TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

301 американски војник убиен во Авганистан

Р.С.Европа - 06.12.2009

Силите на НАТО во Авганистан соопштија денеска дека во текот на оваа година во земјата се убиени 301 американски војник. Вчера еден војник од меѓународните сили на НАТО животот го загубил во експлозија на рачна бомба, која била поставена ...

Турција нема да праќа војници во Авганистан

Р.С.Европа - 06.12.2009

Турскиот премиер Реџеп Тајир Ердоган, пред неговата официјална посета на Америка, соопшти денеска дека Турција нема да испраќа нови војници во Авганистан, но дека е готова да ја обучува авганистанската полиција и војска.

Гејтс-преговорите со Талибанците ќе ја стопираат мисијата во Авганистан

Р.С.Европа - 06.12.2009

Амриканскиот секретар за одбрана Роберт Гејтс соопшти дека преговорите со лидерите на Талибанците ќе бараат стопирање на активностите против бунтовниците на авганистанското бојно поле.

Хрватска се противи на воениот ангажман во Авганистан

Телма - 06.12.2009

Хрватскиот претседател Стјепан Месиќ изјави дека Хрватска во моментов не може да испрати дополнителни војници во Авганистан, јавија хрватските медиуми.

Хрватска нема да испрати дополнителни војници во Авганистан

Алсат-М - 06.12.2009

Хрватскиот претседател Стјепан Месиќ изјави дека Хрватска во моментов не може да испрати дополнителни војници во Авганистан, јавија хрватските медиуми.

Во Авганистан загинати 301 американски војник

Форум - 06.12.2009

Силите на НАТО во недела објавија дека од почетокот на годината досега загинале 301 американски војник (Associated Press) Во саботата американски војник од мисијата ИСАФ загина од експлозија на рачно направна експлозивна направа поставен ...

Турција нема да испраќа уште војници во Авганистан

Форум - 06.12.2009

Премиерот Ердоган во недела ја исклучи можноста за испраќање дополнителен број војници во Авганистам но рекол дека неговата земја би учествувала во обуката на авганситанските војници и полицајци, пренесоа агенциите Турскиот премиер Реџеп ...

Турција нема да испраќа дополнителни воени сили во Авганистан

Алсат-М - 06.12.2009

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган изјави денеска дека Турција нема да испраќа дополнителни воени сили во Авганистан, но изрази подготвеност неговата земја да земе учество во обучувањето на авганистанската војска и полиција.

Французите против испраќање на дополнителни војници во Авганистан

Макфакс - 06.12.2009

Повеќе од 80% од Французите не се согласуваат со идејата за испраќање на дополнителни контигенти војници во Авганистан. Ова го покажуваат резултатите од последната анкета направена од Институтот Ифоп.

Хрватска и Турција нема да испратат дополнителни војници во Авганистан

Макфакс - 06.12.2009

Хрватскиот претседател Стјепан Месиќ изјави дека Хрватска во моментов не може да испрати дополнителни војници во Авганистан, јавија хрватските медиуми.

Дополнителните војници во Авганистан со поризична мисија од останатите мировници

А1 - 05.12.2009

79-те дополнителни војници ќе имаат за еден степен поризична мисија од останатите македонски мировници во Авганистан. Тие заедно со американците ќе имаат задача да ги обучуваат авганистанските војници и полицајци.

Војниците во Авганистан во офанзива

Р.С.Европа - 05.12.2009

Американските, Британските и Авганистанските трупи навлегле подлабоко во јужниот дел на Авганистан на вториот ден од офанзивата против Талибанците.

НАТО сојузниците испраќаат уште 7.000 војници во Авганистан

Вест - 05.12.2009

БРИСЕЛ, 5 декември (Ројтерс) - Дваесет и пет сојузнички земји на НАТО вчера се заветуваа да испратат уште 7.000 војници во Авганистан, во знак на поддршка на новата воена стратегија на претседателот на САД Барак Обама, и да се засилат ...

САД незадоволни од сојузничката поддршка

Телма - 05.12.2009

Американскиот Стејт департмент соопшти дека САД од сојузниците очекуваат испраќање на уште неколку илјади војници во мисијата во Авганистан, освен досега ветените седум илјади.

НАТО сојузниците ќе испратат 7.000 војници во Авганистан

Алсат-М - 05.12.2009

Македонија е една од 25-те земји која се ангажира за испраќање на дополнителни трупи во Авганистан во текот на 2010-та година како поддршка за веќе постоечките и најавените дополнителни американски сили.

Унгарија со уште 200 војници во Авганистан

Форум - 05.12.2009

Унгарскиот премиер во петок навечер на средбата со американскиот заменик-претседател Џозеф Бајден во Белата куќа ветил дека ќе испрати дополнителни 200 војници во мисијата во Авганистан Премиерот Горон Бајнаи изјавил дека Унгарија како ...

Албанија ќе испрати нови 85 војници во Авганистан

Форум - 05.12.2009

Албанија одлучи да учествува со нови 85 војници во Авганистан, јави дописникот на Макфакс Премиерот Сали Бериша информираше дека Албанија дава целосна поддршка на барањето на американскиот претседател Барак Обама за зголемување на трупите ...

Сојузниците на САД ветија уште 7.000 војници во Авганистан

Н.Македонија - 05.12.2009

Ова е наша војна и мораме заедно да ја завршиме. Бараме од сојузниците да ни се придружат. Само заедно можеме да успееме,им порача американската државна секретарка Хилари Клинтон на шефовите на дипломатиите на НАТО во Брисел Членките на ...

Унгарија вети дополнителни 200 војници во мисијата во Авганистан

Сител - 05.12.2009

Унгарскиот премиер Гордон Бајнаи синоќа на средбата со американскиот заменик-претседател Џо Бајден во Белата куќа вети оти неговата земја ќе испрати дополнителни 200 војници во мисијата во Авганистан.

