TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ВМРО-ДПМНЕ: Пендаровски учествува во одлука за брзи избори, без набљудувачи од ОБСЕ и на директна штета на здравјето на ...

Канал5 - 13.06.2020

Забележително е што во последно време низ Претседателот Пендаровски, зборува Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, се наведува во соопштението на ВМРО - ДПМНЕ.. И сето ова резултира со салто мортале, со кое Пендаровски со цел да му удоволи на Зоран ...

До последниот повик

Deutsche Welle - 13.06.2020

Замаецот за изборите е свртен и тој сосем веројатно не може да биде запрен. Од каде ќе дојде последниот повик до опозицијата – од „Бихаќска“, од амбасадата на Кале или, пак, од Будимпешта? Пишува Љупчо Поповски.

Василевска: Избори без набљудувачка мисија се избори за фалсификат на Заев

Курир - 13.06.2020

Забележително е што во последно време низ Претседателот Пендаровски, зборува Претседателот на СДСМ, Зоран Заев. И сето ова резултира со салто мортале, со кое Пендаровски со цел да му удоволи на Зоран Заев себе си одлучи да се посипа со пепел.

ВМРО-ДПМНЕ: Пендаровски се посипа со пепел

+инфо - 13.06.2020

Избори без набљудувачка мисија се избори за фалсификат на Заев, наведено е во соопштението. Пендаровски учествува во одлука за брзи избори, без набљудувачи од ОБСЕ и на директна штета на здравјето на граѓаните, обвини опозициската ВМРО-ДПМНЕ преку ...

ВМРО-ДПМНЕ го нападна Пендаровски за изборите

360 степени - 13.06.2020

Според опозициската партија, шефот на државата учествува во носење одлука за брзи избори, без меѓународни набљудувачи ВМРО-ДПМНЕ го нападна претседателот Стево Пендаровски дека очествува во донесување одлука за брзи избори, на штета на здравјето на ...

Стевчо го прашува Стево: Ќе испрати ли Пендаровски член од своето семејство во избирачки одбор?

Курир - 13.06.2020

Го слушнавте ли претседателот Пендаровски што кажа: Вонредна состојба воведувал три пати за да ја спасува владата а не народот., пишува лидерот на ГРОМ, Стевчо ...

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ уште вечерва со детали за средбата кај Пендаровски

4NEWS - 13.06.2020

На вечерашната лидерска средба кај претседателот на државата на која не беше постигнат датум за предвремените парлемнтарни избори, лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски не спомнал ништо за здравствената криза, а главна цел му била да ...

До последниот повик

Либертас - 13.06.2020

Замаецот за изборите е свртен и тој сосем веројатно не може да биде запрен. Од каде ќе дојде последниот повик до опозицијата – од „Бихаќска“, од амбасадата на Кале или, пак, од Будимпешта? Претседателот Стево Пендаровски вчера изјави: „Не би сакал ...

Заев и Мицкоски не договорија датум за избор, комуникацијата продолжува

4NEWS - 13.06.2020

Без договор заврши средбата на лидерите на СДСМ Зоран Заев и на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски со претседателот Стево Пендаровски околу одржувањето на изборите, а комуникацијата на лидерите ќе продолжи.

Заврши лидерската средба кај претседателот Пендаровски – лидерите повторно без договор

4NEWS - 13.06.2020

На покана на претседателот Стево Пендаровски, вечерва во „Вила Водно“ се одржа средба со лидерите на СДСМ, Зоран Заев и на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. На средбата се разговараше за различни аспекти на изборниот процес, при што и двете страни ...

Заврши лидерската средба кај претседателот Пендаровски, одлуката ќе ја соопштат по меил

4NEWS - 13.06.2020

Лидерската средба кај претседателот Стево Пендаровски штотуку заврши, а за одлуката ќе информираат преку соопштение. Пред вила Водно иако се наоѓаат голем број на медиуми, сепак лидерите на политичките партии одлучиле да нема изјави за медиумите.

ВМРО-ДПМНЕ: Пендаровски учествува во одлука за брзи избори, без набљудувачи од ОБСЕ и на директна штета на здравјето на ...

24Инфо - 13.06.2020

Забележително е што во последно време низ Претседателот Пендаровски, зборува Претседателот на СДСМ, Зоран Заев. И сето ова резултира со салто мортале, со кое Пендаровски со цел да му удоволи на Зоран Заев себе си одлучи да се посипа со пепел.

Се уште во тек е лидерската средба на Заев и Мицкоски со претседателот Пендаровски

4NEWS - 13.06.2020

Повеќе од два часа, се уште во тек е лидерската средба на претседателите на СДСМ, Зоран Заев и на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски со претседателот на државата Стево Пендаровски. Ова е прва средба во ваков формат за изборите кај шефот на државата, ...

ВМРО-ДПМНЕ: Пендаровски учествува во одлука за брзи избори, без набљудувачи од ОБСЕ и на директна штета на здравјето на ...

Либертас - 13.06.2020

Пендаровски учествува во одлука за брзи избори, без набљудувачи од ОБСЕ и на директна штета на здравјето на граѓаните Забележително е што во последно време низ Претседателот Пендаровски, зборува Претседателот на СДСМ, Зоран Заев.

До последниот повик

iPortal - 13.06.2020

Замаецот за изборите е свртен и тој сосем веројатно не може да биде запрен. Од каде ќе дојде последниот повик до опозицијата – од „Бихаќска“, од амбасадата на Кале или, пак, од Будимпешта? Претседателот Стево Пендаровски вчера изјави: „Не би сакал ...

Заврши средбата на Заев и Мицкоски кај Пендаровски: Еве што изјавија лидерите на политичките партии

Бизнис Вести - 13.06.2020

Без договор заврши средбата на лидерите на СДСМ Зоран Заев и на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски со претседателот Стево Пендаровски околу одржувањето на изборите, а комуникацијата на лидерите ќе продолжи.

Пендаровски учествува во одлука за брзи избори, без набљудувачи од ОБСЕ и на директна штета на здравјето на граѓаните

Опсервер - 13.06.2020

Забележително е што во последно време низ Претседателот Пендаровски, зборува Претседателот на СДСМ, Зоран Заев. И сето ова резултира со салто мортале, со кое Пендаровски со цел да му удоволи на Зоран Заев себе си одлучи да се посипа со пепел.

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ веднаш излегоа со детали за средбата кај Пендаровски

Либертас - 13.06.2020

На вечерашната лидерска средба кај претседателот на државата на која не беше постигнат датум за предвремените парлемнтарни избори, лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски не спомнал ништо за здравствената криза, а главна цел му била да ...

ВМРО-ДПМНЕ: Пендаровски учествува во одлука за брзи избори, без набљудувачи од ОБСЕ и на директна штета на здравјето на ...

MakPress - 13.06.2020

Забележително е што во последно време низ Претседателот Пендаровски, зборува Претседателот на СДСМ, Зоран Заев. И сето ова резултира со салто мортале, со кое Пендаровски со цел да му удоволи на Зоран Заев себе си одлучи да се посипа со пепел.

Пендаровски повторно фатен со различни ставови (ВИДЕО)

Expres - 13.06.2020

Претседателот Пендаровски повторно со помош на компаративно видео е “фатен” како за само две недели кажува дијаметрално спротивни ставови. Овој пат споредбата покажува дека за Пендаровски со недостаток на Меѓународна мониторинг мисија на ОБСЕ/ОДИХР ...

Заев и Мицкоски не договорија датум за избор, комуникацијата продолжува

ТВ21 - 12.06.2020

Без договор заврши средбата на лидерите на СДСМ Зоран Заев и на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски со претседателот Стево Пендаровски околу одржувањето на изборите, а комуникацијата на лидерите ќе продолжи.

Заврши без договор средбата кај претседателот Пендаровски (видео)

Алсат-М - 12.06.2020

Без договор заврши средбата на лидерите на СДСМ Зоран Заев и на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски со претседателот Стево Пендаровски околу одржувањето на изборите, а комуникацијата на лидерите ќе продолжи.

Без договор заврши средбата на Заев и Мицкоски кај Пендаровски

24 Вести - 12.06.2020

Без договор заврши средбата на лидерите на СДСМ Зоран Заев и на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски со претседателот Стево Пендаровски околу одржувањето на изборите, а комуникацијата на лидерите ќе продолжи.

ВМРО-ДПМНЕ: Пендаровски реши да му служи на Заев, спротивно на интересот на граѓаните не сака да ја продолжи вонредната ...

Канал5 - 12.06.2020

Преку соопштение, ВМРО – ДПМНЕ објави факти на денот. Факти кои го одбележаа денот: 1. Пендаровски реши да му служи на Заев. Спротивно на интересот на граѓаните не сака да ја продолжи вонредната состојба. 2. Заев сака избори без набљудувачи.

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ уште вечерва со детали за средбата кај Пендаровски

ТВ21 - 12.06.2020

На вечерашната лидерска средба кај претседателот на државата на која не беше постигнат датум за предвремените парлемнтарни избори, лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски не спомнал ништо за здравствената криза, а главна цел му била да ...

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ уште вечерва со детали за средбата кај Пендаровски

Алсат-М - 12.06.2020

На вечерашната лидерска средба кај претседателот на државата на која не беше постигнат датум за предвремените парлемнтарни избори, лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски не спомнал ништо за здравствената криза, а главна цел му била да ...

Заев и Мицкоски на средба кај Пендаровски во 18:30 часот

Фокус - 12.06.2020

Лидерите на двете најголеми политички партии во власта и опозицијата, Зоран Заев и Христијан Мицкоски, попладнево во 18:30 часот ќе имаат средба со претседателот Стево Пендаровски, соопштија од претседателскиот кабинет.

Заев и Мицкоски на средба кај Пендаровски

ТВ21 - 12.06.2020

Лидерите на владејачката СДСМ Зоран Заев и на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва се на средба во претседателската вила на Водно откако претседателот Стево Пендaровски денеска ги повика да најдат решение кога да се одржат ...

Заев и Мицкоски на средба кај Пендаровски

24 Вести - 12.06.2020

Лидерите на владејачката СДСМ Зоран Заев и на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва се на средба во претседателската вила на Водно откако претседателот Стево Пенадросвки денеска ги повика да најдат решение кога да се одржат ...

