TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Тимошенко: Путин засекогаш ја загуби Украина

24 Вести - 23.03.2014

Рускиот претседател Владимир Путин засекогаш ја загуби Украина, со одлуката да го анектира Крим, оцени поранешната украинска премиерка, Јулија Тимошенко.

Тимошенко: Путин засекогаш ја загуби Украина

Вест - 23.03.2014

Рускиот претседател Владимир Путин засекогаш ја загуби Украина, со одлуката да го анектира Крим, вели поранешната украинска премиерка, Јулија Тимошенко.

Tимошенко: Путин засекогаш ја загуби Украина

Телма - 23.03.2014

Рускиот претседател Владимир Путин засекогаш ја загуби Украина, со одлуката да го анектира Крим, оцени поранешната украинска премиерка, Јулија Тимошенко.

Акцијата на руската војска на Крим не била планирана?

Телма - 23.03.2014

Рускиот амбасадор во Европската унија, Владимир Чизов изјави денеска дека операцијата на руската војска во Крим „воопшто не била планирана“. Во разговор за БиБи-Си Чизов вели дека „повторното ...

Престрелки во воените бази на Крим

Deutsche Welle - 23.03.2014

Ригорозно руските милиционери ги преземаат воените институции на Крим. Заземен е и еден од последните украински воени бродови. Состојбата е експлозивна.

Русија досега зазела 189 воени објекти – Хејг се заканува со изолација

Канал5 - 23.03.2014

Шефот на британската дипломатија, Вилијам Хејг ја предупреди Русија дека ќе се соочи со долгорочна изолација и стагнација поради актуелната криза во Украина.

Москва ветува одговор, ЕУ најавува нови санкции

24 Вести - 23.03.2014

Европа се соочува со енергетска криза, откако Москва се закани дека ќе воведе соодветни санкции, а новиот премиер на Украина Арсениј Јацењук изјави дека неговата земја може да се соочи со недостиг на ...

Тимошенко: Путин засекогаш ја загуби Украина

+инфо - 23.03.2014

Рускиот претседател Владимир Путин засекогаш ја загуби Украина, со одлуката да го анектира Крим, оцени поранешната украинска премиерка, Јулија Тимошенко.

ТИМОШЕНКО: Путин засекогаш ја загуби Украина

Телеграф - 23.03.2014

Таа ги повика Украинците да бидат подготвени да се борат во случај на руска инвазија Рускиот претседател Владимир Путин засекогаш ја загуби Украина, со одлуката да го анектира Крим, оцени поранешната ...

Хејг ја предупреди Русија на „долга изолација“ од меѓународната заедница

+инфо - 23.03.2014

Британскиот министер за надворешни работи, Вилијам Хејг, ја предупреди денеска Русија на можноста од „долга изолација и стагнација“ поради кризата во Украина.

Тимошенко: Путин засекогаш ја загуби Украина

Алфа - 23.03.2014

Рускиот претседател Владимир Путин засекогаш ја загуби Украина, со одлуката да го анектира Крим, оцени поранешната украинска премиерка, Јулија Тимошенко.

Хејг ја предупреди Русија на „долга изолација“ од меѓународната заедница

А1 On - 23.03.2014

Британскиот министер за надворешни работи, Вилијам Хејг, ја предупреди денеска Русија на можноста од „долга изолација и стагнација“ поради кризата во Украина.

ХЕЈГ ЈА ПРЕДУПРЕДИ РУСИЈА: Ќе бидете долго изолирани

Телеграф - 23.03.2014

Британија веќе забрани извоз на оружје во Русија, а Хејг ги повика и сојузниците трајно да ја ограничат продажбата на оружје на Русија Британскиот министер за надворешни работи Вилијам Хејг ја ...

Владимир Чизов: Руската операција во Крим не беше планирана

Сител - 23.03.2014

Рускиот амбасадор во Европската унија, Владимир Чизов изјави денеска дека операцијата на руската војска во Крим „воопшто не била планирана“. Во разговор за БиБи-Си Чизов вели дека „повторното ...

Чизов: Руската операција во Крим не беше планирана

Курир - 23.03.2014

Рускиот амбасадор во Европската унија, Владимир Чизов изјави денеска дека операцијата на руската војска во Крим „воопшто не била планирана“. Во разговор за БиБи-Си Чизов вели дека „повторното ...

Чизов: Руската операција во Крим не беше планирана

А1 On - 23.03.2014

Рускиот амбасадор во Европската унија, Владимир Чизов изјави денеска дека операцијата на руската војска во Крим „воопшто не била планирана“. Во разговор за БиБи-Си Чизов вели дека „повторното ...

Тимошенко: Путин засекогаш ја загуби Украина

Курир - 23.03.2014

Рускиот претседател Владимир Путин засекогаш ја загуби Украина, со одлуката да го анектира Крим, оцени поранешната украинска премиерка, Јулија Тимошенко.

Украинската флота добила наредба да пука, но не пукала

+инфо - 23.03.2014

Капетаните на украинските воени бродови, од кои многу беа преземени со упад од страна на проруски сили во изминатите денови на Крим, имаа наредба да пукаат, но не го сторија тоа, изјави денеска ...

Украинската флота доби наредба да пука, но не го стори тоа

А1 On - 23.03.2014

Капетаните на украинските воени бродови, од кои многу беа преземени со упад од страна на проруски сили во изминатите денови на Крим, имаа наредба да пукаат, но не го сторија тоа, изјави денеска ...

Москва - Крим е веќе под руска воена контрола

Inpress - 23.03.2014

Москва, 23. март 2014 (ИНПРЕС) Крим веќе е дел од реонот на воена контрола на Русија, објави Москва откако елитен руски одред, поддржан од оклопни возила упадна во украинска воздухопловна база во ...

Украинските политичари ја уништуваaт Украина, македонските одат по нивниот пат

МКД - 23.03.2014

Украинците се блиски до Македонците не само според историската судбина, туку и затоа што не учат од својата историја. Украинската земја и население биле покорувани од Полјаци, Литванци, Руси и ...

Тимошенко - Путин засекогаш ја изгуби Украина

Inpress - 23.03.2014

Киев, 23. март 2014 (ИНПРЕС) Владимир Путин засекогаш ја изгуби Украина и ни објави војна, вели поранешната премиерка на Украина Јулија Тимошенко. Тимошенко, која помина три години во затвор поради, ...

ТИМОШЕНКО: Путин засекогаш ја загуби Украина

Економски - 23.03.2014

Рускиот претседател Владимир Путин засекогаш ја загуби Украина, со одлуката да го анектира Крим, оцени поранешната украинска премиерка, Јулија Тимошенко.

Тимошенко: Путин засекогаш ја загуби Украина

Сител - 23.03.2014

Рускиот претседател Владимир Путин засекогаш ја загуби Украина, со одлуката да го анектира Крим, оцени поранешната украинска премиерка, Јулија Тимошенко.

Само факти: Косово VS Крим – „Добра независност“ VS „Лош референдум“

МКД - 23.03.2014

Западот засега одбива да ја признае одлуката на Крим да се отцепи од Украина. Сепак, Косово, кое беше дел од Србија, исто така се отцепи од својата матична земја, но е признаено од САД и од поголем ...

Лукашенко - анексијата на Крим е „лош преседан“

Р.С.Европа - 23.03.2014

Анексијата на Крим е „лош преседан“, но сега регионот „ де факто“ е дел од Русија, изјави белорускиот претседател Александар Лукашенко. Запрашан околу неговото одбивање да ја поддржи руската анексија ...

Хејг: Русија ќе се соочи со долгорочна „изолација и стагнација“

МКД - 23.03.2014

Шефот на британската дипломатија Вилијам Хејг ја предупредил Русија дека ќе се соочи со долгорочна „изолација и стагнација“ поради актуелната криза во Украина.

Хејг ја предупреди Русија на „долга изолација“ од меѓународната заедница

Сител - 23.03.2014

Британскиот министер за надворешни работи Вилијам Хејг ја предупреди денеска Русија на можноста од „долга изолација и стагнација“ поради кризата во Украина.

Лукашенко: Крим е „де факто“ дел од Русија

Нетпрес - 23.03.2014

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко изјави дека Криме „де факто“ е дел од Русија и дека врз него никој не вршел притисок да ги признае или не, резултатите од референдумот одржан на 16 ...

Кримската криза: дали ова е почетокот на Трета светска војна?

МКД - 23.03.2014

Битката меѓу Русија и Украина за Крим беше тема на дискусија во повеќето земји низ целиот свет. Сепак, неодамнешното вклучување на САД се чини дека уште повеќе ќе ги зголеми тензиите меѓу ...

Владимир Чизов: Руската операција во Крим не беше планирана

+инфо - 23.03.2014

Рускиот амбасадор во Европската унија, Владимир Чизов изјави денеска дека операцијата на руската војска во Крим „воопшто не била планирана“. Во разговор за Би-Би-Си Чизов вели дека „повторното ...

Тимошенко: Путин засекогаш ја изгуби Украина со одлуката да го анкетира Крим

Press24 - 23.03.2014

Според поранешната украинска премиерка, Јулија Тимошенко, рускиот претседател Владимир Путин со одлуката да го анектира Крим, засекогаш ја загуби Украина.

Лукашенко: Белорусија дефакто гo признава Крим во составот на Русија

Макфакс - 23.03.2014

Белорускиот челник Александар Лукашенко, кој за западот е автократ близок на Русија во Минск за новинарите изјави дека Белорусија дефакто го признала Крим како дел од Русија, иако смета дека Украина ...

Крим може да си обезбеди економска независност

Руска реч - 23.03.2014

Украинските власти му се закануваат на Крим дека ќе ја исклучат водата, електричната енергија и оти ќе воведат други санкции. Но, руските стручњаци сепак сметаат дека Крим може, иако не веднаш, да се ...

Руското знаме над 189 воени објекти на Крим, НАТО загрижен за Приднестровје

Макфакс - 23.03.2014

Руското знаме досега е подигнато над 189 украински воени објекти на Крим, објави руското министерство за добрана во неделата, а истовремено врховниот воен командант на НАТО изјави дека Русија на ...

Се зголемуваат шансите за војна меѓу Украина и Русија

Р.С.Европа - 23.03.2014

Не знаеме што има Путин на ум. Затоа оваа ситуација станува поексплозивна отколку пред една недела, рече украинскиот министер за надворешни работи, Андриј Дешчицја.

Тимошенко: Путин засекогаш ја загуби Украина

А1 On - 23.03.2014

Рускиот претседател Владимир Путин засекогаш ја загуби Украина, со одлуката да го анектира Крим, оцени поранешната украинска премиерка, Јулија Тимошенко.

Украинските капетани имале наредба за пукање, но не го сториле тоа

Телеграф - 23.03.2014

Тоа е направено за да се избегне крвопролевање, тврди украинскиот министер за одбрана Игор Тењух Капетаните на украинските воени бродови, од кои многу беа преземени со упад од страна на проруски сили ...

