TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Крвава битка ВО либискиот гради Завија

Телма - 12.06.2011

Тринаесет бунтовници и цивили загинаа вчера во судирите меѓу опозицијата и силите лојални на либискиот лидер Моамер Гадафи во градот Завија, каде веќе втор ден се водат борби.

Војските на Гадафи стрелаат врз историскиот град Гадамес

МРТ - 12.06.2011

Војските на либискиот лидер Моамер Гадафи стрелале денеска врз историскиот град Гадамес, на околу 600 километри југозападно од Триполи, јавија западните медиуми, повикувајќи се на бунтовнички извори.

Во либискиот град Завија загинаа 13 бунтовници и цивили

МРТ - 12.06.2011

Тринаесет бунтовници и цивили загинаа вчера во судирите меѓу опозицијата и силите лојални на либискиот лидер Моамер Гадафи во градот Завија, каде веќе втор ден се водат борби.

Историскиот град Гадамес цел на Гадафи

Курир - 12.06.2011

Војските на либискиот лидер Моамер Гадафи стрелале денеска врз историскиот град Гадамес, на околу 600 километри југозападно од Триполи, јавија западните медиуми, повикувајќи се на бунтовнички извори.

Либија-продолжуваат борбите меѓу Гадафи и бунтовниците

Р.С.Европа - 12.06.2011

Либиските бунтовници велат дека направиле напредок против силите на лидерот Моамер Гадафи. Бунтовниците велат дека се наоѓаат околу градот Завиџа, големо нафтено пристаниште, кое се наоѓа на 50 ...

Во Либија секојдневно гинат деца

Курир - 12.06.2011

Тринаесет бунтовници и цивили загинаа вчера во судирите меѓу опозицијата и силите лојални на либискиот лидер Моамер Гадафи во градот Завија, каде веќе втор ден се водат борби.

Интензивни борби во Либија, Триполи останува на Гадафи

Р.С.Европа - 12.06.2011

НАТО продолжуваат со напади насочени кон објекти на либискиот водач Моамер Гадафи во и надвор од Триполи. Во меѓувреме бунтовниците се обидуваат да напредуваат кон главниот град.

Тринаесет мртви во Завија

Точка - 12.06.2011

Во судирите помеѓу бунтовниците и владините сили во либискиот град Завија, кој се наоѓа во близина на главниот град Триполи, убиени се 13 бунтовници и цивили.

Снајперисти убиваат од покриви

Вечер Прес - 12.06.2011

Тринаесет бунтовници и цивили загинаа вчера во судирите меѓу опозицијата и силите лојални на либискиот лидер Моамер Гадафи во градот Завија, каде што веќе втор ден се водат борби.

Турција дава гаранции за Гадафи ако ја напушти земјата

А1 - 11.06.2011

Турција понуди гаранции за либискиот лидер Моамер Гадафи доколку се повлече од власт и ја напушти својата земја, но се уште не доби одговор од Триполи. „Му понудивме на Гадафи гаранции.

„Гибли“ го попречува НАТО, Гадафи во офанзива

Телма - 11.06.2011

Жртвите на борбите во западниот либиски град Мисурата меѓу силите на лидерот Моамер Гадафи и бунтовниците кои го контролираат градот, се зголеми на 31 лице, соопштија болнички извори.

Турција му дава гаранција на Гадафи ако ја напушти земјата

Канал5 - 11.06.2011

Турција му понуди гаранција на либискиот лидер Моамер Гадафи ако тој се повлече од власт и ја напушти земјата, но официјална Анкара се уште нема одговор од Триполи.

Фејсбук и Твитер во шпионски цели во Либија

Телма - 11.06.2011

НАТО во планирањето на бомбардирањата на Либија, меѓу останатото, користи и социјални мрежи, како Фејсбук и Твитер. Портпаролот на операциите на НАТО во Либија Мајк Брејкен во Брисел изјави дека оваа ...

Војските на Гадафи стрелаат врз историскиот град Гадамес

Дневник - 11.06.2011

Војските на либискиот лидер Моамер Гадафи стрелале денеска врз историскиот град Гадамес, на околу 600 километри југозападно од Триполи, јавија западните медиуми, повикувајќи се на бунтовнички извори.

Либиската опозиција доби над една милијарда долари

Утрински - 11.06.2011

Абу Даби - На синоќешната конференција во Абу Даби, арапските и западните земји ветија над 1,3 милијарди долари помош за либискиот Преоден национален совет (ПНС).

Гадафи испратил писмо до САД за прекин на огнот?

Вест - 11.06.2011

Либискиот лидер Муамар Гадафи испрати писмо до Конгресот на САД со предлог за прекин на огнот и почеток на мировни преговори под покровителство на САД. Автентичноста на документот се испитува.

Турција му понуди гаранции на Гадафи

Телма - 11.06.2011

Турција му предложила гаранции на либискиот лидер Моамер Гадафи за да ја напушти Либија, но досега не добила одговор, изјави турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган.

Зголемен бројот на жртви во Мисрата

Алсат-М - 11.06.2011

Жртвите на борбите во западниот либиски град Мисрата меѓу силите на лидерот Моамер Гадафи и бунтовниците кои го контролираат градот, се зголеми на 31 лице, соопштија болнички извори.

Турција му предложила гаранции на Гадафи ако ја напушти Либија

МРТ - 11.06.2011

Турција му предложила гаранции на либискиот лидер Моамер Гадафи за да ја напушти Либија, но досега не добила одговор, изјави турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган.

Турција му предложи гаранции на Гадафи ако ја напушти Либија

+инфо - 11.06.2011

Турција му предложи гаранции на либискиот лидер Моамер Гадафи за да ја напушти Либија, но досега не доби одговор, изјави турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган.

Турција му нуди гаранции на Гадафи за да ја напушти Либија

Press24 - 11.06.2011

Му кажавме дека ќе му пружиме помош за да биде испратен каде што сака, изјави Ердоган без да прецизира какви гаранции биле дадени Турција му предложила гаранции на либискиот лидер Моамер Гадафи за да ...

Ердоган: Гадафи нема друг избор освен да ја напушти Либија

Курир - 11.06.2011

Турските власти му предложија гаранција на Моамер Гадафи либискиот лидер да ја напушти државата, но досега не добила одговор, изјави турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган.

Либија го отфрли извештајот на ОН, го обвини НАТО за воени злосторства

Курир - 11.06.2011

Либија денеска ги обвини бунтовниците за масакр и канибализам, а НАТО силите за воени злосторства, цврсто отфрлувајќи го претходниот извештај на ОН во кој либиските сили се обвинуваат за убиства, ...

