TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Грција задоволна од новите македонски позиции

Алфа - 12.07.2009

Иванов, Груевски и Милошоски го прифатиле предлогот Северна Македонија. Останува да се договори само опсегот на употреба на ...

Две опции за јазикот и нацијата

Дневник - 11.07.2009

Нимиц ги предложил варијантите - една со латинична транскрипција на нашиот збор „македонски“, втора со новото сложено име и ...

Јазикот и идентитетот со ознака "МАКЕДОНСКИ", но со латинична транскрипција

Вечер Прес - 11.07.2009

Нимиц понудил две опции - јазикот и идентитетот да се означат како "МАКЕДОНСКИ", но со латинична транскрипција или во заграда ...

Скопје и Атина молчат за предлогот

Утрински - 10.07.2009

Државниот врв во средата вечерта заседаваше во Кабинетот на претседателот на Македонија, разгледувајќи го новиот предлог кој ...

Оптимизмот за името се брани со молчење

Време - 10.07.2009

По средбите на посредникот Метју Нимиц со македонскиот и со грчкиот државен врв, двете страни се доближуваат во ставовите за ...

Тајни разговори за јавен референдум

Дневник - 10.07.2009

Само еден ден по посетата на посредникот во преговорите за името, кој со оптимизам го напушти Скопје задоволен од ...

Власта тајно, јавноста јавно

Дневник - 10.07.2009

Премиерот Никола Груевски сега ја држи судбината на својата земја во свои раце и тој решава за нејзиниот евроатлантски курс, ...

Груевски жртвува министри како пиони

Утрински - 10.07.2009

Премиерот Никола Груевски драматично жртвува неколку пешаци и еден коњ за кралица.

Република Северна Македонија, македонски со латинична транскрипција И двојна формула со препорака до трети земји

Сител - 10.07.2009

Двојна формула со Република Северна Македонија (Republic of North Macedonia) за меѓународна употреба и уставното име за ...

Бакојани: Грција подготвена за заемноприфатливо решение за името

Вечер Прес - 10.07.2009

Предлог што Нимиц го претстави во земјава, како и во Атина, во средата вечерата беше тема на средбата на државниот врв.

Потребно е единство во државата додека внимателно се анализира предлогот на Нимиц

Вечер Прес - 10.07.2009

Специјалниот пратеник на генералниот секретар на ОН за разговорите околу името Метју Нимиц врз основа на средбите што ги имавме ...

Бакојани го кара Груевски по понудите на Нимиц

Н.Македонија - 10.07.2009

Треба да се разбере дека разговараме за решение што навистина ќе се почитува и кое ќе биде прифатливо за јавноста, истакна ...

Државниот врв се усогласи околу измените на Нимиц

BBC - 09.07.2009

Македонскиот државен врв одржа координација околу најновите измени на предлогот за името на медиијаторот Метју Нимиц.

Референдумот останува во игра

А1 - 09.07.2009

Македонскиот врв внимателно ги разгледа идеите предложени од медијаторот Метју Нимиц, при што е констатирано дека граѓаните на ...

Државниот врв расправаше за предлогот на Нимиц

Алсат-М - 09.07.2009

Македонскиот државен врв синоќа во претседателската Вила Водно разговараше за информациите добиени на одделните средби со ...

Се разговара само за името, повтори Нимиц во Атина

Утрински - 09.07.2009

Еден ден по Скопје, вчера и на Атина и' беше врачен новиот предлог од медијаторот од ОН за решавање на спорот за името, Метју ...

Грчки медиуми: Промените на Нимиц ориентирани кон Македонија

Алсат-М - 09.07.2009

Промените во предлогот на специјалниот посредник на ОН за грчко-македонскиот спор за името се ориентирани кон барањата на ...

Распродажба

Дневник - 09.07.2009

СДСМ одамна е во целосно транспарентна и погрешна приказна за што поскоро менување на името.