Албанија ќе испрати нови 85 војници во Авганистан

Макфакс - 05.12.2009

Албанија одлучи да учествува со нови 85 војници во Авганистан, јави дописникот на Макфакс. Премиерот Сали Бериша информираше дека Албанија дава целосна поддршка на барањето на американскиот претседател Барак Обама за зголемување на трупите ...

НАТО се усогласува за поддршка на планот на Обама

А1 - 04.12.2009

Министрите за надворешни работи на земјите членки на НАТО се сретнаа во штабот на Алијансата во Брисел на разговор за новиот план на американскиот претседател Барак Обама за војната во Авганистан.

Нови војници од НАТО за Авганистан

BBC - 04.12.2009

Генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмунсен рече дека 25-те земји членки ќе обезбедат околу седум илјади нови војници за мисијата во Авганистан, предводена од Американците. Тој додаде дека ќе следат уште повеќе.

Сојузниците ќе го послушаат Обама

Deutsche Welle - 04.12.2009

Продолжува средбата на министрите за надворешни работи на НАТО. Шефот на Стејт департментот, Хилари Клинтон е уверена дека сојузниците ќе му излезат пресрет на барањето на Обама за дополнителни војници во Авганистан.

Златната средина е најлоша алтернатива

Deutsche Welle - 04.12.2009

Во Авганистан догодина ќе бидат испратени уште 30.000 војници, чие повлекување ќе почне една година подоцна. Со ова, Обама сакаше да им угоди на сите, но дали успеа да ја најде златната средина? Барак Обама е човек кој прави компромиси.

Солидарност на дело

Deutsche Welle - 04.12.2009

НАТО и земјите партнери во коалицијата за Авганистан ќе се обидат да остварат пробив во повеќегодишната борба против талибанците преку големо засилување на мисијата ИСАФ. Сојузниците ветија дополнителни 7.000 војници.

НАТО ја дефинира стратегијата во Авганистан

Р.С.Европа - 04.12.2009

Министрите за надворешни работи на НАТО денеска во Брисел се очекува да расправаат за стратегијата против талибанците и Ал каеда во Авганистан. Состанокот се одржува откако американскиот претседател Барак Обама објави дека ќе испрати ...

Свет - Авганистан не може да се освои

Време - 04.12.2009

Историјата се повторува во земјата која последниве неколку векови речиси и не излегува од воена состојба, додека САД и нивните сојузници се повеќе се заглавуваат во војната што не може да се добие, тврди еден од поранешните команданти на ...

НАТО ќе испрати уште 7 илјади војници во Авганистан

Р.С.Европа - 04.12.2009

Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен денеска во Брисел изјави дека 25 членки на Алијансата ќе испратат над 7 илјади дополнителни сили во Авганистан.

Клинтон - заедно да ја завршиме војната во Авганистан

Р.С.Европа - 04.12.2009

Земјите членки на НАТО досега понудија 7 илјади војници за борба против талибанците во Авганистан а ке има и повеке, изјави генералниот секретар Андерс Фог Расмунсен по денешниот состанок во Брисел со шефовите на дипломатиите на Алијансата.

Сојузничка офанзива во Авганистан

Р.С.Европа - 04.12.2009

Повеќе од илјада странски војници, вклучувајќи и американски маринци, започнале офанзива против талибанските милитанти во јужен Авганистан. Американски воен претставник соопшти дека операцијата почнала со пресечување на комуникациите за ...

САД нема наскоро да заминат од Авганистан

Р.С.Европа - 04.12.2009

Соединетите држави немаат намера наскоро да го напуштат Авганистан. Ова денеска во Вашингтон го изјави советникот за национална безбедност Џејмс Џонс, прецизирајќи дека тоа нема да се случи пред 2011 година.

Италија со уште 1.000 војници го зголемува контингентот

Утрински - 04.12.2009

РИМ - Најновите информации покажуваат дека Италија ќе испрати дополнителни 1.000 војници во Авганистан. Потегот дојде два дена откако американскиот претседател Барак Обама обелодени дека САД испраќаат уште 30.000 војници во Авганистан да ...

Обама се навлече на војната во Авганистан

Утрински - 04.12.2009

Американскиот претседател Барак Обама, сепак, не успеа да издржи на притисоците и донесе одлука за испраќање нови 30.000 војници во Авганистан. Оваа одлука заедно со очекувањата земјите од Алијансата да му помогнат со испраќање свои ...

Повеќе војници во Авганистан

Утрински - 04.12.2009

Македонскиот парламент вчера едногласно со 60 гласа „за“, без ниту еден против и без воздржан, ја донесе одлуката за испраќање нова поголема група припадници на АРМ во мисијата во Авганистан.

Сојузниците солидарни со САД

Телма - 04.12.2009

Сојузниците на САД во Авганистан, понудија 7000 војници, на помош во битката со талибанците, рече генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен „Најмалку 25 држави ќе испратат уште сили во мисијата во 2010 г.

Италија во Авганистан ќе испрати уште илјади војници

Форум - 04.12.2009

Италијанската влада во четврток одобрила испраќање на дополнителни илјада војници во Авганистан во 2010 г., соопштија министрите за одбрана и надворешни работи „Сега се создадени услови за зголемување на бројката италијански војници за ...

САД почнаа голема воена операција во Авганистан, сојузниците праќаат засилувања

Алсат-М - 04.12.2009

Американските маринци и авганистански војници утрово започнаа голема воена офанзива во северниот дел на проблематичната провинција Хелманд на југот на Авганистан јавуваат светските агенции.

НАТО испраќа уште 7.000 војници во Авганистан

Дневник - 04.12.2009

Нема сребрени куршуми, ниту волшебно решение, ќе треба време, заложби и трпение за да ја постигнеме нашата заедничка цел, изјави Расмусен Дваесет и пет членки на НАТО вчера ветија дека ќе испратат вкупно околу 7.000 нови војници во ...

