TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

На листата и "Лошо образование"

Вечер - 04.12.2004

ЛОС АНЏЕЛЕС, 4 ДЕКЕМВРИ (МИА) - Неколку филмови од неанглиско говорно подрачје веќе се елиминирани од трката за Оскар, со оглед на правилото дека не можат да бидат работени во копродукција, како и тоа оти една земја не може да испрати повеќе од еден филм.

ГРУЕВСКИ БАРА АМНЕСТИЈА ЗА "РАШТАНСКИ ЛОЗЈА"?

Вечер - 04.12.2004

"Раштански лозја" и вооружените групи во Кондово се двете прашања на кои Владо Бучковски и Никола Груевски изнесоа дијаметрално спротивни ставови на вчерашната прва средба на лидерите на најголемите партии од власта и опозицијата.

Експеримент "бронхитис"

Вечер - 04.12.2004

Пишува: Валентина МАРЈАНОВИЌ Секоја есен, на почетокот на грејната сезона, за граѓаните на Скопје почнува една иста приказна: затоплувањето и скопска Топлификација. Навидум испаена песна, но секогаш со нов рефрен. Најуспешната монополска компанија во земјата АД "Топлификација" во континуитет е ...

"Вечер" - прв македонски весник на "Pressdisplay"

Вечер - 04.12.2004

Од вчера "Вечер" е првиот весник од Македонија што може да се најде на интернет-сајтот www.pressdisplay.com на кој се наоѓаат повеќе од 200 весници од над 50 земји во светот и тоа во оригинален формат. "Вечер" се јавува на македонски јазик, а сајтот ги води весниците пред нивните читатели од светот ...

"Договорот е за почит, но тој е наша заслуга!"

Вечер - 04.12.2004

"Целата иницијатива за вработување на децата без родители ја покрена здружението "Иднина", а не директорката Галаба Гаревска Златевска, која со директорот на "Тинекс", Владимир Тодоровиќ и министерот за труд и социјална политика Јован Манасиевски го потпиша договорот за вработување на дел од нашите ...

Разузнавачите "службено отсутни"

Вечер - 04.12.2004

Вчера објавената информација за тоа дека двојни македонски шпиони во истовреме цинкареле и за САД и за Русија, предизвика лавина реакции во Агенцијата за разузнавање. На нозе беа и седумтемина, петтемина оперативци и двајцата аналитичари, од "американското одделение" при МВР.

Во Скопје нема "невработени” родилки

Вечер - 04.12.2004

Во Главниот град речиси нема невработени родилки. Без малку сите тазе мајки добиваат боледување од касата на Фондот за здравствено осигурување. Ваквата состојба секако не е последица на некаква јагма на работодавците за вработување на бремени жени, ниту пак на стратегијата за намалувањето на ...

"Што сакам, тоа ќе си купам"

Вечер - 04.12.2004

Тригодишниот Никола Ристов од Демир Капија е новиот среќен добитник на 8 000 денари од наградната акција на "Вечер", со која им се заблагодаруваме на читателите за нивната 40-годишна верност. Нашата екипа, вчера ги посети во нивниот дом во Демир Капија за да му ја врачи наградата на малиот Никола.

МКГ го "реши" статусот на Косово

Вечер - 03.12.2004

Меѓународната кризна група го "реши" статусот на Косово пред преговорите за оваа покраина што се закажани за наредната година. Во извештајот на МКГ за безбедносната ситуација во светот, Косово и Србија и Црна Гора фигурираат како два одвоени ентитета.

Лилиќ "должи" објаснување

Вечер - 03.12.2004

Немилиот инцидент, што се случи во вагонот-сцена во која се случуваше театар, а во кој најдебелиот крај го извлече актерот Дејан Лилиќ, покрај чувството на олеснување што се пројде без поголеми последици, го одбележаа уште два шок-елемента.

Никола му ја "пролеа" крвта на Дејан

Вечер - 03.12.2004

На претпремиерната претстава "Танцот на пеперутките во "Ориент експресот", која завчеравечер во вагонот на Старата железничка станица имаа чест да ја проследат новинарите, за жал, по еден немил настан, се потврди дека, напати, театарот и животот се нераскинливо врзани.

