TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бошкоски останува во Хаг поради ланското бегство од Македонија

Утрински - 11.06.2005

Хашкото обвинителство презентира нови сознанија во врска со бегството на ексминистерот од Македонија во 2004 година Поединци од македонската полиција му помогнаа на Љубе Бошкоски да избега од Македонија во Хрватска, тврди Обвинителството на Хашкиот трибунал, аргументирајќи зошто ексминистерот, кој ...

Љубе може да влезесамо во Хрватска

Дневник - 11.06.2005

ПОДОТВОРЕНА ВРАТАТА НА ШЕВЕНИНГЕН Откако Трибуналот ќе го врати во затворот во Пула, ќе поднесеме жалба и за 24 часа Бошковски ќе биде пуштен, вели адвокатот Ходак Во Хашкиот суд преовладал ставот дека Љубе Бошковски ги исполнува условите да се брани од слобода, но не од Македонија, туку од ...

Бошкоски не може да се брани од слобода

Утрински - 10.06.2005

Хашкото обвинителство тврди дека државата Македонија е неспособна да гарантира за Љубе Бошкоски Хрватска веќе дала гаранции во Хаг за ексминистерот БОРИС ГЕОРГИЕВСКИ Љубе Бошкоски да остане во затворот во Шевенинген до почетокот на судењето.

Адвокатите на Бошковски и Тарчуловски очекуваат нивно пуштање

А1 - 09.06.2005

Рамуш Харадинај, екс командантот на ОВК излезе од Шевенинген. По него истото деновиве ќе го направи и српскиот генерал Момчило Перишиќ, обвинет за убиства на цивили во Сараево и Сребреница. И на двајцата обвинети за воени злосторства Хаг им дозволи да се бранат од слобода.

Кривичната падна, остана интерпелацијата

Дневник - 09.06.2005

Министерката за правда Мери Младеновска-Ѓорѓиевска во наредната недела пред пратениците треба да одговори на обвинувањата во барањето за нејзина интерпелација, кое го поднесе пратеничката група на ВМРО-НП. Тие ја обвинуваат дека ги прекршила Уставот и домашните прописи при апсењето и екстрадицијата ...

Владата даде гаранција за пуштање на слобода на Бошкоски и Тарчуловски

Утрински - 09.06.2005

Министерката за правда вчера ги достави потребните документи до Хашкиот трибунал Хаг - Министерката за правда, Мери Младеновска-Ѓорѓиевска, вчера ги достави гаранциите за пуштање на слобода на Љубе Бошкоски и Јохан Тарчуловски до Хашкиот трибунал, а потоа ги посети двајцата обвинети во затворот ...

Трибуналот ги доби државните гаранции за Бошковски и за Тарчуловски

Дневник - 09.06.2005

МИНИСТЕРКАТА ЗА ПРАВДА ВО ХАГ Министерката за правда Мери Младеновска-Ѓорѓиевска вчера на Хашкиот трибунал му ја предаде гаранцијата од македонската влада дека обвинетите Љубе Бошкоски и Јохан Тарчуловски во секое време ќе му бидат достапни на Судот ако бидат пуштени да се бранат од слобода и ако ...

Љубе и Јохан задоволни од гаранциите

Вечер Прес - 09.06.2005

Љубе Бошкоски и Јохан Тарчуловски се задоволни од содржината на гаранциите за нивно пуштање да се бранат од слобода, што Владата, преку министерката за правда Мери Младеновска - Ѓорѓиевска ги достави до Хашкиот Трибунал. На средбата во затворот Шевенинген, Младеновска ги информирала двајцата ...

Предадени гаранциите за Бошковски и Тарчуловски

А1 - 08.06.2005

За Јохан Тарчуловски нема да има пречки да се брани од слобода. За Љубе Бошковски многу прашалници во Хаг. А1 дознава дека судскиот совет го комплицира неговото пуштање од Шевенинген. Проблем му прават Раштански лозја, за кои пред да биде екстрадиран, беше во притвор во Пула.

