TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ахмети прво се консултираше со потпретседателите, па почна состанокот

Фокус - 29.01.2017

Иако закажана за пред два часа, дебатата во седиштето на ДУИ само што започна, пренесе Телевизија 24. Како што велат од кабинетот на Али Ахмети, досега лидерот на партијата оддржувал внатрешни консултации, неофицијално со потпретседателите на ...

Централното претседателство на ДУИ гласа за коалиција со ВМРО-ДПМНЕ?

Фокус - 29.01.2017

Демократската Унија за интеграција на состанокот на централното претседателство гласа за одлуката да коалицира со ВМРО-ДПМНЕ, пренесува А1он. Неофицијално, како што дознава А1он, договорено е јазиците да се решат со закон, а да има дополнителни ...

Почна коалициската средба на ВМРО-ДПМНЕ

Фокус - 29.01.2017

Во седиштетео на ВМРО ДПМНЕ почна средбата на раководството на партијата со другите коалициони партнери, на која ќе бидат информирани за текот на преговорите со ДУИ, јави телевизија Телма.

ВМРО-ДПМНЕ на средба со коалициските партии

Алсат-М - 29.01.2017

Во седиштетео на ВМРО ДПМНЕ почна средбата на раководството на партијата со другите коалициски партнери, на која ќе бидат информирани за текот на преговорите со ДУИ. Пред почетокот на средбата, сите изјавија дека се оптимисти оти ќе биде постигнат ...

Милошоски: Вечерва ќе има конечна одлука, заседава Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ

Вест - 29.01.2017

Антонио Милошоски од ВМРО ДПМНЕ при пристигнувањето во седиштето на партијата каде заседава Извршниот комитет на прашањето дали ќе има договор за влада кратко изјави дека вечерва ќе донесат конечна одлука.

Ахмети до вечер треба да одлучи дали оди со ВМРО-ДПМНЕ, на полноќ истекува рокот за мандатарот Груевски

Сакам да кажам - 29.01.2017

По маратонска, целодневна седница на претседателството, Демократската унија за интеграција (ДУИ) на Али Ахмети, вчера не успеа да постигне согласност да коалицира со ВМРО-ДПМНЕ на Никола Груевски.

ДУИ пред тешка одлука со кого ќе коалицира, партијата поделена меѓу ВМРО – ДПМНЕ и СДСМ

24 Вести - 29.01.2017

Иако закажана за 14 часот, дебатата во седиштето на ДУИ само што започна. Како што велат од кабинетот на Али Ахмети, досега лидерот на партијата оддржувал внатрешни консултации со потпретседателите на партијата.

ВМРО-ДПМНЕ свика состанок на коалицијата

Фокус - 29.01.2017

Коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ ќе се состане вечерва во 19 часот. Се очекува на состанокот да биде соопштена коалицијата со ДУИ. Претходно, партиските органи за ДПМНЕ треба да ја усвојат одлуката за коалиција.

Почна средбата на ВМРО ДПМНЕ со коалициските партнери

Телма - 29.01.2017

Во седиштетео на ВМРО ДПМНЕ почна средбата на раководството на партијата со другите коалициони партнери, на која ќе бидат информирани за текот на преговорите со ДУИ. Пред почетокот на средбата, сите изјавија дека се оптимисти дека ќе биде постигнат ...

Состанок на ВМРО ДПМНЕ со коалициските партнери

24 Вести - 29.01.2017

Се уште трае неизвесноста околу тоа дали ДУИ и ВМРО ДПМНЕ ќе успеат да формираат влада до полноќ кога истекува рокот на мандатарот Никола Груевски. Во партиското седиште, ВМРО ДПМНЕ ги свика коалициските партнери а за вечерва во 21 часот е најавен и ...

Висар Адеми: Без СЈО ДУИ ќе амнестира претставници на ВМРО-ДПМНЕ

Алсат-М - 29.01.2017

Дел од аналитичарите сметаат дека доколку Специјалното обвинителство биде тргнато од условите на ДУИ, тогаш ова ќе биде обид на партијата на Ахмети да ги амнестира претставниците на ВМРО – ДПМНЕ кои беа вмешани во корупциски афери.

Милошоски: вечерва ќе одлучиме што и како ќе правиме

ТВ21 - 29.01.2017

Според Антонио Милошоски, се уште не се донесени одлуки за евентуална коалиција и вечерва ќе се одлучуваат следните чекори. „Вечерва ќе одлучиме што и како ќе правиме, не можам ништо да соопштам се додека не почне Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ и ...

Милошоски: Вечерва ќе одлучиме

Телма - 29.01.2017

Вечерва ќе одлучиме што и како ќе правиме, не можам ништо да соопштам сè додека не почне Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ и тогаш ќе се дискутираат сите опции, изјави Антонио Милошоски пред почетокот на ИК во ВМРО ...

Груевски ветил двојазичност, Албанец за претседател на Собрание, ДУИ на чело на МВР

Слободен Печат - 29.01.2017

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети добил понуда од Никола Груевски за двојазичност на територијата на цела држава, осум министерски места меѓу кои и во Министерството за внатрешни работи и претседател на Собранието.

Аналитичари: Коалиција ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, погубна за интегративците

Репортер - 29.01.2017

Ако ДУИ продолжи со заедничкото владеење со ВМРО – ДПМНЕ, ова според познавачите на политичките прашања во земјава, е политичко самоубиство за ДУИ. Според аналитичарот Исмет Рамадани, граѓаните нема да го поздрават влегувањето на ДУИ во влада со ...

Адеми: Без СЈО, ДУИ ќе амнестира претставници на ВМРО-ДПМНЕ

Слободен Печат - 29.01.2017

Дел од аналитичарите сметаат дека доколку Специјалното обвинителство биде тргнато од условите на ДУИ, тогаш ова ќе биде обид на партијата на Ахмети да ги амнестира претставниците на ВМРО – ДПМНЕ кои беа вмешани во корупциски афери.

ВМРО-ДПМНЕ на состанок со коалицијата

Репортер - 29.01.2017

Коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ се состана вечерва во 19 часот. Сите коалициски партнери беа повикани на состанокот, на кој најверојатно ќе биде соопштена одлуката за коалицирање со ДУИ, објави порталот МКД.МК од извори во коалицијата.

Со двочасовно доцнење почна состанокот на Централното претседателство на ДУИ

Репортер - 29.01.2017

Иако закажана за пред два часа, дебатата во седиштето на ДУИ започна нешто по 16:30 часот, објави 24 Вести . Како што велат од кабинетот на Али Ахмети, досега лидерот на партијата оддржувал внатрешни консултации, неофицијално со потпретседателите на ...

ТетоваСот: Груевски ги прифатил сите барања од „Албанската платформа“

Репортер - 29.01.2017

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, ги прифати условите на Демократската унија за интеграција и „Албанската платформа“, објави порталот „ TetovaSot “, кој важи близок до ДУИ. Груевски ги прифатил сите барања на албанската страна, каде што меѓу ...

(ВИДЕО) Милошоски: Вечерва ќе одлучиме што и како ќе правиме

Репортер - 29.01.2017

Според Антонио Милошоски, се уште не се донесени одлуки за евентуална коалиција и вечерва ќе се одлучуваат следните чекори, пренесе ТВ21 . „Вечерва ќе одлучиме што и како ќе правиме, не можам ништо да соопштам се додека не почне Извршниот комитет на ...

Последен ден за формирање Влада

Макфакс - 29.01.2017

Мандатарот Никола Груевски, лидер на ВМРО-ДПМНЕ, партијата која на последните предвремени парламентарни избори освои мнозинство од 51 пратеник, наспроти СДСМ со 49, во недела треба да каже дали успеал да формира собраниско мнозинство со кое би ...

Кои се сценаријата по одлуката на ДУИ

Нова ТВ - 29.01.2017

Вo исчекување на одлуката на ДУИ за тоа каква што ќе реши оваа партија за коалицирање со ВМРО-ДПМНЕ или СДСМ за состав на новата влада, се наметнуваат прашањата за можните сценарија откако тие ќе соопштат што одлучиле.

Рокот на Груевски истекува на полноќ

+инфо - 29.01.2017

За лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски како мандатар за состав на нова влада, денеска е последниот рок за да добие одговорот од првиот човек на ДУИ. За лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски како мандатар за состав на нова влада, денеска е ...

Мајсторот на „некажаното“: Од подемот во опозиција, до освојувањето и зајакнувањето на власта – Со антиалбанство

Репортер - 29.01.2017

Во вториот дел од анализата „Груевски: Историја на еден анти – Албанец“, новинарот, медиумски истражувач и активист за човекови права, Петрит Сарачини , го опфаќа периодот на мамутската серија со мотиви на љубов и омраза меѓу партнерите ВМРО-ДПМНЕ и ...

Рокот тече, ДУИ мора да одлучи дали ќе коалицира со ВМРО ДПМНЕ

Глас на Америка - 29.01.2017

Маратонскиот состанок во седиштето на партијата во Мала Речица заврши без договор и ќе продолжи попладне. Денес е последен ден од рокот за составување на Владата и доколку не обезбеди мнозинство Груевски ќе мора да го врати мандатот Централното ...

Нема одлагање, ДУИ мора да донесе каква било одлука за коалиција со ВМРО-ДПМНЕ

МКД - 29.01.2017

Централното претседателство на ДУИ го пречека лидерот Али Ахмети во седиштето на партијата во Мала Речица и веќе почнаа да расправаат за конкретни предлози за можна коалиција со ВМРО-ДПМНЕ за состав на влада.

Ахмети очекува тешки и долги преговори со сопартијците

Макфакс - 29.01.2017

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети при пристигнувањето во седиштето на партијата во Мала Речица, во недела попладне, каде веќе трет ден траат преговорите за евентуално коалицирање со ВМРО-ДПМНЕ за формирање Влада, изјави дека немаат проценка на каде се ...

Последен ден за формирање Влада

Кајгана - 29.01.2017

Мандатарот Никола Груевски, лидер на ВМРО-ДПМНЕ, партијата која на последните предвремени парламентарни избори освои мнозинство од 51 пратеник, наспроти СДСМ со 49, денеска треба да каже дали успеал да формира собраниско мнозинство со кое би ...

ВИДЕО: ДУИ блиску до одлука да коалицира со ВМРО-ДПМНЕ

А1 On - 29.01.2017

Демократската Унија за интеграција на состанокот на централното претседателство гласа за одлуката да коалицира со ВМРО-ДПМНЕ. Неофицијално, како што дознава А1он, договорено е јазиците да се решат со закон, а да има дополнителни договори за СЈО.

Тетова сот: Груевски ги прифатил барањата од „албанската платформа“

+инфо - 29.01.2017

„По ова Македонија се очекува да ја добие новата влада со договорот меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ“, пишува порталот. Груевски ги прифатил сите барања на албанската страна, каде што меѓу нив вклучуваат официјализирање на албанскиот јазик како службен јазик ...

ВМРО-ДПМНЕ свика состанок со коалицијата во 19 часот

МКД - 29.01.2017

Коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ ќе се состане вечерва во 19 часот. Сите коалициски партнери се повикани на состанокот, на кој најверојатно ќе биде соопштена одлуката за коалицирање со ДУИ. Претходно се очекува и партиските органи на ВМРО-ДПМНЕ да ја ...

ВМРО-ДПМНЕ свика итна седница на раководството

+инфо - 29.01.2017

Сите коалициски партнери се повикани на состанокот, на кој најверојатно ќе биде соопштена одлуката за коалицирање со ДУИ. Коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ ќе се состане вечерва во 19 часот. Сите коалициски партнери на ВМРО-ДПМНЕ се повикани на состанок во ...

ДУИ гласа за коалиција со Груевски?

+инфо - 29.01.2017

Како што дознава А1он, договорено е јазиците да се решат со закон, а да има дополнителни договори за СЈО. Демократската унија за интеграција на состанокот на централното претседателство гласа за одлуката да коалицира со ВМРО-ДПМНЕ, пренесува А1он .

ВМРО и Речица водат пингпонг-разговори

МКД - 29.01.2017

Разговорите за нова коалициска влада се претворија во пингпонг-игра, објави порталот на албански јазик Алмакос . Како што неофицијално дознава порталот, Ахмети со неколку други функционери од ДУИ е во постојана комуникација со ВМРО-ДПМНЕ, од каде ...

ВМРО-ДПМНЕ свика состанок со коалицијата, ќе ја најавува коалицијата со ДУИ

Стандард - 29.01.2017

Коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ ќе се состане вечерва во 19 часот. Сите коалициски партнери се повикани на состанокот, на кој најверојатно ќе биде соопштена одлуката за коалицирање со ДУИ, пренесоа повеќе медиуми.

Груевски ветил двојазичност, Албанец за претседател на Собрание, ДУИ на чело на МВР

+инфо - 29.01.2017

Неофицијално дознаваме дека новата Влада ќе биде „зајакната“ и со двајцата пратеници на партијата на Мендух Тачи. Лидерот на ДУИ, Али Ахмети добил понуда од Никола Груевски за двојазичност на територијата на цела држава, осум министерски места меѓу ...

ВМРО-ДПМНЕ на состанок со коалицијата во 19:00 часот

Нова ТВ - 29.01.2017

Во 19:00 часот ќе се одржи средба на ВМРО-ДПМНЕ со коалицијата на кој се повикани сите коалициски партнери, објавија вечерва повеќе медиуми. Во 21:00 часот пак, се очекува состанок на централното претседателство на партијата, по кој ќе треба да се ...

