TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Расте текстот во заклучоците за Македонија, тоа ги зголемува фрустрациите

Дневник - 10.07.2016

Собирот во Варшава беше типичен НАТО самит на кој останаа непроменливи истите работи за нас, членство по изнаоѓањето решение за наметнатиот спор за името, пресуда од Меѓународниот суд за правда која никој не ја есапи и признание за несебичен ...

НАТО самит: Политичката криза ја оддалечува Македонија од НАТО

24 Вести - 10.07.2016

Политичката криза во Македонија ја оддалечува земјата од НАТО, е пораката од завршната декларација на самитот на Алијансата што се одржа во Варшава, во која се повторува заклучокот од самитот во Букурешт, дека покана за членство за Македонија ќе има ...

Попоски: За Македонија во поглед на НАТО има само еден исчекор – а тоа е полноправно членство

Макфакс - 10.07.2016

Во контекст на НАТО за нас има само еден исход што може да биде исчекор – полноправно членство, а се друго е во рамки на традиционалната соработка и партнерство, порача шефот на македонската дипломатија Никола Попоски на завршувањето на ...

НАТО ја повтори поканата за Македонија, но штом ќе се најде решение за спорот за името

Нетпрес - 10.07.2016

Во завршното коминике договорено од земјите членки на НАТО на самитот во Варшава се повторува поканата Македонија да стане членка на НАТО штом се изнајде решение на спорот за името. Воедно се упатува повик за реформи во областа на судството и ...

НАТО ја повтори поканата за Македонија, но по решение за спорот за името и договорот од Пржино

Кајгана - 10.07.2016

Во завршното коминике договорено во саботата попладнето од челниците на земјите членки на НАТО на самитот во полската престолнина Варшава се повторува поканата Македонија да стане членка на Алијансата.

НАТО ја повтори поканата за Македонија, но штом ќе се најде решение за спорот за името

Press24 - 10.07.2016

Во завршното коминике договорено од земјите членки на НАТО на самитот во Варшава се повторува поканата Македонија да стане членка на НАТО штом се изнајде решение на спорот за името. Воедно се упатува повик за реформи во областа на судството и ...

НАТО самит: Политичката криза ја оддалечува Македонија од НАТО

Репортер - 10.07.2016

Политичката криза во Македонија ја оддалечува земјата од НАТО, е пораката од завршната декларација на самитот на Алијансата што се одржа во Варшава, во која се повторува заклучокот од самитот во Букурешт, дека покана за членство за Македонија ќе има ...

Москва: НАТО се фокусира кон непостоечка закана од Исток

+инфо - 10.07.2016

Захарова најави дека Москва ќе бара објаснување и од Финска за нејзиниот план за „подобрување на воздушната одбрана во Балтичко Море“. Руското Министерство за надворешни работи денеска оцени дека за време на Самитот на НАТО во Врашава, кој заврши ...

Москва: НАТО се фокусира кон „непостоечка закана од Исток“

Алфа - 10.07.2016

Руското Министертсво за надворешни работи денеска оцени дека за време на Самитот на НАТО во Врашава, кој заврши синоќа, Алијансата се фокусирала кон „непостоечка закана од Исток“. Руското Министертсво за надворешни работи денеска оцени дека за време ...

Москва: НАТО се фикусира кон „непостоечка закана од Исток“

Сител - 10.07.2016

Руското Министертсво за надворешни работи денеска оцени дека за време на Самитот на НАТО во Врашава, кој заврши синоќа, Алијансата се фокусирала кон „непостоечка закана од Исток“. - Русија планира за време на состанокот на Советот НАТО-Русија, што ...

Москва бара објаснување од НАТО за планот за распоредување војска

Нова ТВ - 10.07.2016

Руското министерство за надворешни работи смета дека самитот на НАТО покажал дека Алијансата ги фокусира своите напори на работи поврзани со непостоечка руска закана. Портпаролката на министерството Мариа Захарова денеска изјави дека на состанокот ...

Москва: НАТО се фикусира кон „непостоечка закана од Исток“

А1 On - 10.07.2016

Руското Министертсво за надворешни работи денеска оцени дека за време на Самитот на НАТО во Врашава, кој заврши синоќа, Алијансата се фокусирала кон „непостоечка закана од Исток“. – Русија планира за време на состанокот на Советот НАТО-Русија, што ...

Русија го обвини НАТО за измислување закани

Кајгана - 10.07.2016

Северноатлантската алијанса се насочува кон измислени закони и демонизација на Русија, изјавија од руското Mинистерство за надворешни работи по одлуката на НАТО да го зголеми бројот на војници на своето источно и јужно крило на самите руски граници ...

Москва бара објаснување од НАТО за планот за распоредување војска

Репортер - 10.07.2016

Руското министерство за надворешни работи смета дека самитот на НАТО покажал дека Алијансата ги фокусира своите напори на работи поврзани со непостоечка руска закана. Портпаролката на министерството Мариа Захарова денеска изјави дека на состанокот ...

Обама ја потврди долгорочната посветеност на САД на безбедноста на Европа

Макфакс - 10.07.2016

Американскиот претседател Барак Обама, на својот последен самит на НАТО пред заминувањето од должноста во јануари 2017 година, гарантираше долгорочна воена посветеност на САД на безбедноста на Европа и одбраната на сите нејзини сојузници.

Горбачов го обвини НАТО дека се подготвува за војна

Стандард - 10.07.2016

Одлуките на Варшавскиот самит на НАТО покажуваат дека Алијансата презема чекори за премин од ладна кон реална војна. Ова го изјави за Интерфакс поранешниот претседател на СССР, Михаил Горбачов. „НАТО започна подготовка од ладна кон жешка војна.

(ВИДЕО) Германска пратеничка ја ШОКИРАШЕ Европа – ЕУ нема иднина, сакате да не вовлечете во војна со Русија, сите да ...

Репортер - 10.07.2016

Сара Вагенкнехт во Бундестагот на 7 јули 2016 година водеше расправа за НАТО самитот во Варшава и доби голем аплауз. Таа се обрати на претседништвото, колегите и канцеларките, велејќи дека политиката не иде напред туку назав во времето на кое на ...

„Известија“: НАТО ја користи Русија за да го оправда своето постоење

Стандард - 10.07.2016

НАТО знае дека веќе не е потребно и ја користи Русија, за да го оправда своето постоење, коментира рускиот печат по самитот во Варшава. Северноатлантската алијанса сака да се занимава со измислени предизвици, наместо со реални како тероризмот, ...

Горбачов: НАТО се подготвува за вистинска војна

Руска реч - 10.07.2016

Одлуката на варшавскиот самит на НАТО за распоредување баталјони на источното крило на Алијансата сведочи за тоа дека Алијансата зачекорува од студена војна кон подготовка на реална војна, изјави поранешниот претседател на СССР Михаил Горбачов.

Русија- НАТО се фокусира на непостоечка руска закана

Р.С.Европа - 10.07.2016

Руското министерство за надворешни работи смета дека самитот на НАТО покажал дека алијансата ги фокусира своите напори на работи поврзани со непостоечка руска закана. Портпаролката на министерството Мариа Захарова денеска рече дека на состанокот ...

Русите им се смеат на батаљоните на НАТО

МКД - 10.07.2016

Дводневниот самит на НАТО во Варшава, кој на Западот веќе го прогласија за најважен во последните дваесетина години, во Русија го следеа со големо внимание, бидејќи едното од главните прашања на дневниот ред беше „Одговорот на НАТО на агресивната ...

НАТО ја повтори условената покана за Македонија и бара надминување на кризата

Алфа - 10.07.2016

НАТО ја продолжува поканата за членство на Македонија веднаш штом се надмине спорот за името со Грција, се наведува во заклучок за земјава од Самитот во Варшава. Алијансата притоа изразува загриженост за политичката криза која ја оддалечуваат ...

Никовски: Нас НАТО нè спречува да влеземе во Алијансата, не Грција

Курир - 10.07.2016

Македонија ќе добие членство во НАТО откако ќе се реши спорот со името, ова е заклучокот од дводневниот самит на НАТО во врска со нашите аспирации за членство во алијансата. ТВ Нова на оваа тема зборуваше со поранешниот амбасадор Ристо Никовски кој ...

Русија го обвини НАТО за измислување закани

Макфакс - 10.07.2016

Северноатлантската алијанса се насочува кон измислени закони и демонизација на Русија, изјавија во неделата од руското министерство за надворешни работи по одлуката на НАТО да го зголеми бројот на војници на своето источно и јужно крило на самите ...

Медиум: Русија го доведува во прашање единството на НАТО

Руска реч - 10.07.2016

Самитот на НАТО во Варшава покажа дека зад надворешното единство во Европа се појавуваат сѐ повеќе несогласувања, се наведува во статија објавена во „Њујорк Тајмс“. Германија, Франција и Италија покажуваат подготвеност да се откажат од цврстата ...

НАТО ја повтори поканата за Македонија, но штом ќе се најде решение за спорот за името

Република - 10.07.2016

Во завршното коминике договорено во саботата попладнето од челниците на земјите членки на НАТО на самитот во полската престолнина Варшава се повторува поканата Македонија да стане членка на Алијансата.

Заврши дводневниот Самит на НАТО во Варшава

Бриф - 10.07.2016

Членките на НАТО во текот на дводневниот Самит на шефови на влади и земјите на НАТО, што се одржа во Варшава се донесе одлука специјалните безбедносни мерки дадени на Турција во целост да се примениуваат, да се флексибилни во согласност со развојот ...

Москва: НАТО се фикусира кон „непостоечка закана од Исток“

Локално - 10.07.2016

Руското Министертсво за надворешни работи денеска оцени дека за време на Самитот на НАТО во Врашава, кој заврши синоќа, Алијансата се фокусирала кон „непостоечка закана од Исток“. – Русија планира за време на состанокот на Советот НАТО-Русија, што ...

НАТО: Сакаме конструктивни односи со Русија

Локално - 10.07.2016

Лидерите на НАТО членките денеска во заедничко соопштение од самитот во Варшава наведоа дека сакаат конструктивни односи со Русија, „тогаш кога однесувањето на Русија тоа ќе го дозволи“. Во Варшавската декларација за транс-атлантска безбедност, се ...

На Балканот се уште тлеат жаришта за можни конфликти

Вечер Прес - 10.07.2016

Според него, како што јавија црногорските медиуми, НАТО не смее да се откаже од идејата за прием во членство на земјите од Балканот, бидејќи во регионот се уште тлеат жаришта на можни конфликти Мило Ѓукановиќ Политиката на отворени врати за прием на ...

Столтенберг: Членство на Украина во НАТО засега не е на дневен ред

Локално - 10.07.2016

Украина добро напредува во примена на реформи за исполнуавње стандарди на НАТО, но членство на таа држава во Алијансата засега не е во план, изјави денеска генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг. – Темата членство не е мометно на дневен ред.

За влез на Македонија во НАТО, освен решние за името се бара и решавање на кризата и реформи

еМагазин - 10.07.2016

Во завршното коминике договорено од земјите членки на НАТО на самитот во Варшава се повторува поканата Македонија да стане членка на НАТО штом се изнајде решение на спорот за името. Воедно се упатува повик за реформи во областа на судството и ...

“Њусвик”: Русија нема да го пушти НАТО во Црното Море

Локално - 10.07.2016

Веднаш откако Алијансата ја обелодени новата стратегија за Прибалтикот минатиот месец, Москва најави ненадејни вежби. Русија предупреди дека по распоредувањето на војници во Прибалтикот, НАТО не треба да ја засилува групата во Црното Море, објави ...

Во Варшава ги плашеa Европејците за да ги измамат

Локално - 10.07.2016

Медиокритетите го водат континентот кон војна, уплашени од своите проблеми Двосмисленоста во изјавите на голем број од високите политичари во земјите од НАТО силно потсетува на таквото однесување на нивните претходници од времињата пред Првата и ...

НАТО ја повтори поканата за Македонија, но штом ќе се најде решение за спорот за името

Вечер Прес - 10.07.2016

Во завршното коминике договорено во саботата попладнето од челниците на земјите членки на НАТО на самитот во полската престолнина Варшава се повторува поканата Македонија да стане членка на Алијансата.

НАТО создава своја служба за разузнавање

Локално - 10.07.2016

Таа ќе биде предводена од помошникот генерален секретар за разузнавање и безбедност. На средбата во Варшава е договорено НАТО да формира нова служба за разузнавање и безбедност, која ќе биде предводена од помошникот генерален секретар за разузнавање ...

Нас НАТО нè спречува да влеземе во Алијансата, не Грција

Пулс24 - 10.07.2016

Македонија ќе добие членство во НАТО откако ќе се реши спорот со името, ова е заклучокот од дводневниот самит на НАТО во врска со нашите аспирации за членство во алијансата. ТВ Нова на оваа тема зборуваше со поранешниот амбасадор Ристо Никовски кој ...

