TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Просечна плата за прослава на матура

Р.С.Европа - 19.05.2013

Колку се троши или веќе се потроши за една свечена вечер, која според многумина родители и средношколци би требала да се памети цел живот.

Креативноста на струмичките матуранти и нивните професори

Cooltura - 19.05.2013

Вкупно 36 професори заедно со директорката на училиштето се фотографираа пред апаратите на нивните ученици иницијатори на проектот „Креативни матуранти“.

Ќесето на родителите изгоре, матурантите во полн сјај!

Фактор - 19.05.2013

Матурските прослави вообичаено и оваа година ги испразнија џебовите на родителите. Од пари за ресторан, табло, па се до фустани, чевли, шминка, фризура, одела, па и блех музика, во зависност од ...

(ФОТО) Погледнете ги струмичките Креативни матуранти

Бриф - 19.05.2013

Со објавување на фотографиите од вкупно 36 професори денес (18 Мај) беше крунисан проектот на матурантите од струмичкото училиште „Јане Сандански“, на ден пред официјалната матурска ...

Мај е месец кога се одржуваат матурските и апсолвентските забави

Kiss - 19.05.2013

Во време кога матурантите и апсолвентите, особено припадничките на понежниот пол, се преокупирани со својот стајлинг за што поубав изглед на свечените вечери, козметичарите и модните дизајнери со ...

Спласнува луксузот за матурските прослави во Битола

Утрински - 18.05.2013

Се' помалку има семејства кои за матура би подигнале кредит само за да се покажат пред народот Битола - Економската криза и се' поголемата скапотија ги вразумија битолчани за матурите на своите деца ...

Нема знаење без учебници и без практична настава

Дневник - 18.05.2013

Нe тераат само да ги потврдиме информациите што ни ги сервираат, без да размислуваме за нив. Не се бара од нас сами да дојдеме до некое сознание, смета матурантот Димитрија Марковиќ Помалку материјал ...

Традиционален матурски квадрил

Cooltura - 18.05.2013

Матурантите од Скопје им се придружија на своите врсници од стотина градови од земјава и од Европа кои во исто време, точно напладне, го одиграа танцот „квадрил“ на звуците на штраусовата опера ...

Квадрил на плоштадот „Македонија“

Н.Македонија - 18.05.2013

На плоштадот „Македонија“ вчера се одржа седмата по ред „Матурска парада 2013“, а матурантите од Скопје им се придружија на своите врсници од стотина градови од земјава и од Европа, кои во исто ...

Креативноста на професорите од струмичката гимназија

Факултети - 18.05.2013

Со објавување на фотографиите од вкупно 36 професори денес беше крунисан проектот на матурантите од струмичкото училиште „Јане Сандански“, на ден пред официјалната матурска вечер.

ГАЛЕРИЈА: Матурантите се креативни творци - збор да не станува за струмичките!

+инфо - 18.05.2013

Со објавување на фотографиите од вкупно 36 професори денеска беше отворена изложбата на матурантите од струмичкото училиште „Јане Сандански“, на ден пред официјалната матурска вечер.

(ФОТО) Делчевските матуранти како на модна писта

Бриф - 18.05.2013

Синоќа со почеток во 20 часот, делчевските матуранти блескаа по делчевските улуци и го најавија почетокот на нивната најлуда ноќ во животот.

Најдобрите матуранти од Делчево ќе добијат награда – патување во Европа

Република - 18.05.2013

Најдобрите 12 матуранти од Делчево, од Средното општинско училиште „Методија Митевски-Брицо“ ќе добијат награда тридневна екскурзија во позната европска дестинација со средства од буџетот на општина ...

Матурантите од Струмица танцуваа со матурантите од Европа

StrumicaNet - 18.05.2013

Струмица е повторно дел од Европа. Струмица повторно го покажува својот раскош и убавина со својата младост. Триста матуранти од трите средни општински училишта во Струмица “Јане Сандански“, “Никола ...

Плоштадот „Македонија“ пулсираше во ритамот на квадрилот

24 Вести - 17.05.2013

На плоштадот „Македонија“ денеска се оддржа седмата по ред „Матурска парада 2013“, а матурантите од Скопје им се придружија на своите врсници од стотина градови од земјава и од Европа кои во исто ...

Матурантите играа Квадрил на скопскиот плоштадот

Нова ТВ - 17.05.2013

Повеќе од 1.200 матуранти точно напладне на плоштадот „Македонија“ во Скопје играа Квадрил. На Матурската парада 2013 учествуваа средношколци од вкупно 19 скопски училишта, како и матурантите од ...

Струмичките матуранти традиционално играа Квадрил

Нова ТВ - 17.05.2013

Матурантите од трите средни општински училишта во Струмица денеска беа дел од најголемата матурска забава во светот „Матурска парада 2013“.

Матурски Квадрил на плоштадот „Македонија“

Телма - 17.05.2013

Повеќе од 1.200 матуранти точно напладне на плоштадот „Македонија“ во Скопје играа Квадрил. На Матурската парада 2013 учествуваа средношколци од вкупно 19 скопски училишта, како и матурантите од ...

