TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Лавров и Помпео разговараа за Сирија и за односите меѓу Русија и САД

Слободен Печат - 27.10.2019

Во соопштението се наведува дека Лавров нагласил дека е потребно воздржување од било какви идни чекори во Сирија. Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров синоќа телефонски разговарал со својот американски колега, државниот секретар Мајк Помпео за ...

Лавров и Помпео разговараа за Сирија и за односите меѓу Русија и САД

Нетпрес - 27.10.2019

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров синоќа телефонски разговарал со својот американски колега, државниот секретар Мајк Помпео за ситуацијата во Сирија и односите меѓу Москва и Вашингтон, соопшти руското Министерство за надворешни работи.

Лавров и Помпео разговараа за Сирија и за односите меѓу Русија и САД

Локално - 27.10.2019

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров синоќа телефонски разговарал со својот американски колега, државниот секретар Мајк Помпео за ситуацијата во Сирија и односите меѓу Москва и Вашингтон, соопшти руското Министерство за надворешни работи.

Лавров и Помпео телефонски разговараа за Сирија и за односите меѓу Москва и Вашингтон

iPortal - 27.10.2019

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров синоќа телефонски разговарал со својот американски колега, државниот секретар Мајк Помпео за ситуацијата во Сирија и односите меѓу Москва и Вашингтон, соопшти руското Министерство за надворешни работи.

Лавров и Помпео разговараа за Сирија и за односите меѓу Русија и САД

Опсервер - 27.10.2019

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров синоќа телефонски разговарал со својот американски колега, државниот секретар Мајк Помпео за ситуацијата во Сирија и односите меѓу Москва и Вашингтон, соопшти руското Министерство за надворешни работи.

Лавров и Помпео разговараа за Сирија и за односите меѓу Русија и САД

Либертас - 27.10.2019

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров синоќа телефонски разговарал со својот американски колега, државниот секретар Мајк Помпео за ситуацијата во Сирија и односите меѓу Москва и Вашингтон, соопшти руското Министерство за надворешни работи.

Русија-САД: Лавров и Помпео телефонски разговараа за Сирија

Денешен - 27.10.2019

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров синоќа телефонски разговарал со својот американски колега, државниот секретар Мајк Помпео за ситуацијата во Сирија и односите меѓу Москва и Вашингтон, соопшти руското Министерство за надворешни работи.

Лавров и Помпео разговараа за Сирија и за односите меѓу Русија и САД

24Инфо - 27.10.2019

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров синоќа телефонски разговарал со својот американски колега, државниот секретар Мајк Помпео за ситуацијата во Сирија и односите меѓу Москва и Вашингтон, соопшти руското Министерство за надворешни работи.

„Задржете ја нафтата“ е новиот борбен извик на Трамп

Н.Македонија - 27.10.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп постојано инсистира дека нафтата на Средниот Исток е „обезбедена“, дури сугерирајќи оти САД сега се одговорни за судбината на нафтата, додека неговата администрација ги повлече трупите од северна Сирија, пишува ...

Лавров и Помпео разговараа за Сирија и за односите меѓу Русија и САД

MakPress - 27.10.2019

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров синоќа телефонски разговарал со својот американски колега, државниот секретар Мајк Помпео за ситуацијата во Сирија и односите меѓу Москва и Вашингтон, соопшти руското Министерство за надворешни работи.

САД ќе ги чуваат нафтените полиња во Сирија да не паднат во рацете на ,,Исламска држава“

Канал5 - 26.10.2019

Соединетите Американски Држави ќе испратат оклопни возила и борбени единици во источна Сирија со цел да се спречи нафтените полиња да паднат во рацете на таканаречената Исламска држава , изјави американскиот министер за одбрана Марк Еспер.

Русија : Она што го планира САД во Сирија е меѓународно разбојништво

Канал5 - 26.10.2019

Руското Министерство за одбрана денеска го критикуваше американскиот план за засилено воено присуство во Сирија , нарекувајќи го меѓународно разбојништво со цел за заштита на криумчарите со нафта.

