TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

СОПРУГАТА НА ЕДЕН ОД БРАЌАТА КУАШИ: Бев шокирана од нападот врз „Шарли ебдо“

Телеграф - 11.01.2015

Таа изрази револт и го осуди насилството и рече дека во мислите е со жртвите на нападот, изјави нејзината адвокатка Сант-Палe за време на маршот во Париз Сопругата на Шериф Куаши, еден од двајцата напаѓачи на францускиот сатиричен неделник „Шарли ...

Видео од двете акции на француската полиција во Париз

Утрински - 10.01.2015

Француската полиција објави видео снимки од акциите со кои беа окончани двете заложнички драми во Париз. Командосите од елитата единица експресно ја зазедоа печатницата во Дамартан-ан-Гоел која се криеа терористите и ги ликвидираа осомничените браќа ...

Полицијата покажа ВИДЕО од ликвидирањето на крвавите браќа Куаши

Локално - 10.01.2015

Командосите од елитата единица GIGN експресно ја зазедоа печатницата во која се беа блокирале терористите Саид и Шериф, кои убија 12 лица во редакцијата на сатиричен весник “Шарл ебдо” во Париз.

Се испрашуваат 16 лица за нападите во Париз

Локално - 10.01.2015

16 лица биле приведени на сослушување, вклучувајќи ја и сопругата на едниот од браќата Куаши. Ова го соопшти на прес-конференција главниот обвинител на Франција Франсоа Молин, цитиран од EuroNews.

Тероризмот го претвори Париз во воена зона

Н.Македонија - 10.01.2015

Додека француската и светската јавност се обидуваат да се соземат од шокот што го приредија браќата Куаши со масакрот во „Шарли ебдо“, вчера Париз го потресе нова заложничка драма. Напаѓач зел повеќе заложници во еврејска продавница во париската ...

ВИДЕО: Акцијата на француските командоси во печатницата и супермаркетот !

1.мк - 10.01.2015

Француската полиција објави видео снимки од акциите со кои беа завршени двете заложнички драми во Париз.Командосите од елитата единица експресно ја зазедоа печатницата во Дамартан-ан-Гоел која се криеа терористите и ги ликвидираа осомничените браќа ...

Престрелка во близината на местото на потрагата по осомничените за масакрот во Париз

24 Вести - 09.01.2015

Утрово дојде до престрелка во Дамартан ен Гуел, на Националниот пат 2, во зоната каде се распоредени елитните полициски сили кои трагаат по браќата Шериф и Саид Куаши. Претходно беше сигнализирано дека е украден автомобил од марката Пежо 206 во ...

Убиени вооружените напаѓачи во Франција осомничени за масакрот

24 Вести - 09.01.2015

Специјални сили на француската полицијата ги ликвидираа браќата Куаши - Шериф и Саид осомничени за извршување на масакрот во просториите на неделниот магазин „Шарли ебдо“ во кој загинаа 12 луѓе.

Потера во Париз - престрелки, загинати и заложници

24 Вести - 09.01.2015

Полицијата ги опколи браќата Куаши, кои се осомничени дека го извршиле крвавиот напад во редакцијата на сатиричниот неделник „Шарли Ебдо“ во Париз. Терористите се забарикадирани во печатница во гратче на 35 километри од Париз и држат еден заложник.

Крвав крај на драмата во Франција – убиени осомничените терористи

24 Вести - 09.01.2015

Крвав крај на заложничките драми во Франција. Застрелани се браќата Шериф и Саид Куаши, осомничени дека пред два дена го извршија свирепиот напад во редакцијата на сатиричниот неделник „Шарли Ебдо“, при што загинаа 12 луѓе.

Убиени осомничените терористи

Телма - 09.01.2015

Специјални сили на француската полицијата ги ликвидираа денеска осомничените браќа Куаши - Шериф и Саид во селото Дамартан-ан-Гоел. Лицата биле убиени во акција на специјалците врз печатница каде држеа заложници.

Осомничените за нападите на „Шарли“: Спремни сме да умреме како маченици

Нова ТВ - 09.01.2015

Француските полициски тимови го затворија североисточниот дел во Париз во областа Дамартан-ан-Гол, а стапила во контакт со браќата Куаши, кои имаат еден заложник. Главните осомничени рекле дека сакаат да умрат како маченици, пренесува француски ...

„Шарли Ебдо“: Осомничените за масакарот држат заложници

Нова ТВ - 09.01.2015

Потрагата по браќата Шариф (32) и Саид Куаши (34), осомничените за масакрот на редакцијата на магазинот „Шарли Ебдо“, е фокусирана во област во североисточниот дел на Париз, каде што тие држат заложници во бизнис објект, близу аеродромот „Шарл де ...

Париз: Нов напад, пет луѓе заложници во супермаркет, неофицијално 2 се мртви

Нова ТВ - 09.01.2015

Петмина се во заложништво при упад на вооружено лице во супермаркет во Париз, а неофицијално има и две жртви, јавуваат Гардијан. Лицето вооружено со калашников се поврзува со браќата Куаши, кои го извршија масакрот врз „Шарли Ебдо“.

Експлозии во Париз, одговорноста за нападите ја презема Исламската држава

Нова ТВ - 09.01.2015

Неколку минути пред 17 часот, во индустриската област Дамартан-ан-Гол каде што властите на Франција официјално соопштија дека се наоѓаат браќата Куаши се слушнале неколку пукотници и експлозии.

Терористите држат заложник близу Париз, сакаат да умрат како маченици

Вест - 09.01.2015

ФРАНЦИЈА (АП) - Двајцата браќа осомничени за вооружениот терористички напад на француски неделник денес беа опколени во печатница североисточно од Париз, каде зедоа заложник и и` рекоа на полицијата дека сакаат да умрат како маченици, рече извор од ...

Убиени браќата Куаши, одговорни за масакрот во „Шарли ебдо“

Утрински - 09.01.2015

Специјални сили на полицијата ги ликвидираа денеска осомничените браќа Куаши - Шериф и Саид во селото Дамартан-ан-Гоел, јавија западни медиуми повикувајќи се на полициски извори. Лицата биле убиени во акција на специјалците врз печатница каде ...

Убиени напаѓачите на весникот Шарли Ебдо?