Деко фаворит на Платини за "Златната топка"

Вечер - 02.12.2004

За Мишел Платини Португалецот Деко е фаворит за освојување на "Златната топка" годинава, што му се доделува на најдобриот играч во Европа. Поранешниот број 10 на Јувентус Платини ова го изјави пред италијанските новинари, каде е во посета.

Стефани Хохњец - новата хрватска "Мис спорт"

Вечер - 02.12.2004

Завчеравечер во Вараждинске Топлице се одржа 13. традиционален избор за најубавата хрватска спортистка. Во конкуренција на 16 колешки, престижната титула ја освои блондинката Стефани Хохњец, повеќекратна државна шампионка во ритмичка гимнастика.

СТОКОВНАТА "ТИПО" ЌЕ ПРЕРАСНЕ ВО ДЕЛОВЕН ЦЕНТАР

Вечер - 02.12.2004

Комерцијална банка одлучи да не ја продава Стоковната куќа "Типо" која се наоѓа во строгиот центар во Скопје, дознава "Вечер" од извори од Банката. Стоковната, според првичните планови, требаше да се продаде на лицитација за 7,5 милиони евра, но наши извори велат дека менаџментот на Банката, сепак, ...

"Невидливи" цариници

Вечер - 02.12.2004

На Скопскиот аеродором, конечно профункционира долгонајавуваниот црвен и зелен канал за царинска проверка на патничкиот промет. Овој проект на Царинската управа на Македонија има за цел да го забрза и олесни протокот и контролата на патниците преку аеродромите, односно максимално да го намали ...

Ограбен автомат клубот "Хронометар Робоев"

Вечер - 02.12.2004

Вчераутро, петнаесетина минути по три часот, ограбен е автомат клубот "Хронометар Робев" лоциран на улица "Јани Луковски" во Трговскиот центар во Автокоманда. Вооружен разбојник, чиј идентитет во моментов не е познат, со закана од пиштол и нож го нападнал вработениот во Клубот, триесет и ...

"Пеперутките..." кон Европа со вагонот на Стара железничка

Вечер - 02.12.2004

Со претставата "Танц на ноќните пеперутки во ориент експресот" од Петре Бакевски, а во режија на Виолета Џолева, чија праизведба ќе биде утревечер на полноќ, ќе заживее еден музејски, одамна "подзаборавен" простор - вагонот што се наоѓа на Старата железничка станица во Скопје.

"Неплаќачите ни го оставаат сметот пред нос"

Вечер - 02.12.2004

"Нашите соседи кои воопшто не ги плаќаат комуналните сметки и кои јавното комунално претпријатие со право ги казни со тоа што не им го подига индивидуалниот смет, сега отпадоците ги оставаат до нашите канти"-реагира Вера Среброва, жителка на населбата Пинтија.

"Чувари на плажата" најлоша, "Симпсонови" најдобра тв серија

Вест - 01.12.2004

Лондон, - Популарната серија "Чувари на плажата" со Памела Андерсон и Дејвид Хаселхоф во главните улоги, е прогласена за најлоша серија на сите времиња. Според резултатите од истражувањето што го спроведе британското списание "Бродкаст" на второто место на списокот на лоши серии кои се прикажуваат ...

"Лашко" ќе ја тужи Србија?

Вечер - 01.12.2004

"Математички се е јасно. За државниот пакет акции во "Књаз" од 41,28 отсто, по цена од 19 000 денари по акција колку што ние понудивме, вкупната сума што би ја добила државата изнесува 37,7 милиони евра. Понудата на "Апурна" е за три милиони помала" - вели Марко Вилфан, советник на Пивоварна ...

"Чувари на плажата", најлоша американска серија

Вечер - 01.12.2004

"Чувари на плажата" серија полна со совршени фигури, со Памела Андерсон и Дејвид Хаселхоф во главните улоги, е прогласена за најлоша американска серија на сите времиња. Едно време таа беше најгледаната серија која ја гледаа околу милијарда луѓе во 140 земји.

