TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Милион потписи за одбрана на Косово

Дневник - 24.02.2007

Социјалистичката партија на Србија почна акција за собирање милион потписи „за одбрана на Косово“, која ќе трае до 10 март, кога официјално треба да завршат преговорите меѓу Белград и Приштина за статусот на покраината, на покраината.

Границата стана селски проблем

Дневник - 24.02.2007

Безвреден е договорот за границата меѓу Скопје и Белград, оценил косовскиот премиер Агим Чеку Безвреден и неправичен е договорот за границата, кој Скопје и Белград го потпишаа во 2001 година, оценил косовскиот премиер Агим Чеку при завчерашната посета на Дебалде, пренесува весникот на албански ...

Србите и Косовците преговараа за имотот

Време - 24.02.2007

НА ТРЕТИОТ ДЕН ОД ПРЕГОВОРИТЕ ВО ВИЕНА На третиот ден од финалната рунда на преговори помеѓу српската и косовската страна во Виена за идниот статус на Косово се водеше расправа за економијата и за имотните прашања. Особено внимание му беше посветено на предлогот во планот на Ахтисари на Косово да ...

Русија ќе се воздржи од гласање во Советот за безбедност за Косово

А1 - 23.02.2007

Русија, без разлика на сегашното противење, ќе се воздржи од гласање во Советот за безбедност, со што ќе се овозможи усвојување на планот на Ахтисари за Косово. Ова, денеска, го изјави претседателот на Меѓународната кризна група Гарет Еванс, во интервју за Радио Слободна Европа.

Македонија, Србија и Косово ќе ја интензивираат соработката

А1 - 23.02.2007

Македонија, Србија и Косово да ја интензивираат меѓусебната соработка, со цел да се спречи евентуална појава на радикалните групи од која било страна. Ова е содржината на телефонските разговори што премиерот Груевски ги имаше денеска со претседателот на Србија Борис Тадиќ и косовскиот премиер Агим ...

Белград бара српски Устав и на Косово

Дневник - 23.02.2007

Албанците не се мешаат што ќе пишува во Уставот на Србија, па затоа ништо од тој устав не може да се однесува на Косово - одговорил косовскиот преговарач Ветон Сурои Косовските преговарачи вчера многу остро реагирале на „најзначајниот“ предлог на српската делегација на преговорите во Виена - за ...

Русија нема да ја принудува Србија за независно Косово

Вест - 23.02.2007

МОСКВА, 23 февруари (Ројтерс) - Русија нема да биде дел од било каков обид да ја принуди Србија да ја признае независноста на сепаратистичката покраина Косово изјави министерот за надворешни работи Сергеј Лавров. "Само двете инволвирани страни (Србите и Косовците) можат да донесат одлука за Косово ...

о решение за Косово

Дневник - 23.02.2007

Гротескно би било доколку за Косово, меѓу блоковите на моќ како што се Русија и САД, Унијата повторно би зазела маргинална улога на посматрач Оваа седмица во Виена, со посредство на ОН, почна последната рунда разговори меѓу Белград и Приштина околу иднината на српската покраина Косово.

Приштинските радикали прогнозираат нестабилност и во Македонија

Дневник - 23.02.2007

Албанците нема да го прифатат предлогот на Ахтисари и тоа ќе предизвика регионална нестабилност, вели Коњувца, потпретседател на „Самоопределување“ Ако биде прифатен планот на Марти Ахтисари за Косово, не е исклучена и нестабилност на Македонија, поради незадоволството кај Албанците од западниот ...

Трет ден од преговорите за статусот на Косово во Виена

Канал5 - 23.02.2007

Во Виена денеска продолжуваат преговорите меѓу Белград и Приштина посветени на идниот статус на Косово, пренесува МИА. Виена, 23 февруари (МИА) - Во Виена денеска продолжуваат преговорите меѓу Белград и Приштина посветени на идниот статус на Косово, пренесува МИА.

ЕУ знае за плановите на косовското самоопределување да се шири во Македонија и собира дополнителни и

Канал5 - 23.02.2007

Идните три седмици, во кои Марти Ахтисари планира да го предаде својот предлог во Обединетите Нации, се проценуваат како критични за можни тензии на Косово и околу границата. Инциденти не се исклучуваат, но генерално ситуацијата е под контрола, без опасност за Македонија – се брифирале меѓусебно ...

Во Приштина средба на Чеку со Џафери и Тачи

Канал5 - 23.02.2007

Независност на Косово е реалност. Ваква порака од Скопје на косовските власти во Приштина им однесе раководството на владејачката ДПА. Денешната средба на косовскиот премиер Чеку со лидерскиот двоец на ДПА Џафери и Тачи е прва средба на македонски политичари со претставници на косовските власти по ...