Р.С.Европа - 09.01.2015

Француските медиуми објавија дека се убиени браќата Шериф и Саид Куачи, осомничени за завчерашниот напад врз весникот Шарли Ебло во Париз, во кој беа убиени 12 луѓе. Браќата биле убиени во градот Дамартин ен Гоел, каде што полицијата ги држеше под ...

Завршени двете заложнички драми во Франција, напаѓачите убиени

Р.С.Европа - 09.01.2015

Француските медиуми објавија дека во акција на безбедносните сили е убиен напаѓачот кој држеше заложници во кошер-продавница во еврејски кварт во Париз. Претходно беше објавено дека се убиени и браќата Шериф и Саид Куачи, осомничени за завчерашниот ...

Убиецот од Монруж соработувал со Шариф Каши

Кајгана - 09.01.2015

Човекот кој стои зад вториот напад во Франција, што се случи вчера во Монруж на југот од Париз, бил познат соработник на Шариф Каши, еден од напаѓачите во редакцијата Charlie Hebdo. Се шпекулира дека и тој е дел од „Бут шомот“, терористичка мрежа ...

Полицијата ги опколила браќата терористи, во тек е заложничка драма (ФОТО)

МКД - 09.01.2015

Полицијата ги опколила напаѓачите, кои според одредени извори држат еден заложник. Медиумите, инаку, цело утро јавуваат различни информации. Паризиен јави дека две лица загинале во престрелка меѓу полицијата и исламистите, а Ројтерс дека загинало ...

Како браќата исламисти можеле да нападнат иако ѝ биле познати на полицијата?

МКД - 09.01.2015

По нападот врз редакцијата на весникот Шарли ебдо во Франција сега многумина го поставуваат прашањето како е возможно браќата Куаши, кои им биле добро понзати на антитерористичките служби во таа земја, да успеале да изведат напад врз место кое веќе ...

Браќата Куачи се поврзани со убиецот на полицајката во Монруж

Телеграф - 09.01.2015

Француските власти досега тврдеа дека не постојат врски меѓу двата напада Убиецот на полицајката во Монруж, чиј идентитет е откриен денеска од полицијата, е поврзан со браќата Шариф и Саид Куачи што стојат зад терористичкиот напад на сатиричниот ...

ФРАНЦИЈА: Убиени браќата Куаши, ликвидиран и терористот-грабнувач (ФОТО) (ВИДЕО)

Телеграф - 09.01.2015

Акцијата во Данартан ен Гуел почна нешто пред 17 часот, траеше кусо со интензивни истрели и ексползии. Хеликоптер на цивилната заштита се спушти на местото, наверојатно за да им помогне на евентуалните ранети Специјални сили на полицијата ги ...

Престрелка во близината на француски Дамартан ен Гулел, можно е да има заложници

Алфа - 09.01.2015

Изутринава, околу девет часа дојде до престрелка во Дамартан ен Гуел, на Националниот пат 2, во зоната каде се распоредени елитните полициски сили кои трагаат по браќата Шериф и Саид Куачи.

ЗАЛОЖНИЧКИ ДРАМИ: Полицијата упадна во печатницата каде се кријат осомничените за нападот врз „Шарли ебдо“

Телеграф - 09.01.2015

Во исто време специјалните сили упаднаа и во маркетот каде вооружен маж држи заложници, а се заканил дека ќе ги убие ако полицијата преземе напади врз браќата Куаши Специјални сили на полицијата почнаа со напад врз објектот каде се кријат браќата ...

(Во живо акција) Убијците џихадисти се откриени -држат заложници!

Локално - 09.01.2015

Полицијата ги откри терористите убијци од Париз крај Даммартен ан Гол, соопшти RTL. Таму се води жестока престрелка. Атентаторите џихадисти на “Шарл Ебдо” сепак земале и заложници, со себе. Се уште нема информации за бројот на заложниците.

(Видео) Франција: Нови пет луѓе се заложници во супермаркет

Локално - 09.01.2015

Најмалку двајца загинаа а петмина се во заложништво при упад на вооружено лице во супермаркет во Париз, пишуваат светските медиуми. Лицето вооружено со калашников се поврзува со браќата Куаши, кои го извршија масакрот врз „Шарли Ебдо“.

„Поенд“: Врска меѓу браќата Куаши и убиецот од Монруж

Локално - 09.01.2015

Убиецот на полицајка во Монруж, чиј идентитет е откриен денеска од полицијата, има поврзаност со браќата Шариф и Саид Куаши, што стојат зад терористичкиот напад на сатиричниот неделник „Шарли ебдо“.

Нов инцидент во Париз – напаѓач во продавница држи 6 заложници

Фактор - 09.01.2015

Додека полициските сили ги вложуваат сите преговарачки напори да го ослободат заложникот кој го држат браќата Куаши, кои извршија терористички напад врз редакцијата на магазинот „Шарли Ебдо“, нова заложничка драма го потресе источен Париз каде ...

СВЕДОШТВО: Браќата исламисти му порачале на случаен минувач: „Господине, ние не убиваме цивили“

Фактор - 09.01.2015

Еден трговец раскажал за медиумите дека налетал на браќата исламисти Саид и Шериф Куаши и рекол дека тие му се обратиле и му рекле дека нивната цел не е убивање цивили, по што го пуштиле. Тој рекол дека ги сретнал терористите и дека ги поздравил.

Крај на драмата: Браќата Куаши се убиени

Локално - 09.01.2015

Браќата Саид и Шериф Куаши, кои го извршија нападот врз редакцијата нa “Шарл ебдо”, се убиени при специјалната операција, пренесе Скај њуз, повикувајќи се на информации на АФП. Пукање и експлозии се слушнаа порано крај печатницата во која тие беа ...

Француските сили преговараат за заложниците – нови убиства на џихадистите од Париз

Локално - 09.01.2015

Француските безбедносни сили почнаа преговори со терористите Саид и Шериф Куаши, за кои се претпоставува дека земале заложници во населбата Дамартен-eн-Гол лоцирано на 50 километри. северно од француската престолнина, соопшти Би Би Си.

„Се кријам на првиот кат. Мислам дека ги убија сите. Јавете во полиција!“

Фактор - 09.01.2015

Браќата Саид и Шериф Куаши, кои беа ликвидирани од стрна на француските сили на редот во печатница во Дамартен – ан – Гоел, изгледа дека не знаеле оти имаат заложници, наведуваат француските медиуми.

Како е можно браќата исламисти да извршат напад кога претходно и биле познати на полицијата?