Расмунсен: Ако го следат примерот на САД сојузниците ќе имаат успех во Авганистан

Кирилица - 04.12.2009

Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен денеска изјави дека сојузниците ќе успеат да го стабилизираат Авганистан, но само ако одговорат на повикот на американскиот претседател Барак Обама за испраќање уште војници, пренесоа ...

Расмунсен: Успехот во Авганистан зависи од бројот на меѓународните војници

Канал5 - 04.12.2009

Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен денеска изјави дека сојузниците ќе успеат да го стабилизираат Авганистан, но само ако одговорат на повикот на американскиот претседател Барак Обама за испраќање уште војници, пренесоа ...

Сојузниците понудија 7.000 војници за Авганистан

МРТ - 04.12.2009

Сојузниците на САД во Авганистан, понудија 7000 војници, на помош во битката со талибанците, рече генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен. „Најмалку 25 држави ќе испратат уште сили во мисијата во 2010 г.

Дополнителни 7.000 војници испраќаат членките на НАТО во Авганистан

Нетпрес - 04.12.2009

Членките на НАТО ќе испратат најмалку 7.000 дополнителни војници за поддршка на војната во Авганистан под водство на САД, информирал денеска генералниот секретар на воената алијанса Андерс Фог Расмусен.

Сојузниците понудија 7.000 војници за Авганистан

Макфакс - 04.12.2009

Сојузниците на САД во Авганистан, понудија 7000 војници, на помош во битката со талибанците, рече генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен „Најмалку 25 држави ќе испратат уште сили во мисијата во 2010 г.

НАТО ќе има вкупно 140.000 војници во Авганистан

Inpress - 04.12.2009

Вашингтон/Скопје, 4. декември (ИНПРЕС) Портпаролот на НАТО Џејмс Апатурај за новинарите изјави дека членките покажале јасна определба за поддршка на претседателот Обама со новата стратегија во Авганистан, и тоа не само на зборови.

Распит во Американскиот конгрес за стратегијата во Авганистан

Inpress - 04.12.2009

Вашингтон/Скопје, 4. декември (ИНПРЕС) На распит во Сенатската комисија за односи со странство за новата стратегија на владата на претседателот Барак Обама за Авганистан, сведочеа државната секретарка Хилари Клинтон, секретарот за одбрана ...

Гејтс: САД може да не се повлечат брзо од Авганистан

А1 - 03.12.2009

Не минаа ни 24 часа откако американскиот претседател Барак Обама најави повлекување на американските трупи од Авганистан од јули 2011 година, а секретарот за одбрана Роберт Гејтс излезе со негација дека повлекувањето можеби нема да почне ...

Нови 79 Македонци мировници во Авганистан

А1 - 03.12.2009

Собранието денеска во рамки на 83. седница ја донесе одлуката за испраќање единица на Армијата на Република Македонија за учество во мировна операција во Авганистан.

САД бараат НАТО поддршка во Авганистан

BBC - 03.12.2009

Откако претседателот Обама ги започна напорите да ги убеди американските политичари да ја поддржат неговата стратегија за Авганистан, високи претставници сега целат врз поддршката во странство.

„Ова не е само американска војна“

Deutsche Welle - 03.12.2009

Во Брисел почнува дводневната средба на министрите за надворешни работи на 28-те земји членки на НАТО. Се очекува централната тема на состанкот да биде засилувањето на ИСАФ-трупите во Авганистан.

Како да се победат Талибанците?!

Deutsche Welle - 03.12.2009

Oдлуката на САД да испратат нов контингент војници во Авганистан за војна против Талибанците, од локалните жители не се оценува како позитивна. Тие не очекуваат дека сојузничките сили ќе успеат да ги поразат Талибанците Повеќе војници ќе ...

Единица на АРМ оди во Авганистан

Deutsche Welle - 03.12.2009

Македонскиот парламент донесе одлука за испраќање единица на македонската армија за учество во мировна операција во Авганистан. Со одлуката се предвидува испраќање на 79 Македонци мировници во Авганистан, од кои 32 од ренџерскиот баталјон, ...

За повлекување од Авганистан одлука во идната година

Р.С.Европа - 03.12.2009

Неколкумина американски државни службеници потврдија дека не се планира повлекување на американските оружени сили од Авганистан во следните 11 месеци.

Иран ги помага талибанците, но незначително, изјави Гејтс

Р.С.Европа - 03.12.2009

Американскиот секретар за одбрана Роберт Гејтс изјави дека Иран ги помага талибанците во Авганистан, но оти таа помош е мала и незначителна. Во обраќањето во воениот комитет во Сенатот, Гејтс оцени дека Иран се воздржува од помасовна ...

Италија со дополнителни војници во Авганистан?

Р.С.Европа - 03.12.2009

Италија, во наредната година, ќе испрати околу илјада дополнителни војници во Авганистан, јавија италијанските медиуми. Инаку, во интервју за Кориере Дела Сера, италијанскиот министер за одбрана Ингазио Ла Руса изјави дека таквите ...

Свет - Авганистан не е втор Виетнам

Време - 03.12.2009

Претседателот на САД, Барак Обама, вчера и официјално ја објави долгоочекуваната стратегија за Авганистан, која треба да донесе победа во битката со талибанците и стабилизација на безбедносната состојба во земјата.

Македонија ги зголемува трупите во Авганистан

Р.С.Европа - 03.12.2009

79 војници во февруари заминуваат во Авганистан. Според познавачите ова ќе го зголеми рејтингот на Македонија во НАТО. Седумдесет и деветмина војници од Македонија идната година ќе заминат на мисија во Авганистан.

Обама ќе испрати уште 30 илјади војници Авганистан

Вест - 03.12.2009

Целта на стратегијата претставена пред питомците на академијата Вест поинт е да се забрза предавањето на контролата на безбедноста на авганистанските сили и САД да се повлечат од Авганистан во јули 2011 ВЕСТ ПОИНТ, 3 декември (АП) - ...

