TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Се уште без конкретни бројки за предаденото оружје

А1 - 02.11.2003

Низ цела Македонија има предадено оружје на сите пунктови од страна на граѓаните. Но и по вториот изминат ден од акцијата официјалните лица не соопштуваат конкретни бројки за и типот на предаденото оружје и минско експлозивните средства.

Костов: „Секое предадено парче оружје е успех“

А1 - 02.11.2003

„Секое парче предадено оружје е успех, бидејќи на тој начин ќе се намали можноста за негова употреба против граѓаните на Република Македонија“- изјави министерот за внатрешни работи Хари Костов. „Должината на акцијата од 45 дена не менува ништо ако сите граѓани не станат свесни дека оружјето ...

Пандовски: „Почетокот е битен за собирање на оружјето“

А1 - 01.11.2003

Владимир Пандовски од националната асоцијација за оружје во интервју за А1 објаснува за разоружувањето во Македонија. А1: Името асоцијација за оружје потсетува како Вие да имате оружје. Имате ли оружје? Владимир Пандовски: Да, јас сум поранешен спортски стрелец.

Акцијата за разоружување започна во Тетово и Дебар

А1 - 01.11.2003

Регионалната комисија податоците ги предава во оперативниот центар, така што нема податоци за тоа колку има предадено оружје. Специфичен случај беше во Желино на пунктот биле оставени повеќе мински експлозивни средства од непознато лице. Веднаш била алармирана полицијата и мините биле отстранети.

Започна акцијата за разоружување

А1 - 01.11.2003

Денеска во 9 часот започна акцијата за собирање на нелегалното оружје во Македонија. Проблеми со отварање на собирните пунктови имаше во општините Арачиново, Липково и Студеничани. Проблеми со собирните пунктови имаше во Липково, Арачиново и студеничани.

Струмичани нерасположени за разоружување

А1 - 01.11.2003

На денешниот прв ден од акцијата струмичани не беа расположени да почнат да се разоружуваат. А како потврда на тоа e и неофицијалната информација дека на собирниот пункт не е предадено ниту едно парче на илегално оружје. Со 2,5% учество во вкупните инциденти со илегално оружје Струмица се наоѓа на ...

Марш, оружје

Вест - 01.11.2003

ПОЧНУВА АКЦИЈАТА ЗА ДОБРОВОЛНО ПРЕДАВАЊЕ НА НЕЛЕГАЛНОТО ОРУЖЈЕ ВО МАКЕДОНИЈА Денеска почнува акцијата за предавање на нелегалното оружје, а на овој многу очекуван настан вчера му претходеше марш низ центарот на Скопје, со што граѓаните го искажаа својот став против убиствените направи Од плоштадот ...

ЛИПКОВСКО ЈА БОЈКОТИРА АКЦИЈАТА ЗА РАЗОРУЖУВАЊЕ

Канал5 - 01.11.2003

Акцијата за доброволно предавање на нелегалното оружје во липковската општина денеска не започна. Градоначалникот на Липково Хусамедин Халили денеска го повика локалното население да ја бојкотира акцијата за разоружување, што од нивна страна е целосно Акцијата за доброволно предавање на нелегалното ...

Збогум оружје на македонски начин

Дневник - 01.11.2003

ОД ДЕНЕСКА ДО 15 ДЕКЕМВРИ Властите велат дека се е подготвено за собирање на нелегалното оружје Долгопланираната акција за доброволно предавање на илегалното оружје од страна на граѓаните ќе почне денеска во 09 часот и ќе трае до 15 декември.

Македонија тргнува да се разоружи

Утрински - 01.11.2003

Денеска ќе почне акцијата за доброволно предавање на илегалното оружје Сашко Димевски Со маршот против оружјето на неколку стотини граѓани, пратеници, припадници на Армијата, невладини организации и здруженија, вчера во Скопје завршија подготовките на големата акција за разоружување која официјално ...

Марш против оружјето

А1 - 31.10.2003

Од плоштадот „Македонија“ попладнево започна Маршот против оружјето, организиран од Координативното тело за спроведување на Законот за доброволно предавање и собирање на оружјето, муницијата и експлозивните материи и за легализација на оружјето.

Дебар се уште не е подготвен за разоружување

А1 - 31.10.2003

Сите собирни пунктови и локални комисии, освен за општина Дебар, од каде се уште нема информации, се оперативни и ќе започнат со работа за собирање на оружјето што нелегално го поседуваат граѓаните според предвиденото. Ова го истакнаа денеска на прес-конференција во Тетово претставниците на ...

Против оружјето ќе маршираат и професорите и студентите

Дневник - 31.10.2003

ДЕНЕСКА ВО СКОПЈЕ Деканите, професорите и студентите на скопските факултети денеска во 15 часот ќе му се приклучат на "Маршот против оружјето" што ќе почне на плоштадот "Македонија". Поворката ќе се движи преку Камени мост до Бит-пазар, Судската палата, покрај зградата на Црвениот крст, пред ...

Нелегалното оружје од Центар ќе се предава на полигонот на АМСМ

Вест - 31.10.2003

Локалната комисија од Центар за доброволно собирање на нелегалното оружје ги информира граѓаните дека пунктот за собирање на оружјето ќе биде под Кале, на полигонот на Автомото сојузот на Македонија - АМСМ. Акцијата ќе започне на 1 ноември од 9 до 16 часот, а ќе трае до 10 ноември.

