TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Питер Хеин: Односите меѓу Лондон и Москва се во тешка фаза

А1 - 26.11.2006

Односите меѓу Лондин и Москва се во тешка фаза, изјави британскиот министер за Северна Ирска Питер Хеин, во интервју за Би-Би-Си, осврнувајќи се на смртта од пред три дена на поранешниот агент на КГБ Александар Литвиненко, кој беше отруен со радиоактивно средство.

Британската Кобра група расправа за ситуација по случајот со труењето на Литвиненко

Канал5 - 26.11.2006

Комитетот за вонредни ситуации на британската Влада расправал за ситуацијата што настана со труењето и смртта на Александар Литвиненко, пишува лондонскиот неделник „Сандеј тајмс“, нарекувајќи го "случај без преседан". Лондон,26 ноември (МИА) - Комитетот за вонредни ситуации на британската Влада ...

Односите меѓу Лондон и Москва се во тешка фаза, изјави британски министер

Канал5 - 26.11.2006

Односите меѓу Лондин и Москва се во тешка фаза, изјави британскиот министер за Северна Ирска Питер Хеин, во интервју за Би-Би-Си, осврнувајќи се на смртта од пред три дена на поранешниот агент на КГБ Александар Литвиненко, кој беше отруен со радиоактивно средство.

Документи за вмешаност на Кремљ во убиството на Литвиненко

А1 - 25.11.2006

Еврејскиот бизнисмен Леонид Невзлин, по потекло од Русија, кој нашол прибежиште во Израел, изјави дека доставил документи до британските власти за вмешаноста на Кремљ во убиството на екс - шпионот на КГБ, Александар Литвиненко.

Последните зборови на Литвиненко

Време - 25.11.2006

ПОЧИНА ОТРУЕНИОТ РУСКИ ДИСИДЕНТ Копилињата ме средија. Но, не можат да не средат сите нас – биле последните зборови на отруениот руски дисидент Александар Литвиненко, кој во четвртокот вечер починал во Лондон Поранешниот руски разузнавач Александар Литвиненко, кој пребегал во Британија во 2000 ...

Отруениот Литвиненко го обвини Путин за својата смрт

Вест - 25.11.2006

ЛОНДОН, 25 ноември (АП) - Поранешниот руски шпион Александар Литвиненко, кој завчера почина од труење, потпишал изјава на смртната постела дека претседателот Владимир Путин е виновен за неговата смрт. Во изјавата, што им била прочината на новинарите пред болницата каде што почина Литвиненко, се ...

Откриен смртоносниот полониум 210 во телото на Литвиненко, три часа пред неговата смрт, пишува Тајм

Канал5 - 25.11.2006

Смртоносниот и радиоактивен полониум 210, што го уби поранешниот руски разузнавач Александар Литвиненко, е откриен во неговото тело само три часа пред тој да почине во лондонската „Јуниверзити колеџ“ болница, пишува весникот „Тајмс“.

Поранешниот шпион Литвиненко почина, Кремљ обвинет за труењето

Утрински - 25.11.2006

Лекарите го отфрлија талиумот како причина за смртта, сега не знаат од што бил отруен Од нашиот дописник ТОМИСЛАВ ИВАНОВСКИ ЛОНДОН - Поранешниот руски агент на разузнавачката агенција ФСБ, Александар Литвиненко (43), кој тврдеше дека е отруен од руската тајна служба, почина доцна синоќа во ...

Поранешниот руски разузнавач Литвиненко бил отруен со полониум?

Дневник - 25.11.2006

Поранешниот руски шпион Александар Литвиненко бил отруен со радиоактивен полониум, а не со тешкиот метал талиум, како што првично се претпоставуваше, изјавил за агенцијата Франс прес анонимен извор од лондонската болница. Во телото на Литвиненко биле откриени траги на полониумот, високо токсичен и ...

Литвиненко го обвинил Путин

Вечер Прес - 25.11.2006

Пред да умре, поранешниот руски агент оставил порака во која за својата смрт го обвинува рускиот претседател Путин што Кремљ категорично го демантираше Поранешниот руски агент Александар Литвиненко (43) кој доби азил во Лондон умре во болницата, три недели по се уште недокажаното труење.