Фактор - 09.01.2015

По нападот на редакцијата на весникот „Шарли Ебдо“, во Франција многумина си го поставуваат прашањето како е возможно браќата Куаши, кои им биле добро познати на полициските и антитерористичките служби во земјата, да успеат да извршат ваков напад на ...

Браќата џихадисти лоцирани – држат заложници!

Фактор - 09.01.2015

Напаѓачите на „Шарли Ебдо“, браќата Куаши, биле лоцирани во еден магацин во местото Дамартен де Гоел, јавуваат светските медиуми кои додаваат дека џихадистите држат заложници и дека во моментов се очекува да пристигне преговарачки тим.

Убиени браќата Куаши, одговорни за масакрот во „Шарли ебдо“

Алфа - 09.01.2015

Специјални сили на француската полиција вечерва во селото Дамартан-ан-Гоел ги ликвидираа браќата Шериф и Саид Куаши, одговорни за завчерашниот напад врз весникот „Шарли Ебдо“ во кој загинаа 12 луѓе.

Париските џихадисти под опсада!

Локално - 09.01.2015

Во изминатата ноќ француската жандармерија и националната полиција продолжија потрагата по браќата Саид и Шериф Куаши, кои се осомничени за атентатот на сатиричен весник “Шарл ебдо” во Париз.

Осама бил ментор на браќата Куаши а двајцата биле на црната листа на САД

Локално - 09.01.2015

Едниот од двајцата крвави браќа Куаши кои ja нападнаа редакцијата на весникот “Шарл ебдо” и застрелаа 12 лица, бил водич на патот на тероризмот од екстремист поврзан со познатата со лош имиџ џамија на Финсбри парк во британската престолнина Лондон.

Полицијата трага по браќата напаѓачи на „Шарли Ебдо“

Идивиди - 09.01.2015

Во потрагата по двајцата браќа осомничени за нападот на редакцијата на сатирилниот неделник Шарл Ебдо во Париз, во кој се убиени 12 лица, вклучени се и елитните француски сили. Тие трагаат по браќата во област североисточно од Париз.

(ФОТО) Завршени двете драми во Франција

Фактор - 09.01.2015

Специјалните единици на француската полиција за само десет минути спровеле две акции за спасување на заложниците на двете кризни локации во Франција. Браќата Куаши, како што информираат полициските служби, се ликвидирани.

Во симултани акции на специјалците убиени терористите во Франција

Алфа - 09.01.2015

Француските специјални сили извршија симултани напади на двете места каде што беа држени заложници при што се убиени сите терористи Француските специјални сили извршија симултани напади на двете места каде што беа држени заложници при што се убиени ...

Хаос во Париз, убијците опколени, нови напади и жртви

Алфа - 09.01.2015

Француските власти веруваат дека во нападите во Париз учествуваат најмалку седум до осум лица од иста терористичка ќелија која претходно испраќала млади француски муслимани на џихад во Сирија и во Ирак.

Престрелка во близината на француски Дамартан ен Гулел, можно е да има заложници

А1 On - 09.01.2015

Изутринава, околу девет часа дојде до престрелка во Дамартан ен Гуел, на Националниот пат 2, во зоната каде се распоредени елитните полициски сили кои трагаат по браќата Шериф и Саид Куаши, јавува дописникот на МИА од Париз.

"Поенд": Има поврзаност меѓу браќата Куаши и убиецот од Монруж

Точка - 09.01.2015

Убиецот на полицајка во Монруж, чиј идентитет е откриен денеска од полицијата, има поврзаност со браќата Шариф и Саид Куаши, што стојат зад терористичкиот напад на сатиричниот неделник "Шарли ебдо".

ФРАНЦИЈА: Убиени браќата Куаши, ликвидиран и терористот-грабнувач (ВИДЕО)

МК News - 09.01.2015

Според снимките што доаѓаат од зоната во местото Дамартан-ан-Гуел, каде од изутринава беа забаракадирани браќата Шериф и Саид Куаши, одговорни за нападот врз весникот „Шарли Ебдо“, полицијата ја заврши акцијата против двајцата терористи, јави ...

Поенд: Врска меѓу браќата Куаши и убиецот од Монруж

А1 On - 09.01.2015

Убиецот на полицајка во Монруж, чиј идентитет е откриен денеска од полицијата, има поврзаност со браќата Шариф и Саид Куаши, што стојат зад терористичкиот напад на сатиричниот неделник „Шарли ебдо“.

Убиени браќата Куаши, одговорни за масакрот во „Шарли ебдо“

Н.Македонија - 09.01.2015

Според снимките што доаѓаат од зоната во местото Дамартан-ан-Гуел, каде од изутринава беа забаракадирани браќата Шериф и Саид Куаши, одговорни за нападот врз весникот „Шарли Ебдо“, полицијата ја заврши акцијата против двајцата терористи, јави ...

Четворица заложници и напаѓачот убиени во супермаркетот во Париз

+инфо - 09.01.2015

Четворица заложници се убиени, напаѓачот е убиен, двајца полицајци се повредени, а неколку заложници ослободени, во акцијата на француските полициски сили во супермаркетот во Париз , јави Скај Њус .

Браќата Куаши убиени после упадот на специјалците

Бриф - 09.01.2015

Специјални сили на полицијата ги ликвидираа денеска осомничените браќа Куаши – Шериф и Саид во селото Дамартан-ан-Гоел, јавија западни медиуми повикувајќи се на полициски извори. Лицата биле убиени во акција на специјалците врз печатница каде ...

Француските специјални сили започнаа напад во Дамартан-ан-Гуел

Н.Македонија - 09.01.2015

Специјалните сили почнаа напад врз печатницата, во која се кријат двајцата осомничени за нападот врз „Шарли ебдо“ Специјални сили на полицијата почнаа со напад врз објектот каде се кријат браќата Куаши - Шериф и Саид во селото Дамартан-ан-Гоел.

Нова заложничка криза во златара во Франција!

А1 On - 09.01.2015

По завршувањето на полициската акција во која се убиени браќата кои го нападнаа весникот „Шарл Ебдо“, Саид и Шериф Куаши, нова заложничка криза се одвива во Франција, овој пат во Монпеље. Како што јави „Раша тудеј“ две вооружени лица како заложник ...

Казенев: Во тек е полициска акција во Дамартан ен Гуел

Точка - 09.01.2015

Изутринава, околу девет часа дојде до престрелка во Дамартан ен Гуел, на Националниот пат 2, во зоната каде се распоредени елитните полициски сили кои трагаат по браќата Шериф и Саид Куаши, јавува МИА.

