TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Македонија ќе биде исклучена од енергетската заедница?

А1 - 10.05.2009

На Македонија и се заканува опасност да биде исклучена од Европската енергетската заедница. Претставници на секретаријатот, веќе се сретнаа со македонските власти.

Продолжуваат меѓународните реакции околу ЕВН

Алсат-М - 10.05.2009

Во интервју за Алсат-М потпретседателот на парламентарната група на Народната Европска партија во Европскиот парламент Отмар Карас апелираше до Владата да преземе брзи мерки да спречи поголема штета за земјава ...

ЕВН Австрија не инвестирала ниту евро во Македонија

Дневник - 09.05.2009

Независната ревизија покажала дека само ЕВН Македонија за две години инвестирала вкупно 23,9 милиони евра наместо предвидените 67 милиони со договорот ЕВН Австрија нема инвестирано ниту едно евро во ...

Став­ре­ски: "ЕВН Австрија" не инвестираше ни евро

Вест - 09.05.2009

Ревизорот утврди дека 'ЕВН Австрија' нема инвестирано ниту едно евро во Македонија. 'ЕВН Македонија' во првите две години инвестирала 23,9 милиони евра, наспроти обврската да инвестира 67 милиони евра, и тоа ...

Случајот ЕВН стана владина антикампања

Утрински - 09.05.2009

Како никогаш досега Македонија деновиве е под силен меѓународен притисок за една економска тема. Судската пресуда со која на државната компанија „Електрани на Македонија“ и' се дава право да наплати над 100 ...

Владата го разгорува нападот против ЕВН

Утрински - 09.05.2009

Владата, конечно, вчера и' го презентира на јавноста ставот за актуелниот спор меѓу државната ЕЛЕМ и ЕВН. Но, наместо да ја смири растечката тензија меѓу компаниите, која има се' поголемо внимание од ...

Имиџот на Македонија не е доведен во прашање

Н.Македонија - 09.05.2009

Еден трговски спор помеѓу два правни субјекти не може да се поистоветува со инвестициската клима во државата. За Владата најзначајно е да се почитува правниот систем и со тоа ќе докажеме дека има добра ...

Владата продолжува да ја обвинува ЕВН

BBC - 08.05.2009

Во Македонија има нови моменти во спорот меѓу државната енергетска компанија ЕЛЕМ и австрискиот електродистрибутер ЕВН. Откако суд во Скопје донесе одлука дека ЕВН треба да плати околу 100 милиони евра на име ...

Случајот ЕВН ќе ги одврати странските инвеститори

А1 - 08.05.2009

Австриски ЕВН е голем и значаен инвеститор за Македонија. Судскиот спор на ЕЛЕМ против ЕВН, Владата не го коментира. Тврдат дека ниту можеле ниту сакале да влијаат во овој правен спор.

ЕВН Австрија не инвестирала ниту едно евро во Македонија

Канал5 - 08.05.2009

ЕВН Австрија не инвестирала ниту едно евро во Македонија, Владата не е странка во спорот меѓу ЕЛЕМ-ЕВН, и ги охрабруваме Австријците да ги искористат сите правни инструменти за заштита.

Нов чин од војната меѓу ЕЛЕМ и ЕВН

Утрински - 08.05.2009

„Сета вистина е на наша страна, веруваме во судскиот систем и нема да ги коментираме судските одлуки. Ако пресудата од Основен 2 биде поништена од Апелација, ние ќе ја почитуваме.

Договорни обврски

Дневник - 08.05.2009

Владата нема преземено ниту една мерка со која би се загрозила сопственоста врз имотот на ЕВН ЕСМ или би се спречило нормално одвивање на нејзината основна дејност.

Владата под дипломатски напон

Дневник - 08.05.2009

Американските компании двапати да размислат пред да инвестираат во Македонија, изјави вчера американскиот амбасадор во Македонија , Филип Рикер запрашан за спорот ЕЛЕМ-ЕВН.

ЕВН го објави ревизорскиот извештај за инвестициите

Алсат-М - 08.05.2009

ЕВН Македонија го објави на својата интернет страна ревизорскиот извештај подготвен од независната ревизорска куќа КПМГ. Како што соопшти денеска компанијата, покрај извештајот објавена е и целосната ...

Влада: ЕВН не го испочитува купопродажниот договор

Алсат-М - 08.05.2009

Австриската компанија ЕВН Македонија не го испочитувала делот од купопродажниот договор за ЕСМ, кој предвидувал инвестиции од 96 милиони евра во наредните три години.

