TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Договорот ратификуван поради меѓународен притисок?

А1 - 18.10.2009

Договорот за демаркација на границата меѓу Косово и Македонија не би бил ратификуван без притисок на меѓународната заедница, пишува денеска печатот во Приштина.

Македонија и Косово со дипломатски односи

А1 - 18.10.2009

Република Македонија ноќеска воспостави дипломатски односи со Косово, објави денеска македонското Министерство за надворешни работи (МНР).

Како изгледа новата географска карта?

А1 - 18.10.2009

До Луково Поле од Скопје се стигнува само со џип за околу три часа. Иако времето денеска е врнежливо, патувањето почна добро.

Демаркацијата со Косово - пат кон ЕУ

А1 - 18.10.2009

Негувањето добрососедски односи е еден од условите до кои Македонија треба да се придржува доколку сака да остане на европските интегративни патеки.

Македонија и Косово воспоставија дипломатски односи

Deutsche Welle - 18.10.2009

Македонија и Косово доцна синоќа (17.10.2009) воспоставија дипломатски односи. Зедничко Коминике потпишаа министрите за надворешни работи Антонио Милошоски и ...

Белград: "договорот за границата е бесмислен"

Телма - 18.10.2009

Потпишувањето на договорот за границата помеѓу Македонија и Косово е бесмислено, бидејќи Скопје ќе мора да разговара со Белград на таа тема.

Србија ја оспорува Спогодбата за ратификација

Алсат-М - 18.10.2009

Потпишувањето на договорот за границата помеѓу Македонија и Косово е бесмислено, бидејќи Скопје ќе мора да разговара со Белград на таа тема.

Собранието го ратификуваше Договорот за демаркација со Косово

Алсат-М - 18.10.2009

Mакедонското Собрание пред полноќ го ратификуваше Договорот за демаркација на границата со Косово. 72 пратеници гласаа За, а 11 беа против.

Македонското собрание ја потврди границата со Косово

Deutsche Welle - 18.10.2009

Македонското Собрание со 72 гласа „за“ и 11 „против“ го ратификува Договорот за физичка демаркација на границата меѓу Македонија и Косово.

Воспоставени дипломатски односи со Косово

Алсат-М - 18.10.2009

Со потпишување заедничко Коминике, Република Македонија и Република Косово доцна синоќа воспоставија дипломатски односи.

Британскиот министер Крис Брајант го поздрави воспоставувањето дипломатски односи меѓу Македонија и Косово

Алсат-М - 18.10.2009

Министерот за Европа на Обединетото Кралство Крис Брајант го поздрави воспоставувањето дипломатски односи помеѓу Македонија и Косово, соопшти Амбасадата на ...

АЛСАТ-М во Луково Поле

Алсат-М - 18.10.2009

Новинарски екипи денеска ја посетија месноста Луково Поле на Шар Планина која од денеска се наоѓа во македонска територија.

ДУИ ги поздрави дипломатските односи со Приштина

Алсат-М - 18.10.2009

Демократската унија за интеграција го поздрави воспоставувањето на дипломатските односи меѓу Македонија и Косово.

Луково поле влезе во македонска територија

Канал5 - 18.10.2009

На надморска висина од околу 1.600 метри, помеѓу планинските масиви на Шар планина и Кораб, е месноста Луково поле.

Воспоставени дипломатски односи меѓу Македонија и Косово, Србија со реакција за договорот за границата

Канал5 - 18.10.2009

Македонија и Косово воспоставија дипломатски односи. Стигнаа и првите реакции од Србија за договорот за демаркација за границата.

Тирана ги поздрави дипломатските односи Скопје-Приштина

Алсат-М - 18.10.2009

Вицепремиерот и шеф на албанската дипломатија, Илир Мета, го поздрави денеска воспоставувањето на дипломатските односи меѓу Косово и Македонија.

Македонија воспостави дипломатски односи со Косово

Телма - 18.10.2009

Република Македонија ноќеска воспостави дипломатски односи со Косово, објави денеска македонското Mинистерство за надвотрешни работи (МНР).

Тирана го поздрави Договорот Скопје - приштина

Телма - 18.10.2009

Официјална Тирана го поздрви потпишувањето на Договорот за демаркација на граничната линија меѓу Македонија и Косово.

Граници и луѓе

Дневник - 18.10.2009

Во случајот со обележувањето на косовската граница не само што не се работи за размена на територии помеѓу двата етноса оти и на двете страни на границата ...

Граница е ре

Дневник - 18.10.2009

Петок е ден за пост во православието и ден за најконтроверзните одлуки на Владата на Никола Груевски.

Договорот на Скопје со Приштина ќе влијае на односите со Белград

Сител - 18.10.2009

Одлуката на Македонија за воспостваување дипломатски односи со Косово и Метохија и демаркација на заемната граница со српската покраина претставува удар за ...

Собранието го ратификуваше Договорот за демаркација на границата кон Косово

Форум - 18.10.2009

Македонското Собрание со 72 гласа за и 11 против го ратификуваше Договорот за физичка демаркација на границата меѓу Македонија и Косово Македонските ...

