TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во Стајковци се дише под маски

Утрински - 14.08.2016

Горан Адамовски Една недела по катастрофалното невреме во Скопје, кое одзеде 22 животи, а стотици семејства остави без покрив над главата, маските за дишење станаа најбараниот производ во поплавените подрачја.

Во Стајковци жена наместо сок се напила отров, засега е во стабилна состојба

МКД - 14.08.2016

Рада Стојановска од Стајковци по несреќниот случај со испивање отров наместо сок е во стабилна состојба. Таа вчера наместо сок од хуманитарната помош, се напила од средството за чистење р'ѓа.

Жена од Стајковци наместо сок испила отров

+инфо - 14.08.2016

Нејзиното семејство вели дека хуманитарците не им рекле дека во шишето сок се наоѓа отров. Во скопско Стајковци кое беше меѓу најпогодените населени места во минатонаделните поплави кога загинаа 22 лица, за малку е избегната уште една трагедија.

(ВИДЕО) Кузмановски: Гледав лешеви како лебдат по водата

Либертас - 14.08.2016

Под скопката обиколница, од другата страна на Стајковци се наоѓа Брњарци. Две куќи, една фарма и многу посеви. По поплавите на ова место има само кал, превртен автомобил, расфрлан лим и опрема од домаќинствата.

ФОТО: И Гордана Јанкулоска со чизми во Стајковци

Либертас - 14.08.2016

И поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, се појавила во Стајковци кое беше погодено од невремето минатата сабота. Како што се гледа од фотографијата објавена на Фејсбук, таа е со чизми на нозете, веројатно како дел од ...

Кузмановски: гледав лешеви како лебдат по водата

ТВ21 - 14.08.2016

Под скопката обиколница, од другата страна на Стајковци се наоѓа Брњарци. Две куќи, една фарма и многу посеви. По поплавите на ова место има само кал, превртен автомобил, расфрлан лим и опрема од домаќинствата.

Драма во Стајковци: Жена испратена итно на Токсикологија, наместо сок испила отров

Сител - 14.08.2016

Во скопско Стајковци кое беше меѓу најпогодените населени места во минатонаделните поплави кога загинаа 22 лица, за малку е избегната уште една трагедија. Химанитарната помош која им се дели на загрозените жители, за малку ќе ја платеше со живот ...

ТРАГЕДИЈА ВО СТАЈКОВЦИ: Наместо сок од хуманитарната помош испила отров

Телеграф - 14.08.2016

Рада Стојановска по целодневното чистење на куќата посегнала да се напие од сокот кој им бил доделен како хуманитарна помош. Но во во него наместо сок имало средство за чистење рѓа Семејна трагедија се случила вчера во скопското село Стајковци кое е ...

Груевски на терен – голема акција за санирање на последиците

Алфа - 14.08.2016

Пред само два дена оваа улица беше целосно во кал, а веќе денеска е речиси целосно чиста. Таа е само мал дел од она што екипите успеаја да го обноват и санираат со речиси непрекината деноноќна работа.

Една недела по поплавара – Се менува сликата во поплавените реони

Сител - 14.08.2016

По една семица од невремето се повеќе улици чисти, се поголем број куќи испразнти од кал и отпад. Голем број граѓани викендов дојдоа на помош во селото Стајковци кое беше најпогодено од катастрофата.

ВИДЕО: Херои на хуманоста – волонтерите секојдневно помагаат во погодените подрачја

Локално - 14.08.2016

Солзи, гнев, тага и неверување. Илјадници семејства погодени од страотното невреме кое го зафати скопскиот регион сеуште неможат да се справат со последиците кое поплави куќи подруми, дворови, опустошија насади.

(ФОТО) И Гордана Јанкулоска со чизми во Стајковци

Локално - 14.08.2016

И поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, се појави во Стајковци кое беше погодено од невремето минатата сабота. Како што се гледа од фотографијата објавена на Фејсбук, таа е со чизми на нозете, веројатно како дел од ...

(ВИДЕО) Брзата помош заглавена во калта во Стајковци

Репортер - 14.08.2016

Улица број 11 се уште е непроодна, натрупана кал, дупки полни со вода и заглавена механизација се секојдневие на мештаните, но и пречка Итната помош да стигне навреме и да интервенира, пренесува 24 Вести .

Несреќа во Стајковци: Жена итно испратена на Токсикологија, откако наместо сок испила средство за чистење

Република - 14.08.2016

Скопско Стајковци е меѓу најпогодените населени места во минатонаделните поплави кога загинаа 22 лица, а таму за малку била избегната уште една трагедија. 36-годишната Рада Стојановска (36) испилала средство за чистење претурено во шише од сок, ...

(ВИДЕО) Планини од кал и по една недела од поплавата

Репортер - 14.08.2016

Планини од кал и смет насреде улица, механизација која повеќе се бори отколку што расчистува, Брза помош заглавена во кал. Ова се само дел од проблемите со кои веќе цела седмица се соочуваат жителите на улицата бр.

(ВИДЕО) Херои на хуманоста – Волонтерите секојдневно помагаат во погодените подрачја

Репортер - 14.08.2016

Солзи, гнев, тага и неверување. Илјадници семејства погодени од страотното невреме кое го зафати скопскиот регион сеуште неможат да се справат со последиците кое поплави куќи подруми, дворови, опустошија насади.

Трагедија во Стајковци: Жена од Стајковци се затрула – ненамерно испила средство за чистење

За Се - 14.08.2016

Во скопско Стајковци кое беше меѓу најпогодените населени места во минатонаделните поплави кога загинаа 22 лица, за малку е избегната уште една трагедија. Химанитарната помош која им се дели на загрозените жители, за малку ќе ја платеше со живот ...

(ВИДЕО) Кузмановски: Гледав лешеви како лебдат по водата

Репортер - 14.08.2016

Под скопката обиколница, од другата страна на Стајковци се наоѓа Брњарци. Две куќи, една фарма и многу посеви. По поплавите на ова место има само кал, превртен автомобил, расфрлан лим и опрема од домаќинствата.

Хуманитарна помош опасна по живот: Жена од Стајковци испила детергент мислејќи дека е сок

Позитив.мк - 14.08.2016

Жена од Стајковци на возраст од 36 години завршила на Токсикологија откако испила детергент по грешка наместо сок од шише кое било во пакетите доставувани како хуманитарна помош. Полицијата увидела дека на шишето со ситни букви пишувалео дека во ...

Жителка на Стајковци: И Груевски и Спасов ми помогнаа, беа тука во моментот кога помошта ми беше најпотребна (Видео)

Република - 14.08.2016

По невремето кое го зафати Скопје минатата сабота, едно од најпогодените места, скопското село Стајковци, се соочуваа со штетите кои ги направија поплавите. Во текот на неделава, екипа на “Република” неколку пати го посети селото каде волонтери од ...

(ВИДЕО) Потресно сведочење на жителка на Стајковци: Срам да ви е!

Нова ТВ - 13.08.2016

Од волонтерите кои работат во поплавените подрачја НОВА доби аматерско видео со потресно сведочење на една жена која во поплавата загубила блиски лица и која е оставена без помош од надлежните институции.

Се затрула од хуманитарна помош, хоспитализирана на Токсикологија

Телма - 13.08.2016

За 36 годишната Рада Стојановска од Стајковце, хуманитарната помош за малку ќе предизвикала трагичен крај. На нејзиниот свекор кој го возел тракторот кон дома, лица претставувајќи се како волонтери, му понудиле кеса со леб и сок.Тој им се ...

Една недела од поплавите

24 Вести - 13.08.2016

Планини од кал и смет насреде улица, механизација која повеќе се бори отколку што расчистува, Брза помош заглавена во кал. Ова се само дел од проблемите со кои веќе цела седмица се соочуваат жителите на улицата бр.

Брзата помош заглавена во калта во Стајковци

24 Вести - 13.08.2016

Улица број 11 се уште е непроодна, натрупана кал, дупки полни со вода и заглавена механизација се секојдневие на мештаните, но и пречка Итната помош да стигне навреме и да интервенира. Оваа повозрасна жена во Стајковци е една од стотиците кои се ...

На гурбет во Стајковци

Утрински - 13.08.2016

Соња Крамарска Кутрите луѓе кои изгубија се' што создавале со години и децении наназад, станаа споредни актери на своите огништа Политичари, гурбетчии. Успеаја да ги тргнат настрана човечките трагедии по поплавата, и да ги пренасочат камерите кон ...

Тајната во дождовите на Скопска Црна Гора

Утрински - 13.08.2016

Јасминка Павловска На само петнаесетина-дваесет километри од центарот на македонската метропола, скопската Блатија, која на некој начин е подножје на Скопска Црна Гора, за голем дел од сите што се нарекуваат жители на Скопје е „неоткриена приказна“.

(ВИДЕО) Судир и кавга на проценителите и жителите во Стајковци: Се врши партиска проценка

Либертас - 13.08.2016

Вака изгледаше дел од кавгата помеѓу граѓаните и проценителите, кои како што велат граѓаните, партиски се одлучува во која куќа ќе ја вршат проценката, пренесе А1он . – Кога виде дека доаѓаме, одма избега, кога му кажавме дека ќе одиме по телевизија ...

Во Стајковци и проценката на штетата партиска, кавга меѓу жителите и проценителите

+инфо - 13.08.2016

Дојдоа во куќата над нас, прескокнаа пет куќи и потоа влегоа кај соседите, реагираат локалните жители. Kавгата настана во Стајковци меѓу граѓаните и проценителите, кои како што велат граѓаните, партиски се одлучува во која куќа ќе ја вршат ...

Брзата помош заглави во калта во Стајковци

+инфо - 13.08.2016

Стотиците жители се жалат на срцеви проблеми, на Клиниката за детски болести примено 12-годишно дете поради тегоби предизвикани од преживеаниот стрес. Улица број 11 се уште е непроодна, натрупана кал, дупки полни со вода и заглавена механизација се ...

ВИДЕО: Брзата помош заглавена во калта во Стајковци, болните се носат на раце

Либертас - 13.08.2016

Улица број 11 се уште е непроодна, натрупана кал, дупки полни со вода и заглавена механизација се секојдневие на мештаните, но и пречка Итната помош да стигне навреме и да интервенира, пренесува 24 Вести .

Се затрула од хуманитарна помош, хоспитализирана на Токсикологија

Либертас - 13.08.2016

За 36-годишната Рада Стојановска од Стајковце, хуманитарната помош за малку ќе предизвикала трагичен крај, вознемирено раскажува нејзината свекрва Злата. Сопругот на Злата кој го возел тракторот, земал како помош кеса со леб и сок и ја донел дома.

ВИДЕО: Планини од кал и по една недела од поплавата, најмногу помагаат волонтерите

Либертас - 13.08.2016

Планини од кал и смет насреде улица, механизација која повеќе се бори отколку што расчистува, Брза помош заглавена во кал. Ова се само дел од проблемите со кои веќе цела седмица се соочуваат жителите на улицата бр.

Со тешко срце се напуштаат поплавените домови...

Н.Македонија - 13.08.2016

Без багаж, но со голема тежина во срцата, некои од жителите на скопско Стајковци вчера се подготвуваа да го напуштат она што остана од нивните домови, откако комисијата за заразни болести ја донесе одлуката за привремено евакуирање на ранливите ...

(ВИДЕО) Потресно сведочење на жителка на Стајковци чии блиски се удавиле: Срам да ви е!

Либертас - 13.08.2016

Од волонтерите кои работат во поплавените подрачја НОВА доби аматерско видео со потресно сведочење на една жена од Стајковци која во поплавата загубила блиски лица и која е оставена без помош од надлежните ...

Жителка на Стајковци се затрула со хуманитарна помош

+инфо - 13.08.2016

Поради невнимание се напила средство за чистење, мислејќи дека е сок. Жителка на Стајковци е затруена од хуманитарна помош, откако поради невнимание се напила средство за чистење мислејќи дека е сок.

(ВИДЕО) Судир и кавга на проценителите и жителите во Стајковци: Се врши партиска проценка

А1 On - 13.08.2016

Вака изгледаше дел од кавгата помеѓу граѓаните и проценителите, кои како што велат граѓаните, партиски се одлучува во која куќа ќе ја вршат проценката. – Кога виде дека доаѓаме, одма избега, кога му кажавме дека ќе одиме по телевизија дотрча на сред ...

12- годишниот Давид чисти со скипер, жителите на Стајковци не сакаат да ги напуштат куќите

ТВ21 - 13.08.2016

Наместо да си игра со камион-играчка, 12-годишниот Давид вози скипер за да го исчисти отпадот од нивната поплавена куќа. Една недела по поплавата се уште не е сè исчистено. Има многу поплавени домови, па затоа сите од семејството сме вкучени, сите ...

По поплавата, уште една несреќа – се затрула со детергент мислејќи дека пие сок

ТВ21 - 13.08.2016

36- годишната Рада Стојановска заврши на Токсикологија, откако по грешка испила средство за чистење мислејќи дека е сок. Шишето од сок заедно со леб ги донел нејзиниот свекор кои му го дале како хуманитарна помош.

ВИДЕО: Херои на хуманоста – волонтерите секојдневно помагаат во погодените подрачја

Либертас - 13.08.2016

Солзи, гнев, тага и неверување. Илјадници семејства погодени од страотното невреме кое го зафати скопскиот регион сеуште неможат да се справат со последиците кое поплави куќи подруми, дворови, опустошија насади.

Стајковци забрзано се расчистува, граѓаните задоволни од брзата интервенција на институциите

Точка - 13.08.2016

Војската полицијата, тимови на јавни претпријатија, Градот, Црвениот крст и голем бој на хумани граѓани постојано се со поплавените граѓани помагајќи им да се справат со катастрофалните последици од невремето кое однесе 23 човечки жртви, многу ...

НЕ ИЗЛЕЖУВАЈТЕ СЕ ДОМА: Лопатите в раце и правец во Стајковци да помогнете

Телеграф - 13.08.2016

Се повикуваат граѓаните со себе да понесат лопати и ракавици кои ќе им бидат потребни при изнесувањето на работите од поплавените домови, при чистењето, како и при помошта што ќе им ја нудат на локалните жители Голема работна акција ќе се организира ...

Се расчистува теренот во Стајковци- жителите изразуваат благодарност задоволни од брзата интервенција (ВИДЕО)

Курир - 13.08.2016

И денеска во Стајковци неуморно се работи на терен. Целосно се расчистени улиците 1, 2, 3, 4 и 5, имаат и струја и вода, а жителите на истите се задоволни од брзата интервенција. -Ова е најстара улица од ова село, истата денеска е исчистена и ...

Стајковци излегува од калта

Сител - 13.08.2016

Помина неполна седмица а Стајковци и останатите села зафатени во поплавата се враќаат во живот. Улиците чисти, дворовите испразнети од кал и отпад, се работи на дезинфекција и средување на куќите.

„Партиска“ проценка на штета кај поплавените- тешки кавги и клетви меѓу жителите и проценителите !

Локално - 13.08.2016

Дојдоа во куќата над нас, прескокнаа пет куќи и потоа влегоа кај соседите, реагираат локалните жители. Kавгата настана во Стајковци меѓу граѓаните и проценителите, кои како што велат граѓаните, партиски се одлучува во која куќа ќе ја вршат ...

Се затрула од хуманитарна помош, хоспитализирана на Токсикологија

Локално - 13.08.2016

За 36 годишната Рада Стојановска од Стајковце, хуманитарната помош за малку ќе предизвикала трагичен крај-јави Телма. На нејзиниот свекор кој го возел тракторот кон дома, лица претставувајќи се како волонтери, му понудиле кеса со леб и сок.Тој им се ...

(ВИДЕО) Брзата помош заглави во калта во Стајковци

Локално - 13.08.2016

Улица број 11 се уште е непроодна, натрупана кал, дупки полни со вода и заглавена механизација се секојдневие на мештаните, но и пречка за Итната помош да стигне навреме и да интервенира, информира 24Вести.