Советскиот Сојуз сакал во НАТО, Алијансата го отфрлила барањето

Локално - 10.07.2016

Пред 62 години Советскиот Сојуз официјално побара прием за членство во Алијансата, но НАТО одби. Додека самитот на НАТО во Варшава вели дека тој е подготвен за дијалог со Русија, во ситуација кога е генералната оценка на нивните најлоши односи од ...

Москва: НАТО се фокусира кон „непостоечка закана од Исток“

Lider - 10.07.2016

Руското Министерството за надворешни работи денеска оцени дека за време на Самитот на НАТО во Врашава, кој заврши синоќа, Алијансата се фокусирала кон „непостоечка закана од Исток“. – Русија планира за време на состанокот на Советот НАТО-Русија, што ...

Рама со Обама во Варшава, ѓоле на иванден во Слепче

Сакам да кажам - 09.07.2016

Премиерот на Албанија Еди Рама вчера на својот Фејсбук профил објави самослик со претседателот на САД Барак Обама, направен за време на Самитот на НАТО во Варшава. На Самитот присуствуваат над две илјади учесници, односно 65 делегации од 28 земји ...

Недозволиво е претседателот да не учествува на Самитот на НАТО

Deutsche Welle - 09.07.2016

Иванов бара поддршка од САД за зачленувањето на Македонија во НАТО, а не оди таму каде што главните пораки ќе ги упати токму претседателот Обама, вели Исмет Рамадани, претседател на Евро-Атлантскиот Совет на Македонија Во пресрет на Самитот на НАТО ...

Зошто е важен собирот во Варшава

Утрински - 09.07.2016

ВАРШАВА - Кога лидерите на НАТО ќе се соберат во Варшава, ќе се соочат со најважните одлуки во историјата на алијансата од крајот на Студената војна. 28-те земји-членки ќе реагираат на еден непријатен факт.

Порака до Путин: дотука, и ни чекор натаму

Deutsche Welle - 09.07.2016

Заплашување и дијалог - така би можело да се постигне приближување кон Москва. Одлуката на НАТО на самитот во Варшава не е студена војна, туку мудра реал-политика, смета Бернд Ригерт НАТО ѕвечка со оружје, но многу тивко.

Обама: Фокус на борбата против тероризмот

24 Вести - 09.07.2016

Борбата против терористичките групи во Авганистан и на Блискиот исток мора да продолжи, изјави денеска американскиот претседател Барак Обама на вториот ден од НАТО Самитот во Варшава. Обама меѓудругото ги повика и лидерите на Алијансата да ја ...

НАТО: Русија ќе ја злоупотреби секоја слабост на Западен Балкан, Молдавија и Украина

Сакам да кажам - 09.07.2016

За време на вечерата на самитот во Варшава што почна вчера, лидерите на земјите во НАТО дале тмурна прогноза за геополитичките намери на Русија, и се согласиле дека Москва „најверојатно ќе ја злоупотреби секоја слабост на Западен Балкан, Молдавија и ...

Политичката криза ја оддалечува Македонија од НАТО, порака од самитот во Варшава

Телма - 09.07.2016

Политичката криза ја оддалечува Македонија од НАТО, порака од самитот во Варшава. Политичката криза во Македонија ја оддалечува земјата далеку од вредностите на НАТО – е пораката од завршната декларација на Самитот на Алијансата во Варшава, во која ...

Завршен ден на Самитот на НАТО во Варшава

24 Вести - 09.07.2016

Ја засиливме нашата одбрана, а сега одлучивме да ги засилиме и нашите партнери, изјави денеска Генералниот секретар на НАТО Алијансата на вториот ден од Самитот. Според Столтенберг, НАТО треба да стане Алијансата за обука и да помогне во градење ...

Горбачов: НАТО се подготвува за војна со Русија

Канал5 - 09.07.2016

НАТО се подготвува за војна со Русија, оцени поранешниот советски претседател, Михаел Горбачов. Реториката на НАТО самитот во Варшава речиси гори од желба да и објави војна на Русија. Лидерите на Алијансата зборуваат за одбрана, а всушност се ...

Попоски: Во контекст на НАТО за нас има само еден исход - полноправно членство

Вест - 09.07.2016

Во контекст на НАТО за нас има само еден исход што може да биде исчекор - полноправно членство. Се друго е во рамки на традиционалната соработка и партнерство. Кога имаме неединство дома, најскапата сметка ја плаќаме надвор.

НАТО: Политичката криза да се реши

24 Вести - 09.07.2016

Заврши НАТО Самитот во Варшава. Иако Македонија не беше тема на разговор, таа сепак се најде на агендата на Алијансата. Лидерите на земјите членки порачаа, политичката криза во Македонија ја оддалечува земјата од сојузот.

НАТО: Поканата останува, но мора да се реши политичката криза, проблемот со името и да се направат реформи во судството ...

Вест - 09.07.2016

Во завршното коминике договорено од земјите членки на НАТО на самитот во Варшава се повторува поканата Македонија да стане членка на НАТО штом се изнајде решение на спорот за името. Воедно се упатува повик за решавање на политичката криза, реформи ...

„Клик плус“ забетонирани евроинтеграции – помала безбедност и стандард

ТВ21 - 09.07.2016

Придобивките за земјите се многу поголеми доколку Македонија е членка на ЕУ и НАТО е ставот на дел од членовите на синоќешното издание на дебатниот магазин „Клик плус“. Според поранешниот амбасадор на НАТО од Македонија, Нано Ружин, граѓаните во ...

Горбачов: НАТО се подготвува за војна со Русија

Алсат-М - 09.07.2016

Последниот претседател на СССР, Михаил Горбачов остро ја критикуваше денеска одлуката на НАТО да распореди дополнителни сили на своите источни граници, обвинувајќи ја Алијансата дека „почнала подготовки за ескалација на Студена војна во жешка војна“.

Следниот самит на НАТО во Брисел

Утрински - 09.07.2016

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави денеска дека следниот самит на Алијансата ќе се одржи во 2017 година во Брисел. Тој најави дека следниот самит ќе се одржи во седиштето на НАТО во Брисел чие реновирање е во тек, а ќе биде готово ...

Горбачов: НАТО практично се подготвува за војна со Русија

Дневник - 09.07.2016

Последниот претседател на СССР, Михаил Горбачов остро ја критикуваше денеска одлуката на НАТО да распореди дополнителни сили на своите источни граници, обвинувајќи ја Алијансата дека „почнала подготовки за ескалација на Студена војна во жешка војна“.

Попоски - Во контекст на НАТО за нас има само еден исход - полноправно членство

Утрински - 09.07.2016

Во контекст на НАТО за нас има само еден исход што може да биде исчекор - полноправно членство. Се друго е во рамки на традиционалната соработка и партнерство. Кога имаме неединство дома, најскапата сметка ја плаќаме надвор.

Попоски: во контекст на НАТО за нас има само еден исход – полноправно членство

ТВ21 - 09.07.2016

Во контекст на НАТО за нас има само еден исход што може да биде исчекор – полноправно членство. Се друго е во рамки на традиционалната соработка и партнерство. Кога имаме неединство дома, најскапата сметка ја плаќаме надвор.

И НАТО од Самитот во варшава побара исполнување на договореното од Пржино

Сакам да кажам - 09.07.2016

Политичката криза во Македонија ја оддалечува државата од членството во НАТО, стои во еден од заклучоците во завршниот извештај на Самитот на НАТО. „Загрижени сме за развојот на политичките настани во Поранешната југословенска република Македонија, ...

Попоски: Во контекст на НАТО за нас има само еден исход - полноправно членство

Канал5 - 09.07.2016

Во контекст на НАТО за нас има само еден исход што може да биде исчекор - полноправно членство. Се друго е во рамки на традиционалната соработка и партнерство. Кога имаме неединство дома, најскапата сметка ја плаќаме надвор.

Нема НАТО без спроведено „Пржино“

ТВ21 - 09.07.2016

Во завршната декларација од Самитот на НАТО во Варшава, се наведува дека политичката криза ја оддалечува Македонија од НАТО. Самитот заврши попладнево по дводневно заседавање. Беа донесени повеќе заклучоци за јакнење на одбраната на Алијансата и ...

НАТО го повтори условот - членство штом ќе се најде решение на спорот за името

Дневник - 09.07.2016

Во завршното коминике договорено од земјите-членки на НАТО на самитот во Варшава се повторува поканата Македонија да стане членка на НАТО штом се изнајде решение на спорот за името. Воедно, се упатува повик за реформи во областа на судството и ...

НАТО ја повтори поканата, но со загриженост од политичкиот развој во Македонија

Утрински - 09.07.2016

Во завршното коминике договорено од земјите-членки на НАТО на Самитот во Варшава се повторува поканата Македонија да стане членка на НАТО штом се изнајде решение на спорот за името. Воедно се упатува повик за реформи во областа на судството и ...

Ѓукановиќ: На Балканот се уште тлеат жаришта за можни конфликти

Канал5 - 09.07.2016

Политиката на отворени врати за прием на нови членки треба да остане приоритет на НАТО, како еден од најдобрите и најефикасни начини за поддршка на мирот и стабилноста, изјави вчера во Варшава, црногорскиот премиер Мило Ѓулановиќ.

Историски договор: Војска на НАТО и ЕУ на истокот на Европа

Вест - 09.07.2016

ПОЛСКА (АП) - Лидерите на НАТО и Европската унија потпишаа „историски договор“ со кој се зајакна нивната соработка во одбраната од новите предизвици. Договорот беше потпишан синоќа во Варшава, непосредно пред самитот на НАТО и истиот има цел да го ...

Обама на самитот на НАТО: фокус на војувањето против екстремистите

ТВ21 - 09.07.2016

Американскиот претседател Барак Обама се фокусираше денеска во говор на вториот ден од самитот на НАТО во Варшава, на борба против ектремистичките групи во Авганистан и на Блискиот исток со повик до лидерите на Алијансата да зајакнат поддршка за ...

Горбачов: НАТО практично се подготвува за војна со Русија

ТВ21 - 09.07.2016

Последниот претседател на СССР, Михаил Горбачов остро ја критикуваше денеска одлуката на НАТО да распореди дополнителни сили на своите источни граници, обвинувајќи ја Алијансата дека „почнала подготовки за ескалација на Студена војна во жешка војна“.

Самит на НАТО - „Мрачни оцени“ за геополитичките намери на Русија на Западен Балкан

Утрински - 09.07.2016

Лидерите во НАТО за време на синоќешната вечера посебно се фокусирале на Западен Балкан и државите од поранешна Југославија, јавуваат американски медиуми. Обама и други лидери се согласиле за „цврст и единствен став“ за Русија.

Следниот самит на НАТО во 2017 година во Брисел

Алсат-М - 09.07.2016

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави денеска дека следниот самит на Алијансата ќе се одржи во 2017 година во Брисел. Тој најави дека следниот самит ќе се одржи во седиштето на НАТО во Брисел чие реновирање е во тек, а ќе биде готово ...

Самитот почна – и без Иванов

Утрински - 09.07.2016

Откако претседателот му прогласи бојкот, од двајца министри се очекува да му „намигнат“ на НАТО дека Македонија е се' уште сериозно заинтересирана за членство Годинешниов самит на НАТО, најавен како еден од најважните по Студената војна, почна вчера ...

НАТО одобри распоредување војска во Источна Европа

Р.С.Европа - 09.07.2016

Лидерите на земјите-членки во НАТО го одобрија новото големо распоредување на вооружените сили во источна Европа, како директен одговор на растечката борбеност на Русија. Ова е најголем ваков потег од Студената војна досега.

Следниот самит на НАТО во 2017 година

Press24 - 09.07.2016

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави денеска дека следниот самит на Алијансата ќе се одржи во 2017 година во Брисел. Тој најави дека следниот самит ќе се одржи во седиштето на НАТО во Брисел чие реновирање е во тек, а ќе биде готово ...

Интервју со Исмет Рамадани: Недозволиво е претседателот да не учествува на Самитот на НАТО

Репортер - 09.07.2016

Иванов бара поддршка од САД за зачленувањето на Македонија во НАТО, а не оди таму каде што главните пораки ќе ги упати токму претседателот Обама, вели Исмет Рамадани, претседател на Евро-Атлантскиот Совет на Македонија, во интервју за Дојче веле .

Обама на самитот на НАТО: Фокус на војувањето против екстремистите

Курир - 09.07.2016

Американскиот претседател Барак Обама се фокусираше денеска во говор на вториот ден од самитот на НАТО во Варшава, на борба против ектремистичките групи во Авганистан и на Блискиот исток со повик до лидерите на Алијансата да зајакнат поддршка за ...

НАТО ќе продолжи со помошта за авганистанските сили

Р.С.Европа - 09.07.2016

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг рече дека алијансата ќе продолжи со обука на авганистанските безбедносни сили во 2017 година и финансиски ќе ги помага до 2020 година. “Авганистан не е сам и ние остануваме посветени на земјата” рече ...