"Парада на светилките" во ТЦ "Бисер"

Вечер - 01.12.2004

"Парада на светилките" е мотото на кампањата со која Црвениот крст на Скопје ќе го одбележи Први декември - светскиот ден за борба против ХИВ/сида. Волонтерите на Црвениот крст од сите пет Општински организации на Црвениот крст на Скопје, вечерва во 18 часот, со запалени свеќи ќе парадираат низ ТЦ ...

Милиони акции на „Гугл“ на берза

Време - 30.11.2004

ПОТЕГ НА ОСНОВАЧИТЕ Младите основачи на „Гугл“, Лари Пејџ и Сергеј Брин, планираат во наредните 18 месеци да продадат по 7,2 милиони акции што, според сегашната цена на акциите на најпопуларниот интернет-пребарувач, може да им донесе 1,2 милијарди долари приход.

"Животот ќе стане покомлициран"

Вечер - 30.11.2004

"По изборот на Владо Бучковски за лидер на СДСМ и иден премиер на Република Македонија, животот на нашето семејство ќе стане покомлициран", ни изјави Анета Бучковска, сопруга на министерот за одбрана, кој од претседателот на државата го доби мандатот за составување на новата Влада.

Брега за Нова година на плоштадот Македонија"

Вечер - 30.11.2004

За Нова година не планирајте да барате добра журка. Една добра журка по се изгледа ве планира вас. Можеби зимава не мириса на снег, но речиси е извесно дека мириса на голема балканска журка во центарот на Скопје. Имено, како што се слуша и зборува, на Горан Бреговиќ, големата ју-рок легенда и ...

"Радо банка" ќе се спои со "Македонска"

Вечер - 30.11.2004

"Македонска банка" и "Радо банка" ќе се спојат во една банка, дознава “Вечер” од доброупатените банкарски кругови. За спојувањето подготовките се веќе во тек, и како што велат наши извори, се планира целата работа да финишира по Нова година.

Роналдињо, Шева и Анри по "Златната топка"

Вечер - 30.11.2004

Роналдињо, Шевченко или Анри? Кој од овие тројца врвни фудбалери ќе биде избран за играч на 2004 година, според Светската фудбалска асоцијација (ФИФА) ќе се дознае на 20 декември, на гала-церемонија во "Опера хаус" во Цирих, Швајцарија.

И студентите ќе "играат" на Берза

Вечер - 30.11.2004

Сите студенти во државата, од јануари идната година ќе добијат шанса да ги пробаат своите инвеститорски способности и да "играат", односно да тргуваат на Македонската берза. Ова е новиот проект на Македонската берза т.н. "Студентска берза", кој ќе им даде шанса на заинтересираните студенти од сите ...

Колку ќе не чини "образовната" карта за Европа?

Вечер - 30.11.2004

За подобро образование и зачекорување во водите на европскиот високо образовен систем постојано се говори, се организираат трибини, конференции, тркалезни маси, се кршат копја околу финансиските средства, но барем засега, никој од надлежните не излезе со податок колку средства државата треба да ...

"ВИСАТ" БУЏАКУ И АВРАМОВСКИ ?

Вечер - 30.11.2004

Мандаторот за составување нова влада Владо Бучковски вчера оствари средба со Бранко Црвенковски на која претседателот на државата, согласно уставните одредби бил консултиран за персоналното пополнување на министерствата за одбрана, за надворешни и за внатрешни работи.

Затворање со "Амелија Пулен" и "Со глава в ѕид"

Вечер - 30.11.2004

Со францускиот филм "Амелија Пулен" во придружна и германскиот "Со глава в ѕид" во официјалната програма, завршува годинашниот фестивал на европски филм "Синедејс", кој за Македонија се организираше во киното "Фросина". Авантурите на Амелија Пулен е филм што е веќе добро познат на нашата јавност, ...