САД испраќаат оклопни возила во Сирија за да ги штитат нафтените полиња од ИД

Фокус - 26.10.2019

САД ќе испратат оклопни возила и борбени сили во источна Сирија за да спречат нафтените полиња да паднат во рацете на таканаречната Исламска држава, изјави денеска американскиот министер за одбрана Марк Еспер.

Москва ја осуди одлуката на САД да остави војска во Сирија

Телма - 26.10.2019

Според забелешката на генерал-мајор Игор Конашенков, официјален претставник на руското министерство, сите нафтени наоѓалишта и други ресурси, што се наоѓаат таму, се сопственост единствено на сириската Влада.

Еспер: САД испраќа оклопни возила во Сирија за да ги штитат нафтените полиња од ИД

Слободен Печат - 26.10.2019

Повлекувањето на војската од Сирија е се понеизвесно и покомплицирано отколку што тоа го претстави американскиот претседател Доналд Трамп, оценуваат американските медиуми. САД ќе испратат оклопни возила и борбени сили во источна Сирија за да спречат ...

Русија им забележа на САД за војската во Сирија

+инфо - 26.10.2019

Вистинската причина за оваа активност „се крие далеку од прокламираните идеали за слобода и пароли за борба со тероризмот на Вашингтон”, вели официјална Москва. Руското Министерство за одбрана денеска експресно ја искоментира изјавата на првиот ...

Москва ја осуди одлуката на САД да остави војска во Сирија

А1 On - 26.10.2019

Руското Министерство за одбрана денеска експресно ја искоментира изјавата на првиот човек на Пентагон, Марк Еспер, во однос на задржувањето на дел од американските сили во источна Сирија, за кои се претпоставува дека ќе ги штитат нафтените ...

Москва ја осуди одлуката на САД да остави војска во Сирија

Нетпрес - 26.10.2019

Руското Министерство за одбрана денеска експресно ја искоментира изјавата на првиот човек на Пентагон, Марк Еспер, во однос на задржувањето на дел од американските сили во источна Сирија, за кои се претпоставува дека ќе ги штитат нафтените ...

Еспер: САД испраќаат оклопни возила во Сирија за да ги штитат нафтените полиња од ИД

Независен - 26.10.2019

САД ќе испратат оклопни возила и борбени сили во источна Сирија за да спречат нафтените полиња да паднат во рацете на таканаречната Исламска држава, изјави денеска американскиот министер за одбрана Марк Еспер.

САД остануваат на сириските нафтени полиња

Р.С.Европа - 26.10.2019

Шефот на американската одбрана Марк Еспер потврди дека нови американски сили ќе биде испратени во источна Сирија за заштита на нафтените полиња од милитантите на Исламската држава. Тој рече дека распоредувањето вклучува оклопни возила и евентуално ...

Еспер: САД испраќаат оклопни возила во Сирија за да ги штитат нафтените полиња од Исламската држава

А1 On - 26.10.2019

САД ќе испратат оклопни возила и борбени сили во источна Сирија за да спречат нафтените полиња да паднат во рацете на таканаречната Исламска држава, изјави денеска американскиот министер за одбрана Марк Еспер.

Близу 500 борбени единици на САД ќе ги чуваат нафтените полиња од Исламска држава

Слободен Печат - 26.10.2019

Секретарот за одбрана Марк Т. Еспер изјави дека американската стратегија останува непроменета, иако претседателот Трамп најави дека американските сили се повлекуваат. Стотици борбени единици на САД ќе ги чуваат нафтените полиња во Сирија, велат ...

Еспер: САД испраќаат оклопни возила во Сирија за да ги штитат нафтените полиња од ИД

Сител - 26.10.2019

САД ќе испратат оклопни возила и борбени сили во источна Сирија за да спречат нафтените полиња да паднат во рацете на таканаречната Исламска држава, изјави денеска американскиот министер за одбрана Марк Еспер.

САД со оклопни возила ќе ги брани нафтените полиња во Сирија

+инфо - 26.10.2019

Ова засилување ќе воведе нова димензија во американското воено присуство, кое во голема мера се состоеше од сили за специјални операции кои не се опремени со тенкови или други оклопни возила.

