TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

МАНУ треба да се ослободи од притисоците

Телма - 11.10.2009

Дејан Ристовски Не е време за големи резови во Македонската академија на науките и уметностите, туку треба да се поправат евентуалните пропустите во ...

Адеми: Груевски и Ахмети не ја составуваа Енциклопедијата

Алсат-М - 11.10.2009

Првата македонска енциклопедија не беше политички проект, а обвинувањата на опозицијата се неосновани.

Македонската енциклопедија – забранета книга на 21 век

Сител - 11.10.2009

Ова е Македонската енциклопедија. Отпечатена во околу 2.000 примероци. Околу 300 веќе се продадени или подарени.

Досие МАНУ: Крив столб на државотворноста

Н.Македонија - 10.10.2009

Во атмосфера на внатрешни поделби и надворешни притисоци, со загубен углед, МАНУ слави 42 години постоење Да ги ангажираше најдобрите експерти за пропаганда, ...

Дневен печат - Енциклопедијата и натаму прва вест

Р.С.Европа - 09.10.2009

Првата Македонска Енциклопедија, односно разрешувањето на академик Блаже Ристовски од функцијата главен редактор, сеуште е главна тема во медиумите, изминативе ...

Поента - МАНУ да не го лаже Блаже

Време - 09.10.2009

Тони Ангеловски Претседателството на МАНУ на седницата во вторникот реши да го смени главниот редактор на енциклопедијата Блаже Ристовски, иако само два дена ...

Македонија - Ристовски тврди дека е сменет нелегитимно

Време - 09.10.2009

Тони Ангеловски Академик Блаже Ристовски не ја прифаќа одлуката на претседателството на Академијата да го разреши од функцијата главен редактор на ...

Се ослободува ли МАНУ од заложништво

Утрински - 09.10.2009

Претседателството на МАНУ се осмели да се ослободи од заложништвото наметнато од еден нејзин истакнат член, академик Блаже Ристевски.

Блаже Ристовски ќе ја тужи МАНУ

Н.Македонија - 09.10.2009

Академијата веќе побарала од Авторската агенција толкување на прашањето за авторските права на Енциклопедијата Судски спор против МАНУ ќе поведе главниот ...

Мендух Тачи и Али Алиу онемеа на дебата на албанската ТВ Клан

Н.Македонија - 09.10.2009

Како е можно да сте државјани на Македонија а да не се идентификувате со државата и да ширите национализам и визии за голема Албанија.

Тачи бара одговорност од Груевски и Ахмети за Енциклопедијата

Алсат-М - 09.10.2009

Никола Груевски и Али Ахмети треба да сносат политичка одговорност поради издавањето на Енциклопедијата, бара Мендух Тачи.

Ристовски: Болно е да се доживее удар од МАНУ

Алфа - 09.10.2009

Академик Ристовски огорчен на луѓето од МАНУ признава дека особено е болно да се доживее удар однатре - пишува разрешениот редактор на Енциклопедијата, ...

Политички менаџмент со МАНУ

Дневник - 09.10.2009

Особено е болно да се доживее удар однатре, од некои колеги. Во духот на паритетот, тројца Албанци и тројца Македонци се јавија како иницијатори за запирање на ...

“Економист“: Расправиите за Македонската енциклопедија достојни за 19-тиот век

Нетпрес - 09.10.2009

Тешко е да се возбудиш за енциклопедијата. Дури, во ерата на интернетот, прилично е тешко да ја продадеш.

Блаже Ристовски за светец!

Inpress - 09.10.2009

Скопје,9.октомври (ИНПРЕС) Поранешниот македонски премиер, сега неформален лидер на ВМРО-НП, Љубчо(со Б) Георгиевски, во мега-интервју за магазинот СЕГА, ни ...

Молк во МАНУ по разрешувањето на Ристовски

А1 - 08.10.2009

Академијата и писмено му го врачила решението на Блаже Ристовски за разрешување од челната позиција на Главната редакција на Македонската Енциклопедија.

МАНУ го пресече јазолот

Deutsche Welle - 08.10.2009

Претседателството на МАНУ одлучи да се избере нова редакција на Македонската енциклопедија во која ќе членуваат и претставници од немнозинските етнички ...

