Париз во петокот. „Ждрепката за завршницата на ЕП ќе се изврши како што и беше закажана на 12 декември во Конгресната ...

Министрите за одбрана на ЕУ: Париз е 11 септември за Европа

Телма - 17.11.2015

Терористичките напади во Париз се 11 септември за Европа, оценија министрите за одбрана на Европската унија и едногласно го поддржаа барањето на Франција за добивање помош од останатите земји на унијата.

Kумановските терористи со поразорен план од париските

Дневник - 17.11.2015

Истовремени напади на разни локации, на кои масовно се собираат луѓето, со цел да се убијат што повеќе недолжни граѓани, практично е заедничка нишка која како стратегија на дејствување ги поврзува терористичката група која во мај годинава беше ...

Силата на искривоколчениот човеков ум

Дневник - 17.11.2015

Тероризмот бил, е и ќе остане најголемото зло на човековата цивилизација, демон од кој секојдневно стравува денешниот, но и идниот светски поредок. Присутен во различни форми, со различна разорна моќ и секогаш исти цели, тероризмот е рак-рана на ...

Настани кои е тешко да се раскажат

Дневник - 17.11.2015

Оваа година, Париз односно Франција, во два наврата беше погодена од терористички дејанија. Првиот се случи на 7 јануари, кога беше нападнатo седиштето на хумористичкиот неделник „Шарли ебдо“, во кој злосторнички чин загина половина редакција, меѓу ...

Пронајден мобилниот телефон на еден од терористите oд Париз: „Ок ние сме подготвени“

Канал5 - 17.11.2015

Официјални француски претставници соопштија вечерва дека е пронајден мобилен телефон за кој се верува дека го користел еден од терористите во Париз. Според нивните информации во телефонот е пронајдена порака : „Ок ние сме подготвени“.

Франција од ЕУ бара помош

Канал5 - 17.11.2015

Франција денеска официјално ќе побара помош од другите земји-членки на ЕУ по терористичките напади во Париз. Доцна синоќа дипломати потврдија дека барањето за помош ќе биде поднесено на денешната средба на министрите за одбрана на ЕУ.

Иванов во Париз: Почит на жртвите во терористичките напади

МРТ - 17.11.2015

Македонскиот претседател порача дека нема да се потклекне на психозата која создава страв кај граѓаните и дека сега се соочуваме со нова реалност. Концертната сала Батаклан кое беше средиште на терористичките напади во Париз, прерасна во култно ...

Зошто Париз, а не Бејрут?

Нова ТВ - 17.11.2015

Терористичките напади во Париз минатиот петок го свртеа глобалното внимание кон француската метропола. Сите светски медиуми, најголем дел од просторот, го посветија на вести „од минута во минута“ за развојот на настаните – од бројот на жртвите, ...

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАДИ ВО 2014: Бројот на убиени зголемен за 80 отсто

Телеграф - 17.11.2015

Терористи, поврзани со „Исламска држава“ и со „Боко Харам“, кои главно дејствуваат во Нигерија, се виновни за 51 процент од убиствата оваа година, покажува Глобалниот индекс на тероризмот Бројот на убиените во терористички напади во светот се ...

Гутереш: Имигрантите не треба да се поистоветуваат со терористите

А1 On - 17.11.2015

Високиот комесар за бегалци на ОН Антонио Гутереш денеска ги осуди сите терористички напади кои се случуваат насекаде во светот и истакна дека имигрантите не треба да се поистоветуваат со терористите.

Претседателот Иванов во Париз им оддаде почит на жртвите на терористичките напади

Сител - 17.11.2015

Претседателот Иванов во Париз им оддаде почит на жртвите на терористичките напади. Иванов го посети местото во близина на концертната сала „Батаклан“, каде во петокот загинаа најмногу од недолжните цивили.

Шпанците во страв го чекаат спектаклот - Ниту „Ел Класико“ не е безбедно од тероризам

Спортклуб - 17.11.2015

По терористичките напади во Париз, половина Европа е во страв, а по тој повод беше одложен и пријателскиот натпревар помеѓу Белгија и Шпанија кој требаше да се одигра во Брисел. Ниту престојното „Ел Класико“ не е имуно на стравот од тероризам, ...

Асад ја повика Франција да ја смени политиката ако сака податоци од него

+инфо - 17.11.2015

Сирија ќе споделува разузнавачки податоци со Франција само доколку официјален Париз ја смени својата политика на Блискиот исток, изјави денеска сирискиот претседател Башар ал-Асад во интервју за француското списание „Валер Актуел“.

АСАД МУ ПОРАЧА НА ПАРИЗ: Променете ја политиката за да соработуваме!

Репортер - 17.11.2015

Сирија ќе ги споделува разузнавачките податоци со Франција само ако официјален Париз ја промени својата политика во регионот на Блискиот исток, изјави сирискиот претседател Башар Асад во интервју за францускиот весник “Valer Aktuel” -Ако француската ...

Параноја од терористички напади пред „Ел Класико“

Дерби - 17.11.2015

По крвавиот терористички напад во Париз каде што радикални терористи кои не ги ценат вредностите што спортот ги создава се обидоа да внесат бомба, денеска ширум Европа се откажани неколку натпревари, а се стравува и за претстојното дерби во Шпанија.

Љубовта победува! Тој е од Сирија, а таа од Париз... (фото)

ЗаЗабава - 17.11.2015

По терористичкиот напад во Париз, еден вљубен пар има порака за целиот свет. Момче од Сирија и девојка од Париз се фотографирале со своите пасоши, со бакнеж и порака дека љубовта секогаш победува.

Бројот на загинатите во терористички напади во светот се зголемил за 80 отсто минатата година

Репортер - 17.11.2015

Бројот на убиените во терористички напади во светот се зголемил за 80 отсто во 2014 година и достигнал 32.658 лица, се наведува во извештајот на аналитичката група Институт за економија и мир.

Иванов во Париз им оддаде почит на жртвите во терористичките напади

Алфа - 17.11.2015

Претседателот на државата Ѓорге Иванов, го посети местото во близина на концертната сала „Батаклан“ во Париз, каде во петокот беше извршен еден од терористичките напади. Претседателот на државата Ѓорге Иванов, го посети местото во близина на ...

Иванов се сретна со Македонците во Париз

Курир - 17.11.2015

Македонскиот претседател, Ѓорге Иванов, го посети местото во близина на концертната сала, „Батаклан" во Париз, каде во петокот беше извршен еден од терористичките напади. Во чест на загинатите жртви, Иванов запали свеќа и положи свежо цвеќе.

Франција ќе побара помош од ЕУ по терористичките напади

Сител - 17.11.2015

Франција денеска официјално ќе побара помош од другите земји-членки на ЕУ по терористичките напади во Париз. Доцна синоќа дипломати потврдија дека барањето за помош ќе биде поднесено на денешната средба на министрите за одбрана на ЕУ.

Трагите на терористите од Париз водат кон Босна, ИСИС има план и за Србија и Македонија

МКД - 17.11.2015

Во рамки на истрагата за терористичкиот напад во Париз, француските разузнавачки служби откриле траги кои водат кон Босна и Херцеговина, и од тамошните власти побарале „проверка на лица и активности“.

Последната порака меѓу терористите во Париз: „ОК, НИЕ ТРГАМЕ“!

Курир - 17.11.2015

Официјални француски претставници соопштија дека вечерва е пронајден мобилниот телефон кој го користел еден од терористите во Париз. Според нивните информации, во телефонот е пронајдена последната порака која гласи „ОК, НИЕ ТРГАМЕ“! Точно кој и на ...

Тага, болка, цвеќиња и свеќи: Претседателот Иванов им оддаде почит на жртвите од Франција (ФОТО)

Press24 - 17.11.2015

Претседателот на државата Ѓорге Иванов, го посети местото во близина на концертната сала „Батаклан“ во Париз, каде во петокот беше извршен еден од терористичките напади. Во чест на загинатите жртви, Иванов запали свеќа и положи цвеќе на ова место ...

Иванов во Париз им оддаде почит на жртвите во терористичките напади

МКД - 17.11.2015

Претседателот Ѓорге Иванов, го посети местото во близина на концертната сала, „Батаклан" во Париз, каде во петокот беше извршен еден од терористичките напади. Во чест на загинатите жртви, претседателот Иванов запали свеќа и положи свежо цвеќе.