Белорусија го призна Крим во составот на Русија

Руска реч - 23.03.2014

Белорусија де-факто го призна Крим како дел од територијата на Русија, пренесува РИА „Новости“. „Де-факто Крим стана дел од Русија, и ситуацијата така и се развива“, изјави претседателот на државата, ...

Путин и Меркел разговараа за ситуацијата после влегувањето на Крим во составот на Русија

Руска реч - 23.03.2014

Претседателот на Русија, Владимир Путин, разговараше со кацеларката на Федерална Република Германија, Ангела Меркел, за ситуацијата после приклучувањето на Крим во составот на Русија, известено е на ...

Крим е под целосна воена контрола на Русија

Либертас - 23.03.2014

Крим веќе е дел од реонот на воена контрола на Русија објавија руските власти откако елитен руски одред, поддржан од оклопни возила упадна во украинска воздухопловна база во Крим.

Стефан Влахов-Мицов: САД преку македонските Албанци, ја уриваат македонската држава

Денешен - 23.03.2014

Украинците се блиски до Македонците не само според историската судбина, туку и затоа што не учат од својата историја. Украинската земја и население биле покорувани од Полјаци, Литванци, Руси и ...

Хејг ја предупредува Русија на можноста од изолација и стагнација

Либертас - 23.03.2014

Британскиот министер за надворешни работи Вилијам Хејг ја предупреди денеска Русија на можноста од „долга изолација и стагнација“ поради кризата во Украина.

Тимошенко: Путин засекогаш ја загуби Украина

Бриф - 23.03.2014

Рускиот претседател Владимир Путин засекогаш ја загуби Украина, со одлуката да го анектира Крим, оцени поранешната украинска премиерка, Јулија Тимошенко.

Лукашенко ја критикуваше Русија за анексијата на Крим

Локално - 23.03.2014

Рускиот претседател Владимир Путин не успеа да добие поддршка за анексијата на украинскиот полуостров Крим од најблискиот сојузник на поранешниот СССР – претседателот на Белорусија Александар ...

Крим (ШОКАНТНО ФОТО): Заеднички погреб на проруски и украински војник

Бриф - 23.03.2014

Фотографијата која е објавена, кога единствените две жртви на руското превземање на Крим се погребуваат заедно, покажува колку народот во Украина, и на Крим, се смета за близок еден со друг и зошто ...

Украинската флота доби наредба да пука, но не го стори тоа, тврди украинскиот министер за одбрана

Бриф - 23.03.2014

Капетаните на украинските воени бродови, од кои многу беа преземени со упад од страна на проруски сили во изминатите денови на Крим, имаа наредба да пукаат, но не го сторија тоа, изјави денеска ...

Турчинов: Висок командант на воздухопловните сили е киднапиран и го држат на Крим

Вечер Прес - 23.03.2014

Во меѓувреме, украинските бродови кои се наоѓаат во Кримското езеро Донузлав, се подготвуваат за напад. Ова го соопшти шефот на прес-службата на Министерството за одбрана Владислав Селозников.

Тимошенко: „Путин засекогаш ја изгуби Украина“

Либертас - 23.03.2014

Рускиот претседател Владимир Путин засекогаш ја загуби Украина, со одлуката да го анектира Крим, оцени поранешната украинска премиерка, Јулија Тимошенко.

Тимошенко повика на подготвеност против руската инвазија

Локално - 23.03.2014

Рускиот претседател Владимир Путин засекогаш ја загуби Украина, со одлуката да го анектира Крим, оцени поранешната украинска премиерка, Јулија Тимошенко.

Обама доаѓа во Европа поради Украина, кримските Татари подготвуваат изненадување за окупаторите

Локално - 23.03.2014

Претседателот на САД Барак Обама во понеделник ја започнува европска турнеја . Во неговата програма се планирани средби со лидерите на водечките земји во светот и влијателни меѓународни организации ...

Капетаните на украинските бродови имале наредба да се бранат со употреба на сила

Либертас - 23.03.2014

Капетаните на украинските воени бродови, од кои многу беа преземени од проруски сили во изминатите денови, имаа наредба да пукаат, но тоа не го сторија тоа, изјави денеска украинскиот министер за ...

Паднаа вкупно 189 украински бази и институции

Локално - 23.03.2014

Руското знаме се вее на над 189 украински воени објекти и институции во Крим , соопшти агенцијата Интерфакс . Властите на полуостровот тврдат дека заедно со руските сили контролираат најмалку ...

Владимир Путин и Ангела Меркел разговараа за ситуацијата по пристапувањето на Крим кон Русија

Локално - 23.03.2014

Претседателот на Русија Владимир Путин разговараше со германската канцеларка Ангела Меркел за ситуацијата по пристапувањето на Крим кон Руската Федерација , јави прес-службата на Кремљ , цитирана од ...

Украина:Руската армија е подготвена да не нападне во секој момент

Локално - 23.03.2014

Руската армија е подготвена да ја нападне Украина секој момент ,предупреди секретарот на Советот за национална безбедност и одбрана на Украина Андреј Парубиј .

Украинската флота се подготвува за напад

Локално - 23.03.2014

Украинските бродови кои се наоѓаат во Кримската езеро Донузлав , се подготвуваат за напад . Ова го соопшти шефот на прес-службата на Министерството за одбрана Владислав Селозников .

Владимир Чизов: Руската операција во Крим не беше планирана

Н.Македонија - 23.03.2014

Рускиот амбасадор во Европската унија, Владимир Чизов изјави денеска дека операцијата на руската војска во Крим „воопшто не била планирана“ Во разговор за БиБи-Си Чизов вели дека „повторното ...

Руски милиционери ги преземаат воените објекти на Крим

Н.Македонија - 23.03.2014

Ригорозно руските милиционери ги преземаат воените институции на Крим. Заземен е и еден од последните украински воени бродови. Состојбата е експлозивна.

Митинг во Доњецк со барање за референдум како тој во Крим

Канал5 - 22.03.2014

Повеќе од пет илјади лица се собраа денеска на прорускиот митинг во Доњецк во источна Украина, со барање да се распише референдум, како тој во Крим. Демонстрантите подигнаа неколку шатори, како ...

Пограничната служба на Украина еднострано го спречи влезот и излезот од Крим

Канал5 - 22.03.2014

Пограничната служба на Украина еднострано го спречи влезот и излезот од територијата на Крим кон територијата на Украина. Од тие причини границата не можат да ја поминат и украинските војници, кои ...

Шојгу наложи да се обезбеди организирано заминување на украинските војници од Крим

24 Вести - 22.03.2014

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу му наложи на командантот на Црноморската флота да им обезбеди на припадниците на украинската војска, кои сакаа да го напуштат Крим и да заминат во Украина ...

Украинската војска организирано ќе го напушта Крим

Утрински - 22.03.2014

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу му наложи на командантот на Црноморската флота да им обезбеди на припадниците на украинската војска, кои сакаа да го напуштат Крим и да заминат во Украина ...

Митинг во Доњецк со барање за референдум како тој во Крим

24 Вести - 22.03.2014

Повеќе од пет илјади лица се собраа денеска на прорускиот митинг во Доњецк во источна Украина, со барање да се распише референдум, како тој во Крим. Демонстрантите подигнаа неколку шатори, како ...

Пограничната служба на Украина еднострано го спречи влезот и излезот од Крим

24 Вести - 22.03.2014

Пограничната служба на Украина еднострано го спречи влезот и излезот од територијата на Крим кон територијата на Украина. Од тие причини границата не можат да ја поминат и украинските војници, кои ...

Митинг во Доњецк со барање за референдум како тој во Крим

Телеграф - 22.03.2014

Демонстрантите подигнаа неколку шатори, како иронично „ехо“ на масовниот протестен камп, кој беше поставен на централниот киевски плоштад, кога во ноември почнаа демонстрациите против соборениот ...

Шојгу за организирано заминување на украинските војници од Крим

А1 On - 22.03.2014

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу му наложи на командантот на Црноморската флота да им обезбеди на припадниците на украинската војска, кои сакаа да го напуштат Крим и да заминат во Украина ...

Шојгу за организирано заминување на украинските војници од Крим

Сител - 22.03.2014

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу му наложи на командантот на Црноморската флота да им обезбеди на припадниците на украинската војска, кои сакаа да го напуштат Крим и да заминат во Украина ...

Пограничната служба на Украина еднострано го спречи влезот и излезот од Крим

А1 On - 22.03.2014

Пограничната служба на Украина еднострано го спречи влезот и излезот од територијата на Крим кон територијата на Украина. Од тие причини границата не можат да ја поминат и украинските војници, кои ...

Пограничната служба на Украина еднострано го спречи влезот и излезот од Крим, руските сили ја опколија базата Белбек

Сител - 22.03.2014

Пограничната служба на Украина еднострано го спречи влезот и излезот од територијата на Крим кон територијата на Украина. Од тие причини границата не можат да ја поминат и украинските војници, кои ...

Тимошенко: Крим ќе го вратиме, кога тогаш

А1 On - 22.03.2014

Јулија Тимошенко, поранешната украинска премиерка смирува дека државата ќе го врати полуостровот Крим. Тимошенко истакна дека украинските власти и армијата мора да сторат сe што е можно Русија да не ...

Пограничната служба на Украина еднострано го спречи влезот и излезот од Крим

Телеграф - 22.03.2014

Во меѓувреме руските сили ја зазедоа укранската авионска база Белбек, во близина на Севастопољ, изјави командатот на таа база Пограничната служба на Украина еднострано го спречи влезот и излезот од ...

ЕУ има клучна улога во разбивањето на Украина

МКД - 22.03.2014

Брисел, навистина, е некадарен за решавање на европскитепроблеми (Југославија, Косово, БиХ, Македонија...), ама е махер да ги создава или одржува На Брисел му се добро познати длабоките и ...

Илјадници руси славеа за пристапувањето на Крим кон Русија

Inpress - 22.03.2014

Симферопол, 22. март 2014 (ИНПРЕС) Илјадници Руси прославија во главниот град на Крим, Симферопол заради пристапувањето на автономијата кон Русија. Рускиот претседател Владимир Путин го потпиша ...

Германија со осуда за руското однесување

Р.С.Европа - 22.03.2014

Германскиот министер за надворешни работи Франк Валтер Штајнмајер го осуди рускиот „обид да се развои Европа“ со поддршка на референдумот за независност на украинскиот јужен регион Крим.

Русија - украинските војници може да го напуштат Крим

Р.С.Европа - 22.03.2014

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шоигу нареди командата на Црноморската флота да ги пушти украинските вооружени сили кои сакаат да го напуштат регионот на Крим и да продолжат на украинска ...

Штајнмајер: Референдумот на Крим е обид за поделба на Европа

Нетпрес - 22.03.2014

Шефот на германската дипломатија, Франк Валтер Штајнмајер оцени денеска во Киев дека реферндумот за соединување на Крим кон Русија е „обид за поделба на Европа“.