Неколку заложници ослободени во еврејскиот супермаркет во Париз

МК News - 09.01.2015

Еден убиен терорист, двајца повредени полицајци, неколку ослободени заложници е епилогот на акцијата на француските полициски сили во супермаркетот во Париз, каде според Скај Њус имало шест експлозии.

Ослободен заложникот од печатницата, двајцата браќа терористи убиени

+инфо - 09.01.2015

Во нападот на француската полиција на печатницата во Дамартен ан Гоел се убиени двајцата напаѓачи и осомничените сторители на масакрот во редакција на магазинот „Шарли Ебдо“. Притоа нивниот заложник е ослободен, јави ...

Идентификуван убиецот на жената полицаец во Париз

Канал5 - 09.01.2015

Француската полиција денеска ја идентификува личноста одговорна за смртта на жената полицаец во местото Монруж. Како што пренесуваат француските медиуми утврден е идентитето на главниот осомничен за вчерашниот злочин.

Браќата терористи зазедоа печатница, во малиот град ечат пукотници

+инфо - 09.01.2015

Браќата-терористи од Париз Шериф и Саид Куаши се сокриле во печатница во Дамартан ен Гуе на Националниот пат 2. Се закануваат дека ќе убијат заложници, а засега не се знае дали во престрелката со полицијата има повредени или загинати.

Идентификуван убиецот на полицајката од Монруж

А1 On - 09.01.2015

Полицијата го идентификуваше лицето што во вчерашната престрелка ја уби полицајката во Монруж, на југот на Франција. Приведени се две лица блиски до осомничениот. Француските власти повеќепати истакнаа дека убиството на полицајката во Монруж не е ...

ЖИВО: Браќата Кауши држат заложници, опколени се од илјадници полицајци

А1 On - 09.01.2015

Осомничените за терористичкиот напад во редакцијата на Шарли Ебдо во Париз, браќата Куаши, опколени се од илјадници полицајци на периферијата на главниот град на Франција. Според информациите, тие држат заложници, но не е познато дали во објектот на ...

(ВИДЕО) Ликвидирани браќата Куаши

А1 On - 09.01.2015

Драматична завршница на заложничката криза во Франција, полицијата ги ликвидира терористите одговорни за убиството на 12 новинари. Пред завршната акција, се слушнаа силни експлозии од магацинот каде што се криеа браќата Куаши, но се забележаа и ...

Грабнувачот сo закана: Ќе ги убијам сите заложници ако полицијата ги нападне браќата Куаши

Бриф - 09.01.2015

Грабнувачот од Вансен се закани дека ќе ги убие сите заложници ако полицијата изврши упад во зградата во која се кријат браќата Куаши, одговорни за масакрот во весникот „Шарл ебдо“ Во Јелисејската палата во тек е состанок на претседателот на ...

ОБНОВЕНО Ослободен заложникот од печатницата, двајцата браќа терористи убиени

+инфо - 09.01.2015

Во нападот на француската полиција на печатницата во Дамартен ан Гоел се убиени двајцата напаѓачи и осомничените сторители на масакрот во редакција на магазинот „Шарли Ебдо“, браќата Саид и Шериф Куаши.

Терористите влегоа во печатница полна со луѓе – двајца се убиени, 20 се ранети (видео)

Канал5 - 09.01.2015

Двајцата осомничени за нападот на неделникот „Шарли ебдо“ утринава извршија нов крвав поход. Осомничените најпрво украдоа автомобил, а потоа влетаа во печатница која била полна со луѓе. Неофицијално две лица се убиени а најмалку 20 се ранети.

Деца против тероризмот: Насмеано “селфи” на Твитер и порачале дека не се плашат!

МК News - 09.01.2015

Децата од училиштето во Дамартин он Гоел, кои до пред некое време биле затворени во училниците поради опсадата на терористите во локалната печатница, поставиле “селфи” на Твитер и порачале дека не се плашат.

ВИДЕО Пукање и експлозии во фабриката во Дамартен ан Гоел

+инфо - 09.01.2015

Истрели од огнено оружје и експлозии се слушнале во Дамартен ан Гоел, каде осомничените за нападот на магазинот „Шарли Ебдо“ се опколени од полиција во една печатница, а држат заложник, јави Скај Њус.

Опколените терористи: Сакаме да умреме како маченици

+инфо - 09.01.2015

Двајцата осомничени терористи кои во редакцијата на „Шарли Ебдо“ и на улицата пред зградата завчера убија 12 луѓе и ранија 11 и сега се опколени во гратчето Дамартин ан Гоел во Париз зборувале по телефон со специјалните полициски единици и рекле ...

Браќата Куаши на црната листа во САД

А1 On - 09.01.2015

Двајцата браќа, осомничени за напад на францускиот сатиричен неделник „Шарли Ебдо“, веќе се на американската листа на лица на кои не им е дозволено со авион да патуваат во и надвор од САД.

Убиени тројцата грабнувачи, девојката успеала да избега, можни жртви меѓу заложниците

Бриф - 09.01.2015

Париските браќа, осомничени за масакрот во неделникот Шарли Ебдо, се убиени во нападот на полициските специјални сили, во просториите на печатницата во Dammartin-en-Goele, североисточно од Париз.

ОБНОВЕНО ГАЛЕРИЈА Полицијата упадна во супермаркетот, ослободени неколку заложници, напаѓач е убиен

+инфо - 09.01.2015

Еден убиен терорист, двајца повредени полицајци, неколку ослободени заложници е епилогот на акцијата на француските полициски сили во супермаркетот во Париз, каде според Скај Њус имало шест експлозии.

Престрелка во близината на француски Дамартан ен Гулел, можно е да има заложници

Република - 09.01.2015

Изутринава, околу девет часа дојде до престрелка во Дамартан ен Гуел, на Националниот пат 2, во зоната каде се распоредени елитните полициски сили кои трагаат по браќата Шериф и Саид Куаши, јавува дописникот на МИА од Париз.

Убиени браќата Куаши, одговорни за масакрот во „Шарли ебдо“

Сител - 09.01.2015

Специјални сили на полицијата ги ликвидираа денеска осомничените браќа Куаши - Шериф и Саид во селото Дамартан-ан-Гоел, јавија западни медиуми повикувајќи се на полициски извори. Лицата биле убиени во акција на специјалците врз печатница каде ...