Иванов оддаде почит на жртвите од терористичкиот напад во Париз

Нетпрес - 17.11.2015

Претседателот на државата Ѓорге Иванов, го посети местото во близина на концертната сала „Батаклан“ во Париз, каде што во петокот беше извршен еден од терористичките напади. Во чест на загинатите жртви, Иванов запали свеќа и положи цвеќе на ова ...

Франција ќе побара помош од ЕУ

Курир - 17.11.2015

Франција денеска официјално ќе побара помош од другите земји-членки на ЕУ по терористичките напади во Париз, пренесе МИА. Доцна синоќа дипломати потврдија дека барањето за помош ќе биде поднесено на денешната средба на министрите за одбрана на ЕУ.

Франција ќе побара помош од ЕУ по терористичките напади

Алфа - 17.11.2015

Франција денеска официјално ќе побара помош од другите земји-членки на ЕУ по терористичките напади во Париз. Франција денеска официјално ќе побара помош од другите земји-членки на ЕУ по терористичките напади во Париз.

Паѓа вредноста на акциите на Париската берза

+инфо - 17.11.2015

Вредноста на акциите на Париската берза, која вчера беше отворена со засилени безбедносни мерки, сосема очекувано падна за 1,1 отсто. - Акциите на компаниите поврзани со потрошувачката и туризмот, посебно индустријата на луксузни производи, се под ...

Иванов во Париз им оддаде почит на жртвите во терористичките напади

+инфо - 17.11.2015

Претседателот Ѓорге Иванов, го посети местото во близина на концертната сала „Батаклан“ во Париз, каде во петокот беше извршен еден од терористичките напади. Во чест на загинатите жртви, Иванов запали свеќа и положи цвеќе на ова место каде стотици ...

Бројот на загинатите во терористички напади во светот се зголемил за 80 отсто минатата година

А1 On - 17.11.2015

Бројот на убиените во терористички напади во светот се зголемил за 80 отсто во 2014 година и достигнал 32.658 лица, се наведува во извештајот на аналитичката група Институт за економија и мир.

Иванов во Париз им оддаде почит на жртвите во терористичките напади

Сител - 17.11.2015

Претседателот на државата Ѓорге Иванов, го посети местото во близина на концертната сала „Батаклан“ во Париз, каде во петокот беше извршен еден од терористичките напади. Во чест на загинатите жртви, Иванов запали свеќа и положи цвеќе на ова место ...

Советите на Тито: Како да се уништи тероризмот кој е закана за сите нас

Сител - 17.11.2015

По повод терористичките напади во Франција, на социјалните мрежи е актуелен говорот на Тито токму за оваа тема. Еве како говорел лидерот на СФРЈ на тема-тероризам, по нападот на израелските спортисти за време на Олимпијадата во Минхен.

Европа пред ѕид: Или враќање на границите или пропаст

Press24 - 17.11.2015

Слободна далмација - Сплит Затварањето на границите беше еден од првите потези на француските власти по терористичките напади во Париз. И токму тој потег покажува дека многу лесно може да биде основна причина за крвави напади на иднината на Европа.

Европа пред ѕид: Или враќање на границите или пропаст

Репортер - 17.11.2015

Слободна далмација – Сплит Затварањето на границите беше еден од првите потези на француските власти по терористичките напади во Париз. И токму тој потег покажува дека многу лесно може да биде основна причина за крвави напади на иднината на Европа.

ОН: Движењето на имигрантите не го создаде тероризмот

Телеграф - 17.11.2015

Високиот комесар за бегалци на ОН Антонио Гутереш истакна дека имигрантите не треба да се поистоветуваат со терористите Високиот комесар за бегалци на ОН Антонио Гутереш ги осуди сите терористички напади кои се случуваат насекаде во светот и истакна ...

Бројот на загинатите во терористички напади во светот се зголемил за 80 отсто минатата година

Курир - 17.11.2015

Бројот на убиените во терористички напади во светот се зголемил за 80 отсто во 2014 година и достигнал 32.658 лица, се наведува во извештајот на аналитичката група Институт за економија и мир.

Советите на Тито за тероризмот кои никој не ги послуша

Курир - 17.11.2015

По повод терористичкиот напад во Париз, на социјалните мрежи повторно е актуализиран еден напис, кој во оригиналот беше објавен пред повеќе од 40 години, а во него е говорот на поранешниот претседател на Југославија, Јосип Броз Тито, во кој повикува ...

Уапсен бегалец во Прешево

Press24 - 17.11.2015

Во јужниот српски град Прешево уапсен е бегалец, бидејќи кај него е пронајден пасош идентичен со оној на терористот кој го изврши нападот во Париз, јави електронското издание на приштинскиот весник „Експрес“.

УАПСЕН БЕГАЛЕЦ ВО СРБИЈА: Има ист пасош со оној на терористот што убиваше низ Париз

Телеграф - 17.11.2015

Српските власти се сомневаат дека двата пасоша се фалсификувани и додаваат дека се во контакт со француските истражители Во јужниот српски град Прешево уапсен е бегалец, бидејќи кај него е пронајден пасош идентичен со оној на терористот кој го ...

Јорданскиот крал во Приштина: На прагот сме на Трета светска војна

Репортер - 17.11.2015

Коментирајќи ги последните терористички напади во Париз, јорданскиот крал, истите ги нарече „ужас на тероризмот“. – Ужасните напади во Париз говорат дека терористичките групи не почитуваат ниту еден закон во светот.

Уапсен бегалец со ист пасош како на терористот од Париз

+инфо - 17.11.2015

Во јужниот српски град Прешево уапсен е бегалец, бидејќи кај него е пронајден пасош идентичен со оној на терористот кој го изврши нападот во Париз, јави електронското издание на приштинскиот весник „Експрес“.

Асад: Ќе споделуваме податоци со Париз само доколку ја смени политиката

А1 On - 17.11.2015

Сирија ќе споделува разузнавачки податоци со Франција само доколку официјален Париз ја смени својата политика на Блискиот исток, изјави денеска сирискиот претседател Башар ал-Асад во интервју за француското списание „Валер Актуел“.

АСАД: Ќе споделуваме информации со Франција само ако ја смени политиката

Телеграф - 17.11.2015

Прво морате да ја смените политиката, така што таа ќе се темели на еден критериум - да бидете дел од алијанса која собира само земји кои се борат против тероризмот, а не оние што го поддржуваат, истакна Асад Сирија ќе споделува разузнавачки податоци ...

Пронајден телефонот кој го користеле терористите - Последната порака била „ОК, НИЕ ТРГАМЕ“!

Сител - 17.11.2015

Официјални француски претставници соопштија дека вечерва е пронајден мобилниот телефон кој го користел еден од терористите во Париз. Според нивните информации, во телефонот е пронајдена последната порака која гласи „ОК, НИЕ ТРГАМЕ“! Точно кој и на ...

Франција ќе побара помош од ЕУ по терористичките напади

А1 On - 17.11.2015

Франција денеска официјално ќе побара помош од другите земји-членки на ЕУ по терористичките напади во Париз. Доцна синоќа дипломати потврдија дека барањето за помош ќе биде поднесено на денешната средба на министрите за одбрана на ЕУ.

Невидено зголемување на бројот на мртви во терористички напади во светот

Макфакс - 17.11.2015

Бројот на лица убиени во терористички напади во светот порасна за 80 отсто минатата година, на највисокото ниво било кога забележано, се наведува во истражувањето на Институтот за економија и мир „Глобален индекс на тероризмот за 2015“, објавен во ...

Претседателот Иванов положи цвеќе во близина на концертната сала, „Батаклан“ во Париз

Макфакс - 17.11.2015

Македонскиот претседател, Ѓорге Иванов, го посети местото во близина на концертната сала, „Батаклан“ во Париз, каде во петокот беше извршен еден од терористичките напади. Во чест на загинатите жртви, претседателот Иванов запали свеќа и положи свежо ...

Почеток на крајот на Исламска Држава

МРТ - 17.11.2015

Нападите во Париз може да го означат почетокот на крајот на Исламска држава, сметаат експертите. Во Франција во наредните три месеци, најверојатно ќе биде воведена вонредна состојба со ригорозна контрола на границите.