И Доњецк во Украина бара референдум

Нова ТВ - 22.03.2014

На прорускиот митинг во Доњецк повеќе од 5.000 луѓе се собрани барајќи референдум сличен на кримскиот. Демонстрантите подигнаа шатори исто како што беше случајот со Киев на плоштадот Мајдан, кога ...

Тимошенко - Прашање на време е кога ќе го вратиме Крим

Inpress - 22.03.2014

Киев, 22. март 2014 (ИНПРЕС) Поранешниот украински премиер Јулија Тимошенко изјави дека нејзината земја ќе го врати Кримскиот полуостров и покрај пристапување кон Русија по референдумот.

Организирано заминување на украинските војници од Крим

Телеграф - 22.03.2014

До 21 март од над 18 илјади припадници на украинската армија стационирани во Крим, помалку од две илјади изразија желба да заминат во Украина, се вели во соопштението на Министерството Рускиот ...

Заеднички погреб на „непријателски“ војници во Крим

Р.С.Европа - 22.03.2014

Во Крим денеска се одржа заеднички погреб на украинскиот војник и припадникот на про-руската милиција кои беа убиени оваа недела, како единствени жртви откако руските сили ја презедоа контролата врз ...

Митинг во Доњецк со барање за референдум како тој во Крим

Алфа - 22.03.2014

Повеќе од пет илјади лица се собраа денеска на прорускиот митинг во Доњецк во источна Украина, со барање да се распише референдум, како тој во Крим. Повеќе од пет илјади лица се собраа денеска на ...

По Крим, и Доњецк сака референдум

МРТ - 22.03.2014

Повеќе од 5 000 луѓе денеска се собраа на проруски митинг во Доњецк во источниот дел на Украина барајќи да се одржи референдум како оној на Крим, бидејќи, како што велат, не се подготвени да му се ...

Додик: Да учиме на примерот на Крим

А1 On - 22.03.2014

Претседателот на Република Српска, Мирослав Додик порача дека референдумот на Крим е демократски израз на волјата на народот и дека Република Српска ги следи сите слични светски искуства и ќе работи ...

Грегор Гизи: Русија под Јелцин, кој често беше мртов-пијан, не ја сфаќавме сериозно. Сега ситуацијата е сменета

МКД - 22.03.2014

Лидерот на германската левица Грегор Гизи во Бундестагот на 13 март изјави дека НАТО и ЕУ се делумно одговорни за сегашната ситуација во Украина поради политиката што ја воделе претходните години.

Украина забрани влез на граѓани од Крим

+инфо - 22.03.2014

Пограничната служба на Украина еднострано го спречи влезот и излезот од територијата на Крим кон територијата на Украина. Од тие причини границата не можат да ја поминат и украинските војници, кои ...

Русија ја заземала базата Белбек на Крим, кој го напуштиле 2.000 украински војници

Макфакс - 22.03.2014

Руските сили ја заземале во саботата воздухопловната база Белбек во близина на Севастопол на Крим, при што бил повреден еден Украинец, според командантот на базата, а рускиот министер за одран ...

72 воени единици од Украина го подигнаа руското знаме

Руска реч - 22.03.2014

На Крим државното знаме на Руската Федерација го подигнаа 72 воени единици и установи на вооружените сили на Украина, а меѓу нив и екипажите на 6 воени бродови и 25 помошни бродови на украинската ...

Митинг во Доњецк со барање за референдум како тој во Крим

Сител - 22.03.2014

Повеќе од пет илјади лица се собраа денеска на прорускиот митинг во Доњецк во источна Украина, со барање да се распише референдум, како тој во Крим. Демонстрантите подигнаа неколку шатори, како ...

Митинг во Доњецк со барање за референдум како тој во Крим

А1 On - 22.03.2014

Повеќе од пет илјади лица се собраа денеска на прорускиот митинг во Доњецк во источна Украина, со барање да се распише референдум, како тој во Крим. Демонстрантите подигнаа неколку шатори, како ...

Митинг во Доњецк со барање за референдум како тој во Крим

+инфо - 22.03.2014

Повеќе од пет илјади лица се собраа денеска на прорускиот митинг во Доњецк во источна Украина, со барање да се распише референдум, како тој во Крим. Демонстрантите подигнаа неколку шатори, како ...

И други делови на Украина бараат припојување кон Русија

Денешен - 22.03.2014

Повеќе од пет илјади лица се собраа денеска на прорускиот митинг во Доњецк во источна Украина, со барање да се распише референдум, како тој во Крим. Демонстрантите подигнаа неколку шатори, како ...

Тимошенко смирува: Крим ќе го вратиме, кога тогаш

Sky - 22.03.2014

Јулија Тимошенко, поранешната украинска премиерка смирува дека државата ќе го врати полуостровот Крим. - Ќе го вратиме Крим. Тоа е прашање на малку време, изјави Тимошенко за време на едно интервју.

Студената војна на Владимир II

Локално - 22.03.2014

Мразот и студенилото дојдоа со развеани руски знамиња над Крим, кои не принудија со тешко срце да признаеме: дека “одмрзнувањето” е завршено. Повторно се вративме во годините на Cold War и политиката ...

Диктаторски прирачник: Лекции кои треба да се научат од Кримската криза

Точка - 22.03.2014

Дејзи Синделар пишува за шест животни лекции за иднините лидери и држави кои ќе се обидат да се ослободат од "окупаторите". Не се откажувај од нуклеарното оружје Пред 20 години, Украина била трета по ...

За Украина Крим е „привремено окупирана територија’, а соработниците на Русија ќе се казнуваат

Република - 22.03.2014

„Соработката, односно свесната, доброволна соработка со окупаторот и неговите претставници е против интересите на Украина и ќе се смета да велепредавство и ќе подлежи на кривичниот закон, пишува во ...

Митинг во Доњецк со барање за референдум како тој во Крим

Вечер Прес - 22.03.2014

Повеќе од пет илјади лица се собраа денеска на прорускиот митинг во Доњецк во источна Украина, со барање да се распише референдум, како тој во Крим. Демонстрантите подигнаа неколку шатори, како ...

„Путин засекогаш ја изгуби Украина“

Sky - 22.03.2014

Со припојувањето на Крим кон Русија, Владимир Путин засекогаш ја изгуби Украина, изјави поранешната премиерка Јулија Тимошенко. Тимошенко прв пат се појави на украинската државна телевизија по ...

Се влошува состојбата во Украина: сакаме да ни се врати статусот на нуклеарна сила!

Република - 22.03.2014

Во миговите кога руската Дума по итна постапка ја ратификуваше спогодбата за приојување на Крим, украинската Врховна Рада пред своите застапници стави предлози на нови закони кои би требало, како што ...

Штајнмајер: Референдумот на Крим е обид за поделба на Европа

Точка - 22.03.2014

Шефот на германската дипломатија, Франк Валтер Штајнмајер оцени денеска во Киев дека реферндумот за соединување на Крим кон Русија е "обид за поделба на Европа".

Тимошенко: Путин и' е непријател број 1 на Украина

Точка - 22.03.2014

"Со анексијата на Крим со Русија, Путин засекогаш ја изгуби Украина", изјавила во петокот поранешната премиерка Јулија Тимошенко, предупредувајќи ги руските лидери против искушението да продолжат со ...

Украина не се откажува од Крим: Донесоа Декларација за борба за ослободување на Крим

Република - 22.03.2014

Украина ќе побара исклучување на Русија од Советот за безбедност на Обединетите нации. Украина ќе оди до крај бидејќи смета дека повеќе нема што да чека и на што да се надева од Русија.

Тензии на границата меѓу Украина и Крим: Пограничната служба на Украина еднострано го спречи влезот и излезот од Крим

Република - 22.03.2014

Пограничната служба на Украина еднострано го спречи влезот и излезот од територијата на Крим кон територијата на Украина. Поради тоа не можат да ја поминат и украинските војници, кои биле на служба ...

Шојгу за организирано заминување на украинските војници од Крим

Н.Македонија - 22.03.2014

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу му наложи на командантот на Црноморската флота да им обезбеди на припадниците на украинската војска, кои сакаа да го напуштат Крим и да заминат во Украина, ...

Медведев до Украина: Вратете ни ги парите

Денар - 22.03.2014

Украина би требало да и врати на Русија 16 милијарди долари, бидејќи договорот од Харков станува неважечки, според кој Москва ја снабдува Украина со евтин гас.

Крим официјално стана дел од Руската федерација

24 Вести - 21.03.2014

Крим официјално стана дел од Руската Федерација. Претседателот на Русија, Владимир Путин го потпиша законот за присоединување на полуостровот кон Русија, со што завршија сите правни процедури за ...

ЕУ и Украина потпишаа политички дел од Договорот за асоцијација

Утрински - 21.03.2014

Европската унија и привремената Влада на Украина го потпишаа политичкиот дел од договорот за асоцијација. Потпишувањето на документот се случи на маргините на ЕУ-самитот во Брисел.

Meдведев: Украина да и` врати на Русија 16 милијарди долари

Телма - 21.03.2014

Рускиот премиер Дмитриј Медведев на денешниот состанок со претседателот Владимир Путин изјави дека Украина треба да и врати на Русија 16 милијарди долари бидејќи е неважечки Договорот од Харков, ...

Крим ѝ припаѓа на Русија

Deutsche Welle - 21.03.2014

И покрај сите протести Крим формално ѝ припаѓа на Русија. По согласноста од двата дома на парламентот претседателот Владимир Путин ги потпиша законите за припојување на полуостровот.

Крим и официјално дел од руската федерација, Украина со договор за членство во ЕУ

Канал5 - 21.03.2014

Русија и Украина го запишаа денешниот ден во нивните истории – Крим и официјално стана дел од Русија ,а Украина ја потпиша спогодбата за стабилизација и асоцијација.

Рускиот Совет на федерацијата за анексијата на Крим

Р.С.Европа - 21.03.2014

Горниот дом на парламентот, денеска треба да го потврди договорот за анексија со кој Крим станува составен дел на Русија. Вчера државната Дума и Долниот дом, со големо мнозинство го потврдија ...

ФОТО: Прва мапа на која Крим е соединет со Русија

А1 On - 21.03.2014

Порталот „Национална географија“ се подготвува, мапата на светот да ја промени во рамките на неодамнешните промени на Русија, што би значело дека Крим ќе биде обележен како дел од Русија, која ја ...

Сличности и разлики помеѓу Крим и Косово

А1 On - 21.03.2014

Клучен аргумент на рускиот претседател, Валдимир Путин за оправдување на сецесијата на Крим од Украина и присоединување со Русија е фактот што Запад во 2008 година ја призна косовската декларација за ...

Масовни апликации во Крим за добивање на руски пасоши

Нетпрес - 21.03.2014

Стотици руски пасоши се издадени во Крим, пренесе агенцијата „Интерфакс“, повикувајќи се на извор од правните органи на полуостровот. „Во моментов има масовно поднесување на апликации за руски пасоши.