Македонците во Албанија бараат итни корекции на Енциклопедискиот речник

Deutsche Welle - 08.10.2009

Партијата на Македонците кои живеат во Албанија, усвои декларација со која од Академијата на науките на Албанија се бара во енциклопедискиот речник под итно да ...

Став - Лажна надеж

Време - 08.10.2009

Страшо Ангеловски Читам, слушам и просто не ми се верува. Те тие, македонските „независни“ интелектуалци, го спречиле објавувањето на „грешната“ македонска ...

Македонија - Ристовски падна без да знае

Време - 08.10.2009

Блаже Ристовски не е веќе главен редактор на „Македонската енциклопедија“, одлучи претседателството на Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ) ...

Блаже Ристовски разрешен од редактор на енциклопедијата

Утрински - 08.10.2009

Поради сериозните пропусти во двотомната енциклопедија на Македонската академија на науките и уметностите, Претседателството на оваа институција одлучи да ...

И МАНУ ќе стане рамковна

Н.Македонија - 08.10.2009

Во новата редакција ќе членуваат и истакнати претставници на етничките заедници, соопшти прет-седателството откако вчера ги разреши Ристовски и неговиот тим ...

НД бара Енциклопедијата да се прогласи за неважечка

Алсат-М - 08.10.2009

Нова Демократија ја поздравува одлуката на МАНУ за разрешување на главниот редактор на Енциклопедијата и целиот тим кој работеше на ова дело, меѓутоа смета ...

Aкадемик Ристовски по разрешувањето се лути на МАНУ

Алфа - 08.10.2009

Разрешениот редактор на енциклопедијата академик Ристовски лут на колегите од МАНУ вели дека допрва ќе отвори фронт за спорната книга.

Aлбанците велат: Македонската енциклопедија е „неприфатлива“

SETimes - 08.10.2009

08/10/2009 Регионалните реакции на енциклопедијата во два тома на Македонската академија на науките и уметностите, доведоа до тоа организацијата да ја стопира ...

Во албанскиот енциклопедиски речник Македонците се Славомакедонци дојдени од некаде

Канал5 - 08.10.2009

Македонското малцинство во Албанија се чувствува длабоко навредено од изнесеното во новиот албански енцикопедиски речник, и бара под итно тие невистини да се ...

Малите партии рафално врз МАНУ

Канал5 - 08.10.2009

За Националното движење на Македонија на Јанко Бачев академиците се кодоши и платеници на странски служби, кои успешно го извретеле фокусот кон Албанците.

Албанско- албански дијалог на ТВ Клан

Канал5 - 08.10.2009

Албанците во Mакедонија, под критика на албанските сонародници. Ги обвинуваат дека се нелојални кон сопствената држава и единствени што војувале со сопствената ...

МАНУ го чека вонредното собрание во вторник

Сител - 08.10.2009

Молк во Македонската академија. Никој ниту од редакцијата што вчера беше разрешена, ниту пак од претседателството денеска не сака да зборува.

Селмани бара целосно повлекување на македонската, а молчи за навредливата албанска енциклопедија

Вечер - 08.10.2009

Молк во Македонската академија. Никој ниту од редакцијата што завчера беше разрешена, ниту пак од претседателството не сака да зборува.

Со минариња не се оди во Европа

Вечер - 08.10.2009

Албанците секогаш ја негираат државата, дури и војуваа против неа. Тие џамии во селата во Македонија ми изгледаат како ирански ракети.

НДМ ќе го поднесе најавениот меморандум до МАНУ

Нетпрес - 08.10.2009

Народно движење за Македонија во пресрет на Собранието на Македонската академија на науките и уметностите што ќе се одржи идната недела, денеска, ќе го поднесе ...

НД: Енциклопедијата засекогаш ќе остане црна дамка за меѓуетничките односи

Нетпрес - 08.10.2009

Само целосно повлекување на Македонската енциклопедија од употреба и прогласување за неважечка ќе стави крај на влошувањето на меѓуетничките односи во земјава, ...

НДМ поднесе меморандум до МАНУ

Нетпрес - 08.10.2009

Народно движење за Македонија во пресрет на Собранието на Македонската академија на науките и уметностите што ќе се одржи идната недела, денеска, го поднесе ...