Гаранциите за Бошковски и Тарчуловски, предадени во Хаг

Макфакс - 08.06.2005

Хаг Документот со кој Македонија гарантира дека обвинетите од Хашкиот трибунал Љубе Бошковски и Јохан Тарчуловски ќе му бидат на располагање на Судот ако бидат пуштени да се бранат од слобода, денеска беше предаден во Хаг од страна на министерот за правда Мери Младеновска - Ѓорѓиевска.

Државните гаранции за Љубе и за Јохан утре во Трибуналот

Дневник - 07.06.2005

ХАГ Министерката за правда Мери Младеновска-Ѓорѓиевска денеска патува за Хаг, а утре во Хашкиот трибунал ќе ги предаде гаранциите за Љубе Бошковски и за Јохан Тарчуловски. Државните гаранции за двајцата обвинети таа ќе му ги предаде на секретарот на Трибуналот, Ханс Холтхаус.

Правата на Љубе и на Јохан под лупа на "Амнести интернешнел"

Дневник - 07.06.2005

МАКЕДОНЦИТЕ ВО АВСТРАЛИЈА Канцеларијата на "Амнести интернешнел" во Австралија испитува дали во постапката против Љубе Бошковски и Јохан Тарчуловски има повреда на човековите права, по барање на тамошното здружение "Брат Љубе Бошковски - македонски војвода".

Гаранциите за Бошковски и Тарчуловски денеска во Хаг

Макфакс - 07.06.2005

Скопје Документот со кој Македонија гарантира дека обвинетите од Хашкиот трибунал Љубе Бошковски и Јохан Тарчуловски ќе му бидат на располагање на Судот ако бидат пуштени да се бранат од слобода, денеска треба да биде однесен во Хаг од министерот за правда Мери Младеновска - Ѓорѓиевска.

Мери со гаранциите тргна за Хаг

Вечер Прес - 07.06.2005

Министерката за правда Мери Младеновска - Ѓорѓиевска, заедно со гаранциите за обвинетите Љубе Бошкоски и Јохан Тарчуловски замина во Хаг. Таа утре треба да го предаде документот со кој Македонија гарантира дека обвинетите ќе му бидат на располагање на Хашкиот суд ако бидат пуштени да се бранат од ...

Младеновска утре заминува во Хаг

А1 - 06.06.2005

Министерката за правда Мери Младеновска-Ѓорѓиевска утре заминува во Хаг за да го предаде документот со кој Република Македонија гарантира дека обвинетите Љубе Бошкоски и Јохан Тарчуловски ќе му бидат на располагање на Хашкиот суд ако бидат пуштени да се бранат од слобода.

Бучко да ги однесе гаранциите во Хаг

Вест - 06.06.2005

ВМРО-ДПМНЕ НЕ ГО МЕНУВА СТАВОТ Министерката за правда Мери Младеновска-Ѓорѓиевска не е најсоодветната личност да ги предаде државните гаранции оти таа е најодговорна за незаконското предавање на Јохан Тарчуловски на Судот во Хаг, смета најголемата опозициона партија ВМРО-ДПМНЕ вчера го повтори ...

Младеновска- Ѓорѓиевска утре со гаранциите заминува за Хаг

Канал5 - 06.06.2005

Министерката за правда Мери Младеновска- Ѓорѓиевска утре заминува за Хаг, за да го предаде документот со кој Република Македонија гарантира дека обвинетите Љубе Бошковски и Јохан Тарчуловски ќе му бидат на располагање на Хашкиот суд, ако бидат пуштени да Министерката за правда Мери Младеновска- ...

Бучковски да ги однесе гаранциите за Бошкоски и Тарчуловски во Хаг

Утрински - 06.06.2005

ВМРО-ДПМНЕ ВМРО-ДПМНЕ го повика премиерот Владо Бучковски лично да ги однесе во Хаг владините гаранции за бранење од слобода на Љубе Бошкоски и Јохан Тарчуловски, кои се обвинети од Хашкиот трибунал. Партијата во вчерашното соопштение нагласи дека министерката за правда, Мери ...