Метју Нимиц шири оптимизам

Дневник - 09.07.2009

Има држава што во ОН привремено е позната како ПЈРМ и целта е да се најде име за таа држава, објасни посредникот во Атина Со ...

Во пакетот на Нимиц двоен оптимизам

Време - 09.07.2009

Посредникот Метју Нимиц по средбите во Скопје и во Атина е оптимист дека двете страни се сериозно заинтересирани што поскоро да ...

Нимиц: Пооптимист сум од порано

Вест - 09.07.2009

Нимиц не спомена кој е народот што живее во државата за која се бара име, сепак мораше повторно да објаснува дека преговорите ...

Јолевски без коментар за измените на Нимиц

Алсат-М - 09.07.2009

Македонскиот преговарач за разликите околу името, амбасадорот Зоран Јолевски не сака јавно да ги коментира промените кои ги ...

„Подготвени сме за заемноприфатливо решение“ – рече денеска грчката шефица на дипломатијата

Канал5 - 09.07.2009

Бакојани смета дека Македонија го попречува патот до Европската Унија на земјите од Балканот.

Државниот врв го разгледа предлогот на Нимиц

Телма - 09.07.2009

Македонскиот државен врв вечерва во претседателската Вила Водно разговараше за информациите добиени на одделните средби со ...

Се разгледуваат можни решенија за името

Р.С.Европа - 09.07.2009

Македонскиот државен врв ќе оддржува координативни средби и во наредниот период за да ги разгледа идеите предложени од ...

Јолевски за МИА: Внимателно се анализира предлогот на Нимиц

Форум - 09.07.2009

Македонскиот преговарач за разликите околу името, амбасадорот Зоран Јолевски во интервју за МИА зборува за посетатата на ...

Нимиц во август очекува став за последните измени

Алфа - 09.07.2009

Нимиц во август очекува да ги слушне ставовите на двете страни за понудените измени на окомврискиот предлог.

Нимиц поголем оптимист од претходно

Кирилица - 09.07.2009

Посредникот во македонско-грчките разговори за спорот со името Метју Нимиц по средбата во Атина со министерката за надворешни ...

Референдумот останува во игра

Макфакс - 09.07.2009

Македонскиот врв внимателно ги разгледа идеите предложени од медијаторот Метју Нимиц, при што е констатирано дека граѓаните на ...

Средба на државниот врв- прифатливо решение, па референдум

Р.С.Европа - 09.07.2009

Македонија останува посветена да се најде решение прифатливо за македонската и за грчката страна, за кое граѓаните на Република ...

„Та неа“: Промените на Нимиц ориентирани кон барањата на Македонија

Алфа - 09.07.2009

Промените во предлогот на специјалниот посредник на ОН за грчко-македонскиот спор за името се ориентирани кон барањата на ...

Нимиц постави неформален рок за решавање на спорот со името

Нетпрес - 09.07.2009

Медијаторот на Обедиентите нации во спорот меѓу Атина и Скопје за името, Метју Нимиц, се фокусира само на името и ги става во ...

“Та неа“: официјално - Република северна Македонија, во билатерални односи... Македонија

Сител - 09.07.2009

Прашањето за решавање на спорот со името меѓу Атина и Скопје добива нови димензии, пишува грчкиот весник “Та неа“.

Јолевски за МИА: Внимателно се анализира предлогот на Нимиц

МРТ - 09.07.2009

Македонскиот преговарач за разликите околу името, амбасадорот Зоран Јолевски во интервју за МИА зборува за посетатата на ...

Јолевски - внимателно се анализира предлогот на Нимиц

Сител - 09.07.2009

Македонскиот преговарач за разликите околу името, амбасадорот Зоран Јолевски во интервју за МИА зборува за посетатата на ...

“Та неа“: Официјално - Република Северна Македонија, во билатерални односи... Македонија

Нетпрес - 09.07.2009

Прашањето за решавање на спорот со името меѓу Атина и Скопје добива нови димензии, пишува грчкиот весник “Та неа“.

