TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Али Ахмети со писмо му се заблагодари на Никос Коѕиас

Канал5 - 21.10.2018

Лидерот на ДУИ , Али Ахмети со писмо му се заблагодари на досегашниот грчки шеф на дипломатијата , Никос Коѕијас , на како што вели четиригодишната заедничка работа на европските вредности.

Ахмети до Коѕијас: Не соединуваа нашите геостратешки и геополитички убедувања за нашите земји и за регионот

Фокус - 21.10.2018

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети, му напиша писмо на грчкиот министер во оставка, Никос Коѕијас, во кој вели дека со разочарање ја примил веста дека Коѕијас си заминува од Владата во Грција.

Ахмети до Коѕиас: Ви се заблагодарувам за посветеноста за затворање на прашањата со соседите

Стандард - 21.10.2018

Лидерот на ДУИ Али Ахмети во писмо до досегашниот шеф на грчката дипломатија Никос Коѕиас, вели дека е разочаран од веста за неговата оставка, и изразува благодарност за неговата посветеност за затворање на прашањата со соседите.

Ахмети му пиша на Коѕијас: Убеден сум дека нашите разговори ќе продолжат

Макфакс - 21.10.2018

Лидерот на Демократската унија за интеграција (ДУИ), Али Ахмети, испрати писмо до екс-министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас по оставката од функцијата што ја поднесе во средата, соопшти партијата на Ахмети.

Ахмети до Коѕијас: Убеден сум дека нашите долги, пријателски и искрени разговори ќе продолжат

А1 On - 21.10.2018

Лидерот на Демократската унија за интеграција (ДУИ), Али Ахмети, испрати писмо до екс-министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас по оставката од функцијата што ја поднесе во средата, соопшти партијата на Ахмети.

Ахмети до Коѕијас: Ви се заблагодарувам за посветеноста за затворање на прашањата со соседите

Сител - 21.10.2018

Лидерот на ДУИ Али Ахмети во писмо до досегашниот шеф на грчката дипломатија Никос Коѕијас, вели дека е разочаран од веста за неговата оставка, и изразува благодарност за неговата посветеност за затворање на прашањата со соседите.

Ахмети до Коѕијас: Благодарам за посветеноста за затворање на прашањата со соседите

Локално - 21.10.2018

Лидерот на ДУИ Али Ахмети во писмо до досегашниот шеф на грчката дипломатија Никос Коѕијас, вели дека е разочаран од веста за неговата оставка, и изразува благодарност за неговата посветеност за затворање на прашањата со соседите.

Ахмети му напиша писмо на Коѕијас: Ви се заблагодарувам за посветеноста за затворање на прашањата со соседите

MTM - 21.10.2018

Лидерот на ДУИ Али Ахмети во писмо до досегашниот шеф на грчката дипломатија Никос Коѕијас, вели дека е разочаран од веста за неговата оставка, и изразува благодарност за неговата посветеност за затворање на прашањата со ...

Ахмети му се заблагодари на Коѕијас за посветеноста за затворање на прашањата со соседите

1tv - 21.10.2018

Лидерот на ДУИ Али Ахмети во писмо до досегашниот шеф на грчката дипломатија Никос Коѕијас, вели дека е разочаран од веста за неговата оставка, и изразува благодарност за неговата посветеност за затворање на прашањата со соседите.

Ципрас – Коѕијас: Ден на радост по вчерашното гласање во соседната земја

Телма - 20.10.2018

Ден на радост е денешниот за новиот, но и за стариот министер за надворешни работи на Грција, поради вчерашниот позитивен резултат од гласањето во македонското Собрание. И покрај оставката и заминувањето на Никос Коѕијас од позицијата шеф на грчката ...

Кумуцакос: Мандатот на Коѕијас ќе остане во историјта по штетниот Договор од Преспа

Канал5 - 20.10.2018

По штетниот Договор од Преспа и отстапувањето на македонската националност и јазик, ќе остане запаметен мандатот на Никос Коѕијас на позицијата шеф на грчката диполоматија. ,,Отчетот за мандатот на Коѕијас ќе остане во историјата и во свеста на ...

Насмевки на лицата на Ципрас и Коѕијас – „поднесов оставка, но заминувам среќен“

ТВ21 - 20.10.2018

Ракување, гушкање, а потоа и бакнежи. По неизвесниот вчерашен ден во македонското собрание, насмевки и на лицата на премиерот на Грција, но и министерот за надворешни работи во заминување Никос Коѕијас.

Ципрас: Повеќе не постои нелогична употреба на тајните фондови на МНР

Телма - 20.10.2018

Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска изјави дека повеќе не постои „нелогична употреба на специјалните фондови” во Министерството за надворешни работи иа Грција и дека веќе нема случаи пари „да се изнасуваат лево и десно во црни вреќи”, како што ...

Позитивни реакции од претставници на грчката влада за обезбеденото мнозинство во Собранието

24 Вести - 20.10.2018

Министри од грчката Влада како позитивен и голем чекор го оценуваат обезбеденото двотретинско мнозинство за уставните промени. На личните и официјални Твитер профили се огласија владиниот портпарол Димитрис Ѕанакопулос, алтернативниот министер за ...

Ципрас – Коѕијас: Ден на радост по вчерашното гласање во соседната земја

Канал5 - 20.10.2018

Ден на радост е денешниот за новиот, но и за стариот министер за надворешни работи на Грција, поради вчерашниот позитивен резултат од гласањето во македонското Собрание. И покрај оставката и заминувањето на Никос Коѕијас од позицијата шеф на грчката ...

Ципрас – Коѕијас: Ден на радост по вчерашното гласање во соседната земја

24 Вести - 20.10.2018

Ден на радост е денешниот за новиот, но и за стариот министер за надворешни работи на Грција, поради вчерашниот позитивен резултат од гласањето во македонското Собрание. И покрај оставката и заминувањето на Никос Коѕијас од позицијата шеф на грчката ...

Позитивни реакции од претставници на грчката влада за обезбеденото мнозинство

+инфо - 20.10.2018

Министри од грчката Влада како позитивен и голем чекор го оценуваат обезбеденото двотретинско мнозинство за уставните промени. Како што јави дописничката на МИА од Атина, кусо откако беше соопштен резултатот од гласањето, на личните и официјални ...

Коѕијас: Јас сум најсреќниот министер во оставка

МКД - 20.10.2018

Ден на радост е денешниот за новиот, но и за стариот министер за надворешни работи на Грција, поради вчерашниот позитивен резултат од гласањето во македонското Собрание. И покрај оставката и заминувањето на Никос Коѕијас од позицијата шеф на грчката ...

Ципрас ја презеде функцијата од Коѕијас

Сител - 20.10.2018

Ден на радост е денешниот за новиот, но и за стариот министер за надворешни работи на Грција, поради вчерашниот позитивен резултат од гласањето во македонското Собрание. И покрај оставката и заминувањето на Никос Коѕијас од позицијата на шеф на ...

Коѕијас: Јас сум најсреќниот министер во оставка

Р.С.Европа - 20.10.2018

Ден на радост е денешниот за новиот, но и за стариот министер за надворешни работи на Грција, поради вчерашниот позитивен резултат од гласањето во македонското Собрание. И покрај оставката и заминувањето на Никос Коѕијас од позицијата шеф на грчката ...

Кумуцакос: Мандатот на Коѕијас ќе остане во историјта по штетниот Договор од Преспа

Сител - 20.10.2018

По штетниот Договор од Преспа и отстапувањето на македонската националност и јазик, ќе остане запаметен мандатот на Никос Коѕијас на позицијата шеф на грчката диполоматија, според одговорниот за надворешна политика во грчката опозициска партија Нова ...

Кумуцакос: Коѕијас ќе остане запаметен во историјта по штетниот Договор од Преспа

+инфо - 20.10.2018

Отчетот за мандатот на Коѕијас ќе остане во историјата и во свеста на Грците по национално штетниот Договор од Преспа и по отстапувањето на Скопје на „македонската” националност и јазик, коменира Кумуцакос По штетниот Договор од Преспа и ...

Кумуцакос: Мандатот на Коѕијас ќе остане во историјта по штетниот Договор од Преспа

Press24 - 20.10.2018

По штетниот Договор од Преспа и отстапувањето на македонската националност и јазик, ќе остане запаметен мандатот на Никос Коѕијас на позицијата шеф на грчката диполоматија, според одговорниот за надворешна политика во грчката опозициска партија Нова ...

Кумуцакос: Мандатот на Коѕијас ќе остане во историјата по штетниот Договор од Преспа

Слободен Печат - 20.10.2018

По штетниот Договор од Преспа и отстапувањето на македонската националност и јазик, ќе остане запаметен мандатот на Никос Коѕијас на позицијата шеф на грчката диполоматија, според одговорниот за надворешна политика во грчката опозициска партија Нова ...

Кумуцакос: Коѕијас ќе остане запаметен во историјата по штетниот Договор од Преспа

МКД - 20.10.2018

По штетниот Договор од Преспа и отстапувањето на македонската националност и јазик, ќе остане запаметен мандатот на Никос Коѕијас на позицијата шеф на грчката диполоматија, според одговорниот за надворешна политика во грчката опозициска партија Нова ...

Кумуцакос: Мандатот на Коѕијас ќе остане запамтен по отстапувањето на Скопје на македонска националност и јазик

Независен - 20.10.2018

По штетниот Договор од Преспа и отстапувањето на македонската националност и јазик, ќе остане запаметен мандатот на Никос Коѕијас на позицијата шеф на грчката диполоматија, според одговорниот за надворешна политика во грчката опозициска партија Нова ...

Позитивни реакции од претставници на грчката влада за обезбеденото мнозинство во Собранието

А1 On - 20.10.2018

Министри од грчката Влада како позитивен и голем чекор го оценуваат обезбеденото двотретинско мнозинство за уставните промени. Како што јави дописничката на МИА од Атина, кусо откако беше соопштен резултатот од гласањето, на личните и официјални ...

Кумуцакос: Мандатот на Коѕиас ќе остане во историјaта по штетниот Договор од Преспа

Стандард - 20.10.2018

По штетниот Договор од Преспа и отстапувањето на македонската националност и јазик, ќе остане запаметен мандатот на Никос Коѕиас на позицијата шеф на грчката диполоматија, според одговорниот за надворешна политика во грчката опозициска партија Нова ...

Ципрас: Повеќе не постои нелогична употреба на тајните фондови на МНР

А1 On - 20.10.2018

Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска изјави дека повеќе не постои „нелогична употреба на специјалните фондови” во Министерството за надворешни работи иа Грција и дека веќе нема случаи пари „да се изнасуваат лево и десно во црни вреќи”, како што ...

Ципрас: Повеќе не постои нелогична употреба на тајните фондови на МНР

+инфо - 20.10.2018

Секоја земја што си се почитува, треба да има надворешна политика која што ќе ја поддржи. Според тоа, специјалните фондови се неопходни, освен ако некој не се согласува со ова, рече Ципрас.

Ципрас: Повеќе не постои нелогична употреба на тајните фондови на МНР

Независен - 20.10.2018

Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска изјави дека повеќе не постои „нелогична употреба на специјалните фондови” во Министерството за надворешни работи иа Грција и дека веќе нема случаи пари „да се изнасуваат лево и десно во црни вреќи”, како што ...

Ципрас: Повеќе не постои нелогична употреба на тајните фондови на МНР

Нетпрес - 20.10.2018

Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска изјави дека повеќе не постои „нелогична употреба на специјалните фондови” во Министерството за надворешни работи иа Грција и дека веќе нема случаи пари „да се изнесуваат лево и десно во црни вреќи”, како што ...

Коѕијас: Среќен сум за одлуката во македонскиот парламент, обвинувањата дека сум управувал со тајни фондови се одвратни

А1 On - 20.10.2018

Поранешниот грчки министер за надворешни работи, Никос Коѕијас, изјави дека е среќен поради одлуката на македонскиот парламент да пристапи кон промена на уставот, пишува грчкиот весник „Катимерини“. „Преживувам парадокс.

Ципрас: Повеќе не постои нелогична употреба на тајните фондови на МНР

Слободен Печат - 20.10.2018

Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска изјави дека повеќе не постои „нелогична употреба на специјалните фондови” во Министерството за надворешни работи иа Грција и дека веќе нема случаи пари „да се изнасуваат лево и десно во црни вреќи”, како што ...

Ципрас: Повеќе не постои нелогична употреба на тајните фондови на МНР

Стандард - 20.10.2018

Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска изјави дека повеќе не постои „нелогична употреба на специјалните фондови” во Министерството за надворешни работи иа Грција и дека веќе нема случаи пари „да се изнасуваат лево и десно во црни вреќи”, како што ...

Ципрас ја презеде функцијата министер за надворешни работи на Грција

А1 On - 20.10.2018

Грчкиот премиер, Алексис Ципрас ја презеде функцијата министер за надворешни работи на земјата со заклетва пред претседателот, Прокопис Павлопулос. Со тоа Ципрас официјално ќе раководи со министерството што беше предводено од Никос Коѕијас до ...

Ципрас ја презеде функцијата министер за надворешни работи на Грција

Курир - 20.10.2018

Грчкиот премиер, Алексис Ципрас ја презеде функцијата министер за надворешни работи на земјата со заклетва пред претседателот, Прокопис Павлопулос. Со тоа Ципрас официјално ќе раководи со министерството што беше предводено од Никос Коѕијас до ...

Ципрас – Коѕиас: Ден на радост по вчерашното гласање во соседната земја

Стандард - 20.10.2018

Ден на радост е денешниот за новиот, но и за стариот министер за надворешни работи на Грција, поради вчерашниот позитивен резултат од гласањето во македонското Собрание. И покрај оставката и заминувањето на Никос Коѕиас од позицијата шеф на грчката ...

Ципрас – Коѕијас: Ден на радост по вчерашното гласање во соседната земја

+инфо - 20.10.2018

На свеченоста за примопредавање на функцијата министер за надворешни работи, Алексис Ципрас и официјално го наследи Никос Коѕијас на позицијата шеф на грчката дипломатија. Ден на радост е денешниот за новиот, но и за стариот министер за надворешни ...

Ципрас – Коѕијас: Ден на радост по вчерашното гласање во соседната земја

Нова ТВ - 20.10.2018

Ден на радост е денешниот за новиот, но и за стариот министер за надворешни работи на Грција, поради вчерашниот позитивен резултат од гласањето во македонското Собрание. И покрај оставката и заминувањето на Никос Коѕијас од позицијата шеф на грчката ...

Коѕијас: Среќен сум за одлуката на Скопје, тврдењата за тајни фондови се одвратни

Макфакс - 20.10.2018

Грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕијас, кој пред неколку дена поднесе оставка од функцијата изјави дека е среќен поради одлуката на македонскиот парламент да пристапи кон промена на уставот, пишува грчкиот весник „Катимерини“.

Ципрас официјално стана и министер за надворешни работи на Грција

Макфакс - 20.10.2018

Грчкиот премиер, Алексис Ципрас ја презеде функцијата министер за надворешни работи на земјата со заклетва пред претседателот, Прокопис Павлопулос. Со тоа Ципрас официјално ќе раководи со министерството што беше предводено од Никос Коѕијас до ...

Ципрас – Коѕијас: Ден на радост по вчерашното гласање во соседната земја

Слободен Печат - 20.10.2018

Ден на радост е денешниот за новиот, но и за стариот министер за надворешни работи на Грција, поради вчерашниот позитивен резултат од гласањето во македонското Собрание. И покрај оставката и заминувањето на Никос Коѕијас од позицијата шеф на грчката ...

Кумуцакос: Мандатот на Коѕијас ќе остане во историјта по штетниот Договор од Преспа

А1 On - 20.10.2018

По штетниот Договор од Преспа и отстапувањето на македонската националност и јазик, ќе остане запаметен мандатот на Никос Коѕијас на позицијата шеф на грчката диполоматија, според одговорниот за надворешна политика во грчката опозициска партија Нова ...

(Видео) Ципрас: Гласањето во Собранието отвора пат за договор меѓу Грција и Македонија

Макфакс - 20.10.2018

Грчкиот премиер Алексис Ципрас изјави дека усвојувањето на предлогот за уставни измени од страна на македонскиот Парламент отвора пат за спроведување на „историски договор меѓу двете земји”.

Ципрас: Повеќе не постои нелогична употреба на тајните фондови на МНР

Курир - 20.10.2018

Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска изјави дека повеќе не постои „нелогична употреба на специјалните фондови” во Министерството за надворешни работи иа Грција и дека веќе нема случаи пари „да се изнесуваат лево и десно во црни вреќи”, како што ...

Позитивни реакции од претставници на грчката влада за обезбеденото мнозинство

Слободен Печат - 20.10.2018

Министри од грчката Влада како позитивен и голем чекор го оценуваат обезбеденото двотретинско мнозинство за уставните промени. Како што јави дописничката на МИА од Атина, кусо откако беше соопштен резултатот од гласањето, на личните и официјални ...

Позитивни реакции од претставници на грчката влада за обезбеденото мнозинство

Стандард - 20.10.2018

Министри од грчката Влада како позитивен и голем чекор го оценуваат обезбеденото двотретинско мнозинство за уставните промени. Како што јави дописничката на МИА од Атина, кусо откако беше соопштен резултатот од гласањето, на личните и официјални ...

Коѕијас: Јас сум најсреќниот министер во оставка

Независен - 20.10.2018

Ден на радост е денешниот за новиот, но и за стариот министер за надворешни работи на Грција, поради вчерашниот позитивен резултат од гласањето во македонското Собрание. И покрај оставката и заминувањето на Никос Коѕијас од позицијата шеф на грчката ...

Нема крај на среќата на двоецот Ципрас – Коѕијас: Ден на радост по вчерашното гласање во соседната земја

Курир - 20.10.2018

Ден на радост е денешниот за новиот, но и за стариот министер за надворешни работи на Грција, поради вчерашниот позитивен резултат од гласањето во македонското Собрание. И покрај оставката и заминувањето на Никос Коѕијас од позицијата шеф на грчката ...

Ципрас – Коѕијас: Ден на радост по вчерашното гласање во соседната земја

Press24 - 20.10.2018

Ден на радост е денешниот за новиот, но и за стариот министер за надворешни работи на Грција, поради вчерашниот позитивен резултат од гласањето во македонското Собрание. И покрај оставката и заминувањето на Никос Коѕијас од позицијата шеф на грчката ...

Ципрас: Повеќе не постои нелогична употреба на тајните фондови на МНР

Вечер Прес - 20.10.2018

Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска изјави дека повеќе не постои „нелогична употреба на специјалните фондови” во Министерството за надворешни работи иа Грција и дека веќе нема случаи пари „да се изнасуваат лево и десно во црни вреќи”, како што ...

Позитивни реакции од грчката влада за обезбеденото мнозинство во Собранието

24Инфо - 20.10.2018

Позитивни реакции од грчката влада за обезбеденото мнозинство во Собранието Министри од грчката Влада како позитивен и голем чекор го оценуваат обезбеденото двотретинско мнозинство за уставните промени.

КОЅИЈАС ПО ГЛАСАЊЕТО ВО МАКЕДОНСКИОТ ПАРЛАМЕНТ : Јас сум најсреќниот министер во оставка

Денешен - 20.10.2018

Ден на радост е денешниот за новиот, но и за стариот министер за надворешни работи на Грција, поради вчерашниот резултат од гласањето во македонското Собрание. И покрај оставката и заминувањето на Никос Коѕијас од позицијата шеф на грчката ...

Ципрас: Повеќе не постои нелогична употреба на тајните фондови на МНР

Република - 20.10.2018

Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска изјави дека повеќе не постои „нелогична употреба на специјалните фондови” во Министерството за надворешни работи иа Грција и дека веќе нема случаи пари „да се изнесуваат лево и десно во црни вреќи”, како што ...

Ципрас: Мицотакис ако сака ќе го информираме „евро по евро“ за тајните фондови

Либертас - 20.10.2018

Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска изјави дека повеќе не постои „нелогична употреба на специјалните фондови” во Министерството за надворешни работи иа Грција и дека веќе нема случаи пари „да се изнасуваат лево и десно во црни вреќи”, како што ...

Коѕијас: Јас сум најсреќниот министер во оставка

МК News - 20.10.2018

Ден на радост е денешниот за новиот, но и за стариот министер за надворешни работи на Грција, поради вчерашниот позитивен резултат од гласањето во македонското Собрание. И покрај оставката и заминувањето на Никос Коѕијас од позицијата шеф на грчката ...

Коѕијас на предавањето на функцијата на Ципрас: Јас сум најсреќниот министер во оставка

Либертас - 20.10.2018

Ден на радост е денешниот за новиот, но и за стариот министер за надворешни работи на Грција, поради вчерашниот позитивен резултат од гласањето во македонското Собрание. И покрај оставката и заминувањето на Никос Коѕијас од позицијата шеф на грчката ...

Ципрас официјално стана и министер за надворешни работи на Грција

Centar - 20.10.2018

Грчкиот премиер, Алексис Ципрас ја презеде функцијата министер за надворешни работи на земјата со заклетва пред претседателот, Прокопис Павлопулос. Со тоа Ципрас официјално ќе раководи со министерството што беше предводено од Никос Коѕијас до ...

Кумуцакос: Мандатот на Коѕијас ќе остане во историјaта по штетниот Договор од Преспа

Вечер Прес - 20.10.2018

По штетниот Договор од Преспа и отстапувањето на македонската националност и јазик, ќе остане запаметен мандатот на Никос Коѕијас на позицијата шеф на грчката диполоматија, според одговорниот за надворешна политика во грчката опозициска партија Нова ...

Коѕијас: Среќен сум за одлуката на Скопје, тврдењата за тајни фондови се одвратни

Република - 20.10.2018

Грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕијас, кој пред неколку дена поднесе оставка од функцијата изјави дека е среќен поради одлуката на македонскиот парламент да пристапи кон промена на уставот, пишува грчкиот весник „Катимерини“.

Позитивни реакции од претставници на грчката влада за обезбеденото мнозинство во Собранието

Вечер Прес - 20.10.2018

Министри од грчката Влада како позитивен и голем чекор го оценуваат обезбеденото двотретинско мнозинство за уставните промени. Како што јави дописничката на МИА од Атина, кусо откако беше соопштен резултатот од гласањето, на личните и официјални ...