Медведев: Украина треба да и исплати на Москва 11 милиони долари поради договорот за гас

А1 On - 21.03.2014

Рускиот премиер Дмитриј Медведев изјави денеска дека Украина треба да и врати на Русија 11 милиони долари поради прекинот на договорот за испорака на гас по поевтини цени за Украина.

Украина поблиску до ЕУ, Крим во Русија

Р.С.Европа - 21.03.2014

Европската унија денеска во Брисел го потпиша политичкиот дел од Спогодбата за асоцијација со Украина. Во истовреме, рускиот Совет на федерацијата ја одобри анексијата на Крим.

Медведев: Украина да и врати 16 милијарди долари на Русија

Алфа - 21.03.2014

Рускиот премиер Дмитриј Медведев на денешниот состанок со претседателот Владимир Путин изјави дека Украина треба да и врати на Русија 16 милијарди долари бидејќи е неважечки Договорот од Харков, ...

Медведев: Украина да ѝ врати на Русија 16 милијарди долари

МКД - 21.03.2014

Премиерот на Русија Дмитриј Медведев денес на состанок со претседателот Владимир Путин кажал дека Украина треба да ѝ врати 16 милијарди долари на Русија, бидејќи станува неважечки договорот од ...

Медведев: Украина да и’ врати на Русија 16 милијарди долари

Макфакс - 21.03.2014

Премиерот на Русија, Дмитриј Медведев, во петокот на состанокот со претседателот на државата, Владимир Путин, истакна дека Украина треба да и’ врати на Русија 16 милијарди долари, бидејќи станал ...

Медведев: Украина и должи на Русија 16 милијарди долари

Р.С.Европа - 21.03.2014

Рускиот премиер Дмитри Медведев изјави дека Украина и должи на Русија 16 милијарди долари. Тој на средбата со претседателот Владимир Путин рече дека Киев би требало да врати 11 милијарди долари, ...

Украина: прв чекор кон ЕУ!

МРТ - 21.03.2014

Европската Унија и привремената украинска влада ја потпишаа спогодбата за стабилизација и асоцијација, со што, според претседателот на Европската комисија, Баросо, се запечатило силното политичко ...

Прва мапа на која Крим е прикажан соединет со Русија

Таратур - 21.03.2014

Во National Geographic се подготвуваат мапата која го прикажува целиот свет да ја променат со вметнување на неодамнешните гранични промени на Русија, што би значело дека Крим ќе биде обележен како ...

Фала ви што сте толку кул за сè

Оff.net - 21.03.2014

Како што знаете изминатите неколку недели беа луди. Минатиот месец, протестите во Украина го сменија про-рускиот претседател на земјата и тоа започна бран на украински национализам кој е закана за ...

Постои само еден пат

Окно - 21.03.2014

Господине претседателе! Дами и Господа! Путин сака по воен пат да ја реши украинската криза. Тој не сфаќа дека светските проблеми не можат да се решаваат со војска и оружје. Баш напротив.

Референдумот на Крим е неуставен, заклучи Венецијанската комисија

А1 On - 21.03.2014

Уставни експерти од Венецијанската комисија на Советот на Европа денеска изјавија дека референдумот на Крим што се оддржа на 16 март, е нелегитимен. - Украинскиот Устав, како и уставите на другите ...

Референдумот на Крим е неуставен, заклучи Венецијанската комисија

Кирилица - 21.03.2014

Уставни експерти од Венецијанската комисија на Советот на Европа денеска изјавија дека референдумот на Крим што се оддржа на 16 март, е нелегитимен. - Украинскиот Устав, како и уставите на другите ...

Референдумот на Крим е неуставен, заклучи Венецијанската комисија

+инфо - 21.03.2014

Уставни експерти од Венецијанската комисија на Советот на Европа денеска изјавија дека референдумот на Крим што се оддржа на 16 март, е нелегитимен. - Украинскиот Устав, како и уставите на другите ...

ОН се за итни преговори меѓу Украина и Русија

Макфакс - 21.03.2014

Генералниот секретар на Обединетите нации, Бан Ки-Мин ги повика во петокот Украина и Русија нивните претставници да се сретнат и да разговараат за тоа како да се спречи сегашната криза да излезе од ...

Референдумот на Крим е неуставен, заклучи Венецијанската комисија

Сител - 21.03.2014

Уставни експерти од Венецијанската комисија на Советот на Европа денеска изјавија дека референдумот на Крим што се оддржа на 16 март, е нелегитимен. - Украинскиот Устав, како и уставите на другите ...

Лавров: терминот „анексија“ не е прифатлив за ситуацијата околу Крим

Руска реч - 21.03.2014

Тврдењата на Западот дека Русија изврши „анексија“ на Крим се навреда за жителите на Крим, изјави вчера шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров на седницата на Советот на Федерацијата, посветена ...

Песков: Украина го изгуби попустот за гас

Руска реч - 21.03.2014

После приклучувањето на Крим кон Русија, попустот за гасот кој важеше за Украина поради базирањето на Црноморската флота на нејзината повеќе не важи, изјави портпаролот на Владимир Путин, Дмитриј ...

Огномет за обединувањето на Крим и Русија (ВИДЕО)

Телеграф - 21.03.2014

Досегашната автономна област во Украина, од вечерва станува дел од Русија Москва и Крим вечерва го прославуваат обединувањето со голем огномет. Граѓаните на Крим на референдум се изјаснија дека се за ...

Јацењук: Случувањата на Крим и нанесоа огромни загуби на Украина

Сител - 21.03.2014

Случувањата на Крим и нанесоа на Украина загуби од „стотици милијарди долари“, изјави денеска во Киев украинскиот премиер Арсениј Јацењук, по враќањето од Брисел каде го потпиша политичкиот дел од ...

Јацењук: Случувањата на Крим и нанесоа огромни загуби на Украина

А1 On - 21.03.2014

Случувањата на Крим и нанесоа на Украина загуби од „стотици милијарди долари“, изјави денеска во Киев украинскиот премиер Арсениј Јацењук, по враќањето од Брисел каде го потпиша политичкиот дел од ...

ВЕНЕЦИЈАНСКА КОМИСИЈА: Референдумот на Крим е неуставен

Телеграф - 21.03.2014

Украинскиот Устав, како и уставите на другите држави-членки во Советот на Европа, ја утврдува неделливоста на земјата и не дозволува свикување локален референдум за одделување од Украина, посочуваат ...

ЈАЦЕЊУК: Крим и нанесе огромни загуби на Украина

Телеграф - 21.03.2014

Тој ја обвини Русија дека „национализирала“ десетици објекти кои и припаѓаат на украинската држава Случувањата на Крим и нанесоа на Украина загуби од „стотици милијарди долари“, изјави денеска во ...

„Украина треба да и плати на Русија 11 милиони долари“

Курир - 21.03.2014

Рускиот премиер Дмитриј Медведев изјави денеска дека Украина треба да и врати на Русија 11 милиони долари поради прекинот на договорот за испорака на гас по поевтини цени за Украина.

Медведев: Украина да го исплати Долгот од 11 милиони долари на Москва

Економски - 21.03.2014

Рускиот премиер Дмитриј Медведев изјави денеска дека Украина треба да и врати на Русија 11 милиони долари поради прекинот на договорот за испорака на гас по поевтини цени за Украина.

Медведев: Украина треба да и исплати на Москва 11 милиони долари поради договорот за гас

Сител - 21.03.2014

Рускиот премиер Дмитриј Медведев изјави денеска дека Украина треба да и врати на Русија 11 милиони долари поради прекинот на договорот за испорака на гас по поевтини цени за Украина.

Медведев: Украина треба да ѝ исплати на Москва 11 милиони долари поради договорот за гас

Телеграф - 21.03.2014

Договорот според кој Русија требаше да испорачува поевтин гас во замена за користење на базата во Севастопол на Крим е „поништен“ Рускиот премиер Дмитриј Медведев изјави денеска дека Украина треба да ...

Украина да и плати на Русија 11 милиони долари

МРТ - 21.03.2014

Рускиот премиер Дмитриј Медведев за руските медиуми изјавил дека Украина треба да и врати на Русија 11 милиони долари поради прекинот на договорот за испорака на гас по поевтини цени за Украина.

ЕУ ќе испрати набљудувачи во Украина

Телеграф - 21.03.2014

Европскиот совет упати барање до ЕУ да ги оцени правните последици од припојувањето на Крим, како и да предложи економски, трговски и финансиски ограничувања за Крим Европската унија ќе испрати ...

ЕУ ќе испрати набљудувачи во Украина

А1 On - 21.03.2014

Европската унија ќе испрати набљудувачи во Украина, ако не биде постигнат договор за испраќање на претставници на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ), одлучи утрово Европскиот ...

Медведев: Украина треба да и врати на Русија 16 милијарди долари

Press24 - 21.03.2014

Премиерот на Русија Дмитриј Медведев денеска на состанокот со претседателот Владимир Путин изјави дека Украина треба да и врати на Русија 16 милијарди долари бидејќи е неважечки Договорот од Харков, ...

Медведев: Украина да и врати 16 милијарди долари на Русија

Сител - 21.03.2014

Рускиот премиер Дмитриј Медведев на денешниот состанок со претседателот Владимир Путин изјави дека Украина треба да и врати на Русија 16 милијарди долари бидејќи е неважечки Договорот од Харков, ...

Медведев: Украина да ѝ врати 16 милијарди долари на Русија

+инфо - 21.03.2014

Рускиот премиер Дмитриј Медведев на денешниот состанок со претседателот Владимир Путин изјави дека Украина треба да ѝ врати на Русија 16 милијарди долари, бидејќи е неважечки Договорот од Харков, ...

Референдумот на Крим е неуставен, заклучи Венецијанската комисија

Економски - 21.03.2014

Уставни експерти од Венецијанската комисија на Советот на Европа денеска изјавија дека референдумот на Крим што се оддржа на 16 март, е нелегитимен. - Украинскиот Устав, како и уставите на другите ...

Референдумот на Крим е неуставен, заклучи Венецијанската комисија

Алфа - 21.03.2014

Уставни експерти од Венецијанската комисија на Советот на Европа денеска изјавија дека референдумот на Крим што се оддржа на 16 март, е нелегитимен. Уставни експерти од Венецијанската комисија на ...

Економските битки на Украина не се помалку тешки од политичките!

Фактор - 21.03.2014

Украина се уште можеби е збунета од очигледната загуба на Крим и неволјите по источните граници со етничките Руси, но нејзините економски битки на крајот можеби се поважни.

Јаценјук ja нападна Русија:Се однесувате како гангстери!

Локално - 21.03.2014

Русија се однесува како гангстер и користи енергенси како и нуклеарно оружје, изјави во Брисел украинскиот премиер Арсениј Јаценјук. ”Европскиот совет треба да го разгледа прашањето за енергетската ...