Се танцуваше квадрил за ненасилство и толеранција

Утрински - 17.05.2013

Средношколци од дваесетина скопски училишта учествуваа на седмата „Матурска парада“ го играа познатиот танц квадрил Средношколци од дваесетина скопски училишта учествуваа на седмата „Матурска парада“ ...

На матурска е подобро да не се оди со автомобил

Телма - 17.05.2013

Во изминатите две години не се регистрирани сообраќајни несреќи со тешки последици за време на матурските прослави, но сепак матурантите ги управуваат своите возила за време на прославата и биле ...

Матурантите ќе танцуваат седми пат

Дневник - 17.05.2013

На плоштадот Македонија, денеска точно напладне седми пат нашите матуранти ќе играат кадрил истовремено со матурантите од повеќе европски земји учеснички при што повторно ќе се обидат да го урнат ...

Седми пат „Матурска парада“

Н.Македонија - 17.05.2013

„Матурска парада 2013“, во организација на градот Скопје, седми пат ќе се одржи денеска, точно напладне, на плоштадот „Македонија“ Матурантите ќе играат квадрил истовремено со матурантите од сите ...

ВИДЕО: Матурантите по седми пат играа квадрил

А1 On - 17.05.2013

Повеќе од 1.200 матуранти по седми пат денеска на градскиот плоштад „Македонија“ го заиграа танцот квадрил во рамките на „Матурската парада 2013“.

Кумановските матуранти дел од „Матурската парада 2013″

А1 On - 17.05.2013

Точно напладне, на градскиот плоштад матураните од Куманово заедно со нивните врсници од европските градови танцуваа квадрил на „Матурската парада 2013″.

Матурантите одиграа кадрил на плоштадот Македонија

Дневник - 17.05.2013

Над 1.000 матуранти од скопските средни училишта, вчера седми пат, на плоштадот Македонија го одиграа танцот кадрил, на звуците на Штраусовата опера „Лилјакот“.

ВИДЕО: Струмичките матуранти ја продолжија традицијата во играње Квадрил

А1 On - 17.05.2013

Матурантите од трите средни општински училишта во Струмица денеска беа дел од најголемата матурска забава во светот „Матурска парада 2013“.

Полни плоштади и весели лица – матурантите танцуваа квадрил

Радио МОФ - 17.05.2013

Повеќе од 1.200 матуранти точно на пладне на плоштадот „Македонија“ во Скопје танцуваа квадрил. На „Матурската парада 2013“ учествуваа средношколци од вкупно 19 скопски училишта, како и матурантите ...

Фото: Илјадници матуранти го одиграа танцот "квадрил"

Факултети - 17.05.2013

Тoчно напладне, над 1.000 матурантите од скопските средни училишта, по седми пат на плоштадот „Македонија“ го одиграа танцот „квадрил“, на звуците на штраусовата опера „Лилјакот“, Матурантите од ...

Матурантите на прослава да одат без своите возила

А1 On - 17.05.2013

Во изминатите две години не се регистрирани сообраќајни несреќи со тешки последици за време на матурските прослави, но сепак матурантите ги управуваат своите возила за време на прославата и биле ...

Матурантите да не возат пијани-полицијата најави казни

Алфа - 17.05.2013

Алкохол и автомобил на денот на матурската прослава е најлошата можна комбинација која може да заврши фатално. Полицијата и Републичкиот совет за безбедност во сообраќајот апелираа до родителите на ...

Два инциденти за само половина час помеѓу матуранти во Охрид

А1 On - 17.05.2013

Попладнево во период од само половина час се случиле две тепачки помеѓу група матуранти во Охрид. Една од тепачките се случила пред Гимназијата, а другата се случила во близина на кафе барот Кадмо.

Скандал на плоштадот во Куманово

Н.Македонија - 17.05.2013

Денеска на градскиот плоштад во Куманово на одржувањето на Квадрилот на кој танцуваа 300 кумановски матуранти се случи скандал без преседан Имено кумановските матуранти наместо да бидат дел од ...

Фото: Еве како оваа година изгледа парадата на матурантите

Фактор - 17.05.2013

Повеќе од 1.200 матуранти по седми пат денеска на градскиот плоштад „Македонија“ го заиграа танцот квадрил во рамки на „Матурската парада 2013“.

ГАЛЕРИЈА 1.000 матуранти танцуваа во Скопје

+инфо - 17.05.2013

На плоштадот „Македонија“ денеска се одржа седмата по ред „Матурска парада 2013“, а матурантите од Скопје им се придружија на своите врсници од стотина градови од земјава и од Европа кои во исто ...

ГАЛЕРИЈА Охриѓани одушевени од „Матурската парада“

+инфо - 17.05.2013

Со изведба на познатиот танц квадрил, денеска на градскиот плоштад охридските матуранти од гимназиските, економските и медицинските паралелки го одбележаа крајот на завршување на средното образование ...

ВИДЕО Заев: Бидете горди што сте граѓани на Македонија

+инфо - 17.05.2013

Матурантите од трите средни општински училишта во Струмица денеска беа дел од најголемата матурска забава во светот „Матурска парада 2013“.

Кумановските матуранти играа квадрил на разглас

+инфо - 17.05.2013

Кумановските матуранти денеска напладне наместо да играат на музика што се емитува на Македонското радио, танцуваа на музика пуштена на ЦД, јави њуз-сајтот Куманово Њуз .