Денеска обраќање на претседателот Пендаровски

Алсат-М - 12.06.2020

Ќе биде ли појасно како ќе продолжи функционирањето на земјата во идните месеци по денешното обраќање на претседателот на државата Стево Пендаровски најавено за напладне? Пендаровски се очекува да даде одговори на прашањата кога ќе има седница на ...

Заев:Срамота е да се собереме и по третпат, ако нема можност за договор

Канал5 - 12.06.2020

Петти јули е законски определен датум за избори во моменталната состојба, изјави синоќа лидерот на СДСМ Зоран Заев . Тој посочи дека ако не дојде до договор на политичките партии за датумот, тогаш останува да се спроведат изборите според уставот и ...

“Уште денеска да седнеме и да најдеме решение со лидерите на партиите за избори, во спротивно следува длабока политичка ...

ТВ21 - 12.06.2020

Претседателот Стево Пендаровски во денешното обраќање до јавноста истакна дека е најголема заблуда дека вонредната состојба е прекината поради изборите. Порача лидерите на најголемите партии уште денеска да седнат и да се договорат за датум за ...

Пендаровски: Уште денес да седнеме со Заев и Мицкоски да најдеме решение за изборите!

Фокус - 12.06.2020

Изборите се неопходни за да добиеме функционален парламент. Во таа насока имав комнуникации со лидерите на партиите и нашите меѓународни стратешки партнери, рече претседателот Стево Пендаровски, во своето денешно обраќање.

Пендаровски ги повика на средба Мицкоски и Заев

Алсат-М - 12.06.2020

Претседателот Стево Пендаровски ги повика лидерите на најголемите партии во власта и опозицијата, СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, уште денеска да се сретнат и да најдат излез околу несогласувањата во врска со датумот на изборите.

Пендаровски: Власта и опозицијата се договорија дека изборите не мора да бидат во недела, туку во среда

Фокус - 12.06.2020

Претседателот Стево Пендаровски во денешното обраќање откри дека власта и опозицијата неодамна се договориле дека изборите не мора да се оддржат во недела, туку може и во среда. -Власта и опозицијата за многу малку работа се согласуваат, а пред ...

Заев и Мицкоски да се договорат за датумот за изборите, побара Пендаровски

Канал5 - 12.06.2020

Претседателот Стево Пендаровски најави дека денеска ќе побара од лидерите на најголемите политички партии Зоран Заев и Христијан Мицкоски да најдат решение во однос на тоа кога би се одржале изборите.

Средба Мицкоски-Заев, попладнево во 18:30 кај Пендаровски

Алсат-М - 12.06.2020

Средбата помеѓу лидерот на СДСМ, Зоран Заев и на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кај претседдателот на државата ќе се одржи попладнево со почеток во 18:30 часот, соопштија од претседателскиот кабинет.

Средба Заев – Мицкоски во 18:30 часот кај Пендаровски

ТВ21 - 12.06.2020

Во 18:30 часот денеска во кабинетот на претседателот Стево Пендаровски ќе се случи средба меѓу лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и на СДСМ, Христијан Мицкоски и Зоран Заев кои ќе го договараат датумот за изборите.

Пендаровски: Нема потреба за нова вонредна состојба, Заев и Мицкоски да се договорат за датум за избори

24 Вести - 12.06.2020

Пендаровски пресече. Нема прогласување на нова вонредна состојба, но доколку им е потребно уште малку време на Заев и Мицковски да се договорат за избори има други правни основи по кои може да се регулира тоа и да добијат уште неколку дена за ...

Заев и Mицкоски во 18.30 часот кај претседателот Пендаровски

Канал5 - 12.06.2020

Во 18 часот и 30 минути Заев и Мицкоски одат во вила Водно кај претседателот Пендаровски. Сето ова ги подгреа очекувањата за можен консензус за изборен датум уште вечерва. Нашата Андријана Лазова е пред вила ...

Заев и Мицкоски на средба кај Пендаровски

Алсат-М - 12.06.2020

Лидерите на владејачката СДСМ Зоран Заев и на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва се на средба во претседателската вила на Водно откако претседателот Стево Пенадросвки денеска ги повика да најдат решение кога да се одржат ...

ВИДЕО Се уште трае средбата меѓу Заев и Мицкоски кај Пендаровски

Фокус - 12.06.2020

Средбата меѓу лидерите СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ Зоран Заев и Христијан Мицкоски се уште е во тек. Од претседателскиот кабинет испратија видео-материјал и фотографии од средбата, меѓутоа нема информација како се развива разговорот меѓу политичките лидери.

Заев и Мицкоски два и пол часа на средба со Пендаровски, можен договор за изборен датум?!

Канал5 - 12.06.2020

Два часа и пол трае средбата Заев-Мицкоски во претседателската вила на Водно, иницирана од шефот на државата. Претседателот Пендаровски претходно кажа дека очекува договор со оглед на малите разлики околу изборниот датум кои се движат во временски ...

Се уште во тек е лидерската средба на Заев и Мицкоски со претседателот Пендаровски

ТВ21 - 12.06.2020

Повеќе од два часа, се уште во тек е лидерската средба на претседателите на СДСМ, Зоран Заев и на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски со претседателот на државата Стево Пендаровски. Ова е прва средба во ваков формат за изборите кај шефот на државата, ...

Заврши средбата Заев- Мицкоски кај претседателот Пендаровски

Канал5 - 12.06.2020

Предмалку заврши речиси тричасовната средба меѓу лидерите на СДСМ и ВМРО - ДПМНЕ , Зоран Заев и Христијан Мицкоски, иницирана од претседателот Стево Пендаровски. Детали по речиси тричасовната средба не се соопштуваат .

Заврши лидерската средба кај претседателот Пендаровски, одлуката ќе ја соопштат по меил

ТВ21 - 12.06.2020

Лидерската средба кај претседателот Стево Пендаровски штотуку заврши, а за одлуката ќе информираат преку соопштение. Пред вила Водно иако се наоѓаат голем број на медиуми, сепак лидерите на политичките партии одлучиле да нема изјави за медиумите.

Заврши лидерската средба кај Пендаровски, нема изјави од Заев и Мицкоски

Фокус - 12.06.2020

Заврши двочасовната средба меѓу лидерите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Заев и Христијан Мицкоски, која се одржа во претседателската вила на Водно со посредство на Стево Пендаровски. Засега, не се соопштуваат детали како поминала средбата, ниту ќе има ...

Заев и Мицкоски не се договорија за датум за избори на средбата кај Пендаровски

Канал5 - 12.06.2020

Предмалку заврши речиси тричасовната средба меѓу лидерите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ , Зоран Заев и Христијан Мицкоски, иницирана од Претседателот Стево Пендаровски. Детали по речиси тричасовната средба не се соопштуваат .

Заев и Мицкоски не се договорија за избори, но ќе ја продолжат комуникацијата

Фокус - 12.06.2020

Лидерската средба кај претседателот Стево Пендаровски не резултираше со договор за датум на одржување на изборите, но партиските лидери Зоран Заев и Христијан Мицкоски се договориле да ја продолжат комуникација во обид за постигнување на договор во ...

Пендаровски ги оставил Заев и Мицкоски сами в соба, но тие не се договорија за избори

Сакам да кажам - 12.06.2020

Средбата меѓу лидерите на СДСМ Зоран Заев и на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во вила „Водно“ кај претседателот Стево Пендаровски вечерва заврши без договор кога и како да се одржат парламентарни избори.

ВМРО: Пендаровски реши да му служи на Заев

Алсат-М - 12.06.2020

Пендаровски реши да му служи на Заев. Спротивно на интересот на граѓаните не сака да ја продолжи вонредната состојба. Факти кои го одбележаа денот: 1. Пендаровски реши да му служи на Заев.

Датум за избори не е договорен, комуникацијата продолжува

Deutsche Welle - 12.06.2020

Лидерите на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ не успеаја да постигнат договор за датумот на изборите по средбата кај македонскиот претседател.Пендаровски претходно упати покана за ваквата средба да се спречи поголема внатрешна криза.

Заев и Мицкоски на средба кај Пендаровски

Канал5 - 12.06.2020

Лидерите на владејачката СДСМ Зоран Заев и на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва се на средба во претседателската вила на Водно откако претседателот Стево Пенадросвки денеска ги повика да најдат решение кога да се одржат изборите.

Заев и Мицкоски на средба кај Пендаровски – се уште нема договор

Телма - 12.06.2020

Лидерите на владејачката СДСМ Зоран Заев и на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва се на средба во претседателската вила на Водно откако претседателот Стево Пенадросвки денеска ги повика да најдат решение кога да се одржат ...

Нема договор за датум за изборите -Заев и Мицкоски ќе ја продолжат комуникацијата

Телма - 12.06.2020

На покана на претседателот Стево Пендаровски вечерва во Вила Водно се одржа средба со лидерите на СДСМ Зоран Заев и ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. На средбата се разговараше за различни аспекти на изборниот процес, при што и двете страни понудија ...

Заврши лидерската средба кај претседателот Пендаровски – лидерите повторно без договор

ТВ21 - 12.06.2020

На покана на претседателот Стево Пендаровски, вечерва во „Вила Водно“ се одржа средба со лидерите на СДСМ, Зоран Заев и на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. На средбата се разговараше за различни аспекти на изборниот процес, при што и двете страни ...

Заев и Мицкоски на средба кај Пендаровски

ММС - 12.06.2020

Лидерите на владејачката СДСМ Зоран Заев и на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва се на средба во претседателската вила на Водно откако претседателот Стево Пенадросвки денеска ги повика да најдат решение кога да се одржат ...

Пендаровски ги повика на средба Мицкоски и Заев за излез од кризата

Нетпрес - 12.06.2020

Претседателот Стево Пендаровски ги повика лидерите на најголемите партии во власта и опозицијата, СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, уште денеска да се сретнат и да најдат излез околу несогласувањата во врска со датумот на изборите.

Заев и Мицкоски на средба кај Пендаровски

Нетпрес - 12.06.2020

Лидерите на владејачката СДСМ Зоран Заев и на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва се на средба во претседателската вила на Водно откако претседателот Стево Пендаросвки денеска ги повика да најдат решение кога да се одржат ...