Албанија го поздрави договорот за демаркација на мекедонско-косовската границата

Кирилица - 18.10.2009

Македонската опозиција, наведува тиранската телевизија Топ-ченел, ја обвини владата во Скопје дека со овој докмент ја менува границата со Косово Официјална ...

Македонија ја ратификуваше спогодбата за границата со Косово

Р.С.Европа - 18.10.2009

Македонското Собрание, доцна синоќа, со 72 гласа „за“ и 11 против, го ратификуваше Договорото за физичка демаркација на границата меѓу Македонија и Косово.На ...

Албанците единство - Македонците бегство!

Inpress - 18.10.2009

Скопје, 18. октомври (ИНПРЕС) Македонското собрание, синоќа, пред полноќ, со 72 гласа за и 11 против, го ратификуваше Договорот за демаркацијата на границата ...

Македонија воспостави дипломатски односи со Косово

Форум - 18.10.2009

Република Македонија ноќеска воспостави дипломатски односи со Косово, објави денеска македонското Министерство за надворешни работи Надминати протоколарните ...

Договорот за демаркација ратификуван

Р.С.Европа - 18.10.2009

Македонското Собрание, доцна синоќа, ( сабота 17.10.2009) со 72 гласа „за“ и 11 против, го ратификуваше Договорото за физичка демаркација на границата меѓу ...

Собранието го ратификува Договорот за демаркација на границата со Косово

Алфа - 18.10.2009

Македонското Собрание доцна синоќа со 72 гласа за и 11 против го ратификува Договорот за физичка демаркација на границата меѓу Македонија и Косово.

Собранието го ратификуваше Договорот за демаркација на границата

Нетпрес - 18.10.2009

Македонскот собрание доцна синоќа го ратификуваше Договорот за физичка демаркација на македонско – косовската граница.

Албанија ја поздрави демаркацијата на македонско-косовската граница

Р.С.Европа - 18.10.2009

Потпишаниот договор за границата меѓу Македонија и Косово е значаен придонес за мирот и стабилноста во регионот и јасна желба на двете земји за интензивирање ...

Албанија го поздрави договорот за демаркација на македонско-косовската граница

Алфа - 18.10.2009

Официјална Тирана го поздрави потпишувањето на Договорот за демаркација на граничната линија меѓу Македонија и Косово.

Македонија ќе биде една од ретките во ЈИЕ со јасно дефинирани граници

Сител - 18.10.2009

Министерот за надворешни работи Антонио Милошоски денеска изјави дека ратификацијата на договорот за физичка демракација на границата меѓу Македонија и Косово, ...

Рикер, Фуере и Фреден ја поздравија одлуката за ратификација на договорот за демаркација

Сител - 18.10.2009

Американскиот амбасадор Филип Рикер, евроамбасадорот Ерван Фуере и шведскиот амбасадор Ларс Фреден, кои присуствуваа на итно свиканата собраниска седница, на ...

Нивелација на границата ќе се врши на три точки

Сител - 18.10.2009

Нивелацијата на границата меѓу Македонија и Косово се однесува на три точки, Дебалде - Кодра Фура, Растелица - Луково поле и Станчиќ - Топан.

Албанските медиуми за ратификација на договорот со Косово

Inpress - 18.10.2009

Тирана, 18. октомври (ИНПРЕС) Спогодбата меѓу Македонија и Косово за границата предизвика жестоки контроверзии во Скопје, пишуваат албанските медуими.

Договорот ратификуван поради меѓународен притисок

Макфакс - 18.10.2009

Приштина / 18.10.09 / 11:32 Договорот за демаркација на границата меѓу Косово и Македонија не би бил ратификуван без притисок ма меѓународната заедница, пишува ...

Македонија воспостави дипломатски односи со Косово

Алфа - 18.10.2009

Македонија и Косово доцна синоќа воспоставија дипломатски односи, со потпишување заедничко Коминике на министрите за надворешни работи Антонио Милошоски и ...

Македонија воспостави дипломатски односи со Косово

Макфакс - 18.10.2009

Скопје / 18.10.09 / 13:01 Република Македонија ноќеска воспостави дипломатски односи со Косово, објави денеска македонското Mинистерство за надвотрешни работи ...

Македонија воспостави дипломатски односи со Косово

Нетпрес - 18.10.2009

Македонија и Република Косово доцна синоќа воспоставија дипломатски односи, со потпишување на заедничко коминике, соопштуваат од македонското министерство за ...

Македонија воспостави дипломатски односи со Косово

Р.С.Европа - 18.10.2009

Македонија и Косово доцна синоќа воспоставија дипломатски односи . Министрите за надворешни работи на Македонија, Антонио Милошевски и на Косово, Скендер ...

Македонија воспостави дипломатски односи со Косово

Сител - 18.10.2009

Македонија и Косово доцна синоќа воспоставија дипломатски односи, со потпишување заедничко Коминике на министрите за надворешни работи Антонио Милошоски и ...