Матурантски квадрил и во центарот на Неготино

+инфо - 17.05.2013

Стотина матуранти од гимназијата „Св. Кирил и Методиј“ во центарот на Неготино ги покажаа танцувачките вештини, под звуците на светски познатото дело на Штраус, „Лилјак“.

Матурантите пред прославата да си понесат пари за такси!

Фактор - 17.05.2013

Иако изминатите две години немало тешки сообраќајни несреќи за време на матурските прослави, возењето под дејство на алкохол не едозволено ниту за матурантите, посочија претставниците на МВР и ...

ФОТО: Матурска парада 2013

Сител - 17.05.2013

Повеќе од 1.200 матуранти точно напладне на плоштадот „Македонија“ во Скопје играа Квадрил. На Матурската парада 2013 учествуваа средношколци од вкупно 19 скопски училишта, како и матурантите од ...

БРАВО: Матуранти се откажаа од свечена гардероба – парите ги донираат за хумани цели

МК News - 17.05.2013

Матурантите од економското училиште „Вук Караџиќ“ од српскиот град Стара Пазова, донесоа многу хумана и херојска одлука.

Матурантите од Скопје, Охрид, Струга, Куманово, Струмица и Гевгелија играа на Матурската парада 2013

Либертас - 17.05.2013

Повеќе од 1.200 матуранти точно напладне на плоштадот „Македонија“ во Скопје играа Квадрил. На Матурската парада 2013 учествуваа средношколци од вкупно 19 скопски училишта, како и матурантите од ...

Охридските матуранти по шести пат со танц на Градскиот плоштад го прославија полнолетството

Сител - 17.05.2013

Повеќе од 360 матуранти од гимназијата „Св. Климент Охридски“ точно напладне на Градскиот плоштад во Охрид танцуваа квадрил на Штраусовата опера „Лилјакот“, во рамки на меѓународната манифестација ...

Се одржа „Матурска парада 2013“

Локално - 17.05.2013

Денес, точно на пладне, на плоштадот „Македонија“ се оддржа седмата по ред „Матурска парада 2013“. Матурантите од Скопје заедно со своите врсници од стотина градови од земјава и од Европа во исто ...

Матурска парада и во Неготино

Сител - 17.05.2013

Неготинските матуранти од средношколскиот училишен центар “Св. Кирил и Методиј” денеска се приклучија на меѓународната манифестација и го изиграа танцот на зрелоста.

„Матурска парада 2013“ и во Гевгелија

Сител - 17.05.2013

Околу 140 матуранти од гимназијата „Јосиф Јосифовски“ од Гевгелија, денеска на пладне на градскиот плоштад го заиграа матурскиот танц по звуците на Штраусовиот квадрил од операта „Лилјакот“, со што ...

1.200 матуранти на плоштад „Македонија“ играа квадрил

Канал5 - 17.05.2013

Повеќе од 1.200 матуранти точно напладне на плоштадот „Македонија“ во Скопје играа квадрил. На „Матурската парада 2013“ учествуваа средношколци од вкупно 19 скопски училишта, како и матурантите од ...

Матурантите заиграа квадрил на плоштад (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Вечер - 17.05.2013

Повеќе од 1.200 матуранти точно напладне на плоштадот "Македонија" во Скопје играа квадрил. На Матурската парада 2013 учествуваа средношколци од вкупно 19 скопски училишта, како и матурантите од ...

Матурантите на прослава да одат без своите возила

Канал5 - 17.05.2013

Учеството на матурантите во сообраќајот беше тема на денешната прес-конференција во организација на Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот и патиштата (РСБСП) и Министерството за внатрешни ...

Матурантите на прослава да одат без своите возила

Сител - 17.05.2013

Во изминатите две години не се регистрирани сообраќајни несреќи со тешки последици за време на матурските прослави, но сепак матурантите ги управуваат своите возила за време на прославата и биле ...

Фото: Уште еден масовен матурски танц за Гинис

Кирилица - 17.05.2013

Повеќе од 1.200 матуранти точно напладне на плоштадот „Македонија“ во Скопје играа Квадрил. На Матурската парада 2013 учествуваа средношколци од вкупно 19 скопски училишта, како и матурантите од ...

За матурантот се потребни платите од мама и тато и пензијата од баба

Вечер - 17.05.2013

ТРОШОЦИТЕ ОГРОМНИ, ЖЕЛБАТА ЗА ПРОСЛАВА УШТЕ ПОГОЛЕМА Пресметките покажуваат дека само за гардероба еден матурант минимум чини околу 15 илјади денари, а пари се потребни и за матурската вечер, но и за ...

И стари и млади заиграа квадрил на плоштадот

Вечер - 17.05.2013

И оваа година по седми пат македонските матуранти ја продолжија традицијата на одржување на манифестацијата Матурска парада".

(ФОТО) Матурска парада 2013

Бриф - 17.05.2013

Денеска голем број матуранти од Македонија по седми пат заиграа квадрил на плоштадот „Македонија“. Освен скопските матуранти танцуваа и матуранти од Куманово, Струмица, Гевгелија, Охрид и Струга.