Заев и Мицкоски на средба кај Пендаровски

Press24 - 12.06.2020

Лидерите на владејачката СДСМ Зоран Заев и на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва се на средба во претседателската вила на Водно откако претседателот Стево Пенадросвки денеска ги повика да најдат решение кога да се одржат ...

(ВИДЕО) Заев и Мицкоски пристигнаа во претседателската вила на Водно

360 степени - 12.06.2020

Лидерите на владејачката СДСМ Зоран Заев и на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва се на средба во претседателската вила на Водно откако претседателот Стево Пенадросвки денеска ги повика да најдат решение кога да се одржат ...

Заев и Мицкоски да се договорат за датумот за изборите, побара Пендаровски

Press24 - 12.06.2020

Претседателот Стево Пендаровски најави дека денеска ќе побара од лидерите на најголемите политички партии Зоран Заев и Христијан Мицкоски да најдат решение во однос на тоа кога би се одржале изборите.

Мицкоски и Заев уште денеска ќе се сретнат кај Пендаровски

Нетпрес - 12.06.2020

На покана на претседателот Стево Пендаровски денеска – 12 јуни 2020 година, петок, во 18:30 часот ќе се одржи средба со претседателот на СДСМ, Зоран Заев, и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, информираат од Кабинетот на ...

Заев и Мицкоски на средба кај Пендаровски, главна тема датум за избори (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 12.06.2020

Лидерите на СДСМ, Зоран Заев и на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва се на средба во претседателската вила на Водно. Претседателот Стево Пенадровски денеска ги повика да најдат решение за датумот за одржување на предвремените парламентарни ...

Мицкоски и Заев на средба со Пендаровски во 18:30 часот во Вила Водно

Алфа - 12.06.2020

Договорена е средбата меѓу лидерите на двете најголеми македонски партии, Христијан Мицкоси и Зоран Заев по повикот на Претседателот Пендаровски вечерва во 18:30 часот во Вила Водно. Двајцата лидери и шефот на државата ќе разговараат за изборниот ...

Заев и Мицкоски повеќе од два часа на средба кај Пендаровски

Нова ТВ - 12.06.2020

Лидерите на владејачката СДСМ Зоран Заев и на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва се на средба во претседателската вила на Водно откако претседателот Стево Пенадровски денеска ги повика да најдат решение кога да се одржат ...

Мицкоски: Вонредното го прават редовно, ненормалното нормално. Претседателе Пендаровски, се слушаме!?

Алфа - 12.06.2020

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски упати повик до претседателот Стево Пендаровски пред утрешната одлука дали ќе ја продолжи вонредната состојба. Мицкоски укажува дека вонредното го прават редовно, ненормалното нормално и оти бројот на заразени ...

Заев и Мицкоски кај Пендаровски не постигнаа договор за датумот за изборите

Курир - 12.06.2020

На покана на претседателот Стево Пендаровски, вечерва во „Вила Водно“ се одржа средба со лидерите на СДСМ, Зоран Заев и на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. На средбата се разговараше за различни аспекти на изборниот процес, при што и двете страни ...

Обраќање на претседателот Стево Пендаровски денес во 12:00 часот

Сител - 12.06.2020

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски, денеска 12 јуни 2020 година, петок, во 12:00 часот ќе се обрати до јавноста. Пендаровски се очекува да даде одговори на прашањата кога ќе има седница на Советот за безбедност и каква ќе биде ...

ВО ЖИВО: Обраќање на претседателот Стево Пендаровски

Слободен Печат - 12.06.2020

Претседателот на Северна Македонија има обраќање пред „Вила Водно”, во кое ќе извести за неговите ставови во врска со вонредната состојба, пандемијата и ...

Во ЖИВО обраќање на претседателот Стево Пендаровски

+инфо - 12.06.2020

Претседателот Стево Пендаровски се очекува напладне да се обрати од „Вила Водно“. Преносот во живо може да го следите на првиот програмски сервис на МТВ, како и на фејсбук каналот на претседателот ( https://www.facebook.com/ SPendarovski/ ...

Заев и Мицкоски во 18:30 часот на средба кај Пендаровски

А1 On - 12.06.2020

На покана на претседателот Стево Пендаровски, денеска во 18:30 часот во Вила Водно, ќе се одржи средба со претседателот на СДСМ, Зоран Заев и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Лидерската заврши, нема договор за датумот на избори

360 степени - 12.06.2020

Заврши средбата на лидерите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Заев и Христијан Мицкоски кај претседателот Стево Пендаровски. Не е постигнат договор за датум за избори, но лидерите се согласиле да ја продолжат комуникацијата.

Не е постигнат договор за одредување датум за предвремените парламентарни избори

Нова ТВ - 12.06.2020

Не е постигнат договор за одредување датум за предвремените парламентарни избори. Двајцата лидери се договорија ја продолжат комуникацијата меѓу себе, соопштенија од кабинетот на престедателот Стево Пендаровски.

Пендаровски: Покана до Заев и Мицкоски уште денеска да дојдат кај мене за да се договориме за датумот за избори

МКД - 12.06.2020

По моите комуникации со лидерите на политичките партии и со меѓународните претставници во земјата, власта и опозицијата се согласија дека мора да има мониторинг на изборите и дека ДИК мора да подготви посебни протоколи за безбедност за време на ...

Пендаровски денеска ќе ги повика Заев и Мицкоски на средба во обид да се усогласи датумот за изборите

+инфо - 12.06.2020

Шефот на државата Стево Пендаровски рече дека нема потреба од лидерска средба во формат како што беа оддржани претходните, но дека веднаш по обраќањето ќе ги покани лидерите на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ Зоран Заев и Христијан Мицкоски на средба за да го ...

Пендаровски ги повика Заев и Мицкоски уште денеска да седнат да се договорат за изборите

360 степени - 12.06.2020

Претседателот Стево Пендаровски во денешното обраќање упати јавен повик до лидерите на најголемите политички партии во власта и опозицијата, Зоран Заев и Христијан Мицкоски, уште денеска да седнат и да најдат излез од ситуацијата и да ги стават ...

Пендаровски: Ќе влеземе во длабока криза ако немаме избори

+инфо - 12.06.2020

Ако не се договориме за изборен процес, тоа ќе значи влез во длабока криза. Евентуалната правна и политичка криза може да прерасне во безбедносна, истакна Пендаровски на денешната прес-конференција.

(Видео) Пендаровски сака лидерска средба – „Без избори, земјата ќе влезе во длабока политичка криза“

Макфакс - 12.06.2020

Доколку не успееме да се договориме за изборите со опозицијата тоа ќе значи влез во длабока политичка криза, која не е исклучено да премине во безбедносна криза, соопшти претседателот, Стево Пендаровски.

Неуспешна средба кај Пендаровски, Заев и Мицкоски се договорија дека ќе продолжат да комуницираат

МКД - 12.06.2020

Во Вила Водно вечерва заврши средбата на претседателот Стево пендаровски со лидерите на СДСМ, Зоран Заев и на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. На средбата се разговараше за различни аспекти на изборниот процес, при што и двете страни понудија ...

Пендаровски: Денеска имам намера да ги побарам Заев и Мицкоски, бидејќи мислам дека време за губење немаме

Press24 - 12.06.2020

Контактирам секој ден со политичките лидери, особено со овие кои имаат најголеми разлики околу избориот на датумот. Практично мислам дека нема ниту еден ден од последен пат кога се видовме по истиов овој повод, претходната вонредна.

Пендаровски: Според извештајот на СЗО короната во Европа се намалува, но расте во светот

Слободен Печат - 12.06.2020

Претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски во своето обраќање истакна дека мора да се најдат начини да се функционира во време на епидемија, како и дека е нормално да се очекува понизок одзив на гласачите за време на ...

Пендаровски уште денеска ги повика Заев и Мицкоски на средба: Немаме време за губење

Нова ТВ - 12.06.2020

Повик до лидерите на СДСМ, Зоран Заев и на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски да седнат уште денеска и да се договорат околу датумот за одржување на предвремените парламентарни избори упати претседателот Стево Пендаровски во своето пладневно обраќање до ...

Заев и Мицкоски не постигнаа договор за датумот на избори

Нетпрес - 12.06.2020

На покана на претседателот Стево Пендаровски, вечерва во „Вила Водно“ се одржа средба со лидерите на СДСМ, Зоран Заев и на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. На средбата се разговараше за различни аспекти на изборниот процес, при што и двете страни ...

Милошоски: Пендаровски денеска се самодемантираше! ВИДЕО

+инфо - 12.06.2020

Зошто Пендаровски денес одбра да се самодемантира најдобро знае неговиот другар - носителот на вирусот Заевизам, напиша Милошоски на Фејсбук. Претседателот Стево Пендаровски, заради неговото другарување со Заев изгледа го префати „вирусот” Заевизам ...

Мицкоски и Заев денеска на средба со Пендаровски

Курир - 12.06.2020

На покана на претседателот Стево Пендаровски денеска – 12 јуни 2020 година, петок, во 18:30 часот ќе се одржи средба со претседателот на СДСМ, Зоран Заев, и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, информираат од Кабинетот на ...

Заев и Мицкоски денеска во 18:30 часот ќе се сретнат со Пендаровски

+инфо - 12.06.2020

Како што информираше претседателскиот Кабинет, средбата ќе се одржи на покана од Пендаровски. Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска во 18:30 часот ќе се сретнат во Кабинетот на претседателот Стево ...

Заев и Мицкоски не се договориле за датум за избори, но ќе продолжат со разговори

А1 On - 12.06.2020

Од кабинетот на претседателот Стево Пендаровски информираат дека вечерва не е постигнат договор за одредување датум за предвремените парламентарни избори. „На средбата се разговараше за различни аспекти на изборниот процес, при што и двете страни ...

Заев и Мицкоски на средба кај Пендаровски во 18:30 часот

360 степени - 12.06.2020

Лидерите на двете најголеми политички партии во власта и опозицијата, Зоран Заев и Христијан Мицкоски, попладнево во 18:30 часот ќе имаат средба со претседателот Стево Пендаровски, соопштија од претседателскиот кабинет.

