TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Дел Понте ќе добие уште неколку месеци во Хаг?

Време - 14.09.2007

ОБЕДИНЕТИ НАЦИИ Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун предложи да се продолжи мандатот на главната хашка обвинителка Карла дел Понте, јави новинската агенција МИА. Мандатот на Дел Понте и истекува денеска. Се шпекулираше дека таа ќе биде нов амбасадор на Швајцарија во Аргентина.

Мандатот на Дел Понте до декември

Дневник - 14.09.2007

Генералниот секретар на ОН, Бан Ки-мун, побара Советот за безбедност на ОН да го продолжи мандатот на главната обвинителка на Хашкиот трибунал Карла дел Понте до крајот на годинава, јави МИА. Во писмото на Бан Ки-мун е посочено дека Карла дел Понте не сака уште еден мандат, но не е против ...

Дел Понте до крајот на годината

Вечер Прес - 14.09.2007

Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун им порача на членовите на Советот за безбедност на ОН да го продолжат мандатот на главниот обвинител на Хашкиот трибунал Карла Дел Понте до крајот на годината. Во писмото е посочено дека Карла Дел Понте не сака да биде назначена за уште еден мандат како главен ...

САД се противеле на обвинението против Готовина

А1 - 11.09.2007

Американците се противеле на обвинението против хрватскиот генерал Анте Готовина и дури барале негово повлекување, објави поранешниот портпарол на Хашкиот трибунал Флоренс Хартман во книгата „Мир и казна“, која во понеделникот е објавена во Франција.

Караџиќ не "го пазеле и мазеле" големите сили

Вечер Прес - 10.09.2007

Леонид Керестеџијанц не верува во обвинувањата на Флоренс Хартман, долгогодишна соработничка на Карла дел Понте дека сокривањето на Радован Караџиќ е комплот на главните светски сили. Тој ја повикува Дел Понте да се изјасни за таквите наводи, па и по цена да предизвика генерална светска бура и ...