СДУ ја поздрави одлуката за демаркација на граница

Нетпрес - 18.10.2009

Социјалдемократската унија ја поздравува одлуката на македонската Влада и Парламент за договорот за демаркација на границата меѓу Македонија и Косово, што брзо ...

Србија ја оспорува Спогодбата за ратификација

Макфакс - 18.10.2009

Белград / 18.10.09 / 14:06 Потпишувањето на договорот за границата помеѓу Македонија и Косово е бесмислено, бидејќи Скопје ќе мора да разговара со Белград на ...

Македонија и Косово - дипломатски односи

Р.С.Европа - 18.10.2009

Како што денеска соопшти Министерството за надворешни работи, документот во Скопје го потпишал министерот Милошоски, а неколку часа подоцна во Приштина и ...

Велика Британија го поздрави воспоставувањето на дипломатски односи

Нетпрес - 18.10.2009

Британскиот министер за Европа, пратеникот Крис Брајант го поздравил воспоставувањето на дипломатски односи помеѓу Македонија и Косово, информираат од ...

За Владата на Албанија демаркацијата е историски чин

Форум - 18.10.2009

Албанската влада го поздрави потпишувањето и ратификацијата на договорот за физичка демаркација на границата меѓу Косово и Македонија и смета дека тоа е ...

И формално дипломатски односи со Косово

Inpress - 18.10.2009

Скопје, 18 октомври (ИНПРЕС) Република Македонија и Република Косово веќе воспоставија дипломатски односи, откако парламентите на двете земји го ратификуваа ...

Собранието го ратификува договорот за демаркација на границата со Косово

Сител - 18.10.2009

Македонското Собрание денеска со 72 гласа за и 11 против го ратификува Договорот за физичка демаркација на границата меѓу Македонија и Косово.

Еленовски ја поздрави ратификацијата на Договорот со Косово

Inpress - 18.10.2009

Скопје, 18. октомври (ИНПРЕС) Лазар Еленоски, претседателот на Социјалдемократската унија, ја поздрави одлуката на македонската Влада и ратификацијата во ...

Остро предупредување од Белград

Inpress - 18.10.2009

Белград, 18. октомври (ИНПРЕС) Одлуката на македонскиот парламент да го ратификува договорот за границата со јужната српска покраина Косово и Метохија може да ...

Албанија го поздрави воспостуваувањето дипломатски односи

Макфакс - 18.10.2009

Тирана / 18.10.09 / 16:21 Воспоставувањето на дипломатски односи меѓу Македонија и Косово претставува историски акт, соопшти денеска владата на Албанија.

За Приштина Договорот за границата е ратификуван под меѓународен притисок

Форум - 18.10.2009

Договорот за демаркација на границата меѓу Косово и Македонија не би бил ратификуван без притисок ма меѓународната заедница, пишува денеска печатот во Приштина ...

Албанија го поздрави Договорот за демаркација на мекедонско-косовската границата

Сител - 18.10.2009

Официјална Тирана го поздрви потпишувањето на Договорот за демаркација на граничната линија меѓу Македонија и Косово.

Косовски медиуми: Договорот ратификуван поради меѓународен притисок

Алфа - 18.10.2009

Договорот за демаркација на границата меѓу Косово и Македонија не би бил ратификуван без притисок ма меѓународната заедница, пишува денеска печатот во Приштина.

Србија ја оспорува Спогодбата за ратификација

Форум - 18.10.2009

Потпишувањето на договорот за границата помеѓу Македонија и Косово е бесмислено, бидејќи Скопје ќе мора да разговара со Белград на таа тема Ова денеска го ...

Реакции на странските дипломати за воспоставените односи меѓу Македонија и Косово

Р.С.Европа - 18.10.2009

Дел од странските политичарите ја поздравувуваат одлуката за воспоставување на дипломатски односи меѓу Македонија и Косово.Министерот за Европа на Обединетото ...

Жителите на Дебалде ќе протестираат против границата

Алфа - 18.10.2009

Жителите на косовското село Дебалде најавуваат протести незадоволни од договорот за границата меѓу Скопје и Приштина.

Уставот трампан за демаркација?

Алфа - 18.10.2009

Македонската Влада експресно воспостави дипломатски односи со Косово веднаш по завршувањето на контроверзната седница на која Собранието доцна вчеравечер го ...

Јеремиќ - Одлуката на Скопје е за жалење

Inpress - 18.10.2009

Белград, 18. октомври ( ИНПРЕС) Министерот за надворешни работи на Србија Вук Јеремиc денеска изјави по веста за спогодбата на Скопје и Приштина за ...

Реакции по ратификацијата на договорот за границата

Алфа - 18.10.2009

Договорот не е ратификуван без притисокот на меѓународната заедница, пишува денешниот број на приштинскиот весник Коха Диторе.

Коха диторе - договорот за демаркација е потпишан под притисок

Сител - 18.10.2009

Договорот за демаркација на границата помеѓу Косово и Македонија е ратификуван со притисок од меѓународната заедница, пишува приштинскиот весник Коха диторе.