НАТО ни предлага враќање во минатото

Руска реч - 09.07.2016

Раководството на НАТО практично ја запре соработката со Русија. Како да се оцени она што сега се случува помеѓу Москва и НАТО? Дали станува збор за стабилизација на конфронтацијата, за нејзина ескалација или се работи за некакви други тенденции? Во ...

Лидерите на НАТО на вечера за државите од поранешна Југославија

МКД - 09.07.2016

Лидерите на НАТО за време на вечерата на првиот ден од самитот во Варшава разговарале за Западниот Балкан и независните држави кои некогаш беа во состоавот на поранешна Југославија, пренесува Асошиејтед прес.

Обама на самитот на НАТО се фокусираше на борба против екстремистите

+инфо - 09.07.2016

Се очекува на самитот во Варшава да се донесе одлука за бројот на војници во Авганистан и дополнителна обука на локални сили во Ирак. Американскиот претседател Барак Обама, денеска, во говор на вториот ден од самитот на НАТО во Варшава, се ...

Самит на НАТО во Варшава: Сојузниците остануваат во Авганистан, зголемена финансиската помош

Макфакс - 09.07.2016

Американските сојузици во НАТО ветија дека финансиски ќе ги помагаат авганистанските безбедносни сили со околу милијада евра годишно во следните три години, изјавил во саботата во Варшава генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг.

НАТО ќе распореди свои баталјони во Полска и на Балтикот

+инфо - 09.07.2016

Столтенберг додаде дека НАТО донел одлука и да ја преземе од САД командата врз европскиот антиракетен штит. Канада ќе командува со баталјонот на НАТО во Летонија, Германија во Литванија, Велика Британија во Естонија и САД во Полска.

Горбачов – НАТО гори од желба да и објави војна на Русија

Репортер - 09.07.2016

Последниот лидер на Советскиот сојуз СССР, Михаил Горбачов, остро ги критикуваше лидерите на НАТО поради одлуката која доведе до ескалација на конфликтот со Русија. Горбачов изјави за агенцијата „Интерфакс“ дека „НАТО зпаочнал да се подготвува за ...

Следниот самит на НАТО во 2017 година во Брисел

Курир - 09.07.2016

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави денеска дека следниот самит на Алијансата ќе се одржи во 2017 година во Брисел. Тој најави дека следниот самит ќе се одржи во седиштето на НАТО во Брисел чие реновирање е во тек, а ќе биде готово ...

НАТО обединет во политиката кон Русија, следниот самит 2017 во Брисел

Нова ТВ - 09.07.2016

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска порача дека лидерите на Алијансата се согласиле да ја одржат заедничката политика на одвраќање на Русија од агресивната политика и воедно за продолжување на дијалогот со Москва.

НАТО “обединето” за Русија

Р.С.Европа - 09.07.2016

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг рече дека алијансата е обединета околу политиката на “силна одбрана и конструктивен дијалог” кон Русија. Алијансата е обединета, ние сме заедно во нашиот пристап рече тој на денешната прес конференција ...

Горбачов: Алијансата сака војна

Стандард - 09.07.2016

Поранешниот претседател на СССР, Михаил Горбачов изјави дека одлуките на Самитот на НАТО во Варшава сведочат за тоа дека алијансата прави чекор од „студената војна“ кон реална таква, пишува Интерфакс.

Обама на самитот на НАТО: Фокус на војувањето против екстремистите

А1 On - 09.07.2016

Американскиот претседател Барак Обама се фокусираше денеска во говор на вториот ден од самитот на НАТО во Варшава, на борба против ектремистичките групи во Авганистан и на Блискиот исток со повик до лидерите на Алијансата да зајакнат поддршка за ...

Следниот самит на НАТО во 2017 година во Брисел

А1 On - 09.07.2016

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави денеска дека следниот самит на Алијансата ќе се одржи во 2017 година во Брисел. Тој најави дека следниот самит ќе се одржи во седиштето на НАТО во Брисел чие реновирање е во тек, а ќе биде готово ...

Унгарскиот Премиер Виктор Орбан предупредува на стратешка грешка на нато поради оставањето на Македонија надвор од ...

Сител - 09.07.2016

Оставањето на Македонија и Грузија надвор од Алијансата е стратешка грешка на НАТО. Сител од дипломатски извори дознава дека со оваа изјава унгарскиот премиер Виктор Орбан на Самитот во Варшава побарал Македонија што поскоро да стане дел од ...

Горбачов-НАТО подготвува "жешка војна" против Русија

Р.С.Европа - 09.07.2016

Поранешниот претседател на Советскиот сојуз Михаил Горбачов го обвини НАТО дека подготвувал “жешка војна” против Русија додавајќи дека реториката на лидерите на алијансата ги притиска лидерите на двете страни кон воена конфронтација.

Политичката криза, а не само името, ја оддалечува Македонија од НАТО

МКД - 09.07.2016

Политичката криза во Македонија ја оддалечува земјата далеку од вредностите на НАТО, е пораката од завршната декларација на Самитот на Алијансата во Варшава. Во Заклучокот од Самитот се повторува она што беше кажано на сите претходни самити после ...

Медиум: Дружбата на Атина со „агресорот“ го поткопува единството на НАТО

Руска реч - 09.07.2016

Порастот на руско-грчката соработка во сферата на безбедноста предизвикува тревога кај многу лидери на Северноатлантската алијанса, пишува „Дејли телеграф“. Според нивно мислење, со своите односи со Москва Атина ги поткопува обидите на НАТО да ...

Горбачов: НАТО практично се подготвува за војна со Русија

А1 On - 09.07.2016

Последниот претседател на СССР, Михаил Горбачов остро ја критикуваше денеска одлуката на НАТО да распореди дополнителни сили на своите источни граници, обвинувајќи ја Алијансата дека „почнала подготовки за ескалација на Студена војна во жешка војна“.

НАТО: три милијарди долари за Авганистан

Алфа - 09.07.2016

Тој наведе дека средствата се потребни за НАТО мисијата обука на авганистанските вооружени сили која во 2017 година ќе биде продолжена со присуство на 12.000 војници на НАТО и САД. НАТО сојузниците ветија на САД дека ќе даваат околу милијарда евра ...

Горбачов: НАТО сака да војува со Русија

+инфо - 09.07.2016

Лидерите на НАТО вчера одобрија испраќање по четири меѓународни баталјони, односно околу 1.000 војници во Полска, Литванија, Летонија и во Естонија. Последниот претседател на СССР, Михаил Горбачов, остро ја критикуваше денеска одлуката на НАТО да ...

Проширувањето на НАТО потиснато во долниот дел од неговите приоритети

Алфа - 09.07.2016

Самитот на НАТО во Варшава беше фокусиран на внатрешното консолидирање на Алијансата, додека проширувањето е потиснато во долниот дел од приоритетите. Ова за Алфа го изјави шефот на дипломатијата, Никола Попоски.

Столтенберг потврди – следниот самит на НАТО веќе в година во новото седиште во Брисел

Макфакс - 09.07.2016

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, го потврди во саботата претходните медиумски извештаи дека челниците на Алијансата повторно ќе се состанат веќе наредната 2017 година во новото седиште во Брисел.

Столтенберг: НАТО не ја смета Русија за непосредна закана

Руска реч - 09.07.2016

На самитот на НАТО во Варшава дискусијата за Русија била од неформален карактер, изјави генералниот секретар на Алијансата Јенс столтенберг. Русија не претставува непосредна закана за која било од државите кои се дел од НАТО.

Горбачов: НАТО практично се подготвува за војна со Русија

Алфа - 09.07.2016

Сета реторика што се користи на самитот на НАТО во Варшава укажува на желба на Русија речиси да и се објави војна. Последниот претседател на СССР, Михаил Горбачов остро ја критикуваше денеска одлуката на НАТО да распореди дополнителни сили на своите ...

Столтенберг ја повика Русија да престане да ги поддржува сепаратистите во Украина

Стандард - 09.07.2016

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг ја повика Русија да ја прекине својата „политичка, воена и финансиска поддршка за сепаратистите“ во Украина, пренесоа агенциите. Апелот беше упатен по самитот на Алијансата во Варшава, на која ...

НАТО: Русија веќе не се однесува како партнер

+инфо - 09.07.2016

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг сепак изјави дека НАТО не влегува во уште една Студена војна. Лидерите на НАТО-членките денеска во заедничко соопштение од самитот во Варшава наведоа дека сакаат конструктивни односи со Русија, „тогаш ...

Попоски: Расте текстот во заклучоците до Самитот, ама расте и фрустрација и дома и во НАТО

МКД - 09.07.2016

Единствениот исчекор за Македонија во контекст на НАТО може да биде само полноправно членство. Се друго е во рамки на традиционалната соработка и партнерство, оцени вицепремиерот и министер за надворешни работи Никола Попоски.

Столтенберг: Членство на Украина во НАТО засега не е на дневен ред

А1 On - 09.07.2016

Украина добро напредува во примена на реформи за исполнуавње стандарди на НАТО, но членство на таа држава во Алијансата засега не е во план, изјави денеска генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг. – Темата членство не е мометно на дневен ред.

Следниот самит на НАТО во 2017 година во Брисел

Репортер - 09.07.2016

– Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави денеска дека следниот самит на Алијансата ќе се одржи во 2017 година во Брисел. Тој најави дека следниот самит ќе се одржи во седиштето на НАТО во Брисел чие реновирање е во тек, а ќе биде ...

Лидерите на НАТО со декларација за Русија

Руска реч - 09.07.2016

НАТО не претставува закана за ниедна земја, се стреми кон конструктивни односи со Русија, но ги става во зависност од постапките на Москва, се вели во изјавата на лидерите на земјите-членки на Алијансата. „НАТО не претставува закана за ниедна земја.

ПОПОСКИ: Самитот на НАТО не донесе ништо ново за Македонија

Телеграф - 09.07.2016

Според Попоски и овој Самит на НАТО беше типичен самит за Македонија што содржи три константи: членство по решение на наметнатиот спор за името со Грција, пресуда од Меѓународниот суд за правда која не се зема в предвид и признание за несебичен ...

Најважен состанок на НАТО од крајот на Студената војна

+инфо - 09.07.2016

Лидерите на НАТО покажале посебен интерес за Западен Балкан и независните држави кои некогаш беа дел од Југославија, како што е Македонија. Лидерите на НАТО за време на вечерата во петокот вечер дадоа мрачна проценка за геополитичките намери на ...

Пораката на НАТО до Путин: Понатаму не може

МКД - 09.07.2016

Одлуката на самитот во Варшава да се распоредат батаљоните во Полска и балтичките земји не е провоцирање нова Студена војна туку мудра политика. Сега фронтовите се јасни, пишува Бернт Ригерт за Дојче веле . НАТО тропа со оружје, но многу тивко.

Попоски: Во контекст на НАТО за нас има само еден исход полноправно членство

Репортер - 09.07.2016

­ Во контекст на НАТО за нас има само еден исход што може да биде исчекор ­ полноправно членство. Се друго е во рамки на традиционалната соработка и партнерство. Кога имаме неединство дома, најскапата сметка ја плаќаме надвор.

НАТО кон Путин: „Дотука и ниту чекор понапред!“

Стандард - 09.07.2016

НАТО ѕвечка со оружје, но сосема тивко. Бидејќи четирите баталјони кои ги праќа на источната граница, не се никаква закана за значително побројните руски единици. Москва нема да се импресионира особено од зголемената бројка на НАТО војници, а и во ...

Попоски: Во контекст на НАТО за нас има само еден исход – полноправно членство

Курир - 09.07.2016

Во контекст на НАТО за нас има само еден исход што може да биде исчекор – полноправно членство. Се друго е во рамки на традиционалната соработка и партнерство. Кога имаме неединство дома, најскапата сметка ја плаќаме надвор.

Самит во Варшава: Политичката криза ја оддалечува Македонија од НАТО

Нова ТВ - 09.07.2016

Политичката криза ја оддалечува Македонија од НАТО, се наведува во завршната декларација од Самитот на НАТО во Варшава, кој заврши попладнево по дводневно заседавање, на кој беа донесени повеќе заклучоци за јакнење на одбраната на Алијансата и ...

Попоски: За Македонија има само еден исход - полноправно членство

Стандард - 09.07.2016

– Во контекст на НАТО за нас има само еден исход што може да биде исчекор ­ полноправно членство. Се друго е во рамки на традиционалната соработка и партнерство. Кога имаме неединство дома, најскапата сметка ја плаќаме надвор.

Варшава: Политичката криза ја оддалечува Македонија од НАТО

Стандард - 09.07.2016

Политичката криза ја оддалечува Македонија далеку од вредностите на НАТО, стои во завршната декларација на Самитот во Варшава. Во Заклучокот од Самитот на НАТО, под точка 114, се повторува она што беше кажано на сите претходни самити после Букурешт ...