ДУИ го добива МВР, првото место во Собранието и закон за албанскиот јазик

А1 On - 29.01.2017

Неофицијално, ДУИ во договорот со ВМРО-ДПМНЕ се испазарила за шестминистерски места и две заменички министерски места. ДУИ ги добива МВР, Министерствата за транспорт, за локална самоуправа, за здравство.

(ВИДЕО) A1Oн: ДУИ блиску до одлука да коалицира со ВМРО-ДПМНЕ

Репортер - 29.01.2017

Демократската Унија за интеграција на состанокот на централното претседателство гласа за одлуката да коалицира со ВМРО-ДПМНЕ. Неофицијално, како што дознава А1он, договорено е јазиците да се решат со закон, а да има дополнителни договори за СЈО.

ОСТАНУВААТ УШТЕ НЕКОЛКУ ЧАСОВИ: ВМРО-ДПМНЕ И ДУИ ги договараат условите за старо-нова коалиција?

Телеграф - 29.01.2017

Се очекува во секој момент ДУИ да излезе со соопштение или пак со изјава за коалицирање со ВМРО-ДПМНЕ и условите под кои партијата се согласила за обновување на соработката ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија вечерва треба да имаат ...

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ се договориле за влада, за СЈО допрва ќе се договараат?

МКД - 29.01.2017

Претседател на Собрание, министер за внатрешни работи, закон за двојазичност, а за Специјалното јавно обвинителство дополнително договарање, е договорот кој, според неофицијалните информации, го постигнале ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ.

Започна средбата во ВМРО-ДПМНЕ со коалициските партнери

Нова ТВ - 29.01.2017

Во ВМРО-ДПМНЕ започна средбата помеѓу раководството на партијата и останатите коалициски партнери на оваа партија. Во 21:00 часот пак, се очекува состанок на централното претседателство на партијата, по кој ќе треба да се соопшти дали мандаторот ...

ДУИ ја донесе одлуката - Македонија вечерва добива нова Влада?

Сител - 29.01.2017

ДУИ и Али Ахмети веќе ја донеле одлуката. Според информациите кои ги јавуваат голем број портали кои известуваат на албански јазик и важат за блиски до интегративците, веќе паднал договор за коалиција со ВМРО-ДПМНЕ и во текот на вечерта се очекува ...

ВМРО ДПМНЕ на состанок со коалициските партнери

Р.С.Европа - 29.01.2017

Започна средбата на коалиционите партнери на ВМРО ДПМНЕ со раководството на партијата на која ќе бидат информирани за преговорите со ДУИ. Се очекува состанок потоа да има и Централното претседателство на ВМРО ДПМНЕ во седиштето на партијата во ...

ДУИ ја донесе одлуката – Македонија вечерва добива нова Влада

Репортер - 29.01.2017

ДУИ и Али Ахмети веќе ја донеле одлуката. Според информациите кои ги јавуваат голем број портали кои известуваат на албански јазик и важат за блиски до интегративците, веќе паднал договор за коалиција со ВМРО-ДПМНЕ и во текот на вечерта се очекува ...

Пристигнуваат функционери на ВМРО-ДПМНЕ во седиштето на партијата

Нова ТВ - 29.01.2017

Во моментов во седиштето на ВМРО-ДПМНЕ пристигнуваат високи функционери за закажаниот состанок на Извршниот комитет на партијата, јавува репортерката на НОВА. Досега пристигнале Антонио Милошоски, Коце Трајановски, Даниела Рангелова како и други ...

Милошоски: Вечерва ќе одлучиме што и како ќе правиме

+инфо - 29.01.2017

Тој одби да даде коментар за преговорите со ДУИ, како и за состанокот на централното претседателство во Мала Речица. Вечерва ќе одлучиме што и како ќе правиме, не можам ништо да соопштам сè додека не почне Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ и тогаш ќе ...

А1Он: ДУИ го добива МВР, првото место во Собранието и закон за албанскиот јазик

Репортер - 29.01.2017

Неофицијално, ДУИ во договорот со ВМРО-ДПМНЕ се испазарила за шестминистерски места и две заменички министерски места. ДУИ ги добива МВР, Министерствата за транспорт, за локална самоуправа, за здравство.

Милошоски- Вечерва ќе одлучиме, ќе има конечна одлука

Р.С.Европа - 29.01.2017

Антонио Милошоски од ВМРО ДПМНЕ при пристигнувањето во седиштето на партијата каде ќе заседава Извршниот комитет на прашањето дали ќе има договор за влада кратко изјави дека вечерва ќе донесат конечна одлука.

Видео: Филип Петровски турка микрофони на прашање за двојазичноста

Нова ТВ - 29.01.2017

Филип Петровски вечерва при влезот во седиштето на ВМРО-ДПМНЕ одби да одговори на новинарските прашања и при влезот со раката ги оттурна микрофоните во негова близина. Новинарите го прашуваа за шпекулациите во однос на евентуалниот договор за ...

Ахмети ја донел конечната одлука за формирање на новата Влада

Репортер - 29.01.2017

Лидерот на ДУИ. Али Ахмети веќе ја донел одлуката да ја направи новата Влада во коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, пишуваат медиумите. Тие повикувајќи се на неименувани извори објавуваат дека овој став Ахмети вчера им го соопштил на партиските потпретседатели ...

(ВИДЕО) Амди Бајрам: Ќе се формира влада

Репортер - 29.01.2017

Ви го пренесуваме коментарот на Амди Бајрам пред средбата на ВМРО-ДПМНЕ со коалициските партнери вечерва. ( Видео/ТВ21 ) ...

Каква е атмосферата во ВМРО-ДПМНЕ додека Македонија чека одговори

Нова ТВ - 29.01.2017

Вечерва пред ВМРО-ДПМНЕ е невообичаено полно со народ. Пред таканарачената „златна палата“, како што опозициските критичари ја нарекуваат скапата барокна зграда која од неодамна го претставува партиското седиште на власта, обично не може да се види ...

Вељаноски: Вечерва ќе има влада

Нова ТВ - 29.01.2017

Поранешниот претседател на Собранието при влезот во ВМРО-ДПМНЕ вечерва на новинарско прашање дали до полноќ ќе има влада, кратко одговори: „Ќе има“. Во моментов во седиштето на ВМРО-ДПМНЕ се одржува состанок на Извршниот комитет на партијата.

Ахмети молчи, Вељаноски вели „ќе има, ќе има влада“

МКД - 29.01.2017

Во очекување на одлуката од Мала Речица, во седиштето на ВМРО-ДПМНЕ почнува состанокот на Извршниот комитет на партијата, по кој лидерот Никола Груевски треба да објави дали има договор за влада или не.

Последен ден: Ќе имаме ли нова влада?

еМагазин - 29.01.2017

Денеска истекува рокот за составување на влада, кој од претседателот Ѓорге Иванов го доби мандатарот, Никола Груевски, лидер на ВМРО-ДПМНЕ, партија која на изборите освои најголем број на пратеници.

ДУИ гласа за коалиција со Груевски?

МК News - 29.01.2017

Демократската унија за интеграција на состанокот на централното претседателство гласа за одлуката да коалицира со ВМРО-ДПМНЕ, пренесува А1он. ui Неофицијално, како што дознава А1он, договорено е јазиците да се решат со закон, а да има дополнителни ...

ВМРО-ДПМНЕ свика состанок на раководството и со коалиционите партнери

еМагазин - 29.01.2017

ВМРО-ДПМНЕ за вечерва во 19 часот свика состанок со коалиционите партнери, на кој главна тема се преговорите со ДУИ за евентуално формирање влада. По овој состанок во 21 часот е закажан состанок и на Извршниот комитет на партијата.

ДУИ би добил МВР, првото место во Собранието и закон за албанскиот јазик

Локално - 29.01.2017

Неофицијално, ДУИ во договорот со ВМРО-ДПМНЕ се испазарила за шест министерски места и две заменички министерски места, информира а1он. ДУИ ги добива МВР, Министерствата за транспорт, за локална самоуправа, за здравство.

Поделеност помеѓу Ахмети и членовите на партијата за коалициониот партнер

Мета - 29.01.2017

Неофицијално, седницата на Централното претседателство на ДУИ во Мала Речица започнала со голема поделеност помеѓу членовите на партијата, така што лидерот на ДУИ Али Ахмети и неговите најблиски соработници сакале да продолжи соработката со ...

ВМРО-ДПМНЕ свика итна седница на раководството

Вечер Прес - 29.01.2017

Коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ ќе се состане вечерва во 19 часот. Сите коалициски партнери на ВМРО-ДПМНЕ се повикани на состанок во 19 часот, на кој се очекува ќе биде соопштена одлуката за коалицирање со ДУИ.

Висар Адеми: Без СЈО ДУИ ќе амнестира претставници на ВМРО-ДПМНЕ

Локално - 29.01.2017

Дел од аналитичарите сметаат дека доколку Специјалното обвинителство биде тргнато од условите на ДУИ, тогаш ова ќе биде обид на партијата на Ахмети да ги амнестира претставниците на ВМРО – ДПМНЕ кои беа вмешани во корупциски афери, информира Алсат М.

Никола Груевски ги собира сите колиционери во седиштето на ВМРО ДПМНЕ

Локално - 29.01.2017

Можно е да е тоа состанок за потврда и обелоденување за новата влада Лидерот на ВМРо ДПМНЕ за вечерва свика итен состанок во седиштето на партијата со сите коалиционери. Тие ќе се состане вечерва нешто по 19 часот.

ДУИ одлучи: Македонија вечерва добива нова Влада

Пулс24 - 29.01.2017

ДУИ и Али Ахмети веќе ја донеле одлуката. Според информациите кои ги јавуваат голем број портали кои известуваат на албански јазик и важат за блиски до интегративците, веќе паднал договор за коалиција со ВМРО-ДПМНЕ и во текот на вечерта се очекува ...

Вечерва ќе одлучиме што и како ќе правиме

Тера - 29.01.2017

Вечерва ќе одлучиме што и како ќе правиме, не можам ништо да соопштам сè додека не почне Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ и тогаш ќе се дискутираат сите опции. Ова е кусата изјава на Антонио Милошоски непосредно пред да влезе во седиштето на ...

ДУИ донесе одлуката - Македонија вечерва добива нова Влада?

Вечер Прес - 29.01.2017

Согласно Статутот на ДУИ, Ахмети има овластување сам да донесе одлука, откако го одби токму од Централното претседателство ДУИ и Али Ахмети веќе ја донеле одлуката. Според информациите кои ги јавуваат голем број портали кои известуваат на албански ...

АХМЕТИ ЈА КРЕНА ЦЕНАТА: За што се испазарил со Груевски?

Фактор - 29.01.2017

Неофицијалните информации кои кружат во медиумите се дека Ахмети и Груевски се испазариле за старо-новата коалиција за која ДУИ барала шест министерски места и две заменички министерски места.

(ВИДЕО) Милошоски: Вечерва ќе одлучиме што и како ќе правиме

Бриф - 29.01.2017

Според Антонио Милошоски, се уште не се донесени одлуки за евентуална коалиција и вечерва ќе се одлучуваат следните чекори, пренесе ТВ21 . „Вечерва ќе одлучиме што и како ќе правиме, не можам ништо да соопштам се додека не почне Извршниот комитет на ...

Со 2 часа задоцнување сепак почна состанокот на Централното претседателство на ДУИ

Локално - 29.01.2017

Иако закажана за пред два часа, дебатата во седиштето на ДУИ само што започна, информира Телевизија 24. Како што велат од кабинетот на Али Ахмети, досега лидерот на партијата оддржувал внатрешни консултации, неофицијално со потпретседателите на ...

ДУИ без одлука за коалицирањето со ВМРО ДПМНЕ

Бриф - 29.01.2017

Централното претседателство на ДУИ на денешниот состанок кој траеше со часови не донесе одлука за тоа дали партијата ќе коалицира со ВМРО ДПМНЕ. Состанокот продолжува утре кога завршува и крајниот рок за мандаторот, Никола Груевски за формирање ...

ДУИ ја донесе одлуката – Македонија вечерва добива нова Влада?

МК News - 29.01.2017

ДУИ и Али Ахмети веќе ја донеле одлуката. Според информациите кои ги јавуваат голем број портали кои известуваат на албански јазик и важат за блиски до интегративците, веќе паднал договор за коалиција со ВМРО-ДПМНЕ и во текот на вечерта се очекува ...

РОКОТ ЗА ВЛАДА ГИ БРОИ ПОСЛЕДНИТЕ ЧАСОВИ: Уште не се знае што ќе се случи!

Фактор - 29.01.2017

Мандатарот за состав на новата Влада, екс премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски треба до полноќ да соопшти дали обезбедил парламентарно мнозинство за формирање на владин кабинет.

Нема одлагање, ДУИ мора да донесе каква било одлука за коалиција со ВМРО-ДПМНЕ

Тера - 29.01.2017

Централното претседателство на ДУИ го пречека лидерот Али Ахмети во седиштето на партијата во Мала Речица и веќе почнаа да расправаат за конкретни предлози за можна коалиција со ВМРО-ДПМНЕ за состав на влада.

Поделеност помеѓу Ахмети и членовите на партијата за коалициониот партнер

Бриф - 29.01.2017

Неофицијално, седницата на Централното претседателство на ДУИ во Мала Речица започнала со голема поделеност помеѓу членовите на партијата, така што лидерот на ДУИ Али Ахмети и неговите најблиски соработници сакале да продолжи соработката со ...