Кноц: Одлуката за спорот ЕЛЕМ-ЕВН ќе влијае кај странските инвеститори

Алсат-М - 08.05.2009

Првостепeната пресуда за спорoт ЕЛЕМ-ЕВН ќе влијае негативно врз имиџот на Македонија кај странските инвеститори. Таа отвора неколку прашања, меѓу кои и за судскиот систем, смета амбасадорот на Германија во ...

Се заострија релациите влада - ЕВН

Телма - 08.05.2009

ЕВН не го испочитувала делот од купопродажниот договор кој се однесува на висината на инвестициите во првите три години по влезот во ЕСМ.

Европската енергетска заедница ги притисна властите и ЕВН

Канал5 - 08.05.2009

Европската енергетска заедница ги притисна властите и ЕВН. Двете страни да најдат решение и тоа најдоцна до крајот на мај. Енергетската заедница се нуди како медијатор.

ЕВН го објави на интернет ревизорскиот извештај на КПМГ

Макфакс - 08.05.2009

ЕВН Македонија го објави на својата интернет страна ревизорскиот извештај подготвен од независната ревизорска куќа КПМГ. Како што соопшти денеска компанијата, покрај извештајот објавена е и целосната ...

Ставревски на отчет пред врвот на ЕЕЗ

Алфа - 08.05.2009

Случајот ЕВН ја крена на нозе и европската енергетска заедница. Како што најави Алфа, нивен преставник дојде во Скопје за изворно да се информира за судирот на Владата со Авситскиот инвеститор.

Продолжува спорот меѓу ЕВН Македонија и АД ЕЛЕМ

Кирилица - 08.05.2009

Државната компанија за производство на електрична енергија АД ЕЛЕМ вчера ги претстави официјалните документи и ги појасни причините за поведувањето на спорот против ЕВН Македонија Спорот, како што информира ...

Владин став околу ЕВН

Макфакс - 08.05.2009

Македонската Влада попладнево на прес конференција ќе го соопшти својот став за последните случувања поврзани со ЕВН Македонија.

На интернет достапен ревизорскиот извештај на КПМГ за инвестициите на ЕВН

Нетпрес - 08.05.2009

ЕВН Македонија го објавува на својата интернет страна ревизорскиот извештај подготвен од независната ревизорска куќа КПМГ, како и целосната документација во однос на направените инвестиции во износ од 108,9 ...

Владата нема да се меша во спорот меѓу евен и ЕЛЕМ

Сител - 08.05.2009

Владата не коментира судска пресуда и нема да се меша во спорот меѓу ЕВН и ЕЛЕМ. Односот меѓу двете компании е дефиниран со купопродажниот договор, а Владата не е странка во овој случај.

Влада - ЕВН не го испочитува купопродажниот договор

Макфакс - 08.05.2009

Австриската компанија ЕВН Македонија не го испочитувала делот од купопродажниот договор за ЕСМ, кој предвидувал инвестиции од 96 милиони евра во наредните три години Ова е ставот на македонската Влада што ...

Офнер: ЕСМ беше продадена без долгот што сега се бара од ЕВН

Нетпрес - 08.05.2009

„ЕСМ беше продадена од страна на македонската Влада на ЕВН без таков долг кој сега го бара и ова со договорот му е гарантирано на купувачот.

Владата "независно" на страната на ЕЛЕМ

Форум - 08.05.2009

"Не сметам дека Македонија е под голем меѓународен притисок!" - истакна вице-премиерот Зоран Ставревски Владата на Република Македонија целосно ги охрабрува странските инвеститори дека ниту за влако не е ...

ЕВН Македонија очекува заштита од Владата за обвинувањата од ЕЛЕМ

Кирилица - 08.05.2009

Според Гинтер Офнер, претставник на ЕВН АГ, ЕМС е продадено на ЕВН без долгот кој се тврди дека постои сега. - Тој факт беше гарантиран од продавачот односно Владата на Република Македонија и затоа очекуваме ...

Судската одлука за спорот ЕЛЕМ-ЕВН ќе влијае кај странските инвеститори

Кирилица - 08.05.2009

Првостепената пресуда за спорт ЕЛЕМ-ЕВН ќе влијае негативно врз имиџот на Македонија кај странските инвеститори и отвора неколку прашања, меѓу кои и за судскиот систем, смета амбасадорот на Германија во ...