Франција: Евакуација на училиште близу полициската акција

Сител - 09.01.2015

Француската полицијата договори евакуација на локалното училиште во местото Дамартин ан Гоел, каде во тек е акција против терористите осомничени за нападот на списанието „Шарли Ебдо“. Тие се наоѓаат во печатница и држат за заложник едно лице.

Убиени браќата Куаши, одговорни за масакрот во „Шарли ебдо“

Република - 09.01.2015

Специјални сили на полицијата ги ликвидираа денеска осомничените браќа Куаши ­ Шериф и Саид во селото Дамартан­ан­Гоел, јавија западни медиуми повикувајќи се на полициски извори. Акцијата во Данартан ен Гуел почна нешто пред 17 часот, траеше кусо со ...

„Поенд“: Има поврзаност меѓу браќата Куаши и убиецот од Монруж

Нетпрес - 09.01.2015

Убиецот на полицајка во Монруж, чиј идентитет е откриен денеска од полицијата, има поврзаност со браќата Шариф и Саид Куаши, што стојат зад терористичкиот напад на сатиричниот неделник „Шарли ебдо“.

Ликвидиран и третиот терорист кој држеше заложници во продавница

Нетпрес - 09.01.2015

По ликвидацијата на двајцата терористи осомничени за масакрот во неделникот „Шарли ебдо“, француската полиција го уби и лицето кое се смета дека е поврзано со веќе убиените терористи, а кој држеше во заложништво повеќе лица во продавница во Париз.

Француските специјални сили започнаа напад во Дамартан-ан-Гуел

МРТ - 09.01.2015

Француските специјални сили започнаа напад врз пречатницата во Дамартан-ан-Гуел, каде се наоѓаат браќата Куаши, одговорни за нападот и маскарот во неделникот „Шарли Ебдо“ и каде држат еден заложеник.

Евакуирано училиште близу полициската акција во Франција

Република - 09.01.2015

Француската полицијата договори евакуација на локалното училиште во местото Дамартин ан Гоел, каде во тек е акција против терористите осомничени за нападот на списанието „Шарли Ебдо“. Тие се наоѓаат во печатница и држат за заложник едно лице.

Двајцата браќа терористи се убиени, заложникот ослободен

Нетпрес - 09.01.2015

Во нападот на француската полиција на печатницата во Дамартен ан Гоел, убиени се двајцата напаѓачи и осомничените сторители на масакрот во редакција на магазинот „Шарли Ебдо“. Притоа нивниот заложник е ослободен, јави АФП.

Специјалните сили почнаа напад врз печатницата, во која се кријат браќата Куаши

Република - 09.01.2015

Специјални сили на полицијата почнаа со напад врз објектот каде се кријат браќата Куаши ­Шериф и Саид во селото Дамартан­ан­Гоел. Осомничените терористи се кријат во печатница, каде држат најмалку едно лице како заложник.

„Поенд“: Врска меѓу браќата Куаши и убиецот од Монруж

Република - 09.01.2015

Убиецот на полицајка во Монруж, чиј идентитет е откриен денеска од полицијата, има поврзаност со браќата Шариф и Саид Куаши, што стојат зад терористичкиот напад на сатиричниот неделник „Шарли ебдо“.

Во Франција се одвиваат две кризи истовремено

Република - 09.01.2015

Ситуацијата во Франција драматично ескалираше со три кризи, од кои две се уште се одвиваат. Едниот инцидент се одвива во печатница во индустриското место Дамартен­ан­Гоел во Парискиот регион.

Убиени браќата Куаши, одговорни за масакрот во „Шарли ебдо“

Press24 - 09.01.2015

Специјални сили на француската полиција вечерва во селото Дамартан-ан-Гоел ги ликвидираа браќата Шериф и Саид Куаши, одговорни за завчерашниот напад врз весникот „Шарли Ебдо“ во кој загинаа 12 луѓе.

Француските специјални сили започнаа напад во Дамартан-ан-Гуел

Сител - 09.01.2015

Француските специјални сили започнаа напад врз пречатнициата во Дамартан-ан-Гуел, каде се наоѓаат браќата Куаши, одговорни за нападот и маскарот во неделникот „Шарли Ебдо“ и каде држат еден ...

ДРАМАТИЧНА ЗАВРШНИЦА: Полицијата ги уби браќата Куаши

Sky - 09.01.2015

Двајцата осомничени за напад на неделникот „Шарли Ебдо“, браќата Куаши, се убиени во драматична акција на полицијата, јави Скај њуз. Според најновите информации, осомничените украле автомобил, а потоа зазеле печатница во предградие на Париз.

Убиени браќата Куаши, одговорни за масакрот во „Шарли ебдо“

Либертас - 09.01.2015

Специјални сили на полицијата ги ликвидираа денеска осомничените браќа Куаши – Шериф и Саид во селото Дамартан-ан-Гоел, јавија западни медиуми повикувајќи се на полициски извори. Лицата биле убиени во акција на специјалците врз печатница каде ...

Престрелка во близината на француски Дамартан ен Гулел, можно е да има заложеници

Сител - 09.01.2015

Изутринава, околу девет часа дојде до престрелка во Дамартан ен Гуел, на Националниот пат 2, во зоната каде се распоредени елитните полициски сили кои трагаат по браќата Шериф и Саид Куаши, јавува дописникот на МИА од Париз.

ХАОС: Нова заложничка криза во Франција!

Sky - 09.01.2015

По завршувањето на полициската акција во која се убиени браќата кои го нападнаа весникот „Шарл Ебдо“, Саид и Шериф Куаши, нова заложничка криза се одвива во Франција, овој пат во Монпеље. Како што јави „Раша тудеј“ две вооружени лица како заложник ...

Во тек е потера по осомничените за масакрот во „Шарли ебдо“ (директно)

Sky - 09.01.2015

Истрели од огнено оружје се регистрирани во близина на парискиот аеродром „Шарл де Гол“ за време на автомобилската полициска потера по двајцата осомничени за масакрот во сатиричниот неделник „Шарли ебдо“.

Двајца убиени и 20 ранети во Дамартин

Sky - 09.01.2015

Неофицијално, две лица се убиени, а најмалку 20 се ранети во нападот на печатницата во која влегоа двајцата браќа што се осомничени дека во средата го извршија нападот на „Шарли ебдо“. Полицијата ја опколи печатница и се обидува да ги натера ...