Медведев: Украина да ѝ врати 16 милијарди долари на Русија

Република - 21.03.2014

Премиерот на Русија Дмитриј Медведев денес на состанок со претседателот Владимир Путин кажал дека Украина треба да ѝ врати 16 милијарди долари на Русија, бидејќи станува неважечки договорот од ...

Медведев: Украина треба да и исплати на Москва 11 милиони долари поради договорот за гас

Бриф - 21.03.2014

Рускиот премиер Дмитриј Медведев изјави денеска дека Украина треба да и врати на Русија 11 милиони долари поради прекинот на договорот за испорака на гас по поевтини цени за Украина.

Медведев: Украина да и’ врати на Русија 16 милијарди долари

Тера - 21.03.2014

Премиерот на Русија, Дмитриј Медведев, во петокот на состанокот со претседателот на државата, Владимир Путин, истакна дека Украина треба да и' врати на Русија 16 милијарди долари, бидејќи станал ...

Блатер: Двата клуба од Крим остануваат во Украина

Локално - 21.03.2014

Двата фудбалски клуба ќе ја завршат сезоната 2013-2014 во украинската лига, сподели на прес-конференција претседателот на ФИФА, Сеп Блатер. “Двата клуба од Крим ќе ја завршат оваа сезона во составот ...

Украина потпиша договор за асоцијација со ЕУ

Локално - 21.03.2014

Претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо изјави дека денешниот договор за асоцијација со ЕУ меѓу Брисел и Киев ќе го запечати силното политичко партнерство меѓу Украина и Европската ...

Санкции или не, Русија си го зеде Крим

Вечер Прес - 21.03.2014

Русија нема да ја нападне источна Украина и нема реципрочно да воведе визи за украинските граѓани, бидејќи, како што рече Путин, "ќе настрадаат сосема невини милиони Украинци, кои бездруго живеат ...

Медведев бара Украина на Русија да и врати 16 милијарди долари

Локално - 21.03.2014

Рускиот премиер Дмитриј Медведев на денешниот состанок со претседателот Владимир Путин изјави дека Украина треба да и врати на Русија 16 милијарди долари бидејќи е неважечки Договорот од Харков, ...

Масовни апликации во Крим за добивање на руски пасоши

Точка - 21.03.2014

Стотици руски пасоши се издадени во Крим, пренесе агенцијата "Интерфакс", повикувајќи се на извор од правните органи на полуостровот. „Во моментов има масовно поднесување на апликации за руски пасоши.

Путин ќе отвори сметка во банката на која САД и наметнаа санкции,вети и дека нема да има понатамошни санкции кон САД

Локално - 21.03.2014

Русија засега ќе се воздржи да продолжи да наметнува одмазднички санкции на САД и да воведе визен режим со Украина . Ова го изјави претседателот Владимир Путин пред Советот за безбедност на Руската ...

И официјално Крим е анектиран кон Русија

Локално - 21.03.2014

Русија конечно ја голтна територијата на Крим , откако рускиот претседател Владимир Путин го потпиша законот со кој заврши постапката по анексијата на полуостровот , пренесе ” Ројтерс ” .

Одобрен договорот за приклучување на Крим кон Русија

Денешен - 21.03.2014

Рускиот долен дом на парламентот, Думата, со огромно мнозинство го одобри договорот за анексија на Крим од Украина. Рускиот горен дом на парламентот, советот на федерацијата ќе одржи слично гласање ...

Историски момент: Путин го потпиша законот, Крим повторно е дел од Русија

Точка - 21.03.2014

Путин го пофалил приклучувањето на Крим кон Русија, велејќи дека тоа е историски момент, по што во Кремљ го потпишал законот. Денес наутро, горниот дом на рускиот парламент го одобри приклучувањето ...

Венецијанска комисија: Референдумот на Крим е неуставен

Република - 21.03.2014

Уставни експерти од Венецијанската комисија на Советот на Европа денеска изјавија дека референдумот на Крим што се оддржа на 16 март е нелегитимен. - Украинскиот Устав, како и уставите на другите ...

ЕУ ќе испрати набљудувачи во Украина

Бриф - 21.03.2014

Европската унија ќе испрати набљудувачи во Украина, ако не биде постигнат договор за испраќање на претсатвници на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ), одлучи утрово Европскиот ...

Украински пратеник: За 1 месец може да добиеме нуклеарно оружје

Локално - 21.03.2014

Во Врховната рада на Украина беше поднесен предлог-закон за откажување на Договорот за неширење на нуклеарно оружје од 1 јули 1968 година, објави радиото ” Гласот на Русија ” .

Јацењук: Случувањата на Крим и нанесоа огромни загуби на Украина

Денешен - 21.03.2014

Случувањата на Крим и нанесоа на Украина загуби од „стотици милијарди долари“, изјави денеска во Киев украинскиот премиер Арсениј Јацењук, по враќањето од Брисел каде го потпиша политичкиот дел од ...

Украина воено ќе одговори на руски обид за присоединување на истокот

Канал 77 - 21.03.2014

Украина воено ќе одговори на секој руски обид за присоединување на регионите во рускојазичниот исток на земјата, изјави во четвртокот навечер во Брисел, привремениот украински премиер Арсениј ...

Меркел до Ердоган:Граѓаните треба да одлучат како да комуницираат , не државата

Локално - 21.03.2014

Германскиот канцелар Ангела Меркел ја критикуваше турската влада заради блокирањето на Твитер преку нејзиниот портпарол , кој објави порака на социјалната мрежа .

Украина треба да и исплати на Москва 11 милиони долари поради договорот за гас

Денешен - 21.03.2014

Рускиот премиер Дмитриј Медведев изјави денеска дека Украина треба да и врати на Русија 11 милиони долари поради прекинот на договорот за испорака на гас по поевтини цени за Украина.

Јацењук: Случувањата на Крим и нанесоа огромни загуби на Украина

Н.Македонија - 21.03.2014

Случувањата на Крим и нанесоа на Украина загуби од „стотици милијарди долари“, изјави денеска во Киев украинскиот премиер Арсениј Јацењук, по враќањето од Брисел каде го потпиша политичкиот дел од ...

Венецијанската комисија: Референдумот на Крим е неуставен

Н.Македонија - 21.03.2014

Уставни експерти од Венецијанската комисија на Советот на Европа денеска изјавија дека референдумот на Крим што се одржа на 16 март, е нелегитимен - Украинскиот Устав, како и уставите на другите ...

Медведев: Украина да и врати 16 милијарди долари на Русија

Н.Македонија - 21.03.2014

Рускиот премиер Дмитриј Медведев на денешниот состанок со претседателот Владимир Путин изјави дека Украина треба да и врати на Русија 16 милијарди долари бидејќи е неважечки Договорот од Харков, ...

Медведев: Украина да и врати на Русија 16 милијарди долари

Lider - 21.03.2014

Рускиот премиер Дмитриј Медведев на денешниот состанок со претседателот Владимир Путин изјави дека Украина треба да и врати на Русија 16 милијарди долари бидејќи е неважечки Договорот од Харков, ...

Украина да и врати 16 милијарди долари на Русија

Идивиди - 21.03.2014

/ Москва, 21 март 2014 (МИА) - Рускиот премиер Дмитриј Медведев на денешниот состанок со претседателот Владимир Путин изјави дека Украина треба да и врати на Русија 16 милијарди долари бидејќи е ...

Историски момент: Путин го потпиша законот, Крим е веќе дел од Русија!

Попара - 21.03.2014

Претседателот на Русија, Владимир Путин го потпиша денес законот врз основа на кој полуостровот Крим повторно станува дел од Русија. Советот на федерацијата едногласно ја усвоил одлуката за ...

И Западот има вина за украинската криза

Deutsche Welle - 20.03.2014

Крим треба да биде дел од Русија, откако од 1954. година припаѓа на Украина. Вина за ескалацијата на украинскиот конфликт, смета Западот, носи Кремљ. Но, се множат гласови дека и Западот има удел во ...

Меркел: ЕУ спрема нови санкции за Русија поради Крим

Вест - 20.03.2014

УКРАИНА (АП) - Русија се соочува со нови санкции од ЕУ поради анексирањето на полуостровот Крим, додека тензиите во регионот и понатаму се високи и покрај тоа што беше ослободен командант на ...

Путин бара руските бизнисмени дома да плаќаат даноци поради санкциите од ЕУ

Вест - 20.03.2014

РУСИЈА (АП) - Рускиот претседател Владимир Путин ги повика милионерите да плаќаат даноци дома стравувајќи дека новиот бран санкции од Западот против земјата поради анексирањето на Крим ќе се одрази ...

Думата гласаше за прием на Крим

Deutsche Welle - 20.03.2014

Долниот дом на рускиот парламент - Думата, со големо мнозинство се изјасни за прием на Крим во Руската Федерација. Истовремено Украина повтори дека не го дава полуостровот Крим.

Ратификуван Документот ЗА припојување на Крим кон Русија

Телма - 20.03.2014

Околу педесетина граѓани на Кримскиот град Керч, денеска ги добија своите нови Руски пасоши. Службата за миграции во Москва соопшти дека со тек на времето очекуваат зголемен број на апликации за нови ...

Жителите на Крим почнаа да добиваат руски пасоши

24 Вести - 20.03.2014

Руската Дума денеска го ратификуваше договорот за анексија на Крим во рамки на Руската федерација, а истиот утре ќе се најде и пред горниот дом на Федералното собрание на Русија.

Oслободен Командантот на украинската Воена морнарица

Телма - 20.03.2014

Командантот на Воената морнарица на Украина, вице-адмирал Серхиј Хајдук, кој вчера беше уапсен од страна на проруски сили на Крим, денеска е ослободен, јави ИТАР ТАСС.

Киев најави повлекување на украинската војска од Крим

Телма - 20.03.2014

Украинските власти синоќа соопштија дека во Киев е изготвен нацрт-план за повлекување на нивните војници од Крим. „Сакаме повлекувањето да се изврши брзо и ефикасно, изјави Андриј Парубиј,секретар на ...

Руската Дума треба да ја ратификува анексијата на Крим

24 Вести - 20.03.2014

Руската Дума денеска одржува специјална седница, на која ќе го ратификува договорот со кој Крим ќе стане дел од Русија. Руската анексија на Крим не ја признаваат западните земји и ја сметаат за ...

Лавров: Крим за една недела и официјално во состав на Русија

Телма - 20.03.2014

Правната процедура за припојување на Крим кон Русија ќе биде завршена оваа недела, најави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во момент кога украинските власти најавија дека ги ...

Декларација на Врховната рада: Украина ќе се бори за „ослободување“ на Крим

24 Вести - 20.03.2014

Украинскиот парламент денеска усвои резолуција во која се наведува дека Киев „никогаш нема да ја признае анексијата врз Крим“, и оти „ќе се бори за ослободување“ на тој стратегиски важен црноморски ...