Авганистанците не се радуваат за новите американски војници

Утрински - 03.12.2009

КАБУЛ - Дополнителни 30.000 американски војници за Авганистан? Есматула само ги крена рамениците. „Дури и ако ја донесат цела Америка нема да бидат во можност да го стабилизираат Авганистан“, изјави еден млад градежен работник вчера ...

Нова стратегија за повеќе мировници во Авганистан

Утрински - 03.12.2009

По објавувањето на новиот стратегиски концепт за справувањето со војната во Авганистан, шефот на македонската држава Ѓорге Иванов испрати писмо до американскиот претседател Барак Обама во кое тој ја изразува силната поддршка за ...

Македонија повторно испраќа војници во Авганистан

Телма - 03.12.2009

Собранието денеска ја донесе одлуката за испраќање единица на Армијата на Република Македонија за учество во операциите во Авганистан. Со одлуката се предвидува испраќање на 79 Македонци мировници во Авганистан од кои 32 од ренџерскиот ...

Иванов до Обама: Остануваме со вас во Авганистан

Дневник - 03.12.2009

Република Македонија од првите денови ги покажа својата солидарност и приврзаност кон заедничката мисија во Авганистан и земјава ќе остане со вас до исполнувањето на крајната цел, се вели во писмото што шефот на македонската држава Ѓорге ...

НАТО ќе го натфрли барањето на Обама?

Дневник - 03.12.2009

Генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен, изрази надеж дека сојузниците на САД ќе обезбедат најмалку 5.000 војници за Авганистан, па и можеби неколку илјади повеќе, како реакција на повикот на американскиот претседател Барак Обама ...

Писмо од Иванов до Обама за Авганистан

Н.Македонија - 03.12.2009

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, испрати писмо до американскиот претседател Барак Обама по повод објавувањето на новата стратегија за Авганистан, соопшти претседателскиот кабинет - Сакам да знаете дека Република ...

Обама ќе ги повлече САД од Авганистан за 18 месеци

Н.Македонија - 03.12.2009

Обама испраќа уште 30.000 војници во Авганистан, но првпат објави оти ќе ги повлече силите на САД за 18 месеци. На неговата нова стратегија реагираа Талибанците, кои се заканија со уште пожестоки борби Американскиот претседател Барак Обама ...

Македонија праќа уште 79 војници во Авганистан

Алсат-М - 03.12.2009

Македонија го зголеми учеството во Авганистан со 79 нови војници. Одлуката за дополнителен контингент денеска ја донесе Собранието, а војниците ќе заминат на должност во февруари и заедно со американските припадници од Националната гарда ...

Рим испраќа уште илјада војници во Авганистан

Дневник - 03.12.2009

Конечната големина на засилувањето ќе биде одредена на претстојната средба на шефовите на дипломатиите на Италија и на САД Италија ќе испрати уште околу 1.000 војници во Авганистан, како одговор на новата воена стратегија, која ја најави ...

Сојузниците за испраќањето дополнителни сили во Авганистан

МРТ - 03.12.2009

Генералниот секретар на НАТО Андрес Фог Расмусен изрази уверување дека и другите членки на Алијансата значително ќе го зголемат своето присуство во Авганистан, откако САД најави дека ќе упатува дополнителни 30 илјади војници.

Клинтон : САД се уште загрижена за корупцијата во Авганистан

Кирилица - 03.12.2009

Ниту 30 илјади нови војници во Авганистан нема да ја смират администрацијата на Обама Државната секретарка на САД, Хилари Клинтон вчера изјави дека тие ќе продолжат „сериозно да се грижат“ за обвинувањата за корупција во владата на ...

Италија ќе испрати уште 500 до 1.500 војници во Авганистан во 2010

Кирилица - 03.12.2009

Италија ќе испрати во Авганистан уште 500 до 1.500 војници во 2010 година во поддршка на новата американска стратегија, изјави извор од Министерството за одбрана Се уште ја разгледуваме бројноста на војниците, чиј број ќе биде меѓу 500 и ...

Собранието донесе одлука за испраќање единица на АРМ во Авганистан

Сител - 03.12.2009

Собранието денеска во рамки на 83. седница ја донесе одлуката за испраќање единица на Армијата на Република Македонија за учество во мировна операција во Авганистан.

Собранието донесе одлука за испраќање единица на АРМ во Авганистан

Кирилица - 03.12.2009

Собранието денеска во рамки на 83. седница ја донесе одлуката за испраќање единица на Армијата на Република Македонија за учество во мировна операција во Авганистан Со одлуката се предвидува испраќање на 79 Македонци мировници во ...

Турција е подготвена под одредени услови да испрати воена поддршка во Авганистан

Кирилица - 03.12.2009

Турција е подготвена да испрати воена поддршка во Авганистан, доколку сите останати земји-членки на НАТО го сторат истото, изјави денеска во Брисел турскиот државен министер и главен преговарач со Европската унија Егемен Багаш - Откако ...

Гејтс ја потпиша одлуката за испраќање американски војници во Авганистан

Сител - 03.12.2009

Американскиот министер за одбрана Роберт Гејтс ја потпиша одлуката за испраќање дополнителни 30 илјадни војници во Авганистан, чие распоредување, според него, ќе заврши до крајот на август или почетокот на септември.

Нови 70 војници во Авганистан

Вечер - 03.12.2009

Собранието ја донесе одлуката за испраќање единица на Армијата на Република Македонија за учество во мировна операција во Авганистан. Со одлуката се предвидува испраќање на нови 79 Македонци мировници во Авганистан од кои 32 од ренџерскиот ...

