TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ОБСЕ-ОДИХР формира нова комисија до 19 јуни за изборите во Македонија?

Фокус - 14.06.2020

Повик за формирање Специјална изборна оценска комисија за изборите во Северна Македонија објави денеска ОБСЕ-ОДИХР , при што бара од оние што ќе се пријават да бидат достапни веќе од 19 јуни.

Мицкоски: Првиот возможен датум за избори е средината на јули

Фокус - 14.06.2020

Претседателот на ВМРО – ДПМНЕ , Христијан Мицкоски на прес конференција го повика претседателот Стево Пендаровски да ја продолжи вонредната состојба и да се изработат протоколи за избори. Мицкоски рече на прес конференција дека првиот можен датум за ...

ОБСЕ/ОДИХР ги почна подготовките за мониторинг на изборите на 5 јули

24 Вести - 14.06.2020

ОБСЕ/ОДИХР ќе испрати специјална мисија во Република Северна Македонија по покана од македонската Влада за следење на изборите на 5 јули. ОБСЕ/ОДИХР објави конкурс за ангажирање експерти од различни области кои треба да го следат изборниот процес, ...

ОБСЕ/ОДИХР испраќа мисија за „избори на 5 јули“

Deutsche Welle - 14.06.2020

ОДИХР објави конкурс со кој бара тим на експерти од различни области кои треба да ги следат вонредните парламентарни избори во земјата на 5 јули. Меѓународните набљудувачи се очекуваат во земјата по 19 јуни.

На 19 јуни во Македонија доаѓа мисијата на ОБСЕ-ОДИХР?

ТВ21 - 14.06.2020

На официјалната интернет страница на ОБСЕ/ОДИХР денеска е објавен повик за надворешни консултанти за Специјалната мисија за проценка на изборите (СЕАМ) во Македонија . Во објавата се додава дека повикот доаѓа по покана за набљудување на ...

ОБСЕ почна со регрутирање набљудувачи за избори во Македонија на 5 јули

Сакам да кажам - 14.06.2020

По официјалната покана за набљудување на предвремените парламентарни избори во Северна Македонија на 5 јули 2020, и согласно својот мандат, Канцеларијата за демократски институции и човекови права (ОДИХР) се подготвува да распореди Специјална мисија ...

Мицкоски: Првиот возможен датум за избори е средината на јули

Канал5 - 14.06.2020

Претседателот на ВМРО – ДПМНЕ , Христијан Мицкоски на прес конференција го повика претседателот Пендаровски да ја продолжи вонредната состојба и да се изработат протоколи за избори. Мицкоски рече на прес конференција дека првиот можен датум за ...

Мисијата на ОБСЕ/ОДИХР ја подготвува мисијата за изборите во Македонија

Канал5 - 14.06.2020

Мисијата на ОБСЕ – ОДИХР ја подготвува својата мисија за изборите во Македонија.. На интернет страницата на организацијата е објавено дека согласно добиената покана за набљудување на изборите на петти јули, објавува повик за формирање специјална ...

Мицкоски: Избори во средина на јули

Алсат-М - 14.06.2020

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на денешната прес конференција го повика Претседателот Пендаровски да ја продолжи вонредната состојба и за оваа време да се изработат протоколи за заштита на здравјето на граѓаните.

ВМРО ќе бојкотира избори на 5 или 8 јули

Алсат-М - 14.06.2020

ВМРО – ДПМНЕ нема да оди на избори ниту на 5 – ти ниту на 8 – ми јули. Лидерот на партијата, Христијан Мицкоски порача дека прифатлив датум за опозицијата е средината на јули, односно околу 15 – тти идниот месец.

ВМРО ДПМНЕ не учествува на избори на петти или осми јули

Телма - 14.06.2020

„Утре е предоцна. На крајот на денешниот ден истекува последниот термин власта да се вразуми.“ Со овие зборови лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски јасно порача дека нема да учествува на избори доколку се одржат на петти или на осми јули.

Мицкоски: Избори во средина на јули – Заев: Доста е со опструкциите на ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски

ТВ21 - 14.06.2020

ВМРО ДПМНЕ конечно го кажа својот став – избори во средината на јули, во спротивно ќе ги бојкотираат изборите доколку се одржат на 5 или 8 јули. Претседателот на партијата, Христијан Мицкоски нагласи дека за ВМРО-ДПМНЕ е важно да се прецизираат ...

Изборите во политичка и правна кармакаша

Deutsche Welle - 14.06.2020

Организацијата и одржувањето на изборите во Северна Македонија влегува во нова фаза на политичка и правна кармакаша. Од ОБСЕ за ДВ велат дека не сакаат да ги коментираат политичките недоразбирања.

ВМРО – ДПМНЕ : Избори со целосна мисија на ОБСЕ и ОДИХР и имплементација на протоколите за заштита при гласање кои ...

Канал5 - 14.06.2020

Преку соопштение , ВМРО – ДПМНЕ објави факти на денот . Факти на денот: 1. Избори со целосна мисија на ОБСЕ и ОДИХР и имплементација на протоколите за заштита при гласање кои ВМРО-ДПМНЕ ги предложи. 2.

Мицкоски: Првиот можен датум за избори е во средината на јули

Нова ТВ - 14.06.2020

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на денешната прес-конференција порача дека партијата нема да оди на предвремените парламентарни избори ако тие се одржат на 5 јули или на предложениот 8 јули, а прв можен датум е средината на јули.

ОБСЕ/ОДИХР на конкурс бара експерти за следење на изборите на 5 јули

+инфо - 14.06.2020

Мисијата ќе биде во траење од три недели, а сите кандидати треба да бидат на располагање за извршување на задачите уште од 19 јуни. ОДИХР објави конкурс со кој бара тим на експерти од различни области кои треба да ги следат вонредните парламентарни ...