Струмичките матуранти ја продолжија традицијата во играње Квадрил

Бриф - 17.05.2013

Матурантите од трите средни општински училишта во Струмица денеска беа дел од најголемата матурска забава во светот „Матурска парада 2013“.

Продолжуваат матурските прослави

Тера - 17.05.2013

Илјадници матурантни низ Македонија ги прават последните подготовки за испитот на зрелоста и зачекорувањето во нова фаза од животот.

Како треба да се прослави матурата?

Тера - 17.05.2013

Традиција во Битола е матурантите на Широк Сокак и в кафеана нагиздени, со ора, зурли и тапани да го прослават завршувањето на средното образование кое во земјава е задолжително.Со години нема ништо ...

1.200 матуранти ќе танцуваат квадрил, валцер и салса

Sky - 17.05.2013

Денеска по седми пат нешто повеќе од 1.200 матуранти на градскиот плоштад „Македонија“ ќе го заиграат танцот квадрил во рамки на „Матурската парада 2013“.

Охридските матуранти и оваа година играа квадрил (Фото)

Охрид Прес - 17.05.2013

Околу 360 охридски матуранти денеска точно напладне на градскиот плоштад во Охрид го заиграа танцот квадрил на музиката од Штраусовата опера „Лилјакот, во рамките на големата манифестација „Матурска ...

Матурантите ќе влезат во Гинисовата книга на рекорди - матурска парада 2013

Press24 - 17.05.2013

Денеска повеќе од 1.200 матуранти точно напладне на плоштадот „Македонија“ во Скопје играа Квадрил. Се работи за средношколци од вкупно 19 скопски училишта, како и матурантите од Куманово, Струмица, ...

ГАЛЕРИЈА: Спектакуларна глетка - заеднички танц на скопските матуранти

Press24 - 17.05.2013

На плоштадот „Македонија“ денеска се одржа седмата по ред „Матурска парада 2013“, а матурантите од Скопје им се придружија на своите врсници од стотина градови од земјава и од Европа кои во исто ...

И охридските матуранти танцуваа квадрил

Press24 - 17.05.2013

Повеќе од 360 матуранти од гимназијата „Св. Климент Охридски“ точно напладне на Градскиот плоштад во Охрид танцуваа квадрил на Штраусовата опера „Лилјакот“, во рамки на меѓународната манифестација ...

ФОТО: Македонските матуранти играа квадрил на плоштад

Курир - 17.05.2013

Повеќе од 1.200 матуранти точно напладне на плоштадот „Македонија“ во Скопје играа квадрил. На Матурската парада 2013 учествуваа средношколци од вкупно 19 скопски училишта, како и матурантите од ...

Матурантите играа квадрил

Фама - 17.05.2013

Денеска на плоштадот „Македонија“ повеќе од 1.200 матуранти по седми го заиграа танцот квадрил во рамките на „Матурската парада 2013“.

ФОТО: Македонските матуранти играа квадрил на плоштад „Македонија“

Sky - 17.05.2013

На плоштадот „Македонија“ денеска се одржа седмата по ред „Матурска парада 2013“, а матурантите од Скопје им се придружија на своите врсници од стотина градови од земјава и од Европа кои во исто ...

ФОТО: Матурска парада – насмеани матурани, каврдил и многу забава

Нетпрес - 17.05.2013

По седми пат, македонските матуранти го заиграа танцот квадрил во рамки на „Матурската парада 2013“. На матурантите од Скопје им се придружија на своите врсници од стотина градови од земјава и од ...

Матурантите танцуваа за Гинис, охриѓани воодушевени од „Матурската парада“

OhridNews - 17.05.2013

Со изведба на познатиот штраусов танц квадрил, денеска на градскиот плоштад охридските матуранти од гимназиските, економските и медицинските паралелки го одбележаа крајот на завршување на средното ...

Матурантите се разиграа на плоштадот „Македонија“

Хајд Парк - 17.05.2013

Прочитано: 285 пати На седмата по ред „Матурска парада 2013“, матурантите од Скопје им се придружија на своите врсници од стотина градови од земјава и од Европа, кои во исто време, точно напладне, го ...

„Квадрил“ на неготинскиот плочник!

Дума - 17.05.2013

Се танцуваше денска во центарот на градот. Стотина матуранти од гимназијата Св. Кирил и Методиј ги покажаа танцувачките вештини додека низ центарот на градот се слушаа звуците на светски познатото ...

Матурска парада и во Куманово и Неготино

Press24 - 17.05.2013

Точно напладне, на градскиот плоштад матураните од Куманово заедно со нивните врсници од европските градови танцуваа квадрил на „Матурската парада 2013".

Македонските матуранти играа квадрил на плоштад

БезПардон - 17.05.2013

Повеќе од 1.200 матуранти точно напладне на плоштадот „Македонија“ во Скопје играа квадрил. На Матурската парада 2013 учествуваа средношколци од вкупно 19 скопски училишта, како и матурантите од ...

Струмичките матуранти ја продолжија традицијата во играње Квадрил

ВИС - 17.05.2013

Матурантите од трите средни општински училишта во Струмица денеска беа дел од најголемата матурска забава во светот „Матурска парада 2013“.

