TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Стево Пендаровски: Изборен ден во демократски дух

Утрински - 13.04.2014

„Се надевам дека Република Македонија конечно е подготвена да направи изборен циклус како што доликува на секоја европска демократија“, изјави претседателскиот кандидат на СДСМ, Стево Пендаровски по ...

Спасовски: Очекуваме масовна поддршка за Пендаровски

Вест - 13.04.2014

Одѕивот на првиот круг од претседателските избори е околу 50 проценти, но е проследен и со низа нерегуларности и неправилности. Ова е оценката на Оливер Спасовски, шефот на изборниот штаб на СДСМ и ...

СДСМ: се почувствува волја за промени

Телма - 13.04.2014

Најзначајно е дека кај граганите се чувствуваше желба за промени и дека тоа го гледаат во нашиот кандидат Стево Пендаровски, оцени СДСМ во 19 часот. Шефот на изборниот штаб на СДСМ Оливер Спасовски ...

Оливер Спасовски: Одзивот 50%, имаше неправилности

Канал5 - 13.04.2014

Во првото обраќање пред новинарите Оливер Спасовски од СДСМ рече дека очекуваат резултатите од изборите „да ја потврдат поддршката за Пендаровски“. Одѕивот на првиот круг од претседателските избори е ...

Пендаровски: Борбата не е завршена!

Фокус - 13.04.2014

До последниот момент ќе се борам за да се смени нешто во државата. А вие немојте да го изгубите духот и вербата, бидејќи борбата не е завршена“, порача Пендаровски Претседателскиот кандидат Стево ...

Пендаровски: Се надевам дека сите процедури ќе бидат испочитувани

Нова ТВ - 13.04.2014

„Се надевам дека денешниов ден ќе почне и ќе заврши во демократски дух. Дека сите процедури ќе бидат испочитувани“, изјави кандидатот за претседател, Стево Пендаровски.

Спасовски: Очекуваме масовна поддршка за Пендаровски

Р.С.Европа - 13.04.2014

Одѕивот на првиот круг од претседателските избори е околу 50 проценти, но е проследен и со низа нерегуларности и неправилности. Ова е оценката на Оливер Спасовски, шефот на изборниот штаб на СДСМ и ...

Пендаровски: Денешниот ден да почне и да заврши во демократски дух

А1 On - 13.04.2014

Се надевам дека Република Македонија конечно е подготвена да направи изборен циклус како што доликува на секоја европска демократија, изјави денеска претседателскиот кандидат на СДСМ Стево ...

Спасовски: Одѕивот на првиот круг е околу 50 проценти

МРТ - 13.04.2014

Одѕивот на првиот круг од претседателските избори е околу 50 проценти, но е проследен и со низа нерегуларности и неправилности. Ова е оценката на Оливер Спасовски, шефот на изборниот штаб на СДСМ и ...

СДСМ обвинува за низа нерегуларности

Сител - 13.04.2014

Според првичните информации со кои располага СДСМ, денес гласале 50 отсто од граѓаните со право на глас. Како што се очекуваше, СДСМ обвинува за низа нерегуларности и неправилности во гласањето и ја ...

ВИДЕО Пендаровски: Сè да помине во демократски дух

+инфо - 13.04.2014

Се надевам дека Република Македонија конечно е подготвена да направи изборен циклус како што доликува на секоја европска демократија, изјави денеска претседателскиот кандидат на СДСМ Стево ...

Пендаровски води само во четири општини

Курир - 13.04.2014

Кандидатот за претседател на СДСМ, Стево Пендаровски е во водство во само 4 општини. Според досега обработените податоци од страна на ДИК, Пендаровски води само во Струмица, Центар, Карпош и во Чучер ...

И „Рејтинг“ си поплука на кажаното

Курир - 13.04.2014

Агенцијата „Рејтинг“ излезе со анализа во која кажува дека до 13 часот излезноста на претседателските избори била поголема во споредба со претходните во 2009 година, но поради слабата излезност во ...

ГАЛЕРИЈА Пендаровски: Искрено се надевам на фер избори

+инфо - 13.04.2014

Се надевам дека денешниот ден ќе почне и ќе заврши во демократски дух, дека сите процедури ќе бидат испочитувани и искрено се надевам дека на крајот на денот нема да сведочиме за некои постапки кои ...

И „Рејтинг“ си поплука на кажаното

Нетпрес - 13.04.2014

Денес Рејтинг излезе со анализа во која кажува дека до 13 часот излезноста на претседателските избори била поголема во споредба со тие претходните, но поради слабата излезеност во албанските општини, ...

Пендаровски: Се надевам дека Македонија е подготвена за избори какви што и доликуваат на европска демократија

Макфакс - 13.04.2014

Искрено се надевам дека Република Македонија е конечно подготвена да направи изборен циклус каков што и доликува на секоја европска демократија, изјави кандидатот за претседател на СДСМ, Стево ...

Изјава на кандидатот за претседател Стево Пендаровски по гласањето на изборите

Сител - 13.04.2014

Се надевам дека Република Македонија конечно е подготвена да направи изборен циклус како што доликува на секоја европска демократија, изјави денеска претседателскиот кандидат на СДСМ Стево ...

ПЕНДАРОВСКИ: Се надевам сѐ ќе се одвива во демократски дух

Телеграф - 13.04.2014

Се надевам дека денешниот ден ќе почне и ќе заврши во демократски дух, сите процедури ќе бидат испочитувани и на крајот на денот нема да сведочиме за некои постапки, што ги видовме во претходниот ден ...

СДСМ се жали на нерегуларности

Курир - 13.04.2014

Според првичните информации со кои располага СДСМ, денес гласале 50 отсто од граѓаните со право на глас. Како што се очекуваше, СДСМ обвинува за низа нерегуларности и неправилности во гласањето и ја ...

Спасовски: Очекуваме масовна поддршка за Пендаровски

Алфа - 13.04.2014

Одѕивот на првиот круг од претседателските избори е околу 50 проценти, но е проследен и со низа нерегуларности и неправилности. Одѕивот на првиот круг од претседателските избори е околу 50 проценти, ...

СДСМ: Очекуваме одлични резултати

Капитал - 13.04.2014

И покрај низата неправилности, притисоци и нерегуларности, граѓаните денеска, како и во текот на целата кампања, покажаа дека сакаат промени и затоа очекуваме одлични резултати за нашиот кандидат ...

ВМРО-ДПМНЕ: Иванов- 381.000 Пендаровски- 273. 000

Нова ТВ - 13.04.2014

На 79 % обработени податоци на ВМРО-ДПМНЕ: Иванов добил 381.000 , Пендаровски- 273.000. Разликата во гласови на претседателските избори е голема. Победи ВМРО-ДПМНЕ и Ѓорге Иванов, рече Влатко Ѓорчев, ...

ЕКСПЕРТИ: Предноста на Иванов очекувана, Албанците дисциплинирани гласачи

Телеграф - 13.04.2014

Како ќе се рефлектира предноста на Ѓорге Иванов пред конкурентот Стево Пендаровски во вториот круг од претседателските избори? Какви се анализите по првичните резултати од гласањето во првиот круг на ...

Стево Пендаровски води само во 4 општини

Сител - 13.04.2014

Кандидатот за претседател на СДСМ, Стево Пендаровски, е во водство во само 4 општини. Според досега обработените податоци од страна на ДИК, Пендаровски води само во Струмица, Центар, Карпош и во ...

Спасовски: Очекуваме масовна поддршка за Пендаровски

Сител - 13.04.2014

Одѕивот на првиот круг од претседателските избори е околу 50 проценти, но е проследен и со низа нерегуларности и неправилности. Ова е оценката на Оливер Спасовски, шефот на изборниот штаб на СДСМ и ...

(ФОТО) Пендаровски: Искрено се надевам на фер избори

Локално - 13.04.2014

Се надевам дека денешниот ден ќе почне и ќе заврши во демократски дух, дека сите процедури ќе бидат испочитувани и искрено се надевам дека на крајот на денот нема да сведочиме за некои постапки кои ...

ПЕНДАРОВСКИ: Се надевам дека Македонија е конечно подготвена да направи изборен циклус каков што доликува

Sky - 13.04.2014

- Се надевам дека денешниов ден ќе почне и ќе заврши во демократски дух. Дека сите процедури ќе бидат испочитувани. Искрено се надевам дека на крајот на денот нема да сведочиме за некои постапки кои ...

Пендаровски води во четири општини – еве кои

МК News - 13.04.2014

Кандидатот за претседател на СДСМ, Стево Пендаровски е во водство во 4 општини. Според досега обработените податоци од страна на ДИК, Пендаровски води само во Струмица, Центар, Карпош и во Чучер ...

Пендаровски (ВИДЕО): Денешниот ден да помине во демократски дух

Бриф - 13.04.2014

- Се надевам дека денешниот ден ќе почне и ќе заврши во демократски дух, дека сите процедури ќе бидат испочитувани и искрено се надевам дека на крајот на денот нема да сведочиме за некои постапки кои ...

ВИДЕО: Стево со сопругата и синот гласаше во Автокоманда

Бриф - 13.04.2014

Претседателскиот кандидат, Стево Пендаровски, заедно со сопругата и синот, дојде на гласачкото место број 2489, во скопската населба ...

Пендаровски гласаше со сопругата и со синот

Република - 13.04.2014

Се надевам дека денешниот ден ќе почне и ќе заврши во демократски дух, дека сите процедури ќе бидат испочитувани и искрено се надевам дека на крајот на денот нема да сведочиме за некои постапки кои ...

И „Рејтинг“ си поплука на кажаното

Денешен - 13.04.2014

Агенцијата „Рејтинг“ излезе со анализа во која кажува дека до 13 часот излезноста на претседателските избори била поголема во споредба со претходните во 2009 година, но поради слабата излезност во ...

Се очекува прес-конференција на Заев и Пендаровски

Sky - 13.04.2014

За десетина минути во штабот на СДСМ треба да се одржи прес конференција. СДСМ известува дека вечерва, во 22.45 изјави за медиумите ќе дадат кандидатот за претседател на РМ, Стево Пендаровски и ...

Пендаровски води во само четири општини

Република - 13.04.2014

Кандидатот за претседател на СДСМ, Стево Пендаровски е во водство во само 4 општини. Според досега обработените податоци од страна на ДИК, Пендаровски води само во Струмица, Центар, Карпош и Чучер ...

Пендаровски: Се надевам дека изборниот ден ќе заврши во демократски дух

Фактор - 13.04.2014

Се надевам дека Република Македонија конечно е подготвена да направи изборен циклус како што доликува на секоја европска демократија, изјави претседателскиот кандидат на СДСМ Стево Пендаровски по ...

И „Рејтинг“ си поплука на кажаното

Република - 13.04.2014

Агенцијата „Рејтинг“ излезе со анализа во која кажува дека до 13 часот излезноста на претседателските избори била поголема во споредба со претходните во 2009 година, но поради слабата излезност во ...

Иванов во убедливо водство и кај дијаспората

Вечер Прес - 13.04.2014

Во Венеција, првичните податоци велат дека Иванов има освоено 96 отсто од вкупниот број излезени гласачи или 284 наспроти 3 отсто или 8 гласачи во корист на Пендаровски.

И Пендаровски го даде својот глас

Вечер Прес - 13.04.2014

- Се надевам дека Република Македонија конечно е подготвена да направи изборен циклус како што доликува на секоја европска демократија, изјави денеска претседателскиот кандидат на СДСМ, Стево ...

Многу гнев, дрскост и ароганција на прес-конференцијата на СДСМ

Република - 13.04.2014

Претседателскиот кандидат на СДСМ, Стево Пендаровски на прес-конференција не собра сили да му честита на својот противник за водството по првиот круг на овие претседателски избори.

