TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Курдските сили го запреа напредувањето на ИД во Кобане

24 Вести - 12.10.2014

Курдските борци успеаја да го запрат напредувањето на џихадистите од групата Исламска држава (ИД) во сирискиот град Кобане, што се наоѓа во близна на границата меѓу Сирија и Турција, соопшти денеска ...

ЕУ одделува 3,9 милиони евра за бегалците од Кобане

24 Вести - 12.10.2014

Европската комисија ќе одобри 3,9 милиони евра за хуманитарните организации, кои укажуваат помош за бегалците од сирискиот курдски град Кобане, на границата со Турција.

Хејгел: Борбата против џихадистите ќе биде долготрајна

24 Вести - 12.10.2014

Американскиот министер за одбрана Чак Хејгел изјави во Сантјаго дека борбата против џихадистите од „Исламска држава“ ќе биде долготрајна. Хејгел истакна дека ирачките безбедносни сили имаат целосна ...

ЕК додели 3,9 милиони евра помош за бегалците од Кобане

Нова ТВ - 12.10.2014

Европската комисија ќе одобри 3,9 милиони евра за хуманитарните организации, кои укажуваат помош за бегалците од сирискиот курдски град Кобане, на границата со Турција.

Коџа: Курдите се борат и за другите демократски држави

Deutsche Welle - 12.10.2014

Градоначалникот на Ербил, Нихад Латиф Коџа, ја критикува колебливата политика на Турција. Тој од Анкара бара да им обезбеди на пешмерга-борците пристап до Кобане, зашто само тие можеле да ги спречат ...

САД призна: Војната со ИСИС ќе биде долготрајна

БркајРабота - 12.10.2014

Американскиот министер за одбрана Чак Хејгел, изјави во Шангај дека борбата против џихадистите на Исламската држава ќе биде долготрајна. Хејгел на конференцијата за новинарите истакна дека ирачките ...

Курдите ја здробиле Исламска држава во дел од Кобане, милитантите се повлекле (ВИДЕО)

МКД - 12.10.2014

Во услови на голем број жртви од двете страни, милитантите на Исламска држава биле принудени да се повлечат во својот напад врз сирискиот град Кобане.

Како Исламската држава заработува милиони долари?

МКД - 12.10.2014

Паралелно со ширењето на влијанието на Исламската држава (ИС) и порастот на териториите врз кои терористичката организација има контрола, растат и можностите за стекнување финансиски средства на ...

Хејгел: Борбата против џихадистите ќе биде долготрајна

Алфа - 12.10.2014

Американскиот министер за одбрана Чак Хејгел изјави во Сантјаго дека борбата против џихадистите од „Исламска држава“ ќе биде долготрајна. Американскиот министер за одбрана Чак Хејгел изјави во ...

ХЕЈГЕЛ: Борбата против џихадистите ќе биде долготрајна

Телеграф - 12.10.2014

Џихадистите успеаја да освојат и делови на Кобане, во кој претежно живеат Курди Американскиот министер за одбрана Чак Хејгел изјави во Сантјаго дека борбата против џихадистите од „Исламска држава“ ќе ...

ЕУ одделува 3,9 милиони евра за бегалците од Кобане

Телеграф - 12.10.2014

Помошта е дел од пакетот од 150 милиони евра, предвидени од ЕК за хуманитарната помош за Сирија во 2014 година, а Средствата ќе бидат наменети поконкретно за обезбедување вода, засолниште и храна за ...

ЧАВУШОГЛУ: Идејата за коридор кон Кобане е нереална

Телеграф - 12.10.2014

Тој оцени дека е потребен сеопфатен пристап за извојување победа над џихадистичката група Исламска држава, која контролира големи делови од Сирија и Ирак, вклучително и една третина од Кобане Идејата ...

Курдските сили го запреа напредувањето на ИД во Кобане

Алфа - 12.10.2014

Курдските борци успеаја да го запрат напредувањето на џихадистите од групата Исламска држава (ИД) во сирискиот град Кобане, што се наоѓа во близна на границата меѓу Сирија и Турција, соопшти денеска ...

Масовни протести против освојувањето на Кобане од страна на ИД

Локално - 12.10.2014

Во Германија и Франција денеска се одржаа против џихадисти од „Исламска држава”. Над 20 илјади луѓе учествуваа во демонстрациите во германскиот град Дизелдорф, пишува Washington Post.

ЕК додели 3,9 милиони евра помош за бегалците од Кобане

Локално - 12.10.2014

Европската комисија ќе одобри 3,9 милиони евра за хуманитарните организации, кои укажуваат помош за бегалците од сирискиот курдски град Кобане, на границата со Турција.

Светот ќе се соочи со долготрајна војна против Исламската држава

Локално - 12.10.2014

Американскиот министер за одбрана Чак Хејгел изјави во Сантјаго дека борбата против џихадистите од „Исламска држава“ ќе биде долготрајна. Хејгел истакна дека ирачките безбедносни сили имаат целосна ...

Курдите го одбранија Кобане

Телеграф - 12.10.2014

Курдскиот активист од Кобане, Фархад Шами го информирал Центарот дека состојбата во градот е „релативно мирна“, освен што повремено се слушале снајперски истрели Курдските борци успеаја да го запрат ...

Ова е жената што го спаси Кобане од џихадистите

Телеграф - 12.10.2014

Кобане веќе две недели е под опсада од страна на Исламската држава која сака да го земе под своја контрола Нејзиното име е Маиса Абдо , има 40 години и ги предводи силите на Курдите во одбрана на ...

САД призна:„Војната со ИСИС ќе биде долготрајна“

Канал5 - 12.10.2014

Американскиот министер за одбрана Чак Хејгел, изјави во Шангај дека борбата против џихадистите на Исламската држава ќе биде долготрајна. Хејгел на конференцијата за новинарите истакна дека ирачките ...

Хејгел: Борбата против џихадистите ќе биде долготрајна

Н.Македонија - 12.10.2014

Американскиот министер за одбрана Чак Хејгел изјави во Сантјаго дека борбата против џихадистите од „Исламска држава“ ќе биде долготрајна Хејгел истакна дека ирачките безбедносни сили имаат целосна ...

Чавушоглу: Идејата за коридор кон Кобане е нереална

Канал5 - 12.10.2014

- Идејата за воспоставување на коридор преку кој оружје и доборволци би биле префрлани од Турција до сирискиот град Кобане, е нереална, изјави турскиот министер за надворешни работи Мевлет Чавушоглу.

Курдските сили го запреа напредувањето на ИД во Кобане

А1 On - 12.10.2014

Курдските борци успеаја да го запрат напредувањето на џихадистите од групата Исламска држава (ИД) во сирискиот град Кобане, што се наоѓа во близна на границата меѓу Сирија и Турција, соопшти денеска ...

Чавушоглу: Идејата за коридор кон Кобане е нереална

+инфо - 12.10.2014

Идејата за воспоставување на коридор преку кој оружје и доборволци би биле префрлани од Турција до сирискиот град Кобане, е нереална, изјави турскиот министер за надворешни работи Мевлет Чавушоглу.

ЕУ одделува 3,9 милиони евра за бегалците од Кобане

А1 On - 12.10.2014

Европската комисија ќе одобри 3,9 милиони евра за хуманитарните организации, кои укажуваат помош за бегалците од сирискиот курдски град Кобане, на границата со Турција.

Хејгел:Борбата против џихадистите ќе биде долготрајна

+инфо - 12.10.2014

Американскиот министер за одбрана Чак Хејгел изјави во Сантјаго дека борбата против џихадистите од „Исламска држава“ ќе биде долготрајна. Хејгел истакна дека ирачките безбедносни сили имаат целосна ...

Курдските сили го запреа напредувањето на ИД во Кобане

Н.Македонија - 12.10.2014

Курдските борци успеаја да го запрат напредувањето на џихадистите од групата Исламска држава(ИД) во сирискиот град Кобане, што се наоѓа во близина на границата меѓу Сирија и Турција, соопшти денеска ...

Хејгел: Борбата против IS ќе биде долготрајна

NewTime - 12.10.2014

Американскиот министер за одбрана Чак Хејгел изјави дека сирискиот курдски град Кобане кој е под силна офанзива на џихадистите од Исламската држава (IS) претставува голем проблем, но дека воздушните ...

Чавушоглу: Идејата за коридор кон Кобане е нереална

Н.Македонија - 12.10.2014

Идејата за воспоставување на коридор преку кој оружје и доброволци би биле префрлани од Турција до сирискиот град Кобане, е нереална, изјави турскиот министер за надворешни работи Мевлет Чавушоглу ...

Хејгел: Борбата против џихадистите ќе биде долготрајна

А1 On - 12.10.2014

Американскиот министер за одбрана Чак Хејгел изјави во Сантјаго дека борбата против џихадистите од „Исламска држава“ ќе биде долготрајна. Хејгел истакна дека ирачките безбедносни сили имаат целосна ...

Снимки на ИСИС од уличните борби во Кобане (видео)

Канал5 - 12.10.2014

ИСИС објави пропагандно видео на кои се гледа како џихадистите стрелаат на опколениот курдски град Кобане во Сирија. Снимката се појави после веста дека курдските борци, со помош на американската и ...

Жена ги предводи Курдите во одбраната на Кобане

Н.Македонија - 12.10.2014

Мајса Абдо, меѓу борците позната и како Нарин Африн, ги предводи Народните единици за одбрана(YPG) во Кобане Како што објави AFP, секуларната и лево ориентираната курдска YPG го брани Кобане, сириски ...

Хејгел: Борбата против џихадистите ќе биде долготрајна

Либертас - 12.10.2014

Американскиот министер за одбрана Чак Хејгел изјави во Сантјаго дека борбата против џихадистите од „Исламска држава“ ќе биде долготрајна. Хејгел истакна дека ирачките безбедносни сили имаат целосна ...

САД призна: Војната со ИСИС ќе биде долготрајна

Курир - 12.10.2014

Американскиот министер за одбрана Чак Хејгел, изјави во Шангај дека борбата против џихадистите на Исламската држава ќе биде долготрајна. Хејгел на конференцијата за новинарите истакна дека ирачките ...

ЕУ одделува 3,9 милиони евра за бегалците од Кобане

Либертас - 12.10.2014

Европската комисија ќе одобри 3,9 милиони евра за хуманитарните организации, кои укажуваат помош за бегалците од сирискиот курдски град Кобане, на границата со Турција.

Курдските сили го запреа напредувањето на ИД во Кобане

Сител - 12.10.2014

Курдските борци успеаја да го запрат напредувањето на џихадистите од групата Исламска држава (ИД) во сирискиот град Кобане, што се наоѓа во близна на границата меѓу Сирија и Турција, соопшти денеска ...

Хејгел:Борбата против џихадистите ќе биде долготрајна

Република - 12.10.2014

Американскиот министер за одбрана Чак Хејгел изјави во Сантјаго дека борбата против џихадистите од „Исламска држава“ ќе биде долготрајна. Хејгел истакна дека ирачките безбедносни сили имаат целосна ...

Курдските сили го запреа напредувањето на ИД во Кобане

Република - 12.10.2014

фото: ЕПА Курдските борци успеаја да го запрат напредувањето на џихадистите од групата Исламска држава (ИД) во сирискиот град Кобане, што се наоѓа во близна на границата меѓу Сирија и Турција, ...

Чавушоглу: Идејата за коридор кон Кобане е нереална

Сител - 12.10.2014

Идејата за воспоставување на коридор преку кој оружје и доборволци би биле префрлани од Турција до сирискиот град Кобане, е нереална, изјави турскиот министер за надворешни работи Мевлет Чавушоглу.

Хејгел:Борбата против џихадистите ќе биде долготрајна

Сител - 12.10.2014

Американскиот министер за одбрана Чак Хејгел изјави во Сантјаго дека борбата против џихадистите од „Исламска држава“ ќе биде долготрајна. Хејгел истакна дека ирачките безбедносни сили имаат целосна ...

ЕУ одделува 3,9 милиони евра за бегалците од Кобане

Сител - 12.10.2014

Европската комисија ќе одобри 3,9 милиони евра за хуманитарните организации, кои укажуваат помош за бегалците од сирискиот курдски град Кобане, на границата со Турција.

Жена предводник на Курдите во одбраната на Кобане

Република - 12.10.2014

Мајса Абдо, меѓу борците позната и како Нарин Африн, ги предводи Народните единици за одбрана (YPG) во Кобане. Како што објави AFP, секуларната и лево ориентираната курдска YPG го брани Кобане, ...

Чавушоглу: Идејата за коридор кон Кобане е нереална

Република - 12.10.2014

Идејата за воспоставување на коридор преку кој оружје и доборволци би биле префрлани од Турција до сирискиот град Кобане, е нереална, изјави турскиот министер за надворешни работи Мевлет Чавушоглу.

