TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Фотографии: Достоинствено прославување на Бадник и Божик во Сиднеј

Falanga - 11.01.2014

Македонците во Сиднеј достоинствено ги прославија Бадник и Божик. Пастирите и мудрeците се поклониле на Богомладенецот Христос а ангелите пееле од небесата „Слава на Бога во висините, на земјата мир ...

Христос се роди за да донесе слога и братска љубов

Н.Македонија - 08.01.2014

Во сите храмови на Македонската православна црква вчера се одржаа божиќни литургии, а централното одбележување се одржа во соборниот храм „Свети Климент Охридски“ Празниците да ни бидат денови за ...

Црквата затворена за Македонците во Брисел

МРТ - 08.01.2014

Вчера вратите на црковните простории на Сент Мишел во Брисел останаа затворени за Македонците со православна христијанска вероисповед кои веќе неколку години токму тука традиционално го прославуваа ...

Втор ден Божик

Тера - 08.01.2018

Денеска е вториот ден од Божиќ, кога христијанската Црква и оддава слава на Пресветата Божја Мајка, родителка на Господ и спасителот Исус Христос. Ова празнување се нарекува нејзин собор затоа што на тој ден се собираат сите верни за да ја прослават ...

Втор ден Божиќ - Посветен на Пресвета Богородица

Охрид Прес - 08.01.2014

Христовото доѓање е најголем дар за нас луѓето. На овој ден да не се заборават сиромашните, да им се помогне на беспомошните“, е пораката која се праќа на вториот ден од Христовото раѓање.

Македонците во Белгија немаа црква да го прослават Божик

Нетпрес - 08.01.2014

Вчера вратите на Црковните простории на Сент Мишел во Брисел останаа затворени за македонците со православна христијанска вероисповест кои веке неколку години токму тука традиционално го прославуваа ...

Ден посветен на мајката Божја

Falanga - 08.01.2014

Во православните храмови се пееја утринските литургии. Христовото доѓање е најголем дар за нас луѓето. На овој ден да не се заборават сиромашните, да им се помогне на беспомошните“, е пораката која ...

Православните христијани го слават Рождеството Христово – Божик

24 Вести - 07.01.2019

Православните христијани во Македонија денеска го слават Рождеството Христово-Божик. Во сите храмови на Македонската православна црква изутринава се одржуваат божикни литургии. Централното одбележување е во Соборниот храм „Свети Климент Охридски“ во ...

Денеска е Божиќ

Р.С.Европа - 07.01.2014

Православните христијани денеска го слават христовото раѓање - Божиќ. Станува збор за вториот најголем празник во христијанството по Велигден. Покрај тоа што празникот има единствено значење за сите ...

Православните христијани денеска го слават Божик

Нова ТВ - 07.01.2014

Православните христијани денеска го слават Христовото раѓање – Божик. Празникот на раѓањето Христово ќе биде одбележан во сите храмови на Македонската православна црква со божиќни литургии.

„Соборно радување во Господа“

Глас на Америка - 07.01.2014

За Божиќ, верниците во православните храмови со свеќа во рака си посакаа здравје среќа, љубов, мир и благосостојба. „При празнувањето на овој голем ден, но и на останатите празници, најважна е пред ...

Божикна честитка од лидерот на сдсм

Телма - 07.01.2014

Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Зоран Заев, по повод големиот христијански празник Рождество Христово Божик, упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква, ...

Честитка за Божик од ВМРО-ДПМНЕ

А1 On - 07.01.2014

На православните христијани во Македонија ВМРО-ДПМНЕ им го честита големиот празник Рождество Христово – Божик. - Празничните денови нека донесат радост, топлина и спокој во секој дом.

Христос се роди! Вистина се роди!

БркајРабота - 07.01.2014

Православните христијани во Македонија денеска го слават Рождеството Христово-Божик. Во сите храмови на Македонската православна црква изутринава се одржуват божикни литургии.

Црвенковски со честитка за Божик

А1 On - 07.01.2014

Здравје, среќа и успех во животот на сите граѓани на Македонија им посака денеска поранешниот шеф на државата, Бранко Црвенковски. Тој денеска испрати и честитка по повод големиот христијански ...

ВМРО-ДПМНЕ: Празничните денови нека донесат радост

+инфо - 07.01.2014

ВМРО-ДПМНЕ на сите православни христијани во Македонија им го честита големиот празник, Рожденство Христово, Божиќ, се вели во пораката од партијата до граѓаните кои денеска го слават Божик.