СДСМ се жали на нерегуларности

Lider - 13.04.2014

Според првичните информации со кои располага СДСМ, денес гласале 50 отсто од граѓаните со право на глас. Како што се очекуваше, СДСМ обвинува за низа нерегуларности и неправилности во гласањето и ја ...

Многу гнев, дрскост и ароганција на прес-конференцијата на СДСМ

Вистина.мк - 13.04.2014

Претседателскиот кандидат на СДСМ, Стево Пендаровски на прес-конференција не собра сили да му честита на својот противник за водството по првиот круг на овие претседателски избори.

И „Рејтинг“ си поплука на кажаното

Вистина.мк - 13.04.2014

Агенцијата „Рејтинг“ излезе со анализа во која кажува дека до 13 часот одѕивот на претседателските избори бил поголем во споредба со претходните во 2009 година, но поради слабиот одѕив во албанските ...

Пендаровски води во само четири општини

Вистина.мк - 13.04.2014

Кандидатот за претседател на СДСМ, Стево Пендаровски е во водство во само 4 општини. Според досега обработените податоци од страна на ДИК, Пендаровски води само во Струмица, Центар, Карпош и Чучер ...

(ВИДЕО) Заев од Битола: Стево, првиот чекор кон промени

Бриф - 12.04.2014

Покрај кандидатот за претседател Стево Пендаровски, вечерва својот кандидат го поддржа и лидерот на партијата, Зоран Заев кој се обрати пред ...

СДСМ И Пендаровски од Битола: гласајте храбро!

Телма - 11.04.2014

Нудам концепт во која нема подлеби, рече кандидатот за претседател на СДСМ, Стево Пендаровски, на завршниот митинг што се одржа во Битола. Македонија по 27 април ќе биде држава на рамноправни ...

Грчките медиуми за претседателските избори во Македонија

Канал5 - 11.04.2014

Речиси сите грчки медиуми денеска, претежно беа коментар, јавуваат за претседателските избори што ќе се одржат во недела во Македонија. Потенцирајќи дека иако има четворица кандидати, трката ќе се ...

Георгиевски: глас за Пендаровски, Иванов е катастрофа!

Телма - 11.04.2014

Љубчо Георгиевски порача дека треба да се гласа за Пендаровски, зашто така ќе се врати слободата, а од Иванов се памети само „разумниот компромис“. -ВМРО-НП има инерес кандидатот на СДСМ Стево ...

Последни митинзи пред молкот

Дневник - 11.04.2014

Иванов е првиот претседателски кандидат во плурална Македонија што двапати ја бара довербата од граѓаните, Пендаровски акцентот го стави на иселувањето од земјава и невработеноста на младите, ...

Рамадан Рамадани: Јас ќе гласам за Стево!

Фокус - 11.04.2014

Заради другите и заради себе, веројатно ќе треба да објаснам и од каде и јас, Албанец со три партии и еден кандидат, уште во првиот круг да ја заокружам тројката за претседател.

Георгиевски: Пендаровски мора да победи, Иванов е катастрофа!

Фокус - 11.04.2014

Љубчо Георгиевски јавно му порача на народот дека треба да гласа за Стево Пендаровски, зашто така, според него, ќе се врати слободата. -ВМРО-НП има инерес кандидатот на СДСМ, Стево Пендаровски, да ...

Какви позиции застапуваа претседателските кандидати во кампањата?

Канал5 - 11.04.2014

На ден пред молкот дел од аналитичарите со оценка за досегашните настапи на кандидатите за претседател. Според нив, претсадателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ Ѓорѓе Иванов изразил цврст и бескомпромисен ...

Заев од Битола: Храбрите не живеат вечно, но уплашените умираат секој ден! -Пендаровски: Џабе ви е држава ако немате ...

Канал5 - 11.04.2014

Дипломатска Битола ја запечатува протестната нота која заедно со граѓаните ја подготвивме за во недела за власта на заминување, рече вечерва од митингот во Битола лидерот на СДСМ Зоран Заев.

НСДП: Пендаровски е вистинскиот човек за функцијата Претседател

А1 On - 11.04.2014

„Во првиот круг на претстојните претседателски избори влегуваат четворица кандидати но, јавна тајна е дека вистинската битка ќе се води меѓу кандидатот на опозицијата Стево Пендароовски и оној на ...

Пендаровски: Победата ни е во рака-да не дозволиме да ја доиспразнат Македонија

Нова ТВ - 11.04.2014

Победата е на страната на опозицијата. Расположението на луѓето е јасно. Од град, до село, до секое населено место, сите сакаат промени. Тоа го видов изминаиов период.

Пендаровски: Ќе се обидат да употребат пари и закани на изборите

Нова ТВ - 11.04.2014

Претседателскиот кандидат, Стево Пендаровски, во битолско – ресенскиот регион, на ден пред изборниот молк испраќа конкретна порака до граѓаните за гласањето в недела, соопштува СДСМ.

ВИДЕО+ГАЛЕРИЈА Пендаровски: Волјата на граѓаните е да се смени власта

+инфо - 11.04.2014

Кутиите да ги чуваме, ако треба да не спиеме. Волјата на граѓаните е смена на власта, веќе е јасно. Со волјата на народот актуелната власт не може да победи.

Анализа: Како претседателските кандидати се бореа на избори

Сител - 11.04.2014

Точно на полноќ стрелките на часовникот ќе означат крај на изборната кампања и молк за првиот круг на претседателските избори. Кандидатите вечерва ја имаат псоледната шанса да придобијат некој глас ...

Анализа: Како претседателските кандидати се бореа за гласови

Сител - 11.04.2014

Точно на полноќ стрелките на часовникот ќе означат крај на изборната кампања и молк за првиот круг на претседателските избори. Кандидатите вечерва ја имаат псоледната шанса да придобијат некој глас ...

Иванов со тврди позиции за името, Пендаровски посакуван партнер за Грците

Алфа - 11.04.2014

Kако ја започнаа кампањата така и ќе финишираат. Заклучокот за аналитичарите е дека Иванов покажал позитивна кампања, а Пендаровски делел навреди. Иванов со јасен и концизен став околу спорот за ...

Ѓорчев: Пендаровски верификуваше избори на кои се репетираа пиштоли и жени беа влечени за коса

Курир - 11.04.2014

Некој најавува активен бојкот, некој сака да не се избере претседател на Р. Македонија. Можеби некаде ќе има намелен одзив, можеби некои изборни места ќе бидат оспорувани.

(ВИДЕО) Пендаровски: Реалната волја на граѓаните да ја преточиме во кутиите

А1 On - 11.04.2014

Победата е на страната на опозицијата. Расположението на луѓето е јасно. Од град, до село, до секое населено место, сите сакаат промени. Тоа го видов изминаиов период.

Јас ќе гласам за Стево!

Окно - 11.04.2014

Размислував дека за спас од рутината можеби некогаш би требало да се напише нешто поинаку. Ми светна и дека можеби најпогодно е тоа да се направи токму во неделата сред избори.

ВИДЕО Спасовски: В недела да направиме чекор за промени кон подобра иднина

+инфо - 11.04.2014

Поминавме голем број на населени места, се сретнавме со многу граѓани. СДСМ го слушна гласот на народот, директно, очи в очи. На Македонија ѝ се потребни промени.И зразуваме благодарност за ...

Македонија мора да биде дел од Европа

Алфа - 11.04.2014

Нека не помислуваат да не истераат во странство, оти имаме право тука да живееме и да работиме. Нашиот концепт е човекот пред се и џабе ние држава, ако немаме граѓани.

ПЕНДАРОВСКИ ОД БИТОЛА: Наш концепт – граѓанинот пред се

Телеграф - 11.04.2014

Повика на масовно гласање со кое, според него, „ќе се добие битката која не е за функционерско столче и не е за обична политичка промена на власта, туку за нов пат на Република Македонија ...

ГРЧКИ МЕДИУМИ: Трката ќе се води меѓу Иванов и Пендаровски

Телеграф - 11.04.2014

Потенцирајќи дека, иако има четворица кандидати, трката ќе се води меѓу Иванов и Пендаровски, медиумите во Грција се осврнуваат само на нивните ставови околу името на Македонија Речиси сите грчки ...

Дебата без ќеф – Кога Пендаровски ќе стивне

Нетпрес - 11.04.2014

Пен­да­ров­ски од збор до збор го ка­жу­ва­ше го­во­рот под­го­твен за ми­тин­зи. Струч­ња­ци­те бли­ски до СДСМ му нај­доа оправ­ду­ва­ње – во таа де­ба­та тој бил ста­вен во втор план.

НСДП: Пендаровски е вистинскиот човек за функцијата Претседател

Нова ТВ - 11.04.2014

Во првиот круг на претстојните претседателски избори влегуваат четворица кандидати но, јавна тајна е дека вистинската битка ќе се води меѓу кандидатот на опозицијата Стево Пендароовски и оној на ...

НСДП: Избирајќи меѓу ретроградното и прогресивното, гласајте за Пендаровски

+инфо - 11.04.2014

В недела македонските граѓани се на своевиден референдум, ќе одлучуваат меѓу новото и старото, меѓу она што отвора перспективи и она што ќе не затвори во балканските стереотипи на недоразбирање, и ...

Силна мотивациска порака од Пендаровски до граѓаните за гласањето во недела

Макфакс - 11.04.2014

Претседателскиот кандидат на СДСМ, Стево Пендаровски, во битолско - ресенскиот регион, на ден пред изборниот молк испрати конкретна порака до граѓаните за гласањето во недела.

(ВИДЕО) Претседател по име Стево ќе победи

А1 On - 11.04.2014

Претседателскиот кандидат, Стево Пендаровски, во битолско – ресенскиот регион, на ден пред изборниот молк испраќа конкретна порака до граѓаните за гласањето в недела.

ВИДЕО Свети Стефане, ќе победиш

+инфо - 11.04.2014

Свети Стефане, ќе победиш! Ова беше една од пораките од граѓаните до претседателскиот кандидат Стево Пендаровски за време на кампањата во изминатите ...

Пендаровски во Тетово

МРТ - 11.04.2014

Пред тетовци, рече дека се залагал и ќе се залага да нема делби но и сите меѓусебно да се почитуваат. Меѓуетничките односи се клучната оска на која пичива стабилноста на секое мултиетничко општество ...

Ѓорчев: Пендаровски верификуваше избори на кои се репетираа пиштоли и жени беа влечени за коса

Press24 - 11.04.2014

Некој најавува активен бојкот, некој сака да не се избере претседател на Р. Македонија. Можеби некаде ќе има намелен одзив, можеби некои изборни места ќе бидат оспорувани.

Пендаровски: Дојде времето кога нема да се фалсификува волјата на граѓаните

Макфакс - 11.04.2014

„Македонија не може да просперира ако постојат делбите. Тие поттикнуваат непочитување и омраза, меѓу сите нас. Како Претседател ќе застанам на патот на поделбите и ќе работам на концептот за соживот.

Кои се клучните поенти на претседателските кандидати

Капитал - 11.04.2014

Во недела, во првиот круг на претседателските избори се соочуваат четворицата кандидати за претседател на Република Македонија. Капитал ви ги пренесува основните залагања и постулати во кампањите на ...

Завршува кампањата за првиот круг претседателски избори

Р.С.Европа - 11.04.2014

Од она што можевме да го видиме досега, ставовите на претседателските кандидати за важните прашања се слични, иако за дел од прашањата имаат сериозни разлики.

Пендаровски во посета на Демир Хисар, Новаци, Могила, Ресен и Битола

А1 On - 11.04.2014

Денешната агенда на претседателскиот кандидат, Стево Пендаровски, започнува во село Сопотница, каде ќе оствари средби со жителите почнувајќи од 11:00 часот.

Пендаровски во Демир Хисар, Новаци, Могила, Ресен и Битола

+инфо - 11.04.2014

Денешната програма на посети на Стево Пендаровски, кандидатот на СДСМ за претседател на Република Македонија, почнува во селото Сопотница во 11 часот.