Промените на Нимиц ориентирани кон Македонија - медиуми

Макфакс - 09.07.2009

Промените во предлогот на специјалниот посредник на ОН за грчко-македонскиот спор за името се ориентирани кон барањата на ...

Македонскиот државен врв дискутираше за измените предложени од посредникот Нимиц

Кирилица - 09.07.2009

Македонскиот државен врв вчера во претседателската Вила Водно разговараше за информациите добиени на одделните средби со ...

Референдумот останува во игра

МРТ - 09.07.2009

Македонскиот врв внимателно ги разгледа идеите предложени од медијаторот Метју Нимиц, при што е констатирано дека граѓаните на ...

Нимиц: Сега сме поблиску до решение

Вечер Прес - 09.07.2009

Мислам дека многу јасно ги чув позициите на двете страни. Така ќе ги оставам.

Нимиц оптимист, Скопје и Атина единствени во молкот

Н.Македонија - 09.07.2009

Со повеќе оптимизам дека Македонија и Грција се поблиску до решение за спорот за името, посредникот Метју Нимиц вчера излезе од ...

Името и идентитетот не може да се решаваат по закон на силеџии

Н.Македонија - 09.07.2009

Владата мора да излезе со недвосмислен став за иднината на безобразните преговори што ги деградираат меѓународното право и ...

Среда, 8 јули

BBC - 08.07.2009

За весниците во Македонија една од главните теми се деталите околу вчерашната посета на посредникот во грчко-македонскиот спор ...

Нимиц: Сега сум поголем оптимист

А1 - 08.07.2009

90 минути траеше средбата на посредникот на ОН во спорот за името Метју Нимиц и шефицата на грчката дипломатија Дора Бакојани.

Октомврискиот предлог модифициран

А1 - 08.07.2009

Медијаторот Нимиц на средбите со македонскиот државен врв понудил измени во неговиот последен предлог во октомври минатата ...

Нимиц останува оптимист дека набрзо ќе се дојде до решение на долгогодишниот спор

Канал5 - 08.07.2009

- Сега сум поголем оптимист од претходно, рече Метју Нимиц – специјален претставник на ОН во преговорите за името.

Нимиц нуди измени во опсегот за меѓународната употреба на новото име

Канал5 - 08.07.2009

Измени во опсегот за меѓународната употреба на новото име – неофицијално тоа се промените што ги направил медијаторот Нимиц во ...

Медијаторот Нимиц ги продолжува разговорите за името во Атина

Алсат-М - 08.07.2009

Посредникот во македонско-грчките разговори за спорот со името Метју Нимиц денеска ќе се сретне со властите во Атина во рамки ...

„Северна“, проширена и надградена

Време - 08.07.2009

Игор Чавески Посредникот во спорот за името Метју Нимиц вчера во Скопје на државниот врв му предложи измени на последниот ...

Северна само за државата

Дневник - 08.07.2009

Примарно зборуваме за името на земјата, никогаш не сум слушнал кој било официјален претставник од Грција да негира дека оваа ...

По Скопје, Нимиц на разговори во Атина

Deutsche Welle - 08.07.2009

Медијаторот на ОН денеска допатува во Атина на средба со грчките политичари, по средбите во Скопје со македонскиот државен врв.

Република Северна Македонија надоградена и проширена

Вест - 08.07.2009

Ова беа многу позитивни средби, имам чувство дека има повеќе доверба отколку во минатото и оти има доволно материјал за да ни ...

Нимиц донесе модифициран предлог

Утрински - 08.07.2009

Медијаторот од ОН, Метју Нимиц, вчера во Скопје го донесе модифицираниот октомвриски пакет-идеи за решавање на спорот околу ...