Коѕијас: Среќен сум за одлуката на Скопје, тврдењата за тајни фондови се одвратни

Centar - 20.10.2018

Грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕијас, кој пред неколку дена поднесе оставка од функцијата изјави дека е среќен поради одлуката на македонскиот парламент да пристапи кон промена на уставот, пишува грчкиот весник „Катимерини“.

Ципрас – Коѕијас: Ден на радост по вчерашното гласање во соседната земја

24Инфо - 20.10.2018

Ципрас – Коѕијас: Ден на радост по вчерашното гласање во соседната земја Ден на радост е денешниот за новиот, но и за стариот министер за надворешни работи на Грција, поради вчерашниот позитивен резултат од гласањето во македонското Собрание.

Коѕијас: Среќен сум за одлуката на Скопје, тврдењата за тајни фондови се одвратни

Точка - 20.10.2018

Грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕијас, кој пред неколку дена поднесе оставка од функцијата изјави дека е среќен поради одлуката на македонскиот парламент да пристапи кон промена на уставот, пишува грчкиот весник „Катимерини“.

Како Коѕијас го искоментира исходот од гласањето во македонското Собрание?

Фактор - 20.10.2018

И грчкиот министер за надворешни работи во оставка, Никос Коѕијас е среќен од исходот во Македонија. „Јас сум најсреќниот министер во оставка“, изјави Коѕиjас пред средбата со грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој ќе ја презеде неговата функција како ...

Кумуцакос: Мандатот на Коѕијас ќе остане запаметен во грчката историја по штетниот договор

MTM - 20.10.2018

По штетниот Договор од Преспа и отстапувањето на македонската националност и јазик, ќе остане запаметен мандатот на Никос Коѕијас на позицијата шеф на грчката диполоматија, според одговорниот за надворешна политика во грчката опозициска партија Нова ...

Ципрас официјално стана и министер за надворешни работи на Грција

Точка - 20.10.2018

Грчкиот премиер, Алексис Ципрас ја презеде функцијата министер за надворешни работи на земјата со заклетва пред претседателот, Прокопис Павлопулос. Со тоа Ципрас официјално ќе раководи со министерството што беше предводено од Никос Коѕијас до ...

Ципрас – Коѕијас: Ден на радост по вчерашното гласање во соседната земја

Локално - 20.10.2018

Ден на радост е денешниот за новиот, но и за стариот министер за надворешни работи на Грција, поради вчерашниот позитивен резултат од гласањето во македонското Собрание. И покрај оставката и заминувањето на Никос Коѕијас од позицијата на шеф на ...

Нова демократија: Мандатот на Коѕијас ќе остане во историјата по штетниот Договор од Преспа

еМагазин - 20.10.2018

По штетниот Договор од Преспа и отстапувањето на македонската националност и јазик, ќе остане запаметен мандатот на Никос Коѕијас на позицијата шеф на грчката диполоматија, според одговорниот за надворешна политика во грчката опозициска партија Нова ...

ЦИПРАС ЗА ЦРНИТЕ ФОНДОВИ: Тие се неопходни!

Денешен - 20.10.2018

Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска изјави дека повеќе не постои „нелогична употреба на специјалните фондови” во Министерството за надворешни работи иа Грција и дека веќе нема случаи пари „да се изнасуваат лево и десно во црни вреќи”, како што ...

Коѕијас: Јас сум најсреќниот министер во оставка

еМагазин - 20.10.2018

Ден на радост е денешниот за новиот, но и за стариот министер за надворешни работи на Грција, поради вчерашниот позитивен резултат од гласањето во македонското Собрание. И покрај оставката и заминувањето на Никос Коѕијас од позицијата шеф на грчката ...

Ципрас – Коѕијас: Ден на радост по вчерашното гласање во соседната земја

Вечер Прес - 20.10.2018

Ден на радост е денешниот за новиот, но и за стариот министер за надворешни работи на Грција, поради вчерашниот позитивен резултат од гласањето во македонското Собрание. И покрај оставката и заминувањето на Никос Коѕијас од позицијата шеф на грчката ...

И покрај оставката, Коѕијас е радосен по вчерашното гласање

MTM - 20.10.2018

Ден на радост е денешниот за новиот, но и за стариот министер за надворешни работи на Грција, поради вчерашниот позитивен резултат од гласањето во македонското Собрание. И покрај оставката и заминувањето на Никос Коѕијас од позицијата шеф на грчката ...

Ципрас-Коѕијас: Ден на радост по вчерашното гласање во соседната земја

Н.Македонија - 20.10.2018

Ден на радост е денешниот за новиот, но и за стариот министер за надворешни работи на Грција, поради вчерашниот позитивен резултат од гласањето во македонското Собрание. И покрај оставката и заминувањето на Никос Коѕијас од позицијата шеф на грчката ...

Ципрас: Повеќе не постои нелогична употреба на тајните фондови на МНР

Н.Македонија - 20.10.2018

Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска изјави дека повеќе не постои „нелогична употреба на специјалните фондови” во Министерството за надворешни работи иа Грција и дека веќе нема случаи пари „да се изнасуваат лево и десно во црни вреќи”, како што ...

Позитивни реакции од грчката влада за обезбеденото мнозинство во Собранието

Н.Македонија - 20.10.2018

Министри од грчката Влада како позитивен и голем чекор го оценуваат обезбеденото двотретинско мнозинство за уставните промени. Како што јави дописничката на МИА од Атина, кусо откако беше соопштен резултатот од гласањето, на личните и официјални ...

Позитивни реакции од претставници на грчката влада за обезбеденото мнозинство во Собранието

1tv - 20.10.2018

Министри од грчката Влада како позитивен и голем чекор го оценуваат обезбеденото двотретинско мнозинство за уставните промени. Кусо откако беше соопштен резултатот од гласањето, на личните и официјални Твитер профили се огласија владиниот портпарол ...

Ципрас: Мицотакис ако сака ќе го информираме „евро по евро“ за тајните фондови

1tv - 20.10.2018

Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска изјави дека повеќе не постои „нелогична употреба на специјалните фондови” во Министерството за надворешни работи иа Грција и дека веќе нема случаи пари „да се изнасуваат лево и десно во црни вреќи”, како што ...

Ципрас и Коѕијас: Ден на радост по гласањето во соседната земја

1tv - 20.10.2018

Ден на радост е денешниот за новиот, но и за стариот министер за надворешни работи на Грција, поради вчерашниот позитивен резултат од гласањето во македонското Собрание. И покрај оставката и заминувањето на Никос Коѕијас од позицијата шеф на грчката ...

Кумуцакос: Мандатот на Коѕијас ќе остане во историјта по штетниот Договор од Преспа

1tv - 20.10.2018

По штетниот Договор од Преспа и отстапувањето на македонската националност и јазик, ќе остане запаметен мандатот на Никос Коѕијас на позицијата шеф на грчката диполоматија, според одговорниот за надворешна политика во грчката опозициска партија Нова ...

Коѕијас: Склучивме договор со Поранешната Југословенска Република и станав поранешен министер

Фокус - 19.10.2018

Се надевам дека ќе биде сѐ во ред со Договорот од Преспа, бидејќи во спротивно оние кои веруваат во лесни решенија ќе видат колку потешки можат да станат работите, рече доцна синоќа поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, ...

Коѕијас: Се надевам дека сѐ ќе биде во ред со Договорот од Преспа

Канал5 - 19.10.2018

-Склучивме договор со поранешната југословенска Република и јас станав поранешен министер, рече на шега Коѕијас кусо пред почетокот на состанокот, коментирајќи ја неговата оставка. Се надевам дека ќе биде сѐ во ред со Договорот од Преспа, бидејќи во ...

Коѕијас: Се надевам дека сѐ ќе биде во ред со Договорот од Преспа

24 Вести - 19.10.2018

Се надевам дека ќе биде сѐ во ред со Договорот од Преспа, бидејќи во спротивно оние кои веруваат во лесни решенија ќе видат колку потешки можат да станат работите, рече доцна синоќа поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, ...

Коѕијас: Се надевам дека сѐ ќе биде во ред со Договорот од Преспа

Телма - 19.10.2018

Се надевам дека ќе биде сѐ во ред со Договорот од Преспа, бидејќи во спротивно оние кои веруваат во лесни решенија ќе видат колку потешки можат да станат работите, рече доцна синоќа поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, ...

Коѕијас: Се надевам дека се ќе биде во ред со Договорот од Преспа

ТВ21 - 19.10.2018

Се надевам дека ќе биде сѐ во ред со Договорот од Преспа, бидејќи во спротивно оние кои веруваат во лесни решенија ќе видат колку потешки можат да станат работите, рече доцна синоќа поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, ...

Нова демократија бара владата да ја објави оставката на Коѕијас

Фокус - 19.10.2018

Грчката опозициска партија Нова демократија, преку портпаролката и европратеничката, Мариа Спираки, бара од владата да ја објави оставката на Коѕијас за „сите Грци да се информираат што точно се случило“.

ФАЦ: влезот на Македонија во НАТО е најважниот безбедносно-политички проект на Западот

Deutsche Welle - 19.10.2018

Оставката на шефот на грчката дипломатија Коѕијас и случувањата во Скопје остануваат тема на интерес на германскиот печат. Се предупредува дека уривањето на Преспанскиот договор може да има сериозни последици „Оставката на Никос Коѕијас и ...

Ајефемирида: Од тајните фондови на МНР биле финансирани македонски и албански медиуми

Канал5 - 19.10.2018

Открива ли оставката на Коѕијас скандал со финансирање на македонски медиуми од тајните фондови на грчкото министерство за надворешни? Грчкото обвинителство веќе отворило истрага за да ги испита тврдењеата на дел од грчките медиуми дека еден милион ...

Ципрас: нема потреба од предвремени избори во Грција

Deutsche Welle - 19.10.2018

Грчкиот премиер денеска од Брисел ја отфрли можноста да се организираат предвремени парламентарни избори во неговата земја по оставката на шефот на дипломатијата Никос Коѕијас. Алексис Ципрас вели дека неговата влада се уште ја има поддршката од ...

Ципрас утре ја презема функцијата шеф на грчката дипломатија

Фокус - 19.10.2018

Со свечена заклетва во претседателската палата во Атина и со примо-предавање на функцијата во Министерството за надворешни работи на Грција, премиерит Алексис Ципрас утре и официјално ќе ја преземе должност шеф на дипломатијата.

Ципрас ја отфрли можноста за предвремени избори во Грција

Телма - 19.10.2018

Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска ја исклучи можноста за одржување предвремени парламентарни избори по оставката на министерот за надворешни работи Никос Коѕијас, истакнувајќи дека неговата Влада се уште има поддршка од мнозинството пратеници.

Нова демократија бара владата да ја објави оставката на Коѕијас

+инфо - 19.10.2018

Грчката опозициска партија Нова демократија, преку портпаролката и европратеничката, Мариа Спираки, бара од владата да ја објави оставката на Коѕијас за „сите Грци да се информираат што точно се случило“.

Ципрас: Нема да дозволам никој да го загрози стабилниот тек на државата

А1 On - 19.10.2018

Грчкиот премиер, Алексис Ципрас, ја презеде функцијата министер за надворешни работи по заминувањето на Никос Коѕијас бидејќи поранешниот министер за надворешни работи ја напушти функцијата по спорот со министерот за одбрана, Панос Каменос, пишуваат ...

Коѕијас: Склучивме договор со поранешната југословенска Република и јас станав поранешен министер

Press24 - 19.10.2018

Се надевам дека ќе биде сѐ во ред со Договорот од Преспа, бидејќи во спротивно оние кои веруваат во лесни решенија ќе видат колку потешки можат да станат работите, рече доцна синоќа поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, ...

Ципрас од утре и официјално шеф на дипломатијата

+инфо - 19.10.2018

Со свечена заклетва во претседателската палата во Атина и со примопредавање на функцијата во Министерството за надворешни работи на Грција, премиерот Алексис Ципрас утре и официјално ќе ја преземе должноста шеф на дипломатијата.

Ципрас утре ја презема функцијата шеф на грчката дипломатија

Курир - 19.10.2018

Со свечена заклетва во претседателската палата во Атина и со примо-предавање на функцијата во Министерството за надворешни работи на Грција, премиерит Алексис Ципрас утре и официјално ќе ја преземе должност шеф на дипломатијата.

Ципрас утре ја презема функцијата шеф на грчката дипломатија

Стандард - 19.10.2018

Со свечена заклетва во претседателската палата во Атина и со примо-предавање на функцијата во Министерството за надворешни работи на Грција, премиерит Алексис Ципрас утре и официјално ќе ја преземе должност шеф на дипломатијата.

Ципрас утре ја презема функцијата шеф на грчката дипломатија

Независен - 19.10.2018

Со свечена заклетва во претседателската палата во Атина и со примо-предавање на функцијата во Министерството за надворешни работи на Грција, премиерит Алексис Ципрас утре и официјално ќе ја преземе должност шеф на дипломатијата.

Ципрас утре ја презема функцијата шеф на грчката дипломатија

Кајгана - 19.10.2018

Атина, 19 октомври 2018 (МИА) – Со свечена заклетва во претседателската палата во Атина и со примо-предавање на функцијата во Министерството за надворешни работи на Грција, премиериот Алексис Ципрас утре и официјално ќе ја преземе должност шеф на ...

Коѕијас: Се надевам дека сѐ ќе биде во ред со Договорот од Преспа

А1 On - 19.10.2018

Се надевам дека ќе биде сѐ во ред со Договорот од Преспа, бидејќи во спротивно оние кои веруваат во лесни решенија ќе видат колку потешки можат да станат работите, рече доцна синоќа поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, ...

Коѕијас ја повика грчката влада да го објави неговото писмо со оставката кое било на девет страници

Макфакс - 19.10.2018

Никос Коѕијас ја повикува владата да открие зошто тој поднесе оставка од функцијата министер за надворешни работи во средата, поради жестокоти несогласувања со шефот на помалиот партнер на коалицијата, Панос Каменос, пишува „Катимерини“.

ФАЦ: Власта во Македонија преку судот уценува пратеници

Курир - 19.10.2018

Михаел Мартенс, дописник на германскиот Франкфуртер Алгемајне Цајтунг од Атина, излезе со детална анализа што не очекува следно, откако уставните измени ќе пропадната, и кои актери на политичката сцена во Македонија имаат каква улога.

Ципрас од утре и официјално шеф на грчката дипломатија

Р.С.Европа - 19.10.2018

Со свечена заклетва во претседателската палата во Атина и со примо-предавање на функцијата во Министерството за надворешни работи на Грција, премиерот Алексис Ципрас утре и официјално ќе ја преземе должноста шеф на дипломатијата.

Главниот архитект остави други да го доѕидаат договорот

Независен - 19.10.2018

Изненадувачката оставка на грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕијас нема да влијае врз преспанскиот договор, уверува политичкиот врв од двете земји. Неговата улога до завршувањето на процесот ќе ја презеде премиерот Алексис Ципрас.

Ципрас: Нема да дозволам никој да го загрози стабилниот тек на државата

Макфакс - 19.10.2018

Грчкиот премиер, Алексис Ципрас ја презеде функцијата министер за надворешни работи по заминувањето на Никос Коѕијас, бидејќи поранешниот министер за надворешни работи ја напушти функцијата по спорот со министерот за одбрана, Панос Каменос, пишуваат ...

Ципрас ја отфрли можноста за предвремени избори во Грција

+инфо - 19.10.2018

Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска ја исклучи можноста за одржување предвремени парламентарни избори по оставката на министерот за надворешни работи Никос Коѕијас, истакнувајќи дека неговата Влада се уште има поддршка од мнозинството пратеници.

Македонски медиуми ширеле пропаганда во грчка корист со пари од тајни фондови на грчкото МНР

Алфа - 19.10.2018

Македонски медиуми била финансирани од тајните фондови на грчкото МНР за да информираат во корист на грчките интереси! Грчкиот информативен портал Ајефемерида (iefimerida) тврди дека барем еден милион евра од тајните фондови биле искористени за ...

Коѕијас: Се надевам дека сѐ ќе биде во ред со Договорот од Преспа

Нова ТВ - 19.10.2018

Се надевам дека ќе биде сѐ во ред со Договорот од Преспа, бидејќи во спротивно оние кои веруваат во лесни решенија ќе видат колку потешки можат да станат работите, рече доцна синоќа поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, ...

Коѕијас: Договорот од Преспа ќе се спроведе - 1 милион евра од грчкото МНР за медиуми во Македонија и Албанија

Сител - 19.10.2018

Околу еден милион евра од тајните фондови на грчкото МНР биле искористени за финансирање на медиуми во Македонија и Албанија и за поддршка на православни цркви, објави грчкиот портал Ефимерида Порталот пренесува дека информациите се од 10 октомври ...

Ципрас утре ја презема функцијата шеф на грчката дипломатија

А1 On - 19.10.2018

Со свечена заклетва во претседателската палата во Атина и со примо-предавање на функцијата во Министерството за надворешни работи на Грција, премиерит Алексис Ципрас утре и официјално ќе ја преземе должност шеф на дипломатијата.

Ципрас ја отфрли можноста за предвремени избори во Грција

А1 On - 19.10.2018

Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска ја исклучи можноста за одржување предвремени парламентарни избори по оставката на министерот за надворешни работи Никос Коѕијас, истакнувајќи дека неговата Влада се уште има поддршка од мнозинството пратеници.

Ципрас ја отфрли можноста за предвремени избори во Грција

Слободен Печат - 19.10.2018

Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска ја исклучи можноста за одржување предвремени парламентарни избори по оставката на министерот за надворешни работи Никос Коѕијас, истакнувајќи дека неговата Влада се уште има поддршка од мнозинството пратеници.

Ефимерида: 1 милион евра од грчкото МНР отишле и во македонски медиуми

МКД - 19.10.2018

Околу еден милион евра од грчкото Министерство за надворешни работи добиле дел медиуми во Албанија и Македонија за да известуваат позитивно за интересите на Грција, објави грчка Ефимерида .

Отфрлена можноста за предвремени избори во Грција

Р.С.Европа - 19.10.2018

Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска ја исклучи можноста за одржување предвремени парламентарни избори по оставката на министерот за надворешни работи Никос Коѕијас, истакнувајќи дека неговата Влада се уште има поддршка од мнозинството пратеници.

Ципрас ја отфрли можноста за предвремени избори во Грција

Независен - 19.10.2018

Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска ја исклучи можноста за одржување предвремени парламентарни избори по оставката на министерот за надворешни работи Никос Коѕијас, истакнувајќи дека неговата Влада се уште има поддршка од мнозинството пратеници.

Ципрас ја отфрли можноста за предвремени избори во Грција

Кајгана - 19.10.2018

Атина, 19 октомври 2018 (МИА) – Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска ја исклучи можноста за одржување предвремени парламентарни избори по оставката на министерот за надворешни работи Никос Коѕијас, истакнувајќи дека неговата Влада се уште има ...

Коѕијас: Склучивме договор и јас станав поранешен министер

Слободен Печат - 19.10.2018

Коѕијас рече дека според него, зад навредите и навредувачите „постојат интереси, но постои и неморалност“. Се надевам дека ќе биде сѐ во ред со Договорот од Преспа, бидејќи во спротивно оние кои веруваат во лесни решенија ќе видат колку потешки ...

Коѕијас: Се надевам дека сѐ ќе биде во ред со Договорот од Преспа

Независен - 19.10.2018

Грција - Се надевам дека ќе биде сѐ во ред со Договорот од Преспа, бидејќи во спротивно оние кои веруваат во лесни решенија ќе видат колку потешки можат да станат работите, рече доцна синоќа поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос ...

Тајните фондови испаднаа вистина, оставката од Коѕијас сè уште мистерија

Таратур - 19.10.2018

И по неколку дена од оставката која ја поднесе Никос Коѕијас од позицијата Министер за надворешни работи, уште никој нема прецизно објаснување зошто еден од потписниците на Преспанскиот договор од грчката страна го напушта министерското место.

Коѕијас: Се надевам дека сѐ ќе биде во ред со Договорот од Преспа

Сител - 19.10.2018

Се надевам дека ќе биде сѐ во ред со Договорот од Преспа, бидејќи во спротивно оние кои веруваат во лесни решенија ќе видат колку потешки можат да станат работите, рече доцна синоќа поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, ...

Коѕијас: Склучивме договор и јас станав поранешен министер

+инфо - 19.10.2018

Склучивме договор со поранешната југословенска Република и јас станав поранешен министер, рече на шега Коѕијас. Се надевам дека ќе биде сѐ во ред со Договорот од Преспа, бидејќи во спротивно оние кои веруваат во лесни решенија ќе видат колку потешки ...

Коѕијас: Се надевам дека сѐ ќе биде во ред со Договорот од Преспа

Кајгана - 19.10.2018

Атина, 19 октомври 2018 (МИА) - Се надевам дека ќе биде сѐ во ред со Договорот од Преспа, бидејќи во спротивно оние кои веруваат во лесни решенија ќе видат колку потешки можат да станат работите, рече доцна синоќа поранешниот министер за надворешни ...

Коѕијас: Се надевам дека сѐ ќе биде во ред со Договорот од Преспа

МКД - 19.10.2018

Се надевам дека ќе биде сѐ во ред со Договорот од Преспа, бидејќи во спротивно оние кои веруваат во лесни решенија ќе видат колку потешки можат да станат работите, рече доцна синоќа поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, ...

Власта во Македонија преку судот уценува пратеници

Нетпрес - 19.10.2018

Михаел Мартенс, дописник на германскиот Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ)од Атина, излезе со детална анализа што не очекува следно, откако уставните измени ќе пропадната, и кои актери на политичката сцена во Македонија имаат каква улога.

Нова демократија бара владата да ја објави оставката на Коѕијас

А1 On - 19.10.2018

Грчката опозициска партија Нова демократија, преку портпаролката и европратеничката, Мариа Спираки, бара од владата да ја објави оставката на Коѕијас за „сите Грци да се информираат што точно се случило“.