Почина поранешниот руски шпион Александар Литвиненко

А1 - 24.11.2006

Еден од најголемите критичари на Кремљ и поранешен руски агент Литвиненко ноќеска почина во лондонската универзитетска болница. „Литвиненко беше тешко болен кога го примивме, но и покрај обидите да го спасиме, во тоа не успеавме“, изјави портпаролот на болницата Џим Даун.

Литвиненко бил отруен со полониум

А1 - 24.11.2006

Поранешниот таен агент на руската КГБ бил отруен со полониум, екстремно токсичен и високо радиоактивен елемент, а не со талиум, како што се веруваше, јави агенцијата „Франспрес“, повикувајќи се на извори во болницата во која Литвиненко беше на лекување.

Затруениот Литвиненко е во критична состојба

Дневник - 24.11.2006

Здравствената состојба на поранешниот потполковник на КГБ Александар Литвиненко, кој беше затруен пред три недели, се влошува, јави Ројтерс. - Здравствената состојба на Литваненко е критична и се влошува секој ден - изјавија лекари од болницата во Лондон,во која е хоспитализиран поранешниот руски ...

Oсомничениот за смртта на Литвиненко негира поврзаност со неговото труење

Канал5 - 24.11.2006

Андреј Луговој, кого покојниот поранешен агент на руската Федерална служба за безбедност (ФСБ), Александар Литвиненко го посочи како човекот со кого бил ноќта кога беше затруен, негира каква и да е поврзаност со неговото труење, јави дописникот на МИА од Лондон.

Кремељ: Британската полиција треба да ги истражи околностите за смртта на Литвиненко

Канал5 - 24.11.2006

Смртта на поранешниот руски агент Александар Литвиненко е трагедија, а британската полиција треба да спроведе истрага за утврдуавње на околностите на неговата смрт, оцени денеска во Хелсинки заменик-портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Литвиненко бил отруен со полониум, тврди извор од лондонската болница

Канал5 - 24.11.2006

Поранешниот руски шпион Александар Литвиненко бил отруен со радиоактивен полониум, јави АФП повикувајќи се на извор од лондонската болница каде што беше згрижен Литвиненко. Лондон, 24 ноември (МИА) - Поранешниот руски шпион Александар Литвиненко бил отруен со радиоактивен полониум, јави АФП ...

Почина поранешниот руски разузнавач Александар Литвиненко

Канал5 - 24.11.2006

Поранешниот агент на руската Федерална служба за безбедност (ФСБ), Александар Литвиненко, кој тврдеше дека е отруен од тајна служба синоќа на Русија, почина ноќеска во лондонската Универзитетска болница, јави дописникот на МИА од Лондон.

Литвиненко критично

Вечер Прес - 24.11.2006

Критична е состојбата на затруениот поранешен агент на руската Федерална служба за безбедност (ФСБ), Александар Литвиненко, соопштија од лондонската Универзитетска болница, во која тој е хоспитализиран. При рендгенски преглед, како што јавува Би-Би-Си, во цревата на 43-годишниот Литвиненко биле ...

Влошена здравствената состојба на затруениот руски шпион

А1 - 23.11.2006

За само неколку часа дојде до драматичен пресврт во здравствената состојба на поранешниот руски шпион Александар Литвиненко (48), кој неколку дена се бори за својот живот во болницата „Јуниверзити колеџ“ во Лондон, каде се лекува од, како што се посочува, намерно труење со „радиоактивен коктел“.

Пресврт во здравствената состојба на екс-рускиот шпион Литвиненко

Канал5 - 23.11.2006

За само неколку часа дојде до драматичен пресврт во здравствената состојба на поранешниот руски шпион Александар Литвиненко (48), кој неколку дена се бори за својот живот во болницата „Јуниверзити колеџ“ во Лондон, каде се лекува од, како што се посочува, намерно труење со „радиоактивен коктел“.