Црвенковски: Да ни е вечен Божик

+инфо - 07.01.2014

Здравје, среќа и успех во животот на сите граѓани на Македонија им посака денеска поранешниот шеф на државата, Бранко Црвенковски. Тој денеска испрати и честитка по повод големиот христијански ...

Христос се роди! Честит Божиќ!

Канал5 - 07.01.2014

Православните христијани го прославуваат Христовото раѓање - Божиќ, кој претставува еден од најрадосните празници. По Велигден, ова е втор најголем празник во христијанството.

Христос се роди! Вистина се роди!

Сител - 07.01.2014

Православните христијани во Македонија денеска го слават Рождеството Христово-Божик. Во сите храмови на Македонската православна црква изутринава се одржуват божикни литургии.

Православните верници го слават Божик

Либертас - 07.01.2014

Православните христијани денеска го слават христовото раѓање – Божик. Тоа е вториот најголем празник во христијанството по Велигден. Покрај тоа што празникот има единствено значење за сите ...

Православните христијани го слават Рождеството Христово – Божик

Канал5 - 07.01.2019

Православните христијани во Македонија денеска го слават Рождеството Христово-Божик. Во сите храмови на Македонската православна црква изутринава се одржуваат божикни литургии. Централното одбележување е во Соборниот храм „Свети Климент Охридски" во ...

Христос се роди! Вистина се роди!

Вечер - 07.01.2014

Православните христијани во Македонија денеска го слават Рождеството Христово-Божик. Во сите храмови на Македонската православна црква изутринава се одржуват божикни литургии.

Честитка за Божик од ВМРО-ДПМНЕ

Канал5 - 07.01.2014

На православните христијани во Македонија ВМРО-ДПМНЕ им го честита големиот празник Рождество Христово - Божик. - Празничните денови нека донесат радост, топлина и спокој во секој дом.

ВМРО-ДПМНЕ им го честита Божиќ на православните христијани

Сител - 07.01.2014

На православните христијани во Македонија ВМРО-ДПМНЕ им го честита големиот празник Рождество Христово - Божик. - Празничните денови нека донесат радост, топлина и спокој во секој дом.

Г.г. Стефан: Внимавајте на туѓата експанзија во Македонија!

Канал5 - 07.01.2014

Слободните денови за Бадник и за Божик се дадени за да се прославува верското, а не за да се трошат на недуховни работи, порача поглаварот на Македонската православна црква - Охридска архиепископија ...

Црвенковски им го честитка Божик на верниците и на МПЦ

Либертас - 07.01.2014

Здравје, среќа и успех во животот на сите граѓани на Македонија им посака денеска поранешниот шеф на државата, Бранко Црвенковски. Тој денеска испрати и честитка по повод големиот христијански ...

ПРАВОСЛАВНИТЕ ВЕРНИЦИ ГО СЛАВАТ БОЖИЌ: Празник на мирот и единството

Телеграф - 07.01.2014

Со Божик е поврзана и пословицата: „Пред Божик зад Божик кај да си, дома да си“ што има двојно значење Православните христијани денеска го слават христовото раѓање – Божиќ.

Православните христијани го слават Рождеството Христово-Божик

Бриф - 07.01.2014

Православните христијани во Македонија денеска го слават Рождеството Христово-Божик. Во сите храмови на Македонската православна црква изутринава се одржуват божикни литургии.

ВМРО-ДПМНЕ: Радост, топлина и спокој во секој дом

Телеграф - 07.01.2014

Успехот на поединецот е и успех на државата, пишува во честитката од владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ на православните христијани во Македонија им го честита големиот празник Рождество Христово - ...

Христос се роди! Вистина се роди!

OhridNews - 07.01.2019

Православните христијани денеска го слават Христовото раѓање – Божик, еден од најрадосните празници. Традиционално тие големиот празник го дочекаа со посна, но богата бадникова трпеза. По повод големиот христијански празник Рождество христово ...

Христос се роди! Честит Божик!

Sky - 07.01.2014

Божик — денот на христовото раѓање според христијанската традиција. Тоа е втор најголем празник во христијанството, по Велигден. Божик е најрадосен христијански празник. Бидејќи на овој ден, според христијанската вера се роди Божјиот Син, Исус ...