Нова демократија бара владата да ја објави оставката на Коѕиас

Стандард - 19.10.2018

Грчката опозициска партија Нова демократија, преку портпаролката и европратеничката, Мариа Спираки, бара од владата да ја објави оставката на Коѕиас за „сите Грци да се информираат што точно се случило“.

Коѕијас: Се надевам дека сѐ ќе биде во ред со Договорот од Преспа

24Инфо - 19.10.2018

Се надевам дека ќе биде сѐ во ред со Договорот од Преспа, бидејќи во спротивно оние кои веруваат во лесни решенија ќе видат колку потешки можат да станат работите, рече доцна синоќа поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, ...

КОЅИЈАС: Склучив договор со поранешната југословенска Република и јас станав поранешен министер

Денешен - 19.10.2018

Се надевам дека ќе биде сѐ во ред со Договорот од Преспа, бидејќи во спротивно оние кои веруваат во лесни решенија ќе видат колку потешки можат да станат работите, рече доцна синоќа поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, ...

Прато: Оставката на Коѕијас е напишана на 9 страници

Денешен - 19.10.2018

Грчката опозициска партија Нова демократија, преку портпаролката и европратеничката, Мариа Спираки, бара од владата да ја објави оставката на Коѕијас за „сите Грци да се информираат што точно се случило“.

Коѕијас: Склучивме договор и јас станав поранешен министер

Република - 19.10.2018

Се надевам дека ќе биде сѐ во ред со Договорот од Преспа, бидејќи во спротивно оние кои веруваат во лесни решенија ќе видат колку потешки можат да станат работите, рече доцна синоќа поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, ...

Ципрас ја отфрли можноста за предвремени избори во Грција

Вечер Прес - 19.10.2018

Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска ја исклучи можноста за одржување предвремени парламентарни избори по оставката на министерот за надворешни работи Никос Коѕијас, истакнувајќи дека неговата Влада се уште има поддршка од мнозинството пратеници.

Коѕијас: Се надевам дека сѐ ќе биде во ред со Договорот од Преспа

Локално - 19.10.2018

Се надевам дека ќе биде сѐ во ред со Договорот од Преспа, бидејќи во спротивно оние кои веруваат во лесни решенија ќе видат колку потешки можат да станат работите, рече доцна синоќа поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, ...

Ципрас: Нема да дозволам никој да го загрози стабилниот тек на државата

Точка - 19.10.2018

Грчкиот премиер, Алексис Ципрас, ја презеде функцијата министер за надворешни работи по заминувањето на Никос Коѕијас бидејќи поранешниот министер за надворешни работи ја напушти функцијата по спорот со министерот за одбрана, Панос Каменос, пишуваат ...

Нова демократија бара владата да ја објави оставката на Коѕијас

Република - 19.10.2018

Грчката опозициска партија Нова демократија, преку портпаролката и европратеничката, Мариа Спираки, бара од владата да ја објави оставката на Коѕијас за „сите Грци да се информираат што точно се случило“.

Ципрас утре ја презема функцијата шеф на грчката дипломатија

Република - 19.10.2018

Со свечена заклетва во претседателската палата во Атина и со примо-предавање на функцијата во Министерството за надворешни работи на Грција, премиерит Алексис Ципрас утре и официјално ќе ја преземе должност шеф на дипломатијата.

ФАЦ: Уставните измени ќе пропаднат, ќе следат нови избори

Република - 19.10.2018

Михаел Мартенс, дописник на германскиот Франкфуртер Алгемајне Цајтунг од Атина, објави детална анализа што не очекува следно, откако уставните измени ќе пропаднат и кои актери на политичката сцена во Македонија каква улога ќе имаат.

Ципрас ја отфрли можноста за предвремени избори во Грција

Република - 19.10.2018

Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска ја исклучи можноста за одржување предвремени парламентарни избори по оставката на министерот за надворешни работи Никос Коѕијас, истакнувајќи дека неговата Влада се уште има поддршка од мнозинството пратеници.

Ципрас: Нема потреба од предвремени избори во Грција

Либертас - 19.10.2018

Грчкиот премиер денеска од Брисел ја отфрли можноста да се организираат предвремени парламентарни избори во неговата земја по оставката на шефот на дипломатијата Никос Коѕијас, пренесе Дојче веле .

Kога Ципрас ќе седне во фотелјата на Коѕијас?

Фактор - 19.10.2018

Премиерот Алексис Ципрас утре и официјално ќе ја преземе должноста шеф на дипломатијата. Со свечена заклетва во претседателската палата во Атина и со примо-предавање на функцијата во Министерството за надворешни работи на Грција.

ФАЦ: влезот на Македонија во НАТО е најважниот безбедносно-политички проект на Западот

Либертас - 19.10.2018

Оставката на шефот на грчката дипломатија Коѕијас и случувањата во Скопје остануваат тема на интерес на германскиот печат. Се предупредува дека уривањето на Преспанскиот договор може да има сериозни последици „Оставката на грчкиот министер за ...

Коѕијас: Склучивме договор со Поранешната југословенска република и јас станав поранешен министер

еМагазин - 19.10.2018

Се надевам дека ќе биде сѐ во ред со Договорот од Преспа, бидејќи во спротивно оние кои веруваат во лесни решенија ќе видат колку потешки можат да станат работите, рече доцна синоќа поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, ...

Ципрас утре ја презема функцијата шеф на грчката дипломатија

Вечер Прес - 19.10.2018

Со свечена заклетва во претседателската палата во Атина и со примо-предавање на функцијата во Министерството за надворешни работи на Грција, премиерот Алексис Ципрас утре и официјално ќе ја преземе должност шеф на дипломатијата.

Коѕијас: Се надевам дека се ќе биде во ред со Договорот од Преспа

Либертас - 19.10.2018

Се надевам дека ќе биде сѐ во ред со Договорот од Преспа, бидејќи во спротивно оние кои веруваат во лесни решенија ќе видат колку потешки можат да станат работите, рече доцна синоќа поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, ...

Коѕијас: Се надевам дека сѐ ќе биде во ред со Договорот од Преспа

Бриф - 19.10.2018

Се надевам дека ќе биде сѐ во ред со Договорот од Преспа, бидејќи во спротивно оние кои веруваат во лесни решенија ќе видат колку потешки можат да станат работите, рече доцна синоќа поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, ...

Уште никој нема објаснување зошто Коѕијас си замина, тајните фондови сепак се вистина

Фактор - 19.10.2018

Се уште никој нема прецизно објаснување зошто Никос Коѕијас, министерот за надворешни работи на Грција и потписник на ДОговорот од Преспа, си поднесе оставка во грчката влада. Последна од него е изјавата дека му испратил образложение на девет ...

Оставката на Коѕијас ги врати на маса „црните пари“ и тајните фондови за името

еМагазин - 19.10.2018

Обидот на грчкиот премиер Алексис Ципрас да го надмине раздорот во неговиот кабинет, на седницата во вторникот отиде во најлошиот можен правец, кога по острата кавга на министерот за одбрана Панос Каменос и досегашниот министер за надворешни работи ...

Коѕијас ја повика грчката влада да го објави неговото писмо со оставката кое било на девет страници

Точка - 19.10.2018

Никос Коѕијас ја повикува владата да открие зошто тој поднесе оставка од функцијата министер за надворешни работи во средата, поради жестокоти несогласувања со шефот на помалиот партнер на коалицијата, Панос Каменос, пишува „Катимерини“.

Ципрас утре ја презема функцијата шеф на грчката дипломатија

Локално - 19.10.2018

Со свечена заклетва во претседателската палата во Атина и со примо-предавање на функцијата во Министерството за надворешни работи на Грција, премиерит Алексис Ципрас утре и официјално ќе ја преземе должност шеф на дипломатијата.

Коѕијас смета дека нема никаков проблем со тајните фондови во грчкото МНР

еМагазин - 19.10.2018

Поранешниот министер за надворешни работи на Грција рече дека не постои никаков проблем со тајните фондови во грчкото МНР, бидејќи како што рече, тој е „единствениот министер во целата историја на грчката држава кој достави закон, доверливите ...

Коѕијас: Се надевам дека сѐ ќе биде во ред со Договорот од Преспа

CivilMedia - 19.10.2018

Се надевам дека ќе биде сѐ во ред со Договорот од Преспа, бидејќи во спротивно оние кои веруваат во лесни решенија ќе видат колку потешки можат да станат работите, рече доцна синоќа поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, ...

Коѕијас: Се надевам дека сѐ ќе биде во ред со Договорот од Преспа

Н.Македонија - 19.10.2018

Се надевам дека ќе биде сѐ во ред со Договорот од Преспа, бидејќи во спротивно oние кои веруваат во лесни решенија ќе видат колку потешки можат да станат работите, рече доцна синоќа поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, ...

Ципрас ја отфрли можноста за предвремени избори во Грција

Н.Македонија - 19.10.2018

Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска ја исклучи можноста за одржување предвремени парламентарни избори по оставката на министерот за надворешни работи Никос Коѕијас, истакнувајќи дека неговата Влада се уште има поддршка од мнозинството пратеници.

Ципрас утре ја презема функцијата шеф на грчката дипломатија

Н.Македонија - 19.10.2018

Со свечена заклетва во претседателската палата во Атина и со примо-предавање на функцијата во Министерството за надворешни работи на Грција, премиерит Алексис Ципрас утре и официјално ќе ја преземе должност шеф на дипломатијата.

Како ќе влијае политичкиот земјотрес во Грција врз спогодбата од Мала Преспа

Н.Македонија - 19.10.2018

Неочекуваната оставка на шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕијас, во период кога се прават напори во македонскиот парламент да се обезбеди двотретинско мнозинство потребно за уставните измени, кои произлегуваат од договорот во Преспа, отвора ...

Коѕијас: Се надевам дека сѐ ќе биде во ред со Договорот од Преспа

1tv - 19.10.2018

Се надевам дека ќе биде сѐ во ред со Договорот од Преспа, бидејќи во спротивно оние кои веруваат во лесни решенија ќе видат колку потешки можат да станат работите, рече доцна синоќа поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, ...

Нова демократија бара владата да ја објави оставката на Коѕијас

1tv - 19.10.2018

Грчката опозициска партија Нова демократија, преку портпаролката и европратеничката, Мариа Спираки, бара од владата да ја објави оставката на Коѕијас за „сите Грци да се информираат што точно се случило“.

Димитров му посака успех на Коѕијас и вети посветеност за заокружување на историското решение

Канал5 - 18.10.2018

Македонскиот министер за надворешни работи Никола Димитров му посака успех на шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас, кој вчера поднесе оставка и вети посветеност на процесот на заокружувањето на договорот од Преспа.

Димитров за оставката на Коѕијас: Ги приближивме нашите земји градејќи мост на пријателство!

24 Вести - 18.10.2018

Македонскиот министер за надворешни работи, Никола Димитров во врска со оставката на неговиот грчки колега, Никос Коѕојас вели дека станале добри пријатели, а за една година успеале да направат нешто кое во претходните 27 години се сметаше за ...

По оставката на Коѕијас, Заев и Ципрас имале телефонски разговор

Фокус - 18.10.2018

Телефонски разговор по оставката на Никос Коѕијас имале премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас. Според портпаролот на грчката Влада и министер без ресор, Димитрис Ѕанакопулос, и двајцата премиери се согласиле и повториле дека ...

Телефонски разговор Заев-Ципрас по оставката на Коѕијас

Телма - 18.10.2018

Телефонски разговор по оставката на Никос Коѕијас имале премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас. Според портпаролот на грчката Влада и министер без ресор, Димитрис Ѕанакопулос, и двајцата премиери се согласиле и повториле дека ...

Телефонски разговор Заев-Ципрас по оставката на Коѕијас

24 Вести - 18.10.2018

Телефонски разговор по оставката на Никос Коѕијас имале премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас. Според портпаролот на грчката Влада и министер без ресор, Димитрис Ѕанакопулос, и двајцата премиери се согласиле и повториле дека ...

Телефонски разговор Заев-Ципрас по оставката на Коѕијас

Канал5 - 18.10.2018

Телефонски разговор по оставката на Никос Коѕијас имале премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас. Според портпаролот на грчката Влада и министер без ресор, Димитрис Ѕанакопулос, и двајцата премиери се согласиле и повториле дека ...

Димитров му посака успех на Коѕијас и вети посветеност за заокружување на историското решение

Телма - 18.10.2018

Македонскиот министер за надворешни работи Никола Димитров му посака усех на шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас, кој вчера поднесе оставка и вети посветеност на процесот на заокружувањето на Договорот од ...

Телефонски разговор Заев – Ципрас, имплементацијата на Договорот од Преспа останува приоритет

ТВ21 - 18.10.2018

По оставката на грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас, премиерите на Република Македонија и на Република Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас имале телефонски разговор. Според портпаролот на Владата во Грција и министер без ресор, ...

Оставката на Коѕијас и политичкиот цинизам на Ципрас

Deutsche Welle - 18.10.2018

Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас поднесе оставка во знак на протест против деснопопулистичкиот партнер во владата. Дали компромисот со Македонија во спорот за името сега е загрозен? Пред да замине на самитот на ЕУ во Брисел, ...

Ѕанакопулос: Грчката влада останува посветена на Договорот од Преспа

Канал5 - 18.10.2018

Договорот од Преспа не само што е жив, туку е и централна политичка цел за нас, вели министерот без ресор и портпарол на грчката Влада, Димитрис Ѕанакопулос, во интервју за државната телевизија ЕРТ.

Лала: Коѕијас беше разрешен од страна на Ципрас, не поднесе оставка

ТВ21 - 18.10.2018

„Имаше недоразбирања помеѓу министерот Коѕијас и премиерот Ципрас веќе една година, и недоразбирањата станаа уште посериозни кога министерот Коѕијас рапортираше за отстранувањето на двајца руски дипломати.

Османи кон Коѕијас: Правевме историски пат за двете наши земји, имавме историски моменти…

Фокус - 18.10.2018

Помалку изненадувачка беше одлуката за оставка на шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕијас, кој во текот на вчерашниот ден се реши на ваков чекор. Порака до Коѕијас испрати вицепремиерот Бујар Османи на својот Твитер налог.

Заев и Ципрас остануваат верни на Договорот од Преспа

Deutsche Welle - 18.10.2018

Еден ден по оставката на Никос Коѕијас, премиерите на Македонија и на Грција во телефонски разговор ја повториле својата заложба да работат на примена и стапување во сила на Договорот за името.

Халили: Оставката на Коѕијас не го загрозува Преспанскиот договор

Алсат-М - 18.10.2018

Поранешниот дипломат Мухамед Халили оцени дека оставката на грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕијас, не ја загрозува ратификацијата на Преспанскиот договор во грчкиот парламент.

Телефонски разговор Заев-Ципрас: Оставката на Коѕијас нема да влијае врз договорот од Преспа

Канал5 - 18.10.2018

Коѕијас е минато. Ципрас и Заев го продолжуваат проектот Преспански договор. По вчерашниот политички земјотрес што ја стресе Атина, двајцата премиери телефонски разговарале, откри грчкиот портпарол Ѕанакопулос, според кого, Договорот од Преспа е жив ...

Ципрас-Заев: Потврден ангажманот за Преспанскиот договор

Алсат-М - 18.10.2018

Неочекуваната оставка на шефот на грчаката дипломатија, Никос Коѕијас предизвика лавина реакции. Портпаролот на грчката влада, Димитрис Ѕанакопулос ги отфрли толкувањата дека Коѕијас не бил на иста линија со политиката на владата, велејќи дека лично ...

Ципрас го презема грчкото МНР како гаранција за Договорот од Преспа

Телма - 18.10.2018

Заев и Ципрас по оставката на Никос Коѕијас како министер за надворшени работи на Грција, во телефонски разговор си размениле гаранции за имплементација на Договорот од Преспа. Ципрас во разговорот, на Заев му пренел дека ја презема под свое грчката ...

Милошоски: Коѕијас беше архитект на Договорот од Преспа

Фокус - 18.10.2018

Со свој став околу оставката на шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕијас, излезе и пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски. Според него, повлекувањето на Коѕијас е знак дека Договорот од Преспа е мртов.

Заев и Ципрас телефонски: Продолжуваме со иста воља во посветеноста кон Преспанскиот договор

24 Вести - 18.10.2018

Превземањето на министерството за надворешни работи од страна на премиерот Ципрас после оставката на министерот Коѕијас е знак дека Грција најсериозно ќе продолжи со имплементација на договорот од Преспа, вели премиерот Заев кој телефонски ...

Телефонски разговор Заев-Ципрас, Потписникот се повлече, но договорот мора да се реализира

ТВ21 - 18.10.2018

Идејата за Новиот Балкан на 21 век на пријателство и соработката останува перспектива на владите на Македонија и Грција. Ова синоќа го заклучиле премиерите Заев и Ципрас кои разговарале телефонски по оставката на првиот грчки дипломат Никос Коѕијас.

Оставката на Коѕијас главна тема во Грција

Канал5 - 18.10.2018

Обвинувањата од Панос Каменос до Никос Коѕијас за лошо водење на тајните фондови, се чини, било тоа што ја прелеала чашата и го натера, сега веќе поранешниот, министер за надворешни работи на Грција да си поднесе оставка.

Оставката на Коѕијас главна тема во Грција

Телма - 18.10.2018

Обвинувањата од Панос Каменос до Никос Коѕијас за лошо водење на тајните фондови, се чини, било тоа што ја прелеала чашата и го натера, сега веќе поранешниот, министер за надворешни работи на Грција да си поднесе оставка.

Ѕанакопулос: Договорот од Преспа не само што е жив, туку е и централна политичка цел за нас

Фокус - 18.10.2018

Договорот од Преспа не само што е жив, туку е и централна политичка цел за нас, вели министерот без ресор и портпарол на грчката Влада, Димитрис Ѕанакопулос, во интервју за државната телевизија ЕРТ.

Димитров за оставката на Коѕијас: Заедно изградивме мост на пријателство и докажавме дека можеме да созадаваме иднина

ТВ21 - 18.10.2018

После вчерашната оставка на министерот за надворешни работи на Грција Никос Коѕиас, со свој став се јави и македонскиот министер за надворешни работи Никола Димитров кој му посака се најдобро во иднина, напоменувајќи дека двајцата успеале да ...

Димитров: Никос, од срце ти посакувам добро здравје и успех во сите идни предизвици

Фокус - 18.10.2018

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, ја прокоментира оставката што ја даде вчера неговиот грчки колега, Никос Коѕијас. Тој му посакува на Коѕијас успех во иднина и вели дека со преговорите и склучувањето на Договорот успеале да направат ...

Заев со поддршка за Ципрас по оставката на Коѕијас

Слободен Печат - 18.10.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас исконтактирале телефонски кратко по вчерашната оставка на Никос Коѕијас, грчкиот министер за надворешпни работи и потписник на договорот од Преспа, открива весникот „Зора“.

Димитров му посака успех на Коѕиас и вети посветеност за заокружување на историското решение

Стандард - 18.10.2018

Македонскиот министер за надворешни работи Никола Димитров му посака успех на шефот на грчката дипломатија Никос Коѕиас, кој вчера поднесе оставка и вети посветеност на процесот на заокружувањето на Договорот од Преспа.

Телефонски разговор Заев-Ципрас по оставката на Коѕијас

Алфа - 18.10.2018

Телефонски разговор по оставката на Никос Коѕијас имале премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас. Според портпаролот на грчката Влада и министер без ресор, Димитрис Ѕанакопулос, и двајцата премиери се согласиле и повториле дека ...

Коѕијас отвори многу, затвори малку

Оff.net - 18.10.2018

Уредникот на англиското издание на Катимерини оценува дека довчерашниот шеф на грчката дипломатија имал намера да затвори што е можно повеќе отворени прашања кои долго траат и не ѝ одат во прилог на Грција за да може земјата конечно да види што ќе ...

Нова демократија бара од Владата да ги објави податоците за тајните фондови

А1 On - 18.10.2018

Најголемата грчка опозициска партија Нова демократија побара од грчката Влада да ги објави сите податоци што ги поседува за располагањето со тајните фондови. Како што јави дописничката на МИА од Атина, во соопштение под наслов „Ципрас, Каменос и ...

Ѕанакопулос: Заев и Ципрас ќе работат на спроведување на Договорот

Слободен Печат - 18.10.2018

Според портпаролот на грчката Влада и министер без ресор, Димитрис Ѕанакопулос, и двајцата премиери се согласиле и повториле дека работат на имплементација на Договорот од Преспа. Телефонски разговор по оставката на Никос Коѕијас имале премиерите на ...

Оставката на Коѕијас главна тема во Грција

А1 On - 18.10.2018

Обвинувањата од Панос Каменос до Никос Коѕијас за лошо водење на тајните фондови, се чини, било тоа што ја прелеала чашата и го натера, сега веќе поранешниот, министер за надворешни работи на Грција да си поднесе оставка.

Оставката на Коѕијас главна тема во Грција

Слободен Печат - 18.10.2018

Обвинувањата од Панос Каменос до Никос Коѕијас за лошо водење на тајните фондови, се чини, било тоа што ја прелеала чашата и го натера, сега веќе поранешниот, министер за надворешни работи на Грција да си поднесе оставка.

Димитров за Коѕијас: Станавме вистински пријатели и направивме нешто што се сметаше за невозможно

Press24 - 18.10.2018

Македонскиот министер за надворешни работи Никола Димитров му посака усех на шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас, кој вчера поднесе оставка и вети посветеност на процесот на заокружувањето на Договорот од Преспа.

Оставката на Коѕијас ги „вжешти“ телефоните на Заев и Ципрас

Таратур - 18.10.2018

Премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, оствариле телефонски разговор по оставката на Никос Коѕијас. Според портпаролот на грчката Влада и министер без ресор, Димитрис Ѕанакопулос, и двајцата премиери се согласиле и повториле ...

Стејт департмент: САД го поддржуваат Договорот од Преспа, лидерите да ги надминат разликите

Глас на Америка - 18.10.2018

Му благодариме на Коѕијас за неговиот придонес во постигнувањето на историскиот договор, изјави Стејт департментот за грчката агенцијата АНА – МПА, по оставката на грчкиот министер за надворешни работи ВАШИНГТОН — САД силно ја поддржуваат целосната ...