Еспер: САД испраќаат оклопни возила во Сирија за да ги штитат нафтените полиња од ИД

Нетпрес - 26.10.2019

САД ќе испратат оклопни возила и борбени сили во источна Сирија за да спречат нафтените полиња да паднат во рацете на таканаречната Исламска држава, изјави денеска американскиот министер за одбрана Марк Еспер.

Еспер: САД испраќаат оклопни возила во Сирија за да ги штитат нафтените полиња од ИД

4NEWS - 26.10.2019

САД ќе испратат оклопни возила и борбени сили во источна Сирија за да спречат нафтените полиња да паднат во рацете на таканаречната Исламска држава, изјави денеска американскиот министер за одбрана Марк Еспер.

Еспер: САД испраќаат оклопни возила во Сирија за да ги штитат нафтените полиња од ИД

Вечер Прес - 26.10.2019

САД ќе испратат оклопни возила и борбени сили во источна Сирија за да спречат нафтените полиња да паднат во рацете на таканаречната Исламска држава, изјави денеска американскиот министер за одбрана Марк Еспер.

Еспер: САД испраќаат оклопни возила во Сирија за да ги штитат нафтените полиња од ИД

Локално - 26.10.2019

САД ќе испратат оклопни возила и борбени сили во источна Сирија за да спречат нафтените полиња да паднат во рацете на таканаречната Исламска држава, изјави денеска американскиот министер за одбрана Марк Еспер.

Москва ја осуди одлуката на САД да остави војска во Сирија

Либертас - 26.10.2019

Руското Министерство за одбрана денеска експресно ја искоментира изјавата на првиот човек на Пентагон, Марк Еспер, во однос на задржувањето на дел од американските сили во источна Сирија, за кои се претпоставува дека ќе ги штитат нафтените ...

Москва ја осуди одлуката на САД да остави војска во Сирија

Опсервер - 26.10.2019

Руското Министерство за одбрана денеска експресно ја искоментира изјавата на првиот човек на Пентагон, Марк Еспер, во однос на задржувањето на дел од американските сили во источна Сирија, за кои се претпоставува дека ќе ги штитат нафтените ...

САД ќе испратат оклопни возила и борбени сили во источна Сирија за да ги одбранат нафтените полиња од Исламска држава

iPortal - 26.10.2019

САД ќе испратат оклопни возила и борбени сили во источна Сирија за да спречат нафтените полиња да паднат во рацете на таканаречната Исламска држава, изјави денеска американскиот министер за одбрана Марк Еспер.

Еспер: САД испраќаат оклопни возила во Сирија за да ги штитат нафтените полиња од ИД

Опсервер - 26.10.2019

САД ќе испратат оклопни возила и борбени сили во источна Сирија за да спречат нафтените полиња да паднат во рацете на таканаречната Исламска држава, изјави денеска американскиот министер за одбрана Марк Еспер.

Еспер: САД испраќаат оклопни возила во Сирија за да ги штитат нафтените полиња од ИД

Либертас - 26.10.2019

САД ќе испратат оклопни возила и борбени сили во источна Сирија за да спречат нафтените полиња да паднат во рацете на таканаречната Исламска држава, изјави денеска американскиот министер за одбрана Марк Еспер.

Москва ја осуди одлуката на САД да остави војска во Сирија

Вечер Прес - 26.10.2019

Руското Министерство за одбрана денеска експресно ја искоментира изјавата на првиот човек на Пентагон, Марк Еспер, во однос на задржувањето на дел од американските сили во источна Сирија, за кои се претпоставува дека ќе ги штитат нафтените ...

Еспер: САД испраќаат оклопни возила во Сирија за да ги штитат нафтените полиња од ИД

MakPress - 26.10.2019

САД ќе испратат оклопни возила и борбени сили во источна Сирија за да спречат нафтените полиња да паднат во рацете на таканаречната Исламска држава, изјави денеска американскиот министер за одбрана Марк Еспер.

Москва ја осуди одлуката на САД да остави војска во Сирија

MakPress - 26.10.2019

Руското Министерство за одбрана денеска експресно ја искоментира изјавата на првиот човек на Пентагон, Марк Еспер, во однос на задржувањето на дел од американските сили во источна Сирија, за кои се претпоставува дека ќе ги штитат нафтените ...