Хејгел:Борбата против џихадистите ќе биде долготрајна

Денешен - 12.10.2014

Американскиот министер за одбрана Чак Хејгел изјави во Сантјаго дека борбата против џихадистите од „Исламска држава“ ќе биде долготрајна. Хејгел истакна дека ирачките безбедносни сили имаат целосна ...

Во Германија повторно се одржаа мирни протести за помош за Кобане

Пулс24 - 12.10.2014

Над 20.000 курдски имигранти во Германија се вклучија во демонстрации против организацијата „Исламска држава“ (ИД). Демонстрациите во западниот германски град Дизелдорф беа спроведени мирно, при што ...

Турција „се пазари“ околу вклучувањето во анти-ИД коалицијата

Вечер - 12.10.2014

Официјална Анкара формално е дел од меѓународната коалиција, предводена од САД, за борба против Исламската држава (ИД), но се уште не се вклучува активно во пресметката со џихадистите, а уште помалку ...

Хејгел: Борбата против IS ќе биде долготрајна

Макфакс - 12.10.2014

Американскиот министер за одбрана Чак Хејгел изјави дека сирискиот курдски град Кобане кој е под силна офанзива на џихадистите од Исламската држава (IS) претставува голем проблем, но дека воздушните ...

Џихадистите уживаат во убивањето луѓе, силувањата и сечењето глави

Пулс24 - 12.10.2014

Екрам Ахмет (40), пред шест дена го напушти Кобане заедно со сопругата и шесте деца. Тие избегале во Турција. Но, многу Курди ја немале таа среќа и станале жртви на ИСИЛ.

Хејгел: Борбата против џихадистите ќе биде долготрајна

Вечер - 12.10.2014

Чак Хејгел Американскиот министер за одбрана Чак Хејгел изјави во Сантјаго дека борбата против џихадистите од Исламска држава ќе биде долготрајна. Хејгел истакна дека ирачките безбедносни сили засега ...

Хејгел: Борбата против џихадистите ќе биде долготрајна

Falanga - 12.10.2014

Хејгел истакна дека ирачките безбедносни сили имаат целосна контрола врз Багдад, но оти стратешкиот сириски град Кобане е „многу сериозен проблем“.. Американскиот министер за одбрана Чак Хејгел ...

САД бараат итно вклучување на Турција во борбата против ИД

24 Вести - 11.10.2014

Белата куќа синоќа соопшти дека е неопходно Турција под итно да почне да пружа воена помош на борбата против џихадистичката група Исламска држава (ИД), особено при судирите во сирискиот пограничен ...

Поддршка за сирискиот град Кобане од турските студенти во Штип

Нова ТВ - 11.10.2014

„ИСИС одете си“, „Да живее Кобане“, „ИСИС терористи“, со вакви транспаренти денеска група студенти од Турција во Штип го изрази својот револт од активностите на џихадистите на Исламска држава во ...

СТУДЕНТИ ОД ТУРЦИЈА СО ПОДРШКА ЗА КОБАНЕ

Телма - 11.10.2014

Градскиот плоштад во Штип одекнуваше од скандирањето на студентите од Турција „да живее Кобане, да живеат неговите граѓани“. Со транспаренти и покажувајќи вознимирвачки фотографии од масакрите кои ги ...

Поддршка од турските студенти во Штип за сирискиот град Кобане

Радио МОФ - 11.10.2014

Група млади луѓе од Турција кои студираат во Штип денеска го изразиja својот револт од активностите на џихадистите на Исламска држава во Сирија и Ирак.

Пеколот однатре: снимка од уличните борби во Кобане (ВИДЕО)

МКД - 11.10.2014

Исламистичката терористичка организација Исламска држава објавила пропагандна снимка на која се гледаат џихадисти како пукаат во опколениот курдски град Кобане во Сирија на границата со Турција.

КУРДИТЕ НА НОЗЕ: Демонстрации против „Исламска држава“ и во Германија

Телеграф - 11.10.2014

Демонстрациите во западниот германски град Дизелдорф беа спроведени мирно, при што учесниците поминаа преку центарот на градот, веејќи големи курдски знамиња Над 20.000 курдски имигранти во Германија ...

Турција итно да се вклучи во борбата против ИД

Идивиди - 11.10.2014

САД бараат Вашингтон, 11 октомври 2014 (МИА) - Белата куќа синоќа соопшти дека е неопходно Турција под итно да почне да пружа воена помош на борбата против џихадистичката група Исламска држава (ИД), ...

Турција „се пазари“ околу вклучувањето во анти-ИД коалицијата, оценуваат британските медиуми

Локално - 11.10.2014

Официјална Анкара формално е дел од меѓународната коалиција, предводена од САД, за борба против Исламската држава (ИД), но се уште не се вклучува активно во пресметката со џихадистите, а уште помалку ...

Турските студенти во Штип со поддршка за сирискиот град Кобане

Локално - 11.10.2014

„ИСИС одете си“, „Да живее Кобане“, „ИСИС терористи“, со вакви транспаренти денеска група студенти од Турција во Штип го изразиja својот револт од активностите на џихадистите на Исламска држава во ...

(ВИДЕО) Битка за секоја улица во Кобане – на повидок нова Сребреница?

Фактор - 11.10.2014

Борците на Исламската држава контролираат најмалку 40% од градот Кобане на сириско-турската граница. Џихадистите денеска објавија ново видео, на кое се гледа дека водат жестоки борби за секоја улица ...

IS контролира помалку од половина на Кобане, и го зазема штабот на Курдите

Тера - 11.10.2014

Џихадистите од Исламската држава (IS) го заземале во петокот штабот на курдските бранители на сирискиот град Кобане (Ајин ал-Араб, на арапски јазик), и имаат под контрола најмалку 40 отсто од овој ...

Триесет и една жртва досега во протестите во Турција

Н.Македонија - 11.10.2014

Триесет и едно лице загина досега во немирите, кои избија за време на протестите во Турција изминатите денови против операциите на џихадистичката групација Исламска држава во сирискиот град Кобане, ...

Над 20.000 Курди демонстрираа во Германија против Исламска држава

Канал5 - 11.10.2014

Над 20.000 курдски имигранти во Германија се вклучија во демонстрации против групата „Исламска држава“ (ИД). Демонстрациите во западниот германски град Дизелдорф беа спроведени мирно, при што ...

ВИДЕО Кобане доби поддршка и од Штип

+инфо - 11.10.2014

Педесетина студенти од Турција кои студираат на универзитетот „Гоце Делчев“-Штип денеска на Градскиот плоштад во Штип додоа поддршка на граѓаните на сирискиот град Кобане, кои веќе 27 дена се под ...

Над 20.000 Курди демонстрираа во Германија против Исламска држава

Н.Македонија - 11.10.2014

Над 20.000 курдски имигранти во Германија се вклучија во демонстрации против групата „Исламска држава“ (ИД) Демонстрациите во западниот германски град Дизелдорф беа спроведени мирно, при што ...

Поддршка од турските студенти на Штипскиот универзитет за граѓаните на Кобане

А1 On - 11.10.2014

Педесетина студенти од Турција кои студираат на универзитетот „Гоце Делчев“-Штип денеска на Градскиот плоштад во Штип додоа поддршка на граѓаните на сирискиот град Кобане, кои веќе 27 дена се под ...

Над 20.000 Курди демонстрираа во Германија против Исламска држава

А1 On - 11.10.2014

Над 20.000 курдски имигранти во Германија се вклучија во демонстрации против групата „Исламска држава“ (ИД). Демонстрациите во западниот германски град Дизелдорф беа спроведени мирно, при што ...

ЕУ апелира на засилена соработка во борбата против ИД

А1 On - 11.10.2014

Европската унија синоќа повика на засилена меѓународна соработка во борбата против џихадистичката група Исламска држава (ИД), откако сунитските екстремисти го зазедоа главниот штаб на курдските сили ...

САД бараат итно вклучување на Турција во борбата против ИД

А1 On - 11.10.2014

Белата куќа синоќа соопшти дека е неопходно Турција под итно да почне да пружа воена помош на борбата против џихадистичката група Исламска држава (ИД), особено при судирите во сирискиот пограничен ...

Турција „се пазари“ околу вклучувањето во анти-ИД коалицијата

+инфо - 11.10.2014

Официјална Анкара формално е дел од меѓународната коалиција, предводена од САД, за борба против Исламската држава (ИД), но се уште не се вклучува активно во пресметката со џихадистите, а уште помалку ...

Турски студенти од штипскиот универзитет протестираат против ИСИС!

Канал5 - 11.10.2014

Со скандирање да живее Кобане, да живеат неговите граѓани, со транспаренти со иста содржина и осуда на терористите на таканаречената Исламска држава ИСИС, и со фотографии со вознемирувачка содржина ...

Поддршка од турските студенти на Штипскиот универзитет за граѓаните на Кобане

Н.Македонија - 11.10.2014

Педесетина студенти од Турција кои студираат на универзитетот „Гоце Делчев“-Штип денеска на Градскиот плоштад во Штип додоа поддршка на граѓаните на сирискиот град Кобане, кои веќе 27 дена се под ...

САД: Турција итно да се вклучи во борбата против ИД

Курир - 11.10.2014

Белата куќа синоќа соопшти дека е неопходно Турција под итно да почне да пружа воена помош на борбата против џихадистичката група Исламска држава (ИД), особено при судирите во сирискиот пограничен ...

САД бараат итно вклучување на Турција во борбата против ИД

Либертас - 11.10.2014

Белата куќа синоќа соопшти дека е неопходно Турција под итно да почне да пружа воена помош на борбата против џихадистичката група Исламска држава (ИД), особено при судирите во сирискиот пограничен ...

Турција мора веднаш да се вклучи во борбата против ИД

Press24 - 11.10.2014

Белата куќа синоќа соопшти дека е неопходно Турција под итно да почне да пружа воена помош на борбата против џихадистичката група Исламска држава (ИД), особено при судирите во сирискиот пограничен ...

Нови протести во Германија за помош за Кобане

Република - 11.10.2014

Над 20.000 курдски имигранти во Германија се вклучија во демонстрации против групата „Исламска држава“ (ИД). Демонстрациите во западниот германски град Дизелдорф беа спроведени мирно, при што ...

Најмалку 31 лице загина на протестите во Турција

Курир - 11.10.2014

Најмалку 31 лице загинало, а 360 се повредени во текот на четиридневните протести на Курдите во Турција организирани против политиката на турската влада кон Сирија, изјави министерот за внатрешни ...

ЕУ апелира на засилена соработка во борбата против ИД

Либертас - 11.10.2014

Европската унија синоќа повика на засилена меѓународна соработка во борбата против џихадистичката група Исламска држава (ИД), откако сунитските екстремисти го зазедоа главниот штаб на курдските сили ...

САД бараат итно вклучување на Турција во борбата против ИД

Сител - 11.10.2014

Белата куќа синоќа соопшти дека е неопходно Турција под итно да почне да пружа воена помош на борбата против џихадистичката група Исламска држава (ИД), особено при судирите во сирискиот пограничен ...

Поддршка од турските студенти на Штипскиот универзитет за граѓаните на Кобане

Сител - 11.10.2014

Педесетина студенти од Турција кои студираат на универзитетот „Гоце Делчев“-Штип денеска на Градскиот плоштад во Штип додоа поддршка на граѓаните на сирискиот град Кобане, кои веќе 27 дена се под ...

На протестите во Турција загинале 31 лице

Република - 11.10.2014

Најмалку 31 лице загинало, а 360 се повредени во текот на четиридневните протести на Курдите во Турција организирани против политиката на турската влада кон Сирија, изјави министерот за внатрешни ...

На цивилите во Кобане им се заканува масакр

Република - 11.10.2014

Новиот пратеник на Обединетите нации во Сирија, Стефан де Мистура предупреди дека најмалку 500 стари лица и други цивили се наоѓаат во замка во сисрискиот пограничен град Кобане и дека најверојатно ...

ИД објави пропагандно видео од борбите во Кобане

Press24 - 11.10.2014

ИД објави пропагандно видео кое ги покажува борците на групата како се борат со курдските сили во градот Кобане. Снимката доаѓа во време кога ИД се повеќе ги потиснува курдските борци во ...

Над 20.000 Курди демонстрираа во Германија против Исламска држава

Сител - 11.10.2014

Над 20.000 курдски имигранти во Германија се вклучија во демонстрации против групата „Исламска држава“ (ИД). Демонстрациите во западниот германски град Дизелдорф беа спроведени мирно, при што ...