Владин став околу ЕВН

МРТ - 08.05.2009

Македонската Влада попладнево на прес конференција ќе го соопшти својот став за последните случувања поврзани со ЕВН Македонија.

Двете страни да ги искористат правните средства за заштита на своите интереси

Нетпрес - 08.05.2009

Вицепремиерот за економски прашања Зоран Ставревски денеска во однос на спорот помеѓу ЕЛЕМ и ЕВН Македонија, го повтори владиниот принципиелен став дека правниот спор се води помеѓу две домашни компании и под ...

Спорот со ЕВН негативно ќе влијае врз странските инвестиции

Р.С.Европа - 08.05.2009

Првостепаната пресуда за спорот ЕЛЕМ-ЕВН негативно ќе влијае врз имиџот на Македонија кај странските инвеститори и отвора неколку прашања, меѓу кои и за судскиот систем, смета амбасадорот на Германија во ...

Владата ја спушта топката помеѓу ЕЛЕМ и ЕВН

Вечер Прес - 08.05.2009

Ставрески вчера презентирајќи го владиниот став за проблемот меѓу двете компании потенцира дека австриски ЕВН е голем и значаен странски инвеститор, поради што ја заслужувал поддршката на институциите во ...

Објавен извештајот за инвестициите

Вечер Прес - 08.05.2009

ЕВН Македонија го објави на својата интернет страница ревизорскиот извештај подготвен од независната ревизорска куќа КПМГ, како и целосната документација во однос на направените инвестиции во износ од 108,9 ...

Чингоски: ЕВН ги зеде парите од граѓаните, но не му ги врати на ЕЛЕМ

Н.Македонија - 08.05.2009

Изминативе три и пол години „ЕВН-Македонија“ исклучуваше цели села и населби, водоводни системи, болници и владини институции за да ги наплати заостанатите долгови за електрична енергија.

ЕЛЕМ не се откажува од побарувањата од ЕВН

А1 - 07.05.2009

Владата ги собра амбасадорите на ЕУ и на НАТО да им ги објасни своите позиции во спорот со ЕВН Македонија. Не сакаме да коментираме судски одлуки, се работи за спор меѓу две компании, вели вицепремиерот ...

Чинговски: "ЕЛЕМ беше принудена да ја тужи ЕВН"

Телма - 07.05.2009

Мирко Трајановски Немаме непријателски намери кон ЕВН, но моравме да тужиме. Во спротивно долгот од 107 милиони евра ќе застареше и тоа ќе значеше дека се откажуваме од овие пари, изјави генералниот директор ...

И Владата ќе каже колку инвестирала ЕВН

Вест - 07.05.2009

Владата до петок ќе излезе со официјален став за спорот меѓу "ЕВН Македонија" и ЕЛЕМ. "Извештајот од 'Ернст енд Јанг' само што е добиен и сe уште не е конечна верзија.

ЕЛЕМ досега добила 9,4 милиони евра од ЕВН

Утрински - 07.05.2009

Од вкупната сума од 6,5 милијарди денари, која според судската пресуда „ЕВН Македонија“ треба да и' ја плати на ЕЛЕМ по основа на неплатени побарувања за струја за периодот 1995-2004 година, досега на ЕЛЕМ и' ...

Груевски го собра дипломатскиот кор за да ги соопшти позициите за спорот со ЕВН

Канал5 - 07.05.2009

Странските дипломати побараа отчет од Премиерот Груевски за случувањата со ЕВН. Дипломатскиот кор речиси два часа разговараше за судската одлука со која ЕВН на ЕЛЕМ треба да му плати 200 милиони евра.

Чинговски: Политиката нема место во спор меѓу две компании

Алсат-М - 07.05.2009

Генералниот директор на ЕЛЕМ Влатко Чинговски, ги отфрли сите обвиненија на австриската компанија ЕВН. Тој за спорот со ЕВН рече дека ЕЛЕМ цели 3 години се обидува да воспостави нормални односи со австриската ...

Странските амбасадори се интересираа за спорот ЕЛЕМ-ЕВН

Алсат-М - 07.05.2009

Австрискиот амбасадор во Скопје, Алојз Краут, коментирајќи ја судската одлука во случајот ЕВН изјави дека во нејзиното донесување судот бил под влијание.

Груевски на отчет пред дипломатскиот кор

Алфа - 07.05.2009

Да запре притисокот врз австриската ЕВН, а со тоа и лошите сигнали за бизнис климата во Македонија-побараа амбасадорите на највилијателните земји на директното соочување со Премиерот Груевски и вицепремиерот ...

