TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Арсовски: После ваков скандал, Катица Јанева има нешто да сокрие

Фокус - 28.07.2019

Замислете Катица Јанева побарала форензичко бришење на компјутерите во СЈО. Очигледно, после ваков скандал Катица Јанева има нешто да сокрие, а штом се уште молчат сите и обвинителството и власта и не се наоѓа Катица Јанева на распит во ...

Нема договор околку новиот Закон за ЈО, ВМРО-ДПМНЕ бара „Рекет“ да се расчисти

Канал5 - 28.07.2019

Власта и опозицијата сеуште немаат договор околу новиот Закон за јавното обвионителство. Џафери седницата ја закажа кон крајот на август. Ќе биде ли Законот за јавно обвинителство донесен до средината на септември?.

Арсовски: Јанева побарала форензичко бришење на компјутерите во СЈО, очигледно има нешто да сокрие

Нетпрес - 28.07.2019

Замислете Катица Јанева побарала форензичко бришење на компјутерите во СЈО. Очигледно, после ваков скандал Катица Јанева има нешто да сокрие, а штом се уште молчат сите и обвинителството и власта, и не се наоѓа Катица Јанева на распит во ...

(ВИДЕО) Арсовски: Власта, СДСМ и Заев сакаат да го прикријат криминалот на Катица Јанева

А1 On - 28.07.2019

„Замислете Катица Јанева побарала форензичко бришење на компјутерите во СЈО. Очигледно, после ваков скандал Катица Јанева има нешто да сокрие, а штом се уште молчат сите и обвинителството и власта, и не се наоѓа Катица Јанева на распит во ...

Арсовски: После ваков скандал Катица Јанева има нешто да сокрие

Сител - 28.07.2019

Замислете Катица Јанева побарала форензичко бришење на компјутерите во СЈО. Очигледно, после ваков скандал Катица Јанева има нешто да сокрие, а штом сеуште молчат сите и обвинителството и власта, и не се наоѓа Катица Јанева на распит во ...

Арсовски: По ваков скандал, Катица Јанева има нешто да скрие

МКД - 28.07.2019

Замислете Катица Јанева побарала форензичко бришење на компјутерите во СЈО. Очигледно, после ваков скандал Катица Јанева има нешто да сокрие, а штом се уште молчат сите и обвинителството и власта и не се наоѓа Катица Јанева на распит во ...

Арсовски: Јанева побарала форензичко бришење на компјутерите во СЈО, очигледно е дека има нешто да сокрие

Курир - 28.07.2019

Замислете Катица Јанева побарала форензичко бришење на компјутерите во СЈО. Очигледно, после ваков скандал Катица Јанева има нешто да сокрие, а штом се уште молчат сите и обвинителството и власта, и не се наоѓа Катица Јанева на распит во ...

Арсовски: Катица Јанева има нешто да сокрие, а некој сака и нејзе да ја сокрие

+инфо - 28.07.2019

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска излезе со реакција по вчерашните вести дека Катица Јанева побарала форензичко бришење на компјутерите во СЈО. – Замислете Катица Јанева побарала форензичко бришење на компјутерите во СЈО.

(Видео) Арсовски: СДСМ и Заев сакаат да го прикријат криминалот на Јанева, зошто и тие се вмешани во „Рекет“

Макфакс - 28.07.2019

Замислете Катица Јанева побарала форензичко бришење на компјутерите во СЈО. Очигледно, после ваков скандал Катица Јанева има нешто да сокрие, а штом се уште молчат сите и обвинителството и власта, и не се наоѓа Катица Јанева на распит во ...

Арсовски: После ваков скандал Катица Јанева има нешто да сокрие

Либертас - 28.07.2019

Соопштение на ВМРО ДПМНЕ Замислете Катица Јанева побарала форензичко бришење на компјутерите во СЈО. Очигледно, после ваков скандал Катица Јанева има нешто да сокрие, а штом сеуште молчат сите и обвинителството и власта, и не се наоѓа Катица Јанева ...

Арсовски: После ваков скандал Катица Јанева има нешто да сокрие

Опсервер - 28.07.2019

Скопје, 28 јули 2019 Замислете Катица Јанева побарала форензичко бришење на компјутерите во СЈО. Очигледно, после ваков скандал Катица Јанева има нешто да сокрие, а штом сеуште молчат сите и обвинителството и власта, и не се наоѓа Катица Јанева на ...

АРСОВСКИ: Што е тоа што Катица Јанева сака да го сокрие?

Денешен - 28.07.2019

Замислете Катица Јанева побарала форензичко бришење на компјутерите во СЈО. Очигледно, после ваков скандал Катица Јанева има нешто да сокрие, а штом сеуште молчат сите и обвинителството и власта, и не се наоѓа Катица Јанева на распит во ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ и Заев сакаат да го прикријат криминалот на Катица Јанева

PressingTV - 28.07.2019

Замислете Катица Јанева побарала форензичко бришење на компјутерите во СЈО. Очигледно, после ваков скандал Катица Јанева има нешто да сокрие, а штом се уште молчат сите и обвинителството и власта, и не се наоѓа Катица Јанева на распит во ...

(Видео) Арсовски: СДСМ и Заев сакаат да го прикријат криминалот на Јанева, зошто и тие се вмешани во „Рекет“

Centar - 28.07.2019

Замислете Катица Јанева побарала форензичко бришење на компјутерите во СЈО. Очигледно, после ваков скандал Катица Јанева има нешто да сокрие, а штом се уште молчат сите и обвинителството и власта, и не се наоѓа Катица Јанева на распит во ...

Милошоски ја објави дијагнозата на боледувањето на Катица Јанева

PressingTV - 28.07.2019

Антонио Милошоски, пратеник од ВМРО-ДПМНЕ на својот фејсбук профил постираше наод од лекар, кој и дал боледување на Катица Јанева. Бидејќи СЈО и Владата кријат и не ги известуваат граѓаните за прашања од јавен интерес, дозволете да им помогнеме: – ...

ВМРО-ДПМНЕ: После ваков скандал, Јанева има нешто да сокрие (ВИДЕО)

Локално - 28.07.2019

„Катица Јанева побарала форензичко бришење на компјутерите во СЈО. Очигледно, после ваков скандал Катица Јанева има нешто да сокрие, а штом сеуште молчат сите и обвинителството и власта, и не се наоѓа Катица Јанева на распит во обвинителството, тоа ...

(Видео) Арсовски: СДСМ и Заев сакаат да го прикријат криминалот на Јанева, зошто и тие се вмешани во „Рекет“

24Инфо - 28.07.2019

Замислете Катица Јанева побарала форензичко бришење на компјутерите во СЈО. Очигледно, после ваков скандал Катица Јанева има нешто да сокрие, а штом се уште молчат сите и обвинителството и власта, и не се наоѓа Катица Јанева на распит во ...

Зоран Заев ги амнестира Катица Јанева, Кики и Фрики од „Рекет“

Република - 28.07.2019

Замислете Катица Јанева побарала форензичко бришење на компјутерите во СЈО. Очигледно, после ваков скандал Катица Јанева има нешто да сокрие, а штом се уште молчат сите и обвинителството и власта, и не се наоѓа Катица Јанева на распит во ...

Милошоски ја објави дијагнозата на Катица Јанева

Република - 28.07.2019

Антонио Милошоски, пратеник од ВМРО-ДПМНЕ на својот фејсбук профил постираше наод од лекар кој и дал боледување на Катица Јанева. Бидејќи СЈО и Владата кријат и не ги известуваат граѓаните за прашања од јавен интерес, дозволете да им помогнеме: – ...

Објавено боледувањето на Катица Јанева, нејасно е нивото на растројство (ФОТО)

Expres - 28.07.2019

На социјалните мрежи попладнево објавен документ со боледувањето на Катица Јанева. Според документот тоа трае до 15 август што значи дека ако не е предходно затворено Јанева не смее да оди на работа.

Арсовски: Јанева побарала форензичко бришење на компјутерите во СЈО

MakPress - 28.07.2019

Замислете Катица Јанева побарала форензичко бришење на компјутерите во СЈО. Очигледно, после ваков скандал Катица Јанева има нешто да сокрие, а штом сеуште молчат сите и обвинителството и власта, и не се наоѓа Катица Јанева на распит во ...

Милошоски објави врз основа на која дијагноза Јанева добила боледување (ФОТО)

365 - 28.07.2019

„Бидејќи СЈО и Владата кријат и не ги известуваат граѓаните за прашања од јавен интерес, дозволете да им помогнеме“, пишува на Фејсбук пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ – Антонио Милошоски, кого владејачката СДСМ го нарекува „ дезинформатор кој ги срами ...

ЛАТАС: “Катица е дел од исклучително крупен криминал, рекет на бизнисмени кои СЈО ги маркирал за сомнителни”

Магазин - 28.07.2019

Катица Јанева, со прислушкуваните разговори, има куп причини да го натера Заев и СДСМ да ја бранат по секоја цена. Плус, тука е и рекетираниот кеш. Дополнително, таа се надева дека ќе добие заштита и од амбасадите кои стојат зад проектот СЈО, пишува ...

Јавното обвинителство не открива нови детали околу случајот „Рекет”

Алсат-М - 27.07.2019

Јавното обвинителство на прашањата од медиумите и од јавноста за случајот “Рекет”одговара со вообичаената реторика, истрагата продолжува. Нема детали за вештачењето направено на телефоните на специјалната обвинителка во оставка, Катица Јанева, ниту ...

Оставката на Катица Јанева сè уште не е испратена до Советот на обвинители

Пулс24 - 27.07.2019

Освен што е со услов, оставката на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева засега останува само на хартија. Дека оставката ќе се активира кога ќе се избере нејзин наследник, Јанева соопшти уште истиот момент кога соопшти и дека се повлекува од ...

Јавното обвинителство не открива нови детали околу случајот „Рекет”

Либертас - 27.07.2019

Јавното обвинителство на прашањата од медиумите и од јавноста за случајот “Рекет”одговара со вообичаената реторика, истрагата продолжува. Нема детали за вештачењето направено на телефоните на специјалната обвинителка во оставка, Катица Јанева, ниту ...

Нека е и Богородица, Катица должи објаснувања – пишува Горан Момироски

Expres - 27.07.2019

Откако шефицата на СЈО избега од новинарите во јавноста се чувствува празнина која мора да биде пополнета. Секој ден без објаснувања за огромен број логични прашања за случајот Рекет, значи удар за имиџот на Јанева, СЈО, Владата па дури и за ...

Димовски за наредбата на Катица Јанева: Ова е доказ дека СЈО било за рекет на бизниси и уцени врз политичари

Скопје1 - 27.07.2019

По објавата на „360 степени“ дека специјалната обвинителка Катица Јанева наредила „форензичко бришење“ на компјутерите во СЈО, на социјалните мрежи се огласи пратеникот Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ.

Катица Јанева се уште не ја поднела оставката до Советот на јавни обвинители

24 Вести - 26.07.2019

Колку оставката на Катица Јанева е навистина оставка? По 11 дена откако ја најави, шефицата не ја испратила оставката до Советот на обвинители кој треба да ја верификува. Јанева даде услов дека ќе го напушти СЈО кога ќе изберат нејзин наследник, што ...

Катица Јанева сè уште ја нема испратено оставката

Press24 - 26.07.2019

Освен што е со услов, оставката на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева засега останува само на хартија. Дека оставката ќе се активира кога ќе се избере нејзин наследник, Јанева соопшти уште истиот момент кога соопшти и дека се повлекува од ...

„ТВ 24“: Катица Јанева сè уште ја нема испратено оставката

Курир - 26.07.2019

Освен што е со услов, оставката на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева засега останува само на хартија. Дека оставката ќе се активира кога ќе се избере нејзин наследник, Јанева соопшти уште истиот момент кога соопшти и дека се повлекува од ...

Ексдиректорот на МЕПСО купил стан кој Јанева не го замрзнала во случајот „Поштенска банка“

+инфо - 26.07.2019

Сашо Василевски, кој пред десетина дена беше разрешен од директорската позиција во МЕПСО, купил стан од осомничен во случајот „Поштенска банка“ на СЈО три дена пред Катица Јанева да даде налог за замрзнување на имот, о бјави новинарот на А1он, Васко ...

(Видео) Катица е рекет појак од Ѓоковиќ – Сашо Тасевски во тоалет пее за СЈО

Репортер - 26.07.2019

Актерот Сашо Тасевски повторно е хит на социјалните мрежи, откако доби инспирација од Катица Јанева и СЈО. Во песната за специјалната јавна обвинителка што ја објави на „Фејсбук“, Тасевски вели дека станала поголем рекет и од Новак Ѓоковиќ.

„Неприфатливо е при вакви скандали да се унапреди Катица Јанева“

Курир - 26.07.2019

-Според предлогот на СДСМ, Специјалниот јавен обвинител Катица Јанева треба да биде унапреден во Републички јавен обвинител имајќи предвид дека Катица Јанева во СЈО дојде од Основно обвинителство што значи дека треба да биде унапредена во две скали, ...