Енциклопедијата не е антиалбанска, туку антимакедонска

Макфакс - 08.10.2009

Скопје / 08.10.09 / 13:11 Енциклопедијата на МАНУ не е антиалбанска, туку антимакедонска зад која стојат тајни служби на две соседни држави и нивни инсталации ...

Разрешен Блаже Ристовски

А1 - 07.10.2009

Претседателството на Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ) на денешната седница донесе одлука дека треба да се избере нова главна редакција на ...

Македонското малцинство бара корекција на албанската енциклопедија

А1 - 07.10.2009

Претставниците на македонското малцинство во Албанија побараа Албанската академија на науките и уметностите да го корегира енциклопедискиот речник кој е ...

Македонското малцинство расправа за Енциклопедискиот речник на Албанија

Deutsche Welle - 07.10.2009

Албанците не се задоволни од свој учебник по историја. Во земјата се води расправа за него, а по грчкото малцинство и Македонците во Албанија со реакции за тоа ...

Став - Македонската енциклопедија и националното достоинство

Време - 07.10.2009

Стефан Влахов Мицов Скандалот со македонската енциклопедија едновремено изнесе на виделина повеќе нешта: кризата на денешното македонско општество, надмоќта на ...

Македонија - Владата седи на два стола

Време - 07.10.2009

Владата бара да се смени академикот Блаже Ристовски, главниот редактор на енциклопедијата на МАНУ, во чијашто работа таа воопшто не се меша! Звучи нелогично, ...

Македонија - Владата зборува двопартиски

Време - 07.10.2009

Енциклопедијата и смената на нејзиниот редактор Блаже Ристовски предизвикаа разногласие во владината коалиција и конфузија во јавноста.

Нова редакција за новата Македонска енциклопедија

Р.С.Европа - 07.10.2009

МАНУ ќе избере нова главна редакција кој ќе го изготви новото издание на Македонската енциклопедија.

За „Енциклопедија Британика“

Утрински - 07.10.2009

Бурните реакции на се' уште неиздадената енциклопедија на МАНУ, иако задоцнето ме поттикнаа да се обратам до „Утрински весник“ со намера да укажам на исто ...

Во МАНУ чекаат оставка на Ристовски

Утрински - 07.10.2009

Во Македонската академија на науките и уметностите и вчера напладне беше жешко. Неофицијално, врвот на научната институција имал средба со акад.

Енциклопедијата како индикатор за општеството

Телма - 07.10.2009

Дарко Чекеровски Случајот со Македонска енциклопедија уште еднаш покажа дека од голема важност е во земјата да продолжи процесот на помирување меѓу различните ...

МАНУ ќе избира нова енциклопедиска редакција

Телма - 07.10.2009

Најдоцна за еден месец ќе се формира нова редакција на Македонска енциклопедија во која ќе членуваат и претставници на немнозинските етнички заедници, одлучи ...

Реакција на малцинствата во Албанија за Албанската енциклопедија

Кајгана - 07.10.2009

Македонското малцинство во Албанија ќе бара корекции на албанскиот енциклопедиски речник поради сериозни навреди за малцинствата во оваа држава.

ААН: Tезите на МАНУ се неточни

Алсат-М - 07.10.2009

По бројните реакции во Албанија околу Македонската енциклопедија, од историски, научни и политички кругови, со големо задоцнување синоќа своите ставови ги ...

Енциклопедијата без Лазаров, Дончевски, Стефанов...

Н.Македонија - 07.10.2009

Изоставени се и Најдоски, Делев, Бошковски, Стефановски..., но со оглед дека МАНУ ќе прави корекции во областа на општествените науки, можно е овие „спортски“ ...

Книги што треба да се запалат како Енциклопедијата

Н.Македонија - 07.10.2009

Список на книги што треба да ги снема од светлото на денот, а кои претставуваат голема пречка за развојот на нашите односи со братските ни народи на Грција, ...

Нова редакција ќе ја коригира Енцикопледијата

Алсат-М - 07.10.2009

Главниот редактор, академикот Блаже Ристовски, уверен пред почетокот на претседателството дека корекциите ќе ги прави старата редакција.