НАТО: Политичката криза ја оддалечува Македонија од членство

Репортер - 09.07.2016

Политичката криза во Македонија ја оддалечува државата од членството во НАТО. Ова е еден од заклучоците во завршниот извештај на Самитот на НАТО, кој се одржува во Варшава. „Загрижени сме за развојот на политичките настани во поранешната ...

Обама на самитот на НАТО: Фокус на војувањето против екстремистите

Сител - 09.07.2016

Американскиот претседател Барак Обама се фокусираше денеска во говор на вториот ден од самитот на НАТО во Варшава, на борба против ектремистичките групи во Авганистан и на Блискиот исток со повик до лидерите на Алијансата да зајакнат поддршка за ...

Следниот самит на НАТО во 2017 година во Брисел

+инфо - 09.07.2016

Столтенберг најави дека следниот самит ќе се одржи во седиштето на НАТО во Брисел чие реновирање е во тек, а ќе биде готово до следната година. Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, изјави денеска дека следниот самит на Алијансата ќе се ...

НАТО ја повтори поканата за Македонија, но штом ќе се најде решение за спорот за името

Курир - 09.07.2016

Во завршното коминике договорено од земјите членки на НАТО на самитот во Варшава се повторува поканата Македонија да стане членка на НАТО штом се изнајде решение на спорот за името. Воедно се упатува повик за реформи во областа на судството и ...

НАТО ја повтори поканата за Македонија - Штом ќе се најде решение за спорот за името

Репортер - 09.07.2016

­ Во завршното коминике договорено од земјите членки на НАТО на самитот во Варшава се повторува поканата Македонија да стане членка на НАТО штом се изнајде решение на спорот за името. Воедно се упатува повик за реформи во областа на судството и ...

ОЧЕКУВАН ИСХОД ОД САМИТОТ: НАТО ќе упати покана до Македонија кога ќе го реши спорот со името

Телеграф - 09.07.2016

Во точката 114 дополнително се вели дека НАТО е загрижен од политичкиот развој на настаните во Македонија, со кој земјата се оддалечила од вредностите на НАТО, и се повикуваат македонските политички лидери целосно да ги исполнат своите обврски ...

Политичката криза ја оддалечува Македонија од НАТО, порака од самитот во Варшава

+инфо - 09.07.2016

НАТО ги повикува сите политички лидери во земјата целосно да ги имплементираат своите обврски од договорот од Пржино. Политичката криза во Македонија ја оддалечува земјата од НАТО, ова е пораката од завршната декларација на Самитот на Алијансата што ...

Следниот самит на НАТО e во 2017 година во Брисел

Нетпрес - 09.07.2016

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави денеска дека следниот самит на Алијансата ќе се одржи во 2017 година во Брисел. Тој најави дека следниот самит ќе се одржи во седиштето на НАТО во Брисел чие реновирање е во тек, а ќе биде готово ...

НАТО ја повтори поканата за Македонија, со повик за решение за спорот за името и договорот од Пржино

Макфакс - 09.07.2016

Во завршното коминике договорено вои саботата попладнето од челниците на земјите членки на НАТО на самитот во полската престолнина Варшава се повторува поканата Македонија да стане членка на Алијансата штом се изнајде решение на спорот за името, а ...

САД: Агресивната политика на Русија може да предизвика реакција од страна на НАТО

Стандард - 09.07.2016

САД соопштија дека продолжувањето на агресивната политика на Русија може да предизвика реакција од страна на НАТО и зајакнување на присуството на Алијансата во Источна Европа, пренесоа агенциите.

НАТО и ЕУ ја засилуваат соработката поради предизвиците на истокот и југот

Макфакс - 09.07.2016

Највисоките преставници на Евроската унија (ЕУ) и НАТО во петокот потпишаа изјава за засилување на меѓусебната соработка, во време кога постојат се поголеми безбедносни предизвици во источното и јужното соседство, пренесуваат светските агенции.

Горбачов: НАТО практично се подготвува за војна со Русија

Либертас - 09.07.2016

Последниот претседател на СССР, Михаил Горбачов остро ја критикуваше денеска одлуката на НАТО да распореди дополнителни сили на своите источни граници, обвинувајќи ја Алијансата дека „почнала подготовки за ескалација на Студена војна во жешка војна“.

НАТО ќе продолжи со обука на авганистанските сили

Либертас - 09.07.2016

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, на прес конференцијата на вториот ден од НАТО самитот во Варшава, изјави дека алијансата ќе продолжи да ги обучува безбедносните сили на Авганистан во 2017 година, а финансиски ќе ги помага до 2020-та ...

Попоски во Варшава: Само еден исход може да биде исчекор за нас - Полноправно членство во НАТО

Пулс24 - 09.07.2016

Во контекст на НАТО за нас има само еден исход што може да биде исчекор – полноправно членство. Се друго е во рамки на традиционалната соработка и партнерство. Кога имаме неединство дома, најскапата сметка ја плаќаме надвор.

Попоски: Во контекст на НАТО за нас има само еден исход – полноправно членство

Либертас - 09.07.2016

Во контекст на НАТО за нас има само еден исход што може да биде исчекор – полноправно членство. Се друго е во рамки на традиционалната соработка и партнерство. Кога имаме неединство дома, најскапата сметка ја плаќаме надвор.

Следниот самит на НАТО во 2017 година во Брисел

Либертас - 09.07.2016

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави денеска дека следниот самит на Алијансата ќе се одржи во 2017 година во Брисел. Тој најави дека следниот самит ќе се одржи во седиштето на НАТО во Брисел чие реновирање е во тек, а ќе биде готово ...

Горбачов: НАТО практично се подготвува за војна со Русија

Локално - 09.07.2016

Последниот претседател на СССР, Михаил Горбачов остро ја критикуваше денеска одлуката на НАТО да распореди дополнителни сили на своите источни граници, обвинувајќи ја Алијансата дека „почнала подготовки за ескалација на Студена војна во жешка војна“.

НАТО и ЕУ ја засилуваат соработката поради предизвиците на истокот и југот

Тера - 09.07.2016

Највисоките преставници на Евроската унија (ЕУ) и НАТО во петокот потпишаа изјава за засилување на меѓусебната соработка, во време кога постојат се поголеми безбедносни предизвици во источното и јужното соседство, пренесуваат светските агенции.

НАТО: Политичката криза ја оддалечува Македонија од членство, целосно да се исполни Договорот од Пржино

Либертас - 09.07.2016

Политичката криза во Македонија ја оддалечува државата од членството во НАТО. Ова е еден од заклучоците во завршниот извештај на Самитот на НАТО, кој се одржува во Варшава. „Загрижени сме за развојот на политичките настани во поранешната ...

National Interest: Средбата на НАТО се претвори во театар на апсурдот

Локално - 09.07.2016

Обама предвремено го напушти форумот, но успеа да разговара за санкциите против Русија. Северноатлантската Алијанса одамна престана да биде алатка за колективна безбедност и зачувување на стабилноста во светот, пишува National Interest.

Горбачов: НАТО практично се подготвува за војна со Русија

Вечер Прес - 09.07.2016

Сета реторика што се користи на самитот на НАТО во Варшава укажува на желба на Русија речиси да и се објави војна. Последниот претседател на СССР, Михаил Горбачов остро ја критикуваше денеска одлуката на НАТО да распореди дополнителни сили на своите ...

ВИДЕО: Масовни анти-НАТО протести во Варшава за време на самитот на НАТО

Пулс24 - 09.07.2016

Масовни анти-НАТО протести се одвиваат во моментов во Варшава со илијадници демонстранти гневни на тоа што главниот град на Полска е домаќин на НАТО самитот. Демонстрантите се собрале во градот и тргнале во протестен марш до националниот стадион ...

НАТО: Политичката криза ја оддалечува Македонија од членство во Алијансата

Локално - 09.07.2016

Политичката криза во Македонија ја оддалечува државата од членството во НАТО. Ова е еден од заклучоците во завршниот извештај на Самитот на НАТО, кој се одржува во Варшава. „Загрижени сме за развојот на политичките настани во Поранешната ...

Столтенберг: Обуката на локални војници е многу поефикасна отколку употреба на сопствените воени сили

Локално - 09.07.2016

Генералниот секретар на НАТО Алијансата, Јенс Столтенберг на вториот ден од Самитот изјави дека донесена е одлука НАТО да ги засили и своите партнери и дека треба да помогне во градење капацитет на локално ниво.

Историски договор: НАТО и ЕУ се бранат од Русија, распоредуваат војска на истокот на Европа

Република - 09.07.2016

Лидерите на НАТО и Европската унија потпишаа „историски договор“ со кој се зајакна нивната соработка во одбраната од новите предизвици. Договорот беше потпишан синоќа во Варшава, непосредно пред самитот на НАТО и истиот има цел да го покаже ...

Историски договор: НАТО и ЕУ распоредуваат војска на истокот на Европа

Точка - 09.07.2016

Лидерите на НАТО и Европската унија потпишаа „историски договор“ со кој се зајакна нивната соработка во одбраната од новите предизвици. Договорот беше потпишан синоќа во Варшава, непосредно пред самитот на НАТО и истиот има цел да го покаже ...

Моментот која сите го чекаа ! ЕУ и НАТО потпишаа декларација за соработка

Локално - 09.07.2016

Двете организации ги здружуваат ресурсите против заедничките закани Во Варшава почна самитот на НАТО. Учествуваат 26 земји и претставници на клучни меѓународни организации. ЕУ и НАТО потпишаа заедничка декларација за соработка на самитот во Варшава, ...

Порака до Путин: дотука, и ни чекор натаму

Либертас - 09.07.2016

Заплашување и дијалог – така би можело да се постигне приближување кон Москва. Одлуката на НАТО на самитот во Варшава не е студена војна, туку мудра реал-политика, смета Бернд Ригерт, во текст за Дојче веле . НАТО ѕвечка со оружје, но многу тивко.

И без САД светот одвојува милијарда само за воени цели во Авганистан

Локално - 09.07.2016

Годишното финансирање на авганистанските национални безбедносни сили од членовите на меѓународната заедница, од кои се исклучи САД, изнесува скоро 1 милијарда долари, соопшти генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг на прес-конференција во ...

ПОТВРДЕНА поканата за Македонија за НАТО, но само по решение на спорот со името

Пулс24 - 09.07.2016

Во завршното коминике договорено од земјите членки на НАТО на самитот во Варшава се повторува поканата Македонија да стане членка на НАТО штом се изнајде решение на спорот за името. Воедно се упатува повик за реформи во областа на судството и ...

DW: Недозволиво е претседателот да не учествува на Самитот на НАТО

Локално - 09.07.2016

Иванов бара поддршка од САД за зачленувањето на Македонија во НАТО, а не оди таму каде што главните пораки ќе ги упати токму претседателот Обама, вели Исмет Рамадани, претседател на Евро-Атлантскиот Совет на Македонија Во пресрет на Самитот на НАТО ...

Интервју со Исмет Рамадани: Недозволиво е претседателот да не учествува на Самитот на НАТО

Либертас - 09.07.2016

Иванов бара поддршка од САД за зачленувањето на Македонија во НАТО, а не оди таму каде што главните пораки ќе ги упати токму претседателот Обама, вели Исмет Рамадани, претседател на Евро-Атлантскиот Совет на Македонија, во интервју за Дојче веле .

НАТО кон Путин: “Дотука и ниту чекор напред!”

Локално - 09.07.2016

Режимот на Путин е многу непредвидлив и похаотичен од советскиот, бидејќи нема никаква идеологија, туку само гледа да се задржи на власт. Дали НАТО ќе му спротивстави? Коментар на DW. НАТО ѕвечи со оружје, но сосема тивко.

НАТО: Русија веќе не се однесува како партнер

Либертас - 09.07.2016

Лидерите на НАТО членките денеска во заедничко соопштение од самитот во Варшава наведоа дека сакаат конструктивни односи со Русија, „тогаш кога однесувањето на Русија тоа ќе го дозволи“. Во Варшавската декларација за транс-атлантска безбедност, се ...

НАТО: Политичката криза ја оддалечува Македонија од членство во Алијансата

Мета - 09.07.2016

Политичката криза во Македонија ја оддалечува државата од членството во НАТО. Ова е еден од заклучоците во завршниот извештај на Самитот на НАТО, кој се одржува во Варшава. „Загрижени сме за развојот на политичките настани во Поранешната ...

Бугарија им откажа на НАТО, не праќа војници за одбрана на балтичките земји

Локално - 09.07.2016

Министерот за одбрана Николај Ненчев рече дека не се предвидува бугарски војници да учествуваат во т.н. предно распоредување на сили на НАТО во балтичките земји и Полска.Станува збор за одлуката што Алијансата ја донесе за распоредување на четири ...