Турција му предложила на Гадафи гаранции за неповредливост

Inpress - 11.06.2011

Анкара, 11. јуни 2011 (ИНПРЕС) Турција му предложила „гаранции" на Моамер Гадафи, за да ја напушти земјата, но не добила одговор, изјави турскиот премиер Реџеп Ердоган за телевизијата НТВ.

Моамер Гадафи испрати писмо за прекин на огнот до Конгресот на САД

Inpress - 11.06.2011

Вашингтон, 11. јуни 2011 (ИНПРЕС) Либискиот лидер Муамар Гадафи испрати писмо до Конгресот на САД со предлог за прекин на огнот и почеток на мировни преговори под покровителство на САД.

Најмалку 31 жртва во судирите во Мисрата

Форум - 11.06.2011

Бројот на жртвите од судирите меѓу владините трупи и бунтовниците во градот Мисрата во северо-западниот дел на Либија се зголеми на 31 а ранети се повеќе од 110 луѓе, објави во ноќта од сабота, ...

Во напад на Мисрата силите на Гадафи убиле 22 лица

Нетпрес - 11.06.2011

Најмалку 22 лица биле убиени во напад на силите на либискиот лидер Моамер Гадафи на Мисрата. Лекар во тамошната болница рекол дека силите на Гадафи користеле тенкови, артилерија и гранати во ...

Турција му предложила гаранции на Гадафи ако ја напушти Либија

Р.С.Европа - 11.06.2011

Турција му предложила гаранции на Моамер Гадафи за да ја напушти Либија, но досега не добила одговор, изјави турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган.

Во напад на Мисрата силите на Гадафи убиле 22 лица

Сител - 11.06.2011

Најмалку 22 лица биле убиени во напад на силите на либискиот лидер Моамер Гадафи на Мисрата. Лекар во тамошната болница рекол дека силите на Гадафи користеле тенкови, артилерија и гранати во ...

Жртвите во либискиот град Мисрата се зголемија на 31 лице, над 110 повредени

МРТ - 11.06.2011

Жртвите на борбите во западниот либиски град Мисрата меѓу силите на лидерот Моамер Гадафи и бунтовниците кои го контролираат градот, се зголеми на 31 лице, соопштија болнички извори.

Најмалку 31 жртва во судирите во Мисрата

Алфа - 11.06.2011

Бројот на жртвите од судирите меѓу владините трупи и бунтовниците во градот Мисрата во северо-западниот дел на Либија се зголеми на 31 а ранети се повеќе од 110 луѓе, објави во ноќта од сабота, ...

Турција дава гаранции за Гадафи ако ја напушти земјата

Алфа - 11.06.2011

Турција понуди гаранции за либискиот лидер Моамер Гадафи доколку се повлече од власт и ја напушти својата земја, но се уште не доби одговор од Триполи. „Му понудивме на Гадафи гаранции.

Турција дава гаранции за Гадафи ако ја напушти земјата

Кајгана - 11.06.2011

Турција понуди гаранции за либискиот лидер Моамер Гадафи доколку се повлече од власт и ја напушти својата земја, но се уште не доби одговор од Триполи. „Му понудивме на Гадафи гаранции.

Турција му дава гаранција на Гадафи доколку ја напушти земјата

Нетпрес - 11.06.2011

Турција му понудила гаранција на либискиот лидер Моамер Гадафи доколку се повлече од власта и ја напушти својата земја, но уште нема одговор од Триполи, пишува “Политика“, пренесува НетПрес.

НАТО преку Твитер и Фејсбук ги планира бомбардирањата во Либија

Курир - 11.06.2011

НАТО во планирањето на бомбардирањата на Либија, меѓу останатото, користи и социјални мрежи, како Фејсбук и Твитер. Портпаролот на операциите на НАТО во Либија Мајк Брејкен во Брисел изјави дека оваа ...

Продолжуваат борбите во Либија, Гадафи не се предава

Р.С.Европа - 11.06.2011

Трупите лојални на либискиот лидер Маомер Гадафи денеска напредуваат кон градот Злитан, кој се наоѓа 160 километри источно од Триполи.

Гадафи им се заблагодари на САД

Оn.net - 11.06.2011

Откако на Обама му се обрати со „сине,“ Моамер Гадафи им се заблагодарува на американските конгресмени зошто го критикувале првиов за воената интервенција на САД во ...

Силите на Гадафи бомбардирале културно наследство

Р.С.Европа - 11.06.2011

Трупите лојални на либискиот лидер Маомер Гадафи го опколиле градот Злитан, кој се наоѓа 160 километри источно од Триполи. Таму продолжуваат борбите со бунтовниците.

НАТО користи Твитер и Фејсбук во планирањето на бомбардирањата на Либија

МРТ - 11.06.2011

НАТО во планирањето на бомбардирањата на Либија, меѓу останатото, користи и социјални мрежи, како Фејсбук и Твитер. Портпаролот на операциите на НАТО во Либија Мајк Брејкен во Брисел изјави дека оваа ...

НАТО користи Твитер и Фејсбук во планирањето на бомбардирањата на Либија

Press24 - 11.06.2011

Добиваме информации од отворени извори од Интернет, а го следиме и Твитер, рече портпаролот на операциите на НАТО во Либија Мајк Брејкен НАТО во планирањето на бомбардирањата на Либија, меѓу ...

НАТО пред да бомбардира ги користи Твитер и Фејсбук

+инфо - 11.06.2011

НАТО во планирањето на воените напади врз Либија, меѓу другото, ги користи социјалните мрежи Твитер и Фејсбук. Портпаролот на операциите на НАТО, Мајк Брејкен изјави дека Алијансата користи ...

Најмалку 31 жртва во судирите во Мисрата

Кајгана - 11.06.2011

Бројот на жртвите од судирите меѓу владините трупи и бунтовниците во градот Мисрата во северо-западниот дел на Либија се зголеми на 31 а ранети се повеќе од 110 луѓе, објави во ноќта кон сабота ...

Турција дава гаранции за Гадафи ако ја напушти земјата

Форум - 11.06.2011

Турција понуди гаранции за либискиот лидер Моамер Гадафи доколку се повлече од власт и ја напушти својата земја, но се' уште не доби одговор од Триполи „Му понудивме на Гадафи гаранции.

Најмалку 31 жртва во судирите во Мисрата

Точка - 11.06.2011

Бројот на жртвите од судирите меѓу владините трупи и бунтовниците во градот Мисрата во северо-западниот дел на Либија се зголеми на 31 а ранети се повеќе од 110 луѓе, објави во ноќта од сабота, ...