Солзите сами капат додека Соња од Стајковци раскажува како ја спасила мајка си (ВИДЕО)

МК News - 13.08.2016

Кога била мала Соња го загубила татко си, а во саботата изгубила сѐ што имала во нејзиниот дом. Живее сама со нејзината мајка во Стајковци. Кога водата во саботата им го голтнала домот, Соња била таа која успеала да и го спаси животот на мајка си, а ...

Жена-херој од Стајковци: Ја спаси мајка си кога водата им зеде се

Скопје инфо - 13.08.2016

Кога била мала Соња го загубила татко си, а во саботата изгубила сѐ што имала во нејзиниот дом. Живее сама со нејзината мајка во Стајковци. Кога водата во саботата им го голтнала домот, Соња била херојот кој успеал да и го спаси животот, а таа два ...

Жена од Стајковци се затрула – ненамерно испила средство за чистење

Фактор - 13.08.2016

Жена на возраст од 36 години од Стајковци се затрула од хуманитарна помош, откако поради невнимание се напила средство за чистење мислејќи дека е сок. Помошта дома им ја доставиле волонтери, а ја примил нејзиниот свекор.

Поради невнимание жителка на Стајковци се затрула со хуманитарна помош

За Се - 13.08.2016

Жителка на Стајковци е затруена од хуманитарна помош, откако поради невнимание се напила средство за чистење мислејќи дека е сок. Помошта им била доставена во домот од волонтери, а ја земал нејзиниот свекор.

(ВИДЕО) Поплавените и понатаму стравуваат од каналите

Репортер - 13.08.2016

Жителите од Стајковци итно апелираат да се исчисти каналот кој поминува покрај нивните куќи. Незаинтересираноста на општинската власт е основната причина за катастрофалните последици. Тврдат дека постојано барале негово чистење и санирање но освен ...

(ВИДЕО) Хуманитарна помош има, најзагрозените не може да ја земат

Репортер - 13.08.2016

Хуманитарна помош има, но нема кој да ја земе бидејќи по цел ден работиме за да ги расчистиме остатоците од поплавената покуќнина и мебел – револтирани се најпогодените жители на селото Стајковци кое е едно од најпогодените од страотната поплава, ...

Жителка на Стајковци се затрула со хуманитарна помош

МК News - 13.08.2016

Жителка на Стајковци е затруена од хуманитарна помош, откако поради невнимание се напила средство за чистење мислејќи дека е сок. Помошта им била доставена во домот од волонтери, а ја земал нејзиниот свекор.

Се затрула од хуманитарна помош, хоспитализирана на Токсикологија

Репортер - 13.08.2016

За 36-годишната Рада Стојановска од Стајковце, хуманитарната помош за малку ќе предизвикала трагичен крај, вознемирено раскажува нејзината свекрва Злата. Сопругот на Злата кој го возел тракторот, земал како помош кеса со леб и сок и ја донел дома.

ВИДЕО: Навивачката група Комити помага во расчистувањето во Стајковци

МК News - 13.08.2016

Жестоки на трибини, вредни на терен. Навивачката група Комити неуморно работи на расчистување на куќите на најкритичните точки во Стајковци. ...

Тајните во дождовите на Скопска Црна Гора

Скопје инфо - 13.08.2016

Како причина за поплавите кај обиколницата и во атарот на село Стајковци се наведуваат дождовите и наносите кои доаѓале од падините на Скопска Црна Гора, над селата Булачани, Виниче и Црешево.

Неуморно се работи на терен: Жителите на Стајковци задоволни од брзата интервенција

Press24 - 13.08.2016

И денеска во Стајковци неуморно се работи на терен. Целосно се расчистени улиците 1, 2, 3, 4 и 5, имаат и струја и вода, а жителите на истите се задоволни од брзата интервенција. -Ова е најстара улица од ова село, истата денеска е исчистена и ...

(ВИДЕО) Потресно сведочење на жителка на Стајковци чии блиски се удавиле: Срам да ви е!

Репортер - 13.08.2016

Од волонтерите кои работат во поплавените подрачја НОВА доби аматерско видео со потресно сведочење на една жена од Стајковци која во поплавата загубила блиски лица и која е оставена без помош од надлежните институции. loading..

Жителка на Стајковци се затрула со хуманитарна помош

Стандард - 13.08.2016

Жителка на Стајковци е затруена од хуманитарна помош, откако поради невнимание се напила средство за чистење мислејќи дека е сок. Помошта им била доставена во домот од волонтери, а ја земал нејзиниот свекор.

Се бара помош за четири преживеани кутриња- Самоједи од поплавата во Стајковци

Република - 13.08.2016

Четири самоједи и 4 мали кутриња се единствените преживеани од една одгледувалница, после поплавите во Стајковци. Од Асоцијацијата за активисти за правата на животните известуваат дека на барање на газдата, чии негови блиски луѓе загинаа во ...

(ВИДЕО) Судир на проценителите и жителите во Стајковци: Се врши партиска проценка

Репортер - 13.08.2016

Вака изгледаше дел од кавгата помеѓу граѓаните и проценителите, кои како што велат граѓаните, партиски се одлучува во која куќа ќе ја вршат проценката. – Кога виде дека доаѓаме, одма избега, кога му кажавме дека ќе одиме по телевизија дотрча на сред ...

ИЗМАМА: Споделуваната снимка не е од Стајковци, туку од Србија (видео)

Кумановски м. - 13.08.2016

Видео снимката која овие денови вртоглаво се споделува на социјалните мрежи на македонските корисници на кои наводно е прикажан моментот во кој се поплавува Стајковци воопшто не настанало во Македонија.

Волонтери од цела Македонија на помош во Стајковци: Сите треба да помогнат, затоа што ова на секој може да му се случи ...

Република - 13.08.2016

По страшното невреме кое го зафати Скопје минатата сабота, едно од најпогодените места, скопското село Стајковци, се соочуваа со штетите што ги оставија поплавите зад себе. Во текот на вчерашниот ден, екипа на “Република” повторно го посети селото ...

Волонтерите до загрозените жители на Стајковци: Кој има потреба, ќе го примиме во нашите домови (Видео)

Република - 13.08.2016

По страшното невреме кое го зафати Скопје минатата сабота, едно од најпогодените места, скопското село Стајковци, се соочуваа со штетите што ги оставија поплавите зад себе. Во текот на неделава, екипа на “Република” неколку пати го посети селото ...

Стајковци забрзано се расчистува, граѓаните задоволни од брзата интервенција на институциите

Нетпрес - 13.08.2016

Седми ден од катастрофалната поплава во скопско, голготата на жителите на Стајковци се’ уште не престанува. Ссепак тие се благодарни на државните институции кои неуморно секојднвно работат на терен, ги чистат поплавените домови и ја оспособуваат ...

Се бара помош за спасени самоједи од Стајковци

Стандард - 13.08.2016

Четири самоједи и 4 мали кутриња се единствените преживеани од една одгледувалница, после поплавите во Стајковци. Од Асоцијацијата за активисти за правата на животните известуваат дека на барање на газдата, чии негови блиски луѓе загинаа во ...

(ВИДЕО) Потресна приказна од Стајковци: Како ја спасив мајка ми

еМагазин - 13.08.2016

Кога била мала Соња го загубила татко си, а во саботата изгубила сѐ што имала во нејзиниот дом, раскажува за телевизијата Нова . Живее сама со нејзината мајка во Стајковци. Кога водата во саботата им го голтнала домот, Соња била херојот кој успеал ...

ВИДЕО: Жителите на Стајковци се задоволни од брзата интервенција

Пулс24 - 13.08.2016

И денеска во Стајковци неуморно се работи на терен. Целосно се расчистени улиците 1, 2, 3, 4 и 5, имаат и струја и вода, а жителите на истите се задоволни од брзата интервенција. -Ова е најстара улица од ова село, истата денеска е исчистена и ...

ВИДЕО: Волонтери од цела Македонија на помош во Стајковци

Пулс24 - 13.08.2016

По страшното невреме кое го зафати Скопје минатата сабота, едно од најпогодените места, скопското село Стајковци, се соочуваа со штетите што ги оставија поплавите зад себе. Во текот на вчерашниот ден, екипа на „Република“ повторно го посети селото ...

Жена херој: Ја спаси мајка си и 2 часа се бореше со водата да го спаси мебелот! (ВИДЕО)

Exclusive.mk - 13.08.2016

Соња кога била мала го загубила татко си, а во саботата изгубила се што имала во нејзиниот дом. Таа живее сама со нејзината мајка во Стајковци. Кога водата во саботата им го голтнала домот, Соња била херојот кој успеал да и го спаси животот, а потоа ...

Поплавените и понатаму стравуваат од каналите

Телма - 12.08.2016

Жителите од Стајковци итно апелираат да се исчисти каналот кој поминува покрај нивните куќи. Незаинтересираноста на општинската власт е основната причина за катастрофалните последици.Тврдат дека постојано барале негово чистење и санирање но освен ...

Хуманитарна помош има, најзагрозените не може да ја земат

24 Вести - 12.08.2016

Хуманитарна помош има, но нема кој да ја земе бидејќи по цел ден работиме за да ги расчистиме остатоците од поплавената покуќнина и мебел - револтирани се најпогодените жители на селото Стајковци кое е едно од најпогодените од страотната поплава.

Се врши итна евакуација на населението од Стајковци…

Турлитава - 12.08.2016

Во моментов започна да се врши привремена евакуација во скопско Стајковци. Надлежните апелираат жителите на поплавеното подрачје да се сместат на друга локација додека трае мерката за дезинфекција на нивните домови.

Привремена евакуација во Стајковци

БркајРабота - 12.08.2016

Започна да се врши привремена евакуација во скопското село Стајковци. Надлежните апелираат жителите на поплавеното подрачје да се сместат на друга локација додека трае мерката за дезинфекција на нивните домови, јавува ТВ Нова.

Привремена евакуација во Стајковци заради дезинфекција

+инфо - 12.08.2016

Започна привремена евакуација во скопското село Стајковци. Жителите од поплавеното подрачја во Стајковци привремено ќе се евакуираат додека трае мерката за дезинфекција на нивните домови. Властите порачуваат жителите на Стајковци да се сместат во ...

Стајковци се соочува со штетите: Сите ни помагаат, храна, лекови и вода стигнуваат од секаде (ВИДЕО)

БркајРабота - 12.08.2016

По страшното невреме што го зафати Скопје во саботата, едно од најпогодените места, скопското село Стајковци, се соочуваа со штетите што ги оставија поплавите зад себе. Таму вчера сите беа на нозе, од месното населени кое ги чистеше своите куќи и ...

Хаос и некоординираност и по шест дена од поплавите во Стајковци

Либертас - 12.08.2016

Шест дена по катастрофалните поплави во Стајковци се уште владее хаос и безредие. Не се знае кој помага, кој дава храна и кога граѓаните да очекуваат механизација која ќе им помогне во исфрлањето на шутот од нивните домови.

ВИДЕО: Поплавените и понатаму стравуваат од каналите

Либертас - 12.08.2016

Жителите од Стајковци итно апелираат да се исчисти каналот кој поминува покрај нивните куќи. Незаинтересираноста на општинската власт е основната причина за катастрофалните последици.Тврдат дека постојано барале негово чистење и санирање но освен ...

ВИДЕО: Хуманитарна помош има, најзагрозените не може да ја земат

Либертас - 12.08.2016

Хуманитарна помош има, но нема кој да ја земе бидејќи по цел ден работиме за да ги расчистиме остатоците од поплавената покуќнина и мебел – револтирани се најпогодените жители на селото Стајковци кое е едно од најпогодените од страотната поплава, ...

Почна привремената евакуација на Стајковци...

Н.Македонија - 12.08.2016

Жителите на скопското село Стајковци, треба да се евакуираат додека трае дезинсекцијата на нивните домови, апелираат надлежните институции. Ова е јавна препорака од Министерството за здравство за напуштање на теренот, која се однесува, пред с ѐ, на ...

Стајковци 2016

Сакам да кажам - 12.08.2016

Најпоразно ми е сознанието дека ние, граѓаните на оваа држава, уште не сме се освестиле дека заслужуваме подобро 1 Скопје 2014 се погледна во огледало. И се појави ликот на Стајковци 2016.

Привремена евакуација во Стајковци

Точка - 12.08.2016

Започна да се врши привремена евакуација во скопското село Стајковци. Надлежните апелираат жителите на поплавеното подрачје да се сместат на друга локација додека трае мерката за дезинфекција на нивните домови, јавува ТВ Нова.

Снимки со дрон: Санацијата на терен добро напредува, расчистени и најпогодените улици во Стајковци

Точка - 12.08.2016

Шести ден по поплавите, екипата на ТВ Нова останува на терен да ја следи состојбата. Од денешните снимки со дрон може да се види дека механизацијата и утрово е излезена на улиците за да ги санира штетите, а исто така воочливо е дека голем дека од ...

Привремена евакуација во Стајковци

Алфа - 12.08.2016

Надлежните апелираат жителите на поплавеното подрачје да се сместат на друга локација додека трае мерката за дезинфекција на нивните домови, јавува ТВ Нова. Започна да се врши привремена евакуација во скопското село Стајковци.

Солзите сами капат додека Соња од Стајковци раскажува како ја спасила мајка си (ВИДЕО)

Курир - 12.08.2016

Кога била мала Соња го загубила татко си, а во саботата изгубила сѐ што имала во нејзиниот дом. Живее сама со нејзината мајка во Стајковци. Кога водата во саботата им го голтнала домот, Соња била таа која успеала да и го спаси животот на мајка си, а ...

Привремена евакуација во Стајковци

Сител - 12.08.2016

Започна да се врши привремена евакуација во скопското село Стајковци. Надлежните апелираат жителите на поплавеното подрачје да се сместат на друга локација додека трае мерката за дезинфекција на нивните домови, јавува ТВ Нова.

СНИМКИ СО ДРОН: Санацијата на терен добро напредува, расчистени и најпогодените улици во Стајковци

Курир - 12.08.2016

Шести ден по поплавите, екипата на ТВ Нова останува на терен да ја следи состојбата. Од денешните снимки со дрон може да се види дека механизацијата и утрово е излезена на улиците за да ги санира штетите, а исто така воочливо е дека голем дека од ...

Стајковци се соочува со штетите: Сите ни помагаат, храна, лекови и вода стигнуваат од секаде (ВИДЕО)

Курир - 12.08.2016

По страшното невреме што го зафати Скопје во саботата, едно од најпогодените места, скопското село Стајковци, се соочуваа со штетите што ги оставија поплавите зад себе. Таму вчера сите беа на нозе, од месното населени кое ги чистеше своите куќи и ...

ВИДЕО: Навивачката група Комити помага во расчистувањето во Стајковци

Курир - 12.08.2016

Жестоки на трибини, вредни на терен. Навивачката група Комити неуморно работи на расчистување на куќите на најкритичните точки во ...

УЛИЦИТЕ БЕЗ ВОДА И КАЛ: Стајковци денеска (ВИДЕО)

Телеграф - 12.08.2016

Погледнете како изгледа Стајковци шест дена по катастрофалната поплава Состојбата на терен во Стајковци полека се нормализира. Дрон-камерата на ТВ Нова забележа дека поголем дел од улиците се исчистени од вода и кал, механизацијата доаѓа до тешко ...

Привремена евакуација во Стајковци

Курир - 12.08.2016

Започна да се врши привремена евакуација во скопското село Стајковци. Надлежните апелираат жителите на поплавеното подрачје да се сместат на друга локација додека трае мерката за дезинфекција на нивните домови, јавува ТВ Нова.

Жена-херој од Стајковци: Ја спаси мајка си кога водата им зеде се

Курир - 12.08.2016

Кога била мала Соња го загубила татко си, а во саботата изгубила сѐ што имала во нејзиниот дом. Живее сама со нејзината мајка во Стајковци. Кога водата во саботата им го голтнала домот, Соња била херојот кој успеал да и го спаси животот, а таа два ...