Средба на претседателот Пендаровски со претседателите на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ

Сител - 12.06.2020

На покана на претседателот Стево Пендаровски денеска - 12 јуни 2020 година, петок, во 18:30 часот ќе се одржи средба со претседателот на СДСМ, Зоран Заев, и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Пендаровски попладнево на средба со претседателите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ

Макфакс - 12.06.2020

На покана на претседателот Стево Пендаровски попладнево со почеток во 18:30 часот ќе се одржи средба со претседателот на СДСМ, Зоран Заев, и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Заврши средбата Заев- Мицкоски кај претседателот Пендаровски- нема договор за датум за изборите

Скопје24 - 12.06.2020

Заврши средбата на лидерите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Заев и Христијан Мицкоски кај претседателот Стево Пендаровски. Не е постигнат договор за датум за избори, но лидерите се согласиле да ја продолжат комуникацијата.

Заев и Мицкоски во 18:30 часот на средба кај Пендаровски

Нова ТВ - 12.06.2020

Лидерите на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Заев и Христијан Мицкоски ја прифатија поканата за средба што во пладневното обраќање до јавноста ја испрати претседателот Стево Пендаровски , соопштуваат од неговиот Кабинет.

(Видео) Милошоски: Заев и Пендаровски страдаат од ист вирус на изнесување лаги и невистини

Макфакс - 12.06.2020

Антонијо Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ на социјалните мрежи денеска ја критикуваше одлуката на претседателот Стево Пендаровски да не воведува нова вонредна состојба. „На 30 мај Пендаровски тврдеше дека заради зголемениот број на заразени и починати ...

Заев и Мицкоски вечер на средба кај Пендаровски

Р.С.Европа - 12.06.2020

Лидерите на СДСМ Зоран Заев и на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска во 18 и 30 часот во претседателската вила на Водно ќе одржат средба. Ова следува по поканата на претседалот Стево Пендаровски кој денеска во своето обраќање до јавноста истакна ...

Средба Заев Мицкоски во Вила Водно, ќе се договара датумот за избори

Нетпрес - 12.06.2020

Лидерите на двете најголеми политички партии од власта и опозицијата, Зоран Заев и Христијан Мицкоски доцна попладне во Вила Водно ќе седнат заедно со претседателот Пендаровски за да се договорат за датумот за избори.

Милошоски: Пендаровски, заради неговото другарување со Заев изгледа го префатило „вирусот“ Заевизам

Курир - 12.06.2020

Антонијо Милошоски, висок функционер на ВМРО-ДПМНЕ денес објави пост каде што посочи дека претседателот Стево Пендаровски, заради неговото другарување со Заев изгледа го префатило „вирусот“ Заевизам – т.е.

Средба на Заев и Мицкоски во 18:30 часот кај Пендаровски

Слободен Печат - 12.06.2020

На покана на претседателот Стево Пендаровски, денеска во 18:30 часот во Вила Водно, ќе се одржи средба со претседателот на СДСМ, Зоран Заев и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Заев и Мицкоски денеска на средба кај Пендаровски

Press24 - 12.06.2020

На покана на претседателот Стево Пендаровски, денеска во 18:30 часот во Вила Водно, ќе се одржи средба со претседателот на СДСМ, Зоран Заев и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

(Видео) Заев и Мицкоски на средба кај Пендаровски

Макфакс - 12.06.2020

Лидерите на СДСМ Зоран Заев и на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва се на средба во претседателската вила на Водно откако претседателот Стево Пенадровски денеска ги повика да најдат решение за датумот за одржување на предвремените парламентарни ...

Без договор заврши средбата на Заев и Мицкоски кај Пендаровски, продлжува комуникацијата

ММС - 12.06.2020

Без договор заврши средбата на лидерите на СДСМ Зоран Заев и на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски со претседателот Стево Пендаровски околу одржувањето на изборите, а комуникацијата на лидерите ќе продолжи.

Состанокот кај претседателот Пендаровски без ефект - нема договор за датум за избори

Глас на Америка - 12.06.2020

Три часа траеше средбата под покровителство на претседателот Стево Пендаровски меѓу лидерите на власта и опозицијата, Зоран Заев и Христијан Мицкоски, но датум за предвремените парламентарни избори нема ниту пак било каков конкретен договор.

(ФОТО) Заев и Мицкоски повеќе од два часа разговараат кај Пендаровски

360 степени - 12.06.2020

Повеќе од два часа се водат разговори околу датумот за парламентарните избори, помеѓу лидерите на владејачката СДСМ Зоран Заев и на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. Средбата се одвива во вила Водно кај претседателот Стево Пендаровски и ...

Милошоски: Пендаровски го префати „вирусот“ Заевизам, прво настапуваше со тврдење, а потоа одиш со лажење и ...

Нетпрес - 12.06.2020

Антонио Милошоски по денешната прес-конференција на Претседателот, Стево Пендаровски, на социјалните мрежи напиша: „Претседателот Стево Пендаровски, заради неговото другарување со Заев изгледа го префати “вирусот” Заевизам – т.е.

Милошоски: Пендаровски подложен на „вирусот“ Заевизам

Нетпрес - 12.06.2020

Антонијо Милошоски, висок функционер на ВМРО-ДПМНЕ денес објави пост каде што посочи дека претседателот Стево Пендаровски, заради неговото другарување со Заев изгледа го префатило „вирусот“ Заевизам – т.е.

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ уште вечерва со детали за средбата кај Пендаровски

Слободен Печат - 12.06.2020

На вечерашната лидерска средба кај претседателот на државата на која не беше постигнат датум за предвремените парлемнтарни избори, лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски не спомнал ништо за здравствената криза, а главна цел му била да ...

Заврши лидерската средба

Press24 - 12.06.2020

Заврши средбата кај претседателот Стево Пендаровски на која присуствуваа лидерите на двете најголеми политички партии, СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Заев и Христијан Мицкоски. Ниту Пендаровски, ниту претседателите на партиите не даваат изјави за ...

Заврши средбата, Заев и Мицоски не се усогласија за датум за избори

Слободен Печат - 12.06.2020

Заврши средбата на лидерите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Заев и Христијан Мицкоски кај претседателот Стево Пендаровски. Засега нема информации што е договорено. Изјави ќе нема, иако медиумите повеќе од два часа го чекаат исходот во Вила Водно, ...

Заев и Мицкоски не постигнаа договор за датумот на избори

+инфо - 12.06.2020

На средбата се разговараше за различни аспекти на изборниот процес, при што и двете страни понудија аргументи во прилог на нивните позиции. На покана на претседателот Стево Пендаровски, вечерва во „Вила Водно“ се одржа средба со лидерите на СДСМ , ...

Заев и Мицкоски во 18:30 часот на средба кај Пендаровски

Кајгана - 12.06.2020

Скопје, 12 јуни 2020 (МИА) – На покана на претседателот Стево Пендаровски, денеска во 18:30 часот во Вила Водно, ќе се одржи средба со претседателот на СДСМ, Зоран Заев и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ уште вечерва со детали за средбата кај Пендаровски

+инфо - 12.06.2020

Од кабинетот на претседателот по средбата соопштија дека се разговарало за различни аспекти на изборниот процес, при што и двете страни понудиле аргументи во прилог на нивните позиции. На вечерашната лидерска средба кај претседателот на државата на ...

Нема договор за датум за одржување на изборите

Press24 - 12.06.2020

Лидерската средба која вечерва се одржа во вилата Водно не вроди со плод. Претседателот Стево Пендаровски и лидерите на најголемите политички партии, ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, Христијан Мицкоски и Зоран Заев не постигнаа договор за одредување датум за ...

Заев и Мицкоски не се договорија за датум за избори

Макфакс - 12.06.2020

Лидерите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Заев и Христијан Мицкоски, не постигнаа договор за определување датум за парламентарните избори. Двајцата денеска на покана на претседателот Стево Пендаровски одржаа средба во „Вила Водно“.

Мицкоски и Заев не се договорија за датум за избори

Р.С.Европа - 12.06.2020

По 3 часа преговори лидерите на СДСМ Зоран Заев и на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски не се договорија за датум за избори. Тие денеска имаа средба во Вилата Водно откако денеска на пладне претседателот Стево Пендаровски ги повика да најдат решение кога ...

Заев – Мицкоски: Не успеавме да постигнеме договор

360 степени - 12.06.2020

Лидерите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ не успеаа да постигнат договор за датумто за избори и по два ипол часовната средба вечерва кај претседателот Стево Пендаровски. По завршувањето на средбата двајцата оставија деталите да ги соопшти Кабинетот на ...

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ уште вечерва со детали за средбата кај Пендаровски

МКД - 12.06.2020

На вечерашната лидерска средба кај претседателот на државата на која не беше постигнат датум за предвремените парлемнтарни избори, лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски не спомнал ништо за здравствената криза, а главна цел му била да ...

Нема договор за избори, преговорите ќе продолжат

Р.С.Европа - 12.06.2020

По 3 часа разговори лидерите на СДСМ Заев и на ВМРО-ДПМНЕ Мицкоски не постигнаа договор за датум за избори. Тие денеска имаа средба во Вилата Водно откако претходно претседателот Стево Пендаровски најави дека нема да има нова вонредна состојба и ги ...

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ уште вечерва со детали за средбата кај Пендаровски

Press24 - 12.06.2020

На вечерашната лидерска средба кај претседателот на државата на која не беше постигнат датум за предвремените парлемнтарни избори, лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски не спомнал ништо за здравствената криза, а главна цел му била да ...

Заев и Мицкоски одговорија на повикот, во 18.30 ќе се сретнат кај Пендаровски

МКД - 12.06.2020

На покана на претседателот Стево Пендаровски, денеска во 18:30 часот во Вила Водно, ќе се одржи средба со претседателот на СДСМ, Зоран Заев и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, соопштија од кабинетот на Пендаровски.