Декларација на Врховната рада: Украина ќе се бори за „ослободување“ на Крим

Канал5 - 20.03.2014

Украинскиот парламент денеска усвои резолуција во која се наведува дека Киев „никогаш нема да ја признае анексијата врз Крим“, и оти „ќе се бори за ослободување“ на тој стратешки важен црноморски ...

Украинските власти најавија повлекување на нивните војници од Крим

Алсат-М - 20.03.2014

Украинските власти синоќа соопштија дека во Киев е изготвен нацрт-план за повлекување на нивните војници од Крим. „Сакаме повлекувањето да се изврши брзо и ефикасно, изјави Андриј Парубиј,секретар на ...

Киев ги повлекува војниците од Крим, ослободен командантот на украинската морнарица

Утрински - 20.03.2014

Украинските власти синоќа соопштија дека во Киев е изготвен нацрт-план за повлекување на нивните војници од Крим. „Сакаме повлекувањето да се изврши брзо и ефикасно, изјави Андриј Парубиј, секретар ...

Украинските власти најавија повлекување на нивните војници од Крим

24 Вести - 20.03.2014

Украинските власти соопштија дека во Киев е изготвен нацрт-план за повлекување на нивните војници од Крим. „Сакаме повлекувањето да се изврши брзо и ефикасно, изјави Андриј Парубиј, секретар на ...

Обама отфрла воена интервенција во Украина

Deutsche Welle - 20.03.2014

Американскиот претседател најави дека кризата во Украина и во односите со Русија ќе се решава со дипломатски средства. Кримските воени сили го ослободија украинскиот вице-адмирал.

Граѓаните на Крим почнале да добиваат руски пасоши, Обама не сака војна со Русија

МКД - 20.03.2014

Командантот на украинската морнарица Сергеј Гајдук, кој вчера бил заробен од проруските сили на Крим, бил ослободен во текот на ноќта, објавил денес кабинетот на украинскиот претседател, пренесува ...

Западот нема воено да интервенира во Украина

Р.С.Европа - 20.03.2014

Американскиот претседател Барак Обама исклучи воена интервенција во Украина по руското анектирање на Крим. Прашањето останува отворено доколку Русија се реши на слични акции во источниот дел на ...

САД со закани за нови санкции до Русија

Нетпрес - 20.03.2014

Амбасадорот на САД во Обединетите Нации, предупреди дека Америка е подготвена да воведе нови санкции против Русија поради агресијата и провокациите во Украина, пренесе „АФП“.

Лавров: Крим станува дел од Русија во оваа недела

Сител - 20.03.2014

Правната процедура за припојување на Крим кон Русија ќе биде завршена оваа недела, најави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во момент кога украинските власти најавија дека ги ...

Ослободен командантот на украинската морнарица

Макфакс - 20.03.2014

Командантот на украинската морнарица, Сергеј Гајдук, кој во средата беше задржан од страна на проруските сили на Крим, ослободен е во четвртокот, објави канцеларијата на украинскиот претседател, а ...

Украинскиот парламент: Ќе се бориме за ослободување на Крим!

А1 On - 20.03.2014

Украинскиот парламент денеска ја усвои резолуцијата во која што се наведува дека Киев „никогаш нема да ја признае анексијата на Крим“ и дека „ќе се бори за ослободување“ на тој стратешки важен ...

Како да го покажеш Крим на мапа?

Оff.net - 20.03.2014

Откако Русија реши дека Крим е нивни, картографите од друштвото Национална географија треба да видат како да го претстават регионот, притоа да се фактографски точни ама и да не направат некој поголем ...

Санкции за притисок врз Русија

МРТ - 20.03.2014

САД и ЕУ остануваат на санкциите како метод за притисок врз Русија по анексијата на Крим. Американскиот претседател Обама исклучи каква било можност за испраќање војска во Украина.

Врховната рада го усвои предлог-законот според кој Крим е „времено окупирана територија на Украина“

+инфо - 20.03.2014

Врховната рада на Украина денеска го усвои во прво читање предлог-законот со кој Крим се прогласува за „времено окупирана територија на Украина“. Согласно документот, предложен од парламентарната ...

Думата го ратификува договорот за припојување на Крим

Р.С.Европа - 20.03.2014

Руската Дума денеска го ратификува договорот со кој Крим станува дел од Руската федерација. Договорот треба да биде ратификуван и во горниот дом на парламентот, што е превидено за утре.

Русија гради мост кон Крим вреден 3 милијарди долари

Кајгана - 20.03.2014

Рускиот претседател Владимир Путин нареди руската влада да почне со подготовки за градба на мостот што ќе ја поврзе територијата на Краснодар со Крим.

Украина ќе воведе посебен режим за премин на границата со Крим

Нетпрес - 20.03.2014

Украинските власти ќе воведат посебен граничен режим на границата со Крим, покрај визите што одлучи да ги воведе за граѓаните на Русија, пренесе „РБК-Украина“, повикувајќи се на изјава на шефот на ...

Руската Државна дума ја ратификуваше спогодбата за пристап на Крим кон Русија

Нетпрес - 20.03.2014

Руската Државна дума денеска ја ратификуваше спогодбата за пристапување на Крим кон Русија и за формирање на нови субјекти во составот на Руската Федерација, пренесе „Интерфакс“.

Украина со Крим ги губи и наоѓалиштата на гас во Црно Море

МКД - 20.03.2014

Со губењето на Кримскиот Полуостров, Украина не ги губи само своите поморски бази, туку и наоѓалиштата на природен гас во Црно Море, над кои контролата најверојатно ќе ја преземе руската компанија ...

ЕУ одлучува за санкции кон Русија

А1 On - 20.03.2014

Лидерите на Европската унија би требало да одлучуваат за економските санкции и евентуалната блокада на воената соработка со Москва заради присоединувањето на Крим.

Лавров: Крим станува дел од Русија оваа недела

А1 On - 20.03.2014

Правната процедура за припојување на Крим кон Русија ќе биде завршена оваа недела, најави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во момент кога украинските власти најавија дека ги ...

Врховната рада на Украина го прогласи Крим за времено окупирана територија

Курир - 20.03.2014

Пратениците на Врховната рада на Украина, денес на првото читање го усвоиле предлог-законот со кој Крим се прогласува за времено окупирана територија.

Бокс: Виталиj Кличко не се враќа во рингот

Телеграф - 20.03.2014

Поранешниот светски шампион во тешка категорија Виталиј Кличко отфрли можност за камбек во рингот поради политичката криза во Украина, признавајќи дека едвај има време да го види семејството ...

НАТО: Дали Крим му е доволен на Путин?

МКД - 20.03.2014

Генералниот секретар на НАТО изјавил дека интервенцијата на Русија на Крим е дел од поширока стратегија и изразил дека Москва би можела да ја прошири акцијата, пишува Франс прес ...

КРИМ: Руската администрација дели пасоши

Телеграф - 20.03.2014

Не е прецизирано како ќе живеат и работат жителите на Крим кои не сакаат да примат руско државјанство Руската администрација почна да им дели пасоши на жителите на Крим, јавија руски медиуми .

Руската Дума го ратификуваше присоединувањето на Крим

Макфакс - 20.03.2014

Долниот дом на рускиот парламент Државната Дума, го ратификуваше во четвртокот меѓудржавниот договор ен за примањето на новите субјект, Република Крим и градот Севастопол, во составот на Руската ...

Путин бесен на Запад: Со Украина се надмина секоја граница!

А1 On - 20.03.2014

Кризата околу Крим е повеќе од спор, за тоа дали овој полуостров треба да се смета за руски или укрински, бидејќи во нејзините корени, лежи многу подлабоко прашање, клучниот гнев на Русија, поради ...

Русија ќе го засили военото присуство на Крим

Телеграф - 20.03.2014

Рускиот заменик-министер за одбрана изјави дека е неопходно е да се развие воената инфраструктура на Полуостровот со цел ќе биде заштитен од сите можни опасности Русија ќе го засили своето воено ...

Лавров: Крим станува дел од Русија во оваа недела

Алфа - 20.03.2014

Правната процедура за припојување на Крим кон Русија ќе биде завршена оваа недела, најави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во момент кога украинските власти најавија дека ги ...

Лавров: Санкциите на САД и ЕУ се незаконски

МРТ - 20.03.2014

Долниот дом на рускиот парламент го усвои договорот за припојување на Републиката Крим и градот Севастопол кон Руската Федерација. Со утрешното гласање и во горниот дом на парламентот ќе се заврши ...

Ослободен командантот на украинската Воена морнарица

Кирилица - 20.03.2014

Командантот на Воената морнарица на Украина, вице-адмирал Серхиј Хајдук, кој вчера беше уапсен од страна на проруски сили на Крим, денеска е ослободен, јави ИТАР ТАСС.

Рубљата официјално ќе започне да се користи на Крим од 24 март

Руска реч - 20.03.2014

Рубљата официјално ќе започне да се користи на територијата на Крим во понеделник, пренесува „Интерфакс“, повикувајќи се на изјавата на претседателот на Државниот совет на републиката, Владимир ...

Украина воено ќе одговори на руски обид за присоединување на истокот

Макфакс - 20.03.2014

Украина воено ќе одговори на секој руски обид за присоединување на регионите во рускојазичниот исток на земјата, изјави во четвртокот навечер во Брисел, привремениот украински премиер Арсениј ...

ПАДНА ОДЛУКА: Украина ќе се бори за „ослободување“ на Крим

Телеграф - 20.03.2014

Донесената декларација содржи и апел до целата меѓународна заедница со молба да се воздржи од признавање на т.н. република Крим Украинскиот парламент денеска усвои резолуција во која се наведува дека ...

Декларација на Врховната рада: Украина ќе се бори за „ослободување“ на Крим

+инфо - 20.03.2014

Украинскиот парламент денеска усвои резолуција во која се наведува дека Киев „никогаш нема да ја признае анексијата на Крим“, и оти „ќе се бори за ослободување“ на тој стратешки важен црноморски ...

ЕКОНОМСКИ САНКЦИИ: Кој губи повеќе, Русија или ЕУ?

Телеграф - 20.03.2014

Во ЕУ сè уште не се согласни колку темелни би требало да бидат економските санкции кон Москва, бидејќи сите членки нема подеднакво да почувствуваат економско-финансиски последици Лидерите на ...

Декларација на Врховната рада: Украина ќе се бори за „ослободување“ на Крим

Алфа - 20.03.2014

Украинскиот парламент денеска усвои резолуција во која се наведува дека Киев „никогаш нема да ја признае анексијата врз Крим“, и оти „ќе се бори за ослободување“ на тој стратешки важен црноморски ...

ЛАВРОВ: Неделава Крим станува дел од Русија

Телеграф - 20.03.2014

Долниот дом на рускиот парламент ќе има седница денеска за да го ратификува договорот за влез на Крим во состав на Русија, но и без разлика на тоа - руската администрација веќе почна да им дели ...