(Не)зависни кандидати, големи теми, пристрасни медиуми

Р.С.Европа - 11.04.2014

Иванов цело време настапуваше со партијата која го кандидира, Пендаровски самостојно. Кандидатите се фокусираа на темата со името, економијата, младите...

ГАЛЕРИЈА + ВИДЕО Пендаровски: Реалната волја на граѓаните да ја преточиме во кутиите

+инфо - 11.04.2014

Денеска нема да говорам за мојот концепт. Го знаете. Граѓанинот на прво место. Нема поделби, нема разлики. Човекот пред сè. Сакам да пратам порака, рече Стево Пендаровски пред ресенчани.

За леснотијата на слободниот дух на Пендаровски

Окно - 11.04.2014

Осум години подоцна, работата и понатаму е во разумот, смиреноста, за почеток. И разликата е – интелектуална, политичка, човечка – во разумот, не во мрмлањето, не во бладањето, туку во разумот, ...

Ѓорчев: Пендаровски верификуваше избори на кои се репетираа пиштоли и жени беа влечени за коса

Сител - 11.04.2014

Некој најавува активен бојкот, некој сака да не се избере претседател на Р. Македонија. Можеби некаде ќе има намелен одзив, можеби некои изборни места ќе бидат оспорувани.

Спасовски: Заедно да се избориме за неопходните промени

А1 On - 11.04.2014

„Поминавме голем број на населени места, се сретнавме со многу граѓани. СДСМ го слушна гласот на народот, директно, очи в очи. На Македонија и се потребни промени.

Спасовски: Сите заедно да се избориме за неопходните промени

Нова ТВ - 11.04.2014

„Поминавме голем број на населени места, се сретнавме со многу граѓани. СДСМ го слушна гласот на народот, директно, очи в очи. На Македонија и се потребни промени. СДСМ ги започна промените од себе.

„Република“: Дебата без ќеф - Кога Пендаровски ќе стивне

Курир - 11.04.2014

Пен­да­ров­ски од збор до збор го ка­жу­ва­ше го­во­рот под­го­твен за ми­тин­зи. Струч­ња­ци­те бли­ски до СДСМ му нај­доа оправ­ду­ва­ње – во таа де­ба­та тој бил ста­вен во втор план.

Грчките медиуми за претседателските избори во Македонија

Сител - 11.04.2014

Речиси сите грчки медиуми денеска, претежно беа коментар, јавуваат за претседателските избори што ќе се одржат во недела во Македонија, јави дописникот на МИА од Атина.

Тунтев: Се видоа и инвестициите на Субрата и проектите на власта

+инфо - 11.04.2014

Ги видовме ние проектите на оваа власт - Хотелот Славија, кој работеше успешно во текот на целата година, му се продаде на контраверзниот Субрата Рој: денес на таблата пред хотелот стои знакот на ...

Пендаровски: Секој нека одлучи со своја глава

МК News - 11.04.2014

„Мојот концепт се базира на еднаквост и рамноправност. Кај мене најпрвин си човек, па потоа се’ друго“, им порача Пендаровски на жителите на Алдинци, Норово и Лажани Претседателскиот кандидат на ...

ВРИЕ ОД ЛУЃЕ ВО БИТОЛА: Битолчани сакаат промени! (ГАЛЕРИЈА)

Sky - 11.04.2014

На ден пред изборниот молк, Социјалдемократскиот сојуз на Македонија и кандидатот за претседател на Македонија Стево Пендаровски одржуваат митинг во Битола. Врие од луѓе на плоштадот Магнолија.

Иванов во Штип, Пендаровски во Битола, Поповски и Халими во Скопје

Република - 11.04.2014

Kандидатите за шеф на државата вечерва во неколку града низ земјава ќе ги одржат последните митинзи пред завршување на трката за претседател, по што ќе следуваат саботниот изборен молк и гласањето в ...

ВИДЕО: Интервју со Стево Пендаровски за Алсат-М

Либертас - 11.04.2014

Во продолжение ви го пренесуваме интервјуто со кандидатот за претседател на Република Македонија од СДСМ, Стево Пендаровски за емисијата „Патот кон“ на Алсат-М ...

Стево Пендаровски – Граѓаните пред се

Фактор - 11.04.2014

Кандидатот на СДСМ, Стево Пендаровски иако подржан од најголемата опозициона партија, сепак сам ја водеше предизборната претседателска кампања. Без класични митинзи, со интерактивен модел, каде ...

ЗАЕВ ОД БИТОЛА: Наместо Македонија во Европа и НАТО, Сахара ни ја донесоа во Македонија! (ГАЛЕРИЈА)

Sky - 11.04.2014

Обраќање на претседателот на СДСМ, Зоран Заев на вечерашниот голем собир во Битола - интегрален текст: СО ОВАА ЕНЕРГИЈА, СО ОВОЈ ПРЕЧЕК, ДИПЛОМАТСКА БИТОЛА, КАКО ШТО И ДОЛИКУВА, ЈА ЗАПЕЧАТУВА ...

Пендаровски: Ќе се залагам да нема делби

Република - 11.04.2014

„Би сакал да сум претседател на сите безразлика на нивната етничка, верска и политичка припадност. Јас сум македонец, христијанин, но сакам да ме гласаат сите“, рече претседателкиот кандидат од ...

Силна мотивациска порака од Пендаровски до граѓаните за гласањето во недела

Тера - 11.04.2014

Претседателскиот кандидат на СДСМ, Стево Пендаровски, во битолско - ресенскиот регион, на ден пред изборниот молк испрати конкретна порака до граѓаните за гласањето во недела.

(ФОТО) Пендаровски: Власта ќе се обиде со пари и закани, но мора да ја спречиме да ја фалсификува волјата на народот

Бриф - 11.04.2014

Претседателскиот кандидат, Стево Пендаровски, во битолско – ресенскиот регион, на ден пред изборниот молк испраќа конкретна порака до граѓаните за гласањето в недела.

ВИДЕО: ЦЕЛА БИТОЛА НА НОЗЕ - Еве колку народ имаше на вечерашниот митинг!

Sky - 11.04.2014

Повеќе од десет минути илјадници Битолчани во еден глас скандираа- СТЕВО СТЕВО и Ова е Битола. Незапаметен митинг во историјата на Битола. Граѓаните велат дека толку народ не бил собран никогаш на ...

(ВИДЕО) Стево од Битола: Победата е наша борете се за промени!

Бриф - 11.04.2014

Последната порака и последното обраќање пред изборниот молк, кандидатот за претседател од редовите на СДСМ, Стево Пендаровски го имаше во ...

Силна мотивациска порака од Пендаровски (видео, галерија)

Sky - 11.04.2014

Претседателскиот кандидат, Стево Пендаровски, во битолско – ресенскиот регион, на ден пред изборниот молк испраќа конкретна порака до граѓаните за гласањето в недела.

Пендаровски: Да не дозволиме да ја фалсификуваат волјата на народот

Либертас - 11.04.2014

-Кутиите да ги чуваме, ако треба да не спиеме. Волјата на граѓаните е смена на власта, веќе е јасно. Со волјата на народот актуелната власт не може да победи.

Заев: Имаме кандидат за претседател со кој се гордееме

Kumanovo News - 11.04.2014

Лидерот на СДСМ Зоран Заев, синоќа од митинг во населбата Гоце Делчев, ги повика граѓаните да го дадат гласот на кандидатот за претседател Стево Пендаровски, бидејќи тој достојно ќе ја претставува ...

Чесност и патриотизам посилни од црна кампања

Република - 11.04.2014

Почитувани читатели ве известуваме дека новиот број на неделникот Република е во продажба од денеска, 11 април. Во него можете да прочитате повеќе анализи и колумни поврзани со претседателските и ...

Стево денеска е во Демир Хисар, Новаци, Могила, Ресен и Битола

Локално - 11.04.2014

Денешната агенда на претседателскиот кандидат, Стево Пендаровски, започнува во село Сопотница, каде ќе оствари средби со жителите почнувајќи од 11:00 часот.

Спасовски: Заедно да се избориме за неопходните промени

Sky - 11.04.2014

„Поминавме голем број на населени места, се сретнавме со многу граѓани. СДСМ го слушна гласот на народот, директно, очи в очи. На Македонија и се потребни промени.

Ѓорчев: Пендаровски верификуваше избори на кои се репетираа пиштоли и жени беа влечени за коса

Република - 11.04.2014

Некој најавува активен бојкот, некој сака да не се избере претседател на Р. Македонија. Можеби некаде ќе има намелен одзив, можеби некои изборни места ќе бидат оспорувани.

Грчките медиуми за претседателските избори во Македонија

Денешен - 11.04.2014

Речиси сите грчки медиуми денеска, претежно беа коментар, јавуваат за претседателските избори што ќе се одржат во недела во Македонија. Потенцирајќи дека иако има четворица кандидати, трката ќе се ...

ГЕОРГИЕВСКИ: Пендаровски мора да победи, ИВАНОВ е катастрофа!

Локално - 11.04.2014

ВМРО-НП има инерес кандидатот на СДСМ, Стево Пендаровски, да победи во првиот круг, зашто тоа е важно за демократијата, бидејќи ќе падне стравот, а потоа, граѓаните слободно ќе гласаат и на ...

СТЕВО ПЕНДАРОВСКИ денеска во посета на Демир Хисар, Новаци, Могила, Ресен и Битола

Sky - 11.04.2014

Денешната агенда на претседателскиот кандидат, Стево Пендаровски, започнува во село Сопотница, каде ќе оствари средби со жителите почнувајќи од 11:00 часот.

Пендаровски: Реалната волја на граѓаните да ја преточиме во кутиите (видео, галерија)

Sky - 11.04.2014

- Победата е на страната на опозицијата. Расположението на луѓето е јасно. Од град, до село, до секое населено место, сите сакаат промени. Тоа го видов изминаиов период.

ВИДЕО: Стево Пендаровски со обраќање до граѓаните пред првиот круг на изборите

Либертас - 11.04.2014

Во продолжение ви го пренесуваме обраќањето до граѓаните од страна на кандидатот за претседател на Република Македонија, Стево Пендаровски, во пресрет на првиот круг од изборите во недела.

(ВИДЕО) Пендаровски: Реалната волја на граѓаните да ја преточиме во кутиите

Бриф - 11.04.2014

- Победата е на страната на опозицијата. Расположението на луѓето е јасно. Од град, до село, до секое населено место, сите сакаат промени. Тоа го видов изминаиов период.

Ѓорчев: Пендаровски верификуваше избори на кои жени беа влечени за коса

Денешен - 11.04.2014

Некој најавува активен бојкот, некој сака да не се избере претседател на Р. Македонија. Можеби некаде ќе има намелен одзив, можеби некои изборни места ќе бидат оспорувани.

(ФОТО) Заев од Битола: Македонија го заслужува Стево Пендаровски!

Бриф - 11.04.2014

-Добровечер Битола, добровечер почитувани граѓани, добровечер Македонија! Голема чест ни направивте вечерва. СО ОВАА ЕНЕРГИЈА, СО ОВОЈ ПРЕЧЕК, ДИПЛОМАТСКА БИТОЛА, КАКО ШТО И ДОЛИКУВА, ЈА ЗАПЕЧАТУВА ...

Заев од Битола: Наместо Македонија во Европа и НАТО, Сахара ни ја донесоа во Македонија

Либертас - 11.04.2014

Пред вас се нови луѓе, со нова енергија, со знаење, со нова, остварлива визија за економски стабилна и меѓународно признаена Република Македонија. Стапнавме на секоја педа земја.

ЛДП: Да избереме претседател кој нема да не срами

Kumanovo News - 11.04.2014

Од ЛДП ги повикаа граѓаните во недела да гласаат за Стево Пендаровски со заокружување на бројот 3 и да изберат претседател кој гордо ќе ја претставува Македонија.