НИМИЦ ВО АТИНА - постои МАКЕДОНСКИ ИДЕНТИТЕТ И ЈАЗИК

Телма - 08.07.2009

САЊА ВАСИЌ МЕДИЈАТОРОТ МЕТЈУ НИМИЦ ВЕЛИ ДЕКА НАПРАВИЛ МИНИМАЛНИ ИЗМЕНИ ВО ПРЕДЛОГОТ ЗА РЕШЕНИЕ НА СПОРОТ СО ИМЕТО ОД ОКТОМВРИ, ...

Нимиц е поголем оптимист, но, не кажува зошто

Deutsche Welle - 08.07.2009

Медијаторот на ОН, Метју Нимиц, по средбите во Атина оцени дека Македонија и Грција се „поблиски сега отколку во минатото“ да ...

Нимиц во Атина:„Сега сум поголем оптимист од порано“

Алсат-М - 08.07.2009

Оптимизмот што го понесе од Скопје, медијадорот во спорот за името го потврди и средбите со шефицата на грчката дипломатија ...

Медијаторот Нимиц ги продолжува разговорите за името во Атина

Кирилица - 08.07.2009

Посредникот во македонско-грчките разговори за спорот со името Метју Нимиц денеска ќе се сретне со властите во Атина во рамки ...

Нимиц во Скопје разговараше за “Република Северна Македонија“

Нетпрес - 08.07.2009

Специјалниот посредник на Обединетите нации во спорот за името меѓу Македонија и Грција, вчера во Скопје со државниот врв на ...

Медијаторот Нимиц ги продолжува разговорите за името во Атина

Алфа - 08.07.2009

Посредникот во македонско-грчките разговори за спорот со името Метју Нимиц денеска ќе се сретне со властите во Атина во рамки ...

Поправениот предлог на Нимиц прифатлив за Грција

Форум - 08.07.2009

Новиот поправен предлог на Метју Нимиц околу разликите за името меѓу Македонија и Грација е прифатлив за грчката страна, но со ...

Измените на октомврискиот предлог на Нимиц

Алфа - 08.07.2009

Со образложение дека може да му наштети на процесот, македонските власти денеска не го оддржаа најавениот брифинг за новинарите ...

Нимиц во Атина – измените кои ги дадов се мали

Алфа - 08.07.2009

Грчката влада исто како и македонската од Метју Нимиц побара време за да ги разгледа измените кои тој ги предлага на неговиот ...

Во Атина Нимиц се сретна со Бакојани

Сител - 08.07.2009

Посредникот во македонско-грчките разговори за спорот со името Метју Нимиц по денешната средба во Атина со министерката за ...

Средба на македонскиот државен врв по посетата на Нимиц

Р.С.Европа - 08.07.2009

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов за вечерва свика средба на државниот врв во врска со дводневните разговори ...

Молк од двете страни околу новиот предлог на Нимиц

Сител - 08.07.2009

Македонија останува сериозна и конструктивна во процесот. Ова е единствениот коментар на македонскиот државен врв за вчерашните ...

Измените во предлогот на Нимиц се во корист на Скопје

Нетпрес - 08.07.2009

Измените, кои специјалниот пратеник на ООН во спорот меѓу Атина и Скопје за името, Метју Нимиц ќе ги направи во својот последен ...

Нимиц – Поблиску до договор

МРТ - 08.07.2009

Специјалниот пратеник на ОН рече дека е направен напредок во напорите да се затвори 18-годишниот спор за името меѓу Грција и ...

Медијаторот Нимиц ги продолжува разговорите за името во Атина

Сител - 08.07.2009

Посредникот во македонско-грчките разговори за спорот со името Метју Нимиц денеска ќе се сретне со властите во Атина во рамки ...

Метју Нимиц денеска во Атина

Р.С.Европа - 08.07.2009

Посредникот на ООН во спорот меѓу Македонија и Грција околу името на нашава земја Метју Нимиц, по посетата на Скопје, денеска ...