Плоштадот „Македонија“ пулсираше во ритамот на квадрилот

Skopje ID - 17.05.2013

На плоштадот „Македонија“ денеска /17.05.2013 година/ се одржа седмата по ред „Матурска парада 2013“, а матурантите од Скопје им се придружија на своите врсници од стотина градови од земјава и од ...

Струмичките матуранти ја продолжија традицијата во играње квадрил

Хајд Парк - 17.05.2013

Прочитано: 305 пати Матурантите од трите средни општински училишта во Струмица денеска беа дел од најголемата матурска забава во светот „Матурска парада 2013″.

Матурантите на прослава да одат без автомобили

Press24 - 17.05.2013

Во изминатите две години не се регистрирани сообраќајни несреќи со тешки последици за време на матурските прослави, но сепак матурантите ги управуваат своите возила за време на прославата и биле ...

На матура одете без автомобил

Курир - 17.05.2013

Во изминатите две години не се регистрирани сообраќајни несреќи со тешки последици за време на матурските прослави, но сепак матурантите ги управуваат своите возила за време на прославата и биле ...

Квадрил се играше и во Струмица

Sky - 17.05.2013

Дел од најголемата матурска забава „Матурска парада 2013" денеска беа и матурантите од трите средни општински училишта во Струмица.

Шести пат „Матурска парада“

ТВМ - 17.05.2013

Охридските матуранти и годинава традиционално танцуваа квадрил на звуците на штраусовата опера „Лилјакот“. На „матурската парада“ учествуваа 360 матуранти од гимназиските, економските и медицинските ...

На матура одете без автомобил

БезПардон - 17.05.2013

Во изминатите две години не се регистрирани сообраќајни несреќи со тешки последици за време на матурските прослави, но сепак матурантите ги управуваат своите возила за време на прославата и биле ...

Одете на матура без автомобил

Sky - 17.05.2013

Не се регистрирани сообраќајни несреќи со тешки последици за време на матурските прослави во изминативе две години. Сепак и покрај ваквата статистика се препорачува матурантите за време на прославата ...

Охридските матуранти танцуваа Квадрил

Курир - 17.05.2013

По седми пат, точно напладне, денеска, на градскиот плоштад „Св. Климент Охридски“ се одржа Матурската парада на која 360 матуранти танцуваа квадрил на музика од штраусовата опера „Лилјакот“.

ГАЛЕРИЈА: Охридските матурансти танцуваа квадрил

Sky - 17.05.2013

По седми пат, точно напладне, денеска, на градскиот плоштад „Св. Климент Охридски“ се одржа Матурската парада на која 360 матуранти танцуваа квадрил на музика од штраусовата опера „Лилјакот“.

Кочанските матуранти вршат пренос во живо од матурската забава

Република - 17.05.2013

Матурантите од Кочани вршат пренос во живо од нивното пристигнување на матурската вечер. Тие прават лајв стрим на својата матурска вечер, пренесе Тв Пакет .

Штипските матуранти со музика го прославија последниот училишен ден

Ирис - 17.05.2013

Заврши учебната година за матурантите. Традиционално како и секоја година, матурантите со музика продефилираа по улиците пред штипските кафулиња. Од денеска почнува сезоната на матурските прослави.

Скандал во играњето на квадрилот на плоштадот во Куманово

Sky - 17.05.2013

На одржувањето на Квадрилот на градскиот плоштад во Куманово каде танцуваа 300 кумановски матуранти се случи скандал без преседан, јави Нова Македонија.

Матурантите се разиграа на плоштадот „Македонија"

Макфакс - 17.05.2013

На седмата по ред „Матурска парада 2013", матурантите од Скопје им се придружија на своите врсници од стотина градови од земјава и од Европа, кои во исто време, точно напладне, го одиграа танцот ...

Струмичките матуранти ја продолжија традицијата во играње квадрил

Макфакс - 17.05.2013

Матурантите од трите средни општински училишта во Струмица денеска беа дел од најголемата матурска забава во светот „Матурска парада 2013".

Триста струмички матуранти играа Квадрил

StrumicaCity - 17.05.2013

Како дел од најголемата матурска забава во светот „Матурска парада 2013’’, учениците од четврта година од трите средни училишта во Струмица, точно на пладне танцуваа Квадрил на плоштадот „Гоце ...

Охридските матуранти и оваа година играа квадрил (Фото)

Inpress - 17.05.2013

Охрид, 17. мај 2013 (ИНПРЕС) Околу 360 охридски матуранти денеска точно напладне на градскиот плоштад во Охрид го заиграа танцот квадрил на музиката од Штраусовата опера „Лилјакот, во рамките на ...

Матурска парада 2013

Денешен - 17.05.2013

Повеќе од 1.200 матуранти точно напладне на плоштадот „Македонија“ во Скопје играа Квадрил. На Матурската парада 2013 учествуваа средношколци од вкупно 19 скопски училишта, како и матурантите од ...

Матуранти наместо за свечена гардероба, парите ќе ги донираат за хумани цели

Денешен - 17.05.2013

Матурантите од економското училиште „Вук Караџиќ“ од српскиот град Стара Пазова, донесоа многу хумана и херојска одлука.