Мицкоски: Првата возможна дата за избори е средината на месец јули

Слободен Печат - 14.06.2020

Тој упати порака и до раководство на СДСМ и Зоран Заев да не прават притисоци ниту во ДИК, ниту кај граѓаните. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на денешната прес-конфернеција порача дека партијата нема да оди на предвремените парламентарни ...

Мисија на ОБСЕ-ОДИХР на 19 јуни доаѓа во Македонија?

360 степени - 14.06.2020

Во објавата на официјалната интернет-страница на ОБСЕ-ОДИХР пишува дека повикот за формирање Специјална изборна оценска мисија доаѓа по поканата за набљудување на предвремените парламентарни избори на 5 јули 2020 година ОБСЕ-ОДИХР денеска објави ...

ОБСЕ/ОДИХР објави конкурс за набљудувачка мисија за избори во земјава на 5 јули

Press24 - 14.06.2020

ОБСЕ/ОДИХР распиша конкурс за експерти кои треба да ги следат предвремените парламентарни избори во Македонија на 5 јули годинава. Во соопштение објавено денеска на интернет-страницата на институцијата, се наведува дека е прифатена поканата на ...

ОБСЕ/ОДИХР бара експерти за следење на изборите на 5 јули

Слободен Печат - 14.06.2020

Мисијата ќе биде во траење од три недели, а сите кандидати треба да бидат на располагање за извршување на задачите уште од 19 јуни. ОДИХР објави конкурс со кој бара тим на експерти од различни области кои треба да ги следат вонредните парламентарни ...

ОБСЕ/ОДИХР се подготвува за набљудување на избори во Македонија на 5 јули

МКД - 14.06.2020

ОБСЕ/ОДИХР објави дека во тек е подготовката на Специјална мисија за оценка на изборите во Македонија по официјалната покана за набљудување на предвремените парламентарни избори на 5 јули.

ОБСЕ/ОДИХР бара експерти за следење на избори во Македонија на 5 јули

Р.С.Европа - 14.06.2020

ОБСЕ/ОДИХР распиша конкурс за ангажирање на експери кои треба да ги набљудуваат предвремените парламентарни избори во Македонија на 5 јули. Во конкурсот објавен на нивната веб страница се наведува дека по покана од С.

ОБСЕ/ОДИХР на конкурс бара експерти за следење на изборите на 5 јули

Нетпрес - 14.06.2020

ОДИХР објави конкурс со кој бара тим на експерти од различни области кои треба да ги следат вонредните парламентарни избори во земјата на 5 јули. Меѓународните набљудувачи се очекуваат во земјата по 19 јуни – објави Дојче Веле .

ОБСЕ/ОДИХР испраќа мисија за „избори на 5 јули“

Скопје24 - 14.06.2020

ОДИХР објави конкурс со кој бара тим на експерти од различни области кои треба да ги следат вонредните парламентарни избори во земјата на 5 јули. Меѓународните набљудувачи се очекуваат во земјата по 19 јуни.

ХРИСТИЈАН МИЦКОСКИ ПОБАРА ИЗБОРИ НА СРЕДИНАТА НА ЈУЛИ: Ќе го победиме СДСМ и Зоран Заев, ќе ве победиме, кога и да се ...

Струмица Денес - 14.06.2020

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на денешната прес-конференција даде свој став за идните чекори кои ќе ги има ВМРО-ДПМНЕ. -Почитувани сограѓани, нашата земја како и многупати досега се соочува со дилема и се наоѓа пред раскрсница, ова ...

Зошто 15-ти јули е првиот можен датум за избори?

Курир - 14.06.2020

ОБСЕ/ОДИХР објави конкурс за оценска мисија, која најрано може ја да испрати во Македонија на 19-21ви јуни. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ посочува дека откако мисијата ќе дојде во земјава, од следниот ден би влегле во изборна кампања.

(ВИДЕО) Мицкоски со ултиматум: Не прифаќаме избори на 5 или 8 јули, до крајот на денот власта да се вразуми

А1 On - 14.06.2020

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски рече дека неговата партија нема да учествува на изборите, доколку тие се одржат на 5 или 8 јули. Тој бара избори во средината на јули или тогаш кога ќе дојде мисијата на ОБСЕ/ОДИХР, од каде, како што ...

ОБСЕ/ОДИХР објави конкурс за набљудувачка мисија за избори во земјава на 5 јули

Нова ТВ - 14.06.2020

ОБСЕ/ОДИХР распиша конкурс за експерти кои треба да ги следат предвремените парламентарни избори во Северна Македонија на 5 јули годинава, пренесува „Дојче Веле“ . Во соопштение објавено денеска на интернет-страницата на институцијата, се наведува ...

За ВМРО-ДПМНЕ прифатливи избори на средината на јули

Р.С.Европа - 14.06.2020

За ВМРО-ДПМНЕ 5 и 8 јули не е опција за одржување на избори, за нив прва возможна дата кога тоа би било можно е средината на јули, рече на денешната прес конференција лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Мицкоски: Избори на 5 или 8 јули не доаѓаат предвид

Макфакс - 14.06.2020

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски рече дека неговата партија нема да учествува на изборите, доколку тие се одржат на 5 или 8 јули. Тој бара избори во средината на јули или тогаш кога ќе дојде мисијата на ОБСЕ/ОДИХР, од каде, како што ...

Мицкоски: Средината на јули е првиот можен датум за избори (ВИДЕО)

+инфо - 14.06.2020

Првиот можен датум за избори е средината на јули – изјави денеска лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на прес конференција. Тој му порача на претседателот на СДСМ , Зоран Заев, да не прават притисоци за избори.

Мицкоски: Не прифаќаме избори на 5 или 8 јули

Слободен Печат - 14.06.2020

За ВМРО-ДПМНЕ прва возможна дата кога тоа би било можно е средината на јули, рече Мицковски. ВМРО-ДПМНЕ нема да учествува на изборите доколку тие се одржат на 5 или 8 јули, изјави денеска на прес конференција лидерот на оваа партија Христијан ...