(ВИДЕО) Спасовски: Во недела да го направиме вистинскиот избор, Стево Пендаровски!

Бриф - 11.04.2014

Поминавме голем број на населени места, се сретнавме со многу граѓани. СДСМ го слушна гласот на народот, директно, очи в очи. На Македонија и се потребни промени, рече на денешната прес конференција ...

НСДП: Пендаровски е вистинскиот човек за функцијата Претседател

Sky - 11.04.2014

„Во првиот круг на претстојните претседателски избори влегуваат четворица кандидати но, јавна тајна е дека вистинската битка ќе се води меѓу кандидатот на опозицијата Стево Пендароовски и оној на ...

(ВИДЕО)СДСМ:Лажните анкети и решенијата за стечајците е случај на давеник кој се фаќа за сламка

Локално - 11.04.2014

Поминавме голем број на населени места, се сретнавме со многу граѓани. СДСМ го слушна гласот на народот, директно, очи в очи. На Македонија и се потребни промени.

Милошоски: Пендаровски сѐ уште не излегол со јасен и конкретен став за името

Република - 11.04.2014

Ексминистерот за надворешни работи, Антонио Милошоски го критикуваше кандидатот на СДСМ за претседател Стево Пендаровски бидејќи нема став за најважното надворешно политичко прашање на Македонија: ...

(ВИДЕО) Свети Стефане, ќе победиш!!!

Либертас - 11.04.2014

„Свети Стефане, ќе победиш“ – ова беше една од пораките од граѓаните до претседателскиот кандидат Стево Пендаровски за време на кампањата во изминатите ...

Пендаровски во Демир Хисар, Новаци, Могила, Ресен и Битола

Бриф - 11.04.2014

Денешната агенда на претседателскиот кандидат, Стево Пендаровски, започнува во село Сопотница , каде ќе оствари средби со жителите почнувајќи од 11:00 часот.

Ѓорчев: Пендаровски верификуваше избори на кои се репетираа пиштоли и жени беа влечени за коса

Вистина.мк - 11.04.2014

Некој најавува активен бојкот, некој сака да не се избере претседател на Р. Македонија. Можеби некаде ќе има намелен одзив, можеби некои изборни места ќе бидат оспорувани.

Иванов во Штип, Пендаровски во Битола, Поповски и Халими во Скопје

Вистина.мк - 11.04.2014

Kандидатите за шеф на државата вечерва во неколку града низ земјава ќе ги одржат последните митинзи пред завршувањето на трката за претседател, по што ќе следуваат саботниот изборен молк и гласањето ...

Пендаровски: И во турско време тутунарите не биле толку понижени!

Фокус - 10.04.2014

Ако е тутунар – мораш да му ја платиш маката. Не е битно дали е член на ВМРО, член на СДСМ Власта која во последниве осум години успеа да го подели македонскиот човек по сите можни основи, успеа да ...

Пендаровски: претседател со гласовите на сите заедници

Телма - 10.04.2014

Доколку за мене не гласаат припадниците на сите етнички заедници, тогаш не би сакал да бидам претседател на Македонија, изјави Стево Пендаровски. -Добровечер и mirëmbrëma, (добровечер) Вака ...

Пендаровски: Ќе бидам претседател на сите граѓани

Утрински - 10.04.2014

„Ако ги добијам изборите и ако на 27 април видам дека не ме гласале сите етнички заедници во Македонија, ќе го вратам мандатот. Моја определба е да бидам претседател на сите граѓани, а не да ги ...

Пендаровски: Македонија со еднакви можности за сите

Алсат-М - 10.04.2014

Претседателскиот кандидат на СДСМ Стево Пендаровски вечерва се обрати на митингот што се одржа на градскиот плоштад во Тетово. Пендаровски пред тетовци истакна дека ќе се залага за граѓански концепт, ...

Заев: На 13 април ќе победат промените-Пендаровски: Македонија со еднакви можности за сите

Канал5 - 10.04.2014

Куманово отсекогаш испраќало порака на храброст и слободоумност. Истата порака ќе ја пратиме и на 13 април кога ќе победат промените, рече лидерот на СДСМ Зоран Заев на митингот одржан во ...

Пендаровски: Новинарите да ме критикуваат колку што можат повеќе!

+инфо - 10.04.2014

Претседателскиот кандидат Стево Пендаровски во дебатата на Националниот демократски институт рече дека само во држави каде има војна или внатрешен конфликт, може да се случи пад од 80 места на ...

(ВИДЕО) Тетовци до Пендаровски: Македонија го заслужува Стево

А1 On - 10.04.2014

Тетовци вечерва го наполнија градскиот плоштад и го поздравија претседателскиот кандидат Стево Пендаровски. -Опозиционото расположение расте, а тоа се гледа и тука вечерва драги тетовчани.

ГАЛЕРИЈА+ВИДЕО Пендаровски: На граѓаните веќе нема да им се фалсификува волјата!

+инфо - 10.04.2014

Претседателскиот кандидат Стево Пендаровски на преполниот плоштад во Тетово рече дека опозиционото расположение расте и дека дефинитивно е дојдено времето кога на граѓаните нема повеќе да им се ...

Пендаровски нема против да се прошири употребата на албанскиот јазик во Собранието

Нетпрес - 10.04.2014

На предизборната дебата организирана од Националниот демократски институт, британската влада и УСАИД, а на која учествуваа претседателскиот кандидат на СДСМ, Стево Пендаровски, кандидатот на ДПА, ...

СДСМ во Куманово

Алфа - 10.04.2014

На митингот во кумановската населба Гоце Делчев, СДСМ изрази надеж дека победата на Пендаровски над Иванов во првиот круг од претседателските избори ќе биде предвесник на двојната победа која тие ја ...

ГАЛЕРИЈА Пендаровски: В недела Македонија ќе гласа за нов концепт

+инфо - 10.04.2014

Дождот и лошите временски услови не ги спречија жителите на Јегуновце да излезат во голем број и да му искажат поддршка на претседателскиот кандидат на СДСМ, Стево Пендаровски.

ПЕНДАРОВСКИ ОД ТЕТОВО: Македонија со еднакви можности за сите

Телеграф - 10.04.2014

Пендаровски пред тетовци истакна дека ќе се залага за граѓански концепт, за Македонија со еднакви можности за сите, без разлика на вера или нација Претседателскиот кандидат на СДСМ Стево Пендаровски ...

Заев: Нека не се крие Груевски зад пратеничкиот имунитет

Нова ТВ - 10.04.2014

Синоќа во штипската населба Сењак, на голем граѓански собир се обрати претседателот на СДСМ, Зоран Заев и носителот на кандидатската листа на пратеници од третата изборна единица Марјанчо Николов.

Пендаровски денеска во Тетово и во скопски општини

+инфо - 10.04.2014

Претседателскиот кандидат, Стево Пендаровски, денеска ќе ги посети скопските општини Центар, Карпош, Ѓорче Петров, Сарај, како и Јегуновце, Теарце, Брвеница и Тетово.

Пендаровски: Немам ништо против да се унапреди употребата на албанскиот јазик во Собранието

Press24 - 10.04.2014

На предизборната дебата организирана од Националниот демократски институт, британската влада и УСАИД, а на која учествуваа претседателскиот кандидат на СДСМ, Стево Пендаровски, кандидатот на ДПА, ...

Пендаровски: Како претседател ќе работам на концептот за соживот

МКД - 10.04.2014

Oпозициското расположение расте. Дефинитивно е дојдено времето кога на граѓаните нема повеќе да им се фалсификува волјата. Овој пат ќе победи вистинскиот концепт, порача вечерва Стево Пендаровски, ...

Од аналитичар и советник претседател не бидува

Нетпрес - 10.04.2014

Спорот со името го „прегази“ Пендаровски! Претседателскиот кандидат на СДСМ, Стево Пендаровски, од ден на ден сѐ повеќе тоне во контрадикторни изјави кога е во прашање спорот со името, пишува ...

ВИДЕО + ГАЛЕРИЈА Корлевски: Искинати сите плакати на Пендаровски во Битола

+инфо - 10.04.2014

Синоќа беа искинати и уништени сите плакати низ Битола на нашиот кандидат за Претседател Стево Пендаровски. Овој вандалски чин, само ги потврдува забелешките на опозицијата, но и на некои невладини ...

Пендаровски повика од Прилеп на масовно гласање за да се спречи фалсификување на народната воља

Макфакс - 10.04.2014

Кандидатот за претседател од редовите на СДСМ, Ство Пендаровски, во средата вечерта им се обрати на Прилепчани и ги повика масовно да излезат на гласање за, како што рече, да се спречи фалсификување ...

ГАЛЕРИЈА Пендаровски: Имаме урнисана економија која опстанува од кредити

+инфо - 10.04.2014

Кандидатот за претседател на СДСМ Стево Пендаровски денеска се сретна со жителите на скопските општини Центар, Карпош и Ѓорче. Во разговорите со нив, како што информираат од прес-центарот на СДСМ, ...

Пендаровски во посета на скопските општини, Тетово и околината

А1 On - 10.04.2014

Претседателскиот кандидат, Стево Пендаровски, денеска е во скопските општини Центар, Карпош, Ѓорче Петров, Сарај, како и во Јегуновце, Теарце, Брвеница и Тетово.

(ВИДЕО) Пендаровски: И со гласачи од Пустец, опозицијата ќе победи

А1 On - 10.04.2014

Претседателскиот кандидат на опозицијата, Стево Пендаровски очекува резултатот од исходот од локалните избори во Центар минатата година да се мултиплицира во цела Македонија и на 13-ти и на 27-ми ...

(ВИДЕО) Велески: Стево Пендаровски – Лицето на промените

А1 On - 10.04.2014

Вчера, градскиот плоштад во Прилеп беше претесен да ги собере граѓаните, кои масовно излегоја да дадат поддршка за идниот Претседател на Р.Македеонија, Стево Пендаровски, вели Сашо Велески, ...

(ФОТО) Пендаровски: Зад параванот имате сила – Да ја вратиме Македонија на нормален колосек!

А1 On - 10.04.2014

Поддршка, насмевки и топло добредојде за Стево Пендаровски во Скопје. Жителите на Центар, Карпош и Ѓорче со коишто денеска се сретна Стево, го пречекуваа пред своите домови, низ пазарчињата, пред ...

Стево Пендаровски: Да ја вратиме Македонија во нормален колосек

Нова ТВ - 10.04.2014

Кандидатот за претседател на СДСМ Стево Пендаровски денеска се сретна со жителите на скопските општини Центар, Карпош и Ѓорче. Во разговорите со нив, како што информираат од прес-центарот на СДСМ, ...

ВИДЕО Котески: Попусто правите два митинга, Битола е за Стево Пендаровски

+инфо - 10.04.2014

Потсетувајќи дека веќе пет месеци власта во Битола не одговорила на што се потрошени 2,7 милиони евра, Благојче Котески, член на Советот на општина Битола од редовите на НСДП, на локалната и на ...

(ФОТО) Пендаровски: Во недела Македонија ќе гласа за нов концепт

А1 On - 10.04.2014

Дождот и лошите временски услови не ги спречија жителите на Јегуновце да излезат во голем број и да му искажат поддршка на Стево. -Македонија по ниту еден индикатор не оди нагоре.

ВИДЕО: Искинати сите плакати на Пендаровски во Битола

А1 On - 10.04.2014

Синоќа беа искинати и уништени сите плакати низ Битола на нашиот кандидат за Претседател Стево Пендаровски. Овој вандалски чин, само ги потврдува забелешките на опозицијата, но и на некои невладини ...

(ВИДЕО) Котески: Попусто правите два митинга, Битола е за Стево Пендаровски

А1 On - 10.04.2014

Потсетувајќи дека веќе пет месеци власта во Битола не одговорила на што се потрошени 2,7 милиони евра, Благојче Котески, член на Советот на општина Битола од редовите на НСДП, на локалната и на ...

