TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Десен сектор“ го провоцира Порошенко

Deutsche Welle - 19.07.2015

Во украинскиот град Мукачево се одигруваат сцени со насилство како во мафијашки филмови. Во главна улога: десничарската организација „Десен сектор“. Претседателот Порошенко е во дилема. Градот Мукачево, кој се наоѓа на крајниот запад на Украина, ...

Будимпешта ќе ги заштити етничките Унгарци во Украина

Дневник - 19.07.2015

Унгарија е сериозно загрижена по избивањето на насилствата меѓу радикалниот Десен сектор и локалната украинска полиција во Мукачево и за судбината на речиси 150.000 етнички Унгарци што живеат во регионот Закарпатија.

Доњецк повторно мета на бомбардирање

Р.С.Европа - 19.07.2015

Украинската војска и проруските сепаратисти во источна Украина меѓусебно се обвинуваат за бомбардирањето на 19 јули на населените места во Доњецк. Бунтовниците се жалат на жестоки бомбардирања, кои се прв ваков напад врз центарот на градот по ...

Големи предизвици пред Порошенко

Сител - 19.07.2015

Гласот на Америка - Вашингтон Претседателот на Украина Петро Порошенко минатата година ја помина во соочување со конфликтот против бунтовниците во источна Украина, кои ги помага Москва, со падната економија и со длабоко вкоренета корупција.

Големи предизвици пред Порошенко

Lider - 19.07.2015

Гласот на Америка – Вашингтон Претседателот на Украина Петро Порошенко минатата година ја помина во соочување со конфликтот против бунтовниците во источна Украина, кои ги помага Москва, со падната економија и со длабоко вкоренета корупција.

Четири луѓе загинаа во Украина во последните 24 часа

Р.С.Европа - 18.07.2015

Најмалку четири луѓе загинаа во последните 24 часа на истокот на Украина, соопштија денеска украинските власти. Украинското министерство за внатрешни работи соопшти дека тројца од загинатите се жртви на воздушни напади во градот Авдивка.

Четири лица загинаа во судири на истокот на Украина

Кирилица - 18.07.2015

Најмалку четворица лица загинаа за време на последните 24 часа на истокот на Украина, соопштија денеска украинските власти. -Тројца цивили загинаа во воздушните напади на бунтовниците во градот Авдивка,- соопшти министерството за внатрешни работи на ...

Четири луѓе загинаа во Украина во последните 24 часа

Локално - 18.07.2015

Најмалку четири луѓе загинаа во последните 24 часа на истокот на Украина, соопштија денеска украинските власти. Украинското министерство за внатрешни работи соопшти дека тројца од загинатите се жртви на воздушни напади во градот Авдивка.

Порошенко: Се подготвува инвазија на Украина

Канал5 - 17.07.2015

Украинскиот претседател Петро Порошенко за „CNN” изјави дека според воените разузнавачки служби, проруските сили се подготвуваат за нова акција на територијата на Украина. „Имам информација од безбедносните служби дека ќе има нова инвазија“ – ...

ПОРОШЕНКО: Се подготвува инвазија врз Украина

Телеграф - 17.07.2015

Имам информации од безбедносно-разузнавачките служби дека ќе има инвазија, посочи Порошенко Украинскиот претседател Петро Порошенко за Си-Ен-Ен изјави дека воените разузнавачки служби имаат информации оти се подготвуваат нови акции врз територијата ...

Порошенко: Се подготвува инвазија врз Украина

+инфо - 17.07.2015

Украинскиот претседател Петро Порошенко за Си-Ен-Ен изјави дека воените разузнавачки служби имаат информации оти се подготвуваат нови акции врз територијата на Украина. - Имам информации од безбедносно-разузнавачките служби дека ќе има инвазија ...

Порошенко: Казнувањето на виновниците за уривањето на малезискиот Боинг е наш морален долг

А1 On - 17.07.2015

Украинскиот претседател Петро Порошенко денеска изјави дека Украина ќе направи се што е во нејзина моќ за да бидат казнети виновниците за падот на малезискиот „Боинг-777“, кој пред една година беше урнат над источна Украина, јави Укринформ.

Порошенко: Виновниците за уривањето на малезискиот Боинг ќе бидат казнети

+инфо - 17.07.2015

Украинскиот претседател Петро Порошенко денеска изјави дека Украина ќе направи се што е во нејзина моќ за да бидат казнети виновниците за падот на малезискиот „Боинг-777“, кој пред една година беше урнат над источна Украина, јави Укринформ.