САД бараат итно вклучување на Турција во борбата против ИД

Денешен - 11.10.2014

Белата куќа синоќа соопшти дека е неопходно Турција под итно да почне да пружа воена помош на борбата против џихадистичката група Исламска држава (ИД), особено при судирите во сирискиот пограничен ...

??????? ??????? ??????? ?? ????? ????????? ?? 20 ??????

Макфакс - 23.11.2014

Шкотска ќе се одвои од Обединетото Кралство за најмногу две децении, смета челникот на шкотските националисти, откако една анкета покажа дека во моментов повеќето Шкоти би ја поддржале независноста кога во моментов би се одржал референдум за тоа ...

Џихадистите од ИД нападнаа премин на сириско-турската граница

24 Вести - 10.10.2014

Припадници на џихадистичката група Исламска држава (ИД) денеска извршија артилериски напад врз премин на границата меѓу Сирија и Турција, во рамки на офанзивата за освјување на стратешки важниот ...

Триесет и една жртва досега во протестите во Турција

24 Вести - 10.10.2014

Триесет и едно лице загина досега во немирите, кои избија за време на протестите во Турција изминатите денови против операциите на џихадистичката групација Исламска држава во сирискиот град Кобане, ...

САД извршија девет воздушни напади врз ИД во регионот на сирискиот град Кобане

24 Вести - 10.10.2014

САД минатата ноќ извршија девет воздушни напади врз позиции на борците од групата Исламска држава во околината на сирискиот град Кобане, соопшти американската централна команда.

Џихадистите зазеле 40 отсто од Кобане

24 Вести - 10.10.2014

Џихадистите од групацијата Исламска држава зазедоа најмалку 40 отсто од сирискиот курдски град покрај границата со Турција, Кобане, соопшти Сирискиот центар за мониторинг на човековите права.

Триесет и една жртва во протестите во Турција

Р.С.Европа - 10.10.2014

Триесет и едно лице загина досега во немирите, кои избија за време на протестите во Турција изминатите денови против операциите на џихадистичката групација Исламска држава во сирискиот град Кобанi, ...

Во протестите во Турција – 31 мртов, 360 повредени

Кајгана - 10.10.2014

Во прокурдските протести што се одржуваат низ градовите ширум Турција, особено во нејзиниот југоисточен дел, загинале најмалку 31 лице, а 360 се повредени, од кои 139 се полицајци, изјави во Анкара ...

САД фрустрирани поради турската пасивност со ИС, испраќаат воен тим во Анкара (ВИДЕО)

МКД - 10.10.2014

Соединетите Држави следната недела во Анкара ќе испратат воен тим на разговорои со турските воени функционери кои одбиваат да се ангажираат во борбата против Исламската држава (ИС), соопштил синоќа ...

Исламска држава гранатира граничен премин на турско-сириската граница (ВИДЕО)

МКД - 10.10.2014

Курдски претставници и сириски активисти тврдат дека џихадистите на екстремистичката организација Исламска држава (ИС) со артилериски оган гранатираат граничен премин на Сирија со Турција, во обид да ...

Зошто Турција молчи со исламистите на нејзиниот праг?

МКД - 10.10.2014

Радикалните исламисти го бомбардираат пограничниот сириски град Кобане, кој се наоѓа крај турската граница, а членката на НАТО Турција сѐ уште не презема никакви мерки за да ја сопре Исламска држава.

ТУРЦИЈА: Во протестите 31 жртва

Телеграф - 10.10.2014

Меѓу жртвите има двајца припадници на силите на редот, а ранети се вкупно 351 лице, од кои 221 се цивили Триесет и едно лице загина досега во немирите, кои избија за време на протестите во Турција ...

Напредувањето на ИД во Кобане е трагедија

Идивиди - 10.10.2014

Бостон, 9 октомври 2014 (МИА) - Напредувањето на Исламска држава во пограничниот сириски град Кобане е трагедија, но тоа нема да ги спречи САД и нивните сојузници од долгорочна стратегија за ...

Исламската држава изврши артилериски напад на границата Сирија-Турција

Локално - 10.10.2014

Припадници на џихадистичката група Исламска држава (ИД) денеска извршија артилериски напад врз премин на границата меѓу Сирија и Турција, во рамки на офанзивата за освјување на стратешки важниот ...

МИСТУРА: Повеќе од 12.000 ќе загинат ако ИД го заземе Кобане

Телеграф - 10.10.2014

Сè треба да направиме за да не дозволиме масакр во Кобане. Се надевам дека нема да видиме обезглавување на луѓе, наведе специјалниот пратеник на генералниот секретар на ОН за Сирија Повеќе од 12.000 ...

Над 30-мина загинати во турските протести

Локално - 10.10.2014

Триесет и едно лице загина досега во немирите, кои избија за време на протестите во Турција изминатите денови против операциите на џихадистичката групација Исламска држава во сирискиот град Кобане, ...

Џихадистите го бомбардираат сириско-турскиот граничен премин

Фактор - 10.10.2014

Џихадистите на Исламската држава (ИС) почнаа денеска да го бомбардираат сирискиот граничен премин со Турција, во обид да го завземат и така да го заобиколат стратешки важниот сириски град Кобане, со ...

Прокурдски протести во Турција – 31 мртов, 360 повредени

Тера - 10.10.2014

Во прокурдските протести кои од понеделникот навечер се одржуваат низ градовите ширум Турција, особено во нејзиниот југоисточен дел, загинале најмалку 31 лице а 360 се повредени, од кои 139 се ...

Растат фрустрациите на САД поради турската пасивност со ИС, Американците испраќаат воен тим во Анкара

Тера - 10.10.2014

Соединетите Држави следната недела во Анкара ќе испратат воен тим на разговорои со турските воени функционери кои одбиваат да се ангажираат во борбата против Исламската држава (ИС), соопштил синоќа ...

Нови воздушни напади врз џихадистите во Кобане

Точка - 10.10.2014

САД минатата ноќ извршија девет воздушни напади врз позиции на борците од групацијата Исламска држава во околината на сирискиот град Кобане, соопшти американската централна команда, објави МИА.

Џихадистите од ИД нападнаа премин на сириско-турската граница

А1 On - 10.10.2014

Припадници на џихадистичката група Исламска држава (ИД) денеска извршија артилериски напад врз премин на границата меѓу Сирија и Турција, во рамки на офанзивата за освјување на стратешки важниот ...

Мистура: Повеќе од 12.000 ќе загинат ако ИД го заземе Кобане

А1 On - 10.10.2014

Повеќе од 12.000 луѓе ќе загинат ако екстремистите од Исламска држава го заземат северниот сириски град Кобане, изјави специјалниот пратеник на генералниот секретар на ОН за Сирија Стефан де Мистура.

САД извршија девет воздушни напади врз ИД во регионот на сирискиот град Кобане

А1 On - 10.10.2014

САД минатата ноќ извршија девет воздушни напади врз позиции на борците од групацијата Исламска држава во околината на сирискиот град Кобане, соопшти американската централна команда.

САД извршија девет воздушни напади врз ИД во регионот на сирискиот град Кобане

+инфо - 10.10.2014

САД минатата ноќ извршија девет воздушни напади врз позиции на борците од групацијата Исламска држава во околината на сирискиот град Кобане, соопшти американската централна команда.

Џихадистите зазеле 40 отсто од Кобане

А1 On - 10.10.2014

Џихадистите од групацијата Исламска држава зазедоа најмалку 40 отсто од сирискиот курдски град покрај границата со Турција, Кобане, соопшти Сирискиот центар за мониторинг на човековите права.

Мистура: Повеќе од 12.000 ќе загинат ако ИД го заземе Кобане

+инфо - 10.10.2014

Повеќе од 12.000 луѓе ќе загинат ако екстремистите од Исламска држава го заземат северниот сириски град Кобане, изјави специјалниот пратеник на генералниот секретар на ОН за Сирија Стефан де Мистура.

Џихадистите од ИД нападнаа премин на сириско-турската граница

+инфо - 10.10.2014

Припадници на џихадистичката група Исламска држава (ИД) денеска извршија артилериски напад врз премин на границата меѓу Сирија и Турција, во рамки на офанзивата за освјување на стратешки важниот ...

ИСИЛ го заземале средиштето на Кобане? Се стравува од нов масакар!

Точка - 10.10.2014

Сведоците тврдат дека исламските борци стигнале до самиот центар на Кобане каде што водат улични борби со припадниците на Курдската територијална одбрана.

Нови воздушни напади врз позициите на ИД во околината на Кобане

Press24 - 10.10.2014

САД минатата ноќ извршија девет воздушни напади врз позиции на борците од групацијата Исламска држава во околината на сирискиот град Кобане, соопшти американската централна команда.

Триесет и една жртва досега во протестите во Турција

Сител - 10.10.2014

Триесет и едно лице загина досега во немирите, кои избија за време на протестите во Турција изминатите денови против операциите на џихадистичката групација Исламска држава во сирискиот град Кобане, ...

Нови воздушни напади врз џихадистите во Кобане

Нетпрес - 10.10.2014

САД минатата ноќ извршија девет воздушни напади врз позиции на борците од групацијата Исламска држава во околината на сирискиот град Кобане, соопшти американската централна команда, објави МИА.

Џихадистите зазеле 40 отсто од Кобане

Press24 - 10.10.2014

Џихадистите од групацијата Исламска држава зазедоа најмалку 40 отсто од сирискиот курдски град покрај границата со Турција, Кобане, соопшти Сирискиот центар за мониторинг на човековите права.

Џихадистите од ИД нападнаа премин на сириско-турската граница

Република - 10.10.2014

Припадници на џихадистичката група Исламска држава (ИД) денеска извршија артилериски напад врз премин на границата меѓу Сирија и Турција, во рамки на офанзивата за освјување на стратешки важниот ...

Птотести во Турција - загинаа 31 лице

Press24 - 10.10.2014

Триесет и едно лице загина досега во немирите, кои избија за време на протестите во Турција изминатите денови против операциите на џихадистичката групација Исламска држава во сирискиот град Кобане, ...

САД извршија девет воздушни напади врз ИД во регионот на сирискиот град Кобани

Република - 10.10.2014

САД минатата ноќ извршија девет воздушни напади врз позиции на борците од групацијата Исламска држава во околината на сирискиот град Кобане, соопшти американската централна команда.

Џихадистите заземаа скоро половина од Кобане

Нетпрес - 10.10.2014

Џихадистите од групацијата Исламска држава зазедоа најмалку 40 отсто од сирискиот курдски град покрај границата со Турција, Кобане, соопшти Сирискиот центар за мониторинг на човековите права.

31 жртва, илјадници уапсени, огромна штета – биланс од безредијата во Турција

Република - 10.10.2014

Триесет и едно лице загина досега во немирите, кои избија за време на протестите во Турција изминатите денови против операциите на џихадистичката групација Исламска држава во сирискиот град Кобане, ...

Џихадистите од Исламската држава нападнаа граничен премин меѓу Турција и Сирија

еМагазин - 10.10.2014

Припадници на џихадистичката група Исламска држава (ИД) денеска извршија артилериски напад врз премин на границата меѓу Сирија и Турција, во рамки на офанзивата за освјување на стратешки важниот ...

Би-Би-Си: Екстремистите напредуваат во Кобане

Нетпрес - 10.10.2014

Американската војска во текот на ноќта извела девет воздушни удари на локациите каде се наоѓаат екстремистите на Исламската држава околку сирискиот град Кобане.

Џихадистите напредуваат во Кобане

МРТ - 10.10.2014

Мартин џихадистите напредуваат во Кобане, заземен е речиси половина град соопшти сирискиот центар за мониторинг на човековите права. Борбите се прошируваат и на сириско-турската граница.

Исламската држава не може да се порази со воздушни напади, а Турција не сака сама против џихадистите

Република - 10.10.2014

Додека траат борбите за градот Кобане, се повеќе станува јасно дека Исламската држава не е можно да се порази само со воздушни напади. Најголеми губитници на комбинаториките на највиското ниво во ...

САД извршија девет воздушни напади врз ИД во регионот на Кобане

Либертас - 10.10.2014

САД минатата ноќ извршија девет воздушни напади врз позиции на борците од групацијата Исламска држава во околината на сирискиот град Кобане, соопшти американската централна команда.

На протестите 31 жртва

Вечер - 10.10.2014

Триесет и едно лице загина досега во немирите, кои избија за време на протестите во Турција изминатите денови против операциите на џихадистичката групација Исламска држава во сирискиот град Кобане, ...

ВИДЕО: САД испраќаат воен тим во Анкара

Денешен - 10.10.2014

Соединетите Држави следната недела во Анкара ќе испратат воен тим на разговорои со турските воени функционери кои одбиваат да се ангажираат во борбата против Исламската држава (ИС), соопштил синоќа ...