Божиќен обичај

02.мк - 07.01.2014

Божиќ е најрадосниот православен празник. Првиот ден е секогаш седми јануари и се празнува три дена. Луѓето се поздравуваат со: “Христос се роди!”, а на тоа се враќа: “Навистина, тој се роди!” На ...

Христос се роди! Вистина се роди!

Курир - 07.01.2014

Православните христијани во Македонија денеска го слават Рождеството Христово-Божик. Во сите храмови на Македонската православна црква изутринава се одржуват божикни литургии.

Божиќ - празник кој ни навестува дека се остваруваат сите пророштва за доаѓањето на ветениот месија

Охрид Прес - 07.01.2014

Православните христијани денеска го одбележуваат најголемиот христијански празник Рождество Христово - Божиќ. Во домовите владее празнична атмосфера, а најблиските се собираат и заеднички, во семејна ...

Христос се роди - За многу години Божиќ

Охрид Прес - 07.01.2014

Со свети архиерејски литургии во сите парохиски цркви во Македонија, утрово започна слевењето на големиот православен празник Рождество Христово - Божиќ.

Мир божји – Христос се роди

Кумановски м. - 07.01.2014

Божик — денот на Христовото раѓање според христијанската традиција. Тоа е втор најголем празник во христијанството, по Велигден. Црквите кои го користат Грегоријанскиот календар, вклучувајќи ги сите ...

Православните христијани го слават Рождеството Христово-Божиќ

Скопје инфо - 07.01.2018

Православните христијани во Македонија денеска го слават Рождеството Христово-Божиќ. Во сите храмови на Македонската православна црква изутринава се одржуваат божиќни литургии. Централното одбележување е во Соборниот храм „Свети Климент Охридски“ во ...

ВМРО-ДПМНЕ: Празничните денови нека донесат радост, топлина и спокој во секој дом

Курир - 07.01.2014

ВМРО-ДПМНЕ на сите православни христијани во Македонија им го честита големиот празник, Рожденство Христово- Божик. - Празничните денови нека донесат радост, топлина и спокој во секој дом.

ВМРО-ДПМНЕ: Празничните денови нека донесат радост, топлина и спокој

Република - 07.01.2014

- Празничните денови нека донесат радост, топлина и спокој во секој дом. Во овие празнични мигови да се присетиме на христијанските вредности на милосрдие, љубов, хуманост и толеранција кон нашите ...

ВМРО-ДПМНЕ го честита Божик

Press24 - 07.01.2014

ВМРО-ДПМНЕ денеска им го честита големиот празник, Рожденство Христово, Божиќ на сите православни христијани. -Празничните денови нека донесат радост, топлина и спокој во секој дом.

Православните верници го слават Рождеството Христово: Христос се роди!

Популарно - 07.01.2014

Со свети архиерејски литургии во сите парохиски цркви во Македонија, утрово започна слевењето на големиот православен празник Рождество Христово -Божиќ.

Христос се роди! Вистина се роди!

Орбис - 07.01.2014

, Пред повеќе од две илјади години, кога се исполни времето, се случи настан што го преобрази и осмисли текот на историјата. Откако со непослушноста се оддалечија од својот Создател, луѓето ја ...

Христос се роди – навистина се роди!

Фама - 07.01.2014

Православните христијани денеска го слават Божиќ – раѓањето на Исус Христос. Христовото раѓање ќе биде одбележано во сите храмови на Македонската православна црква со божиќни литургии, а централното ...

Градоначалникот на општина Дебарца го честита Божик

OhridNews - 07.01.2014

По повод Божик - денот на раѓањето на Исус Христос, празнична честитка до православните верници упати градоначалникот на општина Дебарца. Во честитката се вели: „Христовото раѓање е најзначаен миг ...

Христос се роди! Вистина се роди!

InfoSpot - 07.01.2014

Православните христијани денеска го слават Христовото раѓање – Божик, еден од најрадосните празници. Традиционално тие големиот празник го дочекаа со богата посна бадникова трпеза.

Христос се роди-навистина се роди

ТВМ - 07.01.2014

Со утринските литургии по црквите и храмовите, Македонската православна црква го започна празнувањето на Божик, празник за раѓањето на Исус Христос, најрадосното случување во христијанскиот свет.

Божиќна честитка од градоначалникот Бакрачески

ТВМ - 07.01.2014

Рождеството Христово го означува најзначајниот миг во човековата историја, симболизирајќи ги новите вредности, мирот, човекољубието, толеранцијата и милосрдието.