Путин планира да гради патен и железнички мост до Крим

Таратур - 20.03.2014

Откако Русија го присоедини Крим, претседателот Владимир Путин соопшти дека се планира изградба на мост за поврзување по копнен пат со полуостровот. За таа цел ќе се издвојат три милијарди долари.

Врховната рада го усвои предлог-законот според кој Крим е „времено окупирана територија на Украина“

А1 On - 20.03.2014

Врховната рада на Украина денеска го усвои во прво читање предлог-законот со кој Крим се прогласува за „времено окупирана територија на Украина“. Согласно документот, предложен од парламентарната ...

Врховната рада го усвои предлог-законот според кој Крим е „времено окупирана територија на Украина“

Алфа - 20.03.2014

Врховната рада на Украина денеска го усвои во прво читање предлог-законот со кој Крим се прогласува за „времено окупирана територија на Украина“. Врховната рада на Украина денеска го усвои во прво ...

Врховната рада: Крим е „привремено окупирана територија на Украина“

Телеграф - 20.03.2014

Окупирана територија се нарекува и „подводното пространство во пределите на територијалното море и воздушниот простор распореден над таа територија“ Врховната рада на Украина денеска го усвои во прво ...

Украинските граничари го напуштаат Крим

А1 On - 20.03.2014

Украинските граничари на Крим почнаа да се прераспоредуваат во реоните на континеталниот дел од Украина. - Почнавме постепено дислоцирање на нашите сили кон територијата на Херсонската и ...

Украинските граничари го напуштаат Крим

+инфо - 20.03.2014

Украинските граничари на Крим почнаа да се прераспоредуваат во реоните на континенталниот дел од Украина. - Почнавме постепено дислоцирање на нашите сили кон територијата на Херсонската и ...

Лавров: Украинските војници на Крим ќе имаат право на избор на кого ќе му служат

Press24 - 20.03.2014

Русија ќе го засили своето воено присуство на Крим за да го заштити од надворешни закани, изјави рускиот заменик-министер за одбрана Јуриј Борисов. - Неопходно е да ја развиеме воената инфраструктура ...

Русија ќе го засили военото присуство на Крим за да се заштити од надворешни закани

А1 On - 20.03.2014

Русија ќе го засили своето воено присуство на Крим за да го заштити од надворешни закани, изјави рускиот заменик-министер за одбрана Јуриј Борисов. - Неопходно е да ја развиеме воената инфраструктура ...

Kрим станува дел од Русија во оваа недела

Курир - 20.03.2014

Правната процедура за припојување на Крим кон Русија ќе биде завршена оваа недела, најави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во момент кога украинските власти најавија дека ги ...

ЕУ одлучува за санкции спрема Русија

+инфо - 20.03.2014

Лидерите на Европската унија денеска би требало да одлучуваат за економските санкции и евентуалната блокада на воената соработка со Москва поради присоединувањето на Крим.

Русија побара ослободување на командантот на украинската Воена морнарица

Сител - 20.03.2014

Рускиот министер за одбрана, Сергеј Шојгу побара од властите на Крим да го ослободат уапсениот командант на Воената морнарица на Украина, вице-адмирал Серхиј Хајдук и да му гарантираат слободно ...

Руската администрација дели пасоши на Крим

+инфо - 20.03.2014

Руската администрација почна да им дели пасоши на жителите на Крим, јавија руски медиуми. - Процесот веќе почна. Веќе врачивме еден дел од пасошите и тоа секој ден ќе биде се поинтензивно - изјави ...

ЕУ одлучува за санкции спрема Русија

Сител - 20.03.2014

Лидерите на Европската унија би требало да одлучуваат за економските санкции и евентуалната блокада на воената соработка со Москва заради присоединувањето на Крим.

Лавров: Крим станува дел од Русија во оваа недела

+инфо - 20.03.2014

Правната процедура за припојување на Крим кон Русија ќе биде завршена оваа недела, најави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во момент кога украинските власти најавија дека ги ...

Осми состанок на Советот за безбедност на ОН за Украина

Р.С.Европа - 20.03.2014

Украина и Русија се „судрија“ на синоќешниот состанок на Советот за безбедност на ОН во врска со анексијата на Москва врз Крим. Украинскиот амбасадор во ОН Јуриј Сергеев изјави дека анексијата е ...

Најавено повлекување на украинските војници од Крим

Телеграф - 20.03.2014

Повлекувањето на Украинците од Крим е дел од планот на Киев за „демилитаризација на полуостровот“ со повлекување на руската војска и со „дислоцирањето“ на украинските сили, на нова локација во ...

Лавров: Процесот на присоединување на Крим ќе заврши седмицава

Макфакс - 20.03.2014

Правната постапка неопходна Крим и формално да стане дел од Русија ќе биде завршена седмицава, изјави во четвртокот рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

Украинските власти најавија повлекување на нивните војници од Крим

Алфа - 20.03.2014

Украинските власти синоќа соопштија дека во Киев е изготвен нацрт-план за повлекување на нивните војници од Крим. Ќе бидат повлечени сите војници и членовите на нивните семејства, како и потребната ...

Обама исклучува воена интервенција во Украина, Русија дели пасоши на Крим

Нова ТВ - 20.03.2014

Американскиот претседател Барак Обама ја отфрли можноста за американска воена интевренција во Украина, тој ќе се залага за дипломатско решение на конфликтот меѓу Украина и Русија како последица на ...

ЕУ одлучува за санкции спрема Русија

Алфа - 20.03.2014

Лидерите на Европската унија би требало да одлучуваат за економските санкции и евентуалната блокада на воената соработка со Москва заради присоединувањето на Крим.

Украинските власти најавија повлекување на нивните војници од Крим

А1 On - 20.03.2014

Украинските власти синоќа соопштија дека во Киев е изготвен нацрт-план за повлекување на нивните војници од Крим. „Сакаме повлекувањето да се изврши брзо и ефикасно, изјави Андриј Парубиј,секретар на ...

Руската администрација дели пасоши на крим

А1 On - 20.03.2014

Руската администрација почна да им дели пасоши на жителите на Крим, јавија руски медиуми. Со нацрт-законот кој рускиот претседател Владимир Путин вчера го предаде на долниот дом на рускиот Парламент, ...

САД: Руската војска е одговорна за нападите во Крим

Нетпрес - 20.03.2014

САД сметаат дека токму руската војска, што го окупираше Крим, носи директна одговорност за нападите на полуостровот, изјавил претставникот на Белата куќа, Џеј Карни.

Руската Дума ќе ја ратификува анексијата на Крим

Р.С.Европа - 20.03.2014

Руската Дума денеска одржува специјална седница, на која ќе го ратификува договорот со кој Крим ќе стане дел од Русија. Руската анексија на Крим не ја признаваат западните земји и ја сметаат за ...

Киев ќе го прогласи Крим за „привремено окупирана територија“

Нетпрес - 20.03.2014

Врховната Рада на Украина планира денес официјално да го прогласи Крим за привремено окупирана територија, пренесе „УНИАН“. Двајца пратеници поднесоа два различни закони за гарантирање на правата и ...

Притисок врз Москава по дипломатски пат

МРТ - 20.03.2014

САД и ЕУ остануваат на санкциите како метод за притисок врз Русија по анексијата на Крим. Американскиот претседател Обама исклучи каква било можност за испраќање војска во Украина.

Ослободен командантот на украинската морнарица

Тера - 20.03.2014

Командантот на украинската морнарица, Сергеј Гајдук, кој во средата беше задржан од страна на проруските сили на Крим, ослободен е во четвртокот, објави канцеларијата на украинскиот претседател, а ...

Украинските војници на Крим во опасност – „нападот почна“

Република - 20.03.2014

Украинското министерство за одбрана извести дека околу 20 наоружани мажи го нападнале украинскиот воен брод „Тернопил“ во пристаништетот во Севастопољ на Крим.

Украинските власти најавија повлекување на нивните војници од Крим

Денешен - 20.03.2014

Украинските власти синоќа соопштија дека во Киев е изготвен нацрт-план за повлекување на нивните војници од Крим. „Сакаме повлекувањето да се изврши брзо и ефикасно, изјави Андриј Парубиј,секретар на ...

Ослободен уапсениот украинскиот командант на Воената морнарница

Локално - 20.03.2014

Командантот на Воената морнарица на Украина, вице-адмирал Серхиј Хајдук, кој вчера беше уапсен од страна на проруски сили на Крим, денеска е ослободен, јави ИТАР ТАСС.

Сличностите и разликите меѓу Косово и Крим

Вечер Прес - 20.03.2014

Агенцијата Асошиејтед прес, анализирајќи ги сличностите и разликите меѓу Косово и Крим, наведува дека клучниот аргумент на рускиот претседател, Владимир Путин, за оправдување на сецесијата на Крим од ...

Украина ќе се бори за "времено окупираниот Крим"!

Вечер Прес - 20.03.2014

Врховната рада усвои предлог-закон според кој Крим е "времено окупирана територија на Украина", а украинскиот амбасадор во ОН се пожали дека Русија подготвува воена интервенција во Источна и Јужна ...

Руската Државна дума ја ратификуваше спогодбата за пристап на Крим кон Русија

Тера - 20.03.2014

Руската Државна дума денеска ја ратификуваше спогодбата за пристапување на Крим кон Русија и за формирање на нови субјекти во составот на Руската Федерација, пренесе „Интерфакс".

Украина ќе воведе посебен режим за премин на границата со Крим

Точка - 20.03.2014

Украинските власти ќе воведат посебен граничен режим на границата со Крим, покрај визите што одлучи да ги воведе за граѓаните на Русија, пренесе "РБК-Украина", повикувајќи се на изјава на шефот на ...

Русија гради мост кон Крим вреден 3 милијарди евра!

Точка - 20.03.2014

Откако се отцепи од Украина, Крим наскоро и со мост ќе биде поврзан со Русија. Русија ќе гради мост кон полуостровот Крим, објави во средата претседателот Владимир Путин, а владата предвидува дека ...

Декларација на Врховната рада: Украина ќе се бори за „ослободување“ на Крим

Бриф - 20.03.2014

Украинскиот парламент денеска усвои резолуција во која се наведува дека Киев „никогаш нема да ја признае анексијата врз Крим“, и оти „ќе се бори за ослободување“ на тој стратешки важен црноморски ...

Руската Државна дума ја ратификуваше спогодбата за пристап на Крим кон Русија

Точка - 20.03.2014

Руската Државна дума денеска ја ратификуваше спогодбата за пристапување на Крим кон Русија и за формирање на нови субјекти во составот на Руската Федерација, пренесе "Интерфакс".

Руската администрација дели пасоши на Крим

Бриф - 20.03.2014

Руската администрација почна да им дели пасоши на жителите на Крим, јавија руски медиуми. - Процесот веќе почна. Веќе врачивме еден дел од пасошите и тоа секој ден ќе биде се поинтензивно, изјави ...