Турција дава гаранции за Гадафи ако ја напушти земјата

Точка - 11.06.2011

Турција понуди гаранции за либискиот лидер Моамер Гадафи доколку се повлече од власт и ја напушти својата земја, но се уште не доби одговор од Триполи. „Му понудивме на Гадафи гаранции.

Над 1,3 милијарди долари помош за Либискиот Преоден национален совет

Канал 77 - 11.06.2011

Либискиот Преоден национален совет ќе добие над 1,3 милијарди долари помош од арапските и западните земји. Италија и Франција понудија над милијарда долари, додека Кувајт и Катар ветија 280 милиони ...

Турција дава гаранции за Гадафи ако ја напушти земјата

Sky - 11.06.2011

Турција понуди гаранции за либискиот лидер Моамер Гадафи доколку се повлече од власт и ја напушти својата земја, но се уште не доби одговор од Триполи. „Му понудивме на Гадафи гаранции.

НАТО пред да бомбардира ги користи Твитер и Фејсбук

Точка - 11.06.2011

НАТО во планирањето на воените напади врз Либија, меѓу другото, ги користи социјалните мрежи Твитер и Фејсбук. Портпаролот на операциите на НАТО, Мајк Брејкен изјавил дека Алијансата користи ...

Либиската опозиција доби над една милијарда долари

Н.Македонија - 11.06.2011

Арапските и западните земји ветиле над 1,3 милијарда долари помош за либискиот Преоден национален совет (ПНС) на завчерашната конференција во Абу Даби Светските медиуми пренесуваат дека Италија и ...

Турција му предложила гаранции на Гадафи ако ја напушти Либија

Идивиди - 11.06.2011

Анкара, 10 јуни 2011 (МИА) - Турција му предложила гаранции на либискиот лидер Моамер Гадафи за да ја напушти Либија, но досега не добила одговор, изјави турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган.

Либиската опозиција доби над милијарда долари

Алсат-М - 10.06.2011

На синоќешната конференција во Абу Даби, арапските и западните земји ветија над 1,3 милијарди долари помош за либискиот Преоден национален совет (ПНС).

Пет факти за телохранителките на Гадафи

Канал5 - 10.06.2011

Не е многу познато дека либискиот лидер има сопствена гарда составена само од жени кои се заколнати на верност и извежбани да убијат секого што ќе претставува закана за нивниот водач.

Милијарда долари за либиската опозиција

Телма - 10.06.2011

На синоќешната конференција во Абу Даби, арапските и западните земји ветија над 1,3 милијарди долари помош за либискиот Преоден национален совет (ПНС).

1,3 милијарди долари помош за либиските бунтовници

Канал5 - 10.06.2011

На синоќешната конференција во Абу Даби, арапските и западните земји ветија над 1,3 милијарди долари помош за либискиот преоден национален совет.

Либиската опозиција доби над милијарда долари

МРТ - 10.06.2011

На синоќешната конференција во Абу Даби, арапските и западните земји ветија над 1,3 милијарди долари помош за либискиот Преоден национален совет (ПНС).

САД подготвени да помогнат при патувањето на рускиот претставник во Триполи

Форум - 10.06.2011

САД се подготвени да помогнат во обезбедување на безбедноста преку транспортните коридори на НАТО при патот на специјалниот претставник на рускиот претседател, Михаил Маргелов во Триполи Како што ...

Норвешка се повлекува од акцијата на НАТО во Либија

Р.С.Европа - 10.06.2011

Норвешката влада денеска соопшти дека, наместо со досегашните 6 воени авиони, ќе учествува со 4 во НАТО операцијата во Либија, а од први август, целосно ќе се повлече.

Во напад на трупите на Гадафи најмалку 17 луѓе загинаа во Мисрата

МРТ - 10.06.2011

Најмалку 17 луѓе загинаа, а 40 се повредени кога силите лојални на либискиот лидер Моамер Гадафи денеска го нападнаа градот Мисрата, што се наоѓа под контрола на бунтовниците.

Либија ги обвини бунтовниците за масакр и канибализам

Курир - 10.06.2011

Властите во Либија вчера го обвинија НАТО за воени злосторства, а бунтовниците за масакр и канибализам и цврсто го отфрлија претходниот извештај на ОН во кој либиските сили се обвинуваат за убиства, ...

Опозицијата во Либија доби милијарда долари

Курир - 10.06.2011

Либискиот Преоден национален совет ќе добие над 1,3 милијарди долари помош од арапските и западните земји. Италија и Франција понудија над милијарда долари, додека Кувајт и Катар ветија 280 милиони ...

Либиските бунтовници добија над 1 милијарда долари помош

Press24 - 10.06.2011

Италија и Франција понудија над милијарда долари, додека Кувајт и Катар ветија 280 милиони долари за новоформираниот фонд за поддршка на либиската опозиција.

Турција основа фонд за поддршка на либиските бунтовници

МРТ - 10.06.2011

Турција ќе основа фонд во вредност од 100 милиони долари за поддшка на либискиот бунтовнички Преоден национален совет, соопшти турскиот министер за надворешни работи Ахмет Давутоглу.

Во напад на трупите на Гадафи најмалку 17 луѓе загинаа во Мисрата

Сител - 10.06.2011

Најмалку 17 луѓе загинаа, а 40 се повредени кога силите лојални на либискиот лидер Моамер Гадафи денеска го нападнаа градот Мисрата, што се наоѓа под контрола на бунтовниците.

Гадафи дигна во воздух 22 луѓе во Мисурата

+инфо - 10.06.2011

Најмалку 22 луѓе загинаа, а 62 се повредени кога силите на либискиот лидер Моамер Гадафи денеска го нападнаа градот Мисурата, што се наоѓа под контрола на бунтовниците.

Гадафи е легитимна цел на НАТО

Алфа - 10.06.2011

Либискиот водач Моамер Гадафи е легитимна цел на нападите на НАТО бидејќи тој е на чело на командната структура на либиската армија, изјави висок офицер на Алијансата.

Либиската опозиција доби над милијарда долари

Сител - 10.06.2011

На синоќешната конференција во Абу Даби, арапските и западните земји ветија над 1,3 милијарди долари помош за либискиот Преоден национален совет (ПНС).

Режимот на Гадафи се обидел да договори со Грција одмрзнување на средства

Inpress - 10.06.2011

Триполи, 10. јуни 2011 (ИНПРЕС) Либискиот режим преговарал тајно со Грција за употребата на 20 милијарди долари од неговите средства кои се замрзнати во странство, за хуманитарна помош и за двете ...