Мицкоски: Одиме на избори со услов заштита на здравјето на граѓаните и мисијата на ОБСЕ/ОДИХР, за да го поразиме ...

Курир - 14.06.2020

Нашата земја како и многупати досега во историјата се соочува со дилема пред раскрсница, но оваа е доста важна од повеќе аспекти. Сериозната здравствена криза на површина ги извади сите слабости на нашиот систем и секако даде одговор на прашањето ...

Мицкоски е за избори на 15 јули, ВМРО-ДПМНЕ нема да учествува на избори на 5 или на 8 јули

360 степени - 14.06.2020

Опозицискиот лидер го повика Пендаровски да ја продолжи вонредната состојба, затоа што ВМРО-ДПМНЕ има два услови: нови здравствени протоколи и доаѓање на набљудувачите на ОБСЕ/ОДИХР Средината на јули е првиот можен термин за избори, рече лидерот на ...

ОБСЕ/ОДИХР ги почна подготовките за мониторинг на изборите на 5 јули

Сител - 14.06.2020

ОБСЕ/ОДИХР ќе испрати специјална мисија во Република Северна Македонија по покана од македонската Влада за следење на изборите на 5 јули. ОБСЕ/ОДИХР објави конкурс за ангажирање експерти од различни области кои треба да го следат изборниот процес, ...

ОБСЕ/ОДИХР ги почна подготовките за мониторинг на изборите на 5 јули

А1 On - 14.06.2020

ОБСЕ/ОДИХР ќе испрати специјална мисија во Република Северна Македонија по покана од македонската Влада за следење на изборите на 5 јули. ОБСЕ/ОДИХР објави конкурс за ангажирање експерти од различни области кои треба да го следат изборниот процес, ...

ВМРО-ДПМНЕ бара јасен протокол за гласање и мисија на ОБСЕ, се ова може да се заврши до средина на јули

Сител - 14.06.2020

Избори на 5 и 8 јули не се прифатливи за ВМРО-ДПМНЕ. Лидерот на опозициската партија го одби вчерашниот предлогот на лидерот на СДСМ Зоран Заев за изборно соочување на 8 јули. ВМРО-ДПМНЕ предлага избори на средината на јули и тоа само со исполнети ...

Мицскоски: Избори кон средината на јули со здравствени протоколи и мисија на ОБСЕ

Алфа - 14.06.2020

Избори кон средината на јули, но со изготвени здравствени протоколи за заштита на здравјето на граѓаните како и мисија на ОБСЕ, ова е понудата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, за народно изјаснување.

Изборите во јули, датумот недоговорен

Р.С.Европа - 14.06.2020

Власта е за избори на 5 јули. По завршувањето на вонредната состојба течат роковите за изборите на петти следниот месец, смета власта. Најголемата опозициска партија не прифаќа избори на 5 или на 8 јули, за нив возможен датум би било некаде на ...

Мицкоски: Првиот возможен датум за избори е средината на месец јули

Кајгана - 14.06.2020

Тој го повика претседателот Стево Пендаровски да ја продолжи вонредната состојба, нагласувајќи дека партијата има два услова да учествува на изборите – подготовка на протоколи за заштита на здравјето на граѓаните и услови за фер и демократски ...

Заев сака изборен фалсификат без набљудувачи и прочистен список

Курир - 14.06.2020

И покрај овие бројки иако во регионот и Европа сите држави ги откажаа изборите за во иднина, кај нас власта е убедена дека има услови за избори и тоа за само 20-тина дена од денес. Речиси се поизвесно е дека Зоран Заев не се откажува од намерата да ...

Одиме на избори со услов заштита на здравјето на граѓаните и мисијата на ОБСЕ/ОДИХР

Нетпрес - 14.06.2020

Нашата земја како и многупати досега во историјата се соочува со дилема пред раскрсница, но оваа е доста важна од повеќе аспекти. Сериозната здравствена криза на површина ги извади сите слабости на нашиот систем и секако даде одговор на прашањето ...

ОБСЕ/ОДИХР ги почна подготовките за мониторинг на изборите на 5 јули

ММС - 14.06.2020

ОБСЕ/ОДИХР ќе испрати специјална мисија во Република Северна Македонија по покана од македонската Влада за следење на изборите на 5 јули. ОБСЕ/ОДИХР објави конкурс за ангажирање експерти од различни области кои треба да го следат изборниот процес, ...

ОБСЕ испраќа тим експерти што ќе ги следат сите аспекти на изборниот процес

360 степени - 14.06.2020

Иста мисија како за Северна Македонија, ОДИХР планира и за изборите во Србија следниот викенд, јави ДВ, пренесувајќи изјава на портпаролка на Канцеларијата Мисијата на ОБСЕ/ОДИХР не сака да навлегува во политичките превирања во Северна Македонија ...

ОБСЕ/ОДИХР се подготвува за набљудување на избори во Македонија на 5 јули

24Инфо - 14.06.2020

ОБСЕ/ОДИХР објави дека во тек е подготовката на Специјална мисија за оценка на изборите во Македонија по официјалната покана за набљудување на предвремените парламентарни избори на 5 јули.

На 19 јуни во Македонија доаѓа мисијата на ОБСЕ-ОДИХР?

4NEWS - 14.06.2020

На официјалната интернет страница на ОБСЕ/ОДИХР денеска е објавен . Во објавата се додава дека повикот доаѓа по покана за набљудување на предвремените парламентарни избори на 5-ти јули 2020 година.

Мицкоски: Првата возможна дата за избори е средината на месец јули

iPortal - 14.06.2020

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на денешната прес-конфернеција порача дека партијата нема да оди на предвремените парламентарни избори ако тие се одржат на 5 јули, или на предложениот 8 јули, а прва можа дата е средината на јули.