Специјалните сили почнаа напад врз печатницата, во која се кријат двајцата осомничени за нападот врз „Шарли ебдо“

Сител - 09.01.2015

Специјални сили на полицијата почнаа со напад врз објектот каде се кријат браќата Куаши - Шериф и Саид во селото Дамартан-ан-Гоел. Осомничените терористи се кријат во печатница, каде држат најмалку едно лице како заложник.

Мртви и ранети на сите страни: Терористите влегоа во печатница полна со работници! (видео)

Република - 09.01.2015

Потерата по осомничените за терористичкиот напад на сатиричниот магазин „Шарли Ебдо“ е продолжена со пукотници и информации дека браќата Шериф и Саид Куаши влегле во печатница во местото Дамартин ен Гоел, каде држат заложници.

Казенев: Во тек е полициска акција во Дамартан ен Гуел

Нетпрес - 09.01.2015

Изутринава, околу девет часа дојде до престрелка во Дамартан ен Гуел, на Националниот пат 2, во зоната каде се распоредени елитните полициски сили кои трагаат по браќата Шериф и Саид Куаши, јавува МИА.

Во Франција се одвиваат две кризи истовремено

Сител - 09.01.2015

Ситуацијата во Франција драматично ескалираше со три кризи, од кои две се уште се одвиваат. Едниот инцидент се одвива во печатница во индустриското место Дамартен-ан-Гоел во Парискиот регион.

ВО ЖИВО: Француските елитни сили се приближуваат до браќата Куаши

Шеталиште - 09.01.2015

Осомничените за терористичкиот напад во редакцијата на Шарли Ебдо во Париз, браќата Куаши, опколени се од илјадници полицајци на периферијата на главниот град на Франција. Според информациите, тие држат заложници, но не е познато дали во објектот на ...

ФОТО / ВИДЕО: Терористите забарикадирани во печатница – Имаат заложници !

1.мк - 09.01.2015

Осомничените се забарикадирани во зградата на печатницата CDT во индустриската зона на Дамартен ен Гоел. Бројот на заложниците не се прецизира. Во моментов индустриската зона е целосно отцепена и блокирана од полицијата.Како што соопшти францускиот ...

Убиецот од Монруж соработувал со Шариф Каши

Fox.mk - 09.01.2015

Човекот кој стои зад вториот напад во Франција, во Монруж, на југот од Париз во четвртокот, бил познат соработник на Шариф Каши, еден од напаѓачите во редакцијата Шарли Ебдо. Се шпекулира дека и тој е дел од „Бут шомот“, терористичка мрежа чиј дел ...

Убиени терористите од Париз

еМагазин - 09.01.2015

Браќата Саид и Шериф Куаши, се убиени при полициската акција во гратчето Дамартан ен Гуел во Франција, каде терористите од утринава во печатница држеа еден заложник, пренесуваат светските медиуми. Заложникот е ослободен и е во добра состојба.

Синхронизирани акции: Завршија и двете заложнички драми во Франција, во Париз 4. мртви

еМагазин - 09.01.2015

Речиси во исто време по убиството на браќата Саид и Шериф Куаши во Дамартен ан Гоел, заврши и заложничката драма во Париз, каде други терористи држеа неколку заложници во супермаркет, пренесуваат светските медиуми.

Нападнати елитните полициски сили кои трагаат по браќата Шериф и Саид Куаши

Курир - 09.01.2015

Изутринава, околу девет часот дојде до престрелка во Дамартан ен Гуел, на Националниот пат 2, во зоната каде се распоредени елитните полициски сили кои трагаат по браќата Шериф и Саид Куаши, пренесува МИА.

Браќата Куачи и убиецот од Монруж се од ист џихадистички огранок

Курир - 09.01.2015

Убиецот на полицајка во Монруж, чиј идентитет е откриен денеска од полицијата, има поврзаност со браќата Шариф и Саид Куачи, кои стојат зад терористичкиот напад на сатиричниот неделник Шарли Ебдо.

Убиени браќата Куаши, одговорни за масакрот во Париз

Курир - 09.01.2015

Специјални сили на полицијата ги ликвидираа осомничените браќа Шериф и Саид Куаши во селото Дамартан-ан-Гоел, јавија западни медиуми повикувајќи се на полициски извори. Лицата биле убиени во акција на специјалците врз печатница каде браќата држеа ...

„Поенд“: Врска меѓу браќата Куаши и убиецот од Монруж

Денешен - 09.01.2015

Убиецот на полицајка во Монруж, чиј идентитет е откриен денеска од полицијата, има поврзаност со браќата Шариф и Саид Куаши, што стојат зад терористичкиот напад на сатиричниот неделник „Шарли ебдо“.

Убиени браќата Куаши, одговорни за масакрот во „Шарли Ебдо"!

Вечер - 09.01.2015

Специјални сили на француската полиција вечерва во селото Дамартан-ан-Гоел ги ликвидираа браќата Шериф и Саид Куаши, одговорни за завчерашниот напад врз весникот „Шарли Ебдо" во кој загинаа 12 луѓе.

Нова престрелка во Франција, осомничените за масакрот држат заложници

Денешен - 09.01.2015

Изутринава, околу девет часа дојде до престрелка во Дамартан ен Гуел, на Националниот пат 2, во зоната каде се распоредени елитните полициски сили кои трагаат по браќата Шериф и Саид Куаши, јавува дописникот на МИА од Париз.

Мртви и ранети на сите страни – акција за апсење на терористите

Денешен - 09.01.2015

Потерата по осомничените за терористичкиот напад на сатиричниот магазин „Шарли Ебдо“ е продолжена со пукотници и информации дека браќата Шериф и Саид Куаши влегле во печатница во местото Дамартин ен Гоел, каде држат заложници.

(ВИДЕО) Ликвидирани терористите во Франција?

Денешен - 09.01.2015

Според првичните информации француската полиција ги ликвидирала терористите одговорни за убиството на 12 новинари. Пред завршната акција, се слушнаа силни експлозии од магацинот каде што се криеа браќата Куаши, но се забележаа и голем број ...

НОВИ ИНФОРМАЦИИ: Женско лице му помага на напаѓачот од Монруж!