На „специјалната” Јанева никој не и прави муабет

Република - 26.07.2019

Два дена специјалната обвинителка Катица Јанев е во своевидна изолација на работното место.Извори во СЈО тврдат дека Јанева е под тивок бојкот на најголем дел од вработените во оваа институција, објави Експрес.мк.

Фокус: Случајот „Рекет“ добива меѓународна димензија, обвинител имал имот во Грција

еМагазин - 26.07.2019

Неделникот Фокус пишува дека откако биле информирани за случајот со изнуда на пари, амбасадите на две земји-членки на ЕУ алармирале до двата најголеми светски центри. Според Фокус тоа иницирало истрага од страна на надлежен европски орган, кој ...

Катица Јанева се уште не ја поднела оставката до Советот на јавни обвинители

Република - 26.07.2019

По 11 дена откако ја најави, шефицата не ја испратила оставката до Советот на обвинители кој треба да ја верификува. Јанева даде услов дека ќе го напушти СЈО кога ќе изберат нејзин наследник, што најверојатно ќе се поклопи со терминот кога всушност ...

Поради внуци и снаи на Катица Јанева, професиналниот кадар не може да работи во СЈО

Република - 26.07.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вели дека поради внуци и снаи на Катица Јанева, професиналниот кадар не може да работи во СЈО. „Денеска ако си снаа или внук на Катица Јанева ќе можеш да добиеш работно место во СЈО, а не ако имаш ...

Фокус: „Пучот“ го сруши Груевски, дали на Заев ќе му пресуди „Рекетот“?

Локално - 26.07.2019

Во новиот број на неделникот Фокус: ЗА НЕШТАТА ДА СТАНАТ ПОЈАСНИ Патетично е веќе да слушаме од владините пропагандисти дека ризикуваме оти медиумската врева против Заев и неговата Влада, ќе го вратела ВМРО-ДПМНЕ на власт.

Во телефонот на Катица пронајдени необјавени селфиња на Боки 13, коментира јавноста

Скопје1 - 26.07.2019

Последните случувања поврзани со специјалната обвинителка Катица Јанева ја мотивираа твитер заедницата, кои преку иронични коментари ги коментираат истите. Катица Јанева беше отсутна една недела од СЈО, а потоа, се појави на прес-конференција.

Мицкоски: Работа во СЈО можеш да добиеш ако си внук или снаа на Јанева, а не ако имаш професинална биографија

Скопје1 - 26.07.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицковски вели дека поради внуци и снаи на Катица Јанева, професиналниот кадар не може да работи во СЈО. „Денеска ако си снаа или внук на Катица Јанева ќе можеш да добиеш работно место во СЈО, а не ако имаш ...

Катица Јанева има недвижен имот во Грција, а еден од осомничените за рекет во Хрватска

Скопје1 - 26.07.2019

Патетично е веќе да слушаме од владините пропагандисти дека ризикуваме оти медиумската врева против Заев и неговата Влада, ќе го вратела ВМРО-ДПМНЕ на власт. Мицкоски и неговата партија која е заробена во заштитништвото на режимот и Фамилијата, ...

На Јанева не ѝ прават муабет

365 - 26.07.2019

Трет ден откако специјалната јавна обвинителка Катица Јанева го затвори боледувањето и се врати на работното место, но веќе ништо не е како порано. Јанева е под тивок бојкот од страна на најголемиот дел од вработените во Специјалното јавно ...

Катица Јанева најави, но уште не ја поднела оставката!?

Expres - 26.07.2019

И 11 на откако ја најави, шефицата на СЈО не ја испратила оставката до Советот на обвинители кој треба да ја верификува. Минатиот понеделник Катица Јанева соопшти рече дека поднесува оставка , но дека таа ќе стапи во сила и ќе ја напушти челната ...

„ТВ 24“: Катица Јанева сè уште ја нема испратено оставката

365 - 26.07.2019

Освен што е со услов, оставката на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева засега останува само на хартија. Дека оставката ќе се активира кога ќе се избере нејзин наследник, Јанева соопшти уште истиот момент кога соопшти и дека се повлекува од ...

Катица Јанева се уште ја нема поднесено оставката

Магазин - 26.07.2019

Шефицата на специјалното јавно обвинителство Катица Јанева се уште ја нема испратено оставката до обвинителството, објави ТВ 24 . По 11 дена откако ја најави, Јанева не ја испратила оставката до Советот на обвинители кој треба да ја верификува.

ВИДЕО: Песна снимена во тоалет – „Катица од Трето Три л’же, суши, лебати“

Скопје1 - 26.07.2019

Актерот Сашо Тасевски повторно е хит на социјалните мрежи, откако доби инспирација од Катица Јанева и СЈО. Во песната за специјалната јавна обвинителка што ја објави на „Фејсбук“ Тасевски вели дека станала поголем рекет и од Новак Ѓоковиќ.

„Рекет“ во фокусот на Брисел; Заев уверува – истрагата продолжува до крај!

Алсат-М - 25.07.2019

Јоханес Хан побара да се расчистат сите корупциски скандали вклучувајќи го и „Рекет“ во кој Боки 13 е осомничен дека изнудил 1,5 милиони евра од Орце Камчев со ветување дека ќе ја убеди Катица Јанева да ја прекине истрагата против него.

Партиска пародија со можниот наследник на Катица Јанева?

Телма - 25.07.2019

Рускоска, Панчевски или некој сосема трет на чело на новото обвинителство што треба да го замени СЈО? Лицитирањето со имињата на можниот наследник на Катица Јанева, повторно го заглави Законот за јавно обвинителство.Вмешаните актери и самите не се ...

Катица го прекина боледувањето: „Во СЈО се работи на сите истраги“

ТВ21 - 25.07.2019

„Дојдовме пред СЈО, за да провериме како функционира оваа институција. Се формира пред нешто повеќе од четири години за како што рекоа гонење на високата корупција и враќање на украдените пари.

Политички зачин во истрагите на СЈО

24 Вести - 25.07.2019

Али Ахмети не се чувствува загрозен од СЈО иако го гонат за пропаднатиот попис, но и не се препознава во обвинувањата на Катица Јанева дека „некој со сите сили сака да го сруши СЈО“. Според нашите информации од внатре, токму таа истрага е една од ...

Екс директорот на МЕПСО купил стан кој требало да биде „замрзнат“ во истрагата на СЈО за Поштенска банка

Канал5 - 25.07.2019

Дали станот на екс директорот на МЕПСО, Сашо Василевски требало да биде замрзнат во истрагата на СЈО за Поштенска банка.Зделката била склучена три дена пред Катица Јанева да даде налог за замрзнување на имот.

Новото СЈО – главна тема во дневниот печат

Р.С.Европа - 25.07.2019

Предлог-законот за јавно обвинителство, со кој треба да се реши и идниот статус на СЈО е главна тема во дневниот печат. Партиите лицитираат со имиња за тоа кој да го води новото СЈО. „Владата го усвои Предлог-законот за Јавно обвинителство и го ...

Јанева не пријавила дека некој ѝ го злоупотребувал името

Независен - 25.07.2019

Името на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева го злоупотребиле не само нејзиниот довчерашен близок пријател, туку и многу други. Ова го соопшти самата Јанева кога излезе по една недела молк и ѝ соопшти на јавноста дека е чиста и дека била ...

Поранешниот директор на МЕПСО купил стан кој требало да биде замрзнат во истрагата на СЈО за Поштенска банка

Нетпрес - 25.07.2019

Дали специјалната обвинителка Катица Јанева му овозможила на сега веќе разрешениот директор на МЕПСО Сашо Василевски да купи стан на атрактивна локација во Скопје по багателна цена? Оваа дилема се појави откако порталот а1.он објави истражување кое ...

Фокус: „Пучот“ го сруши Груевски, дали на Заев ќе му пресуди „Рекетот“?

Либертас - 25.07.2019

Во новиот број на неделникот Фокус: ЗА НЕШТАТА ДА СТАНАТ ПОЈАСНИ Патетично е веќе да слушаме од владините пропагандисти дека ризикуваме оти медиумската врева против Заев и неговата Влада, ќе го вратела ВМРО-ДПМНЕ на власт.

СЈО да одговори зошто кога била отворена истрагата за Поштенска Банка не бил замрзнат станот на Василевски

Република - 25.07.2019

Дали специјалната обвинителка Катица Јанева му овозможила на сега веќе разрешениот директор на МЕПСО Сашо Василевски да купи стан на атрактивна локација во Скопје по багателна цена? Оваа дилема се појави откако порталот а1.он објави истражување кое ...

ОЈО за ВЕЧЕР: Се вештачи вториот мобилен телефон на Катица Јанева

Вечер Прес - 25.07.2019

Во тек е вештачењето на вториот мобилен телефон на специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, потврдуваат од ОЈО за весникот ВЕЧЕР. Оттаму, велат дека истрагата за случајот РЕКЕТ е во тек и дека во интерес на истата, не можат да соопштат повеќе ...

На “специјалната” нема кој да и проговори

Expres - 25.07.2019

Два дена специјалната обвинителка Катица Јанев е во своевидна изолација на работното место. Извори во СЈО тврдат дека Јанева е под тивок бојкот на најголем дел од вработените во оваа институција.

Јавноста: „Немам ништо Панчевски да ја замени Јанева штом се врати од затвор“

Скопје1 - 25.07.2019

Јавноста и коментарите на социјалните мрежи сакаат да му пресудат на опозиционерот Христијан Мицковски откако тој го предложи судијата Владимир Панчевски да ја замени Катица Јанева во новото ...

Катица од СЈО имала швалер, мене ми диши задната на точакот – секој со своите проблеми, вели твитер заедницата

Скопје1 - 25.07.2019

Не стивнуваат рекациите на јавноста за специјалната обвинителка Катица Јанева. Твитер заедницата продолжува со шеги на нејзина сметка, откако таа претходно, тврдеше дека го изгубила телефонот кој Обвинителството за организиран криминал го бараше да ...

Се вештачи вториот телефон на Јанева, ССК открива уште еден пријавен случај на рекет

ТВ21 - 24.07.2019

Уште еден бизнисмен, член на Сојузот на стопанските комори на Македонија пријавил дека бил подложен на рекет, а претседателката Данела Арсовска бара брз разрешница на состојбата. Премиерот Заев денеска запрашан за случајот и вчерашната изјава на ...

Ахмети не е повикан на распит во СЈО, а истрагата „Попис“ меѓу клучните 10 кои ги посочи Јанева

24 Вести - 24.07.2019

На кого мисли Катица Јанева дека сака да го урне СЈО? Али Ахмети, Бујар Османи, пратениците Антонио Милошоски, Љупчо Димовски, но и Никола Груевски се меѓу осомничените во десетте истраги кои Јанева ги посочи како клуч за уништувањето на СЈО, откако ...

Екс директорот на Мепсо, Василевски купил стан што требало да биде „замрзнат“ во истрагата на СЈО за Поштенска банка

24 Вести - 24.07.2019

Сашо Василевски, разрешениот генерален директор на МЕПСО и во јавноста познат како близок човек на Катица Јанева купил стан од фирма која е под истрага на СЈО, само три дена пред Јанева да го замрзне имотот на осомничените.

Колку пораки испрати Катица Јанева?

Deutsche Welle - 24.07.2019

Ни по вчерашната изјава на обвинителката Јанева работите не станаа појасни, вели адвокатот Драган Малиновски. Аналитичарот Џелал Незири лоцира три пораки во нејзината изјава. Освен демант на шпекулациите за нејзина наводна инволвираност во случајот ...

Јанева остана сама пред камерите, а бегањето од прашања само ги подгреа шпекулациите

Фокус - 24.07.2019

И по прес конференцијата која вчера ја одржа шефицата на СЈО во оставка, Катица Јанева, не стивнуваат реакции и коментарите за нејзината вмешаност во една од покрупните афери во земјава. По една недела од отворање на истражната постапка за случајот ...

Обвинителството не открива нови детали за текот на истрагата

Канал5 - 24.07.2019

Од Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција засега не откриваат во која насока се одвива истрагата за “Рекет” и каква била улогата на специјалната обвинителка во оставка Катица Јанева во овој случај.

Нови бизнисмени во рекетарската мрежа

Телма - 24.07.2019

Расте бројот поплаки за Рекет. Не само во обивнителството бизнисмени се пожалиле и во Сојузот на стопански комори, од каде не откриваат ни кои се ни колку се „Има случаи кои што се пријавени.

Јанева негира вмешаност во „Рекет”, тврди дека некој со сите сили сака да го урне СЈО

Слободен Печат - 24.07.2019

Јанева, која даде оставка на функцијата, вчера се појави во просториите на Специјалното јавно обвинителство. Специјалната обвинителка во оставка Катица Јанева вчера на прес-конференција негираше дека е вмешана во случајот „Рекет”.