Мицкоски: 5 и 8 јули не се прифатливи за ВМРО-ДПМНЕ, средината на јули е добра основа за избори

Вечер Прес - 14.06.2020

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска го објави партискиот став за изборите. Мицкоски од побара Пендаровски да прогласи нова вонредна состојба а притоа да се исполнат два услови: Прво, да се создадат соодветни протоколи за ...

Мицкоски : „Ниту 5-ти, ниту 8-ми јули. Првиот возможен датум за избори е средината на јули“

Точка - 14.06.2020

Претседателот на ВМРО–ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на прес-конференција го повика претседателот Пендаровски да ја продолжи вонредната состојба и да се изработат протоколи за избори. Мицкоски на прес-конференцијата изјави дека првиот можен датум за ...

Мицкоски: Нема избори без набљудувачи од ОБСЕ

Република - 14.06.2020

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски нема да поддржи одржување на избори без учество на мисијата на ОБСЕ и ОДИХР. Тој денеска јасно посочи дека ОБСЕ нема да има набљудувачка туку оценувачка и тоа не е исто, но оти и во такви услови тоа не е ...

Мицкоски: Првиот возможен датум за избори е средината на јули

Либертас - 14.06.2020

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на прес конференција го повика Претседателот Пендаровски да ја продолжи вонредната состојба и да се изработат протоколи за избори. Мицкоски рече на прес конференција дека првиот можен датум за избори е ...

Мицкоски: Ако СДСМ си продолжи по свое државата по здравствената и економската криза ќе се соочи и со политичка

24Инфо - 14.06.2020

Лидерот на опозициската ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски го повика претседателот Стево Пендаровски да ја продолжи вонредната состојба, нагласувајќи дека неговата партијата има два услова да учествува на изборите – подготовка на протоколи за заштита на ...

ОБСЕ/ОДИХР ги почна подготовките за мониторинг на изборите на 5 јули

еМагазин - 14.06.2020

ОБСЕ/ОДИХР ќе испрати специјална мисија во државата по покана од македонската Влада за следење на изборите на 5 јули. ОБСЕ/ОДИХР објави конкурс за ангажирање експерти од различни области кои треба да го следат изборниот процес, се наведува во ...

Мицкоски бара изборите да се одржат на средината на јули

еМагазин - 14.06.2020

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на денешната прес-конфернеција порача дека партијата нема да оди на предвремените парламентарни избори ако тие се одржат на 5 јули, или на предложениот 8 јули, а прва можа дата е средината на јули.

Мицкоски не сака на избори на 5 и 8 јули – бара датум на средината на јули

Поглед - 14.06.2020

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на денешната пресконференција рече дека 5 јули и 8 јули не се опција за датум за избори. Тој го повика претседателот Пендаровски ја да продолжи вонредната состојба за да се изработат протоколи за како ...

МИЦКОСКИ: Избори на средината на месец јули, но со присуство на набљудувачи на ОБСЕ/ОДИХР

Денешен - 14.06.2020

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на денешната прес-конфернеција порача дека партијата нема да оди на предвремените парламентарни избори ако тие се одржат на 5 јули, или на предложениот 8 јули, а прва можа дата е средината на јули.

ОБСЕ/ОДИХР испраќа мисија за „избори на 5 јули“

Либертас - 14.06.2020

ОДИХР објави конкурс со кој бара тим на експерти од различни области кои треба да ги следат вонредните парламентарни избори во земјата на 5 јули. Меѓународните набљудувачи се очекуваат во земјата по 19 јуни.

ОБСЕ и ОДИХР испраќа мисија по официјалната покана за набљудување на избори на 5 јули

Поглед - 14.06.2020

ОДИХР објави конкурс со кој бара тим на експерти од различни области кои треба да ги следат вонредните парламентарни избори во земјата на 5 јули. Меѓународните набљудувачи се очекуваат во земјата по 19 јуни, пишува Дојче Веле.

Мицкоски: Избори на 5 и 8 јули не доаѓаат предвид

Тера - 14.06.2020

На прес конференција лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски рече дека првата можна дата за избори е средината на месец јули, а за тоа ВМРО-ДПМНЕ има два услови, да се изработат протоколи за заштита на здравјето и да има фер и демократски и ...

ОБСЕ/ОДИХР ги почна подготовките за мониторинг на изборите на 5 јули

Frontline - 14.06.2020

ОБСЕ/ОДИХР ќе испрати специјална мисија во Република Северна Македонија по покана од македонската Влада за следење на изборите на 5 јули. ОБСЕ/ОДИХР објави конкурс за ангажирање експерти од различни области кои треба да го следат изборниот процес, ...

Мицкоски: Одиме на избори со услов заштита на граѓаните и мисија на ОБСЕ и ОДИХР, за да го поразиме вториот вирус Заев

Република - 14.06.2020

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска самоуверено порача дека ќе одат на избори доколку се заштити здравјето на граѓаните и учество на мисијата на ОБСЕ и ОДИХР. Само на таков начин вели Мицкоски може да се порази вирусот наречен Заев.

ОБСЕ/ОДИХР испраќаат набљудувачка мисија за „избори на 5 јули“

Вечер Прес - 14.06.2020

ОБСЕ/ОДИХР распиша конкурс за експерти кои треба да ги следат предвремените парламентарни избори во Северна Македонија на 5 јули годинава. Во соопштение објавено денеска на интернет-страницата на институцијата, се наведува дека е прифатена поканата ...

ОБСЕ најрано може да прати мисија во Македонија на 19 јуни

Република - 14.06.2020

ОБСЕ/ОДИХР објави конкурс за оценувачка мисија за изборите во Македонија (трае до 16ти јуни). Според тоа, најрано може ја да испрати оценската мисија во нашата земја е во периодот од 19 до 21 јуни, и од следниот ден би влегле во изборна кампања,.

Мицкоски: Првата возможна дата за избори е средината на месец јули

Бриф - 14.06.2020

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на денешната прес-конфернеција порача дека партијата нема да оди на предвремените парламентарни избори ако тие се одржат на 5 јули, или на предложениот 8 јули, а прва можна дата е средината на јули.