Пулс24 - 09.01.2015

Најновите информации пренесуваат дека во новиот терористички напад кој се одвива во источен Париз, е вмешана и жена. Се претпоставува дека жената по име Хајат Боумедине е вмешана и е дел од најновата заложничка драма која во моментов се одвива во ...

ОТКРИЕН Е ИДЕНТИТЕТОТ на напаѓачот од Монруж кој држи 6 заложници во источен Париз!

Пулс24 - 09.01.2015

Вооружен маж кој претходно бил виден во вооружениот напад во Монруж, сега држи 6 заробеници во продавница во источниот дел на Париз. Полицијата сепак успеа и да го идентификува! Според информациите, станува збор за припадник на џихадистичка група ...

ВО ЖИВО: ОПСАДА НА БРАЌАТА КУАШИ. Две лица се убиени во заложничка криза!

Пулс24 - 09.01.2015

Саид и Шериф се забарикадирале во печатница во местото Дамартин ен Гоел, каде што држат заложници. Целата област е блокирана. Во потрагата за двајцата браќа осомничени за нападот на сатиричниот неделник „Шарли Ебдо“ се вклучени и елитните француски ...

ФОТО+ВИДЕО: Заложничка драма со терористите- две лица убиени, најмалку 20 ранети

Курир - 09.01.2015

Заложничката драма сеуште трае до сега две лица го загубиле животот и најмалку 20-на се ранети, во индустриската зона Дамартан. Изутринава, околу девет часот дојде до престрелка во Дамартан ен Гуел, на Националниот пат 2, во зоната каде се ...

Франција: Евакуација на училиште близу полициската акција

Денешен - 09.01.2015

Француската полицијата договори евакуација на локалното училиште во местото Дамартин ан Гоел, каде во тек е акција против терористите осомничени за нападот на списанието „Шарли Ебдо“. Тие се наоѓаат во печатница и држат за заложник едно лице.

Полицијата ги започна преговорите со браќата Куаши

Пулс24 - 09.01.2015

Штотуку излезе информацијата дека полицијата официјално ги започна преговорите со браќата Куаши, кои во моментов се наоѓаат под полициска опсада. Имено, тие веќе неколку часа држат заложници во печатница во местото Дамартан ен Гуел.

Убиени терористите одговорни за масакарот во „Шарли ебдо“

Maxim - 09.01.2015

Специјални сили на француската полиција вечерва во селото Дамартан-ан-Гоел ги ликвидираа браќата Шериф и Саид Куаши, одговорни за завчерашниот напад врз весникот „Шарли Ебдо“ во кој загинаа 12 луѓе.

Се евакуира училиште близу полициската акција во Франција

Lider - 09.01.2015

Француската полицијата договори евакуација на локалното училиште во местото Дамартин ан Гоел, каде во тек е акција против терористите осомничени за нападот на списанието „Шарли Ебдо“. Тие се наоѓаат во печатница и држат за заложник едно лице.

Престрелка во близината на француски Дамартан ен Гулел, можно е да има заложници

Lider - 09.01.2015

Изутринава, околу девет часа дојде до престрелка во Дамартан ен Гуел, на Националниот пат 2, во зоната каде се распоредени елитните полициски сили кои трагаат по браќата Шериф и Саид Куаши, јавува дописникот на МИА од Париз.

Убиени браќата Куаши, одговорни за масакрот во „Шарли ебдо“

Lider - 09.01.2015

Специјални сили на француската полиција вечерва во селото Дамартан-ан-Гоел ги ликвидираа браќата Шериф и Саид Куаши, одговорни за завчерашниот напад врз весникот „Шарли Ебдо“ во кој загинаа 12 луѓе.

Убиени терористите осомничени за нападот врз „Шарли ебдо“

Lider - 09.01.2015

Специјални сили на француската полицијата ги ликвидираа денеска осомничените браќа Куаши – Шериф и Саид во селото Дамартан-ан-Гоел. Лицата биле убиени во акција на специјалците врз печатница каде држеа заложници.

(ВИДЕО) ЗАВРШИ ПОЛИЦИСКАТА ПОТРАГА:Убиени терористите кои убија новинари и полицајци

Falanga - 09.01.2015

Заврши полициската потрага по напаѓачите на фанцускиот неделник Шарли Ебдо. Според информациите од франциуските медиуми, двајцата браќа се убиени. Француските медиуми објавија дека се убиени браќата Шериф и Саид Куачи, осомничени за завчерашниот ...

(ВИДЕО): КРАЈ НА ДРАМАТА - Убиени џихадистите кои ги убиа новинарите

Falanga - 09.01.2015

Крај на драмата!. Двајцата осомничени за напад на неделникот Шарли Ебдо, браќата Саид и Шериф Куачи се убиени во текот на акцијата на француската полиција во ...

Еден од тројцата осомничени за нападот во Париз и се предаде на полицијата

24 Вести - 08.01.2015

Најмладиот од тројцата осомничени, кои се бараат од француската полиција поради вчерашниот крвав напад врз редакцијата на неделникот „Шарли ебдо“, 18-годишниот Хамид Мурад, и се предаде на полицијата.

Двајцата осомничени за крвавиот напад во Париз забележани во северниот дел на Франција

24 Вести - 08.01.2015

Двајцата осомничени за крвавиот напад врз сатиричниот неделник „Шарли ебдо“ денеска биле забележани во северниот дел на Франција, соопштија извори блиски до истрагата. Браќата Саид Куаши (34) и Шериф Куаши (32) се наоѓале во сив автомобил „Рено ...

Најмладиот од тројцата осомничени за нападот врз „Шарли ебдо“ и се предаде на полицијата

Вест - 08.01.2015

Најмладиот од тројцата осомничени, кои се бараат од француската полиција поради вчерашниот крвав напад врз редакцијата на неделникот „Шарли ебдо“, 18-годишниот Хамид Мурад, и се предаде на полицијата.

Најмладиот од тројцата осомничени за нападот врз „Шарли ебдо“ и се предаде на полицијата

Утрински - 08.01.2015

Најмладиот од тројцата осомничени, кои се бараат од француската полиција поради вчерашниот крвав напад врз редакцијата на неделникот „Шарли ебдо“, 18-годишниот Хамид Мурад, и се предаде на полицијата.

Кои се браќата Куаши, осомничени за убиствата во Париз?

Кајгана - 08.01.2015

Шериф Куаши, помладиот од двајцата браќа осомничени за масакрот во редакцијата на сатиричниот неделник Charlie Hebdo, од претходно им бил познат на безбедносните служби за сузбивање на тероризмот како џихадист и веќе бил осудуван поради учество во ...