Половина од градот Кобане во рацете на Исламска држава

Денешен - 10.10.2014

Џихадистите од групацијата Исламска држава зазедоа најмалку 40 отсто од сирискиот курдски град покрај границата со Турција, Кобане, соопшти Сирискиот центар за мониторинг на човековите права.

ИД го завзеде центарот на Кобане?

Денешен - 10.10.2014

Милитантите на исламската држава (ИД) наводно успеале да влезат во центарот на сирискиот град Кобане во близина на турската граница. Сведоците тврдат дека исламските борци влегле во самиот центар на ...

Де Мистура: На цивилите во Кобане им се заканува масакр

Макфакс - 10.10.2014

Новиот пратеник на Обединетите нации во Сирија, Стефан де Мистура предупреди во петокот дека најмалку 500 повозрасни лица, но и други цивили се наоѓаат во клопка во сиријскиот пограничен град Кобане ...

Прокурдски протести во Турција – 31 мртов, 360 повредени

Макфакс - 10.10.2014

Во прокурдските протести кои од понеделникот навечер се одржуваат низ градовите ширум Турција, особено во нејзиниот југоисточен дел, загинале најмалку 31 лице а 360 се повредени, од кои 139 се ...

IS контролира помалку од половина на Кобане, и го зазема штабот на Курдите

Макфакс - 10.10.2014

Џихадистите од Исламската држава (IS) го заземале во петокот штабот на курдските бранители на сирискиот град Кобане (Ајин ал-Араб, на арапски јазик), и имаат под контрола најмалку 40 отсто од овој ...

Бројката на загинатите во протестите низ Турција достигна 31 лице

Maxim - 10.10.2014

Триесет и едно лице загина досега во немирите, кои избија за време на протестите во Турција изминатите денови против операциите на џихадистичката групација Исламска држава во сирискиот град Кобане, ...

Нови напади врз ИД во околината на Кобане

Maxim - 10.10.2014

САД минатата ноќ извршија девет воздушни напади врз позиции на борците од групацијата Исламска држава во околината на сирискиот град Кобане, соопшти американската централна команда.

Џихадистите од ИД контролираат 40 проценти од Кобане

Maxim - 10.10.2014

Џихадистите од групацијата Исламска држава зазедоа најмалку 40 отсто од сирискиот курдски град покрај границата со Турција, Кобане, соопшти Сирискиот центар за мониторинг на човековите права.

САД и сојузниците извршија нови напади во реонот на сирискиот град Кобане

24 Вести - 09.10.2014

Американската армија и силите на земјите-партнери извршија осум воздушни напади врз цели на групата Исламска држава (ИД) во близина на сирискиот град Кобане, соопшти синоќа Централната команда на САД.

Анкара: Унилатерална акција на Турција во Сирија е нереално да се очекува

24 Вести - 09.10.2014

Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу ја отфрли денеска можноста, Турција да изврши унилатерална копнена операција во Сирија против џихадистите на Исламска држава.

Нови инциденти во Германија меѓу Курди и исламисти

24 Вести - 09.10.2014

Нови инциденти меѓу Kурди и исламисти имаше во минатата ноќ во германскиот град Хамбург, но тие не беа толку интензивни како во претходната ноќ, јавија германски медиуми.

Сириските Курди предупредуваат дека „падот на Кобане ќе биде како Трета светска војна“

Вест - 09.10.2014

Сириските Курди кои војуваат против џихадистите на Исламска држава кај Кобане, кој се наоѓа близу сириско-турската граница, предупредуваат дека падот на овој град, во кој курдското население е ...

Третина од Кобане под контрола на џихадистите, Исламската држава на границата со Турција

Утрински - 09.10.2014

Џихадистите од групата Исламска држава (ИД) контролираат над една третина од сирискиот град Кобане, три недели по почетокот на борбата против нив од страна на курдските сили, помогнати од воздушните ...

Пазарење- САД и Турција неединствени во борбата против теророт

Deutsche Welle - 09.10.2014

Турција сака да влезе во војна против милицијата на ИД кога Обама повторно ќе почне борба против сирискиот претседател Асад. Во надворешната политика на Анкара работите се како на пазар, оценува ...

Дали Обама е соочен со катастрофален пораз?

Deutsche Welle - 09.10.2014

Се чини како американската влада да се откажа од Кобане. Дали со паѓањето на градот во рацете на ИД ќе пропадне стратегијата на Обама со воздушните напади? Телевизијата Си-Ен-Ен цитира неименувани ...

Иран подготвен да преземе акција во Кобане

Кајгана - 09.10.2014

Иран е подготвен да преземе „практични мерки“ во врска со актуелната хаотична состојба околу сиријскиот град Кобане доколку добие официјално барање од Дамаск, порача во четвртокот иранското ...

Исламската држава зазема третина од сирискиот град Кобане

Кајгана - 09.10.2014

Борците на терористичката џихадистичка групација Исламската држава заземале повеќе од третина од курдскиот сириски град Кобане и покрај воздушните напади на коалицијата предводена од САД, објави ...

На километар од Турција се случува пекол, воздушните напади не се доволни

МКД - 09.10.2014

Во сирискиот град Кобане, речиси целосно населен со Курди, не престануваат жестоки судири со припадниците на Исламската држава (ИС), кои влегле во делови од градот, а САД и Британија предупредуваат ...

Исламска држава контролира третина од Кобане (ВИДЕО)

МКД - 09.10.2014

Милитантите од Исламска држава контролираат повеќе од една третина од градот Кобане, соопшти денеска сириската Опсерваторија за човекови права, по тринеделни борби со курдските сили, кои имаат ...

Падот на Кобане ќе биде како трета светска војна

Телеграф - 09.10.2014

Во изјави за лондонски „Дејли телеграф“ Курдите се жалат дека освен помошта од воздух што им ја даваат Американците, практично се оставени сами Сириските Курди што војуваат против џихадистите на ...

Тампон зона кај Кобане не е меѓу воените опции на Пентагон

Алфа - 09.10.2014

Пентагон синоќа соопшти дека идејата за создавање тампон зоната кај Кобане, што ја предложи Турција, не е меѓу разгледуваните варијанти за воените активнвости, но призна дека е темата која се ...

ИД контролира третина од Кобане

Локално - 09.10.2014

Џихадистите од групата Исламска држава (ИД) контролираат над една третина од сирискиот град Кобане, три недели по почетокот на борбата против нив од страна на курдските сили, помогнати од воздушните ...

Џихадистите контролираат третина од Кобане

Телеграф - 09.10.2014

Сите источни реони и делови од североисточните и југоисточните квартови на градот се под контрола на ИД, истакна шефот на невладината организација, Рами Абдул Рахман Џихадистите од групата „Исламска ...

Мевлут Чавушоглу: Унилатерална акција на Турција во Сирија е нереалистично да се очекува

Алфа - 09.10.2014

Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу ја отфрли денеска можноста, Турција да изврши унилатерална копнена операција во Сирија против џихадистите на Исламска држава.

Џихадистите владеат со Кобане

Телеграф - 09.10.2014

ОН наведуваат дека во градот останале неколку стотици жители, а бранители на Кобане предупредија дека ќе дојде до масакр ако офанзивата на џихадистите биде успешна Џихадистите од „Исламската држав“ ...

Исламската држава зазема третина од Кобане

Тера - 09.10.2014

Борците на терористичката џихадистичка групација Исламската држава заземале повеќе од третина од курдскиот сириски град Кобане и покрај воздушните напади на коалицијата предводена од САД, објави во ...

САД и Велика Британија предупредија: Воздушните напади против IS во Кобане не се доволни

Тера - 09.10.2014

Во сирискиот град Кобане жестоките судири меѓу Курдите и припадниците на Исламската држава IS не прекинуваат. Исламистите веќе влегоа во делови од градот, а САД и Велика Британија предупредија дека ...

Кери: Напредувањето на ИД во Кобане е трагедија

Н.Македонија - 09.10.2014

Напредувањето на Исламска држава во пограничниот сириски град Кобане е трагедија, но тоа нема да ги спречи САД и нивните сојузници од долгорочна стратегија за регионот, изјави денеска американскиот ...

ОБНОВЕНО:Филип Хамонд: Воздушните напади врз ИД кај Кобане имаат ограничен ефект

+инфо - 09.10.2014

Британскиот министер за надворешни работи Филип Хамонд призна дека воздушните напади на американската авијација врз позициите на џихадистите, кај сирискиот град Кобане „имаат ограничена ефикасност“, ...

Сириските Курди: „падот на Кобане ќе биде како Трета светска војна“

+инфо - 09.10.2014

Сириските Курди кои војуваат против џихадистите на Исламска држава кај Кобане, кој се наоѓа близу сириско-турската граница, предупредуваат дека падот на овој град, во кој курдското население е ...

ИД контролира една третина од сирискиот град Кобане

А1 On - 09.10.2014

Џихадистите од групата Исламска држава (ИД) контролираат над една третина од сирискиот град Кобане, три недели по почетокот на борбата против нив од страна на курдските сили, помогнати од воздушните ...

Кери: Напредувањето на ИД во Кобане е трагедија

Канал5 - 09.10.2014

- Напредувањето на Исламска држава во пограничиот сириски град Кобане е трагедија, но тоа нема да ги спречи САД и нивните сојузници од долгорочна стратегија за регионот, изјави денеска американскиот ...

Сириските Курди предупредуваат дека „падот на Кобане ќе биде како Трета светска војна“

А1 On - 09.10.2014

Сириските Курди кои војуваат против џихадистите на Исламска држава кај Кобане, кој се наоѓа близу сириско-турската граница, предупредуваат дека падот на овој град, во кој курдското население е ...

Кобане: Воздушните напади не го запреа напредувањето на ИД

А1 On - 09.10.2014

Џихадистите од Исламска држава денеска зазедоа речиси третина од сирискиот град Кобане, населен претежно со Курди, и покрај тоа што и денеска продолжија воздушните напади на меѓународната коалиција ...

Кери: Напредувањето на ИД во Кобане е трагедија

+инфо - 09.10.2014

Напредувањето на Исламска држава во пограничиот сириски град Кобане е трагедија, но тоа нема да ги спречи САД и нивните сојузници од долгорочна стратегија за регионот, изјави денеска американскиот ...

Филип Хамонд: Воздушните напади врз ИД кај Кобане имаат ограничен ефект

А1 On - 09.10.2014

Британскиот министер за надворешни работи Филип Хамонд призна дека воздушните напади на американската авијација врз позициите на џихадистите, кај сирискиот град Кобане „имаат ограничена ефикасност“, ...

Кобане се' уште под контрола на Курдите, коалицијата подготвува нови напади

Точка - 09.10.2014

Кобане, мнозински курдски град на границата со Турција и понатаму ги одбива нападите на џихадистите и е под контрола на Курдите, јавуваат агенциите повикувајќи се на информации на американската ...

Кобане: Воздушните напади не го запреа напредувањето на ИД

Н.Македонија - 09.10.2014

Џихадистите од Исламска држава денеска зазедоа речиси третина од сирискиот град Кобане, населен претежно со Курди, и покрај тоа што и денеска продолжија воздушните напади на меѓународната коалиција ...

САД и партнерите извршија нови напади во реонот на сирискиот град Кобане

А1 On - 09.10.2014

Американската армија и силите на земјите-партнери извршија осум воздушни напади врз цели на групата Исламска држава (ИД) во близина на сирискиот град Кобане, соопшти синоќа Централната команда на САД.

ВИДЕО: Дел од пресметката помеѓу Курдите и радикалните исламисти во Хамбург

А1 On - 09.10.2014

Ова е само дел од судирите помеѓу припадниците на заедницата на Курдите и Језидите со исламистичките салафисти во Хамбург и Целе, при што беа повредени најмалку 23 лица, додека 22 се приведени во ...

Тампон зона кај Кобане не е меѓу воените опции на Пентагон

А1 On - 09.10.2014

Пентагон синоќа соопшти дека идејата за создавање тампон зоната кај Кобане, што ја предложи Турција, не е меѓу разгледуваните варијанти за воените активнвости, но призна дека е темата која се ...

Џон Кери: Страшни се случувањата, но спасувањето на Кобане не е стратешка цел

А1 On - 09.10.2014

Американскиот државен секретар, Џон Кери изјави дека стратешка цел на САД не е да се спречат џихадистите на Исламска држава да го зазедат сирискиот град Кобане и дека замислата за тампон зона треба ...

Дали се ова причините поради кои Турција не ја напаѓа Исламската држава?