Влошена здравствената состојба на затруениот руски шпион Литвиненко

Канал5 - 23.11.2006

Здравствената состојба на затруениот поранешен агент на руската Федерална служба за безбедност (ФСБ), Александар Литвиненко се влоши во текот на минатата ноќ и таа во моментот е критична, соопшти денеска претставник на лондонската Унивезитетска болница, во која тој е хоспитализиран.

Телохранителот на Березовски го труел Литвиненко?

Утрински - 23.11.2006

ШПИОН Литвиненко не може да се сети за што разговарал со Андреј Луговој и некојси Владимир, со кои го испил кобниот чај Од нашиот дописник БРАНКО ВЛАХОВИЌ МОСКВА - Човекот кој го отру поранешниот полковник на руската Федерална служба за безбедност Александар Литвиненко треба да се бара во ...

Русите демантираат: За ваков човек не си расипуваме односи

Време - 23.11.2006

ПО ТРУЕЊЕТО НА АЛЕКСАНДАР ЛИТВИНЕНКО Руската безбедносна служба ФСБ, наследничка на озлогласениот КГБ, вчера и официјално демантира дека е вмешана во обидот за убиство на нејзиниот поранешен припадник полковникот Александар Литвиненко, кој од агент станал противник на рускиот режим и британски ...

Русите негираат дека го труеле поранешниот шпион Литвиненко

Вест - 22.11.2006

МОСКВА, 22 ноември, (Ројтерс) - Руската разузнавачка служба изјави дека нема врска со труењето на поранешниот руски агент Александер Литвиненко и му посакува брзо опоравување. МОСКВА, 22 ноември, (Ројтерс) - Руската разузнавачка служба изјави дека нема врска со труењето на поранешниот руски агент ...

Сомневањето за труењето на Литвиненко падна врз двајца Руси?

Утрински - 22.11.2006

Не се знае дали двајцата осомничени Руси го напуштиле Лондон Од нашиот дописник БРАНКО ВЛАХОВИЌ МОСКВА - Антитерористичкиот оддел на Скотланд јард кој се обидува да одгатне кој во Лондон го отру политичкиот емигрант Александар Литвиненко, поранешниот потполковник на руската Федерална служба за ...

Литвиненко се бори за живот

Време - 22.11.2006

ПО ТРУЕЊЕТО НА РУСКИ ДИСИДЕНТ ВО БРИТАНИЈА Во Британија вчера беа објавени снимки на рускиот дисидент Александар Литвиненко, кој бил отруен со талиум и тврди дека зад сето тоа стојат рускиот претседател Владимир Путин и неговата тајна служба ФСБ.

Никој не знае кој го отру рускиот агент

Дневник - 22.11.2006

Тука не се поставува прашањето: „Дали можеле да убијат?“, туку, „Дали сакаат и зошто?“ - изјави за Ројтерс британскиот експерт Марк Галеоти Секири за мраз, отровни стрели истрелани од чадор, затруени чај и храна се дел од средствата што советските разузнавачи ги употребуваа при атентатите во ...

Литвиненко отруен со радиоактивен талиум

Вечер Прес - 22.11.2006

Поранешниот руски шпион Александар Литвиненко можно е да е отруен со некаков вид на "радиоактивен талиум", изјави вчера токсикологот Џон Хенри од болницата во Лондон каде што е сместен разузнавачот по влошувањето на неговата здравствена состојба.

Литвиненко можно е да бил отруен од радиоактивен талиум

А1 - 21.11.2006

Ново можно сценарио за труењето на екс-рускиот таен агент Александар Литвиненко. Се веруваше дека бил затруен со талиум по сценарио кое може да се види во филмовите на Џемс Бонд. Сега еден од лекарите се сомнева дека Литвиненко бил затруен со радиоактивен талиум.

Шпионски пресметки во Лондон

Дневник - 21.11.2006

Изгледа дека тврдата струја на режимот во Кремљ одлучи да му се одмазди на агентот - изјави пријател на отруениот поранешен шпион Литваненко Лондон во изминатите десетина дена е бојно поле за пресметка помеѓу старите разузнавачи на Истокот и на Западот, а круна на „игрите“ е труењето на поранешен ...