Macedonia/In/EU: Нимиц за основата за натамошни преговори

Макфакс - 08.07.2009

Оценката на медијаторот за прашањето името Метју Нимиц дека изменетиот октомвриски предлог е основа за натамошни преговори е ...

Нимиц на разговори во Атина

Макфакс - 08.07.2009

Медијаторот Метју Нимиц денеска е на разговори со властите во Атина, ден откако се сретна со државниот врв во Скопје, во нов ...

Знаци на надеж во преговорите за името Македонија

Нетпрес - 08.07.2009

Специјалниот посредник на Обединетите нации, Метју Нимиц, денеска изрази оптимизам дека конечно на повидок е решение на ...

Нимиц – Поблиску до договор

Макфакс - 08.07.2009

Специјалниот пратеник на ОН рече дека е направен напредок во напорите да се затвори 18-годишниот спор за името меѓу Грција и ...

Решението е поблиску од кога било досега, изјави Нимиц во Атина

Р.С.Европа - 08.07.2009

Специјалниот пратеник на Обединетите Нации, Метју Нимиц, денеска во Атина изрази оптимизам дека спорот меѓу Македонија и Грција ...

Нимиц денес на разговори во Атина

Нетпрес - 08.07.2009

Специјалниот посредник на ООН во спорот со името меѓу Атина и Скопје, Метју Нимиц, е на посета во Атина во врска со ново ...

Нимиц на разговори во Атина

МРТ - 08.07.2009

Медијаторот Метју Нимиц денеска е на разговори со властите во Атина, ден откако се сретна со државниот врв во Скопје, во нов ...

Нимиц: На маса е модифициран октомвриски предлог

Вечер Прес - 08.07.2009

Предлогот што го презентираше во октомври говори за името Република Северна Македонија и варијанти за употреба на терминот ...

Нимиц понуди модифицирана „Северна“

Н.Македонија - 08.07.2009

По серијата средби со македонскиот државен врв, посредникот истакна дека примарна тема на преговорите е референцата, а не ...

Нимиц се среќава со македонскиот државен врв

BBC - 07.07.2009

Американскиот посредник во разликите околу името меѓу Македонија и Грција, Метју Нимиц, утрово ги започна разговорите со ...

Нимиц: „Не се разговара за идентитетот“

BBC - 07.07.2009

Посредникот во грчко-македонските разговори околу името Македонија, Метју Нимиц, по денешните средби со државниот врв во Скопје ...

Нимиц понуди варијанта на октомврискиот предлог

Телма - 07.07.2009

Посредникот во македонско-грчките разговори за спорот со името Метју Нимиц на денешните разговори со македонскиот државен врв ...

Нимиц понуди измени на октомврискиот предлог за името

Канал5 - 07.07.2009

Посредникот во македонско-грчките разговори за спорот со името Метју Нимиц на денешните разговори со македонскиот државен врв ...

Нимиц понуди измени на октомврискиот предлог за името

Алсат-М - 07.07.2009

Посредникот во македонско-грчките разговори за спорот со името Метју Нимиц на денешните разговори со македонскиот државен врв ...

Секој посебно ќе му го кажува истото на Нимиц

Дневник - 07.07.2009

Задоволен што повторно е во Скопје, посредникот во преговорите за името Метју Нимиц вчера попладне допатува во Македонија на ...

Нимиц го сослушува државниот врв

Утрински - 07.07.2009

Медијаторот во спорот со името Метју Нимиц вчера допатува во Македонија и попладнето ги започна своите средби со македонскиот ...

Нимиц дојде по своето

Време - 07.07.2009

Посредникот во македонско-грчкиот спор за името, специјалниот пратеник на ООН Метју Нимиц, вчера во Скопје одржа средби со ...

Медијаторот Нимиц денеска на средби со Иванов и Груевски

Алсат-М - 07.07.2009

Посредникот на ОН за македонско-грчкиот спор околу името Метју Нимиц претпладнево, на одвоени средби, ќе разговара со ...