Собранието го ратификува Договорот за демаркација на границата со Косово

Кирилица - 18.10.2009

Со потпишувањето на овој догвор Република Косово ја признава Република Македонија под уставното име Македонското Собрание вчера со 72 гласа за и 11 против го ...

Косовскиот Парламент од втор обид го ратификува договорот за демaркација на границата со Македонија

Сител - 18.10.2009

Косовскиот Парламент денеска во второто гласање со 81 глас „за“, три „против“ и двајца „воздржани“ го ратификуваше Договорот за физичка демаркација на ...

Македонија воспостави дипломатски односи со Косово

Кирилица - 18.10.2009

Во телефонскиот разговор на двајцата министри по официјалното потпишување на Коминикето, беше истакнато заемното задоволство од овој чин Македонија и Косово ...

Каде се направени отстапки на границата

Сител - 18.10.2009

Сителовата екипа го посети реонот на Луково поле, каде е компензирана демаркацијата на границата.

Стејт-департментот ги поздрави дипломатските односи меѓу Македонија и Косово

Форум - 18.10.2009

Владата на САД попладнево ја поздрави одлуката на Република Македонија за воспоставување дипломатски односи со Република Косово и го оцени чекорот како многу ...

Стејт департманот ги поздрави дипломатските односи меѓу Македонија и Косово

Макфакс - 18.10.2009

Скопје / 18.10.09 / 20:32 Владата на САД попладнево ја поздрави одлуката на Република Македонија за воспоставување на дипломатски односи со Република Косово и ...

Договорот за демаркација целосно кореспондира со меѓународното право

Сител - 18.10.2009

Вчера ратификуваниот договор целосно кореспондира со меѓународното право и исклучително се заснова на Договорот за граничната линија од 2001 година, смета ...

Јеремиќ: Договорот на Скопје со Приштина ќе влијае на односите со Белград

Алфа - 18.10.2009

Одлуката на Македонија за воспостваување дипломатски односи со Косово и Метохија и демаркација на заемната граница со српската покраина претставува удар за ...

Дипломатските односи меѓу Македонија и Косово значаен чекор за регионалната стабилност

Сител - 18.10.2009

Администрацијата на американскиот претседател Барак Обама го поздрави воспоставувањето дипломатски односи меѓу Македонија и Косово, се вели во соопштение од ...

Вашингтон го поздрави воспоставувањето дипломатски односи меѓу Македонија и Косово

Inpress - 18.10.2009

Вашингтон,18. октомври (Инпрес) Американскиот Стејт департмент го поздрави воспоставувањето дипломатски односи меѓу Македонија и Косово.

За Владата на Албанија демаркацијата е историски чин

Кирилица - 18.10.2009

Тоа во исто време претстатува и еден многу значеан придонес за консолидацијата на мирот, стабилноста и регионалната соработка Албанската влада го поздрави ...

Британскиот министер Крис Брајант го поздрави договорот меѓу Македонија и Косово

Кирилица - 18.10.2009

Им честитам на двете земји за овој чекор напред кој дополнително ја зајакнува стабилноста на регионот Министерот за Европа на Обединетото Кралство Крис Брајант ...

Затворено прашањето за границата кон Косово

А1 - 17.10.2009

Македонија и Косово го затворија прашањето за граница. Договорот за физичката демаркација го потпишале премиерите Никола Груевски и Хашим Тачи доцна синоќа.

„Демаркацијата - смел и одговорен потег“

А1 - 17.10.2009

Меѓународната заедница го оцени договорот меѓу Скопје и Приштина како крупен чекор за стабилноста на регионот.

Косовскиот Парламент го ратификува Договорот за демaркација

А1 - 17.10.2009

Косовскиот Парламент денеска во второто гласање со 81 глас „за“, три „против“ и двајца „воздржани“ го ратификуваше Договорот за физичка демаркација на ...

ЕУ и САД го поздравија договорот за демаркација меѓу Македонија и Косово

Алсат-М - 17.10.2009

Постигнатиот договор меѓу Македонија и Косово за демаркација на границата е знак на зрелост, одговорност и меѓусебно почитување, што ќе придонесе за ...

Македонија - Амбасадорот тргна кон Приштина?

Време - 17.10.2009

Заради ратификација на договорот за обележување на границата и воспоставување дипломатските односи со Косово вчера, на барање на Владата, во Собранието беше ...

Македонија и отстапува територија на Косово ?

Телма - 17.10.2009

Собранието на Македонија ја започна 79. седница со единствена точка на дневниот ред - Предлог законот за ратификација на договорот за физичка демаркација на ...

Косовскиот парламент од втора ja ратификуваше демаркацијата

Алсат-М - 17.10.2009

Во косовското Собрание попладнево договорот за демаркација на границата со Македонија помина со само три гласа против и два воздржани. 81 пратеник беа ЗА.

Груевски: "не би дал ниту милиметар територија"

Телма - 17.10.2009

Нема никаква причина за какво било стравување од Договорот за демаркација на границата со Косово. Македонија не губи ниту еден милиметар од територијата.