Јанева била чиста, за нејзе Боки 13 е лицето Бојан Јовановски

Независен - 24.07.2019

По една недела молк, специјалната обвинителка Катица Јанева дојде во Специјалното јавно обвинителство да даде изјава за медиумите и не одговори на ниту едно новинарско прашање. Веста дека Јанева се појави во СЈО уште утрото одекна во медиумите, а ...

„Катица од трето три“ – урнебесна пародија посветена на Јанева од Сашо Тасевски

Таратур - 24.07.2019

Актерот Сашо Тасевски е редовно гласен со своите критики и реакции на Фејсбук за актуелните оштествено-политички случувања кај нас, а сето тоа го прави на оригинален, издржан и уникатен начин.

ФОТО: Реакции на Твитер по обраќањето на Јанева - „Време е Боки да пропее“

Press24 - 24.07.2019

По една недела молк, специјалната јавна обвинителка во оставка, Катица Јанева вчера имаше обраќање во јавноста во врска со нејзината поврзаност со случајот „Рекет“. На прес-конференцијата кажа дека нема никаква поврзаност со тој случај и додаде дека ...

Јанева негира вмешаност во „Рекет” – некој со сите сили сакал да го урне СЈО

ММС - 24.07.2019

Специјалната обвинителка во оставка Катица Јанева вчера на прес-конференција негираше дека е вмешана во случајот „Рекет”. Обвини дека против неа и нејзиното семејство се води хајка уште од самото стапување на функцијата, со цел нејзина ...

Јанева негира вмешаност во „Рекет“, тврди дека некој сака да го урне СЈО

Нова ТВ - 24.07.2019

Специјалната обвинителка во оставка Катица Јанева вчера на прес-конференција негираше дека е вмешана во случајот „Рекет“. Обвини дека против неа и нејзиното семејство се води хајка уште од самото стапување на функцијата, со цел нејзина ...

Нотар алармирал дека станот на Василевски е продаден по ниска цена

А1 On - 24.07.2019

За станот од 109 квадрати во скопски Карпош, што го купил екдиректорот на МЕПСО Сашо Василевски за 80 илјади евра од фирмата на осомничениот бизнисмен Томе Главчев, била известена и Управата за финансиско разузнавање, покажа дополнителното ...

Јанева негира вмешаност во „Рекет“, тврди дека некој со сите сили сака да го урне СЈО

Сител - 24.07.2019

Специјалната обвинителка во оставка Катица Јанева вчера на прес-конференција негираше дека е вмешана во случајот „Рекет“. Обвини дека против неа и нејзиното семејство се води хајка уште од самото стапување на функцијата, со цел нејзина ...

Јанева негира вмешаност во „Рекет“ - пронајден и нејзиниот втор телефон, странските дипломати бараат темелна истрага

Press24 - 24.07.2019

Специјалната обвинителка во оставка Катица Јанева вчера на прес-конференција негираше дека е вмешана во случајот „Рекет“. Обвини дека против неа и нејзиното семејство се води хајка уште од самото стапување на функцијата, со цел нејзина ...

И ќерката и внукот на Сашо Василевски се вработени во СЈО

Нетпрес - 24.07.2019

Сашо Василевски, довчерашниот директор на МЕПСО, како резултат на блискоста со обвинителката Катица Јанева, си ја вработил ќерката во СЈО, пишува Магазин. Имено, неговата ќерка Марија Василевска, дипломиран правник, почнала на работа во СЈО во ...

Магазин: Ќерката на поранешниот директор на МЕПСО вработена во СЈО

Курир - 24.07.2019

Сашо Василевски, довчерашниот директор на МЕПСО, како резултат на блискоста со обвинителката Катица Јанева, си ја вработил ќерката во СЈО, пишува Магазин . Имено, неговата ќерка Марија Василевска, дипломиран правник, почнала на работа во СЈО во ...

Бурни реакции: Твитер не стивнува со денови за Катица Јанева

Фактор - 24.07.2019

И по девет дена од поднесената оставка на Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, твитер не престанува. Твитерџиите не ги одминуваат ниту Боки 13, случајот „Рекет“а ниту предлог законот за Ново Јавно обвинителство.

Колку пораки испрати Катица Јанева?

Либертас - 24.07.2019

Ни по вчерашната изјава на обвинителката Јанева работите не станаа појасни, вели адвокатот Драган Малиновски. Аналитичарот Џелал Незири лоцира три пораки во нејзината изјава. Освен демант на шпекулациите за нејзина наводна инволвираност во случајот ...

Ќерката на Сашо Василевски вработена во СЈО преку Катица Јанева

Република - 24.07.2019

Блискоста на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева и довчерашниот директор на МЕПСО Сашо Василевски, освен со стан за речиси беспари, била круисана и со решавање на егзистенцијалното прашање на неговата ќерка, Марија Василевска.

Ќе се сведе ли судбината на „Рекет“ на зборот на Катица Јанева против зборот на Боки 13?

еМагазин - 24.07.2019

Не престануваат реакциите во јавноста по вчерашното обраќање на специјалната обвинителка Катица Јанева со кое таа зазеде одбранбен став за обвинувањата за случајот „Рекет“ и сите шпекулации за нејзина вмешаност.

Јанева негира вмешаност во „Рекет“, тврди дека некој со сите сили сака да го урне СЈО

Локално - 24.07.2019

Специјалната обвинителка во оставка Катица Јанева вчера на прес-конференција негираше дека е вмешана во случајот „Рекет“. Обвини дека против неа и нејзиното семејство се води хајка уште од самото стапување на функцијата, со цел нејзина ...

„Катица вика дека била злоупотребена од Боки. Време е Боки да пропее„: Твитер реакции за пресот на Јанева

еМагазин - 24.07.2019

Специјалната обвинителка, во оставка, Катица Јанева одржа прес-конференција без новинарски прашања во просториите на Специјалното јавно обвинителство (СЈО). На пресот негираше било каква поврзаност со случајот „Рекет“ на Јавното обвинителство, но ...

Одлучуваат тие што ги нема на гласачкото ливче

Н.Македонија - 24.07.2019

Сигналите дека симптомите на одредена политичка криза во Македонија станале сериозни обично се проценуваат според интензитетот на посетите на високи претставници од меѓународната заедница, пред сѐ од ЕУ и од САД.

Каква е поврзаноста на станот на екс директорот на МЕПСО Сашо Василевски и неопределувањето на притвор на осомничениот ...

Магазин - 24.07.2019

За станот од 109 квадрати во скопски Карпош, што го купил екдиректорот на МЕПСО Сашо Василевски за 80 илјади евра од фирмата на осомничениот бизнисмен Томе Главчев, била известена и Управата за финансиско разузнавање, покажа дополнителното ...

Снаата на Јанева кај чија сестра е пронајден телефонот е волонтер во СЈО

Скопје1 - 24.07.2019

Додека синот на Катица Јанева, Лазар тврдеше дека мајка му телефонот си го изгубила во Белград, според неофицијални информации телефонот е пронајден кај сестрата на неговата девојка. Од Обвинителството за сега не ја потврдуваат информацијата за тоа ...

Јанева негира секаква вмешаност во „Рекет“

MakPress - 24.07.2019

Специјалната обвинителка во оставка Катица Јанева вчера на прес-конференција негираше дека е вмешана во случајот „Рекет“. Обвини дека против неа и нејзиното семејство се води хајка уште од самото стапување на функцијата, со цел нејзина ...

„Твитер“ за Катица Јанева и четириестте телефони: Сестрата на девојката на синот на Катица била швалерка на Кирацовски

Скопје1 - 24.07.2019

По објавата на Обвинителството дека е најден вториот телефон на Јанева за кој нејзиниот син кажал дека е изгубен, а пак медиумите дознаа дека е одзеден од сестрата на девојката од Лазар Јанев, на „Твитер“ почнаа со ...

Јавноста до Јанева: Не сме малоумни, фатена си!

Скопје1 - 24.07.2019

После седумдневно криење од јавноста, специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денес одржа куса прес конференција во врска со скандалот “Рекет“, кажа “чиста сум“ и избега од новинарите.

Ќерката на Сашо Василевски вработена во СЈО преку Катица Јанева

Скопје1 - 24.07.2019

Блискоста на Катица Јанева и екс директор на МЕПСО Сашо Василевски, освен со стан за речиси беспари, решиле уште едно многу битно прашање. Ќерката на Василевски , Марија Василевска ја вработиле во СЈО, објави „Република“.

КАРАКАМИШЕВА: “Катица Јанева од “ИНСТИТУЦИЈА” постана крпа за бришење под„

Магазин - 24.07.2019

Премиерот Зоран Заев пред неколку месеци сметаше дека поставеноста законска уреденост на Специјалното јавно обвинителство беше добра и дека неговата инкорпорирање во редовното обвинителство ќе значи дека ќе ја гони и сегашната власт.

Мобилниот на Катица пронајден во печено полнето зајче

Скопје1 - 24.07.2019

Не стивнуваат шегите за изгубениот телефон на обвинителката Катица Јанева. На социјалните мрежи постојано се објавуваат нови коментари, откако се обзнани дека вториот телефон на Катица Јанева е пронајден кај сестрата од девојката на Лазар ...

Сашо Василевски преку Катица си ја вработил ќерката во СЈО!

Магазин - 24.07.2019

Во последните 5 години од владата на Никола Груевски, Сашо Василевски беше член на Советот на јавни обвинители, а претходно беше заменик министер за правда, по предлог на коалициониот партнер НСДП.

Јанева: Чиста сум и немам никаква вмешаност во случајот „Рекет“

IRL - 23.07.2019

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева тврди дека е чиста и дека нема никаква вмешаност во случајот „Рекет“ кој минатата недела го отвори Обвинителството за организиран криминал и корупција.

ВМРО – ДПМНЕ: Јанева го претворила СЈО во рекетарски бизнис

Телма - 23.07.2019

Опозициската ВМРО – ДПМНЕ во изјавата на Јанева гледа признание дека таа СЈО го претворила во рекетарски ...

Сестрата на девојката на синот на Катица Јанева го криела наводно изгубениот телефон

Телма - 23.07.2019

Додека синот на Катица Јанева, Лазар тврдеше дека мајка му телефонот си го изгубила во Белград, според неофицијални информации телефонот е пронајден кај сестрата на неговата девојка. Од обвинителството за сега не ја потврдуваат информацијата за тоа ...

Јанева: Не сум вмешана во „Рекет“

Телма - 23.07.2019

Од канцеларијата на првиот кат до говорницата дојде сама, за разлика од пресовите од времето кога најавуваше нови предмети на буквата Т никој од обвинителите кои минатата недела се огласија од истото место, не ја придружуваше на говорницата од која ...

Јанева се огради од „Рекет“, разбрала дека Боки 13 ја искористува

Алсат-М - 23.07.2019

Катица Јанева по една недела молк ѝ се обрати на нацијата. Барем така требаше да изгледа на прес конференцијата која ја свика Специјалното обвинителство. Наместо новинарите да прашуваат, а Јанева да одговора, шефицата на СЈО во оставка одбра да ...

Арсовски: Јанева практично призна дека СЈО го претворила во рекетарски бизнис

Канал5 - 23.07.2019

ВМРО-ДПМНЕ и денеска обвинува дека случајот рекет допира до највисоките ешалони на власта, од СДСМ пак повикаа опозицијата да го поддржи законот за јавното обвинителство. Повеќе во ...

Јанева: Ниту свесно ниту несвесно сум ја злоупотребила службената положба

24 Вести - 23.07.2019

„Најодговорно тврдам, дека ниту свесно ниту несвесно ниту со сторување ниту несторување не сум ја злоупотребила должноста која во моментов сеуште ја извршувам.“ Катица Јанева тврди дека е злоупотребена.

Катица Јанева се појави во СЈО, но избега од новинарски прашања – ОЈО го вештачи вториот телефон

ТВ21 - 23.07.2019

Специјалната обвинителка Катица Јанева откако синоќа беа објавени снимки како користи услуги во салон за убавина, денеска се појави во институцијата со која раководи од самиот почеток.Без некоја посебна фризура, сама , застана пред повеќе од 20 ...

Јанева се појави на прес конференција во СЈО, не одговори на новинарски прашања

Канал5 - 23.07.2019

Не сум вмешана во рекет и не сум ја злоупотребилa својата позиција, изјави денеска на прес конференција специјалната обвинителка во оставка. Катица Јанева го прекинала боледувањето. Неофицијално, имала кратка средба со колегите, но на прес ...

Катица Јанева дојде во СЈО

Фокус - 23.07.2019

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, која даде оставка на функцијата, денеска се појави во просториите на Специјалното јавно обвинителство. Нема информации зошто Јанева дошла во СЈО.

Катица Јанева дојде во СЈО

ТВ21 - 23.07.2019

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, која даде оставка на функцијата, денеска се појави во просториите на Специјалното јавно обвинителство. Нема информации зошто Јанева дошла во СЈО.