Порошенко: Се подготвува инвазија врз Украина

А1 On - 17.07.2015

Украинскиот претседател Петро Порошенко за Си-Ен-Ен изјави дека воените разузнавачки служби имаат информации оти се подготвуваат нови акции врз територијата на Украина. – Имам информации од безбедносно-разузнавачките служби дека ќе има инвазија, ...

ПО ЕДНА ГОДИНА: Нема казнети за уривањето на МХ17 во Украина

Телеграф - 17.07.2015

Истрагата утврди дека авионот бил погоден со противвоздушна ракета, за што одговорноста меѓу себе си ја префрлуваат украинските власти и проруските сепаратисти Украинскиот претседател Петро Порошенко денеска изјави дека Украина ќе направи се што е ...

Украинските сили за безбедност подготвуваат антитерористичка операција во Мукачево

Локално - 17.07.2015

Украинската служба за безбедност се подготвува да спроведе антитерористичка операција во градот Мукачево, пренесоа агенциите. “Се подготвува решение за спроведување на антитерористичка операција во реонот на градот Мукачево”, изјави началникот на ...

Порошенко: Се подготвува инвазија врз Украина

Локално - 17.07.2015

Украинскиот претседател Петро Порошенко за Си-Ен-Ен изјави дека воените разузнавачки служби имаат информации оти се подготвуваат нови акции врз територијата на Украина. – Имам информации од безбедносно-разузнавачките служби дека ќе има инвазија, ...

Измените на украинскиот устав доставени до Уставниот суд

Р.С.Европа - 16.07.2015

Украинските пратеници гласаа предлогот на претседателот Петро Порошенко за уставни измени да се достави до Уставниот суд. Нацрт законот предвидува регулирање на локалната самоуправа во областите кои се под контрола на сепаратистите во регионите ...

Украина го усвои законот за заем од ММФ

Р.С.Европа - 16.07.2015

Украинскиот парламент го усвои законот потребен земјата да ја добие втората транша од финансиската помош од Меѓународниот монетарен фонд, соопшти денеска заменик министерот за финансии. ММФ треба да и даде кредит од 1,7 милијарди долари на ...

Порошенко: Зголемените тензии во Донбас се дел од планот на Кремљ

Сител - 16.07.2015

Зголемувањето на тензиите во реонот на линијата на конфликтот во Донбас последниве недели, очигледно е синхронизирано со обидите за дестабилизација на состојбата во Украина, изјави украинскиот претседател Петро Порошенко.

Порошенко: Зголемените тензии во Донбас се дел од планот на Кремљ

А1 On - 16.07.2015

Зголемувањето на тензиите во реонот на линијата на конфликтот во Донбас последниве недели, очигледно е синхронизирано со обидите за дестабилизација на состојбата во Украина, изјави украинскиот претседател Петро Порошенко.

Десниот сектор се заканува: Него ќе го убиеме! Нема да се извлече како Јанукович!

Точка - 16.07.2015

Десниот сектор се заканил дека ќе го убие украинскиот претседател Петро Порошенко. Припадниците на Десниот сектор му порачале на Порошенко дека нема да успее да побегне од земјата како неговиот претходник Јанукович, доколку повторно дојде до ...

Порошенко: Зголемените тензии во Донбас се дел од планот на Кремљ

Локално - 16.07.2015

Зголемувањето на тензиите во реонот на линијата на конфликтот во Донбас последниве недели, очигледно е синхронизирано со обидите за дестабилизација на состојбата во Украина, изјави украинскиот претседател Петро Порошенко.

Во жестоки судири во Украина 11 загинати

Утрински - 15.07.2015

Во најжестоките судири во Украина во изминатите неколку седмици загинале 11 лица, соопштија украинската војска и проруските сили. Советот за безбедност на Киев соопшти рано утрово дека во изминатите 24 часа се забележани „некои од најинтензивните ...

Неонацистите му се заканија на Kиев, страв и кај соседите

Дневник - 15.07.2015

Украинскиот претседател Петро Порошенко е исплашен од ултранационалистичката група Десен сектор и последните настани во Мукачево покажуваат дека тој дури и не може да ја контролира активноста на радикалите во земјата, смета Марк Галеоти, професор на ...

Осум војници убиени во источна Украина

Р.С.Европа - 15.07.2015

Осум украински војници се убиени, а 16 повредени во изминатите 24 часа во источна Украина, соопштија украинските власти, велејќи дека проруските бунтовници спровеле еден од најжестоките напади од потпишувањето на мировниот договор во февруари.