ОБСЕ/ОДИХР ги почна подготовките за мониторинг на изборите на 5 јули

Бриф - 14.06.2020

ОБСЕ/ОДИХР ќе испрати специјална мисија во Република Северна Македонија по покана од македонската Влада за следење на изборите на 5 јули. ОБСЕ/ОДИХР објави конкурс за ангажирање експерти од различни области кои треба да го следат изборниот процес, ...

Мицкоски бара изборите да се одржат на средината на јули и побара од Пендаровски да ја продолжи вонредната состојба

Мета - 14.06.2020

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски изјави дека не прифаќа избори на 5 или на 8 јули, туку бара тие да се одржат кон средината на месецот јули. Тој побара од претседателот Стево Пендаровски да ја продолжи вонредната состојба, за да може да се ...

Мицкоски: Првата возможна дата за избори е средината на месец јули (ДПЛ)

Опсервер - 14.06.2020

Скопје, 14 јуни 2020 () – Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на денешната прес-конфернеција порача дека партијата нема да оди на предвремените парламентарни избори ако тие се одржат на 5 јули, или на предложениот 8 јули, а прва можа дата е ...

Мицкоски: Избори на 5 или 8 јули не доаѓаат предвид

MTM - 14.06.2020

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски рече дека неговата партија нема да учествува на изборите, доколку тие се одржат на 5 или 8 јули. Тој бара избори во средината на јули или тогаш кога ќе дојде мисијата на ОБСЕ/ОДИХР, од каде, како што ...

Земјата влезе во политичка криза, Мицкоски ги отфрли изборите на 5 јули на првиот ден откако заврши вонредната состојба

Фактор - 14.06.2020

Претседателот на ВМРО – ДПМНЕ , Христијан Мицкоски на прес конференција го повика претседателот Стево Пендаровски да ја продолжи вонредната состојба и да се изработат протоколи за избори. Мицкоски рече на прес конференција дека првиот можен датум за ...

Кој ќе попушти?!

Вечер Прес - 14.06.2020

Петти и осми јули не се опција за ВМРО-ДПМНЕ.Она што е побарано од ОБСЕ/ОДИХР се оценувачи, а не набљудувачи , зашто тие не можат да пристигнат на време за 5- јули. Затоа не доаѓа предвид ниту 8-јули, порача опозицискиот лидер.

Заев не се откажува од избори на 5 јули, решен бил на нов мандат без опозиција

Република - 14.06.2020

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев се обрати на Фејсбук по прес конференција на Христијан Мицкоски на која тој рече дека не постојат услови за избори на 5 или 8 јули бидејќи нема присуство на набљудувачи од ОБСЕ и ОДИХР.

Мицкоски: Првата возможна дата за избори е средината на месец јули

Вечер Прес - 14.06.2020

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на денешната прес-конфернеција порача дека партијата нема да оди на предвремените парламентарни избори ако тие се одржат на 5 јули, или на предложениот 8 јули, а прва можа дата е средината на јули.

Мицкоски: Избори на 5-ти или 8-ми јули се невозможни

PressingTV - 14.06.2020

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска самоуверено порача дека ќе одат на избори доколку се заштити здравјето на граѓаните и учество на мисијата на ОБСЕ и ОДИХР. Само на таков начин вели Мицкоски може да се порази вирусот наречен Заев.

ОБСЕ/ОДИХР ги почна подготовките за мониторинг на изборите на 5 јули

Опсервер - 14.06.2020

Скопје, 14 јуни 2020 () – ОБСЕ/ОДИХР ќе испрати специјална мисија во Република Северна Македонија по покана од македонската Влада за следење на изборите на 5 јули. ОБСЕ/ОДИХР објави конкурс за ангажирање експерти од различни области кои треба да го ...

ОБСЕ/ОДИХР ги почна подготовките за мониторинг на изборите на 5 јули

4NEWS - 14.06.2020

ОБСЕ/ОДИХР ќе испрати специјална мисија во Република Северна Македонија по покана од македонската Влада за следење на изборите на 5 јули. ОБСЕ/ОДИХР објави конкурс за ангажирање експерти од различни области кои треба да го следат изборниот процес, ...

ОБСЕ/ОДИХР испраќа мисија за „избори на 5 јули“

iPortal - 14.06.2020

ОДИХР објави конкурс со кој бара тим на експерти од различни области кои треба да ги следат вонредните парламентарни избори во земјата на 5 јули. Меѓународните набљудувачи се очекуваат во земјата по 19 јуни.

Меѓународните набљудувачи на ОБСЕ/ОДИХР доаѓаат на 19 јуни во Македонија?

Локално - 14.06.2020

ОБСЕ/ОДИХР на својата официјална страница објави конкурс за експерти кои треба да ги следат предвремените парламентарни избори во Северна Македонија на 5 јули годинава. Во објавата на официјалната интернет-страница на ОБСЕ-ОДИХР пишува дека повикот ...

Мицкоски: Одиме на избори со услов заштита на здравјето на граѓаните и мисијата на ОБСЕ/ОДИХР, за да го поразиме ...

Опсервер - 14.06.2020

Нашата земја како и многупати досега во историјата се соочува со дилема пред раскрсница, но оваа е доста важна од повеќе аспекти. Сериозната здравствена криза на површина ги извади сите слабости на нашиот систем и секако даде одговор на прашањето ...

Лидер значи мудрост, чесност и бескрајна грижа за сопствениот народ!

Опсервер - 14.06.2020

Деновиве Република Македонија се наоѓа во исклучително тешка состојба, можеби досега најтешка. По сите омаловажувања, навреди, насилни измени на Уставот и Законите, Владата на СДСМ нė доведе и до животно загрозувачка ситуација.

МИЦКОСКИ СЕ ИЗЈАСНИ: Строги протоколи за гласање, кампањата да почне следниот ден по пристигнувањето на мисијата на ...