Октомврискиот предлог-основа за натамошни преговори

Deutsche Welle - 07.07.2009

Преговарачот на ОН Метју Нимиц денеска во Скопје имаше средби со македонскиот државен врв.

Промени во последниот предлог за решавање на спорот за името од октомври минатата година

Канал5 - 07.07.2009

Промени во последниот предлог за решавање на спорот за името од октомври минатата година – ова го понудил посредникот Метју ...

Средба на Нимиц со Иванов и Груевски

Нетпрес - 07.07.2009

Метју Нимиц, специјален пратеник на Генералниот секретар на организацијата на Обединетите нации за прашањето за името, деенска ...

Нимиц во Македонија, средби со Иванов и со Груевски

Р.С.Европа - 07.07.2009

Посредникот во македонско-грчкиот спор за името Метју Нимиц, кој вчера допатува во Скопје, во текот на денов ќе има одделни ...

Нимиц денеска ќе одговори дали дошол во Македонија со нов предлог

Кирилица - 07.07.2009

Посредникот на ОН за македонско-грчкиот спор околу името Метју Нимиц кој вчера допатува во Скопје, попладнето беше примен од ...

Медијаторот Нимиц денеска на средби со претседателот Иванов и со премиерот Груевски

МРТ - 07.07.2009

Посредникот на ОН за македонско-грчкиот спор околу името Метју Нимиц претпладнево, на одвоени средби, ќе разговара со ...

Медијаторот Нимиц денеска на средби со претседателот Иванов и со премиерот Груевски

Алфа - 07.07.2009

Посредникот на ОН за македонско-грчкиот спор околу името Метју Нимиц претпладнево, на одвоени средби, ќе разговара со ...

Нимиц на средби со Иванов и Груевски

Р.С.Европа - 07.07.2009

Медијаторот во спорот за името Метју Нимиц попладнево на одвоени средби ќе разговара со претседателот Иванов и премиерот ...

Нимиц на македонскиот државен врв му претставил измени на октомврискиот предлог

Нетпрес - 07.07.2009

Медијаторот во спорот со името меѓу Македонија и Грција, Метју Нимиц, на средбите со државниот врв претставил измени на ...

Нимиц:Октомврискиот предлог изменет - основа за понатамошни преговори

Макфакс - 07.07.2009

Октомврискиот предлог, модифициран, ќе биде основа за понатамошните преговори за името.

Нимиц понуди измени на октомврискиот предлог за името

Алфа - 07.07.2009

Посредникот во македонско-грчките разговори за спорот со името Метју Нимиц на денешните разговори со македонскиот државен врв ...

Нимиц: Владата да се изјасни за предложените измени на прeдлогот за името

Р.С.Европа - 07.07.2009

Медијаторот на Обединетите Нации за спорот со името Метју Нимиц денеска изјави оти предложил одредени измени на октомврискиот ...

Нимиц: Се преговара за референцата, нема да го чепкаме идентитетот

Форум - 07.07.2009

Метју Нимиц и државниот врв денеска разговарале за одредени измени и детали на последниот предлог „Северна Македонија“, но ...

Нимиц предложи измени на предлогот од октомври

Алфа - 07.07.2009

Откако Метју Нимиц им понуди на македонските власти измени на последниот пакет идеи од минатиот октомври изјави дека проблемот ...

Нимиц понуди измени на октомврискиот предлог за името

Сител - 07.07.2009

Посредникот во македонско-грчките разговори за спорот со името Метју Нимиц на денешните разговори со македонскиот државен врв ...

Нимиц понуди измени на октомврискиот предлог за името

Кирилица - 07.07.2009

Посредникот во македонско-грчките разговори за спорот со името Метју Нимиц на денешните разговори со македонскиот државен врв ...

Катимерини - Нимиц се заложува за побрзо решавање на спорот

Сител - 07.07.2009

Медијаторот Метју Нимиц се обидува да го затвори прашањето за името до декември, прогнозираат грчките медиуми.