Литвиненко можно е да бил отруен од радиоактивен талиум, тврди токсиколог

Канал5 - 21.11.2006

Поранешниот руски шпион Александер Литвиненко можно е да е отруен со некаков вид на „радиоактивен талиум“, изјави денеска токсиколог од болницата во Лондон каде е сместен Литвиненко. Лондон, 21 ноември (МИА) - Поранешниот руски шпион Александер Литвиненко можно е да е отруен со некаков вид на ...

Агент вели дека Путин го отрул со талиум

Време - 21.11.2006

ШПИОНСКИ СКАНДАЛ ВО БРИТАНИЈА Поранешниот руски шпион Александар Литвиненко, кој на 1 ноември бил отруен во Лондон но преживеал, го обвини рускиот претседател Владимир Путин дека го организирал атентатот врз него. Литвиненко преку свои блиски разговарал со низа британски весници обвинувајќи го ...

Врбуван пријател го труел агентот со талиум

Утрински - 21.11.2006

Путин го отфрлува како апсурд тврдењето дека Кремљ дал налог за труење на поранешниот руски шпион Александар Литвиненко Од нашиот дописник БРАНКО ВЛАХОВИЌ МОСКВА - Политичкиот емигрант, 46-годишниот Александар Литвиненко, поранешен потполковник на руската Федерална служба за безбедност, бил труен ...

Скотланд јард го испитува труењето на Литвиненко, а Форин офис засега молчи

Утрински - 21.11.2006

ТРУЕЊЕ Британските весници предвидуваат „бура во односите меѓу Лондон и Москва“ за „случајот Литвиненко“ Од нашиот дописник ТОМИСЛАВ ИВАНОВСКИ Случајот со труењето на поранешниот агент на руското разузнавање Александар Литвиненко, кое „фрла сомневање“ врз Кремљ, може да предизвика криза во ...

Лондон центар на шпионски војни

Вечер Прес - 21.11.2006

Додека затруениот руски агент Александар Литвиненко се' уште се бори за својот живот во една лондонска болница, Лондон стана место на разузнавачки пресметки и различни шпекулации. Дали настанот може да предизвика криза во односите Лондон - Москва? Лондон во последниве десетина дена стана место на ...

Труењето на Литвиненко може да предизвика криза меѓу Лондон и Москва

А1 - 20.11.2006

Случајот со труењето на поранешниот агент на руското разузнавање Александар Литвиненко што фрла сомнежи врз Кремљ, може да предизвика криза во британско-руските односи, пишува денешен лондонски „Тајмс“, повикувајќи се на свои дипломатски извори во Министерството за надворешни работи.

Бивш руски шпион отруен во Лондон

Вест - 20.11.2006

Лондон,20 ноември (Би-Би-Си) - Британската полиција ја истражува можноста за завера против бившиот руски шпион кој е отруен со талиум, смртоносен метал. Отруениот Александер Литвиненко, кој побегнал во Велик Лондон,20 ноември (Би-Би-Си) - Британската полиција ја истражува можноста за завера против ...

Тајмс: Труењето на поранешниот руски разузнавач може да предизвика криза во односите Лондон - Москва

Канал5 - 20.11.2006

Случајот со труењето на поранешниот агент на руското разузнавање Александар Литвиненко што „фрла сомнежи“ врз Кремљ, може да предизвика криза во британско-руските односи, пишува денешен лондонски „Тајмс“, повикувајќи се на свои „дипломатски извори“ во Министерството за надворешни работи.

Поранешен руски шпион труен со талиум

Утрински - 20.11.2006

ЛОНДОН - Британската полиција го истражува наводното труење на руски поранешен таен агент и критичар на претседателот Владимир Путин, кој живееше во егзил во Велика Британија. Александер Литвиненко, поранешен полковник во КГБ, изјави за Би-Би-Си дека се почувствувал болен по средбата со лицето за ...

Затруен шпионот Литвиненко

Вечер Прес - 20.11.2006

Познатиот советски шпион Александар Литвиненко, кој пред шест години пребега во Англија, се наоѓа во тешка состојба во една болница во Лондон. Полицијата смета дека тој е отруен со смртносниот отров талиум. Литвиненко стана познат по своите остри критики на Путин и политиката на Кремљ.