ВМРО-ДПМНЕ: Празничните денови нека донесат радост, топлина и спокој во секој дом

Нетпрес - 07.01.2014

ВМРО-ДПМНЕ на сите православни христијани во Македонија им го честита големиот празник, Рожденство Христово- Божик. „Празничните денови нека донесат радост, топлина и спокој во секој дом.

Г.Петар ги даруваше дeцата од домот за доенчиња во Битола

Орбис - 07.01.2014

Денес е голем и спасоносен празник Христовото рожденство – Божиќ. Бидејќи денеска Христос е Богомладенецот, најприлежно е да се посетат децата, бидејќи денеска може да се каже дека и на децата е ...

Црвенковски со честитка за Божик

Sky - 07.01.2014

Здравје, среќа и успех во животот на сите граѓани на Македонија им посака денеска поранешниот шеф на државата, Бранко Црвенковски. Тој денеска испрати и честитка по повод големиот христијански ...

ВМРО-ДПМНЕ со честитка по повод Божик

Макфакс - 07.01.2014

ВМРО-ДПМНЕ на сите православни христијани во Македонија им го честита големиот празник, Рожденство Христово, Божик. „Празничните денови нека донесат радост, топлина и спокој во секој дом.

Христос се роди - За многу години Божиќ

Inpress - 07.01.2014

Скопје, 7. јануари 2014 (ИНПРЕС) Со свети архиерејски литургии во сите парохиски цркви во Македонија, утрово започна слевењето на големиот православен празник Рождество Христово -Божиќ.

Божикни литургии во сите православни цркви

Денешен - 07.01.2014

Православните христијани во Македонија денеска го слават Рождеството Христово-Божик. Во сите храмови на Македонската православна црква изутринава се одржуват божикни литургии.

Христос се роди! Вистина се роди!

Економски - 07.01.2014

Православните христијани во Македонија денеска го слават Рождеството Христово-Божик. Во сите храмови на Македонската православна црква изутринава се одржуват божикни литургии.

Честитка за Божик од ВМРО-ДПМНЕ

Lider - 07.01.2014

На православните христијани во Македонија ВМРО-ДПМНЕ им го честита големиот празник Рождество Христово – Божик. - Празничните денови нека донесат радост, топлина и спокој во секој дом.

Христос се роди! Вистина се роди!

Falanga - 07.01.2014

Божикно послание на Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан заедно со Светиот архиерејски синод на МПЦ-ОА. Православните христијани во Македонија денеска го слават Рождеството Христово-Божик.

ВМРО-ДПМНЕ: Празничните денови нека донесат радост, топлина и спокој во секој дом

Falanga - 07.01.2014

Празничните денови нека донесат радост, топлина и спокој во секој дом. ВМРО-ДПМНЕ на сите православни христијани во Македонија им го честита големиот празник, Рожденство Христово- Божик.

Заев со честитка за Божиќ до МПЦ и православните верници

Нова ТВ - 06.01.2014

Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Зоран Заев, по повод големиот христијански празник Рождество Христово Божиќ, упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква, ...

Ахмети упати честитка по повод Божик

Р.С.Европа - 06.01.2014

Претседателот на ДУИ Али Ахмети до православните верници упати честитки по повод големиот православен празник, Божик. „Божик е еден од најголемите христијански празници што ги зближува луѓето не само ...

Али Ахмети го честита Божиќ

Нова ТВ - 06.01.2014

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети им го честиташе Божиќ на православните христијани. Во неговата честитка се вели: - Божик е еден од најголемите христијански празници што ги зближува луѓето не само со Бога, ...

Честитка од СДСМ по повод Божик

Утрински - 06.01.2014

Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Зоран Заев, по повод големиот христијански празник Рождество Христово Божиќ, упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква, ...

Честитка од државниот врв за Божик

Утрински - 06.01.2015

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, премиерот Никола Груевски и претседателот на Собранието Трајко Вељаноски упатија честитки до Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан и до сите православни христијани, по повод големиот ...

Честитка од претседателот на ДУИ за Божик

Утрински - 06.01.2014

Претседателот на Демократската унија за интеграција (ДУИ) Али Ахмети до православните верници упати честитки по повод големиот православен празник - Божик.

Честитка од претседателот на Собранието Вељановски по повод Божиќ

А1 On - 06.01.2014

Честитката упатена од претседателот на Собранието на РМ, Трајко Вељановски до Архиепископот Охридски и Македонски, г.г. Стефан, ја пренесуваме во целост: Ваше Блаженство, Со особена чест и ...