Бренен: Европа и САД и понатаму ќе бидат цели на терористите

МРТ - 17.11.2015

Нападите во Париз биле подготвувани подолго време, изјави директорот на американската разузнавачка агенција, Џон Бренен во Вашингтон. Според него, Европа и Соединетите Американски Држави и натаму ќе бидат цели на терористите, но дека не треба да се ...

Терористите ги договарале нападите со заштитени „Андроид“ апликации

МРТ - 17.11.2015

Со заштитени „Андроид“ апликации, терористите ги договарале нападите. Светската разузнавачка заедница е изненадена. Не успеале да следат ниту една порака или разговор на трите тима терористи... Модерните времиња носат модерни, изнудени опасности.

Што велеше Тито за тероризмот: Ова се неговите совети

Press24 - 17.11.2015

По повод терористичките напади во Франција, на социјалните мрежи е актуелен говорот на Тито токму за оваа тема. Еве како говорел лидерот на СФРЈ на тема-тероризам, по нападот на израелските спортисти за време на Олимпијадата во Минхен.

Иванов во Париз им оддаде почит на жртвите во терористичките напади

МРТ - 17.11.2015

Претседателот Иванов го посети местото во близина на концертната сала „Батаклан“ во Париз, каде во петокот беше извршен еден од терористичките напади. Иванов запали свеќа и положи свежо цвеќе...

Европа пред ѕид: Или враќање на границите или пропаст

А1 On - 17.11.2015

Слободна далмација – Сплит Затварањето на границите беше еден од првите потези на француските власти по терористичките напади во Париз. И токму тој потег покажува дека многу лесно може да биде основна причина за крвави напади на иднината на Европа.

(ВИДЕО) ОДМАЗДА: Француските полицајци го изрешетаа терористот

Репортер - 17.11.2015

На интернет се појави видео снимка во која се гледа како француските полицајци убиваат еден терорист, а другиот тешко го ...

Видно зголемување на бројот на мртви во терористички напади во светот

Кајгана - 17.11.2015

Бројот на лица убиени во терористички напади во светот порасна за 80 отсто минатата година, на највисокото ниво било кога забележано, се наведува во истражувањето на Институтот за економија и мир „Глобален индекс на тероризмот за 2015“, објавен ...

Лани 80 отсто повеќе загинати во терористички напади

Вечер Прес - 17.11.2015

Бројот на убиените во терористички напади во светот се зголемил за 80 отсто во 2014 година и достигнал 32.658 лица, се наведува во извештајот на аналитичката група Институт за економија и мир Бројот на убиените во терористички напади во светот се ...

ТЕРОРИЗМОТ ЈА КРАДЕ СЛОБОДАТА НА ИНТЕРНЕТ: Светот бара софтвер, полесен за контрола

Фактор - 17.11.2015

По последните терористички напади во Париз, владите ширум светот бараат технолошките компании да прават производи кои ќе им помогнат на безбедносните служби полесно да ги следат комуникациите, пренесува Би-Би-Си.

Да го послушаше светот Тито, денес се ќе беше поинаку!

Вечер Прес - 17.11.2015

Целата омраза на човештвото се сврти против Арапите. Без малку, би требале сите Арапи да бидат ликвидирани. Се разбира, ние треба да се бориме против тоа. Сега вината да се фрли на тие народи, на цели земји- кажал Тито По повод терористичкиот напад ...

Бројот на загинатите во терористички напади во светот се зголемил за 80 отсто минатата година

Денешен - 17.11.2015

Бројот на убиените во терористички напади во светот се зголемил за 80 отсто во 2014 година и достигнал 32.658 лица, се наведува во извештајот на аналитичката група Институт за економија и мир.

Франција ќе побара помош од ЕУ по терористичките напади

Денешен - 17.11.2015

Франција денеска официјално ќе побара помош од другите земји-членки на ЕУ по терористичките напади во Париз. Доцна синоќа дипломати потврдија дека барањето за помош ќе биде поднесено на денешната средба на министрите за одбрана на ЕУ.

Контроверзната книга за исламот пристигна и во Македонија

еМагазин - 17.11.2015

Книгата „Одговори за немуслиманите, на најчесто поставените прашања за исламот“ денеска се најде и во Скопје, дури и на македонски. И покрај метафората со која е напишана книгата, многумина можат да не ја интерпретираат како што треба улогата на ...

(ФОТО) ЉУБОВТА ЌЕ ПОБЕДИ: Сириец и французинка испратија силна порака до светот

Фактор - 17.11.2015

Тој е од Сирија, а таа од Париз и двајцата се заљубени „до уши. По париските терористички напади, овој љубовен пар преку фотографија испрати силна порака до светот. Тие се фотографирале со своите пасоши, со бакнеж и порака дека љубовта секогаш ...

Бројот на загинатите во терористички напади во светот се зголемил за 80 отсто минатата година

Локално - 17.11.2015

Бројот на убиените во терористички напади во светот се зголемил за 80 отсто во 2014 година и достигнал 32.658 лица, се наведува во извештајот на аналитичката група Институт за економија и мир.

Падна вредноста на акциите на Париската берза

Вечер Прес - 17.11.2015

Вредноста на акциите на Париската берза, која вчера беше отворена со засилени безбедносни мерки, сосема очекувано падна за 1,1 отсто. - Акциите на компаниите поврзани со потрошувачката и туризмот, посебно индустријата на луксузни производи, се под ...

Фото: Иванов се сретна со Македонците во Париз

Пулс24 - 17.11.2015

Македонскиот претседател, Ѓорге Иванов, го посети местото во близина на концертната сала, „Батаклан" во Париз, каде во петокот беше извршен еден од терористичките напади. Во чест на загинатите жртви, Иванов запали свеќа и положи свежо цвеќе.

Франција денеска официјално ќе побара помош од другите земји од ЕУ

Република - 17.11.2015

Франција денеска официјално ќе побара помош од другите земји од ЕУ, по терористичките напади во Париз. Доцна синоќа во Брисел потврдиле дека барањето за помош ќе биде поднесено на денешната средба на министрите за одбрана на ЕУ.

Јорданскиот крал во Приштина: На прагот сме на Трета светска војна

Денешен - 17.11.2015

Коментирајќи ги последните терористички напади во Париз тој истите ги нарече „ужас на тероризмот“. – Ужасните напади во Париз говорат дека терористичките групи не почитуваат ниту еден закон во светот.

Јорданскиот крал во Приштина: На прагот сме на Трета светска војна

еМагазин - 17.11.2015

Коментирајќи ги последните терористички напади во Париз тој истите ги нарече „ужас на тероризмот“. - Ужасните напади во Париз говорат дека терористичките групи не почитуваат ниту еден закон во светот.

Во Прешево уапсен мигрант со пасош ист како на терористот во Париз

Република - 17.11.2015

Во јужниот српски град Прешево уапсен е бегалец, бидејќи кај него е пронајден пасош идентичен со оној на терористот кој го изврши нападот во Париз, јави електронското издание на приштинскиот весник „ Експрес “.

Претседателот Иванов положи цвеќе во близина на концертната сала, "Батаклан" во Париз

Точка - 17.11.2015

Македонскиот претседател, Ѓорге Иванов, го посети местото во близина на концертната сала, "Батаклан" во Париз, каде во петокот беше извршен еден од терористичките напади. Во чест на загинатите жртви, претседателот Иванов запали свеќа и положи свежо ...

Јорданскиот крал во Приштина: На прагот сме на Трета светска војна

Република - 17.11.2015

Јорданскиот крал Абдула Втори од Приштина терористички напади во Париз ги нарече „ужас на тероризмот“. – Ужасните напади во Париз говорат дека терористичките групи не почитуваат ниту еден закон во светот.

Невидено зголемување на бројот на мртви во терористички напади во светот

Точка - 17.11.2015

Бројот на лица убиени во терористички напади во светот порасна за 80 отсто минатата година, на највисокото ниво било кога забележано, се наведува во истражувањето на Институтот за економија и мир "Глобален индекс на тероризмот за 2015", објавен во ...

УЕФА: ЕП сигурно ќе се одржи во Франција!