Романија го поддржува засилено присуство на НАТО во Црното Море

Локално - 09.07.2016

Букурешт очекува од НАТО предлози за зајакнување на присуството на силите на Северноатлантскиот сојуз во Црното Море, изјави на самитот на НАТО во Варшава претседателот на Романија Клаус Јоханис.

Столтенберг: Обуката на локални војници е многу поефикасна отколку употреба на сопствените воени сили

Мета - 09.07.2016

Генералниот секретар на НАТО Алијансата, Јенс Столтенберг на вториот ден од Самитот изјави дека донесена е одлука НАТО да ги засили и своите партнери и дека треба да помогне во градење капацитет на локално ниво.

Ѓукановиќ: На Балканот се уште тлеат жаришта за можни конфликти

Локално - 09.07.2016

Политиката на отворени врати за прием на нови членки треба да остане срж на НАТО, како еден од најдобрите и најефикасни начини за поддршка на мирот и стабилноста, изјави денеска во Варшава, црногорскиот премиер Мило Ѓулановиќ.

Самит на НАТО во Варшава: Сојузниците остануваат во Авганистан, зголемена финансиската помош

Точка - 09.07.2016

Американските сојузици во НАТО ветија дека финансиски ќе ги помагаат авганистанските безбедносни сили со околу милијада евра годишно во следните три години, изјавил во саботата во Варшава генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг.

Горбачов: НАТО практично се подготвува за војна со Русија

Lider - 09.07.2016

Последниот претседател на СССР, Михаил Горбачов остро ја критикуваше денеска одлуката на НАТО да распореди дополнителни сили на своите источни граници, обвинувајќи ја Алијансата дека „почнала подготовки за ескалација на Студена војна во жешка војна“.

Обама на самитот на НАТО: Фокус на војувањето против екстремистите

Lider - 09.07.2016

Американскиот претседател Барак Обама се фокусираше денеска во говор на вториот ден од самитот на НАТО во Варшава, на борба против ектремистичките групи во Авганистан и на Блискиот исток со повик до лидерите на Алијансата да зајакнат поддршка за ...

НАТО: Сакаме конструктивни односи со Русија

Lider - 09.07.2016

Лидерите на НАТО членките денеска во заедничко соопштение од самитот во Варшава наведоа дека сакаат конструктивни односи со Русија, „тогаш кога однесувањето на Русија тоа ќе го дозволи“. Во Варшавската декларација за транс-атлантска безбедност, се ...

Попоски: Во контекст на НАТО за нас има само еден исход – полноправно членство

Lider - 09.07.2016

Во контекст на НАТО за нас има само еден исход што може да биде исчекор – полноправно членство. Се друго е во рамки на традиционалната соработка и партнерство. Кога имаме неединство дома, најскапата сметка ја плаќаме надвор.

НАТО ја повтори поканата за Македонија – штом ќе се најде решение за спорот за името

Lider - 09.07.2016

Во завршното коминике договорено од земјите членки на НАТО на самитот во Варшава се повторува поканата Македонија да стане членка на НАТО штом се изнајде решение на спорот за името. Воедно се упатува повик за реформи во областа на судството и ...

Следниот самит на НАТО во 2017 година во Брисел

Lider - 09.07.2016

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави денеска дека следниот самит на Алијансата ќе се одржи во 2017 година во Брисел. Тој најави дека следниот самит ќе се одржи во седиштето на НАТО во Брисел чие реновирање е во тек, а ќе биде готово ...

Столтенберг: Членство на Украина во НАТО засега не е на дневен ред

Lider - 09.07.2016

Украина добро напредува во примена на реформи за исполнуавње стандарди на НАТО, но членство на таа држава во Алијансата засега не е во план, изјави денеска генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг. – Темата членство не е мометно на дневен ред.

Самит на НАТО во Варшава, отворени вратите за проширување

Канал5 - 08.07.2016

Одлучувачки самит кој треба да ја заштити безбедноста на Европа. Во Варшава земјите на НАТО алијансата носат клучни одлуки како да се спротивстават на се поголемото руско влијание и радиканите исламистички групи.

Тензиите со Русија - главна тема на самитот на НАТО

Телма - 08.07.2016

Самитот на НАТО во Варшава почна во знакот на тензиите со Русија и стравувањата на нејзините соседи од агресија. Решението што се очекува да биде усвоено е двојно, од една страна да се преговара со Москва, а паралелно НАТО да донесе историска одлука ...

Македонија одамна ги исполни сите препораки за членство во Алијансата

Вест - 08.07.2016

Република Македонија одамна ги има исполнето сите препораки за членство во Алијансата, а Грција е единствената пречка на патот на земјата кон НАТО, истакнато е во деталната анализа на реномираниот сајт wwwheritage.org, во пресрет на НАТО самитот во ...

Столенберг: НАТО не сака нова Студена војна

ТВ21 - 08.07.2016

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг порача денеска од Самитот на НАТО во Варшава дека Алијансата не бара судири. „Не сакаме нова Студена војна. Тоа е историја и треба да остане“, нагласи Столтенберг.

Самит на НАТО во Варшава, влезот на Mакедонија не е на агендата

24 Вести - 08.07.2016

Силна Европа значи силен НАТО а ова не е време за идеализам туку мораме да покажеме заедништво, порача денеска претседателот на Европската комисија жан клод јункер на отварањето на НАТО самитот во Варшава.

НАТО-самит - САД и ЕУ остануваат заедно

Утрински - 08.07.2016

Самитот во полскиот главен град за да се одобри стационирање на војници и ракетен штит во обид да се покаже единство пред заканата од Русија Барак Обама инсистираше дека солидарноста меѓу САД и Европа нема да биде погодена од „Брегзит“, додека ...

Марковски: Власта не сака во НАТО – Брисел свесен за тоа

24 Вести - 08.07.2016

Македонија не треба да очекува ништо позитивно од НАТО самитот, и денеска во Варшава може да биде спомената само протоколарно, смета генералот во пензија, Благоја Марковски. Според него, двете главни причини поради кои земјава ќе остане на маргините ...

Попоски: НАТО е преокупиран со безбедносните закани и предизвиците на границите на земјите членки на Алијансата

Вест - 08.07.2016

За Македонија, користа од членството е повеќе во форма на политичка предвидливост, подобрена перцепција за стабилност и мирољубиво опкружување, истакна министерот за надворешни работи Никола Попоски на самитот на НАТО, што се одржува во Варшава, ...

Ѓукановиќ: На Балканот се уште тлеат жаришта за можни конфликти

Вест - 08.07.2016

Политиката на отворени врати за прием на нови членки треба да остане срж на НАТО, како еден од најдобрите и најефикасни начини за поддршка на мирот и стабилноста, изјави денеска во Варшава, црногорскиот премиер Мило Ѓулановиќ.

Македонија и НАТО – решавање на политичката криза како услов за влез во алијансата?

ТВ21 - 08.07.2016

На секој од трите изминати самити на НАТО Македонија добиваше по уште една нова задача, но не ги исполнуваше вели универзитетскиот професорот Стојан Славески. Се уште не е потпишан договорот со Бугарија за добрососедски односи, не е решен проблемот ...

Самит на НАТО во Полска – како да се спречи „руска агресија“

ТВ21 - 08.07.2016

Претседателоте на САД и Франција Барак Обама и Франсоа Оланд, германската канцеларка Ангела Меркел, британскиот премиер во заминување Дејвид Камерон и другите државници – денеска бараат решение за трите клучни предизвици за Алијансата: како да се ...

НАТО договори разместување на сили на Балтикот и во Полска да се одврати потенцијална руска агресија

Канал5 - 08.07.2016

Лидерите на НАТО самитот во Варшава договорија да разместат мултинационални сили на Балтикот и во Полска за да одвратат каква било потенцијална руска агресија, и им наложија на своите пратеници да и ги објаснат овие мерки на Русија следната седмица, ...

НАТО и ЕУ потпишаа историски договор

24 Вести - 08.07.2016

Во Варшава е потпишан историскиот договорот од страна на лидерите на НАТО и Европската унија, со кој се зајакнува нивната соработка во одбрана против нови предизвици. „Силна Европска унија значи силен НАТО и силен НАТО значи силна Европска унија.

Центарот на Варшава се претвори во строго чувана тврдина за самитот на НАТО

Утрински - 08.07.2016

Денеска Барак Обама, Ангела Меркел и другите високопозиционирани гости ќе се хранат во балската сала, што се смета за симбол на триумфот на Западот над комунистичката идеологија и советскиот експанзионизам Варшава - Центарот на полската престолнина ...

Во Варшава дводневен самит на НАТО

24 Вести - 08.07.2016

Во Варшава денеска почнува дводневен самит на НАТО на кој ќе учествуваат лидерите на 28 членки на Алијансата. На самитот се очекува да бидат усвоени одлуки во врска со идните чекори на НАТО во однос на Русија, милитантите на Исламската држава и ...

Самит на НАТО во Варшава

ТВ21 - 08.07.2016

Во полскиот главен град Варшава денеска почнува дводневниот Самит на НАТО, на кој лидерите на земјите членки ќе разговараат за серија глобални безбедносни прашања, од состојбата во Авганистан и борбата против групата Исламска држава (ИД), па до ...

Почнува самитот на НАТО

Фокус - 08.07.2016

Во Полска, во Варшава, денеска почнува дводневен самит на НАТО на кој ќе учествуваат лидерите на 28 членки на Алијансата. На самитот се очекува да бидат усвоени во врска со идните чекори на НАТО во однос на Русија, милитантите на Исламската држава и ...

Самит на НАТО во Варшава

Телма - 08.07.2016

Во полскиот главен град Варшава денеска почнува дводневниот Самит на НАТО, на кој лидерите на земјите членки ќе разговараат за серија глобални безбедносни прашања, од состојбата во Авганистан и борбата против групата Исламска држава (ИД), па до ...

Македонија уште во 2008-ма година ги исполни сите услови за членство во НАТО

Дневник - 08.07.2016

Реномираниот сајт објавуваа детална анализа во пресрет на НАТО самитот во Варшава, каде во делот за Република Македонија истакнува дека земјата одамна ги има исполнето сите препораки и дека Грција е единствената пречка за членство на земјата во НАТО.

Обама вели дека во Варшава се одржува најважниот самит на НАТО по Студената војна

Сакам да кажам - 08.07.2016

Ова, веројатно, е најважниот момент во трансатлантската алијанса од завршувањето на Студената војна, напиша претседателот на САД, Барак Обама, во пресрет на дводневниот самит на НАТО во Варшава.

НАТО и ЕУ потпишаа пакт за соработка

Вест - 08.07.2016

ВАРШАВА (ДПА) - Првите луѓе на НАТО и на Европската унија денеска во Варшава потпишаа Договор за одбранбена соработка. Договорот, кој двете страни го оценија како „историски“, беше потпишан пред официјалниот почеток на Самитот на НАТО во полскиот ...

Столтенберг: НАТО не сака нова Студена војна

Вест - 08.07.2016

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг порача денеска од Самитот на НАТО во Варшава дека Алијансата не бара судири. „Не сакаме нова Студена војна. Тоа е историја и треба да остане“, нагласи Столтенберг.

Оланд: Русија е наш партнер, а не закана

Вест - 08.07.2016

Францускиот претседател Франсоа Оланд денеска оцени дека НАТО не треба Русија да ја се смета за своја закана, туку за партнер. - НАТО нема никаква улога во односите меѓу Европа и Русија. За Франција, Русија не претставува ниту противник, ниту ...

Столтенберг: НАТО не сака нова Студена војна

24 Вести - 08.07.2016

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг порача денеска од Самитот на НАТО во Варшава дека Алијансата не бара судири. – Не сакаме нова Студена војна. Тоа е историја и треба да остане, нагласи Столтенберг.

НАТО и Источна Европа: меѓу сплотеност и брегзит

Deutsche Welle - 08.07.2016

На самитот на НАТО во Варшава се очекуваат битни решенија за идната безбедност на источните партнери од сојузот. Централна тема треба да биде и референдумот за брегзит. Во времето на комунистичката диктатура и на Варшавскиот пакт, во Романија беше ...

Грчкиот премиер Алексис Ципрас треба да се сретне со Барак Обама

Телма - 08.07.2016

Грчкиот премиер Алексис Ципрас денес во Варшава на маргините на НАТО Самитот ќе се сретне со американскиот претседател Барак Обама. Според информациите Грција на средбата се очекува да се разговара за грчката финансиска состојба, програмата за ...

НАТО се обидува со двојна стратегија

Deutsche Welle - 08.07.2016

На самитот во Варшава НАТО планира возење по два колосека: со новите трупи Русија да биде држена во шах, а паралелно водење дијалог со неа, зашто постојат заеднички интереси. Полска, земјата домаќин на НАТО-самитот и балтичките држави кои граничат ...