Нимиц во Скопје и Атина со модифициран октомвриски предлог

Сител - 07.07.2009

Медијаторот Метју Нимиц дојде во Скопје и Атина со модифициран предлог од минатиот октомври.

Нимиц со измени на октомврискиот предлог за името

Р.С.Европа - 07.07.2009

Посредникот во македонско-грчкиот спор за името Метју Нимиц соопшти дека на денешните разговори со македонскиот државен врв во ...

Реакции на посетата на Метју Нимиц

Р.С.Европа - 07.07.2009

За ВМРО-ДПМНЕ, во овој момент, е најзначајна оценката на посредникот Метју Нимиц дека Македонија е конструктивна.

Нимиц понуди измени на октомврискиот предлог за името

МРТ - 07.07.2009

Посредникот во македонско-грчките разговори за спорот со името Метју Нимиц на денешните разговори со македонскиот државен врв ...

Нимиц ги продолжува разговорите во Скопје

Макфакс - 07.07.2009

Посредникот во македонско – грчките разговори за разликите околу името, Метју Нимиц денеска треба да ги продолжи разговорите со ...

Нимиц понуди измени на октомврискиот предлог за името

Вечер Прес - 07.07.2009

Посредникот во македонско-грчките разговори за спорот со името Метју Нимиц на денешните разговори со македонскиот државен врв ...

Нимиц: Долги и успешни разговори со Милошоски

Н.Македонија - 07.07.2009

Посредникот најверојатно нема да даде нов предлог, туку ќе се разговара за последниот предлог од минатиот октомври Долги ...

Милошоски и Нимиц на „добар и долг разговор“

А1 - 06.07.2009

Речиси час и половина разговараа доцна попладнево посредникот на Обединетите нации во спорот за името и шефот на македонската ...

Нимиц на средба со државниот врв

Утрински - 06.07.2009

Државниот врв на Македонија попладнево на одделни средби ќе се сретне со медијаторот од ОН во спорот со името, Метју Нимиц.

Медијаторот Нимиц во Македонија

Deutsche Welle - 06.07.2009

Преговарачот на ОН Метју Нимиц од денеска започнува нова рунда преговори со властите во Македонија и Грција за изнаоѓање ...

Нимиц не носи предлози, само рокови

Време - 06.07.2009

Посредникот Метју Нимиц денеска пристигнува на нова рунда разговори во Скопје, на кои ќе се обиде да ги притисне македонските ...

Нимиц во Македонија

Канал5 - 06.07.2009

Нимиц не се очекува во земјава да понуди нов предлог за решавање на спорот. Вообичаено тоа го прави на заедничка маса со ...

Медијаторот Нимиц во Македонија

Канал5 - 06.07.2009

Специјалниот посредник на Обединетите нации во спорот за името меѓу Македонија и Грција Метју Нимиц денеска ќе пристигне во ...

Нимиц ги почна разговорите во Скопје

Алсат-М - 06.07.2009

Посредникот во македонско – грчките разговори за разликите околу името, Метју Нимиц, ги почна попладнево разговорите со ...

Нимиц ги започна разговорите во Скопје

Телма - 06.07.2009

Посредникот во македонско – грчките разговори за разликите околу името, Метју Нимиц, ги почна попладнево разговорите со ...

Нимиц утре ќе одговори дали дошол во Македонија со нов предлог

Алсат-М - 06.07.2009

Медијаторот Метју Нимиц по денешната попладневна средба со министерот за надворешни работи Антонио Милошоски рече дека утре ќе ...

Медијаторот Нимиц во Македонија

Алсат-М - 06.07.2009

Специјалниот посредник на Обединетите нации во спорот за името меѓу Македонија и Грција Метју Нимиц денеска ќе пристигне во ...

Ништо ново ни за ни од Метју Нимиц

Дневник - 06.07.2009

Посредникот ќе се обиде да тестира некои идеи базирани на последниот предлог од октомври минатата година, претпоставуваат во ...