Точка - 17.11.2015

Европското првенство ќе се игра во Франција, а ждрепката за групите ќе биде одржана во декември во Париз, потврди УЕФА. УЕФА потврди дека Европското првенство идната година ќе се одржува во Франција, како што претходно беше одредено, и покрај тоа ...

Овој клип го покажува целиот хорор на “Стад д'Франс”

Вечер Прес - 17.11.2015

За време на натпреварот, поточно во 15 минута, беше активирана првата бомба пред стадионот Овој видео клип најдобро покажува каква беше реакцијата на фудбалските фанови кои во живо го следеа пријателскиот натпревар помеѓу репрезентациите на Франција ...

Вака Броз зборуваше за тероризмот: Да го послушаше светот советот на Тито, денес сѐ ќе беше поинаку

Република - 17.11.2015

По повод терористичкиот напад во Париз, на социјалните мрежи повторно е актуализиран еден напис, кој во оригиналот беше објавен пред повеќе од 40 години, а во него е говорот на поранешниот претседател на Југославија Јосип Броз Тито во кој повикува ...

Тој е од Сирија, таа од Париз и имаат силна порака за светот (фото)

Република - 17.11.2015

По терористичкиот напад во Париз, двајца млади луѓе во љубов имаа порака за целиот свет – и таа заслужува внимание. Момче од Сирија и девојка од Париз се фотографирале со нивните пасоши и тоа со бакнеж и порака дека љубовта секогаш победува на ...

Иванов во Париз им оддаде почит на жртвите во терористичките напади

Република - 17.11.2015

Претседателот на државата Ѓорге Иванов, го посети местото во близина на концертната сала „Батаклан“ во Париз, каде во петокот беше извршен еден од терористичките напади. Во чест на загинатите жртви, Иванов запали свеќа и положи цвеќе на ова место ...

На интернет осамна снимка од изрешетаните напаѓачи во Париз (видео)

Кумановски м. - 17.11.2015

На каналот Лајв Лик осамна видео од акција на француските полицајци снимени во момент кога се спротиставуваат на осомничените терористи по нападот во Париз. Осомничените терористи се снимени како бегаат, а снимката е вознемирувачка.

Фото: Тој е од Сирија, таа од Париз и имаат УБИСТВЕНО СИЛНА ПОРАКА до светот!

Пулс24 - 17.11.2015

После терористичкиот напад во Париз, двајца вљубени луѓе имаа порака за цел свет – која е вредна за внимание. Момче од Сирија и девојка од Париз се сликале со своите пасоши во бакнеж со порака дека на крајот секогаш љубовта победува.

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Еве како француските специјалци ги ликвидираа терористите што нападна во Париз!

Денешен - 17.11.2015

На интернет се појави видео-снимка на која се гледа како француските специјалци ги изрешетале терористите во Париз, кои бегаа со автомобил полн со оружје. ...

Асад ќе сподели податоци со Париз само ако ја смени политиката

Република - 17.11.2015

Сирија ќе споделува разузнавачки податоци со Франција само доколку официјален Париз ја смени својата политика на Блискиот исток, изјави денеска сирискиот претседател Башар ал-Асад во интервју за француското списание „Валер Актуел“.

Асад:Соработка со Париз само ако ја смени политиката на Блискиот исток

Локално - 17.11.2015

Сирија ќе споделува разузнавачки податоци со Франција само доколку официјален Париз ја смени својата политика на Блискиот исток, изјави денеска сирискиот претседател Башар ал-Асад во интервју за француското списание „Валер Актуел“.

Париски бомбаши уапсени во Германија

Република - 17.11.2015

Во Германија уапсени се три лица во врска со нападите во Париз, пренесе Интерфакс. Притворот се случил околу западниот град Ахен, на границата на Сојузната Република со Белгија и Холандија.

Европа пред ѕид: Или враќање на границите или пропаст!

Вечер Прес - 17.11.2015

Затварањето на границите беше еден од првите потези на француските власти по терористичките напади во Париз. И токму тој потег покажува дека многу лесно може да биде основна причина за крвави напади на иднината на Европа.

СМС на телефон на терорист oд Париз: „Ок ние сме подготвени“

Република - 17.11.2015

Официјални француски претставници соопштија вечерва дека е пронајден мобилен телефон за кој се верува дека го користел еден од терористите во Париз. Според нивните информации во телефонот е пронајдена порака : „Ок ние сме подготвени“.

Иванов во Париз им оддаде почит на жртвите во терористичките напади

Вечер Прес - 17.11.2015

Во терористичките напади во Париз, вкупно 129 лица го загубија животот и 352 беа ранети. На местата каде беа извршени грозоморните чинови, во текот на целиот ден, спонтано се собираат илјадници граѓани, во знак на осуда на тероризмот и почит кон ...

Иванов во Париз им оддаде почит на жртвите во терористичките напади

Денешен - 17.11.2015

Претседателот на државата Ѓорге Иванов, го посети местото во близина на концертната сала „Батаклан“ во Париз, каде во петокот беше извршен еден од терористичките напади. Во чест на загинатите жртви, Иванов запали свеќа и положи цвеќе на ова место ...

Нови откритија! Деноноќен компјутерски центар на “ИД” ги подготвил атентатите во Париз

Локално - 17.11.2015

“Исламска држава” има деноноќна компјутерска служба, која им помага на терористите од сите страни, и одговара на сите нивни прашања, се тврди во материјали на телевизија NBC и на весникот “Њујорк пост” .

Кралот на Јордан од Приштина порача дека сме на прагот на војна

Локално - 17.11.2015

Коментирајќи ги последните терористички напади во Париз тој истите ги нарече „ужас на тероризмот“. – Ужасните напади во Париз говорат дека терористичките групи не почитуваат ниту еден закон во светот.

Полицијата уапси 16 лица во Париз во врска со петочните напади

Република - 17.11.2015

Париската полиција денеска соопшти дека во реонот на француската престолнина од неделата до сега се уапсени 16 лица во врска со нападите од петокот. Органите на редот, исто така, извршиле 104 акции и заплениле шест парчиња огнено оружје, откако во ...

Во Прешево уапсено лице со ист пасош како на терористот од Париз

Локално - 17.11.2015

Во јужниот српски град Прешево уапсен е бегалец, бидејќи кај него е пронајден пасош идентичен со оној на терористот кој го изврши нападот во Париз, јави електронското издание на приштинскиот весник „Експрес“.

Уапсен бегалец во Прешево

Lider - 17.11.2015

Во јужниот српски град Прешево уапсен е бегалец, бидејќи кај него е пронајден пасош идентичен со оној на терористот кој го изврши нападот во Париз, јави електронското издание на приштинскиот весник „Експрес“.

Како тероризмот пие нафта и се храни со пари?

365 - 17.11.2015

По нападите во Париз уште повеќе луѓе се прашуваат какво зло е “Исламска држава”. Се тврди дека за 2015-та година “Исламска држава” етаблирала буџет од 2 милијарди долари, главниот дел од овие пари доаѓаат од нелегалната трговија со нафта.

Бројот на загинатите во терористички напади во светот се зголемил за 80 отсто минатата година

Lider - 17.11.2015

Бројот на убиените во терористички напади во светот се зголемил за 80 отсто во 2014 година и достигнал 32.658 лица, се наведува во извештајот на аналитичката група Институт за економија и мир.

Претседателот Иванов се сретна со Македонците во Париз

Lider - 17.11.2015

Македонскиот претседател, Ѓорге Иванов, го посети местото во близина на концертната сала, „Батаклан” во Париз, каде во петокот беше извршен еден од терористичките напади. Во чест на загинатите жртви, Иванов запали свеќа и положи свежо цвеќе.

Франција е ранета: Што ќе биде со економијата?

Lider - 17.11.2015

Париската берза работи во услови на зајакнати мерки на безбедност, каде што вредноста на акциите вчераутро сосема очекувано падна за 1,1 отсто. “Акциите на компаниите поврзани со потрошувачката и туризмот, особено индустријата за луксузни стоки, се ...

Европа пред ѕид: Или враќање на границите или пропаст

Идивиди - 17.11.2015

Слободна далмација - Сплит Затварањето на границите беше еден од првите потези на француските власти по терористичките напади во Париз. И токму тој потег покажува дека многу лесно може да биде основна причина за крвави напади на иднината на Европа.

