TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Косово собира сојузници во ОН

Дневник - 01.03.2009

Косовскиот претседател Фатмир Сејдиу е во дипломатска мисија во ОН каде што ќе се сретне со амбасадорите на земјите што досега не ја признале независноста на Косово.

Косово сака членство во ЕУ и во НАТО

Дневник - 28.02.2009

Косовските лидери на средбата со државниот секретар на САД, Хилари Клинтон, во Вашингтон, ги повторија заложбите за присоединување кон НАТО и ЕУ, јави МИА.

САД ќе издејствуваат нови признавања на Косово

Н.Македонија - 28.02.2009

САД го поддржуваат Косово и ќе продолжат да соработуваат со него. Вашингтон се радува што Косово го признаа 55 земји и ќе ги поттикне и другите држави да го сторат тоа.

Сејдиу: Косово сака да стане членка на ЕУ и НАТО

А1 - 27.02.2009

Државното раководство на Косово, на средбата со државниот секретар на САД Хилари Клинтон, во Вашингтон, ја потврди својата цел за присоединување кон НАТО и ЕУ, пренесе ИТАР-ТАСС.

Бајден и Клинтон ветија подршка за Косово

Алсат-М - 27.02.2009

Потпретседателот на САД, Џо Бајден, на средбата со претседателот Фатмир Сејдиу и премиерот Хашим Тачи, им даде силна поддршка за развојот на земјата.

Сејдиу: Косово сака да стане членка на ЕУ и НАТО

Канал5 - 27.02.2009

Државното раководство на Косово, на средбата со државниот секретар на САД Хилари Клинтон, во Вашингтон, ја потврди својата цел за присоединување кон НАТО и ЕУ, пренесе ИТАР-ТАСС.

Косово сака да стане членка на ЕУ и НАТО

Алфа - 27.02.2009

Државното раководство на Косово, на средбата со државниот секретар на САД Хилари Клинтон, во Вашингтон, ја потврди својата цел за присоединување кон НАТО и ЕУ, пренесе ИТАР-ТАСС.

Клинтон: САД ќе издејствуваат нови признавања на Косово

Нетпрес - 27.02.2009

Американската државна секретарка Хилари Клинтон вчера ја повторила поддршката за Косово и ветила дека Вашингтон и понатаму ќе се заложува за нови признавања на независноста на Косово, пренесуваат приштинските ...

Сејдиу: Косово сака да стане членка на ЕУ и НАТО

Кирилица - 27.02.2009

Државното раководство на Косово, на средбата со државниот секретар на САД Хилари Клинтон, во Вашингтон, ја потврди својата цел за присоединување кон НАТО и ЕУ, пренесе ИТАР-ТАСС - Косово е заинтересовано да ...

Вашингтон: Косовскиот државен врв се сретна со Клинтон

Р.С.Европа - 27.02.2009

Косовскиот државен врв на средбата со американскиот државен секретар Хилари Клинтон, во Вашингтон ја потврди својата цел за присоединување кон НАТО и Европската Унија, како и ММФ и Светската Банка.

Лондонски "Економист" и Бил Клинтот во кампања за Косово!

Вечер Прес - 27.02.2009

За менувањето на имиџот на Косово во светот, Владата го ангажира престижниот лондонски неделник "Економист", кој за објавување повеќе афирмативни текстови во неделниот број, ќе зарботи 200.000 долари.

Тачи и Сејдиу на средба со Бајден и Клинтон

Алсат-М - 26.02.2009

Американскиот потпретседател Џозеф Бајден и државниот секретар Хилари Клинтон ќе се сретнат денеска со косовскиот претседател Фатмир Сејдиу, премиерот Хашим Тачи и министерот за надворешни работи Скендер ...

Официјални претставници на Косово ќе се сретнат со Џозеф Бајден и Хилари Клинтон

Канал5 - 26.02.2009

Американскиот потпретседател Џозеф Бајден и државниот секретар Хилари Клинтон ќе се сретнат денеска со косовскиот претседател Фатмир Сејдиу, премиерот Хашим Тачи и министерот за надворешни работи Скендер ...