Битолчани бараат вистински отчет

Тера - 10.04.2014

„ Отчет. Флоскула која деновиве секојдневно ја слушаме од луѓето кои тоа најмалку знаат што е. Се расфрлиле со скапи печатени брошури во кои стои дека даваат ваков или таков отчет.

Стево денеска во Центар, Карпош, Ѓорче Петров, Сарај и Тетово

Локално - 10.04.2014

Претседателскиот кандидат, Стево Пендаровски, денеска, 10.04.2014 г., ќе се сретне со жителите на скопските општини Центар, Карпош, Ѓорче Петров и Сарај, како и со жителите на Јегуновце, Теарце, ...

Младите во Стево Пендаровски препознаа свој сојузник

Sky - 10.04.2014

Кампањата за првиот круг од претседателските избори е пред самиот крај.Ние од Локалниот Клуб на Социјалдемократската младина од Крива Паланка сме особено задоволни што токму младите во кандидатот за ...

Фотогалерија: Власта во паника - ги искинаа сите плакати на Стево Пендаровски!

Sky - 10.04.2014

Власта во паника, ги искинаа сите плакати на Стево Пендаровски во Битола. Погледнете ја прес конференцијата на Борче Корлевски од СДСМ во Битола со клик ...

Пендаровски: Зад параванот е вашата сила!

Либертас - 10.04.2014

Со поддршка и добредојде, жителите на Центар, Карпош и Ѓорче Петров го пречекуваа денеска Стево Пендаровски пред своите домови, низ пазарчињата, пред кафулињата, односно, „нивниот претседател“ како ...

(ВИДЕО) Стоилковски: Младите во Стево Пендаровски препознаа свој сојузник

Бриф - 10.04.2014

-Кампањата за првиот круг од претседателските избори е пред самиот крај. Ние од Локалниот Клуб на Социјалдемократската младина од Крива Паланка сме особено задоволни што токму младите во кандидатот ...

СТЕВО: Зад параванот имате сила! Да ја вратиме Македонија на нормален колосек!

Sky - 10.04.2014

Поддршка, насмевки и топло добредојде за Стево Пендаровски во Скопје. Жителите на Центар, Карпош и Ѓорче со коишто денеска се сретна Стево, го пречекуваа пред своите домови, низ пазарчињата, пред ...

Пендаровски: Имаме урнисана економија која опстанува од кредити

Локално - 10.04.2014

Кандидатот за претседател на СДСМ Стево Пендаровски денеска се сретна со жителите на скопските општини Центар, Карпош и Ѓорче. Во разговорите со нив, како што информираат од прес-центарот на СДСМ, ...

ГРАЃАНИТЕ МУ СЕ ПОЖАЛИЈА НА ПЕНДАРОВСКИ: Младите избегаа во потрага по парче леб во туѓина! (ГАЛЕРИЈА)

Sky - 10.04.2014

Дождот и лошите временски услови не ги спречија жителите на Јегуновце да излезат во голем број и да му искажат поддршка на Стево. -Македонија по ниту еден индикатор не оди нагоре.

Пендаровски нема ништо против проширување на употребата на албанскиот јазик во Собранието

Република - 10.04.2014

Претседателскиот кандидат поддржан од СДСМ, Стево Пендаровски, нема ништо против да се прошири употребата на албанскиот јазик во Собранието. Ова тој го истакна во вечерашната дебата во 24 вести.

Фото Вечерва масовно - Стево собра повеќе народ во Тетово, отколку Груевски во Битола!

Sky - 10.04.2014

Вечерва Стево Пендаровски собра повеќе илјади граѓани на плоштадот во Тетово, многу повеќе од она што како информација го имаме за митингот на Груевски и Иванов во ...

(ФОТО) Пендаровски: Зад параванот имате сила – Да ја вратиме Македонија на нормален колосек!

Бриф - 10.04.2014

Поддршка, насмевки и топло добредојде за Стево Пендаровски во Скопје. Жителите на Центар, Карпош и Ѓорче со коишто денеска се сретна Стево, го пречекуваа пред своите домови, низ пазарчињата, пред ...

Стево: Во недела Македонија ќе гласа за нов концепт

Бриф - 10.04.2014

Дождот и лошите временски услови не ги спречија жителите на Јегуновце да излезат во голем број и да му искажат поддршка на Стево. -Македонија по ниту еден индикатор не оди нагоре.

Пендаровски во посета на скопските општини, Тетово и тетовско

Бриф - 10.04.2014

Претседателскиот кандидат, Стево Пендаровски денеска е во скопските општини Центар, Карпош, Ѓорче Петров, Сарај, како и во Јегуновце, Теарце, Брвеница и Тетово.

ФОТО ВЕЧЕРВА ЦЕЛО ТЕТОВО БЕШЕ СО СТЕВО - Еве колку народ имаше вечерва на митингот на Стево Пендаровски во Тетово

Sky - 10.04.2014

Вечерва и покрај дождот, Стево Пендаровски собра повеќе илјади граѓани на плоштадот во Тетово. Ги имаше и македонци и албанци, и турци и ...

Заев: Најавуваме слобода-Груевски нека не се крие зад пратеничкиот имунитет

Локално - 10.04.2014

Претседателот на СДСМ Зоран Заев во штипската населба Сењак, на голем граѓански собир повика на 13 април граѓаните да гласаат за промени. - Сите ние да бидеме заштитници на македонските граѓани и ...

Од аналитичар и советник претседател не бидува

Вечер Прес - 10.04.2014

Наспроти ваквите изјави на Пендаровски, јавноста беше сведок дека во изминатите години државниот врв, особено претседателот Иванов, беа конзистентни и доследно опстојуваа токму на црвената линија за ...

Видео Млада прилепчанка до Стево - вие сте ми последната надеж, за да не си заминам од Македонија!

Sky - 10.04.2014

Млада прилепчанка го праша кандидатот за претседател на Република Македонија, Стево Пендаровски следново: - Јас имам 22 години и вие сте мојата последна надеж да останам во Македонија.

(Видео) Тетовци до Пендаровски: Македонија заслужува ваков претседател!

Либертас - 10.04.2014

Ниту дождот не ги спречи тетовци вечерва да го преполнат градскиот плоштад и да го поддржат претседателскиот кандидат Стево Пендаровски. „Опозициското расположение расте, а тоа се гледа и тука ...

Валканата кампања во Битола под сите европски стандарди

Тера - 10.04.2014

„ Синоќа беа искинати и уништени сите плакати низ Битола на нашиот кандидат за Претседател Стево Пендаровски. Овој вандалски чин, само ги потврдува забелешките на опозицијата, но и на некои невладини ...

(Видео) Котески: Првиот митинг ви пропадна, а ќе ви пропадне и вториот, Битола е за Стево Пендаровски!

Либертас - 10.04.2014

Пет месеци власта во Битола не одговори на што се потрошени 2,7 милиони евра, рече Благојче Котески, член на Советот на општина Битола од редовите на НСДП и на локалната и на централната власт им ...

Стево Пендаровски во посета на скопски општини, Тетово и околните населени места

Sky - 10.04.2014

Претседателскиот кандидат, Стево Пендаровски, денеска, 10.04.2014 г., ќе се сретне со жителите на скопските општини Центар, Карпош, Ѓорче Петров и Сарај, како и со жителите на Јегуновце, Теарце, ...

Спорот со името го „прегази“ Пендаровски!

Република - 10.04.2014

Спорот со името го „прегази“ Пендаровски! Претседателскиот кандидат на СДСМ, Стево Пендаровски, од ден на ден сѐ повеќе тоне во контрадикторни изјави кога е во прашање спорот со името.

Видео/фото тетовци до Пендаровски - Македонија го заслужува Стево Пендаровски!

Sky - 10.04.2014

Ниту дождот не ги спречи тетовци вечерва да го преполнат градскиот плоштад и да го поздрават и поддржат претседателскиот кандидат Стево Пендаровски. -Опозиционото расположение расте, а тоа се гледа и ...

Пендаровски: Доста се омрази и непочитување доста се делби!

Локално - 10.04.2014

Претседателскиот кандидат Стево Пендаровски на преполниот плоштад во Тетово рече дека опозиционото расположение расте и дека дефинитивно е дојдено времето кога на граѓаните нема повеќе да им се ...

(Видео) Корлевски: Кој ги искина сите плакати на Пендаровски во Битола?

Либертас - 10.04.2014

Синоќа беа искинати и уништени сите плакати низ Битола на нашиот кандидат за Претседател Стево Пендаровски. Овој вандалски чин, само ги потврдува забелешките на опозицијата, но и на некои невладини ...

(ВИДЕО) Тетовци до Пендаровски: Македонија го заслужува Стево Пендаровски!

Бриф - 10.04.2014

Ниту дождот не ги спречи тетовци вечерва да го преполнат градскиот плоштад и да го поздрават и поддржат претседателскиот кандидат Стево Пендаровски. -Опозиционото расположение расте, а тоа се гледа и ...

ВИДЕО ШОКАНТНО: Синоќа беа искинати и уништени сите плакати на СТЕВО низ Битола!

Sky - 10.04.2014

Синоќа беа искинати и уништени сите плакати низ Битола на нашиот кандидат за Претседател Стево Пендаровски, соопшти Корлевски Борче од СДСМ Битола. - Овој вандалски чин, само ги потврдува забелешките ...

Пендаровски: Македонија со еднакви можности за сите

Н.Македонија - 10.04.2014

Претседателскиот кандидат на СДСМ Стево Пендаровски вечерва се обрати на митингот што се одржа на градскиот плоштад во Тетово Пендаровски пред тетовци истакна дека ќе се залага за граѓански концепт, ...

Пендаровски загуби од Иванов, сега го бара Груевски

Дневник - 09.04.2014

По минатонеделната дебата на претседателските кандидати, анкетата на Институтот „Павел Шатев“ покажа дека гледачите го сметаат актуелниот претседател Ѓорге Иванов како победник во двочасовниот дуел.

Иванов собрал најмногу донации

Вест - 09.04.2014

За првите 10 дена од изборната кампања, од 24 март до втори април, најмногу пари во изборната кампања потрошил кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ Ѓорге Иванов. Од вкупно 595 донатори, Иванов навел дека собрал ...

Пендаровски: Им чепнав во осилото за името!

Фокус - 09.04.2014

Кандидатот за претседател на СДСМ, Стево Пендаровски, синоќа пред кичевчани уште еднаш го повтори својот став за името, истакнувајќи дека народот мора да даде легитимитет за ова важно прашање.

(ФОТО) Пендаровски: Одиме на двојна победа

Утрински - 09.04.2014

КРУШЕВО - Кандидатот за претседател од коалицијата предводена од СДСМ, Стево Пендаровски, попладнево од пред Туристичкото биро на општина Крушево повика на општа мобилизација на првиот круг од ...

Пендаровски не се изјасни, кој е неговиот став за името?

Канал5 - 09.04.2014

Кој е ставот на Пендаровски за името, кој јавно се изјасни дека тоа ќе го стори откако ќе добие легитимитет. За експертите нејасно е дали со ова ставот на Пендаровски е истиот како на лидерот на ...

Заев го повикува Груевски на дуел

24 Вести - 09.04.2014

Наместо Македонија да е лидер во регионот, таа е на опашката. Оваа власт ја донесе државата на дното. Не може да ја извади еден човек, туку силата на граѓаните, порача кандидатот за претседател од ...

(ФОТО) Пендаровски: Да го спречиме фалсификатот на народната волја

Утрински - 09.04.2014

Стево Пендаровски, кандидатот за претседател на СДСМ, од митингот во Прилеп ги повика граѓаните да не дозволат да успее идејата за фалсификување на волјата на народот.

Пендаровски од Прилеп: да спречиме изборен фалсификат

Телма - 09.04.2014

Власта развива мрежа за фалсификување на народната волја, но масовно да се спротивставиме и да излеземе на гласање, порача во Прилеп Стево Пендаровски Пред два три дена започна да се развива мрежата ...