Денешен - 14.06.2020

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на прес конференција го повика претседателот Пендаровски да ја продолжи вонредната состојба и да се изработат протоколи за избори. Мицкоски оцени дека првиот можен датум за избори е средината на јули.

ОБСЕ изборите од 5 јули ги стави и во својот работен календар

Бриф - 14.06.2020

Мисијата на ОБСЕ – ОДИХР го надополнија својот работен календар со набљудување и мониторинг на Предвремените парламентарни избори во Република Северна Македонија, со посебен Протокол, закажани за 5 јули 2020 година.

Мицкоски: Избори на 5 или 8 јули не доаѓаат предвид

Н.Македонија - 14.06.2020

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски рече дека неговата партија нема да учествува на изборите, доколку тие се одржат на 5 или 8 јули. Тој бара избори во средината на јули или тогаш кога ќе дојде мисијата на ОБСЕ/ОДИХР, од каде, како што ...

ОБСЕ/ОДИХР ги почна подготовките за мониторинг на изборите на 5 јули

MakPress - 14.06.2020

ОБСЕ/ОДИХР ќе испрати специјална мисија во Република Македонија по покана од македонската Влада за следење на изборите на 5 јули. ОБСЕ/ОДИХР објави конкурс за ангажирање експерти од различни области кои треба да го следат изборниот процес, се ...

Мицкоски: Одиме на избори со услов заштита на здравјето на граѓаните и мисијата на ОБСЕ/ОДИХР, за да го поразиме ...

MakPress - 14.06.2020

Нашата земја како и многупати досега во историјата се соочува со дилема пред раскрсница, но оваа е доста важна од повеќе аспекти. Сериозната здравствена криза на површина ги извади сите слабости на нашиот систем и секако даде одговор на прашањето ...

Мицкоски: ОБСЕ испраќа оценувачка, а не набљудувачка мисија

Expres - 14.06.2020

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ на денешната прес конференција изрази сомневање дека ОБСЕ може да испрати набљудувачка мисија за паралемнтарните избори во Македонмија„ „од онас што го гледам, тие ќе испрастат оценувачка мисија, од седум члерна, но не и ...

ОБСЕ/ОДИХР не може да дојде пред 21 јуни со што изборите ги помести за 15 јули

Expres - 14.06.2020

Организацијата за мониторинг на избори ОБСЕ/ОДИХР објави конкурс за оценска мисија во Македонија кој трае до 16ти јуни. Според конкурсот и предходните искуства мисијата на ОБСЕ/ОДИХР теоретски може ја да испрати таканаречената оценската мисија ...

МИЦКОСКИ: НЕМА ИЗБОРИ – За ВМРО-ДПМНЕ 5 јули не е опција!

Магазин - 14.06.2020

Претседателот на ВМРО – ДПМНЕ , Христијан Мицкоски на прес конференција рече дека средината на јули е добра основа за избори, а додека пат предлогот на Заев за 5 јули, не доаѓа во предвид! Мицкоски на прес конференцијата рече дека прво треба да се ...

Мицкоски: 5 Јули не е опција за ВМРО–ДПМНЕ, не доаѓа предвид ниту 8-јули

Мак. Весник - 14.06.2020

Претседателот на ВМРО – ДПМНЕ , Христијан Мицкоски на прес конференција го повика претседателот Стево Пендаровски да ја продолжи вонредната состојба и да се изработат протоколи за избори. Мицкоски рече на прес конференција дека првиот можен датум за ...

ОБСЕ преку конкурс бара набљудувачи за изборите во Македонија

Expres - 14.06.2020

Во соопштение објавено денеска на интернет-страницата на ОБСЕ, се наведува дека е прифатена поканата на македонската влада за следење на изборите и за таа цел е распишан конкурс за набљудувачи на изборите воп Македонија.

Мицкоски најави бојкот, нема да учествува на изборите на 5 или 8 јули, а тоа значи нова криза

Скопје1 - 14.06.2020

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски рече дека неговата партија нема да учествува на изборите, доколку тие се одржат на 5 или 8 јули. Тој бара избори во средината на јули или тогаш кога ќе дојде мисијата на ОБСЕ/ОДИХР, од каде, како што ...

ОБСЕ/ОДИХР испраќа мисија за „избори на 5 јули“

Скопје1 - 14.06.2020

ОБСЕ/ОДИХР објави дека во тек е подготовката на Специјална мисија за оценка на изборите во Македонија по официјалната покана за набљудување на предвремените парламентарни избори на 5 јули.

Како тоа 300.000 пензионери ќе гласаат од дома!?

Expres - 14.06.2020

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ вели дека изборната кампања треба да почне откако мисијата на ОБСЕ/ОДИХР ќе дојде во земјава, а тоа е помеѓу 19-ти и 21-ви јуни. Кампањата ќе трае три недели, што значи дека и првиот можен датум за избори би бил 15-ти јули, ...

Вонредната завршува, Заев сега бара избори на 8 јули

Алфа - 13.06.2020

Ќе имаме ли избори без целосна набљудувачка мисија на ОБСЕ и ОДИХР? Времето истекува…ќе се договорат ли Заев и Мицкоски до вечер за датум за избори? По 88 денови вонредна состојба од лидерите на власта и опозицијата зависи дали истата ќе биде ...

Заев: По сила на закон изборите се 22 дена по истекот на вонредната состојба, гласањето е безбедно

Канал5 - 12.06.2020

Ако не се постигне договор да се измени Изборниот законик, тогаш по сила на закон и устав, изборите се на 5 јули, истакна претседателот на СДСМ Зоран Заев одговарајќи на новинарски прашања.

Се очекува да биде поднесено барање до ОБСЕ за набљудување на изборите, најави Пендаровски

Канал5 - 12.06.2020

За ОБСЕ немам никаква информација дали е поднесено барањето, имаше информација дека најверојатно денеска или утре би можело тоа да биде поднесено. Најверојатно денеска или утре ќе биде поднесено барањето до ОБСЕ од страна на Министерството за ...