Поддршка за новата стратегија на Обама - од Москва до ОН

Inpress - 03.12.2009

Њујорк, 3. декември (ИНПРЕС) Официјална Москва, меѓу првите, ја поздрави новата стратегија на Барак Обама во Авганистан. Поддршка искажаа скоро сите сојузници на САД, особено од зем јите членки на НАТО, како и земјите - партнери што имаат ...

Стратегијата на Обама - надвор поддршка, дома скептицизам

Inpress - 03.12.2009

Вашингтон, 3. декември (ИНПРЕС) Новата стратегијата на американскиот претседател Барак Обама, различно е доживеана во светот. Се добива впечатокот дека е многу посилно поддржана надвор, од сојузниците и партнерите, отколку дома, во САД, ...

Генерал Громов - Руската лекција за Авганистан да ја научат и други земји

Inpress - 03.12.2009

Вашингтон/Скопје, 3. декември (ИНПРЕС) И додека официјална Москва даде поддршка на новата стратегија на американскиот претседател Обама за Авганистан, пензионираниот генерал Борис Громов, последниот командант на советската армија во ...

САД од НАТО - сојузниците очекува до 10 илјади нови војници за Авганистан

Inpress - 03.12.2009

Вашингтон/Скопје,3. декември (ИНПРЕС) САД се надеваат дека членките на НАТО ќе дадат до 10.000 нови војници за Авганистан, споредено со 30.000 дополнителни трупи што претседателот Барак Обама ги соопшти во вторникот.

Американските законодавци со мешани реакции за новата авганистанска стратегија

Inpress - 03.12.2009

Вашингтон/Скопје, 3. декември (ИНПРЕС) Американските законодавци по новата авганистанска стратегија на претседателот Обама имаат поделени мислења, а некои членови, вклучувајќи и припадници од партијата на самиот претседател, изразија ...

САД ги збиваат редовите на сојузниците

Inpress - 03.12.2009

Вашингтон, 3. декември (ИНПРЕС) Во САД и кај републиканците и кај демократите на Обама, се води полемика околу корумпираноста на власта во Авганистан.

Обама ја објави стратегијата за Авганистан

А1 - 02.12.2009

Изјавувајќи „Нашата безбедност е во прашање“, американскиот претседател Барак Обама нареди распоредување на 30 илјади дополнителни војници во Авганистан, со што речиси тројно порасна контингентот што го наследи со претседателската функција.

Реакции во САД за одлуката на Обама

А1 - 02.12.2009

Одлуката на американскиот претседател за испраќање 30.000 војници во Авганистан предизвика различни реакции во јавноста во Америка. Ведран Андоновски од Гласот на Америка на македонски јазик ги пренесува коментарите за ова.

Нова стратегија на САД за Авганистан

BBC - 02.12.2009

Откако американскиот претседател Барак Обама ја објави новата стратегија за завршување на војната во Авганистан, стигнуваат рекции од различни страни.

Стратегијата на Обама - уште војници

Deutsche Welle - 02.12.2009

Американскиот претседател Барак Обама најави испраќање нови војници во Авганистан. Сегашната ситуација во земјата е неодржлива, порача Обама во говорот во воената академија „Вест поинт“.

Полска ќе испрати засилување во Авганистан

Р.С.Европа - 02.12.2009

Полска ќе испрати воено засилување во Авганистан по барање на НАТО и на американскиот претседател Барак Обама, изјави полскиот премиер Доналд Туск за полска приватна телевизија.

Во Авганистан дополнителни 30 илјади американски војници

Р.С.Европа - 02.12.2009

Американскиот претседател Барак Обама денеска објави дека во Авганистан ќе бидат пратени како засилување уште 30 илјади американски војници. Очекуваното засилување ќе го зголеми бројот на 100 илјади американски војници во борбите против ...

Расмунсен: НАТО да испрати уште 5000 војници во Авганистан

Р.С.Европа - 02.12.2009

Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмуссен изјави дека очекува земјите членки на Алијансата да обезбедат најмалку уште 5.000 војници за Авганистан.

Стратегија за Авганистан

Р.С.Европа - 02.12.2009

Мнозинството Американци не сакаат ескалација на војната, и Обама се обиде да ги убеди дека неговата стратегија е вистинскиот начин да се постигне успех, јавува Ендрју Тули од Вашингтон.

Свет - Авганистан жежок костен за Обама

Време - 02.12.2009

Новата стратегија за Авганистан и одлуката на американскиот претседател Барак Обама да испрати дополнителни трупи во Авганистан се одлучувачки момент на надворешната политика на САД, сметаат повеќе американски експерти и аналитичари.

Франција и Германија без одлука за дополнители сили во Авганистан

Р.С.Европа - 02.12.2009

Франција и Германија ја подржаа американската стратегија за Авганистан, но како што изјавија Претседателот Никола Саркози и Канцеларот Ангела Меркел, двете земји ќе почекаат до Лондонската конференција за да решат дали ќе пратат ...

Клинтон бара подршка од НАТО за Авганистан

Р.С.Европа - 02.12.2009

Американскиот секретар Хилари Клинтон денеска соопшти дека ќе отпатува за Брисел во четврток за да побара од НАТО поголема подршка за војници, тренери и ресури за во Авганистан.

Американските војници за три недели во Авганистан

Р.С.Европа - 02.12.2009

Американскиот секретар за одбрана Роберт Гејтс соопшти дека првата трупа на војници од планираните 30 000 илјади, кои треба да се испратат за Авганистан ќе пристигне таму за две до три недели.

Иванов му изрази подршка на Обама за Авганистан

Р.С.Европа - 02.12.2009

Претседателот на Република Македонија, Ѓорѓе Иванов му испратил писмо на американскиот претседател Барак Обама по повод објавувањето на новата стратегија на САД за Авганистан, соопштуваат од претседателскиот кабинет.