Кој ќе победи на претседателските?

Нова ТВ - 09.04.2014

Две истражувања на јавното мислење, два различни резултати. Едните во корист на Пендаровски другите за Иванов. Дебата со Владимир Божиновски ИПИ и Никола Спасов ...

Пендаровски: Еднаквост за сите, Македонија обединета во различностите

Нова ТВ - 09.04.2014

-Сите улици кои ги гледате низ селото се со кал. Пред избори ќе ни стават малку асфалт и потоа си заминуваат. И се така до наредните избори веќе осум години. Училиштето со години не ни е изградено.

ГАЛЕРИЈА+ВИДЕО Пендаровски: Мојот концепт е еднаквост за сите, Македонија обединета во различностите

+инфо - 09.04.2014

Претседателскиот кандидат Стево Пендаровски пред жителите на селото Алданци и Житоште вети дека ќе биде претседател кој ќе биде на страната на сите граѓани.

Пендаровски: Мојот концепт е еднаквост за сите

Алфа - 09.04.2014

Претседателскиот кандидат на СДСМ Стево Пендаровски денеска имаше средби со жителите на селата Алданци, Норово, Житоше, Црнилиште во прилепско-крушевскиот регион.

(ВИДЕО) Илјадници луѓе го поддржаа Пендаровски на плоштадот во Прилеп

А1 On - 09.04.2014

Прилепчани масовно го поддржаа кандидатот за Претседател Стево Пендаровски. Граѓаните во огромен број дојдоа да го слушнат Стево Пендаровски. Прилеп најави големи ПРОМЕНИ на 13-ти ...

(ВИДЕО) СДММ Прилеп: Македонија заслужува промени и вистински Претседател

А1 On - 09.04.2014

Македонија и сите кои живеат во неа заслужуваат ПРОМЕНИ и вистински Претседател! Младите не сакаат Македонија која ќе биде окована во минатото, туку ПРОМЕНИ за прогресивна и развиена Македонија која ...

ГАЛЕРИЈА+ВИДЕО Прилеп е со Стево Пендаровски

+инфо - 09.04.2014

Прилепчани со огромна поддршка и овации го дочекаа кандидатот за претседател Стево Пендаровски на градскиот плоштад. -Јас не можам сам, ми требате вие и вашата сила.

(ВИДЕО) Заев: Нека не се крие Груевски зад пратеничкиот имунитет

А1 On - 09.04.2014

Денеска во штипската населба Сењак, на голем граѓански собир се обрати претседателот на СДСМ, Зоран Заев и носителот на кандидатската листа на пратеници од третата изборна единица Марјанчо Николов.

ВИДЕО: Масовна поддршка на Пендаровски во крушевско

А1 On - 09.04.2014

Три дена пред избори ни ветуваат субвенции преку усни договори, се пожалија земјоделци во селото Пашино Рувци пред претседателскиот кандидат, Стево Пендаровски. Велат нивната мака нокој не ја цени.

Дали Пендаровски бара да се свитка кичмата за името како неговиот партиски лидер Заев?

Press24 - 09.04.2014

Кандидатот за претседател на СДСМ, Стево Пендаровски не го открива својот став за прашањето за името, туку истакнува дека единствено се залагал за личен консензус и државен статус.

ГАЛЕРИЈА+ВИДЕО Заев: Груевски нека не се крие зад пратеничкиот имунитет

+инфо - 09.04.2014

Претседателот на СДСМ Зоран Заев денеска во штипската населба Сењак, на голем граѓански собир повика на 13 април граѓаните да гласаат за промени. - Сите ние да бидеме заштитници на македонските ...

Пендаровски одржа митинг во Прилеп

МРТ - 09.04.2014

„Граѓанинот пред се, човекот да биде во центарот на нашето внимание и интерес. Тоа ќе биде мојот главен концепт доколку ја добијам вашата доверба и станам претседател на Македонија“, рече Пендаровски ...

(ВИДЕО) Пендаровски: Мојот концепт е еднаквост за сите, Македонија обединета во различностите

А1 On - 09.04.2014

Земјоделски крај. Жителите излегуваат од своите домови да го поздрават претседателскиот кандидат Стево Пендаровски. Ја изразуваат својата поддршка, но ги споделуваат и своите маки.

Заев: Пендаровски ќе биде вистински претседател

Нетпрес - 09.04.2014

Стево Пендаровски ќе биде вистински претседател, рече лидерот на Социјалдемократскиот сојуз, Зоран Заев на на средби со граѓаните од Конче, Рaкитец и Дедино.

ПЕНДАРОВСКИ ОД ПРИЛЕП: Еднаквост за сите!

Телеграф - 09.04.2014

Според Пендаровски, главната причина за иселувањето е што Македонија е изолирана земја Претседателскиот кандидат на СДСМ Стево Пендаровски денеска имаше средби со жителите на селата Алданци, Норово, ...

Пендаровски: Ако си реформатор младите нема да бегаат од државата

Макфакс - 09.04.2014

Претседателскиот кандидат од СДСМ, Стево Пендаровски, во вторникот вечерта одржа митинг пред граѓаните на Кичево од каде ја побара поддршката и вети дека ќе биде претседател кој ќе го почитува секој ...

Пендаровски: Мојот концепт е еднаквост за сите, Македонија обединета во различностите

МКД - 09.04.2014

Сите улици кои ги гледате низ селото се со кал. Пред избори ќе ни стават малку асфалт и потоа си заминуваат. И се така до наредните избори веќе осум години. Училиштето со години не ни е изградено.

Пендаровски во Кичево: Народот мора да му даде легитимитет на важното прашање за името

МКД - 09.04.2014

Ме радува фактот што во Кичево граѓаните успеале да го хармонизираат својот соживот, независно од верската и национална припадност. Шетајќи низ овие простори забележав дека ни фали инфраструктура, ни ...

Пендаровски во Крушево, Кривогаштани, Долнени, Прилеп

А1 On - 09.04.2014

Претседателскиот кандидат, Стево Пендаровски, денеска ќе ги посети Крушево, Кривогаштани, Долнени, Прилеп и околните места. Во 12:30 часот Стево Пендаровски ќе се сретне со жителите на Кривогаштани, ...

(ВИДЕО) Прилепчани до Пендаровски: Вие сте лицето на промените кои сите ги посакуваме

А1 On - 09.04.2014

Прилепчани со огромна поддршка и овации го дочекаа Стево Пендаровски на градскиот плошатад. Вие сте лицето на промените кои сите ги посакуваме, кои ни се потребни, дофрлуваа граѓаните на собирот.

Пендаровски денеска во Крушево, Кривогаштани, Долнени, Прилеп и неколку села

+инфо - 09.04.2014

Кандидатот на СДСМ за претседател на Република Македонија, Стево Пендаровски, денеска ќе ги посети Крушево, Кривогаштани, Долнени, Прилеп и околните места.

ГАЛЕРИЈА+ВИДЕО СДСМ: Граѓаните сакаат вистински претседател

+инфо - 09.04.2014

Младите не сакаат Македонија која ќе биде окована во минатото, туку промени за прогресивна и развиена Македонија која ќе оди напред. Таквите промени ќе започнат на 13-ти Април со изборот на Стево ...

Младите сакаат вистински претседател, а не безгласна буква

Нова ТВ - 09.04.2014

Под мотото „Вистински претседател, а не безгласна буква“, Локалниот клуб на СДММ од Прилеп на градскиот плоштад организираше политички перформанс. На симболичен начин, преку истакнување на главните ...

Пендаровски: Мојот концепт е еднаквост за сите

Сител - 09.04.2014

Претседателскиот кандидат на СДСМ Стево Пендаровски денеска имаше средби со жителите на селата Алданци, Норово, Житоше, Црнилиште во прилепско-крушевскиот регион.

ВИДЕО+ГАЛЕРИЈА Пендаровски: Да им кажеме „не“ и да продолжиме кон подобра Македонија

+инфо - 09.04.2014

Да им кажеме „Не, благодарам“ и да продолжиме заеднички напред кон подобра Македонија, порача денеска во Кривогаштани кандидатот на СДСМ за претседател на Република Македонија, Стево Пендаровски, кој ...

Отоврени врати за Пендаровски, таму каде што ги затвориле за Иванов

Нова ТВ - 09.04.2014

Најголемата мака што ја имаат луѓето во Македонски Брод е иселувањето, поради потребата од егзистенција. На претседателскиот кандидат, Стево Пендаровски, тие се пожалија дека во 21-от век немаат вода ...

Дали Пендаровски бара да се свитка кичмата за името како неговиот партиски лидер Заев?

Курир - 09.04.2014

Кандидатот за претседател на СДСМ, Стево Пендаровски не го открива својот став за прашањето за името, туку истакнува дека единствено се залагал за личен консензус и државен статус.

КРУШЕВО Е СО СТЕВО: На сите анкети опозицијата води! (ВИДЕО, ГАЛЕРИЈА)

Sky - 09.04.2014

Три дена пред избори ни ветуваат субвенции преку усни договори, се пожалија земјоделци во селото Пашино Рувци пред претседателскиот кандидат, Стево Пендаровски. Велат нивната мака нокој не ја цени.

(ВИДЕО): Масовна поддршка на Пендаровски во крушевско

Либертас - 09.04.2014

Три дена пред избори ни ветуваат субвенции преку усни договори, се пожалија земјоделци во селото Пашино Рувци пред претседателскиот кандидат, Стево Пендаровски. Велат нивната мака нокој не ја цени.

Пендаровски во Крушево, Кривогаштани, Долнени, Прилеп

Република - 09.04.2014

Претседателскиот кандидат, Стево Пендаровски, денеска ќе ги посети Крушево, Кривогаштани, Долнени, Прилеп и околните места. Во 12:30 часот Стево Пендаровски ќе се сретне со жителите на Кривогаштани, ...

Пендаровски на средби со граѓаните во прилепско-крушевскиот регион

Република - 09.04.2014

Кандидатот за претседател од коалицијата предводена од СДСМ, Стево Пендаровски, попладнево од општина Крушево повика на општа мобилизација на првиот круг од гласањето на претседателските избори.

Ќе намигнува или ќе ги решава проблемите?! (ВИДЕО)

Sky - 09.04.2014

Пораката на оваа група млади луѓе е дека сакаат промени и дека Македонија заслужува вистински претседател, кој ќе ги штити интересите на граѓаните а не на партијата.

(ФОТО) Заев: Гласот за Стево е глас за промени

Бриф - 09.04.2014

Во Конче, во Ракитец и во Дедино, граѓаните се пожалија на доцнењето и неисплаќањето на субвенциите. Како и на многу други места каде главната дејност е земјоделието велат, откупувачите го понижуваат ...

ЗАЕВ: Гласот за Стево е глас за промени! (ГАЛЕРИЈА)

Sky - 09.04.2014

Во Конче, во Ракитец и во Дедино, граѓаните се пожалија на доцнењето и неисплаќањето на субвенциите. Како и на многу други места каде главната дејност е земјоделието велат, откупувачите го понижуваат ...

ФОТО ПРИЛЕП: ВРИЕ КАКО ВО КОШНИЦА - СИТЕ ЗА СТЕВО ПЕНДАРОВСКИ!

Sky - 09.04.2014

Десетици илјади граѓани излегоа вечерва во Прилеп на големиот митинг на Стево Пендаровски. Погледнете ги ...

Пендаровски во Кичево: Народот мора да му даде легитимитет на важното прашање за името

Тера - 09.04.2014

Ме радува фактот што во Кичево граѓаните успеале да го хармонизираат својот соживот, независно од верската и национална припадност. Шетајќи низ овие простори забележав дека ни фали инфраструктура, ни ...