Груевски: Македонија не губи ниту милиметар со демаркацијата

Алсат-М - 17.10.2009

Со Договорот за демаркација на границата меѓу Македонија и Косово земјава не губи ниту милиметар рече денеска премиерот Никола Груевски.

Амбасадори: Договорот за демаркација е знак на зрелост

Алсат-М - 17.10.2009

Европската унија гo поздрави договорот за демаркација на границата меѓу Македонија и Косово. Шведска како претседавач со Европската унија го поздрави ...

Демаркација на македонско-косовската граница

Канал5 - 17.10.2009

Измените на граничната линија врз основа на кои е постигнат договорот за физичка демаркација на границата меѓу Македонија и Косово- се однесуваат на трите ...

Албанија: Спогодбата е придонес за мирот и стабилноста

Алсат-М - 17.10.2009

Албанија ја поздрави Спогодбата за демаркација на граничната линија меѓу Македонија и Косово. Како што пренесува агенцијата Макфакс во соопштението на ...

Македонските политичари спротивставени околу Договорот за демаркација со Косово

Алсат-М - 17.10.2009

Долга и жестока расправа со дијаметрално спротивни мислење се води попладнево во собраниската комисија за надворешна политика по прашањето за демаркацијата со ...

Косовскиот парламент го ратификува договорот со Македонија

Телма - 17.10.2009

Косовскиот парламент попаднево го ратификува договорот за физичка демаркација на границата со Македонија.

САД и ЕУ го поздравија договорот скопје-приштина

Телма - 17.10.2009

Постигнатиот договор меѓу Македонија и Косово за демаркација на границата е знак на зрелост, орговорност и меѓусебно почитување, што ќе придонесе за ...

Македонија и Косово се разграничуваат

Deutsche Welle - 17.10.2009

Доцна синоќа македонската влада донесе одлука да ја прифати Спогодбата за физичка демаркација на границата меѓу Македонија и Косово.

Опозицијата обивнува дека Договорот за демaркција е неуставен

Форум - 17.10.2009

Опозицијата обивнува дека Договорот за физичка демаркација на границата со Косово дека е неуставен и дека со него се прави отстапка во територијата на ...

Фуере и Рикер на собраниската седница за границата со Косово

Макфакс - 17.10.2009

Скопје / 17.10.09 / 12:36 Евроамбасадорот Ерван Фуере и амбасадорот на САД, Филип Рикер ќе присуствуваат на денешната собраниска седница на која што ќе се ...

Собранието ќе расправа за договорот за демаркација на границата со Косово

Сител - 17.10.2009

Собранието на Македонија денеска ја почна 79. седница со единствена точка на дневниот ред - Предлог законот за ратификација на договорот за физичка демаркација ...

Македонија е единствената од бивша Југославија со заокружени граници

Форум - 17.10.2009

Владата на САД, специјалниот претставник на ЕУ Хавиер Солана и шведското претседателство го Поздравија Договорот за границата меѓу Македонија и Косово, со што ...

Демаркацијата не помина во косовското Собрание, во тек консултации

Макфакс - 17.10.2009

Приштина / 17.10.09 / 13:43 Собранието на Косово на денешната седница не го ратификуваше договорот за демаркација на границата со Македонија.

Милошоски: Договорот за демаркација со Косово е национален интерес

Форум - 17.10.2009

Министерот за надворешни работи Антонио Милошоски смета дека договорот за физичка демаркација ги штити националните интереси и ги унапредува билатерланите ...

Косовскиот Парламент од втора го ратификува Договорот за демaркација на границата со Македонија

Алфа - 17.10.2009

Косовскиот Парламент денеска во второто гласање со 81 глас „за“, три „против“ и двајца „воздржани“ го ратификуваше Договорот за физичка демаркација на ...

СДСМ бара референдум за демаркација на границата со Косово

Форум - 17.10.2009

СДСМ сака да се затвори ова прашање согласно Уставот на Република Македонија и во интерес на македонските граѓани.

Демаркацијата не мина во Косовскиот парламент, во тек се консултаци

Форум - 17.10.2009

Косовското Собрание претпладнето не го ратификуваше Договорот за демаркација на границата меѓу Македонија и Косово, пренсе Косовската радио-телевизија Од 87 ...

Косово ја ратификуваше спогодбата за демаркација со Македонија

Р.С.Европа - 17.10.2009

Собранието на Косово ја ратификуваше спогодбата за демеркација на границата мегу Република Македонија и Република Косово која вчера ја усвоија двете влади.

Соопштение на СДСМ за демаркацијата на границата меѓу Македонија и Косово

Кирилица - 17.10.2009

Со оглед на тоа дека очигледно станува збор за менување на границата, Уставот на РМ за промена на границата пропишува сосема друга постапка СДСМ сака да се ...

Милошоски: Демаркацијата ги штити националните интереси

Макфакс - 17.10.2009

Скопје / 17.10.09 / 14:22 Договорот за физичка демаркација ги штити националните интереси и ги унапредува билатералните интереси и соработка меѓу Македонија и ...