Заев и Мицкоски во 18:30 часот на средба кај Пендаровски

Скопје24 - 12.06.2020

Скопје, 12 јуни 2020 (МИА) – На покана на претседателот Стево Пендаровски, денеска во 18:30 часот во Вила Водно, ќе се одржи средба со претседателот на СДСМ, Зоран Заев и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Милошоски: Пендаровски е заразен од вирусот „заевизам“

МКД - 12.06.2020

Антонијо Милошоски, висок функционер на ВМРО-ДПМНЕ денес објави пост каде што посочи дека претседателот Стево Пендаровски, заради неговото другарување со Заев изгледа го префатило „вирусот“ заевизам – т.е.

Заев и Мицкоски на средба кај Пендаровски

Курир - 12.06.2020

Лидерите на владејачката СДСМ Зоран Заев и на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва се на средба во претседателската вила на Водно откако претседателот Стево Пендаросвки денеска ги повика да најдат решение кога да се одржат ...

Лидерите Заев и Мицкоски пристигнаа кај Пендаровски

Слободен Печат - 12.06.2020

Лидерите на владејачката СДСМ Зоран Заев и на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва се на средба во претседателската вила на Водно откако претседателот Стево Пенадросвки денеска ги повика да најдат решение кога да се одржат ...

Заев и Мицкоски на средба кај Пендаровски, ќе падне ли датум за избори? (ВИДЕО)

+инфо - 12.06.2020

Заев рече дека јавно ќе побара продолжување за три дена на вонредната состојба од претседателот на државата доколку ВМРО-ДПМНЕ се согласи изборите да се одржат на 8 јули. Лидерите на владејачката СДСМ Зоран Заев и на опозициската ВМРО-ДПМНЕ ...

Обраќање на претседателот Стево Пендаровски (во живо)

Опсервер - 12.06.2020

Скопје, 12 јуни 2020 () – ВО ЖИВО – Обраќање на претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски. Обраќање на претседстелот Стево Пендаровски по повод завршување на вонредната состојба Posted by MИА.mk on Петок, 12 јуни 2020 Торино, ...

Без договор заврши средбата на Заев и Мицкоски кај Пендаровски, продлжува комуникацијата

Опсервер - 12.06.2020

Скопје, 12 јуни 2020 () – Без договор заврши средбата на лидерите на СДСМ Зоран Заев и на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски со претседателот Стево Пендаровски околу одржувањето на изборите, а комуникацијата на лидерите ќе продолжи.

(ВИДЕО) На средба кај претседателот

Бриф - 12.06.2020

Лидерите на владејачката СДСМ Зоран Заев и на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва се на средба во претседателската вила на Водно откако претседателот Стево Пенадросвки денеска ги повика да најдат решение кога да се одржат ...

Заев и Мицкоски на средба кај Пендаровски

Вечер Прес - 12.06.2020

Лидерите на владејачката СДСМ Зоран Заев и на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва се на средба во претседателската вила на Водно откако претседателот Стево Пенадросвки денеска ги повика да најдат решение кога да се одржат ...

Пендаровски: Време за губење нема, уште денес да седнеме со Заев и Мицкоски да најдеме решение за изборите

Локално - 12.06.2020

Претседателот Стево Пендаровски оцени дека нема потреба за нова вонредна состојба. Во своето денешно обраќање тој рече дека постои законска регулатива во случај да има потреба да се применуваат мерките како што се полициски час или воведување други ...

Пендаровски денеска ги повика на средба Мицкоски и Заев

Вечер Прес - 12.06.2020

Претседателот Стево Пендаровски ги повика лидерите на најголемите партии во власта и опозицијата, СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, уште денеска да се сретнат и да најдат излез околу несогласувањата во врска со датумот на изборите.

ПРЕС СЛУЖБА НА ПЕНДАРОВСКИ: Заев и Мицкоски не постигнаа договор за датумот за избори!

Денешен - 12.06.2020

На покана на претседателот Стево Пендаровски, вечерва во „Вила Водно“ се одржа средба со лидерите на СДСМ, Зоран Заев и на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. На средбата се разговараше за различни аспекти на изборниот процес, при што и двете страни ...

Заев скржав на зборови по средбата: Oставивме можност утре да се слушнеме

Република - 12.06.2020

Без договор заврши средбата на лидерите на СДСМ Зоран Заев и на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски со претседателот Стево Пендаровски околу одржувањето на изборите, а комуникацијата на лидерите ќе продолжи.

(Видео)Заев и Мицкоски на средба кај Пендаровски

24Инфо - 12.06.2020

Лидерите на владејачката СДСМ Зоран Заев и на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва се на средба во претседателската вила на Водно откако претседателот Стево Пенадросвки денеска ги повика да најдат решение кога да се одржат ...

Заев и Мицкоски на средба кај Пендаровски

Опсервер - 12.06.2020

Скопје, 12 јуни 2020 () – Лидерите на владејачката СДСМ Зоран Заев и на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва се на средба во претседателската вила на Водно откако претседателот Стево Пенадросвки денеска ги повика да најдат решение кога ...

Пендаровски: Знам дека поголемиот број на граѓани не размислуваат за избори

Република - 12.06.2020

Претседателот Стево Пендаровски нагласува дека поголемот број од народот не сака да има избори поради состојбата со корона вирусот но оти избори биле неоподни за да сме имале функционални институции.

Пендаровски: Заев и Мицкоски уште денеска да седнат да се договорат за изборите

Либертас - 12.06.2020

Претседателот Стево Пендаровски упати јавен повик до лидерите на најголемите политички партии во власта и опозицијата, Зоран Заев и Христијан Мицкоски, уште денеска да седнат да постигнат договор за датум за избори и да најдат излез од ситуацијата ...

И по три часа разговори, договор за датум за изборите не е постигнат

Тера - 12.06.2020

На покана на претседателот Стево Пендаровски, вечерва во „Вила Водно“ се одржа средба со лидерите на СДСМ, Зоран Заев и на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. На средбата се разговараше за различни аспекти на изборниот процес, при што и двете страни ...

Заев и Мицкоски вечерва кај Пендаровски, лидерите на останатите партии се сложуваат со предложените датуми

Frontline - 12.06.2020

Како што рече Пендаровски, нема потреба за повторна лидерска средба во форматот што го имаа досега два пати, затоа што позицијата на другите лидери се изборите да се одржат на 5 или 19 јули.

ПЕНДАРОВСКИ ИМ ПОРАЧА НА ЛИДЕРИТЕ: Најдете датум за избори или не чека тешка политичка криза

Фактор - 12.06.2020

Претседателот Стево Пендаровски денеска им порача на лидерите на партиите да седнат уште денеска на заедничка маса и да најдат решение за надминување на личните интереси, во интерес на државните интереси.

Заев и Мицкоски не договорија датум за избор, комуникацијата продолжува

Опсервер - 12.06.2020

Скопје, 12 јуни 2020 () – Без договор заврши средбата на лидерите на СДСМ Зоран Заев и на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски со претседателот Стево Пендаровски околу одржувањето на изборите, но според најавите од соопштението на претседателскиот Кабинет, ...

Гази во чевлите на Заев: Пендаровски ја пропушти шансата да биде вистински претседател и државник

Република - 12.06.2020

Огромно е разочарувањето на јавноста по денешната прес конференција на Стево Пендаровски.Човекот кој ја пропушти првата шанса да покаже дека е Претседател на граѓаните а не на оние кои го предложија на оваа функција.

Милошоски: Пендаровски го префати „вирусот“ Заевизам, прво настапуваше со тврдење, а потоа одиш со лажење и ...

Република - 12.06.2020

Антонио Милошоски по денешната прес-конференција на Претседателот, Стево Пендаровски, на социјалните мрежи напиша: Претседателот Стево Пендаровски, заради неговото другарување со Заев изгледа го префати “вирусот” Заевизам – т.е.

Пендаровски ќе ги седне лидерите Зоран Заев и Христијан Мицкоски на разговор во 18 часот и 30 минути

Centar - 12.06.2020

На покана на претседателот Стево Пендаровски денеска – 12 јуни 2020 година, петок, во 18:30 часот ќе се одржи средба со претседателот на СДСМ, Зоран Заев, и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, дознава Centar.mk За понатамошни детали ќе ...

Заев и Мицкоски си заминаа без подетални изјави

Денешен - 12.06.2020

Без договор заврши средбата на лидерите на СДСМ Зоран Заев и на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски со претседателот Стево Пендаровски околу одржувањето на изборите, а комуникацијата на лидерите ќе продолжи.

Заев и Мицкоски не договорија датум за избори, комуникацијата продолжува

Либертас - 12.06.2020

Без договор заврши средбата на лидерите на СДСМ Зоран Заев и на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски со претседателот Стево Пендаровски околу датумот за одржување на предвремените парламентарни изборите, но според најавите од соопштението на ...

Пендаровски ги повика Заев и Мицкоски да се договорат за изборите

Вечер Прес - 12.06.2020

Претседателот Стево Пендаровски во денешното обраќање упати јавен повик до лидерите на најголемите политички партии во власта и опозицијата, Зоран Заев и Христијан Мицкоски, уште денеска да седнат и да најдат излез од ситуацијата и да ги стават ...

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ уште вечерва со детали за средбата кај Пендаровски

Опсервер - 12.06.2020

Скопје, 12 јуни 2020 () – На вечерашната лидерска средба кај претседателот на државата на која не беше постигнат датум за предвремените парлемнтарни избори, лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски не спомнал ништо за здравствената ...

Мицкоски и Заев на средба со Пендаровски во 18:30 часот во Вила Водно

Република - 12.06.2020

Договорена е средбата меѓу лидерите на двете најголеми македонски партии, Христијан Мицкоски и Зоран Заев по повикот на претседателот Стево Пендаровски вечерва во 18:30 часот во Вила Водно.

Заев и Мицкоски на средба кај Пендаровски во 18.30 часот

24Инфо - 12.06.2020

На покана на претседателот Стево Пендаровски денеска – 12 јуни 2020 година, петок, во 18:30 часот ќе се одржи средба со претседателот на СДСМ, Зоран Заев, и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Претседателот Стево Пендаровски смета дека нема потреба да ...

“Од несериозни луѓе имате само несериозни одлуки”, рече Заев коментирајќи ја изјавата на Мицкоски кој напиша ...

4NEWS - 12.06.2020

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 коментирајќи ја изјавата на Христијан Мицкоски кој напиша „Пендаровски дали се слушаме“, истакна дека од несериозни луѓе има само несериозни одлуки.