Се очекува да биде поднесено барање до ОБСЕ за набљудување на изборите, најави Пендаровски

ТВ21 - 12.06.2020

Најверојатно денеска или утре ќе биде поднесено барањето до ОБСЕ од страна на Министерството за надворешни работи, кое е и надлежно да побара набљудувачка мисија за време на изборите, истакна претседателот Стево Пендаровски, кој додаде дека не може ...

Заев призна дека ОБСЕ нема да има целосна набљудувачка мисија

Нетпрес - 12.06.2020

На денешната прес конференција лидерот на СДСМ Зоран Заев во врска со изборниот процес којшто го најави, призна дека ОБСЕ нема да има целосна набљудувачка мисија. „ОБСЕ се изјасни дека ќе испратат мисија соодветна на коронакризата не треба да ...

Заев призна дека ОБСЕ нема да има целосна набљудувачка мисија

Курир - 12.06.2020

На денешната прес конференција лидерот на СДСМ Зоран Заев, а во врска со изборниот процес којшто го најави, призна дека ОБСЕ нема да има целосна набљудувачка мисија. -ОБСЕ се изјасни дека ќе испратат мисија соодветна на коронакризата не треба да ...

Пендаровски: Се очекува да биде поднесено барање до ОБСЕ за набљудување на изборите

Press24 - 12.06.2020

Најверојатно денеска или утре ќе биде поднесено барањето до ОБСЕ од страна на Министерството за надворешни работи, кое е и надлежно да побара набљудувачка мисија за време на изборите, истакна претседателот Стево Пендаровски, кој додаде дека не може ...

Муцунски: Нема слободни и фер избори без набљудувачка мисија на ОДИХР

Нетпрес - 12.06.2020

Избори без воспоставена набљудувачка мисија на ОДИХР не може да се сметаат за слободни и кредибилни, истакнива во својата реакција меѓународниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски. „Веќе две години Македонија од страна на релевантни меѓународни ...

Муцунски: Избори без воспоставена набљудувачка мисија на ОДИХР не може да се сметаат за слободни и кредибилни

Курир - 12.06.2020

Тимчо Муцунски од ВМРО-ДПМНЕ преку статус на Фејсбук пишува дека избори без воспоставена набљудувачка мисија на ОДИХР не може да се сметаат за слободни и кредибилни. -🗳 Избори без воспоставена набљудувачка мисија на ОДИХР не може да се сметаат за ...

Провладиниот новинар Иванов за набљудувачите на ОБСЕ/ОДИХР: Камо среќа ниту еден да не дојде!

Курир - 12.06.2020

Провладиниот новинар и верниот поддржувач на СДСМ и власта Зоран Иванов, вечерва во емисијата „Само вистина“ на Канал 5 телевизија за набљудувачите на ОБСЕ/ОДИХР за следење на изборниот процес во Република Македонија изјави „камо среќа ниту еден да ...

За Пендаровски е нормално ОБСЕ и ОДИХР да ги набљудуваат изборите со помала мисија

Алфа - 12.06.2020

Претседателот Стево Пендаровски нема ништо против ОБСЕ и ОДИХР да ги набљудуваат изборите со помала мисија.Тоа според него било нормално во вакви услови со корона вирусот. Власта и опозицијата се согласни дека мора да има мисија на ОБСЕ/ОДИХР.

МНР денеска или утре со барање до ОБСЕ за набљудување на изборите

Нова ТВ - 12.06.2020

Министерството за надворешни работи (МНР) најверојатно денеска или утре ќе поднесе барање до ОБСЕ за набљудувачка мисија за време на изборите, истакна претседателот Стево Пендаровски за време на денешното обраќање до јавноста.

Заев призна дека изборите ќе бидат без целосен мониторинг на ОБСЕ

Алфа - 12.06.2020

На денешната прес конференција лидерот на СДСМ Зоран Заев, а во врска со изборниот процес којшто го најави, призна дека ОБСЕ нема да има целосна набљудувачка мисија. -ОБСЕ се изјасни дека ќе испратат мисија соодветна на коронакризата не треба да ...

Муцунски: Нема слободни и фер избори без набљудувачка мисија на ОДИХР

Денешен - 12.06.2020

Избори без воспоставена набљудувачка мисија на ОДИХР не може да се сметаат за слободни и кредибилни, истакнива во својата реакција меѓународниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски. „Веќе две години Македонија од страна на релевантни меѓународни ...

Се очекува да биде поднесено барање до ОБСЕ за набљудување на изборите, најави Пендаровски

Либертас - 12.06.2020

Најверојатно денеска или утре ќе биде поднесено барањето до ОБСЕ од страна на Министерството за надворешни работи, кое е и надлежно да побара набљудувачка мисија за време на изборите, истакна претседателот Стево Пендаровски, кој додаде дека не може ...

Мицкоски не ја ни споменал здравствената криза на лидерската, барал процесот со избирачкиот список да се врати на ...

Frontline - 12.06.2020

Најпрово го отворил прашањето дали мисијата на ОБСЕ/ОДИХР може да дојде од утре, што е нелогично, мисијата треба да добие точен датум, да се организира и да пристигне. Мисијата веќе најави дека ќе прати набљудувачи.

“Граѓански збор”: Мицкоски на лидерската не зборувал за здравствените аспекти туку наоѓал други причини за одложување ...

iPortal - 12.06.2020

Мицкоски целосно со нова реторика, вооошто не зборувал за здравствени аспекти, бројот на граѓани позитивни на тестирањето од корона вирусот или здравствена криза како причина за неприфаќање за учество на изборите на 5ти јули, дознава “ Граѓански ...