Марк Закерберг објасни зошто Facebook има алатки за Париз, но го заборави нападот во Бејрут

IT.mk - 16.11.2015

Викендов се случи еден од најужасните терористички напади врз европска држава. Во Париз беа убиени над 130 луѓе и уште стотина се ранети по неколку бомбашки напади од терористи кои француските власти ги поврзуваат со Исламската држава.

Иванов: Нема да дозволиме терористите да ни ги одземат мирот

Телма - 16.11.2015

Терористичкиот напад во Париз е напад на цивилизацијата. Нема да дозволиме терористите да ни ги одземат мирот и правдата, рече претседателот Ѓорѓе Иванов на обраќањето на конференцијата на унеско што се одржува во ...

Контроверзната книга за исламот пристигна и во Македонија

Алсат-М - 16.11.2015

Книгата „Одговори за немуслиманите, на најчесто поставените прашања за исламот“ денеска се најде и во Скопје, дури и на македонски. И покрај метафората со која е напишана книгата, многумина можат да не ја интерпретираат како што треба улогата на ...

Турција спречила голем терористички напад

Дневник - 16.11.2015

Турските власти соопштија дека спречиле голем терористички напад во Истанбул истиот ден кога се случија нападите во Париз, пренесува „Хуриет дејли њуз“. Полицијата во петокот уапсила пет луѓе во Истанбул, меѓу кои и осомничен соработник на ...

Масовни апсења, бомбардирања, а ќе се затвораат и радикалните џамии

Дневник - 16.11.2015

Најмалку 23 лица се уапсени во рацијата што ја организира француската полиција во врска со терористичките напади што се случија во Париз во петокот, пренесува Би-би-си. Во рацијата било запленето и 31 огнено оружје и панцири, соопшти француското МВР.

Бројот на жртвите од нападите во Париз се искачи на 132 лица

Утрински - 16.11.2015

Бројот на загинатите во терористичките напади во париз, се искачи на 132 лица, откако уште тројца од повредените им подлегнаа на повредите. Француските власти соопштија дека во петочните напади во Париз повредени се 352 лица, од кои 99 се во ...

Париз:Идентификувани уште двајца од напаѓачите

Телма - 16.11.2015

Париското Јавно обвинителство денеска соопшти дека се идентификувани уште двајца од напаѓачите-самоубијци, кои учествувале во терористичките напади во Париз. За едниот од нив, кој учествувал во нападот на концертната сала „Батаклан“ била издадена ...

Идентификувани уште двајца од напаѓачите во Париз

24 Вести - 16.11.2015

Париското Јавно обвинителство денеска соопшти дека се идентификувани уште двајца од напаѓачите-самоубијци, кои учествувале во терористичките напади во Париз. За едниот од нив била издадена меѓународна потерница за апсење, затоа што не ја почитувал ...

Идентификувани уште двајца од напаѓачите во Париз

Алсат-М - 16.11.2015

Париското Јавно обвинителство денеска соопшти дека се идентификувани уште двајца од напаѓачите-самоубијци, кои учествувале во терористичките напади во Париз во ноќта меѓу петокот и саботата.

Идентификувани уште двајца од напаѓачите во Париз

Утрински - 16.11.2015

Париското Јавно обвинителство денеска соопшти дека се идентификувани уште двајца од напаѓачите-самоубијци, кои учествувале во терористичките напади во француската престолнина во ноќта меѓу петокот и саботата.

Рации и апсења во Франција и Белгија, осомничениот и натаму во бегство

Deutsche Welle - 16.11.2015

Полицијата во Франција и Белгија продолжува со потрага по можните соучесници во нападите во Париз. Апсење на исламисти и во други земји. Германската политика не сака да го користи терминот „војна“ против ИД.

Уапсени 23 лица поврзани со нападите во Париз

Р.С.Европа - 16.11.2015

Француските власти соопштија дека полицијата извршила проверка на 168 локации низ земјата по смртоносните напади во Париз. Министерот за внатрешни работи Бернард Казеневе изјави денеска дека 23 лица биле уапсени, а повеќе од 100 се наоѓаат во ...

Париз: Идентификувани уште двајца бомбаши, уапсени 23-ца

МРТ - 16.11.2015

Француската полиција идентификуваше уште двајца од напаѓачите самоубијци, кои го извршија масакрот во петокот вечерта, соопшти париското Јавно обвинителство. За едниот била издадена меѓународна потерница за апсење.

Следна мета: Многу Руси очекуваат напад на Русија

Репортер - 16.11.2015

Голем број од анкетираните Руси очекуваат наредните терористички напади да бидат во нивната земја, а исто така тврдат дека не се изненадени од терористичките напади во Париз. На прашањето “Дали сте очекувале нешто слично“ – позитивно одговорија 76% ...

„Од Париз, со љубов“ - Се напаѓа ИСИЛ со проектили со посвета

Сител - 16.11.2015

Откако, ИСИС ја превзема одговорноста за терористички напади во Париз во кој загинаа повеќе од 100 луѓе, францускиот претседател Франсоа Оланд и неговиот американски колега Барак Обама објави немилосрдна војна простив терористите.

ЕВРО 2016 ќе се игра во Франција, се друго би било победа на терористите

Екипа - 16.11.2015

Одржувањето на Европското Првенство во фудбал во 2016 година во Франција воопшто не е доведено во прашање, изјави Жак Ламберт, претседател на Организацискиот комитет на ЕП 2016. Веднаш по терористичките напади во Париз се појавија информации и дека ...

Двајца од напаѓачите во Париз, минатиот месец најверојатно минале низ Македонија како мигранти

Алфа - 16.11.2015

Двајцата сириски државјани кои беа едни од учесниците во терористичкиот напад во Париз најверојатно минале и низ Македонија. Информациите до кој стигна АЛФА велат дека терористите кои погинаа во Париз се регистрирани како мигранти на трети октомври ...

Франција: Уапсени 23 лица, 104 се во домашен притвор

МРТ - 16.11.2015

Низ земјата се засилени безбедносните мерки и контролата на границите, распоредени се илјадници дополнителни војници и полицајци, а одредени јавни институции имаат специјална заштита. По потреба, локалните власти во земјата имаат овластување да ...

Идентификувани уште двајца од напаѓачите во Париз

Курир - 16.11.2015

Париското Јавно обвинителство денеска соопшти дека се идентификувани уште двајца од напаѓачите-самоубијци, кои учествувале во терористичките напади во Париз во ноќта меѓу петокот и саботата.

Идентификувани уште двајца од напаѓачите во Париз

Кајгана - 16.11.2015

Во истрагата во врска со петочните терористички напади во Париз, идентификувани се уште двајца напаѓачи, од кои уште еден со сириски пасош кој во октомври минал регистрација во Грција, а другиот бил веќе истражуван поради тероризам, објави ...

[Став] После Париз, Европа никогаш повторно нема да се чувствува толку слободна

Радио МОФ - 16.11.2015

Страшните настани од Париз ги огласија смртните камбани за европскиот либерализам. Колку време ќе помине пред да се распадне европскиот либерализам? Исходот на терористичкиот масакр е најлошото време за правење на тие предвидувања.

НАПАДИ ВО ПАРИЗ: Утврден идентитетот на уште двајца напаѓачи

Телеграф - 16.11.2015

Јавното обвинителство на Франција, исто така, соопшти дека постои совпаѓање меѓу отпечатоците на прстите на напаѓачот од „Стад д Франс“, со лице чии отпечатоци биле направени при контролата во Грција во октомври Париското јавно обвинителство денеска ...

Кој е мажот кој со песна им даде малку утеха на семејствата на жртвите од нападите во Париз?

Хитпортал - 16.11.2015

Терористичките напади во Париз го изненадија и шокираа светот, но еден ден потоа еден убав гест барем на момент врати малку надеж во човештвото. Сега е откриено и кој беше мистериозниот човек кој ја отсвири „Imagine“ пред салата Батаклан.

Тероризмот на спортските натпревари

Оff.net - 16.11.2015

Случајот со трите жртви во близина на Стад де Франс за време на пријателскиот дуел Франција – Германија е дел од големата листа на терористички напади кои низ историјата го оцрнуваа спортот.