ЕЛЕМ не се откажува од побарувањата од ЕВН

Макфакс - 07.05.2009

Одлуката со која ЕЛЕМ го доби спорот против ЕВН е донесена поради тоа што австриската компанија не дозволила судскиот вештак да направи увид во наплатените побарување.

ВИДЕО: ЕЛЕМ тврди дека ЕВН е должник

Нетпрес - 07.05.2009

ЕЛЕМ денеска на прес конференција ја објасни својата страна околу спорот со АД ЕВН, спор кој предизвика многу прашања упатени од странските претставници во земјава до македонските власти.

ЕВН: Немаме никаков долг кон ЕЛЕМ, му должат граѓаните

Нетпрес - 07.05.2009

Барањето на ЕЛЕМ кон ЕВН е класично монтиран и неоснован процес, кој му нанесува огромни штети на македонскиот енергетски систем и на Македонија воопшто, реагираат денеска од ЕВН на, како што велат, ...

Спорот ЕЛЕМ - ЕВН е домашен правен проблем

Форум - 07.05.2009

Со Анекс-договорот при делебениот биланс, ЕСМ-ЕВН призна дека треба да плати 6,5 млијарди денари и по ниден основ не може да ја избегне таа обвсрка Електрани на Македонија, а д.

Со тужбата за ЕВН се штитеа државните интереси

Сител - 07.05.2009

Државната компанија за производство на електрична енергија АД ЕЛЕМ денеска ги претстави официјалните документи и ги појасни причините за поведувањето на спорот против ЕВН Македонија.

ЕВН нема никаков долг кон ЕЛЕМ, нему му должат граѓаните

Форум - 07.05.2009

Барањето на ЕЛЕМ кон ЕВН е класично монтиран и неоснован процес, кој му нанесува огромни штети на македонскиот енергетски систем и државата.

Струјна криза во односите меѓу ЕЛЕМ и ЕВН

Вечер Прес - 07.05.2009

ЕЛЕМ си ги бара од ЕВН парите од старите побарувања, од ЕВН-Македонија вчера изјавија дека на ЕЛЕМ му должеле граѓаните Државната компанија ЕЛЕМ вчера ја обвини ЕВН-Македонија дека во изминатиов период успеала ...

Владата ја смирува топката со ЕВН

Н.Македонија - 07.05.2009

Владата конечно се огласи и најави дека утре ќе го соопшти својот став за спорот меѓу ЕЛЕМ и ЕВН и за обврските на австриската компанија од купопродажниот договор да инвестира во Македонија.

Објаснување за спорот со ЕВН за два дена

А1 - 06.05.2009

За два дена ќе излеземе и детално ќе го објасниме спорот со ЕВН Македонија, ова денеска го најави вицепремиерот Ставрески. Објаснува дека биле во контакт со раководството на ЕВН во Австрија.

Владата се уште без став за спорот ЕЛЕМ – ЕВН

Алсат-М - 06.05.2009

Владата се уште без став после писмото кое го доби од австрискиот вицепремиер Јозеф Прол, а во кое се бара објаснување како ќе се реши спорот меѓу македонската влада и ЕВН.

Владиниот став за спорот меѓу ЕВН и ЕЛЕМ ќе биде познат в петок

Канал5 - 06.05.2009

Владиниот став за спорот меѓу ЕВН и ЕЛЕМ ќе биде познат в петок, вели вицепремиерот Ставревски. Истиот став Владата ќе им го пренесе на претставници од европската енергетска заедница кои доаѓаат до крајот на ...

Ставрески - Владата е во дијалог со ЕВН

Телма - 06.05.2009

Мирко Трајановски - Владата е во континуиран дијалог со ЕВН. Разговаравме со раководството на компанијата од Австрија за сите отворени прашања, изјави вицепремиерот Зоран Ставрески.

Славески ги отфрла критиките за нерационално трошење

Утрински - 06.05.2009

Од нашиот дописник Брисел - Министерот за финансии, Трајко Славески, ги отфрли критиките дека Владата нерационално ги троши буџетските пари во време кога дефицитот достигнува рекорди, оценувајќи дека тие тези ...

Владата ќе бара податоци од ЕЛЕМ за спорот со ЕВН, а веќе ги има на маса

Утрински - 06.05.2009

Владата веќе располага со потребните документи врз основа на кои може да и' го каже на јавноста својот став околу актуелниот спор меѓу државната ЕЛЕМ и ЕВН, според кој ЕВН треба да му плати на ЕЛЕМ околу 200 ...