Јанева денеска се појави во просториите на СЈО, новинарите чекаат одговори од неа

Телма - 23.07.2019

Специјалната обвинителка во оставка, Катица Јанева, денеска се појави во просториите на СЈО. Голем број новинарски екипи се пред влезот на Специјалното обвинителство во очекување да добија одговор од Јанева на многу отворени прашања по отворањето на ...

Катица Јанева дојде во СЈО

Канал5 - 23.07.2019

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, која даде оставка на функцијата, денеска се појави во просториите на Специјалното јавно обвинителство. Нема информации зошто Јанева дошла во СЈО.

Катица Јанева реши да даде изјава

Фокус - 23.07.2019

Денеска, со почеток во 13 часот, во просториите на Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите, Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева ќе даде изјава.

Катица Јанева се појави во просториите на СЈО

Алсат-М - 23.07.2019

Специјалната обвинителка во оставка, Катица Јанева, денеска се појави во просториите на СЈО, дознава Алсат. Дополнителни информации сѐ уште не се откриваат, но пред влезот на Специјалното обвинителство веќе се собираат новинарски екипи.

Телефонот на Јанева е пронајден во државава, надвор од Скопје

Алсат-М - 23.07.2019

Телефонот што Катица Јанева тврдеше дека го загубила во Белград е пронајден во државава, информираат извори на Алсат, прецизирајќи дека уредот е пронајден надвор од Скопје. Телефонот е веќе запленет и врз него ќе се спроведе вештачење кое треба да ...

Јанева, денеска се појави во просториите на СЈО

24 Вести - 23.07.2019

Специјалната обвинителка во оставка, Катица Јанева, денеска се појави во просториите на СЈО. Голем број новинарски екипи се пред влезот на Специјалното обвинителство во очекување да добија одговор од Јанева на многу отворени прашања по отворањето на ...

Вториот телефон на Јанева бил најден кај нејзин познаник

Фокус - 23.07.2019

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева сепак не го загубила вториот мобилен телефон во Белград, како што тврдела во истрагата за случајот „Рекет“, туку „го подарила“ на друго лице, информираа денеска од Јавното обвинителство.

Јанева дојде на работа во СЈО

Сакам да кажам - 23.07.2019

Специјалната обвинителка Катица Јанева денеска дојде во просториите на Специјалното јавно обвинителство. Од СЈО пред малку соопштија дека таа ќе даде изјава. На Јанева, која на 15 јули депонираше оставка, а веќе утредента отвори боледување, минатата ...

Прес конференција на Катица Јанева во 13:00

Алсат-М - 23.07.2019

Специјалната Обвинителка, Катица Јанева, во 13:00 часот ќе одржи прес конференција во просториите на СЈО, објавено е на интернет страната на Специјалното јавно обвинителство. Голем број новинарски екипи од пред час и половина се пред влезот на СЈО ...

За некоја минута почнува прес – конференцијата на Јанева, следете ја во живо на ФБ на Телма

Телма - 23.07.2019

Во просториите на СЈО, обвинителката во оставка Катица Јанева во 13 часот ќе одржи прес- конференција. Прес- конференцијаја ќе можете да ја следите на страницата на Фејсбук на Телевизија ...

(ВО ЖИВО) Прес конференција на Катица Јанева

Алсат-М - 23.07.2019

Во моментов во тек е прес конференцијата на Специјалната јавна обвинителка во оставка, Катица Јанева, што се одржува во просториите на ...

Катица Јанева го прекинала боледувањето, наскоро ќе даде изјава

Deutsche Welle - 23.07.2019

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева претпладнево се појавила на работното место во СЈО. Според информации на ДВ, таа го прекинала боледувањето, а наскоро ќе се обрати до јавноста.

Јанева: Не само Бојан Јовановски, и други го злоупотребиле моето име!

Фокус - 23.07.2019

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, по една недела молк и криење, денеска се појави во просториите на СЈО. Во изјава за медиумите Јанава истакна дека го охрабрува обвинителството да го расчисти слулајот „Рекет“ до крај.

Јанева: Најодговорно тврдам дека свесно или несвесно не сум ја злоупотребила должноста (видео)

Телма - 23.07.2019

„Од моментот на мојот избор за СЈО мојот професионална биогрифија приватниот живот се цел на обиди на препукувања и политички инволвирања“ рече Катица Јанева, обвинителката во оставка, на денешната прес конферениција.

(ВИДЕО) Јанева: Должноста ја немам злоупотребено, случајот транспарентно да се расчисти

Алсат-М - 23.07.2019

Ниту свесно ниту несвесно, не сум ја злоупотребила должноста којашто во моментов сѐ уште ја извршувам, рече во своето обраќање Специјалната јавна обвинителка во оставка, Катица Јанева, говорејќи за наводите за нејзина евентуална инволвираност во ...

Прес конференција во СЈО на Катица Јанева

Канал5 - 23.07.2019

Откако минатиот понеделник даде оставка која коинцидираше со објавувањето на аферата рекет, специјалната обвинителка Катица Јанева денеска дојде во СЈО. Таа ќе се обрати на јавноста на прес конференција на која како што е најавено ќе даде само ...

Десетте готови истраги на сјо ќе го дадат одговорот зошто некој толку жестоко се спротивстави на мојот реизбор, кажа ...

Сакам да кажам - 23.07.2019

Во наследство по мојата оставка како специјален обвинител оставам десетина готови, завршени истраги, кои може брзо да бидат процесирани во обвиненија. Тие ќе го дадат одговорот зошто некој толку жестоко се спротивстави јас да бидам реизбрана на ...

Јанева: Чиста сум!

Deutsche Welle - 23.07.2019

По еднонеделен молк, специјалната јавна обвинителка Катица Јанева се појави во СЈО од каде порача дека ни свесно, ниту несвесно не ја злоупотребила службената должност. Многумина го злоупотребуваат моето име, вели таа.

Јанева тврди дека на никаков начин не е вмешана во „Рекет“

24 Вести - 23.07.2019

Најдоговорно тврдам дека на ниту еден начин, ниту свесно, ниту несвесно, ниту со сторување, ниту со несторување не сум ја злоупотребила должноста која во моментов се уште ја извршувам и јавно ги охрабрувам правосудните органи да ги расчистат сите ...

(ВИДЕО) Јанева избега од новинарските прашања

Алсат-М - 23.07.2019

Клучните прашања околу нејзина евентуална вмешаност останаа неодговорени откако по завршувањето на прес конференцијата, Специјалната обвинителка во оставка, Катица Јанева си замина, без да дозволи новинарски прашања.

Јанева од утре редовно на работа во СЈО, го затворила боледувањето

Фокус - 23.07.2019

Откако една недела се криеше од јавноста, специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, денеска се појави во СЈО. Таа отсуството го оправда со боледување, кое денеска го затворила. Јанева ги известила колегите дека од утре ќе доаѓа на работа.

ВИДЕО: Јанева по говорот, избега од новинарите

А1 On - 23.07.2019

Откако специјалната јавна обвинителка Катица Јанева го одржа подготвениот говор, таа избега од новинарите, а клучните прашања за нејзина вмешаност останаа неодговорени. Таа кратко кажа дека не е вмешана во случајот „Рекет“ и нема одговорност.

Катица Јанева не пријавила во ОЈО дека е злоупотребено нејзиното име

Курир - 23.07.2019

Специјалната обвинителка Катица Јанева не пријавила во ОЈО дека некој го злоупотребува нејзиното име како што тврдеше на прес конференцијата, потврдија за Алфа извори од истрагата, објави тв Алфа.

Се појави Катица Јанева – негираше вмешаност во Рекет, па побегна од новинарите

Алфа - 23.07.2019

Катица Јанева повеќе не е на боледување. Денеска се појави на работа во СЈО, по еднонеделното отсуство откако во јавноста пукна аферата за милионскиот рекет во кој според наводите на обвинителството за гонење организиран криминал, било во игра и СЈО.

Ексдиректорот на МЕПСО купил стан кој Катица Јанева не го замрзнала

ММС - 23.07.2019

Како што објавува порталот А1он.мк, Сашо Василевски, разрешениот генерален директор на МЕПСО, купил стан од фирма на осомничен во истрагата “Поштенска банка”, имот кој СЈО не го побарало од судот да го замрзне.

Вториот телефон на Јанева пронајден кај девојката на нејзиниот син

Алфа - 23.07.2019

Наводно изгубениот мобилен телефон на Катица Јанева, Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција го пронашле кај девојката на синот на шефицата на СЈО, која кажала дека и е подарок, велат извори од истрагата за Алфа.

Јанева: Најодговорно тврдам дека ниту свесно, ниту несвесно не сум ја злоупотребила функцијата

Press24 - 23.07.2019

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, по една недела молк денеска одржа прес-конференција за медиумите. „Од моментот на мојот избор за СЈО мојот професионална биогрифија приватниот живот се цел на обиди на препукувања и политички ...

Сестрата на девојката на синот на Катица Јанева го криела наводно изгубениот телефон

Press24 - 23.07.2019

Утринава беше пронајден телефонот за кој Јанева тврдеше дека го изгубила во Белград, според неофицијални информации телефонот е пронајден кај сестрата на девојка на синот на Јанева, кој инаку бил вработен во „1ТВ“, дознава Телма.

Обвинителите досега не сведочеле за шефицата

Независен - 23.07.2019

Ниту еден обвинител од Специјалното јавно обвинителство засега не бил повикан во Обвинителството за гонење на организираниот криминал и корупција да даде исказ за скандалот во кој е вмешана нивната шефица, специјалната јавна обвинителка во оставка ...

A1on: Ексдиректорот на МЕПСО купил стан кој Катица Јанева не го замрзнала

Курир - 23.07.2019

Сашо Василевски, ексдиректорот на МЕПСО, купил стан од фирма на осомничен во истрагата „Поштенска банка“, имот кој СЈО не побарало судот да го замрзне. Целиот текст можете да го прочитате ...

ФОТО: Твитер „гори“ откако Јанева беше видена на фризер - „Катице излези, излези, излези“

Press24 - 23.07.2019

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева која минатата недела побара боледување поради операционен зафат, вчера беше видена во салон за убавина, а фотографии и видеа од нејзината посета на фризер беа објавени на социјалните мрежи.

Јанева отфрли вмешаност во случајот „Рекет“

Глас на Америка - 23.07.2019

По осум дена молк, Јанева се појави во јавноста. Ги отфрли обвинувањата против неа. Тврди дека ниту свесно ниту несвесно не била инволвирана во изнуда на пари од бизнисмени. По осум дена молк Катица Јанева се појави пред јавноста.

Телма: Телефонот на Јанева најден кај сестрата на девојката на синот Лазар

+инфо - 23.07.2019

Телевизија Телма дознава дека вториот телефон на специјалната обвинителка Катица Јанева е најден кај сестрата на девојката на синот на Јанева, Лазар. Според Телма, девојката на синот на Јанева била вработена во СЈО.

Телефонот на Катица Јанева бил најден кај сестрата на девојката на нејзиниот син

Слободен Печат - 23.07.2019

Од обвинителството засега не ја потврдуваат информацијата за тоа каде е најден телефонот но тврдат дека е кај лице кое рекло дека е добиен на подарок. Иако синот на специјалната обвинителка Катица Јанева, Лазар, тврдеше дека телефонот на неговата ...

Катица Јанева: Не сум виновна, и други ми го злоупотребувале името

Сител - 23.07.2019

Одговорно тврдам дека ниту свесно ниту несвесно не сум ја злоупотребила својата функција. Недела дена по приведувањата во случајот Рекет, Специјалната јавна обвинителка во оставка и се обрати на јавноста.

Екс- директорот на МЕПСО купил стан кој Катица Јанева не го замрзнала

Press24 - 23.07.2019

Сашо Василевски, ексдиректорот на МЕПСО, купил стан од фирма на осомничен во истрагата „Поштенска банка“, имот кој СЈО не побарало судот да го замрзне, пренесува „А1ОН„ Од преписот во скопскиот катастар до кој дојде „А1 он“ и од дополнителната ...

Катица Јанева на прес првпат го изнесе својот дел од приказната

Скопје24 - 23.07.2019

„Од моментот на мојот избор за СЈО мојот професионална биогрифија приватниот живот се цел на обиди на препукувања и политички инволвирања“ рече Катица Јанева, обвинителката во оставка, на денешната прес конферениција.

Катица Јанева се појави во СЈО

Press24 - 23.07.2019

Специјалната јавна обвинителка во оставка, Катица Јанева, денеска се појави во просториите на СЈО, дознава А лсат . Откако вчера беа објавени видео снимки и фотографии од обвинителката додека се разубавува во салон за убавина, Јанева денеска се ...

Телефонот на Јанева бил пронајден кај девојката на синот

ММС - 23.07.2019

Телефонот кој специјалната обвинителка во оставка Катица Јанева наводно го изгубила бил пронајден кај девојката на нејзиниот син. Информацијата ја објавува порталот а1он повикувајќи се на извори од истрагата.

Катица Јанева дојде во СЈО

А1 On - 23.07.2019

Главната јавн обвинителка во оставка, Катица Јанева се појави на работа. Таа пристигна со службеното возило, а влезе директно низ гаражните простории. Засега не е познато дали е прекинато боледувањето на Катица Јанева, но познато е дека ќе се сретне ...