Столтенберг: НАТО ќе предложи партнерска соработка со Украина и Грузија

Дневник - 08.07.2016

НАТО ќе предложи да се воспостави тесна соработка како со партнери со Украина и со Грузија, изјави генералниот секретар на алијансата Јенс Столтенберг на самитот „НАТО во заштита на мирот: 2016 и потоа“ во Варшава.

„Херитиџ“: Македонија уште во 2008. ги исполни сите услови за членство во НАТО

Нетпрес - 08.07.2016

Реномираниот сајт www.heritage.org објавуваа детална анализа во пресрет на НАТО самитот во Варшава, каде во делот за Република Македонија истакнува дека земјата одамна ги има исполнето сите препораки и дека Грција е единствената пречка за членство ...

Самитот на НАТО, жална епизода за Македонија

Р.С.Европа - 08.07.2016

Владеачката елита и нивните подржувачи со измешани сигнали за некогаш јасно утврдената евро-атланска иднина на земјата. И Претседателот Иванов е контрадикторен. Изјавува дека нема да учествува на Самитот, а од друга страна му пишува и бара од ...

Кој ќе ја брани источна Европа од Русија?

Стандард - 08.07.2016

Во времето на комунистичката диктатура во Романија, се раскажуваше еден виц: од сите соседи на земјата, во еден може да се има доверба – во Црното Море. Сега, сепак и тоа како да се менува.

МНР РФ вети одговор на засилувањето на военото присуство на НАТО на исток

Руска реч - 08.07.2016

Русија не гледа во НАТО или во неговите членки непријател или закана, изјави заменик-министерот за надворешни работи на Русија Алексеј Мешков. Лидерите на земјите-членки на НАТО на самитот во Варшава ќе донесат одлука за распоредување врз ротациона ...

Самитот на НАТО во Варшава во знакот на Русија

МКД - 08.07.2016

Дводневниот самит на НАТО кој денес почна во безбедносно „окованата“ Варшава се отвора во знак на тензиите меѓу Алијансата и Русија, но и обидите на 28-члениот воен блок да почне политички дијалог со Москва.

Самит на НАТО во Варшава

Сител - 08.07.2016

Во полскиот главен град Варшава денеска почнува дводневниот Самит на НАТО, на кој лидерите на земјите членки ќе разговараат за серија глобални безбедносни прашања, од состојбата во Авганистан и борбата против групата Исламска држава (ИД), па до ...

Столтенберг: Влегувањето на Црна Гора во НАТО го потврдува продолжувањето на политиката на проширување

Алфа - 08.07.2016

Влегувањето на Црна Гора во НАТО ја потврдува константноста на процесот на проширување на Алијансата, изјави денеска генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг. Влегувањето на Црна Гора во НАТО ја потврдува константноста на процесот на ...

Песков: Се надеваме на „здравиот разум“ на самиот на НАТО

А1 On - 08.07.2016

Кремљ денеска соопшти дека се надева дека „здравиот разум“ ќе преовлада на Самитот на НАТО во Варшава и оти е апсурдно Алијансата да зборува за какви било закани кои доаѓаат од Русија. – Русија беше и ќе остане отворена за дијалог со НАТО и ...

САД веруваат дека НАТО и ЕУ ќе ја продлабочат безбедносната соработка

А1 On - 08.07.2016

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека САД веруваат оти НАТО и ЕУ ќе ја продлабочат својата безбедносна соработка. Во авторски текст во лондонски „Фајненшл Тајмс„ претседателот Обама пишува дека Алијансата и ЕУ ќе продолжат да ја ...

НАТО и ЕУ потпишаа „пакт за соработка“

+инфо - 08.07.2016

По потпишувањето на договорот, Столтенбер изјави дека тој ја одразува новата содржина и сила на партнерството меѓу ЕУ и НАТО Првите луѓе на НАТО и на Европската унија денеска во Варшава потпишаа Договор за одбранбена соработка, јави ДПА.

Самит на НАТО во Варшава

Алфа - 08.07.2016

НАТО како организаицја не е вклучена во борбата против ИД во Сирија и Ирак, но голем број нејзини членки учествуваат во антиџихадистичката коалиција, предводена од САД. Во полскиот главен град Варшава денеска почнува дводневниот Самит на НАТО, на ...

НАТО и ЕУ потпишаа „пакт за соработка“

А1 On - 08.07.2016

Првите луѓе на НАТО и на Европската унија денеска во Варшава потпишаа Договор за одбранбена соработка, јави ДПА. Договорот, кој двете страни го оценија како „историски“, беше потпишан пред официјалниот почеток на Самитот на НАТО во полскиот главен ...

Сител тема: Обединета европска армија- зошто е подобра од НАТО

Сител - 08.07.2016

Европската Унија има потреба од заеднички воен центар, кој ќе биде почеток на обединување на воените сили на Европа. Тоа значително ќе ја зајакне улогата на континентот во светски рамки, но во исто време ќе ја намали улогата на НАТО, а со тоа и на ...

Самитот на НАТО најважен по крајот на Студената војна

Глас на Америка - 08.07.2016

Американски претставници велат дека настанот е критичен момент за воспоставување на кохезивна стратегија кој не се фокусира на гаранции, туку на одвраќање Американскиот претседател Барак Обама денеска во Варшава започна со дводневните средби, а на ...

СТОЛТЕНБЕРГ: НАТО не сака нова Студена војна

Телеграф - 08.07.2016

По завршувањето на самитот во Варшава, НАТО планира формални разговори со Русија Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, порача денеска од Самитот на НАТО во Варшава дека Алијансата не бара судири. – Не сакаме нова Студена војна.

За Столтенберг јакнењето на НАТО на истокот е одговор на однесувањето на Русија

Макфакс - 08.07.2016

Јакнењето на военото присуство во балтичките земји и во Полска е одговорот на НАТО на улогата на Русија во Украина и анексијата на Крим, реле во петокот во Варшава, генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг.

Започна НАТО Самитот во Варшава со големи тензии, за Македонија алијансата е политичка димензија во безбеден регион

Сител - 08.07.2016

Самитот на НАТО во Варшава целосно ќе биде посветен на безбедносниот аспект и приоритетите на алијансата во справување со заканите со кои се соочува како Авганистан, борбата против Исламска држава и тероризмот, и превенција од како што се наведува ...

Самит на НАТО во Варшава

Телеграф - 08.07.2016

На Самитот на Северно - атлантската Алијанса – НАТО ќе присуствува и министерот за одбрана Зоран Јолевски Во полскиот главен град Варшава денеска почнува дводневниот Самит на НАТО, на кој лидерите на земјите членки ќе разговараат за серија глобални ...

Оланд - Русија не е закана, туку партнер

Р.С.Европа - 08.07.2016

Францускиот претседател Франсоа Оланд изјави дека Русија не треба да се смета за закана, туку за партнер. „НАТО нема никаква улога во она што треба да биде однос меѓу Европа и Русија“, рече Оланд денеска кога пристигна на самитот на Алијансата во ...

(ВИДЕО) Марковски: Власта не сака во НАТО – Брисел е свесен за тоа

Репортер - 08.07.2016

кедонија не треба да очекува ништо позитивно од НАТО самитот, и денеска во Варшава може да биде спомената само протоколарно, смета генералот во пензија, Благоја Марковски во изјава за 24 Вести .

ОЛАНД: Русија е наш партнер, а не закана

Телеграф - 08.07.2016

Францускиот претседател истакна дека НАТО нема никаква улога во односите меѓу Европа и Русија Францускиот претседател Франсоа Оланд денеска оцени дека НАТО не треба Русија да ја се смета за своја закана, туку за партнер.

Дуда: НАТО не е опкружен од непријатели, туку од закани

А1 On - 08.07.2016

НАТО не треба само да ја зајакнува својата одбрана, туку треба и преку дијалог да бара решенија за отстранување на заканите со кои се соочува, изјави денеска полскиот претседател Анджеј Дуда.

„Херитиџ“: САД да ја притиснат Грција Македонија да влезе во НАТО

Алфа - 08.07.2016

Во анализата на фондацијата Херитиџ се наведуваат осум приоритети на САД за самитот на НАТО, од кои како четврти е наведен дека Вашингтон треба да го искористи самитот за да потврди дека останува политиката на отворени врати.

Оланд: Русија е наш партнер, а не закана

А1 On - 08.07.2016

Францускиот претседател Франсоа Оланд денеска оцени дека НАТО не треба Русија да ја се смета за своја закана, туку за партнер. – НАТО нема никаква улога во односите меѓу Европа и Русија. За Франција, Русија не претставува ниту противник, ниту ...

НАТО самит во Варшава: сакаме - не сакаме студена војна со Русија

Алфа - 08.07.2016

Одлуката на Британија да ја напушти ЕУ, радикално зголемените потенцијали на терористичките групи и се чини, пред се соочувањето со Русија која дефинитивно се врати како важен фактор на меѓународната сцена.

Оланд: Русија е наш партнер, а не закана

+инфо - 08.07.2016

Според Оланд, Русија претставува партнер, кој „понекогаш може да употреби сила - како при анексијата на Крим“. Францускиот претседател Франсоа Оланд денеска оцени дека НАТО не треба Русија да ја се смета за своја закана, туку за партнер.

Прашањето со Русија, на првиот ден од Самиот на НАТО

Нова ТВ - 08.07.2016

Фото: Ројтерс Претседателот на Полска Анджеј Дуда и генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг , на првиот ден од одржувањето, го оценија Самитот на НАТО како клучен бидејќи во овие два дена членките на Алијансата имаат задача да ги постават ...

Оланд: Русија не е ниту непријател, ниту закана!

Стандард - 08.07.2016

„Русија не е ниту непријател, ниту закана“, истакна денеска францускиот претседател Франсоа Оланд при пристигнувањето на самитот на НАТО во Варшава, наведува Франс прес. – НАТО воопшто нема за цел да врши притисок врз односите кои Европа треба да ги ...

Самит на НАТО во Варшава

+инфо - 08.07.2016

НАТО како организација не е вклучена во борбата против ИД во Сирија и во Ирак. Во полскиот главен град Варшава денеска почнува дводневниот Самит на НАТО, на кој лидерите на земјите-членки ќе разговараат за серија глобални безбедносни прашања, од ...

НАТО одобри распоредување свои баталјони во Полска и на Балтикот

А1 On - 08.07.2016

Канада ќе комндува со баталјонот на НАТО во Летонија, Германија во Литванија, Велика Британија во Естонија и САД во Полска. Тоа го објави денеска генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг на прес-конференција, по првата сесија од ...

Столтенберг: НАТО не сака нова Студена војна

Сител - 08.07.2016

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг порача денеска од Самитот на НАТО во Варшава дека Алијансата не бара судири. – Не сакаме нова Студена војна. Тоа е историја и треба да остане, нагласи Столтенберг.

НАТО ќе го засилува военото присуство во балтичките земји и Полска

Макфакс - 08.07.2016

Челниците на НАТО донесоа во петок, на првиот ден на самитот во Варшава, одлука за распоредување на четири мултинационални единици во балтичките земји и Полска, заради одвраќање од потенцијална руска закана, изјави генералниот секретар на НАТО Јенс ...

Ѓукановиќ: На Балканот се уште тлеат жаришта за можни конфликти

А1 On - 08.07.2016

Политиката на отворени врати за прием на нови членки треба да остане срж на НАТО, како еден од најдобрите и најефикасни начини за поддршка на мирот и стабилноста, изјави денеска во Варшава, црногорскиот премиер Мило Ѓулановиќ.

Експерт: Самитот на НАТО ќе донесе одлуки со цел да ја заплаши Русија

Руска реч - 08.07.2016

Експертот Игор Коротченко смета дека во новите услови Русија треба да осмисли и реализира возвратен комплекс мерки за одвраќање за НАТО да не дојде во искушение да употреби воена сила како фактор на притисок и заплашување на Русија.

Ѓукановиќ: На Балканот се уште тлеат жаришта за можни конфликти

Алфа - 08.07.2016

Политиката на отворени врати за прием на нови членки треба да остане срж на НАТО, како еден од најдобрите и најефикасни начини за поддршка на мирот и стабилноста, изјави денеска во Варшава, црногорскиот премиер Мило Ѓулановиќ.

НАТО одобри распоредување на баталјони во балтичките земји и Полска

Стандард - 08.07.2016

НАТО официјално одобри распоредување на баталјони во балтичките земји и Полска на средбата, која се одржува денеска и утре во Варшава, соопштува Ројтерс. Распоредувањето на силите беше прифатено уште минатата година со цел одвраќање на евентуална ...

НАТО и ЕУ потпишаа историски договор во Варшава

Нова ТВ - 08.07.2016

На Самитот во Варшава е потпишан историски договорот од страна на лидерите на НАТО и Европската унија, со кој се зајакнува нивната соработка за соочување со предизвиците и заканите по безбедноста.