Точка - 09.10.2014

Турција се' уште не преземала мерки за сопирање на Исламската држава. "USA Today" издвоила пет можни причини за таквата одлука. Коалицијата на чело со САД е сконцентрирана на воздушни напади околу ...

ИД држи под контрола една третина од градот Кобане

Press24 - 09.10.2014

Џихадистите од групата Исламска држава (ИД) контролираат над една третина од сирискиот град Кобане, три недели по почетокот на борбата против нив од страна на курдските сили, помогнати од воздушните ...

Хамонд: Воздушните напади врз ИД кај Кобане имаат ограничен ефикт

Press24 - 09.10.2014

Британскиот министер за надворешни работи Филип Хамонд призна дека воздушните напади на американската авијација врз позициите на џихадистите, кај сирискиот град Кобане „имаат ограничена ефикасност“, ...

Пентагон: Тампон зона кај Кобане не е меѓу воените опции

Курир - 09.10.2014

Идејата за создавање тампон зоната кај Кобане, што ја предложи Турција, не е меѓу разгледуваните варијанти за воените активнвости на Пентагон. Тоа не е ново прашање, изјавил портпаролот на Пентагон, ...

Кобане сеуште под контрола на Курдите, коалицијата подготвува нови напади

Нетпрес - 09.10.2014

Кобане, мнозински курдски град на границата со Турција и понатаму ги одбива нападите на џихадистите и е под контрола на Курдите, јавуваат агенциите повикувајќи се на информации на американската ...

Скандалозна изјава на Џон Кери: Ужасно е да се гледаат случувањата од Кобане, но спасувањето не ни е стратегиска цел

Република - 09.10.2014

Американскиот државен секретар Џон Кери директно призна дека спречувањето на падот на сирискиот град Кобане во рацете на џихадистите на Исламската држава не е американска стратешка цел, а замислата ...

Офанзивата на Коалицијата пожестока- ИДИЛ станува се поголема закана

МРТ - 09.10.2014

Австралија започна напади во Ирак со борбени авиони Супер Хорнет.Не се соопштува какви објекти се нападнати. Медиумите пишуиваат дека е погоден воен објект на милитантите.

САД: Ова ли се причините зошто Турција не ја напаѓа ИД? (видео)

Република - 09.10.2014

Американската „УСА Тудеј“ (САД Денеска) наведе неколку причини за кои смета дека се можни причини зошто Анкара не презема воени дејствија во соседна Сирија против ИД иако војната за одбрана на Кобане ...

Сириските Курди незадоволни од „слабиот одговор на меѓународната заедница“ на нападите од ИД

Либертас - 09.10.2014

Сириските Курди кои војуваат против џихадистите на Исламска држава кај Кобане, кој се наоѓа близу сириско-турската граница, предупредуваат дека падот на овој град, во кој курдското население е ...

ИД контролира една третина од сирискиот град Кобане

Денешен - 09.10.2014

Џихадистите од групата Исламска држава (ИД) контролираат над една третина од сирискиот град Кобане, три недели по почетокот на борбата против нив од страна на курдските сили, помогнати од воздушните ...

Ако падне Кобане, тоа ќе биде како Трета светска војна!

Вечер - 09.10.2014

Воени посматрачи во реонот на судирот велат дека џихадистите „исчезнуваат“ секогаш кога ќе уследи воздушен напад, но веднаш ги обновуваат операциите против курдските бранители кога бомбардирањата ќе ...

Сириските Курди предупредуваат дека „падот на Кобане ќе биде како Трета светска војна“

Денешен - 09.10.2014

Сириските Курди кои војуваат против џихадистите на Исламска држава кај Кобане, кој се наоѓа близу сириско-турската граница, предупредуваат дека падот на овој град, во кој курдското население е ...

Пет можни причини за пасивноста на Турција во судирот со ИД

Денешен - 09.10.2014

Турција се уште не преземала мерки за сопирање на Исламската држава. “USA Today” издвоила пет можни причини за таквата одлука. Коалицијата на чело со САД е сконцентрирана на воздушни напади околу ...

Видео: Исламска држава контролира третина од Кобане

Денешен - 09.10.2014

Милитантите од Исламска држава контролираат повеќе од една третина од градот Кобане, соопшти денеска сириската Опсерваторија за човекови права, по тринеделни борби со курдските сили, кои имаат ...

Нови инциденти во Германија меѓу Курди и исламисти

Денешен - 09.10.2014

Нови инциденти меѓу Kурди и исламисти имаше во минатата ноќ во германскиот град Хамбург, но тие не беа толку интензивни како во претходната ноќ, јавија германски медиуми.

Кери: Напредувањето на ИД во Кобане е трагедија

Денешен - 09.10.2014

Напредувањето на Исламска држава во пограничиот сириски град Кобане е трагедија, но тоа нема да ги спречи САД и нивните сојузници од долгорочна стратегија за регионот, изјави денеска американскиот ...

Кобане може да падне: ИД заземаа третина од градот!

Вечер - 09.10.2014

Пентагон соопшти дека воздушните напади имаат ограничено дејство, а потребно е време за со помош на Западот умерената сириска опозиција да зајакне доволно за да може да ги потисне борците на ИД ...

САД и Велика Британија предупредија: Воздушните напади против IS во Кобане не се доволни

Макфакс - 09.10.2014

Во сирискиот град Кобане жестоките судири меѓу Курдите и припадниците на Исламската држава IS не прекинуваат. Исламистите веќе влегоа во делови од градот, а САД и Велика Британија предупредија дека ...

Иран подготвен да преземе акција во Кобане

Макфакс - 09.10.2014

Иран е подготвен да преземе „практични мерки“ во врска со актуелната хаотична состојба околу сиријскиот град Кобане доколку добие официјално барање од Дамаск, порача во четвртокот иранското ...

Исламската држава зазема третина од Кобане

Макфакс - 09.10.2014

Борците на терористичката џихадистичка групација Исламската држава заземале повеќе од третина од курдскиот сириски град Кобане и покрај воздушните напади на коалицијата предводена од САД, објави во ...

Хамонд: Воздушните напади врз ИД кај Кобане имаат ограничен ефект

Денешен - 09.10.2014

Британскиот министер за надворешни работи Филип Хамонд призна дека воздушните напади на американската авијација врз позициите на џихадистите, кај сирискиот град Кобане „имаат ограничена ефикасност“, ...

Нови инциденти меѓу Курдите и исламистите во Германија

Макфакс - 09.10.2014

Нови инциденти меѓу Курди и исламистите имало ноќта кон четвртокот во германскиот северен пристанишен град Хамбург, додека власите во Германија се загрижени дека сирискиот судир може да добие ...

Хамонд: Воздушните напади врз ИД кај Кобане имаат ограничен ефикт

Maxim - 09.10.2014

Британскиот министер за надворешни работи Филип Хамонд призна дека воздушните напади на американската авијација врз позициите на џихадистите, кај сирискиот град Кобане „имаат ограничена ефикасност“, ...

ИД држи под контрола една третина од градот Кобане

Maxim - 09.10.2014

Џихадистите од групата Исламска држава (ИД) контролираат над една третина од сирискиот град Кобане, три недели по почетокот на борбата против нив од страна на курдските сили, помогнати од воздушните ...

Курдите и исламистите повторно се степаа во Германија

Falanga - 09.10.2014

Околу 1.300 полицајци беа мобилизирани во пристанишниот град каде живеат околу 35.000 курди.. Нови инциденти меѓу Kурди и исламисти имаше во минатата ноќ во германскиот град Хамбург, но тие не беа ...

Најмалку 14 жртви во протести низ Турција

24 Вести - 08.10.2014

Најмалку 14 лица загинаа во протести низ Турција, организирани поради одбивањето на властите да спроведат воена акција против џихадистите на групата Исламска држава и заземањето на делови од ...

Вашингтон и ОН: Кобане не смее да падне во рацете на Исламска држава

24 Вести - 08.10.2014

Борбите за сирискиот град, што се пренесуваат во живо од телевизиите низ целиот свет, се ужас, изјавија американски дипломати, истакнувајќи дека овој стратешки град не смее да падне во рацете на ...

Најинтензивни напади врз позициите на ИД во Кобане

24 Вести - 08.10.2014

Меѓународната коалиција предводена од САД, синоќа го изврши најинтензивниот воздушен напад врз борците на групата Исламска држава во пограничниот сириски град Кобане.

Жртви на протестите во Турција против Исламската држава

Нова ТВ - 08.10.2014

Најмалку 14 луѓе загинаа во протестите низ Турција кои се организирани поради одбивањето на властите да спроведат воена акција против џихадистите на групата Исламска држава и заземањето на делови од ...

Најмалку 14 загинати во протестите низ Турција за воена операција против џихадистите

Утрински - 08.10.2014

Најмалку 14 лица загинаа во протести низ Турција, организирани поради одбивањето на властите да спроведат воена акција против џихадистите на групата Исламска држава и заземањето на делови од ...

Кобане не смее да падне во рацете на џихадистите

Утрински - 08.10.2014

Борбите за сирискиот град, што се пренесуваат во живо од телевизиите низ целиот свет, се ужас, изјавија американски дипломати, истакнувајќи дека овој стратешки град не смее да падне во рацете на ...

Кобане пред паѓање - што прават Американците?

Deutsche Welle - 08.10.2014

Терористите на ИД заземаат дел по дел од Кобане. ОН апелираат до меѓународната заедница да им се помогне на Курдите во одбрана на градот. Но САД и сојузниците се концентрираат на воздушни напади врз ...

Прогласување на сојузнички случај на НАТО заради Турција?

Deutsche Welle - 08.10.2014

Состојбата на сириско-курдската граница станува сѐ подраматична. Анкара ѝ се заканува на терористичката милиција „Исламската држава“ со прогласување на сојузнички случај на НАТО.

Турција - еден тежок сојузник

Deutsche Welle - 08.10.2014

Турција би можела да сопре масакр од страна на Исламската држава (ИД) директно на нејзината граница. Зошто не го прави тоа, прашува Кристоф Хазелбах. Милициите на Исламската држава стојат непосредно ...

Сè посилните воздушни напади ја натераа ИСИС да се повлече од Кобане (ВИДЕО)

МКД - 08.10.2014

Воздушните напади на американските и коалиционите авиони врз борците на Исламска држава ги принудија милитантите да се повлечат од периферијата на пограничниот сириски град Кобане, кој со денови се ...

Поддржувачи на ИСИС со мачети и ножеви нападнале Курди во Германија (ВИДЕО)

МКД - 08.10.2014

Припадници на заедниците на Курдите и Јазидите се судриле во текот на ноќта со исламистичките салафисти во Хамбург, на северот на Германија, при што најмалку 23 лица се повредени и 22 фатени, соопшти ...

Вашингтон и ОН: Кобане не смее да падне во рацете на ИД

Алфа - 08.10.2014

Портпаролот на Белата куќа Џош Ернест, пак, изјави дека американската влада е крајно загрижена за судбината на цивилното население во градот. Борбите за сирискиот град, што се пренесуваат во живо од ...

ПЕНТАГОН: САД не ја игнорираат кризата околу сирискиот град Кобане

Телеграф - 08.10.2014

Прес секретарот на Пентагон Џон Кирби рече дека не постојат планови за испраќање американски копнени сили Пентагон соопшти дека САД не ја игнорираат кризата околу сирискиот град Кобане на границата ...

Најмалку 14 жртви во протести низ Турција

Алфа - 08.10.2014

Во протестите одржани во повеќе градови, вклучително и во југоисточниот дел на земјата со мнозинско курдско население, се повредени десетина лица. Најмалку 14 лица загинаа во протести низ Турција, ...

ВАШИНГТОН: Кобане не смее да падне во рацете на ИД

Телеграф - 08.10.2014

Портпаролот на Белата куќа Џош Ернест, пак, изјави дека американската влада е крајно загрижена за судбината на цивилното население во градот Борбите за сирискиот град, што се пренесуваат во живо од ...

Најинтензивни напади врз позициите на ИД во Кобане

Алфа - 08.10.2014

Меѓународната коалиција предводена од САД, синоќа го изврши најинтензивниот воздушен напад врз борците на групата Исламска држава во пограничниот сириски град Кобане.

Џихадистите се повлекле од неколку квартови во Кобане

Телеграф - 08.10.2014

Директорот на Центарот за мониторинг на човековите права наведе дека борците на ИД биле принудени да се повлечат од некои населби во источниот дел на градот Џихадистите од групата „Исламска држава“, ...

Војна во живо-ќе победи ли ИСИС во Кобане ?

Локално - 08.10.2014

Борбите за сирискиот град, што се пренесуваат во живо од телевизиите низ целиот свет, се ужас, изјавија американски дипломати, истакнувајќи дека овој стратешки град не смее да падне во рацете на ...

