TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ѓукановиќ во посета на Македонија

А1 - 22.10.2010

Црногорскиот премиер Мило Ѓукановиќ денеска ќе престојува во официјална посета на Македонија. Во рамки на посетата, Ѓукановиќ ќе се сретне со македонскиот премиер Никола Груевски, како и со ...

Македонија и Црна Гора потпишаа договори за економска соработка

А1 - 22.10.2010

Премиерите на Македонија и Црна Гора денеска во Скопје потпишаа договори за економска и социјална соработка и спогодби за соработка во образованието, науката и технологијата.

Со различни брзини кон ЕУ?

Deutsche Welle - 22.10.2010

Црногорскиот премиер Мило Ѓукановиќ при посетата на Скопје изрази жалење, бидејќи, како што рече, „дојде до застој во евроатлантскиот интегративен процес на Македонија“.

Црногорскиот премиер Ѓукановиќ во официјална посета на Македонија

Алсат-М - 22.10.2010

Претседателот на Владата на Црна Гора Мило Ѓукановиќ денеска ќе престојува во еднодневна официјална посета на Република Македонија на покана на премиерот Никола Груевски.

Ѓукановиќ во Скопје

Канал5 - 22.10.2010

Премиерот на Црна Гора Мило Ѓукановиќ на покана на премирот Груевски денеска ќе престојува во Македонија . Груевски и Ѓукановиќ ќе одржат тет-а-тет средба, по што ќе следат разговори во пленум на ...

Ѓукановиќ: Спорот за името ја загрозува регионалната стабилност

Канал5 - 22.10.2010

Спорот за името не е само проблем на Македонија, туку на регионот, бидејќи претставува закана за стабилноста, вели црногорскиот премиер Мило Ѓукановиќ.

Ѓукановиќ: Прашањето околу името е важно за целиот регион

Алсат-М - 22.10.2010

Во насока на унапредување на односите меѓу Македонија и Црна Гора денеска во Скопје премиерите Никола Груевски и Мило Ѓукановиќ потпишаа договори за економска и социјална соработка и спогодби за ...

Мило Ѓукановиќ во официјална посета на Македонија

Кирилица - 22.10.2010

Претседателот на Владата на Црна Гора Мило Ѓукановиќ денеска ќе престојува во еднодневна официјална посета на Република Македонија на покана на премиерот Никола Груевски Како што соопшти владината ...

Ѓукановиќ во официјална посета на Македонија

Сител - 22.10.2010

Претседателот на Владата на Црна Гора Мило Ѓукановиќ денеска ќе престојува во еднодневна официјална посета на Република Македонија на покана на премиерот Никола Груевски.

Претседателот Иванов оствари средба со црногорскиот премиер Ѓукановиќ

Курир - 22.10.2010

Македонскиот шеф на државата Ѓорге Иванов денеска го прими претседателот на Владата на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ, при неговата официјална посета на нашата земја.

Ѓукановиќ: Спорот со името – важно прашање за стабилноста во регионот

Форум - 22.10.2010

Спорот со името меѓу Македонија и Грција е прашање што е значајно не само за земјата, туку и за стабилноста во регионот, изјави црногорскиот премиер Мило Ѓукановиќ, по денешната средба со неговиот ...

Ѓукановиќ во посета на Македонија

Макфакс - 22.10.2010

Црногорскиот премиер Мило Ѓукановиќ денеска ќе престојува во официјална посета на Македонија. Веста е ...

Црногорскиот премиер на тет а тет средба со Груевски

Inpress - 22.10.2010

Скопје, 22. октомври 2010 (ИНПРЕС) Претседателот на Владата на Република Црна Гора Мило Ѓукановиќ од денеска е во официјална посета на Македонија.

Мило Ѓукановиќ во Македонија

Р.С.Европа - 22.10.2010

Претседателот на Владата на Република Црна Гора Мило Ѓукановиќ доаѓа во официјална посета на Македонија. Ѓукановиќ ќе има разговори со премиерот Никола Груевски, а ќе биде примен и од претседателот ...