Навивачката група Комити помага во расчистувањето во Стајковци

Сител - 12.08.2016

Жестоки на трибини, вредни на терен. Навивачката група Комити неуморно работи на расчистување на куќите на најкритичните точки во Стајковци. Ги затекнавме онаму каде што е речи си невозможно да се дојде со тешка механизација.

Напредува расчистувањето на теренот во скопско

Сител - 12.08.2016

Соба по соба, двор по двор, улица по улица. Полека но сигурно еден дел од Стајковци се враќа во нормален тек. Се чисти куќа по куќа, детално, со заеднички сили на жителите, институциите и волонтерите.

Тим на медицински сестри на терен ја делат терапијата на хронично болните

Канал5 - 12.08.2016

Тим на медицински сестри на терен ја делат терапијата на хронично болните... Засега нема потврдено дека има шуга. Мобилизирани се тимови на доктори од и сестри од цела Македонија. Проценките се дека во тие места околу 2000 луѓе се хронично болни..

Алфа во координативниот штаб на АРМ - масовна акција за помош на настраданите

Алфа - 12.08.2016

Припадниците на АРМ, се обидуваат барем малку да ја ублажат трагедијата што ги снајде, овие луѓе. Од кобната ноќ сите единици веднаш се активирани. Со стратегија на делување распределени се екипи кои треба да ја испумпуваат водата, а дел од нив ги ч ...

ПРЕПОРАКА, А НЕ И НАРЕДБА ЗА ЕВАКУАЦИЈА: Децата, жените и постарите да ги напуштат домовите (ФОТО)

Телеграф - 12.08.2016

Во Стајковци сè уште има куќи што не се исчистени, а има и улици преполни со кал и отпад изваден од домовите Наредба за евакуација на населението во Стајковци, кое е најпогодено од поплавите, нема.

Привремена евакуација во Стајковци

Локално - 12.08.2016

Започна да се врши привремена евакуација во скопското село Стајковци. Надлежните апелираат жителите на поплавеното подрачје да се сместат на друга локација додека трае мерката за дезинфекција на нивните домови, јавува ТВ Нова.

Хаос и некоординираност и по шест дена од поплавите во Стајковци

Локално - 12.08.2016

Шест дена по катастрофалните поплави во Стајковци се уште владее хаос и безредие. Не се знае кој помага, кој дава храна и кога граѓаните да очекуваат механизација која ќе им помогне во исфрлањето на шутот од нивните домови.

Стајковци 2016

Локално - 12.08.2016

Најпоразно ми е сознанието дека ние, граѓаните на оваа држава, уште не сме се освестиле дека заслужуваме подобро, анализа на Горан Михајловски објавена на порталот СакамДаКажам. 1 Скопје 2014 се погледна во огледало.

Привремена евакуација во Стајковци

Скопје инфо - 12.08.2016

Започна да се врши привремена евакуација во скопското село Стајковци. Надлежните апелираат жителите на поплавеното подрачје да се сместат на друга локација додека трае мерката за дезинфекција на нивните домови, јавува ТВ Нова.

Привремена евакуација во Стајковци

Вечер - 12.08.2016

Започна да се врши привремена евакуација во скопското село Стајковци. Надлежните апелираат жителите на поплавеното подрачје да се сместат на друга локација додека трае мерката за дезинфекција на нивните домови, јавува ТВ Нова.

Евакуација на жителите од погодените реони

Press24 - 12.08.2016

Почна да се врши привремена евакуација во скопското село Стајковци. Надлежните апелираат жителите на поплавеното подрачје да се сместат на друга локација додека трае мерката за дезинфекција на нивните домови, пренесува ТВ Сител.

Погледнете како изгледа Стајковци шести ден по поплавите

Вечер - 12.08.2016

Од денешните снимки со дрон на ТВ „Нова" може да се види дека механизацијата и утрово е излезена на улиците за да ги санира штетите. Исто така, јасно се забележува дека голем дел од улиците и домовите во селото се исчистени од водата и од калта.

СНИМКИ СО ДРОН: Санацијата на терен добро напредува, расчистени и најпогодените улици во Стајковци

Нетпрес - 12.08.2016

Шести ден по поплавите, екипата на ТВ Нова останува на терен да ја следи состојбата. Од денешните снимки со дрон може да се види дека механизацијата и утрово е излезена на улиците за да ги санира штетите, а исто така воочливо е дека голем дека од ...

Привремена евакуација во Стајковци

МК News - 12.08.2016

Започна да се врши привремена евакуација во скопското село Стајковци. Надлежните апелираат жителите на поплавеното подрачје да се сместат на друга локација додека трае мерката за дезинфекција на нивните домови, јавува ТВ Нова.

(ВИДЕО) Жена од Стајковци во последен момент успеала да ја спаси својата мајка кога водата им одземала се!

Репортер - 12.08.2016

Живее сама со нејзината мајка во Стајковци. Кога водата во саботата им го голтнала домот, Соња била херојот кој успеал да и го спаси животот, а таа два часа борела со водата со цел да го спаси мебелот се додека не сфати дека животот и е во опасност.

Навивачката група Комити помага во расчистувањето во Стајковци (ВИДЕО)

Нетпрес - 12.08.2016

Жестоки на трибини, вредни на терен. Навивачката група Комити неуморно работи на расчистување на куќите на најкритичните точки во Стајковци. За навивачите нема одмор се додека целиот отпад не се извади од поплавените домови Покрај работната сила, ...

Хаос и некоординираност и по шест дена од поплавите во Стајковци

Репортер - 12.08.2016

Шест дена по катастрофалните поплави во Стајковци се уште владее хаос и безредие. Не се знае кој помага, кој дава храна и кога граѓаните да очекуваат механизација која ќе им помогне во исфрлањето на шутот од нивните домови.

Снимка со дрон – погледнете како изгледа Стајковци шести ден по поплавите

Република - 12.08.2016

Од денешните снимки со дрон на ТВ Нова може да се види дека механизацијата и утрово е излезена на улиците за да ги санира штетите. Исто така јасно се забележува дека голем дел од улиците и домовите во селото се исчистени од водата и калта.

Стајковци се соочува со штетите: Сите ни помагаат, храна, лекови и вода стигнуваат од секаде (ВИДЕО)

МК News - 12.08.2016

По страшното невреме што го зафати Скопје во саботата, едно од најпогодените места, скопското село Стајковци, се соочуваа со штетите што ги оставија поплавите зад себе. Таму вчера сите беа на нозе, од месното населени кое ги чистеше своите куќи и ...

Привремена евакуација во Стајковци

Нетпрес - 12.08.2016

Започна да се врши привремена евакуација во скопското село Стајковци. Надлежните апелираат жителите на поплавеното подрачје да се сместат на друга локација додека трае мерката за дезинфекција на нивните домови, јавува ТВ Нова.

Солзите сами капат, додека таа раскажува како ја спасила мајка си (Видео)

Република - 12.08.2016

Кога била мала Соња го загубила татко си, а во саботата изгубила сѐ што имала во нејзиниот дом. Живее сама со нејзината мајка во Стајковци. Кога водата во саботата им го голтнала домот, Соња била таа која успеала да и го спаси животот на мајка си, а ...

Херојот кој ја спаси кумановчанката Емилија, заглавен во ѓубре и кал (видео)

Кумановски м. - 12.08.2016

62 -годишниот Ѕвонко Костиќ кој спаси жена од Куманово во саботата навечер, сега е заглавен во ѓубре и кал во сопствениот двор. Ѕвонко вели дека има луѓе кои можат да чистат и да помогнат, но тој е заглавен затоа што улицата е целосно уништена и ...

Вака изгледа Стајковци шести ден по поплавите (снимки со дрон)

Скопје инфо - 12.08.2016

Погледнете како изгледа Стајковци по смртоносното невреме што зафати делови од скопско.Шести ден по поплавите, екипата на ТВ Нова останува на терен да ја следи состојбата. Од денешните снимки со дрон може да се види дека механизацијата и утрово е ...

ВИДЕО: Стајковци се соочува со штетите: Сите ни помагаат, храна, лекови и вода стигнуваат од секаде

Нетпрес - 12.08.2016

По страшното невреме што го зафати Скопје во саботата, едно од најпогодените места, скопското село Стајковци, се соочуваа со штетите што ги оставија поплавите зад себе. Таму вчера сите беа на нозе, од месното населени кое ги чистеше своите куќи и ...

Навивачката група Комити помага во расчистувањето во Стајковци (Видео)

Република - 12.08.2016

Жестоки на трибини, вредни на терен. Навивачката група Комити неуморно работи на расчистување на куќите на најкритичните точки во Стајковци. За навивачите нема одмор се додека целиот отпад не се извади од поплавените домови Покрај работната сила, ...

Жена-херој од Стајковци: Ја спаси мајка си кога водата им зеде се

Press24 - 12.08.2016

Кога била мала Соња го загубила татко си, а во саботата изгубила сѐ што имала во нејзиниот дом. Живее сама со нејзината мајка во Стајковци. Кога водата во саботата им го голтнала домот, Соња била херојот кој успеал да и го спаси животот, а таа два ...

ВИДЕО: Навивачката група Комити помага во расчистувањето во Стајковци

Press24 - 12.08.2016

Жестоки на трибини, вредни на терен. Навивачката група Комити неуморно работи на расчистување на куќите на најкритичните точки во Стајковци. За навивачите нема одмор се додека целиот отпад не се извади од поплавените домови Покрај работната сила, ...

Шест дена од поплавата: Организацијата за помош е катастрофа

Слободна - 12.08.2016

Шест дена по катастрофалните поплави во Стајковци се уште владее хаос и безредие. Не се знае кој помага, кој дава храна и кога граѓаните да очекуваат механизација која ќе им помогне во исфрлањето на шутот од нивните домови.

ЖАЛНО: ВИДЕО од Стајковци шест дена по поплавите кои однесоа животи

Press24 - 12.08.2016

Вака изгледа Стајковци денеска шести ден по страшното невреме и поплави кои однесоа и човечки ...

Стајковци по поплавите: Помош пристигна од секаде, сите помагаат

Press24 - 12.08.2016

По страшното невреме што го зафати Скопје во саботата, едно од најпогодените места, скопското село Стајковци, се соочуваа со штетите што ги оставија поплавите зад себе. Се чисти, се носат пакети, се помага, деноноќно се работи на расчистување на ...

Волонтерите од Стајковци порачаа: Тука сме за да помогнеме, денес, утре и кога ќе затреба пак ќе бидеме тука (Видео)

Република - 12.08.2016

По невремето кое го зафати Скопје во саботата, едно од најпогодените места, скопското село Стајковци, се соочуваа со штетите што ги оставија поплавите зад себе. Припадниците на Армијата им помагаа на мештаните во расчистувањето и можеа да се видат ...

Стајковци се соочува со штетите: Сите ни помагаат, храна, лекови и вода стигнуваат од секаде (Видео)

Република - 12.08.2016

По страшното невреме кое го зафати Скопје во саботата, едно од најпогодените места, скопското село Стајковци, се соочуваа со штетите кои поплавите ги оставија зад себе. Таму вчера сите беа но нозе, од мештаните кои ги чистеа своите куќи и дворови, ...

Храброто куче што си ги спаси кученцата од невремето им ги полни срцата на волонтерите во Стајковци (ФОТО)

Стандард - 12.08.2016

Поплавени домови, превртени автомобили, затрупани улици со кал и смет се дел од последиците од невремето во Стајковци, едно од најпогодените места од страшното невреме. Меѓу ужасните глетки од она што зад себе го остави поплавата, има една која е ...

Привремена евакуација во Стајковци, препорака од Министерство за здравство стари лица, жени и деца да заминат

Република - 12.08.2016

Надлежните апелираат жителите на скопското село Стајковци, кои беа најмногу погодени од поплавите да се евакуираат додека трае мерката за дезинфекција на нивните домови. Од инситуциите порачуваат жителите на Стајковци да се сместат во домовите на ...

Граѓаните веднаш ќе ги добијат изгубените документи !

Вечер - 12.08.2016

Од Владата најавуваат дека ќе има мерки со кои сериозно ќе се олесни нивното издавање Стотици па дури и илјадници жители на поплавените населба, покрај покуќнината, останаа без своите заштеди, накит и неопходните лични документи.

Механизација го расчистува теренот во поплавените места, АРМ соработува со КФОР

МРТ - 12.08.2016

Во Стајковци се подобрува инфраструктураната слика. Армијата во координација со австрискиот контингент на КФОР го расчистуваат теренот. Почна да се врши дезинфекција во поплавените подрачја.

Хаос и некоординираност и по шест дена од поплавите во Стајковци

Мета - 12.08.2016

Шест дена по катастрофалните поплави во Стајковци се уште владее хаос и безредие. Не се знае кој помага, кој дава храна и кога граѓаните да очекуваат механизација која ќе им помогне во исфрлањето на шутот од нивните домови.

Започна привремена евакуација на жителите од Стајковци

Пулс24 - 12.08.2016

Започна да се врши привремена евакуација во скопското село Стајковци. Надлежните апелираат жителите на поплавеното подрачје да се сместат на друга локација додека трае мерката за дезинфекција на нивните домови, јавува ТВ Нова.

ВИДЕО ОД ДРОН: Шести ден по поплавите

Пулс24 - 12.08.2016

Шести ден по поплавите, екипата на ТВ Нова од терен ја следи состојбата. Од денешните снимки со дрон може да се види дека механизацијата и утрово е излезена на улиците за да ги санира штетите, а исто така воочливо е дека голем дека од улиците и ...

Соња – Херојот што ја спаси мајка си

Lider - 12.08.2016

Кога била мала Соња го загубила татко си, а во саботата изгубила сѐ што имала во нејзиниот дом. Живее сама со нејзината мајка во Стајковци. Кога водата во саботата им го голтнала домот, Соња била херојот кој успеал да и го спаси животот, а таа два ...

Навивачката група Комити помага во расчистувањето во Стајковци

Lider - 12.08.2016

Жестоки на трибини, вредни на терен. Навивачката група Комити неуморно работи на расчистување на куќите на најкритичните точки во Стајковци. За навивачите нема одмор се додека целиот отпад не се извади од поплавените домови Покрај работната сила, ...

Комитите на помош во Стајковци

Пулс24 - 12.08.2016

Жестоки на трибини, вредни на терен. Навивачката група Комити неуморно работи на расчистување на куќите на најкритичните точки во Стајковци. За навивачите нема одмор се додека целиот отпад не се извади од поплавените домови Покрај работната сила, ...

Жена од Стајковци во последен момент успеала да ја спаси својата мајка кога водата им одземала се!

Пулс24 - 12.08.2016

Кога била мала Соња го загубила татко си, а во саботата изгубила сѐ што имала во нејзиниот дом. Живее сама со нејзината мајка во Стајковци. Кога водата во саботата им го голтнала домот, Соња била херојот кој успеал да и го спаси животот, а таа два ...

Привремена евакуација во Стајковци

Lider - 12.08.2016

Започна да се врши привремена евакуација во скопското село Стајковци. Надлежните апелираат жителите на поплавеното подрачје да се сместат на друга локација додека трае мерката за дезинфекција на нивните домови.

СНИМКИ СО ДРОН: Вака изгледа Стајковци шести ден по поплавите

Lider - 12.08.2016

Шести ден по поплавите, екипата на ТВ Нова останува на терен да ја следи состојбата. Од денешните снимки со дрон може да се види дека механизацијата и утрово е излезена на улиците за да ги санира штетите, а исто така воочливо е дека голем дека од ...

Блокиран пристапот до Стајковци

24 Вести - 11.08.2016

Стајковци како под опсада. Полицијата ги блокираше сите пристапи и не дозволуваше влез во селото. Пропуштаа само волонтери со хуманитарна помош и службите за итна помош. Во улиците низ селото речиси исто. Кал и вода.