Ултиматумот истече, Киев без реакција

Република - 20.03.2014

Украинскиот претседател за сега не презеде никакви активности по истекот на ултиматумот што вчера го упати до властите во Крим. Олександар Турчинов побара до 9 часот локално време да се ослободат ...

Опколената тактички група “Крим” се предаде без борба

Локално - 20.03.2014

Командата на борбената украинска тактички групи “Крим”, која се подготвуваше да влијае врз руски невремето, се откажа од плановите. Донесена е одлука да се повлечат “На оперативни податоци на ...

Украинските власти најавија повлекување на нивните војници од Крим

Бриф - 20.03.2014

Украинските власти синоќа соопштија дека во Киев е изготвен нацрт-план за повлекување на нивните војници од Крим. „Сакаме повлекувањето да се изврши брзо и ефикасно, изјави Андриј Парубиј,секретар на ...

ОБВИНИТЕЛКАТА НА УКРАИНА: Мојата убавина не е важна, овде се гине! (ФОТО, ВИДЕО)

Sky - 20.03.2014

Убавица меѓу ѕверовите. Крим неколку дена пред референдумот на кој е изгласано припојување кон Русија, доби нова државна обвинителка, младата Наталија Поклонска (33), која набрзо беше прогласена за ...

Русија ќе гради мост до Крим вреден 3 милијарди долари

Република - 20.03.2014

Откако Русија го присоедини Крим, претседателот Путин соопшти дека се планира изградба на мост вреден 3 милијарди долари кој е потребен за поврзување по копнен пат со полуостровот.

Путин ќе гради мост од Русија до Крим

Бриф - 20.03.2014

Откако Русија го присоедини Крим, претседателот Владимир Путин соопшти дека планира да изгради мост за поврзување по копнен пат со полуостровот. За таа цел ќе се издвојат три милијарди долари.

Како Крим успеа да ги "купи" Татарите?

Точка - 20.03.2014

И покрај очекувањата дека ќе го бојкотираат, многу Татари гласале на референдумот на Крим. За да излезат во што поголем број, кримскиот парламент им дал права кои ги немале ниту во Советскиот Сојуз, ...

Украинските граничари го напуштаат Крим

Денешен - 20.03.2014

Украинските граничари на Крим почнаа да се прераспоредуваат во реоните на континеталниот дел од Украина. - Почнавме постепено дислоцирање на нашите сили кон територијата на Херсонската и ...

Украинските сили ќе се повлекуваат од Крим

Либертас - 20.03.2014

Украинските власти синоќа соопштија дека во Киев е изготвен нацрт-план за повлекување на нивните војници од Крим. „Сакаме повлекувањето да се изврши брзо и ефикасно, изјави Андриј Парубиј, секретар ...

Крим оваа недела станува дел од Русија

еМагазин - 20.03.2014

Правната процедура за припојување на Крим кон Русија ќе биде завршена оваа недела, најави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во момент кога украинските власти најавија дека ги ...

Русија ќе го засили военото присуство на Крим

Денешен - 20.03.2014

Русија ќе го засили своето воено присуство на Крим за да го заштити од надворешни закани, изјави рускиот заменик-министер за одбрана Јуриј Борисов. - Неопходно е да ја развиеме воената инфраструктура ...

Новата кримска обвинителка децидна: Мојата убавина не е важна, овде се гине!

Либертас - 20.03.2014

Новата кримска јавна обвинителка Наталија Поклонска, која е прогласена за најсекси обвинителка во светот, во интервју за српски Курир вели: “Мојата убавина не е важна, овде се гине!” Таа сериозно се ...

Киев ќе го прогласи Крим за "привремено окупирана територија"

Точка - 20.03.2014

Врховната Рада на Украина планира денес официјално да го прогласи Крим за привремено окупирана територија, пренесе "УНИАН". Двајца пратеници поднесоа два различни закони за гарантирање на правата и ...

Над 4.500 украински војници побарале да преминат во руската армија

Локално - 20.03.2014

Над 4.500 украински војници во Севастопол се пријавиле за да ја продолжат службата во армијата на Русија. Тоа го изјави заменик-началникот на т.н. Комитет за народен пресврт на Севастопол Сергеј ...

Украина ќе воведе посебен режим за премин на границата со Крим

Локално - 20.03.2014

Украинските власти ќе воведат посебен граничен режим на границата со Крим, пренесе РБК-Украина, повикувајќи се на изјава на шефот на “Баткившчина” Сергеј Соболев.

Ослободен командантот на украинската Воена морнарица

Бриф - 20.03.2014

Командантот на Воената морнарица на Украина, вице-адмирал Серхиј Хајдук, кој вчера беше уапсен од страна на проруски сили на Крим, денеска е ослободен, јави ИТАР ТАСС.

Украина не се откажува од Крим

Локално - 20.03.2014

Украинскиот парламент денеска усвои резолуција во која се наведува дека Киев „никогаш нема да ја признае анексијата врз Крим“, и оти „ќе се бори за ослободување“ на тој стратешки важен црноморски ...

ЕУ одлучува за санкции спрема Русија

Денешен - 20.03.2014

Лидерите на Европската унија би требало да одлучуваат за економските санкции и евентуалната блокада на воената соработка со Москва заради присоединувањето на Крим.

Руската администрација дели пасоши на Крим

Денешен - 20.03.2014

Руската администрација почна да им дели пасоши на жителите на Крим, јавија руски медиуми. - Процесот веќе почна. Веќе врачивме еден дел од пасошите и тоа секој ден ќе биде се поинтензивно, изјави ...

Руската Дума ја ратификуваше спогодбата за пристап на Крим кон Русија

Локално - 20.03.2014

Руската Државна Дума денеска ја ратификуваше спогодбата за пристапување на Крим кон Русија и за формирање на нови субјекти во составот на Руската Федерација, информираше Интерфакс.

Лавров: Крим станува дел од Русија во оваа недела

Денешен - 20.03.2014

Правната процедура за припојување на Крим кон Русија ќе биде завршена оваа недела, најави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во момент кога украинските власти најавија дека ги ...

САД: Руската војска е одговорна за нападите во Крим

Точка - 20.03.2014

САД сметаат дека токму руската војска, што го окупираше Крим, носи директна одговорност за нападите на полуостровот, изјавил претставникот на Белата куќа, Џеј Карни.

Турчинов покрена декларација за борба за ослободување на Украина

Локално - 20.03.2014

В.Д претседател на Украина и претседател на Врховната Рада Александар Турчинов поднесе до парламентот предлог Декларација за борба за ослободување на Украина.

Украинските граничари го напуштаат Крим

Бриф - 20.03.2014

Украинските граничари на Крим почнаа да се прераспоредуваат во реоните на континеталниот дел од Украина. - Почнавме постепено дислоцирање на нашите сили кон територијата на Херсонската и ...

Обама: Не треба да предизвикуваме војна со Русија

Република - 20.03.2014

Американскиот претседател Барак Обама вчера ја исклучи можноста од американско воено инволвирање во случувањата во Украина заговарајќи дипломатски решение меѓу Украина и Русија за Крим.

Крим станува дел од Русија неделава!

Вечер Прес - 20.03.2014

Правната процедура за припојување на Крим кон Русија ќе биде завршена оваа недела, најави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во момент кога украинските власти најавија дека ги ...

Може ли Македонија да искористи од судирот на големите сили за Украина?

Фактор - 20.03.2014

Украинската криза ги залади односите меѓу Западот и Русија на ниво незапаметено од крајот на Студената војна. Очите на целиот свет се свртени кон турбулентниот регион, кој се заканува да предизвика ...

Ослбоден командантот на украинската морнарица

Либертас - 20.03.2014

Командантот на Воената морнарица на Украина, вице-адмирал Серхиј Хајдук, кој вчера беше уапсен од страна на проруски сили на Крим, денеска е ослободен, јави ИТАР ТАСС.

Двајца играчи на Севастопол повикани во украинската армија

Локално - 20.03.2014

Двајца играчи на украински Севастопол – Владимир Ковал и Евгениј Новак добија повик од украинската армија. Фудбалерите ќе мора да ја извршуваат својата должност и да ја сочуваат својата татковина ...

САД со закани за нови санкции до Русија

Точка - 20.03.2014

Амбасадорот на САД во Обединетите Нации, предупреди дека Америка е подготвена да воведе нови санкции против Русија поради агресијата и провокациите во Украина, пренесе "АФП".

"Мојата убавина не е важна, тука се гине!"

Точка - 20.03.2014

Наталија Поклонскаја сериозно се нафатила на своите нови должности. Таа тврди: "Мојата убавина не е важна, тука се гине!" Новата кримска јавна обвинителка Наталија Поклонскаја, која е прогласена за ...

Лавров: Процесот на присоединување на Крим ќе заврши седмицава

Канал 77 - 20.03.2014

Правната постапка неопходна Крим и формално да стане дел од Русија ќе биде завршена седмицава, изјави во четвртокот рускито министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

Украина ќе се бори за „ослободување“ на Крим

Денешен - 20.03.2014

Украинскиот парламент денеска усвои резолуција во која се наведува дека Киев „никогаш нема да ја признае анексијата врз Крим“, и оти „ќе се бори за ослободување“ на тој стратешки важен црноморски ...

Сексипилната Поклонскаја, обвинителка на Крим: Мојата убавина не е важна, тука се гине! Снајперистите од Мајдан дојдоа ...

Бриф - 20.03.2014

Новата јавна обвинителка на Крим Наталија Поклонскаја, која според многумина е најсекси обвинителка на светот, во интервју за српскиот Курир зборува за резултатите од истрагата за пукањето пред два ...

Седум дена за Крим да стане дел од Русија

Локално - 20.03.2014

Правната процедура за припојување на Крим кон Русија ќе биде завршена оваа недела, најави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во момент кога украинските власти најавија дека ги ...

Лавров: Крим станува дел од Русија во оваа недела

Бриф - 20.03.2014

Правната процедура за припојување на Крим кон Русија ќе биде завршена оваа недела, најави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во момент кога украинските власти најавија дека ги ...

Украинските граничари го напуштаат Крим

Н.Македонија - 20.03.2014

Украинските граничари на Крим почнаа да се прераспоредуваат во реоните на континенталниот дел од Украина - Почнавме постепено дислоцирање на нашите сили кон територијата на Херсонската и ...

Новата обвинителка на Крим: Убавината ќе го спаси светот

Н.Македонија - 20.03.2014

Крим неколку дена пред референдумот за припојување на Русија доби нов државен обвинител, а тоа е младата Наталија Поклонска (33), која веднаш беше прогласена за најсексипилна обвинителка на светот - ...

Крим е „времено окупирана територија на Украина“

Идивиди - 20.03.2014

/ Врховната рада го усвои предлог-законот според кој Киев, 20 март 2014 (МИА) - Врховната рада на Украина денеска го усвои во прво читање предлог-законот со кој Крим се прогласува за „времено ...