Двајцата осомничени за нападот на „Шарли ебдо“ забележани во северна Франција

Телеграф - 08.01.2015

Браќата Саид (34) и Шериф Куаши (32) се наоѓале во сив автомобил „рено клио“ и биле тешко вооружени Двајцата осомничени за извршување на крвавиот напад врз сатиричниот неделник „Шарли ебдо“ изутринава биле забележани во северниот дел на Франција, ...

ВИДЕО: Најмладиот од осомничените и се предаде на полицијата

Идивиди - 08.01.2015

Париз, 8 јануари 2015 (МИА) - Најмладиот од тројцата осомничени, кои се бараат од француската полиција поради вчерашниот крвав напад врз редакцијата на неделникот „Шарли ебдо“, 18-годишниот Хамид Мурад, и се предаде на полицијата.

ШАРЛИ ЕБДО: Еден од напаѓачите убиен, двајца зад решетки

Телеграф - 08.01.2015

Извори од истрагата за Асошиетед прес тврдат дека осомничените биле поврзани со терористичката мрежа во Јемен Еден од осомничените во нападот на магазинот „Шарли Ебдо“ е убиен, а двајца други се во притвор, изјавија за NBC News високи американски ...

Терористите се “локализирани”-ограбиле и пукале во бензинска

Локално - 08.01.2015

Двајцата осомничени за пукањето во редакцијата на сатиричниот магазин “Шарл Ебдо” се “локализирани” во северниот дел на Франција, пренесе АФП, повикувајќи се на свои извори. Француски медиуми јавуваат дека напаѓачите пукале додека ограбувале ...

Седуммина приведени за нападот во Париз

Локално - 08.01.2015

Вкупно 7 лица се приведени за време на полноќната операција за пронаоѓање на двајцата браќа, извршители на вчерашниот терористички акт во Париз . Извор од француската судство изјави дека мажи и жени, блиски до двајцата браќа, во моментов се ...

Најмладиот од тројцата осомничени за нападот врз „Шарли ебдо“ и се предаде на полицијата

А1 On - 08.01.2015

Најмладиот од тројцата осомничени, кои се бараат од француската полиција поради вчерашниот крвав напад врз редакцијата на неделникот „Шарли ебдо“, 18-годишниот Хамид Мурад, и се предаде на полицијата.

Двајцата осомничени за нападот на „Шарли ебдо“ забележани во севернa Франција

А1 On - 08.01.2015

Двајцата осомничени за извршување на крвавиот напад врз сатиричниот неделник „Шарли ебдо“ денеска изутринава биле забележани во северниот дел на Франција, соопштиле извори блиски до истрагата.

Еден од напаѓачите на новинарите е убиен, другите двајца се уапсени

Бриф - 08.01.2015

Еден од осомничените во нападот на магазинот „Шарли Ебдо“ е убиен, а двајца други се во притвор, изјавија за NBC News високи американски претставници за борба против тероризмот. Властите ги идентификуваа тројцата мажи како Шериф и Саид Куаши, ...

Еден од осомничените за масакрот во Париз се предал, ловот по браќата продолжува

Бриф - 08.01.2015

Портпаролката на обвинителoт на Париз изјави дека еден од осомничените за убиството на новинарите во сатиричниот магазин Шарли Ебдо, Хамид Мурат, 18, дошол во полициска станица, околу 145 милји североисточно од Париз, и се предал.

Најмладиот од тројцата осомничени за нападот врз „Шарли ебдо“ и се предаде на полицијата

Сител - 08.01.2015

Најмладиот од тројцата осомничени, кои се бараат од француската полиција поради вчерашниот крвав напад врз редакцијата на неделникот „Шарли ебдо“, 18-годишниот Хамид Мурад, и се предаде на полицијата.

Двајцата осомничени за нападот на „Шарли ебдо“ забележани во севернa Франција

МРТ - 08.01.2015

Браќата Саид Куаши (34) и Шериф Куаши (32) се наоѓале во сив автомобил „Рено Клио“ и биле тешко вооружени... Двајцата осомничени за извршување на крвавиот напад врз сатиричниот неделник „Шарли ебдо“ денеска изутринава биле забележани во северниот ...

Прва фотографија по масакрот во редакцијата на „Шарли ебдо“ (вознемирувачка фотографија)

Република - 08.01.2015

Во јавноста се појави првата фотографија од внатрешноста на редакцијата на неделникот „Шарли ебдо“, снимена веднаш после вчерашниот крвав терористички напад. Во нападот беа убиени 12 лица, од кои 10 новинари и уредници и двајца полицајци.

ФОТО+ВИДЕО: Прва фотографија по масакрот во „Шарли Ебдо“

Нетпрес - 08.01.2015

Во јавноста протече фотографија од внатрешноста на редакцијата на францускиот неделник Шарли Ебдо снимена веднаш по вчерашниот терористички напад. Во нападот се убиени 12 лица, од кои 10 новинари и уредник и двајца полицајци.

Двајцата осомничени за нападот на „Шарли ебдо“ забележани во северниот дел на Франција

Денешен - 08.01.2015

Двајцата осомничени за извршување на крвавиот напад врз сатиричниот неделник „Шарли ебдо“ денеска изутринава биле забележани во северниот дел на Франција, соопштиле извори блиски до истрагата.

Ова се последните објави на Сеид Куаши на фејсбук пред нападот

Пулс24 - 08.01.2015

Двајцата браќа Шериф и Саид Куаши сеуште се во бегство, иако последните информации кои пристигнуваат преку француските медиуми е дека тие се забележани во северниот дел на Франција. Во меѓувреме кружат најразлични вести за потеклото и животот на ...

Уапсен еден од осомничените за масакрот во Париз

Денешен - 08.01.2015

Најмладиот од тројцата осомничени, кои се бараат од француската полиција поради вчерашниот крвав напад врз редакцијата на неделникот „Шарли ебдо“, 18-годишниот Хамид Мурад, и се предаде на полицијата.

Потера по браќата Куаши: Побегнале во шумата кај Винфраш сир Саон

Пулс24 - 08.01.2015

Поради безбедносни причини областа околу Елисејската палата е блокирана. Полицајката која утрово беше застрелана почина. Во експлозијата во ресторанот кај џамијата нема ранети, како ни во нападот на џамијата во Манс.