Катица Јанева не пријавила во ОЈО дека е злоупотребено нејзиното име

Алфа - 23.07.2019

Специјалната обвинителка Катица Јанева не пријавила во ОЈО дека некој го злоупотребува нејзиното име како што тврдеше на прес конференцијата, потврдија за Алфа извори од истрагата. -До овој момент специјалната обвинителка се нема јавено како ...

Катица Јанева се појави во СЈО

Макфакс - 23.07.2019

Шефицата на специјалното јавно обвинителство во оставка, Катица Јанева, денеска се појави во просториите на СЈО. Таа на работа стигна со службено возило, а влезе низ гаражата. Засега не е познато дали е прекинато боледувањето на Јанева, но познато е ...

Јанева дојде во СЈО

+инфо - 23.07.2019

Специјалната обвинителка во оставка, Катица Јанева, пристига во СЈО, откако во минатиот понеделник поднесе оставка на функцијата која треба да стапи на сила по изборот на новиот обвинител, а во вторникот отвори боледување.

Девојката на синот на Јанева е вработена во СЈО, a телефонот е најден кај нејзината сестра

ММС - 23.07.2019

Додека синот на Катица Јанева, Лазар тврдеше дека мајка му телефонот си го изгубила во Белград, според неофицијални информации телефонот е пронајден кај сестрата на неговата девојка. Од обвинителството за сега не ја потврдуваат информацијата за тоа ...

Телма: Сестрата на девојката на синот на Катица Јанева го криела наводно изгубениот телефон

Скопје24 - 23.07.2019

Додека синот на Катица Јанева, Лазар тврдеше дека мајка му телефонот си го изгубила во Белград, според неофицијални информации телефонот е пронајден кај сестрата на неговата девојка. Од обвинителството за сега не ја потврдуваат информацијата за тоа ...

Јанева - не сум ја злоупотребила функцијата

Р.С.Европа - 23.07.2019

Специјалната јавна обвинителка во оставка, Катица Јанева, денеска на прва прес-конференција по нејзината оставка, демантираше дека е поврзана со случајот „Рекет“. Специјалната јавна обвинителка во оставка, Катица Јанева, денеска во СЈО рече ѝ било ...

Катица Јанева денеска ќе се појави пред јавноста за случајот „Рекет“

Макфакс - 23.07.2019

По една недела избегнување на јавноста, шефицата на СЈО во оставка, Катица Јанева денеска ќе одржи прес-конференција каде ќе треба да каже дали е вмешана во случајот „Рекет“, каде осомничени се Боки 13 и Зоки Кичеец.

„Во телефонот на Катица пронајдени необјавени селфиња на Боки13„

Курир - 23.07.2019

Мобилниот телефон на специјалната обвинителка во оставка, Катица Јанева за кој претходно нејзиниот син го информираше Јавното обвинителство дека е изгубен, е пронајден. Не бил изгубен: Обвинителство го обезбеди и вториот мобилен телефон на Катица ...

По пукањето на аферата „Рекет“, Катица Јанева првпат ќе излезе во јавност со изјава

+инфо - 23.07.2019

Специјалната јавна обвинителка во оставка, Катица Јанева, денеска во 13 часот закажа прес-конференција во просториите на обвинителството. Ова е нејзино прво појавување во јавноста откако пукна аферата „Рекет“ и откако, истиот ден, таа си даде ...

Телефонот на Јанева пронајден кај девојката на синот

А1 On - 23.07.2019

А1 он“ од извори во истрагата донава дека вториот телефон Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција го пронашло кај девојката од синот на Катива Јанева. Телефонот што беше пронајден денеска, а за кој што извести и Обвинтелството, во ...

Катица Јанева ќе и се обрати на јавноста

Слободен Печат - 23.07.2019

Во просториите на Јавното обвинителство за гонење на кривични дела денеска прес конференција ќе одржи Специјалната обвинителка Катица Јанева. Јанева минатиот понеделник си даде оставка, па следниот ден замина на боледување, кога беше недостапна за ...

Јанева не побарала да му се замрзне имотот на ексдиректорот на МЕПСО

Нетпрес - 23.07.2019

Сашо Василевски, ексдиректорот на МЕПСО, купил стан од фирма на осомничен во истрагата „Поштенска банка“, имот кој СЈО не побарало судот да го замрзне, пишува „А1 он“. Целиот текст можете да го прочитате ...

(ВО ЖИВО) Прес конференција на Катица Јанева во СЈО

Нова ТВ - 23.07.2019

Специјалната јавна обвинителка која минатата недела поднесе оставка како шефица на СЈО и која во јавноста се поврзува со случајот „Рекет“, одржува прес ...

(Во живо) Прес-конференција на Катица Јанева

Независен - 23.07.2019

По повеќе од една недела јавна потера, специјалната јавна обвинителка Катица Јанева дојде во Специјалното јавно обвинителство. Јанева, која даде оставка на функцијата, денеска се појави во просториите на Специјалното јавно обвинителство.

Катица Јанева дојде во СЈО

Сител - 23.07.2019

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, која даде оставка на функцијата, денеска се појави во просториите на Специјалното јавно обвинителство. Нема информации зошто Јанева дошла во СЈО.

Случај Катица Јанева: Подобро помеѓу празни ѕидови, отколку помеѓу празни луѓе!

ММС - 23.07.2019

Ако објавувањето на мудри мисли, на цитати со инспиративна, саркастична или пак едукативна содржина, на социјалните профили доста раскажува за оној кој ги објавува доколку се анализираат, за Катица Јанева (54) може многу да се научи од нејзините ...

ВО ЖИВО: Прес-конференција на Катица Јанева

Курир - 23.07.2019

Специјалната обвинителка во оставка Катица Јанева која беше на боледување се појави во СЈО. Таа од минатиот вторник беше на боледување, откако во понеделникот си даде оставка на функцијата. Од тогаш не беше достапна за јавноста.

Јанева дојде во СЈО

Слободен Печат - 23.07.2019

Нема информации зошто Јанева дошла во СЈО. Таа од минатиот вторник беше на боледување, откако во понеделникот си даде оставка на функцијата. Оттогаш не беше достапна за јавноста. Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, која даде оставка на ...

Калајџиев: По сè изгледа Катица Јанева ќе заврши како првообвинета во „Рекет“

Press24 - 23.07.2019

Професорот Гордан Калајџиев, кој беше еден од кандидатите за шеф на СЈО, но наместо него беше избрана Катица Јанева од Гевгелија, даде свое мислење по неколку клучни прашања кои се важни за судбината на СЈО, како и за истрагите и судските постапки ...

(ВИДЕО) Јанева: Не сум вмешана во рекет

А1 On - 23.07.2019

Шефицата на СЈО, Катица Јанева, која по една недела боледување се врати на работа, а чии телефони беа одземени за прибирање на еветуални докази во случајот за рекет, вели дека ниту свесно ниту несвесно, не ја залоупотребила должноста што сè уште ја ...

(Видео) Јанева: Најодговорно тврдам дека не сум вмешана во случајот „Рекет“

Макфакс - 23.07.2019

Во врска со мојата наводна вмешаност во случајот „Рекет“ најодговорно тврдам дека ниту свесно, ниту несвесно, ниту со сторување или несторување сум ја злоупотребила должноста. Јавно ги охрабрувам правосудните органи до крај да ги расчистат ...

Катица Јанева одби да одговори на новинарски прашања

Курир - 23.07.2019

Специјалната јавна обвинителка во оставка Катица Јанева, по една недела молк и криење, денеска се појави во просториите на СЈО каде одржа прес конференција но ги избегна новинарските прашања. Таа сама застана зад говорницата.

Јанева тврди дека на никаков начин не е вмешана во „Рекет“

Независен - 23.07.2019

Најдоговорно тврдам дека на ниту еден начин, ниту свесно, ниту несвесно, ниту со сторување, ниту со несторување не сум ја злоупотребила должноста која во моментов се уште ја извршувам и јавно ги охрабрувам правосудните органи да ги расчистат сите ...

Јанева: Најодговорно тврдам дека ниту свесно, ниту несвесно не сум ја злоупотребила положбата во СЈО

МКД - 23.07.2019

Специјалната обвинителка, Катица Јанева денес по една недела од случувањата за „Рекет" даде изјава пред јавност во која се извини зошто ја немало, и тврди дека не ја злоупотребила службената положба и овластување.

Јанева: Јовановски и други го злоупотребувале моето име и презиме

Нетпрес - 23.07.2019

Најодговорно тврдам дека ниту свесно, ниту несвесно, ниту со сторување, ниту со несторување не сум ја злоупотребила должноста. Јавно ги обрахрувам надлежните органи до крај да го расчистат случајот „Рекет“.

Јанева: Хајка против мене, не само Јовановски туку и многу други го злоупотребуваат моето име

+инфо - 23.07.2019

Специјаната јавна обвинителка, Катица Јанева, првпат излезе во јавноста откако пукна аферата „Рекет“, а истовремено таа си даде оставка. Даде изјава за медиумите, но избега од новинарските прашања.

Јанева: Не само Бојан Јовановски, и други го злоупотребиле моето име!

Слободен Печат - 23.07.2019

Најодговорно тврдам дека не сум ја злоупотребувала должноста, изјави денеска Катица Јанева на прес конференција на новинарите, и не ги удостои да и поставуваат прашања. „Ги охрабрувам правосудните органи да го разрешат случајот „Рекет“.

Јанева: Ни свесно, ни несвесно не сум ја злоупотребила функцијата

Р.С.Европа - 23.07.2019

Специјалната јавна обвинителка во оставка, Катица Јанева, денеска на прва прес-конференција по нејзината оставка, демантираше дека е поврзана со случајот „Рекет“. Таа рече ѝ било чест да биде дел од тимот кој се бори со највисокиот криминал во ...

Јанева: Десетината отворени истраги ќе покажат зошто некој се обидуваше да спречи мој реизбор

Нова ТВ - 23.07.2019

Најодговорно тврдам дека ниту свесно ниту несвесно ниту со сторување ниту со несторување сум ја злоупотребила должноста која во моментов се уште јавно ја извршувам, изјави денеска специјалната јавна обвинителка Катица Јанева на прес конференцијата ...

(Видео) Клучни прашања останаа неодговорени, Јанева по говорот избега од новинарите

Макфакс - 23.07.2019

Специјалната обвинителка Катица Јанева одржа говор и избега од новинарите, а клучните прашања за нејзина вмешаност останаа неодговорени. Таа кратко кажа дека не е вмешана во случајот рекет и нема одговорност.

Катица Јанева се појави во просториите на СЈО

Курир - 23.07.2019

Специјалната обвинителка во оставка, Катица Јанева, денеска се појави во просториите на СЈО, дознава Алсат. Дополнителни информации сѐ уште не се откриваат, но пред влезот на Специјалното обвинителство веќе се собираат новинарски екипи.

Твитер реакции за видеото на Катица Јанева од фризерски салон

ММС - 23.07.2019

Девојка на Фејсбук синоќа објави неколку видеа од обвинителката Катица Јанева во фризерски салон, кои потоа станаа недостапни. Тие се направени без знаење на Јанева. Не е познато кога и каде се снимени.

Катица Јанева дојде во СЈО

МКД - 23.07.2019

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, која даде оставка на функцијата, денеска се појави во просториите на Специјалното јавно обвинителство. Нема информации зошто Јанева дошла во СЈО.

24 ВЕСТИ: Катица нарачала кафе во СЈО, а ќе се обрати и пред јавноста

Курир - 23.07.2019

Специјалната обвинителка во оставка денеска се појавила во просториите на СЈО. Според информациите на ТВ24 Катица Јанева нарачала кафе, а во 14 часот ќе одржи и прес конференција но таа информација не е потврдена одвнатре од СЈО.

Јанева избега од новинарските прашања, даде изјава и си замина

МКД - 23.07.2019

Специјалната обвинителка Катица Јанева даде изјава и избега од новинарите кои имаа многу прашања во врска со случувањата за случајот „Рекет“. Клучните прашања за нејзина вмешаност останаа неодговорени.

Јанева вели дека не ја злоупотребила должноста

Академик - 23.07.2019

Во просториите на Специјалното јавно обвинителство денеска на јавноста ѝ се обрати обвинителката Катица Јанева, која минатиот понеделник си даде оставка и која се поврзува со случајот „Рекет“.

Јанева: Со оставката потврдувам дека не можам да влијаам на конечниот исход на случајот „Рекет“

Press24 - 23.07.2019

Шефицата на СЈО, Катица Јанева, која по една недела боледување се врати на работа, на денеешната прес-конференција за медиумите, по една недела молк, кажа дека ниту свесно ниту несвесно не ја залоупотребила должноста што сè уште ја извршува.