"Трета Мајка" на Стефановски и Тадиќ - албум на неделата

Вечер - 30.11.2004

Третиот по ред албум на тандемот Стефановски - Тадиќ "Трета Мајка" и понатаму и со несмален интензитет ги ниже симпатиите на почитувачите на нивната музика. Имено, минатата недела албумот е прогласен за албум на неделата на веб-страницата www.allaboutjazz.com , каде во одличната критика, посветена ...

"Безволна" полиција

Вечер - 30.11.2004

Дали е "безволна" тетовската полиција не само во борбата против трговијата со луѓе, туку и во други сегменти од нејзиниот делокруг на ангажирање? Еве неколку примери. Преседателот на МЗ "Теќе", каде што живеат околу 20.000 жители во мешан етнички состав, но со доминантно албанско население, ...

"Вечер" ја исполни желбата на Стефан

Вечер - 30.11.2004

На десетгодишниот Стефан Јовановски од Скопје му се исполни новогодишната желба. Овојпат остварувач на детскиот сон не е Дедо Мраз, туку дневниот весник "Вечер". Со парите од наградната акција на "Вечер", со која им се заблагодаруваме на нашите читатели за нивната 40-годишна верност, Стефан ќе си ...

"СЦЕНИ ОД ЖИВОТОТ" ПОЧЕТОК НА КРЕАТИВНОСТ И УМЕТНОСТ

Вечер - 30.11.2004

Пиесата "Сцени од животот" е најновата постановка во МНТ, која премиерно ќе биде изведена в сабота, а зад која стои авторски тим од Лондон, Англија. Делото на сцена го отвора режисерот Филип Неман, а автор е Овен Мек Кеферти.

"Гугл" на продажба

Вечер - 29.11.2004

Младите основачи на "Гугл", Лари Пејџ и Сергеј Брин планираат во наредните 18 месеци да продадат по 7,2 милиони акции, што, според сегашната цена на акциите на најпопуларниот Интернет пребарувач, може да им донесе 1,2 милијарди долари приход.

Професија "торбар"

Вечер - 29.11.2004

Занимање торбар. Професионална определба од понов датум. Кон "торбарството" се определуваат се повеќе млади, ама и стари. Популарно занимање е во Крива Паланка последниве пет-шест години. Оваа професија се развива и во другите погранични места во Македонија и особено доходовна станува во Струмичко, ...

Фондот бара "рамка" за преземање на сервисирање на посмртнината

Вечер - 29.11.2004

Фондот за пензиско и инвалидско осигурување на Македонија ќе побара измените во законската регулатива со која ќе се обезбеди единствено сервисирање на солидарниот денар што го издвојуваат пензионерите. ”Заради обезбедување долгорочна одржливост на солидарниот фонд, како и запазување на принципот на ...

Сегашната локација го "уби " ентузијазмот кај ликовните уметници

Вечер - 29.11.2004

Интересот кај членовите на ДЛУМ за поставување на изложба е многу намален, а и бројот на попатни минувачи е речиси сведен на минимум, вели Костадин Танчев - Динка, претседател на ДЛУМ, а како причина ја наведува катастрофалната локација на салонот, во зградата спроти новата Железничка станица.

Борис Гризлов - претседател на "Единствена Русија"

Вечер - 29.11.2004

МОСКВА, 29 НОЕМВРИ(МИА). - На конгресот на руската владејачка партија "Единствена Русија" на нововоспоставената функција претседател на Партијата едногласно е избран претседателот на Долниот дом на Парламентот, Борис Гризлов.

"Романтичарите" ги заверија шампионските амбиции

Вечер - 29.11.2004

Ефектен фудбал се играше на Градскиот стадион во саботата, на дербито меѓу лидерот на табелата Работнички К. и актуелниот шампион Победа. Со вкупно пет постигнати погодоци, од кои четири во првото полувреме, на средбата, победата им припадна на домашните, кои славеа со 3:2.

Изгореа три училници во Основното училиште "Никола Карев"

Вечер - 29.11.2004

Во пожар кој саботата го зафати Основното училиште "Никола Карев" во Пробиштип делумно изгореа три кабинети, по хемија, физика и техничко образование како и три алуминиумски прозорци. Во инцидентот нема ниту загинати ниту повредени.