Димитров: Со Коѕијас за една година направивме нешто кое 27 години се сметаше за невозможно

+инфо - 18.10.2018

По оставката на грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕијас, еве што изјавува министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров. -Предводени од премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев, со министерот за надворешни ...

Димитров: Никос ти посакувам добро здравје, ние продолжуваме кон заокружување на решението

Глас на Америка - 18.10.2018

Шефот на македонската дипломатија излезе со писмена изјава за вчерашната неочекувана оставка на грчиот министер за надворешни работи СКОПЈЕ — Македонија ќе продолжи кон заокружување на Договорот од Преспа - шефот на македонската дипломатија Никола ...

Каменос е посилната алка: Според Халили оставката на Коѕиас нема да го загрози Преспанскиот договор

Таратур - 18.10.2018

Екс дипломатот, Мухамед Халили истакна дека оставката на грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕиас не го загрозува во никој случај Преспанскиот договор во рамки на парламентот во Грција.

Ѕанакопулос: Заев и Ципрас ќе работат на спроведување на Договорот

+инфо - 18.10.2018

Телефонски разговор по оставката на Никос Коѕијас имале премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас. Според портпаролот на грчката Влада и министер без ресор, Димитрис Ѕанакопулос, и двајцата премиери се согласиле и повториле дека ...

Власта и опозицијата се поблиску до избори отколку до договор

Алфа - 18.10.2018

Ниеден од опозициските пратеници, нема да ги поддржи уставните измени, велат извори за Алфа. Ова значи дека се неточни тврдењата на владејачката СДСМ дека власта и опозицијата се поблиску до договор отколку до избори.

Оставката на Коѕијас главна тема во Грција

Алфа - 18.10.2018

Оставката на Коѕијас – шаховски потег на Ципрас или криза во Грчката Влада. По непредвидливиот потег на шефот на грчката дипломатија, бура од реакции во Грција – Ципрас го одбра коалицискиот партнер Каменос, наместо шефот на дипломатијата за да ја ...

Османи до Коѕијас: Драг пријателе, благодарам за сè

Р.С.Европа - 18.10.2018

Постојат неколку моменти во животот кои може да се именуваат како историски. Почитуван Никос Коѕијас, имавме задоволство заеднички да создаваме такви моменти, правејќи историски пат за двете наши земји.

Грчките медиуми за оставката на Коѕијас: „Жртвување на Коѕијас од Ципрас“, „Плати погрешен министер“ …

+инфо - 18.10.2018

Обвинувањата од Панос Каменос до Никос Коѕијас за лошо водење на тајните фондови, се чини, било тоа што ја прелеала чашата и го натера, сега веќе поранешниот, министер за надворешни работи на Грција да си поднесе оставка.

Оставката на Коѕијас главна тема во Грција

Независен - 18.10.2018

Обвинувањата од Панос Каменос до Никос Коѕијас за лошо водење на тајните фондови, се чини, било тоа што ја прелеала чашата и го натера, сега веќе поранешниот, министер за надворешни работи на Грција да си поднесе оставка.

Кабинетот на Ципрас: Нова демократија да каже каде ги трошеше тајните фондови додека беше на власт

А1 On - 18.10.2018

Наместо да се однесува популистички, Нова демократија да каже каде ги трошеше средствата од тајните фондови додека беше на власт, одговари денеска Кабинетот на грчкиот премиер Алексис Ципрас на обвинувањата на опозициската партија за начинот на ...

Заев е оптимист, опозицијата останува со истите ставови

Сител - 18.10.2018

Премиерите Заев и Ципрас остануваат посветени на реализација на Договорот од Преспа и покрај оставката на шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас, како и неизвезното 2/3 мнозинство во македонскиот.

Димитров: Со Коѕијас направивме нешто што 27 години се сметаше за невозможно

Кајгана - 18.10.2018

Скопје, 18 октомври 2018 (МИА) - Македонскиот министер за надворешни работи Никола Димитров му посака усех на шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас, кој вчера поднесе оставка и вети посветеност на процесот на заокружувањето на Договорот од ...

Грчките медиуми за оставката на Коѕијас: „Жртвување на Коѕијас од Ципрас“, „Плати погрешен министер“

Курир - 18.10.2018

Обвинувањата од Панос Каменос до Никос Коѕијас за лошо водење на тајните фондови, се чини, било тоа што ја прелеала чашата и го натера, сега веќе поранешниот, министер за надворешни работи на Грција да си поднесе оставка.

Ѕанакопулос: Грчката влада останува посветена на Договорот од Преспа

Стандард - 18.10.2018

Договорот од Преспа не само што е жив, туку е и централна политичка цел за нас, вели министерот без ресор и портпарол на грчката Влада, Димитрис Ѕанакопулос, во интервју за државната телевизија ЕРТ.

Ѕанакопулос: Грчката влада останува посветена на Договорот од Преспа

МКД - 18.10.2018

Договорот од Преспа не само што е жив, туку е и централна политичка цел за нас, вели министерот без ресор и портпарол на грчката Влада, Димитрис Ѕанакопулос, во интервју за државната телевизија ЕРТ.

Ѕанакопулос: Грчката влада останува посветена на Договорот од Преспа

А1 On - 18.10.2018

Договорот од Преспа не само што е жив, туку е и централна политичка цел за нас, вели министерот без ресор и портпарол на грчката Влада, Димитрис Ѕанакопулос, во интервју за државната телевизија ЕРТ.

Договорот од Преспа не само што е жив, туку е и централна политичка цел за грчката Влада

+инфо - 18.10.2018

Договорот од Преспа не само што е жив, туку е и централна политичка цел за нас, вели министерот без ресор и портпарол на грчката Влада, Димитрис Ѕанакопулос, во интервју за државната телевизија ЕРТ.

Ѕанакопулос: Грчката влада останува посветена на Договорот од Преспа

Независен - 18.10.2018

Договорот од Преспа не само што е жив, туку е и централна политичка цел за нас, вели министерот без ресор и портпарол на грчката Влада, Димитрис Ѕанакопулос, во интервју за државната телевизија ЕРТ.

Нова демократија бара од Владата да ги објави податоците за тајните фондови

МКД - 18.10.2018

Најголемата грчка опозициска партија Нова демократија побара од грчката Влада да ги објави сите податоци што ги поседува за располагањето со тајните фондови. Како што јави дописничката на МИА од Атина, во соопштение под наслов „Ципрас, Каменос и ...

ВИДЕО: Апасиев со турска песна ја поздрави оставката на Коѕијас

Курир - 18.10.2018

Професорот Димитар Апасиев ја коментира оставката на грчкиот министер за надворешни работи и потписник на Преспанскиот договор Никос Коѕијас. „По повод ОСТАВКАТА на Коѕијас, по која е извесно дека Сириза нема да има мнозинство да го ратификува ...

Нова демократија бара од Владата да ги објави податоците за тајните фондови

+инфо - 18.10.2018

Најголемата грчка опозициска партија Нова демократија побара од грчката Влада да ги објави сите податоци што ги поседува за располагањето со тајните фондови. Како што јави дописничката на МИА од Атина, во соопштение под наслов „Ципрас, Каменос и ...

Заев и Ципрас ги потврдија обостраните позитивни позиции кон Преспанскиот договор

Таратур - 18.10.2018

Ненадејната оставка на првиот човек на грчката дипломатија, Никос Коѕијас предизвика лавина реакции како во Грција, така и во Македонија, но и пошироко, во светските политички сфери. Портпаролот на грчката влада, Димитрис Ѕанакопулос ги отфрли ...

Кабинетот на Ципрас: Нова демократија да каже каде ги трошеше тајните фондови додека беше на власт

Стандард - 18.10.2018

Наместо да се однесува популистички, Нова демократија да каже каде ги трошеше средствата од тајните фондови додека беше на власт, одговари денеска Кабинетот на грчкиот премиер Алексис Ципрас на обвинувањата на опозициската партија за начинот на ...

Кабинетот на Ципрас: Нова демократија да каже каде ги трошеше тајните фондови додека беше на власт

МКД - 18.10.2018

Наместо да се однесува популистички, Нова демократија да каже каде ги трошеше средствата од тајните фондови додека беше на власт, одговари денеска Кабинетот на грчкиот премиер Алексис Ципрас на обвинувањата на опозициската партија за начинот на ...

Заев и Ципрас разговараа на телефон: Продолжуваме во посветеноста кон Преспанскиот договор

Press24 - 18.10.2018

Превземањето на министерството за надворешни работи од страна на премиерот Ципрас после оставката на министерот Коѕијас е знак дека Грција најсериозно ќе продолжи со имплементација на договорот од Преспа, вели премиерот Заев кој телефонски ...

Оставката на Коѕијас – шаховски потег или криза во Владата, грчките медиуми бараат одговори

Макфакс - 18.10.2018

Оставката на шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕијас е главната тема денеска во грчките медиуми, кои се обидуваат да дознаат дали тоа претставувало „шаховски потег” на премиерот Алексис Ципрас или криза во Владата на Ципрас.

Силно сме посветени кон заокружување на историското решение

Нетпрес - 18.10.2018

Министерот за надворешни работи , Никола Димитров рече дека Владата ќе продолжи со силна посветеност кон заокружување на историското решение со Договорот од Преспа, по оставката на неговиот грчк колега, Никос Коѕијас.

Димитров: Никос, од срце ти посакувам добро здравје и успех, ние продолжуваме

Слободен Печат - 18.10.2018

Министерот за надворешни работи Никола Димитров преку писмена изјава ја коментира оставката на неговиот грчки колега Никос Коѕијас. Министерот за надворешни работи Никола Димитров преку писмена изјава ја коментира оставката на неговиот грчки колега ...

Апасиев со турска песна ја поздрави оставката на Коѕијас

Нетпрес - 18.10.2018

Професорот Димитар Апасиев ја коментира оставката на грчкиот министер за надворешни работи и потписник на Преспанскиот договор Никос Коѕијас. „По повод ОСТАВКАТА на Коѕијас, по која е извесно дека Сириза нема да има мнозинство да го ратификува ...

Заев и Ципрас телефонски разговарале по оставката на Коѕијас

Нова ТВ - 18.10.2018

По оставката на Никос Коѕијас вчера премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас телефонски разговарале, потврдил портпаролот на грчката Влада и министер без ресор, Димитрис Ѕанакопулос, пренесува МИА.

Телефонски разговор Заев-Ципрас по оставката на Коѕијас

А1 On - 18.10.2018

Телефонски разговор по оставката на Никос Коѕијас имале премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас. Според портпаролот на грчката Влада и министер без ресор, Димитрис Ѕанакопулос, и двајцата премиери се согласиле и повториле дека ...

Димитров му посака успех на Коѕијас и вети посветеност за заокружување на историското решение

Независен - 18.10.2018

Македонскиот министер за надворешни работи Никола Димитров му посака усех на шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас, кој вчера поднесе оставка и вети посветеност на процесот на заокружувањето на Договорот од Преспа.

Телефонски разговор Заев-Ципрас по оставката на Коѕијас

Независен - 18.10.2018

Телефонски разговор по оставката на Никос Коѕијас имале премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас. Според портпаролот на грчката Влада и министер без ресор, Димитрис Ѕанакопулос, и двајцата премиери се согласиле и повториле дека ...

Телефонски разговор Заев-Ципрас по оставката на Коѕиас

Стандард - 18.10.2018

Телефонски разговор по оставката на Никос Коѕиас имале премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас. Според портпаролот на грчката Влада и министер без ресор, Димитрис Ѕанакопулос, и двајцата премиери се согласиле и повториле дека ...

Заев и Ципрас телефонски разговарале по оставката на Коѕијас

Р.С.Европа - 18.10.2018

Премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас телефонски разговарале по оставката на Никос Коѕијас, соопшти портпаролот на грчката Влада и министер без ресор Димитрис Ѕанакопулос за грчките медиуми.

Димитров до Коѕијас: Никос, од срце ти посакувам добро здравје и успех

МКД - 18.10.2018

Македонскиот министер за надворешни работи Никола Димитров му посака усех на шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас, кој вчера поднесе оставка и вети посветеност на процесот на заокружувањето на Договорот од Преспа.

Оставката на Коѕијас, владина криза или маневар на Ципрас

Р.С.Европа - 18.10.2018

Грчкиот премиер Алексис Ципрас го одбра коалицискиот партнер, министерот за одбрана Панос Каменос наместо шефот на дипломатијата Никос Коѕијас за да ја спаси владата. Ова се дел од коментарите во грчките медиуми по оставката на Коѕијас.

Стејт департментот му заблагодари на Коѕијас: САД поддржуваат целосна импелементација на договорот

Макфакс - 18.10.2018

Стејт департментот му заблагодари на грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕијас по оставката, потенцирајќи го подобрувањето на грчко-американските односи, како и за неговата улога при постигнувањето на историскиот договор за името со ...

Димитров: Со Коѕијас за една година направивме нешто што 27 години се сметаше за невозможно

А1 On - 18.10.2018

„Предводени од премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев, со министерот за надворешни работи Коѕијас имавме интензивни месеци на комуникација, станавме вистински пријатели и во период од една година успеавме да направиме нешто кое во претходните 27 ...

Димитров за оставката на Коѕијас: Ги приближивме земјите и склучивме историски договор

Макфакс - 18.10.2018

За една година успеавме да направиме нешто кое во претходните 27 години се сметаше за невозможно – ги приближивме нашите две земји и го склучивме историскиот договор од Преспа. Ваков е коментарот на министерот за надворешни работи, Никола Димитров ...

Телефонски разговор: Заев и Ципрас разговарале за нов Балкан, за Коѕијас и за гласањето за Северна

Курир - 18.10.2018

Телефонски разговор по оставката на Никос Коѕијас имале премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас. Според портпаролот на грчката Влада и министер без ресор, Димитрис Ѕанакопулос, и двајцата премиери се согласиле и повториле дека ...

Телефонски разговор Заев-Ципрас по оставката на Коѕијас

МКД - 18.10.2018

Телефонски разговор по оставката на Никос Коѕијас имале премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас. Според портпаролот на грчката Влада и министер без ресор, Димитрис Ѕанакопулос, и двајцата премиери се согласиле и повториле дека ...

Грчките медиуми за оставката на Коѕијас: „Жртвување на Коѕијас од Ципрас“, „Плати погрешен министер“

Либертас - 18.10.2018

Обвинувањата од Панос Каменос до Никос Коѕијас за лошо водење на тајните фондови, се чини, било тоа што ја прелеала чашата и го натера, сега веќе поранешниот, министер за надворешни работи на Грција да си поднесе оставка.

Вака министерот Димитров ја коментира оставката на колегата Коѕијас

Фактор - 18.10.2018

Грчката влада ја доби првата жртва од Преспанскиот договор. Ни помалку ни повеќе се работи за сега веќе поранешниот министер за надворешни работи Никос Коѕијас кој го стави потписот на договорот во Преспа.

Заев и Ципрас на телефон разговарале за нов Балкан

Пулс24 - 18.10.2018

По оставката на Никос Коѕијас премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас имале телефонски разговор. Според портпаролот на грчката Влада и министер без ресор, Димитрис Ѕанакопулос, и двајцата премиери се согласиле и повториле дека ...

Димитров: Со Коѕијас направивме нешто што 27 години се сметаше за невозможно

24Инфо - 18.10.2018

Македонскиот министер за надворешни работи Никола Димитров му посака усех на шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас, кој вчера поднесе оставка и вети посветеност на процесот на заокружувањето на Договорот од Преспа.

Димитров: Никос, од срце ти посакувам добро здравје и успех во сите идни предизвици

Либертас - 18.10.2018

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, ја вчерашната оставка на неговиот грчки колега, Никос Коѕијас. Тој му посакува на Коѕијас успех во иднина и вели дека со преговорите и склучувањето на Договорот успеале да направат нешто што било ...

Ѕанакопулос: Грчката влада останува посветена на Договорот од Преспа

Локално - 18.10.2018

Договорот од Преспа не само што е жив, туку е и централна политичка цел за нас, вели министерот без ресор и портпарол на грчката Влада, Димитрис Ѕанакопулос, во интервју за државната телевизија ЕРТ.

Телефонски разговор Заев-Ципрас по оставката на Коѕијас

Локално - 18.10.2018

Телефонски разговор по оставката на Никос Коѕијас имале премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас. Според портпаролот на грчката Влада и министер без ресор, Димитрис Ѕанакопулос, и двајцата премиери се согласиле и повториле дека ...

Телефонски разговор Заев – Ципрас по оставката на Коѕијас

CivilMedia - 18.10.2018

Телефонски разговор по оставката на Никос Коѕијас имале премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас. Според портпаролот на грчката Влада и министер без ресор, Димитрис Ѕанакопулос, и двајцата премиери се согласиле и повториле ...

Телефонски разговор на Заев со Ципрас по оставката на Коѕијас, и двајцата остануваат посветени на договорот

еМагазин - 18.10.2018

Телефонски разговор по оставката на Никос Коѕијас имале премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас. Според портпаролот на грчката Влада и министер без ресор, Димитрис Ѕанакопулос, и двајцата премиери се согласиле и повториле дека ...

Османи до Коѕијас: Газевме историски пат за двете земји. Драг пријателе, ти благодарам за сè

Либертас - 18.10.2018

Помалку изненадувачка беше одлуката за оставка на шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕијас, кој во текот на вчерашниот ден се реши на ваков чекор. Порака до Коѕијас испрати и вицепремиерот Бујар Османи на својот Твитер налог.

Ѕанакопулос: Грчката влада останува посветена на Договорот од Преспа

Либертас - 18.10.2018

Договорот од Преспа не само што е жив, туку е и централна политичка цел за нас, вели министерот без ресор и портпарол на грчката Влада, Димитрис Ѕанакопулос, во интервју за државната телевизија ЕРТ.

Оставката на Коѕијас главна тема во Грција

Локално - 18.10.2018

Обвинувањата од Панос Каменос до Никос Коѕијас за лошо водење на тајните фондови, се чини, било тоа што ја прелеала чашата и го натера, сега веќе поранешниот, министер за надворешни работи на Грција да си поднесе оставка.

Ѕанакопулос: Грчката влада останува посветена на Договорот од Преспа

24Инфо - 18.10.2018

Ѕанакопулос: Грчката влада останува посветена на Договорот од Преспа Договорот од Преспа не само што е жив, туку е и централна политичка цел за нас, вели министерот без ресор и портпарол на грчката Влада, Димитрис Ѕанакопулос, во интервју за ...

Оставката на Коѕијас и политичкиот цинизам на Ципрас

Либертас - 18.10.2018

Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас поднесе оставка во знак на протест против деснопопулистичкиот партнер во владата. Дали компромисот со Македонија во спорот за името сега е загрозен? Пред да замине на самитот на ЕУ во Брисел, ...

Оставката на Коѕијас и политичкиот цинизам на Ципрас

Локално - 18.10.2018

Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас поднесе оставка во знак на протест против деснопопулистичкиот партнер во владата. Дали компромисот со Македонија во спорот за името сега е загрозен? Пред да замине на самитот на ЕУ во Брисел, ...

НОВА ДЕМОКРАТИЈА: Владата на Ципрас да ги објави сите податоци за тајните фондови

Денешен - 18.10.2018

Најголемата грчка опозициска партија Нова демократија побара од грчката Влада да ги објави сите податоци што ги поседува за располагањето со тајните фондови. Како што јави МИА од Атина, во соопштение под наслов „Ципрас, Каменос и Коѕијас да ги ...

Ѕанакопулос: Грчката влада останува посветена на Договорот од Преспа

CivilMedia - 18.10.2018

Договорот од Преспа не само што е жив, туку е и централна политичка цел за нас, вели министерот без ресор и портпарол на грчката Влада, Димитрис Ѕанакопулос, во интервју за државната телевизија ЕРТ.

Димитров: Никос, станавме вистински пријатели, од срце ти посакувам добро здравје и успех

Република - 18.10.2018

Македонскиот министер за надворешни работи Никола Димитров му посака успех на шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас, кој вчера поднесе оставка и вети посветеност на процесот на заокружувањето на Договорот од Преспа.

Со офајдил ли некој и во Македонија од грчките тајни фондови?

Република - 18.10.2018

Првата жртва на Преспанскиот договор падна – грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕијас, си поднесе оставка која беше прифатена од премиерот Алексис Ципрас. Но, како главна причина за оставката не е само Преспанскиот договор,односно Планот ...

Телефонски разговор Заев-Ципрас по оставката на Коѕијас, остануваат пoсветени на Договорот

Република - 18.10.2018

Телефонски разговор по оставката на Никос Коѕијас имале премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас. Според портпаролот на грчката Влада и министер без ресор, Димитрис Ѕанакопулос, и двајцата премиери се согласиле и повториле дека ...

Димитров: Со Коѕијас направивме нешто што 27 години се сметаше за невозможно

CivilMedia - 18.10.2018

Македонскиот министер за надворешни работи Никола Димитров му посака успех на шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас, кој вчера поднесе оставка и вети посветеност на процесот на заокружувањето на Договорот од Преспа.

Лала: Коѕијас беше разрешен од страна на Ципрас, не поднесе оставка

4NEWS - 18.10.2018

„Имаше недоразбирања помеѓу министерот Коѕијас и премиерот Ципрас веќе една година, и недоразбирањата станаа уште посериозни кога министерот Коѕијас рапортираше за отстранувањето на двајца руски дипломати.

Ѕанакопулос: Грчката влада останува посветена на Договорот од Преспа

Бриф - 18.10.2018

Договорот од Преспа не само што е жив, туку е и централна политичка цел за нас, вели министерот без ресор и портпарол на грчката Влада, Димитрис Ѕанакопулос, во интервју за државната телевизија ЕРТ.

Ѕанакопулос: Договорот од Преспа не само што е жив, туку е и централна политичка цел за нас

iPortal - 18.10.2018

Договорот од Преспа не само што е жив, туку е и централна политичка цел за нас, вели министерот без ресор и портпарол на грчката Влада, Димитрис Ѕанакопулос, во интервју за државната телевизија ЕРТ.