Властите во Либија ги обвинуваат силите на НАТО за извршени злосторства врз човештвото

Канал 77 - 10.06.2011

Властите во Либија вчера го обвинија НАТО за воени злосторства, а бунтовниците за масакр и канибализам и цврсто го отфрлија претходниот извештај на ОН во кој либиските сили се обвинуваат за убиства, ...

Гадафи со вијагра ги поттикнувал војниците на масовни силувања?!

Вечер Прес - 10.06.2011

Веруваме дека либискиот лидер на војниците им давал лекови слични на вијагра за да ги поттикне на силување жени при задушувањето на бунтот во земјата, вели главниот обвинител на МКС, Луис Морено ...

Либиската опозиција доби над милијарда долари

Идивиди - 10.06.2011

Абу Даби, 10 јуни 2011 (МИА) - На синоќешната конференција во Абу Даби, арапските и западните земји ветија над 1,3 милијарди долари помош за либискиот Преоден национален совет (ПНС).

Ајша Гадафи го тужи НАТО

Дневник - 09.06.2011

Со тужбата, ќерката на либискиот диктатор бара да се откријат, идентификуваат и да се казнат одговорните за убиството и нивните помагачи Ајша Гадафи, ќерката на либискиот диктатор, во судот во Брисел ...

Десет загинати во нападот во Мисрата

Дневник - 09.06.2011

Најмалку десет лица загинаа, а 24 се повредени во нападот на силите на либискиот лидер Моамер Гадафи врз градот Мисрата.

Гадафи продава нафта на црниот пазар?

Канал5 - 09.06.2011

Либискиот водач Моамер Гадафи продава нафта на црниот пазар за да може да го финансира своето опстанување на власт, изјавил либискиот министер за труд, Али ал-Амин Манфур, кој воедно објавил и дека ...

Свет - Гадафи најави битка до последен здив

Време - 09.06.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи изјави дека нема да се покори и покрај бомбардирањата од НАТО и предупредувањата од американскиот претседател Барак Обама дека тој мора да си замине од власта, јави ...

Хаг:Гадафи обвинет за злосторства против човештвото

Алсат-М - 09.06.2011

За либискиот лидер Моамер Гадафи Меѓународниот кривичен суд во Хаг тврдат дека наредил систематски силувања, а за таа цел на војниците наводно им давал и дрога со цел да напаѓаат жени.

Либија го отфрли извештајот на ОН, го обвини НАТО за воени злосторства

Дневник - 09.06.2011

Либија ги обвини бунтовниците за масакр и канибализам, а НАТО силите за воени злосторства, цврсто отфрлувајќи го претходниот извештај на ОН во кој либиските сили се обвинуваат за убиства, измачувања, ...

Турција основа фонд од 100 милиони долари за либиските бунтовници

Дневник - 09.06.2011

Турција ќе основа фонд во вредност од 100 милиони долари за поддшка на либискиот бунтовнички Преоден национален совет, соопшти турскиот министер за надворешни работи Ахмет Давутоглу.

Клинтон: Луѓе блиски до Гадафи се обидуваат да договорат негово повлекување

Дневник - 09.06.2011

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон денеска изјави дека се водат разговори со луѓе блиски до либискиот лидер Моамер Гадафи и дека е можно да биде постигнат договор за предавање на власта во ...

НАТО жестоко го бомбардира Триполи

Утрински - 09.06.2011

ТРИПОЛИ – Силни експлозии одекнаа во Триполи вчера изутрина додека НАТО продолжи со најжестокото бомбардирање на либискиот главен град откако во март ги почна воздушните напади, но Моамер Гадафи вети ...

Бунтовниците во Либија ќе добијат парична помош од Запад

Р.С.Европа - 09.06.2011

Либиските бунтовници ќе добијат повеќе од 500 милиони долари помош, се договорија Западните и Арапските земји, кои присуствуваа на состанокот за Либија во Абу Даби.

Гадафи продава нафта на црниот пазар

МРТ - 09.06.2011

Либискиот лидер Моамер ел-Гадафи продава нафта на црниот пазар за да може да го финансира своето одржување на власта, изјавил либискиот министер за труд Али ал-Амин Манфур кој соопшти дека минува на ...

Бунтовниците од Либија дневно ќе произведуваат 100.000 барели нафта

Курир - 09.06.2011

Али Тархун, министерот за нафта изјави дека наскоро либиските бунтовници ќе почнат да произведуваат по 100.000 барели нафта дневно.

1,3 милијарди долари помош за либиските бунтовници

Р.С.Европа - 09.06.2011

Либиските бунтовници добија ветувања дека ќе добијат повеќе од 1.3 милијарди долари помош на денешниот состанок во Абу Даби, кој беше фокусиран на иднината на Либија без Моамер Гадафи.

Турција со 100 милиони долари ќе им помага на либиските бунтовници

Курир - 09.06.2011

Турција ќе основа фонд во вредност од 100 милиони долари за поддшка на либискиот бунтовнички Преоден национален совет, соопшти турскиот министер за надворешни работи Ахмет Давутоглу.

Хилари Клинтон: Луѓе блиски до Гадафи се обидуваат да договорат негово повлекување

Курир - 09.06.2011

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон денеска изјави дека се водат разговори со луѓе блиски до либискиот лидер Моамер Гадафи и дека е можно да биде постигнат договор за предавање на власта во ...

Либиските бунтовници имаат потреба од три милијарди долари во следнитe месеци

Сител - 09.06.2011

Либиските бунтовници имаат потреба од три милијарди долари во наредните четири месеци, изјави нивниот претставник Абдел Рахман Шалкам на денешната средба на контакт групата за земјата во Абу Даби.

Либиските бунтовници почнаа да произведуваат нафта

Press24 - 09.06.2011

Министерот за нафта на либискиот Преоден национален совет Али Тархун изјави дека бунтовничките власти почнуваат да произведуваат по 100 илјади барели нафта дневно.

Меѓународниот кривичен суд со истрага против Гадафи за поттикнување на силувања жени

Курир - 09.06.2011

Главниот обвинител на Меѓународниот кривичен суд (МКС) Луис Морено Окампо синоќа соопшти дека почнал истрага за тоа дали по наредба на либискиот лидер Моамер Гадафи на војниците им биле давани апчиња ...

Меѓународниот кривичен суд ќе го истражува режимот на Гадафи

МРТ - 09.06.2011

Главниот обвинител на Меѓународниот кривичен суд (МКС) Луис Морено Окампо синоќа соопшти дека почнал истрага за тоа дали по наредба на либискиот лидер Моамер Гадафи на војниците им биле давани апчиња ...