Идентификувани уште двајца од напаѓачите во Париз

А1 On - 16.11.2015

Париското Јавно обвинителство денеска соопшти дека се идентификувани уште двајца од напаѓачите-самоубијци, кои учествувале во терористичките напади во Париз во ноќта меѓу петокот и саботата.

УЕФА: Европското првенство ќе се одржи во Франција

Макфакс - 16.11.2015

Европскиот фудбалски сојуз (УЕФА) во понеделникот потврди дека Европското првенство следната година ќе се одржи во Франција, како што беше претходно одредено, и покрај терористичките напади во Париз во кој загинаа најмалку 129 лица.

УЕФА: Франција останува домаќин на ЕП

СуперСпорт - 16.11.2015

Ждребот за европското првенство ќе биде одржан на 12 - ти декември во Париз, како што беше планирано, а натпреварувањето ќе се одигра од 10 - ти јуни до 10 - ти јули 2016 - та година, пишува во соопштението.

(ВИДЕО) 10-ТЕ НАЈГОЛЕМИ ТЕРРИСТИЧКИ НАПАДИ: Секогаш страдаа само невини луѓе!

Репортер - 16.11.2015

Светот е потресен од веста за терористичкиот напад во Париз,кој споредо аналитичари, е еден од најкатастрофалните во последниве неколку години. Да ве потсетиме на некои други, оние во кои повеќето од настраданите се невини луѓе 1.

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) ТЕРОРИСТИ ГИ МАСАКРИРАА ИНВАЛИДИТЕ – Погледни ме во очи па умри, ова е за Сирија!

Репортер - 16.11.2015

Во терористичкиот напад во Париз настрадаа најмалку 132 лица, а ранети се повеќе од 350, од кои само во концертната сала Батаклан настрадаа 89 луѓе, а многу се здобија со тешки повреди поради што и понатаму се во животна опасност.

Светскиот шампион со фантастичен гест за жртвите од терористичките напади во Париз

Спортклуб - 16.11.2015

Германските фудбалери се уште не можат да се совземат по терористичките напади во Париз кои се случија токму во моментот кога актуелниот светски шампион играше пријателски натпревар со селекцијата на Франција.

Во Париз ќе се влече ждрепката за групната фаза на ЕП 2016

SportMedia - 16.11.2015

„Ждрепката за групната фаза од турнирот ќе биде одржана на 12 декември во Париз, како и што беше планирано, а турнирот ќе се игра од 10 јуни до 10 јули 2016 година", пишува во соопштението.

Мапата на делување на терористите: „Стад Д Франс“ бил само почеток (Фото)

Спортклуб - 16.11.2015

Како одминува времето по масакрот во Париз, се доаѓа се до покомплетни и појасни детали околу тоа што се случува пред и по крвавите инциденти во Париз. Цели три дена пред нападот во Париз, или 72 часа пред крволочните напади во „Градот на ...

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) Изрешетани терористи од француските специјалци

Нетпрес - 16.11.2015

На интернет се појави видео-снимка на која се гледа како француските специјалци ги изрешетале терористите во Париз, кои бегаа со автомобил полн со ...

Еден од терористи игра и пее на границата помеѓу Македонија и Србија

Сител - 16.11.2015

На Јутјуб се појави снимка на која наводно терористот кој учествуваше во нападот во Париз лудо се забавува во кампот во Прешево каде бил регистриран откако преку Грција влегол и ја минал Македонија. Српските медиуми тврдат дека станува збор за А.А.

ВИДЕО: Германец ја изрази својата солидарност кон парижаните со музички настап на улиците на Париз

А1 On - 16.11.2015

Терористичките напади во Париз го шокира светот, но малку надеж во подобро утре даде еден пијанист кој пред концертната сала Батаклан, која беше една од целите на терористите, ја изведе песната „Imagine“ на Џон Ленон, која важи за химна на мирот.

(ВИДЕО) Германски пијанист: Со музичка турнеја ќе се борам за мирот

Репортер - 16.11.2015

Терористичките напади во Париз го шокира светот, но малку надеж во подобро утре даде еден пијанист кој пред концертната сала Батаклан, која беше една од целите на терористите, ја изведе песната „Imagine“ на Џон Ленон, која важи за химна на мирот.

ВИДЕО: Германец внесе малку надеж во Париз

Курир - 16.11.2015

Терористичките напади во Париз го шокира светот, но малку надеж во подобро утре даде еден пијанист кој пред концертната сала Батаклан, која беше една од целите на терористите, ја изведе песната „Imagine“ на Џон Ленон, која важи за химна на мирот.

ВИДЕО: Тој внесе малку надеж во Франција

Press24 - 16.11.2015

Терористичките напади во Париз го шокира светот, но малку надеж во подобро утре даде еден пијанист кој пред концертната сала Батаклан, која беше една од целите на терористите, ја изведе песната „Imagine“ на Џон Ленон, која важи за химна на мирот.

Германец ја изрази својата солидарност кон парижаните со музички настап на улиците на Париз

Сител - 16.11.2015

Терористичките напади во Париз го шокира светот, но малку надеж во подобро утре даде еден пијанист кој пред концертната сала Батаклан, која беше една од целите на терористите, ја изведе песната „Imagine“ на Џон Ленон, која важи за химна на мирот.

Идентификувани уште двајца од напаѓачите во Париз

Сител - 16.11.2015

Париското Јавно обвинителство денеска соопшти дека се идентификувани уште двајца од напаѓачите-самоубијци, кои учествувале во терористичките напади во Париз во ноќта меѓу петокот и саботата.

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) Вака француските специјалци ги ликвидираа терористите по потерата

А1 On - 16.11.2015

По терористичките напади во Париз на интернет се појавија голем број на видео снимки од трагичниот настан кој го запрепасти целиот свет и во кој 132 луѓе го загубија животот, а повеќе од 350 се ...

Лидерите на Г-20 ги осудија нападите во Париз и се ангажираа за борба против тероризмот

А1 On - 16.11.2015

Лидерите на Г-20 ги осудуваат како „неприфатливи за човештвото“ терористичките напади во Париз и во Анкара, јави ДПА. На крајот на дводневната средба беа усвони завршно коминике и декларација за борба против тероризмот.

Лидерите на Г-20 ги осудија нападите во Париз и се ангажираа за борба против тероризмот

Репортер - 16.11.2015

Лидерите на Г-20 ги осудуваат како „неприфатливи за човештвото“ терористичките напади во Париз и во Анкара, јави ДПА. На крајот на дводневната средба беа усвони завршно коминике и декларација за борба против тероризмот.

Лидерите на Г-20 ги осудија нападите во Париз и се ангажираа за борба против тероризмот

Алфа - 16.11.2015

И покрај тоа што средбата на врвот на Г-20 традиционално е економски форум, оваа година таа беше јасно насочена и кон повеќе други проблеми, најмногу тероризмот, миграцијата и климатските промени.

УЕФА: Европското првенство ќе се одржи во Франција

Кајгана - 16.11.2015

Европскиот фудбалски сојуз (УЕФА) потврди дека Европското првенство следната година ќе се одржи во Франција, како што беше претходно одредено, и покрај терористичките напади во Париз во кој загинаа најмалку 129 лица.

Лидерите на Г-20 ги осудија нападите во Париз и се ангажираа за борба против тероризмот

+инфо - 16.11.2015

Лидерите на Г-20 ги осудуваат како „неприфатливи за човештвото“ терористичките напади во Париз и во Анкара, јави ДПА. На крајот на дводневната средба беа усвони завршно коминике и декларација за борба против тероризмот.

Големите пирамиди во боите на Русија, Франција и Либан

Макфакс - 16.11.2015

Древните египетски пирамиди ноќта во неделата беа осветлени во боите на националните знамиња на Русија, Франција и Либан, во знак на солидарност со земјите кои во трагични околности изминатите две седмици загубија стотици свои граѓани.

Турските власти спречиле голем напад на денот на нападите во Париз

Р.С.Европа - 16.11.2015

Турските власти спречиле голем напад, планиран за петокот во Истанбул, кога во Париз беа извршени крвавите терористички напади, соопшти турски владин претставник. На 13 ноември полицијата уапсила пет лица во Истанбул, вклучувајќи и соработник на ...