Стајковици: Се санираат штетите, се отвораат нови проблеми

Телма - 11.08.2016

6-ти ден по потопот, старите штети полека се санираат, но се отвораат нови проблеми. Самохраната мајка Светлна Стојановска од Стајковци успеа да се ослободи од водата во куќата, но наносите и ѓубрето останаа во нејзиниот двор.

(ВИДЕО) Жители од Стајковци: Очајни сме, никој не доаѓа да ни помогне

Нова ТВ - 11.08.2016

На самиот крај од Стајковци веднаш до Обиколницата се последните улички каде жителите се молат дека нема да бидат заборавени од надлежните бидејќи досега никој не дошол. Снежана Пејчева ја раскажува својата приказна за кризната ноќ кога се случуваа ...

Надежта и животот се враќаат меѓу настраданите

Утрински - 11.08.2016

Љубиша Станковиќ Полека, но сигурно се враќа животот во оние скопски населби кои беа погодени од големото невреме. За разлика од претходните денови, вчера на улиците на селата Синѓелиќ и Стајковци, во сиот хаос кој владееше, можеше да се забележи ...

Твитер: „контра-ракавици“, багери и Прометеј

Deutsche Welle - 11.08.2016

Додека жителите на поплавените подрачја мака-мачат да се справат со катастрофата, багерите низ Скопје „водат“ друга политика. На социјалните мрежи се анализира колку домови ќе спасеше Прометеј и како се носат ракавици? Придружуван од своите ...

Специјалци не дозволуваат влез на цивилни возила во Стајковци

МКД - 11.08.2016

Силно полициско и воено обезбедување утрово не дозволува влез на цивилни возила во Стајковци. Образложението, како што јавува Плусинфо , е дека во селото ќе влезе тешка механизација која ќе биде вклучена во расчистување на штетите од поплавите кои ...

Специјалци утрово не дозволуваат со возила да се влезе во Стајковци

Тера - 11.08.2016

Силно полициско и воено обезбедување утрово не дозволува влез на цивилни возила во Стајковци, со образложение дека во селото ќе влезе тешка механизација која ќе биде вклучена во расчистување на штетите од поплавите кои создадоа огромни штети во овој ...

Специјалци од утрово не дозволуваат да се влезе со цивилни возила во Стајковци

ТВ21 - 11.08.2016

Силно полициско и воено обезбедување утрово не дозволува влез на цивилни возила во Стајковци, со образложение дека во селото ќе влезе тешка механизација која ќе биде вклучена во расчистување на штетите од поплавите кои создадоа огромни штети во овој ...

Граѓани реагираат: Овие не се нормални, Стајковци и Ченто се дават во кал, Стевче со багерот ќе уништува зеленило

Либертас - 11.08.2016

Овие од власта не се нормални. Додека Стајковци се дави цело Ченто е под кал и вода, и сите машини ги бараат таму да помагаат, Стевче Јакимовски со багерот тргна против граѓаните, пишува читателката Г.Б. за порталот Локално .

ВИДЕО: Херојот кој спаси жена, заглавен во ѓубре и кал, механизацијата не може да се пробие до неговиот дом

Либертас - 11.08.2016

62-годишниот Ѕвонко Костиќ кој спаси жена од Куманово во саботата навечер, сега е заглавен во ѓубре и кал во сопствениот двор. Ѕвонко вели дека има луѓе кои можат да чистат и да помогнат, но тој е заглавен затоа што улицата е целосно уништена и нема ...

ВИДЕО: Стајковици денеска – се санираат штетите, се отвораат нови проблеми

Либертас - 11.08.2016

6-ти ден по потопот, старите штети полека се санираат, но се отвораат нови проблеми. Самохраната мајка Светлна Стојановска од Стајковци успеа да се ослободи од водата во куќата, но наносите и ѓубрето останаа во нејзиниот двор.

Твитер: „контра-ракавици“, багери и Прометеј

Либертас - 11.08.2016

Додека жителите на поплавените подрачја мака-мачат да се справат со катастрофата, багерите низ Скопје „водат“ друга политика. На социјалните мрежи се анализира колку домови ќе спасеше Прометеј и како се носат ракавици? Придружуван од своите ...

Груевски ја помириса тињата во Стајковци (ФОТО)

+инфо - 11.08.2016

Груевски вчера зацапа во кал помагајќи му на едно семејство во селото Стајковци да ја исчисти тињата и да го извади паркетот. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, вчера зацапа во кал помагајќи му на едно семејство во селото Стајковци да ја ...

Специјалци не дозволуваат од утрово да се влезе со возила во Стајковци ГАЛЕРИЈА

+инфо - 11.08.2016

Образложението е дека во селото ќе влезе тешка механизација која ќе биде вклучена во расчистувањето на штетите од поплавите. Силно полициско и воено обезбедување утрово не дозволува влез на цивилни возила во Стајковци, со образложение дека во селото ...

Специјалци утрово не дозволуваат со возила да се влезе во Стајковци

Либертас - 11.08.2016

Силно полициско и воено обезбедување утрово не дозволува влез на цивилни возила во Стајковци, со образложение дека во селото ќе влезе тешка механизација која ќе биде вклучена во расчистување на штетите од поплавите кои создадоа огромни штети во овој ...

Тодоров: патронажни тимови на терен кај хронично болните

ТВ21 - 11.08.2016

Министерот за здрвство информираше дека во поплавените подрачја има над 2000 хронично болни на кои име неопходна секојдневна терапија. Како што информираше тој формирани се тимови кои ќе одат во посета на болните и ќе им делат терапија.

Секоја посета на некој од владата прави невиден хаос во движењето во Стајковци

Либертас - 11.08.2016

Од Стајковци: Случајно се затекнавме денес во исто време кога дојде Димитирев и уште ред други од свитата во с.Стајковци. Секоја „посета“ на некој од владата, или некоја странска делегација (имаше и такви денес) прави невиден хаос во движењето во ...

Херојот заглавен во кал, механизацијата не може да се пробие до неговиот дом

ТВ21 - 11.08.2016

62-годишниот Ѕвонко Костиќ кој спаси жена од Куманово во саботата навечер, сега е заглавен во ѓубре и кал во сопствениот двор. Ѕвонко вели дека има луѓе кои можат да чистат и да помогнат, но тој е заглавен затоа што улицата е целосно уништена и нема ...

Стајковци досега тонеше во кал, а отсега и во отпад (ГАЛЕРИЈА)

+инфо - 11.08.2016

Жителите од улицата 11 во Стајковци тапкаат меѓу калта и сметот, кој се таложи во дворовите и нема кој да го собере и однесе на депонија. Калливата вода сама си го наоѓа патот повторно да се врати во некои подруми од најпогодената улица 11 во селото ...

Штипските административци и комуналци во Стајковци

Канал5 - 11.08.2016

Штипските доброволци и вработените во јавната администрација и комуналните претпријатија , како и припадниците на територијалната противпожарна единица од денеска се во поплавените подрачја денеска ќе работата во ...

Патронажни служби меѓу хронично болните во погодените подрачја

Канал5 - 11.08.2016

Министерот за здравство Никола Тодоров објасни дека преку системот мој термин добиена е бројката од 2058 хронично болни лица од тоа подрачје. Патронажни служби редовно ќе ги посетуваат давајќи им ја потребната ...

Лекарите на терен – се интензивира во погодените подрачја

Алфа - 11.08.2016

Граѓани од населените места кои ги зафати невремето постојано бараат лекарска помош, во пунктовите на Брзата помош во Ченто, Стајковски и Арачиново. 65 годишната Лилјана Гиевска од Стајковски која има проблеми со срцето секој ден по поплавата освен ...

БОЛНИТЕ ОД ПОПЛАВЕНИТЕ МЕСТА БЕЗ ТЕРАПИЈА: На луѓето им требаат лекови и лекари

Телеграф - 11.08.2016

Тимовите од брза помош можат само да ги прегледаат луѓето што ќе се обратат кај нив, да им дадат првична помош и да ги однесат до болница ако е потребно. Луѓето што примаат редовна терапија, а ги изгубиле здравствените книшки, не можат да докажат од ...

Калта ќе ја исчистиме, траумите никогаш!

Вест - 11.08.2016

Неколку дена по незапаметеното невреме кое го зафати главниот град Скопје и околината, голготата во најмногу настраданите места, како Синѓелиќ, Стајковци, Смилковци и Арачиново продолжува.

Не се нормални Стајковци се дави, а Стевче Јакимовски со багерот ќе уништува зеленило

Локално - 11.08.2016

Овие од власта не се нормални. Додека Стајковци се дави цело Ченто е под кал и вода, и сите машини ги бараат таму да помагаат, Стевче Јакимовски со багерот трган против граѓаните. Не се нормални ни остана ова единствено парче зеленило, знаат дека ...

Коце Трајановски: Вкупно 5.000 објекти имаат големи штети

Дневник - 11.08.2016

Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, заедно со екипи на Градот Скопје и на јавните градски претпријатија, денеска е во посета на населеното место Стајковци каде што интензивно се работи на расчистувањето на последиците од ...

Фирмите со помала механизација да помогнат во погодените подрачја

Фактор - 11.08.2016

Сите приватни фирми кои што имаат а механизација да дојдат и да помогнат, бидејќи има потреба од такви машини коишто полесно ќе дојдат до непристапните места, повика градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски.

ГРАЃАНИТЕ БЕСНИ: Стајковци и Ченто се дават во кал, а Стевче со багерот ќе уништува зеленило

Репортер - 11.08.2016

Тие од власта не се нормални. Додека Стајковци се дави цело Ченто е под кал и вода, и сите машини ги бараат таму да помагаат, Стевче Јакимовски со багерот тргна против граѓаните, пишува читателката Г.Б. за порталот Локално .

Специјалци не дозволуваат цивили со возила да влезат во Стајковци

Бриф - 11.08.2016

Силно полициско и воено обезбедување утрово не дозволува влез на цивилни возила во Стајковци, јавува „ Плусинфо “. Образложението е дека во селото ќе влезе тешка механизација која ќе биде вклучена во расчистување на штетите од поплавите кои создадоа ...

(ВИДЕО) Херојот кој спаси жена, заглавен во ѓубре и кал

Репортер - 11.08.2016

62 -годишниот Ѕвонко Костиќ кој спаси жена од Куманово во саботата навечер, сега е заглавен во ѓубре и кал во сопствениот двор. Ѕвонко вели дека има луѓе кои можат да чистат и да помогнат, но тој е заглавен затоа што улицата е целосно уништена и ...

(ВИДЕО) Стајковици денеска – Се санираат штетите, се отвораат нови проблеми

Репортер - 11.08.2016

6 -ти ден по потопот, старите штети полека се санираат, но се отвораат нови проблеми. Самохраната мајка Светлна Стојановска од Стајковци успеа да се ослободи од водата во куќата, но наносите и ѓубрето останаа во нејзиниот двор.

Твитер: „контра-ракавици“, багери и Прометеј

Репортер - 11.08.2016

Додека жителите на поплавените подрачја мака-мачат да се справат со катастрофата, багерите низ Скопје „водат“ друга политика. На социјалните мрежи се анализира колку домови ќе спасеше Прометеј и како се носат ракавици? Придружуван од своите ...

Специјалци не дозволуваат цивили со возила да влезат во Стајковци

Мета - 11.08.2016

Силно полициско и воено обезбедување утрово не дозволува влез на цивилни возила во Стајковци, јавува „ Плусинфо “. Образложението е дека во селото ќе влезе тешка механизација која ќе биде вклучена во расчистување на штетите од поплавите кои создадоа ...

Специјалци утрово не дозволуваат со возила да се влезе во Стајковци

Репортер - 11.08.2016

Силно полициско и воено обезбедување утрово не дозволува влез на цивилни возила во Стајковци, со образложение дека во селото ќе влезе тешка механизација која ќе биде вклучена во расчистување на штетите од поплавите кои создадоа огромни штети во овој ...

Во поплавените подрачја има 2.000 хронично болни, сите патронажни тимови ќе бидат вклучени

Дневник - 11.08.2016

Министерот за здрвство информираше дека во поплавените подрачја има над 2000 хронично болни на кои име неопходна секојдневна терапија. Како што информираше тој, формирани се тимови кои ќе одат во посета на болните и ќе им делат терапија.

Секоја посета на некој од владата прави невиден хаос во движењето во Стајковци

Репортер - 11.08.2016

Од Стајковци: Случајно се затекнавме денес во исто време кога дојде Димитирев и уште ред други од свитата во с.Стајковци. Секоја „посета“ на некој од владата, или некоја странска делегација (имаше и такви денес) прави невиден хаос во движењето во ...

Тешка механизација влегува со Стајковци, влезот блокиран

Позитив.мк - 11.08.2016

Единици на МВР го регулираат влезот во селото Стајковци каде не може да се пројде за автомобил бидејќи влегува тешка механизација која ќе работи на расчистување на теренот и остранување на насобраната кал и отпад од наносите кои ги донесоа ...

Жителите на Стајковци се соочуваат со штетите: Најмногу помош имаме од Армијата (Видео)

Република - 11.08.2016

По страшното невреме што го зафати Скопје во саботата, едно од најпогодените места, скопското село Стајковци се соочуваат со штетите, кои поплавите ги оставија зад себе. Селото и денес беше полно со членови на Армијата, кои им помагаат на жителите, ...

Бројно полициско обезбедување и кучиња трагачи во Стајковци

Фактор - 11.08.2016

Од утрово во Стајковци е забележано бројно полициско обезбедување, воена полиција, специјални полициски сили, а според репортерите на терен видени се и кучиња трагачи. Најпогоденото подрачје кое го однесе невремето од минатата сабота е блокирано, ...

Жителите на Стајковци се соочуваат со штетите: Најпотребно ни е да се ослободат улиците (Видео)

Република - 11.08.2016

По невремето кое го зафати Скопје во саботата, едно од најпогодените места, скопското село Стајковци се соочуваа со штетите, кои поплавите ги оставија зад себе. Во селото и денес сите беа на нозе, беше полно со членови на Армијата, кои им помагаат ...

Тешка механизација на КФОР помага во расчистување на теренот во скопско Стајковци

МРТ - 11.08.2016

Тешка механизација на КФОР влезе во скопско Стајковци за да помогне во расчистувањето на теренот. Багери, пумпи, цистерни, камиони- ова е сликата од населените места кои настрадаа во невремето. Армијата координира од тактичко оперативниот центар.

КАЈ НЕ ПОМАГААТ УШТЕ И СЕ СИТАТ: Петти ден агонија на поплавените!

Фактор - 11.08.2016

Петти ден агонија на жителите од најпогодените места во скопскиот регион кои ги зафати катастрофалната поплава која однесе човечки животи и направи сериозни материјални штети. Велат хуманитарна помош во храна и вода има во изобилие, но недостасуваат ...

Со тага во очите семејството Младеновски од Стајковци се справува со катастрофалната штета од поплавите

Пулс24 - 11.08.2016

Со тага во очите и тешка болка во срцето, семејството на Лепа Младеновска од село Стајковци четврти ден по ред се справува со катастрофалната штета која ја предизвикало невремето во нивниот дом.

(ВИДЕО) Потресни приказни на настрадани во поплавите во скопско

еМагазин - 11.08.2016

Скопје и околината, неколку дена по поплавата која однесе 22 жртви, а неколкумина сè уште се водат за исчезнати. Сторија на телевизијата 21 со безброј приказни за лични трагедии, загуба на блиски, повреди, загуба на имот.

Тешко ќе се проценат штетите од поплавите, неопходно е авансно обештетување

еМагазин - 11.08.2016

Најголемиот дел од покуќнината на оштетените во селата кои беа погодени од саботното невреме се извадени на улица, целосно оштетени, а дел се однесени од водата. Тешко ќе оди проценката на штетите во домовите на настраданите со оглед на тоа што има ...