Косовските власти ги смируваат пограничните места кај Танушевци

А1 - 22.02.2007

Косовскиот премиер Агим Чеку, шефот на УНМИК Јоаким Рикер и командантот на КФОР Роланд Катар денеска во Витина се обидоа да ги смират се погласните спротивставувања на одбележувањето на границата кон Македонија. Косовските жители од Дебалде и други помали села во близина на Танушевци, по ...

Лавров: Никој не може да наметнува решение за статусот на Косово

А1 - 22.02.2007

Никој не може да го наметне решението за статусот на Косово, изјави денеска министерот за надворешни работи на Русија Сергеј Лавров по средбата со својот германски колега Франк-Валтер Штајнмајер во Берлин. „Никој не може да наметнува решение. Барем Русија нема да биде дел од таква шема.

Србија и Косово нема да се договорат во Виена

Вест - 22.02.2007

ВИЕНА, 22 февруари (Ројтерс) - Србија и Албанците од Косово најверојатно нема да постигнат договор за иднината на покраината, соопшти вчера пратеникот на ОН Марти Ахтисари кога двете страни ја почнаа последната рунда преговори.

Нема шанси за компромис околу Косово во Виена

Утрински - 22.02.2007

Виенските преговори треба да траат до 2 март, но сосем е извесно дека тие нема да донесат ништо ново Димитар Чулев Компромис нема да има и тоа е единственото што е извесно по вчерашното продолжувањето на преговорите на релација Белград - Приштина во Виена околу предлог-планот на Марти Ахтисари за ...

Почна последната рунда од преговорите за Косово

Време - 22.02.2007

ВИЕНА, АВСТРИЈА Последната рунда од преговорите за Косово почна вчера во Виена со забелешки на планот на Ахтисари од страна на српскиот и косовскиот тим. - Ако можат да се согласат за нешто, ние тоа сериозно ќе го разгледаме - изјави пред почетокот на преговорите специјалниот пратеник на ...

Ахтисари не очекува компромис

Дневник - 22.02.2007

Финскиот дипломат вели дека би било вистинско чудо Србите да прифатат „надгледувана независност“ , а косовските Албанци да прифатат „значителна автономија“ за провинцијата Малку е веројатно дека Србите и косовските Албанци ќе се договорат за иднината на територијата, оцени посредникот Марти ...

Косовско „Самоопределување“ ќе дејствува и во Македонија

Дневник - 22.02.2007

Според најавите, најверојатно, прво ќе бидат отворени претставништва во Тетово и во Скопје, а потоа и во другите градови на земјава Косовското движење „Самоопределување“, кое ги организира неодамнешните радикални протести во Приштина, ќе дејствува и во Македонија, најавија челниците на ...

Москва: Независноста не е единствено решение за Косово

А1 - 21.02.2007

Официјална Москва не се согласува со ставот дека независноста е единствено решение за статусот на Косово, пренесуваат руските медиуми. Ваквиот став денеска во Виена го соопшти рускиот претставник во постојаниот совет на ОБСЕ, Владимир Воронков.

Започнаа финалните разговори за предлогот на Ахтисари

А1 - 21.02.2007

На првиот ден од последната рунда преговори во Виена, Приштина и Белград ги повторија нивните спротивни планови околу идниот статус на Косово. Ги претставија своите забелешките по предлогот на посредникот на Обединетите Нации Марти Ахтисари, кој и денеска го бранеше своето решение.

Косовското самоопределување отвора претставништва во РМ - регрутира членство меѓу младите Албанци

Канал5 - 21.02.2007

Косовската радикална организација Самоопределување, која ги организираше насилните протести во Приштина против предлогот на Ахтисари, се инсталира и во Македонија. Косовската радикална организација Самоопределување, која ги организираше насилните протести во Приштина против предлогот на Ахтисари, ...

Почнува рововскиот мегдан за Косово

Дневник - 21.02.2007

Посредникот Албер Роан оцени дека е малку веројатно оти двете страни во Виена ќе постигнат компромисно решение Делегациите на Белград и на Приштина денеска во Виена со цврста одбрана на своите ставови ќе ја почнат последната рунда преговори за Косово, без најави за какви било чекори кон компромисно ...

Ахтисари: Белград и Приштина се уште се со спротиставени ставови за Косово

Канал5 - 21.02.2007

Србите и косовските Албанци остануваат на спротиставени позиции за планот на Обединетите нации за идниот статус на Косово, изјави денеска специјалниот пратеник на ОН Марти Ахтисари. Виена, 21 февруари (МИА) - Србите и косовските Албанци остануваат на спротиставени позиции за планот на Обединетите ...