Оба­ма, се­пак, ќе ис­пра­ти ма­рин­ци во Ав­га­нис­тан

Вест - 02.12.2009

Се очекува да се ангажира најмалку една група маринци во рок од две до три недели од соопштението на Обама, која ќе стигне во Авганистан најдоцна до Божик, а дополнителни ангажмани ќе се случат на почетокот на 2010 година.

Обама даде зелено светло за 30.000 војници во Авганистан

Утрински - 02.12.2009

ВАШИНГТОН - Претседателот Обама издаде наредба за испраќање дополнителни 30.000 американски војници во Авганистан, додека се подготвуваше за вчерашното обраќање до нацијата за да и' го објасни она што е можеби една од најдефинирачките ...

Новата стратегија - нови 30 илјади војници

Телма - 02.12.2009

Американскиот претседател Барак Обама објави упатување на дополнителни 30 илјади војници во Авганистан, заедно со плановите за повлекување на засилувањето за 18 месеци.

Обама испраќа 34.000 војници во Авганистан

Дневник - 02.12.2009

Според првите реакции и анализи, малку е веројатно дека европските сојузници во целост ќе го задоволат барањето на Белата куќа за испраќање воени засилувања САД испраќаат уште 34.000 војници во Авганистан и бараат од сојузниците да ...

Обама испраќа дополнителни 30.000 војници во Авганистан

Алсат-М - 02.12.2009

Претседателот на САД Барак Обама соопшти денеска дека во првата половина на 2010 година ќе испрати дополнителни 30.000 војници во Авганистан, со што вкупниот број на американските војници во земјата ќе достигне 100.000 лица.

НАТО земјите задоволни од одлуката на Обама, за Иран „ништо ново“

Алсат-М - 02.12.2009

Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен изјави дека очекува сојузниците да обезбедат најмалку 5.000 војници за Авганистан, а веројатно неколку илјади повеќе, откако претседателот на САД Барак Обама соопшти за големо зголемување на ...

Реакции по повод новата американска стратегија за Авганистан објавена од Барак Обама

Алфа - 02.12.2009

Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен изјави дека очекува сојузниците да обезбедат најмалку 5.000 војници за Авганистан, а веројатно неколку илјади повеќе, откако претседателот на САД Барак Обама соопшти за големо зголемување на ...

ЕУ подготвена за тесна соработка со САД за Авганстан

Форум - 02.12.2009

Европската унија е подготвена тесно да соработува со САД и другите земји од меѓународната заедница за да ги надмине предизвиците во Авганистан, соопшти денеска во коминике шведското претседателство со ЕУ „Европската Унија го поздравува ...

Обама: Авганистан не е загубен

Форум - 02.12.2009

Американскиот претседател Барак Обама ја објави новата стратегија на САД за Авганистан, која предвидува зарзано испраќање на дополнително зајакнување од околу 30.000 војници Во своето обраќање до нацијата од воената академија Вест Поинт, ...

НАТО ја зголемува бројката војници за постепена транзиција

Форум - 02.12.2009

Зголемувањето на бројката странски војници во Авганистан ќе му овозможи на НАТО постепено пренесување на обврската врз авганистанските безбедносни сили следната година во 10 до 15 подрачја, објави НАТО Челникот на НАТО Андрес Фог Расмунсен ...

Барак Обама ја објави американската стратегија за Авганистан

Кирилица - 02.12.2009

Претседателот на САД Барак Обама соопшти денеска дека во првата половина на 2010 година ќе испрати дополнителни 30.000 војници во Авганистан, со што вкупниот број на американските војници во земјата ќе достигне 100.000 лица Во обраќање во ...

Реакции по повод новата американска стратегија за Авганистан

Кирилица - 02.12.2009

Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен изјави дека очекува сојузниците да обезбедат најмалку 5.000 војници за Авганистан, а веројатно неколку илјади повеќе, откако претседателот на САД Барак Обама соопшти за големо зголемување на ...

ЕУ е подготвена тесно да соработува со САД за Авганстан

Сител - 02.12.2009

Европската унија е подготвена тесно да соработува со САД и другите земји од меѓународната заедница за да ги надмине предизвиците во Авганистан, соопшти денеска во коминике шведското претседателство со ЕУ.

Полска може да испрати уште 600 војници во Авганистан

Кирилица - 02.12.2009

Полската Влада може да испрати уште 600 војници за мисијата на НАТО во Авганистан, но тоа не може да се случи без одобрување на претседателот - Владата може да испрати уште 600 војници, но за тоа постои процедура која треба да се почитува, ...

ЕУ е подготвена тесно да соработува со САД за Авганстан

Кирилица - 02.12.2009

Европската унија е подготвена тесно да соработува со САД и другите земји од меѓународната заедница за да ги надмине предизвиците во Авганистан, соопшти денеска во коминике шведското претседателство со ЕУ -ЕУ го поздравува ставот на Барак ...

Барак Обама ја објави американската стратегија за Авганистан

МРТ - 02.12.2009

Претседателот на САД Барак Обама соопшти денеска дека во првата половина на 2010 година ќе испрати дополнителни 30.000 војници во Авганистан, со што вкупниот број на американските војници во земјата ќе достигне 100.000 лица.

Барак Обама ја објави американската стратегија за Авганистан

Сител - 02.12.2009

Претседателот на САД Барак Обама соопшти денеска дека во првата половина на 2010 година ќе испрати дополнителни 30.000 војници во Авганистан, со што вкупниот број на американските војници во земјата ќе достигне 100.000 лица.

Писмо од Иванов до Обама по повод стратегијата за Авганистан

Кирилица - 02.12.2009

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов испрати писмо до Претседателот на Соединетите Американски Држави Барак Обама по повод објавувањето на новата стратегија за Авганистан, соопшти претседателскиот кабинет “Сакам да знаете ...

Писмо од претседателот Иванов до Обама

Сител - 02.12.2009

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов испрати писмо до Претседателот на Соединетите Американски Држави Барак Обама по повод објавувањето на новата стратегија за Авганистан, соопшти претседателскиот кабинет.