Ристовски не размислува за оставка

Идивиди - 07.10.2009

Скопје, 7 октомври (МИА) - Главниот редактор на „Македонската енциклопедија“, академик Блаже Ристовски, изјави дека не мисли да поднесува оставка тој, ниту ...

Нова главна редакција ќе ги корегира спорните делови од енциклопедијата

Кајгана - 07.10.2009

Претседателството на Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ) на денешната седница донесе одлука дека треба да се избере нова главна редакција на ...

Нова главна редакција ќе ги коригира спорните делови од Енцикопледијата

Алфа - 07.10.2009

Претседателството на Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ) на денешната седница донесе одлука дека треба да се избере нова главна редакција на ...

Нова редакција за Македонската енциклопедија

Форум - 07.10.2009

Претседателството на Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ) на денешната седница донесе одлука дека треба да се избере нова главна редакција на ...

Aкадемик Ристовски разрешен од позицијата главен редактор

Алфа - 07.10.2009

Академик Блаже Ристовски доби отказ од позицијата главен редактор на енциклопедијата – си заминува и неговиот тим што работеше на контраверзната книга – на ...

Владата го поздравува разрешувањето на редакцијата на Енциклопедијата

Алсат-М - 07.10.2009

Македонската влада ја поздрави одлуката за разрешувањето на редакцијата на Енциклопедијата со надеж дека создадените проблеми ќе се решат во рамките на МАНУ.

„Разбуди се“ размислува за тужба против академикот Блаже Ристовски

Алсат-М - 07.10.2009

Одлуката за разрешување на редакцијата на енциклопедијата ја поздравија и од граѓанското движење „Разбуди се“, кое ја разгледува и можноста за покренување ...

Нова редакција на МАНУ ќе ја коригира Енцикопледијата

Кирилица - 07.10.2009

Членовите на новата главна редакција треба ги заменат со нови текстовите на одредниците кои се неприфатливи од научен и поширок општествен аспект ...

Нова главна редакција ќе ги коригира спорните делови од енцикопледијата

Сител - 07.10.2009

Претседателството на Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ) на денешната седница донесе одлука дека треба да се избере нова главна редакција на ...

Историските факти во учебникот по историја во Албанија- идентични со оние во енциклопедијата

Канал5 - 07.10.2009

Идентични факти за Албанците исто како и во македонската енциклопедија се изнесуваат и од албанските историчари во учебникот по Историја за дванаесетти клас, ...

Ристовски разрешен- нов тим ќе работи на новата енциклопедија

Канал5 - 07.10.2009

Разрешен е редакторот на првата македонска енциклопедија Блаже Ристовски. Нов тим на чело со нов редактор ќе ја крои новата енциклопедија..

Новата енциклопедија ќе предизвика федерализација на МАНУ

Сител - 07.10.2009

Нова редакција ќе ги прави измените на одредниците во Македонската енциклопедија. На денешната седница, претседателството на МАНУ ги смени главниот редактор ...

Македонската алијанса против Албанската енциклопедија

Сител - 07.10.2009

Партијата на македонското малцинство во Тирана, Македонската алијанса, бара корекции и реално прикажување на македонското малцинство во албанскиот ...

МАНУ ќе биде федерална, а понатаму се знае!

Вечер - 07.10.2009

Двајца академици Албанци им наложуваат на останатите како да работат, инаку тие ќе си оделе. МАНУ станува федерална.

Албанската Академија проговори – тезите на МАНУ неточни

Макфакс - 07.10.2009

Тирана / 07.10.09 / 10:55 По бројните реакции во Албанија околу Македонската енциклопедија, од историски, научни и политички кругови, со големо задоцнување ...

Разрешен Блаже Ристoвски и тимот за Енциклопедијата

Макфакс - 07.10.2009

Скопје / 07.10.09 / 17:21 Разрешени се главниот редактор на Првата Македонска Енциклопедија, академик Блаже Ристoвски и целиот негов тим.

Македонија и Грција реагираат на Албанската енциклопедија

А1 - 06.10.2009

Македонците во Албанија со остри реакции побараа да се повлече албанскиот енциклопедиски речник на албанската Академија на науки и уметности, издаден пред ...