Пендаровски: Не разбирам зошто ако немаш книшка на ВМРО-ДПМНЕ не добиваш ништо

Локално - 09.04.2014

Претседателскиот кандидат Стево Пендаровски вечерва на преполниот плоштад во Кичево порача дека на 13 април е време граѓаните да отворат нова страница од македонската историја.

(ВИДЕО) Стево: Мојот концепт е еднаквост за сите, Македонија обединета во различностите,

Бриф - 09.04.2014

Земјоделски крај. Жителите излегуваат од своите домови да го поздрават претседателскиот кандидат Стево Пендаровски. Ја изразуваат својата поддршка, но ги споделуваат и своите маки.

Стево Пендаровски во Крушево, Кривогаштани, Долнени, Прилеп и околните места

Sky - 09.04.2014

Претседателскиот кандидат, Стево Пендаровски, денес, среда, 09.04.2014 г., ќе ги посети Крушево, Кривогаштани, Долнени, Прилеп и околните места. Во 12:30 часот Стево Пендаровски ќе се сретне со ...

(ВИДЕО) Илјадници го поддржаа Пендаровски на плоштадот во Прилеп

Либертас - 09.04.2014

Прилепчани масовно го поддржаа кандидатот за Претседател Стево Пендаровски. Граѓаните во огромен број дојдоа да го слушнат Стево Пендаровски. Прилеп најави големи ПРОМЕНИ на 13-ти ...

Пендаровски денеска во Крушево, Кривогаштани, Долнени, Прилеп

Либертас - 09.04.2014

Претседателскиот кандидат, Стево Пендаровски, денес, ќе ги посети Крушево, Кривогаштани, Долнени, Прилеп и околните места. Во 12:30 часот Стево Пендаровски ќе се сретне со жителите на Кривогаштани, а ...

Еве колку народ имаше на вчерашниот митинг на Стево Пендаровски во Прилеп (ГАЛЕРИЈА, ВИДЕО)

Sky - 09.04.2014

Еве колку народ имаше на вчерашниот митинг на Стево Пендаровски во Прилеп (ГАЛЕРИЈА, ...

Пендаровски: Мојот концепт е еднаквост за сите

Република - 09.04.2014

Претседателскиот кандидат на СДСМ Стево Пендаровски денеска имаше средби со жителите на селата Алданци, Норово, Житоше, Црнилиште во прилепско-крушевскиот регион.

Видео илјадници Прилепчани застанаа зад Стево Пендаровски!

Sky - 09.04.2014

Прилепчани масовно го поддржаа кандидатот за Претседател Стево Пендаровски. Граѓаните во огромен број дојдоа да го слушнат Стево Пендаровски. Прилеп најави големи ПРОМЕНИ на 13-ти ...

ПРИЛЕПЧАНИ ДО СТЕВО: Вие сте лицето на промените кои сите ги посакуваме! (ВИДЕО, ГАЛЕРИЈА)

Sky - 09.04.2014

Прилепчани со огромна поддршка и овации го дочекаа Стево Пендаровски на градскиот плошатад. Вие сте лицето на промените кои сите ги посакуваме, кои ни се потребни, дофрлуваа граѓаните на собирот.

Стево денеска во Крушево, Кривогаштани, Долнени и Прилеп

Локално - 09.04.2014

Претседателскиот кандидат, Стево Пендаровски, денес, среда, 09.04.2014 г., ќе ги посети Крушево, Кривогаштани, Долнени, Прилеп и околните места. Во 12:30 часот Стево Пендаровски ќе се сретне со ...

СТЕВО ПЕНДАРОВСКИ: Мојот концепт е еднаквост за сите, Македонија обединета во различностите (ГАЛЕРИЈА)

Sky - 09.04.2014

Земјоделски крај. Жителите излегуваат од своите домови да го поздрават претседателскиот кандидат Стево Пендаровски. Ја изразуваат својата поддршка, но ги споделуваат и своите маки.

(ВИДЕО) Прилепчани до Стево: Вие сте лицето на промените кои сите ги посакуваме

Бриф - 09.04.2014

Прилепчани со огромна поддршка и овации го дочекаа Стево Пендаровски на градскиот плошатад. Вие сте лицето на промените кои сите ги посакуваме, кои ни се потребни, дофрлуваа граѓаните на собирот.

(ВИДЕО) Багески: Мојот претседател ќе биде силен глас, а не безгласна буква и пиун на власта

Бриф - 09.04.2014

Македонија и сите кои живеат во неа заслужуваат ПРОМЕНИ и вистински Претседател! Младите не сакаат Македонија која ќе биде окована во минатото, туку ПРОМЕНИ за прогресивна и развиена Македонија која ...

И Прилеп е со Стево Пендаровски

Локално - 09.04.2014

Прилепчани со огромна поддршка и овации го дочекаа кандидатот за претседател Стево Пендаровски на градскиот плоштад. -Јас не можам сам, ми требате вие и вашата сила.

ФОТО/ВИДЕО - ЗАЕВ РАСПАЛИ ПО ПРЕМИЕРОТ: Нека не се крие Груевски зад пратеничкиот имунитет

Sky - 09.04.2014

Денеска во штипската населба Сењак, на голем граѓански собир се обрати претседателот на СДСМ, Зоран Заев и носителот на кандидатската листа на пратеници од третата изборна единица Марјанчо Николов.

Колку пари потрошија за Кампањи – Пендаровски над 90.000 евра, Иванов 500.000 евра

МК News - 09.04.2014

Во првите десет дена од претседателската кампања, помеѓу 24 март и 2 април, кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ Ѓорѓе Иванов потрошил најмногу пари. Според Државниот завод за ревизија Иванов потрошил двојно ...

(ВИДЕО) Масовна поддршка за Стево Пендаровски во крушевско

Бриф - 09.04.2014

Три дена пред избори ни ветуваат субвенции преку усни договори, се пожалија земјоделци во селото Пашино Рувци пред претседателскиот кандидат, Стево Пендаровски. Велат нивната мака никој не ја цени.

Пендаровски во Крушево, Кривогаштани, Долнени, Прилеп

Бриф - 09.04.2014

Претседателскиот кандидат, Стево Пендаровски, денеска ќе ги посети Крушево, Кривогаштани, Долнени, Прилеп и околните места. Во 12:30 часот Стево Пендаровски ќе се сретне со жителите на Кривогаштани, ...

Дали Пендаровски бара да се свитка кичмата за името како неговиот партиски лидер Заев?

Денешен - 09.04.2014

Кандидатот за претседател на СДСМ, Стево Пендаровски не го открива својот став за прашањето за името, туку истакнува дека единствено се залагал за личен консензус и државен статус.

Пендаровски: Да им кажеме „не“ и да продолжиме кон подобра Македонија

Локално - 09.04.2014

Да им кажеме „Не, благодарам“ и да продолжиме заеднички напред кон подобра Македонија, порача денеска во Кривогаштани кандидатот на СДСМ за претседател на Република Македонија, Стево Пендаровски, кој ...

Пендаровски: Македонија е на опашката во регионот

Н.Македонија - 09.04.2014

-Наместо Македонија да е лидер во регионот, таа е на опашката. Оваа власт ја донесе државата на дното. Не може да ја извади еден човек, туку силата на граѓаните, потенцираше кандидатот за претседател ...

Пендаровски: Меѓуетнички консензус за прашањето за името

Утрински - 08.04.2014

Кандидатот за претседател од Коалицијата предводена од СДСМ, Стево Пендаровски вечерва на митингот во Кичево говореше за актуелните теми и проблеми во Македонија.

Пендаровски во Кичево: Македонија на сите граѓани, а не на малкумина

Алсат-М - 08.04.2014

Кандидатот за претседател од Коалицијата предводена од СДСМ, Стево Пендаровски на денешната средба со граѓани на Кичево порача дека неговиот концепт е „Македонија на сите граѓани, а не на малкумина“.

Пендаровски побара масовна политичка и граѓанска мобилизација

Дневник - 08.04.2014

Само со масовна политичка и граѓанска мобилизација може да се победи власта, порача Стево Пендаровски, претседателскиot кандидат на опозицискиot СДСМ, на прексиноќешниот митинг во Скопје.

Нема компромис за човековите права и за човековото достоинство

Дневник - 08.04.2014

Оставив доволно простор да се пријават сите заинтересирани кандидати за функцијата претседател на Република Македонија. И затоа сметам дека кандидатурата за втор мандат ја објавив навреме, одговара ...

Патриот и претседател

Дневник - 08.04.2014

Kако никогаш досега Македонија се соочува со избор по која патека ќе продолжи да чекори. Изборот е видлив и, за среќа на граѓаните, е многу јасен. Првиот круг од претседателските избори ќе ни даде ...

Пендаровски вети помилување за Бошкоски и Кежаровски

Фокус - 08.04.2014

Стево Пендаровски, кандидатот на СДСМ за претседател, истакна дека би потпишал помилување за Љубе Бошкоски и новинарот Томислав Кежаровски, на вчерашното гостување во телевизијата 24 вести.

Никола Спасов на „Алсат“ одговори на нападите на ВМРО-ДПМНЕ за анкетата објавена во „Фокус“

Фокус - 08.04.2014

Погледнете го видео-клипот од емисијата „15 минути“ на телевизијата Алсат-М во која гостуваше Никола Спасов од агенцијата „Рејтинг“. Откако пред неколку денови на веб-сајтот на „Фокус“ беше објавена ...

„15 минути“ со директорот на агенцијата „Рејтинг“

Алсат-М - 08.04.2014

Анкетата на агенцијата „Рејтинг“, изработена за потребите на неделникот „Фокус“, која покажа предност на претседателскиот кандидат Стево Пендаровски во однос на неговиот ривал Ѓорге Иванов, ...

Пендаровски бара дуел со Груевски, Иванов не бил негово ниво

Канал5 - 08.04.2014

Пендаровски на дебатата на кандидатите за претседател на Македонската радио телевизија не му реплицирал на неговиот противкандидат Иванов затоа што сакал да дебатира со премиерот.

Аналитичари: Ароганцијата на Пендаровски – навреда до гласачите

Канал5 - 08.04.2014

Ароганција и конфузија во ставовите, навреди кон политичките противници – Пендаровски се повеќе личи на неговиот поранешен шеф Црвенковски. Според аналитичарите, со арогантните и навредливи изјави ...

Не се штедат пари за кампања

Утрински - 08.04.2014

Сметката на кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ отишла во минус над 273 илјади евра Во првите десет дена од изборната кампања претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ Ѓорге Иванов потрошил најмногу пари за ...

Иванов во кампањата потрошил 500.000 евра

Телма - 08.04.2014

Во првиот дел од кампањата Ѓорге Иванов потрошил близу 500 илјади евра, а Стево Пендаровски пет пати помалку пари. Големи разлики во финансиските извештаи кои четворицата претседателски кандидати ги ...

Пендаровски во Кичево: Македонија на сите граѓани, а не на малкумина

Канал5 - 08.04.2014

Кандидатот за претседател од Коалицијата предводена од СДСМ, Стево Пендаровски на денешната средба со граѓани на Кичево порача дека неговиот концепт е „Македонија на сите граѓани, а не на малкумина“.

Пендаровски: Вие не сте граѓани од втор ред

24 Вести - 08.04.2014

Вие не сте граѓани од втор ред, вие сте граѓани на Република Македонија, имате државјанство на оваа земја во којашто сите имаме истите права, порача кандидатот за претседател Стево Пендаровски на ...

Пендаровски од Кичево: не дозволете да ве манипулираат

Телма - 08.04.2014

Владата во изминатите 8 години направи поделби меѓу граѓаните по сите основи, враќајки ја државата назад речиси две децении, оцени Пендаровски. Со мојот став за името им чепнав во осилотo, за ...

Заев го повика Груевски на дуел-Пендаровски: Меѓуетнички консензус за прашањето за името

Канал5 - 08.04.2014

Знаеме дека ако сакаме граѓаните да ја променат оваа власт мора да се промени Социјалдемократскиот сојуз. Затоа излеговме со нов концепт на кандидатски листи.