Честитка од СДСМ по повод големиот христијански празник Рождество Христово Божик

А1 On - 06.01.2014

Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Зоран Заев, по повод големиот христијански празник Рождество Христово Божиќ, упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква, ...

Честитка за Божик од претседателот Ѓорге Иванов

А1 On - 06.01.2014

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов упати честитка по повод раѓањето Христово – Божик до архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан, членовите на Синодот, свештенството, ...

Ахмети упати честитка по повод големиот христијански празник Божик

А1 On - 06.01.2014

Претседателот на Демократската унија за интеграција (ДУИ) Али Ахмети до православните верници упати честитки по повод големиот православен празник – ...

Лидерот на СДСМ упати божиќна честитка до верниците и до г.г. Стефан

+инфо - 06.01.2014

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, по повод големиот христијански празник Рождество Христово Божик, упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква, архиепископот охридски и македонски, г.г.

Иванов: Црквата не учи на човекољубие и милосрдие

+инфо - 06.01.2014

Славејќи го најголемиот ден од сите денови, денот кога се роди Синот Божји, се присетуваме на сè што е важно и што нè прави луѓе. Ја славиме желбата – љубовта, мирот и милосрдието да бидат нашите ...

Лидерот на ДУИ упати честика за Божик до верниците

+инфо - 06.01.2014

Лидерот на ДУИ Али Ахмети упати честитка до православните верници во Република Макеоднија по повод чествувањето на големиот христијански празник Божик.

Честитка од претседателот на Собранието Вељановски по повод Божиќ

Сител - 06.01.2014

Честитката упатена од претседателот на Собранието на РМ, Трајко Вељановски до Архиепископот Охридски и Македонски, г.г. Стефан, ја пренесуваме во целост: Ваше Блаженство, Со особена чест и ...

Честитка од Вељаноски по повод големиот христијански празник раѓањето Христово - Божиќ

Канал5 - 06.01.2014

Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски, на членовите на Светиот Архиерејски Синод на Македонската Православна Црква - Охридска Архепископија, како и на сите православни ...

Честитка од Вељаноски по повод големиот христијански празник раѓањето Христово – Божиќ

Либертас - 06.01.2014

Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски, на членовите на Светиот Архиерејски Синод на Македонската Православна Црква – Охридска Архепископија, како и на сите православни ...

Честитка од Заев по повод големиот христијански празник Рождество Христово Божиќ

Либертас - 06.01.2014

Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Зоран Заев, по повод големиот христијански празник Рождество Христово Божиќ, упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква, ...

Претседателот Иванов го честиташе Божиќ

Сител - 06.01.2014

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов упати честитка до Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан и до сите христијани по повод големиот празник раѓањето Христово - Божиќ.

Честитка за Божик од претседателот Ѓорге Иванов

Либертас - 06.01.2014

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов упати честитка по повод раѓањето Христово – Божик до архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан, членовите на Синодот, свештенството, ...

Ахмети упати честитка по повод големиот христијански празник Божик

Сител - 06.01.2014

Претседателот на Демократската унија за интеграција (ДУИ) Али Ахмети до православните верници упати честитки по повод големиот православен празник - Божик.

Ахмети упати честитка по повод големиот христијански празник Божик

Канал5 - 06.01.2014

Претседателот на Демократската унија за интеграција (ДУИ) Али Ахмети до православните верници упати честитки по повод големиот православен празник - Божик.

Честитка од Ахмети за Божик

Либертас - 06.01.2014

Претседателот на Демократската унија за интеграција (ДУИ) Али Ахмети до православните верници упати честитки по повод големиот православен празник – Божик.

Заев им го честита Божиќ на православните верници

Бриф - 06.01.2014

Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Зоран Заев, по повод големиот христијански празник Рождество Христово Божиќ, упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква, ...

ВЕЉАНОСКИ: Честитка за раѓањето Христово – Божиќ

Телеграф - 06.01.2014

Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски, на сите православни верници им го честита големиот христијански празник раѓањето Христово - Божиќ Претседателот на Собранието на Република Македонија ...

Вељаноски: Божиќ поттик да влееме надеж на сите оние кои страдаат и имаат потреба од животна сила

Точка - 06.01.2014

Претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, упати честитка до Архиепископот Охридски и Македонски, Г.Г. Стефан, по повод христовото раѓање Божиќ. Подолу интегрално ви ја пренесуваме честитката: Со ...

