TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Црна Гора ќе формира сопствена војска

Дневник - 24.09.2005

СПОРЕД СОВЕТНИК НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ВУЈАНОВИЌ Процесот на воспоставување на државно-правниот субјективитет на државата Србија и на државата Црна Гора влегува во завршна фаза и затоа процесот на формирање институции што ја означуваат државата, како и формирање сопствена војска е очекуван и реален, ...

Французите и Грците во полуфиналето

Дневник - 24.09.2005

ЕВРОПСКО ПРВЕНСТВО ЗА МАЖИ Кошаркарските репрезентации на Франција и Грција први се пласираа во полуфиналето на Европското првенство за мажи во Србија и Црна Гора и го визираа своето учество на СП во Јапонија 2008. Франција со 63-47 го совлада актуелниот шампион Литванија, а во другиот ...

По светскиот првак, Франција му зеде мерка и на европскиот!

Утрински - 24.09.2005

Бранителот на титулата Литванија елиминиран во четврт-финалето на 34. ЕП во кошарка во СЦГ Папалукас јунак во победата на Грција над фаворитот Русија Од наШиот известуваЧ НИКОЛА БУРАГЕВ БЕЛГРАД - Грција и Франција ќе играат меѓусебе во денешното прво полуфинале (18 часот) на 34.

Црна Гора со своја војска!

Вечер Прес - 24.09.2005

Црна Гора почна со подготовки за формирање своја војска. "Процесот на воспоставување на државно-правниот субјективитет на државата Србија и на државата Црна Гора влегува во завршна фаза и затоа процесот за формирање институции што ја персонифицираат државата, што значи и формирање сопствена војска, ...

Словенија се чувствува како дома

Дневник - 23.09.2005

КОШАРКА - ЕВРОПСКО ПРВЕНСТВО ЗА МАЖИ Дали Словенија, бодрена од околу 7.000 навивачи, ќе ја победи Германија и каков ќе биде односот на српските навивачи кон репрезентацијата на Хрватска во мечот против Шпанија, се главните прашања пред денешните четвртфинални дуели на Европското првенство во СЦГ, ...

Црна Гора потврди дека формира војска

Време - 23.09.2005

ПОТВРДА ОД ПОДГОРИЦА Црногорските власти потврдија дека работат на формирање своја војска, одделна од Војската на Србија и Црна Гора. Благоје Граховац, советник за одбрана на спикерот на црногорскиот парламент Ранко Кривокапиќ, изјави дека Црна Гора е во завршна фаза на формирање своја држава, ...

Франција ги елиминира и европските прваци

Време - 23.09.2005

34. ЕВРОПСКО ПРВЕНСТВО ВО СЦГ Горан Манчевски, наш известувач од првенството Франција - Грција (денеска, 18ч.) е првото, изненадувачко, полуфинале на Европското кошаркарско првенство во Србија и Црна Гора, откако овие репрезентации во четврт-финалето беа подобри од Литванија, односно од Русија.

Сите сме виновни за неуспехот

Утрински - 23.09.2005

Прес-конференција на Марко Јариќ по поразот на СЦГ од Франција инбсп; Плејмејкерот на кошаркарската репрезентација на Србија и Црна Гора, Марко Јариќ, вели дека сите негови колеги без исклучоци вклучувајќи се и самиот, се виновни за неуспехот на националниот тим на ЕП во СЦГ.

Македонскиот шампион на пет последни контролки во СЦГ

Дневник - 23.09.2005

ОДБОЈКА Шампионот на Македонија во одбојка, машкиот тим на Работнички Фершпед, замина за СЦГ, каде што го чека серија од пет контролни натпревари против тимови од оваа земја, вклучително и против шампионот Будуќност. Денеска македонските одбојкари ќе играат пријателска средба против традиционалниот ...