Ќе се состане и ВМРО-ДПМНЕ - Се чека одговор од ДУИ кој неофицијално е позитивен

Фактор - 29.01.2017

ВМРО-ДПМНЕ денес ќе се состане во 19 часот, а ќе присуствуваат и сите партнери од изборната коалиција „За подобра Македонија“. На овој состанок ќе биде формирана и стратегија на ВМРО-ДПМНЕ во однос на одговорот на Ахмети кој сеуште заседава со ДУИ ...

(ВИДЕО) НЕКОЈ АГРЕСИВЕН, НЕКОЈ РАСПОЛОЖЕН: Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ се собраа во партијата

Фактор - 29.01.2017

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ се собраа во седиштето на партијата каде што во моментов на Извршен комитет носат одлука за идната влада. Дел од нив при пристигувањето на состанокот беа пречекани од новинарските екипи кои љубопитни поставуваа прашања и се ...

(ВИДЕО) ДУИ блиску до одлука да коалицира со ВМРО-ДПМНЕ!?

Локално - 29.01.2017

Демократската Унија за интеграција на состанокот на централното претседателство гласа за одлуката да коалицира со ВМРО-ДПМНЕ. Неофицијално, како што дознава А1он, договорено е јазиците да се решат со закон, а да има дополнителни договори за СЈО.

Можни сценарија: Потпретседателите на ДУИ го вратија Заев како фаворит за премиер?!

Фактор - 29.01.2017

Можни сценарија : Груевски „чури“, Ахмети на две столчиња, Заев дава ишарет Денеска на полноќ истекува рокот на мандатарот Никола Груевски да состави влада. Како што отчукува часовникот, така развојот на настаните од акција се претвори во трилер.

ДУИ во влада со ВМРО-ДПМНЕ, но без Груевски!?

Фактор - 29.01.2017

Голема неизвесност и натаму владее во седиштето на ДУИ каде се водат финалните разговори меѓу членството околу формирањето на нова влада со ВМРО-ДПМНЕ за што силно се залагал претседателот Али Ахмети.

ДУИ НА КРСТОПАТ: Ќе продолжи по стариот пат или ќе скршне во друг правец?

Фактор - 29.01.2017

Демократската унија за интеграција, партијата чие кормило го управува Али Ахмети е исправена пред крстопат. Сите очи денеска се вперени кон ДУИ. По маратонските разговори и синоќешниот состанок пред полноќ заврши без одлука.

Аналитичари: Коалиција ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, погубна за интегративците

Алсат-М - 28.01.2017

Ако ДУИ продолжи со заедничкото владеење со ВМРО – ДПМНЕ, ова според познавачите на политичките прашања во земјава, е политичко самоубиство за ДУИ. Според аналитичарот Исмет Рамадани, граѓаните нема да го поздрават влегувањето на ДУИ во влада со ...

Рокот истекува утре – ќе пропаднат ли преговорите на ВМРО-ДПМНЕ со ДУИ?!

ТВ21 - 28.01.2017

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека нема нови информации за преговорите со ДУИ за состав на Владата. Ова го потврди Дарко Костовски на новинарско прашање на денешната прес-конференција, кој рече дека ставот на партијата е добро познат во јавноста во однос на ...

Ахмети на сопартијците ќе им предложи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ

Фокус - 28.01.2017

Али Ахмети денеска презентира предлог за продолжување на коалицијата со ВМРО ДПМНЕ пред членовите на Централното претседателство на ДУИ во Мала Речица, брифира висок партиски функционер за 24 вести.

ДУИ вечерва ќе одлучи со кого ќе коалицира?

Фокус - 28.01.2017

Откако вчерашните средби на претседателот на ДУИ, Али Ахмети, со потпретседателите на партијата не дадоа резултати, попладнево ќе продолжат таквите средби за да се донесе конечна одлука. Според неофицијални информации кои излегоа во јавноста, Ахмети ...

Ахмети со предлог за коалиција со ВМРО ДПМНЕ пред ЦП,мнозинството против

24 Вести - 28.01.2017

Али Ахмети денеска презентира предлог за продолжување на коалицијата со ВМРО ДПМНЕ пред членовите на Централното претседателство на ДУИ во Мала Речица, брифира висок партиски функционер за 24 вести.

ДУИ се уште без одлука за коалиција со ВМРО ДПМНЕ

Телма - 28.01.2017

ДУИ се уште нема донесено конкретна одлука, дали ќе прифати коалиција со ВМРО ДПМНЕ. По состанокот меѓу лидерот на ДУИ Али Ахмети и потпретседателите на партијата кој траеше повеќе од пет часа, портпаролот Бујар Османи, вечерва соопшти дека роковите ...

Неизвесности околу новата Влада

Телма - 28.01.2017

На ден пред истекот на рокот за составување Влада, се е подеднакво неизвесно како првиот ден од објавувањето на изборните резултати. ДУИ никако да одлучи: ќе коалицира со ВМРО ДПМНЕ –или не.

24 Вести: Ахмети предложил коалиција со ВМРО-ДПМНЕ

Стандард - 28.01.2017

Али Ахмети денеска пред членовите на Централното претседателство на ДУИ во Мала Речица презентирал предлог за продолжување на коалицијата со ВМРО-ДПМНЕ, пренесе 24 вести . Изворот на телевизијата вели дека за него вчера дискутирале и дел од ...

Ахмети предложил коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, мнозинството во Централното претседателство против

МКД - 28.01.2017

Али Ахмети денеска презентира предлог за продолжување на коалицијата со ВМРО ДПМНЕ пред членовите на Централното претседателство на ДУИ во Мала Речица, јави 24 Вести , повикувајќи се на висок функционер од партијата.

ВИДЕО: Ахмети „за“ коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, потпретседателите и разграноците „против“

А1 On - 28.01.2017

Уште еден ден до конечната одлука и се уште е неизвесно ќе формира ли Груевски Влада. Централното претседателство на ДУИ во проширен состав со присуство на градоначалници, поранешни пратеници, претседатели на ограноци и други видни членови на ДУИ во ...

ВМРО ДПМНЕ и ДУИ пред договор за нова владина коалиција

Нетпрес - 28.01.2017

ВМРО ДПМНЕ и ДУИ се пред договор за формирање на нова влада, дознава Нетпрес од партиски извори. Според информациите, договорот за нова владина коалиција во која ќе влезат партиите предводени од Никола Груевски и Али Ахмети е начелно постигнати.

24Вести:Ахмети предложил коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, мнозинството се против

+инфо - 28.01.2017

Неофицијално, како што објави телевизија, дел од пакетот за евентуалната соработка е изгласување на закон за употреба на албанскиот јазик. Али Ахмети денеска презентирал предлог за продолжување на коалицијата со ВМРО ДПМНЕ пред членовите на ...

Малиот Нерон и итриот Али

Слободен Печат - 28.01.2017

Ја раз­би­рам јас збу­не­тос­та на Али Ах­мети, кој сво­јот оп­ста­нок го ба­ра во прак­ти­ку­ва­ње ит­рина, а не муд­рост. Но, ит­ри­на­та е оруж­је­то на днев­ни­те па­за­рења, мно­гу по­ло­ша стра­те­ги­ја од муд­рос­та за по­сти­гну­ва­ње ...

Малиот Нерон и итриот Али

Репортер - 28.01.2017

Некако, Али Ахмети се надева дека ќе го „разводени“ изборниот резултат на ДУИ со театарот што ни го приредува во постизборието. Да бидеме реални, што и да направи, ДУИ тешко ќе се опорави од убедливиот изборен пораз, па „драмата“ со изборот на ...

Ахмети со предлог за коалиција со ВМРО ДПМНЕ пред ЦП, мнозинството против

Репортер - 28.01.2017

Али Ахмети денеска презентирал предлог за продолжување на коалицијата со ВМРО ДПМНЕ пред членовите на Централното претседателство на ДУИ во Мала Речица, брифирал висок партиски функционер за 24 вести .

Противниците на коалицијата со ВМРО-ДПМНЕ во ДУИ го напуштија состанокот во Мала Речица

Сител - 28.01.2017

Функционерите на ДУИ кои не се согласуваат со формирање на Влада во коалиција со ВМРО-ДПМНЕ го напуштиле состанокот на Централното претседателство на интегративците во Мала Речица, јави телевизијата 21 повикувајќи се на информации од местото на ...

ДУИ без одлука за коалицирањето со ВМРО ДПМНЕ

Р.С.Европа - 28.01.2017

Централното претседателство на ДУИ на денешниот состанок кој траеше со часови не донесе одлука за тоа дали партијата ќе коалицира со ВМРО ДПМНЕ. Состанокот продолжува утре кога завршува и крајниот рок за мандаторот, Никола Груевски за формирање ...

(ВИДЕО) Ахмети „за“ коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, потпретседателите и разграноците „против“

Репортер - 28.01.2017

Уште еден ден до конечната одлука и се уште е неизвесно ќе формира ли Груевски Влада. Централното претседателство на ДУИ во проширен состав со присуство на градоначалници, поранешни пратеници, претседатели на ограноци и други видни членови на ДУИ во ...

Даштевски: Очекувам во понеделник да биде објавена новата влада на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ

Нетпрес - 28.01.2017

Моите очекувања се дека ставот ќе го има во недела, бидејќи тоа е последен ден кога треба да се одлучи со оглед на тоа дека 29-ти се паѓа во недела, веќе во понеделник очекувам дека ќе биде објавена новата влада помеѓу победниците на овие избори, а ...

Даштевски: Очекувам во понеделник да биде објавена новата влада на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ

Курир - 28.01.2017

Моите очекувања се дека ставот ќе го има во недела, бидејќи тоа е последен ден кога треба да се одлучи со оглед на тоа дека 29-ти се паѓа во недела, веќе во понеделник очекувам дека ќе биде објавена новата влада помеѓу победниците на овие избори, а ...

Ахмети решен да оди со ВМРО-ДПМНЕ

Слободен Печат - 28.01.2017

И покрај силното противење, претседателот на ДУИ, бил цврст во ставот дека неговата партија треба да ја продолжи соработката со ВМРО-ДПМНЕ. Синоќешната средба на лидерот на ДУИ, Али Ахмети со четворицата претседатели, според доброупатени извори на ...

БУРЕН ВИКЕНД: ДУИ пред тешка одлука со кого да коалицира во новата влада

Телеграф - 28.01.2017

Партиски извори коментираат дека новата влада би имала ограничен мандат, најмногу до напролет кога заедно со локалните кои ќе бидат одложени на неколку месеци ќе бидат распишани и нови парламентарни избори Раководството на ДУИ е пред тешка одлука за ...

Ахмети ја донел конечната одлука за формирање на новата Влада

Сител - 28.01.2017

Лидерот на ДУИ. Али Ахмети веќе ја донел одлуката да ја направи новата Влада во коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, пишуваат медиумите финансирани од СОРОС. Тие повикувајќи се на неименувани извори објавуваат дека овој став Ахмети вчера им го соопштил на ...

ДУИ одлучува со кој ќе коалицира

+инфо - 28.01.2017

ДУИ на вчерашниот состанок на Централното претседателство не донеле одлука дали ќе коалицираат со ВМРО-ДПМНЕ. Лидерот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети денеска повторно ќе има состанок со потпретседателите на партијата и други ...

Ако до понеделник не биде објавена новата влада на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ следуваат нови избори

Нетпрес - 28.01.2017

Раководството на ДУИ е пред одлука за избор на колициски партнер од македонскиот блок за формирање на новата влада. Во текот на денешниот ден се очекуваат нови средби на потесното партиско раководство во Мала Речица и за сега нема информации кога би ...

Ахмети решен да оди со ВМРО-ДПМНЕ

+инфо - 28.01.2017

И покрај силното противење, претседателот на ДУИ, бил цврст во ставот дека неговата партија треба да ја продолжи соработката со ВМРО-ДПМНЕ. Сноќешната средба на лидерот на ДУИ, Али Ахмети со четворицата претседатели, според доброупатени извори на ...

Составот на Владата ќе биде промовиран утре- падна договор за владина коалиција

Пулс24 - 28.01.2017

ВМРО ДПМНЕ и ДУИ се пред договор за формирање на нова влада, јавува Нетпрес повикувајќи се на партиски извори. Според информациите на порталот, договорот за нова владина коалиција во која ќе влезат партиите предводени од Никола Груевски и Али Ахмети ...

Ахмети: Нека се подели партијата, нека има раскол, нека ги изгубиме локалните избори, јас сум решен да продолжиме со ...

Бизнис Вести - 28.01.2017

Синоќешната средба на лидерот на ДУИ, Али Ахмети со четворицата претседатели, според доброупатени извори на Либертас поминала во исклучително тензична атмосфера, во која сите освен Ахмети биле против коалиција со партијата на Груевски, пишува ...

Ахмети е за ВМРО ДПМНЕ, ДУИ денеска ќе соопштат со кого ќе прават Влада

Локално - 28.01.2017

Али Ахмети е за Никола Груевски и ВМРО ДПМНЕ. Зошто неговиот личен избор е толку тврда позициија, и по цена на распад на партијата засега никој нема одоговор Денеска во Мала Речица заседава централното претседателство на Демократската унија за ...

Ахмети или ДУИ- ВМРО ДПМНЕ или СДСМ !?

Локално - 28.01.2017

Неизвесноста трае, и се чека одлуката на проширеното претседателство на ДУИ, дали ќе го прифатат предлогот на Али Ахмети да се задржи колицијата со ВМРО ДПМНЕ и Никола Груевски. Тој попледнево го презентира предлог за продолжување на коалицијата со ...