Косово и Албанија се обединуваат економски

Дневник - 26.02.2009

Обединувањето на Албанија и на Косово од ден на ден е се' поизвесно, а ако не се обединат политички, сигурно ќе се интегрираат економски, пишува хрватската интернет-страница „Индекс“, коментирајќи го договорот ...

Вашингтон: Косовските лидери на средба со американскиот потпретседател Џо Бајден

Р.С.Европа - 26.02.2009

Претседателот на Косово Фатмир Сеидиу, премиерот Хашим Тачи и министерот за надворешни работи Скендер Хисени ќе се состанат денеска во Вашингтон со американскиот потпретседател Џо Бајден и со државната ...

Вашингтон: Посета на косовска делегација на САД

Р.С.Европа - 26.02.2009

Косовска делегација предводена од претседателот Фатмир Сејдиу и премиерот Хашим Тачи престојува во посета на Вашингтон, по повод годишнината од прогласувањето на независноста на Косово.

Бајден и Клинтон ќе се сретнат со високи функционери на Косово

Кирилица - 26.02.2009

Американскиот потпретседател Џозеф Бајден и државниот секретар Хилари Клинтон ќе се сретнат денеска со косовскиот претседател Фатмир Сејдиу, премиерот Хашим Тачи и министерот за надворешни работи Скендер ...

Албанија ќе му отстапи пристаниште на Косово

Дневник - 25.02.2009

Албанија е подготвена да му отстапи на Косово едно пристаниште за негови потреби, одговори албанскиот премиер Сали Бериша на барањето на премиерот Хашим Тачи, официјална Тирана да им го отстапи на користење пристаништето Шенѓен на трговците од Косово.

Обединувањето на Косово и Албанија е се поизвесно

Макфакс - 25.02.2009

Обединувањето на Албанија и Косово од ден на ден е се поизвесно, а ако до тоа не дојде на политичко ниво, таквата интеграција сигурно ќе се оствари на економски план.

Можно е обединување меѓу Албанија и Косово

Сител - 25.02.2009

Се поизвесно е обединувањето меѓу Албанија и Косово. Со ваков впечаток денеска излегоа неколку хрватски медиуми коментирајќи го завчера потпишаниот договор помеѓу Тирана и Приштина со кој Косово доби дозвола ...

Албанија ќе му отстапи пристаниште на Косово

Н.Македонија - 25.02.2009

Албанскиот премиер Сали Бериша вчера изјавил дека Албанија е подготвена да отстапи на користење едно свое пристаниште за потребите на Косово. Изјавата на Бериша следува како одговор на барањето на неговиот косовски колега Хашим Тачи, за отстапување на ...

Албанија му позајмува пристаниште на Косово

А1 - 24.02.2009

Албанија е подготвена да даде на користење едно пристаниште за потребите на Косово, најави албанскиот премиер Сали Бериша барањето на косовската влада за користење на пристаништето Шенѓин.

Тадиќ ќе биде уапсен ако влезе на Косово

Време - 24.02.2009

Шефот на косовската полиција Шеремет Ахмети предупреди дека српскиот претседател Борис Тадиќ ќе биде уапсен ако влезе на територијата на Косово. Ахмети објасни дека на Косово е забранет влезот за сите српски политичари што не го почитуваат косовскиот ...

Косово ќе користи пристаниште во Албанија

Алсат-М - 24.02.2009

Тие на Бериша му го доставија и писмото на косовскиот премиер Хашим Тачи за создавање на заедничка мѓеуресорска група која треба да го разработи и детализира планот. Бериша рече дека Албанија целосно е подготвена на Косово да му даде пристаниште.

Косово ќе добие на користење пристаниште во Албанија

Алсат-М - 24.02.2009

Албанија е подготвена да даде на користење едно пристаниште за потребите на Косово. Ова вчера го изјави албанскиот премиер Сали Бериша на средбата со косовска владина делегација, предводена од министерот за транспорт, Фатмир Лимај.

Албанија ќе му отстапи на користење пристаниште на Косово

Сител - 24.02.2009

Албанија е подготвена да отстапи на користење едно свое пристаниште за потребите на Косово. Ова го изјавил албанскиот премиер Сали Бериша како одговор на барањето на неговиот косовоски колега за отстапување на пристаништето Шенѓин на Јадранско Море за ...