Јанева: Не сум инволвирана во случајот ,,Рекет“, ни свесно ни несвесно

ММС - 23.07.2019

Од моментот на мојот избор за специјален јавен обвинител, мојата професионална биографија, приватен живот и семејството се цел на различни озборувања, напади и обиди за мое инволвирање во дневно политичките препукувања на партиите.

Алсат-М: Катица Јанева се појави во просториите на СЈО

ММС - 23.07.2019

Специјалната обвинителка во оставка, Катица Јанева, денеска се појави во просториите на СЈО, дознава Алсат. Дополнителни информации сѐ уште не се откриваат, но пред влезот на Специјалното обвинителство веќе се собираат новинарски екипи.

Јанева негирала вмешаност, била под голем стрес

А1 On - 23.07.2019

Катица Јанева откако отишла во СЈО негирала дека е вмешана во аферата „Рекет“. Таа, според дел од обвинителите во Специјалното јавно обвинителство, кажала дека воопшто не е виновна за ништо и дека се наоѓа под голем стрес.

Заврши боледувањето на Јанева, од денес пак е на чело на СЈО

МКД - 23.07.2019

Специјалната обвинителка од денес официјално се враќа на работа. Од СЈО потврдуваат дека боледувањето на Јанева денес завршува и таа е пак на истата позиција, односно на чело на СЈО. Од таму додаваат дека за Јанева во моментов не се води никаква ...

СЈО: Катица Јанева ќе даде изјава за новинарите

Курир - 23.07.2019

Денес, со почеток во 13:00 часот, во просториите на Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите, Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева ќе даде изјава, ...

Јанева: Некој со сите сили настојува да го урне СЈО

Р.С.Европа - 23.07.2019

Јанева тврди дека не ја злоупотребила функцијата и дека тоа што го познава лично осомничениот Бојан Јовановски и што нејзниот син работи во 1 ТВ не значи дека некој има право да ја злоупотреби нејзината службена должност.

СЈО: Катица Јанева ќе даде изјава за новинарите

Press24 - 23.07.2019

Денес, со почеток во 13:00 часот, во просториите на Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите, Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева ќе даде изјава, ...

Катица Јанева во 13.00 ќе се обрати пред јавноста

МКД - 23.07.2019

Шефицата на СЈО во оставка, Катица Јанева, денеска во 13.00 во просториите на СЈО ќе даде изјава и ќе треба да каже дали е вмешана во случајот „Рекет", каде осомничени се Боки 13 и Зоки Кичеец.

Јанева прочита дека е чиста и се врати на работа

+инфо - 23.07.2019

Специјалната обвинителка во оставка, Катица Јанева, го прекина боледувањето и се врати на работа. Таа го отвори истото еден ден по поднесената оставка и по отворање на истрагата за „Рекет“. Јанева денеска првпат излезе во јавноста да даде изјава.

Катица Јанева во 13 часот во СЈО ќе даде изјава за медиумите

Независен - 23.07.2019

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева во 13 часот во просториите на СЈО ќе даде изјава за медиумите. Информацијата е објавена на веб страницата на Специјалното јавно обвинителство. Јанева, која даде оставка на функцијата, денеска се појави во ...

Јанева тврди дека на никаков начин не е вмешана во „Рекет“

Сител - 23.07.2019

Најдоговорно тврдам дека на ниту еден начин, ниту свесно, ниту несвесно, ниту со сторување, ниту со несторување не сум ја злоупотребила должноста која во моментов се уште ја извршувам и јавно ги охрабрувам правосудните органи да ги расчистат сите ...

Обновено: Специјалната обвинителка Катица Јанева негира инволвираност во случајот “Рекет”

OhridNews - 23.07.2019

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска на прес конференција отфрли било каква поврзаност со актуелната афера “Рекет”. Јанева побара надлежните органи целосно да го истражат случајот.

Ексдиректорот на МЕПСО купил стан кој Катица Јанева не го замрзнала

А1 On - 23.07.2019

Сашо Василевски, разрешениот генерален директор на МЕПСО, купил стан од фирма на осомничен во истрагата „Поштенска банка“, имот кој СЈО не побарало од судот да го замрзне. Од преписот во скопскиот катастар до кој дојде „А1 он“ и од дополнителната ...

Катица лажеше и на мизерниот прес: Долго знаела дека нејзиното име се користи за рекет

Република - 23.07.2019

Јанева се повика на својата чест и морал и најодговорно тврдеше дека никако не ја злоупотребила должноста што ја извршува сѐ уште во моментов. рече Јанева. рече Јанева и додаде дека очекува транспарентна постапка за да се стави крај на сите ...

Ексдиректорот на МЕПСО купил стан кој Катица Јанева не го замрзнала

Либертас - 23.07.2019

Сашо Василевски, разрешениот генерален директор на МЕПСО, купил стан од фирма на осомничен во истрагата „Поштенска банка“, имот кој СЈО не побарало од судот да го замрзне. Од преписот во скопскиот катастар до кој дојде „ А1 он “ и од дополнителната ...

Катица го мести синот за да си го спаси задникот?!

Република - 23.07.2019

Точно е дека мојот син работи во телевизијата на Бојан Јовановски, но тоа не значи дека некој стекнал право да ја злоупотребува мојата службена должност и овластување за евентуално да остварува привилегии и незаконити дејства, рече во своја одбрана ...

Јанева си кажа што имаше и избега од новинарите (ВИДЕО)

PressingTV - 23.07.2019

Наместо прес конференција, специјалната обвинителка Катица Јанева имаше обраќање до јавноста во врска со случајот „Рекет“ и со нејзиното исчезнување од јавноста по оставката што ја поднесе.

Катица Јанева дојде во СЈО

iPortal - 23.07.2019

Специјалната обвинителка во оставка, Катица Јанева, денеска се појави во просториите на СЈО, дознава Алсат . Дополнителни информации сѐ уште не се откриваат, но пред влезот на Специјалното обвинителство веќе се собираат новинарски екипи.

Ексдиректорот на МЕПСО купил стан кој Катица Јанева не го замрзнала

iPortal - 23.07.2019

Сашо Василевски, разрешениот генерален директор на МЕПСО, купил стан од фирма на осомничен во истрагата „Поштенска банка“, имот кој СЈО не побарало од судот да го замрзне. Од преписот во скопскиот катастар до кој дојде „ А1 он “ и од дополнителната ...

Катица Јанева се појави во СЈО

Точка - 23.07.2019

Шефицата на специјалното јавно обвинителство во оставка, Катица Јанева, денеска се појави во просториите на СЈО. Таа на работа стигна со службено возило, а влезе низ гаражата. Засега не е познато дали е прекинато боледувањето на Јанева, но познато е ...

Урнисаното СЈО не застана зад „чистата“ Јанева, а таа и покрај „чистотата“ избега од јавноста

Република - 23.07.2019

Урнисаното СЈО не застана зад специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која сѐ уште е на чело на оваа институција. Иако се очекуваше Јанева на оваа прес-конференција да ја активира оставката, и покрај тоа што нејзиното име е компромитирано, тоа ...

Оставката на Јанева, сепак, бегање од „Рекет“?

Република - 23.07.2019

Прес-конференцијата на Катица Јанева, која личеше на ода за себе и својот лик и дело, Јанева ја почна со позитивна оценка за себе и за заврши со истото – позитивна оценка на депонираната оставка.

Катица Јанева „боледува“ во фризерски салон (ВИДЕО)

Кумановски м. - 23.07.2019

Снимки од специјалната јавна обвинителка Катица Јанева како се фенира во еден фризерски салон кружат на социјалните мрежи, јавува поталот А1он, иако обвинителката е на отворено боледување откако се отвори истрагата за милионски рекет во кој се ...

Сигурно не разменувала рецепти на спикерфон, а сѐ уште е на слобода и ги користи привилегиите

Република - 23.07.2019

Јорданка Ивановска-Јоци на својот блог по изјавата на специјалната обвинителка Катица Јанева реагираше. Катица Јанева во СЈО пристигнала со службено возило, и тоа само кажува дека таа има намера докрај да ги користи привилегиите и моќта.

Јанева го затвори боледувањето

Фактор - 23.07.2019

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева го затвори боледувањето и ќе продолжи своите работни активности во СЈО, отклако денеска се појави на работното место и даде изјава пред новинарите за прв пат откако беше отворен случајот „Рекет“ и и беше ...

(ВИДЕО) На социјалните мрежи се појавија снимки со Катица Јанева на фризер

еМагазин - 23.07.2019

Девојка на Фејсбук синоќа објави неколку видеа од обвинителката Катица Јанева во фризерски салон, кои потоа станаа недостапни. Тие се направени без знаење на Јанева. Не е познато кога и каде се снимени.

Катица се врати, навистина се врати!

Вечер Прес - 23.07.2019

Специјалната обвинителка рече дека подолг временски период до неа допираат гласови оти не само Бојан Јовановски туку и многу други лица, без да знае, го злоупотребувале нејзиното име и презиме за различни цели.

Kaтица Јанева од утре на работа, го затворила боледувањето

Бриф - 23.07.2019

По една недела молк, специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, денеска се појави во СЈО. Таа отсуството го оправда со боледување, кое денеска го затворила и од утре се враќа на работа, објави Фокус .

Девојката на синот на Јанева вработена во СЈО?!

Република - 23.07.2019

Додека синот на Катица Јанева, Лазар тврдеше дека мајка му телефонот си го изгубила во Белград, според неофицијални информации телефонот е пронајден кај сестрата на неговата девојка. Од обвинителството за сега не ја потврдуваат информацијата за тоа ...

Калајџиев: По сè изгледа Катица Јанева ќе заврши како првообвинета во „Рекет“

Република - 23.07.2019

Професорот Гордан Калајџиев, кој беше еден од кандидатите за шеф на СЈО, но наместо него беше избрана Катица Јанева од Гевгелија, даде свое мислење по неколку клучни прашања кои се важни за судбината на СЈО, како и за истрагите и судските постапки ...

„Село гори, Ката се чешла!“: Твитер реакции за видеото на Катица Јанева од фризерски салон

еМагазин - 23.07.2019

Девојка на Фејсбук синоќа објави неколку видеа од обвинителката Катица Јанева во фризерски салон, кои потоа станаа недостапни. Тие се направени без знаење на Јанева. Не е познато кога и каде се снимени.

Јавниот обвинител е должен да ја изврши функцијата на кривично гонење законски и неселективно

Република - 23.07.2019

Никој не знае каде е Катица Јанева. Не знае Министерството за внатрешни работи кое и обезбедуваше највисок степен на заштита, а не знае ниту Јавниот обвинител. Катица Јанева ја нема веќе 7 дена, како да пропадна во земја.

Видео: Село гори, Катица се чешла - На социјалните мрежи се појави видео од Јанева во фризерски салон

Точка - 23.07.2019

На социјалната мрежа „Фејсбук“ се појавија неколку видео-снимки од специјалната јавна обвинителка Катица Јанева во фризерски салон во Скопје. Засега не е познато кога е снимена Јанева. Специјалната обвинителка од минатата недела е на боледување.

Твитер заедницата не пропушта шанса да се пошегува со Катица Јанева: “Може ѝ е болна косата”

Точка - 23.07.2019

Утрово на социјалните мрежи се појавија неколку снимки од специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која била “фатена” во фризерски салон во Скопје. Засега не е познато кога настанале ваквите снимки.

Катица Јанева се појави во просториите на СЈО!

Вечер Прес - 23.07.2019

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, која даде оставка на функцијата, денеска се појави во просториите на Специјалното јавно обвинителство. Нема информации зошто Јанева дошла во СЈО.

Катица Јанева не пријавила злоупотреба на нејзиното име

Република - 23.07.2019

Специјалната обвинителка Катица Јанева не пријавила во ОЈО дека некој го злоупотребува нејзиното име како што тврдеше на прес конференцијата, потврдиле за Алфа извори од истрагата. Катица Јанева на прес конференцијата, меѓу другото рече дека не само ...

Јанева дошла во СЈО

24Инфо - 23.07.2019

Специјалната обвинителка во оставка, Катица Јанева, денеска се појави во просториите на СЈО, дознава Алсат. Дополнителни информации сѐ уште не се откриваат. Во меѓувреме, од Јавното обвинителство информираа дека е обезбеден и другиот телефон на ...

Катица Јанева дојде во СЈО

Локално - 23.07.2019

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, која даде оставка на функцијата, денеска се појави во просториите на Специјалното јавно обвинителство. Нема информации зошто Јанева дошла во СЈО.

Катица Јанева во 13 часот во СЈО ќе даде изјава за медиумите

MTM - 23.07.2019

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева во 13 часот во просториите на СЈО ќе даде изјава за медиумите. Информацијата е објавена на веб страницата на Специјалното јавно обвинителство. Јанева, која даде оставка на функцијата, денеска се појави во ...

Телефонот на Јанева бил пронајден кај девојката на нејзиниот син

Локално - 23.07.2019

Телефонот кој специјалната обвинителка во оставка Катица Јанева наводно го изгубила, бил пронајден кај девојката на нејзиниот син. Информацијата ја објавува порталот а1он повикувајќи се на извори од истрагата.