СДСМ го прашува Груевски зашто се менува границата со Косово

Нетпрес - 17.10.2009

Процесот на техничката демаркација е исклучително важно прашање, како за нас така и за добрососедските односи со Косово.

Косовското собрание ја ратификуваше демаркацијата на границата

Форум - 17.10.2009

Според косовската агенција Косовапрес во второто гласање минал предлогот за ратификација на границата меѓу Македонија и Кособо Како што јавува агенцијата, 81 ...

Косовското Собрание го ратификуваше договорот за демаркација

Макфакс - 17.10.2009

Скопје / 17.10.09 / 14:26 Косовскиот парламент, во второто гласање денеска го ратификуваше договорот за демаркација на границата со Македонија.

Собранието на Косово, во вториот обид ја прифати спогодбата за границата со Македонија

Inpress - 17.10.2009

Приштина, 17 октомври (ИНПРЕС) Собранието на Косово, на второто гласање денеска, со 81 глас за , 3 против и двајца воздржани го ратификуваше договорот за ...

Собранието на Косово го усвоило договорот со Македонија за демаркација на границата

Нетпрес - 17.10.2009

Косовското собрание во сабота, во второто гласање го ратификувало договорот за демаркација на границата меѓу Косово и Македонија.

ЕУ го поздрави договорот меѓу Косово и Македонија

Макфакс - 17.10.2009

Приштина / 17.10.09 / 15:16 Шведска, која што претседава со Европската унија, го поздрави денеска договорот за демаркација на границата меѓу Косово и ...

Груевски: Македонија не губи ниту милиметар со демаркацијата на границата

Кирилица - 17.10.2009

Според претседателот на Владата, опозицијата манипулира и ја заплашува јавноста во обид да добие некој политички поен, а на штета на државата Нема никаква ...

ЕУ ја поздрави спогодбата меѓу Македонија и Косово

Р.С.Европа - 17.10.2009

Шведска која преседава со ЕУ, го поздрави денешниот договор меѓу Македонија и Косово за демаркација на границата, соопштуваат од Канцеларијата на специјалниот ...

Груевски: Македонија со демаркацијата не губи ниту милиметар од својата територија

Форум - 17.10.2009

Нема никаква причина за какво и да е стравување од Договорот за демаркација на границата со Косово.

Долга расправа во собраниската комисија за надворешна политика

Макфакс - 17.10.2009

Скопје / 17.10.09 / 17:19 Долга и жестока расправа со дијаметрално спротивни мислење се води попладнево во собраниската комисија за надворешна политика по ...

Договорот е сразмерно корегиран

Форум - 17.10.2009

Македонија ќе добие 160 метри плус на делот кај Ликово поле на Шар планина со што ќе го добие целото езеро кое се наоѓа на оваа област, а кое има ...

ЕУ и САД го поздравија договорот за демаркација на границата меѓу Македонија и Косово

Алфа - 17.10.2009

Постигнатиот договор меѓу Македонија и Косово за демаркација на границата е знак на зрелост, орговорност и меѓусебно почитување, што ќе придонесе за ...

Собранието на Македонија треба да го ратификува договорот за демракација на границата со Косово

Алфа - 17.10.2009

Собранието на Македонија денеска ќе ја одржи 79. седница со единствена точка на дневниот ред - Предлог законот за ратификација на договорот за физичка ...

Денес ратификација - Понеделник дипломатски односи со Косово

Inpress - 17.10.2009

Скопје, 17. октомври (ИНПРЕС) Попладнево по 18 часот, Собранието на Република Македонија, ја започна седницата на која треба да биде ратификуван договорот за ...

Албанија ја поздрави спогодбата за демаркацијата

Макфакс - 17.10.2009

Тирана / 17.10.09 / 17:20 Официјална Тирана ја поздрави Спогодбата за демаркација на граничната линија меѓу Македонија и Косово, јави дописникот на Макфакс.

Се крие ли штетен договор за Македонија со демаркацијата

Алфа - 17.10.2009

Експертите се огласија по жестоките меѓусебни напади на опозицијата и власта – дали зад договорот за техничка демаркација на границата со Косово се крие кроење ...

Продолжи Собраниската расправа за демаркација со Косово

Р.С.Европа - 17.10.2009

Македонското Собрание сеуште расправа за Предлог законот за ратификација на договорот за физичка демаркација на границата меѓу Македонија и Косово.

Демаркација

Р.С.Европа - 17.10.2009

За опозицијата властите во Скопје дозволиле измени на границата и побараа да се процени колкав е безбедносниот ризик.

Пратениците се уште расправаат околу Договорот за демаркација со Косово

Форум - 17.10.2009

По шест часовнота расправа на Комисијата за надворешна политика во собраниската сала на Собранието на Република Македонија започна 79-тата седница на која се ...

Собраниска седница за границата со Косово

Форум - 17.10.2009

Владата ја прифати информацијата за склучување на Договорот за физичка демаркација на границата меѓу Македонија и Косово Владата на Република Македонија на ...