Ако до понеделник не биде објавена новата влада на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, следуваат нови избори

Точка - 28.01.2017

Доколку не се испочитува принципот победник во македонскиот со победник во албанскиот блок и ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ не состават нова Влада, аналитичарите велат решението е нови избори. Раководството на ДУИ е пред одлука за избор на колициски партнер од ...

ТЕНЗИЧНО ВО СЕДИШТЕТО НА ДУИ: Тројца потпретседатели го напуштија состанокот, Ахмети убедува за коалиција со Груевски

Фактор - 28.01.2017

Тензично е во Мала Речица, дознава Фактор од свои извори кои се наоѓаат пред седиштето на партијата на Али Ахмети. Состанокот на кој се дискутира и одлучува за коалиција или не со екс партнерот Никола Груевски поминувал низ тензична атмосфера и со ...

Ахмети пред Претседателството на ДУИ: Продолжуваме во коалиција со ВМРО-ДПМНЕ

Пулс24 - 28.01.2017

Али Ахмети денеска презентирал предлог за продолжување на коалицијата со ВМРО ДПМНЕ пред членовите на Централното претседателство на ДУИ во Мала Речица, брифирал висок партиски функционер за 24 вести.

ЛИБЕРТАС: Ахмети решен да оди со ВМРО-ДПМНЕ

Бриф - 28.01.2017

Синоќешната средба на лидерот на ДУИ, Али Ахмети со четворицата претседатели, според доброупатени извори на Либертас поминала во исклучително тензична атмосфера, во која сите освен Ахмети биле против коалиција со партијата на Груевски.

Мандатарот Груевски молчи, ДУИ без одлука: Ќе се продлабочи ли кризата ако не се формира Влада?

Фактор - 28.01.2017

Денес и утре. Токму време остана до кога мандатарот, екс премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски треба да соопшти дали има парламентарно мнозинство и со која партија ќе влезе во коалиција за формирање на нов владин кабинет.

Ако ВМРО-ДПМНЕ не формира влада ќе бара нови избори

Фактор - 28.01.2017

Додека се чека на конечна одлука од Али Ахмети дали ДУИ ќе прифати коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, од поддржувачите на досегашната владејачка партија посочуваат дека ако не се формира нова влада тогаш мора да се оди на нови избори.

Почна состанокот на ДУИ во Мала Речица

Тера - 28.01.2017

Али Ахмети денеска презентирал предлог за продолжување на коалицијата со ВМРО ДПМНЕ пред членовите на Централното претседателство на ДУИ во Мала Речица, брифирал висок партиски функционер за 24 вести.

Партиските штабови не мируваат: ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ ќе прават Влада без Груевски?

еМагазин - 28.01.2017

Утре на полноќ истекува рокот за формирање нова Влада, а како што се наближува крајниот рок така зовриваат комбинациите и шпекулациите околу прашањето дали ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, двете партии кои освоија најмногу гласови на парламентарните избори ќе ...

Ахмети бара коалиција со ВМРО-ДПМНЕ!

Вечер Прес - 28.01.2017

Али Ахмети денеска презентира предлог за продолжување на коалицијата со ВМРО ДПМНЕ пред членовите на Централното претседателство на ДУИ во Мала Речица, јавуваат медиумите блиски до СДСМ, финансирани од Сорос.

Груевски и Ахмети пред договор за нова владина коалиција

Вечер Прес - 28.01.2017

Според извори на агенцинјата Нетпрес новата владина коалиција е договараат ВМРО ДПМНЕ и ДУИ ги договараат последните финеси ВМРО ДПМНЕ и ДУИ се пред договор за формирање на нова влада, дознава Нетпрес од партиски извори.

Даштевски: Очекувам во понеделник да биде објавена новата влада на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ

Lider - 28.01.2017

Моите очекувања се дека ставот ќе го има во недела, бидејќи тоа е последен ден кога треба да се одлучи со оглед на тоа дека 29-ти се паѓа во недела, веќе во понеделник очекувам дека ќе биде објавена новата влада помеѓу победниците на овие избори, а ...

Горд вазал наместо обичен аргат

Призма - 27.01.2017

Ахмети реши да глуми Буриданово магаре. Исправен пред одлуката кон кој стог сено да пријде – дали кон оној лево, или кон другиот од десно, тој е подготвен свесно да остане гладен, во надеж дека пропуштениот оброк нема да му го загрози политичкото ...

Арифи: На ДУИ му треба уште време за размислување

Телма - 27.01.2017

Мандатот на Груевски за составување Влада истекува в недела на полноќ, а на ДУИ му треба уште време за размислување. Вака изјави за Топ Тема потпретседателката на ДУИ Теута Арифи. Арифи исто така изјави дека без прашањето за албанскиот јазик и ...

ДУИ не знае што сака или знае што не сака?

Deutsche Welle - 27.01.2017

Изјавите од ДУИ навестуваат можност партијата да остане лажно неутрална: ем да не го прекрши Мајскиот договор, наводно за да не им наштети на Албанците, ем да не стане „аргат“ на СДСМ и со тоа да одигра за нови избори.

Последни 3 дена од рокот за состав на нова влада

Канал5 - 27.01.2017

Според најавите ДУИ денеска на партиски состанок во Мала Речица, ќе ги утврди своите позиции од досегашните преговори. Од ВМРО-ДПМНЕ не откриваат детали за разговорите со интегративците, од СДСМ пак чека каков ќе биде исходот до недела.

ДУИ уште не донело одлука за коалицирање со ВМРО ДПМНЕ

Телма - 27.01.2017

Централното претседателство на ДУИ треба да одлучи дали ќе прифати коалиција со ВМРО ДПМНЕ или не. Лидерот на партијата Али Ахмети денеска повторно одржа средба со потпретседателите на партијата. Детали не се соопштуваат.

Teута Арифи: ДУИ нема ништо против Сорос, за нас меѓународните пораки се клучни

МКД - 27.01.2017

Потпретседателката на ДУИ, Теута Арифи изјави дека не воделе класични преговори со ВМРО-ДПМНЕ, иако рокот за формирање на влада истекува за три дена. „Класични преговори немаме. Нашиот претседател се сретна со лидерите на двете партии, и на ...

Реално, никој не сака со Груевски, па ни ДУИ!

Слободен Печат - 27.01.2017

Демонтажата на режимот ќе мора да се изведе со лустрација на криминализираните кадри на ВМРО-ДПМНЕ. Бранко Героски Изјавата на Бујар Османи, портпаролот на ДУИ, дека партијата на Али Ахмети би направила влада со ВМРО-ДПМНЕ, но без функционерите што ...

Тирански City News-Албанците треба да коалицираат со ВМРО ДПМНЕ

Алфа - 27.01.2017

Соросовите медиуми во офанзива, ја одработуваат агендата да се обесхрабри ДУИ и да донесе принципелна одлука за колицирање со ВМРО ДПМНЕ, пренесува Курир. Соросовите медиуми во офанзива, ја одработуваат агендата да се обесхрабри ДУИ и да донесе ...

Курир: Последна офанзива на опозицијата пред одлуките на ДУИ

Сител - 27.01.2017

Паника кај опозицијата, соросовите медиуми на македонски и албански јазик од вчера се во последна офанзива пред одлуките во ДУИ , пишува Курир. Во текстот на порталот пишува дека сите можни видови на закани и заплашувања, шпекулации, навреди, црни ...

ДУИ вечерва одлучува за коалиција со ВМРО-ДПМНЕ

Нова ТВ - 27.01.2017

Вечерва се очекува претседателството на Демократската унија за интеграција на состанок во Мала Речица да одлучи дали ќе коалицира со ВМРО-ДПМНЕ. Во ДУИ е се уште е неизвесно како ќе се одлучи на состанокот, со оглед на тоа што Ахмети не само што се ...

ДУИ одлучува со кој ќе коалицира

Нова ТВ - 27.01.2017

Лидерот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети денеска повторно ќе има состанок со потпретседателите на партијата и други членови за да се разговара за одлуката дали ќе коалицираат со ВМРО-ДПМНЕ во новата влада, пренесе ТВ 21.

ДУИ СЕ ПРЕМИСЛИ: Одлуката за коалицирање со ВМРО-ДПМНЕ ќе ја донесе утре или задутре

Телеграф - 27.01.2017

Најверојатно ДУИ ќе тактизира до недела кога мандатарот Никола Груевски треба да објави дали има мнозинство за да формира влада Иако сите очекуваа вечерва ДУИ да ја соопшти одлуката за коалицискиот партнер тоа нема да се случи.

Во ДУИ без конечен договор, разговорите продолжуваат утре

Алфа - 27.01.2017

Состанокот на претседателот на ДУИ, Али Ахмети, со потпретседателите на партијата и најтесното членство попладнево заврши без конкретен договор Состанокот на претседателот на ДУИ, Али Ахмети, со потпретседателите на партијата и најтесното членство ...

Рамадани: Од ДУИ немаат начин како да оправдаат коалиција со ВМРО-ДПМНЕ

Стандард - 27.01.2017

И во ДУИ повеќемина знаат дека нема начин како да оправдаaт коалиција со ДМПНЕ заради цената која ја платија од тоа сојузништво на последните парламентарни избори и зaради редовните локални избори кои се премногу скоро, на пролет, вели во разговор ...

ДУИ уште не донело одлука за коалицирање со ВМРО-ДПМНЕ

Репортер - 27.01.2017

Централното претседателство на ДУИ треба да одлучи дали ќе прифати коалиција со ВМРО ДПМНЕ или не. Лидерот на партијата Али Ахмети денеска повторно одржа средба со потпретседателите на партијата. Детали не се соопштуваат, пренесува Телма .

ДУИ не знае што сака или знае што не сака?

Репортер - 27.01.2017

Изјавите од ДУИ навестуваат можност партијата да остане лажно неутрална: ем да не го прекрши Мајскиот договор, наводно за да не им наштети на Албанците, ем да не стане „аргат“ на СДСМ и со тоа да одигра за нови избори, пишува Дојче веле .

(ВИДЕО) Арифи: ДУИ нема формално преговарано ниту со ВМРО ДПМНЕ, ниту со СДСМ

Репортер - 27.01.2017

Потпретседателката на ДУИ Теута Арифи во вечерашното издание на Топ тема изјави дека ДУИ до сега формално не преговарале со ВМРО ДПМНЕ. Арифи рече „формално не преговараме ниту со СДСМ ниту со ВМРО ДПМНЕ“.

Можните варијанти за нова влада

Р.С.Европа - 27.01.2017

На два дена пред истекот на рокот за формирање влада сите опции се можни - од старо-новата влада на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ до нова криза и нови избори. Работите може да станат појасни вечер по состанокот во ДУИ на кој се очекува да се разјаснат партиските ...

ПАНИКА КАЈ ОПОЗИЦИЈАТА: Соросовите медиуми и на македонски и на албански јазик во последна офанзива пред одлуките на ...

Курир - 27.01.2017

Соросовите медиуми и на македонски и на албански јазик од вчера и особено денеска се во последна офанзива пред одлуките во ДУИ. Сите можни видови на закани и заплашувања, шпекулации, навреди, црни сценарија, лажни информации се во функција.

ДУИ бара време за одлука

+инфо - 27.01.2017

Демократската унија за интеграција денеска во 17 часот, во седиштето на партијата во Мала Речица, ќе одржи седница на централното претседатство. И покрај тоа што ДУИ ја најави сериозната дебата за денеска, имајќи ја предвид изјавата на ...

ДУИ попладнево ќе решава за можната коалиција со ВМРО-ДПМНЕ

МРТ - 27.01.2017

Вчера, за една телевизија, градоначалникчата на Тетово од ДУИ, Теута Арифи, изјави дека покрај двојазичноста и продолжувањето на мандатот на Специјалното Јавно обвинителство, во ДУИ сметаат дека во новата Влада не треба да бидат назначени ...

ДУИ не знае што сака или знае што не сака?

Локално - 27.01.2017

Изјавите од ДУИ навестуваат можност партијата да остане лажно неутрална: ем да не го прекрши Мајскиот договор, наводно за да не им наштети на Албанците, ем да не стане „аргат“ на СДСМ и со тоа да одигра за нови избори, пишува Дојче веле .

Рокот се ближи, притисокот се зголемува: Соросовите медиуми и на македонски и на албански јазик во последна офанзива ...

Република - 27.01.2017

Соросовите медиуми и на македонски и на албански јазик од вчера и особено денеска се во последна офанзива пред одлуките во ДУИ. Сите можни видови на закани и заплашувања, шпекулации, навреди, црни сценарија, лажни информации се во функција.

Ако нема коалиција со Ахмети, Груевски на нови избори сам против сите

Фактор - 27.01.2017

ДУИ ќе достави крајни речиси невозможни услови за креирање на коалиција со ВМРО-ДПМНЕ откако членството на Ахмети му стави јасно да знаење дека ќе нема никакви поголеми компромиси за сеалбанската платформа, а исто така нема да се прифати и ...

ДУИ денеска решава дали ќе оди во Влада со ВМРО ДПМНЕ

Тера - 27.01.2017

Демократската унија за интеграција денеска со почеток во 17 часот, во седиштето на партијата во Мала Речица, ќе одржи седница на централното претседателство на која ќе ја разгледа политичката состојба во земјава и ќе ја определи својата позиција во ...