Вонредно собрание на МАНУ за енциклопедијата

Deutsche Welle - 06.10.2009

Академиците на вонредно собрание на 13.10.2009 ќе решаваат дали претседателот на МАНУ, академик Георги Старделов и главниот редактор на Македонската ...

Став - До моите пријатели Албанци

Време - 06.10.2009

Благој Гајдов На средба со еден многу добар пријател од албанската провениенција, со кого често седиме на маса, се разбира темата беше „Енциклопедија на ...

ЕУ во сенка на МАНУ

Р.С.Европа - 06.10.2009

На помалку од две недели од извештајот на ЕК за напредокот на земјава евро интеграциите се наоѓаат во сенка на објавената енциклопедија на МАНУ.

Академиците во вторник ќе одлучат за одговорноста на Ристовски

Вест - 06.10.2009

Наредната недела Собранието на Македонската академија на науките и уметностите ќе расправа за забелешките во јавноста во врска со спорните делови од ...

Во МАНУ бараат оставка од Блаже Ристовски

Утрински - 06.10.2009

Академиците, поточно Претседателството на МАНУ, иако за тоа молчи, единствени се во ставот дека со двотомната енциклопедија, чиј главен редактор е акад.

Енциклопедијата оди на комплетен преглед

Н.Македонија - 06.10.2009

Ќе се менуваат и други одредници освен тие за кои реагираа Албанците, за оставки ќе одлучува собранието на МАНУ идната недела Во првата Македонска ...

Академиците поделени за генералка во МАНУ

Н.Македонија - 06.10.2009

И порано имало напори во МАНУ да се дојде до некои промени, меѓутоа тие постојано се одбиваат, вели академикот Луан Старова Академиците се поделени во однос на ...

Академиците Албанци ќе бараат одговорност

Алсат-М - 06.10.2009

На седницата на Собранието на МАНУ, која ќе се одржи идниот вторник, академиците Албанци ќе бараат одговорност за сите членови на редакцијата кои пишувале или ...

Харадинај:Енциклопедијата ги загрозува дипломатските односи

Алсат-М - 06.10.2009

Македонската Енциклопедија може да се победи само со издавање на нова книга од страна на албанските интелектуалци, изјави во Приштина, претседателот на ДПА, ...

Албанската академија на науките реагираше на македонската енциклопедија

SETimes - 06.10.2009

06/10/2009 ТИРАНА, Албанија -- Албанската академија на науките објави дека дефинициите на Албанците од страна на нивните колеги во Македонија не се точни и се ...

МАНУ - ф(р)актура

Дневник - 06.10.2009

Двата тома на Енциклопедијата на МАНУ кои вкупно имаат речиси 1.700 страници, според рецензентите, била подготвувана/пишувана десетина години.

На вонредно собрание МАНУ ќе решава за оставки на Старделов и Ристовски

МРТ - 06.10.2009

Академиците на вонредно собрание идниот вторник ќе решаваат дали претседателот на МАНУ академик Георги Старделов и главниот редактор на Македонската ...

МАНУ ќе решава за оставки на Старделов и Ристовски

Кирилица - 06.10.2009

Под притисок на јавноста не можеме да зборуваме за оставки. Сите прашања ќе ги отвориме на состанокот пред сите 48 академици што ќе се одржи идниот вторник ...

Албански енциклопедиски речник навредлив за грчкото малцинство во Албанија

Кирилица - 06.10.2009

Претставниците на грчкото малцинство во Албанија остро реагираа во врска со албанскиот енциклопедиски речник, издаден пред неколку месеци, кого го сметаат за ...

Реакција на малцинствата во Албанија за албанската енциклопедија

Сител - 06.10.2009

Македонското малцинство во Албанија ќе бара корекции на албанскиот енциклопедиски речник поради сериозни навреди за малцинствата во оваа држава.

Ристовски: не поднесувам оставка

Вечер - 06.10.2009

Разрешницата во МАНУ за тоа дали академиците Блаже Ристевски и првиот човек на најголемата научна институција Георги Старделов ќе бидат разрешени или ќе си ...