Нимиц одби да даде изјава по средбата со Милошоски

Р.С.Европа - 06.07.2009

Медијаторот Метју Нимиц по денешната попладневна средба со министерот за надворешни работи Антонио Милошоски рече дека утре ќе ...

Долга средба меѓу Нимиц и Милошоски во Скопје

Форум - 06.07.2009

Медијаторот Метју Нимиц, доцна попладнево оствари средба со министерот за надворешни работи, Антонио Милошоски, што траеше ...

Нимиц во Скопје, без расположение за изјави

Алфа - 06.07.2009

Метју Нимиц остана затворен за содржината на едно и полчасовната средба со шефот на дипломатијата Милошоски.

Нимиц ќе го опипува пулсот на Скопје и Атина

Макфакс - 06.07.2009

Специјалниот претставник на Обединетите нации(ОН) во спорот за името Метју Нимиц денеска и утре треба да престојува во ...

Министерот Милошоски се сретна со Медијаторот Нимиц

Сител - 06.07.2009

Посредникот на ОН за македонско-грчкиот спор околу името Метју Нимиц кој денеска допатува во Скопје, попладнево беше примен од ...

Нимиц доаѓа во Македонија

Р.С.Европа - 06.07.2009

Специјалниот посредник на Обединетите нации во спорот за името со Грција Метју Нимиц, денеска пристигнува во Скопје.

Медијаторот Нимиц доаѓа во Македонија

Кирилица - 06.07.2009

Специјалниот посредник на Обединетите нации во спорот за името меѓу Македонија и Грција Метју Нимиц денеска ќе пристигне во ...

Медијаторот Метју Нимиц денеска доаѓа во Скопје

Нетпрес - 06.07.2009

Метју Нимиц специјалниот посредник на Организацијата на Обединетите Нации во спорот за името меѓу нашата земја и Грција, денска ...

Медијаторот Нимиц во Македонија

Алфа - 06.07.2009

Специјалниот посредник на Обединетите нации во спорот за името меѓу Македонија и Грција Метју Нимиц денеска ќе пристигне во ...

Медијаторот Нимиц во Македонија

МРТ - 06.07.2009

Специјалниот посредник на Обединетите нации во спорот за името меѓу Македонија и Грција Метју Нимиц денеска ќе пристигне во ...

.... Да ми пројде летово

Форум - 06.07.2009

Посредникот на ОН во спорот за името амбасадорот Метју Нимиц денеска и утре доаѓа во посета на Скопје и Атина за да ги чуе ...

Средбата Нимиц - Милошоски закажана за попладне

Форум - 06.07.2009

Метју Нимиц, посредникот на Обединетите нации во спорот за разликите за името меѓу Грција и Македонија денеска попладне во ...

Нимиц во Скопје

Р.С.Европа - 06.07.2009

Медијаторот во спорот за името меѓу Македонија и Грција Метју Нимиц на одделни средби со државниот врв во Скопје попладнево и ...

Нимиц ги почна разговорите во Скопје

Макфакс - 06.07.2009

Посредникот во македонско – грчките разговори за разликите околу името, Метју Нимиц, ги почна попладнево разговорите со ...

Нимиц во Скопје на средби со државниот врв

Сител - 06.07.2009

Специјалниот посредник на Обединетите нации во спорот за името меѓу Македонија и Грција Метју Нимиц денеска ќе пристигне во ...

Нимиц: Сакам внимателно да ги слушнам македонските ставови

Вечер Прес - 06.07.2009

Ако двете страни сериозно се ангажираат за прашањето решение ќе има брзо, изјави Нимиц додавајќи "ќе барам од преговарачите ...

Не се знае со што пристигнува Нимиц во Скопје

Н.Македонија - 06.07.2009

Посредникот доцна попладнево ќе одржи одделни средби со премиерот Никола Груевски и со министерот за надворешни работи Антонио ...