Самарџиски во НБА дури откако ќе ја освои Европа

Време - 23.09.2005

ЕКСКЛУЗИВНО ИНТЕРВЈУ СО ВЛАДЕ ДИВАЦ Горан Манчевски Добро е што Предраг Самарџиски не отиде да игра во НБА-лигата, затоа што се уште не му е време за тоа. Тој има квалитети, но не би требало да ја повтори грешката што ја направи Дарко Миличиќ, изјави Владе Дивац, некогашниот претседател на српскиот ...

Доаѓаат 7.000 словенечки навивачи

Утрински - 23.09.2005

Во Белград ќе дојдат најмалку 7.000 словенечки навивачи, пишуваат медиумите во Словенија и додаваат дека поразот на СЦГ и даде можност на репрезентацијата на Пипан да ја преземе улогата домаќин во Белград, бидејќи симпатиите се на нивна страна.

"По долга и тешка болест, конечно умре српската кошарка"

Дневник - 23.09.2005

РЕАКЦИИ ПО ПОРАЗОТ НА СЦГ ОД ФРАНЦИЈА Плејмејкерот на репрезентацијата на СЦГ, Марко Јариќ, оцени дека сите се виновни за неуспехот на нивниот национален тим на Евробаскетот, а не само играчите. - Дадовме се од себе, сторивме се што можевме, а потоа се случија мали проблеми што се претворија во ...

Италија и Русија први полуфиналисти

Утрински - 23.09.2005

По одиграните мечеви од 4. коло на женското ЕП во одбојка Репрезентациите на Италија и Русија се првите полуфиналисти на 24. ЕП во одбојка во женска конкуренција чиј домаќин е Хрватска. Во мечевите од четвртото коло во групата Б во Пула, Италијанките го загубија првиот сет на шампионатот, но ја ...

Влаховиќ: ЕУ да помогне за нормализирање на односите во СЦГ

А1 - 22.09.2005

Министерот за надворешни работи на Црна Гора Миодраг Влаховиќ ја повика Европската унија да влијае на Белград за да се обезбедат неопходни услови за нормална работа и функционирање на институциите на државната заедница Србија и Црна Гора, соопшти Владата на Црна Гора.

Србите масовно ќе навиваат за Словенија

Време - 22.09.2005

34. Европско Првенство ВО СЦГ Горан Манчевски, наш известувач од првенството По денот на кошаркарска жалост во Србија и Црна Гора во средата, животот и Европското првенство продолжија синоќа со првите четвртфинални натпревари од 34. самит на најдобрите репрезентации на континентот.

Тепачка меѓу Јариќ, Ракочевиќ, Радмановиќ и Томашевиќ

Утрински - 22.09.2005

Во соблекувалната на Србија и Црна Гора по поразот од Франција (71:74) САШКО Ѓ. ДИМОВСКИ Мрачна атмосфера во соблекувалната на Србија и Црна Гора по поразот од Франција (71:74) во бараж натпреварот одигран во "Спенс" центарот во Нови Сад за пласман во четвртфиналето на ЕП во кошарка, на кое домаќин ...

Македонија поразена од СЦГ

Утрински - 22.09.2005

На стартот од турнирот за играчи до 19 години во Палиќ Македонската фудбалска репрезентација за играчи до 19 години загуби на стартот на меѓународниот турнир "Стеван Вилотиќ - Челе" во Палиќ од домашната селекција на Србија и Црна Гора со 2:1.

Немаше спас за несложните Срби

Дневник - 22.09.2005

КОШАРКА - ЕВРОПСКО ПРВЕНСТВО ЗА МАЖИ Русија - Грција (17.30 ч.) и Литванија - Франција (20.30 ч.) се денешните четвртфинални двојки од 34 европско првенство во кошарка за мажи, што се игра во Србија и Црна Гора. Од денеска до крајот на Евробаскетот в недела, натпреварите ќе се играат во ...

