TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Црвенковски и Костов на гезме во елитен сплав во Белград

А1 - 07.08.2004

Од синоќешната ревијална средба на кошаркарскиот меч меѓу Србија и Црна Гора и САД, можат да бидат задоволни само американските играчи и официјалниот Белград, кој спортскиот спектакл го искористи за една нова врста на дипломатија, која Белградските медиуми веќе ја крстија Постдипломатија.

Синодот не му простува на Јован, а на Бранко...?

Време - 06.08.2004

ШЕФОТ НА ДРЖАВАТА МЕЃУ МПЦ И СПЦ Ивана Серафимова Синодот на Македонската православна црква ќе одржи седница на која ќе ги разгледа сите детали што произлегоа од односот на Српската православна црква и на претседателот Бранко Црвенковски по повод прославата 60 години АСНОМ кај манастирот „Свети ...

Црвенковски и Костов денеска на кошарка во Белград

Утрински - 06.08.2004

НАЈАВА Скопје - Претседателот Бранко Црвенковски и премиерот Хари Костов денеска ќе отпатуваат во неформална посета на Белград по покана од српскиот премиер Воислав Коштуница да присуствуваат на пријателскиот кошаркарски натпревар меѓу Србија и Црна Гора и САД.

Црвенковски да му даде отчет на г.г. Стефан

Дневник - 06.08.2004

"ТРЕТИОТ ПАТ" КАЈ ПОГЛАВАРОТ НА МПЦ Претседателот Бранко Црвенковски ги згази достоинството и честа на Македонската црква и на македонскиот народ при посетата на манастирот "Прохор Пчињски" за Илинден, било констатирано на вчерашната средба на лидерите на "Третиот пат" со поглаварот на Македонската ...

Црвенковски и Костов во Белград на кошарка

Време - 06.08.2004

ДЕНЕСКА Претседателот на Република Македонија, Бранко Црвенковски, и премиерот Хари Костов утре ќе отпатуваат во неформална посета на Белград по покана од српскиот премиер Воислав Коштуница да присуствуваат на пријателскиот кошаркарски натпревар меѓу Србија и Црна Гора и САД.

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ЦРВЕНКОВСКИ И ПРЕМИЕРОТ КОСТОВ УТРЕ ВО ПОСЕТА НА БЕЛГРАД

Канал5 - 05.08.2004

Претседателот на Република Македонија Бранко Црвенковски и премиерот Хари Костов утре ќе отпатуваат во неформална посета на Белград на покана од српскиот премиер Воислав Коштуница да присуствуваат на пријателскиот кошаркарски натпревар меѓу Србија и Цр Претседателот на Република Македонија Бранко ...

МПЦ не знае за изградбата на објектот на Вранишковски

А1 - 04.08.2004

Почетокот на изградбата на објект во кој ќе биде сместен Синодот на т.н. Охридска Архипископија е сосема непознат за МПЦ. Како што за А1 изјави Владиката Петар, тие ќе се заинтересираат и ќе ги проверат овие информации за кои досега не чуле.

Архиепископот Стефан недостапен дури и за владиците!

Утрински - 04.08.2004

Синодот на МПЦ сў уште без официјален став за провокацијата во "Прохор Пчињски" Билјана Јовановска Иако се очекуваше дека во текот на вчерашниот ден Светиот архијерејски синод на МПЦ ќе свика итна седница на која ќе го каже своето мислење во врска со ненајавеното вметнување на расчинетиот ...

Црвенковски не смееше да се ракува со расколникот

Дневник - 04.08.2004

ТРЕТИОТ ПАТ КАТЕГОРИЧЕН Претседателот на државата Бранко Црвенковски го згази достоинството на македонската црква, поздравувајќи се со расколникот Зоран Вранишковски. На прославата на Илинден во манастирот "Прохор Пчињски", Вранишковски беше еден од неговите домаќини, тврди Зоран Витанов, ...

Банализирање на велепредавството

Утрински - 04.08.2004

Бранко ТриЧковски Имам впечаток дека илинденската клерополитичка бравура на Црвенковски ги проби досадните стандарди на нашата политика и го заплисна македонскиот политички простор со необична свежина. Дали, можеби, претерувам? Со прославата во манастирот ,,Прохор Пчињски", Црвенковски го врати ...

Црвенковски го згази достоинството на МПЦ

Утрински - 04.08.2004

"Третиот пат" го обвинува претседателот на државата Во манастирот Прохор Пчињски" се случи скандал што го предизвика претседателот на државата, Бранко Црвенковски, со самото тоа што не реагираше на присуството на расколникот Зоран Вранишковски и се поздрави и се сликаше со него, сметаат во ...