ПО ПОЈАВУВАЊЕТО НА ЈАНЕВА: На Твитер се бара одговорност

Фактор - 23.07.2019

Откако специјалната јавна обвинителка која поднесе оставка, Катица Јанева денеска се појави на прес-конференција и негираше вмешаност во случајот „Рекет“, на Твитер има бројни коментари на оваа тема.

Јанева отфрли вмешаност во случајот „Рекет“

Centar - 23.07.2019

По осум дена молк, Јанева се појави во јавноста. Ги отфрли обвинувањата против неа. Тврди дека ниту свесно ниту несвесно не била инволвирана во изнуда на пари од бизнисмени, пренесе Гласот на Америка.

Екс- директорот на МЕПСО купил стан кој Катица Јанева не го замрзнала

24Инфо - 23.07.2019

Сашо Василевски, ексдиректорот на МЕПСО, купил стан од фирма на осомничен во истрагата „Поштенска банка“, имот кој СЈО не побарало судот да го замрзне, пренесува „А1ОН„ Од преписот во скопскиот катастар до кој дојде „А1 он“ и од дополнителната ...

„Во телефонот на Катица пронајдени необјавени селфиња на Боки13„: Твитер реакции за „изгубениот“, па најден мобилен на ...

еМагазин - 23.07.2019

Мобилниот телефон на специјалната обвинителка во оставка, Катица Јанева за кој претходно нејзиниот син го информираше Јавното обвинителство дека е изгубен, е пронајден. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ Не бил изгубен: Обвинителство го обезбеди и вториот мобилен ...

Ексдиректорот на МЕПСО купил стан кој Катица Јанева не го замрзнала

Република - 23.07.2019

Сашо Василевски, разрешениот генерален директор на МЕПСО, купил стан од фирма на осомничен во истрагата “Поштенска банка”, имот кој СЈО не го побарало од судот да го замрзне. Станот има 190 квадрати и гаража од 5 метри квадратни, а го купил за 80 ...

Прес-конференција на Катица Јанева (во живо)

Опсервер - 23.07.2019

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева попладнево во просториите на СЈО одржува прес-конференција. Јанева, која даде оставка на функцијата, денеска се појави во просториите на Специјалното јавно обвинителство.

Факти кои покажуваат дека Катица е чиста ко заматена вода

Република - 23.07.2019

Специјалната обвинителка Катица Јанева денеска изјави дека е чиста. Таа нема направено никакво лошо дело – едноставно некој ја злоупотребува. Еве неколку факти кои говорат дека Катица е чиста како заматена вода.

Катица Јанева се појави во просториите на СЈО

Пулс24 - 23.07.2019

Специјалната обвинителка во оставка, Катица Јанева, денеска се појави во просториите на СЈО, дознава Алсат. Дополнителни информации сѐ уште не се откриваат, но пред влезот на Специјалното обвинителство веќе се собираат новинарски екипи.

ТВ24: Катица нарачала кафе во СЈО а ќе се обрати и пред јавноста

Либертас - 23.07.2019

Специјалната обвинителка во оставка денеска се појавила во просториите на СЈО. Според информациите на ТВ24 Катица Јанева нарачала кафе а во 14 часот ќе одржи и прес конференција но таа информација не е потврдена одвнатре од СЈО.

Телефонот на Катица не бил во Белград, туку кај познаник

Република - 23.07.2019

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, сепак, не го загубила вториот мобилен телефон во Белград, како што тврдела во истрагата за случајот „Рекет“, туку „го подарила“ на друго лице, информираа денеска од Јавното обвинителство.

Катица Јанева дојде во СЈО со службено возило

Фактор - 23.07.2019

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, која даде оставка на функцијата, денеска се појави во Специјалното јавно обвинителство откако со службеното возило беше доведена и влезе низ гаражните простории.

Катица Јанева дошла во просториите на СЈО

Република - 23.07.2019

Специјалната обвинителка во оставка, Катица Јанева, денеска се појави во просториите на СЈО, дознава „Алсат“. Дополнителни информации сѐ уште не се откриваат, но пред влезот на Специјалното обвинителство веќе се собираат новинарски екипи.

Еве кај кого е пронајден вториот телефон на Катица Јанева

Centar - 23.07.2019

Првиот човек на СЈО, Катица Јанева не го изгубила телефонот во Белград, туку го подарила на друго лица. Телефонот бил лоциран преку уникатниот ИМЕИ, а бил пронајден кај познаник на Јанева, а не како што таа тврдеше дека го изгубила во Белград.

24 ВЕСТИ: Катица нарачала кафе во СЈО а ќе се обрати и пред јавноста

Фактор - 23.07.2019

Специјалната обвинителка во оставка денеска се појавила во просториите на СЈО. Според информациите на ТВ24 Катица Јанева нарачала кафе а во 14 часот ќе одржи и прес конференција но таа информација не е потврдена одвнатре од СЈО.

ФОКУС НА ДЕНОТ: Катица Јанева се огради од „Рекет“, најден е и телефонот за кој се тврдеше дека е изгубен

Фактор - 23.07.2019

Специјалната јавна обвинителка по осум дена молк денеска се обрати на прес конференција во Специјалното јавно обвинителство. Катица Јанева рече дека најодговорно тврди дека не ја злопутребила функцијата и им порача на правосудните органи да ја ...

Јанева дојде во СЈО, новинарските екипи ја чекаат пред влезот (ФОТО)

PressingTV - 23.07.2019

Специјалната обвинителка во оставка Катица Јанева која беше на боледување се појави во СЈО. Новинарските екипи ја чекаат пред влезот на Обвинителството. Таа од минатиот вторник беше на боледување, откако во понеделникот си даде оставка на функцијата.

Катица Јанева се појави во просториите на СЈО

Либертас - 23.07.2019

Специјалната обвинителка во оставка, Катица Јанева, денеска се појави во просториите на СЈО, дознава Алсат . Дополнителни информации сѐ уште не се откриваат, но пред влезот на Специјалното обвинителство веќе се собираат новинарски екипи.

Катица Јанева со обраќање пред јавноста за случајот „Рекет“

Точка - 23.07.2019

По една недела избегнување на јавноста, шефицата на СЈО во оставка, Катица Јанева денеска ќе одржи прес-конференција каде ќе треба да каже дали е вмешана во случајот „Рекет“, каде осомничени се Боки 13 и Зоки Кичеец.

Јанева ќе даде изјава во СЈО во 13 часот

Локално - 23.07.2019

Специјалното јавно обвинителство соопшти дека во 13 часот прес ќе одржи специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која е под истрага за случајот „Рекет“. „Денес, со почеток во 13:00 часот, во просториите на Јавното обвинителство за гонење на ...

Новинарите ја чекаат Катица Јанева пред СЈО да даде изјава

CivilMedia - 23.07.2019

Новинарите и медиумските екипи редени пред објектот на СЈО чекаат изјава од главната обвинителка во оставка, Катица Јанева. Тие се пристигнати од предпладневните часови, кратко откако Јанева стигнала во нејзиното работно место.

СЈО: Катица Јанева ќе даде изјава за новинарите

Скопје инфо - 23.07.2019

Денес, со почеток во 13:00 часот, во просториите на Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите, Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева ќе даде изјава, ...

Катица Јанева ќе дава изјава во 13 часот пред СЈО

Република - 23.07.2019

Специјалната јавна обвинитека денеска во 13 часот ќе даде изјава, соопштија од Специјалното јавно обвинетелство. Според соопштението, Јанева ќе даде изјава во просториите на Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои ...

Прес конференција на Катица Јанева во 13 часот

24Инфо - 23.07.2019

Специјалната Обвинителка, Катица Јанева, во 13 часот ќе одржи прес конференција во просториите на СЈО, објавено е на интернет страната на Специјалното јавно обвинителство. Голем број новинарски екипи од пред час и половина се пред влезот на СЈО во ...

Катица Јанева ќе и’ се обрати на нацијата

Centar - 23.07.2019

Денес, со почеток во 13:00 часот, во просториите на Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите, Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева ќе даде ...

Катица Јанева ќе се обрати во СЈО во 13 часот

CivilMedia - 23.07.2019

Денес, со почеток во 13:00 часот, во просториите на Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите, Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева ќе даде изјава, ...

Прес конференција на Катица Јанева во 13 часот

iPortal - 23.07.2019

Специјалната Обвинителка, Катица Јанева, во 13 часот ќе одржи прес конференција во просториите на СЈО, објавено е на интернет страната на Специјалното јавно обвинителство. Голем број новинарски екипи од пред час и половина се пред влезот на СЈО во ...

Јавноста во 13 часот ќе го слушне ставот на Катица Јанева по аферата со „Рекет“

Фактор - 23.07.2019

По неколку дена молк специјалната јавна обвинителка во оставка Катица Јанева пред јавноста ќе излезе и ќе даде одговор на прашањата кои произлегуваат од случајот „Рекет“. 13 часот е терминот кога Јанева од просториите на Јавното обвинителство за ...

(ВО ЖИВО) Прес – конференцијата на Катица Јанева, следете ја во живо

Бриф - 23.07.2019

Во просториите на СЈО, обвинителката во оставка Катица Јанева во 13 часот ќе одржи прес- ...

ЖИВО Прес конференција на Катица Јанева во СЈО

Локално - 23.07.2019

Откако денеска ненадејно се појави во СЈО Катица Јанева уште побрзо закажа прес конференција за медиумите. Специјалната Обвинителка во оставка , Катица Јанева, во 13:00 часот закажа прес конференција во просториите на СЈО, објавено е на интернет ...

Јанева дојде во СЈО

Бриф - 23.07.2019

Специјалната обвинителка во оставка, Катица Јанева, денеска се појави во просториите на СЈО. Голем број новинарски екипи се пред влезот на Специјалното обвинителство во очекување да добија одговор од Јанева на многу отворени прашања по отворањето на ...

ВО ЖИВО: Изјава на Катица Јанева

Либертас - 23.07.2019

Следете ја во живо изјавата на специјалната јавна обвинителка во оставка, Катица Јанева. Видео – ...

Јанева се појави во СЈО: Ни свесно ни несвесно не сум ја злоупотребила функцијата

Вечер Прес - 23.07.2019

фото: S. Плавевски Повикот да се служи на државата и да се биде дел од професионален тим кој треба да го реши високиот криминал во државата е чест за мене, иако постојано бев мета на препукувањата меѓу партиите, рече Катица Јанева која го водеше ...

(ВИДЕО) Јанева: Најодговорно тврдам дека ниту свесно ниту несвесно, не сум ја злоупотребила функцијата

Бриф - 23.07.2019

-Повикот да се служи на државата и да се биде дел од професионален тим кој треба да го реши високиот криминал во државата е чест за мене, иако постојано бев мета на препукувањата меѓу партиите, рече Катица Јанева која го водеше СЈО, на денешната ...

Катица Јанева се појави во просториите на СЈО

Скопје инфо - 23.07.2019

Специјалната обвинителка во оставка, Катица Јанева, денеска се појави во просториите на СЈО, дознава Алсат. Дополнителни информации сѐ уште не се откриваат, но пред влезот на Специјалното обвинителство веќе се собираат новинарски екипи.

(ВИДЕО) Сè што кажа Катица Јанева на денешната прес конференција

Бриф - 23.07.2019

– Најдоговорно тврдам дека на ниту еден начин, ниту свесно, ниту несвесно, ниту со сторување, ниту со несторување не сум ја злоупотребила должноста која во моментов се уште ја извршувам и јавно ги охрабрувам правосудните органи да ги расчистат сите ...

ВИДЕО: Се појавија снимки од Катица Јанева

Локално - 23.07.2019

На социјалната мрежа „Фејсбук“ се појави видео-снимка од специјалната јавна обвинителка Катица Јанева како користи фризерски услуги во еден салон за убавина. Како што објави ТВ21, снимките се направени вчера, а фризерскиот салон се наоѓа на булевар ...

(ВИДЕО А1on) Катица Јанева во живо за вмешаноста во случајот “Рекет”

iPortal - 23.07.2019

Следете ја во живо изјавата на специјалната јавна обвинителка во оставка, Катица ...

СЈО не застана зад Катица

Република - 23.07.2019

Во просториите на Јавното обвинителство за гонење на кривични дела денеска се одржува прес конференција Специјалната обвинителка Катица Јанева. Таа сама застана зад говорницата. Ниту еден од обвинителите од СЈО не застанаа зад неа.

Катица Јанева по неколку дена молк се извини и рече дека очекува крај на сите шпекулации

iPortal - 23.07.2019

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, во изјава пред медиумите кажа дека го разбира интересот на јавноста за случајот „Рекет“. – Се извинувам што свесно оставив подолг период да не излезам со свој став во јавноста, иако не ми беше воопшто ...

СЈО: Катица Јанева дојде, навистина дојде

Денешен - 23.07.2019

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, која даде оставка на функцијата, денеска се појави во просториите на Специјалното јавно обвинителство. Нема информации зошто Јанева дошла во СЈО.