Божиќна честитка од СДСМ

Телеграф - 06.01.2014

Овој голем христијански празник нека донесе љубов и мир меѓу луѓето, топлина во семејниот дом и поттик за надеж и верба во животот, порача Заев Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на ...

Честитка за Божиќ од претседателот Ѓорге Иванов

Телеграф - 06.01.2014

Црквата години наназад стои исправена пред предизвиците на современото општество, заштитувајќи и негувајќи ја традицијата, религиозните и културните посебности на Македонија Претседателот на ...

Ахмети упати честитка по повод големиот христијански празник Божик

Бриф - 06.01.2014

Претседателот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети до православните верници упати честитки по повод големиот православен празник – Божик. - Божик е еден од најголемите христијански ...

Ахмети упати честитка за Божиќ

Телеграф - 06.01.2014

Претседателот на ДУИ во честитката се надева дека годинешниот голем празник Божиќ ќе донесе спокој, радост и среќа Претседателот на Демократската унија за интеграција (ДУИ) Али Ахмети до ...

Иванов со честитка по повод Божик

Тера - 06.01.2014

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов упати честитка до Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан и до сите христијани по повод големиот празник раѓањето Христово - Божиќ.

Божикно послание на поглаварот на МПЦ Г.Г. Стефан

OhridNews - 06.01.2014

Возљубени чеда во Господа, Пред повеќе од две илјади години, кога се исполни времето, се случи настан што го преобрази и осмисли текот на историјата. Откако со непослушноста се оддалечија од својот ...

Вељаноски: Божик поттик да влееме надеж на сите оние кои страдаат и имаат потреба од животна сила

Нетпрес - 06.01.2014

Претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, упати честитка до Архиепископот Охридски и Македонски, Г.Г. Стефан, по повод христовото раѓање Божик. Подолу интегрално ви ја пренесуваме честитката: Со ...

Вељаноски го честита Божик

Press24 - 06.01.2014

Претседателот на македонското Собрание Трајко Вељаноски, на членовите на Светиот Архиерејски Синод на Македонската Православна Црква - Охридска Архепископија, како и на сите православни верници на ...

Честитка од Вељаноски по повод Божик

Курир - 06.01.2014

Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски, на членовите на Светиот Архиерејски Синод на Македонската Православна Црква - Охридска Архепископија, како и на сите православни ...

Заев: Божик нека донесе љубов и мир меѓу луѓето

Press24 - 06.01.2014

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, по повод големиот христијански празник Рождество Христово Божиќ, упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква, архиепископот охридски и македонски, г.г.

Претседателот Иванов со честитка по повод Божик

Нетпрес - 06.01.2014

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов упати честитка до Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан и до сите христијани по повод големиот празник раѓањето Христово – Божиќ.

Вељаноски со честитка по повод Божик

Portal - 06.01.2014

Претседателот на Собранието на Република Македонија во понеделникот во свое лично име и од името на пратениците упати честитка до Македонската православна црква и сите православни верници.

Христос се роди! Честит Божиќ

Турлитава - 06.01.2014

Православните верници денеска го слават големиот христијанскиот празник Божиќ – раѓањето на Исус Христос. На денешен ден, според христијанската вера, е роден Божјиот Син, Исус Христос – Спасителот на ...

„Божик нè потсетува дека треба да ги негуваме семејните и традиционалните вредности“

Курир - 06.01.2014

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, упати честитка по повод раѓањето Христово- Божик до архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан, членовите на Синодот, свештенството, ...

Заев го честиташе Божик

Република - 06.01.2014

Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Зоран Заев, по повод големиот христијански празник Рождество Христово Божиќ, упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква, ...

Заев го честита Божик

Sky - 06.01.2014

Претседателот на Социјал-демократскиот сојуз на Македонија, Зоран Заев упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква, архиепископот охридски и македонски, г.г.

Иванов со честитка по повод Божик

Хајд Парк - 06.01.2014

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов упати честитка до Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан и до сите христијани по повод големиот празник раѓањето Христово – Божиќ.

Иванов со честитка по повод Божик

Portal - 06.01.2014

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов упати честитка до Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан и до сите христијани по повод големиот празник раѓањето Христово - Божиќ.