Заев и Шекеринска во Пелагонискиот регион

Алсат-М - 08.04.2014

Караванот на СДСМ предводен од првите луѓе на таа партија Зоран Заев и Радмила Шеќеринска, попладнево ги посетија пелагониските села Беранци, Српци, Могила и Будаково, а вечерва престојуваа и во ...

Заев и Шекеринска во Пелагонискиот регион

Утрински - 08.04.2014

Караванот на СДСМ предводен од првите луѓе на таа партија Зоран Заев и Радмила Шеќеринска, попладнево ги посетија пелагониските села Беранци, Српци, Могила и Будаково, а вечерва престојуваа и во ...

ВИДЕО Поддршка за Пендаровски од жените

+инфо - 08.04.2014

Кандидатот за претседател на СДСМ, Стево Пендаровски синоќа ја заврши својата посета на средба со жените од неколку женски организации. Ним им порача да ги носат мажите на гласање, ама тие да решат ...

Пендаровски побара поддршка за промени во Македонија

Макфакс - 08.04.2014

Продолжува карванот на претседателскиот кандидат од СДСМ, Стево Пендаровски, низ скопските општини. Во понеделникот тој ја посети населбата „Кисела Вода“ и од жителите на оваа населба ја побара ...

ВИДЕО: Пендаровски директно ги негира Заев и Шекеринска дека е ново лице

Курир - 08.04.2014

Кандидатот за претседател на Република Македонија, од СДСМ, Стево Пендаровски, во вчерашното интервју за „24 Вести“ ги негираше исказите на Зоран Заев и Радмила Шекеринска.

Кандидатот за претседател, Пендаровски денеска во кичевско

А1 On - 08.04.2014

Претседателскиот кандидат, Стево Пендаровски, денеска е во Кичево и населените места во околината. Во 14:30 часот е на средби со жителите во месноста Бела Кула, а предвидени се и прошетки и средби со ...

Пендаровски: Не можам да ви го кажам мојот став за името! (ВИДЕО)

Курир - 08.04.2014

Претседателскиот кандидат на СДСМ, Стево Пендаровски, повторно без јасен и концизен став за прашањето за името при неговото гостување на 24 Вести. Пендаровски не го откри неговиот личен став за ...

ЗАЕВ: Најавуваме промени и воскреснување на слободата

Телеграф - 08.04.2014

Сите граѓани на Македонија треба целосно да бидат вклучени во општеството, не да се говори за вашите проблеми само на одбележувањето на овој ден, порача кандидатот за претседател од СДСМ Караванот на ...

Пендаровски: Ќе ги помилувам Бошкоски и Кежаровски

А1 On - 08.04.2014

Претседателскиот кандидат на СДСМ, професорот Стево Пендаровски најави дека доколку ја извојува трката за шеф на државата ќе ги помилува новинарот Томислав Кежаровски и Љубе Бошкоски.

Пендаровски по стапките на својот ментор- немало да го потпише Законот за Буџет

Курир - 08.04.2014

Деструктивните политики кои ги практикуваше неговиот ментор Бранко Црвенковски, очигледно се репер за претседателскиот кандидат на СДСМ, Стево Пендаровски.

ПЕНДАРОВСКИ: Држава што прави разлика меѓу граѓаните е лоша држава

Телеграф - 08.04.2014

Кандидатот за претседател од коалицијата предводена од СДСМ, Стево Пендаровски, на граѓаните од Македонски Брод им се обрати за нивниот проблем со иселувањето во обид на егзистенција.

(ВИДЕО) Пендаровски: Груевски е креаторот на лошите политики

А1 On - 08.04.2014

Претседателскиот кандидат Стево Пендаровски ги продолжи средбите со граѓаните низ скопските населени места. Пендаровски во скопската општина Кисела Вода беше пречекан со овации и воодушевување од ...

ВИДЕО: Стево ист како Бранко – ароганција и навреди

Нетпрес - 08.04.2014

Очигледно дека покрај гестикулациите, Стево Пендаровски од неговиот политички ментор и гуру Бранко Црвенковски ги наследил и ароганцијата, самобендисаноста, омаловажувањата и ширењето навреди.

Пендаровски денеска во Кичевско и Македонски брод

+инфо - 08.04.2014

Претседателскиот кандидат Стево Пендаровски денеска ќе ги посети Кичево и населените места во околината. Во 14.30 часот ќе се сретне со жителите во месноста Бела Кула, а предвидени се и прошетки и ...

Ароганција, навреди и потценување на сите кандидати - Се вади ли Пендаровски за катастрофалниот настап на дебатата?

Алфа - 08.04.2014

Врв на ароганцијата, поитичко и етичко самоубиство на јавна сцена, ова е сљамо дел од толкувањата на аналитичарите на изјавата на кандидатот на СДСМ Стево Пендаровски, дека не му билоќеиф да дебатира ...

(ВИДЕО) Пендаровски: Не можам да ви го кажам мојот став за името

Нетпрес - 08.04.2014

Претседателскиот кандидат на СДСМ, Стево Пендаровски, повторно без јасен и концизен став за прашањето за името при неговото гостување на 24 Вести. Пендаровски не го откри неговиот личен став за ...

Кампања: Иванов потрошил пола милион евра, а Халими ни денар

Нова ТВ - 08.04.2014

Во првите десет дена од претседателската кампања, помеѓу 24 март и 2 април, кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ Ѓорѓе Иванов потрошил најмногу пари. Според Државниот завод за ревизија Иванов потрошил двојно ...

ГАЛЕРИЈА Пендаровски во Кичево на прослава на Денот на Ромите

+инфо - 08.04.2014

Македонија на сите граѓани, а не на малкумина е мојот концепт, порача кандидатот на СДСМ за претседател на Република Македонија, Стево Пендаровски, на денешната прва средба со граѓани на Кичево.

Според експертите Пендаровски се обидува да биде копија на Црвенковски

Сител - 08.04.2014

Катастрофата на тв соочувањето на МТВ Пендаровски реши да ја маскира со ароганција. По поразот со 5:1 од претседателот Иванов на ТВ дебатата на јавниот сервис, Пендаровски се оправда со изјава во ...

ГАЛЕРИЈА+ВИДЕО Пендаровски: Не разбирам зошто ако немаш книшка на ВМРО-ДПМНЕ не добиваш ништо

+инфо - 08.04.2014

Претседателскиот кандидат Стево Пендаровски вечерва на преполниот плоштад во Кичево порача дека на 13 април е време граѓаните да отворат нова страница од македонската историја.

(ВИДЕО) Пендаровски: Не разбирам зошто ако немаш книшка на ВМРО-ДПМНЕ не добиваш ништо

А1 On - 08.04.2014

Со овации на плоштадот во Кичево вечерва беше пречекан претседателскиот кандидат Стево Пендаровски. -Вие најдобро ја знаете разликата. За среќа, лошата политика во изминативе години не го расипа ...

Почетната на Фејсбук со ликот на Пендаровски

+инфо - 08.04.2014

При најавување и одлогирање од фејсбук, практичнот насловната на оваа социјална мрежа е со ликот на кандидатот за претседател на СДСМ, Стево Пендаровски и со неговиот слоган во предизборната кампања ...

Боцевски: Иванов сигурен, Пендаровски неподготвен на ТВ-дебатата

МРТ - 08.04.2014

Според поранешниот вицепремиер и политички аналитичар Ивица Боцевски, правилна е одлуката на Иванов да не се појави на ова ТВ-соочување. Вели – место за дебата е јавниот сервис, а не приватни ...

(ВИДЕО) СДСМ: Отворени врати за Пендаровски таму кајшто ги затвориле за Иванов

А1 On - 08.04.2014

Најголемата мака што ја имаат луѓето во Македонски Брод е иселувањето, поради потребата од егзистенција. На претседателскиот кандидат, Стево Пендаровски, тие се пожалија дека во 21-от век немаат вода ...

ГАЛЕРИЈА + ВИДЕО Отворени врати за Пендаровски таму кадешто ги затвориле за Иванов

+инфо - 08.04.2014

СДСМ соопшти дека на денешните народни собири на нејзиниот кандидат за претседател, Стево Пендаровски, му биле отворени вратите таму каде што неговиот противкандидат од владејачката партија, Ѓорге ...

Пендаровски: Не можам да ви го кажам мојот став за името (ВИДЕО)

Press24 - 08.04.2014

Пендаровски не го откри неговиот личен став за името, туку само го повтори она што јавноста веќе го знае, дека се залагал за државен консензус и државен став.

Пендаровски по стапките на својот ментор – немало да го потпише Законот за Буџет

Нетпрес - 08.04.2014

Деструктивните политики кои ги практикуваше неговиот ментор Бранко Црвенковски, очигледно се репер за претседателскиот кандидат на СДСМ, Стево Пендаровски.

Стево ист како Бранко - ароганција и навреди (ВИДЕО)

Курир - 08.04.2014

Очигледно дека покрај гестикулациите, Стево Пендаровски од неговиот политички ментор и гуру Бранко Црвенковски ги наследил и ароганцијата, самобендисаноста и ширењето навреди.

КАМПАЊА: Пендаровски потрошил над 90.000 евра, а Иванов повеќе од 500.000 евра

Телеграф - 08.04.2014

Според податоците од Државниот завод за ревизија, во периодот од 24 март до 2 април, најмногу потрошил кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ и актуелен претседател, Ѓорѓе Иванов Повеќе од 600.000 евра потрошиле ...

Пендаровски продолжува да тоне, и Ванковска со осуда за настапите

Курир - 08.04.2014

Професорката Билјана Ванковска го осуди настапот на претседателскиот кандидат на СДСМ, Стево Пендаровски при вечерашното гостување на телевизијата 24 Вести.

Иванов потрошил 500.000 евра, Халими ниту денар

+инфо - 08.04.2014

Во првите десет дена од претседателската кампања, помеѓу 24 март и 2 април, кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ Ѓорѓе Иванов потрошил најмногу пари од четворицата кандидати.

(ВИДЕО) Пендаровски од Кичево: Не дозволувајте да ги купуваат вашите гласови

А1 On - 08.04.2014

Македонија на сите граѓани, а не на малкумина е мојот концепт, порача кандидатот за претседател Стево Пендаровски на денешната прва средба со граѓани на Кичево.

Пендаровски: Ромите не се граѓани од втор ред

Нова ТВ - 08.04.2014

Кандидатот на СДСМ Стево Пендаровски денес бепе во кичевскиот регион каде што порача дека "Македонија е на сите граѓани, а не на малкумина е мојот концепт".

Ванковска со осуда за настапите на Пендаровски

Денешен - 08.04.2014

Професорката Билјана Ванковска го осуди настапот на претседателскиот кандидат на СДСМ, Стево Пендаровски при вечерашното гостување на телевизијата 24 Вести.

Пендаровски вети помилуање за Бошкоски и Кежаровски

Бриф - 08.04.2014

Стево Пендаровски, кандидатот на СДСМ за претседател, истакна дека би потпишал помилување за Љубе Бошкоски и новинарот Томислав Кежаровски, на вчерашното гостување во телевизијата 24 вести.

Пендаровски вети помилување за Бошкоски и Кежаровски

Sky - 08.04.2014

Стево Пендаровски, кандидатот на СДСМ за претседател, истакна дека би потпишал помилување за Љубе Бошкоски и новинарот Томислав Кежаровски, на вчерашното гостување во телевизијата 24 вести.

ВИДЕО: Никола Спасов од „Рејтинг“ одговара на нападите на ВМРО-ДПМНЕ за анкетата за претседателските

Sky - 08.04.2014

Во продолжение ви ја пренесуваме емисијата „15 минути“ на Алсат-М телевизија каде гостин беше Никола Спасов од агенцијата „Рејтинг“. Тема на ова издание беше анкетата која ја објави агенцијата на ...