Од МПЦ нема официјална реакција за ракувањето со Вранишковски

А1 - 03.08.2004

Од Синодот на МПЦ сеуште нема официјална реакција на вчерашното ракување на Црвенковски со Јован Вранишковски во Прохор Пчински. Владиците не го коментираат ниту ставот од претседателскиот кабинетот, во кој претседателот прашува: Ако сакаме извитоперено да ги токуваме работите, тогаш како би го ...

Посетата на „Прохор Пчињски“ е велепредавство

Време - 03.08.2004

ВМРО-ДПМНЕ НЕ ГО ПОСЕТИ МАНАСТИРОТ Ниту еден делегат од опозициската ВМРО-ДПМНЕ вчера не присуствувал на одбележувањето на 60-годишнината на АСНОМ во манастирот „Свети Прохор Пчињски“, поради преписката на македонскиот претседател Црвенковски со српскиот патријарх Павле, пренесе МИА.

Црвенковски пречекан од Коштуница, но и од расколникот Јован

Утрински - 03.08.2004

Македонската делегација положи венец пред манастирот †Св. Прохор Пчињски" Виктор Цветаноски ПРОХОР ПЧИЊСКИ.- Македонската делегација на чело со претседателот Бранко Црвенковски вчера положи венец на новоизградената капела, надвор од манастирот "Прохор Пчињски", но овој свечен чин беше поматен со ...

Ништо не и ветивме на СПЦ

Време - 03.08.2004

ЦРВЕНКОВСКИ ВО БИТОЛА Уставот и законите ги пропишуваат условите што треба да се исполнат за некој да може да се здружи и да се регистрира врз верска основа. Доколку надлежните институции оценат оти тие услови се исполнети, некоја верска заедница може да се регистрира.

Поглаварот Стефан и ВМРО-ДПМНЕ ја предупредија власта да не тргува со СПЦ

Дневник - 03.08.2004

РЕАКЦИИ ПО ПИСМОТО НА ПАТРИЈАРХОТ ПАВЛЕ СПЦ не поставила никакви услови за чествувањето во манастирот "Прохор Пчињски", тврди претседателот Бранко Црвенковски Архиепископот г.г. Стефан ја оцени како "уценувачка и понижувачка" содржината на одговорот на Светиот архијерејски синод на Српската ...

За ВМРО-ДПМНЕ посетата на "Прохор Пчињски" рамна на велепредавство

Утрински - 03.08.2004

Поради отстапките направени спрема српскиот патријарх И покрај најавата дека ќе присуствува партиска делегација на одбележувањето на 60-годишнината од Првото заседание на АСНОМ во манастирот "Свети Прохор Пчињски", вчера опозициската ВМРО-ДПМНЕ не присуствуваше на овој настан, поради преписката на ...

Тројанскиот коњ на „Прохор Пчињски“

Време - 03.08.2004

Стојанка Митреска Во манастирот каде што пред шеесет години беше создадена македонската држава, на прагот на „Св. Прохор Пчињски“, кој веќе 15 години е забранета зона за Македонците, вчера српските црковни власти изрежираа уште едно скандалозно изненадување на македонската државната делегација, ...

Претседателот се ракуваше со Јован, Коштуница со Стефан и со Кирил

Дневник - 03.08.2004

Црвенковски се ракуваше со расчинетиот велешки владика и "српски егзарх" во Македонија Јован откако достоинствениците на СПЦ му дозволија да се најде во групата која го пречека македонскиот претседател. Нашата делегација не била информирана дека Јован ќе се најде меѓу оние кои ќе го пречекаат ...

Вранишковски го пречека Црвенковски

Време - 03.08.2004

МАКЕДОНСКА ДРЖАВНА ДЕЛЕГАЦИЈА НА „СВ. ПРОХОР ПЧИЊСКИ“ Ивана Серафимова Претседателот Бранко Црвенковски пред манастирот „Свети Прохор Пчињски“ го пречека српска државна и црковна делегација, во која беше и Вранишковски, расчинетиот владика од МПЦ.

Ризик што мораше да се прифати

Дневник - 03.08.2004

Коментар - Бранко Героски Присуството на претседателот Бранко Црвенковски во манастирот "Прохор Пчињски" и на српскиот премиер Воислав Коштуница на прославата во Пелинце се настани што го одбележаа јубилејното чествување на годишнината од заседанието на АСНОМ.

ВМРО-ДПМНЕ:Велепредавство!

Дневник - 03.08.2004

реакциЈа Опозициската ВМРО-ДПМНЕ не присуствуваше на одбележувањето на 60-годишнината од Првото заседание на АСНОМ во манастирот "Св. Прохор Пчињски" поради преписката на претседателот Бранко Црвенковски со српскиот патријарх Павле.

Црвенковски пред портите на "Прохор"

Дневник - 03.08.2004

ПРОСЛАВЕН ЈУБИЛЕЈОТ НА МАКЕДОНСКАТА ДРЖАВНОСТ Македонскиот претседател Бранко Црвенковски вчера положи венец пред манастирот "Свети Прохор Пчињски" по повод 60 години од Првото заседание на АСНОМ, на кој беа удрени темелите на македонската држава.