Матурантите на прослава да одат без своите возила

Денешен - 17.05.2013

Во изминатите две години не се регистрирани сообраќајни несреќи со тешки последици за време на матурските прослави, но сепак матурантите ги управуваат своите возила за време на прославата и биле ...

Матурантите во Охрид танцуваа квадрил

Денешен - 17.05.2013

По седми пат, точно напладне, денеска, на градскиот плоштад „Св. Климент Охридски“ се одржа Матурската парада на која 360 матуранти танцуваа квадрил на музика од штраусовата опера „Лилјакот“.

Матурантите ќе влезат во Гинисовата книга на рекорди - матурска парада 2013

Maxim - 17.05.2013

Денеска повеќе од 1.200 матуранти точно напладне на плоштадот „Македонија“ во Скопје играа Квадрил. Се работи за средношколци од вкупно 19 скопски училишта, како и матурантите од Куманово, Струмица, ...

ФОТО: Уживајте во атмосферата која што ја прикажаа матурантите на градскиот плоштад

Maxim - 17.05.2013

На плоштадот „Македонија“ денеска се одржа седмата по ред „Матурска парада 2013“, а матурантите од Скопје им се придружија на своите врсници од стотина градови од земјава и од Европа кои во исто ...

И во Охрид матурантите танцуваа квадрил

Maxim - 17.05.2013

Повеќе од 360 матуранти од гимназијата „Св. Климент Охридски“ точно напладне на Градскиот плоштад во Охрид танцуваа квадрил на Штраусовата опера „Лилјакот“, во рамки на меѓународната манифестација ...

Покрај Скопје и Охрид, танчерските способности ги покажаа и матурантите од Неготино и Куманово

Maxim - 17.05.2013

Точно напладне, на градскиот плоштад матураните од Куманово заедно со нивните врсници од европските градови танцуваа квадрил на „Матурската парада 2013".

Препорака: На прославите, матурантите да не одат со возило

Maxim - 17.05.2013

Во изминатите две години не се регистрирани сообраќајни несреќи со тешки последици за време на матурските прослави, но сепак матурантите ги управуваат своите возила за време на прославата и биле ...

Матурските прослави во Битола-бал или маскенбал?

24 Вести - 16.05.2013

Време е на матурските прослави, на оние кои го завршуваат средното образование. Во Битола традиционално тие се случуваат в кафана, но пред тоа на битолски Широк Сокак.

Хумани матуранти од Србија се откажаа од нова матурска облека

Фемина - 16.05.2013

Додека владее матурската еуфорија и големи суми пари се трошат на скапи тоалети, костуми, шминки и фризури, српски матуранти одлучија да ја покажат својата хуманост и да ги донираат парите за ...

Матуранти се откажаа од свечена облека и ги донираа парите

Радио МОФ - 16.05.2013

Во време кога матурантите насекаде се подготвуваат за прославата на полнолетноста, за која нивните родители ќе треба да издвојат поголема сума пари, учениците од четврта година од економското ...

Матуранти се откажаа од свечена облека и ги донираа парите за да спасат живот

Црнобело - 16.05.2013

Матурантите од економско-трговското училиште Вук Караџиќ во Стара Пазова одлучиле да ја прослават матурата без да купат нова свечена облека, а тие пари да ги донираат во акцијата “Битка за бебе”.

„Матурска парада” 2013: Утре ќе се танцува квадрил

Радио МОФ - 16.05.2013

Подготовките завршија, матурантите утре напладне излегуваат на улиците и плоштадите низ Македонија за да го танцуваат традиционалниот танц квадрил.

Матурантите ќе танцуваат и ќе се обидат да постават Гинисов рекорд

Факултети - 16.05.2013

Подготовките завршија, матурантите утре напладне излегуваат на улиците и плоштадите низ Македонија за да го танцуваат традиционалниот танц квадрил.

Илјада матуранти напладне ќе играат квадрил на плоштадот Mакедонија

+инфо - 16.05.2013

На плоштадот Македонија денеска точно напладне, во настанот кој ќе се одржи седми пат во Скопје, а 12-ти пат во Европа и во светот, ќе се одржи „Матурска парада 2013“, во организација на Град Скопје, ...

Матурска парада утре на плоштад

Сител - 16.05.2013

На Плоштадот Македонија, утре точно напладне, во 12 часот, по седми пат во Скопје, а 12-ти во Европа и светот, ќе се одржи „Матурска парада 2013“ во организација на Град Скопје, Дирекцијата за ...

Матурска парада 2013

МРТ - 16.05.2013

Повеќе од 1.200 матуранти точно напладне на плоштадот „Македонија“ во Скопје играа Квадрил. На Матурската парада 2013 учествуваа средношколци од вкупно 19 скопски училишта, како и матурантите од ...

1200 македонски матуранти ќе танцуваат квадрил

Вечер - 16.05.2013

Матурантите седма година по ред ќе играат квадрил. Танцот ќе започне денеска точно напладне, а ќе се танцува во шест градови: Скопје, Куманово, Струмица, Гевгелија, Охрид и Струга.

Матурска парада утре на плоштад

Точка - 16.05.2013

На Плоштадот Македонија, утре точно напладне, во 12 часот, по седми пат во Скопје, а 12-ти во Европа и светот, ќе се одржи „Матурска парада 2013“ во организација на Град Скопје, Дирекцијата за ...