Пендаровски сака лидерска средба – „Без избори, земјата ќе влезе во длабока политичка криза“

Скопје инфо - 12.06.2020

Доколку не успееме да се договориме за изборите со опозицијата, тоа ќе значи влез во длабока политичка криза, која не е исклучено да премине во безбедносна криза, соопшти претседателот Стево Пендаровски.

Заев и Мицкоски во 18:30 часот на средба кај Пендаровски

Опсервер - 12.06.2020

Скопје, 12 јуни 2020 () – На покана на претседателот Стево Пендаровски, денеска во 18:30 часот во Вила Водно, ќе се одржи средба со претседателот на СДСМ, Зоран Заев и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

ВИДЕО: Заев и Мицкоски во моментов се на средба кај Пендаровски – ќе падне ли одлука за датумот за избори?

Либертас - 12.06.2020

– Лидерите на владејачката СДСМ Зоран Заев и на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва се на средба во претседателската вила на Водно откако претседателот Стево Пендаровски денеска ги повика да најдат решение кога да се одржат ...

Мицкоски и Заев на средба со Пендаровски во Вила Водно

Локално - 12.06.2020

На покана на претседателот Стево Пендаровски, денеска во 18:30 часот во Вила Водно, ќе се одржи средба со претседателот на СДСМ, Зоран Заев и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Заев и Мицкоски на средба кај Пендаровски

Локално - 12.06.2020

Лидерите на владејачката СДСМ Зоран Заев и на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва се на средба во претседателската вила на Водно откако претседателот Стево Пенадровски денеска ги повика да најдат решение кога да се одржат ...

Дали зборува Стево или Зоки?!

PressingTV - 12.06.2020

Веќе нема дилеми. Ако не е тука бугарскиот премиер Бојко Борисов, тогаш Стево Пендаровски со она познатото „љубави„ сигурно му се обраќа на лидерот на владејачкиот СДСМ, Зоран Заев. Толку се љубат, што човек дури не може да се направи разлика дали ...

Заев и Мицкоски на средба кај Пендаровски

iPortal - 12.06.2020

Лидерите на владејачката СДСМ Зоран Заев и на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва се на средба во претседателската вила на Водно откако претседателот Стево Пенадросвки денеска ги повика да најдат решение кога да се одржат ...

Пендаровски во чевлите на Заев: Ја пропушти ли шансата да биде вистински Претседател?

PressingTV - 12.06.2020

Огромно е разочарувањето на јавноста по денешната прес конференција на Стево Пендаровски.Човекот кој ја пропушти првата шанса да покаже дека е Претседател на граѓаните а не на оние кои го предложија на оваа функција.

Обраќање на претседателот Стево Пендаровски денес во 12:00 часот

4NEWS - 12.06.2020

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски, денеска 12 јуни 2020 година, петок, во 12:00 часот ќе се обрати до јавноста. Пендаровски се очекува да даде одговори на прашањата кога ќе има седница на Советот за безбедност и каква ќе биде ...

Видео: Започна средбата на Заев и Мицкоски кај претседателот Пендаровски

Точка - 12.06.2020

Лидерите на владејачката СДСМ Зоран Заев и на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва се на средба во претседателската вила на Водно откако претседателот Стево Пендаросвки денеска ги повика да најдат решение кога да се одржат ...

Пендаровски: Заев и Мицкоски да се договорат за датумот за изборите

iPortal - 12.06.2020

Претседателот Стево Пендаровски најави дека денеска ќе побара од лидерите на најголемите политички партии Зоран Заев и Христијан Мицкоски да најдат решение во однос на тоа кога би се одржале изборите.

Пендаровски: Заев и Мицкоски да се договорат за датумот за изборите

Frontline - 12.06.2020

Претседателот Стево Пендаровски најави дека денеска ќе побара од лидерите на најголемите политички партии Зоран Заев и Христијан Мицкоски да најдат решение во однос на тоа кога би се одржале изборите.

Видео: Во тек средба на претседателот Стево Пендаровски со претседателите на СДСМ, Зоран Заев и на ВМРО-ДПМНЕ, ...

Centar - 12.06.2020

Видео: Во тек средба на претседателот Стево Пендаровски со претседателите на СДСМ, Зоран Заев и на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан ...

Заев и Мицкоски на средба кај Пендаровски (ВИДЕО)

Frontline - 12.06.2020

На денешната прес конференција, шефот на државата ги повика двајцата претседатели на најголемите политички партии кај нас на средба во неговиот кабинет на Водно. Лидерите на владејачката СДСМ, Зоран Заев и на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан ...

(ВИДЕО) СЕ БАРА РЕШЕНИЕ ЗА ДАТУМОТ ЗА ИЗБОРИ: Заев и Мицкоски на средба кај Пендаровски

Фактор - 12.06.2020

Претседателите на СДСМ, Зоран Заев и на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва се на средба во претседателската вила на Водно кај шефот на државата, Стево Пендаровски. Пендаровски денеска ги повика да најдат решение за датумот за одржување на ...

Средбата на лидерите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ со претседателот Пендаровски се уште трае (видео)

CivilMedia - 12.06.2020

Од кабинетот на Претседателот Пендаровски јавуваат дека средбата на лидерите на СДСМ и ВМРО -ДПМНЕ за утврдување на датумот на предвремните парламентарни избори, е во тек. Според краткиот видео материјал и фотографиите што ни ги испратија од ...

Јавноста е во исчекување на белиот чад од претседателската вила, избори на 8 јули?

CivilMedia - 12.06.2020

Голем е интересот на новинарите и медиумите, а преку нив и на целата јавност за средбата помеѓу Зоран Заев и Христијан Мицкоски, кои договарат датум за парламентарните избори. Засега нема официјални имформации, а средбата изгледа уште ќе потрае, но ...

Милошоски: Претседателот Пендаровски, прво настапуваше со тврдење, а потоа одиш со лажење и самодемантирање!

Опсервер - 12.06.2020

Претседателот Стево Пендаровски, заради неговото другарување со Заев изгледа го префати “вирусот” Заевизам – т.е. прво настапуваше со тврдење, а потоа одиш со лажење и самодемантирање! На 30ти мај Пендаровски тврдеше дека заради зголемениот број на ...

Во 18 часот Заев и Мицкоски заедно кај Пендаровски

Скопје инфо - 12.06.2020

Вечер.мк неофицијално дознава дека попладнево во 18 часот веќе е закажана средбата на лидерите на двете најголеми политички партии во земјата Зоран Заев и Христијан Мицкоски, кај претседателот Пендаровски.

Заев и Мицкоски на средба кај Пендаровски

4NEWS - 12.06.2020

Лидерите на владејачката СДСМ Зоран Заев и на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва се на средба во претседателската вила на Водно откако претседателот Стево Пендaровски денеска ги повика да најдат решение кога да се одржат ...

Заев и Мицкоски денеска  ќе се сретнат со Пендаровски

Либертас - 12.06.2020

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска во 18:30 часот ќе се сретнат во Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски и ќе разговараат за датумот за одржување на предвремените парламентарни избори.

(Видео и фото)Заев и Мицкоски повеќе два и пол часа разговараат кај Пендаровски за изборен датум

24Инфо - 12.06.2020

Изминаа два и пол часа откако лидерите на владеачката СДСМ Зоран Заев и на опозициската ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски во присуство на претседателот на државата Стево Пендаровски разговараат во вилата на Водно околу датумот за одржување на ...

ЗАВРШИ СРЕДБАТА КАЈ ПЕНДАРОВСКИ: Изјави нема да има

Фактор - 12.06.2020

Заврши средбата меѓу лидерите на СДСМ и ВМРО - ДПМНЕ, Зоран Заев и Христијан Мицкоски, иницирана од претседателот на државата, Стево Пендаровски, а со цел да се договори датумот за одржување на изборите.

Лидерите се договорија повторно да се сретнат?!

Бриф - 12.06.2020

Заврши средбата кај претседателот Пендаровски помеѓу лидерот на СДСМ, Зоран Заев, и лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Досега се знае дека само за едно нешто е постигнат договор: да се сретнат повторно, а датум за избори нема.

Лидерската заврши, има договор само за нова средба

iPortal - 12.06.2020

Заврши средбата на лидерите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Заев и Христијан Мицкоски кај претседателот Стево Пендаровски. Засега нема информации што е договорено. Изјави ќе нема, иако медиумите повеќе од два часа го чекаат исходот во Вила Водно.

Милошоски: Пендаровски, заради другарување со Заев изгледа го префатил „вирусот“ Заевизам

24Инфо - 12.06.2020

Антонијо Милошоски, висок функционер на ВМРО-ДПМНЕ денес објави пост каде што посочи дека претседателот Стево Пендаровски, заради неговото другарување со Заев изгледа го префатило „вирусот“ Заевизам – т.е.

Заврши лидерската средба на Заев и Мицкоски со претседателот Пендаровски

Република - 12.06.2020

Заврши средбата на лидерите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Заев и Христијан Мицкоски кај претседателот Стево Пендаровски. Засега нема информации што е договорено. Изјави ќе нема, иако медиумите повеќе од два часа го чекаа исходот во Вила Водно.

Пендаровски: На средбата не беше постигнат договор за датум за предвремените избори, лидерите ќе ја продолжат ...

Либертас - 12.06.2020

„На покана на претседателот Стево Пендаровски, вечерва во „Вила Водно” се одржа средба со лидерите на СДСМ, Зоран Заев и на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. На средбата се разговараше за различни аспекти на изборниот процес, при што и двете страни ...

Заев и Мицкоски во 18:30 часот на средба кај Пендаровски

Денешен - 12.06.2020

На покана на претседателот Стево Пендаровски, денеска во 18:30 часот во Вила Водно, ќе се одржи средба со претседателот на СДСМ, Зоран Заев и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

На покана на Пендаровски, денеска во 18:30 часот во Вила Водно, ќе се одржи средба со Заев и Мицкоски

iPortal - 12.06.2020

На покана на претседателот Стево Пендаровски, денеска во 18:30 часот во Вила Водно, ќе се одржи средба со претседателот на СДСМ, Зоран Заев и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Не е постигнат договор за датум за избори: Заврши лидерската средба на Мицкоски и Заев со претседателот Пендаровски

Република - 12.06.2020

Заврши средбата на лидерите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Заев и Христијан Мицкоски кај претседателот Стево Пендаровски. Не е постигнат договор за датум за избори, но лидерите се согласиле да ја продолжат комуникацијата.