Американскиот марш на југ: САД трупаат војници кај нафтените извори во Деир ез Зор

МКД - 25.10.2019

САД планираат да ги засилат своите позиции во регионот на Деир ез Зор, најголемиот град во источна Сирија, за терористите да не ја преземат повторно контролата врз нафтените извори, изјави шефот на Пентагон Марк Еспер.

САД ги зголемуваат силите околу нафтените полиња во Сирија

Глас на Америка - 25.10.2019

„Сакаме да обезбедиме дека ИСИЛ нема пристап до ресурси што ќе им овозможат да се вратат во регионот, да извршат напади врз Европа, врз САД“, изјави Еспер. САД ќе ги зголемат силите кои што се грижат за безбедноста на нафтените полиња и рафинериите ...

Еспер: Американските трупи само поминуваат низ територијата на Ирак

Опсервер - 24.10.2019

Американскиот министер за одбрана Марк Еспер на денешната средна со ирачкиот премиер Адел Абдул Махди изјави дека американските трупи само влегуваат и излегуваат од Ирак со дозвола од Багдад.

Еспер во посета на Ирак на разговори за пристигнувањето на американските трупи

Глас на Америка - 23.10.2019

Секретарот за одбрана на САД Марк Еспер денеска пристигна во Багдад на разговори со ирачките власти за пристигнувањето на американските трупи неодамна повлечени од северна Сирија. Седумстотини или повеќе војници се преместени во западен Ирак, каде ...

Махди порача дека американската војска не може да остане во Ирак

Нетпрес - 23.10.2019

Ирак нема да дозволи подолго останување на американските војници на својата територија, изјави ирачкиот премиер Адел Абддул Махди во средата по состаникот со американскиот министер за одбрана Марк Еспер кој рече дека САД го почитуваат суверенитетот ...

Марк Еспер во ненајавена посета на Ирак

Нетпрес - 23.10.2019

Американскиот министер за одбрана Марк Еспер пристигна во ненајавена посета на Багдад и треба да оствари средба со ирачкиот премиер и со својот ирачки колега. Се очекува на средбата со премиерот Адел Абд ал Махди да се разговара за намалувањето на ...

САД и Ирак дискутираат за повлекувањето на војниците од Сирија

Р.С.Европа - 23.10.2019

Американскиот секретар за одбрана, Марк Еспер, пристигна во ненајавена посета на Багдад, во време кога американските трупи се повлекуваат од североисточна Сирија преку Ирак. По разговорот со Еспер, ирачкиот министер за одбрана Наџа ал-Шамари изјави ...

Марк Еспер пристигна во Ирак на ненајавена посета

iPortal - 23.10.2019

Американскиот министер за одбрана Марк Еспер пристигна во ненајавена посета на Багдад и треба да оствари средба со ирачкиот премиер и со својот ирачки колега. Се очекува на средбата со премиерот Адел Абд ал Махди да се разговара за намалувањето на ...

Марк Еспер во ненајавена посета на Ирак

Опсервер - 23.10.2019

Американскиот министер за одбрана Марк Еспер пристигна во ненајавена посета на Багдад и треба да оствари средба со ирачкиот премиер и со својот ирачки колега. Се очекува на средбата со премиерот Адел Абд ал Махди да се разговара за намалувањето на ...

Марк Еспер во ненајавена посета на Ирак

24Инфо - 23.10.2019

Американскиот министер за одбрана Марк Еспер пристигна во ненајавена посета на Багдад и треба да оствари средба со ирачкиот премиер и со својот ирачки колега. Се очекува на средбата со премиерот Адел Абд ал Махди да се разговара за намалувањето на ...

Еспер: Американските трупи само поминуваат низ територијата на Ирак

24Инфо - 23.10.2019

Американскиот министер за одбрана Марк Еспер на денешната средна со ирачкиот премиер Адел Абдул Махди изјави дека американските трупи само влегуваат и излегуваат од Ирак со дозвола од Багдад.

Марк Еспер во ненајавена посета на Ирак

Локално - 23.10.2019

Американскиот министер за одбрана Марк Еспер пристигна во ненајавена посета на Багдад и треба да оствари средба со ирачкиот премиер и со својот ирачки колега. Се очекува на средбата со премиерот Адел Абд ал Махди да се разговара за намалувањето на ...