Брисел не н’ праша за ЕВН

Дневник - 06.05.2009

Наскоро ќе дојде претставник од Директоратот за проширување на ЕУ, кој ја следи работата на регулаторните тела, за да го разгледа случа јот ЕВН-ЕЛЕМ Нерационалното трошење на македонската влада не е тема со ...

Спорот меѓу ЕВН и ЕЛЕМ не е проблем меѓу државите

Време - 06.05.2009

Владата смета дека нема правна основа за тужбата што ЕВН ја најавува за Македонија на Меѓународниот суд за арбитража во Вашингтон.

Владата до петок ќе се изјасни за спорот ЕЛЕМ - ЕВН

Вест - 06.05.2009

Владата до петок ќе го соопшти својот став за спорот меѓу ЕЛЕМ и ЕВН и за обврските на ЕВН Австрија од купопродажниот договор да инвестира во Македонија, изјави вицперемиерот Зоран Ставрески по денешната ...

Владата до петок ќе се изјасни за спорот меѓу ЕЛЕМ и ЕВН

Форум - 06.05.2009

Владата до петок ќе го соопшти својот став за спорот меѓу ЕЛЕМ и ЕВН и за обврските на ЕВН Австрија од купопродажниот договор да инвестира во Македонија, изјави вицперемиерот Ставрески по денешната средба со ...

Во петок Владата ќе се изјасни за спорот ЕЛЕМ - ЕВН

Кирилица - 06.05.2009

Тогаш ќе биде соопштен владиниот став за спорот меѓу ЕЛЕМ и ЕВН и за обврските на ЕВН Австрија од купопродажниот договор да инвестира во Македонија, изјави вицперемиерот Зоран Ставрески по денешната средба со ...

Владата до петок ќе се изјасни за спорот ЕЛЕМ - ЕВН

Сител - 06.05.2009

Владата до петок ќе го соопшти својот став за спорот меѓу ЕЛЕМ и ЕВН и за обврските на ЕВН Австрија од купопродажниот договор да инвестира во Македонија, изјави вицперемиерот Зоран Ставрески по денешната ...

Ставрески: За два дена владин став за спорот со ЕВН-Македонија

Вечер Прес - 06.05.2009

Владата води континуиран дијалог со ЕВН, остварени се бројни средби со раководството на компанијата од Австрија и разговарано е за сите отворени прашања, изјави вчера вицепремиерот Зоран Ставрески.

Амбасадорите бараат одговор за случајот со ЕВН

А1 - 05.05.2009

Зошто се уште не сте излезени со јасен став за случувањата со ЕВН Македонија, уште повеќе што вие бевте дел од продажбата на електростопанство? Овие одговори денеска од министерот за економија Фатмир Бесими ги ...

Ставрески: Владата не е правна странка во спорот ЕВН-ЕЛЕМ

Вест - 05.05.2009

Вицепремиерот за економски прашања Зоран Ставрески вчера на пратенички прашања во Собранието рече дека Владата не е инволвирана во спорот, и покрај тоа што ЕЛЕМ е државна фирма Владата се однесува како да е ...

Владата се држи настрана од спорот меѓу ЕЛЕМ и ЕВН

Утрински - 05.05.2009

На Владата се' уште не и' се познати деталите околу актуелниот спор меѓу државната компанија ЕЛЕМ и „ЕВН Македонија“, и покрај фактот што тоа е една од топ-темите во медиумите во изминатите две недели, како и ...

Извештај за спорот меѓу ЕВН и државните електрани е подготви и меѓународната енергетска заедница

Канал5 - 05.05.2009

Извештај за спорот меѓу австрискиот инвеститор ЕВН и државните електрани ќе подготви и меѓународната енергетска заедница со седиште во Виена.

Славески:Нема потреба од тензии околу ЕВН

Алсат-М - 05.05.2009

Тензиите со ЕВН, според министерот за финансии Трајко Славески се непотребни Од Брисел Славески и препорача на австриската компанија да се жали до највисоките судски домашни инстанции или до арбитражниот суд ...

Амбасадорите бараат од Бесими став за ЕВН

Алсат-М - 05.05.2009

Амбасадорот на Европската унија во Скопје Ервн Фуере, амбасадорите на земјите членки на ЕУ и амбасадорот на САД Филип Рикер, на средба со министерот за економија Фатмир Бесими побарале објаснување околу ...