Меѓународниот кривичен суд ќе го истражува режимот на Гадафи

Сител - 09.06.2011

Главниот обвинител на Меѓународниот кривичен суд (МКС) Луис Морено Окампо синоќа соопшти дека почнал истрага за тоа дали по наредба на либискиот лидер Моамер Гадафи на војниците им биле давани апчиња ...

Состанок за иднината на Либија

Р.С.Европа - 09.06.2011

Министрите на Западните и на Арапските земји денеска во Обединетите Арапски Емирати уште еднаш ќе разговараат за иднината на Либија без лидерот Моамер Гадафи.

Меѓународниот суд ќе истражува дали Гадафи им давал вијагра на војниците

+инфо - 09.06.2011

Главниот обвинител на Меѓународниот кривичен суд (МКС) Луис Морено Окампо синоќа соопшти дека почнал истрага за тоа дали по наредба на либискиот лидер Моамер Гадафи на војниците им биле давани апчиња ...

Силите на Гадафи обвинети за силување жени

Алфа - 09.06.2011

Главниот обвинител на Меѓународниот кривичен суд Луис Морено Окампо, синоќа соопшти дека постојат докази дека либискиот лидер Моамер Гадафи наредил силување на стотици жени, како оружје против ...

Гадафи продава нафта на црниот пазар

Форум - 09.06.2011

Либискиот лидер Моамер ел-Гадафи продава нафта на црниот пазар за да може да го финансира своето одржување на власта, изјавил либискиот министер за труд Али ал-Амин Манфур кој соопшти дека минува на ...

Гадафи под истрага заради масовно силување, на војската и делел Виагра

Нетпрес - 09.06.2011

Истражителите на Меѓународниот казнен суд тврдат дека имаат докази со кои го поврзуваат либискиот лидер Моамер Гадафи за масовно силување на припадниците на племињата кои се на страна на ...

Гадафи продава нафта на црниот пазар

Алфа - 09.06.2011

Либискиот лидер Моамер ел-Гадафи продава нафта на црниот пазар за да може да го финансира своето одржување на власта, изјавил либискиот министер за труд Али ал-Амин Манфур кој соопшти дека минува на ...

Гадафи продава нафта на црниот пазар

Кајгана - 09.06.2011

Либискиот лидер Моамер ел-Гадафи продава нафта на црниот пазар за да може да го финансира своето одржување на власт, изјавил либискиот Министер за труд Али ал-Амин Манфур, кој соопшти дека минува на ...

Силите на Гадафи обвинети за силување жени, стимулирани со Вијагра

Press24 - 09.06.2011

Постојат докази дека либискиот лидер Моамер Гадафи наредил силување на стотици жени, како оружје против бунтовниците, соопшти синоќа главниот обвинител на Меѓународниот кривичен суд, Луис Морено ...

Десет загинати во нападот во Мисрата

Sky - 09.06.2011

Најмалку десет лица загинаа, а 24 се повредени во нападот на силите на либискиот лидер Моамер Гадафи врз градот Мисрата.

Гадафи под истрага заради масовно силување, на војската и делел Виагра

Точка - 09.06.2011

Истражителите на Меѓународниот казнен суд тврдат дека имаат докази со кои го поврзуваат либискиот лидер Моамер Гадафи за масовно силување на припадниците на племињата кои се на страна на ...

Силите на Гадафи обвинети за силување жени

Sky - 09.06.2011

Главниот обвинител на Меѓународниот кривичен суд Луис Морено Окампо, синоќа соопшти дека постојат докази дека либискиот лидер Моамер Гадафи наредил силување на стотици жени, како оружје против ...

Гадафи обвинет за поттикнување на силувањата во Либија

Канал 77 - 09.06.2011

Главниот обвинител на Меѓународниот кривичен суд (МКС) Луис Морено Окампо синоќа соопшти дека почнал истрага за тоа дали по наредба на либискиот лидер Моамер Гадафи на војниците им биле давани апчиња ...

Гадафи продава нафта на црниот пазар

Точка - 09.06.2011

Либискиот лидер Моамер ел-Гадафи продава нафта на црниот пазар за да може да го финансира своето одржување на власта, изјавил либискиот министер за труд Али ал-Амин Манфур кој соопшти дека минува на ...

Шпанија ги призна либиските бунтовници

Н.Македонија - 09.06.2011

Шпанската влада го призна Преодниот национален совет (ПНС) за единствен законски претставник на Либија, изјави шефот на шпанската дипломатија Тринидад Хименес.

Гадафи не се предава, Обама се заканува

А1 - 08.06.2011

Моамер Гадафи изјави дека нема да се покори и покрај жестоките воздушни напади на силите на НАТО, во кои загинаа 31 лице и предупредувањето на американскиот претседател Барак Обама дека ќе биде ...

Протолжуваат НАТО нападите на Триполи

Утрински - 08.06.2011

ЈАФРАН - Силни експлозии во понеделникот вечерта го потресоа Триполи во зајакнувањето на воздушните напади на НАТО врз либискиот главен град, а силите на бунтовниците зазедоа град во западниот дел на ...

Триполи интензивно бомбардиран и ноќеска - Гадафи не се предава

Канал5 - 08.06.2011

И покрај жестоките воени напади на НАТО во кои загинаа 31 лице Моамер Гадафи изјави дека нема да се предаде. Силните напади се извршени вчера, на денот на роденденот на 69 годишниот либиски водач, а ...

Свет - НАТО и дење почна да ја бомбардира Либија

Вест - 08.06.2011

ТРИПОЛИ, 8 јуни (Ројтерс) - Триполи вчера го тресеа експлозии кои, според либиската Влада, биле воздушните напади на НАТО врз воените комплекси во главниот град, еден ден откако бунтовниците ги ...

Гадафи не се предава, Обама се заканува

Утрински - 08.06.2011

НАТО се подготвува да удри уште посилно врз либискиот режим. Министрите за одбрана денеска во Брисел ќе расправаат за интензивирање на бомбардирањата.

Ќерката на Гадафи го тужи НАТО за убиството на нејзината ќерка, братот и двете внучиња

Канал5 - 08.06.2011

Тројцата француски адвокати на Аиша Гадафи во Париз и Брисел поднесоа тужба против НАТО во која пишува дека припадници на Алијансата извршиле воено злосторство кога во нападот на цивилен објект во ...

Гадафи порача дека нема да се предаде

Дневник - 08.06.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи во аудио пораката објавена доцна синоќа изјави дека се наоѓа во близина на место кое е бомбардирано од силите на НАТО, но оти се уште издржува и му порача на либискиот ...