(ВИДЕО) Очај завиен во кал на улицата „Андон Велков“ во Стајковци

Нова ТВ - 10.08.2016

На улицата „Андон Велков“ која се наоѓа на самиот крај од Стајковци веднаш до Обиколницата, потребна е огромна помош од физичка рака но пред сѐ механизација која ќе ја исчиста калта во која мештаните постојано газат.

Репортажа на 24 Вести: Стајковци навечер, сон покрај кал и влага

24 Вести - 10.08.2016

Една свеќа за целото семејство. Ваква е состојбата на терен навечер меѓу најпогодените од страотното невреме во саботата кога стихијата мештаните ги дигна на нозе. Некогашната спална, сега изгледа како напуштен подрум.

Тука ли е јавниот обвинител

Утрински - 10.08.2016

Ексклузивна вест од местото на катастрофата, Марко Зврлевски е жив и здрав и не исчезнал на обиколницата кај Смилковци, ни кај Стајковци Јавниот обвинител Марко Зврлевски бил жив и здрав, сполај му на бога.

Водата исправна, етапно се враќа струјата

Р.С.Европа - 10.08.2016

Во делови од Стајковци, Смиљковци, Илинден и на патот кон Арачиново сè уште нема електрична енергија и луѓето чекаат екипите на ЕВН да го расчистат теренот до трафо-станиците. Водата од градскиот водовод е исправна за пиење.

Помош од сите страни, но и апели за правилна распределба

Утрински - 10.08.2016

Деспина Трајковска-Димова Четврти ден по „водната бомба“, која остави најголеми последици во Стајковци, Синѓелиќ, Инџиково и регионот, секојдневјето таму се нормализира. Далеку е од вообичаеното, но полека се враќа во нормала.

(ВИДЕО) Репортажа на 24 Вести: Стајковци навечер, сон покрај кал и влага

Либертас - 10.08.2016

Една свеќа за целото семејство. Ваква е состојбата на терен навечер меѓу најпогодените од страотното невреме во саботата кога стихијата мештаните ги дигна на нозе, пренесува 24 Вести . Некогашната спална, сега изгледа како напуштен подрум.

Во Стајковци деноноќно се расчистуваат штетите...

Н.Македонија - 10.08.2016

Деноноќно сме тука. Не сме избањати. Расчистуваме, работиме. Помагаат сите. Постојано има волонтерски екипи, армијата е тука, помагаат луѓето, вели една жителка на улицата „18“ во Стајковци. Таа вели дека нејзиното семејство не се евакуирало.

Нови сведоштва од жртвите од невремето

Точка - 10.08.2016

Нови сведоштва на жителите од Село Стајковци чии домови настрадаа од поплавите што го зафатија Скопје. Тие за ТВ Нова велат дека штетите се големи, сметаат дека ќе им бидат потребни повеќе години да си го повратат домот.

Трајановски: Потребна е помош од фирмите што имаат помала механизација

Точка - 10.08.2016

Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, заедно со екипи на Градот Скопје и на јавните градски претпријатија, во среда е во посета на населеното место Стајковци каде што интензивно се работи на расчистувањето на последиците од ...

Формиран оперативен штаб на АРМ во Стајковци

Курир - 10.08.2016

Армијата на Република Македонија во Стајковци формираше оперативен штаб од каде се координираат сите работи на армијата заедно со останатите субјекти кои се вклучени со расчистување на последиците од силното невремe.

Се формира оперативен штаб на АРМ во Стајковци

Точка - 10.08.2016

Армијата на Република Македонија во Стајковци формираше оперативен штаб во Стајковци од каде се координираат сите работи на Армијата заедно со останатите субјекти кои се вклучени со расчистување на последиците од силното невреме кое се случи во ...

ВИДЕО: Нови сведоштва од жртвите од невремето

Курир - 10.08.2016

Нови сведоштва на жителите од Село Стајковци чии домови настрадаа од поплавите што го зафатија Скопје. Тие за ТВ Нова велат дека штетите се големи, сметаат дека ќе им бидат потребни повеќе години да си го повратат домот.

Продолжуваат активностите за расчистување на последиците од катастрофалното невреме

Курир - 10.08.2016

Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, заедно со екипи на Градот Скопје и на јавните градски претпријатија, денеска е во посета на населеното место Стајковци каде што интензивно се работи на расчистувањето на последиците од ...

Фото: Канал 5 им помага на своите сограѓани во загрозените скопски реони!

Канал5 - 10.08.2016

Екипа на Канал 5 замина во скопските населени места Стајковци и Ченто, кои во саботата беа погодени од страшните поплави, и им достави неопходна помош. „Со раце и срце се помага, а не со тастатура и ...

Каква е состојбата во Стајковци?

Канал5 - 10.08.2016

Војската и волонтерите го расчистуваат теренот, состојбата полека се враќа во нормала, се прават проценки на штетите. На оваа тема во вестите на Канал 5 Ивана Стојановска разговараше со Диме Спасов, министер за труд и социјала.

Спасов: Извлечена водата од 50% од поплавените куќи во Стајковци, на терен и механизацијата од ЈП„Дрисла“

Сител - 10.08.2016

Со камиони, булдужери,багери и кипери под полна пареа се расчистува поплавениот терен. Во Стајковци над 50 отсто од куќите се исчистени од кал, отпад и вода. Покрај војската во работна акција се над 1000 работници и повеќе од 50 машини различна ...

ПОЧНА ПРОЦЕНАТА НА ШТЕТИ: Поплавените да фрлат сè што е со мала вредност и не е употребливо

Телеграф - 10.08.2016

За да не се собира непотребен отпад по дворовите и по улиците, сè што е уништено, не е употребливо и е со мала вредност, граѓаните да го фрлат Во Стајковци почна процената на штети во поплавените домови.

ВИДЕО: Трагичната приказна на семејството Младеновски од Стајковци

Курир - 10.08.2016

Со тага во очите и тешка болка во срцето, семејството на Лепа Младеновска од село Стајковци четврти ден по ред се справува со катастрофалната штета која ја предизвикало невремето во нивниот дом.

ЧЕТВРТИ ДЕН ПО ПОПЛАВАТА: Се воведува ред во помошта, но луѓето се веќе изнемоштени и ги демнат зарази (ФОТО)

Телеграф - 10.08.2016

Епидемиолози од Центарот за јавно здравје - Скопје прават процена на состојбата. Засега никој не пријавил заболување што е последица на поплавите. Дали ќе се појават болести, ќе се види допрва Не тече вода по главните улици на Синѓелиќ и на ...

Откако се сликаше во Стајковци, Заев веднаш исчезна

Курир - 10.08.2016

Опозицискиот лидер Зоран Заев продолжува да тера политика и партиска промоција на сметка на погодените граѓани од поплавите кои ја зафатија Македонија. Таков беше случајот и денеска каде Заев на кратко се појави во едно од најпогодените подрачја, ...

(ВИДЕО) Репортажа на 24 Вести: Стајковци навечер, сон покрај кал и влага – една свеќа за цело семејство

Локално - 10.08.2016

Една свеќа за целото семејство. Ваква е состојбата на терен навечер меѓу најпогодените од страотното невреме во саботата кога стихијата мештаните ги дигна на нозе. Некогашната спална, сега изгледа како напуштен подрум.

ТКД Бутел се влкучи во расчитувањето по неверемето во Стајковци

IPON - 10.08.2016

Членовите на Теквондо клубот Бутел од Скопје активно се вклучија во расчистувањето на последиците од невремето што го зфати Стајковци и да помогнат намесните жители. ...

Армијата не застанува со помошта – формиран оперативен штаб на АРМ во Стајковци

Република - 10.08.2016

Армијата на Република Македонија во Стајковци формираше оперативен штаб од каде се координираат сите работи на армијата заедно со останатите субјекти кои се вклучени со расчистување на последиците од силното невремe.

Формиран оперативен штаб на АРМ во Стајковци

Press24 - 10.08.2016

Армијата на Република Македонија во Стајковци формираше оперативен штаб од каде се координираат сите работи на армијата заедно со останатите субјекти кои се вклучени со расчистување на последиците од силното невремe.

ВИДЕО: Нови сведоштва од жртвите од невремето

Нетпрес - 10.08.2016

Нови сведоштва на жителите од Село Стајковци чии домови настрадаа од поплавите што го зафатија Скопје. Тие за ТВ Нова велат дека штетите се големи, сметаат дека ќе им бидат потребни повеќе години да си го повратат домот.

Продолжуваат активностите за расчистување на последиците од катастрофалното невреме

Press24 - 10.08.2016

Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, заедно со екипи на Градот Скопје и на јавните градски претпријатија, денеска е во посета на населеното место Стајковци каде што интензивно се работи на расчистувањето на последиците од ...

Младеновски од Стајковци: Во вода до половина, важно преживеавме!

Вечер - 10.08.2016

Со тага во очите и тешка болка во срцето, семејството на Лепа Младеновска од село Стајковци четврти ден по ред се справува со катастрофалната штета која ја предизвикало невремето во нивниот дом.

Веднаш исчезна – Откако се сликаше во Стајковци, Заев го снема

Република - 10.08.2016

Опозицискиот лидер Зоран Заев продолжува да тера политика и партиска промоција на сметка на погодените граѓани од поплавите кои ја зафатија Македонија. Таков беше случајот и денеска каде Заев на кратко се појави во едно од најпогодените подрачја, ...

ВИДЕО: Нови потресни сведоштва од жртвите од невремето

Press24 - 10.08.2016

Нови сведоштва на жителите од Село Стајковци чии домови настрадаа од поплавите што го зафатија Скопје. Тие за ТВ НОВА велат дека штетите се големи, сметаат дека ќе им бидат потребни повеќе години да си го повратат домот.

Трајановски: Потребна е помош од фирмите што имаат помала механизација

Макфакс - 10.08.2016

Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, заедно со екипи на Градот Скопје и на јавните градски претпријатија, во среда е во посета на населеното место Стајковци каде што интензивно се работи на расчистувањето на последиците од ...

ВИДЕО: Трагичната приказна на семејството Младеновски од Стајковци

МК News - 10.08.2016

Со тага во очите и тешка болка во срцето, семејството на Лепа Младеновска од село Стајковци четврти ден по ред се справува со катастрофалната штета која ја предизвикало невремето во нивниот дом.

„Курир“: Откако се сликаше во Стајковци, Заев веднаш исчезна

Нетпрес - 10.08.2016

Опозицискиот лидер Зоран Заев продолжува да тера политика и партиска промоција на сметка на погодените граѓани од поплавите кои ја зафатија Македонија. Таков беше случајот и денеска каде Заев на кратко се појави во едно од најпогодените подрачја, ...

(Видео) репортажа на 24 Вести: Стајковци навечер, сон Покрај кал и влага – една свеќа за цело семејство

Репортер - 10.08.2016

Една свеќа за целото семејство. Ваква е состојбата на терен навечер меѓу најпогодените од страотното невреме во саботата кога стихијата мештаните ги дигна на нозе. Некогашната спална, сега изгледа како напуштен подрум.

Среќна сум што сме живи и здрави - трагична приказна на семејството Младеновски од Стајковци

Press24 - 10.08.2016

Жалат за изгубениот имот, велат дека граделе цел живот, за се да им исчезне во само еден час. Лепа и покрај пречките во зборувањето храбро застана пред камерата на телевизија НОВА да ја раскаже трагедијата, за која како што вели и создало грутка на ...

ГАЛЕРИЈА: СОЛЗИ, БОЛКА В ГРАДИ, ГНЕВ-Сингелиќ и Стајковци се опоравуваат од поплавите

Фактор - 10.08.2016

Кал, урнатини, уништени домови, покуќнина и дворови. Болка в гради и грутки в грло и во четрвтиот ден по невремето. Вака може да се долови ситуацијата во Сингелиќ и Стајковци во моментов. За неколку час, водата удави и однесе се што стекнале во ...

ВИДЕО СТАЈКОВЦИ: Како да се спречи нова катастрофа?

Фактор - 10.08.2016

Стајковци е најпогодено од поплавите. Телевизиите објавија серија снимки кои го покажуваат хоророт во селото. Експертите велат дека се потребни серија мерки особено на подрачјето каде што последните поројни дождови направија огромни материјални ...

Се формира оперативен штаб на АРМ во Стајковци

Нетпрес - 10.08.2016

Армијата на Република Македонија во Стајковци формираше оперативен штаб во Стајковци од каде се координираат сите работи на Армијата заедно со останатите субјекти кои се вклучени со расчистување на последиците од силното невреме кое се случи во ...

Калта нема сама да се повлече!

Вечер - 10.08.2016

Според министерот за труд и социјала, Диме Спасов, кој е координатор на Оперативниот штаб во Стајковци на санацијата на штетите ќе се работи подолг период, а во половина од поплавените домови во селото е испумпана водата.

Нема ден и ноќ, ќе помагаме додека не држат рацете и нозете

Дневник - 10.08.2016

Центарот на селото Стајковци вчера личеше на едно глобално село. На секој агол може да се сретнат волонтери кои се договараат и разговараат на англиски, француски, македонски, чешки, српски, па и бугарски јазик.

Армијата на Република Македонија во Стајковци формираше оперативен штаб

Пулс24 - 10.08.2016

Армијата на Република Македонија во Стајковци формираше оперативен штаб од каде се координираат сите работи на армијата заедно со останатите субјекти кои се вклучени со расчистување на последиците од силното невремe.

Формиран оперативен штаб на АРМ во Стајковци

Lider - 10.08.2016

Армијата на Република Македонија во Стајковци формираше оперативен штаб во Стајковци од каде се координираат сите работи на армијата заедно со останатите субјекти кои се вклучени со расчистување на последиците од силното невремe.

Нови потресни сведоштва од жителите на Стајковци: ВИДЕО

Пулс24 - 10.08.2016

Нови сведоштва на жителите од Село Стајковци чии домови настрадаа од поплавите што го зафатија Скопје. Тие за ТВ Нова велат дека штетите се големи, сметаат дека ќе им бидат потребни повеќе години да си го повратат домот.

АРМ формираше оперативен штаб во Стајковци

Пулс24 - 10.08.2016

Армијата на Република Македонија во Стајковци формираше оперативен штаб во Стајковци од каде се координираат сите работи на Армијата заедно со останатите субјекти кои се вклучени со расчистување на последиците од силното невреме кое се случи во ...

Зоран Заев се сликаше во Стајковци и веднаш исчезна!

Пулс24 - 10.08.2016

Опозицискиот лидер Зоран Заев продолжува да тера политика и партиска промоција на сметка на погодените граѓани од поплавите кои ја зафатија Македонија. Таков беше случајот и денеска каде Заев на кратко се појави во едно од најпогодените подрачја, ...

(ВИДЕО) Како се поплави Стајковци

еМагазин - 10.08.2016

Телевизија Нова во посетите на најпогодените места од невремето на 6 август дојде до ексклузивна снимка од Стајковци во која се гледа надојдената вода како го поплавува дворот на една од куќите во селото.

(ВИДЕО) Три лица починале од шок по невремето во скопско

еМагазин - 10.08.2016

Телевизија Канал 5 објави објави дека три лица починале од шок по големата поплава во скопско. Тие починале од срцев удар. Во прилогот на телевизијата доктор Василаки Карабашев од Итната медицинска помош објаснува како луѓето да се смират и полесно ...

(Видео) Морничаво: Невремето во скопско снимено од авион

еМагазин - 10.08.2016

Додека состојбата на терен во погодените подрачја од невремето во скопско, се уште се санира и се уште нема создадени услови за живот, на социјалните мрежи и по македонските медиуми се појавуваат најразлични снимки кои сведочат за големината на ...

Анализа на Weather Channel за невремето во Скопје

еМагазин - 10.08.2016

Според експертите од американскиот Weather channel, обилниот дожд кој се истури над скопско бил ненадеен и многу тежок да се предвиди, а американските метеоролози го споредуваат со невремето кое можело да се види во Западна Вирџинија на почетокот на ...