Арифи вели нема класични преговори со ВМРО-ДПМНЕ, од јазикот и СЈО не отстапуваат

Фактор - 27.01.2017

Потпретседателката на ДУИ, Теута Арифи во интервју за Телма, синоќа изјави дека не воделе класични преговори со ВМРО-ДПМНЕ, иако рокот за формирање на влада истекува многу скоро. Таа вели дека на ДУИ и требало уште време, бидејќи сега се занимавала ...

Владата е подготвена - чекаме да ни ја соопштат!

Вечер Прес - 27.01.2017

Ставовите на двете партии се речиси усогласени на ниво на преговарачи, кои интензивно разговараа за можните комбинации во изминативе неколку дена. Она што може да се дознае од меѓупартиските преговори е информацијата дека одредени преговарачи од ...

Ништо од владата на Груевски

Локално - 27.01.2017

Теута Арифи ги демаскира и Ахмети и Груевски и мајскиот договор- Ништо од преговорите. Повеќе од јасно е дека првиот вистински глас следбениците на Никола Груевски јавно ќе го слушнат по денешниот состанкот на централното претседателство во Мала ...

Се наѕира решението за нова влада...

Н.Македонија - 27.01.2017

Се наѕира решението за нова влада Она што последниве денови само се претпоставуваше и се очекуваше со голема доза на неизвесност, се чини дека полека добива разврска. Според информациите на луѓето упатени во состојбите во албанскиот политички блок, ...

Принципот “победник со победник” ја засени заедничката платформа на Албанците

Алсат-М - 26.01.2017

Дебатите за Мајскиот договор и за принципот на формирање влада меѓу победничките партии во двата етнички блока ги засенија точките од заедничката платформа на албанските партии и условите на ДУИ за новиот мандатар.

Принципот „победникот со победникот“- потпретседателите на ДУИ против портпаролот на партијата

ТВ21 - 26.01.2017

Три од четирите потпретседатели на ДУИ стојат на ставот дека во Мајскиот договор од 2007 не е прецизирано точно дали победникот на изборите треба да коалицира со победникот од албанскиот блок.

Груевски има уште три дена за формирање влада, Ахмети на два ума дали да коалицира со ВМРО-ДПМНЕ

ТВ21 - 26.01.2017

Мандатот уште три дена го има екс премиерот Никола Груевски, но клучот за формирање влада е во рацете на Демократската унија за интеграција од каде секојдневно сигнализираат дека сите опции се отворени, и се анализираат последиците на краток и долг ...

Арифи: Со ВМРО-ДПМНЕ не водиме класични преговори

Фокус - 26.01.2017

Потпретседателката на ДУИ, Теута Арифи во интервју за Телма, рече дека не воделе класични преговори со ВМРО-ДПМНЕ, иако рокот за формирање на влада истекува за три дена. -Класични преговори немаме.

Биљали: Дури и Ахмети да реши да оди со Груевски, четворица негови пратеници нема да гласаат

Фокус - 26.01.2017

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ не можат да формираат Влада, бидејќи таа работна група нема ова да го поддржи, изјави за емисијата Клик Плус на ТВ21 професорот и аналитичар, Мерсел Биљали. -Дури и Ахмети да реши да оди со Груевски, тројца пратеници на ДУИ нема да ...

ДУИ ПРЕД ТЕШКА ОДЛУКА: Централното претседателство утре ќе расправа за влез во владата

Телеграф - 26.01.2017

Во партиските кругови сè поотворено се зборува дека ако Ахмети избере да коалицира со Груевски, неколкумина пратеници нема да гласаат за изборот на владата Централното претседателство на ДУИ утре се очекува да пресече кој ќе биде коалицискиот ...

Молк од партиите за составување влада, на потег се ДУИ

Нова ТВ - 26.01.2017

На само три дена пред крајниот рок за мандатарот Никола Груевски да состави влада, се уште нема никакви информации за тоа како се одвиваат преговорите помеѓу партиите. Раководството на ДУИ е ставено пред тешка одлука – „за“ или „против“ коалиција со ...

Истекува рокот за договор меѓу Груевски и Ахмети

Капитал - 26.01.2017

Странците бараат влада со широка поддршка за реформи Од преговорите на Груевски и Ахмети за составување влада досега официјално е само повикувањето на ДУИ на „принципот“ што се покажа дека го нема во Мајскиот договор – влада да прават победничките ...

(ВИДЕО) Билали: Четворица пратеници од ДУИ нема да гласаат за Влада со Груевски

Репортер - 26.01.2017

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ не можат да формираат Влада, бидејќи таа работна група неа ова да го подржи изјави за емисијата Клик Плус на ТВ21 професорот и аналитичар Мерсел Биљали. „Дури и Ахмети да реши да оди со Груевски, тројца пратеници на ДУИ нема да ...

ДУИ утре ќе пресече дали ќе коалицира во Влада со ВМРО ДПМНЕ

Таратур - 26.01.2017

ДУИ е неединствена по прашањето за коалиција со Груевски. Таборот на Ахмети не сака да го менува Груевски, додека таборот на потпретседателите може да биде голема пречка во остварувањето на амбициите на долгогодишните коалициски партнери повторно да ...

Ахмети ги анкетирал ограноците, мнозинството му вратиле – Kоалиција со СДСМ

Репортер - 26.01.2017

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, деновиве побарал од партиските ограноци да се изјаснат дали се партијата да прави владина коалиција како и досега со ВМРО ДПМНЕ или пак да формира влада со СДСМ.

Контраспин: „Мајскиот договор“ не е Света книга

Репортер - 26.01.2017

Најголем проблем за повторната коалиција помеѓу ВМРО ДПМНЕ и ДУИ, нема врска со „мајскиот договор“, туку со со спроведувањето на суштината на Договорт од Пржино. Во случајот станува збор за итните реформски приоритети… Портпаролот на политичката ...

Арифи: Десороизацијата е лош процес за Македонија, СЈО и јазикот се клучни за коалицирање

А1 On - 26.01.2017

Во албанските медиуми нема да сретнете текстови на аномизитет кон Сорос, тоа значи дека и ДУИ има исто размислување. Целиот тој феномен на таканаречената “десороизација“ е лош за процесите во Македонија, затоа што никој во оваа земја не треба да ...

Три дена пред рокот, не се знае до кај се преговорите меѓу Груевски и Ахмети или меѓу Зaев и Ахмети

МКД - 26.01.2017

Мандатарот Никола Груевски има уште три дена да соопшти дали успеал да се договори за ново собраниско мнозинство за состав на нова влада. Засега нема никакви информации за тоа до каде се преговорите.

(ВИДЕО) Билали: Четворица пратеници од ДУИ нема да гласаат за Влада со Груевски

А1 On - 26.01.2017

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ не можат да формираат Влада, бидејќи таа работна група неа ова да го подржи изјави за емисијата Клик Плус на ТВ21 професорот и аналитичар Мерсел Биљали. „Дури и Ахмети да реши да оди со Груевски, тројца пратеници на ДУИ нема да ...

Биљали: Четворица пратеници од ДУИ нема да гласаат за Влада со Груевски ВИДЕО

+инфо - 26.01.2017

„Дури и Ахмети да реши да оди со Груевски, тројца пратеници на ДУИ нема да гласаат за таа влада, а еден изјавил и дека ќе се разболел“, рече Биљали. ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ не можат да формираат Влада, бидејќи работната група на ДУИ тоа нема да го поддржи, ...

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ молчат, Брисел гледа ден потоа

Р.С.Европа - 26.01.2017

Партиите или не коментираат или даваат неконкретни изјави за вчерашниот апел од европратениците и еврокомесарот Јоханес Хан упатен до сите политички лидери. Аналитичарите, пак, изјавата ја толкуваат како апел упатен за по 29 јануари, ако дотогаш ...

ДУИ утре ќе одлучи дали ќе коалицира со ВМРО-ДПМНЕ

Нова ТВ - 26.01.2017

ДУИ е неединствена по прашањето за коалиција со Груевски. Таборот на Ахмети не сака да го менува Груевски, додека таборот на потпретседателите може да биде голема пречка во остварувањето на амбициите на долгогодишните коалициски партнери повторно да ...

Утре ќе се знае дали Ахмети ќе коалицира со Груевски

+инфо - 26.01.2017

Според извори на Нова ТВ, се очекува потпретседателите да останат на своите претходни ставови – дека не смее да се случи коалиција со Никола Груевски. На седница на Централното претседателство на ДУИ, утревечер, партијата ќе одлучи дали ќе коалицира ...

Три дена до крајниот рок за составување нова Влада

МРТ - 26.01.2017

Уште три дена до крајниот рок за составување нова Влада. Според најавите утревечер ДУИ ќе решава дали ќе коалицира со ВМРО ДПМНЕ. Од ВМРО-ДПМНЕ не откриваат детали за разговорите со интегративците, СДСМ пак чека каков ќе биде исходот до недела.

Биљали: Четворица пратеници од ДУИ нема да гласаат за Влада со Груевски

Канал 77 - 26.01.2017

„Дури и Ахмети да реши да оди со Груевски, тројца пратеници на ДУИ нема да гласаат за таа влада, а еден изјавил и дека ќе се разболел“, рече Биљали. ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ не можат да формираат Влада, бидејќи работната група на ДУИ тоа нема да го поддржи, ...

Утре ќе се знае дали Ахмети ќе коалицира со Груевски

Бриф - 26.01.2017

На седница на Централното претседателство на ДУИ, утревечер, партијата ќе одлучи дали ќе коалицира со ВМРО-ДПМНЕ, дознава Нова ТВ . Денеска, пак, ќе се одржи состанок на потпретседателството на ДУИ во Мала Речица.

Членството на ДУИ против Ахмети- се бара коалиција со СДСМ, а не со ВМРО ДПМНЕ!

Локално - 26.01.2017

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, деновиве побарал од партиските ограноци да се изјаснат дали се партијата да прави владина коалиција како и досега со ВМРО ДПМНЕ или пак да формира влада со СДСМ.

Принципот “победник со победник” ја засени заедничката платформа на Албанците

Локално - 26.01.2017

Дебатите за Мајскиот договор и за принципот на формирање влада меѓу победничките партии во двата етнички блока ги засенија точките од заедничката платформа на албанските партии и условите на ДУИ за новиот мандатар, констатира Алсат М.

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ молчат, Брисел гледа ден потоа, констатира РСЕ

Локално - 26.01.2017

Партиите или не коментираат или даваат неконкретни изјави за вчерашниот апел од европратениците и еврокомесарот Јоханес Хан упатен до сите политички лидери. Аналитичарите, пак, изјавата ја толкуваат како апел упатен за по 29 јануари, ако дотогаш ...

Либертас: Ахмети ги анкетирал ограноците, мнозинството му вратиле – коалиција со СДСМ, а не со ВМРО ДПМНЕ!

Бриф - 26.01.2017

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, деновиве побарал од партиските ограноци да се изјаснат дали се партијата да прави владина коалиција како и досега со ВМРО ДПМНЕ или пак да формира влада со СДСМ.

Преговорите се при крај, штабовите чекаат партиски одобрувања

Вечер Прес - 26.01.2017

Во меѓувреме, официјално молк од ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ за тоа во која насока течат преговорите. Прашањата за употреба на јазикот и СЈО остануваат камен на сопнување. Дел од медиумите објавија дека прашањето за употреба на јазикот би се решило со законски ...

Контраспин: „Мајскиот договор“ не е Света книга

Локално - 26.01.2017

Најголем проблем за повторната коалиција помеѓу ВМРО ДПМНЕ и ДУИ, нема врска со „мајскиот договор“, туку со со спроведувањето на суштината на Договорт од Пржино. Во случајот станува збор за итните реформски приоритети… Портпаролот на политичката ...

(ВИДЕО) Четворица пратеници од ДУИ нема да гласаат за Влада со Груевски, вели аналитичарот Биљали

Локално - 26.01.2017

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ не можат да формираат Влада, бидејќи таа работна група нема ова да го подржи изјави за емисијата Клик Плус на ТВ21 професорот и аналитичар Мерсел Биљали. „Дури и Ахмети да реши да оди со Груевски, тројца пратеници на ДУИ нема да ...

ДУИ утре ќе одлучи дали ќе коалицира со ВМРО-ДПМНЕ

Тера - 26.01.2017

Утре вечер, кога треба да се состане Централното претседателство на Демократската унија за интеграција (ДУИ), партијата ќе одлучи дали ќе коалицира со ВМРО-ДПМНЕ, дознава НОВА. На ова ќе му претходи состанок на потпретседателството на ДУИ кој што ќе ...

Тајност во партиите околу преговорите за Влада

Телма - 25.01.2017

Молк во ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ за текот на преговорите. Детали не се соопштуваат, јавноста е изолирана од информации. Двете партии велат дека секој кажан збор може во овој момент да му наштети на процесот.

Албанска опозиција: ДУИ мора да ги почитува точките од платформата

Алсат-М - 25.01.2017

По долгиот молк на албанската опозиција Движењето Беса настапи со реакција предупредувајќи ја ДУИ дека за време на коалициските разговори за новата влада мора да ги почитува точките од заедничката платформа.

Политичките аналитичари прогнозираат: ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ нема да се договорат до недела

ТВ21 - 25.01.2017

Македонија нема да добие нова Влада, ниту во недела, ниту во понеделник. Политичкиот аналитичар Блерим Хисени во вчерашното гостување во „Клик Плус” изјави дека не очекува Груевски и Ахмети да си пружат рака за ново парламентарно мнозинство до 29 ...