Тирана: Албанија ќе му дозволи на Косово да го користи пристаништето Шенѓин

Р.С.Европа - 24.02.2009

Албанија ќе му дозволи на Косово да го користи албанското пристаниште Шенѓин, кое излегува на Јадранското Море, изјави албанскиот премиер Сали Бериша. Косовскиот премиер Хашим Тачи во писмото што претходно го испрати до Бериша, нагласи дека отворањето на ...

Косово ќе добие на користење пристаниште во Албанија

Макфакс - 24.02.2009

Албанија е подготвена да даде на користење едно пристаниште за потребите на Косово, јави дописникот на Макфакс. Ова вчера го изјави албанскиот премиер Сали Бериша на средбата со косовска владина делегација, предводена од министерот за транспорт, Фатмир ...

Косовската полиција: Ќе го уапсиме Тадиќ ако дојде на Косово

Н.Македонија - 24.02.2009

Шефот на косовската полиција Шермет Ахмети му се заканил на српскиот претседател Борис Тадиќ дека ќе го уапси ако стапне на територијата на Косово. Ахмет рекол дека влегувањето на косовска територија е забрането за сите српски политичари поради ...

Приштина забрани посети на Срби во Косово

А1 - 23.02.2009

Приштина воведе забрана за посети во Косово на српски претставници, чие однесување и изјави се во спротивност со политиката на косовските власти, пренесе ИТАР-ТАСС.

Приштина воведе забрана за посети во Косово на српски претставници

Канал5 - 23.02.2009

Приштина воведе забрана за посети во Косово на српски претставници, чие однесување и изјави се во спротивност со политиката на косовските власти. Србите кои сакаат да го посетат Косово за службени, а не приватни цели, треба да добијат одобрение од нашата ...

Приштина забрани посети во Косово на Срби, чие однесување е во спротивност со косовската политика

Канал5 - 23.02.2009

Приштина воведе забрана за посети во Косово на српски претставници, чие однесување и изјави се во спротивност со политиката на косовските власти, пренесе ИТАР-ТАСС.

Тадиќ - Христофјас: Патот на Србија до ЕУ и Косово се различни прашања

Нетпрес - 23.02.2009

Процесот на определување на иднината на статусот на Косово е целосно различен од процесот на присоединувањето на Србија кон ЕУ. Ова го посочиле претседателите на Србија и Кипар, Борис Тадиќ и Димитрис Христофјас, пренесе српската агенција Танјуг.

Приштина забрани влез за Срби со ставови спротивни на косовската политика

Кирилица - 23.02.2009

Приштина воведе забрана за посети во Косово на српски претставници, чие однесување и изјави се во спротивност со политиката на косовските власти, пренесе ИТАР-ТАСС Премиерот на Косово Хашим Тачи синоќа посочи дека од сега натаму се забранува влегувањето ...

Приштина забрани посети во Косово на Срби, чие однесување е во спротивност со косовската политика

Алфа - 23.02.2009

Приштина воведе забрана за посети во Косово на српски претставници, чие однесување и изјави се во спротивност со политиката на косовските власти, пренесе ИТАР-ТАСС.

Приштина забрани посети во Косово на Срби, чие однесување е во спротивност со косовската политика

Сител - 23.02.2009

Приштина воведе забрана за посети во Косово на српски претставници, чие однесување и изјави се во спротивност со политиката на косовските власти, пренесе ИТАР-ТАСС.

Приштина му се заканува на претседателот на Србија Борис Тадиќ

Нетпрес - 23.02.2009

Генералниот директор на косовската полиција Шеремет Ахмети вчера се заканил дека ќе го уапси претседателот на Србија Борис Тадиќ доколку тој проба да влезе на територија на Косово.

Му се заканија и на Борис Тадиќ!

Вечер Прес - 23.02.2009

Генералниот директор на косовската полиција Шеремет Ахмети се заканил дека ќе го уапси и претседателот на Србија Борис Тадиќ, доколку тој проба да влезе на територија на Косово.