(ВИДЕО) Емотивна средба на преживеаната Кумановка со нејзините спасители

еМагазин - 10.08.2016

Четириесет годишната Емилија Цветковска е храбрата Кумановка која ја преживеаа поплавата во скопскиот регион. Во критичната ноќ Емилија со часови се борела со водената стихија додека водата повеќе од 1 километар водата ја носела низ нивите, се ...

(ВИДЕО) По четири дена од поплавата пронашол мајка и ќерка живи, заглавени во кал

еМагазин - 10.08.2016

По четири дена по невремето, Бесим Весели денес пронајде мајка и ќерка живи во кал и успеа да ги спаси во скопската населба Сингелиќ, објави Алсат-М . Поради големото невреме во саботата калта ги заробила мајката и 4-годишната ќерка, а денес биле ...

Продолжуваат активностите за расчистување на последиците од катастрофалното невреме

Пулс24 - 10.08.2016

Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, заедно со екипи на Градот Скопје и на јавните градски претпријатија, денеска е во посета на населеното место Стајковци каде што интензивно се работи на расчистувањето на последиците од ...

Пронајдено мртво 11-годишно дете од Стајковци

24 Вести - 09.08.2016

Eдинаесетгодишното момче Иван од Стајковци што беше пријавено за исчезнато во поплавите пронајдено е мртво, со што билансот на загинатите засега се зголеми на 22 лица, информираат од полицијата.

Најдено удавено дете, исчезнато и 16-месечно бебе

Телма - 09.08.2016

Таткото сам го пронашол настраданиот 12-годишен син вчера вечер околу 20:40 часот на последната постојка на автобуската линија 65. Иван Илиев од Стајковци во кобните моменти на невремето се возел на трактор со својот дедо и исчезнал во водениот бран ...

(ВИДЕО) Очај, истоштеност и кал низ улиците на Стајковци

Нова ТВ - 09.08.2016

Пробивањето кон населените места Стајковци, Сингилиќ, Арачиново и околните села, по невремето кое ги зафати, и понатаму оди тешко. Обиколницата и понатаму е предмет на теренски расчистувања, а сликата на превртени автомобили и поплавено земјиште ...

Уште една жртва во поплавата и едно исчезнато бебе

Нова ТВ - 09.08.2016

Уште едно дванаесет годишно дете починало во страотните поплави, додека едно шеснаесет месечно бебе е пријавено за исчезнато, соопштија од МВР. „Вчера околу 17:00 часот лицето И.Г. од Стајковци пријави дека на 06.08 околу 22 часот во близина на ...

Хаос на пунктовите за помош, екипата на Телма нападната

Телма - 09.08.2016

Хаос на пунктовите за помош на настраданите во Стајковци и околните села. Нашата камера денеска помина во неколкуте пунктови каде се дели вода и храна. На првиот во училиштето 25 мај екипата на Телма беше спречена да снима од луге кои не се ...

Ужасот на Скопје почнува онаму каде што завршува населбата Ченто

Утрински - 09.08.2016

Љубиша Станковиќ Вода, мил, тиња и повторно многу вода! Реки течат по улиците на приградските населби Стајковци, Сингелиќ, Брњарци. Жителите се на улиците. Едни ја црпат водата што ги поплави нивните домови, други ја пренасочуваат кон одводните ...

Во Стајковци херои спасуваа животи!

Deutsche Welle - 09.08.2016

Убиствената бура остави зад себе пустош и урнатини во северниот скопски регион. Сликите се морничави, сведоштвата потресителни. Шокот полека се претвора во надеж но и револт! Спасил два живота, за миг загубил речиси сѐ што имал, но не жали, ...

Хаос, потресни сведоштва и најава за ново невреме

Deutsche Welle - 09.08.2016

Според надлежните, во поплавите кои ги зафатија северните делови на Скопје, досега загинаа 22 лица, а околу 100 се повредени. Се уште нема проценки за предизвиканата материјална штета. Расчистувањето оди бавно Бројот на жртвите од поплавата во ...

Стајковци - Леб ќе си купиме, дајте механизација

Р.С.Европа - 09.08.2016

Подруми полни со вода, дворови полни со кал. Жителите на Страјковци бараат повеќе механизација за да може да ги исчистат поплавените куќи. Лопатата не вреди додека не се испумпа водата, велат тие.

Поплавите немилосрдни, уништија десетици куќи и патишта

МКД - 09.08.2016

Втор ден по поплавата, во Стајковци и околината во голема мера се чувствуваат последиците од невремето. Избезумени граѓани, целите во кал, неуморно ги расчистуваат непроодните патишта. Истовремено, го чистат целиот отпад, гранки и разни предмети кои ...

ТВ НОВА објави ексклузивно видео од моментот на невремето во Стајковци

БркајРабота - 09.08.2016

Телевизија Нова во посетите на најпогодените места од невремето на 6 август дојде до ексклузивна снимка од Стајковци во која се гледа надојдената вода како го поплавува дворот на една од куќите во селото.

(ВИДЕО) Стајковци: Снага ми се тресе, не ми даваат храна, се задолжувам во продавница

Либертас - 09.08.2016

Немаме ништо да јадеме, немаме ништо да облечеме, ништо немаме. Внатре нема живот. Каде ќе оди синот мој, нема каде да оди, кој го прима, низ плач зборува жителка на Стајковци, на улицата Антон Велков, каде водата ја преплави цела куќа и не остана ...

12-годишно момче од Стајковци пронајдено мртво, 14- месечно бебе се води за исчезнато

Тера - 09.08.2016

Уште едно дванаесет годишно дете починало во страотните поплави, додека едно шеснаесет месечно бебе е пријавено за исчезнато, соопштија од МВР. „Вчера околу 17:00 часот лицето И.Г. од Стајковци пријави дека на 06.08 околу 22 часот во близина на ...

ВИДЕО: Хаос на пунктовите за помош, екипата на Телма нападната

Либертас - 09.08.2016

Хаос на пунктовите за помош на настраданите во Стајковци и околните села. Камерата на Телма денеска помина во неколкуте пунктови каде се дели вода и храна. На првиот во училиштето 25 мај екипата на Телма беше спречена да снима од луге кои не се ...

Потресна приказна во Стајковци: Снага ми се тресе, не ми даваат храна, се задолжувам во продавница

Коментар - 09.08.2016

Немаме ништо да јадеме, немаме ништо да облечеме, ништо немаме. Внатре нема живот. Каде ќе оди синот мој, нема каде да оди, кој го прима, зборува жителка на Стајковци, на улицата Антон Велков, соопшти ...

ВИДЕО: Објавена снимка – како се поплави Стајковци

Либертас - 09.08.2016

Телевизија Нова објави снимка направена од жител на Стајковци во која се гледа колку биле силни врнежите и како водата ...

ВИДЕО: Потресна исповед од Стајковци – километар подалеку од местото каде се парадира пред камери

Либертас - 09.08.2016

Заборавени од сите, трет ден без помош, и оставени сами на себе сите луѓе на улицата Антон Велков во Стајковци, објави А1он . Во наноси од кал од еден метар, сами со свои раце и во солзи вадат надвор се што спечалиле во животот. Се е уништено.

Во Стајковци херои спасуваа животи!

Либертас - 09.08.2016

Убиствената бура остави зад себе пустош и урнатини во северниот скопски регион. Сликите се морничави, сведоштвата потресителни. Шокот полека се претвора во надеж но и револт, пишува Дојче веле .

Пронајден мртов 12-годишник, се трага по 16-ет месечно бебе

Фокус - 09.08.2016

Пронајдено е мртвото тело на 12-годишниот Иван кој враќајќи се со трактор кон Стајковски со неговиот дедо, ги затекла буица вода, пренесоа медиумите. „Вчера околу 17:00 часот лицето И.Г. од Стајковци пријави дека на 06.08 околу 22 часот во близина ...

Стајковци, Синѓелиќ, делови од Ченто… (ФОТО)

Порта 3 - 09.08.2016

8 август 2016 година… , Стајковци, Синѓелиќ, делови од Ченто… , очај, катастрофа, беспомошност, бес, паника, огромни штети, кал и тиње… ФОТО: Киро ...

Ексклузивно видео – Кобната ноќ 06.08.2016 (Како се поплави Стајковци)

Турлитава - 09.08.2016

Видео од кобната ноќ во моментот кога се поплави Стајковци 06.08.2016 Ексклузивно видео – Кобната ноќ 06.08.2016 (Како се поплави ...

Единаесетгодишниот Иван пронајден мртов

+инфо - 09.08.2016

Се трага и по 14-месечно бебе. Единаесетгодишното момче Иван од Стајковци што вчера беше пријавено за исчезнато во поплавите пронајдено е мртво, информираат од полицијата. Според последните податоци, оттаму се трага и по 14-месечно бебе, кое за ...

Видео снимка од силниот дожд во Стајковци

+инфо - 09.08.2016

Телевизија Нова објави снимка направена од жител на Стајковци во која се гледа колку биле силни врнежите Телевизија Нова објави снимка направена од жител на Стајковци во која се гледа колку биле силни врнежите и како водата ...

Се трага по 11-годишниот Иван, бројот на жртви од поплавите може да расте

+инфо - 09.08.2016

Веста дека се трага по исчезнато момче во поплавите во Стајковци ги потсети надлежните дека под водата и калта може да има уште жртви. Веста дека се трага по единаесетгодишно момче исчезнато во поплавите во Стајковци ги потсети надлежните во ...

ВИДЕО: Потресно сведоштво на преживеана во невремето

Либертас - 09.08.2016

По поројот што завчера го поплави предградието на Скопје, во населбата Ченто и селата Стајковци, Инџиково и Сингелиќ, потресни сведоштва раскажуваат и преживеаните. Урнати куќи, поплавени домови, скршени дрвја, блокирани улици, паднати потпорни ...

(ВИДЕО) Потресна исповед од Стајковци – километар подалеку од местото каде се парадира пред камери

А1 On - 09.08.2016

Заборавени од сите, трет ден без помош, и оставени сами на себе неколку луѓе на улицата Антон Велков во Стајковци. Во наноси од кал од еден метар, сами со свои раце и во солзи вадат надвор се што спечалиле во животот. Се е уништено.

Граѓаните помагаат, но и одмагаат...

Н.Македонија - 09.08.2016

И додека припадниците на армијата, потпомогнати од полицијата, веќе трет ден на терен помагаат во отстранувањето на последиците од катастрофалните поплави што беа предизвикани од силното невреме што ги погоди Скопје и околината, сѐ уште не запира да ...

(ВИДЕО) Стајковци: Снага ми се тресе, не ми даваат храна, се задолжувам во продавница

А1 On - 09.08.2016

Немаме ништо да јадеме, немаме ништо да облечеме, ништо немаме. Внатре нема живот. Каде ќе оди синот мој, нема каде да оди, кој го прима, низ плач зборува жителка на Стајковци, на улицата Антон Велков, каде водата ја преплави цела куќа и не остана ...

Од калта во Стајковци исплива државната глупост (ГАЛЕРИЈА)

+инфо - 09.08.2016

Жителите на поплавените места се жалат дека власта не им помага доволно, а нејзини претставници доаѓаат само за сликање. Изминува трет траорен ден во скопскиот кризен регион. Хаосот кој владее во доставувањето на основната помош во храна, хигиенски ...

(ВИДЕО) Хуманоста потфрла, на овие луѓе им е потребна вистинска помош

А1 On - 09.08.2016

Жителите на поплаваните подрачја револтирани но веќе и помирени дека сиот товар од непогодата сами ќе го понесат. Институциите потфрлија, надлежните покажаа дека не можат да се справат со вакви ситуации.

Дете од Стајковци пронајдено мртво, се трага по 14-месечно бебе

Точка - 09.08.2016

11-годишното момче Иван од Стајковци што вчера беше пријавено за исчезнато во поплавите пронајдено е мртво, информираат од полицијата, објави "Плусинфо". Според последните податоци, оттаму се трага и по 14-месечно бебе, кое за време на поплавите се ...

Иван почивај во мир: Таткото сам си го пронајде удавениот син во Синѓелиќ

Сител - 09.08.2016

И.Г. од село Стајковци, скопско, вчера околу 17 часот пријавил дека на 06.08.2016 година околу 22 часот во близина на крстосница на ул. 8 со ул. 5 во Стајковци, неговиот татко движејќи се со трактор во кој како совозач бил неговиот дванаесет годишен ...

ТВ НОВА објави ексклузивно видео од моментот на невремето во Стајковци

Курир - 09.08.2016

Телевизија Нова во посетите на најпогодените места од невремето на 6 август дојде до ексклузивна снимка од Стајковци во која се гледа надојдената вода како го поплавува дворот на една од куќите во ...

ВОДАТА НАДОЈДЕ ЗА НЕКОЛКУ СЕКУНДИ: Снимка од невремето во Стајковци (ВИДЕО)

Телеграф - 09.08.2016

Мештаните се обидуваа да спасат дел од покуќнината, но тешко успеваа да се справат со водениот нанос Водата во дворовите и во куќите се наполни за само неколку секунди, а автомобилите пливаа по улицата.

Пронајдено е телото на 12-годишно момче од Стајковци, се трага по 16-месечно девојче

Алфа - 09.08.2016

Три дена после поплавата според информациите на Алфа 22-та жртва е 12 годишно момче од Стајковци, кое според полицијата го пријавиле на 6-ти околу 22 часот како исчезнато на раскрсницата во селото.

НАЈСТРАШНОТО ДОПРВА ДОАЃА: На поплавените им требаат луѓе и пумпи, а не мудрување на Фејсбук (ФОТО)

Телеграф - 09.08.2016

Потребни се луѓе тука, во нашите куќи, да чистат, да ни помогнат, велат жителите на поплавените подрачја кои сè уште се во шок и неверување од тоа што им се случи. Луѓето со кои разговаравме не можеа да ги задржат солзите кога се присетуваа на ...

ДИРЕКЦИЈА ЗА ЗАШТИТА И СПАСУВАЊЕ: Исчезнати се три или четири лица

Телеграф - 09.08.2016

Вчера во полиција биле пријавени две исчезнати лица, 12-годишно дете од Стајковци, кое вчеравечер беше пронајдено мртво на стотици метри оддалеченост од местото каде што исчезнало, и едно 16-месечно бебе, кое за време на поплавата било со татко си ...

Живот во прифатен центар

Сител - 09.08.2016

Потресни сведоштва и тажни приказни на жителите од скопските села Стајковци, Синѓелич и Економија, чии куќи беа целосно уништени во поплавите. Ученичкиот интернат Партение Зографски во моментов е привремен дом за 35 лица, од кои најмалото е 5 ...

(ВИДЕО) Жители на Стајковци револтирани пред премиерот: Не ни требаат парадирања со машни

Локално - 09.08.2016

Дел од граѓаните на Стајковци својот гнев од калта која три дена веќе ја собираат од своите домови, го насочија кон премиерот Емил Димитриев, кој денеска го посети селото, објави НОВА . Граѓаните кои живеат во понепроодни места и каде улиците се ...

(ВИДЕО) Потресна исповед од Стајковци – километар подалеку од местото каде се парадира пред камери

Локално - 09.08.2016

Заборавени од сите, трет ден без помош, и оставени сами на себе сите луѓе на улицата Антон Велков во Стајковци. Во наноси од кал од еден метар, сами со свои раце и во солзи вадат надвор се што спечалиле во животот. Се е уништено.

(ВИДЕО) Стајковци: Снага ми се тресе, не ми даваат храна, се задолжувам во продавница

Локално - 09.08.2016

Немаме ништо да јадеме, немаме ништо да облечеме, ништо немаме. Внатре нема живот. Каде ќе оди синот мој, нема каде да оди, кој го прима, низ плач зборува жителка на Стајковци, на улицата Антон Велков, каде водата ја преплави цела куќа и не остана ...

(ВИДЕО) Хуманоста потфрла, на овие луѓе им е потребна вистинска помош

Локално - 09.08.2016

Жителите на поплаваните подрачја револтирани но веќе и помирени дека сиот товар од непогодата сами ќе го понесат. Институциите потфрлија, надлежните покажаа дека не можат да се справат со вакви ситуации.