Теута Арифи: Принципот “победник со победник” не е спомнат во Мајскиот договор

Алсат-М - 25.01.2017

Потпретседателката на ДУИ, Теута Арифи ја потврди вчерашната вест објавена на Алсат М телевизија, дека принципот “победникот со победникот“ не е спомнат во Мајскиот договор од 2007 година.

ДУИ вели да, движењето БЕСА негира – потпишана ли е платформата на албанските партии?

ТВ21 - 25.01.2017

„Бараме потпишан документ! Како на друг начин ќе побараме документ!?“, вели Али Ахмети, претседател на ДУИ. Ниту една од партиите потписнички на заедничката платформа на албанските партии се уште го нема објавено оригиналниот документ со потписите ...

Арифи: ДУИ нема легитимитет да се повикува на принципот „победник со победник”

Фокус - 25.01.2017

Потпретседателката на ДУИ, Теута Арифи потврди дека принципот за коалиција „победникот меѓу албанските партии со победничката македонска партија” не е спомнат во Мајскиот договор од 2007 година, пренесе Алсат-М.

Широка коалиција: добар предлог, тешка реализација!

Deutsche Welle - 25.01.2017

Партиите молчат по сугестијата на Хан за потреба од широка коалиција. Според неофицијални информации, по прицип „и волкот сит, и овците на број“ Груевски и Ахмети нашле формула за влада без отстапување од тврдите позиции Меѓу парламентарните партии ...

Теута Арифи: Принципот „победник со победник” не е спомнат во Мајскиот договор

А1 On - 25.01.2017

Потпретседателката на ДУИ, Теута Арифи за Алсат-м изјави дека принципот “победникот со победникот“ не е спомнат во Мајскиот договор од 2007 година. Арифи смета дека по изборните резултати, неправедно би било нејзината партија да се повикува на овој ...

Уште пет дена рок за мандатарот Груевски: Преговарат тимови или лидерите?

Таратур - 25.01.2017

ВМРО ДПМНЕ и ДУИ со дијаметрално спротивни одговори на прашањето како тече преговарачкиот процес и кој ги води преговорите. Спиро Ристовски вели дека има тимови кои преговараат, а Демократската унија за интеграција го негира тоа, велејќи дека ...

Теута Арифи: Принципот “победник со победник” не е спомнат во Мајскиот договор

Репортер - 25.01.2017

Потпретседателката на ДУИ, Теута Арифи за Алсат-м изјави дека принципот “победникот со победникот“ не е спомнат во Мајскиот договор од 2007 година. Арифи смета дека по изборните резултати, неправедно би било нејзината партија да се повикува на овој ...

Принципот „победник со победник“ не постои во Мајскиот договор

Репортер - 25.01.2017

Принципот „победник со победник” при формирање на влада експлицитно не е наведен во мајскиот Договорот од 2007-та година. Алсат обезбеди примерок од нацрт -договорот со пет точки што пред 10 години го склучија ВМРО-ДПМНЕ на власт и ДУИ.

Зошто преговорите меѓу ВМРО ДПМНЕ и ДУИ би можело да не успеат?

Р.С.Европа - 25.01.2017

Аналитичари коментираат дека преговорите нема да успеат околу некои цели на платформата, која ја потпишаа албанските парламентарни партии. Нема нови информации за разговорите меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ за формирање нова влада.

На Груевски му гори под нозе, Ахмети го напуштаат пратеници

+инфо - 25.01.2017

Рокот за состав на нова влада на мандатарот Никола Груевски му истекува за четири дена. Неизвесноста од преговорите на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ за формирање на влада владее и на четири дена пред крајот на рокот во кој лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски ...

Широка коалиција: добар предлог, тешка реализација!

Репортер - 25.01.2017

Партиите молчат по сугестијата на Хан за потреба од широка коалиција. Според неофицијални информации, по прицип „и волкот сит, и овците на број“ Груевски и Ахмети нашле формула за влада без отстапување од тврдите позиции, пишува Дојче веле .

(ВИДЕО) 360°: За Груевски не постои мајски договор

Репортер - 25.01.2017

Во прилог на дебатата што деновиве се води на оваа тема, Ве потсетуваме на одговорите на тогашниот премиер Никола Груевски, соочен со прашања од опозицијата по информациите дека ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ на 29 мај 2007 година постигнале договор.

Ахмети на две столчиња – за СЈО со Заев, за двојазичност со Груевски!?

Слободен Печат - 25.01.2017

Сценарио Доброупатени извори блиски до раководството на ДУИ за Либертас укажуваат на „валкано сценарио“ на Али Ахмети, кое се криело дури и од потпретседателите на партијата и од централното претседателство.

Лајм: Tројца пратеници ќе кренат раце од Ахмети ако прави коалиција со Груевски

Репортер - 25.01.2017

Во овие моменти кога секојдневно се објавуваат информации дека ДУИ е блиску до договор со ВМРО-ДПМНЕ, тројца пратеници од оваа партија му откажале послушност на Ахмети и јасно кажале дека нема да поддржат нова влада на Груевски, објави Лајм .

Лајм тврди: Тројца пратеници од ДУИ откажуваат послушност на Ахмети ако коалицира со Груевски

Таратур - 25.01.2017

Вп вие моменти кога секојдневно се објавуваат информации дека ДУИ е блиску до договор со ВМРО ДПМНЕ, тројца пратеници од оваа партија му откажале послушност на Ахмети и јасно кажале дека нема да поддржат нова влада на Груевски, објави Лајм.

Арифи: Принципот „победник со победник” не е спомнат во Мајскиот договор

+инфо - 25.01.2017

Неправедно би било нејзината партија да се повикува на овој принцип, бидејќи го нема легитимитетот на албанските гласачи, смета Арифи. Потпретседателката на ДУИ, Теута Арифи ја потврди вчерашната вест објавена на Алсат-М телевизија, дека принципот ...

Теута Арифи: Принципот „победник со победник” не е спомнат во Мајскиот договор

МКД - 25.01.2017

Потпретседателката на ДУИ, Теута Арифи потврди дека принципот “победникот со победникот“ не е спомнат во Мајскиот договор од 2007 година и смета дека по изборните резултати, неправедно би било нејзината партија да се повикува на овој принцип, ...

Арифи за Алсат: Принципот „победник со победник” не е спомнат во Мајскиот договор

Стандард - 25.01.2017

Потпретседателката на ДУИ, Теута Арифи за Алсат-М изјави дека принципот „победникот со победникот“ не е спомнат во Мајскиот договор од 2007 година. Арифи смета дека по изборните резултати, неправедно би било нејзината партија да се повикува на овој ...

DW: Широка коалиција: добар предлог, тешка реализација!

Локално - 25.01.2017

Партиите молчат по сугестијата на Хан за потреба од широка коалиција. Според неофицијални информации, по прицип „и волкот сит, и овците на број“ Груевски и Ахмети нашле формула за влада без отстапување од тврдите позиции, aанализира DW Се надевам ...

Заев го напаѓаше ДУИ дека е корумпиран, сега сака да формира Влада

Пулс24 - 25.01.2017

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев нема никакви принципи кога станува збор за доаѓање на власт. Тој ги навредуваше ДУИ дека се дел од тендерската коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, а сега ги моли да влезат во коалиција со него.

Лајм: Ахмети остана без тројца од пратениците, му откажуваат послушност ако прави коалиција со Груевски

Локално - 25.01.2017

Во овие моменти кога секојдневно се објавуваат информации дека ДУИ е блиску до договор со ВМРО-ДПМНЕ, тројца пратеници од оваа партија му откажале послушност на Ахмети и јасно кажале дека нема да поддржат нова влада на Груевски, објави Лајм .

ДС: Кристално јасно е дека ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ не се во можност да формираат Влада

Бриф - 25.01.2017

Давање на мандатот на ВМРО-ДПМНЕ за формирање на Влада без да презентира дека има мнозинство во Парламентот, се покажа крајно неодговорно, кршење на Уставот и продлабочување на кризата. Граѓаните очекуваат промени на подобро, а не пазарења со ...

Влада на СДСМ или Влада на ВМРО ДПМНЕ

Бриф - 25.01.2017

Деновите овие неколку ќе се преговара но резултатот има излезни точки во две можни решенија- 1.Нема да има Влада помеѓу ДУИ и Вмро-Дпмне.ДУИ несмее да влези во ваква авантура.Едноставно нема да има 2.Дуи на збогување со Груевски,може ,а немора да му ...

(ВИДЕО) 360°: За Груевски не постои мајски договор

Бриф - 25.01.2017

Во прилог на дебатата што деновиве се води на оваа тема, потсетување на одговорите на тогашниот премиер Никола Груевски, соочен со прашања од опозицијата по информациите дека ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ на 29 мај 2007 година постигнале договор.

Теута Арифи за Алсат М: Принципот “победник со победник” не е спомнат во Мајскиот договор

Локално - 25.01.2017

Потпретседателката на ДУИ, Теута Арифи ја потврди вчерашната вест о бјавена на Алсат М телевизија, дека принципот “победникот со победникот“ не е спомнат во Мајскиот договор од 2007 година.

Лајм: Ахмети остана без тројца од пратениците, му откажуваат послушност ако прави коалиција со Груевски

Бриф - 25.01.2017

Вп вие моменти кога секојдневно се објавуваат информации дека ДУИ е блиску до договор со ВМРО-ДПМНЕ, тројца пратеници од оваа партија му откажале послушност на Ахмети и јасно кажале дека нема да поддржат нова влада на Груевски, објави Лајм .

Принципот „победник со победник“ не постои во Мајскиот договор

Локално - 25.01.2017

Принципот „победник со победник” при формирање на влада експлицитно не е наведен во мајскиот Договорот од 2007-та година. Алсат обезбеди примерок од нацрт -договорот со пет точки што пред 10 години го склучија ВМРО-ДПМНЕ на власт и ДУИ.

(ВИДЕО) Тајност во партиите околу преговорите за Влада

Локално - 25.01.2017

Молк во ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ за текот на преговорите, информира Телма . Детали не се соопштуваат, јавноста е изолирана од информации. Двете партии велат дека секој кажан збор може во овој момент да му наштети на процесот.

ДС: Јасно е дека ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ не можат да формираат Влада

Фокус - 24.01.2017

Засега е кристално јасно дека ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ немаат мнозинство и дека не се во можност да формираат Влада, реагираат денеска од Демократски сојуз. -Тоа Али Ахмети го знае и затоа ДУИ треба да соопшти дека немаат доволно поддршка за избор на Влада.

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ прават ладни проби преку медиумите

Deutsche Welle - 24.01.2017

Освен разни шпекулации кои се демантирани или намерно оставени да „растат“, јавноста нема ниту еден релевантен податок за напредокот на преговорите околу составот на новата влада. Пет дена пред истекот на законскиот рок, 29 јануари, кога мандатарот ...

Ахмети на средба со потпретседателите на ДУИ

Телма - 24.01.2017

Лидерот на Дуи Али Ахмети се сретнал со четворицата потпретседатели на партијата. Според информациите на Телма тој на своите сопартијци им го пренел она што било разговарано и со Груевски и со Заев.

Принципот „победник со победник“ не постои во Мајскиот договор

Алсат-М - 24.01.2017

Принципот „победник со победник” при формирање на влада експлицитно не е наведен во мајскиот Договорот од 2007-та година. Алсат обезбеди примерок од нацрт -договорот со пет точки што пред 10 години го склучија ВМРО-ДПМНЕ на власт и ДУИ.

Преговарачки тимови или лидерите – кој ги води преговорите помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ?

ТВ21 - 24.01.2017

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ со дијаметрално спротивни одговори на прашањето како тече преговарачкиот процес и кој ги води преговорите. Спиро Ристовски вели дека има тимови кои преговараат, а Демократската унија за интеграција го негира тоа, велејќи дека ...

ПОСЛЕДНИ 5 ДЕНА ЗА МАНДАТАРОТ ГРУЕВСКИ – ДА НЕ СЕ ПРЕМИНАТ ЦРВЕНИТЕ ЛИНИИ ОД ПЛАТФОРМАТА

ТВ21 - 24.01.2017

„Убедени сме дека ќе се формира Влада, а дали тоа ќе биде ВМРО-ДУИ или СДСМ-ДУИ и друга партија, ќе чекаме да видиме,“ одговори претседателот на Движењето Беса Биљал Касами, запрашан за тоа кои се неговите со оглед на тоа што на мандатарот Никола ...

ДС: ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ не можат да формираат Влада

24 Вести - 24.01.2017

Кристално јасно е дека ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ немаат мнозинство и дека не се во можност да формираат Влада. Тоа Али Ахмети го знае и затоа ДУИ треба да соопшти дека немаат доволно поддршка за избор на Влада, смета Демократскиот сојуз, партијата чиј ...

PACTA SUNT SERVАNDA – Договорите мора да се почитуваат

Нова ТВ - 24.01.2017

Сега, кога останале само неколку дена пред истекувањето на рокот за формирање на влада, ДУИ се обидува да образложи дека е “врзан” со Мајскиот договор и дека мора да коалицира ро ДПМНЕ заради воспоставениот принцип “победник со победник”.

Аналитичарот Џемаил Ахмети му порача на Али Ахмети да направи коалиција со Груевски

Курир - 24.01.2017

-Али Ахмети е под најголемиот притисок во неговиот живот. Не од странци, туку од ограноците на неговите градоначалници кои имаат толку многу влијание од турски организации, кои по секоја цена сакаат Влада со СДСМ.