Црногорскиот премиер Ѓукановиќ во Скопје

Нетпрес - 22.10.2010

Премиерот на Црна Гора Мило Ѓукановиќ денес доаѓа во еднодневна посета на Македонија. Домаќин ќе му биде македонскиот премиер Никола Груевски.

Ѓукановиќ во посета на Македонија

Курир - 22.10.2010

На покана на премиерот Никола Груевски, денес во посета на Македонија ќе дојде претсетаделот на Црна Гора – Мило Ѓукановиќ. Посетата на Ѓукановиќ ќе трае еден ден.

Црногорскиот премиер Ѓукановиќ во официјална посета на Македонија

Алфа - 22.10.2010

Претседателот на Владата на Црна Гора Мило Ѓукановиќ денеска ќе престојува во еднодневна официјална посета на Република Македонија на покана на премиерот Никола Груевски.

Црногорскиот премиер Ѓукановиќ во официјална посета на Македонија

МРТ - 22.10.2010

Претседателот на Владата на Црна Гора Мило Ѓукановиќ денеска ќе престојува во еднодневна официјална посета на Република Македонија на покана на премиерот Никола Груевски.

Средба Груевски - Ѓукановиќ

Курир - 22.10.2010

Претседателот на Владата на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ, денес пристигна во официјална посета на Република Македонија. Домаќун му е Претседателот на Владата на Македонија, Никола Груевски.

Ѓукановиќ во Македонија

Р.С.Европа - 22.10.2010

Јакнење на односите, регионалната соработка и соработка во евроатлантските процеси, теми на разговори меѓу црногорскиот премиер Ѓукановиќ и македонскиот државен врв.

Македонија и Црна Гора ја интензивираат соработката

Сител - 22.10.2010

Во насока на унапредување на односите меѓу Македонија и Црна Гора денеска во Скопје премиерите Никола Груевски и Мило Ѓукановиќ потпишаа договори за економска и социјална соработка и спогодби за ...

Македонско - црногорските односи традиционално пријателски

Нетпрес - 22.10.2010

Македонија и Црна Гора имаат традиционално пријателски односи без отворени прашања е заедничката констатација на Груевски и Ѓукановиќ по нивната денешна средба во Скопје.

Ѓукановиќ: Спорот со името – важно прашање за стабилноста во регионот

Макфакс - 22.10.2010

Спорот со името меѓу Македонија и Грција е прашање што е значајно не само за земјата, туку и за стабилноста во регионот, изјави црногорскиот премиер Мило Ѓукановиќ, по денешната средба со неговиот ...

Македонија и Црна Гора ја интензивираат соработката

Р.С.Европа - 22.10.2010

Премиерите на Македонија и на Црна Гора Никола Груевски и Мило Ѓукановиќ денеска во Скопје потпишаа договори за економска и социјална соработка и спогодби за соработка во образованието и науката и ...

Македонија и Црна Гора ја интензивираат соработката

Кирилица - 22.10.2010

Во насока на унапредување на односите меѓу Македонија и Црна Гора денеска во Скопје премиерите Никола Груевски и Мило Ѓукановиќ потпишаа договори за економска и социјална соработка и спогодби за ...

Ѓукановиќ - Жалам што дојде до застој во евроатлантскиот процес на Македонија

Inpress - 22.10.2010

Скопје, 22. октомври 2010 (ИНПРЕС) Претседателот на Владата на Република Црна Гора Мило Ѓукановиќ е во официјална посета на Македонија каде се сретна со неговиот македонски колега Никола Груевски.

Ѓукановиќ: Спорот за името ја засега и стабилноста на регионот

Кирилица - 22.10.2010

Прашањето за името не е важно само за Македонија, туку ја засега и стабилноста во регионот, оцени црногорскиот премиер Мило Ѓукановиќ по денешната средба во Скопје со претседателот на македонската ...

Иванов се сретна со црногорскиот премиер Ѓукановиќ

Нетпрес - 22.10.2010

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска го прими претседателот на Владата на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ.