Хаос на пунктовите за помош, екипата на Телма нападната

Локално - 09.08.2016

Хаос на пунктовите за помош на настраданите во Стајковци и околните села. Нашата камера денеска помина во неколкуте пунктови каде се дели вода и храна. На првиот во училиштето 25 мај екипата на Телма беше спречена да снима од луге кои не се ...

Се си мислам дека водата пак ќе дојде

Дневник - 09.08.2016

Марија Тасев Два дена по силното невреме во населените места Сингелиќ, Стајковци, село Инџиково и Црешево и населбата Ченто, луѓето се на улица и се обидуваат да си ги испразнат подрумите од вода, дворовите да ги исчистат од купиштата смет, дрва што ...

Пред два дена го однесе водата - екипи трагаат по 11-годишниот Иван од Стајковци

Скопје инфо - 09.08.2016

Армиски „ренџери“, селани од село Стајковци, а од денеска и екипи од Бугарија со специјална сонда го бараат 11-годишниот Иван, кој исчезна во саботата попладне кога со тракторот со кој се враќал со дедо му од нива излегле на патот накај Стајковци.

ТВ НОВА објави ексклузивно видео од моментот на невремето во Стајковци

МК News - 09.08.2016

Телевизија Нова во посетите на најпогодените места од невремето на 6 август дојде до ексклузивна снимка од Стајковци во која се гледа надојдената вода како го поплавува дворот на една од куќите во ...

Надојдената вода поплави цел двор – видео од поплавата во Стајковци

Република - 09.08.2016

Како едно од најтешко погодените места од невремето кое се случи во саботата на 6 август, домашната телевизија ТВ Нова објави снимка од Стајковци во која се гледа надојдената вода како го поплавува дворот на една од куќите во ...

Единаесетгодишниот Иван од Стајковци пронајден мртов

За Се - 09.08.2016

Единаесетгодишното момче Иван од Стајковци што вчера беше пријавено за исчезнато во поплавите пронајдено е мртво, информираат од полицијата. Според последните податоци, оттаму се трага и по 14-месечно бебе, кое за време на поплавите се наоѓало во ...

Ексклузивно видео од моментот на невремето во Стајковци

Скопје инфо - 09.08.2016

Телевизија Нова во посетите на најпогодените места од невремето на 6 август дојде до ексклузивна снимка од Стајковци во која се гледа надојдената вода како го поплавува дворот на една од куќите во ...

Расте билансот на жртви, уште едно бебе пријавено за изчезнато

Позитив.мк - 09.08.2016

Билансот на жртви се зголеми на 22 откако е пронајдено телото на уште едно дванаесет годишно дете кое починало во страшните поплави, додека едно шеснаесет месечно бебе е пријавено за исчезнато, соопштија од МВР. „Вчера околу 17:00 часот лицето И.Г.

(ВИДЕО) Хаос на пунктовите за помош, екипата на Телма нападната

Репортер - 09.08.2016

Хаос на пунктовите за помош на настраданите во Стајковци и околните села. Камерата на Телма денеска помина во неколкуте пунктови каде се дели вода и храна. На првиот во училиштето 25 мај екипата на Телма беше спречена да снима од луге кои не се ...

Иван почивај во мир: Таткото сам си го пронајде удавениот син во Синѓелиќ

МК News - 09.08.2016

И.Г. од село Стајковци, скопско, вчера околу 17 часот пријавил дека на 06.08.2016 година околу 22 часот во близина на крстосница на ул. 8 со ул. 5 во Стајковци, неговиот татко движејќи се со трактор во кој како совозач бил неговиот дванаесет годишен ...

Дете од Стајковци пронајдено мртво, се трага по 14 месечно бебе

Нетпрес - 09.08.2016

Единаесетгодишното момче Иван од Стајковци што вчера беше пријавено за исчезнато во поплавите пронајдено е мртво, информираат од полицијата, објави „Плусинфо“. Според последните податоци, оттаму се трага и по 14-месечно бебе, кое за време на ...

(ВИДЕО) Објавена снимка – Како се поплави Стајковци

Репортер - 09.08.2016

Телевизија Нова објави снимка направена од жител на Стајковци во која се гледа колку биле силни врнежите и како водата надоаѓала. ...

Во Стајковци херои спасуваа животи!

Репортер - 09.08.2016

Едиствената бура остави зад себе пустош и урнатини во северниот скопски регион. Сликите се морничави, сведоштвата потресителни. Шокот полека се претвора во надеж но и револт, пишува Дојче веле .

Страшно видео од поплавата - Стајковци во вода за неколку минути

Press24 - 09.08.2016

Телевизија Нова во посетите на најпогодените места од невремето на 6 август дојде до ексклузивна снимка од Стајковци во која се гледа надојдената вода како го поплавува дворот на една од куќите во ...

Единаесетгодишниот Иван пронајден мртов - се трага по 14-месечно бебе

Скопје инфо - 09.08.2016

Единаесетгодишното момче Иван од Стајковци што вчера беше пријавено за исчезнато во поплавите пронајдено е мртво, информираат од полицијата. Според последните податоци, оттаму се трага и по 14-месечно бебе, кое за време на поплавите се наоѓало во ...

(ВИДЕО) Потресно сведоштво на преживеана во невремето

Репортер - 09.08.2016

По поројот што завчера го поплави предградието на Скопје, во населбата Ченто и селата Стајковци, Инџиково и Сингелиќ, потресни сведоштва раскажуваат и преживеаните. Урнати куќи, поплавени домови, скршени дрвја, блокирани улици, паднати потпорни ...

Поплавите немилосрдни, уништија десетици куќи и патишта

Репортер - 09.08.2016

Втор ден по поплавата, во Стајковци и околината во голема мера се чувствуваат последиците од невремето. Избезумени граѓани, целите во кал, неуморно ги расчистуваат непроодните патишта. Истовремено, го чистат целиот отпад, гранки и разни предмети кои ...

(ВИДЕО) Стајковци: Снага ми се тресе, не ми даваат храна, се задолжувам во продавница

Репортер - 09.08.2016

Немаме ништо да јадеме, немаме ништо да облечеме, ништо немаме. Внатре нема живот. Каде ќе оди синот мој, нема каде да оди, кој го прима, низ плач зборува жителка на Стајковци, на улицата Антон Велков, каде водата ја преплави цела куќа и не остана ...

(ВИДЕО) Хуманоста потфрла, на овие луѓе им е потребна вистинска помош

Репортер - 09.08.2016

Жителите на поплаваните подрачја револтирани но веќе и помирени дека сиот товар од непогодата сами ќе го понесат. Институциите потфрлија, надлежните покажаа дека не можат да се справат со вакви ситуации.

(ВИДЕО) Потресна исповед од Стајковци – Километар подалеку од местото каде се парадира пред камери

Репортер - 09.08.2016

Заборавени од сите, трет ден без помош, и оставени сами на себе неколку луѓе на улицата Антон Велков во Стајковци. ...

ЕМОЦИИ ТОН: Јелена Спенџарска со потресна фотографија направена по поплавите во Стајковци!

Вистина.мк - 09.08.2016

Јелена Спенџарска на социјалните мрежи прикачи фотографија направена по поплавите во Стајковци, која го топи срцето. Аса, мајката – херој од поплавите. Си ги спасила сите бебиња кои се стари само пет дена…., напиша водителката во описот.

ТВ Нова објави видео запис од поплавувањето на село Стајковци (видео)

Кумановски м. - 09.08.2016

Телевизија Нова на каналот Јутјуб објави ексклузивно видео на кое се гледа како дошло до поплавувањето на селото Стајковци, сместено во општина Гази Баба, северно од скопска обиколница. Селото во саботните поплави претрпе сериозни штети и загуба на ...

ТРАГЕДИЈА ВО МАКЕДОНИЈА: Таткото сам го пронајде починатото дете во Стајковци

Press24 - 09.08.2016

Тешки денови за Скопје и цела Македонија. Околу 17 часот во текот на вчерашниот ден, И.Г. од с. селото Стајковци, скопско, пријавил дека на шести месецов околу 22 часот, во близина на крстосница на улицата 8 со улицата 5 во селото, неговиот татко ...

Пронајдено телото на 12- годишно момче, се трага по 16- месечно девојче

МРТ - 09.08.2016

Синоќа е пронајдено телото на 12- годишното момче од Стајковци што беше пријавено за исчезнато во полавите. Министерството за внатрешни работи соопшти дека се трага по исчезнато 16- месечно девојче, што било пријавено вчера.

Расте бројот на загинати - пронајдено удавено момче

Скопје инфо - 09.08.2016

Поплавата во Стајковци однесе уште еден млад живот. Последна жртва има само 12 години. Младиот Иван исчезна пред 3 дена за време на големото невреме. Се возело на трактор со својот татко и дедо.

Помошта пристига, болката и бесот остануваат

Вечер - 09.08.2016

Механизацијата и помошта од целата држава полека пристига во поплавените подрачја, но состојбата е далеку од нормализирана или пак под контрола. Сепак, ако во Стајковци веќе два дена се на терен екипи кои расчистуваат или помагаат во Ченто и ...

Поплавена црква, уништени коли, разрушени куќи: Морничава глетка во Синѓелиќ по поплавите

think24.mk - 09.08.2016

Во завчерашното невреме најпогодени беа Сингелиќ, Стајковци, Црешово и Арачиново. Животот го загубија 21 лице, голем број се повредени, а неколку се водат за исчезнати. Причинета е и огромна материјална штета, дворовите и домовите на семејствата во ...

Дете од Стајковци пронајдено мртво, се трага по 14 месечно бебе

Канал 77 - 09.08.2016

Од полицијата информираат деа засега немаат информации за други исчезнати лица, но не ја исклучуваат можноста да има и други пријави за исчезнати. Единаесетгодишното момче Иван од Стајковци што вчера беше пријавено за исчезнато во поплавите ...

ТВ НОВА објави ексклузивно видео од моментот на невремето во Стајковци

Lider - 09.08.2016

Телевизија Нова во посетите на најпогодените места од невремето на 6 август дојде до ексклузивна снимка од Стајковци во која се гледа надојдената вода како го поплавува дворот на една од куќите во ...

Видео од моментот кога се поплавува Стајковци

Пулс24 - 09.08.2016

Видео од моментот кога се поплавува Стајковци Телевизија Нова во посетите на најпогодените места од невремето на 6 август дојде до ексклузивна снимка од Стајковци во која се гледа надојдената вода како го поплавува дворот на една од куќите во ...

Се трага по 11-годишниот Иван, бројот на жртви од поплавите може да расте

Канал 77 - 09.08.2016

Веста дека се трага по единаесетгодишно момче исчезнато во поплавите во Стајковци ги потсети надлежните во Министерството за внатрешни работи дека бројката од 21 загинати што ја соопштија како официјална, сепак не е конечна.

Снимки од дрон на ТВ НОВА по невремето: Стајковци, Бутел, Лисиче, Црешево

еМагазин - 09.08.2016

Дронот на Телевизија Нова посети повеќе локации погодени од невремето коешто го зафати скопскиот регион на 6 август и направи снимки од кои може да се види колкава е направената штета. ПРОЧИТАЈТЕ ГИ И ОВИЕ СТОРИИ РТС: Зошто само Скопје се најде на ...

Фото: Антонио Милошовски заедно со граѓаните ги чистеше поплавените домови!

Пулс24 - 09.08.2016

Милошовски на терен помогна за санација на штетите од невремето. Антонио Милошовски на терен ги посети поплавените подрачја. Најпогодено од смртоносното невреме е Стајковци. За жал во невремето животот го загубија 21 лице.

Во поплавените подрачја „свири“ раштиман оркестар

еМагазин - 09.08.2016

Водата во Стајковци, Инџиково, Сингелиќ и околните села веќе неколку дена не се повлекува. Каналите се полни, шахтите се излеваат, дворовите пливаат во вода. Министрите и градоначалниците „растрчани“ на терен секој ден, но се чини работава никако да ...

ТВ НОВА ВО СТАЈКОВЦИ: Нови сведоштва од жртвите од невремето

Lider - 09.08.2016

Нови сведоштва на жителите од Село Стајковци чии домови настрадаа од поплавите што го зафатија Скопје. Тие за ТВ Нова велат дека штетите се големи, сметаат дека ќе им бидат потребни повеќе години да си го повратат домот.

Емотивна исповед низ солзи: Цел живот си печалел, се отишло... (ВИДЕО)

Exclusive.mk - 09.08.2016

Немаме ништо да јадеме, немаме ништо да облечеме, ништо немаме. Внатре нема живот. Каде ќе оди синот мој, нема каде да оди, кој го прима, низ плач зборува жителка на Стајковци, на улицата Антон Велков, каде водата ја преплави цела куќа и не остана ...

Поплавените молат за помош

Телма - 08.08.2016

По, дождот сонце. По, поплавите солзи и молби за помош. Жителите на Ченто, Стајковци и Сингелиќ два дена по невремето боси и голи ја премеруваат трагедијата која ги снајде. У лицата 21 во с. Стајковци е целосно уништена.

Жители на Стајковци револтирани на Премиерот: Не ни требаат парадирања

Нова ТВ - 08.08.2016

Дел од граѓаните на Стајковци својот гнев од калта која три дена веќе ја собираат од своите домови, го насочија кон премиерот Емил Димитриев, кој денеска го посети селото. Граѓаните кои живеат во понепроодни места и каде улиците се неасфалтирани, ...

Незапаметено невреме oднесе најмалку 22 животи

Утрински - 08.08.2016

Гордана Дувњак Незапаметено невреме од обилни врнежи дожд од над 90 литри на квадратен метар, како и ветар со брзина и до 70 километри на час, кое предизвика обилни поплави и проблеми, ги погоди главниот град Скопје и околината, како и тетовскиот ...

Поплавените бараат побрзо расчистување

Р.С.Европа - 08.08.2016

Делови од Ченто, Стајковци, Инџиково и Црешево сè уште немаат електрична енергија и стрпливо чекаат пумпи кои треба да го испумпаат вишокот вода. Нема новоповредени во синоќешното невреме во скопскиот регион, но последиците од големите поплави сè ...

Идилична идиотска фасада во Центар, а во позадина - крш!

Окно - 08.08.2016

За оние што целата вина ја припишуваат на Бога или на природата: дали знаевте дека патот од Ченто до Стајковци (Хасан бег) е почнат, недоправен, оставен со месеци да стои така, без оглед на причините...

„Се молевме дождот да престане!“ ...

Н.Македонија - 08.08.2016

Се молевме дождот да престане и да нѐ спаси од водата што надоаѓаше и беше прашање на секунди дали ќе се удавиме во заглавениот автомобил. Вака ја почна својата траурна приказна за блиската средба со стихијата нашата колешка Јадранка Ковјаниќ, која ...

Триесетина затвореници ќе помагаат во расчистувањето по поплавите

+инфо - 08.08.2016

Триесетина затвореници од КПД „Идризово“ уште денеска ќе се вклучат во расчистување на штетите од поплавите во Стајковци. Дваесет мажи и 10 жени од отвореното одделение на КПД „Издризово“ од денеска ќе помагаат во расчистување на штетите од ...

Пет слободни дена за поплавените граѓани за да си ги средат домовите

ТВ21 - 08.08.2016

Сите жители од загрозените и поплавените подрачја ќе имаат слободни пет работни дена за да се фокусираат кон расчистување на домовите, соопшти денеска премиерот Емил Димитриев, кој заедно со министерите за труд и социјална политика и финансии Диме ...

Жителите на загрозените подрачја ќе добијат пет слободни работни дена

Либертас - 08.08.2016

Пет слободни работни дена ќе добијат сите жители од загрозените и поплавените подрачја за да се фокусираат кон расчистување на домовите, соопшти денеска премиерот Емил Димитриев, кој заедно со министрите за труд и социјална политика и финансии Диме ...