Ахмети има валкано сценарио за коалиција со Груевски – Го крие неговите во ДУИ

Репортер - 24.01.2017

бро упатени извори, блиски до раководството на ДУИ, за Либертас укажуваат на валкано сценарио на Али Ахмети кое го крие дури од своите потпретседатели на партијата и од централното претседателство.

„Лајм“: Дипломатите успеале да ја повлечат ДУИ од „канџите“ на ВМРО-ДПМНЕ

Репортер - 24.01.2017

Весникот „ Лајм “ пишува дека западните дипломати во Македонија во последен момент успеале да ја повлечат ДУИ од „канџите“ на ВМРО-ДПМНЕ и дека текстот на „Лајм“ ги мобилизирал странците. Дипломаски извори во Скопје, тврдат дека претставниците на ...

Лајм: Се мобилизираа западните дипломати, прекинати преговорите меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ

Репортер - 24.01.2017

Објавениот текст во весникот „Лајм“, преку кој преставници на албанската партија на власт објавија дека ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ се блиску до договор за коалицирање, ги мобилизирало западните дипломати во Македонија, кои во последен момент успеале да ја ...

ДС: Давање на мандатот на ВМРО-ДПМНЕ е само продлабочување на кризата

Макфакс - 24.01.2017

Давање на мандатот на ВМРО-ДПМНЕ за формирање на Влада без да презентира дека има мнозинство во Парламентот, се покажа крајно неодговорно, кршење на Уставот и продлабочување на кризата, велат од Демократскиот сојуз(ДС).

ДС: Кристално јасно е дека ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ не се во можност да формираат Влада

А1 On - 24.01.2017

„Давање на мандатот на ВМРО-ДПМНЕ за формирање на Влада без да презентира дека има мнозинство во Парламентот, се покажа крајно неодговорно, кршење на Уставот и продлабочување на кризата. Граѓаните очекуваат промени на подобро, а не пазарења со ...

Дипломати успеале да ја повлечат ДУИ од „канџите“ на ВМРО-ДПМНЕ

Слободен Печат - 24.01.2017

Објавениот текст во весникот „Лајм“, преку кој преставници на албанската партија на власт објавија дека ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ се блиску до договор за коалицирање, ги мобилизирало западните дипломати во Македонија, кои во последен момент успеале да ја ...

Од ДУИ демантираат дека веќе имаат договорено влада

+инфо - 24.01.2017

Од ДУИ велат дека нивната цел е да се стави крај на политичката криза во земјата преку формирање на новата влада. Демократската унија за интеграција на Али Ахмети ги демантира информациите кои се појавија вчера во медиумите дека неговата партија ...

ДС: Давањето на мандатот на ВМРО ДПМНЕ е кршење на Уставот

Нова ТВ - 24.01.2017

Демократскиот сојуз смета дека давањето на мандатот на ВМРО-ДПМНЕ за формирање на Влада без да презентира дека има мнозинство во Парламентот, се покажа крајно неодговорно, кршење на Уставот и продлабочување на кризата.

ДС: Кризата се продлабочува, Груевски треба да го врати мандатот

Стандард - 24.01.2017

„Давање на мандатот на ВМРО-ДПМНЕ за формирање на Влада без да презентира дека има мнозинство во Парламентот, се покажа крајно неодговорно, кршење на Уставот и продлабочување на кризата. Граѓаните очекуваат промени на подобро, а не пазарења со ...

ДУИ демантира принципиелна согласност со ВМРО ДПМНЕ: Ништо не е точно

Нова ТВ - 24.01.2017

Демократската унија за интеграција на Али Ахмети ги демантира информациите кои се појавија вчера во медиумите дека неговата партија постигнала принципиелна согласност со ВМРО-ДПМНЕ за составување на нова влада.

Трајанов: Кристално јасно е дека ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ не се во можност да формираат Влада

Репортер - 24.01.2017

„Давање на мандатот на ВМРО-ДПМНЕ за формирање на Влада без да презентира дека има мнозинство во Парламентот, се покажа крајно неодговорно, кршење на Уставот и продлабочување на кризата. Граѓаните очекуваат промени на подобро, а не пазарења со ...

„БЕСА“: Потребна е стабилна влада

МРТ - 24.01.2017

Уверени сме дека ќе се формира Влада, дали ќе биде тоа ВМРО-ДУИ, дали СДСМ-ДУИ и други партии, ќе треба да почекаме, вели Касами... Од движењето „БЕСА“ се уверени дека наскоро ќе се формира Влада. Велат- на земјава ѝ е потребна стабилност.

Груевски и Ахмети уште не го кажале конечниот збор

Р.С.Европа - 24.01.2017

Двете партии ако сакаат да формираат влада до 29 месецов, кога истекува уставниот рок за мандатарот Груевски, ќе мора да попуштат од своите првични позиции, оценуваат аналитичарите. Но тие се децидни дека ВМРО-ДПМНЕ нема да прави отстапки за СЈО.

„Лајм“: Дипломати успеале да ја повлечат ДУИ од „канџите“ на ВМРО-ДПМНЕ

+инфо - 24.01.2017

Се мобилизираа западните дипломати, прекинати преговорите меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ. Објавениот текст во весникот „Лајм“, преку кој преставници на албанската партија на власт објавија дека ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ се блиску до договор за коалицирање, ги ...

Демократски сојуз: ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ си го губат времето, не можат да формираат влада

+инфо - 24.01.2017

Партијата вели дека давањето мандат на ВМРО-ДПМНЕ за формирање на Влада без да презентира дека има мнозинство во Парламентот, е кршење на Уставот. Давање на мандатот на ВМРО-ДПМНЕ за формирање на Влада без да презентира дека има мнозинство во ...

„Лајм“: Дипломатите успеале да ја повлечат ДУИ од „канџите“ на ВМРО-ДПМНЕ

А1 On - 24.01.2017

Весникот „ Лајм “ пишува дека западните дипломати во Македонија во последен момент успеале да ја повлечат ДУИ од „канџите“ на ВМРО-ДПМНЕ и дека текстот на „Лајм“ ги мобилизирал странците. Дипломаски извори во Скопје, тврдат дека претставниците на ...

Демократски сојуз: Давањето на мандатот на ВМРО-ДПМНЕ е продлабочување на кризата

МКД - 24.01.2017

Давање на мандатот на ВМРО-ДПМНЕ за формирање на Влада без да презентира дека има мнозинство во Парламентот, се покажа крајно неодговорно, кршење на Уставот и продлабочување на кризата, соопшти Демократскиот сојуз.

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ прават ладни проби преку медиумите околу преговорите

Репортер - 24.01.2017

Освен разни шпекулации кои се демантирани или намерно оставени да „растат“, јавноста нема ниту еден релевантен податок за напредокот на преговорите околу составот на новата влада, пишува Дојче веле .

Што се крие зад Мајскиот договор?

Нова ТВ - 24.01.2017

Пет дена до формирањето на новата Влада, ДУИ продолжува да тактизира со одлуката кому ќе му се приклони за формирање парламентарно мнозинство, а еден од аргументите што се користи во оваа битка е т.н.

Македонија: Продолжува неизвесноста за идната влада

Глас на Америка - 24.01.2017

Паралелно со политичките преговори, меѓународната заедница повтори дека она што во овој момент и` треба на Македонија, е реформска влада, посветена на задачите наведени во итните приоритети и извештајот на Прибе.

„БЕСА“: Потребна е што поскоро стабилна влада

Локално - 24.01.2017

Уверени сме дека ќе се формира Влада, дали ќе биде тоа ВМРО-ДУИ, дали СДСМ-ДУИ и други партии, ќе треба да почекаме, вели Касами Од движењето „БЕСА“ се уверени дека наскоро ќе се формира Влада. Велат- на земјава ѝ е потребна стабилност.

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ прават ладни проби преку медиумите

Канал 77 - 24.01.2017

Освен разни шпекулации кои се демантирани или намерно оставени да „растат“, јавноста нема ниту еден релевантен податок за напредокот на преговорите околу составот на новата влада.Пет дена пред истекот на законскиот рок, 29 јануари, кога мандатарот ...

Одбројуваме: Груевски и Ахмети се надмудруваат, Заев го мерка мандатот

Фактор - 24.01.2017

Се ситнат деновите на мандатарот Никола Груевски за состав на нова влада. На шест дена пред рокот протекуваат штури неофицијални информации од штабовите на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ околу преговорите и условите кои ги поставуваат партиите од македонскиот и ...

Ахмети ги демантира информациите за договорена влада со Груевски

Локално - 24.01.2017

Демократската унија за интеграција на Али Ахмети ги демантира информациите кои беа распространети вчера дека неговата партија постигнала “принципиелна согласност со ВМРО-ДПМНЕ” за правење нова влада “Ниту една неофицијална излезена информација која ...

Од ДУИ демантираат дека веќе имаат договорено влада

Фактор - 24.01.2017

Демократската унија за интеграција на Али Ахмети ги демантира информациите кои се појавија вчера во медиумите дека неговата партија постигнала принципиелна согласност со ВМРО-ДПМНЕ за составување на нова влада.

ДС: Јасно е дека ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ не можат да формираат Влада

Канал 77 - 24.01.2017

Засега е кристално јасно дека ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ немаат мнозинство и дека не се во можност да формираат Влада, реагираат денеска од Демократски сојуз. -Тоа Али Ахмети го знае и затоа ДУИ треба да соопшти дека немаат доволно поддршка за избор на Влада.

Демократски сојуз: Контролирана криза!

Локално - 24.01.2017

Давање на мандатот на ВМРО-ДПМНЕ за формирање на Влада без да презентира дека има мнозинство во Парламентот, се покажа крајно неодговорно, кршење на Уставот и продлабочување на кризата, соопштува ДС.

ДУИ мислат дека преку “Мајскиот договор“ ќе успеат на Албанците да им ја “продадат“ коалицијата со Груевски, ...

Локално - 24.01.2017

ДУИ се аматери и кога се обидуваат да спинуваат. Мислат дека преку “Мајскиот договор“ ќе успеат на Албанците да им ја “продадат“ коалицијата со Груевски, Тарчуловски, Јанакиевски… Да не заборавиме, “Мајскиот Договор“ имаше цел да создаде меѓуетничка ...

Џемаил Ахмети му порача на Али Ахмети да направи коалиција со Груевски

Пулс24 - 24.01.2017

-Али Ахмети е под најголемиот притисок во неговиот живот. Не од странци, туку од ограноците на неговите градоначалници кои имаат толку многу влијание од турски организации, кои по секоја цена сакаат Влада со СДСМ.

„Не им попуштај на ердоганистите и направи коалиција со Груевски“ му порача аналитичарот Џемаил Ахмети на лидерот Али ...

Република - 24.01.2017

-Али Ахмети е под најголемиот притисок во неговиот живот. Не од странци, туку од ограноците на неговите градоначалници кои имаат толку многу влијание од турски организации, кои по секоја цена сакаат Влада со СДСМ.

„Лајм“: Дипломати успеале да ја повлечат ДУИ од „канџите“ на ВМРО-ДПМНЕ

Локално - 24.01.2017

Се мобилизирале западните дипломати,по што засега се прекинати преговорите меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ. Објавениот текст во весникот „Лајм“, преку кој преставници на албанската партија на власт објавија дека ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ се блиску до договор за ...

ДС: Давање на мандатот на ВМРО-ДПМНЕ е само продлабочување на кризата

Точка - 24.01.2017

Давање на мандатот на ВМРО-ДПМНЕ за формирање на Влада без да презентира дека има мнозинство во Парламентот, се покажа крајно неодговорно, кршење на Уставот и продлабочување на кризата, велат од Демократскиот сојуз.

Ахмети ги демантира информациите за договорена Влада со Груевски

Канал 77 - 24.01.2017

Демократската унија за интеграција на Али Ахмети ги демантира информациите кои беа распространети вчера дека неговата партија постигнала “принципиелна согласност со ВМРО-ДПМНЕ” за правење нова влада “Ниту една неофицијална излезена информација која ...

Од ДУИ демантираат дека веќе имаат договорено влада

Тера - 24.01.2017

Демократската унија за интеграција на Али Ахмети ги демантира информациите кои се појавија вчера во медиумите дека неговата партија постигнала принципиелна согласност со ВМРО-ДПМНЕ за составување на нова влада.

DW: ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ прават ладни проби преку медиумите

Локално - 24.01.2017

Освен разни шпекулации кои се демантирани или намерно оставени да „растат“, јавноста нема ниту еден релевантен податок за напредокот на преговорите околу составот на новата влада анализира DW Пет дена пред истекот на законскиот рок, 29 јануари, кога ...

Димитриев: Логично е победник со победник да состават влада

Канал5 - 23.01.2017

Последни седум дена од уставниот рок на формирање нова влада. Мандаторот, претседателот на ВМРО ДПМНЕ, Никола Груевски има рок до 29-ти јануари да постигне договор за владина коалиција, да подготви програма кадровски решенија и истите да ги предложи ...

Милошоски: Воспоставен е принципот победник со победник

Канал5 - 23.01.2017

Преговорите за формирање нова влада ќе продолжат деновиве на највисоко ниво. Воспоставен е принципот победник со победник односно влада која ќе биде формирана од двете партии со најмногу освоени гласови на изборите на 11 декември, изјави членот на ...

ВМРО–ДПМНЕ и ДУИ начелно ги усогласиле ставовите околу двојазичноста

Телма - 23.01.2017

ВМРО –ДПМНЕ и ДУИ начелно ги усогласиле ставовите околу двојазичноста, велат за Телма извори од преговарачките тимови. Уставот нема да се менува, а ова прашање ќе биде регулирано со измени на Законот за употреба на јазиците.