ЃУКАНОВИЌ: На Балканот сè уште тлеат жаришта за можни конфликти

Телеграф - 08.07.2016

Црна Гора учествува на Средбата на врвот на НАТО во својство на држава која има покана за зачленување во Алијансата Политиката на отворени врати за прием на нови членки треба да остане срж на НАТО, како еден од најдобрите и најефикасни начини за ...

Оланд: Русија не e закана за Франција, туку партнер

Нетпрес - 08.07.2016

Францускиот претседател Франсоа Оланд денеска оцени дека НАТО не треба Русија да ја се смета за своја закана, туку за партнер, пренесува МИА. НАТО нема никаква улога во односите меѓу Европа и Русија.

Започнува самитот на НАТО во Варшава, многу предизвици за Алијансата

Кајгана - 08.07.2016

Дводневниот самит на НАТО Алијансата во Варшава, кој започнува во петок, можеби ќе биде најважниот самит уште од Студентата војна, при што лидерите на земјите членки ќе мора да се соочат со сложен сет од проблеми за да ја подобрат безбедноста на ...

КОНЕЧНА ОДЛУКА: НАТО одобри распоредување на баталјони во Полска и на Балтикот

Телеграф - 08.07.2016

Генералниот секретар на НАТО ја објави одлуката за проширување на военото присуство во источниот дел Канада ќе командува со баталјонот на НАТО во Летонија, Германија во Литванија, Велика Британија во Естонија и САД во Полска.

Оланд: Русија е наш партнер, а не закана

Сител - 08.07.2016

Францускиот претседател Франсоа Оланд денеска оцени дека НАТО не треба Русија да ја се смета за своја закана, туку за партнер. - НАТО нема никаква улога во односите меѓу Европа и Русија. За Франција, Русија не претставува ниту противник, ниту ...

Почнува самитот на НАТО

Р.С.Европа - 08.07.2016

Во Варшава денеска почнува дводневен самит на НАТО на кој ќе учествуваат лидерите на 28 членки на Алијансата. На самитот се очекува да бидат усвоени во врска со идните чекори на НАТО во однос на Русија, милитантите на Исламската држава и нападите во ...

Самит на НАТО во Варшава

Курир - 08.07.2016

Во полскиот главен град Варшава денеска почнува дводневниот Самит на НАТО, на кој лидерите на земјите членки ќе разговараат за серија глобални безбедносни прашања, од состојбата во Авганистан и борбата против групата Исламска држава (ИД), па до ...

НАТО-САМИТ БЕЗ НИКАКВИ ОЧЕКУВАЊА: Варшава нема да донесе ништо ново за Македонија

Телеграф - 08.07.2016

Експертите сметаат дека секој нов самит за Македонија е повторување на приказната започната уште од Самитот во Букурешт во 2008 година НАТО-самиот во Варшава за Македонија нема да донесе ништо ново .

Обама: НАТО мора да направи конкретни потези

Р.С.Европа - 08.07.2016

Американски претседател Барак Обама оцени дека НАТО мора да покаже политичка волја и да преземе конкретни обврски за справување со предизвиците кои доаѓаат од ИД, Русија, Брегзитот и мигрантската криза.

Пентагон: НАТО преминува на одвраќање на Русија, но ќе соработува со неа

Руска реч - 08.07.2016

Централна тема на самитот на НАТО во Варшава ќе биде развој на пристапот на НАТО во однос на Русија, изјави министерот за одбрана на САД Ештон Картер. НАТО преминува од стратегија на поддршка на своите партнери во Европа на одвраќање на Русија, но ...

Што да се очекува од самитот на НАТО?

Р.С.Европа - 08.07.2016

Никој не очекува на масата на самитот на НАТО во Варшава оваа недела да биде ставено проширувањето на Алијансата. Затоа пак, главно прашање што ќе го решаваат лидерите на земјите членки е како да ја натераат Русија да се откаже од агресивните ...

НАТО ќе издржи, предвиде Обама пред средбата во Варшава

Стандард - 08.07.2016

Лидерите на земјите од НАТО се собираат денеска на дводневен состанок во Варшава во момент кога во Источна Европа има тревога поради територијалните амбиции на Русија, во Алијансата недостасува единство за пристапот кон Москва, а гласањето во Велика ...

Обама повика НАТО „да преземе мерки“ против ИД, Русија и Брегзит

Руска реч - 08.07.2016

НАТО треба да преземе конкретни обврски за да се спротивстави на денешните предизвици, од кои еден е и Русија, изјави американскиот претседател Барак Обама. Претседателот на САД Барак Обама изјави дека НАТО треба да ја мобилизира политичката волја и ...

„Херитиџ“: Македонија уште во 2008-ма ги исполни условите за влез во НАТО

Press24 - 08.07.2016

Реномираниот сајт www.heritage.org објавуваа детална анализа во пресрет на НАТО самитот во Варшава, каде во делот за Република Македонија истакнува дека земјата одамна ги има исполнето сите препораки и дека Грција е единствената пречка за членство ...

„Херитиџ“: Македонија уште во 2008-ма година ги исполни сите услови за членство во НАТО

Курир - 08.07.2016

Реномираниот сајт www.heritage.org објавуваа детална анализа во пресрет на НАТО самитот во Варшава, каде во делот за Република Македонија истакнува дека земјата одамна ги има исполнето сите препораки и дека Грција е единствената пречка за членство ...

Започнува самитот на НАТО во Варшава, многу предизвици за Алијансата

Макфакс - 08.07.2016

Дводневниот самит на НАТО Алијансата во Варшава, кој започнува во петок, можеби ќе биде најважниот самит уште од Студентата војна, при што лидерите на земјите членки ќе мора да се соочат со сложен сет од проблеми за да ја подобрат безбедноста на ...

Столтенберг: НАТО не сака Студена војна, туку дијалог со Русија

Стандард - 08.07.2016

НАТО не сака повторување на Студената војна и ќе се стреми кон конструктивен дијалог со Русија, изјави генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг, пред отворањето на дводневниот самит во Варшава, пренесе Ројтерс.

НАТО и ЕУ ќе ја прошируваат соработката во сферата на безбедноста

Мета - 08.07.2016

На првиот ден на НАТО-самитот во Варшава, членките на Алијансата усвоија одлука за зголемување на военото присуство во четири држави на Источна Европа. Се воведува дополнителен мултинационален баталјон во Романија, а членките одлучиле и заеднички да ...

Москва се надева дека на самитот на НАТО ќе преовлада здравиот разум

Локално - 08.07.2016

Прес секретарот на рускиот претседател Дмитриј Песков изјави дека Руската Федерација внимателно го следи самитот на НАТО и се надева дека на него ќе преовалда здравиот разум, пренесе ТАСС.

НАТО и ЕУ потпишаа „пакт за соработка“

Локално - 08.07.2016

Првите луѓе на НАТО и на Европската унија денеска во Варшава потпишаа Договор за одбранбена соработка, јави ДПА. Договорот, кој двете страни го оценија како „историски“, беше потпишан пред официјалниот почеток на Самитот на НАТО во полскиот главен ...

„Херитиџ“: Македонија уште во 2008-та ги исполни сите услови за членство во НАТО

Точка - 08.07.2016

НАТО ја засилува безбедноста на Европа и Северна Америка повеќе од 67 години, па не е ни чудно што многу земји од трансатлантскиот регион кои сè уште не се членови сакаат да се приклучат на сојузот.

Оланд: Русија е наш партнер, а не закана

Локално - 08.07.2016

Францускиот претседател Франсоа Оланд денеска оцени дека НАТО не треба Русија да ја се смета за своја закана, туку за партнер. – НАТО нема никаква улога во односите меѓу Европа и Русија. За Франција, Русија не претставува ниту противник, ниту ...

Столтенберг: НАТО не сака нова Студена војна

Либертас - 08.07.2016

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг порача денеска од Самитот на НАТО во Варшава дека Алијансата не бара судири. – Не сакаме нова Студена војна. Тоа е историја и треба да остане, нагласи Столтенберг.

НАТО самитот и распоредувањето на војска во близина на Русија: Дали Западот ќе им се одмазди на Русите за Крим?

Точка - 08.07.2016

НАТО самитот кој денес и утре ќе се одржува во Варшава ќе биде во знакот на „најголемото јакнење на колективната одбрана од времето на Студената војна“. Со други зборови, НАТО е фокусиран на стегање на обрачот околу Калининградската област поради ...

Самит на НАТО во Варшава

Локално - 08.07.2016

Во полскиот главен град Варшава денеска почнува дводневниот Самит на НАТО, на кој лидерите на земјите членки ќе разговараат за серија глобални безбедносни прашања, од состојбата во Авганистан и борбата против групата Исламска држава (ИД), па до ...

Оланд: Русија е наш партнер, а не закана

Либертас - 08.07.2016

Францускиот претседател Франсоа Оланд денеска оцени дека НАТО не треба Русија да ја се смета за своја закана, туку за партнер. – НАТО нема никаква улога во односите меѓу Европа и Русија. За Франција, Русија не претставува ниту противник, ниту ...

НАТО мора да направи конкретни потези

Тера - 08.07.2016

Американски претседател Барак Обама оцени дека НАТО мора да покаже политичка волја и да преземе конкретни обврски за справување со предизвиците кои доаѓаат од ИД, Русија, Брегзитот и мигрантската криза.

Столтенберг: Членството на Црна Гора во НАТО потврда за политиката на проширување

Република - 08.07.2016

Влегувањето на Црна Гора во НАТО ја потврдува константноста на процесот на проширување на Алијансата, изјави денеска генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, во воведниот говор, кој го одржа заедно со полскиот претседател Анджеј Дуда, при ...

Генсекот на НАТО! Ја менуваме стратегијата кон Москва

Локално - 08.07.2016

Светот е дефинитивно опасно место отколку пред неколку години, изјави Столтенберг “Ова е одлучувачки момент за нашата безбедност. Светот е дефинитивно поопасно место отколку пред неколку години. И НАТО реагира брзо и решително.

Столтенберг: НАТО не сака нова Студена војна

еМагазин - 08.07.2016

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг порача денеска од Самитот на НАТО во Варшава дека Алијансата не бара судири. – Не сакаме нова Студена војна. Тоа е историја и треба да остане, нагласи Столтенберг.

Обама: Ова е најважниот НАТО-самит по Студената војна

Либертас - 08.07.2016

Ова, веројатно, е најважниот момент во трансатлантската алијанса од завршувањето на Студената војна, напиша претседателот на САД, Барак Обама, во пресрет на дводневниот самит на НАТО во Варшава.

Средба Ципрас – Обама на самитот на НАТО во Варшава

Мета - 08.07.2016

Грчкиот премиер Алексис Ципрас попладнево во Варшава ќе се сретне со американскиот претседател Барак Обама. Средбата ќе биде на маргините на самиотот на НАТО во Полска, кој почнува денеска.

Почнa самитот на НАТО во Варшава

Мета - 08.07.2016

Дводневниот самит на НАТО денеска почнува во полскиот град Варшава, а главна тема ќе бидат безбедносните прашања, состојбата во Авганистан, кризата во Украина и односите со Русија, како и борбата против Исламска држава (ИД).

Самит на НАТО во Варшава

Вечер Прес - 08.07.2016

Во полскиот главен град Варшава денеска почнува дводневниот Самит на НАТО, на кој лидерите на земјите членки ќе разговараат за серија глобални безбедносни прашања, од состојбата во Авганистан и борбата против групата Исламска држава (ИД), па до ...

„Седум дена до Рајна“, планот што се ковел за трета светска војна во Европа

Република - 08.07.2016

Тајните документи за планот кој бил основа за воените вежби во 1979 година во кои било симулирано нанесување на удари на 25 цели на територијата на Полска познат под името “Седум дена до Рајна”, ги објавила полската влада по завршувањето на ...

"Седум дена до Рајна": Како би изгледала Третата светска војна во Европа

Точка - 08.07.2016

Тајните документи на СССР, во кој бил изнесен план за евентуална војна помеѓу НАТО и земјите од Варшавскиот пакт, познат под името "Седум дена до Рајна", ги објавила полската влада по завршувањето на Студената војна.

(ВИДЕО) Марковски: Власта не сака во НАТО – Брисел е свесен за тоа

Либертас - 08.07.2016

Македонија не треба да очекува ништо позитивно од НАТО самитот, и денеска во Варшава може да биде спомената само протоколарно, смета генералот во пензија, Благоја Марковски во изјава за 24 Вести .

„Херитиџ“: Македонија ги исполни условите, Грција е единствената пречка за членство на земјата во НАТО

Република - 08.07.2016

Детална анализа во пресрет на НАТО самиот во Варшава објави реномираниот сајт www.heritage.org каде во делот за Република Македонија истакнува дека земјата одамна ги има исполнето сите препораки и дека Грција е единствената пречка за членство на ...