Судир меѓу Курди и екстремисти во Хамбург, 14 повредени

Тера - 08.10.2014

Стотици Курди протестираа во вторник вечер во Хамбург против екстремистичката Исламска држава IS и за спас за сирискиот град Кобане. Во судирите што настанале меѓу нив и радикални исламисти повредени ...

Најинтензивни напади врз позициите на ИД во Кобане

А1 On - 08.10.2014

Меѓународната коалиција предводена од САД, синоќа го изврши најинтензивниот воздушен напад врз борците на групата Исламска држава во пограничниот сириски град Кобане.

Во Кобане интензивни напади врз позициите на џихадистите

NewTime - 08.10.2014

Меѓународната коалиција предводена од САД, вчера го извршила најинтензивниот воздушен напад врз борците на групата Исламска држава во пограничниот сириски град Кобане.

Во Кобане интензивни напади врз позициите на џихадистите

Точка - 08.10.2014

Меѓународната коалиција предводена од САД, вчера го извршила најинтензивниот воздушен напад врз борците на групата Исламска држава во пограничниот сириски град Кобане.

Најинтензивни напади врз позициите на ИД во Кобане

+инфо - 08.10.2014

Меѓународната коалиција предводена од САД, синоќа го изврши најинтензивниот воздушен напад врз борците на групата Исламска држава во пограничниот сириски град Кобане.

Најмалку 14 жртви во протести низ Турција

+инфо - 08.10.2014

Најмалку 14 лица загинаа во протести низ Турција, организирани поради одбивањето на властите да спроведат воена акција против џихадистите на групата Исламска држава и заземањето на делови од ...

Вашингтон и ОН: Кобане не смее да падне во рацете на ИД

+инфо - 08.10.2014

Борбите за сирискиот град, што се пренесуваат во живо од телевизиите низ целиот свет, се ужас, изјавија американски дипломати, истакнувајќи дека овој стратешки град не смее да падне во рацете на ...

Пентагон: Кобане и понатаму е во опасност

+инфо - 08.10.2014

Пентагон денеска соопшти дека САД не ја игнорираат кризата околу сирискиот град Кобане на границата со Турција, и прават се од воздух да запрат напредување на Исламска држава.

Пентагон: САД не ја игнорираат кризата околу Кобане

Н.Македонија - 08.10.2014

Пентагон денеска соопшти дека САД не ја игнорираат кризата околу сирискиот град Кобане на границата со Турција, и прават се од воздух да запрат напредување на Исламска држава Прес секретарот на ...

Тешки борби на Курдите за одбрана на Кобане

Н.Македонија - 08.10.2014

Меѓународната коалиција предводена од САД, синоќа го изврши најинтензивниот воздушен напад врз борците на групата Исламска држава во пограничниот сириски град Кобане Силите на сириските Курди ...

Видео: Судири со исламистите во северна Германија

Н.Македонија - 08.10.2014

При судири на членови на курдската и на заедницата на Јазидите со исламистички активисти синоќа во северниот дел на Германија беа повредени најмалку 23 лица во Хамбург и во Целе Во Хамбург судирите ...

14 убиени Курди на протестите во Турција

Канал5 - 08.10.2014

Најмалку 14 луѓе загинаа, а неколку стотици се повредени во масовните протести на курдите во повеќе турски градови. Илјадници демонтранти синоќа излегоа на улиците, барајќи Анкара да интервенира во ...

Сириски организации апелираат за спас на Кобане

А1 On - 08.10.2014

Неколку сириски организации за заштита на човековите права апелираа до меѓународната заедница да го спаси сирискиот курдски град Кобане од борците на групата Исламска држава.

Пентагон: САД не ја игнорираат кризата околу сирискиот град Кобане

А1 On - 08.10.2014

Пентагон денеска соопшти дека САД не ја игнорираат кризата околу сирискиот град Кобане на границата со Турција, и прават се од воздух да запрат напредување на Исламска држава.

Судир со полицијата: 14 мртви на протестите на Курдите во Турција, полициски час во повеќе градови!

Точка - 08.10.2014

Судирите избувнале низ цела Турција на демонстрациите поради одбивањето на Анкара да интервенира во Кобане, а во Дијарбекир и голем број на градови во југоистичниот дел на земјата е воведен полициски ...

Џихадистите објавиле видео од освојувањето на Кобане!

Точка - 08.10.2014

Турскиот претседател Рецеп ердоган изјавил дека Кобане ќе падне во рацете на Исламската држава. Џихадистите од Исламската држава објавиле видео во кое се гледа нивното освојување на Кобане, сирискиот ...

Сириски Курди бараат дозвола за премин преку турска територија

+инфо - 08.10.2014

Турција испрати медицинска помош во Кобане по саботните разговори во Анкара меѓу лидерот на сириската курдска партија Демократска унија, Салих Муслим со турски претставници, објави „Хуриет дејли њуз“.

Дваесет и три лица повредени при судири во северниот дел на Германија

А1 On - 08.10.2014

При судири на членови на курдската и заедницата на Јазидите со исламистички активисти синоќа во северниот дел на Германија беа повредени најмалку 23 лица во Хамбург и Целе.

Полициски час и 18 мртви во Турција

Н.Македонија - 08.10.2014

Турските власти вовеле полициски час во областите на југоистокот од земјата откако најмалку 18 луѓе загинале во текот на протестите поради одбивањето на Турција да спроведе воена акција против ...

Само тие можат да ја победат Исламската држава, но Вашингтон не сака да признае

Точка - 08.10.2014

САД залудно даваат пари на обука на слаби групи, како што е Слободната сириска војска...Само сириските Курди имаат доволно желба и волја да се борат против џихадистите, за нив тоа е прашање на ...

Пушките поголеми од нив: Во битката за градот под опсада на џихадистите им се приклучиле и деца!

Точка - 08.10.2014

Најмалку 23 лица се повредени во Хамбург и градот Целе во борбите помеѓу радикалните исламисти и Курдите, кои демонстрирале против терористичката организација на Исламската држава Дечиња вооружени со ...

Анкара на чекор од интервенција во Сирија

Н.Македонија - 08.10.2014

Доколку ИД во деновите што следуваат успее да завладее со територијата на целиот град Кобане, тогаш терористичката организација ќе обезбеди целосна контрола на територијата по должината на ...

Најмалку 14 загинати во протести низ Турција

Либертас - 08.10.2014

Најмалку 14 лица загинаа во протести низ Турција, организирани поради одбивањето на властите да спроведат воена акција против џихадистите на групата Исламска држава и заземањето на делови од ...

Во протестите низ Турција загинаа 14 лица

Press24 - 08.10.2014

Најмалку 14 лица загинаа во протести низ Турција, организирани поради одбивањето на властите да спроведат воена акција против џихадистите на групата Исламска држава и заземањето на делови од ...

Ако ИД не биде запрена, може да стигне до Бугарија и Романија?

Либертас - 08.10.2014

Сириски курдски претставник предупредува дека терористичката група „Исламска држава“ може да ги окупира Турција, Бугарија и Романија, доколку не биде запрена, пренесе БТА.

Турција: Најмалку 14 жртви во протести против ИД

Курир - 08.10.2014

Во протести низ Турција загинаа најмалку 14 лица, кои се организирале поради одбивањето на властите да спроведат воена акција против џихадистите на групата Исламска држава и заземањето на делови од ...

Вашингтон и ОН: Кобане не смее да падне во рацете на ИД

Либертас - 08.10.2014

Борбите за сирискиот град, што се пренесуваат во живо од телевизиите низ целиот свет, се ужас, изјавија американски дипломати, истакнувајќи дека овој стратешки град не смее да падне во рацете на ...

Во Кобане интензивни напади врз позициите на џихадистите

Нетпрес - 08.10.2014

Меѓународната коалиција предводена од САД, вчера го извршила најинтензивниот воздушен напад врз борците на групата Исламска држава во пограничниот сириски град Кобане.

САД: Кобане не смее да падне во рацете на џихадистите

Нетпрес - 08.10.2014

Борбите за сирискиот град, што се пренесуваат во живо од телевизиите низ целиот свет, се ужас, изјавија американски дипломати, истакнувајќи дека овој стратешки град не смее да падне во рацете на ...

14 лица загинаа на протести во Турција

Нетпрес - 08.10.2014

Најмалку 14 лица загинаа во протести низ Турција, организирани поради одбивањето на властите да спроведат воена акција против џихадистите на групата Исламска држава и заземањето на делови од ...

Кобане: Најинтензивни напади до сега врз позициите на ИД

Курир - 08.10.2014

Меѓународната коалиција предводена од САД, вчера го извршила најинтензивниот воздушен напад врз борците на групата Исламска држава во пограничниот сириски град Кобане.

Протести во Турција против ИД, најмалку 14 загинати

Република - 08.10.2014

Најмалку 14 лица загинаа во протести низ Турција, организирани поради одбивањето на властите да спроведат воена акција против џихадистите на групата Исламска држава и заземањето на делови од ...

Најинтензивни воздушни напади врз позициите на џихадистите од ИД во Кобане

Press24 - 08.10.2014

Меѓународната коалиција предводена од САД, синоќа го изврши најинтензивниот воздушен напад врз борците на групата Исламска држава во пограничниот сириски град Кобане.

Најмалку 14 жртви во протести низ Турција

Сител - 08.10.2014

Најмалку 14 лица загинаа во протести низ Турција, организирани поради одбивањето на властите да спроведат воена акција против џихадистите на групата Исламска држава и заземањето на делови од ...

ВИДЕО: Погледнете што се случуваше на протстите во Турција против ИД

Press24 - 08.10.2014

Во Истанбул и најмалку шест други градови низ Турција дошло до судири меѓу полицијата и демонстрантите, што протестираа поради напредувањето на џихадистите од ИД.

Џихадистите се повлекле од неколку квартови во Кобане

Либертас - 08.10.2014

Џихадистите од групата Исламска држава, по воздушните напади на меѓународната коалиција, се повлекоа од неколку населби на градот Кобане, соопшти денеска невладината организација Сириски центар за ...

ВИДЕО: Еве што се случуваше на протстите во Турција против ИД

Курир - 08.10.2014

Во Истанбул и најмалку шест други градови низ Турција дошло до судири меѓу полицијата и демонстрантите, што протестираа поради напредувањето на џихадистите од ИД.

Меѓународната заедница бара итно дејствување за спас на Кобане

Република - 08.10.2014

Меѓународната заедница мора итно да делува за да го спаси градот Кобане кој наскоро ќе падне во рацете на Исламската држава, порача специјалниот претставник на ОН за Сирија Штефан де Мистура.

Курдите протестираат низ Европа бараат помош за Кобани

Република - 08.10.2014

Насилни протести ја потресоа Турција откако курдиското население излезе на улиците заради одбивањето на Анкара да преземе воена акција против напредувањето на Исламска држава и заземањето на ...

Протести во Турција: Курдите бараат заштита од Анкара против ИДИЛ

МРТ - 08.10.2014

Демонстрантите се незадоволни од напредувањето на џихадистите од Исламска држава и немешањето на Анкара во заштита на курдското населени во Сирискиот град Кобане...

Курдски протести во Турција, Германија и Франција – има убиени и ранети

Нетпрес - 08.10.2014

Наjмалку девет лица биле убиени вчера во жестоки демонстрации на Курди во Турција. Незадоволното курдско население протестира барајќи турските власти воено да интервенираат за да го спречат падот на ...

Продолжува битката за Кобане - Курдите во Турција на нозе

МРТ - 08.10.2014

Алармантна состојба во градот Кобане на сириско –турската граница. Жестоки борби меѓу џихадистите од Исламската држава и курдите. Медиумите јавуваат дека екстремистите се повлекуваат од некои ...

Протести во Турција, најмалку 14 загинати

Пулс24 - 08.10.2014

Најмалку 14 лица загинаа во протести низ Турција, организирани поради одбивањето на властите да спроведат воена акција против џихадистите на групата Исламска држава и заземањето на делови од ...

Најинтензивни напади до сега врз Исламската држава

Денешен - 08.10.2014

Меѓународната коалиција предводена од САД, синоќа го изврши најинтензивниот воздушен напад врз борците на групата Исламска држава во пограничниот сириски град Кобане.

Кобане не смее да падне во рацете на ИД!

Вечер - 08.10.2014

По воздушните напади на меѓународната коалиција, џихадистите од групата Исламска држава вчера се повлекоа од неколку населби на градот Кобане Борбите за сирискиот град Кобане се ужас, изјавија ...

Видео: Џихадистите се пофалија дека го освоија Кобане

Денешен - 08.10.2014

Џихадистите од Исламската држава објавиле видео во кое се гледа нивното освојување на Кобане, сирискиот град кој е на самата граница со Турција и чија опсада трае веќе неколку недели.