ЕУ и САД го поздравија договорот за демаркација на границата меѓу Македонија и Косово

Сител - 17.10.2009

Постигнатиот договор меѓу Македонија и Косово за демаркација на границата е знак на зрелост, орговорност и меѓусебно почитување, што ќе придонесе за ...

Договор за физичка демаркација меѓу Македонија и Косово

Р.С.Европа - 17.10.2009

Владата на Република Македонија ја прифати информацијата за склучување на Договорот за физичка демаркација на границата меѓу Република Македонија и Република ...

Пратениците сè уште расправаат за демаркацијата со Косово

Макфакс - 17.10.2009

Скопје / 17.10.09 / 22:39 Пратеницитите сè уште расправаат по Предлог законот за ратификација на договорот за физичка демаркација на границата меѓу Македонија ...

Ратификуван договорот за демаркација на границата со Косово

Макфакс - 17.10.2009

Скопје / 17.10.09 / 23:12 Македонското Собрание го ратификуваше доцна вечерва договорот за демаркација на границата меѓу Македонија и Косово.

САД и ЕУ го поздравија договорот за демаркација на границата

Форум - 17.10.2009

Собранието во сабота ќе ја одржи 79. седница со единствена точка на дневниот ред - Предлог законот за ратификација на договорот за физичка демаркација на ...

Опозицијата обвинува за неуставност на Договорот за демаркација

Макфакс - 17.10.2009

Скопје / 17.10.09 / 13:07 Договорот за физичка демаркација на границата со Косово е неуставен и со него се прави отстапка во територијата на Република ...

СДСМ ќе учествува на денешната седница за Косово

Форум - 17.10.2009

Опозицијата иако гледа заговор во итното закажување на собраниската седница за ратификација на Договорот за демаркација на границата со Косово, сепак ќе ...

Македонско - косовски договор за демаркација

Р.С.Европа - 17.10.2009

Собранието на Македонија денеска ќе ја одржи 79 тата седница со единствена точка на дневниот ред - Предлог законот за ратификација на договорот за физичка ...

Договор за демаркација на македонско – косовската граница

Нетпрес - 17.10.2009

Владата на својата вчерашна седница прифатила информацијата и го прифатила Договорот за физичка демаркација на границата меѓу Република Македонија и Република ...

Косовскиот Парламент не го ратификува договорот за демракација на границата со Македонија

Алфа - 17.10.2009

Собранието на Косово на денешната седница не го ратификуваше договорот за демаркација на границата со Македонија.

Рикер и Фуере ќе присуствуваат на собраниската седница за Косово

Форум - 17.10.2009

На денешната собраниска седница на која ќе се расправа за ратификација на Договорот за ратификација на границата со Косово ќе присуствувасат и евроамбасадорт ...

Косово - координации за демаркацијата со Македонија

Р.С.Европа - 17.10.2009

Косовското Собрание претпладнето не го ратификуваше договорот за демаркација на границата меѓу Македонија и Косово, објави Косовската радио-телевизија.

Македонија воспоставува дипломатски односи со Косово

Н.Македонија - 17.10.2009

Итна седница на која ќе се ратификува договорот за обележување на границата со Косово ќе се одржи викендов во Собранието По барање на Владата, вчера попладне ...

Владата ја ратификуваше границата меѓу Македонија и Косово

Идивиди - 17.10.2009

Скопје, 16 октомври (МИА) - Владата на Република Македонија на денешната седница ја прифати информацијата за склучување на Договорот за физичка демаркација на ...

Владата бара ратификација на демаркацијата со Косово

А1 - 16.10.2009

Потпишувањето на Договорот за демаркација на границата со Косово, е една од точките на дневниот ред на владината седница која се уште е во тек.

Ахмети најавува - викеднов дипломатски односи со Косово

Телма - 16.10.2009

Лидерот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети, изјави дека земјата "ја делат часови" до воспоставувањето на дипломатските односи со Косово.

Собраниска расправа за усвојување на договорот за демаркација со Косово

Алсат-М - 16.10.2009

Собраниската седница за усвојување на документот за демаркација на границата со Косово ќе се одржи денеска во 12 часот.

Утре ратификација на демаркацијата, в понеделник дипломатски односи

Телма - 16.10.2009

Владата на Република Македонија на денешната седница ја прифати информацијата за склучување на Договорот за физичка демаркација на границата меѓу Република ...

Македонија - Викендов граница и амбасадори

Време - 16.10.2009

Македонија ќе воспостави дипломатски односи со Косово овој викенд или најдоцна в понеделник, информираа вчера владини извори.

Дипломатските односи помеѓу Македонија и Косово ќе се воспостават за неколку дена

Канал5 - 16.10.2009

Дипломатските односи помеѓу Македонија и Косово ќе се воспостават за неколку дена, дознава Канал 5 од владини извори.