Бомба пред преговорите

Време - 21.02.2007

КОСОВО Од експлозија на бомба во понеделникот вечер биле оштетени три возила на мисијата на Обединетите нации на Косово УНМИК. Во нападот немало повредени, а било оштетено и едно приватно возило. Нападот следува по насилните протести за итна независност во Приштина, во кои беа убиени две лица.

Последни разговори Белград - Приштина

Вечер Прес - 21.02.2007

Денеска во Австрија, центарот во Виена, почнува последната рунда преговори меѓу Белград и Приштина кои би требале да траат до втори март. Пред заминувањето за Виена, координаторите на српскиот преговарачки тим за статусот на Косово, Александар Симиќ и Леон Којен, изјавија дека Србија нема да се ...

Ахтисари пред амбасадорите на ОБСЕ

А1 - 20.02.2007

Специјалниот претставник на ОН Марти Ахтисари, денеска во Виена, ќе го извести Постојаниот совет на ОБСЕ за процесот на утврдување на идниот статус на Косово. Ахтисари, попладнево, треба да се обрати пред амбасадорите на ОБСЕ во конференцискиот центар Хофбург.

Само Путин ја знае иднината на Косово

Дневник - 20.02.2007

Ниту една страна нема да добие ништо на претстојните преговори за планот на Марти Ахтисари и само рускиот претседател знае што ќе се случи со Косово, оцени британскиот новинар и експерт за балкански прашања, Тим Џуда, во изјава за весникот „Блиц“.

„Гардијан“: ОН мора да го прифатат планот на Ахтисари за Косово

Канал5 - 20.02.2007

Обединетите нации мора да го прифатат предлог-планот на специјалниот пратеник на Светската организација, Марти Ахтисари за идниот статус на Косово за да се избегне можноста за избувнување „сложена и потенцијално насилна криза“ во Европа, пишува лондонски „Гардијан“.

Билд: ЕУ треба да и пружи шанса на Србија

А1 - 19.02.2007

Европската Унија треба да и пружи шанса на Србија за приклучување кон Унијата, доколку таа го прифати планот на Обединетите Нации за Косово. Ова го изјави шефот на шведската дипломатија, Карл Билд, во денешното интервју за австрискиот весник „Ди Пресе“.

Белград знае што не сака, но не знае што сака

Дневник - 19.02.2007

Не е јасно со какви ставови тимот ќе преговара за техничките детали и што конкретно ќе бара, велат извори во Белград Преговарачкиот тим на српските власти доби мандат да ги отфрла одредбите од планот на Марти Ахтисари што водат кон независност на Косово, но Белград се' уште нема утврдено свои ...

Карл Билд: Ако и се даде европска перспектива на Србија би можела да го прифати планот на Ахтисари

Канал5 - 19.02.2007

Европската унија можно е да и понуди на Србија да се приклучи на блокот доколку таа го прифати планот на ОН за идниот статус на Косово, изјави шведскиот министер за надворешни работи Карл Билд. Виена, 19 февруари (МИА) Европската унија можно е да и понуди на Србија да се приклучи на блокот доколку ...

Планот на Ахтисари ќе биде делотворен ако Србија и Косово влезат во ЕУ, смета британски историчар

Канал5 - 19.02.2007

Планот за Косово на специјалниот претставник на ОН, Марти Ахтисари ќе биде делотворен доколку Србија и Косово влезат во ЕУ, заедно со нивните соседи, изјави историчарот од британскиот Универзитет „Оксфорд“н Тимоти Гартон Еш за српскиот весник „Данас“.

Белград премногу очекува од Москва

Време - 19.02.2007

ПЈОНТКОВСКИ, НАДВОРЕШНОПОЛИТИЧКИ ЕКСПЕРТ ОД МОСКВА: Србија премногу се надева на помошта од Русија во решавањето на косовското прашање и би било умно да почне да размислува за поделба на јужната српска покраина затоа што за такво нешто остана доволно време и простор, вели директорот на Институтот ...

ОН ќе отфрли секакво прекројување на Србија!

Вечер Прес - 19.02.2007

Советот за безбедност предлог на Ахтисари без сомнение ќе го отфрли, бидејќи не може ОН на своја држава членка да и одзема територијаа, нагласува Коштуница Српскиот премиер Војислав Коштуница оцени вчера дека Советот за безбедност на ОН ќе го отфрли секој предлог на Марти Ахтисари со кој се ...