Енциклопедијата под целосна ревизија

А1 - 05.10.2009

Енциклопедијата ќе биде целосно ревидирани, а не само во 6-те одредници за Албанците, како што првично одлучи МАНУ.

Меѓуетничките односи немаат влијание врз бизнисот

Р.С.Европа - 05.10.2009

Меѓуетничките тензии немаат влијание врз бизнисот, велат работодавачите и стопанските комори. Сепак добрите односи помеѓу заедниците во една земја им се ...

МАНУ ќе решава за оставките на Старделов и Ристовски

Р.С.Европа - 05.10.2009

Академиците на вонредно собрание идниот вторник ќе решаваат дали претседателот на МАНУ академик Георги Старделов и главниот редактор на Македонската ...

Зошто квалификатив скандалозна

Утрински - 05.10.2009

Ова мое обраќање не е со цел да полемизирам, ниту да оправдувам некого и нешто. Она што најмногу ми пречи во сите досегашни написи и објави поврзани со ...

Имаше ли режија во „случајот енциклопедија“

Утрински - 05.10.2009

Додека-ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ го живеат посттрауматскиот период во нивната врска, постепено стивнуваат и страстите што во јавноста ги разгоре „Македонската ...

Спорна енциклопедија на албанската академија

Телма - 05.10.2009

Претставниците на грчкото малцинство во Албанија остро реагираа во врска со албанскиот енциклопедиски речник, издаден пред неколку месеци, кого го сметаат за ...

(„МАНУ пред ремонт“)

Дневник - 05.10.2009

Дали во МАНУ има сомневања околу вистинитоста на се' што е напишано во Енциклопедијата? Тоа е вистинското прашање за академиците.

За Енциклопедијата, последен пат

Дневник - 05.10.2009

Ако Албанците и нивните елити се постават како вистински партнери, нема да дозволат од страна да ги подучуваат што треба да запалат, а што не.

Вонредно собрание на МАНУ идниот вторник

Алсат-М - 05.10.2009

Старделов рече дека на седницата ќе се разгледува и евентуалната одговорност на редакцискиот одбор Претседателот на МАНУ, Ѓорѓи Старделов за идниот вторник 13 ...

Старделов – Прашањето за мојата довербата ќе реши на седница на МАНУ

Алфа - 05.10.2009

Во МАНУ внатрешна борба меѓу академиците - дали со оставки на главниот редактор на енциклопедијата, академик Ристовски и на претседателот Старделов ќе се ...

Истрага за анти- македонските протести во Тетово

Алфа - 05.10.2009

Истрага за националистичките анти- мекедонски протести на студентите и средношколците Албанци во Тетово иницирани од изданието на македонската енциклопедија.

Историја и сништа

Дневник - 05.10.2009

Ваква демократска операција спротивставена на продукт на институција каква што е Академијата, не е можна во транзиторните држави околу нас и нивните академии ...

Партиите бараат одговорност за енциклопедијата

Алсат-М - 05.10.2009

Политичките партии сметаат дека MAНУ и особено главната редакција на македонската енциклопедија, треба да ја преземат одговорноста за тензиите што ги ...

За албанските Грци македонските случувања повторно поттик за нивна реакција

Канал5 - 05.10.2009

Случувањата во Македонија, односно лавината реакции кои следуваа од македонските Албанци, но и од албанскиот државен врв, академици, историчари и политичари, ...

МАНУ комплетно ќе ја преоценува енциклопедијата

Канал5 - 05.10.2009

МАНУ комплетно ќе ја преоценува енциклопедијата, одлучи претседателството на академијата. Главните одлуки ќе бидат донесени на Собранието на МАНУ наредната ...

Следната недела Собранието на МАНУ ќе разговара за забелешките за енциклопедијата

Сител - 05.10.2009

Академијата следниот вторник ќе разговара по забелешките за Македонската енциклопедија. Ова било одлучено на денешниот состанок на претседателството на МАНУ.

На вонредно собрание МАНУ ќе решава за оставки на Старделов и Ристовски

Сител - 05.10.2009

Академиците на вонредно собрание идниот вторник ќе решаваат дали претседателот на МАНУ академик Георги Старделов и главниот редактор на Македонската ...