Наскоро договор за демаркација на границата, најавуваат косовските медиуми

Кирилица - 16.10.2009

Информацијата за брза финализација на демаркацијата на границата, за „Коха диторе“ ја потврдиле и високи меѓународни претставници во Приштина Косово и ...

Договор за демаркација на македонско-косовската граница

Макфакс - 16.10.2009

/ 16.10.09 / 23:33 Македонската влада денеска ја разгледа и ја прифати информацијата за склучување на Договорот за физичка демаркација на границата меѓу ...

Парламентот утре итно ќе расправа за демаркацијата на границата со Косово

Алфа - 16.10.2009

Парламентот утре најверојатно на итна седница ќе го ратификува договорот за северната граница. Во Собранието вечерва го чекаат владиниот предлог - договорот за ...

Дипломатски односи меѓу скопје И приштина уште викендов

Сител - 16.10.2009

Македонија и Косово викендов ќе воспостават дипломатски односи, дознава Сител. Информацијата ја потврди и косовскиот вицепремиер, Хајредин Кучи кој во изјава ...

Наскоро договор за демаркација на границата со Косово

Кајгана - 16.10.2009

Косово и Македонија викендов ќе го одобрат договорот за демаркација на меѓусебаната границата, по што во наредните денови ќе следува негово потпишување и ...

Али Ахмети- воспоставувањето на дипломатски односи со Косово прашање на часови

Inpress - 16.10.2009

Скопје, 16. октомври (Инпрес) Ратификацијата на договорот за демаркација на меѓусебаната границата,измегу Косово и Македонија е прашање на часови, изјави ...

СДСМ: За границата со Косово не треба да се брза

Форум - 16.10.2009

СДСМ не се согласува со итното свикување собраниска седница на која ќе се одлучува за демаркацијата на граноцата со Косово, но ќе присуствува на седницата за ...

„Коха“: Македонија и Косово со дипломатски односи

А1 - 15.10.2009

Овој викенд, или најдоцна во понеделник, Македонија ќе воспостави дипломатски односи со Косово, ова го пишува денешниот број на весникот „Коха“.

Македонија - Скопје и Приштина ќе се ракуваат

Време - 15.10.2009

Под притисок на САД и на Европската унија, македонскиот и косовскиот премиер, Никола Груевски и Хашим Тачи, во текот на вчерашниот ден или најдоцна денеска, во ...

Заврши демаркацијата, во понеделник дипломатски односи со Косово

Алсат-М - 15.10.2009

Демаркацијата заврши денеска, во понеделник и формално ќе се воспостават дипломатските односи меѓу Македонија и Косово, дознава Алсат – М од владини извори.

Исцртана границата кон Косово

Алфа - 15.10.2009

Скопје и Приштина ја одбележеа границата. Информацијата ја потврдија и македонските и косовските власти.

Демаркацијата на границата со Косово пред крај

Сител - 15.10.2009

Дезинформација била денешната најава на балканските медиуми за потпишување на договорот Груевски - Тачи.

Завршен процесот за демаркација на границата, премиерите на средба денес

Кирилица - 15.10.2009

Македонскиот и косовскиот премиер конечно ќе го затворат прашањето околу границата Премиерите Никола Груевски и Хашим Тачи ќе одржат средба денеска на која ќе ...

Груевски и Тачи денеска ќе го потпишат протоколот за границата

Inpress - 15.10.2009

Скопје, 15. октомври (ИНПРЕС) Премиерите на Македонија и Косово, Никола Груевски и Хашим Тачи, денеска ќе го потпишат Протоколот за демаркација на граничната ...

Груевски и Тачи за демаркација на границата

А1 - 14.10.2009

Македонскиот и косовскиот премиер Никола Груевски и Хашим Тачи утре во Скопје ќе го потпишат протоколот за демаркација на граничната линија меѓу двете држави.

Македонската Влада демантира: утре нема да се потпишува протокол за демаркација меѓу Македонија и Косово

Канал5 - 14.10.2009

Процесот на демаркација на границата со Косово е во завршна фаза, и утре во Скопје не е планирано никаков потпишување на протокол.

Утре во Скопје, протокол за границата меѓу Македонија и Косово

Р.С.Европа - 14.10.2009

Премиерите на Македонија и на Косово Никола Груевски и Хашим Тачи утре во Скопје ќе го потпишат протоколот за демаркација на границата меѓу Македонија и ...

Преку Белград демантирано потпишувањето на граничен протокол со Косово

Inpress - 14.10.2009

Белград, 14. октомври (ИНПРЕС) Белградските медиуми, повикувајќи се на извештај на новинската агенција Танјуг од Скопје, известуваат дека македонските власти ...

Груевски и Тачи утре ќе го потпишат протоколот за границата

Inpress - 14.10.2009

Скопје, 14. октомври (ИНПРЕС) Премиерите на Македонија и Косово, Никола Груевски и Хашим Тачи, утре ќе го потпишат Протоколот за демаркација на граничната ...

Приштина очекува финализирање на демаркацијата

Алсат-М - 12.10.2009

Косовската Влада во следните два дена очекува да се финализира обележувањето на граничната линија со Македонија.