Проблемот со името значаен фактор за стабилноста на регионот

Курир - 22.10.2010

Во насока на унапредување на односите меѓу Македонија и Црна Гора денеска во Скопје премиерите Никола Груевски и Мило Ѓукановиќ потпишаа договори за економска и социјална соработка и спогодби за ...

Спикерот Вељаноски денеска го прими претседателот на Владата на Црна Гора Мило Ѓукановиќ

Курир - 22.10.2010

На средбата претседателот на Собранието Трајко Вељаноски, потсетувајќи на традиционално пријателските односи меѓу двете држави истакна дека Република Македонија и Црна Гора споделуваат заеднички ...

Средба Ѓукановиќ-Вељановски

Кирилица - 22.10.2010

- Јас лично како премиер и Владата на Црна Гора секогаш во нашите меѓународни средби и активности многу јасно изразуваме жалење за она што и се случи на вашата држава и неоправдано Република ...

Ѓукановиќ: Билатералниот проблем за името е закана по стабилноста на регинот

Сител - 22.10.2010

Застојот во македонските евроинтеграции поради проблемот со името ги загрижува и другите земји од Западен Балкан. Гледаат опасност отворените меѓусоседски прашања да се претворат во нови вета и ...

Средба Иванов-Ѓукановиќ

Кирилица - 22.10.2010

Претседателот Иванов и премиерот Ѓукановиќ разменија мислења за понатамошна соработка и развивање на прашањата за соработка на регионален и мултилатерален план, соработката за НАТО и ЕУ интеграцијата ...

Средба Груевски-Ѓукановиќ во Скопје

eReporter - 22.10.2010

Македонскиот премиер Никола Груевски денеска ќе се сретне со неговиот црногорски колега Мило Ѓукановиќ, кој престојува во еднодневна официјална посета на Македонија.

Македонија и Црна Гора ја интензивираат соработката

Идивиди - 22.10.2010

Скопје, 22 октомври 2010 (МИА) - Во насока на унапредување на билатералните односи меѓу Македонија и Црна Гора денеска во Скопје премиерите Никола Груевски и Мило Ѓукановиќ потпишаа договори за ...

Договори за економска соработка меѓу Македонија и Црна Гора

eReporter - 22.10.2010

Македонија и Црна Гора се обврзаа денеска дека тесно ќе соработуваат на економски план со договорите за економска и социјална соработка и спогодби за соработка во образованието, науката и ...

Црногорскиот премиер Ѓукановиќ во официјална посета на Македонија

Идивиди - 22.10.2010

Скопје, 22 октомври 2010 (МИА) - Претседателот на Владата на Црна Гора Мило Ѓукановиќ денеска ќе престојува во еднодневна официјална посета на Република Македонија на покана на премиерот Никола ...

Средба Груевски - Ѓукановиќ

Вечер Прес - 21.10.2010

Црногорскиот премиер Мило Ѓукановиќ денеска ќе допатува во Скопје. Ова ќе биде прва официјална посета на Ѓукановиќ на Македонија.

Ѓукановиќ очекува економски раст на Црна Гора во 2011 година

Нетпрес - 18.10.2010

Црногорскиот премиер, Мило Ѓукановиќ изразил очекување дека 2011 година ќе биде година на економскиот раст во Црна Гора.

Ѓукановиќ се залага за „регата модел“ во приклучувањето кон ЕУ

Алфа - 18.10.2010

Црногорскиот премиер Мило Ѓукановиќ го смета за погрешен концептот за истовремен прием на Србија, Косово, Босна и Херцеговина и Црна Гора во Европската унија и се залага за „регата модел“ во ...

Ѓукановиќ против заеднички влез на Западен Балкан во ЕУ

Р.С.Европа - 18.10.2010

Црногорскиот премиер Мило Ѓукановиќ го смета за погрешен концептот за истовремен прием на Србија, Косово, Босна и Херцеговина и Црна Гора во Европската унија. Тој се залага за т.н.