И Светската банка бара податоци за спорот меѓу ЕЛЕМ и ЕВН

Сител - 05.05.2009

По ЕУ и други меѓународни институции реагираат за спорот меѓу ЕВН и ЕЛЕМ. Меѓународната енергетска заедница неделава ќе излезе со свој извештај за спорот, а податоци побарала и Светската ...

На Македонија и се заканува исклучување од Европската енергетска асоцијација

Алфа - 05.05.2009

Македонија под закана од исклучување од Европската енергетска заедница. Според информации на Алфа од седиштетето на асоцијацијата во Виена, судирот на македонските државни институции со ЕВН веќе се преиспитува.

Се крчка новата цена на струјата

Н.Македонија - 05.05.2009

Регулаторната комисија за енергетика не донесе конечна одлука дали струјата ќе поскапи, ќе поевтини или ќе остане на сегашното ниво.

Спорот со ЕВН се претвора во кошмар за Владата

Н.Македонија - 05.05.2009

Трговскиот спор помеѓу ЕВН и ЕЛЕМ, освен што се заканува да прерасне во отворена пречка на патот на Македонија кон ЕУ, станува сè поголем кошмар за Владата на премиерот Груевски.

Дали ќе се национализира ЕВН по примерот на Чавез

А1 - 04.05.2009

Која е улогата на директорот на државните електрани Чингоски во спорот со ЕВН Македонија, дали навистина ЕЛЕМ приложил погрешни финансиски податоци во ревизорскиот извештај, со што направил кривично дело? ...

ЕВН упорна со тужба за Владата

Време - 04.05.2009

ЕВН е принудена правдата да ја бара пред Меѓународниот суд за арбитража во Вашингтон поради домашната судска пресуда во спорот со ЕЛЕМ, тврдат од компанијата.

Владата без конкретен одговор околу недоразбирањата ЕВН-ЕЛЕМ

Алсат-М - 04.05.2009

За проблемот меѓу ЕВН и државните електрани ЕЛЕМ, денеска пратеничко прашање и во Собранието Пратеничката на СДМС Весна Бендевска го праша премиерот Груевски што е целта на Владата околу овој проблем ...

Спорот со ЕВН се пресели во парламентот

Телма - 04.05.2009

Мирко T рајановски Спорот помеѓу ЕВН Македонија и државната компанија ЕЛЕМ се пресели и во собраниските клупи. Од опозициската СДСМ обвинија дека судската одлука ЕВН да му исплати на ЕЛЕМ околу 160 милиони ...

Дали Владата сака да ја национализира ЕВН-ЕСМ по примерот на Чавез?

Канал5 - 04.05.2009

Владата правно не е вмешана во спорот со ЕВН. Вицепремиерот Ставревски на пратеничко прашање на владејачката партија само одговори дека за судската одлука против ЕВН отчет ќе се бара од ЕЛЕМ.

ЕВН ќе бара правда на Меѓународна арбитража

Утрински - 04.05.2009

ЕВН, дефинитивно, ќе бара правда на Меѓународна арбитража во Вашингтон откако по многу обиде, не успеа да најде разбирање и заеднички јазик со македонските власти околу спорот со ЕЛЕМ, поради кој врз основа на ...

ЕВН: ЕЛЕМ сака да не' национализира

Дневник - 04.05.2009

Износот од речиси 200 милиони евра што државната компанија ЕЛЕМ бара да и' се плати е повеќе од вкупните средства на ЕВН „Македонија“, што материјално би резултирало во ренационализација на компанијата, се ...

Инвестиции и криза

Дневник - 04.05.2009

Колку и да бара човек логични одговори за односот кон ЕВН, навистина не може да ги најде. А како ќе најдете логика кога во време на најгол емата светска економска криза вашата влада отвора фронт со еден од ...

Можна ренационализација на ЕВН?!

Алфа - 04.05.2009

Економските експерти не се зачудени од стравот на австриската ЕВН дека судскиот спор против нив на државната ЕЛЕМ крие намера на Владата за повторно враќање на дистрибутивната мрежа во раце на државата.

ЕВН ќе бара арбитража во Вашингтон

Н.Македонија - 04.05.2009

Австриски ЕВН, во чија сопственост е дистрибуцијата на електрична енергија во државава, соопшти денеска дека е принуден да бара правда на меѓународна арбитража поради судската пресуда за спорот со ЕЛЕМ.