ВИДЕО: Подржувачите на ИД со ножеви ги нападнаа Курдите во Германија

Денешен - 08.10.2014

Во протестите на курдските активисти во Северна Германија, кои бараат меѓународната заедница да се спротивстави поостро на групата Исламска држава во Сирија беа повредени десетици лица.

Вашингтон и ОН: Кобане не смее да падне во рацете на ИД

Денешен - 08.10.2014

Борбите за сирискиот град, што се пренесуваат во живо од телевизиите низ целиот свет, се ужас, изјавија американски дипломати, истакнувајќи дека овој стратешки град не смее да падне во рацете на ...

Видео: Што се случуваше на протестите низ Турција против ИД?

Денешен - 08.10.2014

Најмалку 14 лица загинаа во протести низ Турција, организирани поради одбивањето на властите да спроведат воена акција против џихадистите на групата Исламска држава и заземањето на делови од ...

Судир меѓу Курди и екстремисти во Хамбург, 14 повредени

Макфакс - 08.10.2014

Стотици Курди протестираа во вторник вечер во Хамбург против екстремистичката Исламска држава IS и за спас за сирискиот град Кобане. Во судирите што настанале меѓу нив и радикални исламисти повредени ...

ОН бараaт меѓународна акција за одбрана на Кобане

Макфакс - 08.10.2014

Меѓународната заедница мора итно да дејствува и да го спаси Кобане, третиот по големина курдски град во Сирија на стратешка позиција на самата граница со Турција, кои наскоро ќе падне целосно во ...

Најинтензивни воздушни напади врз позициите на џихадистите од ИД во Кобане

Maxim - 08.10.2014

Меѓународната коалиција предводена од САД, синоќа го изврши најинтензивниот воздушен напад врз борците на групата Исламска држава во пограничниот сириски град Кобане.

Протести во Турција - загинаа 14 лица

Maxim - 08.10.2014

Најмалку 14 лица загинаа во протести низ Турција, организирани поради одбивањето на властите да спроведат воена акција против џихадистите на групата Исламска држава и заземањето на делови од ...

ВИДЕО: Што се случуваше на протстите во Турција против ИД?

Maxim - 08.10.2014

Во Истанбул и најмалку шест други градови низ Турција дошло до судири меѓу полицијата и демонстрантите, што протестираа поради напредувањето на џихадистите од ИД.

(ВИДЕО) Џихадистите се пофалија со снимка од освојувањето на Кобане

Falanga - 08.10.2014

Во битката за Кобане загинале 400 лица за три недели. Џихадистите од Исламската држава објавиле видео во кое се гледа нивното освојување на Кобане, сирискиот град кој е на самата граница со Турција и ...

(ВИДЕО) Исламски радикали со мачети и ножеви ги нападнаа Курдите во Германија

Falanga - 08.10.2014

Во градовите Хамбург и Целе избувнаа судири меѓу Курди и група муслимани.. Неколку десетици лица се повредени во Северна Германија за време на протести на курдски активисти, кои бараат меѓународната ...

Фабиус: Ќе направиме се за да ги запреме џихадистите во Кобане

24 Вести - 07.10.2014

Шефот на француската дипломатија Лоран Фабиус денеска изјави дека треба да се направи се за да се спречи напредувањето на џихадистите од Исламска држава во освојувањето на сирискиот град Кобане.

Ердоган - Кобане секој момент може да биде заземен од ИД

Р.С.Европа - 07.10.2014

Сирискиот град Кобане „секој момент ќе падне“ во рацете на џихадистите, изјави денеска турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. Тој нагласи дека е неопходна копнена операција за спречување на ...

Џихадистите освоија делови од Кобане

Deutsche Welle - 07.10.2014

Екстремистичката организација „Исламска држава“ навлегла во курдското упориште Кобане и по жестоки борби освоила делови од пограничниот сириски град. Дали ќе успее целосно да го освои? Џихадистите од ...

Џихадистите влегоа во Кобане, жителите бегаат: „Ни праќаат бомбаши-самоубијци“ (ВИДЕО)

МКД - 07.10.2014

Џихадистите од терористичката група Исламска држава утрово влегле во три кварта на курдскиот град Кобане, од кој жителите избегале. Курдските сили за одбрана на третиот курдски град во Сирија во ...

КУРДСКИ ПРЕТСТАВНИК: ИД може да стигне до Бугарија и Романија

Телеграф - 07.10.2014

Ситуацијата во сирискиот град Кобане е клучна. Ако терористичката група „Исламска држава“ ја преземе таа зона, ќе бидат разделени двата сириски курдски региони Африн и Џезире, што ќе го ослабе нашиот ...

Курдски претставник: Ако ИД не биде запрена, може да стигне до Бугарија и Романија

Алфа - 07.10.2014

Сириски курдски претставник предупредува дека терористичката група „Исламска држава“ може да ги окупира Турција, Бугарија и Романија, доколку не биде запрена, пренесе БТА.

Ердоган: Кобане може секој момент да биде заземен од ИД

Алфа - 07.10.2014

Сирискиот град Кобане „секој момент ќе падне“ во рацете на џихадистите, изјави денеска турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. Сирискиот град Кобане „секој момент ќе падне“ во рацете на џихадистите, ...

Фабиус: Ќе направиме се за да ги запреме џихадистите во Кобане

Алфа - 07.10.2014

Шефот на француската дипломатија Лоран Фабиус денеска изјави дека треба да се направи се за да се спречи напредувањето на џихадистите од Исламска држава во освојувањето на сирискиот град Кобане.

(ВИДЕО) Џихадистите го освојуваат Кобане, знаете ли зошто толку многу го посакуваат?

Фактор - 07.10.2014

Исламската држава, радикалната џихадистичка организација, објави видео на кое се гледа како нејзини борци навлегуваат и улица по улица го усвојуваат градот Кобане, на границата меѓу Сирија и Турција.

Курдите влегоа во зградата на Парламентот во Хаг

Тера - 07.10.2014

Полициските сили за разбивање на демонстрации се распоредени кај зградата на Парламентот во Хаг, а на небото кружат хеликоптери, јавуваат холандските медиуми, пренесува Нетпрес .

Ако ИД не биде запрена, може да стигне до Бугарија и до Романија

МК News - 07.10.2014

Сириски курдски претставник предупредува дека терористичката група Исламска држава може да ги окупира Турција, Бугарија и Романија, доколку не биде запрена, пренесе БТА Во изминатите денови ...

Ако ИД не биде запрена, може да стигне до Бугарија и Романија?

+инфо - 07.10.2014

Сириски курдски претставник предупредува дека терористичката група „Исламска држава“ може да ги окупира Турција, Бугарија и Романија, доколку не биде запрена, пренесе БТА.

Ердоган: Кобане може секој момент да биде заземен од ИД

Точка - 07.10.2014

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека сирискиот град Кобане "секој момент ќе падне" во рацете на џихадистите. Тој нагласи дека е неопходна копнена операција за спречување на ...

Продолжуваат борбите за сирискиот град Кобане

Точка - 07.10.2014

Продолжуваат борбите меѓу курдските сили и џихадистите од Исламската држава за контрола врз сирискиот град Кобане. Утринава повторно во некои населби се слушале истрели, а во центарот на градот се ...

Ако ИД не биде запрена, може да стигне до Бугарија и до Романија

Н.Македонија - 07.10.2014

Сириски курдски претставник предупредува дека терористичката група Исламска држава може да ги окупира Турција, Бугарија и Романија, доколку не биде запрена, пренесе БТА - Ситуацијата во сирискиот ...

Продолжуваат престрелките меѓу џихадистите и курдските сили во Кобане

А1 On - 07.10.2014

Борбите меѓу курдските сили и џихадистите од групата Исламска држава (ИД) за контрола врз сирискиот град Кобане продолжуваат. Утринава повторно во некои населби се слушале истрели, а во центарот на ...

Курдите влегоа во зградата на Парламентот во Хаг

Точка - 07.10.2014

Полициските сили за разбивање на демонстрации се распоредени кај зградата на Парламентот во Хаг, а на небото кружат хеликоптери, јавуваат холандските медиуми, пренесува Танјуг.

Над 100 Курди протестираа на аеродромот во Брисел за поддршка на Кобане

А1 On - 07.10.2014

Повеќе од 100 Курди протестираа синоќа на аеродромот во Брисел, барајќи од меѓународната заедница да испрати воена и хуманитарна помош за сирискиот град Кобане, кој е нападнат од џихадистите на ...

Курдски претставник: Ако ИД не биде запрена, може да стигне до Бугарија и Романија

А1 On - 07.10.2014

Сириски курдски претставник предупредува дека терористичката група „Исламска држава“ може да ги окупира Турција, Бугарија и Романија, доколку не биде запрена, пренесе БТА.

Протести во Турција: Уништете ја таа група пред војната да се прошири на европските улици!

Точка - 07.10.2014

Турската полиција употребила солзавец и водени топови за да ги разбие демонстрациите во градовите населени во главно со Курди. Во Истанбул и уште најмалку 6 градови во Турција дошло до судир меѓу ...

Драма и плач: Курдите влегле во Европскиот парламент во Брисел: Спасете не!

Точка - 07.10.2014

Педесетина курдски демонстранти денес влегле во зградата на Европскиот парламент во Брисел, барајќи брза воена акција против милитантните активисти на Исламската држава, за да се спаси сирискиот град ...

Ако Исламска држава не се запре, може да стигне до Бугарија и Романија?

Република - 07.10.2014

Сириски курдски претставник предупредува дека терористичката група Исламска држава може да ги окупира Турција, Бугарија и Романија, доколку не биде запрена, објави БТА.

Ердоган: Кобане може секој момент да биде заземен од ИД

Република - 07.10.2014

Сирискиот град Кобане „секој момент ќе падне“ во рацете на џихадистите, изјави денеска турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. Тој нагласи дека е неопходна копнена операција за спречување на ...

Над 100 Курди протестираа на аеродромот во Брисел за поддршка на Кобане

Либертас - 07.10.2014

Повеќе од 100 Курди протестираа синоќа на аеродромот во Брисел, барајќи од меѓународната заедница да испрати воена и хуманитарна помош за сирискиот град Кобане, кој е нападнат од џихадистите на ...

Ердоган: Кобане може секој момент да биде заземен од ИД

Сител - 07.10.2014

Сирискиот град Кобане „секој момент ќе падне“ во рацете на џихадистите, изјави денеска турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. Тој нагласи дека е неопходна копнена операција за спречување на ...

Продолжуваат борбите за сирискиот град Кобане

Нетпрес - 07.10.2014

Продолжуваат борбите меѓу курдските сили и џихадистите од Исламската држава за контрола врз сирискиот град Кобане. Утринава повторно во некои населби се слушале истрели, а во центарот на градот се ...

Ердоган: Кобане може секој момент да биде заземен од ИД

Нетпрес - 07.10.2014

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека сирискиот град Кобане „секој момент ќе падне“ во рацете на џихадистите. Тој нагласи дека е неопходна копнена операција за спречување на ...

Над 100 Курди протестираа на аеродромот во Брисел за поддршка на Кобане

Сител - 07.10.2014

Повеќе од 100 Курди протестираа синоќа на аеродромот во Брисел, барајќи од меѓународната заедница да испрати воена и хуманитарна помош за сирискиот град Кобане, кој е нападнат од џихадистите на ...

Муџахедините на Исламската држава убиваат со српски и со босански куршуми

Република - 07.10.2014

Крвавите борби за стратешкиот пограничен сириски град Кобане траат се уште. Градот го бранат Курди кои се недоволно вооружени и постојано праќаат пораки до меѓународната заедница да им достави оружје.

Протести на Курдите во Турција поради наредувањето на џихадистите од ИД

МРТ - 07.10.2014

Во Истанбул и други турски градови полицијата се судри со демонстрантите. Протестираа поради напредувањето на џихадистите од Исламска држава и заземањето на Кобане.

Курдите влегоа во зградата на Парламентот во Хаг

Нетпрес - 07.10.2014

Полициските сили за разбивање на демонстрации се распоредени кај зградата на Парламентот во Хаг, а на небото кружат хеликоптери, јавуваат холандските медиуми, пренесува Танјуг.

Курдите упаднаа во Европскиот парламент (видео)

Република - 07.10.2014

Стотина курдски демонстранти влетаа во седиштето на Европскиот парламент, како предупредување на нападите на терористичките организации на ИД на курдскиот град Кобане во Сирија.