Најмалку 29 лица загинале во 60 напади врз Триполи

Дневник - 08.06.2011

Најмалку 29 лица загинале во 60 напади на НАТО врз Триполи, изјави портпаролот на либиската Влада Муса Ибрахим. Силите на Алијансата денеска интензивно ја бомбардираа либиската престолнина.

Бомби на секои 10 минути - Гадафи се појави на тв

Телма - 08.06.2011

Авионите на НАТО ги продолжуваат нападите врз цели во Триполи, кои се опишани како едни од најжестоките бомбардирања на либискиот главен град од почетокот на операцијата во март.

Гадафи се сретна со племенските лидери

Алсат-М - 08.06.2011

Либиската државна телевизија објави снимки на кои либискиот лидер Моамер Гадафи е прикажан како одржува средба со племенски лидери. Средбата се одржаала вчера на засега непозната локација.

Гадафи порача дека нема да се предаде

Алсат-М - 08.06.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи во аудио пораката објавена доцна синоќа изјави дека се наоѓа во близина на место кое е бомбардирано од силите на НАТО, но оти се уште издржува и му порача на либискиот ...

Бунтовниците пред западната врата на Триполи

Дневник - 08.06.2011

Сосема неочекувано либиските бунтовници вчера го зазедоа градот Јафран на западот од земјата, кој до сега го држеа силите лојални на лидерот Моамер Гадафи .

Гадафи: Нема да се потчиниме

Курир - 08.06.2011

Вчера во аудио пораката лидерот на Либија Муамер Гадафи изјави дека се наоѓа во близина на место кое е бомбардирано од силите на НАТО и дека се уште издржува и му порача на либискиот народ да го ...

Гадафи се сретна со племенските лидери

МРТ - 08.06.2011

Либиската државна телевизија објави снимки на кои либискиот лидер Моамер Гадафи е прикажан како одржува средба со племенски лидери. Средбата се одржаала вчера на засега непозната локација.

Гадафи ќе се бори до последен здив

Кирилица - 08.06.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи се заколна денеска дека ќе се бори до крај Тој тоа го изјави во аудио снимка, објавена во живо на либиската телевизија, откако НАТО ги зајакна вчера воздушните напади ...

НАТО: Операцијата во Либија ќе трае „колку што ќе биде потребно“

Курир - 08.06.2011

Министрите за одбрана на 28-те земји-членки на НАТО на денешното заседание во Брисел донесоа одлука воената операција на Алијансата во Либија да продолжи „со сите неопходни средства колку што ќе биде ...

Либија тврди дека се убиени 31 лице во 60 бомбардирања на НАТО

Кајгана - 08.06.2011

Владата на либискиот лидер Моамер ел-Гадафи во вторникот навечер го обвини НАТО дека само во еден ден извршил 60 бомбардирања, при што се убиени 31 лице.

Либија тврди дека се убиени 31 лице во 60 бомбардирања на НАТО

Форум - 08.06.2011

Владата на либискиот лидер Моамер ел-Гадафи во вторникот навечер го обвини НАТО дека само во еден ден извршил 60 бомбардирање при што се убиени 31 лице Според портпаролот на либиската влада, Муса ...

Жестоки напади на авионите на НАТО врз Триполи

Р.С.Европа - 08.06.2011

Авионите на НАТО ги продолжуваат нападите врз цели во Триполи, кои се опишани како едни од најжестоките бомбардирања на либискиот главен град од почетокот на операцијата во март.

Гадафи се сретна со племенските лидери

+инфо - 08.06.2011

Либиската државна телевизија објави снимки на кои либискиот лидер Моамер Гадафи е прикажан како одржува средба со племенски лидери. Средбата се одржаала вчера на засега непозната локација.

ОН треба да имаат предност при решавање на конфликтот во Либија

МРТ - 08.06.2011

Обединетите нации треба да имаат предност во напорите за посредување во либискиот конфликт, изјави портпаролот на Стејт департментот на САД Марк Тонер во одговор на прашањето за контактите меѓу Кина ...

60 напади на НАТО врз Триполи

Алфа - 08.06.2011

Повеќе од 30 луѓе, меѓу кои има и деца, загинаа при бомбардирања на авионите на НАТО врз Триполи, соопштија либиските власти.

ВИДЕО: Гадафи: Ќе се бориме до смрт

Нетпрес - 08.06.2011

Либискиот лидер, Моамер Гадафи денес вети дека ќе остане во земјата и ќе се бори до смрт, откако НАТО изведе 30 воздушни напади на престолнината Триполи.

Гадафи не се предава, Обама се заканува со поголем притисок

МРТ - 08.06.2011

Моамер Гадафи изјави дека нема да се покори и покрај жестоките воздушни напади на силите на НАТО, во кои загинаа 31 лице и предупредувањето на американскиот претседател Барак Обама дека ќе биде ...

Гадафи се сретна со племенските лидери

Сител - 08.06.2011

Либиската државна телевизија објави снимки на кои либискиот лидер Моамер Гадафи е прикажан како одржува средба со племенски лидери. Средбата се одржаала вчера на засега непозната локација.

Гадафи порача дека нема да се предаде

МРТ - 08.06.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи во аудио пораката објавена доцна синоќа изјави дека се наоѓа во близина на место кое е бомбардирано од силите на НАТО, но оти се уште издржува и му порача на либискиот ...

Министерски состанок на НАТО за Либија

Р.С.Европа - 08.06.2011

Министрите за одбрана на НАТО денеска во Брисел ги разгледуват резултатите од двомесечната воздушна кампања врз Либија. Во минатата недела Алијансата се согласи да ги продолжи бомбардирањата за ...

САД: ОН треба да имаат предност при посредување во решавање на конфликтот во Либија

Сител - 08.06.2011

Обединетите нации треба да имаат предност во напорите за посредување во либискиот конфликт, изјави портпаролот на Стејт департментот на САД Марк Тонер во одговор на прашањето за контактите меѓу Кина ...

Ајша Гадафи го тужи НАТО за убиство на ќерка, брат и внуци

Нетпрес - 08.06.2011

Адвокатите на ќерката на Моамер Гадафи Ајша вчера во Париз и Брисел поднеле тужба против НАТО. Во тужбата се тврди како припадниците на НАТО извршиле воено злосторство кога на 30 април нападнале ...

Гадафи не се предава, Обама се заканува со поголем притисок

Кајгана - 08.06.2011

Моамер Гадафи изјави дека нема да се покори и покрај жестоките воздушни напади на силите на НАТО, во кои загинаа 31 лице и предупредувањето на американскиот претседател Барак Обама дека ќе биде ...