Истекува рокот за формирање влада, принципот “победник со победник” главен двигател на преговорите

Алсат-М - 23.01.2017

На уште шест дена до истекот на рокот на мандатарот да формира нова влада, ВМРО – ДПМНЕ се надева дека принципот „победникот со победникот“ ќе биде главен поттик за продолжување на преговорите со ДУИ за формирање на влада.

И ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ „формираат“ влада – Бејта: принципот „победник со победник“ не е закон

ТВ21 - 23.01.2017

Најголемите македонски партии повторно со различни ставови околу тоа кој ќе ја формира новата влада. Премиерот Емил Димитриев изјави дека е логично победникот од македонскиот политички блок да формира влада со победникот од албанскиот политички блок.

Ахмети и Груевски скроија план за двојазичноста?

Фокус - 23.01.2017

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ начелно ги усогласиле ставовите околу двојазичноста, јави „ Телма “, повикувајќи се на извори од преговарачките тимови. Неофицијално, двете партии решиле Уставот да не се менува, а прашањето да се уреди преку измени на Законот за ...

Од ДУИ демантираат дека се договориле со ДПМНЕ за двојазичноста

Фокус - 23.01.2017

Од ДУИ демантираат дека постигнале договор со ВМРО-ДПМНЕ за двојазичност, пренесува А1Он . Од партијата на Ахмети ги негираат денеска објавените информации дека е усогласена двојазичноста и тоа не преку уставни измени, туку со измени на Законот за ...

Последна недела за мандатарот да состави Влада

Телма - 23.01.2017

Уште една недела останува мандатот во рацете на Никола Груевски за нова Влада, а во јавноста нема никакви информации за почнување преговори. И од ВМРО-ДПМНЕ и од ДУИ велат дека немаат ништо ново што би соопштиле.

„Лајм“: ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ ја договорија новата влада, ќе објават претстојниот викенд

Стандард - 23.01.2017

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ ги договориле условите за новиот коалициски договор, а се очекува тој да биде објавен претстојниот викенд. Партиски извори за „Лајм“ откриваат некои детали во врска со договорот.

Преговори за формирање Влада

МРТ - 23.01.2017

Премиерот Емил Димитриев вели дека е логично новата Влада да ја формираат победниците на изборите. Од ВМРО-ДПМНЕ информираат дека разговорите со ДУИ продолжуваат. Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, уверен дека тој ќе го составува кабинетот.

Груевски и Ахмети се при крај на преговорите, а во СДСМ се сигурни дека тие ќе бидат дел од владината коалиција

МКД - 23.01.2017

Преговорите меѓу Груевски и Ахмети деновиве ќе се интензивираат, изјави денеска Антонијо Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ, а неколку медиуми јавија дека ВМРО –ДПМНЕ и ДУИ веќе ги усогласиле ставовите околу двојазичноста.

(ВИДЕО) Кој е ставот на Груевски за мајскиот договор? – Вечерва на „360 Степени“ ќе гледате:

Репортер - 23.01.2017

Вечерва, (23.01.2017 г.) во 22:30 часот во емисијата „360 Степени“ на ТВ Алсат-М ќе гледате: ...

Лајм: ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ, ги договараат деталите за постигнатиот договор

Репортер - 23.01.2017

ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ постигнале договор околу условите за коалицирање, и стигнале до кадровските решенија. Договорот кој на некој начин го најави Буајр Османи од Вашингтон ќе биде објавен за време на викендов, пишува „ Лајм “.

Течат роковите за формирање на новата влада

Алфа - 23.01.2017

Димитриев не сака да преудицира ништо околку исходот на преговорите но вели рокот ќе биде запазен и мора да има одреден епилог. Седум дена до формирање на новата Влада. Мандатарот Никола Груевски има рок до недела да обезбеди мнозинство во ...

ДУИ демантираше дека се договориле со ВМРО-ДПМНЕ

Стандард - 23.01.2017

ДУИ ги негираше информациите во некои портали на албански јазик дека постигнале договор со ВМРО-ДПМНЕ, пренесе Актуале . Според партијата на Ахмети, таквите информации се чиста шпекулација и немаат никаква врска со реалноста.

Уште една недела рок за Груевски да собере мнозинство за Влада

Таратур - 23.01.2017

За време на 20 дневниот рок за преговори за формирање на собраниско мнозинство и за состав на новата влада, мандатарот Никола Груевски од ВМРО ДПМНЕ, официјално имал само една средба со Али Ахмети, лидерот на ДУИ, потенцијалниот партнер за нова ...

ДУИ демантира согласност за коалицирање со ВМРО ДПМНЕ

Репортер - 23.01.2017

ДУИ ја демантира информацијата објавена во неколку портали на албански јазик за постигната согласност за коалицирање со ВМРО ДПМНЕ, објави порталот Aktuale.mk -Таквите неавторизирани информации се невистинити.

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ начелно нашле решение за двојазичноста

МКД - 23.01.2017

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ начелно ги усогласиле ставовите околу двојазичноста, со тоа што Уставот нема да се менува, а ова прашање ќе биде регулирано со измени на Законот за употреба на јазиците, јави Телма .

До недела Груевски треба да каже дали има мнозинство за нова влада или да го врати мандатот

МКД - 23.01.2017

За време на 20-дневниот рок за преговори за формирање на собраниско мнозинство и за состав на новата влада, мандатарот Никола Груевски од ВМРО-ДПМНЕ, официјално имал само една средба со Али Ахмети, лидерот на ДУИ, потенцијалниот партнер за нова ...

ДУИ демантира дека има договор за двојазичноста, вистината на средина

А1 On - 23.01.2017

ДУИ демантира дека постигнале договор со ВМРО-ДПМНЕ за двојазичност.Од партијата на Ахмети ги негираат денеска објавените информации дека е усогласена двојазичноста и тоа не преку уставни измени туку со измени на Законот за јазиците.

ДУИ демантира дека има договор за двојазичноста

МКД - 23.01.2017

ДУИ ги демантира информациитедека постигнале договор со ВМРО-ДПМНЕ за двојазичност, како еден од условите за коалицирање. Од партијата на Али Ахмети ги негираат денеска објавените информации дека е усогласена двојазичноста и тоа не преку уставни ...

УШТЕ ЕДНА НЕДЕЛА ЗА ПРЕГОВОРИ: Груевски и Ахмети ќе ги интензивираат разговорите за формирање влада

Телеграф - 23.01.2017

Она што никој не може да го предвиди е што ќе се случува по недела доколку Груевски и Ахмети не се договорат за формирање влада. Експертите различно го читаат Уставот по ова прашање Рокот за формирање влада влегува во последната недела .

Сега ДУИ демантира дека има договор за двојазичноста – Која е вистината?!

Репортер - 23.01.2017

ДУИ демантира дека постигнале договор со ВМРО-ДПМНЕ за двојазичност.Од партијата на Ахмети ги негираат денеска објавените информации дека е усогласена двојазичноста и тоа не преку уставни измени туку со измени на Законот за јазиците.

Во недела истекува рокот на Груевски за формирање влада

Макфакс - 23.01.2017

Мандатарот Никола Груевски, лидер на ВМРО-ДПМНЕ, партијата која на последните предвремени парламентарни избори освои мнозинство од 51 пратеник, наспроти СДСМ со 49, го троши 20-дневниот рок за преговори за формирање собраниско мнозинство со кое би ...

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ сигнализираат нова влада

Р.С.Европа - 23.01.2017

Во последната недела од уставниот рок за формирање влада, аналитичарите имаат спротиставени мислења за тоа дали ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ ќе успеат да формираат влада. Од партиите не откриваат детали до каде се преговорите.

Во недела истекува рокот на Груевски за формирање влада

Кајгана - 23.01.2017

Мандатарот Никола Груевски, лидер на ВМРО-ДПМНЕ, партијата која на последните предвремени парламентарни избори освои мнозинство од 51 пратеник, наспроти СДСМ со 49, го троши 20-дневниот рок за преговори за формирање собраниско мнозинство со кое би ...

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ ќе ја решавале двојазичноста со законски измени?

Репортер - 23.01.2017

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ начелно ги усогласиле ставовите околу двојазичноста, јави „ Телма “, повикувајќи се на извори од преговарачките тимови. Телевизијата пренесува дека двете партии решиле Уставот да не се менува, а прашањето да се уреди преку измени на ...

Димитриев: Логично е победник со победник да ја составуваат новата влада

Сител - 23.01.2017

Преговорите за формирање влада влегува во завршница. Мандатарот Никола Груевски има време уште до крајот на неделава, односно до 29 јануари за да потврди дека има парламентарно мнозинство во Собранието и со тоа да добие можност да формира влада.

До недела Груевски треба да каже дали има мнозинство за нова влада или да го врати мандатот

Тера - 23.01.2017

За време на 20-дневниот рок за преговори за формирање на собраниско мнозинство и за состав на новата влада, мандатарот Никола Груевски од ВМРО-ДПМНЕ, официјално имал само една средба со Али Ахмети, лидерот на ДУИ, потенцијалниот партнер за нова ...

(ВИДЕО) Teлма тврди: ВМРО – ДПМНЕ и ДУИ начелно ги усогласиле ставовите околу двојазичноста – Уставот нема да се менува

Локално - 23.01.2017

ВМРО –ДПМНЕ и ДУИ начелно ги усогласиле ставовите околу двојазичноста, велат за Телма извори од преговарачките тимови. Уставот нема да се менува, а ова прашање ќе биде регулирано со измени на Законот за употреба на јазиците.

ДУИ демантира согласност за коалицирање со ВМРО ДПМНЕ

Локално - 23.01.2017

ДУИ ја демантира информацијата објавена во неколку портали на албански јазик за постигната согласност за коалицирање со ВМРО ДПМНЕ, објави порталот Aktuale.mk -Таквите неавторизирани информации се невистинити.

ДУИ демантира согласност за коалицирање со ВМРО ДПМНЕ

Бриф - 23.01.2017

ДУИ ја демантира информацијата објавена во неколку портали на албански јазик за постигната согласност за коалицирање со ВМРО ДПМНЕ, објави порталот Aktuale.mk -Таквите неавторизирани информации се невистинити.

Победниците составуваат Влада

Вечер Прес - 23.01.2017

На никого не му е во прилог тензична состојба во која институциите се во грч, а граѓаните во неизвесност. Се очекува сето тоа да се релаксира со формирањето на новата влада бидејќи постојат многу потреби кои треба да бидат реализирани за граѓаните, ...

Течат роковите за формирање на новата влада

МК News - 23.01.2017

Седум дена до формирање на новата Влада. Мандатарот Никола Груевски има рок до недела да обезбеди мнозинство во Собранието. Официјално, тој досега имаше само една средба со лидерот на ДУИ, Али Ахмети по која следеше само штуро соопштение без детали ...

ДУИ демантира дека се договориле со ВМРО-ДПМНЕ

Мета - 23.01.2017

ДУИ ја демантира информацијата дека била постигната согласност за коалицирање со ВМРО-ДПМНЕ, објави албанскиот портал „Актуале“. Според партијата на Ахмети, таквите информации се чиста шпекулација и немаат никаква врска со реалноста.

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ ќе ја решавале двојазичноста со законски измени?

Мета - 23.01.2017

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ начелно ги усогласиле ставовите околу двојазичноста, јави „ Телма “, повикувајќи се на извори од преговарачките тимови. Телевизијата пренесува дека двете партии решиле Уставот да не се менува, а прашањето да се уреди преку измени на ...

Последната недела за новата македонска Влада-првпат!

Локално - 23.01.2017

Се троши рокот на мандатарот Груевски за формирање нова влада.Остануваат уште само 7 дена за исполнување на тој рок, а сите прашања околу новото собраниско мнозинство се и натаму отворени.

Лајм: ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ се договорија за главните точки од новиот договор за коалиција, договорот ќе биде објавен ...

Локално - 23.01.2017

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ се договорија за главните точки од новиот договор за коалиција, договор да бидат објавен наскоро, велат партиски извори за Лајм. Партиски извори се согласуваат за изградба на некои детали во врска со договорот.

Дали ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ се договориле за двојазичноста?

Фактор - 23.01.2017

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ начелно ги усогласиле ставовите околу двојазичноста, објави „ Телма “, повикувајќи се на извори од преговарачките тимови. Телевизијата наведува дека двете партии решиле Уставот да не се менува, а прашањето да се уреди преку измени ...

Во недела истекува рокот на Груевски за формирање влада

Точка - 23.01.2017

Мандатарот Никола Груевски, лидер на ВМРО-ДПМНЕ, партијата која на последните предвремени парламентарни избори освои мнозинство од 51 пратеник, наспроти СДСМ со 49, го троши 20-дневниот рок за преговори за формирање собраниско мнозинство со кое би ...

РОКОТ ЗА ФОРМИРАЊЕ НА ВЛАДА ТЕЧЕ: Ќе успее ли Груевски да договори коалиција?

Фактор - 23.01.2017

По оваа недела истекува крајниот рок за формирање на новата влада . Екс премиерот Никола Груевски има време до 29 јануари да потврди дека има парламентарно мнозинство и може да формира влада.

Мандатарот Груевски има уште една недела за да состави влада...

Н.Македонија - 23.01.2017

Мандатарот Груевски има уште една недела за да состави влада Тече 20-дневниот рок за преговори за формирање влада и остануваат уште седум дена за мандатарот Никола Груевски од ВМРО-ДПМНЕ да објави дали успеал да обезбеди собраниско мнозинство.