Јанева тврди дека Боки 13 го злоупотребувал нејзиното име и презиме

PressingTV - 23.07.2019

Најодговорно тврдам дека ниту свесно, ниту несвесно, ниту со сторување, ниту со несторување не сум ја злоупотребила должноста. Јавно ги обрахрувам надлежните органи до крај да го расчистат случајот „Рекет“.

(ВИДЕО) Јанева: Од 10-те завршени истраги ќе стане јасно зошто некој толку жестоко се спротистави на мојот реизбор и ...

Либертас - 23.07.2019

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, во изјава пред медиумите кажа дека СЈО е поголемо и позначајно од нејзината досегашна функција и е симбол на правдата, како и дека кога ќе излезеле 10 предмети што ги работело СЈО во изминатиот период на ...

Јанева: На никаков начин не сум вмешана во „Рекет“

Локално - 23.07.2019

Најдоговорно тврдам дека на ниту еден начин, ниту свесно, ниту несвесно, ниту со сторување, ниту со несторување не сум ја злоупотребила должноста која во моментов се уште ја извршувам и јавно ги охрабрувам правосудните органи до крај да ги расчистат ...

Видео: Клучни прашања останаа неодговорени, Јанева по говорот избега од новинарите

Точка - 23.07.2019

Соецијалната обвинителка Катица Јанева одржа говор и избега од новинарите, а клучните прашања за нејзина вмешаност останаа неодговорени. Таа кратко кажа дека не е вмешана во случајот рекет и нема одговорност.

Јанева: И други лица го злоупотребуваат моето име, јас не сум виновна

Фактор - 23.07.2019

Специјалната јавна обвинителка по осум дена молк денеска се обрати на прес конференција во Специјалното јавно обвинителство. Катица Јанева рече дека најодговорно тврди дека не ја злопутребила функцијата и им порача на правосудните органи да ја ...

Катица Јанева се појави во СЈО

CivilMedia - 23.07.2019

Нема информации зошто Јанева дошла во СЈО. Таа од минатиот вторник беше на боледување, откако во понеделникот си даде оставка на функцијата. Од тогаш не беше достапна за јавноста. Јанева се поврзува со случајот „Рекет“ поради што и беше одземен ...

Катица Јанева даде изјава, одби да одговори на новинарски прашања, СЈО не застана зад неа

Скопје инфо - 23.07.2019

Во врска со мојата наводна вмешаност во случајот „Рекет“ најодговорно тврдам дека ниту свесно, ниту несвесно, ниту со сторување или несторување сум ја злоупотребила должноста. Јавно ги охрабрувам правосудните органи докрај да ги расчистат ...

Јанева: Не само Бојан Јовановски, и други го злоупотребиле моето име!

Вечер Прес - 23.07.2019

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, денеска се појави во просториите на СЈО. Во изјава за медиумите Јанава истакна дека го охрабрува обвинителството да го расчисти случајот „Рекет“ до крај.

Јанева: Најодговорно тврдам дека свесно или несвесно не сум ја злоупотребила должноста

Тера - 23.07.2019

„Од моментот на мојот избор за СЈО мојот професионална биогрифија приватниот живот се цел на обиди на препукувања и политички инволвирања“ рече Катица Јанева, обвинителката во оставка, на денешната прес конферениција.

Јанева: Чиста сум, не само Бојан Јовановски, туку и други без да знам го злоупотребувале моето име и презиме

еМагазин - 23.07.2019

Најдоговорно тврдам дека на ниту еден начин, ниту свесно, ниту несвесно, ниту со сторување, ниту со несторување не сум ја злоупотребила должноста која во моментов се уште ја извршувам и јавно ги охрабрувам правосудните органи до крај да ги расчистат ...

Еве кај кого е пронајден вториот телефон на Катица Јанева

iPortal - 23.07.2019

Првиот човек на СЈО, Катица Јанева не го изгубила телефонот во Белград, туку го подарила на друго лица. Телефонот бил лоциран преку уникатниот ИМЕИ, а бил пронајден кај познаник на Јанева, а не како што таа тврдеше дека го изгубила во Белград.

Јанева: Не само Бојан Јовановски и други лица го злоупотребиле моето име

CivilMedia - 23.07.2019

„Одговорно тврдам дека ниту свесно ниту несвесно немам никаква одговорност за случајот „Рекет“. Моето име е злоупотребено од Бојан Јовановски, а имам сознанија дека и други лица го злоупотребуваат моето име, без јас да знам“, рече специјалната ...

(Видео) Јанева: Нити свесно, ниту несвесно сум ја злоупотребила функцијата

24Инфо - 23.07.2019

Првиот човек на СЈО, Кaтица Јанева на прес конференција рече дека не е вмешана во никаков криминал и дека во случајот „Рекет“ е намерно инволвирана за да и се наруши угледот. -Од почеток на мојот избор на прв човек на СЈО знаев дека јас и моето ...

Јанева тврди дека на никаков начин не е вмешана во „Рекет“

Опсервер - 23.07.2019

Најдоговорно тврдам дека на ниту еден начин, ниту свесно, ниту несвесно, ниту со сторување, ниту со несторување не сум ја злоупотребила должноста која во моментов се уште ја извршувам и јавно ги охрабрувам правосудните органи до крај да ги расчистат ...

„Изгубениот“ телефон на Јанева пронајден кај девојката на нејзиниот син

24Инфо - 23.07.2019

Телефонот кој специјалната обвинителка во оставка Катица Јанева наводно го изгубила бил пронајден кај девојката на нејзиниот син. Информацијата ја објавува порталот а1он повикувајќи се на извори од истрагата.

Телефонот на Јанева бил пронајден кај девојката на нејзиниот син

Скопје инфо - 23.07.2019

Телефонот кој специјалната обвинителка во оставка Катица Јанева наводно го изгубила, бил пронајден кај девојката на нејзиниот син. Информацијата ја објавува порталот а1он повикувајќи се на извори од истрагата.

ПРЕС КОНФЕРЕНЦИЈА НА КАТИЦА ЈАНЕВА: Ме озборуваат, јас и помагам на државата и на никаков начин не сум вмешана во ...

Денешен - 23.07.2019

Најодговорно тврдам дека на ниту еден начин, ниту свесно, ниту несвесно, ниту со сторување, ниту со несторување не сум ја злоупотребила должноста која во моментов се уште ја извршувам и јавно ги охрабрувам правосудните органи до крај да ги расчистат ...

Кажа што имаше и си замина: Јанева ги избегна новинарски прашања

Република - 23.07.2019

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, по една недела во која таа не беше достапна за јавноста, денеска се појави на прес-конференција на која се огради и негираше нејзина поврзаност со случајот „Рекет“ за кој беа привидени Бојан Јовановски ...

Јанева излезе со изјава пред јавноста: Некој се обидува да им нашетети на мојот углед и чест

Република - 23.07.2019

Специјалната обвинителка, Катица Јанева денес по една недела од случувањата за „Рекет” даде изјава пред јавност во која се извини зошто ја немало, и тврди дека не ја злоупотребила службената положба и овластување.

Катица Јанева сама пред новинарите, прочита дека е чиста!

CivilMedia - 23.07.2019

„Точно е дека се познаваме со Бојан Јовановски. Не сум криела дека мојот син работи во 1ТВ и дека на дневна основа комуницира со лицето кое е осомничено, но тоа не значи дека некој стекнал право да ја користи мојата службена должност за да остварува ...

Не само Боки 13, туку и други лица го злоупотребуваат моето име за изнуди

Република - 23.07.2019

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денес по една недела од случувањата за „Рекет” даде изјава пред јавност во која се извини зошто ја немало, и тврди дека не ја злоупотребила службената положба и овластување.

Телефонот на Јанева бил пронајден кај девојката на синот

PressingTV - 23.07.2019

Телефонот кој специјалната обвинителка во оставка Катица Јанева наводно го изгубила бил пронајден кај девојката на нејзиниот син. Информацијата ја објавува порталот а1он повикувајќи се на извори од истрагата.

Девојката на синот била лицето на кое Јанева го „подарила“ телефонот

Република - 23.07.2019

Телефонот кој специјалната обвинителка во оставка Катица Јанева наводно го изгубила бил пронајден кај нејзината потенцијална снаа, поточно девојката на син и, брифираат извори од истрагата.

Катица Јанева се појави во СЈО

Centar - 23.07.2019

Специјалната јавна обвинителка во оставка, Катица Јанева, денеска се појави во просториите на СЈО. Нема информации зошто Јанева дошла во СЈО. Таа од минатиот вторник беше на боледување, откако во понеделникот си даде оставка на функцијата.

Jанева: Не сум ја злоупотребувала должноста, Бојан Јовановски го злоупотребил моето име

Мета - 23.07.2019

Најодговорно тврдам дека не сум ја злоупотребувала должноста ниту свесно, ниту несвесно, ниту со сторување, ниту со несторување не сум ја злоупотребила должноста која во моментов сè уште ја извршувам.

Јанева тврди дека на никаков начин не е вмешана во „Рекет“

MTM - 23.07.2019

Најдоговорно тврдам дека на ниту еден начин, ниту свесно, ниту несвесно, ниту со сторување, ниту со несторување не сум ја злоупотребила должноста која во моментов се уште ја извршувам и јавно ги охрабрувам правосудните органи да ги расчистат сите ...

(Видео) Катица остана сама

24Инфо - 23.07.2019

Првиот човек на СЈО, Катица Јанева денеска за прв пат се појави во јавноста по обелоденување на аферата „Рекет“ и на прес конференција во просториите на обвинителството се огради од сите шпекулации за нејзината поврзност со случајот.

Катица Јанева дојде во СЈО

Тера - 23.07.2019

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, која даде оставка на функцијата, денеска се појави во просториите на Специјалното јавно обвинителство. Нема информации зошто Јанева дошла во СЈО.

Јанева на денешната прес-конференција во СЈО не одговараше на новинарски прашања

еМагазин - 23.07.2019

Специјалната обвинителка во оставка, Катица Јанева, која конечно се појави во јавноста откако поднесе оставка, на денешната прес-конференција во просториите на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) не одговараше на новинарски прашања.

Јанева негира било каква поврзаност со случајот „Рекет“

Н.Македонија - 23.07.2019

Специјалната обвинителка Катица Јанева денес за првпат и се обрати на јавноста, по нејзината најавена оставка од позицијата прв човек на Специјалното јавно обвинителство. Во врска со мојата наводна вмешаност во случајот „Рекет“ најодговорно тврдам ...

Катица Јанева се појави во СЈО

Н.Македонија - 23.07.2019

Шефицата на специјалното јавно обвинителство во оставка, Катица Јанева, денеска се појави во просториите на СЈО. Таа на работа стигна со службено возило, а влезе низ гаражата, објави „Макфакс“.

Катица Јанева денеска ќе се појави пред јавноста за случајот „Рекет“

Н.Македонија - 23.07.2019

По една недела избегнување на јавноста, шефицата на СЈО во оставка, Катица Јанева денеска ќе одржи прес-конференција каде ќе треба да каже дали е вмешана во случајот „Рекет“, каде осомничени се Боки 13 и Зоки Кичеец, објави „Макфакс“.

Јанева избега од новинарите и ги засили шпекулациите за инволвираност во „Рекет“ (ВИДЕО)

Expres - 23.07.2019

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева избега од новинарите по изјавата што ја даде во СЈО и со тоа ги засили шпекулациите дека е инволвирана во случајот Рекет во кој две лица се во затвор а од неа беше одземен телефон.

БИНГО: Сестрата на девојката на синот на Катица Јанева го криела изгубениот телефон!

Магазин - 23.07.2019

Сестрата на девојката на синот на Катица Јанева го криела наводно изгубениот телефон, пишува Телма. Додека синот на Катица Јанева, Лазар тврдеше дека мајка му телефонот си го изгубила во Белград, според неофицијални информации телефонот е пронајден ...

Јанева: Некој свесно сакаше да го растури СЈО – Има ли случај без Катица?

1tv - 23.07.2019

„Од моментот на мојот избор за СЈО мојот професионална биогрифија приватниот живот се цел на обиди на препукувања и политички инволвирања“ рече Катица Јанева, обвинителката во оставка, на денешната прес конферениција.

ВИДЕО: Село гори, Катица се чешла (ремикс)

Скопје1 - 23.07.2019

По објавата дека Катица Јанева додека користи боледување, оди по фризерски салони за да се разубави, на социјалните мрежи има низа од негативни коментари. Додека сите се прашуваат што ќе биде со СЈО и со предметите кои ги отвори, Јанева се крие од ...

Траорна атмосфера во СЈО, Јанева го прекина боледувањето, отишла на работа

Expres - 23.07.2019

Специјалната обвинителка во оставка, Катица Јанева, денеска дошла на работното место во СЈО, откако во минатиот понеделник поднесе оставка а во вторникот отвори боледување. Извори во СЈО не знаат дали Јанева ќе даде изјава за медиумите кои веќе се ...