Грците и се закануваат на руската машина

Утрински - 22.09.2005

Во Белградската арена вечерва се играат првите четврт-финални дуели на Европското првенство во кошарка По СЦГ, Франција најавува скалп и на бранителот на титулата Литванија Од наШиот известуваЧ НИКОЛА БУРАГЕВ БЕЛГРАД - Во сенка на шокантната елиминација на домаќинот Србија и Црна Гора од ...

Елиминацијата на СЦГ голема штета за првенството

Утрински - 22.09.2005

Според нашиот селектор Најголемото изненадување во осминафиналните бараж натпревари на ЕП во Белград, и елиминацијата на репрезентацијата на Србија и Црна гора од селекцијата на Франција, во текот на вчерашниот ден донесе навистина многу различни коментари во кошаркарските кругови, а своето мислење ...

Белградската арена само сон за домаќинот!

Утрински - 22.09.2005

Франција ја исфрли СЦГ од 34. Европско првенство во кошарка, славејќи во осминафиналето со 74:71 Осумкратниот европски првак и актуелен светски шампион Србија и Црна Гора нема да биде дел од завршницата на 34. ЕП во кошарка во ултра модерната Белградска Арена, откако во осминафиналниот бараж ...

Обрадовиќ: играчите не се луѓе, тие се виновни

Утрински - 22.09.2005

Селекторот на СЦГ поднесе оставка Селекторот на репрезентацијата на СЦГ, Жељко Обрадовиќ поднесе оставка по шокантниот пораз од Франција. За дебаклот на националниот тим, Обрадовиќ ги обвини кошаркарите. “Овие играчи не се луѓе. Полоши луѓе никогаш не сум видел.

Драгиќ уапсен затоа што ја вооружувал Црна Гора?

Време - 22.09.2005

ТЕНЗИИ БЕЛГРАД-ПОДГОРИЦА Српските власти го гонат Миле Драгиќ затоа што дознале дека сакал да и испорача огромно количество оружје на црногорската полиција, тврдат за „Време“ извори запознаени со тековите на оружје на Балканот.

Тепачка меѓу кошаркарите на СЦГ

Вечер Прес - 22.09.2005

Неколку играчи на кошаркарската репрезентација на Србија и Црна Гора се степале меѓу себе во соблекувалната по поразот од Франција, јави радиото Б-92. Според истиот извор, во автобусот што требало да ги врати кошаркарите од Нови Сад во Белград биле само Владимир Радмановиќ и Владо Шќепановиќ, како ...

Тепачка меѓу кошаркарите на СЦГ по поразот од Франција

А1 - 21.09.2005

Неколку играчи на кошаркарската репрезентација на Србија и Црна Гора се степале меѓу себе во соблекувалната по синоќешниот пораз од Франција, јави радиото Б-92. Според истиот извор, во автобусот што требало да ги врати кошаркарите од Нови Сад во Белград биле само Владимир Радмановиќ и Владо ...

Пескера: Сонувам финале со Србија и Црна Гора

Утрински - 21.09.2005

Шпанскиот селектор би бил пресреќен ако неговиот тим во завршницата се сретне со домаќинот Наваро - најдобар стрелец во шпанската репрезентација по првите три натпревари на Европското првенство Селекторот на кошаркарската репрезентација на Шпанија, Марио Пескара изјави во Нови Сад дека би бил ...

Го оставиле детето да плаче во "голфот" за да гледаат СЦГ - Летонија

Дневник - 21.09.2005

Несовесни родители го оставиле 7-месечното бебе заклучено во автомобил "голф" и си заминале на "раат" да го гледаат натпреварот во Нови Сад, меѓу СЦГ и Летонија, на Европското првенство во кошарка. Полициска патрола што минувала во близина на салата "СПЕНС" во Нови Сад, го нашла бебето расплакано и ...

НБА-играчите не се гаранција за успех

Дневник - 21.09.2005

КОШАРКА - ЕВРОПСКО ПРВЕНСТВО ЗА МАЖИ На ЕП во Белград има 22 играчи од НБА-лигата од 16 различни клубови. Иако многумина откажаа, бројката од 22 играчи од најсилната лига на светот е за три поголема од претходното ЕП, кое во 2003 се одржа во Шведска.