Заев призна дека сака избори без целосен мониторинг на ОБСЕ

Република - 12.06.2020

На денешната прес конференција лидерот на СДСМ Зоран Заев, а во врска со изборниот процес којшто го најави, призна дека ОБСЕ нема да има целосна набљудувачка мисија. -ОБСЕ се изјасни дека ќе испратат мисија соодветна на коронакризата не треба да ...

Пендаровски: Се очекува да биде поднесено барање до ОБСЕ за набљудување на изборите

24Инфо - 12.06.2020

Најверојатно денеска или утре ќе биде поднесено барањето до ОБСЕ од страна на Министерството за надворешни работи, кое е и надлежно да побара набљудувачка мисија за време на изборите, истакна претседателот Стево Пендаровски, кој додаде дека не може ...

Заев: ОБСЕ се изјасни, подготвени се да ги набљудуваат изборите – тоа е обезбедено!

4NEWS - 12.06.2020

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев во „CLick Plus“ на ТВ21 посочи дека ОБСЕ се изјаснило и подготвени се да ги набљудуваат изборите. „Набљудувачката мисија на ОБСЕ денеска јавно се изјасни дека тие се подготвени да испратат мисија за набљудување на ...

Со потврдата за присутво на набљудувачката мисија на ОБСЕ/ОДИХР изборниот процес може да продолжи

CivilMedia - 12.06.2020

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, вчера потврди дека набљудувачката мисија на ОБСЕ/ОДИХР јавно се изјаснила за подготвеноста да испратат набљудувачи за предвремените парламентарни избори.

Се очекува да биде поднесено барање до ОБСЕ за набљудување на изборите, најави Пендаровски

Опсервер - 12.06.2020

Скопје, 12 јуни 2020 () – Најверојатно денеска или утре ќе биде поднесено барањето до ОБСЕ од страна на Министерството за надворешни работи, кое е и надлежно да побара набљудувачка мисија за време на изборите, истакна претседателот Стево ...

За Пендаровски било нормално да има избори без целосна мисија на ОБСЕ

Република - 12.06.2020

Претседателот Стево Пендаровски нема ништо против ОБСЕ и ОДИХР да ги набљудуваат изборите со помала мисија.Тоа според него било нормално во вакви услови со корона вирусот. Власта и опозицијата се согласни дека мора да има мисија на ОБСЕ/ОДИХР.

Пендаровски: Се очекува да биде поднесено барање до ОБСЕ за набљудување на изборите

iPortal - 12.06.2020

Најверојатно денеска или утре ќе биде поднесено барањето до ОБСЕ од страна на Министерството за надворешни работи, кое е и надлежно да побара набљудувачка мисија за време на изборите, истакна претседателот Стево Пендаровски, кој додаде дека не може ...

Заев: По сила на закон изборите се 22 дена по истекот на вонредната состојба, гласањето е безбедно

Centar - 12.06.2020

Ако не се постигне договор да се измени Изборниот законик, тогаш по сила на закон и устав, изборите се на 5 јули, истакна претседателот на СДСМ Зоран Заев одговарајќи на новинарски прашања.

(ВИДЕО) Заев: По сила на закон изборите се 22 дена по истекот на вонредната состојба, гласањето е безбедно

iPortal - 12.06.2020

Ако не се постигне договор да се измени Изборниот законик, тогаш по сила на закон и устав, изборите се на 5 јули, истакна претседателот на СДСМ Зоран Заев одговарајќи на новинарски прашања.

Не можеме да очекуваме ОБСЕ во време на пандемија да функционира како лани или преклани, вели Пендаровски

MakPress - 12.06.2020

Најверојатно денеска или утре ќе биде поднесено барањето до ОБСЕ од страна на Министерството за надворешни работи, кое е и надлежно да побара набљудувачка мисија за време на изборите, истакна претседателот Стево Пендаровски, кој додаде дека не може ...

Заев: ОБСЕ се изјасни, подготвени се да ги набљудуваат изборите – тоа е обезбедено!

ТВ21 - 11.06.2020

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев во „CLick Plus“ на ТВ21 посочи дека ОБСЕ се изјаснило и подготвени се да ги набљудуваат изборите. „ОБСЕ јавно се изјасни, тие се подготвени да ја испратат својата мисија, и ќе ја испратат својата мисија.

ОБСЕ/ОДИХР: Кога датумот ќе биде официјализиран ќе подготвиме и испратиме набљудувачка мисија

Канал5 - 11.06.2020

Набљудувачката мисија на ОБСЕ/ОДИХР е подготвена да ја продолжи набљудувачката мисија на предвремените избори во Македонија, но чекаат официјална одлука за датумот на изборите. Од канцеларијата на ОБСЕ со седиште во Варшава за Канал 5 велат дека се ...

ОБСЕ/ОДИХР се подготвени да испратат мисија за набљудување на избори, тврди Заев

Опсервер - 11.06.2020

Скопје, 11 јуни 2020 () – Набљудувачката мисија на ОБСЕ/ОДИХР денеска јавно се изјасни дека тие се подготвени да испратат мисија за набљудување на парламентарните избори. Денеска и Министерството за надворешни работи достави писмо дека изборите по ...

Заев: ОБСЕ/ОДИХР се изјасни дека ќе има набљудувачка мисија на изборите на 5 јули

24Инфо - 11.06.2020

Набљудувачката мисија на ОБСЕ/ОДИХР денеска јавно се изјасни дека тие се подготвени да испратат мисија за набљудување на парламентарните избори. Денеска и Министерството за надворешни работи достави писмо дека изборите по закон и по Устав треба да ...

Заев за „Клик плус“: ОБСЕ/ОДИХР се изјасни дека ќе има набљудувачка мисија на изборите на 5 јули

iPortal - 11.06.2020

Набљудувачката мисија на ОБСЕ/ОДИХР денеска јавно се изјасни дека тие се подготвени да испратат мисија за набљудување на парламентарните избори. Денеска и Министерството за надворешни работи достави писмо дека изборите по закон и по Устав треба да ...