Истанбул ја избегна судбината на Париз, спречен терористички напад

Нетпрес - 16.11.2015

Истанбул ја избегна судбината на Париз . Турските власти спречиле голем џихадистички напад, планиран за петокот во Истанбул, кога во Париз беа извршени крвавите терористички напади,соопшти турски владин претставник.

Франција вети уништување на милитантите на ИД

Р.С.Европа - 16.11.2015

Франција изведе најголеми воздушни напади врз позиции на милитантите на Исламската држава во градот Рака во Сирија. Во меѓувреме продолжува потрагата по човекот за кој се смета дека помогнал во организирањето на терористичките напади во Париз кога ...

Десетици уапсени за нападите во Париз

Нетпрес - 16.11.2015

Десетици уапсени за нападите во Париз .На тероторијата на Франција во моментов се спроведуваат антитерористички акции, по координираните џихадистички напади во Париз во кој животот го загубија 129 лица, а стотици други беа повредени, пренесува „ ...

Франција го возвраќа ударот, в петок вонреден состанок на министрите на ЕУ

МРТ - 16.11.2015

Жестоки напади на француската авијација на цели на Исламска држава, која ја презеде одговорноста за терористичките напади. Француското министерство соопшти дека нападите биле извршени со десет борбени авиони врз 20 цели на исламистите, а премиерот ...

(ФОТО) Оваа илустрација ќе ве натера да размислите: Дали сите жртви на тероризмот се едвакви?

Репортер - 16.11.2015

На илустрацијата се гледа дека Париз е во центарот на вниманието на светските медиуми, додека истовремено луѓе умираат во Сирија, Авганистан, Ирак, како и на другите делови од планетата Земја, се ставаат во втор план.

Алсат М: Контроверзната книга за исламот пристигна во Македонија

+инфо - 16.11.2015

Книгата „Одговори за немуслиманите, на најчесто поставените прашања за исламот“ денеска се најде и во Скопје, дури и на македонски. И покрај метафората со која е напишана книгата, многумина можат да не ја интерпретираат како што треба улогата на ...

Идентификувани уште двајца од напаѓачите во Париз

+инфо - 16.11.2015

Париското Јавно обвинителство денеска соопшти дека се идентификувани уште двајца од напаѓачите-самоубијци, кои учествувале во терористичките напади во Париз во ноќта меѓу петокот и саботата.

(Видео 18+) вознемирувачко: снимена ликвидацијата од сеатот на терористите во Париз

Репортер - 16.11.2015

Терористи убиени во Париз, во автомобилот “Сеат“. Во обид да побегнат, вооружаните терористи ги пресретнала полицијата и брутално ги убила. Paris,two terrorist killed n one cought live. Posted by Thinley Jampa on сабота, 14 ноември 2015 Видео- ...

„Ноќта на хоророт во соблекувалната на Германија“ (Фото)

Спортклуб - 16.11.2015

Германски „Bild“ откри се што се случувало за време на ноќта во соблекувалната на Германија на стадионот „Стад Де Франс“, каде Германија како гостин беше поразена од домаќинот Франција. Германските репрезентативци крвавата ноќ, решија да не ги ...

Идентификувани уште двајца од париските напаѓачи, еден бил гонет за тероризам

Макфакс - 16.11.2015

Во истрагата во врска со петочните терористички напади во Париз, идентификувани се уште двајца напаѓачи, од кои уште еден со сириски пасош кој во октомври минал регистрација во Грција, а другиот бил веќе истражуван поради тероризам, објави во ...

Уапсени 11 напаѓачи од бомбардирањата во Бејрут

Нова ТВ - 16.11.2015

Либанските власти уапсија 11 луѓе, повеќето Сиријци за бомбардирањата во Бејрут во кои загинаа 44 луѓе. Министерот за внатрешни работи на Либан соопшти дека уапсени се осум Сиријци и тројца Либанци.

Интерпол бара проверка на одредени лица во БиХ, поврзани со терористичките напади во Париз

Макфакс - 16.11.2015

Полициските агенции во Босна и Херцеговина (БиХ) добиле барање од Интерпол за проверка на одредени лица, поврзани со терористичките нападо во Париз, соопштил директорот на Дирекцијата за координација на полициските тела во БиХ, Мирсад Вилиќ, ...

Хоророт на Германците во соблекувалната на „Стад де Франс“

Спортски - 16.11.2015

Германски „Билд“ откри што се се случувало во соблекувалната на Германија на „Стад де Франс“ псоле терористичките напади во Париз. Како што е познато низа на терористички напади го потресоа Париз, ноќта кога Франција и Германија играа пријателски ...

БРИСЕЛ: Две експлозии во муслимански кварт, се бараат терористите

Фактор - 16.11.2015

Две експлозии одекнале во муслимански кварт во Брисел, каде полицијата трага по терористите од нападите во Париз. CNN наведува дека се работи за контролирани експлозии кои ги предизвикала полицијата, но за сега потврда нема, а потрагата е завршена.

Интерпол бара проверка на одредени лица во БиХ, поврзани со терористичките напади во Париз

Точка - 16.11.2015

Полициските агенции во Босна и Херцеговина (БиХ) добиле барање од Интерпол за проверка на одредени лица, поврзани со терористичките нападо во Париз, соопштил директорот на Дирекцијата за координација на полициските тела во БиХ, Мирсад Вилиќ, ...

Терористот од Париз снимен како игра и пее во Прешево откако ја минал Македонија (видео)

Република - 16.11.2015

На Јутјуб се појави снимка на која наводно терористот кој учествуваше во нападот во Париз лудо се забавува во кампот во Прешево каде бил регистриран откако преку Грција влегол и ја минал Македонија. Српските медиуми тврдат дека станува збор за А.А.

Business Insider: Еве што значат нападите во Париз за целата Европа

Точка - 16.11.2015

Сé уште се појавуваат прецизни детали за тоа кој е виновен за нападите во Париз кои се случија изминатиот петок (13.11). Анализирањето на хаотичните информации и дезинформации ќе биде голем предизвик за француските власти, како и за надворешните ...

Во петокот спречени терористички напади во Турција

Фактор - 16.11.2015

Турските власти спречиле „голем“ џихадистички напад кој требало да биде извршен во петок во Истанбул, пренесе француското радио „Europe 1“. „Мислиме дека подготвувале напади во Истанбул во ист ден, во кој беа извршени нападите во Париз.

Идентификувани уште двајца од напаѓачите во Париз

Република - 16.11.2015

Париското Јавно обвинителство денеска соопшти дека се идентификувани уште двајца од напаѓачите-самоубијци, кои учествувале во терористичките напади во Париз во ноќта меѓу петокот и саботата.

Уште тројца починати – Расте бројот на жртви од несреќата во Париз

МК News - 16.11.2015

Бројот на загинатите во терористичките напади во париз, се искачи на 132 лица, откако денеска уште тројца од повредените им подлегнаа на повредите. Француските власти соопштија дека во петочните напади во Париз повредени се 352 лица, од кои 99 се во ...

Турските власти спречиле голем напад, планиран за петокот во Истанбул

Вечер Прес - 16.11.2015

Турските власти спречиле голем џихадистички напад, планиран за петокот во Истанбул, кога во Париз беа извршени крвавите терористички напади,соопшти турски владин претставник Турските власти спречиле голем џихадистички напад, планиран за петокот во ...

И покрај терористичките напади, Франција ќе биде домаќин на ЕП 2016

Вечер Прес - 16.11.2015

Во серијата терористички напади во главниот град на Франција, во петокот беа убиени вкупно 130 лица. Европската фудбалска федерација (УЕФА) потврди дека и покрај терористичките напади на Париз, Европското фудбалско првенство следната година ќе биде ...

Од Париз со љубов: На ИСИС фрлаат проектили со посвета (фото)

Република - 16.11.2015

По страшните терористички напади во Париз, француските и американските воздухопловни сили ги засилија воздушните напади врз седиштето на ИСИЛ во Сирија и тоа со бомби со посвета. Откако во нападите за кои одговорноста ја презема Исламската држава ...