Османи до Коѕијас: Газевме историски пат за двете земји. Драг пријателе, ти благодарам за сè

Локално - 18.10.2018

Помалку изненадувачка беше одлуката за оставка на шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕијас, кој во текот на вчерашниот ден се реши на ваков чекор. Порака до Коѕијас испрати и вицепремиерот Бујар Османи на својот Твитер налог.

Ципрас да ги објави сите податоци за тајните фондови

Република - 18.10.2018

Најголемата грчка опозициска партија, Нова Демократија побара од грчката Влада да ги објави сите податоци што ги поседува за располагањето со тајните фондови. Во соопштение под наслов „Ципрас, Каменос и Коѕијас да ги објават нивните доверливи ...

Милошоски: Повлекувањето на Коѕијас е знак дека Договорот од Преспа е мртов

24Инфо - 18.10.2018

Милошоски: Повлекувањето на Коѕијас е знак дека Договорот од Преспа е мртов Според пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски повлекувањето на Коѕијас е знак дека Договорот од Преспа е мртов.

ТЕЛЕФОНСКА ВРСКА: Заев и Ципрас разговарале за нов Балкан, за Коѕијас и за гласањето за Северна

Денешен - 18.10.2018

Телефонски разговор по оставката на Никос Коѕијас имале премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас. Според портпаролот на грчката Влада и министер без ресор, Димитрис Ѕанакопулос, и двајцата премиери се согласиле и повториле дека ...

Заев и Ципрас телефонски: Продолжуваме со иста посветеност кон Преспанскиот договор

МК News - 18.10.2018

Превземањето на министерството за надворешни работи од страна на премиерот Ципрас после оставката на министерот Коѕијас е знак дека Грција најсериозно ќе продолжи со имплементација на договорот од Преспа, вели премиерот Заев кој телефонски ...

Апасиев со турска песна ја поздрави оставката на Коѕијас

Точка - 18.10.2018

Професорот Димитар Апасиев ја коментира оставката на грчкиот министер за надворешни работи и потписник на Преспанскиот договор Никос Коѕијас. „По повод ОСТАВКАТА на Коѕијас, по која е извесно дека Сириза нема да има мнозинство да го ратификува ...

Димитров за оставката на Коѕијас: Ги приближивме земјите и склучивме историски договор

Точка - 18.10.2018

За една година успеавме да направиме нешто кое во претходните 27 години се сметаше за невозможно – ги приближивме нашите две земји и го склучивме историскиот договор од Преспа. Ваков е коментарот на министерот за надворешни работи, Никола Димитров ...

Кабинетот на Ципрас: Нова демократија да каже каде ги трошеше тајните фондови додека беше на власт

Локално - 18.10.2018

Наместо да се однесува популистички, Нова демократија да каже каде ги трошеше средствата од тајните фондови додека беше на власт, одговари денеска Кабинетот на грчкиот премиер Алексис Ципрас на обвинувањата на опозициската партија за начинот на ...

Кабинетот на Ципрас: Нова демократија да каже каде ги трошеше тајните фондови додека беше на власт

Вечер Прес - 18.10.2018

Наместо да се однесува популистички, Нова демократија да каже каде ги трошеше средствата од тајните фондови додека беше на власт, одговари денеска Кабинетот на грчкиот премиер Алексис Ципрас на обвинувањата на опозициската партија за начинот на ...

Ципрас: Ги охрабрувам соседите да продолжат кон завршување на обврските од Договорот од Преспа

CivilMedia - 18.10.2018

Сакам да ги охрабрам соседите да продолжат со процесите, смело и решително да го направат одлучувачкиот чекор во завршување на обврските од историскиот Договор од Преспа, затоа што нема да постои друга можност, рече грчкиот премиер Алексис Ципрас во ...

Заев во телефонски разговор го бодрел Ципрас по оставката на Коѕијас

Фактор - 18.10.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас исконтактирале телефонски кратко по вчерашната оставка на Никос Коѕијас, грчкиот министер за надворешпни работи и потписник на договорот од Преспа, открива весникот „Зора“.

Милошоски тврди: Коѕијас беше архитект на Договорот од Преспа, а Каменос смислено испланиран опонент

Либертас - 18.10.2018

Со свој став околу оставката на шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕијас, излезе и пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски. Според него, повлекувањето на Коѕијас е знак дека Договорот од Преспа е мртов.

Апасиев подготви турска песна за оставката на Коѕијас (ВИДЕО)

Република - 18.10.2018

Професорот Димитар Апасиев ја коментира оставката на грчкиот министер за надворешни работи и потписник на Преспанскиот договор Никос Коѕијас. „По повод ОСТАВКАТА на Коѕијас, по која е извесно дека Сириза нема да има мнозинство да го ратификува ...

Милошоски: Коѕијас е архитект на Договорот, а Каменос смислено испланиран опонент

Локално - 18.10.2018

Во врска со оставката на шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕијас, својот став на Твитер го напиша и пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски. Според него, повлекувањето на Коѕијас е знак дека Договорот од Преспа е мртов.

Ѕанакопулос: Договорот од Преспа не само што е жив, туку е и централна политичка цел за нас

Република - 18.10.2018

Договорот од Преспа не само што е жив, туку е и централна политичка цел за нас, вели министерот без ресор и портпарол на грчката Влада, Димитрис Ѕанакопулос, во интервју за државната телевизија ЕРТ.

Стејт департментот му заблагодари на Коѕијас: САД поддржуваат целосна имплементација на договорот

Точка - 18.10.2018

Стејт департментот му заблагодари на грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕијас, по оставката, потенцирајќи го подобрувањето на грчко-американските односи, како и за неговата улога при постигнувањето на историскиот договор за името со ...

Димитров: Со Коѕиас станавме вистински пријатели и постигнавме историски договор

Мета - 18.10.2018

Министерот за надворешни работи Никола Димитров по повод оставката на шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕиас вели дека двајцата со Договорот од Преспа постигнале нешто што претходните 27 години се сметало за невозможно.

Оставката на Коѕијас – шаховски потег или криза во Владата, грчките медиуми бараат одговори

Точка - 18.10.2018

Оставката на шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕијас е главната тема денеска во грчките медиуми, кои се обидуваат да дознаат дали тоа претставувало „шаховски потег” на премиерот Алексис Ципрас или криза во Владата на Ципрас.

ГРЧКИ МЕДИУМИ: Коѕијас бил скршен од Каменос кога му рекол дека е човек на Сорос и дека зема од тајните фондови

Денешен - 18.10.2018

Обвинувањата од Панос Каменос до Никос Коѕијас за лошо водење на тајните фондови, се чини, било тоа што ја прелеала чашата и го натера, сега веќе поранешниот, министер за надворешни работи на Грција да си поднесе оставка.

Ќе повлече ли нога: Коѕијас не е член на Сириза, туку на Прато, кое има тројца пратеници

еМагазин - 18.10.2018

Обвинувањата од Панос Каменос до Никос Коѕијас за лошо водење на тајните фондови, се чини, било тоа што ја прелеала чашата и го натера, сега веќе поранешниот, министер за надворешни работи на Грција да си поднесе оставка.

Димитров му посака успех на Коѕијас и вети посветеност за заокружување на историското решение

Локално - 18.10.2018

Македонскиот министер за надворешни работи Никола Димитров му посака усех на шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас, кој вчера поднесе оставка и вети посветеност на процесот на заокружувањето на Договорот од Преспа.

Нема да прифатиме ваша интеграција во ЕУ и НАТО со уставното име! – и порача Ципрас на Македонија

Пулс24 - 18.10.2018

-Сакам да ги охрабрам соседите да продолжат со процесите, смело и решително да го направат одлучувачкиот чекор во завршување на обврските од историскиот Договор од Преспа, затоа што нема да постои друга можност, рече грчкиот премиер Алексис Ципрас ...

Телефонски разговор Заев – Ципрас: Договорот од Преспа е приоритет

Мета - 18.10.2018

Премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас имале телефонски разговор по оставката на грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас. Портпаролот на грчката Влада и министер без ресор, Димитрис Ѕанакопулос вели дека и двајцата ...

Димитров: Со Коѕијас постигнавме нешто што беше невозможно

еМагазин - 18.10.2018

Министерот за надворешни работи Никола Димитров по повод оставката на шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕиас вели дека двајцата со Договорот од Преспа постигнале нешто што претходните 27 години се сметало за невозможно.

Лошото водење на тајни фондови заедно со Преспа го кутнаа Коѕијас?

Вечер Прес - 18.10.2018

Обвинувањата од Панос Каменос до Никос Коѕијас за лошо водење на тајните фондови, се чини, било тоа што ја прелеала чашата и го натера, сега веќе поранешниот, министер за надворешни работи на Грција да си поднесе оставка.

Коѕијас поднесе оставка

Н.Македонија - 18.10.2018

Грчкиот премиер Алексис Ципрас ја прифати оставката на министерот за надворешни работи, Никос Коѕијас, и му се заблагодари за неговиот придонес во Владата и за земјата во изминатите 3,5 години, соопшти кабинетот на претседателот на грчката влада.

Димитров: Со Коѕијас направивме нешто што 27 години се сметаше за невозможно

Н.Македонија - 18.10.2018

Македонскиот министер за надворешни работи Никола Димитров му посака усех на шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас, кој вчера поднесе оставка и вети посветеност на процесот на заокружувањето на Договорот од Преспа.

Несогласувањата околу Преспанскиот договор скапо го чинеа архитектот на спогодбата

Н.Македонија - 18.10.2018

Оставката на Никос Коѕијас дојде еден ден откако грчкиот министер за надворешни работи имаше расправа со со министерот за одбрана Панос Каменос во врска со Договорот од Преспа, за време на владина седница, пишува грчкиот весник „Катимерини“.

Телефонски разговор Заев-Ципрас по оставката на Коѕијас

Н.Македонија - 18.10.2018

Телефонски разговор по оставката на Никос Коѕијас имале премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас. Според портпаролот на грчката Влада и министер без ресор, Димитрис Ѕанакопулос, и двајцата премиери се согласиле и повториле дека ...

Ципрас: Нова демократија да каже каде ги трошеше средствата од тајните фондови

Н.Македонија - 18.10.2018

Наместо да се однесува популистички, Нова демократија да каже каде ги трошеше средствата од тајните фондови додека беше на власт, одговари денеска Кабинетот на грчкиот премиер Алексис Ципрас на обвинувањата на опозициската партија за начинот на ...

Нова демократија бара од Владата да ги објави податоците за тајните фондови

1tv - 18.10.2018

Најголемата грчка опозициска партија Нова демократија побара од грчката Влада да ги објави сите податоци што ги поседува за располагањето со тајните фондови. Во соопштение под наслов „Ципрас, Каменос и Коѕијас да ги објават нивните доверливи тајни“, ...

Ѕанакопулос: Грчката влада останува посветена на Договорот од Преспа

1tv - 18.10.2018

Договорот од Преспа не само што е жив, туку е и централна политичка цел за нас, вели министерот без ресор и портпарол на грчката Влада, Димитрис Ѕанакопулос, во интервју за државната телевизија ЕРТ.

Димитров му посака успех на Коѕијас и вети посветеност за заокружување на историското решение

1tv - 18.10.2018

Македонскиот министер за надворешни работи Никола Димитров му посака усех на шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас, кој вчера поднесе оставка и вети посветеност на процесот на заокружувањето на Договорот од Преспа.

Кабинетот на Ципрас: Каде ги трошеше Нова демократија тајните фондови додека беше на власт

1tv - 18.10.2018

Наместо да се однесува популистички, Нова демократија да каже каде ги трошеше средствата од тајните фондови додека беше на власт, одговари денеска Кабинетот на грчкиот премиер Алексис Ципрас на обвинувањата на опозициската партија за начинот на ...

Телефонски разговор на премиерите – Ципрас ја презема функцијата на Коѕијас за да се спроведе договорот

1tv - 18.10.2018

Премиерите на Македонија и Грција, Заев и Ципрас телефонски разговарале за состојбите во двете земји. Ваквиот разговор се наметна како нужен по оставката на министерот за надворешни работи, Никос Коѕијас кој е потписник на преспанскиот договор.

Телефонски разговор Заев-Ципрас по оставката на Коѕијас

1tv - 18.10.2018

za Телефонски разговор по оставката на Никос Коѕијас имале премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас. Според портпаролот на грчката Влада и министер без ресор, Димитрис Ѕанакопулос, и двајцата премиери се согласиле и повториле ...

Димитров: Со Коѕијас го направивме невозможното, Никос од срце ти посакувам здравје и успех

AKO - 18.10.2018

Реакција на Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, по повод оставката на грчкиот министер, Никос Коѕијас: ,,Предводени од премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев, со министерот за надворешни работи Коѕијас имавме интензивни месеци на ...

Оставката на Коѕијас главна тема во Грција

1tv - 18.10.2018

Обвинувањата од Панос Каменос до Никос Коѕијас за лошо водење на тајните фондови, се чини, било тоа што ја прелеала чашата и го натера, сега веќе поранешниот, министер за надворешни работи на Грција да си поднесе оставка.

Коѕијас поднесе оставка

Призма - 17.10.2018

Грчкиот шеф на дипломатијата Никос Коѕијас денеска поднел оставка по вчерашниот тензичен состанок на грчката влада, на кој Коѕијас се конфронтирал со министерот за одбрана Панос Каменос во врска со Преспанскиот договор, јави порталот на грчкиот ...

Грчки медиуми: Коѕијас се заканил со оставка на вчерашната седница на грчката Влада

Канал5 - 17.10.2018

Поради тоа што не добил доволна поддршка од грчкиот премиер во кавгата со Каменос за време на вчерашната владина седница, шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас се заканил дека ќе си поднесе оставка.

Коѕијас се заканил со оставка на вчерашната седница на грчката Влада поради тоа што не добил поддршка од грчкиот ...

Фокус - 17.10.2018

Поради тоа што не добил доволна поддршка од грчкиот премиер во кавгата со Каменос за време на вчерашната владина седница, шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас се заканил дека ќе си поднесе оставка.

Катимерини: Коѕијас поднесе оставка

Телма - 17.10.2018

Министерот за надворшени работи, Никос Коѕијас, поднесе оставка бидејќи не добил доволно поддршка од премиерот Алексис Ципрас во кавгата која вчера ја имал со министерот за одбрана, Панос Каменос за Договорот од Преспа-пишува грчкиот весник ...

Коѕијас поднесе оставка

Фокус - 17.10.2018

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас поднел оставка до грчкиот премиер Алексис Ципрас, објавија дел од грчките медиуми. Како што јави дописничката на МИА од Атина, информацијата не е официјално потврдена ниту од грчкото ...

Грчки медиуми: Коѕијас поднесе оставка

Канал5 - 17.10.2018

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас ја доставил неговата оставка до грчкиот премиер Алексис Ципрас, според информациите во новинарските кругови во Грција, јави дописничката на МИА од Атина.

Ципрас ја прифати оставката на Коѕијас и го презема МНР за „успешно да се заврши Договорот од Преспа"

Канал5 - 17.10.2018

Раководењето со Министерството за надворешни работи ќе го преземе премиерот на Грција „за да помогне со сите сили за успешно завршување на Договорот од Преспа“. Грчкиот премиер Алексис Ципрас ја прифати оставката на министерот за надворешни работи ...

Коѕијас се заканил со оставка на вчерашната седница на грчката Влада

24 Вести - 17.10.2018

Поради тоа што не добил доволна поддршка од грчкиот премиер во кавгата со Каменос за време на вчерашната владина седница, шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас се заканил дека ќе си поднесе оставка.

Коѕијас поднесе оставка, Ципрас ќе биде и министер за надворешни за да го спроведе Договорот од Преспа

Сакам да кажам - 17.10.2018

Грчкиот премиер Алексис Ципрас ја прифати оставката на министерот за надворешни работи Никос Коѕијас и соопшти дека тој самиот ќе го води министерството за да се спроведе успешно Договорот од Преспа, објави „Катимерини“.

Коѕијас поднесе оставка, Ципрас ја прифати

Алсат-М - 17.10.2018

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас денеска поднесе оставка на функцијата, пренесува Катимерини. Според весникот таквиот потег следувал по вчерашниот тензичен состанок меѓу него, премиерот Ципрас и министерот за одбрана на ...

Коѕијас поднесе оставка, Ципрас ја прифати оставката

24 Вести - 17.10.2018

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас ја доставил неговата оставка до грчкиот премиер Алексис Ципрас, според информациите во новинарските кругови во Грција. Информации кои доаѓаат од соседна Грција се дека премиерот Алексис Ципрас ...

Koѕијас за оставката : “Сакаа длабоко да ме закопаат, но заборавија дека сум семе”

Телма - 17.10.2018

Министерот за надворшени работи на Грција, Никос Коѕијас, денеска поднесе оставка. На чело на грчката дипломатија застана премиерот Алексис Ципрас. Грчкиот премиер прифаќајќи ја оставката на Коѕијас му се заблагодарил за неговиот придонес во ...

Ескалираа недоразбирањата во грчката влада

Канал5 - 17.10.2018

Грчката опозиција оцени дека Владата е пред распад и дека досега не се случило премиер да ги моли министрите да не ја урнат владата и рамнодушно да ги гледа како се обвинуваат. Договорот од Преспа ја зеде првата жртва од грчката влада.

Прифатена оставката на Коѕијас, МНР преземено од Ципрас

ТВ21 - 17.10.2018

Премиерот Алексис Ципрас ја прифати оставката на министерот за надворешни работи, Никос Кoѕијас. Му се заблагодари за неговиот придонес во Владата и земјата во текот на изминатите 3,5 години.

Коѕијас твитна: Се обидоа да ме закопаат, но заборавија дека сум семе

Фокус - 17.10.2018

Никос Коѕијас, министерот за надворешни работи на Грција кој поднесе оставка, а која премиерот, Алексис Ципрас, ја прифати, со краток твит денеска попладнево и се обрати на јавноста. Во твитот Коѕијас ги цитира зборовите на грчкиот поет Дионис ...

Оставка на грчкиот министер Коѕијас поради кавга околу договорот со Македонија

Deutsche Welle - 17.10.2018

Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас денеска поднесол оставка, која е прифатена од грчкиот премиер, потврди кабинетот на Алексис Ципрас. Во потврдата на прифатената оставка на Никос Коѕијас, од кабинетот на Алексис Ципрас стои и дека ...

Коѕијас поднесе оставка – Ципрас ја прифати

24 Вести - 17.10.2018

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас поднесе оставка грчкиот премиер Алексис Ципрас ја прифатил оставката на шефот на грчката дипломатија и му се заблагодарил за неговиот придонес во Владата и за земјата во изминатите 3,5 години, ...

Ципрас по оставката на Коѕијас: Ќе направам се за успешно завршување на историскиот договор

Канал5 - 17.10.2018

Политички потрес во Грција.. Шефот на дипломатија Никос Коѕијас си поднесе оставка, ден по драматичната владина седница на која дошло до жестока кавга меѓу коалиционирте партнери за Договорот од Преспа..

Ципрас: Продолжете го процесот за уставни измени и прифаќање на Договорот од Преспа

ТВ21 - 17.10.2018

Грчкиот премиер Алексис Ципрас се огласи денеска по неочекуваната оставка од министерот за надворешни работи Никос Коѕијас. Тој истакна дека со болка во срцето ја прифаќа оставката на Коѕијас, но и порача на Македонија дека тоа ништо менува во однос ...

Ова е дел од разговорот после кој Коѕијас си поднесе оставка

Алсат-М - 17.10.2018

Премиерот Ципрас ја прифати оставката на Коѕијас и реши привремено тој да раководи со ресорот за надворешни работи. Чекорот зошто МНР ќе биде под премиерска команда, Ципрас го објасни како превентивна мерка за да не се загрози Преспанскиот договор.

Грчки медиуми: Коѕијас поднесе оставка

ТВ21 - 17.10.2018

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас ја доставил неговата оставка до грчкиот премиер Алексис Ципрас, според информациите во новинарските кругови во Грција. Информацијата не е официјално потврдена ниту од грчкото МНР, ниту од ...

Ципрас ја прифати оставката на Коѕијас и го презема МНР со цел „успешно да се заврши Договорот од Преспа“

Фокус - 17.10.2018

Грчкиот премиер Алексис Ципрас ја прифати оставката на министерот за надворешни работи Никос Коѕијас и му се заблагодари за неговиот придонес во Владата и за земјата во изминатите 3,5 години, соопштуваат од кабинетот на грчкиот премиер, јави ...

Ципрас: Ги охрабрувам соседите да продолжат кон завршување на обврските од Договорот од Преспа

Фокус - 17.10.2018

Сакам да ги охрабрам соседите да продолжат со процесите, смело и решително да го направат одлучувачкиот чекор во завршување на обврските од историскиот Договор од Преспа, затоа што нема да постои друга можност, рече грчкиот премиер Алексис Ципрас во ...

Ципрас: Ги охрабрувам соседите да продолжат кон завршување на обврските од Договорот од Преспа

Канал5 - 17.10.2018

Сакам да ги охрабрам соседите да продолжат со процесите, смело и решително да го направат одлучувачкиот чекор во завршување на обврските од историскиот Договор од Преспа. Нема да постои друга можност, рече грчкиот премиер Алексис Ципрас во изјава по ...

Коѕијас на Твитер по оставката: Сакаа длабоко да ме закопаат, но заборавија дека сум семе

Фокус - 17.10.2018

Сакаа длабоко да ме закопаат, но заборавија дека сум семе, порача шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕијас преку неговиот Твитер профил, кусо по поднесената оставка, користејќи делови од песна на грчки композитор и поема на грчки поет.

Коѕијас на Твитер: Сакаа длабоко да ме закопаат, но заборавија дека сум семе

Канал5 - 17.10.2018

Сакаа длабоко да ме закопаат, но заборавија дека сум семе, порача шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕијас преку неговиот Твитер профил, кусо по поднесената оставка, користејќи делови од песна на грчки композитор и поема на грчки поет.