Курдски претставник: Ако ИД не биде запрена, може да стигне до Бугарија и Романија

Сител - 07.10.2014

Сириски курдски претставник предупредува дека терористичката група „Исламска држава“ може да ги окупира Турција, Бугарија и Романија, доколку не биде запрена, пренесе БТА.

Курдите упаднаа во Европскиот парламент

МРТ - 07.10.2014

Протести на Курдите низ светот поради напредувањето на џихадистите од Исламската држава во Кобане. Аеродромот Хитроу е блокиран. Во Турција полицијата во неколку града се судри со демонстрантите.

Драматична битка за Кобане: Помогнете ќе не докрајчат, воздушните напади не помагаат!

Република - 07.10.2014

Драматична битка за Кобане, град на границата на Сирија со Турција кој изминативе недели се најде под оган на иламистите од Исламската држава, продолжи денеска, еден ден откако терористите на ...

Доколку ИД не биде запрена, може да стигне до Бугарија и Романија

Денешен - 07.10.2014

Сириски курдски претставник предупредува дека терористичката група „Исламска држава“ може да ги окупира Турција, Бугарија и Романија, доколку не биде запрена, пренесе БТА.

Триесет Курди убиени во Хасака

Макфакс - 07.10.2014

Најмалку триесет курдски борци се убиени во двоен терористички напад со камионет бомба кој го извеле бомбаши самоубијци од џихадистичката Исламска држава (IS) во североисточна Сирија, извести ...

Продолжуваат престрелките меѓу џихадистите и курдските сили во Кобане

Денешен - 07.10.2014

Борбите меѓу курдските сили и џихадистите од групата Исламска држава (ИД) за контрола врз сирискиот град Кобане продолжуваат. Утринава повторно во некои населби се слушале истрели, а во центарот на ...

Џихадистите освоија три кварта од Кобане

Макфакс - 07.10.2014

Џихадистите од терористичката организација Исламска држава и покрај воздушните напади од коалицијата предводена од САД во вторникот наутро влегле во три квартови од курдскиот град Кобане во кој ...

Во битката кај Кобане над 400 загинати за три седмици

Макфакс - 07.10.2014

Повеќе од 400 луѓе загинале во борбите меѓу курдските милиции и џихадистите од Исламската држава (IS) откако вторите од 16-ти септември ја започнаа офанзивата за заземање на градот Кобане (Ајин ...

Џихадистите поставија знаме во сирискиот град Кобане

24 Вести - 06.10.2014

Џихадистите од Исламска држава денеска го поставија своето знаме на една зграда во сирискиот град Кобане, на границата со Турција, изјави претставник на турската војска.

Исламската Држава може наскоро да го заземе Кобане

Нова ТВ - 06.10.2014

Клучниот пограничен град Кобане, што се наоѓа на границата помеѓу Сирија и Турција може да падне во рацете на војниците на Исламската држава, пренесува Би-Би-Си .

Црното знаме на ИС се вее на зграда во источниот дел од Кобане (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 06.10.2014

Терористичката организација Исламска држава (ИС) го развиорила своето знаме на зграда во источниот дел од Кобане, сирискиот град на границата со Турција во кој џихадистите на ИС се борат за превласт ...

Курдските борци одбиле нов напад на ИД кај Кобане

Алфа - 06.10.2014

Курдските борци во текот на ноќта го одбиле новиот напад на припадниците на екстремистичката Исламска држава (ИД) на стратегиски важниот пограничен град Кобане, соопшти Сирискиот центар за мониторинг ...

Екипата на БиБиСи нападната од турската полиција на пограничниот град Кобане

Локално - 06.10.2014

Единиците за борба со улични немири на турската полиција со солзавец ја нападнаа телевизиската екипа на Би-Би-Си која во реонот на турско-сириската граница ги снимала протестите на локалните и на ...

СИРИЈА: Џихадистите поставија знаме близу границата со Турција

Телеграф - 06.10.2014

На телевизиските снимки снимени од Турција може да се види црно знаме, кое најверојатно припаѓа на ИД, како се виори над една четирикатна зграда Џихадистите од „Исламска држава“ денеска го поставија ...

Курдите го одбранија Кобане

Точка - 06.10.2014

Курдските борци ги одбија новите напади на припадниците на екстремистите на Исламската држава на стратешки важниот пограничен град Кобане кои се случиле во текот на ноќта.

Курдските борци одбиле нов напад на ИД кај Кобане

+инфо - 06.10.2014

Курдските борци во текот на ноќта го одбиле новиот напад на припадниците на екстремистичката Исламска држава (ИД) на стратегиски важниот пограничен град Кобане, соопшти Сирискиот центар за мониторинг ...

Курдските борци одбиле нов напад на ИД кај Кобане

А1 On - 06.10.2014

Курдските борци во текот на ноќта го одбиле новиот напад на припадниците на екстремистичката Исламска држава (ИД) на стратегиски важниот пограничен град Кобане, соопшти Сирискиот центар за мониторинг ...

Турската полиција со солзавец нападна екипа на Би-Би-Си

+инфо - 06.10.2014

Единиците за борба со улични немири на турската полиција со солзавец ја нападнаа телевизиската екипа на Би-Би-Си која во реонот на турско-сириската граница ги снимала протестите на локалните и на ...

Курдска бомбашка ги нападна џихадистите, во судири со Хезболах 16 убиени

Хајд Парк - 06.10.2014

Курдска бомбашка изведе во неделата самоубиствен напад врз позициите на џихадистите од Исламската држава (IS) близу сирискиот курдски град Кобане, при што има повеќе загинати, додека најмалку 16 ...

Турската полиција нападна екипа на "Би-Би-Си"

Точка - 06.10.2014

Единиците за борба со улични немири на турската полиција со солзавец ја нападнаа телевизиската екипа на "Би-Би-Си" која во реонот на турско-сириската граница ги снимала протестите на локалните и на ...

Џихадистите дојдоа до турската граница

+инфо - 06.10.2014

Џихадистите од Исламска држава денеска го поставија своето знаме на една зграда во сирискиот град Кобане, на границата со Турција, изјави претставник на турската војска.

Се веат црните знамиња на ИС: Џихадистите повторно освојуваат!

Точка - 06.10.2014

Црното знаме кое очигледно и' припаѓа на Исламската држава се вее на врвот од четирикатницата во близина на местото на интензивни фокнфликти и се гледа на телевизиските снимки, снимени од турската ...

Паника во Анкара: Црното знаме на џихадистите се вее во Кобане!

Точка - 06.10.2014

Најмалку 14 тенкови на турската војска заземале одбранбени позиции на брдото над Кобане, од каде се слушаат жестоки истрели и гледаат облаци од црн чад.

Џихадистите поставија знаме во сирискиот град Кобане

А1 On - 06.10.2014

Џихадистите од Исламска држава денеска го поставија своето знаме на една зграда во сирискиот град Кобане, на границата со Турција, изјави претставник на турската војска.

Улични борби во Кобане, истакнато црното знаме на џихадистите

Н.Македонија - 06.10.2014

Џихадистите од Исламска држава влегоа денеска во сирискиот град Кобане на границата со Турција и се впуштија во улични борби со курдските бранители, соопшти вечерва Сириската опсерваторија за ...

Курдската војска жестоко го брани Кобане од ИДИЛ

МРТ - 06.10.2014

Курдските борци подржани од САД и колицијата водат жестоки битки за да го одбранат градот Кобане во близина на сириската граница. Медиумите јавуваат дека џихаистите од Исламската држава се наоѓаат на ...

Курдите го одбранија Кобане

Нетпрес - 06.10.2014

Курдските борци ги одбија новите напади на припадниците на екстремистите на Исламската држава на стратешки важниот пограничен град Кобане кои се случиле во текот на ноќта.

Турската полиција ја нападна со солзавец еипата на Би-Би-Си кај турско-сириската граница

Press24 - 06.10.2014

Единиците за борба со улични немири на турската полиција со солзавец ја нападнаа телевизиската екипа на Би-Би-Си која во реонот на турско-сириската граница ги снимала протестите на локалните и на ...

ВИДЕО: Екипата на Би-Би-Си нападната со солзавец во Турција

Сител - 06.10.2014

Единиците за борба со улични немири на турската полиција со солзавец ја нападнаа телевизиската екипа на Би-Би-Си која во реонот на турско-сириската граница ги снимала протестите на локалните и на ...

Турската полиција со солзавец нападна екипа на „Би-Би-Си“

Република - 06.10.2014

Единиците за борба со улични немири на турската полиција со солзавец ја нападнаа телевизиската екипа на Би-Би-Си која во реонот на турско-сириската граница ги снимала протестите на локалните и на ...

Турската полиција нападна екипа на „Би-Би-Си“

Нетпрес - 06.10.2014

Единиците за борба со улични немири на турската полиција со солзавец ја нападнаа телевизиската екипа на „Би-Би-Си“ која во реонот на турско-сириската граница ги снимала протестите на локалните и на ...

Џихадистите поставија знаме во сирискиот град Кобане

Република - 06.10.2014

Џихадистите од Исламска држава денеска го поставија своето знаме на една зграда во сирискиот град Кобане, на границата со Турција, изјави претставник на турската војска.

Знамето на Исламска држава се виори во градот Кобане

Press24 - 06.10.2014

Џихадистите од Исламска држава денеска го поставија своето знаме на една зграда во сирискиот град Кобане, на границата со Турција, изјави претставник на турската војска.

ИСИЛ стигна до турската граница, турските тенкови на одбранбена позиција

Република - 06.10.2014

Џихадистите од Исламска држава (ИСИЛ) денеска го поставија своето знаме на една зграда во сирискиот град Кобане, стратешки важниот град на границата со Турција, изјави претставник на турската војска.

Паника во Анкара: Црното знаме на џихадистите се вее во Кобане!

Нетпрес - 06.10.2014

Најмалку 14 тенкови на турската војска заземале одбранбени позиции на брдото над Кобане, од каде се слушаат жестоки истрели и гледаат облаци од црн чад.

Џихадистите го кренаа своето црно знаме на зграда во Кобане

МРТ - 06.10.2014

Џихадистите на Исламска Држава го кренаа своето црно знаме на зграда во Кобане, на сириско-турската граница. Градот на прагот на НАТО, во кој од средината на минатиот месец се водат жестоки борби, е ...

Улични борби во Кобане

Сител - 06.10.2014

Џихадистите од Исламска држава влегоа денеска во сирискиот град Кобане на границата со Турција и се впуштија во улични борби со курдските бранители, соопшти вечерва Сириската опсерваторија за ...

Курдските борци одбиле нов напад на ИД кај Кобане

Денешен - 06.10.2014

Курдските борци во текот на ноќта го одбиле новиот напад на припадниците на екстремистичката Исламска држава (ИД) на стратегиски важниот пограничен град Кобане, соопшти Сирискиот центар за мониторинг ...

Курдска бомбашка ги нападна џихадистите, во судри со Хезболах 16 убиени

Макфакс - 06.10.2014

Курдска бомбашка изведе во неделата самоубиствен напад врз позициите на џихадистите од Исламската држава (IS) близу сирискиот курдски град Кобане, при што има повеќе загинати, додека најмалку 16 ...

Турската полиција ја нападна со солзавец екипата на Би-Би-Си кај турско-сириската граница

Денешен - 06.10.2014

Единиците за борба со улични немири на турската полиција со солзавец ја нападнаа телевизиската екипа на Би-Би-Си која во реонот на турско-сириската граница ги снимала протестите на локалните и на ...

Турската полиција нападнала екипа на „Би-Би-Си“

Пулс24 - 06.10.2014

Единиците за борба со улични немири на турската полиција со солзавец ја нападнаа телевизиската екипа на „Би-Би-Си“ која во реонот на турско-сириската граница ги снимала протестите на локалните и на ...

Џихадистите поставија знаме во сирискиот град Кобане

Денешен - 06.10.2014

Џихадистите од Исламска држава денеска го поставија своето знаме на една зграда во сирискиот град Кобане, на границата со Турција, изјави претставник на турската војска.

„Исламската држава“ стигна до турската граница!

Пулс24 - 06.10.2014

Џихадистите од Исламска држава (ИСИЛ) денеска го поставија своето знаме на една зграда во сирискиот град Кобане, стратешки важниот град на границата со Турција.

Екипата на Би-Би-Си нападната со солзавец кај турско-сириската граница

Maxim - 06.10.2014

Единиците за борба со улични немири на турската полиција со солзавец ја нападнаа телевизиската екипа на Би-Би-Си која во реонот на турско-сириската граница ги снимала протестите на локалните и на ...

Знамето на Исламска држава се виори во градот Кобане

Maxim - 06.10.2014

Џихадистите од Исламска држава денеска го поставија своето знаме на една зграда во сирискиот град Кобане, на границата со Турција, изјави претставник на турската војска.