Еспер: Американските трупи само поминуваат низ територијата на Ирак

Локално - 23.10.2019

Американскиот министер за одбрана Марк Еспер на денешната средна со ирачкиот премиер Адел Абдул Махди изјави дека американските трупи само влегуваат и излегуваат од Ирак со дозвола од Багдад.

Еспер: Американските трупи само поминуваат низ територијата на Ирак

MakPress - 23.10.2019

Американскиот министер за одбрана Марк Еспер на денешната средна со ирачкиот премиер Адел Абдул Махди изјави дека американските трупи само влегуваат и излегуваат од Ирак со дозвола од Багдад.

Марк Еспер во ненајавена посета на Ирак

MakPress - 23.10.2019

Американскиот министер за одбрана Марк Еспер пристигна во ненајавена посета на Багдад и треба да оствари средба со ирачкиот премиер и со својот ирачки колега. Се очекува на средбата со премиерот Адел Абд ал Махди да се разговара за намалувањето на ...

САД остануваат посветени на Авганистан

Р.С.Европа - 21.10.2019

Американскиот секретар за одбрана Марк Еспер изјави дека САД остануваат посветени на Авганистан во обид да ги смири авганистанските власти кои стравуваат дека Вашингтон ќе ги повлече своите трупи, како што тоа го стори во Сирија.

Еспер најавува можност дел од американските сили да останат во Сирија

А1 On - 21.10.2019

Американскиот секретар за одбрана Марк Еспер изјави дека се разгледува опцијата мал дел од преостанатите американски војници да останат во североисточна Сирија со цел да ги заштитат нафтените полиња и да ја продолжат борбата против терористичката ...

Постојат можности дел од американските сили да останат во североисточна Сирија

iPortal - 21.10.2019

Американскиот секретар за одбрана Марк Еспер денеска изјави дека се разгледува опцијата мал дел од преостанатите американски војници да останат во североисточна Сирија со цел да ги заштитат нафтените полиња и да ја продолжат борбата против ...

Еспер најавува можност дел од американските сили да останат во Сирија

Опсервер - 21.10.2019

Американскиот секретар за одбрана Марк Еспер денеска изјави дека се разгледува опцијата мал дел од преостанатите американски војници да останат во североисточна Сирија со цел да ги заштитат нафтените полиња и да ја продолжат борбата против ...

Еспер најавува можност дел од американските сили да останат во Сирија

Либертас - 21.10.2019

Американскиот секретар за одбрана Марк Еспер денеска изјави дека се разгледува опцијата мал дел од преостанатите американски војници да останат во североисточна Сирија со цел да ги заштитат нафтените полиња и да ја продолжат борбата против ...

Еспер најавува можност дел од американските сили да останат во Сирија

Локално - 21.10.2019

Американскиот секретар за одбрана Марк Еспер денеска изјави дека се разгледува опцијата мал дел од преостанатите американски војници да останат во североисточна Сирија со цел да ги заштитат нафтените полиња и да ја продолжат борбата против ...

Еспер најавува можност дел од американските сили да останат во Сирија

24Инфо - 21.10.2019

Американскиот секретар за одбрана Марк Еспер денеска изјави дека се разгледува опцијата мал дел од преостанатите американски војници да останат во североисточна Сирија со цел да ги заштитат нафтените полиња и да ја продолжат борбата против ...

Американските војници ќе бидат преместени од Сирија во Ирак

Н.Македонија - 21.10.2019

Американскиот министер за одбрана Марк Еспер порача дека се очекува сите американски војници што се повлекуваат од северна Сирија да се преместат во западен Ирак, за да ја продолжат борбата против милитантите на Исламската држава и да помогнат во ...

Еспер најавува можност дел од американските сили да останат во Сирија

MakPress - 21.10.2019

Американскиот секретар за одбрана Марк Еспер денеска изјави дека се разгледува опцијата мал дел од преостанатите американски војници да останат во североисточна Сирија со цел да ги заштитат нафтените полиња и да ја продолжат борбата против ...