Коѕијас на Твитер: Сакаа длабоко да ме закопаат, но заборавија дека сум семе

24 Вести - 17.10.2018

Сакаа длабоко да ме закопаат, но заборавија дека сум семе, порача шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕијас преку неговиот Твитер профил, кусо по поднесената оставка, користејќи делови од песна на грчки композитор и поема на грчки поет.

Грчките опозициски партии: Ципрас го одбра Каменос

Фокус - 17.10.2018

Ципрас го одбра Каменос, е коментарот на грчките опозициски партии по оставката на Никос Коѕијас. Како што јави дописничката на МИА од Атина, претседателот на Нова демократија, вели дека грчкиот премиер одбрал да го отстрани најсилниот поддржувач на ...

Реакции на грчките партии за оставката на Коѕијас

24 Вести - 17.10.2018

Ципрас го одбра Каменос, е коментарот на грчките опозициски партии по оставката на Никос Коѕијас. Претседателот на Нова демократија, вели дека грчкиот премиер одбрал да го отстрани најсилниот поддржувач на Договорот од Преспа, а да го задржи оној ...

Грчка опозиција: Ципрас го одбра Каменос

Канал5 - 17.10.2018

Ципрас го одбра Каменос, е коментарот на грчките опозициски партии по оставката на Никос Коѕијас. Претседателот на Нова Демократија, Мицотакис вели дека грчкиот премиер одбрал да го отстрани најсилниот поддржувач на Договорот од Преспа, а да го ...

Коѕијас на Твитер: Сакаа длабоко да ме закопаат, но заборавија дека сум семе

+инфо - 17.10.2018

Сакаа длабоко да ме закопаат, но заборавија дека сум семе, порача шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕијас преку неговиот Твитер профил, кусо по поднесената оставка, користејќи делови од песна на грчки композитор и поема на грчки поет.

Коѕијас на Твитер: Сакаа длабоко да ме закопаат, но заборавија дека сум семе

Независен - 17.10.2018

Сакаа длабоко да ме закопаат, но заборавија дека сум семе, порача шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕијас преку неговиот Твитер профил, кусо по поднесената оставка, користејќи делови од песна на грчки композитор и поема на грчки поет.

Грчки партии: Меѓу Коѕијас – Каменос, Ципрас го одбра Каменос

+инфо - 17.10.2018

Ципрас го одбра Каменос, е коментарот на грчките опозициски партии по оставката на Никос Коѕијас. Како што јави дописничката на МИА од Атина, претседателот на Нова демократија, вели дека грчкиот премиер одбрал да го отстрани најсилниот поддржувач на ...

Коѕијас на Твитер: Сакаа длабоко да ме закопаат, но заборавија дека сум семе

Слободен Печат - 17.10.2018

Сакаа длабоко да ме закопаат, но заборавија дека сум семе, порача шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕијас преку неговиот Твитер профил, кусо по поднесената оставка, користејќи делови од песна на грчки композитор и поема на грчки поет.

Хан за оставката на Коѕијас: Сега е најважно да се сочува договорот од Преспа

Макфакс - 17.10.2018

По објавата за неочекуваната оставка на грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕијас, се огласи и еврокомесарот Јоханес Нан. „Му благодарам на Никос Коѕијас за неговото докажано лидерство во нашите области на соработка.

Коѕијас: Сакаа длабоко да ме закопаат, a заборавија дека сум семе

Макфакс - 17.10.2018

Кусо по оставката, на Твитер се јави и Никос Коѕијас, кој им се обрати на министрите и на премиерот Алексис Ципрас. Тој преку поетски стихови порача дека го направил својот избор. „Доаѓа моментот, вели поетот, да одлучиш со кои ќе одиш и кои ќе ги ...

Коѕијас: Сакаа длабоко да ме закопаат, но заборавија дека сум семе

Press24 - 17.10.2018

Сакаа длабоко да ме закопаат, но заборавија дека сум семе, порача шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕијас преку неговиот Твитер профил, кусо по поднесената оставка, користејќи делови од песна на грчки композитор и поема на грчки поет.

Коѕијас на Твитер: Сакаа длабоко да ме закопаат, но заборавија дека сум семе

А1 On - 17.10.2018

Сакаа длабоко да ме закопаат, но заборавија дека сум семе, порача шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕијас преку неговиот Твитер профил, кусо по поднесената оставка, користејќи делови од песна на грчки композитор и поема на грчки поет.

Коѕијас на Твитер: Сакаа длабоко да ме закопаат, но заборавија дека сум семе

Нова ТВ - 17.10.2018

Сакаа длабоко да ме закопаат, но заборавија дека сум семе, порача шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕијас преку неговиот Твитер профил, кусо по поднесената оставка, користејќи делови од песна на грчки композитор и поема на грчки поет.

Ципрас по оставката на Коѕијас со порака до Македонија: Нема да прифатиме ваша интеграција во ЕУ и НАТО со уставното ...

Press24 - 17.10.2018

Сакам да ги охрабрам соседите да продолжат со процесите, смело и решително да го направат одлучувачкиот чекор во завршување на обврските од историскиот Договор од Преспа, затоа што нема да постои друга можност, рече грчкиот премиер Алексис Ципрас во ...

Хан: Сега е клучно да се зачува оставината на Коѕијас – Преспанскиот договор

Press24 - 17.10.2018

По денешната неочекувана оставка на грчкиот министер за надворешни работи, на Твитер реагираше еврокомесарот Јоханес Хан. „Му благодарам на Никос Коѕијас за неговото докажано лидерство во нашите области на соработка.

Коѕијас на Twitter: Сакаа длабоко да ме закопаат, но заборавија дека сум семе

Кајгана - 17.10.2018

Атина, 17 октомври 2018 (МИА) - Сакаа длабоко да ме закопаат, но заборавија дека сум семе, порача шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕијас преку неговиот Twitter профил, кусо по поднесената оставка, користејќи делови од песна на грчки композитор ...

Коѕијас на Твитер: Сакаа длабоко да ме закопаат, но заборавија дека сум семе

Сител - 17.10.2018

Сакаа длабоко да ме закопаат, но заборавија дека сум семе, порача шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕијас преку неговиот Твитер профил, кусо по поднесената оставка, користејќи делови од песна на грчки композитор и поема на грчки поет.

Грчки медиуми: Коѕијас се заканил со оставка на вчерашната седница на грчката Влада

Независен - 17.10.2018

Поради тоа што не добил доволна поддршка од грчкиот премиер во кавгата со Каменос за време на вчерашната владина седница, шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас се заканил дека ќе си поднесе оставка.

Ципрас по оставката на Коѕијас со порака до Македонија: Нема да прифатиме ваша интеграција во ЕУ и НАТО со уставното ...

Нетпрес - 17.10.2018

Сакам да ги охрабрам соседите да продолжат со процесите, смело и решително да го направат одлучувачкиот чекор во завршување на обврските од историскиот Договор од Преспа, затоа што нема да постои друга можност, рече грчкиот премиер Алексис Ципрас во ...

Неформална средба Коѕијас - Павлопулос

Независен - 17.10.2018

За прашањата и последните случувања во надворешната политика вчера во премиерската палата разговарале шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас и шефот на државата Прокопис Павлопулос. Тие имале средба која имала неофицијален и неформален карактер, ...

Грчки медиуми: Коѕијас се заканил со оставка на владината седница

Нова ТВ - 17.10.2018

Поради тоа што не добил доволна поддршка од грчкиот премиер во кавгата со Каменос за време на вчерашната владина седница, шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас се заканил дека ќе си поднесе оставка.

Реакции на грчките партии за оставката на Коѕијас

А1 On - 17.10.2018

Ципрас го одбра Каменос, е коментарот на грчките опозициски партии по оставката на Никос Коѕијас. Претседателот на Нова демократија, вели дека грчкиот премиер одбрал да го отстрани најсилниот поддржувач на Договорот од Преспа, а да го задржи оној ...

Како реагираа грчките партии на оставката на Коѕијас?

Кајгана - 17.10.2018

Атина, 17 октомври 2018 (МИА) - Ципрас го одбра Каменос, е коментарот на грчките опозициски партии по оставката на Никос Коѕијас. Како што јави дописничката на МИА од Атина, претседателот на Нова демократија, вели дека грчкиот премиер одбрал да го ...

Реакции во Грција: Ципрас го одбра Каменос

Слободен Печат - 17.10.2018

Ципрас го одбра Каменос, е коментарот на грчките опозициски партии по оставката на Никос Коѕијас. Како што јави дописничката на МИА од Атина, претседателот на Нова демократија, вели дека грчкиот премиер одбрал да го отстрани најсилниот поддржувач на ...

Реакции на грчките партии за оставката на Коѕијас

Press24 - 17.10.2018

Ципрас го одбра Каменос, е коментарот на грчките опозициски партии по оставката на Никос Коѕијас. Како што јави дописничката на МИА од Атина, претседателот на Нова демократија, вели дека грчкиот премиер одбрал да го отстрани најсилниот поддржувач на ...

Како реагираат грчките партии на оставката на Коѕијас?

Алфа - 17.10.2018

Ципрас го одбра Каменос, е коментарот на грчките опозициски партии по оставката на Никос Коѕијас. Како што јави дописничката на МИА од Атина, претседателот на Нова демократија, вели дека грчкиот премиер одбрал да го отстрани најсилниот поддржувач на ...

Грчки медиуми: Коѕијас се заканил со оставка, причина „скопското прашање“

Слободен Печат - 17.10.2018

Поради тоа што не добил доволна поддршка од грчкиот премиер во кавгата со Каменос за време на вчерашната владина седница, шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас се заканил дека ќе си поднесе оставка.

Реакции на грчките партии за оставката на Коѕијас

Сител - 17.10.2018

Ципрас го одбра Каменос, е коментарот на грчките опозициски партии по оставката на Никос Коѕијас. Како што јави дописничката на МИА од Атина, претседателот на Нова демократија, вели дека грчкиот премиер одбрал да го отстрани најсилниот поддржувач на ...

Ова е дел од разговорот после кој Коѕијас си поднесе оставка

Press24 - 17.10.2018

Министерот за надворешни работи Никос Коѕијас достави оставка до грчкиот премиер Алексис Ципас. Грчкиот премиер Алексис Ципрас ја прифати оставката на министерот за надворешни работи Никос Коѕијас и му се заблагодари за неговиот придонес во Владата ...

Реакции на грчките партии за оставката на Коѕиас

Стандард - 17.10.2018

Ципрас го одбра Каменос, е коментарот на грчките опозициски партии по оставката на Никос Коѕиас. Како што јави дописничката на МИА од Атина, претседателот на Нова демократија, вели дека грчкиот премиер одбрал да го отстрани најсилниот поддржувач на ...

Грчки медиуми: Коѕијас се заканил со оставка на вчерашната седница на грчката Влада

Сител - 17.10.2018

Поради тоа што не добил доволна поддршка од грчкиот премиер во кавгата со Каменос за време на вчерашната владина седница, шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас се заканил дека ќе си поднесе оставка.

Зеколи за оставката на Коѕијас: Не е чудно што тој даде оставка, чудно е што веднаш му беше прифатена

Нетпрес - 17.10.2018

Политичкиот аналитичар Арсим Зеколи на својот Твитер профил повторно ги коментира актуелните политички случувања од кои најактуелна е оставката на министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас.

Зеколи за оставката на Коѕијас: Не е чудно што тој даде оставка, чудно е што веднаш му беше прифатена

Курир - 17.10.2018

Политичкиот аналитичар Арсим Зеколи на својот Твитер профил повторно ги коментира актуелните политички случувања од кои најактуелна е оставката на министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас.

Неформална средба Коѕијас – Павлопулос

Нетпрес - 17.10.2018

За прашањата и последните случувања во надворешната политика вчера во премиерската палата разговарале шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас и шефот на државата Прокопис Павлопулос. Тие имале средба која имала неофицијален и неформален карактер, ...

Неформална средба Коѕијас – Павлопулос

+инфо - 17.10.2018

Шефот на грчката дипломатија често го информира грчкиот претседател за темите кои што се во негова надлежност. За прашањата и последните случувања во надворешната политика вчера во премиерската палата разговарале шефот на грчката дипломатија Никос ...

Никос Коѕијас поднесе оставка?

+инфо - 17.10.2018

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас ја доставил неговата оставка до грчкиот премиер Алексис Ципрас, според информациите во новинарските кругови во Грција, јави дописничката на МИА од Атина.

Грчки медиуми неофицијално: Коѕијас поднесе оставка

Нова ТВ - 17.10.2018

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас ја доставил неговата оставка до грчкиот премиер Алексис Ципрас, според информациите во новинарските кругови во Грција, јави МИА од Атина.

Коѕијас поднесе оставка!

Курир - 17.10.2018

Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас поднесе оставка, еден ден по тензичниот состанок во кој се судри со министерот за одбрана, Панос Каменос поради Договорот од Преспа, објави „Катимерини“.

Неформална средба Коѕијас – Павлопулос

А1 On - 17.10.2018

За прашањата и последните случувања во надворешната политика вчера во премиерската палата разговарале шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас и шефот на државата Прокопис Павлопулос. Тие имале средба која имала неофицијален и неформален карактер, ...

Коѕијас се заканил со оставка, оти Ципрас не го бранел од Каменос

+инфо - 17.10.2018

Поради тоа што не добил доволна поддршка од грчкиот премиер во кавгата со Каменос за време на вчерашната владина седница, шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас се заканил дека ќе си поднесе оставка.

Грчки медиуми: Коѕијас се заканил со оставка на вчерашната седница на грчката Влада

А1 On - 17.10.2018

Поради тоа што не добил доволна поддршка од грчкиот премиер во кавгата со Каменос за време на вчерашната владина седница, шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас се заканил дека ќе си поднесе оставка.

По оставката на Коѕијас познато е кој ќе го преземе грчкото МНР за „успешно да го заврши договорот од Преспа“

Курир - 17.10.2018

Грчкиот премиер Алексис Ципрас ја прифати оставката на министерот за надворешни работи Никос Коѕијас и му се заблагодари за неговиот придонес во Владата и за земјата во изминатите 3,5 години, соопштуваат од кабинетот на грчкиот премиер, јави ...

Ципрас ќе го води МНР за завршување на Договорот од Преспа

Нова ТВ - 17.10.2018

Грчкиот премиер Алексис Ципрас ја прифати оставката на министерот за надворешни работи Никос Коѕијас и му се заблагодари за неговиот придонес во Владата и за земјата во изминатите 3,5 години, соопштуваат од кабинетот на грчкиот премиер, јави МИА од ...

Ципрас ќе биде нов Министер за надворешни работи на Грција

Press24 - 17.10.2018

Грчкиот премиер Алексис Ципрас ја прифати оставката на министерот за надворешни работи Никос Коѕијас и му се заблагодари за неговиот придонес во Владата и за земјата во изминатите 3,5 години, соопштуваат од кабинетот на грчкиот премиер, јави ...

Коѕијас поднел оставка

Нетпрес - 17.10.2018

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас ја доставил неговата оставка до грчкиот премиер Алексис Ципрас, според информациите во новинарските кругови во Грција, јави МИА од Атина.

Потврдена оставката на Коѕијас, прифатена од Ципрас

+инфо - 17.10.2018

Раководењето со Министерството за надворешни работи ќе го преземе премиерот на Грција. Грчкиот премиер Алексис Ципрас ја прифати оставката на министерот за надворешни работи Никос Коѕијас и му се заблагодари за неговиот придонес во Владата и за ...

Катимерини: Коѕијас и грчкиот претседател разговарале за договорот за името

Макфакс - 17.10.2018

Грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕијас бил примен на средба со грчкиот претседател, Прокопис Павлопулос за да разговараат за ситуацијата со договорот за името, пишува „Катимерини“.

Нова демократија: Владата се наоѓа во распаѓање поради Договорот од Преспа

+инфо - 17.10.2018

Несогласувањата меѓу Панос Каменос и Никос Коѕијас на министерскиот состанок прераснале во расправија. Владата се наоѓа во распаѓање и нејзините членови не можат да го скријат тоа дури и зад затворени врати, коментираат од опозициската Нова ...

Ципрас ја прифати оставката на Коѕијас и го презема МНР

Независен - 17.10.2018

Грчкиот премиер Алексис Ципрас ја прифати оставката на министерот за надворешни работи, Никос Коѕијас и му се заблагодари за неговиот придонес во Владата и за земјата во изминатите 3,5 години, соопшти Кабинетот на претседателот на грчката Влада, ...

Неформална средба Коѕиас – Павлопулос

Стандард - 17.10.2018

За прашањата и последните случувања во надворешната политика вчера во премиерската палата разговарале шефот на грчката дипломатија Никос Коѕиас и шефот на државата Прокопис Павлопулос. Тие имале средба која имала неофицијален и неформален карактер, ...

Грчкиот министер Никос Коѕијас поднесе оставка

Кајгана - 17.10.2018

Атина, 17 октомври 2018 (МИА) - Грчкиот премиер Алексис Ципрас ја прифати оставката на министерот за надворешни работи, Никос Коѕијас и му се заблагодари за неговиот придонес во Владата и за земјата во изминатите 3,5 години, соопшти Кабинетот на ...

Алексис Ципрас ја прифати оставката на Коѕијас

Макфакс - 17.10.2018

Грчкиот премиер Алексис Ципрас ја прифати оставката на министерот за надворешни работи Никос Коѕијас, се вели во соопштението објавено од неговата канцеларија кое го објави грчки „Катимерини“.

Коѕијас поднесе оставка

А1 On - 17.10.2018

Грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕијас, поднесе оставка еден ден по тензичниот состанок во кој се судри со министерот за одбрана, Панос Каменос, поради договорот од Преспа, објави „Катимерини“.

Ципрас ја прифати оставката на Коѕијас и го презеде МНР

А1 On - 17.10.2018

Грчкиот премиер, Алексис Ципрас, ја прифати оставката на министерот за надворешни работи, Никос Коѕијас, се вели во соопштението објавено од неговата канцеларија кое го објави грчки „Катимерини“.

Никос Коѕијас даде оставка

МКД - 17.10.2018

Грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕијас, даде оставка од функцијата, пренесе Катимерини . Коѕијас денеска поднел оставка еден ден по напнатиот состанок на кабинетот на кој тој влегол во судир со министерот за одбрана Панос Каменос во ...

Коѕијас си поднесе оставка

Независен - 17.10.2018

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, кој беше еден од главните креатори на договорот од Преспа, денeска си поднесе оставка. Оставката е епилог на вчерашната кавга на Коѕијас со министерот за одбрана Панос Каменос на владина ...

Прифатена оставката на Коѕијас - Ципраз знае кој ќе го наследи за „успешно да го заврши договорот од Преспа“

Сител - 17.10.2018

Грчкиот премиер Алексис Ципрас ја прифати оставката на министерот за надворешни работи Никос Коѕијас и му се заблагодари за неговиот придонес во Владата и за земјата во изминатите 3,5 години, соопштуваат од кабинетот на грчкиот премиер, јави ...

Неформална средба Коѕијас – Павлопулос

Курир - 17.10.2018

За прашањата и последните случувања во надворешната политика вчера во премиерската палата разговарале шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас и шефот на државата Прокопис Павлопулос. Тие имале средба која имала неофицијален и неформален карактер, ...

Грчките медиуми пишуваат: Коѕијас се заканил со оставка

Press24 - 17.10.2018

Поради тоа што не добил доволна поддршка од грчкиот премиер во кавгата со Каменос за време на вчерашната владина седница, шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас се заканил дека ќе си поднесе оставка.

Коѕијас поднесе оставка, Ципрас ја прифати

Слободен Печат - 17.10.2018

Според изворите на грчките медиуми, Коѕијас бил навреден од постапките на Каменос и неговите обвинувања дека тамошното МНР има тајни парични фондови и дека е човек на милионерот Џорџ Сорос.

Ципрас: Ги охрабрувам соседите за историскиот Договор, друга можност ќе нема

+инфо - 17.10.2018

Сакам да ги охрабрам соседите да продолжат со процесите, смело и решително да го направат одлучувачкиот чекор во завршување на обврските од историскиот Договор од Преспа, затоа што нема да постои друга можност, рече грчкиот премиер Алексис Ципрас во ...

Потписникот на Преспанскиот договор си поднесе оставка

Таратур - 17.10.2018

Еден од потписниците на контроверзниот Договор од Преспа, грчкиот шеф на дипломатијата Никос Коѕијас денеска поднел оставка. Според грчкиот весник Катимерини Коѕијас тоа го направил по вчерашниот тензичен состанок на грчката влада, на кој се ...

Ципрас ја прифатил оставката на Коѕијас

Р.С.Европа - 17.10.2018

Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас денеска поднел оставка, еден ден откако во владиниот кабинет имал тензичен состанок со министерот за одбрана Панос Каменос, јавуваат дел од грчките медиуми.

Ципрас: Ги охрабрувам соседите да продолжат кон завршување на обврските од Договорот

Независен - 17.10.2018

Сакам да ги охрабрам соседите да продолжат со процесите, смело и решително да го направат одлучувачкиот чекор во завршување на обврските од историскиот Договор од Преспа, затоа што нема да постои друга можност, рече грчкиот премиер Алексис Ципрас во ...

Ципрас: Ги охрабрувам соседите да продолжат кон завршување на обврските од Договорот од Преспа

А1 On - 17.10.2018

Сакам да ги охрабрам соседите да продолжат со процесите, смело и решително да го направат одлучувачкиот чекор во завршување на обврските од историскиот Договор од Преспа, затоа што нема да постои друга можност, рече грчкиот премиер Алексис Ципрас во ...

Ципрас: Ги охрабрувам соседите да продолжат кон завршување на обврските од Договорот од Преспа

Слободен Печат - 17.10.2018

Сакам да ги охрабрам соседите да продолжат со процесите, смело и решително да го направат одлучувачкиот чекор во завршување на обврските од историскиот Договор од Преспа, затоа што нема да постои друга можност, рече грчкиот премиер Алексис Ципрас во ...