Објавени снимки од средбата на Гадафи со племенските лидери

Курир - 08.06.2011

Снимки на кои либискиот лидер Моамер Гадафи е прикажан како одржува средба со племенски лидери, се објавени на Либиската државна телевизија. Средбата се одржала вчера на засега непозната локација.

Ајша Гадафи го тужи НАТО за убиства

Алфа - 08.06.2011

Аjша Гадафи, ќерката на либискиот водач Моамер Гадафи, поднесе тужба против НАТО, за убиство на нејзиниот брат, четиримесечната ќерка и двајцата внуци.

НАТО ќе остане во Либија онолку колку што е потребно

Р.С.Европа - 08.06.2011

НАТО ќе остане во Либија онолку колку што е потребно, и ќе употребат неопходни средства во кампањата против Моамер Гадафи, се согласија земјите членки на Алијансата, на денешниот состанок во Брисел.

НАТО реши операцијата во Либија да трае „колку што ќе биде потребно“

МРТ - 08.06.2011

Министрите за одбрана на 28-те земји-членки на НАТО на денешното заседание во Брисел донсоа одлука воената операција на Алијансата во Либија да продолжи „со сите неопходни средства колку што ќе биде ...

Триполи бомбардиран на секои 10 минути

Кирилица - 08.06.2011

Авионите на НАТО ги продолжуваат нападите врз цели во Триполи, кои се опишани како едни од најжестоките бомбардирања на либискиот главен град од почетокот на операцијата во март Во текот на целата ...

Гадафи: Смрт, живот, победа!

Press24 - 08.06.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи во аудио пораката објавена доцна синоќа изјави дека се наоѓа во близина на место кое е бомбардирано од силите на НАТО, но оти се уште издржува и му порача на либискиот ...

Русија се нуди да посредува во либискиот конфликт

Точка - 08.06.2011

Рускиот Специјален пратеник за Африка, Михаил Маргелов, изјави дека Русија е подготвена да посредува помеѓу бунтовниците и либискиот лидер Муамар Гадафи.

Ајша Гадафи го тужи НАТО за убиство на ќерка, брат и внуци

Точка - 08.06.2011

Адвокатите на ќерката на Моамер Гадафи Ајша вчера во Париз и Брисел поднеле тужба против НАТО. Во тужбата се тврди како припадниците на НАТО извршиле воено злосторство кога на 30 април нападнале ...

Либија тврди дека се убиени 31 лице во 60 бомбардирања на НАТО

Точка - 08.06.2011

Владата на либискиот лидер Моамер ел-Гадафи во вторникот навечер го обвини НАТО дека само во еден ден извршил 60 бомбардирање при што се убиени 31 лице.

Гадафи: Ќе се бориме до смрт

Точка - 08.06.2011

Либискиот лидер, Моамер Гадафи денес вети дека ќе остане во земјата и ќе се бори до смрт, откако НАТО изведе 30 воздушни напади на престолнината Триполи.

Гадафи не се предава, Обама се заканува со поголем притисок

Точка - 08.06.2011

Моамер Гадафи изјави дека нема да се покори и покрај жестоките воздушни напади на силите на НАТО, во кои загинаа 31 лице и предупредувањето на американскиот претседател Барак Обама дека ќе биде ...

Сојузниците бомбардираат, Гадафи ќе се бори до последен здив

Вечер Прес - 08.06.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи во аудиоснимка објавена во живо на либиската телевизија, откако НАТО ги зајакна нападите врз воени цели во земјата, се заколна дека ќе се бори до крај.

Нови жртви по бомбардирањето на НАТО врз Триполи

Канал 77 - 08.06.2011

Снимки на кои либискиот лидер Моамер Гадафи е прикажан како одржува средба со племенски лидери, се објавени на Либиската државна телевизија. Средбата се одржала вчера на засега непозната локација.

Ќе се борам до последен здив

Идивиди - 08.06.2011

Рабат, 7 јуни 2011 (МИА) - Либискиот лидер Моамер Гадафи се заколна денеска дека ќе се бори до крај. Тој тоа го изјави во аудио снимка, објавена во живо на либиската телевизија, откако НАТО ги ...

Нови експлозии во Триполи

Алсат-М - 07.06.2011

Серија на моќни експлозии денеска после пладне можеа да се слушнат во либискиот главен град Триполи. Авијацијата на НАТО повторно бомбардираше цели на режимот на Моамер Гадафи.

Гадафи вети битка до последен здив

Телма - 07.06.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи се заколна денеска дека ќе се бори до крај. Тој тоа го изјави во аудио снимка, објавена во живо на либиската телевизија, откако НАТО ги зајакна денеска воздушните напади ...

Триполи одекнува од бомбите на НАТО

Телма - 07.06.2011

Либиската телевизија објави снимки од населбата Ал-карама во Триполи каде ноќеска оддекнаа неколку силни експлозии, по што се слушнал звук на авиони. Владата соопшти дека загинале десет цивили.

Косовци се срамат од името Гадафи

Дневник - 07.06.2011

Во периодот на социјализмот, стотина родители во Косово за своите деца го избрале името на либискиот лидер Моамер Гадафи, како личност на која ~ се восхитувале поради неговата посветеност на исламот, ...

Хејг: Воената интервенција во Либија нема ограничен рок

Дневник - 07.06.2011

Шефот на британскиот Форин Офис Вилијам Хејг изјави дека воената интервенција во Либија нема определен рок, ниту пак постои можност за нејзино „притегнување“.

Специјален претставник на Медведев допатува во Бенгази

Телма - 07.06.2011

Специјалниот претставник на рускиот претседател за решавање на конфликтот во Либија Михаил Маргелов пристигна денеска во Бенгази во посредничка мисија.

Гадафи вети дека ќе се бори до смрт

+инфо - 07.06.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи денеска се заколна дека ќе се бори до последен здив. Тој тоа го изјави во аудиоснимка, објавена во живо на либиската телевизија, откако НАТО ги зајакна воздушните напади ...

Висок руски дипломат пристигна во Бенгази во посредничка мисија

МРТ - 07.06.2011

Специјалниот претставник на рускиот претседател за решавање на конфликтот во Либија Михаил Маргелов пристигна денеска во Бенгази во посредничка мисија.

Силни експлозии го потресоа Триполи

Press24 - 07.06.2011

Силите на НАТО уште еднаш ја бомбардираа либиската престолнина, силни експлозии рано утрово го потресоа Триполи, додека бунтовниците го презедоа градот Јафран на западот на Либија Како што јавуваат ...