Македонија и НАТО – Решавање на политичката криза, како услов за влез во Алијансата

Локално - 08.07.2016

На секој од трите изминати самити на НАТО Македонија добиваше по уште една нова задача, но не ги исполнуваше вели универзитетскиот професорот Стојан Славески, за ТВ21. Се уште не е потпишан договорот со Бугарија за добрососедски односи, не е решен ...

НАТО и ЕУ потпишаа Договор за одбранбена соработка

Либертас - 08.07.2016

Првите луѓе на НАТО и на Европската унија денеска во Варшава потпишаа Договор за одбранбена соработка, јави ДПА. Договорот, кој двете страни го оценија како „историски“, беше потпишан пред официјалниот почеток на Самитот на НАТО во полскиот главен ...

Ѓукановиќ: На Балканот се уште тлеат жаришта за можни конфликти

Либертас - 08.07.2016

Политиката на отворени врати за прием на нови членки треба да остане срж на НАТО, како еден од најдобрите и најефикасни начини за поддршка на мирот и стабилноста, изјави денеска во Варшава, црногорскиот премиер Мило Ѓулановиќ.

Оланд: Русија не е ниту непријател, ниту закана!

Фактор - 08.07.2016

Северноатлантската алијанса мора не само да ја зајакнува одбраната, но и по пат на дијалог да бараат решенија на околните закани, изјави полскиот претседател Анджеј Дуда, на отворањето на самитот на НАТО во Варшава.

Започнува самитот на НАТО во Варшава, многу предизвици за Алијансата

Точка - 08.07.2016

Дводневниот самит на НАТО Алијансата во Варшава, кој започнува во петок, можеби ќе биде најважниот самит уште од Студентата војна, при што лидерите на земјите членки ќе мора да се соочат со сложен сет од проблеми за да ја подобрат безбедноста на ...

Обама: Ова е најважниот НАТО-самит по Студената војна

Мета - 08.07.2016

Ова, веројатно, е најважниот момент во трансатлантската алијанса од завршувањето на Студената војна, напиша претседателот на САД, Барак Обама, во пресрет на дводневниот самит на НАТО во Варшава.

Столтенберг: Влегувањето на Црна Гора во НАТО го потврдува продолжувањето на политиката на проширување

Локално - 08.07.2016

Влегувањето на Црна Гора во НАТО ја потврдува константноста на процесот на проширување на Алијансата, изјави денеска генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг. Како што јави ТАСС, тој тоа го изјави во воведниот говор, кој го одржа заедно со ...

(ВИДЕО) Марковски: Власта не сака во НАТО – Брисел е свесен за тоа

Локално - 08.07.2016

Maкедонија не треба да очекува ништо позитивно од НАТО самитот, и денеска во Варшава може да биде спомената само протоколарно, смета генералот во пензија, Благоја Марковски во изјава за 24 Вести .

Столтенберг: Не сакаме студена војна со Русија

Мета - 08.07.2016

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, денеска во Варшава, на eкспертскиот форум кој се одржува во рамки на самитот на НАТО, порача дека западниот воен сојуз не бара судири и не сака нова Студена војна затоа што таа треба да остане во ...

Кој ќе ги брани источно-европејците од Русија?

Локално - 08.07.2016

Во НАТО се убедени дека Црното Море не треба да се претвора во море, доминирано од Русите. Затоа Алијансата се подготвува да ги заштити земјите од регионот. Ќе доведе ли тоа до нова ремилитаризација и нова Студена војна?- анализира DW.

НАТО ќе го засилува военото присуство во балтичките земји и Полска

Точка - 08.07.2016

Челниците на НАТО донесоа во петок, на првиот ден на самитот во Варшава, одлука за распоредување на четири мултинационални единици во балтичките земји и Полска, заради одвраќање од потенцијална руска закана, изјави генералниот секретар на НАТО Јенс ...

Македонија уште во 2008-ма година ги исполни сите услови за членство во НАТО

Вечер Прес - 08.07.2016

Реномираниот сајт www.heritage.org објавуваа детална анализа во пресрет на НАТО самитот во Варшава, каде во делот за Република Македонија истакнува дека земјата одамна ги има исполнето сите препораки и дека Грција е единствената пречка за членство ...

Безбедносните предизвици на Балканот во фокусот на експертите од ЕУРМ!

Вечер Прес - 08.07.2016

На настанот предавања одржа и професорот Стојан Славески од Факултетот за детективи и криминалистика при Европскиот универзитет - Република Македонија. Спроти претстојниот самит на НАТО во Варшава, професорот Славески ја посочи важноста на улогата ...

Самит на НАТО во Варшава: Борбата против ИД и превенцијата од „руската агресија“ главни теми

еМагазин - 08.07.2016

Во полскиот главен град Варшава денеска почнува дводневниот Самит на НАТО, на кој лидерите на земјите членки ќе разговараат за серија глобални безбедносни прашања, од состојбата во Авганистан и борбата против групата Исламска држава (ИД), па до ...

Столтенберг: Влегувањето на Црна Гора во НАТО го потврдува продолжувањето на политиката на проширување

Либертас - 08.07.2016

Влегувањето на Црна Гора во НАТО ја потврдува константноста на процесот на проширување на Алијансата, изјави денеска генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг. Како што јави ТАСС, тој тоа го изјави во воведниот говор, кој го одржа заедно со ...

Дуда: НАТО не е опкружен од непријатели, туку од закани

Lider - 08.07.2016

НАТО не треба само да ја зајакнува својата одбрана, туку треба и преку дијалог да бара решенија за отстранување на заканите со кои се соочува, изјави денеска полскиот претседател Анджеј Дуда.

Оланд: Русија е наш партнер, а не закана

Идивиди - 08.07.2016

Францускиот претседател Франсоа Оланд денеска оцени дека НАТО не треба Русија да ја се смета за своја закана, туку за партнер. - НАТО нема никаква улога во односите меѓу Европа и Русија. За Франција, Русија не претставува ниту противник, ниту ...

Никовски: Само Македонија остана во европската чекална за НАТО

Lider - 08.07.2016

Да се тврди дека Грција нѐ блокира за влезот во НАТО, а Соединетите Американски Држави нѐ поддржуваат, како што пишува „Херитиџ“, е нереално и не соодветствува на вистината, рече во гостувањето во вестите на ТВ Нова поранешниот амбасадор Ристо ...

Самит на НАТО во Варшава

Идивиди - 08.07.2016

Варшава, 8 јули 2016 (МИА) - Во полскиот главен град Варшава денеска почнува дводневниот Самит на НАТО, на кој лидерите на земјите членки ќе разговараат за серија глобални безбедносни прашања, од состојбата во Авганистан и борбата против групата ...

НАТО одобри распоредување свои баталјони во Полска и на Балтикот

Lider - 08.07.2016

Канада ќе комaндува со баталјонот на НАТО во Летонија, Германија во Литванија, Велика Британија во Естонија и САД во Полска. Тоа го објави денеска генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг на прес-конференција, по првата сесија од ...

Оланд: Русија е наш партнер, а не закана

Lider - 08.07.2016

Францускиот претседател Франсоа Оланд денеска оцени дека НАТО не треба Русија да ја се смета за своја закана, туку за партнер. – НАТО нема никаква улога во односите меѓу Европа и Русија. За Франција, Русија не претставува ниту противник, ниту ...

Столтенберг: НАТО не сака нова Студена војна

Lider - 08.07.2016

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг порача денеска од Самитот на НАТО во Варшава дека Алијансата не бара судири. – Не сакаме нова Студена војна. Тоа е историја и треба да остане, нагласи Столтенберг.

Ѓукановиќ: На Балканот се уште тлеат жаришта за можни конфликти

Lider - 08.07.2016

Политиката на отворени врати за прием на нови членки треба да остане срж на НАТО, како еден од најдобрите и најефикасни начини за поддршка на мирот и стабилноста, изјави денеска во Варшава, црногорскиот премиер Мило Ѓулановиќ.

Самит на НАТО во Варшава

Lider - 08.07.2016

Во полскиот главен град Варшава денеска почнува дводневниот Самит на НАТО, на кој лидерите на земјите членки ќе разговараат за серија глобални безбедносни прашања, од состојбата во Авганистан и борбата против групата Исламска држава (ИД), па до ...

Столтенберг: НАТО ќе предложи партнерска оработка со Украина и Грузија

Lider - 08.07.2016

НАТО ќе предложи да се воспостави тесна соработка како со партнери со Украина и со Грузија, изјави генералниот секретар на Алијасата, Јенс Столтенберг на самитот „НАТО во заштита на мирот: 2016 и потоа“ во Варшава.

НАТО и ЕУ потпишаа „пакт за соработка“

Lider - 08.07.2016

Првите луѓе на НАТО и на Европската унија денеска во Варшава потпишаа Договор за одбранбена соработка, јави ДПА. Договорот, кој двете страни го оценија како „историски“, беше потпишан пред официјалниот почеток на Самитот на НАТО во полскиот главен ...

Центарот на Варшава се претвори во строго чувана тврдина за самитот на НАТО

Алсат-М - 07.07.2016

Центарот на полската престолнина Варшава е претворен во строго чувана тврдина заради самитот на НАТО, што ќе се одржи утре и задутре. Двометарски железен ѕид веќе го опколи Националниот стадион, што ќе биде клучното место за средбите на свестките ...

Варшава под силно обезбедување пред самитот на НАТО

24 Вести - 07.07.2016

Центарот на полската престолнина Варшава е претворен во строго чувана тврдина заради самитот на НАТО, што ќе се одржи утре и задутре. Двометарски железен ѕид веќе го опколи Националниот стадион, што ќе биде клучното место за средбите на свестките ...

Центарот на Варшава се претвори во строго чувана тврдина за самитот на НАТО

Телма - 07.07.2016

Центарот на полската престолнина Варшава е претворен во строго чувана тврдина заради самитот на НАТО, што ќе се одржи утре и задутре. Двометарски железен ѕид веќе го опколи Националниот стадион, што ќе биде клучното место за средбите на свестките ...

Антони Мачеревич: Русија не е нормална држава, таа е окупатор!

Дневник - 07.07.2016

Два дена пред самитот на НАТО во Варшава, полскиот министер за одбрана, Антони Мачеревич, изјави дека кон Русија не смее да се пристапува како кон нормална држава с` додека е окупатор и дека пред разговорите со Русија, НАТО мора да се договори како ...

Ќе ја потресе ли Варшава отсуството на Иванов

Утрински - 07.07.2016

Александра М. Митевска На претстојниот самит на НАТО во Полска, Македонија ќе биде претставена повторно на министерско ниво, откако шефот на државата Ѓорге Иванов соопшти дека и овој пат решил да го бојкотира големиот собир на шефови на држави и ...

Варшава под невидени мерки на безбедност пред НАТО самитот

Канал5 - 07.07.2016

Центарот на полската престолнина Варшава е претворен во строго чувана тврдина во пресрет самитот на НАТО, што ќе се одржува утре и задутре. Двометарски железен ѕид веќе го опколи националниот стадион, што ќе биде клучното место за средбите на ...

НАТО: Меркел за застрашување и дијалог со Русија

Deutsche Welle - 07.07.2016

Кога самитот на НАТО се одржува во Варшава, логично е важна улога да играат односите со Русија. Меркел во владина изјава на ден пред самитот ја обвини Москва за криза на довербата, но додаде: раката останува испружена.

Меркел го поддржува засилувањето на НАТО на руските граници

Вест - 07.07.2016

Германската канцеларка Ангела Меркел во својот говор пред Бундестагот за обвини Русија за вознемирување на НАТО сојузниците со своите акции во Украина. Пред германските пратеници во федералниот парламент Меркел во односите со Русија предлага два ...

Меркел го поддржува засилувањето на НАТО на руските граници

Сител - 07.07.2016

Германската канцеларка Ангела Меркел во својот говор пред Бундестагот за обвини Русија за вознемирување на НАТО сојузниците со своите акции во Украина. Пред германските пратеници во федералниот парламент Меркел во односите со Русија предлага два ...

Столтенберг: Кога светот се менува и НАТО мора да се менува

А1 On - 07.07.2016

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг во пресрет на почетокот на дводневниот самит во полскиот главен град Варшава изјави дека „живееме во опасен свет, со целиот тероризам и немирите, кои се случуваат“.

Меркел го поддржува засилувањето на НАТО на руските граници

А1 On - 07.07.2016

Германската канцеларка Ангела Меркел во својот говор пред Бундестагот за обвини Русија за вознемирување на НАТО сојузниците со своите акции во Украина. Пред германските пратеници во федералниот парламент Меркел во односите со Русија предлага два ...

Столтенберг: Кога светот се менува и НАТО мора да се менува

Репортер - 07.07.2016

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг во пресрет на почетокот на дводневниот самит во полскиот главен град Варшава изјави дека „живееме во опасен свет, со целиот тероризам и немирите, кои се случуваат“.