Црногорците не го истакнаа знамето на СЦГ

Утрински - 21.09.2005

Пред салата "Морача" каде што играат мечевите од групата Б на ЕП во кошарка Во атмосфера на сў почесто истакнување на желбите за незавосност на Црна Гора, односно, излегување на помалата република од заедницата со Србија, политиката сериозно ги нагриза односите меѓу организаторите на Европското ...

СЦГ се изрезили на своето ЕП

Време - 21.09.2005

34. ЕВРОПСКО ПРВЕНСТВО - НАТПРЕВАРИТЕ ПРОДОЛЖУВААТ БЕЗ ДОМАЌИНОТ Горан Манчевски, наш известувач од првенството Кошаркарската репрезентација на Франција го направи најголемото изненадување на 34. Европско првенство откако завчера во Нови Сад го елиминира домаќинот, Србија и Црна Гора, со победата ...

Бодирога: Денес сите играат кошарка

Утрински - 21.09.2005

Капитенот на СЦГ по завршувањето на првата фаза Првиот дел од натпреварувањето на ЕП во кошарка донесе некои неочекувани резултати, но најтрофејнииот играч во редовите на осумкретниот европски првак СЦГ, Дејан Бодирога истакнува дека ништо повеќе не треба да изненадува во современата кошарка.

Галах: „Приоритет за ЕУ се преговори со СЦГ“

А1 - 20.09.2005

Портпаролката на високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност Кристина Галах изјави денеска дека во овој момент приоритет на Брисел е договорот за стабилизација и приклучување на Србија и Црна Гора.

Словенија и Литванија без пораз

Дневник - 20.09.2005

КОШАРКА - ЕВРОПСКО ПРВЕНСТВО ЗА МАЖИ Германија - Турција, Хрватска - Италија, Грција - Израел и СЦГ - Франција се денешните осминафинални натпревари од 34. европско првенство во кошарка за мажи, што се одржува во Србија и Црна Гора.

Новицки со тројка го потопи рускиот состав

Утрински - 20.09.2005

НБА ѕвездата на Германија донесе победа (51:50) за второ место во А-групата на 34. ЕП во кошарка во СЦГ Домаќинот во осминафиналниот бараж ќе разигрува со Франција, Хрватите на мегдан на Италија Репрезентациите на Русија, Литванија, Словенија и Шпанија обезбедија директен пласман во четврт-финалето ...

Русија, Литванија, Словенија и Шпанија со максимален ефект

Утрински - 19.09.2005

По првите две кола на 34. Европско првенство во кошарка во Србија и Црна Гора Репрезентациите на Русија, Литванија, Словенија и Шпанија забележаа максимален ефект во првите две кола на 34. Европско првенство во кошарка што се одржува во четири градови во Србија и Црна Гора.

Публиката и "сините" незадоволни едни од други

Дневник - 19.09.2005

КОШАРКА - ЕВРОПСКО ПРВЕНСТВО ЗА СЕНИОРИ ВО СЦГ Обрадовиќ, разочаран во Нови Сад, рече дека да играле со Шпанија во Занзибар, ќе имале поголема поддршка, но по победата над Израел "односите беа затоплени" Репрезентациите на Шпанија, Словенија, Литванија и Русија, имаат по две победи во првите две ...

ЕП во СЦГ - ревија на можни противници на Македонија

Време - 19.09.2005

ЗА КВАЛИФИКАЦИИТЕ ЗА ЕП 2007 Кошаркарските репрезентации на Бугарија, Летонија, БиХ, Украина, како и повеќето од преостанатите учесници на Европското првенство во Србија и Црна Гора ќе бидат можни противници на Македонија во квалификациите за ЕП во 2007 година во Шпанија ако најдобрата македонска ...