Спорот меѓу МПЦ и СПЦ избегнат во разговорите меѓу двете делегации

Утрински - 03.08.2004

И покрај неизвесноста, посетата во манастирот "Св.Прохор Пчињски" реализирана со лично залагање на Коштуница Билјана Јовановска Посетата на државната делегација на манастирот "Св.Прохор Пчињски", каде што е одржано Првото заседание на АСНОМ и годинава беше под своевидни тензии и неизвесности, за на ...

Не сакаме да бидеме соучесници во велепредавство

Вест - 03.08.2004

ВМРО-ДПМНЕ ЛУТА НА ПРЕПИСКАТА НА ЦРВЕНКОВСКИ СО СРПСКАТА ЦРКВА Српскиот патријарх Павле му дозволи на Црвенковски влез во манастирот Прохор Пчињски, но побара да бидат почитувани одлуките на Синодот на СПЦ ВМРО-ДПМНЕ не присуствуваше на 60-годишнината од АСНОМ во манастирот Свети Прохор Пчињски ...

Расколникот Јован го пречека Бранко

Вест - 03.08.2004

ПРОВОКАЦИЈА ВО СВЕТИ ПРОХОР ПЧИЊСКИ За свечено одбележување на шеесетгодишнината од АСНОМ деновиве била изsидана посебна спомен - чешма на која е ставена плочата, каде претседателот Црвенковски го положи венецот цвеќе, а просториите во м Расколникот Јован, заедно со премиерот на Србија Воислав ...

ВМРО-ДПМНЕ: „Црвенковски да одговори кој е договорот со СПЦ“

А1 - 02.08.2004

Бранко Црвенковски треба да одговори кој е договорот со што Српскиот Патријарх Павле дозволи да се чествува 60 -годишнината од АСНОМ. Писмото упатено до Црвенковски од страна на Павле, за ВМРО-ДПМНЕ е вешта дипломатска стапица со која допрва ќе се видат отстапките направени на штета на македонската ...

Македонската делегација постави венец пред спомен плочата од АСНОМ

А1 - 02.08.2004

Со полициско обезбедување, војска, малку народ од Македонија и Србија, но без инциденти, македонската делегација пристигна во Прохор Пчински. Црвенковски го дочекаа српскиот Премиер Коштуница, Епископите на СПЦ Иринеј и Пахомие, но и Јован Вранишковски.

Владиците од МПЦ незадоволни од Црвенковски

А1 - 02.08.2004

Ќе бараме итна средба со претседателот Црвенковски, тврдат за А1 извори од Синодот на МПЦ кои не го кријат незадоволатвото од последните потези на Црвенковски. Доказ за тоа е денешната средба на Пелинце, каде Поглаварот на МПЦ Г.Г. Стефан и претседателот Црвенковски едвај се погледнаа.

ГРУЕВСКИ НЕ ОТИШОЛ НА ПРОХОР ПЧИНСКИ ОТИ ВО ПРЕПИСКАТА ЦРВЕНКОВСКИ - ПАВЛЕ ПРОЧИТАЛ ПАЗАРЕЊЕ И ВЕЛЕПРЕДАВСТВО.

Канал5 - 02.08.2004

Пазарењето на Црвенковски со Павле е чисто велепредаство, а фактот што македонската делегација отиде во Прохор Пчињски под услови и уцени не е достојно прославување на 60 годишнината од АСНОМ – ова е ставот на ВМРО ДПМНЕ кој и покрај најавите денеска не п Пазарењето на Црвенковски со Павле е чисто ...

НА ПРОХОР ПЧИНСКИ ВООБИЧАЕНО- ПАВЛЕ РЕЖИРА, ЈОВАН СПРОВЕДУВА- И ГОДИНАВА СРПСКИТЕ ПОПОВИ СЕ ОБИДОА ДА ЈА ПОГАНАТ ...

Канал5 - 02.08.2004

Вака беше дочекан македонскиот претседател Бранко Црвенковски во Прохор Пчински.. Во делегацијата за дочек, покрај српскиот премиер Воислав Коштуница, владиката Иринеј, беше Јован Вранишковски и неговиот следбеник Марко.. Неизбежна беше средбата на Црвенк Вака беше дочекан македонскиот претседател ...

Продолжуваат бранувањата на релација МПЦ –СПЦ.

Канал5 - 02.08.2004

Продолжуваат бранувањата на релација МПЦ –СПЦ. Иако српскиот патријарх Павле вчера понуди гостопримство во манастирот Прохор Пчински, сепак во манастирот денеска ни го испрати Јован Вранишковски во улога на тројански коњ, заедно со бачкиот владика Ири Продолжуваат бранувањата на релација МПЦ –СПЦ.