Лекови дистрибуирани до жители од поплавените подрачја

Здравство24 - 08.08.2016

Водата од силното невреме ги однесе и лековите на голем број хронични пациенти. Два дена по катастрофата, жители на Црешево и Стајковци се жалат дека ја немаат примено неопходната терапија.

ВИДЕО: Поплавените молат за помош, веќе го губат трпението

Либертас - 08.08.2016

По, дождот сонце. По, поплавите солзи и молби за помош. Жителите на Ченто, Стајковци и Сингелиќ два дена по невремето боси и голи ја премеруваат трагедијата која ги снајде, пренесува Телма . Улицата 21 во с. Стајковци е целосно уништена.

(ВИДЕО) Жители на Стајковци револтирани пред премиерот: Не ни требаат парадирања со машни

Либертас - 08.08.2016

Дел од граѓаните на Стајковци својот гнев од калта која три дена веќе ја собираат од своите домови, го насочија кон премиерот Емил Димитриев, кој денеска го посети селото, објави НОВА . Граѓаните кои живеат во понепроодни места и каде улиците се ...

Сведоштва за хоророт: Маж ја гледал жена си како се дави, татко спасил три, го загубил четвртото дете

Курир - 08.08.2016

Дваесет и една жртва, најмногу деца и жени, стравотно умреа давејќи се во вода и кал по поројот што завчера го поплави предградието на Скопје, во населбата Ченто и селата Стајковци, Инџиково и Сингелиќ.

ПЛИВА ВО КАЛ: Ужасна слика од спортскиот центар во Стајковци (ФОТО/ВИДЕО)

Телеграф - 08.08.2016

Фотографиите и видеата сведочат за ужасната состојба што настана како последица на невремето. Спортскиот центар е целосно покриен со кал и вода Во обилните врнежи и неконтролираните поплави што изминативе два дена го зафатија подрачјето на Скопје ...

И затворениците од Идризово на терен кај настраданите од невремето

Вест - 08.08.2016

И осудениците од затворот Идризово од утрово се вклучени да им помогнат на жителите на Стајковци во расчистување на нивните домови и улиците кои беа зафатени од поплавите во саботата. Директорот на затворот Идризово, Живко Пејковски изјави дека и ...

Димитриев во посета на Стајковци

Точка - 08.08.2016

Претседателот на Владата на Република Македонија Емил Димитриев, денеска ќе оствари посета на населеното место Стајковци. Стајковци е едно од најпогодените подрачја во големото невреме што го зафати скопскиот ...

Сведоштво од Стајковци: „Ако стоевме двајца на терасата ќе се удавевме“

Канал5 - 08.08.2016

Нов почеток за Бојковски. По четириесет и пет години живот во домот во Стајковци, каде се буделе во иста соба, пиеле кафе од омилените шолји, денеска се разбудија на друго место, во интернатот „Партение Зографски“.

Поплавена црква, уништени коли, разрушени куќи: Морничава глетка во Синѓелиќ по поплавите

Сител - 08.08.2016

Во завчерашното невреме најпогодени беа Сингелиќ, Стајковци, Црешово и Арачиново. Животот го загубија 21 лице, голем број се повредени, а неколку се водат за исчезнати. Причинета е и огромна материјална штета, дворовите и домовите на семејствата во ...

Неопходните лекови дистрибуирани до поплавените подрачја

Сител - 08.08.2016

Водата од силното невреме ги однесе и лековите на голем број хронични пациенти. Два дена по катастрофата, жители на Црешево и Стајковци се жалат дека ја немаат примено неопходната терапија.

ПРЕД ДВА ДЕНА ГО ОДНЕСЕ ВОДАТА: Бугари со сонда го бараат 11-годишниот Иван од Стајковци (ФОТО)

Телеграф - 08.08.2016

Армиските „ренџери“ вчера ги нашле капата и едниот чевел на детето Армиски „ренџери“, селани од село Стајковци, а од денеска и екипи од Бугарија со специјална сонда го бараат 11-годишниот Иван, кој исчезна во саботата попладне кога со тракторот со ...

Премиерот Димитриев во Стајковци

Алфа - 08.08.2016

Премиерот разговараше со повеќе мештани, помошта ќе стигне секаде прво се помага на оние кои се најпогодени од поплавата. Скопско Стајковци, трет ден ја живее голготата од катаклизмичната поплава која го погоди селото ноќта во саботата.

Видео од дрон: Ужасна глетка- Што остави зад себе невремето во Стајковци?

Курир - 08.08.2016

Дронот на Телевизија Нова го посети и селото Стајковци. Таму направи снимки од кои може да се види колкава е направената штета од невремето кое што го зафати скопскиот регион на 6 ...

Поплавите оставија пустош во Скопје

Орбис - 08.08.2016

Тажна е сликата по невремето во Скопје. Екипите се на терен и ги расчистуваат местата кои беа погодени од катастрофалното невреме. Министрите и премиерот се постојано на улиците во Синѓелиќ, Стајковци и Смилковци кои ги координираат активностите.

Маж ја гледал жена си како се дави, татко спасил три, го загубил четвртото дете

Дневник - 08.08.2016

Дваесет и една жртва, најмногу деца и жени, стравотно умреа давејќи се во вода и кал по поројот што завчера го поплави предградието на Скопје, во населбата Ченто и селата Стајковци, Инџиково и Сингелиќ.

(ФОТОГАЛЕРИЈА) Апокалиптични сцени од Ченто, Обиколницата и Стајковци, невремето дури превртело и шлепер

Дневник - 08.08.2016

Апокалиптична слика, со сцени како од филмовите, остави синоќешното невреме во скопско и околината. Разурнати патишта, свлечишта, заглавени автомобили, кал, ѓубре и лелек по улиците на најзагрозените места, скопската населба Ченто, и селата ...

Градоначалникот Коце Трајановски во посета на поплавените места

Макфакс - 08.08.2016

Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски во недела посети поголем број на населени места кои беа погодени од големото невреме. Заедно со Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов и претставници на АРМ, го посетија населеното место ...

ПОТРЕСНО: Маж ја гледал жената како се дави во поплавите - татко загуби дете

Press24 - 08.08.2016

Дваесет и една жртва, најмногу деца и жени, стравотно умреа давејќи се во вода и кал по поројот што завчера го поплави предградието на Скопје, во населбата Ченто и селата Стајковци, Инџиково и Сингелиќ.

Сведоштва за хоророт: Маж ја гледал жена си како се дави, татко спасил три, го загубил четвртото дете

Скопје инфо - 08.08.2016

Дваесет и една жртва, најмногу деца и жени, стравотно умреа давејќи се во вода и кал по поројот што завчера го поплави предградието на Скопје, во населбата Ченто и селата Стајковци, Инџиково и Сингелиќ.

Потресни сведоштва од поплавите: Маж ја гледал жена си како се дави, татко спасил три, го загубил четвртото дете

Република - 08.08.2016

Дваесет и една жртва, најмногу деца и жени, загинаа давејќи се во вода и кал по поројот што завчера го поплави предградието на Скопје, во населбата Ченто и селата Стајковци, Инџиково и Сингелиќ.

Фотогалерија од Сингелиќ и од Стајковци

Репортер - 08.08.2016

Филип Неделковски ни испрати фотографии снимени денеска во поплавените населби Сингелиќ и Стајковци. ...

Се санираат штетите во Стајковци

МРТ - 08.08.2016

Штетата е голема, поплавени ни се куќите, но продолжуваме да се бориме со последиците од стихијата, велат жителите на Стајковци, веројатно најпогоденото место во поплавите. Тие заедно со припадниците на армијата, полицијата, пожарникарите и од други ...

Премиерот Димитриев во Стајковци - најкритичната точка по невремето

Press24 - 08.08.2016

Претседателот на Владата на Република Македонија, Емил Димитриев, денеска во 13 : 50 часот ќе оствари посета на населеното место Стајковци. Стајковци е едно од најпогодените места од страшното невреме кое се случи ...

Димитриев во посета на Стајковци

Нетпрес - 08.08.2016

Претседателот на Владата на Република Македонија Емил Димитриев, денеска ќе оствари посета на населеното место Стајковци. Стајковци е едно од најпогодените подрачја во големото невреме што го зафати скопскиот ...

Во расчистување на хаосот од поплавите учествуваат и затвореници

Фактор - 08.08.2016

Во расчистување на штетите од поплавите во скопско денеска ќе се вклучат триесетина затвореници од КПД „Идризово“. Од затворот велат дека осудениците и осуденичките се солидаризираат со граѓаните кои претрпеа штети и затоа се на терен, за да ...

Жителите на загрозените подрачја ќе добијат пет слободни работни дена

Мета - 08.08.2016

Пет слободни работни дена ќе добијат сите жители од загрозените и поплавените подрачја за да се фокусираат кон расчистување на домовите, соопшти денеска премиерот Емил Димитриев, кој заедно со министрите за труд и социјална политика и финансии Диме ...

Жителите на загрозените подрачја ќе добијат пет слободни работни дена

Репортер - 08.08.2016

Пет слободни работни дена ќе добијат сите жители од загрозените и поплавените подрачја за да се фокусираат кон расчистување на домовите, соопшти денеска премиерот Емил Димитриев, кој заедно со министрите за труд и социјална политика и финансии Диме ...

Се санираат последиците од невремето, водата тешко се повлекува

МРТ - 08.08.2016

Жителите на најпогодените места во скопскиот регион сѐ уште водат борба со надојдената вода. Со машини ја испумпуваат од куќите и дворовите. Секој метар што останува сув го покажува ужасот од невремето...

Селото затрупано во кал и фекалии, се заканува епидемија!

Вечер - 08.08.2016

Состојбата во селото е тешка, некаде критична. Секој се обидува да го спаси она што може да се спаси. Штетата е десетици милиони евра. Пумпите работат 24 часа, а мештаните полека ја вадат уништената покуќнина.

За пет минути загубивме сѐ: Ноќ под туѓ покрив за жители на Стајковци

МРТ - 08.08.2016

Водата престана да носи животи и покуќнина, но сѐ уште дивее во соништата на оние кои останаа без своите домови. А, некои од нив, по 70 години, сега се принудени да спијат под туѓ покрив. Шести август им промени сѐ...

Селото затрупано во кал и фекалии, се заканува епидемија!

Репортер - 08.08.2016

Состојбата во селото е тешка, некаде критична. Секој се обидува да го спаси она што може да се спаси. Штетата е десетици милиони евра. Пумпите работат 24 часа, а мештаните полека ја вадат уништената покуќнина.

Поплавите оставија пустош во Скопје - вака изгледа градот по катастрофалното невреме

Press24 - 08.08.2016

Тажна е сликата по невремето во Скопје. Екипите се на терен и ги расчистуваат местата кои беа погодени од катастрофалното невреме. Министрите и премиерот се постојано на улиците во Синѓелиќ, Стајковци и Смилковци кои ги координираат активностите.

НОВА: Жители на Стајковци гневни и револтирани на Премиерот: Не ни требаат парадирања

Репортер - 08.08.2016

Дел од граѓаните на Стајковци својот гнев од калта која три дена веќе ја собираат од своите домови, го насочија кон премиерот Емил Димитриев, кој денеска го посети селото. Граѓаните кои живеат во понепроодни места и каде улиците се неасфалтирани, ...

Ване Цветанов бара истрага за направената канализација ВО СТАЈКОВЦИ

Репортер - 08.08.2016

ЖРТВИТЕ ОД ПОПЛАВАТА СЕ ЖРТВИ НА ИНДИРЕКТНО УБИСТВО. СЕКОЈ ПОДРЖУВАЧ НА РЕЖИМОТ Е СОУЧЕСНИК ВО УБИСТВАТА ВО СТАЈКОВЦИ И ОКОЛИНАТА. За оние што не сакале да се меша политика со трагедијата, а даваат главно место во медиумите на главниот виновник.

(ВИДЕО) Жители на Стајковци револтирани на Премиерот: Не ни требаат парадирања

Бриф - 08.08.2016

Дел од граѓаните на Стајковци својот гнев од калта која три дена веќе ја собираат од своите домови, го насочија кон премиерот Емил Димитриев, кој денеска го посети селото. Граѓаните кои живеат во понепроодни места и каде улиците се неасфалтирани, ...

(ВИДЕО) Поплавените молат за помош, веќе го губат трпението

Репортер - 08.08.2016

По, дождот сонце. По, поплавите солзи и молби за помош. Жителите на Ченто, Стајковци и Сингелиќ два дена по невремето боси и голи ја премеруваат трагедијата која ги снајде, пренесува Телма . Улицата 21 во с. Стајковци е целосно уништена.

Делегација од Куманово ги посети и подели помош во поплавените подрачја (фото)

Кумановски м. - 08.08.2016

На иницијатива на градоначалникот Зоран Дамјановски, а во придржуба на тим составен од припадници на Противпожарната единица и претставници од јавните претпријатија на градот, денес делегација од Општина Куманово оствари посета на најпогодените ...

Видео од дрон: Ужасна глетка- Што остави зад себе невремето во Стајковци?

Press24 - 08.08.2016

Дронот на Телевизија Нова го посети и селото Стајковци.Таму направи снимки од кои може да се види колкава е направената штета од невремето кое што го зафати скопскиот регион на 6 ...

Пред два дена го однесе водата - екипи трагаат по 11-годишниот Иван од Стајковци

Press24 - 08.08.2016

Армиски „ренџери“, селани од село Стајковци, а од денеска и екипи од Бугарија со специјална сонда го бараат 11-годишниот Иван, кој исчезна во саботата попладне кога со тракторот со кој се враќал со дедо му од нива излегле на патот накај Стајковци.

Солзи ќе ви дојдат на очите – тажна е сликата по полавите во скопско Синѓелиќ

think24.mk - 08.08.2016

Читател ни испрати фотографии од состојбата во Синѓелиќ и Стајковци по вчерашното невреме. ...

СТРАШНА ТРАГЕДИЈА: Маж ја гледал жена си како се дави, татко спасил три, го загубил четвртото дете!

think24.mk - 08.08.2016

Дваесет и една жртва, најмногу деца и жени, стравотно умреа давејќи се во вода и кал по поројот што завчера го поплави предградието на Скопје, во населбата Ченто и селата Стајковци, Инџиково и Сингелиќ.

ХОРОР: Стајковци гледано од дрон

Пулс24 - 08.08.2016

Дронот на Телевизија Нова го посети и селото Стајковци. Таму направи снимки од кои може да се види колкава е направената штета од невремето кое што го зафати скопскиот регион на 6 ...

Видео од дрон: Ужасна глетка- Што остави зад себе невремето во Стајковци?

Lider - 08.08.2016

Таму направи снимки од кои може да се види колкава е направената штета од невремето кое што го зафати скопскиот регион на 6 ...

Трајковски: Имаше два ударни брана од Скопска Црна Гора

Lider - 08.08.2016

„Од Скопска Црна Гора имаше два ударни брана, едниот е преку селото Сtмилковци, Стајковското езеро, влезот преку делот Камник во Сингелиќ, и вториот дел е помеѓу Стајковци, односно Црешево, Виниче и Страчинци кај обиколницата, каде што имаше и ...

Сведоштва за хоророт:Маж ја гледал жена си како се дави,татко спасил три,го загубил четвртото дете

Exclusive.mk - 08.08.2016

Дваесет и една жртва, најмногу деца и жени, стравотно умреа давејќи се во вода и кал по поројот што завчера го поплави предградието на Скопје, во населбата Ченто и селата Стајковци, Инџиково и Сингелиќ.

Во поплавата исчезнато е 8 годишно дете од Стајковци!

Exclusive.mk - 08.08.2016

До редакцијата на Ексклузив.мк пристигна потресна порака дека исчезнато е 8 годишно детенце од скопско Стајковци за кое што не се спомнува во медиумите. Нашата читателка вели дека за детето никој не спомнува и дека од него нема ни трага ни глас.