Русија и ОН ја поздравија новата стратегија на Обама за Авганистан

Сител - 02.12.2009

Руските власти вечерва соопштија дека имаат генерално позитивен став во однос на новата стратегија на американскиот претседател Барак Обама за Авганистан.

Обама испраќа 30.000 војници во Авганистан

Вечер - 02.12.2009

Претседателот на САД Барак Обама соопшти дека во првата половина на 2010 година ќе испрати дополнителни 30.000 војници во Авганистан, со што вкупниот број на американските војници во земјата ќе достигне 100.000 лица.

ВИДЕО: Обама праќа уште 30.000 војници во Авганистан

Нетпрес - 02.12.2009

Американскиот претседател Барак Обама, објави дека САД ќе испратат во Авганистан уште 30.000 војници, но истовремено најави и почеток на повлекувањето на американските воени сили од аваа азиска земја, за 18 месеци.

САД се надеваат на 7.000 сојузнички војници во Авганистан

Нетпрес - 02.12.2009

Соединетите американски држави се надеваат дека земјите од НАТО ќе испратат во Авганистан меѓу пет и седум илјади војници, како дополнување на 30.000 американски војници, за кои Барак Обама најави испраќање во оваа азиска земја, објави ...

САД бара дополнителни турски воени сили во Авганистан

Нетпрес - 02.12.2009

Американскиот амбасадор во Турција, Џејмс Џефри изјавил дека САД побарале од Турција испраќање на дополнителни сили во Авганистан во контекст на последната стратегија на Белата куќа за азиската страна, пишува електронското издание на ...

Иванов испрати писмо до Барак Обама

Нетпрес - 02.12.2009

Претседателот на Македонија, Ѓорге Иванов по повод објавувањето на новата стратегија за Авганистан, испрати писмо до Претседателот на Соединетите Американски Држави Н.Е. Барак Обама со следнава содржина.

Обама најави дополнителни 30.000 војници во Авганистан

Макфакс - 02.12.2009

Американскиот претседател Барак Обама објави упатување на дополнителни 30 илјади војници во Авганистан, заедно со плановите за повлекување на засилувањето за 18 месеци.

Сојузниците за испраќањето дополнителни сили во Авганистан

Макфакс - 02.12.2009

Генералниот секретар на НАТО Андрес Фог Расмусен изрази уверување дека и другите членки на Алијансата значително ќе го зголемат своето присуство во Авганистан, откако САД најави дека ќе упатува дополнителни 30 илјади војници.

Американскиот претседател ја претстави новата стратегија за Авганистан

Inpress - 02.12.2009

Вашингтон, 2. декември (ИНПРЕС) "Новата стратегија во Авганистан ќе не чини, до 30 милијарди долари во оваа година и јас ќе работам тесно со Конгресот, за да го добијам тоа финансирање во услови кога ние работиме за намалување на ...

НАТО - сојузниците да испрата дополнителни 7000 војници во Авганистан

Inpress - 02.12.2009

Вашингтон, 2. декември (ИНПРЕС) Согласно новата стратегија на американскиот претседател Барак Обама за поефикасно, на пократок рок и со поголеми сили средување на состојбите во Авганистан, најверојатно и од сојузниците ќе се бара да ...

Светски реакции за новата американска стратегија за Авганистан

Inpress - 02.12.2009

Вашингтон/Скопје, 2. декември (ИНПРЕС) Авганистански пратеник го оспори тајмингот на објавувањето на новата американската стратегија во Авганистан од страна на претседателот Барак Обама.

Обама и Карзаи на видео конференција дискутирале за американската стратегија

Inpress - 02.12.2009

Вашингтон/Скопје, 2. декември (ИНПРЕС) Пред да ја објави новата стратегија за Авганистан, американскиот претседател Барак Обама подолго време и во детали, преку видео конференција, разговарал со авганистанскиот претседател Хамид Карзаи.

Анализа на Гласот на Америка - која е цената на војната во Авганистан?

Inpress - 02.12.2009

Вашингтон/Скопје, 2. декември (ИНПРЕС) Новата американска стратегија, која предвидува дополнителни 30 илјади војници и енормни финасиски средства, доага во многу незгоден, пред се, економски момент за претседателот Обама.

Сојузниците на САД испраќаат дополнителни контингенти војници во Авганистан

Inpress - 02.12.2009

Вашингтон/Скопје, 2. декември (ИНПРЕС) Сојузниците на САД веќе се огласуваат за тоа - кој колку нови воени трупи ќе испрати во Авганистан, за да ја поткрепи новата стратегија на претседателот Барак Обама.

Хрватска во Авганистан има 297 војници

Inpress - 02.12.2009

Загреб, 2. декември (ИНПРЕС) Во Хрватска се води дебата околу учеството на нивните војници во Авганистан. Јасно е дека Хрватска како нова членка на НАТО треба да има свои сили во ИСАФ програмата, но се дискутира за условите и намената.

Македонија ќе испрати 80 нови војници во Авганистан

Inpress - 02.12.2009

Скопје, 2. декември (ИНПРЕС) Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски, најави дека новата американска стратегија за Авганистан, Македонија ќе ја поддржи со 8о нови војници.

Иванов ја фали стратегијата на Обама и нуди 50 посто повеќе македонски војници за Авганистан

Inpress - 02.12.2009

Скопје, 2. декември (ИНПРЕС) Го поздравувам новиот пристап на Соединетите држави за консолидирање на состојбата во Авганистан, најавен со Вашето вчерашно обраќање на воената академија Вест поинт, кон кој мојата земја ќе даде активен ...

Обама ќе ја објави стратегијата за Авганистан

А1 - 01.12.2009

Американскиот претседател Барак Обама ги повика во Белата куќа членовите на Военото собрание на САД на ненајавен состанок за Авганистан. Обама на секретарот за одбрана Роберт Гејтс и на советникот за национална безбедност Џејмс Џонс им го ...