НАТО изврши воздушни напади врз Триполи

Кајгана - 07.06.2011

Силни експлозии го потресоа ноќеска Триполи, во новите напади на НАТО на главниот град на Либија, додека бунтовничките сили ги зацврстија своите позиции во градот Јафран, на западот на земјата, од ...

НАТО ги отфрли тврдењата дека извршил напад врз телевизијата во Триполи

МРТ - 07.06.2011

Северноатлантскиот пакт го отфрли тврдењето на Триполи дека авиони на НАТО извршиле напад врз зградата на либиската национална радио и телевизија.

НАТО продолжува со напади врз Гадафи

Алфа - 07.06.2011

Силни експлозии ноќеска го потресоа Триполи, во новите напади на НАТО, додека бунтовничките сили ги зацврстија своите позиции во градот Јафран, јави либиската државна телевизија.

НАТО ги отфрли тврдењата дека извршил напад врз телевизија

+инфо - 07.06.2011

Северноатлантскиот пакт го отфрли тврдењето на Триполи дека авиони на НАТО извршиле напад врз зградата на либиската национална телевизија.

Либиските бунтовниците го зазедоа градот Јафран

Курир - 07.06.2011

Додека противниците на Муамер Гадафи го завземаа градот Јафран во западниот дел на Либија, силите на НАТО уште еднаш го бомбардираа либискиот главен град.

Експлозии во Триполи, бунтовниците го зазедоа градот Јафран

Нетпрес - 07.06.2011

Силни експлозии рано утрово го потресоа Триполи кога силите на НАТО уште еднаш ја бомбардираа либиската престолнина, додека бунтовниците го презедоа градот Јафран на западот на Либија.

Либија-моќни експлозии го тресат Триполи

Р.С.Европа - 07.06.2011

Моќни експлозии го тресат центарот на Триполи. Извештаите велат дека експлозиите најверојатно се случиле во близина на резиденцијата на Моамер Гадафи. Не се познати други детали околу настанот.

НАТО ги отфрли тврдењата дека извршил напад врз телевизијата во Триполи

Сител - 07.06.2011

Северноатлантскиот пакт го отфрли тврдењето на Триполи дека авиони на НАТО извршиле напад врз зградата на либиската национална радио и телевизија.

Рускиот пратеник пристигна во Бенгази на разговор со опозицијата

Р.С.Европа - 07.06.2011

Специјалниот пратеник на рускиот претседател задолжен за Африка, пристигна во Бенгази за да разговара со преставници на либиската опозиција.

Кинески дипломат ја проучува хуманитарната ситуација во Бенгази

МРТ - 07.06.2011

Претставник на кинеската амбасада во Египет го посетил либискиот град Бенгази, утврдување на бунтовниците, и разговарал со лидерите на Преодниот национален совет, соопшти денеска кинеското МНР преку ...

Експлозии во Триполи, бунтовниците го зазедоа градот Јафран

МРТ - 07.06.2011

Силни експлозии одекнаа рано изутринава во Триполи кога силите на НАТО уште еднаш го бомбардираа либискиот главен град, додека силите на бунтовниците го зазедоа градот Јафран во западниот дел на ...

Моамер Гадафи останува во Либија „жив или мртов“

Р.С.Европа - 07.06.2011

Русија денеска изјави дека е подготвена да им понуди економска помош на либиските бунтовници, но повика на политичко решение на конфликтот во Либија.

Ќерката на Гадафи го тужи НАТО за воени злосторства

Форум - 07.06.2011

Ајша Гадафи, ќерка на либискиот водач полковникот Моамер ел-Гадафи, во вторникот поднесе до судот во Брисел тужба против НАТО за „воени злосторства“ За ова светските агенции ги известија правните ...

Гадафи вети дека ќе се бори до последен здив

Сител - 07.06.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи се заколна денеска дека ќе се бори до крај. Тој тоа го изјави во аудио снимка, објавена во живо на либиската телевизија, откако НАТО ги зајакна денеска воздушните напади ...

Ќерката на Гадафи го тужи НАТО за воени злосторства

+инфо - 07.06.2011

Ајша Гадафи, ќерка на либискиот лидер Моамер Гадафи, денеска до судот во Брисел поднесе тужба против НАТО за воени злосторства.

Бунтовниците го завзедоа и градот Јафран

Канал 77 - 07.06.2011

Додека противниците на Муамер Гадафи го завземаа градот Јафран во западниот дел на Либија, силите на НАТО уште еднаш го бомбардираа либискиот главен град.

НАТО изврши воздушни напади врз Триполи

Точка - 07.06.2011

Силни експлозии го потресоа ноќеска Триполи, во новите напади на НАТО на главниот град на Либија, додека бунтовничките сили ги зацврстија своите позиции во градот Јафран, на западот на земјата, од ...

Ќе напаѓаме додека не победиме

Идивиди - 07.06.2011

Лондон, 6 јуни 2011 (МИА) - Шефот на британскиот Форин Офис Вилијам Хејг изјави дека воената интервенција во Либија нема определен рок, ниту пак постои можност за нејзино „притегнување“.

НАТО синоќа продолжи со бомбардирање на Либија

А1 - 06.06.2011

НАТО синоќа продолжи со бомбардирање на Триполи и неговата околина, но засега не се знае точно која била целта на нападите.

Се интензивираат воздушните напади на НАТО во Триполи

Алсат-М - 06.06.2011

Седум бродови и два авиона со хуманитарна помош пристигнале во Либија во последното деноноќие, соопшти НАТО. Во меѓувреме продолжуваат нападите на авионите на Северноатлантската алијанса која имала ...

Се интензивираат воздушните напади на НАТО во Триполи

Сител - 06.06.2011

Седум бродови и два авиона со хуманитарна помош пристигнале во Либија во последното деноноќие, соопшти НАТО. Во меѓувреме продолжуваат нападите на авионите на Северноатлантската алијанса која имала ...

Се интензивираат воздушните напади на НАТО во Триполи

МРТ - 06.06.2011

Седум бродови и два авиона со хуманитарна помош пристигнале во Либија во последното деноноќие, соопшти НАТО. Во меѓувреме продолжуваат нападите на авионите на Северноатлантската алијанса која имала ...

НАТО ги интензивираше нападите во Триполи

Курир - 06.06.2011

НАТО соопшти дека седум бродови и два авиона со хуманитарна помош пристигнале во Либија во последното деноноќие. Во меѓувреме продолжуваат нападите на авионите на Северноатлантската алијанса која ...

НАТО синоќа продолжи со бомбардирање на Либија

Точка - 06.06.2011

НАТО синоќа продолжи со бомбардирање на Триполи и неговата околина, но засега не се знае точно која била целта на нападите.