Лидерската заврши, договор нема!

Centar - 12.06.2020

На покана на претседателот Стево Пендаровски, вечерва во „Вила Водно“ се одржа средба со лидерите на СДСМ, Зоран Заев и на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. На средбата се разговараше за различни аспекти на изборниот процес, при што и двете страни ...

Без договор заврши разговорот Заев-Мицкоски-Пендаровски, оставена можност за нова средба

Frontline - 12.06.2020

На средбата не беше постигнат договор за одредување датум за предвремените парламентарни избори. Двајцата лидери се договорија да ја продолжат комуникацијата меѓу себе“, соопштија од Кабинетот на Претседателот.

Пендаровски попладнево на средба со претседателите на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ

Точка - 12.06.2020

На покана на претседателот Стево Пендаровски попладнево со почеток во 18:30 часот ќе се одржи средба со претседателот на СДСМ, Зоран Заев, и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Заев и Мицкоски во 18:30 часот на средба кај Пендаровски

Бриф - 12.06.2020

На покана на претседателот Стево Пендаровски, денеска во 18:30 часот во Вила Водно, ќе се одржи средба со претседателот на СДСМ, Зоран Заев и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Средба на претседателот Пендаровски со претседателите на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ

4NEWS - 12.06.2020

На покана на претседателот Стево Пендаровски денеска – 12 јуни 2020 година, петок, во 18:30 часот ќе се одржи средба со претседателот на СДСМ, Зоран Заев, и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Заврши средбата на Водно, договор за датум нема

CivilMedia - 12.06.2020

По речиси три часа разговори на средбата кај претседателот Пендаровски, лидерите на СДСМ и ВМРО -ДПМНЕ, Зоран Заев и Христијан Мицкоски не постигнаа договор за конечниот датум за предвремените парламентарни избори.

Заврши лидерската средба: Дали ќе има договор за датум за избори?

Локално - 12.06.2020

Заврши средбата кај претседателот Стево Пендаровски на која присуствуваа лидерите на двете најголеми политички партии, СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Заев и Христијан Мицкоски. Ниту Пендаровски, ниту претседателите на партиите не даваат изјави за ...

Заев и Мицкоски не постигнаа договор за датум за парламентарните избори

Точка - 12.06.2020

На денешната средба не беше постигнат договор за определување датум за парламентарните избори. На покана на претседателот Стево Пендаровски, вечерва во „Вила Водно“ се одржа средба со лидерите на СДСМ, Зоран Заев и на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Претседателот Пендаровски денеска ќе се обрати до јавноста

Кумановски м. - 12.06.2020

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски, денеска 12 јуни 2020 година, петок, во 12:00 часот ќе се обрати до јавноста. Пендаровски се очекува да даде одговори на прашањата кога ќе има седница на Советот за безбедност и каква ќе биде ...

Заев и Мицкоски не се договориле за датум, ама ќе продолжат да бараат решение

24Инфо - 12.06.2020

На средбата кај претседателот на државата Стево Пендаровски, вечерва лидерите на двете најголеми политички партии, на владеачката СДСМ Зоран Заев и на опозициската ВМРО ДПМНЕ Христиј Мицковски не е постигнат договор за датумот за одржување на ...

Заев и Мицкоски не се договорија за датум за избори

еМагазин - 12.06.2020

Средбата помеѓу лидерите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Заев и Христијан Мицкоски кај претседателот Стево Пендаровски помина безуспешно, бидејќи тие и овој пат не постигнаа договор за датум за избори.

Заев: Не успеавме да постигнеме договор, оставивме можност за утрешниот ден

Локално - 12.06.2020

Без договор заврши средбата на лидерите на СДСМ Зоран Заев и на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски со претседателот Стево Пендаровски околу одржувањето на изборите, а комуникацијата на лидерите ќе продолжи.

Обраќање на претседателот Пендаровски во 12:00 (ЖИВО)

MTM - 12.06.2020

Престседателот Стево Пендаровски ќе се обрати на јавноста во однос на актуелната состојба во државата. Обраќањето следете го во живо на линкот подолу и директно на програмата на МТМ - ПРВА ...

Заев: Оставивме можност да се слушнеме во текот на утрешниот ден (ВИДЕО)

CivilMedia - 12.06.2020

По средбата кај претседателот Пендаровски, којашто заврши без договор за датум за предвремените парламентарни избори, лидерот на СДСМ, Зоран Заев даде кратка изјава за новинарите. -Ви благодарам што не чекавте два и пол часа, во интерес на ...

Заев и Мицкоски вечер на средба кај Пендаровски

Тера - 12.06.2020

Лидерите на СДСМ Зоран Заев и на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска во 18 и 30 часот во претседателската вила на Водно ќе одржат средба. Ова следува по поканата на претседалот Стево Пендаровски кој денеска во своето обраќање до јавноста истакна ...

Во живо: Обраќање на претседателот Стево Пендаровски

Centar - 12.06.2020

Проследете го во живо обраќањето на претседателот Стево Пендаровски во врска со завршувањето на вонредната состојба. Обраќањето ќе започне во 12 часот и ќе биде достапно во ...

Мицкоски: Во деновите што следат ќе имате дополнителни информации за исходот на денешните разговори

CivilMedia - 12.06.2020

По завршувањето на средбата кај претседателот Пендаровски, на којашто требаше конечно да се договорат за датум за избори, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски им се обрати на новинарите со кратка ...

Заев и Мицкоски не договорија датум за избор, комуникацијата продолжува

iPortal - 12.06.2020

Без договор заврши средбата на лидерите на СДСМ Зоран Заев и на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски со претседателот Стево Пендаровски околу одржувањето на изборите, но според најавите од соопштението на претседателскиот Кабинет, комуникацијата на ...

Преговарачите за датумот околу изборите ако имаат потреба утре пак ќе се слушнат

24Инфо - 12.06.2020

Без договор заврши средбата на лидерите на СДСМ Зоран Заев и на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски која беше свикана на иницијатива од претседателот Стево Пендаровски, за да се прецизира датум за предврмените парламентарни избори кои беа закажани за 12 ...

(Во живо) Обраќање на претседателот Стево Пендаровски

24Инфо - 12.06.2020

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска 12 јуни 2020 година, петок, во 12:00 часот ќе се обрати до јавноста. ...

Дали зборува Стево или Зоки?!

Република - 12.06.2020

Веќе нема дилеми. Ако не е тука бугарскиот премиер Бојко Борисов, тогаш Стево Пендаровски со она познатото „љубави„ сигурно му се обраќа на лидерот на владејачкиот СДСМ, Зоран Заев. Толку се љубат, што човек дури не може да се направи разлика дали ...

Нема договор за датум за избори, а „во интерес на процесот“ нема ниту одоговори на новинарски прашања

Мета - 12.06.2020

По повеќе од два и пол часа во претседателскиот кабинет на Водно, лидерите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Заев и Христијан Мицкоски не постигнаа договор за нов датум за одржување на предвремените парламентарни избори, кои пред почетокот на коронавирус ...

ВМРО-ДПМНЕ: Пендаровски реши да му служи на Заев, спротивно на интересот на граѓаните не сака да ја продолжи вонредната ...

Денешен - 12.06.2020

Пендаровски реши да му служи на Заев. Спротивно на интересот на граѓаните не сака да ја продолжи вонредната состојба Факти кои го одбележаа денот: Центар за комуникации на ...

(ВО ЖИВО) Обраќање на претседателот Стево Пендаровски: Нема продолжување на вонредната состојба

Бриф - 12.06.2020

Претседателот Стево Пендаровски во денешното свое обраќање соопшти дека одлучил да не ја продолжува вонредната состојба. Погледнете го неговото обраќање во живо. 🔴ВО ЖИВО | Обраќање до јавноста Posted by Stevo Pendarovski on Петок, 12 јуни ...

Лидерската средба без епилог: Нема договор за датум за избори

Вечер Прес - 12.06.2020

Заврши средбата на лидерите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Заев и Христијан Мицкоски кај претседателот Стево Пендаровски. Не е постигнат договор за датум за избори, но лидерите се согласиле да ја продолжат комуникацијата.

Немаше бел чад во вилата „Водно“: Заев и Мицкоски не се договорија за датум за избори

Република - 12.06.2020

Без договор заврши средбата на покана на претседателот Стево Пендаровски, вечерва во „Вила Водно“помеѓу лидерите на СДСМ , Зоран Заев и на ВМРО – ДПМНЕ , Христијан Мицкоски. Како што соопшти Кабинетот на Пендаровски, н а средбата се разговарало за ...

ДОГОВОР ЗА ИЗБОРИ НЕМА: Двајцата лидери се договориле да ја продолжат комуникацијата

Фактор - 12.06.2020

На денешната средба не беше постигнат договор за определување датум за парламентарните избори. На покана на шефот на државата, Стево Пендаровски, вечерва во „Вила Водно“ се одржа средба со лидерите на СДСМ, Зоран Заев и на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан ...

Заев и Мицкоски не постигнаа договор за датум за парламентарните избори

Н.Македонија - 12.06.2020

Лидерите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Заев и Христијан Мицкоски не постигнаа договор за определување датум за парламентарните избори. Двајцата денеска на покана на претседателот Стево Пендаровски, одржаа средба во „Вила Водно“.

Заев и Мицкоски на средба кај Пендаровски

Н.Македонија - 12.06.2020

Лидерите на СДСМ, Зоран Заев и на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва се на средба во претседателската вила на Водно откако претседателот Стево Пенадровски денеска ги повика да најдат решение за датумот за одржување на предвремените парламентарни ...

Пендаровски: Без избори, земјата ќе влезе во длабока политичка криза

Н.Македонија - 12.06.2020

Доколку не успееме да се договориме за изборите со опозицијата, тоа ќе значи влез во длабока политичка криза, која не е исклучено да премине во безбедносна криза, соопшти претседателот Стево Пендаровски.