Хан: Сега е клучно да се зачува оставината на Коѕијас – Преспанскиот договор

Курир - 17.10.2018

По денешната неочекувана оставка на грчкиот министер за надворешни работи, на Твитер реагираше еврокомесарот Јоханес Хан. „Му благодарам на Никос Коѕијас за неговото докажано лидерство во нашите области на соработка.

Ципрас по оставката на Коѕијас со порака до Македонија: Нема да прифатиме ваша интеграција во ЕУ и НАТО со уставното ...

Курир - 17.10.2018

Сакам да ги охрабрам соседите да продолжат со процесите, смело и решително да го направат одлучувачкиот чекор во завршување на обврските од историскиот Договор од Преспа, затоа што нема да постои друга можност, рече грчкиот премиер Алексис Ципрас во ...

Коѕијас на Твитер: Сакаа да ме закопаат, заборавија дека сум семе

Независен - 17.10.2018

Никос Коѕијас, кој денеска си поднес еоставка од функцијата министер за надворешни работи на Грција, се огласи и на социјалната мрежа „Твитер“. „Доаѓа моментот, како што вели поетот, кога мораш да одлучиш каде ќе одиш и кого ќе напуштиш.

Ципрас ја прифати оставката на Коѕијас, ќе биде и министер за надворешни работи

МКД - 17.10.2018

Грчкиот премиер Алексис Ципрас ја прифати оставката на Никос Коѕијас како министер за надворешни работи, се вели во соопштението објавено од неговата прес-канцеларија. Премиерот му се заблагодари на Коѕијас за неговиот придонес кон владата и земјата ...

Ципрас: Ги охрабрувам соседите да продолжат кон завршување на обврските од Договорот од Преспа

Стандард - 17.10.2018

Сакам да ги охрабрам соседите да продолжат со процесите, смело и решително да го направат одлучувачкиот чекор во завршување на обврските од историскиот Договор од Преспа, затоа што нема да постои друга можност, рече грчкиот премиер Алексис Ципрас во ...

Коѕијас поднесе оставка- Ципрас ќе ја преземе и неговата функција

Сител - 17.10.2018

Премиерот Ципрас му се заблагодари на министерот за надворешниработи Коѕијас за неговиот 3,5 годишна соработка ,и ја прифати неговата оставка. Ципрас соопшти дека тој ќе го преземе ресорот по заминувањето на Коѕијас,.

Ципрас: Уставни измени или не прифаќаме зачленување на соседот во ниедна меѓународна организација

МКД - 17.10.2018

Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска рече дека го презема Министерството за надворешни работи по оставката на Никос Коѕијас, за да обезбеди успешно завршување на договорот за името со Македонија.

Хан: Сега е клучно да се зачува оставнината на Коѕијас - Преспанскиот договор

МКД - 17.10.2018

По денешната неочекувана оставка на грчкиот министер за надворешни работи, на Твитер реагираше еврокомесарот Јоханес Хан. „Му благодарам на Никос Коѕијас за неговото докажано лидерство во нашите области на соработка.

Грчки медиуми: Коѕијас се заканил со оставка, причина „скопското прашање“

МКД - 17.10.2018

Поради тоа што не добил доволна поддршка од грчкиот премиер во кавгата со Каменос за време на вчерашната владина седница, шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас се заканил дека ќе си поднесе оставка.

Оставката на Коѕијас ја потврдува кризата што тлее во владиното партнерство, рече лидерката на ПАСОК

МКД - 17.10.2018

„Оставката на Коѕијас ја потврдува кризата што тлее во владиното партнерство“, рече денеска лидерката на ПАСОК и на Движење за промени, Фофи Генимата, коментирајќи ја оставката на министерот за надворешни работи, Никос Коѕијас. „Ципрас направи избор.

Коѕиас на Твитер: Сакаа длабоко да ме закопаат, но заборавија дека сум семе

Стандард - 17.10.2018

Сакаа длабоко да ме закопаат, но заборавија дека сум семе, порача шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕиас преку неговиот Твитер профил, кусо по поднесената оставка, користејќи делови од песна на грчки композитор и поема на грчки поет.

Министерот за надворешни работи Коѕијас поднесе оставка

Антропол - 17.10.2018

Според Катимерини , грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕијас, си поднел оставка по вжештена дискусија на состанок на Владата. Според изворите, министерот бил исфрустриран поради недостигот на поддршка од страна на премиерот Ципрас во ...

Реакции на грчките партии за оставката на Коѕијас

4NEWS - 17.10.2018

Ципрас го одбра Каменос, е коментарот на грчките опозициски партии по оставката на Никос Коѕијас. Како што јави дописничката на МИА од Атина, претседателот на Нова демократија, вели дека грчкиот премиер одбрал да го отстрани најсилниот поддржувач на ...

Ципрас: Ги охрабрувам соседите да продолжат кон завршување на обврските од Договорот од Преспа

Бриф - 17.10.2018

Сакам да ги охрабрам соседите да продолжат со процесите, смело и решително да го направат одлучувачкиот чекор во завршување на обврските од историскиот Договор од Преспа, затоа што нема да постои друга можност, рече грчкиот премиер Алексис Ципрас во ...

Анализа во Студио 1: Оставка на Коѕијас, Брегзит, исчезнувањето на Кашоги и легализација на марихуаната во Канада

Либертас - 17.10.2018

Во Отвореното Студио 1, домаќинот на денот Јовановски, ја започна анализата со најновите вести од регионот, односно со оставката на Коѕијас. На Твитер се обрати и комесарот за проширување Јоханес Хан, кој му честиташе на лидерството на Коѕијас и ...

Ципрас го одбра Каменос – реакции на грчката опозиција по оставката

Либертас - 17.10.2018

Ципрас го одбра Каменос, е коментарот на грчките опозициски партии по оставката на Никос Коѕијас. Претседателот на Нова демократија, вели дека грчкиот премиер одбрал да го отстрани најсилниот поддржувач на Договорот од Преспа, а да го задржи оној ...

Коѕијас: Сакаа длабоко да ме закопаат, a заборавија дека сум семе

Centar - 17.10.2018

Кусо по оставката, на Твитер се јави и Никос Коѕијас, кој им се обрати на министрите и на премиерот Алексис Ципрас. Тој преку поетски стихови порача дека го направил својот избор. „Доаѓа моментот, вели поетот, да одлучиш со кои ќе одиш и кои ќе ги ...

Ципрас: Ги охрабрувам соседите да продолжат кон завршување на обврските од Договорот

24Инфо - 17.10.2018

Ципрас: Ги охрабрувам соседите да продолжат кон завршување на обврските од Договорот Сакам да ги охрабрам соседите да продолжат со процесите, смело и решително да го направат одлучувачкиот чекор во завршување на обврските од историскиот Договор од ...

Коѕијас и грчкиот претседател разговарале за договорот за името

24Инфо - 17.10.2018

Грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕијас, бил примен на средба со грчкиот претседател, Прокопис Павлопулос, за да разговараат за ситуацијата со договорот за името, пишува грчки ...

Ципрас бара верност од Коѕијас и Каменос!

Република - 17.10.2018

Кризата во грчката влада поради преспанскиот договор „експлодираше“ вчера по кавгата на министерот за надворешни работи, Никос Котиас, и министерот за одбрана, Панос Каменос, на владина седница околу контроверзниот план Б што Камеос го претставил ...

Коѕијас остава простор за оставка по дуелот со Каменос

Фактор - 17.10.2018

Никос Коѕијас, министерот за надворешни работи на Грција оставил отворена можност за оставка по дуелот со колегата од ресорот за одбрана Панос Каменос, објавуваат грчките про-опозициски медиуми.

Коѕијас поднесе оставка, Ципрас ја презема и неговата функција

Локално - 17.10.2018

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас ја доставил неговата оставка до грчкиот премиер Алексис Ципрас, според информациите во новинарските кругови во Грција, јави дописничката на МИА од Атина.

Потврдена оставката на Коѕијас, прифатена од Ципрас

Либертас - 17.10.2018

Грчкиот премиер Алексис Ципрас ја прифати оставката на министерот за надворешни работи Никос Коѕијас и му се заблагодари за неговиот придонес во Владата и за земјата во изминатите 3,5 години, соопштуваат од кабинетот на грчкиот премиер, јави ...

Коѕијас на Твитер: Сакаа длабоко да ме закопаат, но заборавија дека сум семе

24Инфо - 17.10.2018

Коѕијас на Твитер: Сакаа длабоко да ме закопаат, но заборавија дека сум семе Сакаа длабоко да ме закопаат, но заборавија дека сум семе, порача шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕијас преку неговиот Твитер профил, кусо по поднесената оставка, ...

Реакции на грчките партии за оставката на Коѕијас

24Инфо - 17.10.2018

Реакции на грчките партии за оставката на Коѕијас Ципрас го одбра Каменос, е коментарот на грчките опозициски партии по оставката на Никос Коѕијас. Како што јави дописничката на МИА од Атина, претседателот на Нова демократија, вели дека грчкиот ...

Неформална средба Коѕијас – Павлопулос

Либертас - 17.10.2018

За прашањата и последните случувања во надворешната политика вчера во премиерската палата разговарале шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас и шефот на државата Прокопис Павлопулос. Тие имале средба која имала неофицијален и неформален карактер.

По оставката на Коѕијас грчкото МНР ќе го преземе Ципрас за „успешно да го заврши Договорот од Преспа“

Пулс24 - 17.10.2018

Додека новинарската фела и македонската јавност се прашуваа дали е вистина или само шпекулација дека Никос Коѕијас поднел или сакал да поднесе оставка од соседна Грција стигна нова вест. Грчкиот премиер Алексис Ципрас ја прифати оставката на Никос ...

Ципрас ја прифати оставката на Коѕијас

24Инфо - 17.10.2018

Ципрас ја прифати оставката на Коѕијас Грчкиот премиер Алексис Ципрас ја прифати оставката на министерот за надворешни работи Никос Коѕијас и му се заблагодари за неговиот придонес во Владата и за земјата во изминатите 3,5 години, соопштуваат од ...

Никос Коѕијас поднесе оставка, Алексис Ципрас ја прифати

Точка - 17.10.2018

Грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕијас, поднесе оставка еден ден по тензичниот состанок во кој се судри со министерот за одбрана, Панос Каменос, поради договорот од Преспа, објави „Катимерини“.

Преспанскиот договор му пресуди: Коѕијас даде оставка

Фактор - 17.10.2018

Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас даде оставка попладнево ден откако имаше тензична дебата со министерот за одбрана Панос Каменос за Преспанскиот договор со Македонија објавија грчките медиуми.

Грчки медиуми: Коѕијас се заканил со оставка на вчерашната седница на грчката Влада

Локално - 17.10.2018

Поради тоа што не добил доволна поддршка од грчкиот премиер во кавгата со Каменос за време на вчерашната владина седница, шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас се заканил дека ќе си поднесе оставка.

Коѕијас поднесе оставка

4NEWS - 17.10.2018

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас ја доставил неговата оставка до грчкиот премиер Алексис Ципрас, според информациите во новинарските кругови во Грција. Информацијата не е официјално потврдена ниту од грчкото МНР, ниту од ...

Коѕијас на Твитер: Сакаа длабоко да ме закопаат, но заборавија дека сум семе

Локално - 17.10.2018

Сакаа длабоко да ме закопаат, но заборавија дека сум семе, порача шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕијас преку неговиот Твитер профил, кусо по поднесената оставка, користејќи делови од песна на грчки композитор и поема на грчки поет.

Грчката опозиција оцени дека Владата е пред распад

24Инфо - 17.10.2018

Грчката опозиција оцени дека Владата е пред распад Договорот од Преспа ја зеде првата жртва од грчката влада. Шефот на дипломатијата Никос Коѕијас попладнево поднел оставка од функцијата, објави грчки Катимерини, потврдувајќи ги шпекулациите дека ...

Коѕијас твитна: Се обидоа да ме закопаат, но заборавија дека сум семе

Вечер Прес - 17.10.2018

Никос Коѕијас, министерот за надворешни работи на Грција кој поднесе оставка, а која премиерот, Алексис Ципрас, ја прифати, со краток твит денеска попладнево и се обрати на јавноста. Во твитот Коѕијас ги цитира зборовите на грчкиот поет Дионис ...

Коѕијас поднесе оставка

Тера - 17.10.2018

Грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕијас, денеска поднесе оставка по вчерашната средба на кабинетот, каде тој жестоко се судри со министерот за одбрана Панос Каменос, во врска со Договорот од Преспа, пишува Катимерини.

Коѕијас со метафора на Твитер: Сакаа длабоко да ме закопаат, но заборавија дека сум семе

Денешен - 17.10.2018

Сакаа длабоко да ме закопаат, но заборавија дека сум семе, порача сега веќе екс шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕијас преку неговиот Твитер профил, кусо по поднесената оставка, користејќи делови од песна на грчки композитор и поема на грчки ...

РАСКОЛ ВО ГРЧКАТА ВЛАДА: Коѕијас поднесе оставка, Ципрас ја прифати и го презеде министерството за надворешни работи

Денешен - 17.10.2018

Грчкиот премиер Алексис Ципрас ја прифати оставката на министерот за надворешни работи Никос Коѕијас и му се заблагодари за неговиот придонес во Владата и за земјата во изминатите 3,5 години, соопштуваат од кабинетот на грчкиот премиер, јави МИА од ...

Ципрас: Ги охрабрувам соседите да продолжат кон завршување на обврските од Договорот од Преспа

Либертас - 17.10.2018

Сакам да ги охрабрам соседите да продолжат со процесите, смело и решително да го направат одлучувачкиот чекор во завршување на обврските од историскиот Договор од Преспа, затоа што нема да постои друга можност, рече грчкиот премиер Алексис Ципрас во ...

По оставката на Коѕијас, Ципрас ќе го преземе неговото место за да го спроведе Договорот од Преспа

еМагазин - 17.10.2018

Грчкиот премиер Алексис Ципрас ја прифатил оставката на министерот за надворешни работи Никос Коѕиjас, соопштуваат од кабинетот на Ципрас. Ципрас му се заблагодарил на Коѕиjас за неговиот придонес кон владата и земјата во текот на изминатите три ...

Пападакис за Фактор: Криза во грчката влада ќе ги охрабри противниците на Преспанскиот договор

Фактор - 17.10.2018

Оставката на Никос Коѕијас ја носи Владата на Алексис Ципрас во криза и сега се ќе се доведе во прашање, па и Преспанскиот договор иако тој формално правно е жив, вели за Фактор Јоргос Пападакис.

ЗЕМЈОТРЕС ВО ГРЧКАТА ВЛАДА: По оставката на Коѕијас-Ципрас ќе го води МНР

Фактор - 17.10.2018

Промени во Владата на Алексис Ципрас. Грчкиот премиер денес прифати оставка од министерот за надворешни работи, Никос Коѕијас. Ципрас одлучил да го преземе Министерството за надворешни работи со цел успешно да се истера работата со Преспанскиот ...

Оставка на грчкиот министер Коѕијас поради кавга околу договорот со Македонија

iPortal - 17.10.2018

Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас денеска поднесол оставка, која е прифатена од грчкиот премиер, потврди кабинетот на Алексис Ципрас. Во потврдата на прифатената оставка на Никос Коѕијас, од кабинетот на Алексис Ципрас стои и дека ...

Малески за Фактор: Ципрас ќе и пркоси на кризата

Фактор - 17.10.2018

Ципрас нема да дозволи Договорот од Преспа да пропадне без оглед на се. Ако тој го презеде ресорното министерство може да ја стави Македонија во подобра позиција по однос на Договорот, ама лично мислам дека оваа криза со Коѕијас нема да влијае ...

Ципрас: Ги охрабрувам соседите да продолжат кон завршување на обврските од Договорот од Преспа

Вечер Прес - 17.10.2018

Сакам да ги охрабрам соседите да продолжат со процесите, смело и решително да го направат одлучувачкиот чекор во завршување на обврските од историскиот Договор од Преспа, затоа што нема да постои друга можност, рече грчкиот премиер Алексис Ципрас во ...

Коѕијас поднесе оставка- Ципрас ќе ја преземе и неговата функција

МК News - 17.10.2018

Премиерот Ципрас му се заблагодари на министерот за надворешниработи Коѕијас за неговиот 3,5 годишна соработка ,и ја прифати неговата оставка. Ципрас соопшти дека тој ќе го преземе ресорот по заминувањето на Коѕијас Одлучив да го преземам ...

Коѕијас поднесе оставка

CivilMedia - 17.10.2018

Грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕијас, денеска поднесе оставка по вчерашната средба на кабинетот, каде тој жестоко се судри со министерот за одбрана Панос Каменос, во врска со Договорот од Преспа, пишува Катимерини.

Арсовски: Роковите за договорот за скратуваат, потребен е договор Заев-Мицковски

Фактор - 17.10.2018

Алексис Ципрас не е загрозен, но оставката на министерот за надворешни работи може да ги исплаши луѓето кои го поддржуваат Преспанскиот договор или тие кои биле неутрални, а да охрабри тие кои не го поддржуваат, вели аналитичарот Петар Арсовски.

Коѕијас на Twitter: Сакаа длабоко да ме закопаат, но заборавија дека сум семе

МК News - 17.10.2018

Сакаа длабоко да ме закопаат, но заборавија дека сум семе, порача шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕијас преку неговиот Twitter профил, кусо по поднесената оставка, користејќи делови од песна на грчки композитор и поема на грчки поет.

Ципрас: Ги охрабрувам соседите да продолжат кон завршување на обврските од Договорот од Преспа

iPortal - 17.10.2018

Сакам да ги охрабрам соседите да продолжат со процесите, смело и решително да го направат одлучувачкиот чекор во завршување на обврските од историскиот Договор од Преспа, затоа што нема да постои друга можност, рече грчкиот премиер Алексис Ципрас во ...

Коѕијас на Твитер со стихови ја образложи оставката?

Фактор - 17.10.2018

Шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕијас кој поднесе оставка, а која премиерот, Алексис Ципрас, ја прифати, со краток твит денеска попладнево се обрати до јавноста. Тој ги цитира зборовите на грчкиот поет, Дионис Кристијанопулос.

Коѕијас: Се обидоа да ме закопаат, но заборавија дека сум семе

Либертас - 17.10.2018

Никос Коѕијас, министерот за надворешни работи на Грција кој поднесе оставка, а која премиерот, Алексис Ципрас, ја прифати,и се обрати на јавноста со краток твит, каде ги цитирашестиховите на грчкиот поет Дионис Кристијанопулос.

Ципрас: Оставката на Коѕијас е резултат на неговиот избор да стори сé за да го гарантира успехот на Договорот од Преспа

Либертас - 17.10.2018

Одлуката за оставка на министерот за надворешни работи, Коѕијас, ја означува неговата “определба да стори сé што е можно за да се гарантира успешното завршување на историскиот договор од Преспа”, рече премиерот Алексис Ципрас по оставката на Никос ...

Ципрас по оставката на Коѕијас: Грција нема да прифати прием на Македонија во ниедна меѓународна организација без ...

еМагазин - 17.10.2018

Сакам да ги охрабрам соседите да продолжат со процесите, смело и решително да го направат одлучувачкиот чекор во завршување на обврските од историскиот Договор од Преспа, затоа што нема да постои друга можност, рече грчкиот премиер Алексис Ципрас во ...

Грчки медиуми: Коѕијас се заканил со оставка на вчерашната седница на грчката Влада

еМагазин - 17.10.2018

Поради тоа што не добил доволна поддршка од грчкиот премиер во кавгата со Каменос за време на вчерашната владина седница, шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас се заканил дека ќе си поднесе оставка.

Ципрас: Ги охрабрувам соседите да продолжат кон завршување на обврските од Договорот од Преспа

МК News - 17.10.2018

Сакам да ги охрабрам соседите да продолжат со процесите, смело и решително да го направат одлучувачкиот чекор во завршување на обврските од историскиот Договор од Преспа. Нема да постои друга можност, рече грчкиот премиер Алексис Ципрас во изјава по ...

Преспанскиот договор ја зеде првата жртва, Никос Коѕијас поднесе оставка!

Република - 17.10.2018

Министерот за надворешниработи на Грција однесе оставка. Оставката денеска ја поднел до претседателот на владата Алексис Ципрас. Овој чекор можеше да се насети уште по вчерашната седница на грчката влада.

Коѕијас поднесе оставка

Вечер Прес - 17.10.2018

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас поднел оставка до грчкиот премиер Алексис Ципрас, објавија дел од грчките медиуми. Како што јави дописничката на МИА од Атина, информацијата не е официјално потврдена ниту од грчкото ...

Грчки медиуми: Коѕијас поднесе оставка

24Инфо - 17.10.2018

Грчки медиуми: Коѕијас поднесе оставка Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас ја доставил неговата оставка до грчкиот премиер Алексис Ципрас, според информациите во новинарските кругови во Грција, јави дописничката на МИА од Атина.

Коѕијас на Твитер: Сакаа длабоко да ме закопаат, но заборавија дека сум семе

еМагазин - 17.10.2018

Сакаа длабоко да ме закопаат, но заборавија дека сум семе, порача шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕијас преку неговиот Твитер профил, кусо по поднесената оставка, користејќи делови од песна на грчки композитор и поема на грчки поет.

Катимерини: Коѕијас и грчкиот претседател разговарале за договорот за името

Точка - 17.10.2018

Грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕијас, бил примен на средба со грчкиот претседател, Прокопис Павлопулос, за да разговараат за ситуацијата со договорот за името, пишува „Катимерини“.

Грчки медиуми: Коѕијас се заканил со оставка на вчерашната седница на грчката Влада

Република - 17.10.2018

Поради тоа што не добил доволна поддршка од грчкиот премиер во кавгата со Каменос за време на вчерашната владина седница, шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас се заканил дека ќе си поднесе оставка.

Грчки медиуми: Коѕијас се заканил со оставка на вчерашната седница на грчката Влада

Либертас - 17.10.2018

Поради тоа што не добил доволна поддршка од грчкиот премиер во кавгата со Каменос за време на вчерашната владина седница, шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас се заканил дека ќе си поднесе оставка.