"МАРШ ПРОТИВ ОРУЖЈЕТО" ДЕНЕСКА НИЗ МАКЕДОНИЈА

Канал5 - 31.10.2003

"Марш против оружјето", спроти утрешниот почеток на акцијата за предавање на нелегално поседуваното оружје, ќе се одржи денеска низ повеќе градови во Македонија. "Маршот" во Скопје ќе почне во 15.00 часот од плоштадот "Македонија", од ка "Марш против оружјето", спроти утрешниот почеток на акцијата ...

Нема пари за општините што нема да предадат оружје

Дневник - 30.10.2003

разоружување Меѓународната заедница ги повика сите граѓани на Македонија што поседуваат нелегално оружје да го предадат во периодот предвиден за негово собирање и со тоа да придонесат за иднината на државата. - Акцијата за собирање на оружјето претставува важна операција, бидејќи безбедната средина ...

Во Дебар не е формирана комисија за собирање на оружјето

Утрински - 30.10.2003

ОПСТРУКЦИИ ДЕБАР - ?Ние сме многу заинтересирани овој проект да успее. Меѓутоа, тргнувајќи од фактот дека она што е напишано во Охридскиот договор не е целосно реализирано, а во што е убеден и меѓународниот фактор, кој едноставно бараше пролонгирање, мислиме дека Законот за предавање на оружјето ...

Пратенички марш против оружјето

Дневник - 30.10.2003

УТРЕ ВО СКОПЈЕ Пратениците утре ќе ја прекинат парламентарната седница и ќе му се приклучат на "Маршот против оружјето", спроти почетокот на операцијата за разоружување, изјавија вчера двајцата потпретседатели на Собранието, Лилјана Поповска и Агрон Буџаку.

Пратениците ќе маршираат против оружјето

Утрински - 30.10.2003

Координативното тело за разоружување в петок организира марш низ 12 града во земјава Македонските пратеници, в петок, еден ден пред стартот на акцијата на разоружување, ќе му се приклучат на "Маршот против оружјето", кој во 15 часот ќе тргне од Градскиот плоштад во Скопје и 12 града низ Македонија.

ПАРЛАМЕНТАРЦИТЕ ЌЕ УЧЕСТВУВААТ ВО "МАРШОТ ПРОТИВ ОРУЖЈЕТО"

Канал5 - 30.10.2003

Македонските пратеници в петок ќе ја прекинат собраниската седница и ќе му се приклучат на "Маршот против оружјето", со што ќе дадат директна поддршка и ќе упатат повик до сите граѓаните да се приклучат на Маршот, а подоцна и во акцијата за доброволно пре Македонските пратеници в петок ќе ја ...

Пратениците ќе учествуваат во маршот за разоружување

А1 - 29.10.2003

Пратениците во собранието на РМ ќе учествуваат во маршот за разоружување на 31-ви октомври давајќи поддршка на престојната акција за собирање на нелегалното оружје во Македонија, што започнува во сабота. „Институциите на системот на РМ функционираат и низ нив треба да се решаваат сите барања.

Во Дебар нема комисија за предавање на оружјето

А1 - 29.10.2003

Предавањето на оружјето е неминовност кој во ова време треба да се случува зотп среќата што тоа ја носи е голема колку цевката на оружјето. Тоа е огромна потреба во овие времиња зошто дојде време да војуваме со злото во себе, ако сакаме да се надеваме дека утре подобро да живееме.

Нема пари за општините каде нема да се предаде оружјето

А1 - 29.10.2003

Меѓународната заедница денеска пред почетокот на акцијата за собирање на нелегалното оружје во Македонија предупреди дека финансиска поддршка нема да добијат општините кои ќе одбијат да соработуваат во оваа операција. „Акцијата за собирање на оружјето претставува важна операција, бидејќи илегалното ...

Припадници на АРМ ќе го уништуваат собраното оружје

Утрински - 29.10.2003

Координативното тело ги привршува подготовките за почеток на акцијата за разоружување Три дена пред официјалниот старт на операцијата за разоружување во земјава, Координативното тело вчера ги разгледа сите аспекти на подготовките на оваа исклучително значајна државна акција и притоа констатира дека ...

Во последните три месеци ниту едно парче оружје не е легализирано

Утрински - 29.10.2003

Пропуштена шанса за ставање под контрола на дел од оружјето >„Со оглед на тоа што ниту едно парче оружје не е легализирано во изминативе три месеци откако тече легализацијата на бесправно набавено оружје, македонските институции ја пропуштија шансата барем дел од нелегалното оружје да го стават под ...

Според „Safeworld“ во Македонија има 100.000 парчиња нелегално оружје

А1 - 28.10.2003

Според извештајот на британската организација „Safeworld“, објавен овој месец- во Македонија има околу 100.000 парчиња нелегално оружје. Најголем дел од оружјето, дошло од Албанија по граѓанската војна во 1997-та, кога таму биле украдени 650.000 парчиња оружје.

Телото за разоружување ќе добие уште 3 комисии

А1 - 28.10.2003

Координативното тело за разоружување денеска донесе одлука за формирање на 3 комисии за уништување на нелегалното оружје што ќе биде доброволно предадено од 1-ви ноември до 15-ти декември. Металните делови ќе се топат во топилницата на „Макстил“ во Скопје, а експлозивните средства ќе се уништуваат ...

Инвалидите кои настрадале од оружје со апел за разоружување

А1 - 27.10.2003

Не дозволувајте да ги снајде нашите деца она што нас ни се случи, велат инвалидите во Македонија кои настрадале од оружје и експлозивни средства, со апел за враќање на оружјето како најголемо зло. „Бомбите се страшна работа. Јас моето децтво го поминав во темница.