TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Денешниот ден е учител на утрешниот

Дневник - 21.11.2003

Колумна - Никола Груевски Дали премиерот и пратениците на СДСМ вака ладнокрвно ќе го поставеа Шаќири на една од највисоките државни функции, ако меѓу осумте искасапени припадници на единицата "Волци" во Вејце или меѓу убиените во Карпалак беше нивни брат или син? Во 2001 година Република Македонија ...

Јордановски ќе го менува собранискиот деловник

Вест - 19.11.2003

СОБРАНИЕТО ДОБИ НОВО РАКОВОДСТВО Да не се вртиме кон минатото, порачува новиот потпретседател на Собранието Хисни Шаќири Новиот претседател на Собранието Љупчо Јордановски, вчера, по гласањето во Собранието изјави дека за поефикасна работа на Собранието е потребна измена на собранискиот деловник, ...

Командант во државнички костум

Дневник - 19.11.2003

Коментар - Диана Младеновска Командантот Даја, припадник на поранешната ОНА, вчера, зад специјално поставениот цветен аранжман, се заколна дека чесно и одговорно ќе ја извршува функцијата потпретседател во македонското Собрание.

Љупчо Јордановски претседател, а Шаќири потпретседател на Собранието

Утрински - 19.11.2003

Собранието на Македонија на вчерашната 43. сесија ги избра првите двајца функционери на законодавниот дом КАТИЦА ЧАНГОВА Социјалдемократот Љупчо Јордановски од вчера е нов претседател на Собранието на Македонија, а интегративецот Хисни Шаќири го зазеде местото потпретседател на парламентот.

Јордановски: Ќе работам според стандардите на Поповски

Утрински - 19.11.2003

ПРЕТСЕДАТЕЛ >„Досегашниот претседател на Собранието, Никола Поповски, постави високи стандарди во работењето на законодавниот дом. Јас немам намера да ги менувам, туку ќе настојувам да продолжам во тој стил", изјави вчера новоизбраниот претседател на парламентот, Љупчо Јордановски.

Командантот на ОНА ќе командува во Парламентот

Дневник - 19.11.2003

СОБРАНИЕТО СО НОВО РАКОВОДСТВО Со 65 гласа "за", седум воздржани и 20 "против" пратениците вчера го избраа Љупчо Јордановски од СДСМ за нов претседател на Собранието. Пратеникот од ДУИ, Хисни Шаќири, стана потпретседател со 68 гласа "за" и пет "против".

Љупчо Јордановски, нов претседател на Собранието

А1 - 18.11.2003

Професорот на природно-математичкит факултет 50-сет годишниот Љупчо Јордановски од денеска е претседател на собранието. Јордановски е пратеникот од првиот ред на социјлемдократите кој принципиелно бараше оставка од Трајковски, не можејќи да му ја прости аболицијата на Доста Димовска.

Јордановски спикер, Шаќири потпретседател

Дневник - 18.11.2003

ПРАТЕНИЦИТЕ ДЕНЕСКА ЌЕ ИЗБИРААТ Опозицијата со негативен став кон предложените кандидати Љупчо Јордановски од СДСМ и Хисни Шаќири од ДУИ ќе бидат единствени кандидати за претседател, односно потпретседател на Собранието. Тоа вчера го реши собраниската комисија за прашања на изборите и именувањата.

За СДСМ Шаќири е политички и биографски кадарен за потпретседател

Вест - 18.11.2003

НОВО СОБРАНИСКО РАКОВОДСТВО Љупчо Јордановски кандидат за претседател на Собранието Лупчо Јордановски и Хисни Шаќири се единствени кандидати за претседател и потпретседател на Собранието. Нивната кандидатура вчера беше поддржана и во Комисијата за прашања за избори и именувања.

Љупчо Јордановски од СДСМ кандидиран за собраниски спикер

Утрински - 18.11.2003

Собранието денеска треба да ги добие новиот претседател и потпретседател КАТИЦА ЧАНГОВА Пратеникот Љупчо Јордановски од СДСМ е кандидиран за нов претседател на Собранието на Македонија, а Хисни Шаќири од ДУИ за потпретседател.

ЉУПЧО ЈОРДАНОВСКИ, НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ НА МАКЕДОНСКОТО СОБРАНИЕ

Канал5 - 18.11.2003

Со 65 гласови ”за”, седум воздржани и 20 ”против”, пратениците го изгласаа Љупчо Јордановски за нов претседател на Собранието. Пратениците, по кратка расправа, со 68 гласови ”за” и пет ”против”, го наименуваа Хисни Шаќири од ДУИ за потпретседател на ма Со 65 гласови ”за”, седум воздржани и 20 ...

Поддржани кандидатурите на Јордановски и Шаќири

А1 - 17.11.2003

Комисијата за избори и именувања се согласи околу предлогот Љупчо Јордановски да биде кандидатот за претседател на собранието за кој пратениците ќе гласаат утре. Потребниот број гласови за Јордановски како иден собраниски спикер ги обезбедија владеачките партии ,опозициските беа против.