Германец по терористичките напади одржа концерт на улиците на Париз

Вечер Прес - 16.11.2015

Пијанистот во Париз пристигнал со велосипед, со кој го влечел неговото пијано. Тој најави дека ќе свири на сите места кои доживеале некаква форма на тероризам. Терористичките напади во Париз го шокираа светот, но еден пијанист Германец успеа да влее ...

Марија Шерифовиќ со пцости ги коментираше терористичките напади во Париз (фото)

Република - 16.11.2015

Регионалните ѕвезди не застануваат со коментари на социјалните мрежи по повод терористичките напади во Франција. Покрај поддршка на луѓето има и такви кои не може да го контролираат гневот.

Конечна пресметка со ИСИЛ? САД и Франција радикално ќе ги засилат нападите на Блискиот исток...

Точка - 16.11.2015

Дали САД заедно со својот голем сојузник Франција, ќе го интензивираат воениот ангажман на Блискиот исток? Според последните информации кои ги соопштија француските власти, во низата на терористички напади кои го погодија Париз во петокот вечерта, ...

Еве го терористот – Снимен како игра и пее во Прешево откако ја минал Македонија

Точка - 16.11.2015

На Јутјуб се појави снимка на која наводно терористот кој учествуваше во нападот во Париз лудо се забавува во кампот во Прешево каде бил регистриран откако преку Грција влегол и ја минал Македонија. Српските медиуми тврдат дека станува збор за А.А.

Играл во Прешево, па отишол во Париз да сее смрт- ова е снимка од терористот додека бил во Србија?(видео)

Република - 16.11.2015

Терористот А.А. е еден од напаѓачите во Париз, регистриран во Прешево како мигрант на 7 октомври годинава. Како што пренесуваат албанските медиуми, тој е снимен како игра и пее заедно со други мигранти.

Истанбул ја избегна судбината на Париз, спречен терористички напад

Точка - 16.11.2015

Истанбул ја избегна судбината на Париз. Турските власти спречиле голем џихадистички напад, планиран за петокот во Истанбул, кога во Париз беа извршени крвавите терористички напади,соопшти турски владин претставник.

Идентификувани уште двајца од париските напаѓачи, еден бил гонет за тероризам

Точка - 16.11.2015

Во истрагата во врска со петочните терористички напади во Париз, идентификувани се уште двајца напаѓачи, од кои уште еден со сириски пасош кој во октомври минал регистрација во Грција, а другиот бил веќе истражуван поради тероризам, објави во ...

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) Вака француските специјалци ги ЛИКВИДИРАЛЕ ТЕРОРИСТИТЕ по потерата!

Фактор - 16.11.2015

По терористичките напади во Париз на интернет се појавија голем број на видео снимки од трагичниот настан кој го запрепасти целиот свет и во кој 132 луѓе го загубија животот, а повеќе од 350 се повредени.

Идентификувани уште двајца од напаѓачите во Париз

Вечер Прес - 16.11.2015

Париското Јавно обвинителство денеска соопшти дека се идентификувани уште двајца од напаѓачите-самоубијци, кои учествувале во терористичките напади во Париз во ноќта меѓу петокот и саботата.

Не во мое име: Муслиманите ширум светот ги осудија терористичките напади во Париз (фото)

Република - 16.11.2015

По нападот на терористите во Париз, голем број на луѓе ширум светот ги обвинуваат муслиманите дека ИСИС и тие се исти, како и дека подеднакво се виновни за бруталниот масакр. Голем број на луѓе од исламска вероисповед ги наредило ваквото ...

Утринава паѓаат акциите на азиските и европските берзи, еврото слабее

Вечер Прес - 16.11.2015

По терористичките напади во Париз утринава паѓа вредноста на акците на азиските и на европските берзи, а паѓа и вредноста на еврото, кое денеска се движи кон најниска вредност во последните шест ипол месеци.

Вознемирувачко видео од ликвидацијата на терористите по потерата

Република - 16.11.2015

Во акцијата што ја спроведоа француските специјалци по терористичките напади, во автомобил беа фатени неколку терористи. Неколку напаѓачи се убиени на местото на престрелката, додека еден од нив е тешко ранет. Видеото има вознемирувачка содржина.

Видео: Со музика се бори во име на мирот, свири на сите места каде имаше напади во Париз

Денешен - 16.11.2015

Терористичките напади во Париз го шокира светот, но малку надеж во подобро утре даде еден пијанист кој пред концертната сала Батаклан, која беше една од целите на терористите, ја изведе песната „Imagine“ на Џон Ленон, која важи за химна на мирот.

Ветеран од руското разузнавање: Поради “печен петел” Париз ги преспа терористичките напади

Локално - 16.11.2015

Терористичките напади во Париз покажаа огромни пропусти во работата на националните тајни служби, особено оние во Европа кои делуваат на принципот “печен петел”. Тоа го вели ветеранот од Службата за надворешно разузнавање на Русија полковник Олег ...

Еве зошто Париз бил мета на терористите

МК News - 16.11.2015

Терористите го избраа Париз, а во САД симболична мета им беа кулите близначки. Аналитичарите ги споредија терористичките напади во Париз со нападите во САД на 11 септември 2001 година. Поранешниот агент на ЦИА, Џек Рајс сличноста ја гледа во тоа ...

Зошто исламистите ја мразат Франција?

Локално - 16.11.2015

По серијата од терористички напади во Париз, многу од изданијата во светот обрнаа внимание на особената тврдоглавост на терористите во нападите токму против Франција. Даниел Бајман, шеф на одделот за блискоисточни студии на Брукингския институт, ...

Лидерите на Г-20 ги осудија нападите во Париз и се ангажираа за борба против тероризмот

Денешен - 16.11.2015

Лидерите на Г-20 ги осудуваат како „неприфатливи за човештвото“ терористичките напади во Париз и во Анкара, јави ДПА. На крајот на дводневната средба беа усвони завршно коминике и декларација за борба против тероризмот.

Германец ја изрази својата солидарност кон парижаните со музички настап на улиците на Париз (видео)

Lider - 16.11.2015

Терористичките напади во Париз го шокира светот, но малку надеж во подобро утре даде еден пијанист кој пред концертната сала Батаклан, која беше една од целите на терористите, ја изведе песната „Imagine“ на Џон Ленон, која важи за химна на мирот.

Идентификувани уште двајца од напаѓачите во Париз

Идивиди - 16.11.2015

Париз, 16 ноември 2015 (МИА) - Париското Јавно обвинителство денеска соопшти дека се идентификувани уште двајца од напаѓачите-самоубијци, кои учествувале во терористичките напади во Париз во ноќта меѓу петокот и саботата.

Идентификувани уште двајца од напаѓачите во Париз

Lider - 16.11.2015

Париското Јавно обвинителство денеска соопшти дека се идентификувани уште двајца од напаѓачите-самоубијци, кои учествувале во терористичките напади во Париз во ноќта меѓу петокот и саботата.

Украински политичари ја обвинуваат Русија за Париз

Lider - 16.11.2015

По реакцијата на Украинците во врска со настаните во Париз,, пред сѐ, на лицата на високи политички позиции и креаторите на јавното мислење, повторно докажуваат дека украинското општество е болно, пишува Александар Гришин, политички аналитичар на ...

„Светлата се гаснат во Европа“

Lider - 16.11.2015

По петочниот масакр во Париз, Европа се подлабоко ќе тоне во нов мрак, тешејќи се дека со тоа го спасува светлото на демократијата. За жал, се гасат светлата запалени по завршувањето на Втората светска воја.

Франција ќе биде безбеден домаќин на ЕП 2016

Идивиди - 16.11.2015

Франција е безбедна земја и може без проблеми да го биде домаќин на Европското првенство во фудбал следната година. Ова го тврди шефот на Организацискиот комитет на Евро 2016, Жак Ламбер, кој истакна дека и покрај петочните терористички напади, ...

Смртниот биланс од нападите во Париз се искачи на 132 лица

Идивиди - 16.11.2015

Париз, 15 ноември 2015 (МИА) - Бројот на загинатите во терористичките напади во париз, се искачи на 132 лица, откако денеска уште тројца од повредените им подлегнаа на повредите. Француските власти соопштија дека во петочните напади во Париз ...