Убиени осум украински војници

Репортер - 15.07.2015

О сум украински војници се убиени, а 16 повредени во изминатите 24 часа во источна Украина, соопштија украинските власти, велејќи дека проруските бунтовници спровеле еден од најжестоките напади од потпишувањето на мировниот договор во февруари.

„Десниот сектор“ му се закани на Порошенко со егзекуција во темен подрум

Кирилица - 15.07.2015

„Десниот сектро“ смета дека при државен удар претседателот на Украина Петро Порешенко нема да може да избега, како што се случи со неговиот претходник Виктор Јануковиќ, соопштува Гласот на Америка повикувајќи се на портпаролот на оваа радикална ...

Во жестоки судири во Украина 11 загинати

Денешен - 15.07.2015

Во најжестоките судири во Украина во изминатите неколку седмици загинале 11 лица, соопштија украинската војска и проруските сили. Советот за безбедност на Киев соопшти рано утрово дека во изминатите 24 часа се забележани „некои од најинтензивните ...

Осум војници убиени во источна Украина

Локално - 15.07.2015

Осум украински војници се убиени, а 16 повредени во изминатите 24 часа во источна Украина, соопштија украинските власти, велејќи дека проруските бунтовници спровеле еден од најжестоките напади од потпишувањето на мировниот договор во февруари.

Во Украина царува хаос, но ситуацијата се уште не е како во Грција

Lider - 15.07.2015

Форин Полиси – Вашингтон Грција не е единствената европска држава која балансира на работ на банкрот. Постои веројатност во следните неколку седмици и Украина да биде принудена да објави дека не е во состојба да плаќа дел од долговите кон приватни ...

Во жестоки судири во Украина 11 загинати

Lider - 15.07.2015

Во најжестоките судири во Украина во изминатите неколку седмици загинале 11 лица, соопштија украинската војска и проруските сили. Советот за безбедност на Киев соопшти рано утрово дека во изминатите 24 часа се забележани „некои од најинтензивните ...

Порошенко: Да се разоружаат сите нелегално вооружени групи (видео)

Канал5 - 14.07.2015

Претседателот на Украина, Петро Порошенко денеска нареди безбедносните сили да ги разоружаат сите илегални наоружани групи во земјата после судирите меѓу Десниот сектор и полицијата на западот од земјата.

Порошенко: Да се разоружат сите илегално вооружени групи

Дневник - 14.07.2015

Украинскиот претседател Петро Порошенко вчера им нареди на безбедносните сили да ги разоружат сите вооружени групи во земјата откако во Мукачево, на западот од земјата, имаше судири меѓу ултранационалистите од Десен сектор и полицијата.

САД планираат оваа есен да почнат со обука на украински војници

24 Вести - 14.07.2015

САД планираат оваа есен да започнат со обука на украински војници, откако заврши првата програма за подготовка на безбедносни сили на украинското Министерство за внатрешни работи, изјави синоќа во Вашингтон генерал Бен Хоџис, командант на ...

САД планираат оваа есен да почнат со обука на украински војници

Сител - 14.07.2015

САД планираат оваа есен да започнат со обука на украински војници, откако заврши првата програма за подготовка на безбедносни сили на украинското Министерство за внатрешни работи, изјави синоќа во Вашингтон генерал Бен Хоџис, командант на ...

САД планираат оваа есен да почнат со обука на украински војници

А1 On - 14.07.2015

САД планираат оваа есен да започнат со обука на украински војници, откако заврши првата програма за подготовка на безбедносни сили на украинското Министерство за внатрешни работи, изјави синоќа во Вашингтон генерал Бен Хоџис, командант на ...

Во Украина царува хаос, но ситуацијата се уште не е како во Грција

А1 On - 14.07.2015

Форин Полиси – Вашингтон Грција не е единствената европска држава која балансира на работ на банкрот. Постои веројатност во следните неколку седмици и Украина да биде принудена да објави дека не е во состојба да плаќа дел од долговите кон приватни ...

Украина: Експлозии во Л’вов, продолжува пресметката со Десниот сектор

Макфакс - 14.07.2015

Две експлозии одекнаа една по друга одекнаа во вторникот претпладнето близу два полициски пункта во западниот украински град Л’вов, што украинското министерство за внатрешни работи ги квалификуваше како терористички акти поврзани со зголемените ...