Пендаровски попладнево на средба со претседателите на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ

Н.Македонија - 12.06.2020

На покана на претседателот Стево Пендаровски попладнево со почеток во 18:30 часот ќе се одржи средба со претседателот на СДСМ, Зоран Заев, и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Милошоски: Пендаровски, заради неговото другарување со Заев изгледа го префатило „вирусот“ Заевизам

Скопје1 - 12.06.2020

Антонијо Милошоски, висок функционер на ВМРО-ДПМНЕ денес објави пост каде што посочи дека претседателот Стево Пендаровски, заради неговото другарување со Заев изгледа го префатило „вирусот“ Заевизам – т.е.

Милошоски: И Пендаровски „инфициран“ од вирусот „Заевизам“

MakPress - 12.06.2020

Антонијо Милошоски, висок функционер на ВМРО-ДПМНЕ денес објави пост каде што посочи дека претседателот Стево Пендаровски, заради неговото другарување со Заев изгледа го префатило „вирусот“ Заевизам – т.е.

(Видео) Заев и Мицкоски на средба кај Пендаровски

Магазин - 12.06.2020

Лидерите на владејачката СДСМ Зоран Заев и на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва се на средба во претседателската вила на Водно откако претседателот Стево Пенадросвки денеска ги повика да најдат решение кога да се одржат ...

Пендаровски откри дека власта и опозицијата неодамна се согласиле дека може да се гласа и во среда

Скопје1 - 12.06.2020

Претседателот Стево Пендаровски во денешното обраќање откри дека власта и опозицијата неодамна се договориле дека изборите не мора да се оддржат во недела, туку може и во среда. -Власта и опозицијата за многу малку работа се согласуваат, а пред ...

Заврши средбата кај Пендаровски, нема договор за датум за избори

MakPress - 12.06.2020

На покана на претседателот Стево Пендаровски, вечерва во „Вила Водно“ се одржа средба со лидерите на СДСМ, Зоран Заев и на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. На средбата се разговараше за различни аспекти на изборниот процес, при што и двете страни ...

Средба на Заев и Мицкоски во 18:30 во Вила Водно

MakPress - 12.06.2020

На покана на претседателот Стево Пендаровски, денеска во 18:30 часот во Вила Водно, ќе се одржи средба со претседателот на СДСМ, Зоран Заев и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

5-ти или 19-ти јули се позициите на албанските партии за одржување на изборите, вели Пендаровски

MakPress - 12.06.2020

Претседателот Стево Пендаровски најави дека денеска ќе побара од лидерите на најголемите политички партии Зоран Заев и Христијан Мицкоски да најдат решение во однос на тоа кога би се одржале изборите.

Нема договор за избори!

Expres - 12.06.2020

На средбата кај претседателот на државата Стево Пендаровски, вечерва не беше постигнат договор за одредување датум за предвремените парламентарни избори. „Не успеавме да постигнеме договор.

Пендаровски ги повика Заев и Мицкоски на лидерска да се договорат за изборниот процес

AKO - 12.06.2020

Претседателот Стево Пендаровски ги повика лидерите на двете најголеми политички партии СДСМ и ВМРО ДПМНЕ, кај него, уште еднаш да направат напор за средба на која ќе ги решат разликите околу изборите кои треба да се одржат на 5 јули, а за кој датум ...

Нема договор за нов датум, пропадна уште една средба на Заев и Мицкоски

Скопје1 - 12.06.2020

Од кабинетот на претседателот Стево Пендаровски информираат дека вечерва не е постигнат договор за одредување датум за предвремените парламентарни избори. „На средбата се разговараше за различни аспекти на изборниот процес, при што и двете страни ...

Милошоски: Пендаровски на 30 мај тврдеше едно за коронавирусот, сега друго (ВИДЕО)

Expres - 12.06.2020

По денешната изјава на шефот на државата дека никогаш не прогласил вонредна состојба поради бројот на заразени, реагираше пратеникот Антонијо Милошоски: „На 30 мај Пендаровски тврдеше дека заради зголемениот број на заразени и починати сограѓани ...

Кога излажа Пендаровски, во Мај или Јуни? (ВИДЕО СПОРЕДБА)

Expres - 12.06.2020

Претседателот Пендаровски е фатен како лаже дека никогаш не донесол одлука за прогласување вонредна состојба заради зголемен број на болни од Ковид19. Тој денеска даде изјава која што веднаш беше демантирана од видео од негова предходна изјава во ...

“Го осудувам несериозното однесување на политичарите и верските лидери во врска со коронавирусот”, рече Заев

ТВ21 - 11.06.2020

„Го осудувам несериозното однесување на секој во државата, дали е политичар, верски лидер, од работниците или од газдите во државата или слично. Одговорното однесување, пред се како граѓанин треба да го имаме кон нашиот народ и кон нашата земја“, ...

Заев: Срамота е и третпат да се собереме кај Пендаровски ако нема можност за договор

Фокус - 11.06.2020

Петти јули е законски определен датум за избори во моменталната состојба, изјави лидерот на СДСМ Зоран Заев вечерва во Клик Плус на ТВ 21. -Ако не се договорат политичките лидери за датумот, тогаш останува Уставот и законот.

“Од несериозни луѓе имате само несериозни одлуки”, рече Заев коментирајќи ја изјавата на Мицкоски кој напиша ...

ТВ21 - 11.06.2020

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 коментирајќи ја изјавата на Христијан Мицкоски кој напиша „Пендаровски дали се слушаме“, истакна дека од несериозни луѓе има само несериозни одлуки.

Мицкоски: Заев и Спасовски ненормалното го прават нормално, Пендаровски се слушаме ли?

Фокус - 11.06.2020

Велеа дека ја победија короната, а поради негрижата на Владата на Зоран Заев и Оливер Спасовски досега имаме 169 починати, 3.538 заразени, повеќе од 15.000 граѓани кои се нови невработени и ги загубија работните места, а се уште е непознат број на ...

Мицкоски: Вонредното го прават редовно, ненормалното нормално

МКД - 11.06.2020

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски преку фејсбук-порака вечерва го повика претседателот Стево Пендаровски пред каква било одлука да ги согледа уште еднаш сите состојбии бројки.

Заев: Ако не се договорат политичките лидери за датумот, срамота е да одиме кај Пендаровски

Слободен Печат - 11.06.2020

Петти јули е законски определен датум за избори во моменталната состојба, изјави лидерот на СДСМ Зоран Заев вечерва во Клик Плус на ТВ 21. -Ако не се договорат политичките лидери за датумот, тогаш останува Уставот и законот.

Мицкоски: Вонредното е редовно, ненормалното е нормално. Претседателе Пендаровски се слушаме!?

Нетпрес - 11.06.2020

Престседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на Фејсбук ја коменираше актуеланата состојба во врска со коронавирусот и спрегата меѓу Зоран Заев и Оливер Спасовски во ненормално нормалната ситуација.

Претседателот Стево Пендаровски утре ќе и се обрати на јавноста

Сител - 11.06.2020

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски, утре – 12 јуни 2020 година, петок, во 12:00 часот ќе се обрати до ...

Мицкоски со повик до Пендаровски

Курир - 11.06.2020

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски испрати повик до претседателот на државата Стево Пендаровски. Неговиот Фејсбук статус го пренесуваме во продолжение: Велеа дека ја победија Короната, а поради негрижата на Владата на Заев и Спасовски до сега ...

МИЦКОСКИ: Вонредното го прават редовно, ненормалното – нормално!

Денешен - 11.06.2020

Христијан МИЦКОСКИ Велеа дека ја победија Короната, а поради негрижата на Владата на Заев и Спасовски до сега имаме: ⁃ 169 починати; ⁃ 3538 заразени; ⁃ повеќе од 15 илјади граѓани кои се нови невработени и ги загубија работните места; ⁃ сѐ уште ...

Вонредното го прават редовно, ненормалното нормално, Пендаровски се слушаме!?..

24Инфо - 11.06.2020

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на Фејсбук ги коментираше последните случувања во врска со најавите на Владата за одржување на избори и моменталната состојба со заразени од Ковид-19.

Мицкоски: Претседателе, се слушаме, вонредното го прават редовно, ненормалното нормално

Република - 11.06.2020

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски упати повик до претседателот Стево Пендаровски пред утрешната негова одлука дали ќе ја продолжи вонредната состојба. Мицкоски укажува дека вонредното го прават редовно, ненормалното нормално и оти бројот на ...

Вонредно обраќање на претседателот Стево Пендаровски закажано за утре

Centar - 11.06.2020

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, утре – 12 јуни 2020 година, петок, во 12:00 часот ќе се обрати до јавноста. Неофицијално обраќањето ќе биде поврзано со завршувањето на вонредната состојба во Македонија која треба да ...

Мицкоски до Пендаровски: Претседателе се слушаме!?

Expres - 11.06.2020

Лидеро на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на фејсбук сподели статус во кој укажува на загрижувачки високите бројки на заразени и починати од коронавирус во услови кога владата донесе уредба со која побара започнување на подготовки за избори на 5-ти ...

Мицкоски: Претседателе Пендаровски, се слушаме ли!?

MakPress - 11.06.2020

Додека Македонија брои рекордни новоинфицирани пациенти со коронавирус и на дневно ниво има неколку смртни случаи а власта најавува дека нема да бара продолжување на вонредната состојба се со цел оддржување на брзи предвремени парламентарни избори, ...

До сабота не се очекува лидерска ни за изборите, ни за преговорите

+инфо - 09.06.2020

Османи заедно со Пендаровски сака да иницира тематска средба со партиите за постигнување консензус за преговарачкиот процес со ЕУ. Ни лидерска за датум за изборите, ни средба кај претседателот Стево Пендаровски за ЕУ не се очекува пред истекот на ...

Ќе има ли лидерска средба? Освен за избори, партиите треба да изградат и консензус за европските прашања

Слободен Печат - 09.06.2020

Наредните два дена се очекува Европската комисија да ја финализира првата нацрт-верзија на преговарачката рамка за Македонија која ќе биде доставена на разгледување до земјите членки. Првичната верзија на преговарачката рамка ќе биде проследена и со ...