Реакции на грчките партии за оставката на Коѕијас

Вечер Прес - 17.10.2018

„ Ципрас го одбра Каменос“, е коментарот на грчките опозициски партии по оставката на Никос Коѕијас. Како што јави дописничката на МИА од Атина, претседателот на Нова демократија, вели дека грчкиот премиер одбрал да го отстрани најсилниот поддржувач ...

Ципрас: Ги охрабрувам соседите да продолжат кон завршување на обврските од Договорот од Преспа

Локално - 17.10.2018

Сакам да ги охрабрам соседите да продолжат со процесите, смело и решително да го направат одлучувачкиот чекор во завршување на обврските од историскиот Договор од Преспа, затоа што нема да постои друга можност, рече грчкиот премиер Алексис Ципрас во ...

Уставни измени или избори?

CivilMedia - 17.10.2018

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен предлог против едно лице за сторено кривично дело – Загрозување на сигурноста од чл.144 ст.4 од Кривичниот законик, односно за закана кон новинар преку социјална мрежа.

Белградска Политика од Атина: Планот „Б“ на Каменос за Преспанскиот договор го избрка Коѕијас од Владата на Ципрас

Денешен - 17.10.2018

Еве како дописникот на белградскиот весник Политика ја виде оставката на грчкиот шеф на дипломатијата Никос Коѕијас и што тој извести за овој настан: „Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас поднел оставка огорчен поради ставот на ...

Алексис Ципрас ја прифати оставката на Коѕијас

Centar - 17.10.2018

Грчкиот премиер, Алексис Ципрас, ја прифати оставката на министерот за надворешни работи, Никос Коѕијас, се вели во соопштението објавено од неговата канцеларија кое го објави грчки „Катимерини“.

Реакции на грчките партии за оставката на Коѕијас

Локално - 17.10.2018

Ципрас го одбра Каменос, е коментарот на грчките опозициски партии по оставката на Никос Коѕијас. Како што јави дописничката на МИА од Атина, претседателот на Нова демократија, вели дека грчкиот премиер одбрал да го отстрани најсилниот поддржувач на ...

Зеколи за оставката на Коѕијас: Не е чудно што тој даде оставка, чудно е што веднаш му беше прифатена

Република - 17.10.2018

Политичкиот аналитичар Арсим Зеколи на својот Твитер профил повторно ги коментира актуелните политички случувања од кои најактуелна е оставката на министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас.

Хан за оставката на Коѕијас: Сега е најважно да се сочува договорот од Преспа

Centar - 17.10.2018

По објавата за неочекуваната оставка на грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕијас, се огласи и еврокомесарот Јоханес Нан. „Му благодарам на Никос Коѕијас за неговото докажано лидерство во нашите области на соработка.

Ципрас ја прифати оставката на Коѕијас и го презема МНР за „успешно да се заврши Договорот од Преспа“

Република - 17.10.2018

Грчкиот премиер Алексис Ципрас ја прифати оставката на министерот за надворешни работи Никос Коѕијас и му се заблагодари за неговиот придонес во Владата и за земјата во изминатите 3,5 години, соопштуваат од кабинетот на грчкиот премиер, јави ...

Коѕијас твитна: Се обидоа да ме закопаат, но заборавија дека сум семе

Република - 17.10.2018

Никос Коѕијас, министерот за надворешни работи на Грција кој поднесе оставка, а која премиерот, Алексис Ципрас, ја прифати, со краток твит денеска попладнево и се обрати на јавноста. Во твитот Коѕијас ги цитира зборовите на грчкиот поет Дионис ...

Хан за оставката на Коѕијас: Сега е најважно да се сочува договорот од Преспа

Точка - 17.10.2018

По објавата за неочекуваната оставка на грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕијас, се огласи и еврокомесарот Јоханес Нан. „Му благодарам на Никос Коѕијас за неговото докажано лидерство во нашите области на соработка.

Коѕијас: Сакаа длабоко да ме закопаат, a заборавија дека сум семе

Точка - 17.10.2018

Кусо по оставката, на Твитер се јави и Никос Коѕијас, кој им се обрати на министрите и на премиерот Алексис Ципрас. Тој преку поетски стихови порача дека го направил својот избор. „Доаѓа моментот, вели поетот, да одлучиш со кои ќе одиш и кои ќе ги ...

Коѕијас поднесе оставка, Ципрас му ја прифати

Н.Македонија - 17.10.2018

Грчкиот премиер Алексис Ципрас ја прифати оставката на министерот за надворешни работи Никос Коѕијас, јави грчката државна телевизија ЕРТ. Ципрас топло му се заблагодарил за неговиот придонес во Владата во изминатите три и пол години.

Грчки медиуми: Коѕијас се заканил со оставка по кавгата со Каменос

Н.Македонија - 17.10.2018

Поради тоа што не добил доволна поддршка од грчкиот премиер во кавгата со Каменос за време на вчерашната владина седница, шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас се заканил дека ќе си поднесе оставка.

Ципрас: Ги охрабрувам соседите да продолжат кон завршување на обврските од Договорот од Преспа

Н.Македонија - 17.10.2018

Сакам да ги охрабрам соседите да продолжат со процесите, смело и решително да го направат одлучувачкиот чекор во завршување на обврските од историскиот Договор од Преспа, затоа што нема да постои друга можност, рече грчкиот премиер Алексис Ципрас во ...

Реакции на грчките партии за оставката на Коѕијас

1tv - 17.10.2018

Ципрас го одбра Каменос, е коментарот на грчките опозициски партии по оставката на Никос Коѕијас. Претседателот на Нова демократија, вели дека грчкиот премиер одбрал да го отстрани најсилниот поддржувач на Договорот од Преспа, а да го задржи оној ...

Неформална средба Коѕијас – Павлопулос

1tv - 17.10.2018

За прашањата и последните случувања во надворешната политика вчера во премиерската палата разговарале шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас и шефот на државата Прокопис Павлопулос. Тие имале средба која имала неофицијален и неформален карактер.

Грчки медиуми: Коѕијас се заканил со оставка на вчерашната седница на грчката Влада

1tv - 17.10.2018

Поради тоа што не добил доволна поддршка од грчкиот премиер во кавгата со Каменос за време на вчерашната владина седница, шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас се заканил дека ќе си поднесе оставка.

Ципрас ќе ја преземе работата на Коѕијас и ќе го води процесот за реализација на Договорот од Преспа

AKO - 17.10.2018

Грчкиот премиер Алексис Ципрас ја прифати оставката на министерот за надворешни работи Никос Коѕијас и му се заблагодари за неговиот придонес во Владата и за земјата во изминатите 3,5 години, соопштуваат од кабинетот на грчкиот премиер, јави МИА од ...

Анализа во Студио 1: Оставка на Коѕијас, Брегзит, исчезнувањето на Кашоги и легализација на марихуаната во Канада

1tv - 17.10.2018

Во Отвореното Студио 1, домаќинот на денот Јовановски, ја започна анализата со најновите вести од регионот, односно со оставката на Коѕијас. На Твитер се обрати и комесарот за проширување Јоханес Хан, кој му честиташе на лидерството на Коѕијас и ...

Коѕијас поднесе оставка!

AKO - 17.10.2018

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, поднесе оставка на функцијата, пренесува Катимерини. Според весникот, оставката следувала по вчерашниот тензичен состанок меѓу него, премиерот Алексис Ципрас и министерот за одбрана на ...

Ципрас: Ги охрабрувам соседите да продолжат кон завршување на обврските од Договорот од Преспа

1tv - 17.10.2018

Сакам да ги охрабрам соседите да продолжат со процесите, смело и решително да го направат одлучувачкиот чекор во завршување на обврските од историскиот Договор од Преспа, затоа што нема да постои друга можност, рече грчкиот премиер Алексис Ципрас во ...

Коѕијас на Твитер: Сакаа длабоко да ме закопаат, но заборавија дека сум семе

1tv - 17.10.2018

Сакаа длабоко да ме закопаат, но заборавија дека сум семе, порача шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕијас преку неговиот Твитер профил, кусо по поднесената оставка, користејќи делови од песна на грчки композитор и поема на грчки поет.

Коѕијас поднесе оставка

1tv - 17.10.2018

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас поднел оставка до грчкиот премиер Алексис Ципрас, објавија дел од грчките медиуми. Информацијата не е официјално потврдена ниту од грчкото Министерство за надворешни работи, ниту од кабинетот ...

Коѕијас: Без Договорот од Преспа не постои решение

Канал5 - 16.10.2018

Без прифаќање на Договорот од Преспа не постои никакво решение, порача шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас по состанокот на Советот за надворешни прашања на ЕУ во Луксембург. Без прифаќање на Договорот од Преспа не постои никакво решение, ...

Не постои никакво решение без Договорот од Преспа, порача Коѕијас

Фокус - 16.10.2018

Без прифаќање на Договорот од Преспа не постои никакво решение, порача шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас по состанокот на Советот за надворешни прашања на ЕУ во Луксембург и додаде дека дури и со едноставна математика од основно училиште не ...

Кавга меѓу Каменос и Коѕијас за време на седница на грчката Влада

ТВ21 - 16.10.2018

Несогласувањата меѓу министрите за одбрана и за надворешни работи на Грција, Панос Каменос и Никос Коѕијас, за време на денешната владина седница се претвориле во расправија, тврдат грчките медиуми.

Коѕијас: Не постои решение, без договорот од Преспа

Канал5 - 16.10.2018

Атина со внимание го чека исходот во македонското собрание. Министерот за надворешни работи Коѕијас порачува дека нема решение без исполнување на договорот од Преспа, воедно, упатувајќи и порака на опозицијата во двете земји дека не можат да ...

Коѕијас: Без Договорот од Преспа не постои решение

24 Вести - 16.10.2018

Шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕијас, ја потврди грчката позиција за договорот со Македонија за време на Советот за надворешни прашања на ЕУ во Луксембург. Порача дека без прифаќање на Договорот од Преспа не постои никакво решение.

Коѕијас: Без Договорот од Преспа не постои решение

Независен - 16.10.2018

Грција- Без прифаќање на Договорот од Преспа не постои никакво решение, порача шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас по состанокот на Советот за надворешни прашања на ЕУ во Луксембург и додаде дека дури и со едноставна математика од основно ...

Кавга меѓу Каменос и Коѕијас за време на седница на грчката Влада

А1 On - 16.10.2018

Несогласувањата меѓу министрите за одбрана и за надворешни работи на Грција, Панос Каменос и Никос Коѕијас, за време на денешната владина седница се претвориле во расправија, тврдат грчките медиуми.

Коѕијас: Нема решение за името без ратификација на Договорот од Преспа

МКД - 16.10.2018

Скопје мора јасно да разбере дека решение за името нема да има без ратификација на Договорот од Преспа , изјави грчкиот шеф на дипломатијата Никос Коѕијас на министерскиот состанок во Луксембург говорејќи за билатералниот договор кој ќе мора да ...

Коѕијас: Без Договорот од Преспа не постои решение

Сител - 16.10.2018

Без прифаќање на Договорот од Преспа не постои никакво решение, порача шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас по состанокот на Советот за надворешни прашања на ЕУ во Луксембург и додаде дека дури и со едноставна математика од основно училиште не ...

Коѕиас: Без Договорот од Преспа не постои решение

Стандард - 16.10.2018

Без прифаќање на Договорот од Преспа не постои никакво решение, порача шефот на грчката дипломатија Никос Коѕиас по состанокот на Советот за надворешни прашања на ЕУ во Луксембург и додаде дека дури и со едноставна математика од основно училиште не ...

Коѕијас: Без Договорот од Преспа не постои решение

А1 On - 16.10.2018

Без прифаќање на Договорот од Преспа не постои никакво решение, порача шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас по состанокот на Советот за надворешни прашања на ЕУ во Луксембург и додаде дека дури и со едноставна математика од основно училиште не ...

Коѕијас: Без Договорот од Преспа не постои решение

Слободен Печат - 16.10.2018

Како што јави дописничката на МИА од Атина, Коѕијас рече дека вчерашниот состанок започнал со прашањата поврзани со Македонија. Без прифаќање на Договорот од Преспа не постои никакво решение, порача шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас по ...

Кавга меѓу Каменос и Коѕијас за време на седница на грчката Влада

Курир - 16.10.2018

Несогласувањата меѓу министрите за одбрана и за надворешни работи на Грција, Панос Каменос и Никос Коѕијас, за време на денешната владина седница се претвориле во расправија, тврдат грчките медиуми.

Кавга меѓу Каменос и Коѕијас за време на седница на грчката Влада

Независен - 16.10.2018

Несогласувањата меѓу министрите за одбрана и за надворешни работи на Грција, Панос Каменос и Никос Коѕијас, за време на денешната владина седница се претвориле во расправија, тврдат грчките медиуми.

Се скараа Каменос и Коѕијас на седница на грчката Влада

+инфо - 16.10.2018

Несогласувањата меѓу министрите за одбрана и за надворешни работи на Грција, Панос Каменос и Никос Коѕијас, за време на денешната владина седница се претвориле во расправија, тврдат грчките медиуми.

Се скараа Каменос и Коѕијас на седница на грчката Влада

Слободен Печат - 16.10.2018

Несогласувањата меѓу министрите за одбрана и за надворешни работи на Грција, Панос Каменос и Никос Коѕијас, за време на денешната владина седница се претвориле во расправија, тврдат грчките медиуми.

Кавга меѓу Каменос и Коѕијас за време на седница на грчката Влада

Кајгана - 16.10.2018

Атина, 16 октомври 2018 (МИА) - Несогласувањата меѓу министрите за одбрана и за надворешни работи на Грција, Панос Каменос и Никос Коѕијас, за време на денешната владина седница се претвориле во расправија, тврдат грчките медиуми.

Коѕијас: Не е можен подобар договор, како што тврдат опозициите

+инфо - 16.10.2018

Без прифаќање на Договорот од Преспа не постои никакво решение, порача шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас по состанокот на Советот за надворешни прашања на ЕУ во Луксембург и додаде дека дури и со едноставна математика од основно училиште не ...

Прашањето за името ги раскара Каменос и Коѕијас

Нетпрес - 16.10.2018

Несогласувањата меѓу министрите за одбрана и за надворешни работи на Грција, Панос Каменос и Никос Коѕијас, за време на денешната владина седница се претвориле во расправија, тврдат грчките медиуми.

Коѕијас: Без Договорот од Преспа не постои решение

Нова ТВ - 16.10.2018

Без прифаќање на Договорот од Преспа не постои никакво решение, порача шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас по состанокот на Советот за надворешни прашања на ЕУ во Луксембург и додаде дека дури и со едноставна математика од основно училиште не ...

Коѕијас: Нема решение без ратификација на договорот од Преспа

Макфакс - 16.10.2018

Грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕијас ја потврди грчката позиција за договорот со Македонија за време на Советот за надворешни прашања на ЕУ во Луксембург, јави државната грчка агенција „АНА-МПА“.

Коцијас прва жртва во Грција за Договорот од Преспа!

Вечер Прес - 16.10.2018

Грчкиот премиер Алексис Ципрас ја прифати оставката на министерот за надворешни работи, Никос Коѕијас и му се заблагодари за неговиот придонес во Владата и за земјата во изминатите 3,5 години, соопшти Кабинетот на претседателот на грчката Влада, ...

Коѕиас: Без Договорот од Преспа не постои решение

Мета - 16.10.2018

Без прифаќање на Договорот од Преспа не постои никакво решение, порача шефот на грчката дипломатија Никос Коѕиас по состанокот на Советот за надворешни прашања на ЕУ во Луксембург и додаде дека дури и со едноставна математика од основно училиште не ...

Коѕијас: Не е можен подобар договор, како што тврдат опозициите

Вечер Прес - 16.10.2018

Како што јави дописничката на МИА од Атина, Коѕијас рече дека вчерашниот состанок започнал со прашањата поврзани со Македонија. – Објаснив дека треба да биде сфатено во Скопје дека не постои никакво решение без прифаќање на Договорот од Преспа и ...

На седница на грчката Влада кавга меѓу Каменос и Коѕијас

Пулс24 - 16.10.2018

Според тврдењата на грчките медиуми несогласувањата меѓу министрите за одбрана и за надворешни работи на Грција, Панос Каменос и Никос Коѕијас, за време на денешната владина седница се претвориле во расправија.

Коѕијас: Без Договорот од Преспа не постои решение

Либертас - 16.10.2018

Без прифаќање на Договорот од Преспа не постои никакво решение, порача шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас по состанокот на Советот за надворешни прашања на ЕУ во Луксембург и додаде дека дури и со едноставна математика од основно училиште не ...

Коѕијас: Без Договорот од Преспа не постои решение

24Инфо - 16.10.2018

Коѕијас: Без Договорот од Преспа не постои решение Без прифаќање на Договорот од Преспа не постои никакво решение, порача шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас по состанокот на Советот за надворешни прашања на ЕУ во Луксембург и додаде дека ...

Кавга меѓу Каменос и Коѕијас за време на седница на грчката Влада

Локално - 16.10.2018

Несогласувањата меѓу министрите за одбрана и за надворешни работи на Грција, Панос Каменос и Никос Коѕијас, за време на денешната владина седница се претвориле во расправија, тврдат грчките медиуми.

Коѕијас: Без Договорот од Преспа не постои решение

Локално - 16.10.2018

Без прифаќање на Договорот од Преспа не постои никакво решение, порача шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас по состанокот на Советот за надворешни прашања на ЕУ во Луксембург и додаде дека дури и со едноставна математика од основно училиште не ...

Коѕијас: Нема решение без ратификација на договорот од Преспа

Точка - 16.10.2018

Грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕијас, ја потврди грчката позиција за договорот со Македонија за време на Советот за надворешни прашања на ЕУ во Луксембург, јави државната грчка агенција АНА-МПА.

Коѕијас: Нема решение без ратификација на договорот од Преспа

Centar - 16.10.2018

Грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕијас, ја потврди грчката позиција за договорот со Македонија за време на Советот за надворешни прашања на ЕУ во Луксембург, јави државната грчка агенција АНА-МПА.

Коѕијас: Без Договорот од Преспа не постои решение

Република - 16.10.2018

Без прифаќање на Договорот од Преспа не постои никакво решение, порача шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас по состанокот на Советот за надворешни прашања на ЕУ во Луксембург и додаде дека дури и со едноставна математика од основно училиште не ...

Коѕијас со остри пораки од Луксембург: Скопје мора да го ратификува договорот за промена на името, инаку решение нема!

Република - 16.10.2018

Скопје мора да разбере дека решение за името нема да има без ратификација на Преспанскиот договор, рече денеска грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коцијас. Тој тоа го кажа на состанокот на министрите за надворешни работи во Луксембург, ...

Коѕијас: Без Договорот од Преспа не постои решение

МК News - 16.10.2018

Без прифаќање на Договорот од Преспа не постои никакво решение, порача шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас по состанокот на Советот за надворешни прашања на ЕУ во Луксембург и додаде дека дури и со едноставна математика од основно училиште не ...

Коѕијас: Без Договорот од Преспа не постои решение

CivilMedia - 16.10.2018

Без прифаќање на Договорот од Преспа не постои никакво решение, порача шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас по состанокот на Советот за надворешни прашања на ЕУ во Луксембург и додаде дека дури и со едноставна математика од основно училиште не ...

Кавга меѓу Каменос и Коѕијас за време на седница на грчката Влада

Н.Македонија - 16.10.2018

Несогласувањата меѓу министрите за одбрана и за надворешни работи на Грција, Панос Каменос и Никос Коѕијас, за време на денешната владина седница се претвориле во расправија, тврдат грчките медиуми.

Коѕијас: Без Договорот од Преспа не постои решение

Н.Македонија - 16.10.2018

Без прифаќање на Договорот од Преспа не постои никакво решение, порача шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас по состанокот на Советот за надворешни прашања на ЕУ во Луксембург и додаде дека дури и со едноставна математика од основно училиште не ...

Коѕијас: Без Договорот од Преспа не постои решение

1tv - 16.10.2018

Без прифаќање на Договорот од Преспа не постои никакво решение, порача шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас по состанокот на Советот за надворешни прашања на ЕУ во Луксембург и додаде дека дури и со едноставна математика од основно училиште не ...

Кавга меѓу Каменос и Коѕијас за време на седница на грчката Влада

1tv - 16.10.2018

Несогласувањата меѓу министрите за одбрана и за надворешни работи на Грција, Панос Каменос и Никос Коѕијас, за време на денешната владина седница се претвориле во расправија, тврдат грчките медиуми.

Коѕијас: Без ратификација нема договор за името

Канал5 - 15.10.2018

Скопје мора јасно да разбере дека решение за името нема да има без ратификација на Договорот од Преспа , изјави денеска грчкиот шеф на дипломатијата , Никос Коѕијас. Коѕијас ја даде изјавата за министерскиот состанок во Луксембург , говорејќи за ...

Коѕијас со остра порака кон Македонија: Скопје да разбере дека без промена на Уставот нема да има решение за името

Курир - 15.10.2018

Скопје мора да разбере дека решение за името нема да има без ратификација на Преспанскиот договор, рече денеска грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коцијас. Тој тоа го кажа на состанокот на министрите за надворешни работи во Луксембург, ...

Коѕијас: Скопје мора да разбере дека без ратификација нема договор за името

+инфо - 15.10.2018

Скопје мора јасно да разбере дека решение за името нема да има без ратификација на Договорот од Преспа , изјави денеска грчкиот шеф на дипломатијата, Никос Коѕијас. Коѕијас ја даде изјавата за министерскиот состанок во Луксембург, говорејќи за ...

Коѕијас: Скопје да разбере дека без промена на Уставот нема да има решение за името

Press24 - 15.10.2018

Скопје мора да разбере дека решение за името нема да има без ратификација на Преспанскиот договор, рече денеска грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коцијас. Тој тоа го кажа на состанокот на министрите за надворешни работи во Луксембург, ...

Коѕијас упати остра порака на Македонија: Нема решение за името без ратификација на договорот

MTM - 15.10.2018

Скопје мора да разбере дека решение за името нема да има без ратификација на Преспанскиот договор, рече денеска грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коцијас. Тој тоа го кажа на состанокот на министрите за надворешни работи во Луксембург, ...