Претседателот Иванов го честита големиот христијански празник раѓањето Христово - Божик

Sky - 06.01.2014

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов упати честитка до архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан и до сите христијани по повод големиот празник раѓањето Христово - Божик.

Ахмети го честита Божик

Press24 - 06.01.2014

Лидерот на Демократската Унија за Интеграција Али Ахмети, денеска упати честитка до сите православни верници по повод големиот христијански празник Божик.

Заев им го честиташе Божиќ на верниците од православна вероисповед

Фама - 06.01.2014

Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Зоран Заев, по повод големиот христијански празник Рождество Христово - Божиќ, упати честитка до поглаварот на Македонската православна ...

Ахмети упати честитка по повод Божик

Sky - 06.01.2014

Лидерот на Демократската Унија за Интеграција Али Ахмети, упати честитка до сите православни верници по повод големиот христијански празник Божик. - Имам чест во името на сите членови и поддржувачи ...

Ахмети им го честита Божик на православните верници

Хајд Парк - 06.01.2014

Лидерот на Демократска унија за интеграција (ДУИ) Али Ахмети во свое лично име и во име на партијата упати искрени честитки до православните верници по повод големиот православен празник Божик.

Божиќна честитка од градоначалникот и локалната самоуправа

OhridNews - 06.01.2014

Градоначалникот на Охрид, Никола Бакрачески, во своја честитка упатена до православните верници од Охрид, истакнува дека Христовото раѓање го означува најзначајниот миг во човековата историја, ...

Ахмети им го честита Божик на православните верници

Portal - 06.01.2014

Лидерот на Демократска унија за интеграција (ДУИ) Али Ахмети во свое лично име и во име на партијата упати искрени честитки до православните верници по повод големиот православен празник Божик.

Иванов: Црквата не учи на човекољубие и милосрдие

Орбис - 06.01.2014

„Македонската православна црква преку своето соборно единство, славејќи го денот кога се роди Синот Божји, денот кога започна животот и историјата на христијанската црква нè поучува на солидарност, ...

Вељаноски со честитка по повод Божик

Макфакс - 06.01.2014

Претседателот на Собранието на Република Македонија во понеделникот во свое лично име и од името на пратениците упати честитка до Македонската православна црква и сите православни верници.

Иванов со честитка по повод Божик

Макфакс - 06.01.2014

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов упати честитка до Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан и до сите христијани по повод големиот празник раѓањето Христово - Божиќ.

Ахмети им го честита Божик на православните верници

Макфакс - 06.01.2014

Лидерот на Демократска унија за интеграција (ДУИ) Али Ахмети во свое лично име и во име на партијата упати искрени честитки до православните верници по повод големиот православен празник Божик.

Вељаноски: Сите да бидеме обединети и сплотени во создавањето просперитетна држава

Lider - 06.01.2014

Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски, на членовите на Светиот Архиерејски Синод на Македонската Православна Црква – Охридска Архепископија, како и на сите православни ...

Честитка за Божик од претседателот Ѓорге Иванов

Денешен - 06.01.2014

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов упати честитка по повод раѓањето Христово – Божик до архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан, членовите на Синодот, свештенството, ...

Божиќна честитка од претседателот Ѓорѓе Иванов

Lider - 06.01.2014

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов упати честитка по повод раѓањето Христово – Божик до архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан, членовите на Синодот, свештенството, ...

Божикна честитка од Генералниот Конзул во Австралија - Бети Коруновска до православните Македонци во Австралија и ...

Falanga - 06.01.2014

Божикна честитка до Македонците во Австралија и светот. По повод големиот Христијански празник - Рожденство Христово - Божик, Генералниот Конзул на Република Македонија во Австралија - Бети ...

Зоран Заев упати божиќна честитка до верниците

Falanga - 06.01.2014

Симболиката на Божик е во можноста да ја почувствуваме радоста на заедништвото. Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, по повод големиот христијански празник Рождество Христово Божик, упати честитка до ...

Претседателот Ѓорге Иванов упати честитка за Божик

Falanga - 06.01.2014

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов упати честитка до Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан и до сите христијани по повод големиот празник раѓањето Христово - Божиќ..

Ахмети со честитка до сите православни верници по повод Божиќ

Maxim - 06.01.2014

Лидерот на Демократската Унија за Интеграција Али Ахмети, денеска упати честитка до сите православни верници по повод големиот христијански празник Божик.