Браво за нив: Матуранти се откажаа од свечената облека и ги донираа парите

Бриф - 16.05.2013

Учениците од четврта година од економското училиште „Вук Караџиќ“ од српскиот град Стара Пазова одлучиле да не купуваат нова свечена облека за матурската прослава.

Започнаа матурските забави во Битола

Тера - 16.05.2013

Завршувањето на средното образование по традиција секоја година се прославува со пригодна прослава за која матурантите се спремаат и по цела година.Секако важно е што ќе се облече, каква фризура да ...

Матурски прослави во Битола

Тера - 16.05.2013

Време е на матурските прослави, на оние кои го завршуваат средното образование. Во Битола традиционално тие се случуваат в кафана, но пред тоа на битолски Широк сокак.

Матурска парада утре на плоштад

Нетпрес - 16.05.2013

На Плоштадот Македонија, утре точно напладне, во 12 часот, по седми пат во Скопје, а 12-ти во Европа и светот, ќе се одржи „Матурска парада 2013“ во организација на Град Скопје, Дирекцијата за ...

Охридските матуранти ќе избираат квалитетно образование

Охрид Прес - 16.05.2013

Охридските матуранти годинава предност даваат на квалитетното образование според истражувањата кои ги правеле на интернет, настрана практиката досега да се избира факултет кој е најдостапен.

Матурантите утре ќе заиграат Квадрил на плоштадот Македонија

Press24 - 16.05.2013

Утре точно на пладне, на плоштадот Македонија, по седми пат во Скопје и дванаесетти пат во Европа и светот, ќе се одржи „Матурска парада 2013“.

ФОТО: Матурантите кои донесоа херојска и хумана одлука

Курир - 16.05.2013

Матурантите од економското училиште „Вук Караџиќ“ од српскиот град Стара Пазова, донесоа многу хумана и херојска одлука.

Матурска парада утре на скопскиот плоштад!

БезПардон - 16.05.2013

На плоштадот „Македонија“, утре во 12 часот, по седми пат во Скопје, а по 12-ти пат во Европа и во светот, ќе се одржи „Матурска парада 2013“ во организација на Град Скопје, Дирекцијата за култура и ...

Најавена „Матурската Парада“ – празник на матурантите

Скопје инфо - 16.05.2013

Денес, на прес –конференција беше најавено одржувањето на традиционалната „Матурската Парада“ која ќе се одржи утре (17.05.2012) точно напладне во 12:00 часот.

Благороден гест: Матуранти парите за свечена облека ги донираа хуманитарно

Таратур - 16.05.2013

Додека другите средношколци панично и фанатично се подготвуваат за нешто што се вика матурска прослава, притоа често безмилосно и претерано трошејќи пари на облека, обувки и други модни детали, ...

Охридските матуранти ги завршија последните подготовки за утрешната „Матурска парада“

OhridNews - 16.05.2013

Охридските матуранти од гимназиските, економските и медицинските паралелки, ги завршија последните подготовки пред утрешната европска манифестација „Матурска парада“, која традиционално ќе се оддржи ...

Градоначалникот ќе им се обрати на матурантите

OhridNews - 16.05.2013

Утре на градскиот плоштад со почеток од 12 часот, охридските матуранти како дел од големата европска манифестација „Матурска парада“, ќе танцуваат квадрил на музиката од штраусовата опера „Лилјакот“.

Матурска парада 2013

Skopje ID - 16.05.2013

Утре /на 17.05.2013 година (петок)/ на Плоштадот Македонија, точно напладне, во 12 часот, по 7-ми пат во Скопје, а 12-ти во Европа и Светот, ќе се одржи „Матурска парада 2013“ во организација на Град ...

ФОТО: Ова се матурантите кои донесоа херојска и храбра одлука

Press24 - 16.05.2013

Матурантите од економското училиште „Вук Караџиќ“ од српскиот град Стара Пазова, донесоа многу хумана и херојска одлука.

ФОТО: Ова се матурантите кои донесоа херојска и храбра одлука

Maxim - 16.05.2013

Матурантите од економското училиште „Вук Караџиќ“ од српскиот град Стара Пазова, донесоа многу хумана и херојска одлука.

Полицијата во Битола засилено ќе ги контролира матурските прослави

Канал5 - 15.05.2013

Покрај тоа што будно ќе се следи дали се почитуваат прописите во однос на јавниот ред и мир, ќе се контролира и дали матурантите понесени од атмосферата ќе седнат зад волан под дејство на алкохол или ...

Превентивни мерки на СВР-Битола пред матурските прослави

Сител - 15.05.2013

Во пресрет на серијалот матурски прослави што ќе ги организираат учениците од битолските средни училишта, СВР-Битола денеска одржа заедничка средба со претставници на угоститетските објекти, ...

Полицијата и матурските прослави

Тера - 15.05.2013

Полицијата денес на состанок со битолските угостители. Разговараа за престојните матурски прослави и како безбедно да поминат, за присуството на малолетниците во угостителските објекти, како и ...

Полицијата и угостителите за безбедни матурски прослави

Орбис - 15.05.2013

Искуствата на полицијата од годините наназад велат дека среќниот крај на средношколските денови обично го нагрдуваат нарушувања на јавниот ред и мир, иако признаваат дека во Битола никогаш немало ...