Во Украина царува хаос, но ситуацијата сѐ уште не е како во Грција

Телеграф - 14.07.2015

Од друга страна, фактичката неспособност на Украина да ги исплати кредиторите и сѐ понатрупаните долгови е доволно за жалење, но земјата сепак продолжува по патот на финансиско заздравување Грција не е единствената европска држава која балансира на ...

САД планираат оваа есен да почнат со обука на украински војници

Алфа - 14.07.2015

До 15 ноември ќе ја завршиме обуката на три баталјони на украинското МВР во базата Јаворив во западниот дел на Украина. САД планираат оваа есен да започнат со обука на украински војници, откако заврши првата програма за подготовка на безбедносни ...

Во Украина царува хаос, но ситуацијата сè уште не е како во Грција

Вечер Прес - 14.07.2015

За разлика од сегашната влада во Атина, Киев на секој начин ја потенцира својата желба да ја реформира земјата и да и ја врати финансиската благосостојба Грција не е единствената европска држава која балансира на работ на банкрот.

Украина: Експлозии во Л’вов, продолжува пресметката со Десниот сектор

Точка - 14.07.2015

"Градоначалникот Андриј Садов, објави дека во градот ќе бидат засилени безбедносните мерки и ќе биде подобрена координацијата на сите служби", се наведува во соопштението на градските власти на Л’вов.

САД планираат да почнат со обука на украински војници

Вечер Прес - 14.07.2015

САД планираат оваа есен да започнат со обука на украински војници, откако заврши првата програма за подготовка на безбедносни сили на украинското Министерство за внатрешни работи САД планираат оваа есен да започнат со обука на украински војници, ...

Америка за воена акција, Европа за преговори

А1 On - 13.07.2015

Политика – Белград Додека ги слушате предизборните говори на американскиот претседателски кандидат републиканецот Џеб Буш, кој рускиот претседател Владимир Путин го нарекува силеџија и на кој му се заканува дека ако стане претседател на САД, ...

Порошенко нареди разоружување на сите незаконски вооружени формации

Репортер - 13.07.2015

Украинскиот претседател Петро Порошенко им нареди на Министерството за внатрешни работи и на Службата за безбедност да ги разоружаат сите незаконски вооружени формации во земјата, јави ТАСС.

Порошенко нареди разоружување на сите незаконски вооружени формации

Алфа - 13.07.2015

Украинскиот претседател Петро Порошенко им нареди на Министерството за внатрешни работи и на Службата за безбедност да ги разоружаат сите незаконски вооружени формации во земјата, јави ТАСС.

Порошенко нареди разоружување на сите незаконски вооружени формации

А1 On - 13.07.2015

Украинскиот претседател Петро Порошенко им нареди на Министерството за внатрешни работи и на Службата за безбедност да ги разоружаат сите незаконски вооружени формации во земјата, јави ТАСС.

Тензии по судирот меѓу украинските сили и „Десен сектор“

Р.С.Европа - 13.07.2015

Украинските безбедносни сили бараат од членовите на украинската крајно десничарската група „Десен сектор“ да се предадат откако во нивната меѓусебна престрелка во градот Мукачево биле убиени две лица.

Порошенко нареди разоружување на сите паравоени формации

Локално - 13.07.2015

Украинскиот претседател Петро Порошенко им нареди на Министерството за внатрешни работи и на Службата за безбедност да ги разоружаат сите незаконски вооружени формации во земјата, јави ТАСС.

Се убиваат меѓу себе: Десниот сектор убива полицајци во борба за превласт!

Точка - 13.07.2015

Припадниците на украинскиот екстремистички Десен сектор се блокирани во предградието на Мукачево по судирите со украинската полиција. Тие одбиваат да го предадат оружјето додека тоа не им го нареди лидерот Дмитриј Јарош.

“Десен сектор” му објави војна на официјален Киев

Локално - 13.07.2015

Украинската националистичка организација “Десен сектор” му објави во Мукачево војна на официјален Киев, пишува “Росијскаја газета”. Масакрот во град Мукачево – реонски центар од Закарпатието, извршено во саботата од борци на “Десен сектор”,го соочи ...

Порошенко нареди разоружување на сите незаконски вооружени формации

Н.Македонија - 13.07.2015

Украинскиот претседател Петро Порошенко им нареди на Министерството за внатрешни работи и на Службата за безбедност да ги разоружаат сите незаконски вооружени формации во земјата, јави ТАСС.