Обама ќе ја објави новата стратегија за Авганистан

Р.С.Европа - 01.12.2009

Американскиот претседател Барак Обама се очекува денеска да објави дека ќе испрати дополнителни илјадници американски војници во Авганистан како дел од новата стратегија во војната против талибанците и Ал Каеда.

Обама - Карзаи за американската стратегијата во Авганистан

Р.С.Европа - 01.12.2009

Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи и американскиот претседател Барак Обама денеска телефонски разговарале за новата американска стратегија за Авганистан.

Германија нема да прати уште војници во Авганистан

Р.С.Европа - 01.12.2009

Германскиот канцелар Ангела Меркел изјави дека Германија не е подготвена да испрати уште војници во Авганистан. Меркел рече дека тоа ќе зависи од резултатите на меѓународната конференција, која ќе се одржи во Лондон наредниот месец.

Македонија останува во Авганистан

Утрински - 01.12.2009

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов во писмото упатено до генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен, ја повторува цврстата определба на Македонија за исполнување на своите стратешки цели за членство во НАТО и во Европската унија, ...

Франција не планира да го зголеми военото присуство во Авганистан

Кирилица - 01.12.2009

Франција не планира да го зголеми бројот на војниците во Авганистан и смета дека треба да се посвети повеќе на финансиската поддршка, изјави францускиот министер за одбрана Ерве Морен Неговото барање доаѓа во момент кога се очекува ...

САД бара повеќе француски војници во Авганистан

МРТ - 01.12.2009

Соединетите американски држави (САД) побараа од Франција да испрати дополнителни 1.500 војници во Авганистан. Ова е барањето што американскиот државен секретар Хилари Клинтон го испорача до францускиот министер за надворешни работи Бернард ...

Франција нема да го зголеми бројот на војници во Авганистан

Нетпрес - 01.12.2009

Франција нема намера да го зголеми бројот на војници во Авганистан, бидејќи смета дека на држава и треба помош по пат на хуманитарни донации, изјавил францускиот министер за одбрана.

САД бара повеќе француски војници во Авганистан

Макфакс - 01.12.2009

Соединетите американски држави (САД) побараа од Франција да испрати дополнителни 1.500 војници во Авганистан. Ова е барањето што американскиот државен секретар Хилари Клинтон го испорача до францускиот министер за надворешни работи Бернард ...

Обама денеска треба да ги изнесе плановите за повлекување од Авганистан

Inpress - 01.12.2009

Вашингтон/Скопје, 1. декември (ИНПРЕС) Американскиот претседателот Барак Обама денеска треба да го изложи планот за завршување на војната во Авганистан и да ја објави новата авганистанска стратегија.

Полска ќе испрати уште 700 војници во Авганистан

Inpress - 01.12.2009

Варшава, 1. декември (ИНПРЕС) Пољска позитивно ќе одговори на апелот на САД и НАТО и за Авганистан ќе испрати уште 500 свои војници и покрај тоа што таму веќе има 2000.

Иванов упатил писмо до генералниот секретар на НАТО

Р.С.Европа - 30.11.2009

Претседателот на Македонија, Ѓорѓе Иванов испратил писмо до генералниот секретар на НАТО, Андрес фог Расмусен , во кое ја повторува определбата на земјата да ги исполни своите стратешки цели, членството во ЕУ и во НАТО.Во писмото Иванов ги ...

Напади во Авганистан, најмалку 6 мртви

Р.С.Европа - 30.11.2009

Најмалку 6 полицајци загинале а двајца се повредени , откако врз нив пукал нивен колега во Авганистан, соопштиле тамошните власти. Нападот се случил вчера, наведува шефот на локaлната провинција.

Саркози:француските сили остануваат во Авганистан

Р.С.Европа - 30.11.2009

Францускиот претседател Никола Саркози изјавил дека француските трупи ќе останат во Авганистан се додека е потребно за да се стабилизира земјата.

Обама наредил примена на стратегијата за Авганистан

Р.С.Европа - 30.11.2009

Белата куќа соопшти дека претседателот Барак Обама веќе наредил неговата нова стратегија за Авганистан да започне да се спроведува и ги информирал лидерите на Русија, Британија и Франција за неговите планови.Се очекува утре американскиот ...

Западот не знае што сака во Авганистан

Утрински - 30.11.2009

Западот е присутен во Авганистан, пред се', воено. Но, тој се' уште нема одговор на прашањето - како таму да се стигне до посакуваната стабилна демократија. Многумина Авганистанци се огорчени поради тоа.

Иванов му прати писмо на Расмунсен

Алсат-М - 30.11.2009

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов во писмото упатено до генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен ја повторува цврстата определба на Република Македонија за исполнување на своите стратешки цели за членство во НАТО и Европската ...

Британија во Авганистан испраќа уште 500 војници

Форум - 30.11.2009

Британскиот премиер Браун во понеделник изјави дека од почетокот на декември во Авганистан ќе бидат упатени дополнителни 500 војници, со што британскиот контигент ќе брои 9.500 војници Премиерот Гордон Браун пред британските парламентарци ...

Франција нема да испрати повеќе војници во Авганистан

Форум - 30.11.2009

Френција не планира да го зголемува бројот на војници во Авганистан, и смета дека мора повеќе да се работи на пружање помош во обновување на земјата.

Писмо од Иванов до Расмусен

Сител - 30.11.2009

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов во писмото упатено до генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен ја повторува цврстата определба на Република Македонија за исполнување на своите стратешки цели за членство во НАТО и Европската ...

Писмо од претседателот Иванов до генералниот секретар на НАТО, Расмусен

Кирилица - 30.11.2009

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов во писмото упатено до генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен ја повторува цврстата определба на Република Македонија за исполнување на своите стратешки цели за членство во НАТО и Европската ...