Матурантите во петок на пладне ќе играат квадрил!

StrumicaNet - 15.05.2013

Над петстотини матуранти од трите средни општински училишта во Струмица “Јане Сандански“, “Никола Карев“ и “Димитар Влахов“ во петок точно напладне, истовремено со нивните врсници од неколку Европски ...

Притвор за насилен битолчанец

+инфо - 14.05.2013

Осумнаесетгодишниот Т.З. од Битола е осомничен за нанесување тешка телесна повреда и за насилство. Тој во таверната „Ел Амигос“, каде имало прослава на матура, со стаклена чаша го удрил сопственикот ...

Матурант нападнал газда на кафеана

Канал5 - 14.05.2013

Осумнаесетгодишник, на прослава на матура во Битола, со стаклена чаша го удрил сопственикот на објектот, а потоа му се заканувал со нож.

Битолски матурант со нож го нападнал сопственикот на ресторанот

Сител - 14.05.2013

18-годишно момче од Битола си заработи кривична поради насилство. Настанот се случил пред два дена 20 минути по полноќ на улицата „Васко Карангелевски“, во ресторанот Таверна „Ел Амигос“ во Битола ...

Матурант нападнал сопственик на ресторан, го гаѓал со чаша, па му се заканувал со нож

Либертас - 14.05.2013

СВР Битола поднесе кривична пријава против Т.З.(18) од Битола за сторени кривични дела „тешка телесна повреда“ и „насилство“. Завчера, во 00:20 часот во Битола на ул.

Притворен битолчанец кој на матурска забава нападнал газда на кафеана

Канал5 - 14.05.2013

Притвор до 30 дена е одреден за 18-годишен битолчанец кој како гостин на приватна матурска забава дивеел во ресторан лоциран во пазарот во Нова Битола и тешко го повредил сопственикот на ресторанот.

Инцидент во битолска кафеана

Тера - 14.05.2013

СВР Битола поднесе кривична пријава против Т.З.(18) од Битола за сторени кривични дела „тешка телесна повреда" и „насилство". На 12.05.2013 година, околу 00,20 часот во Битола на ул.

Битола: Славејќи матура со нож го нападнал сопственикот на ресторанот

Press24 - 14.05.2013

18-годишно момче од Битола си заработи кривична поради насилство. Настанот се случил пред два дена 20 минути по полноќ на улицата „Васко Карангелевски“, во ресторанот Таверна „Ел Амигос“ во Битола ...

Матурант на матура го расекол соптвеникот на ресторанот

Република - 14.05.2013

Битолски матурант со стаклена чаша го расекол соптвеникот на ресторанот каде ја славел матурата, а потоа му се заканувал со нож. СВР Битола поднесе кривична пријава против Т.З.

Матурант со нож нападнал газда на кафана

БезПардон - 14.05.2013

Осумнаесетгодишник, на прослава на матура во Битола, со стаклена чаша го удрил сопственикот на објектот, а потоа му се заканувал со нож.

Со стаклена чаша нападнал сопственик на таверна, заработил кривична

Курир - 14.05.2013

Кривична пријава заработи 18-годишниот Т.З. од Битола за сторени кривични дела „тешка телесна повреда“ и „насилство“. Како што соопштуваат од МВР, на 12.05.2013 година, околу 00,20 часот во Битола на ...

Матурант на прослава на матура го повредил газдата на кафеаната

Sky - 14.05.2013

СВР Битола поднесе кривична пријава против Т.З.(18) од Битола за сторени кривични дела „тешка телесна повреда“ и „насилство“. На 12.05.2013 година, околу 00,20 часот во Битола на ул.

Матурант го нападнал газдата со нож

Денешен - 14.05.2013

Кривична пријава поради насилство заработи 18-годишно момче од Битола. Настанот се случил пред два дена, 20 минути по полноќ на улицата „Васко Карангелевски“, во ресторанот Таверна „Ел Амигос“ во ...

На прослава на матура нападнат сопственик на таверна

Inpress - 14.05.2013

Битола, 14. мај 2013 (ИНПРЕС) СВР Битола поднесе кривична пријава против 18-годишниот Т.З. за сторени кривични дела „тешка телесна повреда“ и „насилство“.

Битола: Матурант го нападнал со нож сопственикот на ресторанот

Maxim - 14.05.2013

18-годишно момче од Битола си заработи кривична поради насилство. Настанот се случил пред два дена 20 минути по полноќ на улицата „Васко Карангелевски“, во ресторанот Таверна „Ел Амигос“ во Битола ...

Спремете се за матурската вечер без да потрошите многу пари

Факултети - 13.05.2013

Матурската вечер е круна на созревањето на средношколецот, а за овој ден, матурантите особено девојките, сакаат да изгледаат совршено.

Скромна припрема за матурската вечер штипските матуранти ќе ги чини околу 150 евра

Ирис - 13.05.2013

Колку чини еден матурант? Математика која значително ќе го олесни семејниот буџет. Шминка, фризура, фустан, костум, чевли, па ако на сето ова се додаде и екстра разубавувањето, како што е надградба ...